Rola samokontroli w życiu człowieka - prof. dr hab. Edward Nęcka, Zofia Szynal

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 7 มี.ค. 2023
  • Samokontrola i samoregulacja to niezwykle ważne umiejętnością, dzięki którym możemy poprawić jakość naszego życia. Wielu z nas może kojarzyć się ona z odmawianiem sobie przyjemności lub narzuconym samemu sobie przymusem. Jednak dzięki umiejętnemu użyciu samokontroli realizujemy postanowienia i osiągamy zamierzone cele. Dlatego warto przyjrzeć się mechanizmom odpowiedzialnym za samokontrolę, aby w pełni wykorzystać jej potencjał. Czym dokładnie jest samokontrola, w jaki sposób się przejawia oraz jak można ją badać? Jak działa umysł i mózg człowieka sprawującego kontrolę nad swoim zachowaniem? Kiedy i w jaki sposób samokontrola przydaje się w życiu? A także jak możemy ją usprawnić lub wytrenować? Na te i wiele innych pytań odpowie prof. dr hab. Edward Nęcka, Dziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Krakowie, psycholog i członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk. Spotkanie poprowadzi absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS - Zofia Szynal, współzałożycielka wrocławskiej Poradni Zdrowia Psychicznego Na Lepsze.
    Uniwersytet SWPS w Krakowie! Nowo powstały Wydział Psychologii planuje uruchomić w tym mieście studia na kierunku psychologia już od października 2023 r. Więcej informacji na stronie: www.swps.pl/studiuj-w-krakowie.
    prof. dr hab. Edward Nęcka - Psycholog, Dziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Krakowie em. profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, rektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Specjalizuje się w psychologii poznawczej, szczególnie w tematyce kontroli poznawczej. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół różnic indywidualnych w zakresie procesów poznawczych, inteligencji człowieka, twórczości i wybitnych uzdolnień. Zajmuje się również badaniem technik rozwiązywania problemów i twórczego myślenia. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. podczas stypendiów i staży zagranicznych w Yale University. Wielokrotnie przewodził grupom badawczym podczas realizacji grantów naukowych.
    Zofia Szynal - absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Ukończyła studia podyplomowe z seksuologii klinicznej i diagnozy psychologicznej. Współzałożycielka wrocławskiej Poradni Zdrowia Psychicznego Na Lepsze.
    Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/strefa-psyche
    #samokontrola #samoregulacja #psychologia

ความคิดเห็น • 15

  • @dagmara_malgorzata
    @dagmara_malgorzata ปีที่แล้ว

    Proste kwestie, wrecz oczywiste, ale czasem tak ciężko sie zdyscyplinować. No cóż, dobrze sie słuchało.

  • @agnieszkakwasniewicz
    @agnieszkakwasniewicz ปีที่แล้ว +2

    Bardzo ciekawa rozmowa. A tego samego dnia spotkałam was 2 razy bo tu na wykładzie i na ankiecie w Ariadna ;-)

  • @zenonpompka
    @zenonpompka ปีที่แล้ว

    💪

  • @przemysawizdeebski357
    @przemysawizdeebski357 ปีที่แล้ว

    Komentarz taktyczny

  • @biblijnypoganin9965
    @biblijnypoganin9965 ปีที่แล้ว +4

    Jak bym słyszał, księdza katolickiego. Psychologia jest taką protezą. Religii

    • @Ambrozjusz
      @Ambrozjusz ปีที่แล้ว +13

      Tak, wmawiaj sobie, że nauka jest tym samym co religia. Psychologia to nie jest nic nadzwyczajnego, ludzie to istoty społeczne, uczą się pewnych zachowań, interpretują świat w określony sposób i używają do tego głównie emocji. Psychologia ma za zadanie "naprawic" błędne schematy, usprawnic interpretacje emocjonalna, to nie ma nic wspólnego z wiarą, a porównywanie nauki do wiary pokazuje tylko, że nie wiesz jak działają nauki empiryczne.

    • @biblijnypoganin9965
      @biblijnypoganin9965 ปีที่แล้ว

      @@Embrod psychologia=rozumienie emocji?. Religia rzymsko-katolicka=rozumienie emocji? Czym to się różni? Psycholog stara się badać? (Czasem nieudolnie). A ksiądz ma lekarstwo i wiedzę, no i narzędzia. W postaci, egzorcystów. Jeden I drugi hója wie.

    • @biblijnypoganin9965
      @biblijnypoganin9965 ปีที่แล้ว

      @@Ambrozjusz a religia jest? jakaś nad zwyczajna? Psychologia jak i religia robi to samo tworzy odpowiedzi. U ludzi którzy gubią się w tej wiedzy "tajemnej"

    • @konradm6514
      @konradm6514 8 หลายเดือนก่อน

      @@Ambrozjusz Jezeli psychologia jest nauką empiryczna to prosze mi podać jednostki miar mierzalnych cech oraz statystyczne odchylenie, które jest uznawane za wynik który potwierdza lub zaprzecza postawionej w eksperymencie tezy. Psychologia poza behawiorystyka nie jest nauką sensu stricte. I zaklinanie rzeczywistości erudycją tego nie zmienią.

    • @konradm6514
      @konradm6514 8 หลายเดือนก่อน

      @@Ambrozjusz Psychologia z powodu braku jednostek miar mierzonych zależności psychologicznych oraz podstawowych, uniwersalnych struktur funkcjonujących jako jednostki budowy nie może być uznana za naukę. Jedynym odstępstwem jest behawiorystyka. Reszta to tylko erudycja i próby opisu człowieka, który to opis zawsze będzie uwikłany w jakieś podejście filozoficzne. A poniewaz religia jest swego rodzaju filozofia to @biblijnypoganin9965 ma absolutną rację.

  • @robert0129
    @robert0129 ปีที่แล้ว

    Ale ściema, dla cwaniaków i naiwniaków albo dla teoretyków ludzkiego życia w naszej dziwacznej zachodniej kulturze. Liczyłem na coś konkretniejszego, mądrzejszego, prawdziwszego i uczciwszego.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  ปีที่แล้ว +1

      A co dokładnie Ci się nie podobało? Zależy nam, aby nasze materiały były intersujące dla wszystkich naszych odbiorców?

    • @robert0129
      @robert0129 ปีที่แล้ว

      Odczułem miałkość tej rozmowy, brak konkretu i realnego autorytetu. Zamiast tego Pan Profesor uniwersytecki teoretyk robiący zasłony dymne z jakiś badań i mglisto abstrakcyjnych dywagacji. Samokontrola, samoopanowanie jak i zdolność do wyrzeczenia to dla mnie głębokie i pełnokrwiste zagadnienia, sięgające korzeni naszej egzystencji w sferze umysłowej cielesnej i duchowej. Ta dziedzina wymaga praktykującego mistrza. Ludzkość od niepamiętnych czasòw mierzy się z tym. Wymyślono wiele technik i praktyk. Także w pewnym subiektywnym aczkolwiek niezbędnym złudzeniu jakim jest odczuwanie sensu swojego życia jak i w w budowaniu iluzji własnej wartości zdobywanie władzy nad sobą gra nadrzędną rolę.
      Poza tym przepraszam za mój niemiły ton z poprzedniego wpisu.
      Zorientowałem się już, że trafiłem pod niewłaściwy adres z moimi przemyśleniami. Pozdrawiam.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  ปีที่แล้ว +1

      Wszyscy różnimy się w naszych gustach i preferencjach, to co dla jednej osoby jest ciekawe, dla innej może nie być. Nie każdy film może przypaść do gustu wszystkim, ale cieszymy się, że mieliśmy okazję podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem.