Já protopím ročně v RD 70GJ, což je v přepočtu 20 Mwh a 20Mwh elektrického topení by mně stálo cca 100 litrů. 70GJ horkovodu mě stojí 35litrů. Údržba za 15 let mě stála do 1 tácu za ventily a když odejde výměník, tak stojí nerezový 25kw do 5 litrů. Platím pouze to, co je na měřáku. Všechnu elektroniku s křivkami od Siemens, čidla vody, místnosti a venkovní čidlo jsem vyházel a topím jen termostaty na radiátorech. Ještě jsem naštvaný, že jsem zrušil samotíž. Prý ušetřím za měď a málo vody. Kulový. Neušetříte nic. Hodně vody v trubkách ( já měl 400 litrů a dnes asi 60 ) je vlastně akumulační nádrž a ještě utrácím zbytečně za provoz čerpadla.
Co třeba řešení, že by krb měl sání vedené z venčí mimo obytný prostor. BTW samotné větrání není až takový problém, teplo je především ve hmotě, v samotném vzduchu s ohledem na jeho "nehmotnost" se ho moc neuloží. Takže několikrát za den vyvětrat na 15 minut je celkem rozumné i kvůli snížení koncentrace CO2 a nejen.
No právě starý dům je potřeba za prvé zateplit zvenčí aby rosný bod nevznikal v zdivu to je Alfa a Omega. Dokud tohle nemáte pod kontrolou a dokud neodstraníte vzlínání vody ze základů tak je to neřešitelné moderním topením a jediná šance hodně uhlí a hodně větrat. Tolik k první fázi stavebních úprav. Pokud už máte vyřešenu první fázi je tu pokračování tím jsou kvalitní okna a dveře. Třetí fáze je topná vnitřní větrací klimatizace tedy to že občas se v domě spustí odvlhčení, co z domu vyžene vodu teplo nechá uvnitř tak že ven větrá ochlazený vzduch zevnitř a současně ten co vevnitř je odvlhčí a zahřeje. Poslední fáze je tepelné čerpadlo, a to, jak na TUV tedy boiler ten si uvnitř bere teplo do vody a současně vzduch odvlhčí a v létě ještě bude chladit a vzduchová klimatizace v topném režimu kdy venku berou teplo ze vzduchu tedy ze zimy a vyfukují vevnitř přímo teplý vzduch to má nejvyšší účinnost, protože topit do vody znamená, že potřebujete až o dvacet stupně větší rozdíl mezi teplotou vnitřního a venkovního výměníku což snižuje až o třicet procent účinnost. No, a to je asi všechno já se takhle dostal z 15 MW ročně na 3,5 MW a mám doma teplo i teplou vodu. Cokoliv z tohoto návodu uděláte jinak znamená plíseň zimu a neobyvatelnou budovu s velkými náklady na provoz. To, co jsem napsal je můj konkrétní stav po dvaceti letech práce na starém domu. Vše jsem si dělal sám. Pokud to uděláte jinak bude to na věky plesnivé a je jedno jak kvalitní barvu i chemii použijete do smrti budete jen škrabat plíseň a stříkat chemii. Elektro kotel je finančně cca trojnásobek za platbu.
S 9000 m2 zahrady určitě jděte do TČ země/voda s plošným kolektorem. Pořizovací cena je vyšší o zemní práce, ale provoz je pak efentivnější (SCOP cca +1 oproti vzduch/voda) a nemáte starosti s vrtulí. Samozřejmě, jak už tady bylo něklolikrát řečeno, nejdřív dům zateplete, pokud to máte v plánu. Před zateplením TČ nepořizujte... Co se prostoru týče, s integrovaným zásobníkem TUV 180l, což vystačí 4-členné rodině, zabere místa asi jako lednice.
Urcite nie, tie kolektory nemaju az taku dobru ucinnost. Hlavne nie na jar ked je vzduch ohodne teplejsi ako zem.
หลายเดือนก่อน +1
@@romanvybo Když je vzduch teplejší než země, tak už zase nepotřebujete topit tolik. Ve chvílích, kdy potřebujete topit nejvíc, je to ze země znatelně efektivnější a navíc není třeba odtávání.
Blbost, chces mi povedat ze ked je vonku 5st a zem ma -3 tak nepotrebujes ropit? Kurim tepelkom 200m2, rocne spotrebujem na tuv a kurenie/chladenie 3megawaty. Voda-voda do kolektorov o 3k eur cennik viac. Vacsinou nema reverz na chldenie. Sused ma tuto kolektorovu blbost, ma o 50m2 mensi dom, zije sam (my sme v domacnosti so zenou a rocnym synom nonstop lebo praca z domu) A mam o 30€ mensie zalohove platby za elektriku a to mam este hostovsky dom s druhou chladnickou, vykurovanu garaz elektrickym konvektorom ked tam cvicim a vyuzivam este infra saunu. A ked sme zistovali a porovnavali v com to je, tak sme nascitali podla grafov 35dni za vykurovaciu sezonu kedy mala zem minusovu teplotu a ked sa nam tu krasne oprelo horske slniecko, vzduch mal 5-6-10st a na zahrade este meter snehu. Tak neviem odkial beries takuto velmi jednoduchu tezu. Kolektor zmysel absolutne ziaden nema, ak uz potrebujes riesit vykurovanie velkych objektov tak jednoznacne vrt. Pri rd, sa ucinnost vonkajsich jednotiek za posledne roky strasne posunula. Ja mam k tomuto dnu spotrebu od 1.maja na tuv a vykurovania 820kw/h na tepelku :)
Mám dům z roku 68(200m2), nepodsklepený, částečně zateplený(půda 30cm , podkroví šikminy 30cm) Okna 3 skla. Nezateplená fasáda, zdivo smíšené tl. 50 cm. Dříve vytápěno(zhruba na 20 celsia) plynem, kotlem na dřevo, druhý rok již topím pouze TČ. Takže podám menší sumarizaci pro Vaší představu:) Instalovaná FVE 9,9Kwp. Vyúčtování z roku 2021-2022.Elektřina 62k(13,6MwH),Plyn 67k(36,6MWh).Celková útrata za topení, elektřinu činila cca 129k a spotřebovaná energie byla cca 51 MWh. Dnes po instalaci FVE a topení pouze TČ jsem na cirka 62k, se spotřebovanou energií +- 14MWh(pouze dodaná od sítě). Topíme na 21-23 stupňů. Myslím, že nádherná úspora :) Nicméně dům je po chemické injektáži, někde byl dodán asfaltový pás nebo jak se to nazývá. Topíme radiatorama. Otopná soustava je nastavena na 40 stupňů. Dříve byla teplota otopné soustavy 60 stupňů. Jediný neduh byl, že ve 3 místnostech se musel dát větší radiátor, protože prý teplota otopné vody v systému. Nejlepší investice, kterou jsem mohl udělat. Systém jsem si částečně realizoval svépomocí. FVE a TČ vyšlo na 541k. To, že bude finanční úspora jsem věděl, ale fakt jsem byl překvapen množstvím celkové uspořené energie. A pak, že green deal je blbost a OZE také. Určitě
Spot jedině pokud budete mít třeba 3 m3 a více m3 nádrže, aby se teplo pro topení bralo jen z nejlevnější energie nebo ze slunce. Samotný elektro kotel bez možnosti výběru doby spuštění je sebevražda tedy finanční.
Přesně nejdřív udělat zateplení to je základ a vliv to bude mít v létě. Ohledně tepelných čerpadel jsem skeptik chvíli jsem se zaškoloval a na montážích a na servisu jsem dostával info od klientů. Nejenže to byla dřina, ale realita byla úplně jiná než jsem dostával info od šéfa firmy . Mě bylo řečeno, že jistý tep. čerpadlo je schopné i při - 24 C dodávat teplo, ale klient mi řekl, že na nule zapíná kotel na plyn a za tepelko utratil skoro milión. Tak i kdyby fungovalo tak návratnost je někdy ve 23. století.
záleží jaký čerpadlo, jde to hrozně dopředu, každopádně k tepelnýmu čerpadlu bych dal jen podlahovku, kde se topí kolem 40 stupňů, protože radiátor musí být teplejší a to to čerpadlo prostě neutáhne. Tepelka jsou dneska na ceně třeba 300tis, což když si člověk vezme, že za 150tis má kotel na dřevo, tak už to neni takovej extra rozdíl.
Dovolím si taky se vyjádřit. Pokud vodorovná izolace chybí - injektáž určitě ano, poté lze i bezpečně zateplit. Lokální rekuperace musí být v páru, tak aby jedna v jednu chvíli přiváděla a druhá odsávala vzduch a poté se prohodí. Nebo musí mít křížový výměník, já mám jeden pár v ložnici. Funguje to v zimě dobře (vlhkost, CO2) atd. Když je tepleji venku, tak to logicky s vlhkostí nepomůže a přijde mi, že to má i "menší tah" asi nějaký menší rozdíl tlaků, když je venku a uvnitř podobně teplo. Co se týče monitorování teploty a vlhkosti, místo Tapo zkus Tado rovnou i s hlavicemi na radiátory a spínáním na elektrokotel. Mám to taky, funguje to perfektně, ale většinou topím klimatizacema (cca 60% menší spotřeba oproti elektrokotli).
