Te porady są nie dlakażdego. Przecietny człowiek a już kobieta tego nie ogranie. 70 latek tego tez nie ogarnie. Niestety to wszystko kosztuje coraz więcej w stosunku do zysku.
To jest dobre co mówisz ale niestety jest to Ale Tak jak w moim przypadku wykonałem pełną termomodernizację domu pieniędzy poszło mimo dofinansowania brakło już na magazyn energii człowiek musi się odkuć spłacić co wsadził do tej pory a później myśleć o magazynie energii bo za darmo go nie dadzą a jeść trzeba mieć za co i spłacić nap. 8% podatku. Mimo świadomości że ten magazyn energii jest potrzebny jak najszybciej to zwykły przysłowiowy kowalski nic nie zrobi.
Takie przemyślenie mam po Pana rozmowie z rodziną i w sumie po dłuższym oglądaniu tego kanału. Bardzo lubię nową technologię, ale nową technologię, która coś nam faktycznie daje, a nie wymyśla koło na nowo. Mówiąc w prosty sposób - 50 lat temu dziadek wkładał wtyczkę do prądu, na koniec miesiąca płacił rachunek - wszyscy zadowoleni. Teraz to wygląda jakby trzeba mieć co najmniej doktorat, lub zainwestować bardzo, bardzo dużo czasu swojego w zdobywanie wiedzy jak w 2024 korzystać z prądu, żeby nie pójść z torbami, a potem tyle samo czasu i swojego zainteresowania żeby to faktycznie na co dzień wdrażać w życie. Przyznajcie, że dziadkowie oglądający to mieli by niezłą z nas bekę :)
Najlepiej wszystko ustawić z opóźnionym startem, zmywarki, pralki, hulajnogi, wkrętarki, a później co 15 min sprawdzać w telefonie obraz z kamer czy czasem coś się już nie jara. Ustawiasz sobie takie pranie na godz.13.00, mija 45 min i program prania zakończony. Wracasz do domu ok 18.00 i znów włączasz pralkę, robisz ponowne płukanie i dopiero ok. 18.30 wyciągasz pranie z pralki. Genialne ku...
Panie Waldku , dziękuję za kolejny fajny temat , który mnie dotyczy . W zeszłym roku z początkiem sierpnia zainstalowałem instalację PV i w tym roku otrzymałem bilans roczny . Moja instalacja wyprodukowała coś ponad 11000 kWh . Autokonsumpcja na poziomie 6000 kWh (tak teraz już wiem , że to mało) . Dosieci wepchnąłem 5000 kWh za które otrzymałem na wirtualny portfel 1000 zł. - Jednym słowem "skurwysyństwo"
Kiedyś, lata 80-te, chcieli opodatkować prywatną inicjatywę . Urząd podatkowy się spalił. Tak tylko sobie myślę ludzie kiedyś mięli...... zdolności i pomysły na auto konsumpcję
Hej, super film. U mnie auto konsumuje już tyle lat :D Mój offgrid od swych dni nie ma energii ze słońca, z wiatru... Jutro rusza maszynownia. Agregaty prądotwórcze. 1) alternator 24V 100A. Na 10L benzyny 7,5kWh (Aku1) pełne, naładowane, Agregat 2200W 230V (moc ciągła); następnie Agregat 3kW, oraz 5,5kW. Koszt to od 1l benzyny do 20l na dobę. Zależy ile potrzebuje prądu. Pozdrawiam 😅
Witaj Waldek! Fajny film. Po jednym z Twoich odcinków zaczaiłem ze nie bede montował pirdyliard paneli tylko 8 po 455 Wpk. Do tego wziąłem baterię domową sungrow modułową. LiFePo 6.4 KWh. Dobrałem pompę ciepła hybrydową na prąd 6 KV DAIKIN ktora współpracuje z innymi zrodlami cirpla takimi jak przykładowo kotły gazowe. Mam tez sterownik zaawansowany firmy 1komma5. Nie mieszkam w Polsce zaznaczam. Na wszystko wziąłem pożyczkę 0 procent od Państwa (nie w Polsce). Do czego zmierzam. Cały system spłacę sobie w 20 lat akurat jak minie gwarancja. Rachunki będą nie na zero a nawet na ujemnym bilansie bo korzystam z taryfy dynamicznej. Co to ma wspólnego z autokonsupcja a no to ze smart manager system uzupełnia magazyn energii z paneli. Jeżeli będzie to zima to bateria domowa dokupi energię elektryczną po najniżej stawce rynkowej i odda wieczorem po najwyższej jeżeli ja jej nie zużyje wieczorem. W dzień będziesz się ładowała z paneli a jeżeli się nie naładuje w zimie do pełna to zakupi z sieci resztę po cenach ujemnych bo takie sa osiągalne przy taryfie dynamicznej. W kraju w ktorymm mieszkam można sprzedawac energię tak samo ale to nie ma sensu bo jeżeli oddasz za dużo do sieci to Ty płacisz kary. Żeby nie wysyłać do sieci energii smar manager system blokuje wysyłkę energi do sieci a umożliwia korzystanie z energii w trybie autokonsupcji. W Polsce od końca sierpnia jest dostępna taryfa dynamiczna. W kontekście tej Taryfy to Waldek zrób filmik bo to daje jeszcze większe możliwości. Oczywiście sa tez ryzyka bi stawka dynamiczna jest i jest to stawka dla tych którzy mają pojęcie o magazynach energii w domu. Fotowoltaika bez magazynu energii to dzis w g mnie nie ma sensu. Magazyn mozna wieczorem włączyć w tryb Backupu i masz offgridd wieczorami i robisz wszystko po przyjściu z pracy . W dzień włączasz na ongrida jak cie nie ma w domku i nie musisz juz sie martwic o autokonsupcje.
