Ďakujem za informácie,ste borci ! Rád by som si ale ujasnil jednu vec,ktorá ma zaskočila. Aj na základe Vaších informácii som si zadovážil inteligentnú nabíjačku,konkrétne Bosch C7. Nakoľko mám v parku batérie,ktoré trebárs mesiac,či dva nie sú v prevádzke,chcel som práve tento neduch riešiť tak,že cca raz mesačne dobijem nabíjačkou. Problém však ale je ten,že po mesiaci ,čo baterka bola uložená vonku /nočné teploty okolo nuly/ mi baterku nabíjačka načíta,začne nabíjať,ale po pár sekundách indikuje,že je plne nabitá a nabíjačka prejde do udržiavacieho módu. Toto isté robí aj na iných batériach. Indikuje,že sú plne nabité. Viem,že baterky sú fukčné,autá štartujú a viem aj,že nabíjačka je funkčná,lebo niektoré iné baterky ,ktoré sú viac vybité nabije. Moja otázka je,ako udržiavať baterky v mojich podmienkach,lebo osobne neverím,že po mesiaci nepoužívania je baterka 100% nabitá a má 100% kapacitu.
Já používám CTEK mxs 7.0 a jsem spokojen 👍 pro AGM autobaterii i obyč baterie. Hodně jsem se naučil od pana Čepka, který má taky svůj youtube kanál a s vámi se krásně doplňujete 👍
Rozmyslam nad kupou nabijacky. Baterku mam klasicku Exide Premium 53Ah, 12V. V hladaciku mam nabijacku Exide 12/7 alebo spominanu CTEK mxs 7.0 ale ako spominal pan Gabriel nebude prud 7A vela? Pripadne ktoru z tych nabijaciek by ste mi odporucili. Dakujem
@@PortalRidice Zdravím, mám jej také, ale také mám už x let zásadní problémy s bateriemi v autě. Podle servisu je dobíjení naprosto v pořádku, ale baterie mi nikdy nevydrží více než 2-3 roky max. Navíc, ona doporučovaná desetina C je sice hezká, ale vysvětlil to někdo alternátoru, který baterii dobíjí násobně většími proudy po celou životnost baterie? Je jedno, jestli je to Varta, Banner nebo jiné značky. Na palubáku mám napětí baterie, takže když to klesne, dobíjím, často i 1-2x za měsíc, moje auto je dost užrané. Ani tohle chování k baterii a používání CTEku nestačí na to, aby baterie vydržela déle než 2-3 roky. Typicky jí chcípne 1 článek. Dnešní baterky jsou totální sračky, originální z výroby v autě vydržela 10 let, jakákoli náhrada už jenom zlomek této doby. Můžete mi poradit, jakou baterii si mám koupit, aby vydržela alespoň 5 let? Je to tuším 12V 75 nebo 80Ah. Jde mi spíš o výrobce a řadu, kde mám vybírat. Vyšší cena nevadí. Děkuji.
Hezké video, toto by měli sledovat výrobci a servisáci. Skutečnost je taková, že nové auto baterii nenabíjí. Nyní se oteplilo a auto baterii udržuje na napětí 12,4V a méně. Servis měl auto týden na pozorování a vše je v pořádku. Pokud baterii ext. nabiju tak auto baterii zase vybije. Neřešitelný problém.
Je to strašné. Já mám ráno před každou jízdou nabito pouze na 12,2 V. To aby člověk nabijel autobaterii ručně každý týden. Neskutečné inteligentní nabíjení autobaterie.
Slyšel jsem (opravdu nevím , zda je to pravda) , že alternátory v novějších vozidlech nedobíjejí autobaterie do plna. Důvod jednoduchý: plnění emisních norem. Pokud to tak je, jakože bych se nedivil, tak je to prasárna.
Diskuze pod Vaším příspěvkem je vcelku pravdivá. Jen malé doplnění, nevím jak jste napětí měřil. Pokud auto odemknu, automaticky se aktivují systémy a záleží na výbavě vozidla a proudovém odběru, na kolik poklesne napětí na baterie. Skutečné klidové napětí baterie může být vyšší, ale nevím zda je to Váš případ.
Po siedmych týždňoch nepoužívania auta v 11.a 12. mesiaci sa baterka vybila, asi na 7 V.(Dvojročná batéria). Mal som univerzálnu nabijačku z LIDLa ULGD 3.8A1 , ta si s bateriou neporadila. Kúpil som novší tip ULGD 5.0 E3, Táto ju oživila. Po mesiaci som ju dal do auta mala 12,6 V. Nabijačka stála 12€.
Automat ji nanabije, bude ji brát jako 6V baterii!!! Pro oživení stačí stará nabíječka, a když napětí stoupne na 12V, pak ji ta nebíječka "automat" dá.
@@josefjerabek8878 Starší tip nabíjačky vytiahol na 10,2V. A to bola pripojená min. týždeň. Už som chcel batériu vyhodiť. Ešteže ma to nesúrilo, tak som počkal na novšiu nabíjačku. Ako som už písal, tá to dala na 12,6V. Tých 7V čo píšem hore, to sa fakt nepamätám, tam si dosať hocičo.
môžem dať do auta Opel 2010 AGM batériu namiesto klasickej, bez toho aby som prepogramoval jednotku na AGM ako to majú trebárz BMW ? kde treba naprogramovať nový typ a registrovať batériu ? či takéto autá ešte nič také nemali ?
Zdravím. Ja používam tzv. modelársku nabíjačku Equilibrium MINI V2 . Zvláda NiCd, NiMH, Li-poly, Li-ion, Li-Fe, Pb a gélové akumulátory , takže vlasne aj AGM. Nabíja prúdom 0,1A - 4A. Páči sa mi na nej že má display ,kde je vidieť akým prúdom a napätím sa baterka nabíja, max. napätie pre PB šesťčlánkové auto-batérie má 14,7V,. Nabíjačka sama rozpoznáva počet článkov v batérii po priložení vodičov na póly ,a na základe počtu článkov si sama nastavuje maximálne napätie pre pripojenú batériu, má ochranu proti skratu ,a ukončuje automaticky nabíjanie. Cena do 50€. Mám ju už roky a funguje skvelo. Nabíjačka z Lídla sa nedá rovnať.
Jen mám dotaz. Autobaterie AGM. Vyndaná z auta, doma nabitá. Druhý den po nabití plné napětí 12,8V. Jelikož ji teď nepotřebuji tak zatím stále leží doma v bytě. Po 11 dnech pokles napětí na 12,63V. Je toto běžné, nebo to značí na nějaký problém baterie? Osobně bych čekal, že pokles po 11 dnech bude nulový minimální. Díky za Váš názor.
Dobrý den, se zvyšující se teplotou se snižuje hodnota plynovacího napětí a naopak. Změny jsou max. v řádu desetin voltu a v běžném provozu to není nijak důležitý parametr. Význam má hlavně u průmyslových aplikací UPS.
Mám baterii AMG pro auto start/stop mám dlouhodobě připojení solární nabíječku Optimate s 12 V a 1,67 A. Nabíječka má monitorování stavu nabití baterie. Je to pro ozdravení baterie a pomalé dobíjení. Zatim je to dobré.
Dobrý den, měl jsem odstavené vozidlo, r.v. 2016, 1 rok mimo provoz v garáži…nenastartoval jsem, ani se nehl startér. Baterie původní, vyndal jsem jí a chci dobít. Mám otevřít víčka a kontrolovat elektrolit ? Při nabíjení nechat otevřené víčka ? Můžu požádat o radu ? Vůbec nemám zkušenosti, děkuji….a ještě dotaz : nebude baterie poškozená ? Zjistím asi až po nabití a kontrole ztráty napětí v čase, že ?
Joo, nabíječka je velmi důležitá, kdysi jsem řešil problém, levnou nabíječku bez měření A,V, jsem nechtěl a na drahou jsem neměl, takže jsem sehnal alternátor s regulací - kovošrot z Avie cca 200 kč, motorek z pračky Romo na 220 V- 50 Hz - za 100 kč i s řemínkem a kousek prkna, coby podstavec, kus kabele na 50A a dvě bateriové svorky + a -, světe div se baterie mi tímto způsobem dobíjení vydržela 15 let v provozu.. 12V/125 Ah Varta.
podle stránek TO220 lze používat opačně nabitou autobaterii, sám ji předváděl a hluboce podbitá baterka při opačném nabíjení ještě měla poloviční kapacitu akorát musel myslet na to, že má na plusu mínus a opačně...