Aleši zajímavé. Hele je to doopravdy těžší a složité téma. Jak rikas ty technologie stoji dost peněz a co lidem bohužel zatim nedochází a ja co bydlim v byte starším a topim elektřinou. Kolik platím radeji neříkám. Tak diky tomu ze se ve velkém a dost rychle vypinaji uhelne elektrárny za me asi dost zbytecne brzo kdyz uhli ma česko jeste az dost! Navic ty elektrárny prošli za 30 let velkou modernizací a ted by měli mit logicky nízký provozní náklady ne oni to vypnou No a diky fve ci vetru se bude muset investovat desitky az stovky miliard do sítí a to povede k vyssi sazbe za distribuce. Jiz ted se očekává až eru vyda cenu na 2025' ale je jiste ze to poroste a to porad a pořád. Takže i kdyz bude na spotu cena 1 koruna. Tak distribuce ted asi 3 kc ale buhvi co když za 5 let bude jen ta distribuce 6 korun !#! V tomto státě nekomu věřit no nevím. Průser je též ze green deal vede k tomu ze staré domy v centru musi mit nižší emise ale památkáři ti nepovoli fve ci to tepelne čerpadla tak to povede k tomu ze se budou dávat drahé stresni fve tašky. No bude to ještě vesele. Evropa se potápí. Usa i cina se nam musi smát. Rakousko nebere plyn uz z ruska. Jádro nechtějí. No nic asi konec filozofického okénka😀
Pěkné filozofické okénko :-))) Jirko s tou elektřinou máš pravdu, půjde to nahoru jako všechno ostatní. Musím hledat řešení jak stlačit náklady trochu snesitelnější. FVE hodně pomohla, teď uvidíme co SPOT, důležité kdykoliv můžu přejít jinak, ale zatím se to významně vyplaíco oproti klasickému fixu, uvidíme co budu říkat po zimě. 😀
@@prazaknavesnici Elektřina se dá vyrábět i tak že si uděláte generátor co vyrábí elektřinu třeba z plynu zbytkové teplo vodou do domu a elektřinu do tepelného čerpadla dostanete se na 200 % až 400 % účinnosti.
@@prazaknavesnici Spot jedine se smysluplnou baterii. Takovou, ktera vydrzi celodenni neomezovany provoz domacnosti. Tepelko bych teda napajel jen ze site, mimo baterku. A jen v hodinach s nizsi cenou. A ta baterie - tu prave nabijet celou v hodine s nejnizsi cenou za ten den. Tak to smysl ma velky. Jet na spotu bez baterky moc nevyhodne nebude. Nedavno byla vecer silova ele i okolo 20 Kc/kWh. Nechtel bych to platit v ramci prime spotreby. Ale s baterkou mi to bylo uplne jedno 🙂
Ahoj. Před řešením změny topení bych doporučoval vyřešit opatření na snížení spotřeby tepla. Klíčové je snížit vlhkost zdiva a ucpat všechny díry a zateplit (strop vatou a zdi polystyren min.15cm + okna trojsklo a nové dveře, vše s třemi těsněními). Pokud se to udělá, můžeš teoreticky snížit teplotu topné soustavy na nízko teplotní a to i bez podlahového topení. V takovém případě je velikost radiátorů cca dvojnásobná oproti bežnému teplotnímu spádu a podle toho se volí výkon kotle, resp. čerpadla. Já to udělal pro tchána ve stoletém cihlovém domě. My to měli snadnější, předělávali jsme řadový dům z 80.tých let. Oba topíme kondenzačním plynovým kotlem a oba máme krb jako "záložní" topení (vyřešené máme taky přisávání vzduchu ke krbu). Teplo a vhko hlídám appMobile-Alerts. Zkušenost k nezaplacení. Vydalo by to na román. Podle tvých fotek/videa, bych nejdříve doporučil udělat kolem baráku drenáž a dešťovou vodu bych odvedl o dost dál od domu a pohlídal taky vodu od souseda. Svépomocí můžeš řešit taky chemickou injektáž zdiva. Www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz. Pokud nemáš vlhkou zasolenou omítku, tak ji nemusíš okopávat.
Dále vidím nezastřešenou terasu, která může být taky zdrojem vlhkosti. Často se hydroizolace takové terasy nepovede udělat dostatečně. Problémové jsou i obyčejné venkovní schody, protože přidělávají teplotní most a pak se tam objeví vlhkost..
Super, pokracuj. Par mych rad: meraky vzdusne vlhkosti kup s displejem. Prinuti te to vyvetrat i kdyz pujdes okolo. Snizit vlhkost se da i odvhcovacem za 3k napr. rohnson r-9212. Stahne vlhkost i kdyz se neda vyvetrat. Zatepleni je zaklad, ale nez ho udelas popremyslej jestli se pod zatepleni neda neco schovat z venkovni strany nepr. elektricke rozvody nebo placata trubka od rekuperace. TC bych nezavrhoval, zkus neco levnejsiho a i pro TUV tu potrebujes cely rok.
Já jsem jednoznačně pro zateplení i tepelné čerpadlo... Zkus poptat fy Instoll od nás ze Říčan. Montují značku Vaillant, takový Superb 😅 poměr cena výkon, a poradí ti z vlastních zkušeností. Věřím, že ti udělají lepší nabídku + vyřídí i dotaci..
Řešil bych asi prvně zateplení domu. U mých rodičů jsme starej dům zateplily a neskutečný rozdíl. A plísně co se objevovali zmizely. A úplně jiné teplo v domě.
Zdravím. Teď jsem to psal i jiného videa. 1/ máš obrovský pozemek. Využij ho pro zemní kolektor! 2/ master energy mají na netu videa (nejsem reklama) 3/ drenáž 4/ centrální rekuperace je nejlepší. Mřížky a rozvody zvládneš sám! Jednotka ti musí dělat přetlak, aby vás krb neudusil! Tzn. Profi jednotka s měřením a okamžitým odstavením při poruše! (Uvidíš kolik ti vypočítají. Já si myslím, že se do 1kW za hodinu vejdeš. A to i s ohřevem teplé vody. Myslím toho Pavla Sýkoru z master e.)
Některým firmám v oblasti tepelných čerpadel ještě nedošlo, že klondajk už skončil. Já teď potřeboval od chlaďaře na TČ práci na cca hodinu(zapojit 2 trubky a vyvakuovat). Volal jsem prvního, který bydlí cca 500m daleko. Chtěl 5tis kč. Další chtěl 3,5tis Kč. A třetí 1800Kč, což je dle mého už adekvátní cena odvedené práci. Koupil jsem 6kW split vzduch-voda za 44tis se SCOP 4,57 při 35°C otopné vody. Jasně není to "cadillac" , ale je to Gree (SINCLAIR), což je asi největší výrobce klimatizací(TČ) na světě.
Mno ono je to těžký, domácí si sežene vlastní spotřebič, sám si to připojí na vodu / topení, zavolá chlaďaře ať mu to vyvakuuje, nejlíp za 2k, a cokoli se potom na tom potom v životnosti toho spotřebiče posere jde za ním, protože tam byl poslední. To se za 2k fakt nevyplatí, až mu budete vyvolávat na Vánoce, že se něco sere a honem honem nahned...:)
@@sowndyndrome123 Není to těžké, vyvakuování a kontrola těsnosti je standartní úkon, který chlaďař normálně provádí a často je v ceníku uváděn jako jednotlivý úkon.Já po něm nic víc nechci. Pokud nastane únik chladiva z jeho připojení, tak budu požadovat nápravu. Jinak nemám důvod. Podnikám v elektrotechnice přes 20let a často se vyskytuji na stavbě jako poslední, který pouze systém uvede do provozu.A jasně, občas to někdo zkusí, ale pošlu ho do .......Když přijedeš do autoservisu, tak ti také snad provedou běžný servis klimatizace(odsátí, vyvakuování a naplnění) a nestojí to takovej nesmysl, protože to dělají jako poslední.😉
Já mám v domě podlahové elektrické topení.Stálo to do celého domu i s prací cca 50000 a to ještě přeháním.Je to nadosmrti a jediné,co se může po...t,je termostat za 500,-.A pak jsem si koupil pořádné kamna od české firmy LS kamna(Nemo 9kw) a udělal za pár kaček rozvody vzduchu s ventilátorem(cca 9000,-) a od té doby pouštím podlahovku jenom v koupelně...Myslím,že ty kamna by byly pro tvůj dům ideální zdroj tepla.Ale nesmí to být nějaké krbovky z Obi..
@@viktorbilek9454 vzhledem k tomu,že to stojí pár korun a je to nesmrtelné,tak určitě ne.Navíc to má pocitovou teplotu o 3 stupně vyšší než to topí,vytopí to okamžitě bez nějakých ztrát..Oproti tepelku za 400000,které se vám během 10 let párkrát po...e,je to nejlepší,co může být.A v kombinaci s pořádnými kamny je to paráda..Mám to cca 10 let a ani jedna porucha a za elektřinu platím minimum..
@@robertryska1703 Tak nechci se hadat, ale stejne nesouhlasim. Ja to neporovnavam s drahym tepelkem, ale plynovym kotlem nebo peletkovym kotlem. Ze se vam za tu dobu nic nepokazilo, to gratuluji, ale nejsem si jisty, zda se nejaky ten drat v podlaze nemuze dlouhodobym provozem treba prepalit. Kazdopadne i kdyz budu brat v potaz, ze by to byl system nesmrtelny, tak stejne nic moc ekonomicky provozem. Jak muzete platit za elektrinu minimum, pokud by elektricka podlahovka byla vas hlavni zdroj tepla v dome? Ja to mam jenom v koupelne a nepouzivam to. Trva dlouho nez se to zahreje, pak kdyz se to vypne, je podlaha za chvili studena. Akumulace zadna, narozdil od teplovodniho podlahoveho topeni. No a ze to sezere poradne elektriny. V te koupelne to je na plose cca. 4m2 a zere to 800 W.
Určitě to už někdo předemnou psal ale já osobně bych doporučil plynový kondezační kotel náklady na pořízení nejsou tak velké a spotřeba energie je velmi dobrá, ale naprosto chápu že ne všichni mají přípojku na plyn (nevím jestli je to tvůj případ). Abych byl konkrétní dům je nezateplený vytápěná plocha cca 190m2 ve většině místností jsou nová trojskla a v půlce místností je 15cm vaty na stropě jinak žádné zateplení. Za minulý rok jsem protopil 15MWh s cenou 1 830 Kč za MWh takže necelých 30 tisíc. Počáteční investice byla cca 300 tisíc (50 tisíc kotel 250 tisíc kompletně nový topný systém (radiátory a trubky)). Před touto rekonstrukcí jsem na TČ přemýšlel ale topenáři mi řekli že tepelné čerpadlo se pořádně vyplatí jen do pasivních domů a funguje správně do 0 stupňů poté funguje jako elektrokotel.
