Super video, máš tam jen chybu v to že Mig21 není letoun 2 generace, ale 3. V těch generacích bývá trochu chaos, navíc 4 má ještě podskupiny. Takže si to shrnme: 1. generace - rovná křídla, podzvukové rychlosti (Me262, Gloster Meteor, F80) 2. generace - šípová křídla, radar, rychlosti okolo M1 (Mig 15, Mig 17, F86) 3. generace - pulsní radar, schopnost útoku na velké vzdálenosti, nadzvuková rychlost (F4, Mig21, Harrier) 4. generace - vysoká manevrovatelnost, fly-by-wire, radar typu Lock-down/Shoot-down (F15,F16,Mig29) 4+ generace - vektorované trysky, snížená zachytitelnost radarem (Rafale, F18E, Su30) 4++ generace - radar s aktivním skenováním, částečný stealth, schopnost supercruise (Mig35, F15SG) 5. generace - úplný stealth, zbraně uložené uvnitř , zpracování dat ze všech senzorů najednou (F22,F35,Su57) Co se týká 6. generace se dle mého názoru půjde směrem bezpilotních letounů, jelikož současné letouny jsou na hranici lidských možností, tudíž tam není moc velký prostor pro zlepšování manévrování. Otazkou je jestli to bude cestou dronů, AI nebo kombinací obojího. Tvé videa mě moc baví
ปีที่แล้ว +8
Díky za shrnutí a za pochvalu. Já si stojím za tím, že Mig 21 je stíhačka 2. generace (souhlasí se mnou obě knížky, co uvádím pod videem, Smithsonian Institute, Military Today). Ale je fakt, že pozdější varianty Migu 21 (MiG-21SM) už se řadí mezi třetí generaci. Původně jsem chtěl ve videu zmínit, jaký je v těch generacích bordel. (Podle některých dělení je F-22 teprve čtvrtá generace, atd.) Ty používáš dělení podle časopisu Air Force Magazine (podle toho je opravdu Mig 21 třetí generace). Já jdu podle Bakera. Viz: en.wikipedia.org/wiki/Jet_fighter_generations#Classification
@ tak jediná jistota je první generace, u toho zbytku je to podle čeho to bereš, nař dle let vzniku patří i mezi 2 generaci F4. Těch kriterií je hodně takže si každý vybere co chce
Naprostá paráda! Děkuji za toto video! Skvěle vysvětlené posloupnosti a rozdíly mezi generacemi. Žádný hype na jednu nebo druhou stranu. Takto by měla postupovat naše vláda při argumetaci ohledně nákupu F35. Měli by si tě Letadloni najmout pro šíření osvěty. ;-) I když je to drahé, jsem zastáncem nákupu hi-tech záležitostí ať už jde o zbraňové systémy nebo třeba zdravotnické vybavení atd. Má to sloužit nám všem občanům ČR. Ukazuje se tady klasická česká povaha, kdy jsou najednou všichni odborníci a rozhodují se na základě emocí a osobních preferencí namísto faktického uvažování. Nebo si myslí že pořídí v akci to samé ale levnější... 👌🏻 Pro někoho je těžké přijmout fakt že, propracovanější a fungující systém letecké obrany zatím nikdo jiný než USA nemá k dispozici. Náskok ve vývoji a implementaci technologií je do očí bijící. Pokud by někdo časem mohl konkurovat tak dle mého názoru Čína. Díky!
Jsem rád, že jsi se vrátil. Vážně asi nejlepší kanál co znám. Doufám, že další video vyjde dříve, než za 8 měsíců😆. Jinak skvělá práce jako vždy a děkuji za to co děláš. Děkuji za video.
No to mě sestřel sidewinderem nový video!! 🔥 Ani nevíš jak dlouho jsem na to čekal díky moc 🤗
ปีที่แล้ว +13
Ha! Trvalo to fakt dlouho. Podcenil jsem, co to bude za fušku to všechno dát dohromady, a zároveň měl dost nabitý program. Tak pro příští video se snad polepším a udělám něco jednoduššího. Ale raději nic neslibuji.
Paráda. Pamatuju si jak jsem se bavil s kolegou v práci ohledně stealth letadel (to že myslel Su-57 co má prý radarový odraz asi jako SuperHornet budeme ignorovat :D ) a právě použil jako argument že stealth letadla nejsou vidět. A když už se mi povedlo ho přesvědčit o opaku tak zase vytáhl radarové rušičky. To že ty fungujou opačně už jsem raději neřešil a změnil jsem téma :D
Výborné video. Moc za něj děkuji. Krásně shrnuté informace. Zmiňoval jste sice komunikaci mezi f35 a letouny 5. Generace ale musíme si shrnout i to, že v rámci spojenecké operace mohou piloti komunikovat bez omezeni jazyka a dalších vlastních omezení. Velitel může koordinovat operaci na úplně jiné úrovni od výběru cíle až po vyhodnocení rizik. Přidělovat operační ukoly a využívat veškeré data od leteckých ale i pozemních sil. Neni to jen o letadlech pátá generace šetří životy na straně vojenských složek ale i civilistů z pohledu ověření cíle i přesnosti zásahu atd.
Díky za další video. Super zajmavé, tak nějak jsem věděl že existuje něco jako 1. 4. a 5. generace. Předpokládal jsem, že 2. a 3. někdy existovala ale moje znalosti o nich byli doslova nula. Takže ještě jednou díky.
Dobré video, hezky vysvětleno. Chybělo mi tam jen, že letadla 5gen umí díky komunikaci a radarům potencionálně sestřelit i letadlo na 6. :-) Ale dobrý. Já osobně věřím tomu, že jednou budou pilotované letadla stylem PC hry. Kdy pilot bude sedět v bunkru v nějakém simulátorovém křesle a bude ovládat letoun na bojišti. V případě sestřelu, pak jen přepne ovládání na jiný stroj a znovu do boje. Taková letadla pak budou zvládat úplně nesmyslná přetížení a manévry, budou menší a hůř zachytitelné radary.
Nechci ti brát iluze, ale u rádiem řízeného dronu nemusíš Stealth vůbec řešit. Na jeho zjištění nepotřebuješ ani aktivní radar, stačí ti pasivní. A pak stačí raketka naváděná na aktivní rádiový zdroj.
26:30 Jak si zahrál na Mavericka XDDD Jinak fakt dobrý video. Čumim, že bylo tak informativní. Jo a dobrá hudba na konci, to jsem nečekal. Mi to připomělo opět Top Gun.
Konečně video, už jsem se bál, že je úplný konec. Já si vzpomínám z dětství na dokument ,,Letadlová loď, pevnost na moři " a tam mě okouzlily letadla A6 Intruder, Fa18 Hornet a samozřejmě legenda F14 Tomcat. Samozřejmě ti nebudu říkat co točit, ale tahle trojka by mi udělala obrovskou radost.
Jak jsi si mohl dovolit udělat perfektní informativní video a neporadit se s půlkou národa která to ví lépe?! Oni už slepili nějaký ten modýlek, dvakrát byly na dnech nato, a jednou jim dcera zaplatila půlhodinku v ultralightu! :-D :-D Moc mě pobavili ti odborníci co tě tady grilují, ale nemyslím to osobně. Mazec, díky za tvoji tvorbu. Za mě pěkně srozumitelné pro lidi co se zajímají okrajově, zároveň dobře udělaný přehled pro lidi co se tomu věnují.
Přidávám se k ostatním a říkám, že jsme se konečně dočkali 🙂 Velmi kvalitní tvorba, inetligentní vysvětlování a krásné situace. Like také za to, že byl použit i Sturmovik simulátor krom DCS ;-) Jedna drobnost, Walter Nowotny měl 258 sestřelů (Wikipedia a další zdroje) a ne 283. Díky moc a těším se na další video, krásný den....
Diky juj paradne vid! Tymto smerom by to bola bomba.. aj dalsie novinky,podrobnejsie napr. MADL,avionika.. Alebo tie simulacie aktualnych subojov z Ukrajiny, Mig vs. F-16, DRON vs.radar! Diik za cokolvek. 👷
skvěle zpracované video a jen ze zajímavosti, letadla s "radarem" byly už ve druhé světové, např.: Do 17 mněl "radar"
ปีที่แล้ว +5
To jsem nevěděl a hned jsem si to musel najít. A dostalo mě, že ten radar na Do-17 byl *vidět zvenku.* :) en.wikipedia.org/wiki/Dornier_Do_17#/media/File:Lichtenstein_radar_Do_17.jpg
Ahoj pěkné video. četl jsem o F35 že obecně jejich největší problém je, že měli být univerzální pro více segmentů námořnictvo, letectvo, atd. vzhledem k mnoha ústupkům a mnoha technickým problémům viz. jak se teď řeší přehřívání motorů. Je 6 generace vedena k určitým požadavkům dané jednotky. Proto námořnictvo vyvíjí svůj letou 6generace a letectvo též. (Úspora financí po zkušenostech z 5 generace je minimální) rozdíl od F35 a přiblížení se k F16 tedy letadlo má být modulovatelné. Tedy mělo by skýtat jako F16 možnost snadné implementace nových či pokročilých technologii. F16 ja použitelná protože byla i navržena pro modulovatelnost, tedy snadnější upgrade elektroniky. Nevím co na tom co to píšu je pravda, je to podchycené asi ze 4 članků a dvou videí i tam se mohou mýlit. Co se týká G6 tak jsem někde četl že jsou požadavky i na výšku ve které letadlo bude moci létat a schopnost zvládat manévry s velkým přetížením. Což je asi očekávané obecně takže žádná velká novinka.
Tady 17:53 je podle mě chybička. HUD (heads-up-display) je více méně standartním od 3. generace. Jsou to ty holografická sklíčka skrz která koukáte v přední části kokpitu. To o čem mluvíš ty, je podle mě HMD (Helmet-mounted-display). To není moc dobrý příklad pro generace stíhaček, protože třeba F-4 Phantom II ho měl taky a konec konců spousta dalších starších stíhaček. 4. Generace je opravdu o plném přechodu na multi-role.
Pro hráče war thunderu to bylo krapet chaotické a méně odborné. Pro lajky asi super, ale pro někoho kdo se o to trošku zajímá celkem pain.😅😀 Btw chtělo by to i zmínit jaké AAM u jednotlivých letadel používáš, jake zvladnou přetížení, rychlost, dolet atd. Dál to letadlo nezjistí z niceho nic ze ho zaměřuje nepřátelský letoun. Zjisti to zařízení RWR neboli výstražný radarový přijímač.
To si děláš legraci, super námět a upřímně jsem něco takového nečekal Jen letadla 6. generace, patří jsem třeba Predator RQ-1?
ปีที่แล้ว
Myslím, že Predator by tam nepatřil. Jednak je vrtulový, a taky je to čistý dron (na dálku ovládaný). Ty drony v případě 6. generace jsou myšleny tak, že budou mnohem víc autonomní a budou fungovat jako wingmeni právě ke stíhačkám 6. generace. Pokud víme, tak žádné letadlo 6. generace ještě nevzlétlo, a rozhodně není v aktivní výzbroji. Ty záběry ve videu jsou jen vizualizace.
4:50 - Teoreticky není třeba se zapojovat do souboje s jinými letadly, pokud nebyly v převaze. Cíl Stroje Me-262 je jasný. Sestřelit bombardér. Tudíž, pokud byl nedostižný, proč by se pilot vůbec obtěžoval jít do manévrového boje? 9:50 -Mig-15 nebo Sabre kvůli celkovému tvaru letadla nemohli dosáhnout nadzvukové rychlosti ani při letu střemhlav (resp. mohli za cenu ztráty kontroly nad letadlem), ale díky šípovitosti křídel již byli schopni dosáhnout trans-sonických rychlostí. Tedy rychlosti přechodu do nadzvukového letu, cca M0,7-M0,9 Viz dokument o nadzvukové rychlosti: th-cam.com/video/jfic0f0eJm4/w-d-xo.html th-cam.com/video/QOzdY3m-la8/w-d-xo.html th-cam.com/video/smPeaXbJyn4/w-d-xo.html Mig-17 taky měl přídavné spalovaní a nedosahoval nadzvukové rychlosti ve vodorovném letu. 12:20 - Problém to je spíš prvních verzí radarem naváděných raket. Tehdy byla proti stíhačům lepší kombinace užít teplem naváděné střely, které byly spolehlivější a radar použít jenom k vyhledání cíle. 18:10 - To spíš mluvíte o HMD - Helmet Mounted Display. 23:25 - To ale není primární účel režimu TWS. Spíš je to jen takový bonus. Track-While-Scan primárně slouží k prohledávání okolí, a zaměření cíle zároveň. Také v tomto režimu je daleko vyšší šance na ztrátu zacílení.
Video se spoustou základních informacích. Hlavně u moderních letadel. Jinak radar se montoval už za druhé světové války do letadel. Sice nebyl tak výkonní , ale používal se. Britové ho měli v Moskitu Němci v Bf 110, Ju 88, Do 17. Vše to bylo většinou jako noční stíhací letoun a i tomu odpovídala výzbroj. A jen dotaz. Proč říkáš Stelf když je to Steth?
ปีที่แล้ว
"Steth" to není. Je to stealth, což se čte "stelth". Aspoň podle mě, a teď jsem si to potvrdil ve slovníku. Možná blbě vyslovuji to "th" - ale když to bylo v pořádku 5 let v USA, myslím, že by mi to mohli odpustit i v Česku. :)
Ahoj super video, pouštěl jsem si to několikrát, nesouhlasím pouze se zařazením MIG-21 do druhé generace. To je podle mě velký omyl, aneb ojsem to jen špatně pochopil. Druhá generace jsou letadla z korejské války, tedy F-86 a Mig-15 a Mig-17. Mig-21 patří do třetí generace spolu s F-4 phantom - teda období vietnamu a ty určitě uměly sestřelovat soupeře za hranicí viditelnosti.
ปีที่แล้ว +1
Já jedu podle Baker (2018). Vím, že existuje hned několik jiných rozdělení. Většina lidí je zdá se zvyklá na starší rozdělení z Air Force Magazine (2009) - takový to, co má 4++ apod. - nebo ještě starší z Aerospaceweb (2004). Ale existuje třeba i rozdělení podle Čínské armády, kde nejnovější letadla jsou teprve 4. generace (a třeba Eurofighter je 3.5). Nemyslím, že by nějaké rozdělení bylo celkově lepší nebo horší. Ve finále je to jen zpětná klasifikace. Prostě jdu podle knížek, co mám po ruce. A zároveň teda i podle klasifikace, která je nejnovější (ale na tom zas tak nezáleží).
@ aha díky za vysvětlení, myslím že samotné číslování, jestli čtvrtá generace je už opravdu čtvrtá nebo je třetí, není vůbec důležité. Spíš mě tam nehraje proč Mig-21 je zařazen do druhé, zatímco F-4 do třetí. Pokud se někdo rozhodne takto zásadně změnit rozdělení do publikace, které do té doby X generací fungovalo a bylo přehledné, tak by měl vysvětlit taky proč se rozhodl to změnit. Určitě to v té knížce je uvedeno, mohl bys to nějak blíže vysvětlit? Konkrétně to mig-21 vs F-4 zařazení o jednu generaci jinam, a přitom bojovali proti sobě. Zajímaly by mě ty technologické odlišnosti, já vím jen o raketách, že F-4 měl rakety delšího doletu, ale podle mě nebyly moc úspěšné. Ale i přes nějaké technologie kter měl F-4 lepší, Mig-21 má prostě jednoznačně blíže do generace k F-4 , než k F-86 sabre.
Četl jsem zápisky spojeneckých letců a ohledně ME262 se pleteš. Rychlost je vždycky výhoda. Spojenci je nedokázali běžně sestřelovat proto na ně čekali u letiště když přistávali nebo startovali. Jen tehdy bylo možné nad nimi zvítězit. Pokud neumíš lítat jinde než v počítači, těžko výhodu rychlosti pochopíš. Dog fight není o tom někoho jen přetočit. Pokud máš rychlost, používáš stroj jinak, než pomalý nepřítel.
... jen mimochodem Nowotny byl sestřelen při přistání v poslední fázi, takže to spíš vypovídá o tom jak špatně na tom Němci na konci války byli než o kvalitách 262 ...
Skvělí video a super povídání. Zhltnul sem to jak nějakej film od kterýho se nemůžu odtrhnout 😂. Někde jsem četl že F35 (možná i jiné 5.generace) umí letět nadzvukově bez forsáže a i vystřelit na nepřítele který je za ním. Nevíš nebo nevíte někdo jestli je to skutečně tak?
