Огляд велосипеда Leon TN-70
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 17 พ.ย. 2024
- ✅Короткий відеоогляд на велосипед Leon TN-70
😎 Не забудьте підписатися та написати ваші коментарі - найцікавіші ми будемо розкривати на цьому каналі!
❤️ Будь в курсі подій:
Телеграм - telegram.org/@...
Інстаграм - / letsbike.com.ua
_________________________________________________
🚴♂️ Наш веломагазин: letsbike.com.ua/
🤘Корисні ШТУКИ:
Велосипед з відео: letsbike.com.u...
Фляготримачі: letsbike.com.u...
Фляги: letsbike.com.u...
Замки: letsbike.com.u...
Багажники: letsbike.com.u...
Сумки велосипедні: letsbike.com.u...
Крила: letsbike.com.u...
Герметик: letsbike.com.u...
Ніпелі безкамерні: letsbike.com.u...
Стрічка для безкамерних коліс: letsbike.com.u...
_________________________________________________
Добрий день. Чи є інформація - коли буде нова поставка Леонів ?
Вітаю!
Очікуємо протягом двох тижнів.
Доброго дня.
Порекомендуйте будласка що краще обрати, Winner Solid WRX 29 чи leon tn70. ?
Добрий день)
Дивлячись якого модельного року, якщо Віннер Солід WRX 2022/23, обирав би Леон TN-70, якщо WRX 2024 скоріше за все обирав би його.
@@letsbike_com_ua Дякую за відповідь 🤝
Доброго дня.
Підкажіть будласка який розмір рами краще обрати для зросту 182см? Саме тн 70 цікавить
Добрий день!
19 дюймів (Л-ка)
@@letsbike_com_ua ще питання, чи можливо замінити шатуни на інші з більш великими зірками?
@@Sergius707 так, але доведеться добавляти лінки на ланцюгу (іншими словами: подовжувати ланцюг).
@@letsbike_com_ua чи планується оновлення тн 70 в 24у році?
@@Sergius707 кольори і рама без змін, можливо, обладнання буде Shimano.
Привіт! Вибираю собі велосипед на весну, зупинився на Леон ТН 80. Зараз порівнюю з цим і не розумію який краще, зовні однакові, а комплектуючі там Шимано, а тут МікроШифт. Між ними є різниця? Дякую.
Вітаю!)
TN-70 має більше зірок касети ззаду і дві зірки спереду. Що шимано, що мікрошифт працюю добре і це останнє на щоб звертав увагу у такому ціновому діапазоні велосипедів.
По факту різниця між ними не суттєва.
TN-80 буде чудовим варіантом для першого велосипеда)
@@letsbike_com_ua дуже дякую за відповідь, замовлятиму ТН 80 значить як і планував :)
1. Дешева вилка швидко вийде з ладу. 2. Приховану трансмісію важче ремонтувати. 3. Алюмінієві шатуни швидко виходять з ладу. 4. Про касету всі й так знають. 5. 18 швидкостей - навіщо так багато?
Посоветуйте что сейчас цена качество? В марте хочу купить сыновьям, 14 и 15 лет оба рослые мальчики! Я сколько смотрю обзоры у всех свои топы а что брать так и не разобрался. Наперед спасибо!
Добрий день!
1. Вилка відносно не дешева, але якщо порівнювати з вилками вищого класу РокШокс Джуді (для прикладу), ще врахувати, що вона має бути з конусним штоком і її ціна становить 9 тис грн, тоді, дійсно дана вилка доступна. На вилках які встановлені на Леон ТН-70 люди їздять і по 10 років при правильному обслуговуванні. Так, бушинги пластикові, з часом стираються та з'являється люфт, але ж знову при постійному догляді: протиранні ніг вилки від пилу та піску після катання = ресурс буде збільшено.
2. Повністю з вами не згодні:
-не потрібно по 3-5 разів відмірювати довжину кожуха як у випадку з трансмісією яка прокладена ззовні не суцільною лінією.
-менше закінцівок кожуха = рідше потрібно доналаштовувати трансімію, так як вони менше всаджуються, оскільки їх лише 2 шт, а не 4-6-8 як у випадку ззовнішнім прокладанням.
-повністю захований трос = менше попадання вологи, піску, бруду, відповідно час до сервісного обслуговвування збільшується в рази, оскільки при прокладанні трансмісійної лінії ззовні троси піддаються більшому впливу зовнішнішніх факторів, які викликають процес окислення тросів, що в свою чергу впливає на чітркість роботи трансмісії.
-якщо все перевести у гроші економія по сервісу і запчастинах буде значно вища у випадку з внутрішнім прокладанням: менше закінцівок, період часу між сервісними інтервалами збільшено в рази.
3. Наведіть статистику або якісь дослідження, бо весь світ катається десятиліттями і все чікі-пукі. З власного досвіду за 15 років катання на велосипеді ще жодні алюмінієві шатуни не вдалось вивести з ладу, більше того, навіть алюмінієві зірки (нормальні) мають ресурс 15 тис а то і більше тисяч км ресурсу.
4. Касета це розхідник, 3-5 тис км і ставиться нова. Хоча ХХ1 від Срам або Гарбарук будуть ходити в рази більше.
5. Для використання усього діапазону передач, а не щоб кожен раз продавлювати кардан на світлофорах або підйомах під гору. Також можете розглянути велосипеди з трансмісією 1-10/1-11/1-12, але там ціна вже далеко за 20 тисяч грн.
Підводячи підсумки: не варто забувати, що цей велосипед призначений для легкого бездоріжжя та фанових прогулянок і не являється спортивним снарядом.
Тому якщо врахувати всі моменти про які ви написали: повітряна вилка, карбонові шатуни (адже алюміній не ок для вас), касету з ресурсом 15к км та трасмісію на 12 швидкостей - вартість велосипеда буде становити 70-80 тис грн і ми знову отримаємо негативний комент про зраду і що все не так)))
Ми дуже вдячні вам за коментар!)
@@ВоваТітов добрий день! Можете подивитись відповідь на попередній коментар.
У вашому випадку: хлопці всеодно будуть рости, тому рама з часом стане малою і потрібно буде змінювати байк. Рекомендую розглянути модель Leon TN-80 та Winner Solid DX - це більш доступні варіанти, але з чудовим ресурсом комплектуючих та можливостями в майбутньому апгрейдити велосипед за потреби. Якщо брендові велосипеди, розглядайте Cannondale, Trek, Merida, Marin.
@@letsbike_com_ua дякую. Катався на VNC і інших такої категорії. Рекорд розшатування - тиждень після покупки. Сталевий шатун купив і норм. Може, від ваги залежить 100 кг.
@@viktorpulin8128 скоріше за все недотягнутий був шатун або заводський брак із-за чого розбилось посадочне місце шатуна у місці кріплення на вал каретки, бо в нас багато клієнтів 90+ кг ваги, але випадків не було, щоб хтось губив шатун.
Хвз?
Добрий день!
Раніше виробництво знаходилось у Харкові, але після влучання у виробничий цех, виробництво переїхало, здається, що десь на захід.