ło chłopie!! mega robota, piękny pancernik. Po Twoim filmie po obejrzeniu o 1:30 w nocy mam ochotę znów zabrać się za model FW-190. Masz talent i dziękuję Ci że nim się dzielisz. Pozdrawiam
Dziękuję za podzielenie się opinią. Mimo, że nie naciskam, ani nie proszę widzów, to jednak są ważne, żeby wiedzieć czy te materiały są dla kogoś przydatne i wartościowe. Dzięki takim komentarzom wiem, że dążę w dobrym kierunku, a najbardziej zależy mi na odbiorze tych materiałów i satysfakcji osób, które oglądają te materiały. Pozdrawiam serdecznie
Kadłub w standardzie, bez szpachli i lakierowania, a wyprowadzony do takiego stanu, jakby był gotowym odlewem żywicznym. Robisz fajną robotę z tym blogiem i nagraniami na yt. Mam nadzieję, że nie porzucisz tego kanału po wykonaniu VVeneto i kilku latawców, o których wspominałeś w odcinku. Jestem pełen podziwu dokładności i cierpliwości przy wykonywaniu poszczególnych etapów prac. Ja nie wiem, czy nie uciekałbym jednak do pewnych uproszczeń. Ale tak to już jest w tym "zawodzie". Ilu modelarzy, tyle technik wykonania :) Najważniejsze, żeby efekt cieszył oko samego wykonawcy. W każdym razie jestem pewien, że pewne Twoje sugestie i rozwiązania będę aktywnie stosował w swoi warsztacie kartonowym. Pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki.
Dziękuję za komentarz. Sklejanie to jedno, tworzenie to druga pasja. Dopóki będę miał taką możliwość chciałbym oddać się pasji i podzielić z równie zakręconymi jak ja. Jak długo.. zobaczymy. Apropo uproszczeń.. to raczej moje "eksperymenty" : ) oczywiście można stosować sprawdzone metody i uproszczenia, ale osoby, które mnie znają wiedzą, że lubię sobie czasem "iść pod górkę" : )
Witam. Jak mi pasują wymiary to wycinam "szybki" także sztancą tylko większą niż otwory bulai. Ostatnie moje odkrycie to zakup na ali małego kawałka grubej elastycznej płytki z poliuretanu, który świetnie się sprawdza ze sztancami. Znajdziecie to wpisując "QJH mata do dziurkowania". Z wyglądu przypomina kawałek grubej zielonkawej szyby. To informacja dla tych którzy dbają o matę do cięcia i lubią ją mieć w estetycznym stanie. Pozdrawiam i dziękuję za film!
Michał, fajnie Ci to wychodzi - pogratulować! Niemniej jednak doceniłbym jakbyś pokazał łączenia elementów w trybie makro. Po prostu wiecej zbliżeń poproszę, bo dopiero tam widać klasę i doświadczenie 😊. Mogą być na zdjeciach końcowych. Dzięki!
Też uważam, że etap klejenia poszycia kadłuba i burt w okrętach/statkach to jeden z trudniejszych etapów. Rzutuje to na wygląd całego modelu. W żaglach na ten przykład, linki, maszty to pikuś w porównaniu z kadłubem. Tam zawsze można coś "ściemnić" :P W poszyciu wszystko widać jak na dłoni :) Piękny model będzie, jestem pod wrażeniem. Pomysły, inspiracje, porady... Skarbnica wiedzy. Najszczersze wyrazy uznania!
Dziękuję. Ja zaparte w dalszym ciągu uważam, że "matką" modelarstwa okrętowego jest drewno, balsa i pochodne (do którego mi daleko) Ale cieszę się, że modelarze nie mają podziałów i każdy może znaleźć wartość w moich treściach jako "modelarza kartoniarza": ) Pozdrawiam serdecznie.