Kde máte prosím predajňu? Rád bych príležitostne prišiel poradiť sa a profíkom na tému akumulátorov v našich autách. Máme tiež problémy, padne záruka a padne baterka. Díky moc.
mínusové napětí, to slyším poprvé :) ... díky za rozšíření obzoru .... Měl bych však jeden námět na další díl, startování s powerbankami ... nevím, jestli je to téma na extra díl, ale zajímalo by mě to, jelikož jsem si pro případy, viz níže pořídil jednu, u které píšou startovací proud až 500A, kapacitu to má 10k mAh, myslíte, že je to vhodný nástroj na posichrování né úplně vymlácené baterie? Respektive stavu, že nebudu moci díky tomu nastartovat? Zrovna teď jsem řešil, že jsem nemohl nastartovat, světla ale svítila, jen tam nebylo dost na start. Pomohla stará malá nabíječka, nejdřív jsme šli 3A, za 5 minut tam pustil 5A, za dalších 10 minut odpojeno, a tradá, start jak u nové baterie :) .... tak jsem pak jel a dobíjel za jízdy, a teď drží, ale mít to na obou místech v garáži mi přijde zbytečný luxus, na vození je to dosti těžké. Ta powerbanka mi přišla jako nejvhodnější alternativa. Akorát je tam baterie, tak se zase trochu bojím to nechávat v autě dlouhodobě kvůli možnému vzplanutí. Těch případů moc není, ale kdyby mi kvůli tomu chytlo auto, tak bych šel asi skočit :D
Díky za informace. Můj CTEK mxs 7.0 již nepoužívám. Je to zmetek. Tváří se že má hotovo a po změření elektrolytu u vybitého akumulátoru měl klidně 60%. Napětí na mokrém akumulátoru nabitém na 100% bez zátěže při 25°C je 12,7V. Nová auta s dálkovým ovládáním berou stále přibližně 20mA. Je to z důvodu, zapnutého přijímače, který očekává povel k otevření vozu. Měření potom není přesné. Jinak alespoň dvakrát za rok na jaře a na podzim nabiju akumulátory na 100%. Mám nabíječku kde mohu programovat jak cílové napětí, tak proud nabíjení, který se algoritmem nabíječky mění v průběhu dobíjení. Kontrolu provádím hustotou elektrolytu. To mi dává jistotu nabití. Akumulátory jsou v autech hlídané kontinuálním měřením napětí Battery Monitor2. Z něho data stahuji do mobilu. Má i mód kontroly, kde měří pokles napětí na akumulátoru při startu motoru. To ukáže spolehlivě stav akumulátoru v zátěži. Nechci již žádné nové nemilé překvapení v noci a za mrazu.
Dobrý den, mohu se zeptat jaké je ideální udržovací napětí klasické(EFB) | gelové | AGM motobaterie? Přes zimu nemohu baterii z moto vyjmout, tak používám nastavitelný DC zdroj na 13V, abych baterii udržoval v ideálním stavu. Je to tak v pořádku? Děkuji. P.David
Co v prípade inteligentného dobíjania v autách prevažne koncern kedy samo auto batériu dobíja len počas brzdenia resp az ked napätie batérie moc klesne a inak je alternátor odpojený a šetrí emisie. To mám nabíjať každý druhý deň resp raz do týždňa lebo auto si drží hodnotu okolo 12,5V pri AGM/FEB batreiach?
Nejlépe by bylo ty pitomce z Bruselské výkrmny pověsit za koule do průvanu . ,,Šetří emise a při výrobě mnoha baterií navíc ( za ty zničené ) asi žádné emise nevznikají . Josef Goebbels by měl radost jak se to od něho naučili .
Doporučená dobrá a ne drahá nabíječka je která.? Na domácí používání. Dík. Používám stále 2 nabíječky, které jsem si kdysi udělal /kondenzátor v primáru/ ale zajímaly by mě i ty současné.
Zdravím, ak chcem nabíjať baterku po jazde keďźe je ešte teplá od motora dajme tomu aspoň po hodiné, dá sa ten el. náboj čo klame o stave nabitia zlikvidovať zapnutým svetiel spotrebičov na nejakú max minútku? že sa tým pádom ustáli napätie a je pravdivé ? Ďakujem
Dobrý den, na obytňáku mám solár, který nabíjí přes MPPT kontroler palubní baterii 180Ah, Dual a v případě jejího plného nabití, připojí relé i startovací. Poté dobíjí obě. Stejně tak i obráceně za jízdy z alernátoru. Otázka zní. Je pro baterie dobré, že jsou vyjma zimních měsíců a nocí neustále nabíjeny? Proudy různými 0-10A, dle aktuálního výkonu soláru a stavu baterie. Nebo by bylo lepší po nabití baterií solár vždy odpojovat? A pochopitelně stav vybití hlídat. Ale v praxi se s autem minimálně každý druhý víkend jezdí na kemping. A solár musím zapnout, abych měl elektřinu pro kempování. Děkuji
a jak poznám u nabíječe velox 650 cd2 , že je baterka nabítá ?je to klasický startovací vozík s nabíjením 12/24v má ukazatel ampér a na baterku exide 100ah premium po cca 10 hodinách dodávala ještě 4ampéry ( měřeno přes klešták) dá se taky tak poznat, jeatli je baterie nabitá pokud tečou ještě ampéry ?
Vzhledem k tomu, že teď provozuju malinkatý fotovoltaický ostrovní systém, tak můžu dodat, že můj MPPT dodává ve špičce 11A, které jsou pro mé staré autobaterie (44+44+63+44) Ah už velký proud. (Baterie paralelně.) Proto se chci zeptat. Když baterie vyleju, vypláchnu destilovanou vodou, nechám vyschnout a naplním novou kyselinou, tak pomůžu si tím nějak? + Nikdy jsem nad tím nepřemýšlel, ale ve Fabii mám baterii 63 Ah a alternátor 50A. A říkám si, že ten alternátor tu baterii musí zákonitě zničit, protože tam nikde není omezení nabíjecího proudu. Je to vůbec v automobilech řešeno? (Nenabíjí automobily autobaterie větším proudem než 1/10 C?)
Že je na alternátore napísané 50 A neznamená, že nabíja 50 timi ampérmi. Kedysi mali autá regulátory napätia, ktorý udržoval napätie z alternátora. Neviem, ako je to v nových terajších autách, ale v komentároch píšu ľudia všelijaké nečestnosti výrobcov. Tiež rôzni, akože odborníci píšu veľmi rozdielne údaje o nabíjaní. Istý prameň píše, že pri pripojenej nabíjačke môžeme nabíjať až do 2,8 V na článok. M. Arendáš píše v knihe Nabíjače a nabíjanie celkom rozdielne údaje. Jeden odborník a také rozdiely!!! Str. 30 : 2. stupeň nabíjania 2,2 - 2,45 V na čl.(hustota až 1,25 g/cm3), 3. stupeň nabíjania 2,7 - 2,8 V na čl. Str. 35 : Za 100 % je považovaná kapacita AKU pri hustote 1,26 g/cm3 Str. 75 : Výrobca doporučuje PRVÉ nabitie až do plného nabitia, hustota až na 1,28 g/cm3, napätie pri pripojenej nabíjačke sa po úplnom nabití ustáli na 2,7 - 2,8 V, Ukončiť prvé nabíjanie skôr sa nedoporučuje, môže byť až škodlivé. Str 76 : Aku vždy nabíjame až do znakov plného nabitia, napätie asi 2,8 V na článok. Str 84 : Pri nabíjaní Pb AKU volíme konšt. napätie U = 2,4 - 2,45 V na článok. Tak vyber si !
Jedna elektrikárska otázka : Akým napätím nabíjať olovený akumulátor typu EFB? 14,4V alebo 16,2V ? Mám totiž obavy , že pri 16,2V to už bude dosť vrieť a akumulátor by sa mohol vyvariť.
Mám doma laboratorní zdroj. Napětí i proud můžu celkem přesně regulovat. Nabíjet bych měl tedy ideálně proudem mximálně C/10. Při jakém proudovém odběru bych měl nabíjení ukončit? Případně vadí něčemu když nabíjení poběží i dále?
Ja mam taký problém na ktorý sa chcem opýtať auto stálo asi 2 týždne kvôli vybvovaniu ŠPZ a vybilo ju tak že som nevedel ani odomknúť auto baterka je exide 77 , podarilo sa mi ju nabiť auto štartuje ale bojím sa ze sa mi auto vybije znova síce teraz budem jazdiť každý den 30km tam a naspäť ale neviem či sa môže niečo stať po takomto vybití
U dnešních aut je velký problém se k akumulátoru vůbec dostat. Např. u C MAX to znamená rozebrat vše, co je na levé straně. Když kiksne, tak nejsou kam napojit ani propojovací kabely. U starých aut jsem vyndal akumulátor a doma si ji nabil ( většinou byl vpředu před maskou). Takže většinou jedu do servisu a tam si zaplatím jeho údržbu včetně nabití
Proto jsem si nechal postavit na míru pulzní nabíječ, takže i pro gelovky. Pulzy jede až 15A, je tam pořádný toroid, celé to má okolo 10kg. S ochranou prepolovani, automat jede do 14.5, pak vypne a pokud neklesá baterka pod 13.5, již nenabíjí. Nechápu lidi, co si koupí malé plastové nic za 2000 nebo víc, byť je zmiňovaný CTEK poměrně slušný. Ta nabíječka stála cca 3500. Nabiju s tím vše, jak drobka do Fabie, tak pořádnou trakční do mého traktoru. Omezení toho zdroje vidím tak na 2500Ah. Dnešní doba je mimo, připomíná mi to Bluetooth reproduktor a mp3 z mobilu vs. Gramofon a lampovy koncový zesilovač s pořádným trafem a galvanicky oddelene připojení reproduktorů. Jinak video je ok, akorát nabíjet 1A větší baterku to je věčnost. Zažil jsem desulfataci 2t baterie do VZV, schválně jsem se díval s čím serviska přijel, značku si nepamatuji ale byl tam graf začátek 5.4A a pak 2.5A. 1A je prostě málo, byť je hlazení fajn, kdo má sakra tolik času?