Waldek powiem Ci że znowu zaczynam Ci oglądac był okres co nie oglądałem Ciebie bo po prostu mnie denerwowała swoim i gadkami ale jest już ok😊 mam całkowita autokonsumpcje mam offgrid zrobiłem sobie sam magazyn 14kw lifepo4 i jestem zadowolony. Po prostu jest rewelacja
Każdy ma inną swoją sytuację z PGE. Zainteresuj się taryfa dynamiczna z automatycznym zarzadzaniem baterią domową. Masz.rachunki i ujemnym bilansie. Sprawdz. Nie trzeba żadnego ofgridu.
Trochę to przypomina stopień skomplikowania bolidów f1- MGU-H i MGU-K 😁 Fajny materiał dla ludzi którzy już mają panele na nowych zasadach i muszą kombinować. Osobiście uważam, że nie opłaca się ich już montować paneli. Regulacje nie sprzyjają. Duże skomplikowanie, trzeba kombinować. Stopa zwrotu marna.
Brawo dla Twojej żony, ubawiłem się. Też tak mam, że dostałem bzika na punkcie PV i auto konsumpcji ale moja żona po prostu nie chce widzieć rachunków za prąd. Automatyka z home assistantem też robi robotę. Jestem na starych zasadach.
Zmywarka pralka zwykla moze byc podlaczona do cieplej wody. Waruneek cisnienie wody nie moze przekraczac 3 barow. My tak may. Plukanie ciepla woda ktos powie ze to strata energi. Ale plukanie ciepla woda lepiej usuwa detergenty pranie zaczyna sie od razu lepiej doprane cieple pranie suszarka mniej potrzebuje energi na wysuszenie prania. Kolejna kwestia zdrowie ubrania pozbawione detergentow. Nie mamy dyskomfortu z slabo wyplukanego detergentu z prania. Sprobijcie polecam
Funkcja w pralce " gotowe za" jest fajna, pralka wyłączy się po upływie czasu opóźnienia i realizacji wcześniejszego programu. Funkcja ta jest też w suszarce,ale potrzebowałbym krasnoludków, aby przełożyły mokre pranie z pralki do suszarki. Dobre i to. Tanim rozwiązaniem, które stosuję to gniazdka Smart, z Chin po 20 zł.Patrzę do apki falowniki jak jest dobra produkcja to można coś uruchomić np. klimę do grzania.
Waldek, dzięki wielkie że robisz takie kompendium wiedzy na temat autokonsumpcji. Mam dla Ciebie propozycje zrobienia filmu coś w ten deseń jak ten film, tylko o sposobach wkur**ającego 🤬🤬 wybijania falownika (a zwłaszcza dla tych którzy wzięli fotowoltaike na dotację i są na końcu linii transformatorowej). Pozdrawiam serdecznie 😊
@@PompaCiepłaiPV Tak, widziałem, tylko chodzi o to żeby poskładać do kupy to co nagrywałeś u innych i to co mówicie nie raz na live. Zrobić właśnie w takim zestawieniu od najtańszych do najdroższych. Szczerze mówiąc sam mam do tej pory z tym problem, a już mam prawie rok (od końca października) PV 5kwp wschód-zachód na nowych zasadach. Do tej pory nie wiem co z tym zrobić, a jeszcze mam podpisaną umowę z gminą na 5 lat (teraz jeszcze 4).
Bimber jest najlepszym wyjściem! Jak słońce świeci, to pędzisz, a wieczorem się grzejesz! Autokonsumpcja! I jak uwarzysz etanolek, to do auta można wlać
Ja do autokonsumpcji używam grzałki w cwu. Steruję nią za pomocą systemu Ewelink w funkcji produkcji mocy z fotowoltaiki. Pierwszym urządzeniem sonoff powrd20 (20A) jednofazowym monitoruję produkcję mocy na inwerterze a drugim takim samym urządzeniem zarządzam grzałką w zbiorniku cwu. Jak świeci słońce i moc produkowana przekracza ustawioną wartość ( np 1600W) to grzałka startuje. Jak moc spadnie to grzałka się wyłącza. Plus jest taki że te urządzenie kosztuje tylko 83zl (x2). Minus że jest tylko jednofazowe ale i to można odpowiednio zaadoptować do trójfazowego inwertera.
Panie Waldku, bardzo pouczających film. Ja już od dawna w ten sposób oszczędzam - zmywarka załącza sie o 10:00, terma ustwiona jest na 13:00 itd, a jak jest za dużo pradu w ciagu dnia to zalaczam koparkę do kryptowalut - u mnie inwerter to chinczyk (off-grid) 3,5kW + magazyn Lifepo4 2,5kWh + 2,8kWp w panelach. Koszt wykonania takiej instalacji to bylo okolo 5k PLN. Przy autokonsumpcji zwraca sie po okolo 1-1,5roku.
Moja pralka i zmywarka są podłączone do ciepłej (i zimnej) wody, poprzez baterię prysznicową z termostatem. Ciepłą wodę mam z solarów, potem z kotła zgazowującego drewno, jedynie w okresie przejściowym z grzałki elektrycznej - i prądu z magazynów energii. Dzięki temu mogę też płukać pranie i naczynia w ciepłej wodzie.