Dziękuję za kolejny świetny odcinek. Ja wykonuję "oszklenie" przy pomocy wikolu. Po wyschnięciu tworzy się przeźroczysta szybka. W sumie dla mnie w modelarstwie najbardziej liczy się zabawa, a najlepszy model to model ukończony. Pozdrawiam serdecznie. 🙂
Mnostwo przydatnych wskazowek wynikajacych z bogatego doswiadczenia! Jestem ciekawy jak bedzie szlo z drobnicą, bo sam nie zakupiłem tego modelu po przejrzeniu arkuszow i zapoznaniu sie z ogromem drobnicy. W moim orzekonaniu mocno przesadzonej. Tutaj potrzeba mistrzowskich umiejetnosci i mikroskopu - ja nie mam ani tego ani tego ;)
Dzięki za komentarz. Nie jest tajemnicą, że z budową modelu jestem nieco dalej niż publikowane tu filmy, a wiedzą o tym m.in czytelnicy bloga - kartonowe-hobby.pl/relacja-vittorio-veneto-1300-maly-modelarz-nr-4-5-6-2023/ - ale jeśli nie lubisz spoilerów, to nie zaglądaj, bo jestem już po pokładowej drobnicy : ) I potwierdzam, że rozwiązania projektowe w tym opracowaniu nie są przystępne dla każdego, czego jestem przeciwnikiem, bo modelarstwo powinno być przystępne dla każdego modelarza, a nie dla niektórych. Idąc tym torem, kreślarze modeli kartonowych zabijają tą pasję, ponieważ nie wprowadzają na rynek produkti, który ma zachęcać nowych adeptów tej sztuki, a jednocześnie nie zniechęcać starych wyjadaczy. Do młodych adeptów nie należę, a mimo to uważam, że niektóre rozwiązania z drobnicą nie są zachęcające, a tym bardziej, że nie wnoszą "wizualnego" efektu (np. kotwica składająca się z 16 osobnych elementów, a wygląda jak wycięta z jednego kawałka tektury o gr 0,5 mm). Jeśli będzie więcej odpowiedzi w tym komentarzu, postaram się rozwinąć ten temat w kolejnym filmie.
@kartonowe-hobby o blogu oczywiście wiem i już dłuższy czas zaglądam, ale w odstępach 1,5-2 tygodniowych. O rozpoczęciu prac nad drobnica wiedziałem z relacji na jednej z grup FB. Ja jestem typem modelarza, który raczej preferuje modele typu Wak z trudnoscia 2,3/5. Aczkolwiek w kolejce mam parę dużych statków w różnych skałach, ale kleił będę raczej tylko 1:200. Jako model treningowy mam zamiar też zabrać się za ORP Pomorzanin, którego widzę, że również popełniłeś ;)
Fatalny błąd zrobiłem że wykonałem kadłub Vittorio Veneto przed obejrzeniem tego i poprzednich odcinków. Kleiłem aktywnie małe modelarze w latach 80-tych i mam dużo złych nawyków z tego okresu. Ale następny model wykonam już ściśle według Twoich wskazówek. To będzie coś w skali 1:200 bo nienajlepszy wzrok utrudnia mi pracę nad drobnicą.
Witam. Bardzo podoba mi się pomysł i sposób w jaki kolega prowadzi tą relację. Podoba mi się również dbałość o szczegóły, bez względu na poświęcony czas. Mam kilka pytań ponieważ od jakiegoś czasu zmagam się z projektem Amerigo Vespucci. A mianowicie: Pod jaką nazwą kupuje obecnie kolega klej BCG? Jakiej firmy poleca kolega klej butapren? I czy ma kolega jakiś pomysł na różnice w kolorze oklejek poszycia (inne strony wycinanki)? Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszej pracy.
Chciałbym dopytać o klejenie BCG, czy przed sklejeniem stosujesz ten krok, że smarujesz obie klejone części BCG i czekasz aż wyschną, a dopiero potem sklejasz smarując klejem już tylko jeden element? Z filmiku rozumiem, że poprostu smarujesz jedną część i kleisz, pomijając ten etap, który opisałem. Będę wdzięczny za odpowiedź 😊 Jak zawsze film pełny inspiracji i jak dla mnie najważniejsza nauka: myśl, przewiduj i rób powoli - u mnie to jeszcze szwankuje 😅
Witam, miałbym pytanie bo nie ma tego na filmie, w jakiej kolejności sklejał Pan wręgi części nawodnej do podwodnej, górny pokład do wręg i burty poszycia. Bardzo dziękuję za świetny materiał.👍
Jako uproszczenie, można zostawić elementy burt z nadrukowanymi imitacjami "bulajów". Nie wiem czemu nie powiedziałem o tym w filmie, ale zdecydowana większość imitacji "oszklenia" w modelach kartonowych ma nadrukowane niebieskawy odcień imitujący właśnie oszklenie, więc dla uproszczenia nie trzeba za dużo ingerować i też jest spoko : )
jeszcze jedno pytanie. w jakichs poradnikach czytalem, ze karton powinno sie impregnowac verniksem, albo wikolem przed wycinaniem i klejeniem. czy to ma jakis sens?