Schvalne jsem si zmeril auta v okoli co mame v rodine a v praci po 2 dnech stani venku. Dacia Duster 1 rok stare auto: 11.8V Opel astra 2013 2.0 tdci : 12.3V Audi A3 2010 2.0 tdi : 12.3V Superb III 2.0 tdi 8/2018 : 12.2V Octavia 3 RS Tdi 2013 : 12.3V tak nevim jake auto ma nabitou baterii kdyz by meli mit vsechny 12.6 nebo 12.8V .. Auta jsou provozovany normalne. To maj vsechny auta baterii polo nebo uplne vybitou? Ani na jednom aute jsem nenameril vice nez 12.3V. Baterie byly pri mereni v klidu 24hodin a pripojene k autu.
Ja som kupil bateriu Continental 110Ah, 950A startovaci prud, z Autodocu. Ked mi prisla, meral som ju, mala 12.5V. Dobil som ju naplno s inteligentnou dobijackou, ktora sla cez 14V, pomaly, dobijanie trvalo skoro 24h. Nechal som ju den ustalit, meriam ju znova a po ustaleni mala len 12.6V. Hovorim si, ze aj ked je nova, tak musela lezat po skladoch mozno aj rok-dva, bez nabitia, mozno pri nizkych teplotach. Lenze 3.0tdi 171 kw nastartuje ako nic a to aj pri -19°C a mam ju uz tri roky a bez problemov. Pri nahodnom merani mam na nej 12.4V a vacsinu casu robim na nej kratke trasy. Nastartovanie a 2 km do prace, takze ten alternator ani nema vela casu ju poriadne dobit. Dobije sa poriadne len ked idem na Slovensko 2-3x za rok po dialnici. Alebo pred zimou, ked na nu pustim preventivne nabijacku. Sem tam vylet tak 40-60 km. Kupoval som aj ine baterie do inych aut, kvazi "nove", ale ani na jednej som nenameral 12.8V v ustalenom stave.
Ano baterie mají omezený počet vybíjecích/nabíjecích cyklů. Čím hlouběji se vybíjí, a čím déle se nechává vybitá, tím méně cyklů dostanete. Ideální je držet ji co nejvíc nabitou. Viz. třeba zde. Při vybití do 0 do 200cyklů, při vybití pouze do 90% více než 1000 cyklů greensarawak.com/wp-content/uploads/2017/12/deapthofdischargeandcyclelife.jpg
Zajímavé nová Dacia duster má nabíjení na 15,4v a drží toto napětí asi do 80 procent akumulátoru nemohu ověřit balonkem jsou tam víčka jen na dotažení ne povolení . Prodejce varoval před častým nabíjením. Mám odzkoušeno když akumulátor nabiji do sta procent. inteligentní nabíjení nepozná že jsem akumulátor nabíjel. a nabíjí celou cestu 12km na 15,4v a akumulátor přebíjí a ten plynuje.To znamená že řídicí jednotka neměří jen napětí a protékající proud ale propočítává i dodanou kapacitu. A nedá se oblbnout.
@@tomasandel3795 Světla jsem neměřil ale při přepínání nabíjecích režimů není poznat snížení výkonu . bude tam stabilizace. Je to znát pouze na ventilátoru v kabině.
Nabyjal som autobateriu 62ah ctek nabyjackou nabyla sa po 2.5H nedalo my to napojil som ju na staru nabyjacku klasika analogovy ampermeter a fuk este sa nabyjala cca7hodin.🙂stara klasika je najlepsia
Zdravím,můžu se zeptat na váš odborný názor.Už dvakrát se mi stalo,že jsem koupil jednu velkou a jednu 77Ah autobaterii a po zapnutí inteligentní nabíječkou mi tato baterku byť menším proudem nabíjela přes 2,5hod.Tudíž baterky nebyly takříkajíc nabity na plnou kapacitu.Oba prodejci mi však tvrdili,že nebylo nutné dobíjet,že baterky měly správné napětí.Ovšem pro mne nebyly dobity na plnou kapacitu a to je pro mne směrodatné.Pokud bych baterku dal na nabíječku a ta mi hned nebo do 5 min.vypla,beru to za OK.Tak tomu ovšem nebylo.Děkuji za stanovisko.
Dobrý den, směrodatné pro stav nabití baterie je klidové napětí. U baterie s volným elektrolytem (i EFB) je to 12,6 V a více, u AGM 12,8 V a více. Pokud i plně nabitou uklidněnou baterii zapojíte na nabíječ, vždy bde dobíjená. Doba dobíjení zavisí na velikosti baterie, nabíjecím proudu a nabíjecí charakteristice nabíječky. Vždy budete doplňovat do baterie minimálně povrchový náboj, který "vyprchá" v řádu hodin. Pokud chcete mít jistitu, že kopupená baterie je skutečně OK, tak ji ponechte nezapojenou do druhého dne a pak změřte napětí. Protože i dlouho skladovaná baterie, již částečně sulfatovaná, bude mít po nabíjení napětí dobré, ale rychle bude klesat a druhý den již může mít napětí pod 12,6 V.
To s tým prepólovaním baterky som najprv neveril lebo mne sa podarilo prehodiť káble a na nabíjačke mi okamžite zrušilo poistku takže táto musela byť fakt na smrť vybitá keď sa nestalo nič a naopak sa ju podarilo nabiť no s obrátenou polaritou. Netušil som že to je vôbec možné. A teraz sa opýtam, keď už je tak zblbnutá ta baterka nejde ju použiť s tým že ked má blbú polaritu tak sa blbo zapoja káble v aute a bude to v pohode ?. Či už nemá kapacitu a nebude držať napätie ?
Dobrý den, baterie je zničená. Nelze bez následků přepólovat kladnou a zápornou elektrodu. Každá má jiné složení aktivní hmota a reverzní chemický proces nefunguje. Ani její opětovné vybití a nabití na správnou polaritu již baterii nezachrání.
Môžete ju použiť a nestratí kapacitu. Toto sa konkrétne podarilo zmerať kapacitu a otestovať, takže batéria NIE JE na vyhodenie. Ide o elektrikára, jeho YT kanál sa volá TO220. Videá sú po slovensky th-cam.com/video/oUWQcw-dAoM/w-d-xo.html
@@jirigabriel106 Můžete to nějak doložit? Z opakované osobní zkušenosti toto nemůžu u zaplavených akumulátorů klasickíé konstrukce potvrdit (jsem elektrotechnik). Na rozdíl od TO220, který na toto měl video, tak jsem měl přepólované akumulátory v ostrém provozu. Jeden z nich sloužil přes 10 let v běžném provozu v autě. Druhý jsem vyřadil minulý rok po necelých šesti letech provozu, což sice není mnoho, ale pracoval v dosti nevhodném režimu poměrně hlubokých cyklů. Třetí pracoval několik let v akumulátorovém vozítku, kde pracoval rovněž v nevhodných podmínkách (nebyl to trakční typ).
Mal som peugeot 206sw, r.v 2005, 1.4 benzin, bateria varta… v roku 2017 som auto predal s povodnou bateriou a auto za 12 rokov nabehalo 120000km. To znamena ze auto casto a dlho stalo. Nevidim vyznam takto baterie čičikat a stale ju dobijat. Nikdy som ju nedobijal a vydrzala 12 rokov. Za mna uplne nezmysli o sulfataci a atd!! Ale aj tak Vas sledujem a davam lajk a odber
@@leksik2 Proč by kecal. V xsara picasso 2.0 hdi jsem měnil origo baterku po 14 letech, v lete stihala v pohodě v zimě už jsem se bál, že přijdou velký mrazy a už by to nedala. A to jsme ji nikdy nedobíjeli a jezdilo to v tejdnu 5km do prace a jen o víkendu delší trasy kolem 80km. Holt normální dobíjení a ne žádný "inteligentní" a kvalitní originální baterka.
@@seldy9 no tak delší trasy tu baterku zas dobijou ale jezdit furt jen krátký, tak by to bylo horší. Já mám inteligentní dobíjení ale naštěstí to mám vypnuté.
Dobíjím 10kW startovacím boostrem, který si nehraje na 1/10 C. Nabijí napěťově jako alternátor, ale napětím 18V a na konci nabíjení cca 14,6V, takže je to celkem fičák... Skoro úplně vybitou 100Ah baterii nabiju za dvaapůl hodiny.
Dobrý deň chcem sa opýtať či môžem reálne robiť desulfatáciu aj 30 hodín pri batérií ktorá je úplne zavretá bojím sa totiž ze vyvrie a následne už nieje možné ju doplniť. Desulfatáciu robím presným stabilizovaný zdrojom 16,3V a 1A na 60Ah batériu. A ešte by som sa chcel opýtať kedy vlastne proces ukončiť po dosiahnutí 16,3-16,5 V?
Při 1 A do napětí 16,3 V nebude problém, baterie bude vařit mírně a má rezervu elektrolytu pro takový případ. Samozřejmě nelze toto dělat často, proto prodávané nabíječky takto vysoké napětí nedosahují. Pořád je nejlepší sledovat stav nabití baterie přes napětí, případně preventivně dobít baterii jednou měsíčně, než krystaly sulfátu stačí "ztvrdnout" a lze je rozpustit standardním procesem nabíjení. Při desulfataci je potřeba mít baterii pod kontrolou a občas kontrolovat teplotu baterie. Pokud začne stoupat nad 40 stupňů, je nutné nabíjení přerušit a pravděpodobně bude již v baterii mikro zkrat.
