Wenezuela, agonia

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 19 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น •

  • @BezPlanu
    @BezPlanu 6 ปีที่แล้ว +269

    Bardzo ciekawy materiał, tylko, że niestety te wykresy i liczby podane przez BŚ, które Pan pokazuje, nie są wzięte z kosmosu. Tak się składa, że po w sumie 9-miesięcznym pobycie w Wenezueli byłem niedawno 2 tygodnie w Chile. To dwa różne światy. W Chile zawsze dostaje się paragon, prawo jest przestrzegane, kraj świetnie funkcjonuje. Wenezuela jest obecnie prawie w stanie anarchii. Korupcja w Wenezueli to też nie wymysł BŚ. Przed Chavezem była, ale za Chaveza tylko rozkwitła. Znam z pierwszej ręki przypadek człowieka, który spotykał się z córką czawisty. Ojciec tej dziewczyny spytał go kiedyś dlaczego jej chłopak nie ma kuloodpornego samochodu. Odpowiedziała, że to dużo kosztuje, a on nie ma tyle pieniędzy. "Aaaa, nie ma" odpowiedział ojciec i załatwił mu państwowy kontrakt, na którym ten zarobił ok. 300 tys. dolarów. W Wenezueli większa część wartości kontraktu państwowego idzie do kieszeni ludzi powiązanych z rządem, bo prawo pozwala na kilkanaście firm-podwykonawców, które mogą być zlokalizowane np. w Panamie czy innych krajach. Rozumiem, że USA nie są przyjacielem Wenezueli od czasów Chaveza (nie dziwię się, skoro ci znacjonalizowali ich przedsiębiorstwa związane z wydobyciem ropy), ale stopień, w jakim Wenezuela została zniszczona przez może sprytnego, ale chyba jednak nie do końca inteligentnego i chcącego wszystko kontrolować samodzielnie Chaveza (ach ten pracoholizm wszystkowiedzących wodzów, to siedzenie po nocach i nieufność wobec ekspertów, co prowadzi z reguły do katastrofy) i jego już tylko głupiego następcę Maduro - jest nie do przecenienia. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w Wenezueli - jeśli się spotkamy osobiście, mogę Panu pokazać film, jaki nagrałem w centrum Caracas o 15:30. To jest film, którego nigdy nie opublikuję, bo chcę jeszcze odwiedzić Wenezuelę, a który pokazuje w jakim chaosie znajduje się to państwo. Życie nie znaczy tam nic. Moja konkluzja jest taka: jest sporo państw, które nie mają dobrych relacji z USA i Bankiem Światowym, nie wszystkie te kraje zamieniają się w piekło, w którym nie da się żyć. I jeszcze na koniec: jestem prawie pewien, że gdyby Wenezuela nie miała tyle ropy, byłaby dzisiaj całkiem normalnym gospodarczo państwem pokroju Kolumbii czy Peru. Może nie byłoby bogato, ale dałoby się żyć. Bez działającej od dziesięcioleci kroplówki ze sprzedaży ropy naftowej powstałaby normalna gospodarka z popytem, podażą, produkcją i handlem. Teraz mamy chory system, w którym ogromna część produkcji jest importowana (bo przez dziesięciolecia były na to pieniądze z ropy), a importować i dystrybuować mogą oczywiście ludzie powiązani z układem wojsko-rząd. Do takich zasobów ropy naftowej potrzebne są inteligentne elity. To, co dla jednych państw staje się błogoslawieństwem (ropa), dla Wenezueli stało się przekleństwem. Pozdrawiam:)

    • @dylewski1
      @dylewski1  6 ปีที่แล้ว +67

      Dzięki za opinię, lubię Pana filmy :-)
      Moja konkluzja była taka, że cała Ameryka Łacińska jest innym rodzajem cywilizacji niż nasza Zachodnia, są społeczeństwami zdecydowanie mniej zinstytucjonalizowanymi i podatnymi na wpływy USA. Bez udziału USA nie byłyby tak katastrofalne.
      Za to patrząc w przyszłość, mówię o tym, że niebawem pojawi się w Wenezueli przywódca pokroju Pinocheta w Chile, który będzie współpracował z USA, weźmie społeczeństwo za twarz i wyprowadzi na ścieżkę gospodarczego rozwoju. Taka jest dotychczasowa historia państw Ameryki Łacińskiej, a Wenezueli w szczególności.
      A ropa? Ropa jest gwarantem rozwoju tego kraju. Zmiany nadejdą niespodziewanie, z dnia na dzień, najpewniej będzie to zamach stanu :-)

    • @BezPlanu
      @BezPlanu 6 ปีที่แล้ว +44

      @@dylewski1 Mam nadzieję Panie Zbigniewie, bo nie da się tam żyć. Dziękuję za ten film i pozdrawiam:)

    • @marcinciszek2696
      @marcinciszek2696 6 ปีที่แล้ว +22

      Masz sto procent racji Bartek. Pan Zbigniew nie na zielonego pojęcia dlaczego Wenezuela jest w tak tragicznej sytuacji.
      Osobiste bardzo cenię jego filmy ale odcinek o Wenezueli to totalna porażka całkowicie mija sie z prawdą. Dla przykładu produkcja ropy naftowej spada nie tylko przez bank światowy i sankcje. Ale głównie ze względu na brak fachowców którzy mieli by obsługiwać rafinerię.
      Po objęciu władzy przez Chaveza pracownicy rafinerii urządzili strajk wiec Chavez ich zwolnil .
      A na ich miejsce zatrudnił niekompetentnych chavistów . Więc wszystko zaczęło się psuć a wydobycie ropy spadać . I z czasem produkują jej coraz mniej bo nie mają pieniędzy i fachowców do obsługi rafinerii.
      Pan Zbigniew najlepiej by zrobił usuwając ten film bo tylko wprowadza ludzi w błąd.

    • @robuzytkownik7505
      @robuzytkownik7505 6 ปีที่แล้ว +19

      Hej Bartek. Oglądając twoje filmy, coś mi się tu nie zgadzało w tym co mówi pan Zbigniew. Pan Zbigniew mówi że statystyki nie mówią do końca prawdy. Twoje filmy są i z Chile i z Wenezueli i raczej obraz tych krajów w twoich filmach odpowiada tym statystykom. Moje przemyślenia są takie że w każdym kraju który wybiera socjalizm, komunizm czy rozdawnictwo społeczne kończy się tak jak w Wenezueli. I ten kapitalizm i liberalizm który krytykuje pan Zbigniew to po prostu jedyne wyjście. Bo jeśli nie kapitalizm to co. Komunizm? 40 lat komuny i 858 prób reformy komunizmu pokazało że jest to system całkowicie niewydolny bo oparty na złych założeniach.

    • @annbcn
      @annbcn 5 ปีที่แล้ว +14

      Mialam nadzieje, ze obejrzę jakis obiektywny i ciekawy material na temat sytuacji gospodarczej w Wenezueli, ale od polowy tego filmu (po czesci historycznej) ciezko bylo sluchac tego w spokoju :(. Wrzucil Pan w film kilkanascie wykresow, które zinterpretowal z góry pod założoną teze - USA I BS sa zle i manipuluja statystykami dla wlasn6ch celow, wszak Wenezuela jest tak zasobna w rope naftową musi byc politycznie i gospodarczo oslabiana z zewnątrz. Bardzo mi przykro, ale to kojarzylo mi sie z filmami np. ruchow antyszczepionkowych.

  • @mieczysawduda9211
    @mieczysawduda9211 6 ปีที่แล้ว +56

    Chavez miał niesamowite pieniądze z ropy, łatwo jest skapnąć coś biedocie, żeby była wniebowzięta.

    • @NexusCas
      @NexusCas 5 ปีที่แล้ว +11

      Przynajmniej rozdawał z tego co zarobiła gospodarka kraju.
      U nas PiS rozdaje to czego niema na kredyt lub to co zagrabi drobnym przedsiebiorcom, giganci są nietykalni.

    • @0flyswatter0
      @0flyswatter0 4 ปีที่แล้ว

      Chavez wlasnie rozdal zarobek ludzia, i podniosl durzo ich z biedy nazuconych przez kapitalistow z Waszyngtonu i ich bylych funkcjonarjuszy w kraju.

  • @TheMarlitosos
    @TheMarlitosos 6 ปีที่แล้ว +3

    Panie Zbyszku. Pańskie wykłady są niesamowite. Nie wiem czy Pan sobie zdaje sprawę jak bardzo jest Pan potrzebny młodym ludziom.
    Dziękuję w imieniu młodych, że Pan poświeca swój czas na takie treści.
    Drugi raz odsłuchałem 😀🤝

  • @paulocoval5578
    @paulocoval5578 6 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo dziękuje za pouczający wykład.

