A hajókatasztrófa, amely megváltoztatta a világot - a LUSITANIA kutatásának legújabb eredményei

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 13 ต.ค. 2024
  • Dr. Balogh Tamás és Könczöl Péter, az R.M.S. TITANIC - Magyar Kutatócsoport tagjainak szegedi előadása 2024. január 26-án.
    Michael Poirier amerikai kutató szerint, ha a TITANIC nem süllyed el, akkor most mindenki a LUSITANIA-ról beszél. Ugyanaz a drámaiság, de az emberiség egészének történelmét formáló hatás: az első világháborúban német tengeralattjáró támadása következtében elsüllyedt hajó tragédiája hozzájárult az Egyesült Államok hadba lépéséhez az Antant oldalán, így eldöntötte a világháború végkimenetelét. A LUSITANIA óceánjáró ezzel a történelem egyik leghíresebb hajóroncsa, amelyhez az 1930-as évek óta eddig összesen 16 expedíciót vezettek. A feltárás magyar részvétellel zajló szakasza 2022-ben kezdődött és 2023-ban is folytatódott, az expedíciók eredményei pedig olyan kérdéseket is eldöntöttek, amelyekről a hajó elsüllyedése óta senki sem tudott semmi biztosat. Bár a feltárás még nem ért véget, programunk az eddig elért eredményeket bemutatva sorra veszi azokat az újdonságokat, amelyekkel a nemzetközi expedíciók magyar tagjai - a merülési célok kijelölésében, a helyszíni elemzésben és a roncsmező rekonstrukciójában közreműködő szegedi születésű Dr. Balogh Tamás és a budapesti Könczöl Péter - munkája már eddig is gazdagította a hajó kutatástörténetét. Az érdeklődők a Szegedi Tudományegyetem 26. Őszi Kulturális Fesztiválja keretében 2022-ben már találkozhattak az előadókkal, akik a 2022. nyári expedíciós eredményekről adtak számot az érdeklődőknek (az előadásukról készült TH-cam-felvétel nézettségi adatai szerint kiemelkedő érdeklődés mellett). A 2023-ban a helyszínen szerzett tapasztalatokról pedig Szegeden személyesen első ízben a Közéleti Kávéház rendezvényén tájékozódhattak az érdeklődők.
    Az előadókról:
    Dr. Balogh Tamás és Könczöl Péter egyaránt a hajók rajongói. Bár régebbről ismerik egymást, azóta aktívan együtt dolgoznak, hogy mindketten részt vettek a centenáriumi TITANIC-kiállítás megszervezésében a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeumban, 2012-ben.
    Dr. Balogh Tamás Szegeden végzett jogász, hajózástörténeti szakíró, hajóroncskutató, a TIT Hajózástörténeti, Modellező és Hagyományőrző Egyesületének elnöke, a Magyar Búvár Szakszövetség Tudományos Bizottságának korábbi vezetője, több hazai és nemzetközi hajózástörténeti és búvárszakmai szervezet tagja. Eddig 8 könyv, 56 cikk, 405 blogbejegyzés, 22 állandó és időszaki kiállítás, számtalan hajózási grafika és szakrajz alkotója, valamint 16 hajóroncs feltárásának tevékeny résztvevője a világ 3 tengerén.
    Könczöl Péter Győrben végzett gépészmérnök, hajógépész, kedvtelési búvár és az óceánjáró személyszállító óriásgőzösök kutatója, az e hajók történetéhez kapcsolódó ritka tárgyi emlékek, történeti fotográfiák, egyéb ábrázolások, könyvek és papírrégiségek egyik legkiemelkedőbb hazai gyűjtője.
    Mindketten az R.M.S. TITANIC Magyar Kutatócsoport tagjai. 2022-ben közösen vettek részt a LUSITANIA roncsainak kutatására alakult nemzetközi expedícióban, ahol a kutatócsoport következtetései levonásának és indoklásának műszaki támogatása, s az expedíció hivatalos jelentésének elkészítése volt a feladatuk.
    További olvasnivaló:
    hajosnep.blog....

ความคิดเห็น • 21

  • @lajosnehorvath4892
    @lajosnehorvath4892 17 วันที่ผ่านมา

    Balogh Tamást hallgatni igazi élvezet.
    Hatalmas tudás, és ragyogó előadókészség!
    Ezer köszönet!

  • @vackorapipaskertesz6314
    @vackorapipaskertesz6314 7 หลายเดือนก่อน +3

    Ez igen! Rendkívül érdekes előadás, köszönöm szépen!
    Az már régebben is tudott volt, hogy a Lusitania ki volt tömve hadianyaggal, de azt például nem tudtam, hogy de jure hadihajó volt. Nagyszerű volt, hasznos és érdekes információkkal telve. Mégegyszer köszönöm!
    Kicsit rosszmájúan hadd szúrjam ide, hogy remekül szelmlélteti a történet egésze, egyes országok rugalmas hozzáállását az erkölcsi alapokhoz. Jegyeket eladni civileknek egy hadihajóra, amelyről kifejezetten tudják, hogy vadásznak rá... És utána letagadni az egészet...
    Mintha a közelmúltban is történt volna - zajlana - valami ehhez hasonló, kisebb perpatvar...!
    Szerintem.

