Stres i jego optymalizacja - dr Ewa Jarczewska-Gerc (audio)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 8 ก.พ. 2018
  • Interesujesz się psychologią? Zajrzyj też na naszego bloga:
    - www.psyche.swps.pl
    Treści, które udostępniamy na tym kanale możesz słuchać również w formie podcastów na:
    - Spotify: open.spotify.com/show/5cGf88v...
    - iTunes: itunes.apple.com/us/podcast/s...
    - SoundCloud: / swpspl
    - Lecton: lectonapp.com/podcast/e2bfa63...
    Czym jest stres i dlaczego nie warto z nim walczyć, lecz lepiej skupić się na jego optymalizacji? Jaki jest związek między poczuciem własnej wartości a stresem w pracy zawodowej, zwłaszcza po dłuższej nieobecności związanej np. z urlopem macierzyńskim? Podczas wykładu dr Ewa Jarczewska-Gerc przybliżyła różnicę między stresem, który stanowi wyzwanie a stresem będącym źródłem zagrożenia oraz omówiła konsekwencje obydwu. Uczestnicy zapoznali się także z prostą techniką monitorowania zasobów psychicznych i fizycznych, czyli bilansu energetycznego.
    O prelegentce:
    dr Ewa Jarczewska-Gerc - zajmuje się psychologią motywacji, efektywnością i wytrwałością w działaniu oraz symulacjami mentalnymi. Na Uniwersytecie SWPSprowadzi seminarium magisterskie oraz zajęcia z zakresu psychologii emocji i motywacji, psychologii różnic indywidualnych, zdrowia behawioralnego, stresu i rozwoju kompetencji społecznych i osobistych. Jest praktykiem łączącym w swojej pracy wiedzę naukową z doświadczeniami wynikającymi z bezpośredniego kontaktu z rzeczywistością biznesową.
    Spotkanie Strefy Psyche odbyło się w ramach programu „Sukces to ja” - cyklu bezpłatnych, szkoleniowych spotkań. Wydarzenie, organizowane przez portal Sukces Pisany Szminką, patrona medialnego Strefy Psyche, powstało z myślą o kobietach i dla kobiet. Program, na który składają się warsztaty i wykłady, konferencje, portal wiedzy z elementami e-learningowymi, ma stanowić realne wsparcie dla kobiet wracających po dłuższej przerwie na rynek pracy, a także motywować je do zakładania swoich firm. Dowiedz się więcej o programie Sukces to ja: sukcestoja.pl/
    O projekcie:
    Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywanie możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Chcemy ukazywać praktyczne zastosowanie wiedzy psychologicznej nie tylko w sferach oczywistych dla tej dziedziny nauki (np. pomocowym, terapeutycznym), ale również w sektorze biznesowym oraz zaawansowanych, nowoczesnych technologiach. Więcej o projekcie: www.swps.pl/strefa-psyche

ความคิดเห็น • 32

  • @izabelakisio-skorupa137
    @izabelakisio-skorupa137 6 ปีที่แล้ว +6

    Jak zwykle genialny wykład! Dziękuję.

  • @cyntler-softwaredeveloper637
    @cyntler-softwaredeveloper637 6 ปีที่แล้ว +10

    Bardzo fajny wykład. Posłuchałbym z chęcią coś na temat zaburzeń lękowych - już bardziej stanu z agorafobią, gdzie występuje lęk przed lękiem i częste ataki paniki.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  6 ปีที่แล้ว +1

      Polecamy pozostałe materiały na naszym kanale oraz śledzenie na bieżąco zamieszczanych przez nas treści - na pewno znajdziesz coś co Cię zainteresuje :)

  • @agnieszkaradzikowska1806
    @agnieszkaradzikowska1806 6 ปีที่แล้ว +2

    Nieraz warto posłuchać i wprowadzić u siebie >styl zdrowego życia>. Rzeczywiście że wszystko oddziałuje na samopoczucie. Dziękuję

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  6 ปีที่แล้ว

      Cieszymy się, że wyciągnęłaś z wykładu coś dla siebie :) Polecamy się na przyszłość!

    • @agnieszkaradzikowska1806
      @agnieszkaradzikowska1806 6 ปีที่แล้ว +2

      Interesują mnie takie rzeczy, gdyż uczestniczyłam w różnych warsztatach i nie tylko. Byłam też na zjazdach Anonimowych Alkoholiów i grup z pokrewnionych z nimi. Zgadzam się z tym w zupełności że medytacja, sport, kontakt z innymi z ludźmi, pasje jak malowanie lub granie na instrumentach muzycznych, podróże itd... można długo wymieniać ... obniżają stres. No i dieta i wypoczynek oraz pozytywne myślenie. Jeszcze raz dziękuję.