  • @porabiaczeq
    @porabiaczeq 4 ปีที่แล้ว

    Uwielbiam Pana słuchać. Takich jak Pan potrzeba w Polsce w rządzie.

  • @stanisawkorta2225
    @stanisawkorta2225 5 ปีที่แล้ว +4

    Dziękuję wydaje mi sie że sytuacja jaką Pan przedstawił w tym wykładzie jest nadal aktualna dla całego świat ,trochę to smutne no ale cóż ?

  • @rafawyszynski9890
    @rafawyszynski9890 4 ปีที่แล้ว

    Kurczaki pieczone, Witam, Pan jest cholernie inteligentny, nie tuzinkowy,charyzmatyczny,orator,ma Pan dar przekazania w sposób skrótowy głębokich myśli i wniosków, słucham Pana ciurkiem od rana do 1 w nocy, tyle rzeczy które mnie nurtowały całe życie Pan tu daje na talerzu jak porcje frytek z pieczystym hamburgerem, potem odpoczywam krótko i znowu słuchawka do ucha, oby żył Pan długo, martwi mnie tylko krótki oddech i kłopoty żołądkowe ,co z pańskim zdrowiem, życzę najlepiej ,niech Pan wyzdrowieje i żyje nam sto lat. Proszę zadbać o siebie : sport,spacer,basen,relaks. Całe długie już życie starałem się dowiedzieć dlaczego rozbiory Polski, dlaczego jestem gnuśny i próżniaczy, dlaczego roszczeniowy, dlaczego nienawidzę Sorosa a tu wszystko Pan tłumaczy, mam tylko jeden problem ze zbyt lekkim, statystycznym podejściem do religii i traktowanie Pana Jezusa Chrystusa na równi z Chegevarą, itd ale wyciągam z pańskich wykładów same rodzynki. Jest tych bakali dużo, bardzo dużo, tych rodzynków jest bardzo dużo. ( powtarzam w stylu wykładu)Cholernie chciałbym mieć Pana w rodzinie lub w gronie znajomych ,jako doradcę i rozmówcę. Powinien Pan doradzać rządzącym. Pozdrawiam RW

  • @Lesio614
    @Lesio614 6 ปีที่แล้ว +13

    Panie Zbigniewie ciesze się że trafiłem na Pana kanał , fajnie się słucha można wiele się dowiedzieć , a mądrego zawsze warto posłuchać .

  • @wujekWONT
    @wujekWONT 6 ปีที่แล้ว +29

    Czekałem na Wenezuele ! Dziekuje bardzo !

    • @czeslawkalets662
      @czeslawkalets662 6 ปีที่แล้ว +1

      Nie chcemy wiecej bydla i nierobow w POLSCE.

  • @TheMonraki
    @TheMonraki 6 ปีที่แล้ว +23

    Krótko mówiąc. Inwestuj w chile

  • @rzizmont89
    @rzizmont89 6 ปีที่แล้ว +34

    Nasuwa mi się refleksja, że Chavez mógł zbudować i mieć koncerny globalne - a nie tylko wydobywczy potentat w swoim regionie. Nikt nie stanąłby mu na drodze w państwie o takim modelu gospodarki, #koledzy by jeszcze pomogli. A stacje paliw z pewnością miałby w większości krajów LAT Ameryki, na Białorusi, w Rosji, Chinach, Indiach. Z kolei Polska strzeliła sobie w kolano likwidując stocznie, majątek i szansę budowy floty. Wystarczyłoby stworzyć własną flotę tankowcow i po zawarciu kontraktów samodzielnie kupować i dowozić ropę z Wenezueli. Pokłosie przedkładania sojuszy ponad nasz własny interes skutkuje polaryzacja w sferze gospodarczej - wedle narzuconej nam doktryny. Teraz wrzucono nas do amerykańskiej zagrody, przez co staliśmy się obok innych krajów Bliskiego Wschodu satelita prowadzonym na waszyngtonskim pasku.

    • @dylewski1
      @dylewski1  6 ปีที่แล้ว +8

      Występując przeciwko USA nie można zbudować silnej pozycji na rynku ropy. A po zamachu w 2002 Chavez zwrócił się przeciwko USA - to go zaczęło gospodarczo pogrążać.

    • @rzizmont89
      @rzizmont89 6 ปีที่แล้ว +3

      Ja mam na myśli scenariusz na możliwe uniezaleznienie się energetyczne Polski w okolicach roku '89, które jak wszyscy dobrze wiemy nie doszło do skutku. Za bardzo inwigilowal nas wówczas *zachód* poprzez swoje wywiady gospodarcze. W obecnym układzie sił, ceny paliw dyktuje nam USA bądź Rosja. W odwodzie są Norwegowie i Saudyjczycy - bądź Katar. Nie sądzę, żeby Wenezuela miała wyższe ceny wydobytego surowca w hurcie niż wyżej wymienieni, nawet wówczas. Nie bez powodu przy Chavezie stali ramię w ramię Putin i Łukaszenko.

    • @dylewski1
      @dylewski1  6 ปีที่แล้ว +6

      @@rzizmont89 W latach 90-tych Adam Słomka (KPN) mocno podnosił sprawę dywersyfikacji dostaw ropy do Polski - był wyśmiewany, nie było dobrej woli.

    • @hubcyn4631
      @hubcyn4631 6 ปีที่แล้ว +4

      @@dylewski1 Ale nasi rządzący nie chcieli nawet zarabiać na paliwach które Rosjanie przesyłają i chcieli przesyłać przez Polskę.

    • @tucobenedictopacificojuanm168
      @tucobenedictopacificojuanm168 6 ปีที่แล้ว +5

      politycy dzialaja w interesie swoich sponsorow a nie Polski i Polakow, nigdy nie bylo najmniejszej szansy na niezaleznosc energetyczna

  • @waldemarbiaek3549
    @waldemarbiaek3549 6 ปีที่แล้ว +1

    dziękuję za dobry program - mało jest takich

  • @ortalionowywiesaw9455
    @ortalionowywiesaw9455 6 ปีที่แล้ว +16

    25:09 A czy nie jest czasem tak że spadek eksportu ropy i kłopoty Wenezueli jest powodem wyłącznie sankcji i blokady Amerykańskiej? Coś mi się zdaje że gdyby Orlen posłał wynajęte tankowce do Wenezueli to miałyby większe problemy z dopłynięciem niż Kolumb.

    • @dylewski1
      @dylewski1  6 ปีที่แล้ว

      Wersja podawana oficjalnie brzmi tak, że Chavez: 1. - nie inwestował w PDVSA, 2 - zwolnił całe kierownictwo i zastąpił "swoimi", 3 - przekształcił PDVSA z firmy mającej pracować na zysk w przedsiębiorstwo obsługi socjalnej. I to spowodowało, że PDVSA produkowała coraz mniej.

    • @jacekzrodo7517
      @jacekzrodo7517 6 ปีที่แล้ว +2

      @@dylewski1
      O kurczę, chyba mi to coś i kogoś przypomina ... Boże miej w opiece Polskę!

    • @hannibaladportashannibalad6934
      @hannibaladportashannibalad6934 6 ปีที่แล้ว +2

      @@dylewski1 Wersja oficjalna to wypociny faszystowskiego scierwa i napewno nie ma nic wspolnego z rzeczwistoscia, Julian Assange czy Edward Snowden wiedza cos na te tematy. Pozdrawiam.

  • @Milosz24PL
    @Milosz24PL 5 ปีที่แล้ว +6

    W chile wzrost pkb nie przekłada się tak na dobrobyt tak jak w polsce. U nas jednak przeciętny kowalski czerpie dużo korzyści z wzrostu gospodarczego. Choć po 1990 roku tak nie było, dopiero od 2009 roku.

    • @braborgbraborg9112
      @braborgbraborg9112 4 ปีที่แล้ว +1

      Co to jest "polska", głąbie?

    • @Milosz24PL
      @Milosz24PL 4 ปีที่แล้ว +1

      @@braborgbraborg9112 o co chodzi?

  • @lesny05
    @lesny05 ปีที่แล้ว

    Jak Pan uważa z perspektywy osoby, która zna sie na okonomii, jak znacjonalizowanie podstawowych podmiotów gospodarczych oraz rozdawnictwo ów zysków ze sprzedanej ropy wpłynęło na upadek Wenezueli? Z upływem czasu jakie największe błędy zostały popełnione przez Chavesa? Pozdrawiam

    • @dylewski1
      @dylewski1  ปีที่แล้ว

      Ameryka Łacińska stoi w opozycji do USA ... i to jest problem

  • @orchan0645
    @orchan0645 4 ปีที่แล้ว

    Co to za piosenka od 9:48?

  • @teresasa401
    @teresasa401 6 ปีที่แล้ว

    Bardzo interesujacy kanal.