O impregnacji będzie bardzo obszerny film, chciałbym się zmieścić w 1h gadania, choć materiału jest na 2.h : ) karton powinno impregnować się na podstawie efektu jaki chce się osiągnąć docelowo oraz chemii, którą użyje się do klejenia i retuszów. Na temat werniksu może odpowie ktoś bardziej doświadczony w tym zakresie. Jeśli chodzi o Wikol, nigdy nie impregnowałem tym sposobem, jest to bardzo "stara szkoła" i najpewniej została zastąpiona współczesnymi materiałami jak m.in lakiery i kapon. Środki na bazie nitrocelulozy mają lepsze właściwości dla kartonu i w porównaniu z wikolem, który jest na bazie wody, nie zniekształcają (nie stanowią takiego ryzyka) włókien kartonu. Wikol może spowodować, że karton "zacznie pracować" podczas schnięcia. Arkusz może się rozciągnąć, powodując zmianę wymiarów nadrukowanych elementów. Nie wchodząc w szczegóły - Wikol wg mnie nie jest dobrym impregnatem. Karton jest sztywniejszy i mniej podatny na kształtowanie i formowanie kształtów.. Dodatkowo lakier i kapon nasycają kolory, są żywsze, podczas gdy wikol "zabija" te kolory pod powłoką swojej mlecznej barwy.
Verniksem (jest na bazie wikolu przezroczysty i nanosimy wałkiem male ilości) -jeżeli model jest cyfrowy ,capon -od strony druku wałkiem ale robimy to w piwnicy lub na dworze co daje impregnowanie ze łatwo możemy usunąć farbę z modelu przy retuszu ,wikolem się impregnowało stare małe modelarze ja niektórych modeli nie impregnuję jak są nowe ale wiadomo technik jest tyle ile modelarzy pozdrawiam 😀😀😀
@@kicia12345werniks nie ma nic wspólnego z wikolem, proszę nie pisać takich żeczy lub sprawdzić przed napisaniem. Druk cyfrowy to nie druk owsetowy Michał ma o tym materiał na blogu co się robi z drukiem cyfrowym pod wpływem Caponu. Albo jesteś tylko nie świadomy tego co piszesz albo masz celowo niecne intencje.
In the next parts of this series Vittorio Veneto there will be a view of the image from the instructions and a description of what element is being made. It will be easier to follow the progress of the model's construction : ) Thanks for your feedback
dziekujemy
Ілюмінатор я заливаю рідким склом,це канцелярський клей ,виглядає дуже реалістично .✌🏻👍🏻
Nie potrafię wyjść z podziwu. Piękna robota. Pozdrawiam.
Miło znowu popatrzeć jak budujesz😊
ło chłopie!! mega robota, piękny pancernik. Po Twoim filmie po obejrzeniu o 1:30 w nocy mam ochotę znów zabrać się za model FW-190. Masz talent i dziękuję Ci że nim się dzielisz. Pozdrawiam
Witam, jak masz ochotę to idź i rób, nie ma nic lepszego niż spełnianie marzeń i potrzeb
Naprawdę super , życzę wytrwałości . Z odcinka na odcinek coraz lepiej sią ogląda . 🙂
Dziękuję za podzielenie się opinią. Mimo, że nie naciskam, ani nie proszę widzów, to jednak są ważne, żeby wiedzieć czy te materiały są dla kogoś przydatne i wartościowe. Dzięki takim komentarzom wiem, że dążę w dobrym kierunku, a najbardziej zależy mi na odbiorze tych materiałów i satysfakcji osób, które oglądają te materiały. Pozdrawiam serdecznie
Statki są za długim dystansem dla mnie robię czasami samoloty, ale bardzo mi pomaga podpatrywanie Twojej techniki . Bardzo dziękuję
Robisz naprawdę kawał dobrej roboty. Tak trzymaj 👍
Powiedzieć,że można ogladać cię godzinami,to nic nie powiedzieć.Super robota👍
Dziękuję
Cześć No cóż mogę powiedzieć - na moje 35 lat klejenia kartonu - 👍Mega Mistrzostwo ,, Chylę Czoła ,, Pozdr.
