Bravó! Végre egy videó amin az látszik hogy Ön egy kiváló tanár, bölcs szakmai tapasztalattal rendelkező oktatató/szakember, és nem az hogy egy magát és a könyvét reklámozó, túlbuzgó műszaki ellenőr aki a munkáját a TH-cam-on hírdeti! Én ilyen videókat szeretnék látni ezen a csatornán! Köszönet érte!
Kedves Péter, köszönöm az elismerést! Sajnos a levegőből nem tudok tápanyagot kivonni, mondjuk kenyeret nem eszem, de a szalonna pedig drága, így kénytelen vagyok a saját magam által írt könyvet "reklámozni" Aki megvette, dícsérte! Remélem azért talál még hasznos tartalmat!
@@SzakiEllenor : "... kenyeret nem eszem, de a szalonna pedig drága..." Én hallottam a fényevésről, - utána néznék....ha már Tesla kocsija van az embernek. 😉😃
Üdvözlöm. Jelenleg hasonló épületet újítok fel. Nekem is ilyen üres fedélszékkel készült tetőm van viszont van vízcsendesítő is. Ezt a vízcsendesítőt szeretném megszüntetni... azt szeretném kérdezni, hogy az egész épületre vetítve készülhet-e úgy a tető mint itt a videóban a ház jobb oldalánál, tehát úgy, hogy nem a fal vonalában kapcsolódik a "sárga és zöld" gerenda hanem azon túl lógatva. Válaszát előre is köszönöm!
Szemléltető videó. Annyit még hozzá tennék,hogy a sárgerenda nem csak síkot adott,hanem a mai koszorúnak is megfelelt. Illetve a "mennyezeti" /szaknyelven kötőgerenda/ és sárgerenda kapcsolata biztosította,biztosítja az épület stabilitását, a terhek továbbadását a falakra.
@@gyorgykarolyi8021 Gyakorlatilag "csak " a hagyományos fakötés van. Ez egy Rovás,vagy beeresztés. Kötőelemet csak elmozdulás ellen használunk,az erőket a fakötések veszik fel,adják át.
Nagyon jó szemléltetés! Köszönjük szépen! Egy kis kiigazítás. A torokgetenda egy nagyobb fesztávú szerkezet, kb. a középszelemen magasságában elhelyezkedő, nagyobb keresztmetszetű tetőelem. (E helyett manapság gyakran fogópárt alkalmaznak, 2db 5x15 méretben) Az a piros csík inkább taréjfogópár lehetne, népies nevén 🐓ülő. Bár taréjszelemen (gerincszelemen) hiányában inkabb taréjfogópárnak lehetne (kellene) hívni. Bár lehet velem vitatkozni. Szép napot!
"A torokgerenda egy nagyobb fesztávú szerkezet, kb. a középszelemen magasságában elhelyezkedő, nagyobb keresztmetszetű tetőelem. (E helyett manapság gyakran fogópárt alkalmaznak, 2db 5x15 méretben)" Ha helyette alkalmazzák, az elég nagy baj. A fogópár leginkább húzóerőt tud felvenni, a torokgerenda pedig nyomóerőt. Aki a kettőt felcseréli, nem igazán ismeri a tetőszerkezet erőjátékát. 😉
@@fbalazs82 : Én nem írtam olyat. A fogópár alapvetően a húzóerő felvételére szolgál, de természetesen fel tud venni nyomóerőt is, csak nem annyit, mint a torokgerenda.
@@uborka1956 Hat volt egy nagyon hosszu valasz comment, amibol az jott ki, erdekes modon most nem talalom. Ez volt a thread "A fogopar nem huzoeri felvetelere van?". Kezd mar erdekes lenni, mert Peter azt irta ha huzoerot vesz fel az regen rossz. En nem pont erre a szerkezetre hivatkoztam, hanem egy olyan peldat hoztam, ahol betonfodem van, talpszelemen, es a szelemeneken kicsavarodas latszik. Ott szerintem a fogoparok huzoerot kapnak inkabb, mert az also tamasztasi pont elmozdult mar. Amugy a fogopar ha jol emlekszem 5 x 15 keresztmetszetu volt, a nyomoerot ez a profil annyira nem jol kezeli. Mind1 en tudok jol aludni ettol, es koszonom a gyors reakciot.
Szuper.pont most vagyunk ugyan ilyen munkaban,annyi különbséggel hogy nalunk van mester gerenda a mennyezeti gerenda (nalunk folyofa)folott amire azok pantokkal kapcsolodnak es egy tornac amin szinten futnak vegig sargerendak az epulet teljes hosszan.az ok ugyanez,evek soran romlott a fofal allapota,jobbnak gondoltuk azt teglara es vasalt beton alapra cserelni.de koszonom a videot
Jó bemutató volt. Majd 2-3 év múlva szeretnénk mi is tetőt újítani. Az érdekelne, miért nem alkalmazzák mostanában ezt a felépítést? Terhelhetőségi problémái vannak, egyáltalán mi a hátránya, előnye?
"... miért nem alkalmazzák mostanában ezt a felépítést? Terhelhetőségi problémái vannak.."? Közbenső alátámasztás nélkül max. 4 méter hosszon terhelhetők hatékonyan a szokásos keresztmetszetű fagerendák, ezért így csak kisebb méretű tetők készíthetők.
Üdv, kedves Szakiellenőr és Mindenki! Azt szeretném kérdezni, hogy a sárgerenda hogyan csatlakozik a fal tetejéhez? Akár vályog akár tégla falnál, körbe kell falazni miután a falra fektettük és ennyi? A videóban ezt látom de erről nem találtam konkrét leírást az interneten. Válaszukat előre is köszönöm!
A sárgerenda nincs. Alája téglát tettek minden esetben és korbefalazták vagy téglával vagy vályoggal, de olyat is láttam hogy kő és vályok keverékével (terméskő vagy homokkő) Aztán ennek az lett az eredménye hogy a sárgerenda elkorhadt! Az összes parasztháznál mostanra a sárgerenda olyan mint a szivacs.
A talpszelemen vagy talpgerenda elsődleges funkciója hogy egyenletesen adja át a falakra a terhelèst. Vagyis ez esetben egyenletesen ossza el a födèm ès a tető terhèt. Torokszelemen "gerenda" ezen a tetőn nincs. Kakasülő az van. Szerintem.
Kedves Péter! Mi a helyzet abban az esetben, ha egy ugyan ilyen tetőszerkezetű háznál a tornác felőli fal (ahol túllóg az eresz) átépítésre kerül úgy, hogy a fal a mostani falvastagságnyival hátrébb kerül? (50-60cm-el beljebb az épület felé.) A tetőszerkezet igényel plusz átépítést?
Üdv! SzakiEllenőr! Meglévő épület tetőszerkezetét távolítanám el, eredetileg nincs körben a fal tetején betonkoszorú. Hasonló parasztházról van szó mint a videóban. A mennyezet gerendái a fal tetején végig rakott úgynevezett sár gerendán fekszenek. Jelenleg a gerendák végeiben van beleácsolva/csapolva a szarufa, amit elbontok. Azért nem tudok újakat a helyébe rakni, mert a szarufák közti távolság túlságosan nagy, ezáltal csak könnyűszerkezetű cserepeket/rakhatnék rá (eredetileg palatetős). Ha a gerendák tetejére a falak felett körbe talpszelement rakok és minden gerendához lecsavaroznám, így a szarufákat sűrűbben vagyis akármilyen kiosztásban rakhatnám. Kérdés az, hogy ez a megoldás alkalmazható/jó vagy a mai építészetnek megfelelően a fal tetején hozzak létre körbe betonkoszorút, amelybe ágyazott csavarokkal rögzíteném le a talpszelement, így az új szarufákat tetszőleges kiosztásban rakhatnám. Az utóbbi megoldás amellett, hogy költségesebb megnövelné az épület magasságát is, amit nem szeretnék. Mi a véleményed? Saját magamnak magam építeném a klasszikus leírások szerint, mondhatnám mindent túlbiztosítva. :) Választ előre is köszönöm!
Napok óta a házam tetőszerkezetén gondolkodom. Részlegesen kibontottam , de a sárgerendáig nem Jutottam el . Nagyon hasznos ez a video . Kérdésem lenne, ha szabad ! Ha a sárgerenda korhadt, én visszaépítek egy újat, miként rögzítsem , falazzam ugyanúgy körbe a gerendát ? Nem szeretnék beton koszorút, autentikusan szeretném felújítani a házam. Az enyém tornácos . Egy sváb bika tenyésztő gazda háza volt. Mindent eredeti módon szeretnék újítani. Kivéve, hogy modern szigetelést kap a tető, nem saras szalma keverékkel fogom tapasztani .
Modern szigetelő anyag nem engedi át a párát a sarazás pedig igen és ugyan úgy szigetel. Csak azt akarom mondani ezzel hogy ettől korhadhat a deszka födém
Ez sajnos egy óriási tévedés! Ha az húzóerőt vesz fel, régen rossz! Ebben aa metszetben látszik, hogyan dolgozik a tető. A mennyezeti gerenda veszi fel a húzóerőt. Ezt követően a torokgerenda, vagy más esetben a fogópár már csak betámaszt.
@@SzakiEllenor Kedves Péter, ki kell Önt javítanom! Nem olyan rossz az, ha a torokgerenda húzóerőt vesz fel! Bizony régen arra aggatták a kolbászt és a szalonnát, ezért minél jobban húzta a súly lefelé, annál jobb volt a helyzet! He elfogyott a húzóerő, akkor már baj volt. Felénk egyébként kakasülőnek hívják...
@@SzakiEllenor Mashogy fogalmazom. Fel tud venni huzoerot is, de nem emiatt van ott. Ez igy megallja a helyet? Lattam mar egy olyan szerkezetet (betonfodem), ahol a szelemenek enyhen meg voltak tekeredve a kulso iranyba. Gondolom meretezesi problema csavarsuruseg lehetett az oka, vagy nemtorodom modon eredetileg is ilyen volt a szelemen beepites. Az jutott csak eszembe h fogoparnak nem dolgan osszetartani a szarufak aljat, de igabol ilyen iranyu erot is fel tud venni, ha van, nem? Es az emlitett tetonel nem is art, h ott van. Koszonom a visszajelzest!
Üdvözlet! Mi a véleménye arról a megoldásról amit az egyik ács javasolt.A felújításnál kis mértékben megnőne a tető magassága és a szélessége.Ezt úgy érnénk el ,hogy a piros és a zöld bent maradna.A zöld gerendákra merőlegesen lenne ráfektetve és hozzácsavarozva a talpszelemen és erre jönnének a sárga szarufák.Mi a véleménye erről a megoldásról.Kell-e hozzá külön statikus terv vagy elég az ács gyakorlati ismerete? Vagy egyáltalán jó-e ez a változat?(a padláson lehetne görnyedés nélkül járni és a falaknál oldalt is többet takarna a tető.)
Szia, nekem is ilyen régi tetőm van, tavaly újítottam fel magamnak, leceztem, cserepeztem. Ilyen födémmel gondolom messze vagyok a passzív háztól. Gerendákra felül a padlás deszkák, alul egy sor desztka, nád, vakolat van, közte meg a befialt macskák és a levegő :D Mit javasolnál ennek a szigetelésére? Sok videódat lattam és van ami csak belekavart hogy ezt hogyan lehetne szépen megoldani hogy aztán ne penészedjek :) (Esetleg tanácsadást vállálsz? Mert szakit többet nem engedek be, több kárt csinálnak mint hasznot)
A "levegőt" lehet jól helyettesíteni befújt papírpehellyel, az kiváló megoldás. Ha további kérdés van, akkor vállalok helyszíni tanácsadást! mai@szaki-ellenor.hu
Ez vicces, mert az pont nem az, én is majdnem benéztem! Az a villanybekötés tetőoszlopa.Így viszont egy konzolos tartó lett a mennyezeti gerenda, és ugyan van egy kis negatív nyomaték a támasz felett, és lehajlás a tornác kinyúlás vágán, de csökken a nyomaték a támaszközben! 😉
@@psz5793 Falazás közben minimum 2 soronként 2pár hosszú furatot készítenek a régi falba majd betonvasat ütnek bele, így a betonvasakkal összevan kötve az új fal a régivel.
Üdvözlöm Péter, akkor itt felteszem a kérdést, ami messengeren elkallódott: Cserép fedésű vályog falú épületen, a cserép fedés lecserélése cserepeslemezre jó vagy hibás döntés? Pro-és kontra hallottam érveket: az egyik szerint a könnyebb tető nem nyomja úgy szét a falakat, a másik szerint pont a nagy súly tartja össze őket. Mi az igazság a hozzáértő, kivitelező építész szerint? Várom megtisztelő válaszát.
Üdv.Na ez a kérdés engem is érdekelne, de ( és ez csak az én véleményem ) szerintem hogy könnyebb az a jobb. De a szakértő véleményére én is kiváncsi vagyok és remélem válaszol. Köszi .
Remélem ezt fogja válaszolni a T. szerző : Ha a cserépfedés súlya szükséges a falak állékonyságához, az már régen rossz! Van a falnak saját merevítése, - szakszerű megépítés esetén, - ha nincs utólag is pótolható.
A fene megeszi, ha a tető szétfelé nyomja a falakat! A természetes fedések után-nád, zsúp, zsindely minden megváltás volt, ami nem éghető. Egy tetőrétegrendben az önsúly a legkevesebb! Manapság ritka a méteres hó, de az az igazi teher. Ha egy tető nem bírja el a cserepet, az régen rossz, azt nem lenne szabad felújítani megerősítés nélkül! Viszont temérdek cég ajánl tetőfelújítást, és katasztrofális minőségben csak felhányják a "színes " lemez, és a tulaj meg azt hiszi, jó. Ez itt a nagyobbik baj!
Bravó! Végre egy videó amin az látszik hogy Ön egy kiváló tanár, bölcs szakmai tapasztalattal rendelkező oktatató/szakember, és nem az hogy egy magát és a könyvét reklámozó, túlbuzgó műszaki ellenőr aki a munkáját a TH-cam-on hírdeti! Én ilyen videókat szeretnék látni ezen a csatornán! Köszönet érte!
Kedves Péter, köszönöm az elismerést! Sajnos a levegőből nem tudok tápanyagot kivonni, mondjuk kenyeret nem eszem, de a szalonna pedig drága, így kénytelen vagyok a saját magam által írt könyvet "reklámozni" Aki megvette, dícsérte! Remélem azért talál még hasznos tartalmat!
@@SzakiEllenor : "... kenyeret nem eszem, de a szalonna pedig drága..."
Én hallottam a fényevésről, - utána néznék....ha már Tesla kocsija van az embernek. 😉😃
húzd vissza a nyelved, mert elcsúszunk rajta!
Üdvözlöm. Jelenleg hasonló épületet újítok fel.
Nekem is ilyen üres fedélszékkel készült tetőm van viszont van vízcsendesítő is. Ezt a vízcsendesítőt szeretném megszüntetni... azt szeretném kérdezni, hogy az egész épületre vetítve készülhet-e úgy a tető mint itt a videóban a ház jobb oldalánál, tehát úgy, hogy nem a fal vonalában kapcsolódik a "sárga és zöld" gerenda hanem azon túl lógatva.
Válaszát előre is köszönöm!
Nagyon hasznos és érdekes videó, köszönöm szépen!
Szemléltető videó.
Annyit még hozzá tennék,hogy a sárgerenda nem csak síkot adott,hanem a mai koszorúnak is megfelelt.
Illetve a "mennyezeti" /szaknyelven kötőgerenda/ és sárgerenda kapcsolata biztosította,biztosítja az épület stabilitását, a terhek továbbadását a falakra.
így igaz!
A födémgerenda mivel van rögzítve a sárgerendához?
@@gyorgykarolyi8021 Gyakorlatilag "csak " a hagyományos fakötés van. Ez egy Rovás,vagy beeresztés.
Kötőelemet csak elmozdulás ellen használunk,az erőket a fakötések veszik fel,adják át.
@@nagykrisztian6102 Kösz!
Nagyon jó szemléltetés! Köszönjük szépen! Egy kis kiigazítás. A torokgetenda egy nagyobb fesztávú szerkezet, kb. a középszelemen magasságában elhelyezkedő, nagyobb keresztmetszetű tetőelem. (E helyett manapság gyakran fogópárt alkalmaznak, 2db 5x15 méretben)
Az a piros csík inkább taréjfogópár lehetne, népies nevén 🐓ülő. Bár taréjszelemen (gerincszelemen) hiányában inkabb taréjfogópárnak lehetne (kellene) hívni. Bár lehet velem vitatkozni. Szép napot!
"A torokgerenda egy nagyobb fesztávú szerkezet, kb. a középszelemen magasságában elhelyezkedő, nagyobb keresztmetszetű tetőelem. (E helyett manapság gyakran fogópárt alkalmaznak, 2db 5x15 méretben)"
Ha helyette alkalmazzák, az elég nagy baj. A fogópár leginkább húzóerőt tud felvenni, a torokgerenda pedig nyomóerőt. Aki a kettőt felcseréli, nem igazán ismeri a tetőszerkezet erőjátékát. 😉
nem is vitatkozás ez, akik csinálták, nem egyetemen tanulták, és simán volt olyan, ami lehet ez is, az is!
@@uborka1956 Hm elnezest, de fentebb meg azt irtuk, h a fogopar az nyomoerot ad at.
@@fbalazs82 : Én nem írtam olyat. A fogópár alapvetően a húzóerő felvételére szolgál, de természetesen fel tud venni nyomóerőt is, csak nem annyit, mint a torokgerenda.
@@uborka1956 Hat volt egy nagyon hosszu valasz comment, amibol az jott ki, erdekes modon most nem talalom. Ez volt a thread "A fogopar nem huzoeri felvetelere van?".
Kezd mar erdekes lenni, mert Peter azt irta ha huzoerot vesz fel az regen rossz. En nem pont erre a szerkezetre hivatkoztam, hanem egy olyan peldat hoztam, ahol betonfodem van, talpszelemen, es a szelemeneken kicsavarodas latszik. Ott szerintem a fogoparok huzoerot kapnak inkabb, mert az also tamasztasi pont elmozdult mar. Amugy a fogopar ha jol emlekszem 5 x 15 keresztmetszetu volt, a nyomoerot ez a profil annyira nem jol kezeli.
Mind1 en tudok jol aludni ettol, es koszonom a gyors reakciot.
Egy biztos,hogy a régi szakik nagyon tudtak. Láttam már nagyon szép csapolásokat. Igazi művészet szerintem.
Rengeteg információ. Köszönjük góré.
Szuper.pont most vagyunk ugyan ilyen munkaban,annyi különbséggel hogy nalunk van mester gerenda a mennyezeti gerenda (nalunk folyofa)folott amire azok pantokkal kapcsolodnak es egy tornac amin szinten futnak vegig sargerendak az epulet teljes hosszan.az ok ugyanez,evek soran romlott a fofal allapota,jobbnak gondoltuk azt teglara es vasalt beton alapra cserelni.de koszonom a videot
Köszönöm a segítséget 🥰
Jó bemutató volt. Majd 2-3 év múlva szeretnénk mi is tetőt újítani.
Az érdekelne, miért nem alkalmazzák mostanában ezt a felépítést? Terhelhetőségi problémái vannak, egyáltalán mi a hátránya, előnye?
"... miért nem alkalmazzák mostanában ezt a felépítést? Terhelhetőségi problémái vannak.."?
Közbenső alátámasztás nélkül max. 4 méter hosszon terhelhetők hatékonyan a szokásos keresztmetszetű fagerendák, ezért így csak kisebb méretű tetők készíthetők.
Üdv, kedves Szakiellenőr és Mindenki!