Ahoj. Vzhledem k tomu v jaké kvalitě byl dům původního majitele veden, tak by si měl u dobrého projektanta narazit hned na začátku kvůli nízkému průměru potrubí mezi radiátory a poddimenzovaným radiátorům pro nízkoteplotní vytápění jako je TČ a to hodně především kvůli nezateplenosti a kamennosti vašeho domu. zkus oslovit firmu co se věnuje více druhům vytápění ne jen TČ - taková tě určitě méně pravděpodobně natlačí do nesmyslu.
Projektant přes energie je rozhodně dobrý nápad! Vždy je potřeba to nejdřív vymyslet a teprve potom, když vím co a jak, i udělat. Já bych to viděl na zateplení (dostanete dotace) a třeba i rozšíření/přístavbu kotelny, kde bude automatický kotel na spalování dřeva. Se skladováním viditelně problém mít nebudete. Ale teprve projektant Vám řekne, kde bude mít vložená koruna největší/nejrychlejší návratnost. My Češi neradi platíme za služby, ale fakt se to vyplatí.
++ Můžeš klidně přes celou zahradu natáhnout pod zemí trubku, která ti bude předehřívat vzduch pro rekuperaci. V zimě ti to bude topit a v létě chladit. Mysli na to při bagrování zahrady pro zemní kolektor! 🧠 + Dotaci ti určitě dají.
Já bych do moc složité věci nešel. Je to doják na údržbu...Nebylo by lepší pořídit akumulační nádrž ( později ve videu jste o tom mluvil ) na 2 m3 ( případně více ) Vidím, že vedle baráku stála nějaká stavba, tak tam by se mohla akumulační nádrž postavit na betonový základ a tepelně izolačně obestavět a zastřešit. 2m3 ohřejete elektrikou z 30st.c. na 80 st.c. modelově 15kw ( nevím Váš příkon a jistič ) po dobu necelých 8 hodin a naakumulujete 120kw/24 hodin a to tipuji stačí na ohřev baráku. Když kouknu na spotové ceny, tak budete cenově minimálně na půlce. V létě by jste de fakto zadarmo, nebo Vám za to dokonce zaplatí, přitápěl bazén a třeba i skleník. U koho máte SPOT? Silně o tom uvažuji baterie, nádrž 1m3... 🙂. Listopad je cenově na SPOT katastrofální..., ale listopad je snad nejhorší měsíc na SPOT... Potom jsou již jen pozitiva 🙂. Doufám.
Obecně je pravda že jakákoliv cesta může vést k tomu že to bude správně tak že neodsuzuji ani elektro kotel ten v tepelně neutrální budově bude Ok. Je to jen soubor opatření. Hlavní je, aby cena za zařízení a opatření byla taková že si to na sebe za dva roky vydělá a patnáct let to bude fungovat . To je celé. Jde o poměr vstupních nákladů k zisku.
mne by zajímaly spíš někoho komplet náklady, ne jen na topení, mám barák z 1932, 230m obytné plochy, zvenku zateplen, trojskla, díky zdravotnímu průšvihu jsem nedodělal zateplení stropů. Elektrokotel z 93, 12 let nové rozvody a radiátory, topím 22.5st. prakticky všude svítím. Vše na elektriku, + navíc od jiných domácností 24/7 běží 4 servery a 3 počítače,2x router, 3x AP, ant. zesil, 2x swich. Poměrně častá práce v garáži (22 LED zářivek) Platba 10200/ měsíc, letos vratka 13400. Líbila by se mi FVE, ale nelze díky konstrukci střechy.
Celkove náklady bez elektřiny na topení jsou malé. Vodu máme ze studny, takže platíme za kanalizaci a odvoz odpadků, cca max do 10 tis. / ročně. U nás je hlavní problém to teplo. Chce to zateplit a udělat TČ a věřím, že se ročne dostaneme pod 10 mw a to budu spokojen. Aktuálně máme okolo 20 👎
máš zahradu jak kráva tak jestli tepelko tak jdi do země/voda tč vzduch/voda v mrazech strácí účinost a stává se z něj elektrokotel a je vhodné si vyzkoušet zda stávající topná soustava zvládne vytopit dům s nižší teplotou vody protože čím větší teplota vody tím větší spotřeba energie.
Co jsem si tak zjistoval zeme / voda se vyplati spise nekde v horách. To tepelko je drazsi tak o 30% zadnou vyhodu pro lidi s pozemkem to nema, je to prece vrt do zeme, takze klidne muzes mit malej pozemek. Takovy cerpadlo se vyplati jen zlomku lidem. Jinak teplota u nas se pohybuje kontinualne do max -5. Jsou samozrejme tydny kdy je -20 ale je to tak tyden, dva v roce. Myslis ze tč vzduch/voda nebude fungovat pri 0^C?
@@prazaknavesnici země voda je i plošný zemní kolektor který se zakopává , vzduch voda bez problému vytopí barák ale je vhodné mít otopnou soustavu na nižší teplotní spád, kolem 0°C bývá právě dost vlhko a namrzá výparník který musí odtávat z čehož bere energii z vyhřáté vody která se ochladí a pak znova ohřívá z teho důvodu je potřeba mět dost vody v systému zhruba 20l/1kw
Kluci mě tohle téma baví už jen proto že už 30 let platím 3000 Kč měsíčně za elektřinu i přes to že na začátku stála 0,5 Kč a teď už bude asi na jaře stát 7 Kč. K tomu topení do podlahy to se nemůže vyplatit pokud budete používat TČ ten zisk bude menší než pokud by jste třeba vzali spot a udělali nádrže.
Prej piliny:-)Musel bys je mít od někoho zdarma a mít spoustu novin-letáků a moře volného času!Jako člověk s lepším příjmem je to pro tebe nesmysl.Tepelné čerpadlo vzduch-voda moc do tvého baráku smysl nedává.I kdyby se ti investice vrátila za deset let,nezapočítal jsi pravidelný servis a jak dlouho to tepelko a to vše okolo vydrží?Snad tich 10let,možná 15-20?To už bych raději volil kotel na peletky.Sice je s tím práce-jednou za týden vyčistit kotel a nasypat zásobník.Když je malej zásobník sypeš častěji,ale lepší než dřevo,u toho jsi každý den,sám to znáš.Ještě je jedna možnost a to plyn-plynový zásobník,přijedou jednou za rok a naplněj,to je asi nejlevnější topení co se změny druhu vytápění týká.A na obsluhu nejkomfortnější.At se daří
Mam hned truhláře naproti s myslel jsem si to vyzkoušet a natočit pro sve divaky 👍 Je to zajimave tema 😁 Ale chce to hodne veci k tomu a tak nevim jestli to zvladnu natocit 🤷♂️😁
S tím čerpadlem to máme stejne mam 2 roky větší od LG a zatím žádný servis nebyl třeba až na spackanou práci elektrikáře kdy to špatně zapojil a ja tak mel nedoplatek 80 tisíc
@ Mam .bohuzel elektrikář to zapojil na nějaký drahý proud a po týdnu mel přijít a zapnout to na normal. Bohužel nepřišel. Zaplatil jsem to ale kdyz si 2 roky spoříš a pak to dáš za elektriku je fakt nářez . Firma řekla že to neni jeho chyba.
@@tomaskonopac9431 Jsem opravdu dobrý opravář lesních lakatošů. Ale zapojit celé tepelné čerpadlo opravdu nezvládnu. To je jako kdybych řekl kominíkovi ať mi opraví vanu 🙄
K věci kalkulace tepelného čerpadla u mě hodinová spotřeba cca 3 kWh za hodinu oprostím se od toho, že to je vypínané podle teploty a že topná sezona trvá déle než sto dní a vynásobím 100 x 24 to je 2400 kWh s čerpadlem a o 4800 kWh bez něj. Tedy cca 5000 kWh ročně krát cca 6 Kč to je 30 000 Kč plus 1 MW ušetřená na TUV stál o 10 000 Kč víc náklady na pořízení čerpadel byli cca 80 000 Kč tak že dohromady to stálo 90 000 Kč. životnost minimálně 10 let 36 000 Kč ročně ušetřeno tak že úspora za deset let provozu cca 180 000 Kč. Ok! To bude samozřejmě v případě větší plochy já mám 80 m2 o to více. Také záleží na tepelných ztrátách budovy to jest zdivo okna dveře. Závěrem platím 3500 Kč měsíčně za elektřinu a jede mi na tom všechno zdá se vám to hodně.
No ty počty jsou v tomto případě o dost složitější. Pokud by se nepoužíval ten krb, tak velmi hrubě a dost optimisticky odhaduji spotřebu na 40 MWh/rok. S čerpadlem dejme tomu půlku. Takže pořád docela dost a tak se z finančních důvodů vytápění v krbu nezbaví. A hlavně se nedá absolutně odhadnout jaké ty ceny budou v budoucnu. Pokud se autisti v Bruselu neprobudí a zatím tomu nic nenasvědčuje, tak připomínám, že jedeme v režimu uhlí fuj, jádro fuj, ale dotujeme tepelná čerpadla a elektromobily. Co by se tak asi mohlo pokazit, nedávno spot v Německu skoro 20kč/kWh. Vyrábíme 40% elektřiny a 50% tepla z uhlí a chceme uhelky za pár let zavřít. Všimněte si hlavně, že podporujeme hlavně zdroje, které vyrábí v létě a zároveň podporujeme spotřebiče, které elektřinu potřebují v zimě. Jinak FVE nedá v listopadu až lednu skoro nic a moc nevěřím tomu, že by u takovéhoto domu, pokud by byl vytápěn elektrokotlem mohla pokrýt 10% spotřeby. Podporovaly se přímotopy, skončilo to průserem, podporovaly se plynové kotle, skončilo to průserem a nyní halt podporujeme tepelná čerpadla. Elektřinou mohu topit, pokud mi nevadí dávat za elektřinu statisíce ročně a nebo pokud mám dům řádně zateplený. Takže, pokud nesázíte na to, že si brzy s Rusama neřekneme co jsme si, to jsme si, teď jsme zase kámoši a valte nám plyn a suroviny za půl darma, tak bych se elektřině na vytápění vyhnul na 100 honů, spíš ale na 200 honů.