F4 Phantom byly ve vietnamské válce pro nepřátelské jednotky postrach, díky dobrému radaru, vysoké rychlosti a obrovské výbavě letadla takže za mě je blbost říct F4 dostala na frak, vlastně na opak byl víc než úspěšný a taky se letadlo velmi osvědčilo, za mě dobré video :D
Prve Phantomy boli vysledok 50tych rokov ked myslenie panovalo ze strety nepriatelskych lietadiel budu na velku vzdialenost a budu vybojovane vzduch-vzduch raketami. Preto Phantom verzie A, B, C a D nemal kanon. Verzie C a D potom dostali zavesne kanony. Az verzia E dostala zabudovany 20mm multi-hlavnovy kanon a sloty na nabeznej hrane kridla pre lepsie manevrovanie. Tiez po prvych skusenostiach vo Vietname Fighter Weapons School (Top Gun) skola vzdusneho boja bola zalozena a piloti US Navy a US Marines presli tymto vycvikom. USAF tiez ustanovil ekvivalent Top Gun kurz nazvany United States Air Force Weapons School. Vo Vietname kill ratio bolo u US Air Force 1965 - 1973 - 5.5 : 1 a US Navy (=Marines) - 4.7 : 1. Tieto cisla zahrnuju vsetky lietadla vcetne lietadiel ako B-52, F-105, A-4 ktore niesu stihacky. Ratios pre stihacky v akciach MIGCAP medzi 1965 - 1973 bolo USAF - 5.5 : 1 a NAVY - 6.4 : 1. Velmi dobry ukazovatel zlepsenia Americkej taktiky je ratio medzi Majom 72 a Januarom 73. Pre USAF to kill ratio v tomto obdobi bolo 15 : 1, a NAVY bolo 8.7 : 1. Velmi dobry priklad zlepsenia taktiky a vysledkov je historia Operation BOLO vymyslena Plukovnikom Robin Olds kde modifikovanie v poli namontovalo elektroniku z F-105 na F4 abi Vietnamske radary identifikovali tie F4 ako F-105. F-105 boli v podstate bezbranne oproti Migom a Vietnamske Mig-21 vystartovali ale namiesto F-105 stretli F4 ktore im potom dobre zavarily.
Díky za pěkné video a přehledně srovnané informace. Ještě jsem měl pocit, že k 5 generaci patří i schopnost supercruise a ve videu jsem to nezaznamenal. Jak to je? Díky
V Jugoslavii sestřelili bombardér Martin Lockheed F-117 Nighthawk. Ručně naváděnou raketou, země vzduch. Když bombardér lítal až moc nepřirozeně nízko.
50 minut nabitých informacemi. A i když nejsem nějaký velký fanda letadel, hltal jsem každou sekundu. Skvělé video, díky za něj!
Super video, máš tam jen chybu v to že Mig21 není letoun 2 generace, ale 3.
V těch generacích bývá trochu chaos, navíc 4 má ještě podskupiny. Takže si to shrnme:
1. generace - rovná křídla, podzvukové rychlosti (Me262, Gloster Meteor, F80)
2. generace - šípová křídla, radar, rychlosti okolo M1 (Mig 15, Mig 17, F86)
3. generace - pulsní radar, schopnost útoku na velké vzdálenosti, nadzvuková rychlost (F4, Mig21, Harrier)
4. generace - vysoká manevrovatelnost, fly-by-wire, radar typu Lock-down/Shoot-down (F15,F16,Mig29)
4+ generace - vektorované trysky, snížená zachytitelnost radarem (Rafale, F18E, Su30)
4++ generace - radar s aktivním skenováním, částečný stealth, schopnost supercruise (Mig35, F15SG)
5. generace - úplný stealth, zbraně uložené uvnitř , zpracování dat ze všech senzorů najednou (F22,F35,Su57)
Co se týká 6. generace se dle mého názoru půjde směrem bezpilotních letounů, jelikož současné letouny jsou na hranici lidských možností, tudíž tam není moc velký prostor pro zlepšování manévrování. Otazkou je jestli to bude cestou dronů, AI nebo kombinací obojího.
Tvé videa mě moc baví
Díky za shrnutí a za pochvalu. Já si stojím za tím, že Mig 21 je stíhačka 2. generace (souhlasí se mnou obě knížky, co uvádím pod videem, Smithsonian Institute, Military Today). Ale je fakt, že pozdější varianty Migu 21 (MiG-21SM) už se řadí mezi třetí generaci.
Původně jsem chtěl ve videu zmínit, jaký je v těch generacích bordel. (Podle některých dělení je F-22 teprve čtvrtá generace, atd.) Ty používáš dělení podle časopisu Air Force Magazine (podle toho je opravdu Mig 21 třetí generace). Já jdu podle Bakera.
Viz: en.wikipedia.org/wiki/Jet_fighter_generations#Classification
@ tak jediná jistota je první generace, u toho zbytku je to podle čeho to bereš, nař dle let vzniku patří i mezi 2 generaci F4. Těch kriterií je hodně takže si každý vybere co chce
su 57 nie je full stealth nema na to odpovedajuce motory s malou tepelnou stopou ...boli vo vyvoji ale zrusili to tak ma motory podobne su35
Ten konec byl nejlepší. Nebát se inovací, je základní krok správným směrem
Naprostá paráda! Děkuji za toto video! Skvěle vysvětlené posloupnosti a rozdíly mezi generacemi. Žádný hype na jednu nebo druhou stranu.
Takto by měla postupovat naše vláda při argumetaci ohledně nákupu F35.
Měli by si tě Letadloni najmout pro šíření osvěty. ;-)
I když je to drahé, jsem zastáncem nákupu hi-tech záležitostí ať už jde o zbraňové systémy nebo třeba zdravotnické vybavení atd. Má to sloužit nám všem občanům ČR. Ukazuje se tady klasická česká povaha, kdy jsou najednou všichni odborníci a rozhodují se na základě emocí a osobních preferencí namísto faktického uvažování. Nebo si myslí že pořídí v akci to samé ale levnější... 👌🏻
Pro někoho je těžké přijmout fakt že, propracovanější a fungující systém letecké obrany zatím nikdo jiný než USA nemá k dispozici. Náskok ve vývoji a implementaci technologií je do očí bijící. Pokud by někdo časem mohl konkurovat tak dle mého názoru Čína. Díky!