Azt szeretném kérdezni, hogy a sárgerenda hogyan csatlakozik a fal tetejéhez? Akár vályog akár tégla falnál, körbe kell falazni miután a falra fektettük és ennyi? A videóban ezt látom de erről nem találtam konkrét leírást az interneten. Válaszukat előre is köszönöm!
Gyakorlatilag friss sárba fektettek bele. És ez épp elég, ha a Tetőnek nincs oldalirányú erő hatása, de ne is legyen, mert a régi hazát széttolja
Üdv. Csak egy kérdés.
Ez nincs a falhoz le rögzítve sehol? szelemen csavar vagy bár mi,
A sárgerenda nincs. Alája téglát tettek minden esetben és korbefalazták vagy téglával vagy vályoggal, de olyat is láttam hogy kő és vályok keverékével (terméskő vagy homokkő) Aztán ennek az lett az eredménye hogy a sárgerenda elkorhadt! Az összes parasztháznál mostanra a sárgerenda olyan mint a szivacs.
A talpszelemen vagy talpgerenda elsődleges funkciója hogy egyenletesen adja át a falakra a terhelèst. Vagyis ez esetben egyenletesen ossza el a födèm ès a tető terhèt. Torokszelemen "gerenda" ezen a tetőn nincs. Kakasülő az van. Szerintem.
Egy kérdés, a faszögeket ki lehet váltani szerkezetépitő csavarokkal?
Kedves Péter!
Mi a helyzet abban az esetben, ha egy ugyan ilyen tetőszerkezetű háznál a tornác felőli fal (ahol túllóg az eresz) átépítésre kerül úgy, hogy a fal a mostani falvastagságnyival hátrébb kerül? (50-60cm-el beljebb az épület felé.)
A tetőszerkezet igényel plusz átépítést?
Üdv! SzakiEllenőr!
Meglévő épület tetőszerkezetét távolítanám el, eredetileg nincs körben a fal tetején betonkoszorú. Hasonló parasztházról van szó mint a videóban. A mennyezet gerendái a fal tetején végig rakott úgynevezett sár gerendán fekszenek. Jelenleg a gerendák végeiben van beleácsolva/csapolva a szarufa, amit elbontok. Azért nem tudok újakat a helyébe rakni, mert a szarufák közti távolság túlságosan nagy, ezáltal csak könnyűszerkezetű cserepeket/rakhatnék rá (eredetileg palatetős). Ha a gerendák tetejére a falak felett körbe talpszelement rakok és minden gerendához lecsavaroznám, így a szarufákat sűrűbben vagyis akármilyen kiosztásban rakhatnám. Kérdés az, hogy ez a megoldás alkalmazható/jó vagy a mai építészetnek megfelelően a fal tetején hozzak létre körbe betonkoszorút, amelybe ágyazott csavarokkal rögzíteném le a talpszelement, így az új szarufákat tetszőleges kiosztásban rakhatnám. Az utóbbi megoldás amellett, hogy költségesebb megnövelné az épület magasságát is, amit nem szeretnék. Mi a véleményed? Saját magamnak magam építeném a klasszikus leírások szerint, mondhatnám mindent túlbiztosítva. :) Választ előre is köszönöm!
Ha a gerenda ép , tudsz bele csavarozni, akkor kiváló megoldás!
@@SzakiEllenor Köszönöm a választ, a gerendák jó minőségűek. Készítek a munkafolyamatokról képeket valamint másodpercenként készülő videókat.
@@rdibc ez erdekel!
@rdibc Végülis mire jutott a projekt? Hasonló feladat előtt állok és érdekelnének a fejlemények illetve a tapasztalataid. Köszi előre is.
@@davidalfoldi2426 szárad a lekezelt faanyag, már csak neki kellene fognom.
Napok óta a házam tetőszerkezetén gondolkodom. Részlegesen kibontottam , de a sárgerendáig nem
Jutottam el . Nagyon hasznos ez a video .
Kérdésem lenne, ha szabad !
Ha a sárgerenda korhadt, én visszaépítek egy újat, miként rögzítsem , falazzam ugyanúgy körbe a gerendát ?