Komparator i dwa przekaźniki SSR. Podłączasz pod magazyn komparator, który mierzy jego napięcie . Gdy wzroście powyżej 56,2V załącza komparatory, które włączają grzałkę. Obciążenie powoduje że bateria przestaje być ładowana o prąd , który pobiera grzałką i napięcie na baterii spada. Komparator wyłącza grzałki i system znów ładuje baterie. Koszt fantów może że 2 Stówki. U mnie tak działa ładowarka sieciowa baterii, tyle że pilnuje dolnego a nie górnego napięcia. Działa w automacie.
Latem to wystarczy klimatyzację załączyć i już kilka kW leci. Czasem dogrzewam basen. Z innych opcji to załączanie podlewania, gdy się ma studnię i pompę. Mam sporo paneli na wschód więc już od 7.00 rano mam wystarczająco mocy na porządne podlanie ogrodu. W południe załączam pompę głębinową, aby napełniała zbiornik na deszczówkę i mausery. Wtedy powiększam sobie zapas wody. Samochodu elektrycznego jeszcze nie mam, ale ładuję hulajnogę elektryczną, która ma baterię 2kWh.
@@hulaszczezycie6130 włączaj funkcje grzania na klimie. Najlepiej w połówkowych godzinach. Np. 11:30-12:30. Zużyje Ci np. 2 kWh a wystarczy że od 11 do 12 i 12 do 13 panele wyprostują po 1 kWh 👍
Witam. Waldku zapomniałeś o jednej możliwości auto-konsumpcji. Mianowicie o ogrzewaniu domu. Już od sierpnia - września można wykorzystać ogrzewanie domu. Najlepiej się to sprawdza na ogrzewaniu podłogowym. Te tony betonu są świetnym buforem który nagrzewa się długo w ciągu dnia i oddawać ciepło wieczorem oraz nocą. Jeśli ktoś ma bufor to robi się miejsce na energię ze słońca. W ten sposób w ciągu dnia nagrzewa się dom i bufor jednocześnie. Nie bójcie się zagrzać domu o 0,5 stopnia lub 1 stopień. Inne zalety wcześniejszego dogrzewania domu to mniejsza wilgotność. A jak wiemy, nie zawilgocony dom pobiera mniej energii na ogrzanie. Pozdrawiam
Zdecydowanie ten magazyn energii w żołądku jest najdroższy w utrzymaniu. Ja bym np przetwarzał jedynie energię i siadł na zwykły rower a nie do samochodu
sposób na autokonsumpcje: trzeba posiadać 2 auta elektryczne i np w poniedziałek jeździmy jednym a drugie się ładuje, we wtorek jeździmy drugim a pierwsze się ładuje. I tak naprzemiennie
Spoko, ale nadal będzie słabo, bo niestety ten jeden naładowany zazwyczaj starczy na tydzień jeżdżenia 🤔😜 Przeciętnie robimy ok 50km dziennie a zasięg ok 500 🤨
@@PompaCiepłaiPV przecież możesz jechać inną drogą i nadrobic auto konsumpcję nabijając sobie kilometrówkę. Możesz też być konkurencja dla UBER-a i nocą jeździć elektrykiem i zarabiać dodatkowo by się instalacją szybciej zwróciła i byś nie oddawał własnego prądu złodzieją...
Ciekawe ile skonsumujesz latem jak fv 10kWp wytwarza dziennie średnio 60 kWh a zimą to może wytworzy 10 kWh to przy pompie to nie ma co magazynować.trzeba jeszcze dołożyć z sieci ze 40kWh.
Autokonsumpcja to ma sens puszczać pralke, zmywarke o 11 i to jest ok. Ewentualnie magazyn energii, ale nie jakieś durne urządzenia kosztujące grube tysiące a dające 55zl oszczędności miesięcznie 😂😂. Do grzania wody kolektor jak ktoś chce za free.
Wszystko fajnie tylko czy człowiek nie staje się "niewolnikiem" tych wszystkich urządzeń ? Włączanie o określonej godzinie, parzenie na słońce, na telefon, sterowanie tym wszystkim, serwisowanie. To się powinno włączyć i ma chodzić, a nie marnowanie życia (czasu) na telefon i sterowanie tym.
Zgadzam się. Obecnie rządy przerzucają cały ciężar energetyki na zwykłego Kowalskiego, co jest wręcz wkurzające. Kup pan pv, kup magazyn energii, kup falownik i co jeszcze? Mam sobie zbudować własną elektrownie żeby mieszkać na 100 M2. To jest chore. To firmy energetyczne powinny inwestować w cały ten sprzęt a nie my.
@@mariusz07 Na logikę, skoro firmy energetyczne , monopoliści narzucają szaremu Kowalskiemu - kup to, kup tamto,zainwestuje itp. To po co nam wogole te firmy energetyczne ? Żebyśmy utrzymywali te bandę nierobów pijących kawusie od 7 do 15 stej w ENERGA, ENEA,TAURON, PGE , P GNiG , kogoś pominąłem ?