Kolejny relaksujący odcinek. Z przyjemnością oglądam postępy!
Jak zwykle ekstra materiał ❤
Kadłub w standardzie, bez szpachli i lakierowania, a wyprowadzony do takiego stanu, jakby był gotowym odlewem żywicznym. Robisz fajną robotę z tym blogiem i nagraniami na yt. Mam nadzieję, że nie porzucisz tego kanału po wykonaniu VVeneto i kilku latawców, o których wspominałeś w odcinku. Jestem pełen podziwu dokładności i cierpliwości przy wykonywaniu poszczególnych etapów prac. Ja nie wiem, czy nie uciekałbym jednak do pewnych uproszczeń. Ale tak to już jest w tym "zawodzie". Ilu modelarzy, tyle technik wykonania :) Najważniejsze, żeby efekt cieszył oko samego wykonawcy. W każdym razie jestem pewien, że pewne Twoje sugestie i rozwiązania będę aktywnie stosował w swoi warsztacie kartonowym. Pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki.
Dziękuję za komentarz. Sklejanie to jedno, tworzenie to druga pasja. Dopóki będę miał taką możliwość chciałbym oddać się pasji i podzielić z równie zakręconymi jak ja. Jak długo.. zobaczymy. Apropo uproszczeń.. to raczej moje "eksperymenty" : ) oczywiście można stosować sprawdzone metody i uproszczenia, ale osoby, które mnie znają wiedzą, że lubię sobie czasem "iść pod górkę" : )
Dar Pomorza ❤
Jeśli znów zamieszkam w Gdyni to będzie Dar Pomorza i Błyskawica ; )
Już widać, że to będzie małe dzieło sztuki 👍 czekam na kolejny odcinek.
Witam. Jak mi pasują wymiary to wycinam "szybki" także sztancą tylko większą niż otwory bulai. Ostatnie moje odkrycie to zakup na ali małego kawałka grubej elastycznej płytki z poliuretanu, który świetnie się sprawdza ze sztancami. Znajdziecie to wpisując "QJH mata do dziurkowania". Z wyglądu przypomina kawałek grubej zielonkawej szyby. To informacja dla tych którzy dbają o matę do cięcia i lubią ją mieć w estetycznym stanie. Pozdrawiam i dziękuję za film!
Michał, fajnie Ci to wychodzi - pogratulować! Niemniej jednak doceniłbym jakbyś pokazał łączenia elementów w trybie makro. Po prostu wiecej zbliżeń poproszę, bo dopiero tam widać klasę i doświadczenie 😊. Mogą być na zdjeciach końcowych. Dzięki!
Postaram się wrzucić więcej zdjęć w przebitkach na filmie - da się zrobić : )
Też uważam, że etap klejenia poszycia kadłuba i burt w okrętach/statkach to jeden z trudniejszych etapów. Rzutuje to na wygląd całego modelu. W żaglach na ten przykład, linki, maszty to pikuś w porównaniu z kadłubem. Tam zawsze można coś "ściemnić" :P W poszyciu wszystko widać jak na dłoni :) Piękny model będzie, jestem pod wrażeniem. Pomysły, inspiracje, porady... Skarbnica wiedzy. Najszczersze wyrazy uznania!
Dziękuję. Ja zaparte w dalszym ciągu uważam, że "matką" modelarstwa okrętowego jest drewno, balsa i pochodne (do którego mi daleko) Ale cieszę się, że modelarze nie mają podziałów i każdy może znaleźć wartość w moich treściach jako "modelarza kartoniarza": ) Pozdrawiam serdecznie.