  • @sonia9106
    @sonia9106 5 ปีที่แล้ว +4

    Moim zdaniem delikatnie za ogólny wykład o "oczywistych oczywistościach" ale być może to kwestia tego, że już spotkałam się z tą tematyką i oczekiwałam nieco bardziej pogłębiania tematu.
    Co do tego, że mówiąc pracownikowi "zadanie jest trudne ale na pewno sobie z nim poradzisz " działa motywująco to bardziej kwestia indywidualna. U nie których może powodować więcej stresu ze względu na presję .
    Pozdrawiam

  • @MrKaczyryju
    @MrKaczyryju 6 ปีที่แล้ว +12

    Bardzo trudny wykład dla Pani Ewy. W moim odczuciu kobiety które uczestniczyły w wykładzie były przepełnione znaczną niechęcią wobec mężczyzn. Być może było to spowodowane sytuacją polityczną która w tamtym okresie działała. Jako mężczyzna bardzo cieszę się, że Pani Jarczewska-Gerc stawała w opozycji wobec niektórych oskarżeń wobec nas. Również cieszy mnie to, że pomimo tego potrafiła na pewne pytania odpowiedzieć z pewną dozą żartu. Wielki szacunek.
    Pomimo wszelkich różnic fizycznych jak i psychicznych warto pamiętać, że nasz świat jest stworzony z kobiet i mężczyzn, wojna płci będzie trwała po nieskończoność która jest spowodowana różnicą charakterów. Właśnie dzięki tym różnicom świat jest ciekawszy i pozwala nam odkrywać siebie nawzajem mimo wszelkich niedogodności.

    • @aniaszmida6006
      @aniaszmida6006 5 ปีที่แล้ว +5

      ... a w którym miejscu ta niechęć? Pytam jako człowiek.

  • @marcinzbrojnik9766
    @marcinzbrojnik9766 5 ปีที่แล้ว +1

    Witam . Super wykład . Czy tachykardia będąca wynikiem stresu może powodem do wydania negatywnej opinii o zdolności do pracy ? Lekarz medycyny pracy stwierdził u mnie tachykardię której przyczynę uznał stres ( "Pan mam to z nerwów" - powiedział do mnie ) . Zgadzam się z nim że przyczyną tachykardii był stres bo ja się denerwuje na widok lekarza .

  • @unknown_universe
    @unknown_universe 6 ปีที่แล้ว +9

    Na stres polecam, grube domowe smażone na głębokim tłuszczu frytki i potem goracą kąpiel hehe :D

  • @misiugogo5829
    @misiugogo5829 4 ปีที่แล้ว +1

    Czyli przewlekły trwający latami stres prowadzi do powstania cukrzycy i innych chorób. Kortyzol powstający podczas stresu powoduje zwiększenie poziomu glukozy. A cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem glukozy we krwi)

  • @kwiatlotosu748
    @kwiatlotosu748 5 ปีที่แล้ว +4

    A czy kawa również podnosi poziom kortyzolu, w zwiazku z czym osoby prowadzące stresujący styl życia powinny jej unikać?

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  5 ปีที่แล้ว +3

      Oczywiście! Kawa podnosi poziom ciśnienia krwi, adrenaliny oraz kortyzolu, dlatego też jej nadużywanie jest bardzo szkodliwe dla zdrowia.

    • @oiillbeback
      @oiillbeback 4 ปีที่แล้ว +2

      Nadużywanie... czyli musiałbyś wypijać ze cztery filiżanki mocnej prawdziwej kawy. Kawa podnosi tez kortyzol chwilowo i nie ma większego znaczenia dla przeciętnego organizmu.

  • @amaniamarek8359
    @amaniamarek8359 6 ปีที่แล้ว +5

    Pani dr wyjątkowo zestresowana w tym wykładzie. Zwolnienie do 0,75 polepszyło odbiór

  • @mrcd59
    @mrcd59 5 ปีที่แล้ว +3

    Od 22:00 wyłączyłem wykład.

  • @PrzegladMotorowodny
    @PrzegladMotorowodny 5 ปีที่แล้ว +3

    Wypadałoby aby pani doktor mówiła mężczyzna, a nie facet. Co to są pogaduszki z koleżankami pod drzewem!

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  5 ปีที่แล้ว +2

      Dariusz, nasi wykładowcy sami decydują o tym w jaki sposób przekazują swoją wiedzę, wykłady Pani doktor cieszą się dużym uznaniem i gromadzą wielu słuchaczy. Jesteśmy pewni, że nią miało to negatywnego podłoża, a już na pewno nie miało na celu nikogo obrazić :)

    • @PrzegladMotorowodny
      @PrzegladMotorowodny 5 ปีที่แล้ว

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS A czy opinia odbiorców lub potencjalnych klientów się nie liczy?

    • @PrzegladMotorowodny
      @PrzegladMotorowodny 5 ปีที่แล้ว +1

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS proponuję także zastanowić się nad słowem '''facetki'', które pasowało by do wypowiedzi pani doktor a zaczerpnìęte jest ze słownictwa dziecięcego. Jak to brzmi? Nie za dobrze... prawda.
      Fakt inny wykład pani doktor na temat wyznaczania celów był dobry...

  • @uskrzydlacz
    @uskrzydlacz 6 ปีที่แล้ว +4

    Czemu się tak drzesz przez cały wykład? to jest nie do słuchania, mimo ciekawego tematu

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  6 ปีที่แล้ว +7

      Zawsze można spróbować przyciszyć odtwarzacz ;) Jak słusznie zauważasz temat jest naprawdę ciekawy - może spróbuj się nie zrażać i wysłuchać jeszcze raz? :)

    • @Vivi-ww8ub
      @Vivi-ww8ub 6 ปีที่แล้ว +3

      pewnie czułośc głosnika była za wysoka, :) tępaku ty :)

    • @Vivi-ww8ub
      @Vivi-ww8ub 6 ปีที่แล้ว +1

      lub mikrofonu :)
      włącz myslenie to nie boli :P

    • @magdalenakaczmarek2189
      @magdalenakaczmarek2189 5 ปีที่แล้ว

      @@Vivi-ww8ub jeżeli masz problem z sobą rozwiaz go a nie obrazaj drugiej osoby to źle świadczy o tobie