@@jirigabriel106 ďakujem pekne za odpoveď robil som to včera v noci nakoniec to trvalo 9 hodín prúd som nastavil na max 1 A napätie horná hranica 16,3. Napätie 16,3 som dosiahol po 8h potom som ju nechal ešte hodinku ťahať na 16,3. Batéria sa nehriala vôbec dal som na ňu pre istotu aj teplotné čidlo ktoré by rozpojilo nabíjací obvod pri 45 °C ale batéria nemala viac ako 26°C merané každú hodinu. Jemne si prebublavala pri tom 1A. Desulfatáciu som robil prvýkrát batéria je rok výroby 01/17 ale chodí pravidelne štartuje tiež bez problémov ale ak tam niečo bolo nech sa to radšej rozloží. Chcem sa opýtať ešte jednu otázku každú rozpráva o prebití batérie pri napätí viac ako 15V tak ako je možné že pri Desulfatacii jej napätie 16,3 neublíži ? Je to myslené tak ze ak by som použil napätie 16,3 pri tej 1/10 nabijaceho prúdu. Vtedy by to bolo asi dlhodobo deštrukcne.
@@MsOldTime Dobrý den, napětí nad plynovací, tedy nad 14,7 V způsobuje var elektrolytu, to jste sám poznal. Bublinky plynů se vytvářejí v aktivní hmotě a poškozují její integritu exponenciálně se silou vaření. Tedy i při desulfataci dochází k tomuto jevu, proto se nastavuje malý proud pro minimalizaci varu. Nelze doporučit takto baterii trápit často, kromě trakčních aplikací u kterých při hlubokém vybíjení dochází k změnám v jednotlivých článcích a je potřeba opět stav článků srovnat. Proto mají kvalitní nabíječky trakcí tzv. vyrovnávací nabíjení, opět malým proudem na vyšší napětí a lepší inteligentní nabíječky regenerační proces nabíjení. CTEK nabíjí 1,5 A do 15,8V, NOCO nabíjí až do 16,1 V ale proces je omezen na 4 hod bez ohledu na výši napětí.
@@jirigabriel106 Ďakujem Vám za cenné údaje vážim si to.ked niekto príde na TH-cam s info ktoré majú nejakú reálnu hodnotu. Prajem Vám vserko dobre v pracovnom a osobnom živote. 💪
Dobrý den, obecně se nabíjení baterie zapojené na vozidle nedoporučuje. Historicky to nebyl problém, ale dnes jinou možnost často nemáte. Moderní elektronické nabíječky s tím nemají problém, špička napětí je nastavená na plynovací napětí baterie, a lepší modely mají i kompenzaci teploty (napěťovou špičku upravují podle teploty okolí). Problém by nastal v momentě nárůstu napětí, které může poškodit elektroniku řídících jednotek vozidla. Jestli k tomuto jevu může dojít při poruše nabíječe ale žádný výrobce neuvádí. Napětí by muselo růst někam k 20 V.
Používám nabíječku z lidlu s displejem, už tak dva a půl roku, zatím s ní nemám problém; baterii, která nenastartovala auto (ani při startování přes kabely jiným autem) ji nabila a i po měsíci auto znovu nastartovalo napoprvé. Pak se mi líbí, že ji můžu nechat nabíjet a po nabití se sama přepne na udržování napětí. Jednou se mi podařilo omylem zapojit (mimo auto) na špatné póly, nabíječka mi to ihned dala vědět.
je to možné, jsou 200 amperove, ale problém mohl být i ve vyvedených kontaktech pro baterii v motorovém prostoru, baterie byla pod zadní lavicí. Druhá věc je, že nahodit bezmála třílitrový šestiválec litrovým čtyřválcem je trochu oříšek. Nicméně se to nepovedlo ani šestnáctistovce.
15 V je již nebezpečná hranice. To by mělo nabíjení skončit. U nových aut , se musí využívat rekuperace, kdy při jízdě z kopce se zařazeným kvaltem stoupně dobíjecí napětí na 14,9V. Krátkodobě to totiž baterie AGM snese. Připomínám, že musíte u těchto nových aut při dojíždění, a z kopce mít zařazený kvat, jinak nebude vaše baterie dobitá. Při jízde s plvnem se nabíjecí napětí totiž pohybuje okolo 13,3V. A to Vám baterii rychle nedobije! To je to nové kurvítko díky ekoteroristům!
Zial malo kto ma doma presny multimeter a taketo male rozdiely napätia su vela krat v ramci odchylky nepresnosti merakov. Mam doma 3 meraky a kazdy ukaze trochu ine napätie :( Slusny Fluke 115 stoji kludne 300 Eur...
Alternátor není nabíječka. Je to zdroj stabilizovaného napětí. Na regulaci nabíjecího proudu zvysoka kašle. Vybitou baterii nabíjí proudem několik desítek ampér...
Já nechci nic říkat, člověk dělá chyby celý život, ale přehodit kabely na baterii a přepólovat ji......To je snad prvořadá věc kam strkám plus a minus......Člověk se pořád učí a občas kroutí i hlavou......
Toyota, Kubota, Suzuki...to vsetko mi nabija na 14,8 V 😂 baterka v aute 12 rokov , v traktore co stoji celu zimu 10 rokov a stale ide. Tie nové auta ako skodovky maju inteligenciu a nabijaju iba na 12 V aby spotreba a za 2 roky baterka KO. Aj ludia co maju fotovoltaiky a olovo vam povedia ze treba az do absorpcie nabijat 15V aby sa rozpistili sulfidi ( omluvte ma ak som to zle pomenoval) . A vsetky nabijacky co su na auta su na nic lebo iba do 13,5V viac nedaju. Cize kupte si nejaky zdroj alebo Q8 smart a pod nabijacky na lifepo4 da sa tam vsetko nastavit, max 20A a stoji to 30€
Co to je zase za blbost, že nabíječka přestane po dvou a půl dnech nabíjet vadnou baterku? Nabíječka si tu baterku měří průběžně a ne v časovém intervalu. Neznám takovou....
Já nabijím klasicky přes trafo 24V 300VA, kondezátor 6uF a na sekundáru jen graetzův můstek 😉 taky jsem jednou provizorně nabíjel taky přes trafo, ale místo kondenzátoru byla žárovka 200W a výstupu byla jen jedna dioda 10A na chladiči 😀 v jednoduchosti je krása 😉
Nemáš pravdu. Při krátkých pojížďkách se baterka nestačí dobít. A nová auta už baterii nikdy úplně nenabíjejí, protože udržují baterku nabitou jen na 50 - 70%.
Dobré postřehy, to jsou hold ty zkušenosti. Proto jsou na světě odborníci kteří vědí jak na to. Děkuji
Ďakujem za informácie,ste borci ! Rád by som si ale ujasnil jednu vec,ktorá ma zaskočila. Aj na základe Vaších informácii som si zadovážil inteligentnú nabíjačku,konkrétne Bosch C7. Nakoľko mám v parku batérie,ktoré trebárs mesiac,či dva nie sú v prevádzke,chcel som práve tento neduch riešiť tak,že cca raz mesačne dobijem nabíjačkou. Problém však ale je ten,že po mesiaci ,čo baterka bola uložená vonku /nočné teploty okolo nuly/ mi baterku nabíjačka načíta,začne nabíjať,ale po pár sekundách indikuje,že je plne nabitá a nabíjačka prejde do udržiavacieho módu. Toto isté robí aj na iných batériach. Indikuje,že sú plne nabité. Viem,že baterky sú fukčné,autá štartujú a viem aj,že nabíjačka je funkčná,lebo niektoré iné baterky ,ktoré sú viac vybité nabije. Moja otázka je,ako udržiavať baterky v mojich podmienkach,lebo osobne neverím,že po mesiaci nepoužívania je baterka 100% nabitá a má 100% kapacitu.
Já používám CTEK mxs 7.0 a jsem spokojen 👍 pro AGM autobaterii i obyč baterie. Hodně jsem se naučil od pana Čepka, který má taky svůj youtube kanál a s vámi se krásně doplňujete 👍
CTEK je špička, nemohl jste vybral lépe.
Rozmyslam nad kupou nabijacky. Baterku mam klasicku Exide Premium 53Ah, 12V. V hladaciku mam nabijacku Exide 12/7 alebo spominanu CTEK mxs 7.0 ale ako spominal pan Gabriel nebude prud 7A vela? Pripadne ktoru z tych nabijaciek by ste mi odporucili. Dakujem
Ja používam zase EXIDE 12/7 pre auto a scooter a je to easy naklikate si kolko ma Ah aký je to tip batérie a hotovo
@@danielgabris5012 pro moji baterku AGM 70 Ah, 760A je nabíjecí proud 7A akorát 👍 Vám by stačila CTEK 5.0
@@PortalRidice Zdravím, mám jej také, ale také mám už x let zásadní problémy s bateriemi v autě. Podle servisu je dobíjení naprosto v pořádku, ale baterie mi nikdy nevydrží více než 2-3 roky max. Navíc, ona doporučovaná desetina C je sice hezká, ale vysvětlil to někdo alternátoru, který baterii dobíjí násobně většími proudy po celou životnost baterie? Je jedno, jestli je to Varta, Banner nebo jiné značky. Na palubáku mám napětí baterie, takže když to klesne, dobíjím, často i 1-2x za měsíc, moje auto je dost užrané. Ani tohle chování k baterii a používání CTEku nestačí na to, aby baterie vydržela déle než 2-3 roky. Typicky jí chcípne 1 článek. Dnešní baterky jsou totální sračky, originální z výroby v autě vydržela 10 let, jakákoli náhrada už jenom zlomek této doby. Můžete mi poradit, jakou baterii si mám koupit, aby vydržela alespoň 5 let? Je to tuším 12V 75 nebo 80Ah. Jde mi spíš o výrobce a řadu, kde mám vybírat. Vyšší cena nevadí. Děkuji.