  • @lukaszforys2498
    @lukaszforys2498 6 ปีที่แล้ว +1

    Witam, ciekawy material zreszta jak wszystkie Pana wyklady, swietne zestawienia i porownania, Ameryka Lacinska to jak Pan mowi inna cywilizacja, zupelnie odmienna od cywilizacji zachodu...czekam na kolejne odcinki!!!
    Pozdrawiam.

  • @Milosz24PL
    @Milosz24PL 6 ปีที่แล้ว +7

    Dlatego zmniejsza się rozrastwienie dochodowe poprzez np: inwestowanie w eduakcje publiczną, masowe studia, darmowe podręczniki, powszechna opieka zdrowotna emerytalna, minimalna emerytura. W chile aż połowa kobiet otrzymuje emeryturę mniejszą niż 500 zl brutto. W polsce emerytura minimalna po 20 latach pracy to 1030 zł brutto.

    • @Pedo_phile_Muhammad
      @Pedo_phile_Muhammad 6 ปีที่แล้ว +1

      Jak powiedzial prezez Kowin Mikke, rozwarstwienie w spoleczenstwie jest jak najbardziej potrzebne po to zeby dac motywacje ludziom do pracy. Rozwarstwienie spoleczenstwa to zdrowa rzecz.

    • @Milosz24PL
      @Milosz24PL 6 ปีที่แล้ว +3

      @@Pedo_phile_Muhammad Tak, ale nie aż tak, że z wysokeigo poziom użycia ciesza się tylko nie liczni.

    • @Pedo_phile_Muhammad
      @Pedo_phile_Muhammad 6 ปีที่แล้ว +1

      @@Milosz24PL Na opodatkowaniu bodatych cierpi caly narod. Opodatkowanie bogatych to nic innego jak "sprawiedliwosc spoleczna" czyli socjalizm. Spozoru taki solidarnosciowy podatek wyglada OK, ale wpraktyce obniza poziom zycia calego kraju. Chec opodatkowania najbogatrzych jest powodowana przez zawisc i zazdrosc.

    • @Milosz24PL
      @Milosz24PL 6 ปีที่แล้ว +1

      @@Pedo_phile_Muhammad To porównaj poziom życia w poslce w pole i w chile, gdzie chile w 1990 roku miało znacznie wyższy pkb na meiszkańca niż polska.

  • @lepszyja2635
    @lepszyja2635 6 ปีที่แล้ว +3

    Witam, biorę się za oglądanie. KDS :)

  • @abyssaldision1064
    @abyssaldision1064 2 ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawe porównanie. Pozdrawiam.

  • @hubcyn4631
    @hubcyn4631 6 ปีที่แล้ว +4

    Wszystko zaczyna się od żywności. Chavez oddał majątki ziemskie spółdzielniom pracowniczym i produkcja żywności padła.

  • @Tomek_92
    @Tomek_92 2 ปีที่แล้ว

    Kto zna tytuł utworu z 29:30?

  • @tadeuszczernia5422
    @tadeuszczernia5422 4 ปีที่แล้ว +1

    Mieszkam w "zlowrogim" USA. Przed emerytura pracowalem w kopalni rudy zelaza. Wenezuela posiada takze zasoby rudy zelaza. Chawvez zatrudnil na kontrakcie kilku naszych inzynierow aby usprawnic funkjonowanie tamtejszych zakladow. Po kilku latach kiedy produkcja zaczela jako-tako sie krecic, Chavwez zerwal kontrakt z dnia na dzien, ludzie mieli kilka godzin na opuszczenie Wenezueli a wszelkie wyplaty zostaly wstrzymane. Dzisiaj Wenezuela nie produkuje rudy zelaza. Firmy amerykanskie (w tym firmy naftowe) musialy dochodzic swjego droga sadowa. Spadek produkcji ropy spowodowany jest traktowaniem panstwowego monopolu jako skarbonki na rozne programy (ktore pan tak podziwia). Pieniedzy na inwestycje juz brakuje. Niestety wydobycie ropy wymaga inwestycji. Czy to dziwne ze tam dlugo nikt nie zainwestuje, chyba ze Chiny. To by bylo najgorsze z mozliwych rozwiazan.

    • @dylewski1
      @dylewski1  4 ปีที่แล้ว

      proszę nie wmawiać mi żadnych intencji, pokazuję różne strony zjawiska, to wszystko ... a społeczne poparcie dla linii nieżyjącego już Chaveza, jest nadal duże ...

    • @tadeuszczernia5422
      @tadeuszczernia5422 4 ปีที่แล้ว +1

      @@dylewski1 Niestety poparcie mas jest latwo kupic i te masy zawsze zostaja z reka w nocniku. Wenezuela jest tego najbardziej jaskrawym przykladem. Odnioslem wrazenie ze chce Pan przedstawic Chaveza jako postac nie do konca doceniona. Teraz chyba nie ma watpliwosci ze byl on cwanym demagogiem i przecietnym dyktatorem. Rezultaty mowia same za siebie.

  • @Jarek-ex6si
    @Jarek-ex6si 4 ปีที่แล้ว

    Znowu ciekawy vlog.Dziękuję

  • @zbigniewwisnik9666
    @zbigniewwisnik9666 ปีที่แล้ว

    To Hiszpanie to przejęli?

  • @peterpan6418
    @peterpan6418 6 ปีที่แล้ว +3

    Jak zwykle rzetelne określenie faktów i obiektywna ocena.
    Dziękuję Panie Zbigniewie.

  • @sovndvibes
    @sovndvibes 6 ปีที่แล้ว +20

    Wenezuela to fajny kraj tylko coś tam im się pokićkało... amerykanie na nich nakładali nieraz sankcje i nazywano Chaveza dyktatorem ,a prawda jest taka że oni chcieli mieć ten kraj pod butem no bo te zasoby naturalne ( sami wiecie :) ).

  • @robertsobczak1131
    @robertsobczak1131 6 ปีที่แล้ว +6

    W stanach mamy duzo produktow zywnosciowych z Chile 🇨🇱 winogron sliwki gruszki jabka wino. Losos z farm w Chile 🇨🇱 I tak dalej ktos inwestuje pieniadze to nie po to by stracil a pomnozyl

    • @przemekbanach7325
      @przemekbanach7325 4 ปีที่แล้ว

      To wenezuela zniszczyła sobie a nie Usa im

  • @syta05
    @syta05 6 ปีที่แล้ว

    ja na pana prezentacji zasnelem pierwsdzy raz :). dopiero na drugi dzien udalo mi sie na wypoczenty umysl nalozyc mi pana swiatopoglad i ocene sytuacji pod logike(i podkresle pod matematyke) i ku wielkiemu zaskoczeniu od tamtej pory bardzo polubilem pana wyklady. nie wielu ludzi probuje przekazac tak oczyswiste fakty slepemu narodowi ktory znac ich nie chce, ale ciesze sie ze pan to robi gdy nasza polskojezyczna elita rzadzaca mija sie z tym co pan chce wygrac w swojej walce z systemem P.S.jestem dyslektykiem

  • @eligiusznowakowski1912
    @eligiusznowakowski1912 6 ปีที่แล้ว +4

    Chyba za dużo polityki. A za mało próby dowiedzenia hipotezy mówiącej, że środki które w państwie są - winny być skierowane na inwestycje a nie na konsumpcję. Jeśli kierujemy na konsumpcję, to niebawem czeka nas Wenezuela i to niezależnie od tego jakiej narodowości jest Janosik.
    Jakże trudno wyobrazić sobie rozdawanie w Anglii pieniądza, za który ludzie kupili bilety i czekali na stacji na pociąg, który w wyniku takiego popytu zostanie wymyślony przez Georga Stevensona.
    Jednak Chile to przykład wykorzystania funduszy w gospodarce.

    • @dylewski1
      @dylewski1  6 ปีที่แล้ว +1

      Dowodzenie hipotezy, którą Pan podaje, to dopiero jest polityka :-)
      Pieniądz jest dla ludzi, a nie odwrotnie. U nich brakuje silnego społeczeństwa, tak jak na Zachodzie. Ale przyjdzie niebawem jakiś wojskowy i Wenezuela wejdzie na drogę rozwoju w "przyjaźni" z USA :-)

    • @eligiusznowakowski1912
      @eligiusznowakowski1912 6 ปีที่แล้ว +2

      @@dylewski1 no cóż, pozostaniemy przy swoich zdaniach. Pewnie takie rozwiązanie z generałem jest możliwe, ale wystarczy prowadzić rozsądną politykę gospodarczą, bez szczególnej miłości do USA. Wydaje się, że USA też myśli o biznesie bardziej niż o miłości.
      A swoją drogą zadam zupełnie inne pytanie: czy te zasoby węglowodanów ktoś potwierdził czy to tak jak z gazem w Karlinie a później łupkowym potem milionem elektryków ...?

    • @dylewski1
      @dylewski1  6 ปีที่แล้ว +3

      @@eligiusznowakowski1912 : złoża Wenezueli w literaturze wielokrotnie występują z dopełnieniem "potwierdzone" (proven) :-)
      Natomiast zawsze jest pytanie kto i ile na tym zarobi ... cała historia Ameryki Łacińskiej (bez wyjątku) pokazuje, że beneficjentem był kapitał USA i miejscowe elity. To nie jest kwestia dobrej woli. W Ameryce Łacińskiej nie wypracowano "rozsądnej polityki" i droga do tego daleka, o ile w ogóle jest możliwa.

  • @utczech
    @utczech 6 ปีที่แล้ว +17

    tyle tłumaczenia i opowieści, a odpowiedź jest prosta, Wenezuela ma b. dużo ropy i chciała/ chce uniezależnić się od USA. Wszystkie reżymy socjalizmy itp są inspirowane przez przez USA, resztę znamy z innych państw, gdzie wprowadzano tzw. demokrację. Naszych solidarnościowców, jak myślicie, kto sponsorował?

    • @Robertwa18
      @Robertwa18 6 ปีที่แล้ว +2

      "Wszystkie reżymy socjalizmy itp są inspirowane przez przez USA" ??? Socjalizmy? Wszystkie? Wenezuelski też?

    • @utczech
      @utczech 6 ปีที่แล้ว +3

      @@Robertwa18 a jak myślisz, kto sponsorował Lenina- rosyjski chłop?

    • @longinus1567
      @longinus1567 6 ปีที่แล้ว +1

      No w końcu, bo jak czytam inne komentarze to jestem w szoku co ludzie mają w baniakach

    • @mil3k
      @mil3k 6 ปีที่แล้ว +3

      @@utczech Leniwa akurat sponsorowali Prusacy. To Trocki i jego ludzie byli z nadania Wall Street.

    • @utczech
      @utczech 6 ปีที่แล้ว +2

      @@mil3k zgadza się, ja myślałem tak ogólnie o Rothschildach, Wall Street czy City of London Corp.

  • @Ghostbuster102
    @Ghostbuster102 6 ปีที่แล้ว +3

    Kolejny bardzo dobry i ciekawy materiał. Dobra robota.

  • @mr_hardy5329
    @mr_hardy5329 6 ปีที่แล้ว +9

    Polecam kanał Bez Planu jest prowadzony przez polaka mieszkającego w Caracas (Wenezuela)

    • @NexusCas
      @NexusCas 5 ปีที่แล้ว +3

      Ta niech lepiej ten typek prowadzący Bez Planu obejrzy ten dokument. Bo siedzi w tej Wenezueli pare mc i wciąż nie wie co jest przyczyną upadku kraju.

    • @pokrec
      @pokrec 5 ปีที่แล้ว

      @@NexusCas Oczywiście, że USA. To Janskesi są winni, jak zwykle.

  • @mamuska111
    @mamuska111 4 ปีที่แล้ว

    Lubię Pana słuchać

  • @Milosz24PL
    @Milosz24PL 6 ปีที่แล้ว

    Może pan dac linka do statystyki rule of law index

    • @dylewski1
      @dylewski1  6 ปีที่แล้ว

      Proszę wstukać: The Global Economy :-)

  • @przemekwareda6470
    @przemekwareda6470 6 ปีที่แล้ว +3

    Już raz wpadliśmy w podziw Chile i odwzorowaliśmy system OFE:))) -tam odniósł ogromny sukces ,a u nas jeszcze większy :))p

    • @Pedo_phile_Muhammad
      @Pedo_phile_Muhammad 6 ปีที่แล้ว

      PO zobilo atak rabunkowy na OFE. Swoja droga OFE powinien miec zabezpieczenie konstytucyjne.

    • @babidibibibuu6973
      @babidibibibuu6973 5 ปีที่แล้ว

      @@Pedo_phile_Muhammad a co zrobił teraz Pisuar? To samo

    • @Pedo_phile_Muhammad
      @Pedo_phile_Muhammad 5 ปีที่แล้ว

      @@babidibibibuu6973 Swoja droga PiS jest odpowiedziałny za kradziesz funduszy OFE tez w czasach PO, gdy PiS poparł ustawe sejmowa PO zamiast ja zablokowac.

  • @xaartmax6331
    @xaartmax6331 5 ปีที่แล้ว +2

    10:00 Może dlatego Europa górą w tej grze, bo Ameryka łacińska jeszcze nie pojęła, że gra w piłkę trójstronną.

  • @wejder12345
    @wejder12345 4 ปีที่แล้ว +1

    Fascynujące, tyle wolności w Chile, aż dziw że te protesty miały miejsce.

  • @Stan_144
    @Stan_144 3 ปีที่แล้ว

    Z tego co dzisiaj czytalem, to placa minimalna wynosi obecnie ponizej $1 na miesiac.
    Ale z drugiej strony na ulicy hamburger kosztuje kilka dolarow.
    To jest najbardziej dla mnie szokujace: jak sie maja zarobki do cen na ulicy ..

  • @sator666666
    @sator666666 6 ปีที่แล้ว +6

    Polecam kanał "BezPlanu"
    , np.:
    Życie z hiperinflacją - Wenezuela - Ceny th-cam.com/video/e9btIBTiWjc/w-d-xo.html
    Odwiedziłem dzielnicę czawistów - Wenezuela th-cam.com/video/siZB_htq2Rk/w-d-xo.html
    Największe slumsy Wenezueli - Petare th-cam.com/video/wzhnKGBg76s/w-d-xo.html

    • @zygmuntszymanski4930
      @zygmuntszymanski4930 4 ปีที่แล้ว

      Artur Czekalski ..troche nieladnie !! Na czyjes stronie reklamowac innych...

    • @sator666666
      @sator666666 4 ปีที่แล้ว +1

      @@zygmuntszymanski4930 1. Dlaczego nieładnie?!
      2. Co to znaczy "Na czyjes stronie "? To jest strona YouTuba, czyli Googla.
      3. Wskazałem tylko ciekawe filmy z tym tematem związane. YT umożliwia zamieszczenie komentarzy abyśmy się wymieniali opiniami i informacjami itd. To jest podstawa społecznego internetu.
      4. Niektórym to już bije na głowę od tego marketingu albo ktoś tu urwał się z choinki.

  • @teagoodstuff734
    @teagoodstuff734 4 ปีที่แล้ว +1

    polska 2020 jest na 3 miejscu najlepszych państw do inwestowania 04.06.2020

  • @TheMythAmi
    @TheMythAmi 6 ปีที่แล้ว +10

    Czy według Pana media i instytucje zagraniczne, są obiektywne względem Polski, szczególnie po przejęciu władzy przez PiS? Jesteśmy taką europejką Wenezuelą, czy może oceniają nas całkowicie neutralnie? Bo to że ich pupilkiem nie jesteśmy (szczególnie od kilku lat, wspominać nie muszę).

  • @ziemowitsleza9408
    @ziemowitsleza9408 6 ปีที่แล้ว

    Bardzo proszę o podanie nazwy piosenki w 39 min filmu , z góry dziękuję .

  • @Erintii
    @Erintii 5 ปีที่แล้ว +1

    Ciekawy wykład o tym jak nieumiejętne zarządzanie gospodarkę prowadzi do katastrofy. Ja osobiście nie potępiam socjalizmu jeśli chodzi o szkoły dla biednych i szanse dla biednych, ale to niestety nie zawsze dobrze się kończy, a raczej rzadko

  • @voyd1507
    @voyd1507 4 ปีที่แล้ว

    Dzieki za kolejne wyklad i eye opening, doskonaly komentarz koncowy.

  • @Milosz24PL
    @Milosz24PL 6 ปีที่แล้ว +2

    31:07 Dlatego kraje azjatyckie maja bardzo surowy system karny i kara śmierci jest często używana.

  • @adammaopolski8357
    @adammaopolski8357 6 ปีที่แล้ว

    Świetny obiektywny wykład, jest Pan wspaniałym analitykiem. Proszę o podobne zanalizowanie naszej gospodarki w stosunku do 2 wielkich sąsiadów - Rosji i Niemiec. Analizę proszę rozpocząć od zarania dziejów, tak abyśmy dostrzegli złote polskie wieki, okres prawdziwej prosperity I Rzeczypospolitej. Historycy mówią, że ten świetny okres zepsuła nam Anglia, gdy wciągnęła nas po raz pierwszy w nie nasze interesy i poróżniła nas z Turcją w wojnie pod Lepanto. Nasz handel z Turcją załamał się, Anglicy w swej historii mieli 62 klęski głodu, Polska była spichlerzem Europy. Tego nie mogli zdzierżyć, więc antagonizowali nas z sąsiadami i tak jest po dziś dzień. Sfinansowali wojnę światowa - City of London Corporation, polscy generałowie II WŚ mieli u boku angielskich agentów, którzy nimi sterowali (Kutrzeba) doprowadzając obronę do klęski. Anglia swoje wstydliwe archiwa II WŚ (zawsze otwierane po 60 latach) skrywa do dziś przed opinią publiczną, jest się czego wstydzić. Pozdrawiam, zdrowia życzę.