@@zdenekmastalir6910 No jo no. pokud budete topit v krbu nepotřebujete ani zateplení ani čerpadla. Tedy do doby dokud budete schopen sehnat levně palivo a do doby než budete tak starý že nepřiložíte a nevynesete popel.
@@tomaskonopac9431 No pokud si někdo pořídí dům, co má skoro hektar pozemku, tak ještě nějakou dobu bude schopný popel vynést. Palivo mu roste na zahradě. Za mě jednoznačně dřevokotel plus akumulace. A ve stáří bych tu elektřinu nechtěl platit už vůbec :-)
@@zdenekmastalir6910 No já mám dva domy jeden v Praze tam mám topení tak jak jsem už řekl a druhý tam mám vlastní les plný dřeva jen se mi to nechce těžit. Pokud bych , ale potřeboval tak není problém dřeva mám ve svém vlastnictví až do smrti dost. Hlavně mě reálně těch 3,5 MW ročně stojí cca ani ne 3000 Kč protože to je firemní objekt a ještě si z toho strhávám DPH a nějaké 2000 Kč měsíčně snad budu mít i v důchodu.
Lokalni rekuperace je hloupost je to jen předražený wc větrák který chvíli fouká ven a chvíli dovnitř ... doporučuju tepelko a virtualni baterii pri starém baráku je spotřeba velká a to teplo je prostě něco co vyřeší všechny problémy vím o čem mluvím měl jsem to podobně
Starý dům vytápět elektrokotlem? Pán musí být dolarový milionář. Starý dům musí mít takové tepelné ztráty, že se dá vytápět je kotlem na pevná paliva, a místo dřeva a uhlí v něm topit trinitrotoluenem. 😂
Nibe čerpadlo cena s montáži cca 250 000.... Servis za nula, nic není potřeba řešit. Záruka 5 let plná + 10 let na kompresor.... Firma vás chtěla pěkně oškubat, navíc v době kdy ceny šly dolů je totiž výrazně nižší poptávka po čerpadlech
Topim 100 let stary dům klasickým kotlem 5té třídy Opop , samotíž. A kombi boiler. Uhelné brikety a dřevo. Cena za sezonu 20000kč. Mam i split jednotky vzduch-vzduch. To je tragédie, po sezóně jsem se vrátil ke kotli zpět. Doplatek za energii byl brutální. Ovladače k tepelku spi věčný spánek ve skříni a doma 25'celsia
Já o multisplit vzduch-vzduch uvažuji do bytu (jako náhrada za elektrické podlahové topení). Jaký model jste měl? Jak velkou plochu jste vytápěl? Tušíte, kolik jste protopil v elektřině při používání jednotek vzduch-vzduch (tj. bez spotřeby elektřiny za ostatní spotřebiče)?
@ing.bohumildopita1054 model LG dnes 3 roky starý. Pokud je venku plus, bere velice málo. V loni v lednu mi umřel starý kotel a než dorazil nový topil jsem v mrazech okolo -10 těmito jednotkami- leden únor. Hned potom jsem si zadal samoodecet u ČEZ výsledek byl - protopeno 17800kč. Vytapim třemi jednotkami
Špatně zvolené split jednotky. A to buď typem(nevhodné pro topení) a nebo výkonem. A nebo kombinací obojího. Splitové klimatizace specializované na topení mají totiž defakto stejnou konstrukci kompresoru jako tepelná čerpadla, tedy dvoustupňový inverterový kompresor s mezistupňovým vstřikováním par chladiva, což zvyšuje účinnost a provoz při nízkých teplotách.
Nejsem odbornik na tepelne cerpadla ale ze staveb kde se potkavam s vodarama co je instaluji a z diskuzi mi vypliva toto. Tepelne cerpadlo ma nejvyssi ucinnost kdy rozdili teplot jsou co nejnizsi. V momente kdy je venku 15° a ja budu topit do podlahovky na 30° tak ta uspora bude znat. V momente kdy venku je -2° a ja to poslu do radiatoru na 60° tak topim v predrazenem elektrokotli. V tento moment je nejlepsi zatopit v kamnech. Delal jsem jednu drevostavbu (dilnu) kde se topi jen klimatizacema a bezproblemu to vytopi a jako bonus v lete maji prijemny chladek.
Nie, absolutne to nieje pravda. Vypocitava sa bivalentny bod. A krivka vykonnostna na tepelku. Ked niekto da nevhodne tepelko na svoj dom tak ano je to blbost.
Jen dotaz od kdy ušetří správně instalované čerpadlo jen 30 % nákladů na topení u mě ušetří okolo 70 % protože účinnost je od dvou do pěti podle venkovní teploty. Možná trochu nastudovat doporučuji. To znamená že z jedné kWh na vstupu dělá 2 kWh až 4 kWh uvnitř. Človíčku, co jste studoval za obor nebyla to filozofie nebo marketink.
@@tomaskonopac9431 Díky a můžeš mi poslat odkaz na tč co máš? Představuju si něco podobného jako tohle: vip-klima.cz/lg-multisplit-3x-3-5kw-montaz-zdarma?gad_source=1&gclid=CjwKCAiAxea5BhBeEiwAh4t5K-KtkV1ZsysXL5xWMYqFMKEzx2DrDNjUa4EFQ8bRRIoGoc1SazhTsRoCYaoQAvD_BwE
@@prazaknavesnici Jsou to obyčejné klimatizace s topným faktorem do mínus 15 pod nulou. Žiji v oblasti kde neklesají teploty skoro nikdy pod mínus dest .
@@prazaknavesnici Dobre si ujasni, zda by ti to vecne foukani nebylo neprijemne. Mne hodne. Pokud bych porizoval tepelko, tak jen system vzduch - voda (protoze mam maly pozemek). V tvem pripade bych tedy dokonce poridil jiste zeme - voda. Dlouhodobe se to musi vyplatit.
Hele, jen malou poznámku, že ty nejseš uplně čech, tvoje řeč, nebo spíš špatné skloňování mi hodně připomíná tetičku z filmu "Co je doma, to se počítá, pánové..." to nemyslím jako urážku, jsi sympaťák. Jestli jsi neviděl, určitě se koukni. A teď k tématu, mám dům tak o 20% menší, nezateplený, pod střechou cca 15-20cm vaty, trojskla. Předchozí majitel topil elektrokotlem, spotřeba domu 26 Mwh ročně. Já jsem pořídil tepelko Nibe AMS10-12 (výkon 12 kw) za 238tis i s montáží, tím že byl v domě elektrokotel, získal jsem dotaci na NZÚ 100 000kč, tak jsem s cenou na 138tis kč. Nyní spotřeba 7-8 Mwh ročně. Topíme do radiátorů, ale je lepší mít trojdeskový, aby jsi mohl topit na nižší teplotu. Technickou místnost mám z bývalého záchodu, stačí. FVE nemám, ani moc po ní netoužím, teď mám nové ceny elektriky, mám fix, za ten rok zaplatím cca 45000kč, to si myslím, že ujde.
Ty jo, že má někdo potřebu řešit na někom nějaké skloňování.... Ty by jsi si měl spíš doučit nějakou větnou skladbu, když už tady něco takového kritizuješ...
Ještě dodám, že tepelko jede třetí zimu a servis 0kč, firma co to montovala sama řekla, že je to v podstatě otočená lednička a na ledničku si taky servis nevoláš.
Já protopím ročně v RD 70GJ, což je v přepočtu 20 Mwh a 20Mwh elektrického topení by mně stálo cca 100 litrů. 70GJ horkovodu mě stojí 35litrů. Údržba za 15 let mě stála do 1 tácu za ventily a když odejde výměník, tak stojí nerezový 25kw do 5 litrů. Platím pouze to, co je na měřáku. Všechnu elektroniku s křivkami od Siemens, čidla vody, místnosti a venkovní čidlo jsem vyházel a topím jen termostaty na radiátorech. Ještě jsem naštvaný, že jsem zrušil samotíž. Prý ušetřím za měď a málo vody. Kulový. Neušetříte nic. Hodně vody v trubkách ( já měl 400 litrů a dnes asi 60 ) je vlastně akumulační nádrž a ještě utrácím zbytečně za provoz čerpadla.
Co třeba řešení, že by krb měl sání vedené z venčí mimo obytný prostor. BTW samotné větrání není až takový problém, teplo je především ve hmotě, v samotném vzduchu s ohledem na jeho "nehmotnost" se ho moc neuloží. Takže několikrát za den vyvětrat na 15 minut je celkem rozumné i kvůli snížení koncentrace CO2 a nejen.
No právě starý dům je potřeba za prvé zateplit zvenčí aby rosný bod nevznikal v zdivu to je Alfa a Omega. Dokud tohle nemáte pod kontrolou a dokud neodstraníte vzlínání vody ze základů tak je to neřešitelné moderním topením a jediná šance hodně uhlí a hodně větrat. Tolik k první fázi stavebních úprav. Pokud už máte vyřešenu první fázi je tu pokračování tím jsou kvalitní okna a dveře. Třetí fáze je topná vnitřní větrací klimatizace tedy to že občas se v domě spustí odvlhčení, co z domu vyžene vodu teplo nechá uvnitř tak že ven větrá ochlazený vzduch zevnitř a současně ten co vevnitř je odvlhčí a zahřeje. Poslední fáze je tepelné čerpadlo, a to, jak na TUV tedy boiler ten si uvnitř bere teplo do vody a současně vzduch odvlhčí a v létě ještě bude chladit a vzduchová klimatizace v topném režimu kdy venku berou teplo ze vzduchu tedy ze zimy a vyfukují vevnitř přímo teplý vzduch to má nejvyšší účinnost, protože topit do vody znamená, že potřebujete až o dvacet stupně větší rozdíl mezi teplotou vnitřního a venkovního výměníku což snižuje až o třicet procent účinnost. No, a to je asi všechno já se takhle dostal z 15 MW ročně na 3,5 MW a mám doma teplo i teplou vodu. Cokoliv z tohoto návodu uděláte jinak znamená plíseň zimu a neobyvatelnou budovu s velkými náklady na provoz. To, co jsem napsal je můj konkrétní stav po dvaceti letech práce na starém domu. Vše jsem si dělal sám. Pokud to uděláte jinak bude to na věky plesnivé a je jedno jak kvalitní barvu i chemii použijete do smrti budete jen škrabat plíseň a stříkat chemii. Elektro kotel je finančně cca trojnásobek za platbu.