Hezké video, toto by měli sledovat výrobci a servisáci. Skutečnost je taková, že nové auto baterii nenabíjí. Nyní se oteplilo a auto baterii udržuje na napětí 12,4V a méně. Servis měl auto týden na pozorování a vše je v pořádku. Pokud baterii ext. nabiju tak auto baterii zase vybije. Neřešitelný problém.
Je to strašné. Já mám ráno před každou jízdou nabito pouze na 12,2 V. To aby člověk nabijel autobaterii ručně každý týden. Neskutečné inteligentní nabíjení autobaterie.
Asi trénink na dobu elektromobility :)
Slyšel jsem (opravdu nevím , zda je to pravda) , že alternátory v novějších vozidlech nedobíjejí autobaterie do plna. Důvod jednoduchý: plnění emisních norem. Pokud to tak je, jakože bych se nedivil, tak je to prasárna.
@@zhulena_surikata423 je to tak. Je to kvůli splnění eko norem.
Diskuze pod Vaším příspěvkem je vcelku pravdivá. Jen malé doplnění, nevím jak jste napětí měřil. Pokud auto odemknu, automaticky se aktivují systémy a záleží na výbavě vozidla a proudovém odběru, na kolik poklesne napětí na baterie. Skutečné klidové napětí baterie může být vyšší, ale nevím zda je to Váš případ.
Po siedmych týždňoch nepoužívania auta v 11.a 12. mesiaci sa baterka vybila, asi na 7 V.(Dvojročná batéria). Mal som univerzálnu nabijačku z LIDLa ULGD 3.8A1 , ta si s bateriou neporadila. Kúpil som novší tip ULGD 5.0 E3, Táto ju oživila. Po mesiaci som ju dal do auta mala 12,6 V. Nabijačka stála 12€.
Automat ji nanabije, bude ji brát jako 6V baterii!!! Pro oživení stačí stará nabíječka, a když napětí stoupne na 12V, pak ji ta nebíječka "automat" dá.
@@josefjerabek8878 Starší tip nabíjačky vytiahol na 10,2V. A to bola pripojená min. týždeň. Už som chcel batériu vyhodiť. Ešteže ma to nesúrilo, tak som počkal na novšiu nabíjačku. Ako som už písal, tá to dala na 12,6V. Tých 7V čo píšem hore, to sa fakt nepamätám, tam si dosať hocičo.
môžem dať do auta Opel 2010 AGM batériu namiesto klasickej, bez toho aby som prepogramoval jednotku na AGM ako to majú trebárz BMW ? kde treba naprogramovať nový typ a registrovať batériu ? či takéto autá ešte nič také nemali ?
Zdravím. Ja používam tzv. modelársku nabíjačku Equilibrium MINI V2 . Zvláda NiCd, NiMH, Li-poly, Li-ion, Li-Fe, Pb a gélové akumulátory , takže vlasne aj AGM. Nabíja prúdom 0,1A - 4A. Páči sa mi na nej že má display ,kde je vidieť akým prúdom a napätím sa baterka nabíja, max. napätie pre PB šesťčlánkové auto-batérie má 14,7V,. Nabíjačka sama rozpoznáva počet článkov v batérii po priložení vodičov na póly ,a na základe počtu článkov si sama nastavuje maximálne napätie pre pripojenú batériu, má ochranu proti skratu ,a ukončuje automaticky nabíjanie. Cena do 50€. Mám ju už roky a funguje skvelo. Nabíjačka z Lídla sa nedá rovnať.
Jakou značku auto nabíječky konkrétně doporučujete ? A jaký je váš názor na tuto : Nabíječka baterií EINHELL CE-BC 30 M. ? Děkuji
Jen mám dotaz. Autobaterie AGM. Vyndaná z auta, doma nabitá. Druhý den po nabití plné napětí 12,8V. Jelikož ji teď nepotřebuji tak zatím stále leží doma v bytě. Po 11 dnech pokles napětí na 12,63V. Je toto běžné, nebo to značí na nějaký problém baterie? Osobně bych čekal, že pokles po 11 dnech bude nulový minimální. Díky za Váš názor.
Při jaké teplotě okolí je důležité brát napětí u agm baterie 12,7V? A jak ye liší napětí s měnící teplotou okolí +-30stupnu celsia?
Dobrý den, se zvyšující se teplotou se snižuje hodnota plynovacího napětí a naopak. Změny jsou max. v řádu desetin voltu a v běžném provozu to není nijak důležitý parametr. Význam má hlavně u průmyslových aplikací UPS.
@@jirigabriel106 no my se tu ale bavime o desetinách voltů
Mám baterii AMG pro auto start/stop mám dlouhodobě připojení solární nabíječku Optimate s 12 V a 1,67 A. Nabíječka má monitorování stavu nabití baterie.
Je to pro ozdravení baterie a pomalé dobíjení.
Zatim je to dobré.
Udržovací napětí má být 13,3V! Pozor, bateri poškozuje trvalé připojení na 14,2V! Které normálně při jízdě produkuje alternátor v autě!
Používám solární pulzní chytnou nabíječku.Zatim Po roce používání je vše Ok.
@@josefjerabek8878 No a když tak jezdily auta dříve, tak byla baterka na napětí alternátoru pořád a vydržela 8 let... Tak to bude asi složitější.
Dobrý den, měl jsem odstavené vozidlo, r.v. 2016, 1 rok mimo provoz v garáži…nenastartoval jsem, ani se nehl startér. Baterie původní, vyndal jsem jí a chci dobít. Mám otevřít víčka a kontrolovat elektrolit ? Při nabíjení nechat otevřené víčka ? Můžu požádat o radu ? Vůbec nemám zkušenosti, děkuji….a ještě dotaz : nebude baterie poškozená ? Zjistím asi až po nabití a kontrole ztráty napětí v čase, že ?
Používam pre AGM exide nabíjačku Bosch c3 , nevýhoda tejto nabíjačky je ze ju nabíja aj 4 dní, a ďalšie mínus je ze nedokáže nabiť vybitý akumulátor.
Joo, nabíječka je velmi důležitá, kdysi jsem řešil problém, levnou nabíječku bez měření A,V, jsem nechtěl a na drahou jsem neměl, takže jsem sehnal alternátor s regulací - kovošrot z Avie cca 200 kč, motorek z pračky Romo na 220 V- 50 Hz - za 100 kč i s řemínkem a kousek prkna, coby podstavec, kus kabele na 50A a dvě bateriové svorky + a -, světe div se baterie mi tímto způsobem dobíjení vydržela 15 let v provozu.. 12V/125 Ah Varta.
podle stránek TO220 lze používat opačně nabitou autobaterii, sám ji předváděl a hluboce podbitá baterka při opačném nabíjení ještě měla poloviční kapacitu akorát musel myslet na to, že má na plusu mínus a opačně...
Dobry den,
mozem autobateriu nabijat kazdy tyzden, alebo 2x do tyzdna???
Jazdim 1x do tyzdna auto tak cca 40min.
Dakujem
Kde máte prosím predajňu? Rád bych príležitostne prišiel poradiť sa a profíkom na tému akumulátorov v našich autách. Máme tiež problémy, padne záruka a padne baterka. Díky moc.
mínusové napětí, to slyším poprvé :) ... díky za rozšíření obzoru ....
Měl bych však jeden námět na další díl, startování s powerbankami ... nevím, jestli je to téma na extra díl, ale zajímalo by mě to, jelikož jsem si pro případy, viz níže pořídil jednu, u které píšou startovací proud až 500A, kapacitu to má 10k mAh, myslíte, že je to vhodný nástroj na posichrování né úplně vymlácené baterie? Respektive stavu, že nebudu moci díky tomu nastartovat?
Zrovna teď jsem řešil, že jsem nemohl nastartovat, světla ale svítila, jen tam nebylo dost na start. Pomohla stará malá nabíječka, nejdřív jsme šli 3A, za 5 minut tam pustil 5A, za dalších 10 minut odpojeno, a tradá, start jak u nové baterie :) .... tak jsem pak jel a dobíjel za jízdy, a teď drží, ale mít to na obou místech v garáži mi přijde zbytečný luxus, na vození je to dosti těžké. Ta powerbanka mi přišla jako nejvhodnější alternativa. Akorát je tam baterie, tak se zase trochu bojím to nechávat v autě dlouhodobě kvůli možnému vzplanutí. Těch případů moc není, ale kdyby mi kvůli tomu chytlo auto, tak bych šel asi skočit :D
Dobrý den, děkujeme za námět, který zkusíme nějak uchopit a zpracovat jej.
Díky za informace. Můj CTEK mxs 7.0 již nepoužívám. Je to zmetek. Tváří se že má hotovo a po změření elektrolytu u vybitého akumulátoru měl klidně 60%. Napětí na mokrém akumulátoru nabitém na 100% bez zátěže při 25°C je 12,7V. Nová auta s dálkovým ovládáním berou stále přibližně 20mA. Je to z důvodu, zapnutého přijímače, který očekává povel k otevření vozu. Měření potom není přesné. Jinak alespoň dvakrát za rok na jaře a na podzim nabiju akumulátory na 100%. Mám nabíječku kde mohu programovat jak cílové napětí, tak proud nabíjení, který se algoritmem nabíječky mění v průběhu dobíjení. Kontrolu provádím hustotou elektrolytu. To mi dává jistotu nabití. Akumulátory jsou v autech hlídané kontinuálním měřením napětí Battery Monitor2. Z něho data stahuji do mobilu. Má i mód kontroly, kde měří pokles napětí na akumulátoru při startu motoru. To ukáže spolehlivě stav akumulátoru v zátěži. Nechci již žádné nové nemilé překvapení v noci a za mrazu.