👍👍
Dziękuję za kolejny świetny odcinek. Ja wykonuję "oszklenie" przy pomocy wikolu. Po wyschnięciu tworzy się przeźroczysta szybka. W sumie dla mnie w modelarstwie najbardziej liczy się zabawa, a najlepszy model to model ukończony. Pozdrawiam serdecznie. 🙂
Święte słowa :) Nie ważne jak, ale ukończyć model. A oszklenie z wikolem bardzo ciekawa alternatywna i pewnie efekt też : ) Pozdrawiam również
Mnostwo przydatnych wskazowek wynikajacych z bogatego doswiadczenia! Jestem ciekawy jak bedzie szlo z drobnicą, bo sam nie zakupiłem tego modelu po przejrzeniu arkuszow i zapoznaniu sie z ogromem drobnicy. W moim orzekonaniu mocno przesadzonej. Tutaj potrzeba mistrzowskich umiejetnosci i mikroskopu - ja nie mam ani tego ani tego ;)
Dzięki za komentarz. Nie jest tajemnicą, że z budową modelu jestem nieco dalej niż publikowane tu filmy, a wiedzą o tym m.in czytelnicy bloga - kartonowe-hobby.pl/relacja-vittorio-veneto-1300-maly-modelarz-nr-4-5-6-2023/ - ale jeśli nie lubisz spoilerów, to nie zaglądaj, bo jestem już po pokładowej drobnicy : ) I potwierdzam, że rozwiązania projektowe w tym opracowaniu nie są przystępne dla każdego, czego jestem przeciwnikiem, bo modelarstwo powinno być przystępne dla każdego modelarza, a nie dla niektórych. Idąc tym torem, kreślarze modeli kartonowych zabijają tą pasję, ponieważ nie wprowadzają na rynek produkti, który ma zachęcać nowych adeptów tej sztuki, a jednocześnie nie zniechęcać starych wyjadaczy. Do młodych adeptów nie należę, a mimo to uważam, że niektóre rozwiązania z drobnicą nie są zachęcające, a tym bardziej, że nie wnoszą "wizualnego" efektu (np. kotwica składająca się z 16 osobnych elementów, a wygląda jak wycięta z jednego kawałka tektury o gr 0,5 mm). Jeśli będzie więcej odpowiedzi w tym komentarzu, postaram się rozwinąć ten temat w kolejnym filmie.
@kartonowe-hobby o blogu oczywiście wiem i już dłuższy czas zaglądam, ale w odstępach 1,5-2 tygodniowych. O rozpoczęciu prac nad drobnica wiedziałem z relacji na jednej z grup FB. Ja jestem typem modelarza, który raczej preferuje modele typu Wak z trudnoscia 2,3/5. Aczkolwiek w kolejce mam parę dużych statków w różnych skałach, ale kleił będę raczej tylko 1:200. Jako model treningowy mam zamiar też zabrać się za ORP Pomorzanin, którego widzę, że również popełniłeś ;)
Fatalny błąd zrobiłem że wykonałem kadłub Vittorio Veneto przed obejrzeniem tego i poprzednich odcinków. Kleiłem aktywnie małe modelarze w latach 80-tych i mam dużo złych nawyków z tego okresu. Ale następny model wykonam już ściśle według Twoich wskazówek. To będzie coś w skali 1:200 bo nienajlepszy wzrok utrudnia mi pracę nad drobnicą.
Witam. Bardzo podoba mi się pomysł i sposób w jaki kolega prowadzi tą relację. Podoba mi się również dbałość o szczegóły, bez względu na poświęcony czas. Mam kilka pytań ponieważ od jakiegoś czasu zmagam się z projektem Amerigo Vespucci. A mianowicie: Pod jaką nazwą kupuje obecnie kolega klej BCG? Jakiej firmy poleca kolega klej butapren? I czy ma kolega jakiś pomysł na różnice w kolorze oklejek poszycia (inne strony wycinanki)? Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszej pracy.
Widziałem na innym filmie, że autor używa chyba BCG od firmy Astra (klej w płynie; liquid glue). Używam ten sam i polecam. Pozdrawiam!
Dziękuje za informację, musiało mi gdzieś umknąć ;) Również pozdrawiam.
Chciałbym dopytać o klejenie BCG, czy przed sklejeniem stosujesz ten krok, że smarujesz obie klejone części BCG i czekasz aż wyschną, a dopiero potem sklejasz smarując klejem już tylko jeden element? Z filmiku rozumiem, że poprostu smarujesz jedną część i kleisz, pomijając ten etap, który opisałem. Będę wdzięczny za odpowiedź 😊 Jak zawsze film pełny inspiracji i jak dla mnie najważniejsza nauka: myśl, przewiduj i rób powoli - u mnie to jeszcze szwankuje 😅
Podłączam się do pytania, dokładnie o to samo chciałem zapytać. Pozdrawiam!