Múdry sa poučí z chýb druhých
S 9000 m2 zahrady určitě jděte do TČ země/voda s plošným kolektorem. Pořizovací cena je vyšší o zemní práce, ale provoz je pak efentivnější (SCOP cca +1 oproti vzduch/voda) a nemáte starosti s vrtulí. Samozřejmě, jak už tady bylo něklolikrát řečeno, nejdřív dům zateplete, pokud to máte v plánu. Před zateplením TČ nepořizujte...
Co se prostoru týče, s integrovaným zásobníkem TUV 180l, což vystačí 4-členné rodině, zabere místa asi jako lednice.
Urcite nie, tie kolektory nemaju az taku dobru ucinnost.
Hlavne nie na jar ked je vzduch ohodne teplejsi ako zem.
@@romanvybo Když je vzduch teplejší než země, tak už zase nepotřebujete topit tolik. Ve chvílích, kdy potřebujete topit nejvíc, je to ze země znatelně efektivnější a navíc není třeba odtávání.
Blbost, chces mi povedat ze ked je vonku 5st a zem ma -3 tak nepotrebujes ropit?
Kurim tepelkom 200m2, rocne spotrebujem na tuv a kurenie/chladenie 3megawaty.
Voda-voda do kolektorov o 3k eur cennik viac.
Vacsinou nema reverz na chldenie.
Sused ma tuto kolektorovu blbost, ma o 50m2 mensi dom, zije sam (my sme v domacnosti so zenou a rocnym synom nonstop lebo praca z domu)
A mam o 30€ mensie zalohove platby za elektriku a to mam este hostovsky dom s druhou chladnickou, vykurovanu garaz elektrickym konvektorom ked tam cvicim a vyuzivam este infra saunu.
A ked sme zistovali a porovnavali v com to je, tak sme nascitali podla grafov 35dni za vykurovaciu sezonu kedy mala zem minusovu teplotu a ked sa nam tu krasne oprelo horske slniecko, vzduch mal 5-6-10st a na zahrade este meter snehu.
Tak neviem odkial beries takuto velmi jednoduchu tezu.
Kolektor zmysel absolutne ziaden nema, ak uz potrebujes riesit vykurovanie velkych objektov tak jednoznacne vrt.
Pri rd, sa ucinnost vonkajsich jednotiek za posledne roky strasne posunula.
Ja mam k tomuto dnu spotrebu od 1.maja na tuv a vykurovania 820kw/h na tepelku :)
Mám dům z roku 68(200m2), nepodsklepený, částečně zateplený(půda 30cm , podkroví šikminy 30cm) Okna 3 skla. Nezateplená fasáda, zdivo smíšené tl. 50 cm. Dříve vytápěno(zhruba na 20 celsia) plynem, kotlem na dřevo, druhý rok již topím pouze TČ. Takže podám menší sumarizaci pro Vaší představu:) Instalovaná FVE 9,9Kwp.
Vyúčtování z roku 2021-2022.Elektřina 62k(13,6MwH),Plyn 67k(36,6MWh).Celková útrata za topení, elektřinu činila cca 129k a spotřebovaná energie byla cca 51 MWh.
Dnes po instalaci FVE a topení pouze TČ jsem na cirka 62k, se spotřebovanou energií +- 14MWh(pouze dodaná od sítě). Topíme na 21-23 stupňů. Myslím, že nádherná úspora :)
Nicméně dům je po chemické injektáži, někde byl dodán asfaltový pás nebo jak se to nazývá. Topíme radiatorama. Otopná soustava je nastavena na 40 stupňů. Dříve byla teplota otopné soustavy 60 stupňů. Jediný neduh byl, že ve 3 místnostech se musel dát větší radiátor, protože prý teplota otopné vody v systému.
Nejlepší investice, kterou jsem mohl udělat. Systém jsem si částečně realizoval svépomocí. FVE a TČ vyšlo na 541k.
To, že bude finanční úspora jsem věděl, ale fakt jsem byl překvapen množstvím celkové uspořené energie. A pak, že green deal je blbost a OZE také. Určitě
Spot jedině pokud budete mít třeba 3 m3 a více m3 nádrže, aby se teplo pro topení bralo jen z nejlevnější energie nebo ze slunce. Samotný elektro kotel bez možnosti výběru doby spuštění je sebevražda tedy finanční.
Přesně nejdřív udělat zateplení to je základ a vliv to bude mít v létě. Ohledně tepelných čerpadel jsem skeptik chvíli jsem se zaškoloval a na montážích a na servisu jsem dostával info od klientů. Nejenže to byla dřina, ale realita byla úplně jiná než jsem dostával info od šéfa firmy . Mě bylo řečeno, že jistý tep. čerpadlo je schopné i při - 24 C dodávat teplo, ale klient mi řekl, že na nule zapíná kotel na plyn a za tepelko utratil skoro milión. Tak i kdyby fungovalo tak návratnost je někdy ve 23. století.
záleží jaký čerpadlo, jde to hrozně dopředu, každopádně k tepelnýmu čerpadlu bych dal jen podlahovku, kde se topí kolem 40 stupňů, protože radiátor musí být teplejší a to to čerpadlo prostě neutáhne. Tepelka jsou dneska na ceně třeba 300tis, což když si člověk vezme, že za 150tis má kotel na dřevo, tak už to neni takovej extra rozdíl.
Dovolím si taky se vyjádřit.
Pokud vodorovná izolace chybí - injektáž určitě ano, poté lze i bezpečně zateplit. Lokální rekuperace musí být v páru, tak aby jedna v jednu chvíli přiváděla a druhá odsávala vzduch a poté se prohodí. Nebo musí mít křížový výměník, já mám jeden pár v ložnici. Funguje to v zimě dobře (vlhkost, CO2) atd. Když je tepleji venku, tak to logicky s vlhkostí nepomůže a přijde mi, že to má i "menší tah" asi nějaký menší rozdíl tlaků, když je venku a uvnitř podobně teplo.
Co se týče monitorování teploty a vlhkosti, místo Tapo zkus Tado rovnou i s hlavicemi na radiátory a spínáním na elektrokotel. Mám to taky, funguje to perfektně, ale většinou topím klimatizacema (cca 60% menší spotřeba oproti elektrokotli).
Aleši zajímavé. Hele je to doopravdy těžší a složité téma.
Jak rikas ty technologie stoji dost peněz a co lidem bohužel zatim nedochází a ja co bydlim v byte starším a topim elektřinou. Kolik platím radeji neříkám. Tak diky tomu ze se ve velkém a dost rychle vypinaji uhelne elektrárny za me asi dost zbytecne brzo kdyz uhli ma česko jeste az dost!
Navic ty elektrárny prošli za 30 let velkou modernizací a ted by měli mit logicky nízký provozní náklady ne oni to vypnou
No a diky fve ci vetru se bude muset investovat desitky az stovky miliard do sítí a to povede k vyssi sazbe za distribuce. Jiz ted se očekává až eru vyda cenu na 2025' ale je jiste ze to poroste a to porad a pořád. Takže i kdyz bude na spotu cena 1 koruna. Tak distribuce ted asi 3 kc ale buhvi co když za 5 let bude jen ta distribuce 6 korun !#!
V tomto státě nekomu věřit no nevím. Průser je též ze green deal vede k tomu ze staré domy v centru musi mit nižší emise ale památkáři ti nepovoli fve ci to tepelne čerpadla tak to povede k tomu ze se budou dávat drahé stresni fve tašky. No bude to ještě vesele.
Evropa se potápí. Usa i cina se nam musi smát. Rakousko nebere plyn uz z ruska.
Jádro nechtějí. No nic asi konec filozofického okénka😀
Pěkné filozofické okénko :-))) Jirko s tou elektřinou máš pravdu, půjde to nahoru jako všechno ostatní. Musím hledat řešení jak stlačit náklady trochu snesitelnější. FVE hodně pomohla, teď uvidíme co SPOT, důležité kdykoliv můžu přejít jinak, ale zatím se to významně vyplaíco oproti klasickému fixu, uvidíme co budu říkat po zimě. 😀
@@prazaknavesnici Elektřina se dá vyrábět i tak že si uděláte generátor co vyrábí elektřinu třeba z plynu zbytkové teplo vodou do domu a elektřinu do tepelného čerpadla dostanete se na 200 % až 400 % účinnosti.
@@prazaknavesnici Spot jedine se smysluplnou baterii. Takovou, ktera vydrzi celodenni neomezovany provoz domacnosti. Tepelko bych teda napajel jen ze site, mimo baterku. A jen v hodinach s nizsi cenou. A ta baterie - tu prave nabijet celou v hodine s nejnizsi cenou za ten den. Tak to smysl ma velky. Jet na spotu bez baterky moc nevyhodne nebude. Nedavno byla vecer silova ele i okolo 20 Kc/kWh. Nechtel bych to platit v ramci prime spotreby. Ale s baterkou mi to bylo uplne jedno 🙂
Ahoj. Před řešením změny topení bych doporučoval vyřešit opatření na snížení spotřeby tepla. Klíčové je snížit vlhkost zdiva a ucpat všechny díry a zateplit (strop vatou a zdi polystyren min.15cm + okna trojsklo a nové dveře, vše s třemi těsněními). Pokud se to udělá, můžeš teoreticky snížit teplotu topné soustavy na nízko teplotní a to i bez podlahového topení. V takovém případě je velikost radiátorů cca dvojnásobná oproti bežnému teplotnímu spádu a podle toho se volí výkon kotle, resp. čerpadla.