Dobrý den, mohu se zeptat jaké je ideální udržovací napětí klasické(EFB) | gelové | AGM motobaterie? Přes zimu nemohu baterii z moto vyjmout, tak používám nastavitelný DC zdroj na 13V, abych baterii udržoval v ideálním stavu. Je to tak v pořádku? Děkuji. P.David
13,1V. Ale většina udržovacích nabíječek používá až 13,7V a to je špatně. Baterie se tak zbytečně opotřebovává.
Co v prípade inteligentného dobíjania v autách prevažne koncern kedy samo auto batériu dobíja len počas brzdenia resp az ked napätie batérie moc klesne a inak je alternátor odpojený a šetrí emisie. To mám nabíjať každý druhý deň resp raz do týždňa lebo auto si drží hodnotu okolo 12,5V pri AGM/FEB batreiach?
Nejlépe by bylo ty pitomce z Bruselské výkrmny pověsit za koule do průvanu . ,,Šetří emise a při výrobě mnoha baterií navíc ( za ty zničené ) asi žádné emise nevznikají . Josef Goebbels by měl radost jak se to od něho naučili .
Doporučená dobrá a ne drahá nabíječka je která.? Na domácí používání. Dík. Používám stále 2 nabíječky, které jsem si kdysi udělal /kondenzátor v primáru/ ale zajímaly by mě i ty současné.
Victron Blue Smart charger
Zdravím, ak chcem nabíjať baterku po jazde keďźe je ešte teplá od motora dajme tomu aspoň po hodiné, dá sa ten el. náboj čo klame o stave nabitia zlikvidovať zapnutým svetiel spotrebičov na nejakú max minútku? že sa tým pádom ustáli napätie a je pravdivé ? Ďakujem
Dobrý den, na obytňáku mám solár, který nabíjí přes MPPT kontroler palubní baterii 180Ah, Dual a v případě jejího plného nabití, připojí relé i startovací. Poté dobíjí obě. Stejně tak i obráceně za jízdy z alernátoru. Otázka zní. Je pro baterie dobré, že jsou vyjma zimních měsíců a nocí neustále nabíjeny? Proudy různými 0-10A, dle aktuálního výkonu soláru a stavu baterie. Nebo by bylo lepší po nabití baterií solár vždy odpojovat? A pochopitelně stav vybití hlídat. Ale v praxi se s autem minimálně každý druhý víkend jezdí na kemping. A solár musím zapnout, abych měl elektřinu pro kempování.
Děkuji
a jak poznám u nabíječe velox 650 cd2 , že je baterka nabítá ?je to klasický startovací vozík s nabíjením 12/24v má ukazatel ampér a na baterku exide 100ah premium po cca 10 hodinách dodávala ještě 4ampéry ( měřeno přes klešták) dá se taky tak poznat, jeatli je baterie nabitá pokud tečou ještě ampéry ?
Při čtyřech ampérech je 100Ah baterie prakticky nabitá...
Vzhledem k tomu, že teď provozuju malinkatý fotovoltaický ostrovní systém, tak můžu dodat, že můj MPPT dodává ve špičce 11A, které jsou pro mé staré autobaterie (44+44+63+44) Ah už velký proud.
(Baterie paralelně.)
Proto se chci zeptat.
Když baterie vyleju, vypláchnu destilovanou vodou, nechám vyschnout a naplním novou kyselinou, tak pomůžu si tím nějak?
+
Nikdy jsem nad tím nepřemýšlel, ale ve Fabii mám baterii 63 Ah a alternátor 50A. A říkám si, že ten alternátor tu baterii musí zákonitě zničit, protože tam nikde není omezení nabíjecího proudu.
Je to vůbec v automobilech řešeno? (Nenabíjí automobily autobaterie větším proudem než 1/10 C?)
Že je na alternátore napísané 50 A neznamená, že nabíja 50 timi ampérmi. Kedysi mali autá regulátory napätia, ktorý udržoval napätie z alternátora. Neviem, ako je to v nových terajších autách, ale v komentároch píšu ľudia všelijaké nečestnosti výrobcov. Tiež rôzni, akože odborníci píšu veľmi rozdielne údaje o nabíjaní. Istý prameň píše, že pri pripojenej nabíjačke môžeme nabíjať až do 2,8 V na článok. M. Arendáš píše v knihe Nabíjače a nabíjanie celkom rozdielne údaje. Jeden odborník a také rozdiely!!!
Str. 30 : 2. stupeň nabíjania 2,2 - 2,45 V na čl.(hustota až 1,25 g/cm3),
3. stupeň nabíjania 2,7 - 2,8 V na čl.
Str. 35 : Za 100 % je považovaná kapacita AKU pri hustote 1,26 g/cm3
Str. 75 : Výrobca doporučuje PRVÉ nabitie až do plného nabitia, hustota až na 1,28 g/cm3, napätie pri pripojenej nabíjačke sa po úplnom nabití ustáli na 2,7 - 2,8 V, Ukončiť prvé nabíjanie skôr sa nedoporučuje, môže byť až škodlivé.
Str 76 : Aku vždy nabíjame až do znakov plného nabitia, napätie asi 2,8 V na článok.
Str 84 : Pri nabíjaní Pb AKU volíme konšt. napätie U = 2,4 - 2,45 V na článok.
Tak vyber si !
Jedna elektrikárska otázka : Akým napätím nabíjať olovený akumulátor typu EFB?
14,4V alebo 16,2V ?
Mám totiž obavy , že pri 16,2V to už bude dosť vrieť a akumulátor by sa mohol vyvariť.
Stejným jako klasickou baterii čili těch 14,4 V
@@jansmolik8356 Klasický se úplně dobije až při 16,8V...
Pekný večer. Mám v Octavii berii AGM 70 amh. Mám nabíječku z Lidlu automat. Môžem s ňou nabíjať AGMku. Ďakujem.
Jestli se nemýlím, tak u Lidlácký nabíječky se AGM nabíjí na symbolu zimní vločky .
@@Davidos90 Ďakujem
Dobrý den, podívejte se do návodu, případně ne web Lidlu. Tam by to mělo být uvedeno.
Lídl prodával víc druhů nabíječek. Pokud máte na mysli ty nabíječky ve tvaru "úzké dlouhé nudle" s mikroprocesorem, tak ano.
Mám doma laboratorní zdroj. Napětí i proud můžu celkem přesně regulovat. Nabíjet bych měl tedy ideálně proudem mximálně C/10. Při jakém proudovém odběru bych měl nabíjení ukončit? Případně vadí něčemu když nabíjení poběží i dále?
Nastabte si napětí na 14.4 V. Omezte proud na 4A nebo 3A.
Dobíjení ukončete při proudu 0.5A.
Aku bude na na 99 % nabitý.
Ja mam taký problém na ktorý sa chcem opýtať auto stálo asi 2 týždne kvôli vybvovaniu ŠPZ a vybilo ju tak že som nevedel ani odomknúť auto baterka je exide 77 , podarilo sa mi ju nabiť auto štartuje ale bojím sa ze sa mi auto vybije znova síce teraz budem jazdiť každý den 30km tam a naspäť ale neviem či sa môže niečo stať po takomto vybití
U dnešních aut je velký problém se k akumulátoru vůbec dostat. Např. u C MAX to znamená rozebrat vše, co je na levé straně. Když kiksne, tak nejsou kam napojit ani propojovací kabely. U starých aut jsem vyndal akumulátor a doma si ji nabil ( většinou byl vpředu před maskou). Takže většinou jedu do servisu a tam si zaplatím jeho údržbu včetně nabití
Také mám Ctek mxs 3.8 a maximální spokojenost.
Proto jsem si nechal postavit na míru pulzní nabíječ, takže i pro gelovky. Pulzy jede až 15A, je tam pořádný toroid, celé to má okolo 10kg. S ochranou prepolovani, automat jede do 14.5, pak vypne a pokud neklesá baterka pod 13.5, již nenabíjí. Nechápu lidi, co si koupí malé plastové nic za 2000 nebo víc, byť je zmiňovaný CTEK poměrně slušný. Ta nabíječka stála cca 3500. Nabiju s tím vše, jak drobka do Fabie, tak pořádnou trakční do mého traktoru. Omezení toho zdroje vidím tak na 2500Ah.
Dnešní doba je mimo, připomíná mi to Bluetooth reproduktor a mp3 z mobilu vs. Gramofon a lampovy koncový zesilovač s pořádným trafem a galvanicky oddelene připojení reproduktorů.
Jinak video je ok, akorát nabíjet 1A větší baterku to je věčnost. Zažil jsem desulfataci 2t baterie do VZV, schválně jsem se díval s čím serviska přijel, značku si nepamatuji ale byl tam graf začátek 5.4A a pak 2.5A. 1A je prostě málo, byť je hlazení fajn, kdo má sakra tolik času?
Schvalne jsem si zmeril auta v okoli co mame v rodine a v praci po 2 dnech stani venku.
Dacia Duster 1 rok stare auto: 11.8V
Opel astra 2013 2.0 tdci : 12.3V
Audi A3 2010 2.0 tdi : 12.3V
Superb III 2.0 tdi 8/2018 : 12.2V
Octavia 3 RS Tdi 2013 : 12.3V
tak nevim jake auto ma nabitou baterii kdyz by meli mit vsechny 12.6 nebo 12.8V ..
Auta jsou provozovany normalne. To maj vsechny auta baterii polo nebo uplne vybitou? Ani na jednom aute jsem nenameril vice nez 12.3V. Baterie byly pri mereni v klidu 24hodin a pripojene k autu.
Ja som kupil bateriu Continental 110Ah, 950A startovaci prud, z Autodocu. Ked mi prisla, meral som ju, mala 12.5V. Dobil som ju naplno s inteligentnou dobijackou, ktora sla cez 14V, pomaly, dobijanie trvalo skoro 24h. Nechal som ju den ustalit, meriam ju znova a po ustaleni mala len 12.6V. Hovorim si, ze aj ked je nova, tak musela lezat po skladoch mozno aj rok-dva, bez nabitia, mozno pri nizkych teplotach. Lenze 3.0tdi 171 kw nastartuje ako nic a to aj pri -19°C a mam ju uz tri roky a bez problemov. Pri nahodnom merani mam na nej 12.4V a vacsinu casu robim na nej kratke trasy. Nastartovanie a 2 km do prace, takze ten alternator ani nema vela casu ju poriadne dobit. Dobije sa poriadne len ked idem na Slovensko 2-3x za rok po dialnici. Alebo pred zimou, ked na nu pustim preventivne nabijacku. Sem tam vylet tak 40-60 km. Kupoval som aj ine baterie do inych aut, kvazi "nove", ale ani na jednej som nenameral 12.8V v ustalenom stave.
Poprosím vás nemá baterka tiež niekoľko ciklov nabíjania? Nevadí jej často nabíjať? Nebere jej to kapacitu?
Ano baterie mají omezený počet vybíjecích/nabíjecích cyklů. Čím hlouběji se vybíjí, a čím déle se nechává vybitá, tím méně cyklů dostanete. Ideální je držet ji co nejvíc nabitou. Viz. třeba zde. Při vybití do 0 do 200cyklů, při vybití pouze do 90% více než 1000 cyklů greensarawak.com/wp-content/uploads/2017/12/deapthofdischargeandcyclelife.jpg
Zajímavé nová Dacia duster má nabíjení na 15,4v a drží toto napětí asi do 80 procent akumulátoru nemohu ověřit balonkem jsou tam víčka jen na dotažení ne povolení . Prodejce varoval před častým nabíjením. Mám odzkoušeno když akumulátor nabiji do sta procent. inteligentní nabíjení nepozná že jsem akumulátor nabíjel. a nabíjí celou cestu 12km na 15,4v a akumulátor přebíjí a ten plynuje.To znamená že řídicí jednotka neměří jen napětí a protékající proud ale propočítává i dodanou kapacitu. A nedá se oblbnout.
@@tomasandel3795 Světla jsem neměřil ale při přepínání nabíjecích režimů není poznat snížení výkonu . bude tam stabilizace. Je to znát pouze na ventilátoru v kabině.
Nabyjal som autobateriu 62ah ctek nabyjackou nabyla sa po 2.5H nedalo my to napojil som ju na staru nabyjacku klasika analogovy ampermeter a fuk este sa nabyjala cca7hodin.🙂stara klasika je najlepsia
Zdravím,můžu se zeptat na váš odborný názor.Už dvakrát se mi stalo,že jsem koupil jednu velkou a jednu 77Ah autobaterii a po zapnutí inteligentní nabíječkou mi tato baterku byť menším proudem nabíjela přes 2,5hod.Tudíž baterky nebyly takříkajíc nabity na plnou kapacitu.Oba prodejci mi však tvrdili,že nebylo nutné dobíjet,že baterky měly správné napětí.Ovšem pro mne nebyly dobity na plnou kapacitu a to je pro mne směrodatné.Pokud bych baterku dal na nabíječku a ta mi hned nebo do 5 min.vypla,beru to za OK.Tak tomu ovšem nebylo.Děkuji za stanovisko.
Dobrý den, směrodatné pro stav nabití baterie je klidové napětí. U baterie s volným elektrolytem (i EFB) je to 12,6 V a více, u AGM 12,8 V a více. Pokud i plně nabitou uklidněnou baterii zapojíte na nabíječ, vždy bde dobíjená. Doba dobíjení zavisí na velikosti baterie, nabíjecím proudu a nabíjecí charakteristice nabíječky. Vždy budete doplňovat do baterie minimálně povrchový náboj, který "vyprchá" v řádu hodin. Pokud chcete mít jistitu, že kopupená baterie je skutečně OK, tak ji ponechte nezapojenou do druhého dne a pak změřte napětí. Protože i dlouho skladovaná baterie, již částečně sulfatovaná, bude mít po nabíjení napětí dobré, ale rychle bude klesat a druhý den již může mít napětí pod 12,6 V.
Dobijela menším proudem tzn asi 1A . Takže baterie dostala max 2.5Ah tzn byla původně nabita na 96 % kapacty.
bulhsrskou baterku jsem měl 12 roku a když jsem ji měnil jestě byla dobra.Dalsi jsem měl německou tu jsem měl 9.roku.
To s tým prepólovaním baterky som najprv neveril lebo mne sa podarilo prehodiť káble a na nabíjačke mi okamžite zrušilo poistku takže táto musela byť fakt na smrť vybitá keď sa nestalo nič a naopak sa ju podarilo nabiť no s obrátenou polaritou. Netušil som že to je vôbec možné. A teraz sa opýtam, keď už je tak zblbnutá ta baterka nejde ju použiť s tým že ked má blbú polaritu tak sa blbo zapoja káble v aute a bude to v pohode ?. Či už nemá kapacitu a nebude držať napätie ?
Dobrý den, baterie je zničená. Nelze bez následků přepólovat kladnou a zápornou elektrodu. Každá má jiné složení aktivní hmota a reverzní chemický proces nefunguje. Ani její opětovné vybití a nabití na správnou polaritu již baterii nezachrání.
Môžete ju použiť a nestratí kapacitu. Toto sa konkrétne podarilo zmerať kapacitu a otestovať, takže batéria NIE JE na vyhodenie. Ide o elektrikára, jeho YT kanál sa volá TO220. Videá sú po slovensky
th-cam.com/video/oUWQcw-dAoM/w-d-xo.html
@@jirigabriel106 Můžete to nějak doložit? Z opakované osobní zkušenosti toto nemůžu u zaplavených akumulátorů klasickíé konstrukce potvrdit (jsem elektrotechnik). Na rozdíl od TO220, který na toto měl video, tak jsem měl přepólované akumulátory v ostrém provozu. Jeden z nich sloužil přes 10 let v běžném provozu v autě. Druhý jsem vyřadil minulý rok po necelých šesti letech provozu, což sice není mnoho, ale pracoval v dosti nevhodném režimu poměrně hlubokých cyklů. Třetí pracoval několik let v akumulátorovém vozítku, kde pracoval rovněž v nevhodných podmínkách (nebyl to trakční typ).
A balancer na baterie treba ich nabit
Mal som peugeot 206sw, r.v 2005, 1.4 benzin, bateria varta… v roku 2017 som auto predal s povodnou bateriou a auto za 12 rokov nabehalo 120000km. To znamena ze auto casto a dlho stalo. Nevidim vyznam takto baterie čičikat a stale ju dobijat. Nikdy som ju nedobijal a vydrzala 12 rokov. Za mna uplne nezmysli o sulfataci a atd!! Ale aj tak Vas sledujem a davam lajk a odber
Tak to buď kecáš nebo jsi měl obrovský štěstí 😁
Vyskúšaj to z dnešnými baterkami...
@@leksik2 Proč by kecal. V xsara picasso 2.0 hdi jsem měnil origo baterku po 14 letech, v lete stihala v pohodě v zimě už jsem se bál, že přijdou velký mrazy a už by to nedala. A to jsme ji nikdy nedobíjeli a jezdilo to v tejdnu 5km do prace a jen o víkendu delší trasy kolem 80km. Holt normální dobíjení a ne žádný "inteligentní" a kvalitní originální baterka.
Ak tam bola montovana varta tak tam isto nebola od 2005. Peugeot 2005 urcite nemontoval vartu
@@seldy9 no tak delší trasy tu baterku zas dobijou ale jezdit furt jen krátký, tak by to bylo horší. Já mám inteligentní dobíjení ale naštěstí to mám vypnuté.
Dobíjím 10kW startovacím boostrem, který si nehraje na 1/10 C. Nabijí napěťově jako alternátor, ale napětím 18V a na konci nabíjení cca 14,6V, takže je to celkem fičák...
Skoro úplně vybitou 100Ah baterii nabiju za dvaapůl hodiny.
Ta baterka, kdyby mohla, tak vás umlátí k smrti.
@@DzordzikkNesmysl. Není takto nabíjena často. Nevadí jí to.
@@MartinProavis To je ovšem váš názor. Ti co tomu rozumí si to nemyslí a rozhodně to nedoporučuji.
@@Dzordzikk Nesmysl. Alternátor dobijí přesně stejným způsobem a nic se nikde neničí.
Dobrý deň chcem sa opýtať či môžem reálne robiť desulfatáciu aj 30 hodín pri batérií ktorá je úplne zavretá bojím sa totiž ze vyvrie a následne už nieje možné ju doplniť. Desulfatáciu robím presným stabilizovaný zdrojom 16,3V a 1A na 60Ah batériu. A ešte by som sa chcel opýtať kedy vlastne proces ukončiť po dosiahnutí 16,3-16,5 V?
