Bardzo dobrze się was słucha. Mnóstwo fachowych informacji i merytoryczna dyskusja. Jak widzę ile błędów popełnił mój partacz instalator pompy ciepła, to krew mnie zalewa. Firma, której był on podwykonawcą nie poczuwa się do odpowiedzialności i nie reaguje na uwagi. Protokół odbioru, w którym wymieniłem zastrzeżenia zlekceważyli zupełnie, a w miarę eksploatacji widzę ile błędów projektowych i wykonawczych popełnili. Przestrzegam wszystkich przed firmą ENERGIAPLUS z Krakowa.
Oczywiście, większość ludzi w Polsce ma tanie pompy, czas pokazał jaki jest tego efekt. My jednak jesteśmy zdania, że pompa ma być bardzo dobra i dobrze założona, oczywiście są inne opcje.
@innowacyjnydom Myślę w perspektywie przyszłego sezonu. No i właśnie zastanawiam się co wybrać czy jakąś 6kw z LG czy też z grupy Midea. Pompa będzie w hybrydzie z kotłem gazowym C.O. bez podgrzewu C.W.U. realizuje to gaz lub grzałka 2kw. Foto na starych zasadach 9.9 KWP. Dom 100m garaż i kotłownia 18m. Budynek 5 letni.
Polecałbym wybrać jednak LG. My mamy w drugim domu splita Midei 4kW + all in one i przez pierwsze 1,5 sezonu były dwie awarie, jedna panelu sterownika, druga pompy obiegowej. Póki gwarant istnieje na rynku to gwarancja również istnieje, ale jak to będzie w przyszłości nigdy nie wiadomo, LG na pewno jest pewniejsze
Zamontowałem ponad 200 pomp ciepła różnego typu i produkcji do budynków starych i nowych . I jestem przerażony tym całym programem , świadomością i wiedza ludzi , aferami nierzetelnych firm , jakością pomp i ich doborem oraz przyszłością co do serwisu ( awarii ) oraz brakiem fachowców i części zamiennych ( bazy materiałowej ) . Większość PC montowanych w cenie Mercedesa jest klasy tak naprawdę Malucha albo niżej . To są tzw. ,, zapalniczki jednorazówki,, może na 8 lat i co dalej ...? Badziewie za 50 000 zł, gdzie może kosztują po cenie produkcji 500 dolarów . To nie na nasz klimat i styl wielu instalacji . Może jedynie dla inst. podłogowej do 35 stopni i wyizolowanym budynku na ,,termos ,, Będzie płacz za 10 lat , awarie , brak serwisu i części zamiennych. Afera jeszcze większa niż dziś z klapą programu ,, czyste powietrze ,,
To jest prawda. Ludzie w piecu palic nie potrafią to jak ogarną pompę ciepła????? Wydawałoby się, że elektronika za nich to ogarnie ale to nie jest takie proste. O jakości pomp ciepła NONAME zrobionych z gównolitu i zakładanych przez spółki znikające po paru miesiącach już wielu się przekonało.
Dziękuję za poruszenie tego tematu. Tak to prawda, brakuje edukacji, ludzie dają sobie wcisnąć byle jakie urządzenia za wielkie pieniądze ..... w których można kupić naprawdę dobre urządzenie przeznaczone na nasz klimat.
Co ty będziesz mam tania PC , z serwisem problemu nie ma , z częściami też nie zresztą cała pompa kosztuje tyle co sprężarka do tych "premium" a co kotły stalopalne to takie super są ? Miałem pellet kocioł drozszy od obecnej pompy i co chwilę awarie , palnik padł po 3.5r nowy droższy niż sprężarka do pompy..
@@Anonymous-PL JAKI SERWIS PRZECIEZ TANIA POMPA JEST LEPSZA OD DROŻSZYCH MARKOWYCH WIĘC SIĘ WOGÓLE NIE PSUJE ;-) Człowieku sprężarki i pompy ciepła ogarniasz a palnika do kotła nie ogarniesz? Z ilu części składa się taki palnik? I co wszystkie części sie zepsuły. Ty to byś przy braku prądu pompę wymieniał bo nie działa, czy jak?