Nem szeretnék beton koszorút, autentikusan szeretném felújítani a házam. Az enyém tornácos . Egy sváb bika tenyésztő gazda háza volt. Mindent eredeti módon szeretnék újítani. Kivéve, hogy modern szigetelést kap a tető, nem saras szalma keverékkel fogom tapasztani .
Modern szigetelő anyag nem engedi át a párát a sarazás pedig igen és ugyan úgy szigetel. Csak azt akarom mondani ezzel hogy ettől korhadhat a deszka födém
A fogopar nem huzoeri felvetelere van? Azt gondolnam h minel lentebb oszefogjuk a ket szarufat, annal jobban tehermentesitjuk a talpszelement.
Ez sajnos egy óriási tévedés! Ha az húzóerőt vesz fel, régen rossz! Ebben aa metszetben látszik, hogyan dolgozik a tető. A mennyezeti gerenda veszi fel a húzóerőt. Ezt követően a torokgerenda, vagy más esetben a fogópár már csak betámaszt.
A talpszelement te nem tehermentesíted a fogópárral. Úgy tűnik, hogy nem vagy tisztában az egyes elemekkel. 😉
@@SzakiEllenor Kedves Péter, ki kell Önt javítanom! Nem olyan rossz az, ha a torokgerenda húzóerőt vesz fel! Bizony régen arra aggatták a kolbászt és a szalonnát, ezért minél jobban húzta a súly lefelé, annál jobb volt a helyzet! He elfogyott a húzóerő, akkor már baj volt. Felénk egyébként kakasülőnek hívják...
@@SzakiEllenor
Mashogy fogalmazom. Fel tud venni huzoerot is, de nem emiatt van ott.
Ez igy megallja a helyet? Lattam mar egy olyan szerkezetet (betonfodem), ahol a szelemenek enyhen meg voltak tekeredve a kulso iranyba. Gondolom meretezesi problema csavarsuruseg lehetett az oka, vagy nemtorodom modon eredetileg is ilyen volt a szelemen beepites.
Az jutott csak eszembe h fogoparnak nem dolgan osszetartani a szarufak aljat, de igabol ilyen iranyu erot is fel tud venni, ha van, nem? Es az emlitett tetonel nem is art, h ott van. Koszonom a visszajelzest!
@@uborka1956 igazabol ugy tunik nem irtam rendesen amit akartam. :P
Üdvözlet! Mi a véleménye arról a megoldásról amit az egyik ács javasolt.A felújításnál kis mértékben megnőne a tető magassága és a szélessége.Ezt úgy érnénk el ,hogy a piros és a zöld bent maradna.A zöld gerendákra merőlegesen lenne ráfektetve és hozzácsavarozva a talpszelemen és erre jönnének a sárga szarufák.Mi a véleménye erről a megoldásról.Kell-e hozzá külön statikus terv vagy elég az ács gyakorlati ismerete? Vagy egyáltalán jó-e ez a változat?(a padláson lehetne görnyedés nélkül járni és a falaknál oldalt is többet takarna a tető.)
Szia, nekem is ilyen régi tetőm van, tavaly újítottam fel magamnak, leceztem, cserepeztem. Ilyen födémmel gondolom messze vagyok a passzív háztól. Gerendákra felül a padlás deszkák, alul egy sor desztka, nád, vakolat van, közte meg a befialt macskák és a levegő :D Mit javasolnál ennek a szigetelésére? Sok videódat lattam és van ami csak belekavart hogy ezt hogyan lehetne szépen megoldani hogy aztán ne penészedjek :) (Esetleg tanácsadást vállálsz? Mert szakit többet nem engedek be, több kárt csinálnak mint hasznot)
A "levegőt" lehet jól helyettesíteni befújt papírpehellyel, az kiváló megoldás. Ha további kérdés van, akkor vállalok helyszíni tanácsadást! mai@szaki-ellenor.hu
Fontos alkatrész a jobb oldali fal vonalában a szarufa megtámasztása is, az védi meg a födémgerendát a hajlítástól ;)
Ez vicces, mert az pont nem az, én is majdnem benéztem! Az a villanybekötés tetőoszlopa.Így viszont egy konzolos tartó lett a mennyezeti gerenda, és ugyan van egy kis negatív nyomaték a támasz felett, és lehajlás a tornác kinyúlás vágán, de csökken a nyomaték a támaszközben! 😉
Érdekes lett volna még rétegrendekről és csomópontokról beszélni.