ENERGIA JEST TANIA JAK BARSZCZ. Ale co tu zrobić by ludzi okraść z pieniędzy, wprowadzić im mętlik w głowach, zmusić do kupowania pomp, magazynów, osprzętu , paneli, pomp ciepła, samochodów elektrycznych , Wystarczy wprowadzić ekstra kilkanaście przeróżnych podatków i kilkaset przeróżnych przepisów i wszystko zaczyna się znowu kręcić. Masz auto którym możesz jeździć jeszcze 10 lat nie wprowadzimy strefy czystego transportu a użytkownikom elektryków damy na początek kilka zachęt jazdę buspasem i parkowanie za free, potem im to zabierzemy ale to potem. W domach działa to tak samo. A ludzie zamiast się buntować to idą w te gówno i się cieszą nie wiadomo z czego. ty chociaż kosisz kasę i dostajesz produkty za free by je promować a reszta baranów płaci firmom i Tobie i jeszcze są wdzięczni za to co robisz. ;-) IRONIA LOSU
@@PompaCiepłaiPV przeczytaj jeszcze raz....to może ogarniesz temat. A tak na poważnie to w stosunku do zarobków to w zasadzie ona mocno tanieje ( bo co to było tania energia 0.65zł/kWh przy zarobkach 10 lat temu a teraz te 1,2zł) pomimo obciążania energii coraz to wyższymi przeróżnymi podatkami i opłatami. Technologia idzie do przodu a energia netto drożeje. Ale ręczne sterowanie pod przykrywka wolnego rynku robi swoje. Ludzie idą w wygodę i ta wygoda kosztuje. Energia z gazu to 0.35zł kWh, energia z drewna grubo poniżej 10gr/kWh, koszt urządzeń żaden w porównaniu do pomp ciepła i konieczności zaadoptowania budynku do zasilania pompą ciepła i koniecznością założenia instalacji fotowoltaicznych z magazynem energii Kosztują urządzenia, serwis i wielokrotnie większe zużycie energii do tego co miał miejsce kilkanaście lat temu. Niestety nie ma za rozsądną kwotę urządzeń, do produkcji, magazynowania itp. w stylu lodówka o której istnieniu dowiadujesz się 15 lat po zakupie jak się zepsuje. Budżetowy Indesit lodówka z zamrażarką wytrzymała u mnie 20 lat a pralka tej samej firmy 22 lata ( jedynie z wymiana pompy za 70 zł, chyba 2 lata przed zakończenia żywota przez płytę sterującą)
@@RobertRobert-sb6wg a teraz pomimo założenia w domu centrum ogrzewania i produkcji energii z centrum sterowania niczym te w NASA przy locie na Księżyc ludzie dowiedzą się, że zgodnie z Dyrektywa Unijna musza oni zwiększać klasę energooszczędności budynku do absurdalnych wymogów, które są nie do osiągnięcia w naszej rzeczywistości budowlanej. O kwotach jakie będą do tego potrzebne nie będę pisał by ludzie to czytający zawału lub wylewu nie dostali. Napisze tylko, że człowiek zarabiający medianę taka realna średnią zarobków o której i tak wielu może pomarzyć ( 5800zł netto) a nie tą wydumaną z TV by dostosować dom w którym zamieszkuje do nowych wymogów będzie musiał na to przeznaczyć lekka ręką całe 4-5 letnie zarobki netto co i tak przy rosnących kosztach usług może okazać się niewystarczające. a teraz najlepsze. Te wodogrzmoty, które musieli pozakładać okażą się mocno przewymiarowane ( co podniosło kwotę inwestycji). Ludzie ogólnie słabo kumają o co w tym wszystkim chodzi. A najlepsi są Ci co spalali 6 ton węgla w domu w starym zasypowym kopciuchu rodem z PRL-u paląc w taki sposób, że Indianie w Ameryce Północnej odczytywali ich znaki dymne a teraz po rachunkach grozy za energie elektryczną zastali zmuszeni do kolejnej inwestycji jaka jest choćby podstawowa termomodernizacja za 100 tys zł by za prąd do pompy płacić nie więcej niż 8 tys zł. Teraz cieszą się jak dzieci, że tanio bo na węgiel 2 lata temu musieli wydać 16 tys. Tylko ten węgiel dziś to już kosztuje tylko 8 tys zł. Baranom wystarczyło zmienić piec na tzw. ekogroszek i spalanie względem kotła zasypowego zmniejszyłby sie praktycznie o połowę. A teraz te 3-4 tony ekogroszku to 5 tys. zł. Ja się pytam po co wszystko? Te wszystkie górnolotne urządzenia w starym domu to jest PUDROWANIE TRUPA.
@@PompaCiepłaiPVnie domyślasz się? Przecież kiedy słońce nie świeci i nie wieje wiatr i tak elektrownia pracuje bo musi, z tym że nieefektywnie co zwiększa koszty za kwh do tego energia z węgla i gazu jest obłożona podatkiem od co2 do tego coraz więcej energii z oze destabilizuje system elektrownia rozlicza się w systemie dynamicznym i jak latem świeci słońce pojawiają się ogromne nadwyzki mocy a cena spada nawet poniżej 0 i taka elektrownia węglowa której nie można szybko i łatwo wygaszać i rozpalać musi płacić odbiorcom za odebraną energię to wszystko składa się na większe koszty. Mamy już zainstalowane 30GW w oze to prawie tyle samo co wszystkie elektrownie cieplne 32GW i co nam to dało? Cena prądu x3 coraz większy import wygaszamy elektrownie zalewamy kopalnie chociaż mamy 68 mld ton węgla pod ziemią do wydobycia a słońce u nas slabo świeci i też nie wieje za bardzo także kierunek transformacji w Polsce węgiel >słońce i wiatr to tylko idiota mógł popierać głosem w wyborach a co gorsza czynem...