Jsem rád, že jsi se vrátil. Vážně asi nejlepší kanál co znám. Doufám, že další video vyjde dříve, než za 8 měsíců😆. Jinak skvělá práce jako vždy a děkuji za to co děláš. Děkuji za video.
Děkuji!
Tvoje nejlepší video ❤️
Mělo úroveň dokumentů jen tak dál
Radši jedno takové video za půl roku než jedno za měsíc
Jsem rád že jsi zase vydal video :D Skvělá práce
Díky!
Óó! Děkuji!
Veľmi dobre obsahovo spracované video sprevádzané veľmi príjemným hlasom. Jedno z najlepších videí, ktoré som v posledných mesiacoch videl ❤
Fantastické video, děkuji! Jestli to správně chápu, tak letadla páté generace jsou takovými ozbrojenými neurony v mozku terminátora.
No to mě sestřel sidewinderem nový video!! 🔥
Ani nevíš jak dlouho jsem na to čekal díky moc 🤗
Ha! Trvalo to fakt dlouho. Podcenil jsem, co to bude za fušku to všechno dát dohromady, a zároveň měl dost nabitý program. Tak pro příští video se snad polepším a udělám něco jednoduššího. Ale raději nic neslibuji.
@ v pořádku hlavně si to dělej jak chceš a jak tě to baví.
Radši 1 video za rok které tě bude bavit než 3 do měsíce bez života.
🤙
Mega se mi líbí tvoje tvorba, a děkuji za vysvětlení hodně věcí 👍
@@March-man Souhlas. Raději tahle pěkně a super video než víc a nekvalitní a pak by tě to ani nebavilo.
Tak tohle video přišlo jako blesk z čistého nebe. Moc děkuju.
Ďakujeme.👏👍🇨🇿🇸🇰
Já děkuji!
Paráda. Pamatuju si jak jsem se bavil s kolegou v práci ohledně stealth letadel (to že myslel Su-57 co má prý radarový odraz asi jako SuperHornet budeme ignorovat :D ) a právě použil jako argument že stealth letadla nejsou vidět. A když už se mi povedlo ho přesvědčit o opaku tak zase vytáhl radarové rušičky. To že ty fungujou opačně už jsem raději neřešil a změnil jsem téma :D
Bezvadné video. Doufám, že takových bude víc. Díky moc za to, že sis dal práci s tím udělat něco takového. Velký obdiv a respekt.
Brublové jsou také užiteční, řeknou kde je chyba a pak se to může zdokonalit. Zajímavé a poučné video.
Díky za videjko a tento přehled generací 👍
Konečně mám jasněji, čím se liší 5. generace proti 4,5. generaci (a dřívějším generacím).
Děkuji za osvětlení rozdílu generací !!! Jsi výborný !!!
Dnes jsem poprvé viděl tvá videa a hned si mě získala. A dávám odběr. Skvělá práce 👍
Já myslel, že už se Vás nedočkáme.
Děláte super videa.
Letadloň děkuje za pozornost já za video.
Děkuji za spousty zajímavých informací o kterých jsem neměl ani potuchy.
O létání něco maloučko vím, ale o stíhačkách pramálo :) Děkuji za skvělá videa a snad brzy vyjdou další!
Výborné video. Moc za něj děkuji. Krásně shrnuté informace. Zmiňoval jste sice komunikaci mezi f35 a letouny 5. Generace ale musíme si shrnout i to, že v rámci spojenecké operace mohou piloti komunikovat bez omezeni jazyka a dalších vlastních omezení. Velitel může koordinovat operaci na úplně jiné úrovni od výběru cíle až po vyhodnocení rizik. Přidělovat operační ukoly a využívat veškeré data od leteckých ale i pozemních sil. Neni to jen o letadlech pátá generace šetří životy na straně vojenských složek ale i civilistů z pohledu ověření cíle i přesnosti zásahu atd.
Tak jako teď vím aspoň jaký je rozdíl mezi generacemi stíhaček, pro mě skvělé video děkuji .
Díky za další video. Super zajmavé, tak nějak jsem věděl že existuje něco jako 1. 4. a 5. generace. Předpokládal jsem, že 2. a 3. někdy existovala ale moje znalosti o nich byli doslova nula. Takže ještě jednou díky.
Super video, miluji tyhle naučné videa. Aspoň se něco nového dozvím. Díky moc ❤❤
Suprové video jako vždy. :D
Konečně nové video jsi nejlepší cz youtuber
Děkuji!
Díky za obsáhlé info ve videu.
Skvělé video se silnou myšlenou, tvoje tvorba je čím dál lepší. Klobouk dolů! 👍
Super video na zajímavé téma. Jen tak dál
Dobré video, hezky vysvětleno. Chybělo mi tam jen, že letadla 5gen umí díky komunikaci a radarům potencionálně sestřelit i letadlo na 6. :-) Ale dobrý. Já osobně věřím tomu, že jednou budou pilotované letadla stylem PC hry. Kdy pilot bude sedět v bunkru v nějakém simulátorovém křesle a bude ovládat letoun na bojišti. V případě sestřelu, pak jen přepne ovládání na jiný stroj a znovu do boje. Taková letadla pak budou zvládat úplně nesmyslná přetížení a manévry, budou menší a hůř zachytitelné radary.
Nechci ti brát iluze, ale u rádiem řízeného dronu nemusíš Stealth vůbec řešit. Na jeho zjištění nepotřebuješ ani aktivní radar, stačí ti pasivní. A pak stačí raketka naváděná na aktivní rádiový zdroj.