Mikołaj wybawco, mistrzu . Trzy lata i osiem miesięcy mam inwerter który pracował jak on-off , Dwa obiegi z grupami mieszającymi na podłogówkę, bez pogodynki i dwa sterowniki które włączały i wyłączały obiegi w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Dom 100 m2 , cały na podłogówce , średnio docieplony pompa brała 35-40 kwh/doba . Miałem już ochotę zdjąć to i na złom wywalić po tym jak zamontowałem Kołtona on-off 19 , w domu 300 m2 , o podobej izolacji i zużyciu średnio 35 kwh/na dobe . Bardzo pouczający odcinek .
Jeśli chodzi o zabezpieczenie przed mrozem to warto też zrobić obejście pompy obiegowej od bufora do pompy (tzw bypass), który załączy się w przypadku braku zasilania - zamontowany akumulator. Kołton mógłby wprowadzić taką funkcję w opcji, aby można było zamontować akumulator (baterie) do oryginalne pompy obiegowej
Tak jest to sposób zabezpieczenia, ale nie zawsze zadziała poprawnie. Z naszego doświadczenia, zawory zadziałały zawsze , używamy tylko Caleffi, a system z podtrzymaniem nie zadziałał ....
Ja mam zasobnik C.W.U dwupłaszczowy z nierdzewki i nie wyobrażam sobie zamiany na rozwiądzania typu wężownica czy wymiennik - szybkość nagrzewania wody i brak oporów - bezcenne ;-)
A jeszcze odnośnie zaworów mieszających. Przegrzanie bufora do 60 stopni, a później mieszanie wody, aby dać na grzejniki 38 stopni jest nieekonomiczne. Jeśli ktoś chciałby zwiększyć autokompsumpcję z fotowoltaiki to chyba ma to sens? Zakładam sytuację, że jak świeci słońce to grzejemy bufor do 60 stopni, a później na mieszaczu ustawiamy 38. W przypadku braku produkcji że słońca grzejemy bufor do 37. Ma to sens, czy za bardzo kombinuję?
W zimie instalacja fotowoltaiczna 10 kwp nie dostarczy prądu na bieżące potrzeby budynku już nie wspomnę o pompie ciepła, więc nie ma to sensu jeśli masz fotowoltaike 10 kwp
Pompa ciepła w zależności od temperatury na zewnątrz ma różne COP , czym zimniej tym COP jest mniejsze tzn. aby wytworzyć 1 kWh ciepła trzeba zużyć więcej kWh prądu, a różnica może być duża bo np. pomiędzy godzeniem na 35 at.C a grzaniem wody na 70 stCróżnica może wynosić nawet ponad 50 %.. Ten sposób grzania bufora przyjął się w Polsce kilka lat temu kiedy była duża różnica w cenie prądu w różnych taryfach i w nocy grzało się bufor grzałkami. W tej chwili różnica cenowa pomiędzy taryfami jest niewielka, więc opłacalność spadła.
My mamy 26 kw i nadal w grudniu zrobiła prawie 300kwh, wczoraj był wyjątkowy piękny słoneczny świąteczny dzień to zrobiła 24 kwh. W naszym klimacie niestety fotowoltaika mało produkuje w zimie.
@innowacyjnydom 300 kWh bierze dom na prąd bytowy bez pompy ciepła. Mam fotowoltaike 9.8 kwp i na dzień dzisiejszy wyprodukowała 210 kWh więc ta wasza fotowoltaika jakoś kiepsko produkuje
Zaraz po nowym roku będziemy mieli dwie sztuki do montażu. Jeśli tylko zdobędziemy karty wydajności to się podzielimy informacja na kanale . Serdecznie pozdrawiamy
@innowacyjnydom a znacie już +/- cenę? Podobno w styczniu ma być sama pompa a szafa dopiero za pół roku. Czy montaż takiej pompy z osobnych podzespołów będzie tak samo wydajna jak zestaw w szafie? Zakładając że będzie to zrobione dobrze.
Tak, znamy już cenę. Nie wiem o co chodzi w LG z tymi szafami, że ciągle ich nie ma :) Jeśli chodzi o wydajność, to nie ma żadnego znaczenia. Wydajność będzie taka sama jak w zestawie z hydroboxem lub elektroboxem, pod warunkiem oczywiście, że zamontujemy zasobnik CWU z odpowiednią wężownicą. Szafa w przypadku LG to wyłącznie kwestia estetyki i drobnej oszczędności miejsca. Jeśli chciałby Pan otrzymać wycenę na zestaw z montażem, proszę o kontakt tel. 792 680 080 lub mailowo wiktor.lysak@innowacyjnydom.com
@innowacyjnydomCzy jest Pan w stanie napisać przy których pompach (które są w waszej ofercie) serwis gwarancyjny jest po waszej stronie a w których serwis przejmuje autoryzowany serwis producenta.