Mam pytanie odnośnie długości pracy grzałki bez przerwy.Jak długo może grzać taka standardowa grzałka o mocy 1500 W? W zwykłym bojlerze grzałka pracuje cyklicznie.Natomiast przy zwiększeniu autokonsumpcji grzałką ryzykujemy jej przepalenie, jeśli będzie pracowała kilka godzin bez przerwy.
najlepsza auto konsupcja jest wtedy kiedy idziesz w odwiedziny do kolegi po drodze kupujesz piwo i samemu je wypijasz u niego :) a on ma bol dupy a ty masz auto konsupcje :D
Warto inwestować w panele, ale po kiego grzyba dopłaty?! Zlikwidować dopłaty i wtedy wyjdzie, co się opłaca a co nie, bo rynek będzie musiał walczyć cenami ze sobą, żeby klient za własne pieniądze kupił a nie producenci windują ceny, bo są dopłaty...O ile w miarę bliskim czasie uda się zrobić tak, żeby inwestycja w panele powodowała ZNACZNE obniżenie rachunków za prąd (np 50%) to już będzie sukces.
Są u nas na rynku pralki pobierające ciepłą i zimną wodę? Kupując w 2020 nie znalazłem takiej, chociaż wiele z pralek ma w obudowie przygotowany otwór do wybicia pod ciepłą wodę.
A mnie nurtuje pytanie jak to by dzialalo gdyby pome ciepla ktora stoi na zewnatrz zamontowal w jakims pomieszczeniu obok domu czy pod ziemia i np przy -20 na zewnatrz w srodku bylyby plusowe temperatury i pompa by smigała na wysokim scop i dawala by rade wygrzac dom. Jakby nie patrzec to my polacy lubimy cieplo i w zime moja familia lubi miec 23 stopnie w srodku a pompa ciepla ledwo gdzeje do 21 stopni przy takich mrozach dlatego przy minusowych temperaturach dogrzewamy bufor ekogroszkiem i pompa ciepla grzeje tylko wode uzytkowa.
@@PompaCiepłaiPV teoretycznie jak pompa jest przy kotłowni na zewnatrz jak u mnie to mozna by w scianie dziure walnac i rure o duzej srednicy doprowadzic powietrze z tylu pompy prosto do wlotu powietrza bo i tak latem czy zima jest w kotlowni cieplo a u mnie wrecz goraco
Masz pompe ciepla, ale dogrzewasz się ekogorszkiem? No ja pie...le😂😂😂😂😂 Twoj przypadek powinien być pokazywany w TV jako przestroga i co czeka przysżłych właścicieli pomp ciepła. Najpierw ogłupić naród by potem wciskać im cały ekologiczny eko-kit najlepiej na kredyt. Brawo polacy, nawet mi Was nie szkoda. Podobnie jak tych inteligentnych inaczej z kredytami we frankach. Śmiali się z innych jak to reszta głupia a teraz płacz bo od 15 lat spłaca odsetki kredytu a kapitału nawet nie ruszył. Jak się dowiedziałem od jednej osoby z sąsiedztwa. Mimo to zdrowia i trzeźwości umysłu życzę. Stare a głupie latają z telefonami z milionem aplikacji. Życie ma być proste.
@@tomaszplewko4080 tak sie sklada ze pompe zalozyli teście za ktora ani grosza nie zaplacilem i w wiekszosci wystarcza ale zostawili tez piec na ekogroszek w razie W... i dobrze zrobili bo jak przywali mrozami to w domu cieplo a caly rok woda ciepla z pompy jest wiec nie takie zle, lepiej miec dwie opcje niz jedna... zadna pompa przy -30 nie wygrzeje ci domu a takie mrozy moga wrocic jak pamietam u nas 20 lat temu temperatury dochodzily do -36 stopni. Jak pierdolnie blackout to pompa ciepla kupe zrobisz a ekogroszkiem bede grzal nawet jak energetyka wywali prad na miesiac to fotowoltaika zasile piec...
Zgodnie z definicją PROSUMENTA JEST TO PRODUKCJA ENERGII NA WŁASNE POTRZEBY, a nie wykorzystywanie sieci OSD na "magazynowanie" sobie, macie złe pojęcie o całym systemie, nie stosujecie się do jego założeń a na końcu płacz że ZE was oszukało... to wy próbujecie go oszukać chcąc uzyskać cenę energii z PV równą cenie z elektrowni węglowej i wymuszenie dostosowania się operatorów do was, z punktu widzenia OSD najlepiej jakby mikroinstalacje nie istniały bo nie ma nad tym żadnej kontroli ani sterowania jak w przypadku farm
@@PompaCiepłaiPV Dodam tylko jedno od siebie na koniec, mam podgląd aktualnie na 4 farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 19,5 MW, jest niedziela w południe, ludzie są na wyjazdach, spacerach, przemysł częściowo stoi, nawet nieduże zużycie widać na wykresach PSE w skali kraju, to skoro ZE to złodzieje w twojej opinii i chcą tylko pompować energię z drogich źródeł to proszę mi wytłumaczyć dlaczego te farmy fotowoltaiczne nie dostały żadnego ograniczenia mocy? pomimo małego zapotrzebowania wszystkie działają z mocą na jakie pozwala słońce, idąc rozumowaniem przedstawionym na kanale PSE powinno wydać polecenie ograniczenia mocy przez OSD na farmach i dymać ludzi, a tak pozwalają zarabiać prywatnym inwestorom i zaniżać wartość na rynku bilansującym. Wasze rozumowanie nie klei się kompletnie całości gdy spojrzeć na to szerzej.