Meg lehet!
Egy ilyet újíunk fel mi is😊
A mai mérnökök meg azt hiszik, hogy ők fújják a Passat szelet! Tisztelet a kivételnek!
Ne általánosítsunk!:-)
@@SzakiEllenor Ez a saját véleményem Péter!
Nagyon érdekes videó! A téglából újraépített falat az oldalfalakhoz hogy kötik hozzá?
Igazad van. 😛Ezt a komoly tetőt csak egy ácsmester tudná megtervezni, a mérnökök csak 100 emeletes épületeket, mert azokat könnyű. 😄
@@psz5793 Falazás közben minimum 2 soronként 2pár hosszú furatot készítenek a régi falba majd betonvasat ütnek bele, így a betonvasakkal összevan kötve az új fal a régivel.
A jobb oldali piros ábra rossz helyen van, nem?
Kosz, szuper infok
Üdvözlöm Péter, akkor itt felteszem a kérdést, ami messengeren elkallódott:
Cserép fedésű vályog falú épületen, a cserép fedés lecserélése cserepeslemezre jó vagy hibás döntés?
Pro-és kontra hallottam érveket: az egyik szerint a könnyebb tető nem nyomja úgy szét a falakat, a másik szerint pont a nagy súly tartja össze őket. Mi az igazság a hozzáértő, kivitelező építész szerint? Várom megtisztelő válaszát.
Üdv.Na ez a kérdés engem is érdekelne, de ( és ez csak az én véleményem ) szerintem hogy könnyebb az a jobb. De a szakértő véleményére én is kiváncsi vagyok és remélem válaszol. Köszi .
Remélem ezt fogja válaszolni a T. szerző : Ha a cserépfedés súlya szükséges a falak állékonyságához, az már régen rossz! Van a falnak saját merevítése, - szakszerű megépítés esetén, - ha nincs utólag is pótolható.
@@tibortavaszi4422 : A könnyeb teher jelen esetben jobb.
A fene megeszi, ha a tető szétfelé nyomja a falakat! A természetes fedések után-nád, zsúp, zsindely minden megváltás volt, ami nem éghető. Egy tetőrétegrendben az önsúly a legkevesebb! Manapság ritka a méteres hó, de az az igazi teher. Ha egy tető nem bírja el a cserepet, az régen rossz, azt nem lenne szabad felújítani megerősítés nélkül! Viszont temérdek cég ajánl tetőfelújítást, és katasztrofális minőségben csak felhányják a "színes " lemez, és a tulaj meg azt hiszi, jó. Ez itt a nagyobbik baj!
Egy Bramac fedés 50kg/m2, egy lemezelés legyen 5kg, DE a hóteher 100kg, a szélteher 100kg/m2, a széleken a szél 200kg/m2. Akkor mi is a kérdés?
Nekem is ilyen tető van a házamon, belül látszanak a gerendák! Ezt mestergerendának hívják úgy tudom!
nem, az nem ez. ezen a képen nincs mestergerenda. az a ház hosszában fut, akkor, ha szélesebb a ház.
Négyzet alakú pöttyöcske 😂😂😂
Jó példa arra, hogy régen kevesebből is jobbat tudtak alkotni, mint ma sokan sokból.
Ó...
Milyen fajta acél szög nem kell bele ? Szög vagy szeg ? Ezt sosem értem 🤣🤣🤣🤣
semmilyen fajta. aszerkezetbe . A Szeg amit kalapálsz, a szög amit mérsz!:-)
@@SzakiEllenor tudom mi a szeg és szög csak azt mondta nincs benne acél szög. Ezért tettem fel a kérdést.
@@SzakiEllenor Szögnek hívták a Szent László lovát.
Az Alföldön szög , pontosabban huzalszög !