    • @dylewski1
      @dylewski1  6 ปีที่แล้ว

      Dziękuję za podsunięcie tematu. Jest jeden problem, muszę mieć wiarygodne liczby. Ale będę o tym myślał :-)

    • @ryszardadamski
      @ryszardadamski 2 ปีที่แล้ว

      Nie zesraj się.

  • @jerzypatelka4879
    @jerzypatelka4879 4 ปีที่แล้ว +7

    Blisko godzina filmu i zero refleksji nad przyczyną problemów Wenezueli. W zeszłym tygodniu Iran wysłał do Wenezueli pięć tankowców z ropą naftową, chyba nie ma bardziej sugestywnego zobrazowania porzekadła: wprowadźcie na Saharze socjalizm, to po roku piachu zabraknie.

  • @6666600066666
    @6666600066666 6 ปีที่แล้ว +1

    Starałem się wsłuchać co poeta miał na myśli bo teraz jest wysyp komentatorów stronniczych otwarcie czy podprogowo w celu wspierania antyzachodniej ofensywy rosyjskiej, ale wygląda to wszystko jakoś solidnie. Czy bank światowy jest winny, że w Chile pieniądze trafiają do kieszeni nielicznych? A może taka jest lokalna mentalność. Przypomnijmy sobie Europę 17. wieku. Wystawne pałace bogatych, oczywiście pilnie strzeżone i otoczone wysokimi murami, a umierający czy niedojadający biedni ludzie na ulicach. Na takim etapie jest dzisiaj wiele krajów, i nie trzeba tak daleko szukać bo w geograficznej Europie też. I co ciekawe, bogaci w takich krajach gdy już się nachapią, stają się antyzachodni a szczególnie antyamerykańscy, bo gdy przyjdzie do nich ta wraża demokracja to trzeba będzie sporo oddać ludziom, a nawet stanąć przed sądem za bezprawie i krzywdy. Dlatego bronią się rękami i nogami....

  • @katarzynakochanowska5858
    @katarzynakochanowska5858 6 ปีที่แล้ว +1

    Jedno jest pewne , w Ameryce Południowej bardzo się lubi naszego sojusznika USA .
    Był okres , że chyba z 4 prezydentów w Ameryce Południowej pochorowało się na raka - ja wiem to przypadek :-)))
    Ot co bogaty kontynent , a są tacy co zamierzają z niego tylko brać a ludność trzymać w biedzie i niewoli .
    Smutne czasy naprawdę smutne.

  • @planumis
    @planumis 4 ปีที่แล้ว +1

    Panie Zbigniewie, dlaczego nie zrobił Pan porównania Wenezueli z Norwegią? Tam była bieda i tu bieda tam odkryto ropę i tu odkryto ropę ? Jak się lokowały te miliardy z ropy tu i tu?

  • @sereon7339
    @sereon7339 6 ปีที่แล้ว +1

    mądry wykład przyjemnie się słucha

  • @sgsilvarerum
    @sgsilvarerum 6 ปีที่แล้ว +1

    Ciekawy wykład. Pozdrawiam.

  • @romualdmajka1473
    @romualdmajka1473 6 ปีที่แล้ว +1

    Ameryka weszła do Polski z wojskiem by nas sobie podporządkować

  • @polak3213
    @polak3213 6 ปีที่แล้ว +7

    Tak to jest jak władza spoczywa w rękach kilku osób

  • @rafaepek781
    @rafaepek781 4 ปีที่แล้ว +2

    Oglądam Pana materiał i chłonę wiedzę. Jednak sporo bardzo subiektywnych też pod przykrywką statystyk. Do każdej tezy da się dziś dobrać statystykę.

  • @robertsobczak1131
    @robertsobczak1131 6 ปีที่แล้ว +3

    Dodatkow 🇨🇱Chile. To ina polka jak w californi winogron jabka I tak dalej juz zerwane to zaczyna sie sezon w Chile 🇨🇱. Ciagle swiezy towar biznesmeny sie kreci na okraglo

  • @famas0
    @famas0 4 ปีที่แล้ว

    Rozumiem Bartka z BezPlanu ale wiele osób widzę nie zdaje sobie sprawy dlaczego BŚ "uwziął się" na Wenezuelę. Wystarczy tylko zadać pytanie. Kto rządzi BŚ? Odpowiedzi zaczną się układać same w jedną całość. Gdyby nie mściwa postawa naszych sojuszników i nierozgarnięta władza w Wenezueli pewnie żyło by się tam w miarę normalnie na każdym szczeblu społecznym. A przesadna pomoc Chile przez BŚ... No cóż. Jeszcze się nie spotkałem z nikim aby mówił że na ulicach Chile jest bezpieczniej niż w Polsce. Władzę naszych sojuszników to sukinsyny i myślę że żadna to nowość. Pokazali to już niejednokrotnie. Tam gdzie nie widzą możliwości pomnożenia dolara, lub tam gdzie nie będzie miał możliwości zrobienia strefy wpływów, tam nawet nie spojrzą co wielokrotnie pokazali. Nawet gdy dany jakiś naród będzie dokonywał zwykłej rzezi na samym sobie.

  • @heniuszczesliwy9711
    @heniuszczesliwy9711 6 ปีที่แล้ว +1

    Tak to jest kiedy USA zaczynają majstrować przy którymś państwie. Przykłady ?! Afganistan, Irak, Libia.

  • @zbigniewwisnik9666
    @zbigniewwisnik9666 ปีที่แล้ว

    A u nas?

  • @sueski
    @sueski 6 ปีที่แล้ว +1

    Jakby mówił o Polsce , polkach i polakach - naszych rodakach . ...tylko bez ropy

  • @tomaszbudnik2755
    @tomaszbudnik2755 6 ปีที่แล้ว +26

    Czekam na Pański film o wymieraniu narodów które znalazły się w amerykańskiej strefie wpływów. Proszę zwróć uwagę na to że tylko takie narody wymierają. Polska do upadku komunizmu miała progres demograficzny. Według analiz doktora Łakomego populacja Polaków do roku 2050 zmniejszy się do 23 milionów. Wymrą pokolenia wyżów demograficznych z czasów komuny. Pańska analiza dotycząca Wenezueli wspaniała. Myślę że Pański zachwyt nad tzw. zachodem jest szaleństwem bo korzyści i sukcesy obecnie odnosi obecnie tylko finansiera a narody zachodu stają się nawozem historii.

    • @Adamus1410
      @Adamus1410 6 ปีที่แล้ว +5

      Co wymieranie narodów ma do amerykańskiej strefy wpływów ? To naturalne zjawisko związane ze zmianami społecznymi, kulturowymi, modelu życia w państwach rozwiniętych.

    • @tomaszbudnik2755
      @tomaszbudnik2755 6 ปีที่แล้ว +6

      @@Adamus1410 Te naturalne zmiany są tak samo naturalne ja załamanie demografii w Polsce za czasów Gomułki po pewnych decyzjach biura politycznego.
      Naturalne zmiany modelu życia mają swoich sponsorów. Fundacje media kapitał służby. Kto finansował SZKOŁĘ FRANKFURCKĄ która stworzyła obecnie panującą ideologię która kształtuje model życia i zachowania społeczne we wszystkich dziedzinach życia także tych związanych z prokreacją?
      Tutaj podaję link do spotkania inspiratorów tych naturalnych zmian. m.th-cam.com/video/FaJpKas-_2Y/w-d-xo.html

    • @Adamus1410
      @Adamus1410 6 ปีที่แล้ว +3

      @@tomaszbudnik2755 Tak w Europie wygrał model społeczny lansowany przez socjaldemokrację, wielu filozofów, socjologów, intelektualistów po stronie lewicy, ale wygrał z jakiś konkretnych powodów, tak samo jak z jakiś konkretnych powodów fundamentalnych Korwin Mikke w Polsce przegrywa kolejne wybory i to już jego wybór - nie wyciąga z tego żadnych wniosków. Wiele rządów walczyło z nadmierną prokreacją i jest to taki sam problem społeczny jak niska prokreacja i wobec obu tych zjawisk mieliśmy i mamy w historii różne polityki, czy to jednego dziecka w Chinach, promocji modelu 2 plus 2 w Korei Południowej, czy dziś we większości krajów UE politykę prorodzinną.
      Siłą rzeczy w każdym społeczeństwie toczy się jakaś intelektualna debata, dyskusja, natomiast forma analizy po stronie polskiej prawicy przyprawia mnie o wymioty, gdzie mamy spiski, służby, czy finansowanie, tak jakby dziś prawica nie finansowała Ziemkiewiczów, trzech środowisk publicystów itd. Jeśli lewica wygrała w Europie Zachodniej w latach 70-tych, to dlatego, że miała dość ciekawy program społeczny, wizję, spotkała się ze zjawiskami kultury, dążeniami młodego pokolenia. Obecne młode pokolenie Polaków choć jest odmienne w wyborach - skrajnie prawicowe, nie chce mieć 5 dzieci i kogo za to winić ?

    • @tomaszbudnik2755
      @tomaszbudnik2755 6 ปีที่แล้ว +6

      @@Adamus1410 Nie od ludzi zależy to czego dobrowolnie pragną. Pragnienia są kształtowane przez wszystko co zostaje nam podsunięte przez tych którzy mają moc. Nie jest to proste . Nie tylko media i edukacja kształtuje człowieka ale też materialne otoczenie. Lewica i kapitał doskonale o tym wiedzą i wiedzę tą stosują w praktyce. Przykładem niech będzie Lalka Barbie . Ten wynalazek zastąpił zwykłą lalkę dzięki której dziewczynki realizując naturalny popęd uczyły się swojej przyszłej roli życiowej czyli macierzyństwa. Lalka Barbie zmienia ten proces maleńka dziewczynka uczy się zachowań konsumpcyjnych a macierzyństwo jest wypierane.
      Prawica jest siermiężna uważa że świat poprostu jest i do niego się odnosi dlatego musi przegrać z kapitałem i lewicą których cele są wspólne a właściwie współczesna lewica jest wytworem wielkiego kapitału jest walcem dzięki któremu kapitał podporządkowuje sobie świat i maksymalizuje zyski.

    • @Adamus1410
      @Adamus1410 6 ปีที่แล้ว

      @@tomaszbudnik2755 Nie zgodzę się z takim stawianiem spraw i pewne społeczne marzenia są w gruncie rzeczy takie same, nawet ustrój polityczny niewiele tu zmieniał. Pod koniec ZSRR człowiek radziecki miał dwa marzenia - mieszkanie i samochód i w gruncie rzeczy to niewiele się różni się od marzeń młodych ludzi wchodzących w dorosłe życie. Dwa krytyka obecnych czasów - jakieś demonizowanie obecnego kapitalizmu nie ma sensu w zestawieniu z kapitalizmem XIX wiecznym.
      Siłą rzeczy przemiany społeczne sprawiły, że wiele grup upośledzonych w XIX wieku, z którymi ówczesne elity nie specjalnie się liczyły stały się uczestnikiem gry, zarówno pod względem rasowym, płciowym jak i po części klasowym, ba polska prawica w osobie Jarosława Kaczyńskiego, także wiele razy odnosiła się do zachodniego stylu życia, często w formie groteskowej, że za mało Polaków wypoczywa w Egipcie, Tunezji, że dzięki rządom PiS-u, Polacy grillują - więc te przemiany stały się po prostu kulturową normą.
      Kobiety nie chcą być tylko matkami, gospodyniami domowymi i oceniając dawną rzeczywistość popada pan w idealizację czasów minionych, które są dla polskiej prawicy jakimś mitem. Tymczasem trudno do obecnego pokolenia przyłożyć, choćby taki fakt, że jeszcze w latach 50-tych w Republice Federalnej Niemiec - kobieta zamężna chcąca podjąć pracę zawodową, musiała przynieść pozwolenie od męża, proszę mieć świadomość jak niski był stopień edukacji kobiet na początku XX wieku i po stronie towarzysza Hugo Chaveza, także stoją jakieś społeczne racje. Nie dawno był głośny list dziewczynek do firmy Lego - gdzie okazało się, że kapitał nawet z postępowego kraju, pozostaje w tyle za oczekiwaniami nowego pokolenia.

  • @kontowielorazowe
    @kontowielorazowe 6 ปีที่แล้ว +18

    AAAAAA Socjalizm to nie jest sprawiedliwość !!!! Na litośc boską !!!

    • @piotrkraczkowski6729
      @piotrkraczkowski6729 5 ปีที่แล้ว +1

      No, gdzie była sprawiedliwość, a mimo to pojawiał się socjalizm?

  • @zenswid
    @zenswid 5 ปีที่แล้ว

    Płakać się chce jaka hołota rządzi światem. potrzebna jest rewolucja informatyczno edukacyjna, świadomość zmienia świat.

  • @9868jans
    @9868jans 4 ปีที่แล้ว

    BARDZO INTERESUJĄCY MATERIAŁ a jednocześnie sprzyjający ku chwale prawdy i uczciwości.

  • @roberts1782
    @roberts1782 6 ปีที่แล้ว +1

    Początek obiecujący , ciekawy, później raczej żenada. Mocno stronniczy materiał. To mój trzeci film na pańskim kanale , za ten dostaje Pan -

  • @piotrjastrzebski5832
    @piotrjastrzebski5832 2 ปีที่แล้ว

    Nas Politycy sprzedali, fabryki, banki i zasoby naturalne, na pochybel poltytykom

  • @przemko7298
    @przemko7298 4 ปีที่แล้ว +6

    tawariszcz dylewski - czy mógłbyś przestać powtarzać milion razy na sekundę te same frazy? niesamowicie to IRYTUJĄCE!

  • @cyrylrusin4713
    @cyrylrusin4713 5 ปีที่แล้ว +1

    Dobry wieczór. Zaznaczam, że niie pytam złośliwie. Jest Pan wykształcony w dziedzinie, w której raczy się Pan wypowiadać? Pozdrawiam.

  • @xaartmax6331
    @xaartmax6331 5 ปีที่แล้ว

    23:30 Złe stany zjednoczone, wszystkich sobie podporządkują.... jak tak można.... ale zaraz, a kto jest właścicielem stanów zjednoczonych, na mieście mówią że kupcy z eskimoslandii, ale to pewnie spisek teoria.

  • @Virtualmuzyk
    @Virtualmuzyk 6 ปีที่แล้ว +3

    Jak już było powiedziane... teraz znów Wenezuela padnie na kolana gdzie poda jej się jedno wyjście na poprawę. Wyjście które narzuca wielki brat.

  • @mareksteinke9538
    @mareksteinke9538 6 ปีที่แล้ว +1

    To co tam sie dziś dzieje to USA ma winę jak zawsze

  • @mikolajkisielewicz8527
    @mikolajkisielewicz8527 6 ปีที่แล้ว +1

    Mówi o innych a mysli o nas. Znowu przyszły czasy aby nie nzaywać rzeczy po imieniu.

  • @konica-minolta-serwis
    @konica-minolta-serwis 6 ปีที่แล้ว

    Witam. Bardzo podobał mi się Pana wykład. Dziękuję za j/w. Dobra, ciężka "robota", fantastycznie podane.
    W szczególności ostatnie zdania... "bądźmy ostrożni w ferowaniu wyroków"
    Wciąż jednak nie rozumiem. Dlaczego Wenezuela nie może sprzedać ropy za godne pieniądze na zewnątrz, by:
    1. Stworzyć od nowa lub podnieść własną gospodarkę (turystyka/ przetwórstwo/ montaż) .
    2. Zbudować rodzimy przemysł (obrót/ a także podaż wewnętrzna), jakikolwiek eksport by minimalizować import.
    Mógłby Pan to sprawdzić, wytłumaczyć jakoś...?
    Ropa przetworzona (benzyna) w Wenezueli na stacjach jest śmiesznie tania.
    Osobiście nie bardzo wierzę w jakieś embargo na sprzedaż ropy...Przecież taka przykładowa Polska chętnie kupowała by ropę po dużo niższych cenach, tankowce kursowały by w tą i z powrotem do Gdyni, Gdańska, a nawet Szczecina.
    Pozdrawiam
    Paweł R.

  • @januszdobry7387
    @januszdobry7387 4 ปีที่แล้ว

    To jest bardzo ciekawe Czy nasi politycy to sluchaja bo to dobra lekcja ,!!!!!

  • @Spark_Iskra_z_Polski
    @Spark_Iskra_z_Polski 4 ปีที่แล้ว +1

    Cos pięknego. Tylko pamiętaj, nie inwestuj w Wenezueli!

    • @Spark_Iskra_z_Polski
      @Spark_Iskra_z_Polski 4 ปีที่แล้ว

      @asdf ghjk Jeśli się posłuchało że zrozumieniem, to sie wie. Jeśli się nie posłuchało lub nie zrozumiało, to moja odpowiedź nic nie da.