Při 1 A do napětí 16,3 V nebude problém, baterie bude vařit mírně a má rezervu elektrolytu pro takový případ. Samozřejmě nelze toto dělat často, proto prodávané nabíječky takto vysoké napětí nedosahují. Pořád je nejlepší sledovat stav nabití baterie přes napětí, případně preventivně dobít baterii jednou měsíčně, než krystaly sulfátu stačí "ztvrdnout" a lze je rozpustit standardním procesem nabíjení. Při desulfataci je potřeba mít baterii pod kontrolou a občas kontrolovat teplotu baterie. Pokud začne stoupat nad 40 stupňů, je nutné nabíjení přerušit a pravděpodobně bude již v baterii mikro zkrat.
@@jirigabriel106 ďakujem pekne za odpoveď robil som to včera v noci nakoniec to trvalo 9 hodín prúd som nastavil na max 1 A napätie horná hranica 16,3. Napätie 16,3 som dosiahol po 8h potom som ju nechal ešte hodinku ťahať na 16,3. Batéria sa nehriala vôbec dal som na ňu pre istotu aj teplotné čidlo ktoré by rozpojilo nabíjací obvod pri 45 °C ale batéria nemala viac ako 26°C merané každú hodinu. Jemne si prebublavala pri tom 1A. Desulfatáciu som robil prvýkrát batéria je rok výroby 01/17 ale chodí pravidelne štartuje tiež bez problémov ale ak tam niečo bolo nech sa to radšej rozloží. Chcem sa opýtať ešte jednu otázku každú rozpráva o prebití batérie pri napätí viac ako 15V tak ako je možné že pri Desulfatacii jej napätie 16,3 neublíži ? Je to myslené tak ze ak by som použil napätie 16,3 pri tej 1/10 nabijaceho prúdu. Vtedy by to bolo asi dlhodobo deštrukcne.
@@MsOldTime Dobrý den, napětí nad plynovací, tedy nad 14,7 V způsobuje var elektrolytu, to jste sám poznal. Bublinky plynů se vytvářejí v aktivní hmotě a poškozují její integritu exponenciálně se silou vaření. Tedy i při desulfataci dochází k tomuto jevu, proto se nastavuje malý proud pro minimalizaci varu. Nelze doporučit takto baterii trápit často, kromě trakčních aplikací u kterých při hlubokém vybíjení dochází k změnám v jednotlivých článcích a je potřeba opět stav článků srovnat. Proto mají kvalitní nabíječky trakcí tzv. vyrovnávací nabíjení, opět malým proudem na vyšší napětí a lepší inteligentní nabíječky regenerační proces nabíjení. CTEK nabíjí 1,5 A do 15,8V, NOCO nabíjí až do 16,1 V ale proces je omezen na 4 hod bez ohledu na výši napětí.
@@jirigabriel106 Ďakujem Vám za cenné údaje vážim si to.ked niekto príde na TH-cam s info ktoré majú nejakú reálnu hodnotu. Prajem Vám vserko dobre v pracovnom a osobnom živote. 💪
@@MsOldTime Dobrý den, díky za podporu a také přeji hlavně zdraví a pohodu.
Zdravím, prosím vysvetlite ako nabíjať akumulátor (aj AGM) napojený v aute ktorý nie je úplne vybitý. Ďakujem.
Dobrý den, obecně se nabíjení baterie zapojené na vozidle nedoporučuje. Historicky to nebyl problém, ale dnes jinou možnost často nemáte. Moderní elektronické nabíječky s tím nemají problém, špička napětí je nastavená na plynovací napětí baterie, a lepší modely mají i kompenzaci teploty (napěťovou špičku upravují podle teploty okolí). Problém by nastal v momentě nárůstu napětí, které může poškodit elektroniku řídících jednotek vozidla. Jestli k tomuto jevu může dojít při poruše nabíječe ale žádný výrobce neuvádí. Napětí by muselo růst někam k 20 V.
Používám nabíječku z lidlu s displejem, už tak dva a půl roku, zatím s ní nemám problém; baterii, která nenastartovala auto (ani při startování přes kabely jiným autem) ji nabila a i po měsíci auto znovu nastartovalo napoprvé.
Pak se mi líbí, že ji můžu nechat nabíjet a po nabití se sama přepne na udržování napětí.
Jednou se mi podařilo omylem zapojit (mimo auto) na špatné póly, nabíječka mi to ihned dala vědět.
Pokud nenastartujete auto přes kabely z jiného nastartovaného auta kde je dobrá baterie, pak máte slabé startovací kabely. 😉
je to možné, jsou 200 amperove, ale problém mohl být i ve vyvedených kontaktech pro baterii v motorovém prostoru, baterie byla pod zadní lavicí. Druhá věc je, že nahodit bezmála třílitrový šestiválec litrovým čtyřválcem je trochu oříšek. Nicméně se to nepovedlo ani šestnáctistovce.
Můj nabíječ Exide 12/7 nabíjel dnes s 15 V. Nastavil jsem typ AGM. Tento nabíječ má teplotní čidlo ve svorce. Teplota byla cca 0 C. Je to v pořádku ?
15 V je již nebezpečná hranice. To by mělo nabíjení skončit. U nových aut , se musí využívat rekuperace, kdy při jízdě z kopce se zařazeným kvaltem stoupně dobíjecí napětí na 14,9V. Krátkodobě to totiž baterie AGM snese. Připomínám, že musíte u těchto nových aut při dojíždění, a z kopce mít zařazený kvat, jinak nebude vaše baterie dobitá. Při jízde s plvnem se nabíjecí napětí totiž pohybuje okolo 13,3V. A to Vám baterii rychle nedobije! To je to nové kurvítko díky ekoteroristům!
Dá se nabít autobaterie s druhou autobaterii ?
Nabít ne. Oživit jo. Ale trvá to dlouho...
Zial malo kto ma doma presny multimeter a taketo male rozdiely napätia su vela krat v ramci odchylky nepresnosti merakov. Mam doma 3 meraky a kazdy ukaze trochu ine napätie :( Slusny Fluke 115 stoji kludne 300 Eur...
Neviem čo máš za meráky, ale dnes už prakticky všetky sú s odchýlkou iba pár desiatok mV...Aj v porovnaní s Fluke.
Tá Genius nabíjačka vo videu je dobrá ?
Človek nevie, komu má veriť. Každý, akože odborník píše inak. Jeden prameň píše, že pri pripojenej nabíjačke môžeme nabíjať až do 2,8 V na článok.
Zdravím 1/10 A na kapacitu zní rozumně ,ale alternátor má 160A
Alternátor není nabíječka. Je to zdroj stabilizovaného napětí. Na regulaci nabíjecího proudu zvysoka kašle. Vybitou baterii nabíjí proudem několik desítek ampér...
Já nechci nic říkat, člověk dělá chyby celý život, ale přehodit kabely na baterii a přepólovat ji......To je snad prvořadá věc
kam strkám plus a minus......Člověk se pořád učí a občas kroutí i hlavou......
Hold nad některými věcmi jednomu zůstává rozum stát. Nejhorší je, když se někomu zastaví docela. 😂
Toyota, Kubota, Suzuki...to vsetko mi nabija na 14,8 V 😂 baterka v aute 12 rokov , v traktore co stoji celu zimu 10 rokov a stale ide.
Tie nové auta ako skodovky maju inteligenciu a nabijaju iba na 12 V aby spotreba a za 2 roky baterka KO. Aj ludia co maju fotovoltaiky a olovo vam povedia ze treba az do absorpcie nabijat 15V aby sa rozpistili sulfidi ( omluvte ma ak som to zle pomenoval) .
A vsetky nabijacky co su na auta su na nic lebo iba do 13,5V viac nedaju. Cize kupte si nejaky zdroj alebo Q8 smart a pod nabijacky na lifepo4 da sa tam vsetko nastavit, max 20A a stoji to 30€
Při tomto napětí už dochází v baterce k plynování...
Privital by som aj nejake konkretne modely nabijaciek, ktore odporucate na dane typy baterii alebo ich kapacitu.
Máte pravdu, počítáme s dalšími díly ohledně nabíjení.
@@jirigabriel106 dakujem, budem sa tesit na dalsi diel
Co to je zase za blbost, že nabíječka přestane po dvou a půl dnech nabíjet vadnou baterku? Nabíječka si tu baterku měří průběžně a ne v časovém intervalu. Neznám takovou....
Zdravím Vás,nejraději odpojit baterií a pak ji nabíjet
U auta Ford Eskort jsem se setkal se záložním 9V baterií pro odpojení baterie a nemusíte nastavovat ani rádio,dobré řešení
Autobatériu nabíjám cez žiarovku 12v 21W..
Já nabijím klasicky přes trafo 24V 300VA, kondezátor 6uF a na sekundáru jen graetzův můstek 😉 taky jsem jednou provizorně nabíjel taky přes trafo, ale místo kondenzátoru byla žárovka 200W a výstupu byla jen jedna dioda 10A na chladiči 😀 v jednoduchosti je krása 😉
Je to blbost pokud máte auto v pořádku nabíjet nemusíte po dobu celé životnosti baterie!
Nemáš pravdu. Při krátkých pojížďkách se baterka nestačí dobít. A nová auta už baterii nikdy úplně nenabíjejí, protože udržují baterku nabitou jen na 50 - 70%.