  • @SzekelyMihalyne
    @SzekelyMihalyne 7 หลายเดือนก่อน +3

    Nagyon jó előadás, kár, hogy a Q&A szekció nincs meg rajta, biztos, hogy érdekes gondolatok voltak még ott.
    Gratulálok a munkához!

  • @steve1435
    @steve1435 7 หลายเดือนก่อน +3

    Nagyon érdekes volt, köszönöm!
    Hátha a TITANIC-ról is lesz ilyen érdekes előadás, bár kétségtelen, hogy Dunát lehet rekeszteni még a jó és tartalmas filmekkel is, a többiről most nem szólnék. (🙂
    (A csatornán található TITANIC-os videókat persze már megnéztem! 🙂)
    Nagyon szépek és szemléletesek a magyarázó-szemléltető rajzok is, némelyiken Dr. Balog Tamás aláírás látszik, azokhoz külön gratula!

    • @anemeth9281
      @anemeth9281 25 วันที่ผ่านมา

      Kezd a Titanic (Olympic) tema unalmassa valni, tobb szaz mas hajoval is lehetne foglalkozni

    • @istvanbalog3187
      @istvanbalog3187 25 วันที่ผ่านมา

      Akkor Te foglalkozz azokkal, ahelyett, hogy ide irogatsz ostobaságokat. A net elég nagy, nézelődj!

  • @petergaborvarga5087
    @petergaborvarga5087 7 หลายเดือนก่อน +3

    Furcsa érzés fogott el, miközben néztem az előadást! A csoportkép bemutatásánál valamiért még úgy gondoltam, hogy legfeljebb egy óra telhetett el a videó elindítása óta és hamarosan vége lesz az első résznek, de nem... Rá kellett jönnöm, hogy elrepült az előadásra szánt a két óra, miközben az időérzékemet teljesen elveszítve próbáltam befogadni azt az információmennyiséget, amit az előadók erre a rövidke időtartamra összegyűjtöttek! Annyira magával ragadott az előadás lendülete, az előadók felkészültsége, hogy erre a szűk két órára megszűnt létezni a külvilág számomra, még bőven tudtam volna tovább hallgatni!
    Sablonos leszek, de minden elismerésem az előadóké, és természetesen azoké is, akiknek köszönhetően ez az előadás létre jöhetett!
    Már nagyon várom Tamásnak a Lusitania-ról szóló könyvének a megjelenését, még annak ellenére is, ha nem lesz hazai, magyar nyelvű kiadása!
    Üdv, egy óceánjáró rajongó

  • @bagoistvan3182
    @bagoistvan3182 6 หลายเดือนก่อน +3

    29:58 ... Churchill...Kemény Kalapos Bill és a Lusitánia...meg a háború..🍺🍺🍺😁

  • @revandarth999
    @revandarth999 7 หลายเดือนก่อน +6

    Fantasztikus előadók!

  • @magdolnameszaros7311
    @magdolnameszaros7311 2 หลายเดือนก่อน +2

    Uraim,le a 🎩-pal!👏&🙏👌👍🙋

  • @bagoistvan3182
    @bagoistvan3182 6 หลายเดือนก่อน +1

    1:17:05 ...🤔 én még idetűzném azt is hogy a múlt században a két háború között és utána is egy pár évig a Royal Navy előszeretettel vízi bombázta a roncsot...aminek nagyjából a mai állapot is köszönhető...🙄🙄🙄

  • @ngyuri86
    @ngyuri86 7 หลายเดือนก่อน +3

    Egy doku. filmben ecsetelték, hogy a lőszer szállítmány eltusolása miatt. Az angolok vagy amerikaiak. Lebombázták a roncsot, e miatt van olyan rossz állapotban. Ez kamu volt? Régen láttam, de erre nagyon emlékszem.

  • @jozsefbaranyi1329
    @jozsefbaranyi1329 หลายเดือนก่อน

    Na és a nyitva maradt hajóablakok? Állítólag ezért is süllyedt el olyan gyorsan: "Egy becslés szerint legalább hetven ablakot hagytak nyitva a jobb oldalon" (Erik Larson: A Lusitania titkai)

  • @joules83a
    @joules83a 7 หลายเดือนก่อน +3

    0:46 "1910-ben elsüllyesztett " 🤔
    Nem 1915. május 7-én érte utol a végzete a brit óceánjárót ?

    • @RMS_Titanic_Hungary
      @RMS_Titanic_Hungary  7 หลายเดือนก่อน +8

      Egyszerű nyelvbotlásról van szó, néha még a téma szakértőivel is megesik. :) De ahogy mondod, a LUSITANIA 1915. május 7-én süllyedt el.

  • @petervasas2379
    @petervasas2379 7 หลายเดือนก่อน +2

    Kamerás Bácsi!
    Nyugodtan!