Já to udělal pro tchána ve stoletém cihlovém domě. My to měli snadnější, předělávali jsme řadový dům z 80.tých let. Oba topíme kondenzačním plynovým kotlem a oba máme krb jako "záložní" topení (vyřešené máme taky přisávání vzduchu ke krbu).
Teplo a vhko hlídám appMobile-Alerts. Zkušenost k nezaplacení. Vydalo by to na román.
Podle tvých fotek/videa, bych nejdříve doporučil udělat kolem baráku drenáž a dešťovou vodu bych odvedl o dost dál od domu a pohlídal taky vodu od souseda.
Svépomocí můžeš řešit taky chemickou injektáž zdiva. Www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz. Pokud nemáš vlhkou zasolenou omítku, tak ji nemusíš okopávat.
Dále vidím nezastřešenou terasu, která může být taky zdrojem vlhkosti. Často se hydroizolace takové terasy nepovede udělat dostatečně. Problémové jsou i obyčejné venkovní schody, protože přidělávají teplotní most a pak se tam objeví vlhkost..
Super, pokracuj. Par mych rad: meraky vzdusne vlhkosti kup s displejem. Prinuti te to vyvetrat i kdyz pujdes okolo. Snizit vlhkost se da i odvhcovacem za 3k napr. rohnson r-9212. Stahne vlhkost i kdyz se neda vyvetrat. Zatepleni je zaklad, ale nez ho udelas popremyslej jestli se pod zatepleni neda neco schovat z venkovni strany nepr. elektricke rozvody nebo placata trubka od rekuperace. TC bych nezavrhoval, zkus neco levnejsiho a i pro TUV tu potrebujes cely rok.
Já jsem jednoznačně pro zateplení i tepelné čerpadlo... Zkus poptat fy Instoll od nás ze Říčan. Montují značku Vaillant, takový Superb 😅 poměr cena výkon, a poradí ti z vlastních zkušeností. Věřím, že ti udělají lepší nabídku + vyřídí i dotaci..
Diky za doporučení
Řešil bych asi prvně zateplení domu. U mých rodičů jsme starej dům zateplily a neskutečný rozdíl. A plísně co se objevovali zmizely. A úplně jiné teplo v domě.
Zdravím. Teď jsem to psal i jiného videa.
1/ máš obrovský pozemek. Využij ho pro zemní kolektor!
2/ master energy mají na netu videa (nejsem reklama)
3/ drenáž
4/ centrální rekuperace je nejlepší. Mřížky a rozvody zvládneš sám! Jednotka ti musí dělat přetlak, aby vás krb neudusil! Tzn. Profi jednotka s měřením a okamžitým odstavením při poruše!
(Uvidíš kolik ti vypočítají. Já si myslím, že se do 1kW za hodinu vejdeš. A to i s ohřevem teplé vody. Myslím toho Pavla Sýkoru z master e.)
Některým firmám v oblasti tepelných čerpadel ještě nedošlo, že klondajk už skončil. Já teď potřeboval od chlaďaře na TČ práci na cca hodinu(zapojit 2 trubky a vyvakuovat). Volal jsem prvního, který bydlí cca 500m daleko. Chtěl 5tis kč. Další chtěl 3,5tis Kč. A třetí 1800Kč, což je dle mého už adekvátní cena odvedené práci. Koupil jsem 6kW split vzduch-voda za 44tis se SCOP 4,57 při 35°C otopné vody. Jasně není to "cadillac" , ale je to Gree (SINCLAIR), což je asi největší výrobce klimatizací(TČ) na světě.
Mno ono je to těžký, domácí si sežene vlastní spotřebič, sám si to připojí na vodu / topení, zavolá chlaďaře ať mu to vyvakuuje, nejlíp za 2k, a cokoli se potom na tom potom v životnosti toho spotřebiče posere jde za ním, protože tam byl poslední. To se za 2k fakt nevyplatí, až mu budete vyvolávat na Vánoce, že se něco sere a honem honem nahned...:)
@@sowndyndrome123 Není to těžké, vyvakuování a kontrola těsnosti je standartní úkon, který chlaďař normálně provádí a často je v ceníku uváděn jako jednotlivý úkon.Já po něm nic víc nechci. Pokud nastane únik chladiva z jeho připojení, tak budu požadovat nápravu. Jinak nemám důvod. Podnikám v elektrotechnice přes 20let a často se vyskytuji na stavbě jako poslední, který pouze systém uvede do provozu.A jasně, občas to někdo zkusí, ale pošlu ho do .......Když přijedeš do autoservisu, tak ti také snad provedou běžný servis klimatizace(odsátí, vyvakuování a naplnění) a nestojí to takovej nesmysl, protože to dělají jako poslední.😉
Každopádně trh si to vyřešil - nabídka/poptávka, ať to slouží.. :)
Když je původní zdroj elektrokotel, tak dotace v standardní NZU je na TČ vzduch-voda 90 tis., když bude i na přípravu TV. Ale nejdřív bych zateplil...
Diky za radu a info 👍 Se zateplením souhlasím. Chtěl jsem mít cenovou nabídku a vědět jak se to pohybuje
Já mám v domě podlahové elektrické topení.Stálo to do celého domu i s prací cca 50000 a to ještě přeháním.Je to nadosmrti a jediné,co se může po...t,je termostat za 500,-.A pak jsem si koupil pořádné kamna od české firmy LS kamna(Nemo 9kw) a udělal za pár kaček rozvody vzduchu s ventilátorem(cca 9000,-) a od té doby pouštím podlahovku jenom v koupelně...Myslím,že ty kamna by byly pro tvůj dům ideální zdroj tepla.Ale nesmí to být nějaké krbovky z Obi..
Jo to mom také sám jsem si to instaloval není to špatné. Jen je potřeba to do objektu cpát přes čerpadlo a mít ho levně.
@@tomaskonopac9431 Co myslíte?Anhydrit?
Vsak ale elektricke podlahove topeni je ekonomicka sebevrazda.
@@viktorbilek9454 vzhledem k tomu,že to stojí pár korun a je to nesmrtelné,tak určitě ne.Navíc to má pocitovou teplotu o 3 stupně vyšší než to topí,vytopí to okamžitě bez nějakých ztrát..Oproti tepelku za 400000,které se vám během 10 let párkrát po...e,je to nejlepší,co může být.A v kombinaci s pořádnými kamny je to paráda..Mám to cca 10 let a ani jedna porucha a za elektřinu platím minimum..
@@robertryska1703 Tak nechci se hadat, ale stejne nesouhlasim. Ja to neporovnavam s drahym tepelkem, ale plynovym kotlem nebo peletkovym kotlem. Ze se vam za tu dobu nic nepokazilo, to gratuluji, ale nejsem si jisty, zda se nejaky ten drat v podlaze nemuze dlouhodobym provozem treba prepalit. Kazdopadne i kdyz budu brat v potaz, ze by to byl system nesmrtelny, tak stejne nic moc ekonomicky provozem. Jak muzete platit za elektrinu minimum, pokud by elektricka podlahovka byla vas hlavni zdroj tepla v dome? Ja to mam jenom v koupelne a nepouzivam to. Trva dlouho nez se to zahreje, pak kdyz se to vypne, je podlaha za chvili studena. Akumulace zadna, narozdil od teplovodniho podlahoveho topeni. No a ze to sezere poradne elektriny. V te koupelne to je na plose cca. 4m2 a zere to 800 W.
Určitě to už někdo předemnou psal ale já osobně bych doporučil plynový kondezační kotel náklady na pořízení nejsou tak velké a spotřeba energie je velmi dobrá, ale naprosto chápu že ne všichni mají přípojku na plyn (nevím jestli je to tvůj případ). Abych byl konkrétní dům je nezateplený vytápěná plocha cca 190m2 ve většině místností jsou nová trojskla a v půlce místností je 15cm vaty na stropě jinak žádné zateplení. Za minulý rok jsem protopil 15MWh s cenou 1 830 Kč za MWh takže necelých 30 tisíc. Počáteční investice byla cca 300 tisíc (50 tisíc kotel 250 tisíc kompletně nový topný systém (radiátory a trubky)). Před touto rekonstrukcí jsem na TČ přemýšlel ale topenáři mi řekli že tepelné čerpadlo se pořádně vyplatí jen do pasivních domů a funguje správně do 0 stupňů poté funguje jako elektrokotel.
Díky, v obci není plyn a nějakou velkou nádrž bych u baráku mít nechtěl. Ale díky 👍🙂
Tapo senzory mam a je to super :) Někde jsem četl, že je používají i firmy, protože se dají zkalibrovat a mají velmi malou nejistotu měření.
Ahoj.
Vzhledem k tomu v jaké kvalitě byl dům původního majitele veden, tak by si měl u dobrého projektanta narazit hned na začátku kvůli nízkému průměru potrubí mezi radiátory a poddimenzovaným radiátorům pro nízkoteplotní vytápění jako je TČ a to hodně především kvůli nezateplenosti a kamennosti vašeho domu. zkus oslovit firmu co se věnuje více druhům vytápění ne jen TČ - taková tě určitě méně pravděpodobně natlačí do nesmyslu.
Projektant přes energie je rozhodně dobrý nápad!
Vždy je potřeba to nejdřív vymyslet a teprve potom, když vím co a jak, i udělat.
Já bych to viděl na zateplení (dostanete dotace) a třeba i rozšíření/přístavbu kotelny, kde bude automatický kotel na spalování dřeva. Se skladováním viditelně problém mít nebudete.
Ale teprve projektant Vám řekne, kde bude mít vložená koruna největší/nejrychlejší návratnost.
My Češi neradi platíme za služby, ale fakt se to vyplatí.
++
Můžeš klidně přes celou zahradu natáhnout pod zemí trubku, která ti bude předehřívat vzduch pro rekuperaci. V zimě ti to bude topit a v létě chladit. Mysli na to při bagrování zahrady pro zemní kolektor! 🧠
+ Dotaci ti určitě dají.
