Projekt czołgu ciężkiego Panzerkampfwagen VII Löwe.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 21

  • @andrzejsitkowski3084
    @andrzejsitkowski3084 3 ปีที่แล้ว +24

    Może jakieś profesjonalne omówienie maszyn pkfw lll i lV

  • @goosf5746
    @goosf5746 3 ปีที่แล้ว +17

    Podstawowym problemem rozwoju Panzerwaffe był sam Adolf ze swoją gigantomanią. Czasami owszem miał rację, jak choćby z pomysłem uzbrojenia trójek w długą armatę kalibru 50 mm, ale generalnie to był szkodnik. Oczywiście rozmowa jest na poziomie czysto technicznym, nie ideologicznym. Pozdrawiam serdecznie.

    • @tomaszrosaniec7052
      @tomaszrosaniec7052 3 ปีที่แล้ว +9

      Błędne jest myślenie że gdyby nie Adolf to wiele problemów by znikło. Megalomania niemiecka nie wyróżniała się niczym, wobec innych państw.

    • @jisaburoozawa663
      @jisaburoozawa663 3 ปีที่แล้ว +4

      W każdym państwie takich szkodników i egomaniaków jest na pęczki ale to od wyborców zależy aby nie dorwali się do władzy!

    • @goosf5746
      @goosf5746 3 ปีที่แล้ว +1

      @@tomaszrosaniec7052 oczywiście zgadzam się z tą opinią, dlatego napisałem że był to problem podstawowy, czyli nie jedyny. Wszystkie projekty przechodziły przez ręce Hitlera do akceptacji, choć wiadomo, że nie wszystko było realizowane według jego wytycznych.

    • @furdoom372
      @furdoom372 3 ปีที่แล้ว +6

      Dzień dobry. A to nie tak, że po prostu Niemcy stwierdzili, że na ich w przyszłości wprowadzone czołgi ciężkie Rosjanie zareagują swoimi jeszcze cięższymi? I czy to nie jest tak, że niemieccy naukowcy i inżynierowie stwierdzili, że nowy czołg po roku już nie będzie najlepszy na polu walki? I to dlatego pojawił się projekt i Tygrysa i Pantery i Tygrysa II by mieć czołg "o rok lepszy od wroga", a Niemcy też cały ten czas myśleli, że sobie pójdą na Moskwę prawie bez oporu i w 1942 będą mieli Kaukaz i ropę i te ich super paliwożerne czołgi będą miały ropy pod dostatkiem. Tylko rzecz jasna jak wiemy z historii marsz na Moskwę się nie udał lekko mówiąc, ropy też nie zgarnęli więc ta część planu zawiodła, za to czołgi z linii produkcyjnych zaczęły zjeżdżać w miarę terminowo...tylko nie było do nich paliwa no i Niemcy już były w defensywie. Nie przewidzieli też, że odpowiedzią Rosjan na niemieckie czołgi ciężkie będzie relatywnie mało ich ISów ale za to mnóstwo i mnóstwo i mnóstwo T-34. Mimo to dla Hitlera i jego analityków projekty super ciężkich maszyn mogły być w pełni racjonalne na podstawie ich ówczesnej wiedzy.

    • @paulcarell8511
      @paulcarell8511 3 ปีที่แล้ว +2

      Pytanie kto posycal jego gigantomanie? Kto wymyslil Tigera, Mausa ktore troszke kadry inz i pieniazkow braly. Porsche ze swoimi ideami. Jakby myslal troszke madrzej i sluchal ludzi pokroju Guderiana ktory stwierdzil ze PZ4 z aramta 75mm byla wystarczajaca. Juz od pierwszej polowy 42 roku mieli mozliwosc masowej produkcji PZ4F2 ktory w tym momencie posiadal wlasna sile ognia i nie zalezal tak jak poprzednie czolgi od wsparci luftwaffe czy tez artylerii. Ten czolg byl duza zmiana na froncie. Polecam ksiazke Roberta Forczyka... Pozdrawiam

  • @furdoom372
    @furdoom372 3 ปีที่แล้ว +2

    Ta sytuacja ze stosunkiem pancerza do masy kojarzy mi się z AMX-50 Surbaissé gdzie mamy gigantyczny 60 tonowy czołg z ogromem pustej przestrzeni wewnątrz i amunicją poupychaną w każdy możliwy kąt, w którym prawie dwóch ludzi może stanąć jeden na drugim od podłogi kadłuba do sufitu wieży, a pancerz (nawet przedni) może i dobrze pochylony ale zaskakująco małej grubości. Nie wiem czy to dobra analogia ale po wojnie o ile dobrze się orientuję to Francuzi się uczyli tank designu od niemieckich Panter, które się u nich ostały więc może przejęli też te złe nawyki i koncepcje. A przecież AMX-50 miał wieżę oscylacyjną z automatem ładowania więc chyba i tak był lżejszy niż gdyby miał ładowniczego (albo pewnie dwóch zważywszy na działo i amunicję).

    • @bronpancernaswiata6835
      @bronpancernaswiata6835  3 ปีที่แล้ว +4

      AMX-50 z tego co pamiętam, miał automat ładowania... i ładowniczego. ;)

  • @jurekogorek3293
    @jurekogorek3293 3 ปีที่แล้ว +2

    Super. Dzieki.

  • @markgrey4893
    @markgrey4893 3 ปีที่แล้ว +3

    jak zwykle ciekawy film. oby Ci sie tematy nie skonczyly :D

    • @szymonpytel4170
      @szymonpytel4170 3 ปีที่แล้ว

      Historia czołgów ma ponad 100 lat więc ciężko temat wyczerpać :D

  • @Borolek
    @Borolek 3 ปีที่แล้ว +2

    Tak jak napisałem wcześniej, może też inni mają podobne zdanie - fajnie by było dowiedzieć się więcej o najnowszych czołgach Rosji i Białorusi. Takie filmy już były, ale od Ciebie na pewno nie zaszkodzą. No i świetny był pomysł kogoś z trochę żartobliwym filmem jak czołgi łatwo się eliminowało ;)

  • @arturzawadzki5722
    @arturzawadzki5722 3 ปีที่แล้ว +1

    Fajny materiał, jedyne zaskoczenie to brak reklamy wiadomej gry...

  • @Jelf6246
    @Jelf6246 3 ปีที่แล้ว +2

    Super!

  • @komisarzT1
    @komisarzT1 3 ปีที่แล้ว

    Fajna seria
    Super

  • @krzyswdek2527
    @krzyswdek2527 3 ปีที่แล้ว

    Co to jest łódź torpedowa????

    • @bronpancernaswiata6835
      @bronpancernaswiata6835  3 ปีที่แล้ว +3

      Łódź bądź kuter wyposażony w torpedy jako główny system uzbrojenia...

    • @krzyswdek2527
      @krzyswdek2527 3 ปีที่แล้ว +2

      @@bronpancernaswiata6835 ja przepraszam,bo sie czepiam.Ale łódź to może być z wiosłami.KUTER TORPEDOWY TO OKRĘT.Kłuje taki błąd u krynicy wiedzy o broni zmechanizowanej dla fana marynistyki również.

  • @mlaatrpl435
    @mlaatrpl435 3 ปีที่แล้ว

    :)