26:30 Jak si zahrál na Mavericka XDDD
Jinak fakt dobrý video. Čumim, že bylo tak informativní. Jo a dobrá hudba na konci, to jsem nečekal. Mi to připomělo opět Top Gun.
Je super že jsi vydal další video! Pokračuj dál!
Už jsem si říkal, že jsi skončil, ale jsem rád, že jsi vydal video.
jsem rad ze jsi se vratil na yt
Super video!❤ Pokračuj v tom co děláš!
Super video. Jsem rád, že po osmi měsících vyšlo video a ještě k tomu takhle skvělé video. Jen tak dál.👍
perfektní videjko, pokračuj se svoji tvorbou❤
Tvl. Perfektní práce, dobrý střih videa, utridene myšlenky a kultivovaný jazykový projev. 👍👍👍
Konečně video, už jsem se bál, že je úplný konec. Já si vzpomínám z dětství na dokument ,,Letadlová loď, pevnost na moři " a tam mě okouzlily letadla A6 Intruder, Fa18 Hornet a samozřejmě legenda F14 Tomcat. Samozřejmě ti nebudu říkat co točit, ale tahle trojka by mi udělala obrovskou radost.
0:50 - Pokud vím, tak Jas-39-E se označuje jako 4,5-gen. To znamená, že mají vyspělou avioniku a systémy, ikdyž nejsou STEALTH.
pekne všetko vysvetlené. Veľmi dobré videjko
Skvělý video s celkově skvělej kanál. Dík moc za tvoji tvorbu!! :))
Jak jsi si mohl dovolit udělat perfektní informativní video a neporadit se s půlkou národa která to ví lépe?! Oni už slepili nějaký ten modýlek, dvakrát byly na dnech nato, a jednou jim dcera zaplatila půlhodinku v ultralightu! :-D :-D Moc mě pobavili ti odborníci co tě tady grilují, ale nemyslím to osobně. Mazec, díky za tvoji tvorbu. Za mě pěkně srozumitelné pro lidi co se zajímají okrajově, zároveň dobře udělaný přehled pro lidi co se tomu věnují.
Super video, skvělý komentář ...jen tak dál a těším se na další videa ;)
Hodně dlouho jsme čekali na novy video.. ale i tak jsme za nové video neskutečně rádi:) ❤️
Jsem rád, že jsem tě objevil. Like a odběr :-)
Diky za video,presne nad tym som spekuloval
Už jsem myslel že jsi skončil!! Jdu se hned dívat 🎉❤
Přidávám se k ostatním a říkám, že jsme se konečně dočkali 🙂 Velmi kvalitní tvorba, inetligentní vysvětlování a krásné situace. Like také za to, že byl použit i Sturmovik simulátor krom DCS ;-) Jedna drobnost, Walter Nowotny měl 258 sestřelů (Wikipedia a další zdroje) a ne 283. Díky moc a těším se na další video, krásný den....
konečně, už jsem měl strach, že se nevrátíš :)
Diky juj paradne vid! Tymto smerom by to bola bomba.. aj dalsie novinky,podrobnejsie napr. MADL,avionika..
Alebo tie simulacie aktualnych subojov z Ukrajiny, Mig vs. F-16, DRON vs.radar!
Diik za cokolvek. 👷
Veľmi dobré video, som rád že máme niekoho podobného ako Growling Sidewinder na CZ/SK Scéne 👍
Tý jo další video jsem moc rád letadla mě zajímají a tohle mi pomůže
Výborné video i s komentářem, ,klobouk dolů'...
skvěle zpracované video
a jen ze zajímavosti, letadla s "radarem" byly už ve druhé světové, např.: Do 17 mněl "radar"
To jsem nevěděl a hned jsem si to musel najít. A dostalo mě, že ten radar na Do-17 byl *vidět zvenku.* :) en.wikipedia.org/wiki/Dornier_Do_17#/media/File:Lichtenstein_radar_Do_17.jpg
Zase dobrý video i když po tak dlouhé době.
Ahoj...už som sa bál čo je s tebou.Ďíki za daľšie fasa video,len by to chcelo častejšie😊❤
po vzore slovenských Maďarov "dolu klobúkom" je najvyšší prejav uznania, robíš to dobre, chlape 😉
Díky, zajímavé video
Super video . Určite pokračuj v tvorbe.
Pěkné video. Mě je divné, že na jednu F35 se složí 2 miliony Němců a u nás jen 240 000 třikrát chudších Čechů.😁
Ahoj pěkné video. četl jsem o F35 že obecně jejich největší problém je, že měli být univerzální pro více segmentů námořnictvo, letectvo, atd. vzhledem k mnoha ústupkům a mnoha technickým problémům viz. jak se teď řeší přehřívání motorů. Je 6 generace vedena k určitým požadavkům dané jednotky. Proto námořnictvo vyvíjí svůj letou 6generace a letectvo též. (Úspora financí po zkušenostech z 5 generace je minimální) rozdíl od F35 a přiblížení se k F16 tedy letadlo má být modulovatelné. Tedy mělo by skýtat jako F16 možnost snadné implementace nových či pokročilých technologii. F16 ja použitelná protože byla i navržena pro modulovatelnost, tedy snadnější upgrade elektroniky.
Nevím co na tom co to píšu je pravda, je to podchycené asi ze 4 članků a dvou videí i tam se mohou mýlit.
Co se týká G6 tak jsem někde četl že jsou požadavky i na výšku ve které letadlo bude moci létat a schopnost zvládat manévry s velkým přetížením. Což je asi očekávané obecně takže žádná velká novinka.