Też jestem ciekaw. Na filmie chwyta pięknie.
Odpowiem w kolejnym odcinku z tej serii gdyż wymaga to nieco bardziej rozwinięcia tematu.
Czy masz jakieś modelarskie marzenie na dzień dzisiejszy ?
Дійсно,для даних довгих деталей Maly Modelarz мав випускатись в форматі А-3.
Witam, miałbym pytanie bo nie ma tego na filmie, w jakiej kolejności sklejał Pan wręgi części nawodnej do podwodnej, górny pokład do wręg i burty poszycia. Bardzo dziękuję za świetny materiał.👍
👏😊👍
👍👍🎉🎉...
a nie prosciej byloby zrobic bulaje malujac czarna blyszczaca farba? tak sie robi w modelarstwie plastikowym, np. uzywajac gloss black
napewno prościej ale efekt jest tylko jeden 😉Pozdr.
Jako uproszczenie, można zostawić elementy burt z nadrukowanymi imitacjami "bulajów". Nie wiem czemu nie powiedziałem o tym w filmie, ale zdecydowana większość imitacji "oszklenia" w modelach kartonowych ma nadrukowane niebieskawy odcień imitujący właśnie oszklenie, więc dla uproszczenia nie trzeba za dużo ingerować i też jest spoko : )
jeszcze jedno pytanie. w jakichs poradnikach czytalem, ze karton powinno sie impregnowac verniksem, albo wikolem przed wycinaniem i klejeniem. czy to ma jakis sens?
O impregnacji będzie bardzo obszerny film, chciałbym się zmieścić w 1h gadania, choć materiału jest na 2.h : ) karton powinno impregnować się na podstawie efektu jaki chce się osiągnąć docelowo oraz chemii, którą użyje się do klejenia i retuszów. Na temat werniksu może odpowie ktoś bardziej doświadczony w tym zakresie. Jeśli chodzi o Wikol, nigdy nie impregnowałem tym sposobem, jest to bardzo "stara szkoła" i najpewniej została zastąpiona współczesnymi materiałami jak m.in lakiery i kapon. Środki na bazie nitrocelulozy mają lepsze właściwości dla kartonu i w porównaniu z wikolem, który jest na bazie wody, nie zniekształcają (nie stanowią takiego ryzyka) włókien kartonu. Wikol może spowodować, że karton "zacznie pracować" podczas schnięcia. Arkusz może się rozciągnąć, powodując zmianę wymiarów nadrukowanych elementów. Nie wchodząc w szczegóły - Wikol wg mnie nie jest dobrym impregnatem. Karton jest sztywniejszy i mniej podatny na kształtowanie i formowanie kształtów.. Dodatkowo lakier i kapon nasycają kolory, są żywsze, podczas gdy wikol "zabija" te kolory pod powłoką swojej mlecznej barwy.
Verniksem (jest na bazie wikolu przezroczysty i nanosimy wałkiem male ilości) -jeżeli model jest cyfrowy ,capon -od strony druku wałkiem ale robimy to w piwnicy lub na dworze co daje impregnowanie ze łatwo możemy usunąć farbę z modelu przy retuszu ,wikolem się impregnowało stare małe modelarze ja niektórych modeli nie impregnuję jak są nowe ale wiadomo technik jest tyle ile modelarzy pozdrawiam 😀😀😀
@@kicia12345werniks nie ma nic wspólnego z wikolem, proszę nie pisać takich żeczy lub sprawdzić przed napisaniem.
Druk cyfrowy to nie druk owsetowy Michał ma o tym materiał na blogu co się robi z drukiem cyfrowym pod wpływem Caponu.
Albo jesteś tylko nie świadomy tego co piszesz albo masz celowo niecne intencje.
Можливо деякі деталі треба позначити за нумерацією,так легше йти по схемі зборки деталей,особливо коли багато деталей .
In the next parts of this series Vittorio Veneto there will be a view of the image from the instructions and a description of what element is being made. It will be easier to follow the progress of the model's construction : ) Thanks for your feedback