Panie Waldku jestem na starych zasadach mam instalację 10 kWp. Zastanawiam się czy zamontować elektrownie wiatrową dospel. Trochę mi brakuje żeby być niezależny energetycznie a tak dokładnie to te 20% które zabiera Tauron. Myślę że byłby to duży plus bo wiatr jest w dzień i w nocy, latem i zimą. Może kiedyś zrobi Pan odcinek o elektrowniach wiatrowych dospel z Częstochowy. Pozdrawiam serdecznie
Ktoś badał już ten temat i wyszło że jeśli nie mieszkasz w górach lub nad morzem to nie ma co myśleć o turbinie. A wysoko zamontować tego nie możesz bez pozwolenia. Gdzieś w necie widziałem filmik jak gościu kupi wiatromierz przed inwestycja w wiatraka i po roku mierzenia wyszło że się nie opłaca ale to zależy od wysokości montażu i miejsca zamieszkania.
Dzieci wracają wieczorem - podpinają hulajnogi pod ładowarki. Ładowarki podpięte pod gniazdo które działa przy produkcji prądu (czyt. od 8 rano). Wracają ze szkoły hulajnogi naładowane
Niestety - również tłumaczymy na naszym kanale yt i tt - jak należy to robić , problem leży nadal w ludziach oraz ich przyzwyczajeniach , myślą starymi zasadami . O rachunkach grozy również informujemy i tłumaczymy. Zasięg kanału też nic nie pomoże - bo większość prosumentów nie dociera jednak do social media . pozostaje edukować na targach - ale tam ludzie podchodzą z nastawieniem : to się nie opłaca , weź mnie Pan przekonaj :) Pozdrawiam.
Grzanie zwykłą grzałka CWU jest bez sensu ze względu na kamien który odklada sie na grzałce . Po roku / dwoch takiego grzania ( zaleznie od twardości wody trzeba czyscić grzałkę. Lepszym rozwiązaniem jest grzanie dużą powierzchnią poprzez pompę ciepła - ustawiamy temperatue na 45 stopni i dodatkowo mamy w lecie klimatyzacje za darmo. Niestety taki rozwiązanie najlepiej sprawdzi sie w domu z piwnicą nieogrzewaną ktora pochlonie w zimie zimne powietrze i naturalnie podgrzeje je ( grunt ma okolo 8 stopni ) . Stosuje takie rozwiązanie od 10 lat i jestem bardzo zadowolony. Jedyne co musimy zrobić przy obsłudze to ustawienie timera ( dostosowanie timera do pory kiedy mamy najcieplejsze powietrze na zewnątrz w okresach przejściowych jesień / wiosna , ręczna zmiana pomiędzy rodzajami obiegów - Letni powietrze z zewnątrz po odebraniu ciepła wypuszczane jest na najwyzszej kondygnacji budynku, Zimowy ( temperatura powietrza w najcieplejszej czesci dnia poniżej 7 stopni ) - powietrze z wewnątrz z najwyzszej kondygnacji po odebraniu ciepła schladza piwnice i w naturalny sposób grzeje sie od ziemi, Wiosna /Jesień- powietrze pobierane jest przez czerpnie z zewnątrz i po odzyskaniu ciepła wydalane jest na zewnątrz. W lecie w około 2 h zbiornik 300 l podgrzeje wode z temperarury 27 do 45 stopni + klima ze swierzym powietrzen za darmo ( czerpnia zewnętrzna posiada filtr z włókniny , pompa ciepła pobiera 600/700 W ) Zimą jest podobnie - przy odpowiednio dużej piwnicy wpływ wychłodzenia jest minimalny.
Jak u was wygląda zużycie przez piekarnik elektryczny oraz płytę indukcyjną kiedy mamy produkcję i która powinna pokryć energię elektryczną z słońca? U mnie cały pokazuje odczyty z tych urządzeń przez E-licznika (tauron) natomiast inne urządzenia takie jak komputer PC czy klimatyzacja (chłodzenie, na grzaniu nie testowane!) czy lodówka czy TV czy pralka to wszystko nie wykazuje na E-liczniku żadnego odczytu. Rozumiem że w takim wypadku występuje autokonsumpcja. Czy piekarnik elektryczny i indukcja też nie powinny wykazać w odczycie? Ja rozumiem że po ustawieniu opcji zbilansowania wychodzi na zero ale jednak wykazuje odczyty urządzeń piekarnika oraz indukcji (obie pracowały osobno, nie razem!). PV 6 kWp bez magazynu energii i net-billing. Czy to jest w ogóle normalne czy nie powinno tak być?
Ja założyłem swój licznik i w aplikacji widzę aktualna produkcję i aktualne zużycie. Dzięki temu łatwiej dojść wszelkich nieprawidłowości w działaniu instalacji. Jest też statystyka produkcja, zużycie i auto konsumpcja z podziałem na dni, mc i rocznie
@@14majk Spox ale mnie najbardziej interesuje czy te urządzenia (piekarnik, indukcja) powinny wykazać poboru energii z sieci kiedy jest produkcja z słońca. Jeśli okaże się że problem leży w instalacji to jak niby dopatrywać? Jak niby mamy skorzystać z autokonsumpcji skoro te urządzenia (pierkarnik, indukcja) dalej pobierają z sieci a inne już nie :/ ?