Tady 17:53 je podle mě chybička. HUD (heads-up-display) je více méně standartním od 3. generace. Jsou to ty holografická sklíčka skrz která koukáte v přední části kokpitu. To o čem mluvíš ty, je podle mě HMD (Helmet-mounted-display). To není moc dobrý příklad pro generace stíhaček, protože třeba F-4 Phantom II ho měl taky a konec konců spousta dalších starších stíhaček. 4. Generace je opravdu o plném přechodu na multi-role.
Ano a prvá verzia HMD sa používala už na Migoch 29
Udělals mi videem radost 👍🏻
Skvělá práce!
Super uz jsem se bal ze koncis
Waauu skvělí video.
Skvělý video. Děkuji moc za vysvětlení.
Prosim o info , co hrajete za simulátor. Vypadá to moc dobře! Jinak se mi moc libi vaš doprovodný komentář 👍
Naprosto uzasne video, dekuji za informace a vysvetli
Kde mas Mig15 a19?
No jo. Všechny proudové stíhačky od 2. sv. války se mi tam vlézt nemohly.
Díky 👍👍👍
Pro hráče war thunderu to bylo krapet chaotické a méně odborné. Pro lajky asi super, ale pro někoho kdo se o to trošku zajímá celkem pain.😅😀
Btw chtělo by to i zmínit jaké AAM u jednotlivých letadel používáš, jake zvladnou přetížení, rychlost, dolet atd.
Dál to letadlo nezjistí z niceho nic ze ho zaměřuje nepřátelský letoun. Zjisti to zařízení RWR neboli výstražný radarový přijímač.
parádní video :)
Nevím jak to děláš, ale vždy po tvojím videu mám super náladu.
Tak to fakt nevím, jak to dělám, ale strašně děkuji za tenhle komentář!
To si děláš legraci, super námět a upřímně jsem něco takového nečekal
Jen letadla 6. generace, patří jsem třeba Predator RQ-1?
Myslím, že Predator by tam nepatřil. Jednak je vrtulový, a taky je to čistý dron (na dálku ovládaný). Ty drony v případě 6. generace jsou myšleny tak, že budou mnohem víc autonomní a budou fungovat jako wingmeni právě ke stíhačkám 6. generace.
Pokud víme, tak žádné letadlo 6. generace ještě nevzlétlo, a rozhodně není v aktivní výzbroji. Ty záběry ve videu jsou jen vizualizace.
konečně nové video😃
kdiš sem po dlouhý dobie uvidel od tebe nový video zajiskrili mi oči
Sláva, jsi zpět!
Skvělé video, díky moc, přeji hezký den.
4:50 - Teoreticky není třeba se zapojovat do souboje s jinými letadly, pokud nebyly v převaze. Cíl Stroje Me-262 je jasný. Sestřelit bombardér. Tudíž, pokud byl nedostižný, proč by se pilot vůbec obtěžoval jít do manévrového boje?
9:50 -Mig-15 nebo Sabre kvůli celkovému tvaru letadla nemohli dosáhnout nadzvukové rychlosti ani při letu střemhlav (resp. mohli za cenu ztráty kontroly nad letadlem), ale díky šípovitosti křídel již byli schopni dosáhnout trans-sonických rychlostí. Tedy rychlosti přechodu do nadzvukového letu, cca M0,7-M0,9 Viz dokument o nadzvukové rychlosti: th-cam.com/video/jfic0f0eJm4/w-d-xo.html th-cam.com/video/QOzdY3m-la8/w-d-xo.html th-cam.com/video/smPeaXbJyn4/w-d-xo.html Mig-17 taky měl přídavné spalovaní a nedosahoval nadzvukové rychlosti ve vodorovném letu.
12:20 - Problém to je spíš prvních verzí radarem naváděných raket. Tehdy byla proti stíhačům lepší kombinace užít teplem naváděné střely, které byly spolehlivější a radar použít jenom k vyhledání cíle.
18:10 - To spíš mluvíte o HMD - Helmet Mounted Display.
23:25 - To ale není primární účel režimu TWS. Spíš je to jen takový bonus. Track-While-Scan primárně slouží k prohledávání okolí, a zaměření cíle zároveň. Také v tomto režimu je daleko vyšší šance na ztrátu zacílení.
Skvělé video, měl bych námět na další, co takhle zkusit úkol z top gun mawerick, jestli je ta mise splnitelná, popřípadě to zkusit i s F-35 lightning
Super video❤
Video se spoustou základních informacích. Hlavně u moderních letadel. Jinak radar se montoval už za druhé světové války do letadel. Sice nebyl tak výkonní , ale používal se. Britové ho měli v Moskitu Němci v Bf 110, Ju 88, Do 17. Vše to bylo většinou jako noční stíhací letoun a i tomu odpovídala výzbroj.
A jen dotaz. Proč říkáš Stelf když je to Steth?
"Steth" to není. Je to stealth, což se čte "stelth". Aspoň podle mě, a teď jsem si to potvrdil ve slovníku. Možná blbě vyslovuji to "th" - ale když to bylo v pořádku 5 let v USA, myslím, že by mi to mohli odpustit i v Česku. :)
@ To já netvrdím. Jen že v jiných dokumentech to tak vyslovují. Proto mě to zarazilo , ale nemám s tím problém.
Do ktorej generácie patril F117 Nighthawk?
Ahoj super video, pouštěl jsem si to několikrát, nesouhlasím pouze se zařazením MIG-21 do druhé generace. To je podle mě velký omyl, aneb ojsem to jen špatně pochopil. Druhá generace jsou letadla z korejské války, tedy F-86 a Mig-15 a Mig-17. Mig-21 patří do třetí generace spolu s F-4 phantom - teda období vietnamu a ty určitě uměly sestřelovat soupeře za hranicí viditelnosti.