  • @polaq2
    @polaq2 4 ปีที่แล้ว

    Świetny wykład. No i kolejny kraj obarczony tzw. klątwą surowcową. Wszystkie zasoby rzucone na ropę, a jak cena leci to i kraj leci.

  • @SuperBerecik
    @SuperBerecik 6 ปีที่แล้ว +6

    Gospodarka Wenezueli powoli stawała sie niewydolna i wydobywano / sprzedawano coraz mniej ropy naftowej.... Chavez zaczynał swe rządy z ogromna kasą. Przypuszczam, ze odziedziczoną po porzednim rządzie. Pod koniec jego rządów gospodarka pada... Ciekawa jestem, czy Chavez miał jakąkolwiek wiedzę ekonomiczną. Chyba nie miał czasu na dokształcanie sie preferując spektakle telewizyjne, deklamując wiersze i godzinami przemawiając ( ciekawa jestem o czym można mowić godzinami ???). Uważam, ze Chavez nie był wizjonerem , rozdał pieniądze, dysponując ich ogromnymi ilościami nie zainwestował w nowe technologie. Zwiększył zatrudnienie ? Ciekawa jestem w jakich sektorach, hehe. Pański film jest bardzo stronniczy, ale dziękuje :-).

  • @leszekmrozek
    @leszekmrozek 6 ปีที่แล้ว +1

    Panie Zbigniewie , jest nie wyjaśniona sprawa śmierci dwóch synów płk. Kuklińskiego w USA . Do chwili obecnej władze amerykańskie nie znają przyczyny i okoliczności śmierci tychże osób. Jaka jest pana teoria i wiedza w tej sprawie , bo widze że ma pan szeroką wiedze w stosunkach międzynarodowych ?

    • @dylewski1
      @dylewski1  6 ปีที่แล้ว +2

      Jestem tylko ekonomistą :-)

  • @a.iwaniec4306
    @a.iwaniec4306 4 ปีที่แล้ว

    Świetny wykład

  • @zemstaou3511
    @zemstaou3511 6 ปีที่แล้ว

    od kiedy produkuje się srebro ?!

  • @zemstaou3511
    @zemstaou3511 6 ปีที่แล้ว +1

    Hugo zaboito a nie zmarl, po drugie media kłamią. propagnda powtarzana, kolumb nie odkryl Ameryki nawet tam nie postawił nogi , Dominikana a Ameryka no jest różnica, obejrze do końca choć już wiem że stronniczo zrobiony dokument....

  • @baca350.1
    @baca350.1 4 ปีที่แล้ว

    Czysta dyktatura jest dobra.
    Nie mylić z tyranią.

  • @Defragmentyka004
    @Defragmentyka004 2 ปีที่แล้ว

    Wenezuela to smutny przykład tego co uzależnienie gospodarki od surowców robi z państwem :(((

  • @gregduda4869
    @gregduda4869 4 ปีที่แล้ว +1

    Mieszkam w Peru i pare lat temu co pol roku jezdzilem na granice z Chile dla odnowienia wizy. Zapuszczalem sie tylko do pierwszego miasta za granica (Arica) i zaraz wracalem. Nie czulem sie tam na tyle dobrze, zeby pokusic sie o zwiedzenie nieco glebiej. Granica Peru - Chile kojarzyla mi sie z granica Polska - Niemcy w latach 90'. Fakt, ze w Chile bylo czysto, wyczuwalna byla dobra organizacja, ale jednoczesnie atmosfera autorytarna, tzn. wyraznie odczuwalny wyjatkowy status sluzb mundurowych, ceny wszystkiego jak w Europe Zachodniej i kontrastujace z cenami niskie zarobki minimalne, kiedy o to zapytalem. Z poczuciem ulgi wracalem do mojego nieco chaotycznego, ale luznego i "ludzkiego" Peru.
    Niedawno znowu pojawil sie dla mnie temat Chile. Znajoma, ktora pracowala w najwiekszym dzienniku peruwianskim (el Comercio) zamieszczala na swoim koncie w Facebooku szokujace filmiki, ktore dochodzily do niej przez jej siec kontaktow z Chilijczykami. Chodzi o ujecia telefonem krecone podczas ostatnich masowych protestow w Chile. Dopiero te filmiki daly mi pojecie o skali napiecia i skali problemow w spoleczenstwie chilijskim. Pamietam lata 80' w Polsce, protesty Solidarnosci, gaz lzawiacy i ZOMO, ale musze powiedziec, ze w porownaniu z tym, co teraz wydarzylo sie w Chile, wydarzenia z Polski przypominaja raczej niewinne zabawy dzieci.
    Wsrod filmikow byly zdjecia policji i wojska strzelajacych do kobiet i dziewczynek z bliskiej odleglosci, policjanci czekajacy na dobry moment i rzucajacy sie na ludzi z nozami, ludzie osaczani i rozjezdzani policyjnymi samochodami, ludzie ustawiani w waski szpaler i palowani, i duzo duzo wiecej. Byla tez pewna specjalnosc tych rozruchow, ktora - jako chyba jedyna - przedostala sie do miedzynarodowej opinii spolecznej: policja rozmyslnie celujaca ze srutu w twarz, zeby trwale uszkodzic wzrok... Oslepiono w ten sposob kilkaset osob... Bylem tak zaszokowany tymi obrazami, ze nawet ich nie udostepnialem na swoim koncie...
    A wszystko to dlatego, ze ludzie osmielili sie zaprotestowac przeciwko wysokim cenom, niskim zarobkom i skrajnym nierownosciom w gospodarce, gdzie wszystko, nawet woda jest sprywatyzowana. Ale - jako ze Bank Swiatowy zalecil Chile jako miejsce "bezpieczne do inwestycji", prezydent Chile, jako wynajety przez nich zarzadca tego kapitalistycznego Eldorado, musi wywiazac sie ze swojego zadania, chocby jako rzeznik wlasnego spoleczenstwa. W koncu kapital nie ma sentymentow, a polityk w takim kraju ma swoje "obowiazki", ktore doskonale zna...
    No i znamienne, ze - obserwujac np. polskie media - informacje o tym, co sie dzialo w Chile prawie w ogole sie nie pojawialy, a jesli juz, to w formie bardzo zlagodzonej i przedstawiane w zasadzie jako wina protestujacych. Oczami wyobrazni widzialem te rozmowe telefoniczna miedzy Pinera a Trumpem: "Rob co do ciebie nalezy, nikt sie nie dowie". Zaprawde, w Polsce mamy bardzo, bardzo falszywy obraz USA jako idealistycznych kowboi, oddanych zaprowadzaniu porzadku i sprawiedliwosci na swiecie. A media w Polsce od poczatku lat 90' ten model ksztaltuja i utrzymuja. W ten sposob podlegamy manipulacji, ktora odpowiada wlasnie... interesom imperialnym USA.
    Chwala Panu, ze probuje Pan ten obraz odklamywac - i to w bardzo kompetentny sposob.
    www.diarioelmundo.com.mx/index.php/2019/11/14/dispara-policia-contra-chilenos-dejan-ciegos-a-230/
    www.lavozdemisiones.com/2019/10/23/chile-42-muertos-12-mujeres-violadas-y-121-desaparecidos-tras-la-represion-de-pinera/
    facebook.com/mariachi.jerez/videos/10220768098854297/?t=16
    facebook.com/lisette.crespo.9/videos/10217318222799908/?t=30
    facebook.com/soyIngridBeck/videos/449135972384035/?t=22
    facebook.com/Kikanero/videos/10157497599917777/?t=27
    facebook.com/noticiaspanguipulli/videos/505576026688716/?t=52
    facebook.com/hermestropa/videos/2753717454639570/?t=1
    facebook.com/Musica1cristiana/videos/410052539893959/?t=5
    facebook.com/nelson.manrique.5/videos/2740220692669553/?t=4
    facebook.com/lisette.crespo.9/videos/10217315162843411/?t=28

  • @chrstopheschwartz1272
    @chrstopheschwartz1272 5 ปีที่แล้ว

    USA niech sie nie wpierdalaja, to bedzie wszysko dobrze

  • @yazz5313
    @yazz5313 6 ปีที่แล้ว +2

    Wujek Sam się zainteresuje spokojnie...

  • @ukasz943
    @ukasz943 6 ปีที่แล้ว

    Dziękuję panie Zbigniewie za video. Ja jednak uważam, że dobrze i rzetelnie przygotowane statystyki dobrze pokazują trend ( wzrostowy lub spadkowy). Dodam, że minęły czasy rywalizacji bloków Zachodniego=kapitalistyczno-demokratycznego i Wschodniego=socjalistyczno-autokratycznego. Właśnie ta rywalizacja skutkowała wojnami proxy. USA i ZSRR wspomagały i uzależniały od siebie kraje Ameryki Łacińskiej ( a także w innych częściach świata). Teraz Rosja już tego nie robi. Latynosi mają szansę wziąć odpowiedzialność za swoje decyzje. Życzę im liberalnej demokracji, kapitalizmu z dobrze przygotowaną osłoną socjalną ( bez rozdawnictwa). W Argentynie w wyborach pogonili KFC zwaną Krystyną-Złodziejką. W Brazylii pogonili Lulę i Dilmę. Jest szansa na ugruntowanie się demokracji i wzrostu społeczeństwa obywatelskiego.