Mnie wyjaśniono w Enerdze że to później system oblicza. A na licznikach jest pobór . A w rozliczeniu fakturowym jest to ujęte w saldach ujemnych i dodatnich. Że falownik wprowadza na trzech fazach, twoja indukcja ma za mało na danej fazie wtedy pobiera z sieci.
Dobra, ale moja żona nieraz myje głowę rano i jak wieczorem zużyją na mycie to rano nie ma. A wiec i tak muszę w nocy wygrzać znowu cały zbiornik bo chcą mieć na rano ciepłą wodę. Jak nagrzałem raz w dzień wodę do 60 stopni to była afera że za gorąca i łatwo się oparzyć
Ok zgadzam się z tobą, fajne to wszystko jest, działa super ale napisz tak szczerze ile to wszystko Cię kosztowało 50-90-120-150 tysięcy. Jak bym miał luźne takie pieniądze i mógłbym ot tak to wydać pewnie dla wygody bym to kupił ale kredyt na to wszystko w naszych bankach to już chyba taniej od mafi z lat 90 pożyczać. Kupować teraz samochód elektryczny by na siłę to wykorzystać zmieniać sprawną pralkę, zmywarkę z opóźnionym startem. Popieram to co promujesz w 100% ale jak to będzie kosztowało (wszystko fotowoltaika, pompa ciepła bank energii) 20-może max 30 tysięcy ok kupuję sprzęt korzystam i to jest normalne tak to widzę. Napisz proszę uczciwie ile Cię kosztowała fotowoltaika, pompa ciepła, robocizna, awarie, modyfikacje w zasadzie cała elektryczna infrastruktura, bądź szczery. Płacę rachunki rzędu 250-300zł w okresie ogrzewania więcej, uśrednię 5 tysięcy rocznie, 10 lat to 60 tysięcy oczywiście uśredniam nik tutaj nie będzie się bił o +/- 10 tysięcy bo przy takiej inwestycji na tyle lat to ciężko to precyzyjnie policzyć. Nawet jak bym miał luźnie 150 tysięcy może więcej to chyba wolałbym kupić mieszkanie, ziemię w celach inwestycyjnych jak pchać się w taki sprzęt. Nie neguję nie krytykuję tylko staram się podejść do tego zdroworozsądkowo. Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie nie jestem "betonem", wystarczy rzeczowe podparte argumentami wyjaśnienie dlaczego się mylę i jestem w dużym błędzie. Ja znam przypadki, że ktoś tam założył PV + pompa - 120 tysięcy (rok temu) w kredycie, cieszy się i mówi mi "stary" no ale prąd mam za darmo, no do końca nie jest to raczej prawda. Kredyt nie jest 0%. Tak jak powiedziałem, super inwestycja ale za jakieś normalne pieniądze dla każdego dostepna jak będzie to miało "normalną cenę" i będzie to miał naprawdę każdy to wtedy będzie można powiedzieć, że nie zatruwamy środowiska i jesteśmy EKO ale niestety też pewnie nie do końca, awarie utylizacja, wytwarzanie. Niestety ekologia to jakieś chore perpetum mobile. Trzeba by się cofnąć chyba do "epoki jaskiń" ale wtedy trzeba będzie polować i tutaj znowu wchodzą obrońcy zwierząt, ekolodzy zabronią palić drewnem, każą ocieplać jaskinie i "szach mat" kurcze jakie to wszystko popierniczone. Czekam (czekamy - widzowie) na rzetelną informację ile wydałeś na całą infrastrukturę.
Rozumiem że ewentualny kocioł w Twoim domu, ogrzewanie, kosztuje z 2-3 tys patrząc na Twoje realne myślenie ile to wszystko powinno kosztować? To nie jest takie proste. NIESTETY!
Oj plątasz się Pan w tych opowieściach , a tu absurd goni absurd, np: netbiling i netmetring, ceny magazynów energii i pompowane dopłatami, ceny energii pobranej a oddanej, promowanie pomp ciepła do budynków starego typu, itd
Wybaczcie, ale wszystkich na tzw strych zasadach powinno się przenieść na nowe zasady. Widać po wsiach przy gospodarstwach wręcz farmy foto. Trochę się nie zgadzam na płacenie za te farmy, jeśli ktoś się „przeinwestował”, pomijam tu zupełnie jakimi się kierował pobudkami, to jego sprawa i pech. Co do autokonsumpcji to wszystkie urządzenia smart mają tu zastosowanie, tylko wtedy jesteśmy uzależnieni od internetow ;-)
Po wydaniu tyle kasy to wyjdzie na to samo z foto czy bez w przeliczeniu na lata prosta matematyka wydajesz 100000 żeby zaoszczędzić parę złoty dziennie wszystko się zużywa najlepsza kasa to z reklam za to ustrojstwo.. Kup 6 paneli do grzania wody falownik i za 2500 masz ciepła wodę 10 miesiecy.. Zwrot w 1 rok...