Tak, oczywiście Podzielę na kategorie: 1. producent przejmuje gwarancję i opiekę nad urządzeniem to : Acond, Jbg HT, Kołton, LG, Daikin 2. Jest gwarancja i opieka producenta, ale to my jesteśmy serwisem "fabrycznym" : Thermatec, Hegam 3. serwis instalatorskie : Mitsubishi
Witam przyjeło się że pod pompe roztaw podłogówki co 10cm no i to przerosło wszystkich,trzeba termostaty i różne cuda zakładać a to tylko kieszeń użytkownika opróżnia,ja mam dom 170 metrów pompa z klimatyzatora przerobiona 35 stopni na grzejniki w domu 22 z przechodem( nie mówcie że 20 to jest ciepło) głowice na grzejnikach otwartw na5 steruje temperaturą wody w układzie toshiba chodzi na okrągło pobór 900/500wat sama się moduluje do tej pory 1200kw zużyła nie ma tych startów ikręcenia na 2000wat 90 procent pomp ciepła jest źle założonych
[22:45] Roztwór 20% glikolu nie ma o 20% mniejszego ciepła właściwego niż woda, tylko może o 2%. Skąd te dane? Przecież praktycznie stosowane roztwory mają wręcz pomijalnie małą różnicę w CW w stosunku do wody. W filmie to jest ten pan, który młotkiem tłukł w króćce bufora i je pogiął. "Patrz Waldziu " th-cam.com/video/c-V7Leje43s/w-d-xo.html
To jak taki trudny temat podrzucę, tj w dobrze ocieplonym domu z dużymi przeszkleniami jest problem z przegrzewaniem cześci pomieszczeń , sama pogodowka nic tu nie da bo szczególnie wiosną jest taka sytuacja że w nocy jest temperatura ujemna a w dzień mocno dodatnia i słońce, jak sobie poradzić z tym problemem? Ja np robię obniżenie nocne krzywej na wiosnę i jesienią, pomaga to częściowo ale mogło by to regulować się samo na dzisiejszym poziomie technologii.
@@Rafal38 regulatory powrotu załóż na rozdzielacze sterowane czujnikami temperatury w pokojach i po sprawie. Być może będziesz musiał dołożyć dodatkowy bufor do defrostu
@@waspbee5911 problemem jest to ze wpompowana energia w nocy w podłogówkę będzie podgrzewała salon razem ze słońcem, tu trzeba by algorytm przewidujący np barometryczny albo z prognozy aby zadziałać z wyprzedzeniem.
Bardzo dobrze się was słucha. Mnóstwo fachowych informacji i merytoryczna dyskusja. Jak widzę ile błędów popełnił mój partacz instalator pompy ciepła, to krew mnie zalewa. Firma, której był on podwykonawcą nie poczuwa się do odpowiedzialności i nie reaguje na uwagi. Protokół odbioru, w którym wymieniłem zastrzeżenia zlekceważyli zupełnie, a w miarę eksploatacji widzę ile błędów projektowych i wykonawczych popełnili. Przestrzegam wszystkich przed firmą ENERGIAPLUS z Krakowa.
Przykro nam że to doświadczyłeś i mamy nadzieję ,że wszystko dobrze się skończy . Pozdrawiamy
Dzięki i to zdanie pozwoliło Mi wybrać najtańszą pompę.
Oczywiście, większość ludzi w Polsce ma tanie pompy, czas pokazał jaki jest tego efekt. My jednak jesteśmy zdania, że pompa ma być bardzo dobra i dobrze założona, oczywiście są inne opcje.
@innowacyjnydom Myślę w perspektywie przyszłego sezonu. No i właśnie zastanawiam się co wybrać czy jakąś 6kw z LG czy też z grupy Midea. Pompa będzie w hybrydzie z kotłem gazowym C.O. bez podgrzewu C.W.U. realizuje to gaz lub grzałka 2kw. Foto na starych zasadach 9.9 KWP. Dom 100m garaż i kotłownia 18m. Budynek 5 letni.
Polecałbym wybrać jednak LG. My mamy w drugim domu splita Midei 4kW + all in one i przez pierwsze 1,5 sezonu były dwie awarie, jedna panelu sterownika, druga pompy obiegowej. Póki gwarant istnieje na rynku to gwarancja również istnieje, ale jak to będzie w przyszłości nigdy nie wiadomo, LG na pewno jest pewniejsze
@innowacyjnydom dzięki śliczne.
Zamontowałem ponad 200 pomp ciepła różnego typu i produkcji do budynków starych i nowych . I jestem przerażony tym całym programem , świadomością i wiedza ludzi , aferami nierzetelnych firm , jakością pomp i ich doborem oraz przyszłością co do serwisu ( awarii ) oraz brakiem fachowców i części zamiennych ( bazy materiałowej ) . Większość PC montowanych w cenie Mercedesa jest klasy tak naprawdę Malucha albo niżej . To są tzw. ,, zapalniczki jednorazówki,, może na 8 lat i co dalej ...? Badziewie za 50 000 zł, gdzie może kosztują po cenie produkcji 500 dolarów . To nie na nasz klimat i styl wielu instalacji . Może jedynie dla inst. podłogowej do 35 stopni i wyizolowanym budynku na ,,termos ,, Będzie płacz za 10 lat , awarie , brak serwisu i części zamiennych. Afera jeszcze większa niż dziś z klapą programu ,, czyste powietrze ,,
To jest prawda. Ludzie w piecu palic nie potrafią to jak ogarną pompę ciepła????? Wydawałoby się, że elektronika za nich to ogarnie ale to nie jest takie proste. O jakości pomp ciepła NONAME zrobionych z gównolitu i zakładanych przez spółki znikające po paru miesiącach już wielu się przekonało.
Dziękuję za poruszenie tego tematu.
Tak to prawda, brakuje edukacji, ludzie dają sobie wcisnąć byle jakie urządzenia za wielkie pieniądze ..... w których można kupić naprawdę dobre urządzenie przeznaczone na nasz klimat.
PC traktowałem jako awaryjne,drugie zródło ciepła... pierwsze to pompa ciepła MPM DS,pozdro Panie Andrzeju
Co ty będziesz mam tania PC , z serwisem problemu nie ma , z częściami też nie zresztą cała pompa kosztuje tyle co sprężarka do tych "premium" a co kotły stalopalne to takie super są ? Miałem pellet kocioł drozszy od obecnej pompy i co chwilę awarie , palnik padł po 3.5r nowy droższy niż sprężarka do pompy..
@@Anonymous-PL JAKI SERWIS PRZECIEZ TANIA POMPA JEST LEPSZA OD DROŻSZYCH MARKOWYCH WIĘC SIĘ WOGÓLE NIE PSUJE ;-) Człowieku sprężarki i pompy ciepła ogarniasz a palnika do kotła nie ogarniesz? Z ilu części składa się taki palnik? I co wszystkie części sie zepsuły. Ty to byś przy braku prądu pompę wymieniał bo nie działa, czy jak?
Panowie świetny wywiad ! Duża porcja fachowych i praktycznych informacji !
Dziękuję za komentarz i miłe słowa!
Mikołaj wybawco, mistrzu . Trzy lata i osiem miesięcy mam inwerter który pracował jak on-off , Dwa obiegi z grupami mieszającymi na podłogówkę, bez pogodynki i dwa sterowniki które włączały i wyłączały obiegi w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Dom 100 m2 , cały na podłogówce , średnio docieplony pompa brała 35-40 kwh/doba . Miałem już ochotę zdjąć to i na złom wywalić po tym jak zamontowałem Kołtona on-off 19 , w domu 300 m2 , o podobej izolacji i zużyciu średnio 35 kwh/na dobe . Bardzo pouczający odcinek
.
Dziękuję za komentarz. Przy takim domu to świetny wynik
Jeśli chodzi o zabezpieczenie przed mrozem to warto też zrobić obejście pompy obiegowej od bufora do pompy (tzw bypass), który załączy się w przypadku braku zasilania - zamontowany akumulator. Kołton mógłby wprowadzić taką funkcję w opcji, aby można było zamontować akumulator (baterie) do oryginalne pompy obiegowej
Tak jest to sposób zabezpieczenia, ale nie zawsze zadziała poprawnie. Z naszego doświadczenia, zawory zadziałały zawsze , używamy tylko Caleffi, a system z podtrzymaniem nie zadziałał ....
Ja mam zasobnik C.W.U dwupłaszczowy z nierdzewki i nie wyobrażam sobie zamiany na rozwiądzania typu wężownica czy wymiennik - szybkość nagrzewania wody i brak oporów - bezcenne ;-)
Dziękuję za komentarz
A jeszcze odnośnie zaworów mieszających. Przegrzanie bufora do 60 stopni, a później mieszanie wody, aby dać na grzejniki 38 stopni jest nieekonomiczne. Jeśli ktoś chciałby zwiększyć autokompsumpcję z fotowoltaiki to chyba ma to sens? Zakładam sytuację, że jak świeci słońce to grzejemy bufor do 60 stopni, a później na mieszaczu ustawiamy 38. W przypadku braku produkcji że słońca grzejemy bufor do 37. Ma to sens, czy za bardzo kombinuję?
W zimie instalacja fotowoltaiczna 10 kwp nie dostarczy prądu na bieżące potrzeby budynku już nie wspomnę o pompie ciepła, więc nie ma to sensu jeśli masz fotowoltaike 10 kwp
Pompa ciepła w zależności od temperatury na zewnątrz ma różne COP , czym zimniej tym COP jest mniejsze tzn. aby wytworzyć 1 kWh ciepła trzeba zużyć więcej kWh prądu, a różnica może być duża bo np. pomiędzy godzeniem na 35 at.C a grzaniem wody na 70 stCróżnica może wynosić nawet ponad 50 %..
Ten sposób grzania bufora przyjął się w Polsce kilka lat temu kiedy była duża różnica w cenie prądu w różnych taryfach i w nocy grzało się bufor grzałkami. W tej chwili różnica cenowa pomiędzy taryfami jest niewielka, więc opłacalność spadła.
My mamy 26 kw i nadal w grudniu zrobiła prawie 300kwh, wczoraj był wyjątkowy piękny słoneczny świąteczny dzień to zrobiła 24 kwh. W naszym klimacie niestety fotowoltaika mało produkuje w zimie.
@innowacyjnydom 300 kWh bierze dom na prąd bytowy bez pompy ciepła. Mam fotowoltaike 9.8 kwp i na dzień dzisiejszy wyprodukowała 210 kWh więc ta wasza fotowoltaika jakoś kiepsko produkuje
@innowacyjnydom Wyniki tego systemu są bardzo słabe. Mam 12 kWp (3 kierunki na dachu) i w grudniu jest już 183kWh.
Kiedy więcej info o lg therma v r290 7kw? ;) Przynajmniej jej wydajność z testów..
Zaraz po nowym roku będziemy mieli dwie sztuki do montażu. Jeśli tylko zdobędziemy karty wydajności to się podzielimy informacja na kanale .
Serdecznie pozdrawiamy
@innowacyjnydom a znacie już +/- cenę? Podobno w styczniu ma być sama pompa a szafa dopiero za pół roku. Czy montaż takiej pompy z osobnych podzespołów będzie tak samo wydajna jak zestaw w szafie? Zakładając że będzie to zrobione dobrze.
Tak, znamy już cenę. Nie wiem o co chodzi w LG z tymi szafami, że ciągle ich nie ma :) Jeśli chodzi o wydajność, to nie ma żadnego znaczenia. Wydajność będzie taka sama jak w zestawie z hydroboxem lub elektroboxem, pod warunkiem oczywiście, że zamontujemy zasobnik CWU z odpowiednią wężownicą. Szafa w przypadku LG to wyłącznie kwestia estetyki i drobnej oszczędności miejsca. Jeśli chciałby Pan otrzymać wycenę na zestaw z montażem, proszę o kontakt tel. 792 680 080 lub mailowo wiktor.lysak@innowacyjnydom.com
@innowacyjnydom mail wysłany, czekam na odpowiedź ;)
Ja bym się grzecznie spytał firmy Kołton dlaczego nie są dostępne tabele wydajności w zależnośći od temp zew.
Poruszymy ten temat przy kolejnej wizycie.
A jak jest z serwisem oraz z dostępem do części jak się skończy gwarancja
Dostęp do części w czasie gwarancji jest zapewne taki sam, jak po jej upływie, nie rozumiem co mogło by się zmienić.
@innowacyjnydomCzy jest Pan w stanie napisać przy których pompach (które są w waszej ofercie) serwis gwarancyjny jest po waszej stronie a w których serwis przejmuje autoryzowany serwis producenta.
Tak, oczywiście
Podzielę na kategorie:
1. producent przejmuje gwarancję i opiekę nad urządzeniem to : Acond, Jbg HT, Kołton, LG, Daikin
2. Jest gwarancja i opieka producenta, ale to my jesteśmy serwisem "fabrycznym" : Thermatec, Hegam
3. serwis instalatorskie : Mitsubishi
Witam przyjeło się że pod pompe roztaw podłogówki co 10cm no i to przerosło wszystkich,trzeba termostaty i różne cuda zakładać a to tylko kieszeń użytkownika opróżnia,ja mam dom 170 metrów pompa z klimatyzatora przerobiona 35 stopni na grzejniki w domu 22 z przechodem( nie mówcie że 20 to jest ciepło) głowice na grzejnikach otwartw na5 steruje temperaturą wody w układzie toshiba chodzi na okrągło pobór 900/500wat sama się moduluje do tej pory 1200kw zużyła nie ma tych startów ikręcenia na 2000wat 90 procent pomp ciepła jest źle założonych
Dziękujemy za komentarz
[22:45] Roztwór 20% glikolu nie ma o 20% mniejszego ciepła właściwego niż woda, tylko może o 2%. Skąd te dane? Przecież praktycznie stosowane roztwory mają wręcz pomijalnie małą różnicę w CW w stosunku do wody.
W filmie to jest ten pan, który młotkiem tłukł w króćce bufora i je pogiął. "Patrz Waldziu " th-cam.com/video/c-V7Leje43s/w-d-xo.html
Zgadzam się
Goleniewski panów wyjasnił... wiecej trzeba? Trzeba bedzie poprosić..
Proszę napisać o co konkretnie chodzi, bo pierwsze słyszę
@innowacyjnydom th-cam.com/video/YsHcbXdXtgk/w-d-xo.html
Widziałem kiedyś ten odcinek. Ale co my mamy z tym wspólnego? Przecież nie mówił tam o nas, tylko o innym kanale i o Mikołaju z firmy Kołton
Co zamiast pompy ciepła zamontować alternatywa jakaś, duży dom a jedna faza w gniazdku
Jeśli ma pan przyłącz gazowy można łatwo zrobić hybrydę z pompą ciepła. Jeśli przyłącza nie ma, może kominek z płaszczem? Albo pellet?
To jak taki trudny temat podrzucę, tj w dobrze ocieplonym domu z dużymi przeszkleniami jest problem z przegrzewaniem cześci pomieszczeń , sama pogodowka nic tu nie da bo szczególnie wiosną jest taka sytuacja że w nocy jest temperatura ujemna a w dzień mocno dodatnia i słońce, jak sobie poradzić z tym problemem? Ja np robię obniżenie nocne krzywej na wiosnę i jesienią, pomaga to częściowo ale mogło by to regulować się samo na dzisiejszym poziomie technologii.
@@Rafal38 regulatory powrotu załóż na rozdzielacze sterowane czujnikami temperatury w pokojach i po sprawie. Być może będziesz musiał dołożyć dodatkowy bufor do defrostu
@@waspbee5911 problemem jest to ze wpompowana energia w nocy w podłogówkę będzie podgrzewała salon razem ze słońcem, tu trzeba by algorytm przewidujący np barometryczny albo z prognozy aby zadziałać z wyprzedzeniem.
No po to właśnie jest sterowanie strefowe
@@Rafal38 dlatego buduje sie male okna a nie szklarnię. Ta moda to jakas paranoja. Potem koszty klimatyzacji rosną.
Typowe pitolenie żeby naciągnąć klienta najlepiej wszystko wyrzucić i dać nowe klient zapłaci
W jaki sposób naciągnąć?
hałas w tle przeszkadza
Tak, firma mimo dnia przed świętami pracowała , dużo klientów wchodziło 🙂