Zielony szpital - utopia czy recepta na kryzys klimatyczny i finansowy

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 ธ.ค. 2024
  • „Zielony szpital - utopia czy recepta na kryzys klimatyczny i finansowy”
    Zmiany klimatyczne są największym zagrożeniem dla zdrowia publicznego w XXI wieku. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zanieczyszczenie powietrza każdego roku przyczyniają się do 4,2 miliona przedwczesnych zgonów na całym świecie. Zmiana klimatu wpływa na warunki, w których ludzie się rodzą, dorastają, pracują, żyją i starzeją się, a także na warunki życia codziennego. Koszty opieki zdrowotnej związane ze zmianą klimatu i zanieczyszczeniem szacuje się na 820 miliardów USD rocznie.
    Światowe systemy opieki zdrowotnej odpowiadają za 4% globalnej emisji dwutlenku węgla, więcej niż lotnictwo czy żegluga. Gdyby sektor zdrowia był krajem, byłby piątym co do wielkości emitentem gazów cieplarnianych na świecie. Jest paradoksalne, że sektor ochrony zdrowia, który kieruje działaniami lekarzy zgodnie z zasadą Hipokratesa „po pierwsze nie szkodzić” zostawia tak mocny ślad węglowy. Przyczyn jest oczywiście wiele, przede wszystkim sama specyfika sektora opieki zdrowotnej, całodobowych charakter, wymogi w zakresie klimatyzacji, warunków przechowywania leków oraz specjalistycznego sprzętu medycznego - a także dlatego, że wiele szpitali ma przestarzałą infrastrukturę, źle zaprojektowana pod kątem efektywności energetycznej.
    Jak sytuacja wygląda w Polsce?
    1 grudnia podczas Jesiennej Konferencji Polskiej Federacji Szpitali odbył się Panel dyskusyjny Zielony szpital - utopia czy recepta na kryzys klimatyczny i finansowy. Panel jest organizowany w związku z opublikowanym raportem Zielone Szpitale, który powstał z inicjatywy UN Global Compact Network Poland wraz z partnerami strategicznymi.
    Podczas wydarzenia poruszyliśmy m.in. takie zagadnienia:
    • Po co nam zielona transformacja, co ma wspólnego ochrona środowiska z ochroną zdrowia
    • Jakie wymierne korzyści może przynieść zmiana sposobu myślenia w kierunku zrównoważonych systemów?
    • Rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej, zrównoważonego projektowania budynków, gospodarki odpadami, digitalizacji, więcej ekologicznych technologii, a co za tym idzie „zdrowsze” łańcuchy dostaw - realne rozwiązania do wdrożenia w polskich placówkach ochrony zdrowia czy niemożliwa do realizacji lista życzeń?
    • Skąd pozyskać finansowanie na rozwiązania eko: Perspektywa UE 2021-2027, budżet państwa, wsparcie organów założycielskich.

ความคิดเห็น •