Relacja terapeutyczna - Joanna Gruhn-Devantier, Zofia Szynal

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 ต.ค. 2024
  • W trakcie spotkań psychoterapeutycznych, kształtuje się szczególna więź, która ma służyć procesowi leczenia i w pewien sposób go wspierać. Nawiązanie dobrej komunikacji z terapeutą oraz wzajemne zaufanie pozwalają na osiągnięcie oczekiwanych zmian. Czy zatem psychoterapia bez dobrej relacji może być skuteczna? Czym właściwie jest relacja terapeutyczna? Kiedy możemy mówić o relacji niesymetrycznej? Jakie są różnice pomiędzy przeniesieniem i zakochaniem? Na te pytania odpowiemy podczas webinaru, którego gościnią będzie Joanna Gruhn-Devantier - psycholożka i psychoterapeutka, a także współzałożycielka warszawskiego Domu Rozwoju. Spotkanie poprowadzi Zofia Szynal - absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna.
    Joanna Gruhn-Devantier - psycholożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, psychoterapeutka w trakcie procesu certyfikacji. Ukończyła 4-letnie, podyplomowe szkolenie psychoterapeutyczne w Szkole Psychoterapii Mabor, rekomendowanej przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Współzałożycielka warszawskiego Domu Rozwoju, gdzie na co dzień prowadzi psychoterapię osób dorosłych oraz młodzieży w podejściu psychodynamicznym. Pracuje terapeutycznie z osobami z rozpoznaniem zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych, zaburzeń osobowości, a także osobami w kryzysie emocjonalnym oraz zgłaszającymi trudności w relacjach. Zajmuje się również psychoedukacją w ramach współpracy z inicjatywą Zdrowa Głowa.
    Zofia Szynal - absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Ukończyła studia podyplomowe z seksuologii klinicznej i diagnozy psychologicznej. Współzałożycielka wrocławskiej Poradni Zdrowia Psychicznego Na Lepsze.
    W cyklu „ABC Psychoterapii” realizowanym w ramach Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS wraz z zaproszonymi gośćmi poruszamy tematy dotyczące zdrowia psychicznego.
    Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: psyche.swps.pl
    Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS ( / strefapsyche .
    #relacjaterapeutyczna #psychoterapia #psychologia

ความคิดเห็น • 31

  • @Anna-uw5lj
    @Anna-uw5lj 2 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo ciekawe, dziękuję za ten podcast

  • @juliajulia9106
    @juliajulia9106 ปีที่แล้ว +6

    Jak mam zaufać terapeutce i mówić jej wszystko o sobie, kiedy nie wiem nawet jakie ma poglądy?

  • @barbaraszalacha4357
    @barbaraszalacha4357 2 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję Paniom.Czy mogłabym skorzystac czasem z superwizji on line "

  • @mati666X58
    @mati666X58 ปีที่แล้ว

    Tego wszystkiego byłem ciekaw dziękuję:-)

  • @agnieszkakwasniewicz
    @agnieszkakwasniewicz 2 ปีที่แล้ว +1

    Dzięki. Bardzo ciekawa rozmowa :-)

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว +1

      Cieszymy się!

    • @agnieszkakwasniewicz
      @agnieszkakwasniewicz ปีที่แล้ว

      @Hrabia Santo to może być niezręczne dla terapeuty tak sądzę. Ewentualnie podpytaj wcześniej swojego terapeutę. Mówię jako pacjent/klient a nie jako terapeuta.

    • @agnieszkakwasniewicz
      @agnieszkakwasniewicz ปีที่แล้ว

      @Hrabia Santo Tak właśnie. Spokojnych Świąt i zdrówka Tobie.

  • @chlopak_z_osiedla
    @chlopak_z_osiedla 2 ปีที่แล้ว

    Bardzo dobre wykonanie, istotne treści i pytania m. in. o esencję tego, po co w ogóle coś takiego jak psychoterapia istnieje. Dużo na Internecie filmików o tym, że psychoterapia online też działa, ale niewiele (lub w ogóle) mogłem znaleźć wyraźnie i jednoznacznie nazwanej preferencji psychoterapeuty co do spotkań w gabinecie i tego, że jednak coś się w spotkaniach przez kamerkę traci.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว

      Bardzo nas cieszą Twoje słowa. Faktycznie terapia on-line jest rozwiązaniem, ale nie służy każdemu.

  • @elomelo_n
    @elomelo_n 2 ปีที่แล้ว

    Czy mógłby ktoś napisać o jakich książkach była mowa na końcu odcinka? :)

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว

      To pytanie najlepiej zadać bezpośrednio prelegentce ;)

    • @cotapanda5
      @cotapanda5 2 ปีที่แล้ว +1

      Dla osób myślących o zostaniu psychoterapeutami_tkami: książki Nancy McWilliams, dla osób po prostu zainteresowanych: książki Irvina D. Yaloma.

  • @anitach5901
    @anitach5901 2 ปีที่แล้ว

    A co ,kiedy to terapeuta sie zakocha w pacjencie ? trywialny przyklad terapeuta w pacjentce . Aha . Czy konsultacje przez telefon maja sens ?

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว

      To bardzo indywidualna kwestia, trudno więc się odnieść do tego zagadnienia. Konsultacje przez telefon mają sens, aczkolwiek także trzeba do sprawy podejść indywiadualnie

    • @anitach5901
      @anitach5901 2 ปีที่แล้ว +1

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Dla pacjenta, ja nawet tu nie mowie o zakochaniu sie, ale uzaleznienie emocjonalne, od terapeuty moze stac sie dramatem .A o to nietrudno, bo oni czesto nie maja wielu bliskich relacji. Wlasnie dlatego zwracaja sie o pomoc. Na pewno dobrym pomyslem jest stopniowe robienie dkuzszych przerw pomiedzy spotkaniami.
      W sumie jesli obie strony maja chec kontynuowac znajomosc prywatnie ,to chyba nie powinien byc to problem.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว

      @@anitach5901 dziękujemy za podzielenie się z nami swoimi przemyśleniami :)

    • @m.3709
      @m.3709 2 ปีที่แล้ว

      @@anitach5901 psychoterapeuta nie może zaprzyjaźnić się z pacjentem nawet po zakończeniu terapii. Przynajmniej w nurcie psychodynamicznym tak jest. Z wielu przyczyn, leżących po obu stronach.

    • @anitach5901
      @anitach5901 2 ปีที่แล้ว

      @@m.3709 Ja niby tez nie powinnam obslugiwac przyjaciol czy czlonkow rodziny na mojej kasie. W sumie to jest takie dziwne, bo tetapeuta jest ukryty i nie wiesz nic o tej osobie. A ona wie o tobie wszystko. Ja jej jakies mile smsy wyslalam, ale to juz bylo nadto . Ale nawet rozmawiajac przez telefon wyczuc mozna bylo fluidy . Poki co , bede chciala kontynuowac terapie za jakis czas. Chyba latwiej zmienic ginekologa niz terapeute. I zapewne, juz nie bede z zadnej terapi korzystac.
      Ale ,jaki jest problem, kiedy terapia zostala zakonczona, to juz tego nie rozumiem
      Przeciez zawsze moga sie trafic wyjatki od reguly. Nawet studenci sie wymieniaja rolami. To moze byc ciekawe doswiadczenie

  • @LoveJeanne211
    @LoveJeanne211 2 ปีที่แล้ว +1

    Chciałabym zobaczyć takie nagranie w nurcie pozn beh.

  • @miki97211
    @miki97211 2 ปีที่แล้ว

    polecam słuchać w prędkości x2.