Já bych do moc složité věci nešel. Je to doják na údržbu...Nebylo by lepší pořídit akumulační nádrž ( později ve videu jste o tom mluvil ) na 2 m3 ( případně více ) Vidím, že vedle baráku stála nějaká stavba, tak tam by se mohla akumulační nádrž postavit na betonový základ a tepelně izolačně obestavět a zastřešit. 2m3 ohřejete elektrikou z 30st.c. na 80 st.c. modelově 15kw ( nevím Váš příkon a jistič ) po dobu necelých 8 hodin a naakumulujete 120kw/24 hodin a to tipuji stačí na ohřev baráku. Když kouknu na spotové ceny, tak budete cenově minimálně na půlce. V létě by jste de fakto zadarmo, nebo Vám za to dokonce zaplatí, přitápěl bazén a třeba i skleník. U koho máte SPOT? Silně o tom uvažuji baterie, nádrž 1m3... 🙂. Listopad je cenově na SPOT katastrofální..., ale listopad je snad nejhorší měsíc na SPOT... Potom jsou již jen pozitiva 🙂. Doufám.
Obecně je pravda že jakákoliv cesta může vést k tomu že to bude správně tak že neodsuzuji ani elektro kotel ten v tepelně neutrální budově bude Ok. Je to jen soubor opatření. Hlavní je, aby cena za zařízení a opatření byla taková že si to na sebe za dva roky vydělá a patnáct let to bude fungovat . To je celé. Jde o poměr vstupních nákladů k zisku.
Hlavne ta rekuperace me zajima, protoze taky resim vlhkost a injektaz me asi bude cekat, jestli mi zbydou nejaky chechtaky z rekonstrukce strechy.
Díky, pokud to zrralizuju dam urcite o tom vedet 👍🙂
mne by zajímaly spíš někoho komplet náklady, ne jen na topení, mám barák z 1932, 230m obytné plochy, zvenku zateplen, trojskla, díky zdravotnímu průšvihu jsem nedodělal zateplení stropů. Elektrokotel z 93, 12 let nové rozvody a radiátory, topím 22.5st. prakticky všude svítím. Vše na elektriku, + navíc od jiných domácností 24/7 běží 4 servery a 3 počítače,2x router, 3x AP, ant. zesil, 2x swich. Poměrně častá práce v garáži (22 LED zářivek) Platba 10200/ měsíc, letos vratka 13400. Líbila by se mi FVE, ale nelze díky konstrukci střechy.
Celkove náklady bez elektřiny na topení jsou malé. Vodu máme ze studny, takže platíme za kanalizaci a odvoz odpadků, cca max do 10 tis. / ročně.
U nás je hlavní problém to teplo. Chce to zateplit a udělat TČ a věřím, že se ročne dostaneme pod 10 mw a to budu spokojen. Aktuálně máme okolo 20 👎
zkuste poptat tepelné čerpadlo Acond, máme i u příbuzných ve starých domech a spokojenost
Děkuju, vyplnil jsem poptávku a uvidíme 🙂
máš zahradu jak kráva tak jestli tepelko tak jdi do země/voda tč vzduch/voda v mrazech strácí účinost a stává se z něj elektrokotel a je vhodné si vyzkoušet zda stávající topná soustava zvládne vytopit dům s nižší teplotou vody protože čím větší teplota vody tím větší spotřeba energie.
Co jsem si tak zjistoval zeme / voda se vyplati spise nekde v horách. To tepelko je drazsi tak o 30% zadnou vyhodu pro lidi s pozemkem to nema, je to prece vrt do zeme, takze klidne muzes mit malej pozemek. Takovy cerpadlo se vyplati jen zlomku lidem.
Jinak teplota u nas se pohybuje kontinualne do max -5. Jsou samozrejme tydny kdy je -20 ale je to tak tyden, dva v roce. Myslis ze tč vzduch/voda nebude fungovat pri 0^C?
@@prazaknavesnici země voda je i plošný zemní kolektor který se zakopává , vzduch voda bez problému vytopí barák ale je vhodné mít otopnou soustavu na nižší teplotní spád, kolem 0°C bývá právě dost vlhko a namrzá výparník který musí odtávat z čehož bere energii z vyhřáté vody která se ochladí a pak znova ohřívá z teho důvodu je potřeba mět dost vody v systému zhruba 20l/1kw
Kluci mě tohle téma baví už jen proto že už 30 let platím 3000 Kč měsíčně za elektřinu i přes to že na začátku stála 0,5 Kč a teď už bude asi na jaře stát 7 Kč. K tomu topení do podlahy to se nemůže vyplatit pokud budete používat TČ ten zisk bude menší než pokud by jste třeba vzali spot a udělali nádrže.
5:00 - na akú teplotu Vám ide ten elektro kotol? idem aj ja meniť kúrenie na elektro a robím si tak nejako prepočet
Temperujeme dům na 19,5’C zbytek dotapíme v krbu
Tak si porid TČ monoblok. Tam mas jen venkovni jednotku, tudiz nemisis davat dalsi bednu do technicky.
Určitě to bude mít své nevýhody 👍😁
Prej piliny:-)Musel bys je mít od někoho zdarma a mít spoustu novin-letáků a moře volného času!Jako člověk s lepším příjmem je to pro tebe nesmysl.Tepelné čerpadlo vzduch-voda moc do tvého baráku smysl nedává.I kdyby se ti investice vrátila za deset let,nezapočítal jsi pravidelný servis a jak dlouho to tepelko a to vše okolo vydrží?Snad tich 10let,možná 15-20?To už bych raději volil kotel na peletky.Sice je s tím práce-jednou za týden vyčistit kotel a nasypat zásobník.Když je malej zásobník sypeš častěji,ale lepší než dřevo,u toho jsi každý den,sám to znáš.Ještě je jedna možnost a to plyn-plynový zásobník,přijedou jednou za rok a naplněj,to je asi nejlevnější topení co se změny druhu vytápění týká.A na obsluhu nejkomfortnější.At se daří
Mam hned truhláře naproti s myslel jsem si to vyzkoušet a natočit pro sve divaky 👍 Je to zajimave tema 😁 Ale chce to hodne veci k tomu a tak nevim jestli to zvladnu natocit 🤷♂️😁
Určitě se to vyplatí jedině elektrokotlem.
😁
Rozhodne ne!
Napis gawliczekovi o tepelne cerpadlo. On ti poradi.
Všecko špatně od začátku, moc velkej pozemek , tím pádem víc starostí, a moc velkéj starej barák... s tím budou jenom starostí a investice..
S tím čerpadlem to máme stejne mam 2 roky větší od LG a zatím žádný servis nebyl třeba až na spackanou práci elektrikáře kdy to špatně zapojil a ja tak mel nedoplatek 80 tisíc
To mě mrzí Ivo, máš TČ i Fve? Co přesně se stalo, že jsi měl tak velkou škodu (nedoplatek)? Zodpovídala za to potom firma?
@ Mam .bohuzel elektrikář to zapojil na nějaký drahý proud a po týdnu mel přijít a zapnout to na normal. Bohužel nepřišel. Zaplatil jsem to ale kdyz si 2 roky spoříš a pak to dáš za elektriku je fakt nářez . Firma řekla že to neni jeho chyba.
No jo no. Pokud jste dárce peněz řemeslníkům a nic neumíte udělat sám budete stejně celí život něco platit. To je realita.
@@tomaskonopac9431 Jsem opravdu dobrý opravář lesních lakatošů. Ale zapojit celé tepelné čerpadlo opravdu nezvládnu. To je jako kdybych řekl kominíkovi ať mi opraví vanu 🙄
Elektrinou topíme, svítíme, jezdíme a za loňský rok jsem platil 12000. Mám TČ a FVE.
K věci kalkulace tepelného čerpadla u mě hodinová spotřeba cca 3 kWh za hodinu oprostím se od toho, že to je vypínané podle teploty a že topná sezona trvá déle než sto dní a vynásobím 100 x 24 to je 2400 kWh s čerpadlem a o 4800 kWh bez něj. Tedy cca 5000 kWh ročně krát cca 6 Kč to je 30 000 Kč plus 1 MW ušetřená na TUV stál o 10 000 Kč víc náklady na pořízení čerpadel byli cca 80 000 Kč tak že dohromady to stálo 90 000 Kč. životnost minimálně 10 let 36 000 Kč ročně ušetřeno tak že úspora za deset let provozu cca 180 000 Kč. Ok! To bude samozřejmě v případě větší plochy já mám 80 m2 o to více. Také záleží na tepelných ztrátách budovy to jest zdivo okna dveře. Závěrem platím 3500 Kč měsíčně za elektřinu a jede mi na tom všechno zdá se vám to hodně.
No ty počty jsou v tomto případě o dost složitější. Pokud by se nepoužíval ten krb, tak velmi hrubě a dost optimisticky odhaduji spotřebu na 40 MWh/rok. S čerpadlem dejme tomu půlku. Takže pořád docela dost a tak se z finančních důvodů vytápění v krbu nezbaví.
A hlavně se nedá absolutně odhadnout jaké ty ceny budou v budoucnu. Pokud se autisti v Bruselu neprobudí a zatím tomu nic nenasvědčuje, tak připomínám, že jedeme v režimu uhlí fuj, jádro fuj, ale dotujeme tepelná čerpadla a elektromobily. Co by se tak asi mohlo pokazit, nedávno spot v Německu skoro 20kč/kWh. Vyrábíme 40% elektřiny a 50% tepla z uhlí a chceme uhelky za pár let zavřít. Všimněte si hlavně, že podporujeme hlavně zdroje, které vyrábí v létě a zároveň podporujeme spotřebiče, které elektřinu potřebují v zimě.
Jinak FVE nedá v listopadu až lednu skoro nic a moc nevěřím tomu, že by u takovéhoto domu, pokud by byl vytápěn elektrokotlem mohla pokrýt 10% spotřeby.
Podporovaly se přímotopy, skončilo to průserem, podporovaly se plynové kotle, skončilo to průserem a nyní halt podporujeme tepelná čerpadla.