    • @dylewski1
      @dylewski1  6 ปีที่แล้ว +1

      Obawiam się, że stara doktryna Monroe nie pozwoli USA patrzeć spokojnie na wzrastającą niezależność państw Ameryki Łacińskiej, ale ... zobaczymy :-)

  • @guldan6768
    @guldan6768 6 ปีที่แล้ว +2

    Zabić kogoś w wypadku? Nie wiem czy wszyscy zrozumieją ironię. Ameryka łacińska to kocioł, ale nikt nie przewiduje tam wojny światowej(czy kontynentalnej). Jak sam Pan wspomniał liczą się opinie wielkich instytucji, czy więc mamy być pracowici czy wierni tym instytucjom? I na koniec pytanie, może podobny filmik o RPA?

    • @Milosz24PL
      @Milosz24PL 6 ปีที่แล้ว

      Trzeba poprawiac warunki do prowadzenia biznesu.

  • @mariuszcyprysiak7288
    @mariuszcyprysiak7288 6 ปีที่แล้ว +2

    Vivat Chaves!!!

  • @Betonoweniebo1
    @Betonoweniebo1 4 ปีที่แล้ว

    W takinm razie w Wenezueli nie inwestuje:-) Swietne audycje.

  • @Virtualmuzyk
    @Virtualmuzyk 5 ปีที่แล้ว +1

    Kazdy kraj ktory nie bedzie pod rzadami pijawek musi upasc.

  • @AA-xn8qq
    @AA-xn8qq 6 ปีที่แล้ว +4

    Prawda jest taka, że to pazerni przedsiębiorcy niszczą społeczeństwa m.in. dlatego że przekupują sprzedajnych polityków. Rolom państwa jest bogacenie, ale i dbanie o społeczeństwa a przedsiębiorcy nie dbają o społeczeństwo tylko o maksymalny zysk. Dlatego w krajach takich jak USA i im podobnym jest bardzo duże rozwarstwienie społeczne i coraz więcej ludzie jest nie wyedukowanych. Socjalizm w ZSRR był potrzebny i dzięki temu Polskie społeczeństwo rozwinęło się w rozwoju edukacyjnym. Mój ojciec zanim umarł powiedział mi, że ludzie jeszcze zatęsknią za PRL-em. Teraz mamy coraz więcej bezrobotnych a za pensje minimalną nie da się żyć. To przez Kulczyków, Gudzowatych , Palikotów i im podobnych tak jest. Konsekwencją tego będzie kolejny rozbiór Polski.

    • @dylewski1
      @dylewski1  6 ปีที่แล้ว +1

      No cóż, zawsze musimy walczyć o swoje ... i tak już będzie do końca życia.

  • @hannibaladportashannibalad6934
    @hannibaladportashannibalad6934 6 ปีที่แล้ว +1

    Brazylia jest ciekawym tematem.

  • @Szakal_zlocisty-Canis_aureus
    @Szakal_zlocisty-Canis_aureus 4 ปีที่แล้ว

    Czy tylko ja odnoszę wrażenie ze czytając/sprawdzając co sie dzieje i jak w Wenezueli przypomina to sprawdzony wariant "Polski" z epoki "octu na półkach"? USA wprowadza sankcje/embargo>puste półki brak towarów> rozruchy, strajki (bo wina rządu a nie sankcji/embargo przecież XD) ... tak samo każdy mówi że był tylko "ocet na półkach", bo system niewydolny etc... a nikt się nawet nie zająknie o sankcjach/embargo od wspierającego nas bratniego USA-.- Ciężko nie mieć kryzysu kiedy cały świat walnie sankcje i embargo:/

  • @filnakk
    @filnakk 6 ปีที่แล้ว +16

    szkoda że na studiach nie było takich ciekawych wykładów

    • @1978MARIUSZ1978
      @1978MARIUSZ1978 6 ปีที่แล้ว +2

      Wenezuela powinna być rajem na ziemi, ma najbogatsze zloza ropy w Ameryce Łacińskiej (ta nazwa jest ważna) a mimo to klepią biedę. To najbardziej jaskrawy przykład imperializmu USA. th-cam.com/video/vOfMHRoUfrg/w-d-xo.html

    • @markpost3124
      @markpost3124 6 ปีที่แล้ว +2

      Takiej marksistowskiej propagandy

    • @robuzytkownik7505
      @robuzytkownik7505 6 ปีที่แล้ว

      @@1978MARIUSZ1978 tak się kończą zawsze marksistowskie brednie.

    • @1978MARIUSZ1978
      @1978MARIUSZ1978 6 ปีที่แล้ว

      @@robuzytkownik7505 Widze ze nie odrozniasz co było pierwsze jajo czy kura.

    • @robuzytkownik7505
      @robuzytkownik7505 6 ปีที่แล้ว

      @@1978MARIUSZ1978 Uważam po prostu że bardziej Wenezuelę wykończył socjalizm i rozdawnictwo społeczne niż USA

  • @markpost3124
    @markpost3124 6 ปีที่แล้ว +12

    Chyba lepiej zarobić na zachodzie niż zdechnąć z głodu w Wenezueli. Rozdawnictwo prowadzi do lenistwa i nędzy.

    • @robuzytkownik7505
      @robuzytkownik7505 6 ปีที่แล้ว

      Święte słowa. Komuniści i socjaliści spod znaku rozdawnictwa społecznego zawsze "bronią" najbiedniejszych. Tylko że to się kończy zawsze tak jak w Wenezueli i ci biedni spierdzielają potem do tych "zlych" kapitalisycznych krajów.

  • @zbigniewmarkiewicz1144
    @zbigniewmarkiewicz1144 2 ปีที่แล้ว

    Panie Zbigniewie to wszystko prawda co pan powiedział ale zapomniał pan dodać że upadek Wenezueli został spowodowany nałożeniem embarga narope gdyby nie to oni by sobie poradzili

    • @dylewski1
      @dylewski1  2 ปีที่แล้ว

      fakt, ale embargo miało szersze znaczenie ... np. dostawy technologii do wydobycia ropy ... swoją drogą, Kuba żyje stale pod amerykańskimi sankcjami i radzi sobie całkiem znośnie :-)

  • @jurekdk1
    @jurekdk1 6 ปีที่แล้ว +13

    Polecam obraz realnego życia w Wenezueli oczami Polaka. Świetny kanał "BezPlanu", doskonały ogląd rzeczywistości i narracja th-cam.com/video/kFpy1OXpLak/w-d-xo.html

    • @dylewski1
      @dylewski1  6 ปีที่แล้ว +5

      Dziękuję, znam i lubię :-)

    • @mtma2353
      @mtma2353 6 ปีที่แล้ว

      @jes - super miejsce wybrane na tego linka pod tym filmem - dzięki. Po obejrzeniu....
      Tak się kończą rządy socjalistycznych dyktatorów (wszędzie bo i Stalin i reszta podobnych głupków lub bydlaków doprowadzała całe populacje do skrajnego upadku) a linkowany materiał jednoznacznym podsumowaniem filmu tego tutaj. Polska nigdzie tak źle nie wyglądała po upadku rządów dyktatury lewicowej ale są pewne podobieństwa bo i rozsprzężenie jakichkolwiek relacji gospodarczych, katolicyzm i wartość Wenezueli surowcowa a Polski strategiczna. Jest jedna fundamentalna różnica. Polacy to pragmatyczni europejczycy o wiele bardziej zdolni do samoorganizacji niż latynosi. Jest jednak też pewna prawidłowość w gorszych wynikach gospodarczych państw katolickich z chwilowym wyjątkiem - Irlandią - potwierdzającym tylko regułę, ale to temat na odrębny opis.
      To że tzw "zachód" gospodarczo dominuje nie wynika z jakichś machlojek funduszy walutowych czy banków, pewne cechy społeczeństw zachodnich predysponują do gospodarności i pragmatyzmu tylko jest wielka cena tego o czym w innych wpisach tu pisano. Depopulacja jako efekt tego przesadnego - z biologicznego punktu widzenia - planowania wszystkiego pod opłacalność z prokreacją włącznie.
      Prognozowana groźba upadku zachodniej cywilizacji jednak nie taka beznadziejna bo są takie Wenezuele - mateczniki cywilizacji następnych.