Já jedu podle Baker (2018). Vím, že existuje hned několik jiných rozdělení. Většina lidí je zdá se zvyklá na starší rozdělení z Air Force Magazine (2009) - takový to, co má 4++ apod. - nebo ještě starší z Aerospaceweb (2004). Ale existuje třeba i rozdělení podle Čínské armády, kde nejnovější letadla jsou teprve 4. generace (a třeba Eurofighter je 3.5).
Nemyslím, že by nějaké rozdělení bylo celkově lepší nebo horší. Ve finále je to jen zpětná klasifikace. Prostě jdu podle knížek, co mám po ruce. A zároveň teda i podle klasifikace, která je nejnovější (ale na tom zas tak nezáleží).
@ aha díky za vysvětlení, myslím že samotné číslování, jestli čtvrtá generace je už opravdu čtvrtá nebo je třetí, není vůbec důležité. Spíš mě tam nehraje proč Mig-21 je zařazen do druhé, zatímco F-4 do třetí. Pokud se někdo rozhodne takto zásadně změnit rozdělení do publikace, které do té doby X generací fungovalo a bylo přehledné, tak by měl vysvětlit taky proč se rozhodl to změnit. Určitě to v té knížce je uvedeno, mohl bys to nějak blíže vysvětlit? Konkrétně to mig-21 vs F-4 zařazení o jednu generaci jinam, a přitom bojovali proti sobě. Zajímaly by mě ty technologické odlišnosti, já vím jen o raketách, že F-4 měl rakety delšího doletu, ale podle mě nebyly moc úspěšné. Ale i přes nějaké technologie kter měl F-4 lepší, Mig-21 má prostě jednoznačně blíže do generace k F-4 , než k F-86 sabre.
Jako pilot říkám skvělý dokument
Četl jsem zápisky spojeneckých letců a ohledně ME262 se pleteš. Rychlost je vždycky výhoda. Spojenci je nedokázali běžně sestřelovat proto na ně čekali u letiště když přistávali nebo startovali. Jen tehdy bylo možné nad nimi zvítězit. Pokud neumíš lítat jinde než v počítači, těžko výhodu rychlosti pochopíš. Dog fight není o tom někoho jen přetočit. Pokud máš rychlost, používáš stroj jinak, než pomalý nepřítel.
Kdo z nás tady umí lítat jinde než v počítači???
Aha a ty umíš dogfight i jinde, než na počítači? Armádní pilote?
Skvělé👍
... jen mimochodem Nowotny byl sestřelen při přistání v poslední fázi, takže to spíš vypovídá o tom jak špatně na tom Němci na konci války byli než o kvalitách 262 ...
Díky že jsi se vrátil na scénu
10/10 video
Skvělí video a super povídání. Zhltnul sem to jak nějakej film od kterýho se nemůžu odtrhnout 😂. Někde jsem četl že F35 (možná i jiné 5.generace) umí letět nadzvukově bez forsáže a i vystřelit na nepřítele který je za ním. Nevíš nebo nevíte někdo jestli je to skutečně tak?
F4 Phantom byly ve vietnamské válce pro nepřátelské jednotky postrach, díky dobrému radaru, vysoké rychlosti a obrovské výbavě letadla takže za mě je blbost říct F4 dostala na frak, vlastně na opak byl víc než úspěšný a taky se letadlo velmi osvědčilo, za mě dobré video :D
Prve Phantomy boli vysledok 50tych rokov ked myslenie panovalo ze strety nepriatelskych lietadiel budu na velku vzdialenost a budu vybojovane vzduch-vzduch raketami. Preto Phantom verzie A, B, C a D nemal kanon. Verzie C a D potom dostali zavesne kanony.
Az verzia E dostala zabudovany 20mm multi-hlavnovy kanon a sloty na nabeznej hrane kridla pre lepsie manevrovanie. Tiez po prvych skusenostiach vo Vietname Fighter Weapons School (Top Gun) skola vzdusneho boja bola zalozena a piloti US Navy a US Marines presli tymto vycvikom. USAF tiez ustanovil ekvivalent Top Gun kurz nazvany United States Air Force Weapons School.
Vo Vietname kill ratio bolo u US Air Force 1965 - 1973 - 5.5 : 1 a US Navy (=Marines) - 4.7 : 1. Tieto cisla zahrnuju vsetky lietadla vcetne lietadiel ako B-52, F-105, A-4 ktore niesu stihacky.
Ratios pre stihacky v akciach MIGCAP medzi 1965 - 1973 bolo USAF - 5.5 : 1 a NAVY - 6.4 : 1.
Velmi dobry ukazovatel zlepsenia Americkej taktiky je ratio medzi Majom 72 a Januarom 73. Pre USAF to kill ratio v tomto obdobi bolo 15 : 1, a NAVY bolo 8.7 : 1.
Velmi dobry priklad zlepsenia taktiky a vysledkov je historia Operation BOLO vymyslena Plukovnikom Robin Olds kde modifikovanie v poli namontovalo elektroniku z F-105 na F4 abi Vietnamske radary identifikovali tie F4 ako F-105. F-105 boli v podstate bezbranne oproti Migom a Vietnamske Mig-21 vystartovali ale namiesto F-105 stretli F4 ktore im potom dobre zavarily.
Ako to bolo s katapultazou?Mali to uz v 1.gen?
Díky za pěkné video a přehledně srovnané informace. Ještě jsem měl pocit, že k 5 generaci patří i schopnost supercruise a ve videu jsem to nezaznamenal. Jak to je? Díky
v Juhoslavii to stealtove lietadlo zamerali pasívnym radarom Tamara a šlo dole
V Jugoslavii sestřelili bombardér Martin Lockheed F-117 Nighthawk. Ručně naváděnou raketou, země vzduch. Když bombardér lítal až moc nepřirozeně nízko.
Nieje náhodou MiG21 3 generácia skrz radar ?