Elektřinou mohu topit, pokud mi nevadí dávat za elektřinu statisíce ročně a nebo pokud mám dům řádně zateplený.
Takže, pokud nesázíte na to, že si brzy s Rusama neřekneme co jsme si, to jsme si, teď jsme zase kámoši a valte nám plyn a suroviny za půl darma, tak bych se elektřině na vytápění vyhnul na 100 honů, spíš ale na 200 honů.
@@zdenekmastalir6910 No jo no. pokud budete topit v krbu nepotřebujete ani zateplení ani čerpadla. Tedy do doby dokud budete schopen sehnat levně palivo a do doby než budete tak starý že nepřiložíte a nevynesete popel.
@@tomaskonopac9431 No pokud si někdo pořídí dům, co má skoro hektar pozemku, tak ještě nějakou dobu bude schopný popel vynést. Palivo mu roste na zahradě. Za mě jednoznačně dřevokotel plus akumulace.
A ve stáří bych tu elektřinu nechtěl platit už vůbec :-)
@@zdenekmastalir6910 No já mám dva domy jeden v Praze tam mám topení tak jak jsem už řekl a druhý tam mám vlastní les plný dřeva jen se mi to nechce těžit. Pokud bych , ale potřeboval tak není problém dřeva mám ve svém vlastnictví až do smrti dost. Hlavně mě reálně těch 3,5 MW ročně stojí cca ani ne 3000 Kč protože to je firemní objekt a ještě si z toho strhávám DPH a nějaké 2000 Kč měsíčně snad budu mít i v důchodu.
@@tomaskonopac9431 No jenže debata je o domě, který potřebuje té elektřiny 10x více a nemá kWh za korunu.
+ lepší je si koupit stroj na pelety!
Lokalni rekuperace je hloupost je to jen předražený wc větrák který chvíli fouká ven a chvíli dovnitř ... doporučuju tepelko a virtualni baterii pri starém baráku je spotřeba velká a to teplo je prostě něco co vyřeší všechny problémy vím o čem mluvím měl jsem to podobně
Díky za osobní zkušenost 👍🙂
Starý dům vytápět elektrokotlem? Pán musí být dolarový milionář. Starý dům musí mít takové tepelné ztráty, že se dá vytápět je kotlem na pevná paliva, a místo dřeva a uhlí v něm topit trinitrotoluenem. 😂
Nibe čerpadlo cena s montáži cca 250 000.... Servis za nula, nic není potřeba řešit. Záruka 5 let plná + 10 let na kompresor.... Firma vás chtěla pěkně oškubat, navíc v době kdy ceny šly dolů je totiž výrazně nižší poptávka po čerpadlech
Jestli chceš poradit s tepelným čerpadlem tak se ozvi. Já si ho montoval sám a nebylo to tak drahý.
Tepelko na 60+ do radiatoru je (ekonomický) nesmysl
Osobni zkušenost nebo jen si to myslíš? Jaká je alternativa v mém případě? Diky 🙂👍
Hah ci sa oplati, nic nieje komfortnejsie sko tepelko.
Mam 200m2 a na tuv a kurenie mam maximalne 3 megawaty :)
Kazdopadne najprv zatepli.
Nemá cenu řešit zdroj tepla dokud to není celé pořádně zateplené a vyřešená ta vlhkost.
Minimalne ma smysl o tom diskutovat. Kazdopadne souhlasim
Topim 100 let stary dům klasickým kotlem 5té třídy Opop , samotíž. A kombi boiler. Uhelné brikety a dřevo. Cena za sezonu 20000kč.
Mam i split jednotky vzduch-vzduch. To je tragédie, po sezóně jsem se vrátil ke kotli zpět. Doplatek za energii byl brutální. Ovladače k tepelku spi věčný spánek ve skříni a doma 25'celsia
Já o multisplit vzduch-vzduch uvažuji do bytu (jako náhrada za elektrické podlahové topení). Jaký model jste měl? Jak velkou plochu jste vytápěl? Tušíte, kolik jste protopil v elektřině při používání jednotek vzduch-vzduch (tj. bez spotřeby elektřiny za ostatní spotřebiče)?
@ing.bohumildopita1054 model LG dnes 3 roky starý. Pokud je venku plus, bere velice málo. V loni v lednu mi umřel starý kotel a než dorazil nový topil jsem v mrazech okolo -10 těmito jednotkami- leden únor. Hned potom jsem si zadal samoodecet u ČEZ výsledek byl - protopeno 17800kč. Vytapim třemi jednotkami
@@ing.bohumildopita1054
Plocha domu 100m čtverečních
@@ing.bohumildopita1054 tepelné ztráty domů 8kw
Špatně zvolené split jednotky. A to buď typem(nevhodné pro topení) a nebo výkonem. A nebo kombinací obojího. Splitové klimatizace specializované na topení mají totiž defakto stejnou konstrukci kompresoru jako tepelná čerpadla, tedy dvoustupňový inverterový kompresor s mezistupňovým vstřikováním par chladiva, což zvyšuje účinnost a provoz při nízkých teplotách.
Automat na uhlí
Jen nemám kotelnu :-))
Uhlí je sajrajt, to snad v dnešní době nikdo nemůže myslet vážně…
Jsem zvedavy kdo ti ty piçovyny jednou bude servisovat
Bydlíš u maminky, že tohle píšeš?
tomu říkám probuzení s naivity
Viděl jsi i video nebo komentuješ pouze náhledové obrázky??
@@prazaknavesnici nejseš na mě nějaké drzé?
!? koko. mezi lidma, lepší, ne
Nejsem odbornik na tepelne cerpadla ale ze staveb kde se potkavam s vodarama co je instaluji a z diskuzi mi vypliva toto.
Tepelne cerpadlo ma nejvyssi ucinnost kdy rozdili teplot jsou co nejnizsi.
V momente kdy je venku 15° a ja budu topit do podlahovky na 30° tak ta uspora bude znat.
V momente kdy venku je -2° a ja to poslu do radiatoru na 60° tak topim v predrazenem elektrokotli.
V tento moment je nejlepsi zatopit v kamnech.
Delal jsem jednu drevostavbu (dilnu) kde se topi jen klimatizacema a bezproblemu to vytopi a jako bonus v lete maji prijemny chladek.
Nie, absolutne to nieje pravda. Vypocitava sa bivalentny bod. A krivka vykonnostna na tepelku.
Ked niekto da nevhodne tepelko na svoj dom tak ano je to blbost.
Jen dotaz od kdy ušetří správně instalované čerpadlo jen 30 % nákladů na topení u mě ušetří okolo 70 % protože účinnost je od dvou do pěti podle venkovní teploty. Možná trochu nastudovat doporučuji. To znamená že z jedné kWh na vstupu dělá 2 kWh až 4 kWh uvnitř. Človíčku, co jste studoval za obor nebyla to filozofie nebo marketink.
TČ máš do podlahovky nebo do klasických radiátorů? Díky za odpověď.
@@prazaknavesnici Vzduch vzduch to je nejlevnější na pořízení. Když pořídíte něco za 400 000 Kč nikdy se vám to nezaplatí a proděláte.
@@tomaskonopac9431 Díky a můžeš mi poslat odkaz na tč co máš? Představuju si něco podobného jako tohle: vip-klima.cz/lg-multisplit-3x-3-5kw-montaz-zdarma?gad_source=1&gclid=CjwKCAiAxea5BhBeEiwAh4t5K-KtkV1ZsysXL5xWMYqFMKEzx2DrDNjUa4EFQ8bRRIoGoc1SazhTsRoCYaoQAvD_BwE
@@prazaknavesnici Jsou to obyčejné klimatizace s topným faktorem do mínus 15 pod nulou. Žiji v oblasti kde neklesají teploty skoro nikdy pod mínus dest .
@@prazaknavesnici Dobre si ujasni, zda by ti to vecne foukani nebylo neprijemne. Mne hodne. Pokud bych porizoval tepelko, tak jen system vzduch - voda (protoze mam maly pozemek). V tvem pripade bych tedy dokonce poridil jiste zeme - voda. Dlouhodobe se to musi vyplatit.
Hele, jen malou poznámku, že ty nejseš uplně čech, tvoje řeč, nebo spíš špatné skloňování mi hodně připomíná tetičku z filmu "Co je doma, to se počítá, pánové..."
to nemyslím jako urážku, jsi sympaťák. Jestli jsi neviděl, určitě se koukni.
A teď k tématu, mám dům tak o 20% menší, nezateplený, pod střechou cca 15-20cm vaty, trojskla. Předchozí majitel topil elektrokotlem, spotřeba domu 26 Mwh ročně. Já jsem pořídil tepelko Nibe AMS10-12 (výkon 12 kw) za 238tis i s montáží, tím že byl v domě elektrokotel, získal jsem dotaci na NZÚ 100 000kč, tak jsem s cenou na 138tis kč. Nyní spotřeba 7-8 Mwh ročně. Topíme do radiátorů, ale je lepší mít trojdeskový, aby jsi mohl topit na nižší teplotu. Technickou místnost mám z bývalého záchodu, stačí. FVE nemám, ani moc po ní netoužím, teď mám nové ceny elektriky, mám fix, za ten rok zaplatím cca 45000kč, to si myslím, že ujde.
Ty jo, že má někdo potřebu řešit na někom nějaké skloňování.... Ty by jsi si měl spíš doučit nějakou větnou skladbu, když už tady něco takového kritizuješ...
Ještě dodám, že tepelko jede třetí zimu a servis 0kč, firma co to montovala sama řekla, že je to v podstatě otočená lednička a na ledničku si taky servis nevoláš.
@@nafukovacikrokodyl8846 to mělo být jako vtipná poznámka, ale chápu, že z psaného textu to nejde moc poznat
@@tomikcesko Já vím, můj komentář měl být také jako vtipná poznámka, ale chápu, že z psaného textu to nejde moc poznat.
@@tomikcesko tebe potkat tak bych to sál lopatou, navážet se do autora kvůli skloňování. Tady tě nepotrebujeme.