Proponuję zapamiętać bo to jest MEGA proste, Moc elektryczna (P) w oparciu o napięcie (U) i prąd (I): P=U⋅I, aby obliczyć, ile watów odpowiada 10 amperom, czyli P=230V⋅10A=2300W to równa się 2.3 kW, a to znaczy że godzina ładowania auta to jedynie 2.3 kWh czyli zapłacimy 2.3zł ( zakładając że godzinę energii jeśli kosztuje 1zł) ... wiem jestem upierdliwy czepiam się ale to mój urok ;)
Zakładom energetycznym nie zależy żeby kupować za wszelką cenę energię, ale żeby jak najtaniej kupić i najwięcej sprzedać. Jak każda firma, ma za zadanie generować zyski. Nie bądźmy naiwni.
autokonsupcja i nie musze kupować 1kWh za 1,20zł .... ok.... latem to ma sens.... ale zimą to co ja moge na autoknosumować - mimo PV oraz magazynu i tak kupuję prąd po 1,20zł.... przy nowych zasadach PV i magazyny nie mają żadnego sensu... na starych zasadach zimą jest ok...
@@PompaCiepłaiPV a co z opcją montażu samego magazynu bez PV i posiadania taryfy zmiennej? ładujemy w godzinach gdy jest tanio i odbieramy gdy jest drożej np. własnie wieczorem? Czy to jest już możliwe? Gdyby mozna było kupować tylko magazyn na pewno pomogłoby to w sytuacjach gdy teraz trzeba odłączać PV z powodu nadprodukcji - ona szłaby w magazyny przydomowe i nie trzeba by było jej odłączać. Ja bym kupił taką energię tanio a ktoś inny by ją sprzedał zamiast być odłączonym. Myslę, że uwolnienie samych magazynów bujneło by mocno branżę PV.
Ja widze jak ludzie pisza.kiedy sie zwruci za ;pompe ,fotowoltaike itp.a ja sie pytam jak kupicie piec obojetnie czy na wegiel czy na pelet albo drzewo .Oczywiscie potem placic za wegiel drzewo.i chodzic wsypywac wyrzucac Kiedy wam sie to zwruci .No kiedy ?Ja mam fotowoltaike i pompe ciepla kupilem zalozylem .Place bardzo malo Zaloze sobie jeszcze magazyn zeby prawie nie placic .Ma wygode i tania.
A czy masz świadomość że nie istnieje 100 procentowa autokonsumpcja. Np. mam produkcję na daną chwilę 2 kw. I włacze grzalke 2 kw. Wydaje się że grzałka powinna pobrać całą produkowana energię i będzie wtedy autokonsumpcja a tymczasem grzałka pobierze z paneli 1.3 kw a 0,7 z sieci. Natomiast 0,7tez pójdzie w sieć bo produkcja jest przecież 2kw. Czemu tak jest? Nie do końca rozumiem ale chodzi o to że są 3 fazy i jakby pobiera 2 fazy z grzałki a jedna z sieci. Jest tak na pewno bo sam sprawdzałem licznik myśląc że jest zepsuty jak mi się nie zgadzały odczytu z tej konsumpcji własnej.
Bzdura i tak nas będą robić w konia. Od kwietnia do października i od świtu do zmierzchu możesz coś z produkcji wykorzystać a za resztę prądu od zmierzchu do świtu będziemy płacić dla państwowych złodziei prądu. Tak znowu zainwestuje w magazyn . Najpierw wydaj kasę na PV a teraz magazyn itd zaraz wprowadzą podatki opłaty inne itd.
Człowiek po za kombinowaniem z prądem PV pompami ciepła i innymi fikołkami ma też inne zajęcia i inne problemy oraz są ludzie którzy chcą wypić kawkę zjeść ciasteczko i się nie przejmować.Grzanie wody przez pompę ciepła latem uważam za bezsensowne 6 paneli plus sterownik ekopulsar. Najprościej kocioł pelletowy z buforem grzałka z offgrid PV do bojlera latem zima do bufora można przepiać kabel.
A nie lepiej by było aut konsumuję ustawić na główne zasilanie całego budynku a z sieci pobierać sobie to co nam brakuje z paneli słonecznych i z magazynu energii. oczywiście jeżeli ktoś jest konsumentem a nie prosumentem energii elektrycznej.
Ta zuzyj wiecej pradu zeby ci sie wydawalo ze szybciej inwestycja Ci sie wroci🤣🤣🤣 Waldi handlowiec i socjotechnik z Ciebie dobry... Ale sa tez lidzie co trzezwo.mysla i woedza ze firmy beda posiadac farmy i po prostu kupisz sobie tanszy prad...tyle ile trzeba...i nie musisz sie martwic o konserwacje, serwis...awarie..placisz masz...a opowoadznie ze bedziesz mial darmowy prad to bajki...opodatkuje Rudy Niemiec wszystko na czym Polak moze zarobic. Pozdro dla trzezwo myslacych. ..i dla marketingowca Plastusia Waldka
@@PompaCiepłaiPV Uderz w stoj a nożyce sie odezwa...twoj komentarz pokazuje ze prawda Cie zabolala...i warto byloby ludzi/widzow nie obrazac...bardzo slaby i niemily komentarz...I tak pozdrawiam bo mimo ze pierdzielisz gupoty...to jako czlowieka Cie szanuje...Milego dnia
Chłopie no nie da się tego słuchać.Czemu nie powiesz o kosztach PV,magazyn,bufory,pompa,auto elektryczne,materiały ,robocizna i inne.Ja wiem że Wy prosumenci byście chcieli żeby prąd był po 10 zł za kWh(taka Polska mentalność )ale nigdy nie będzie, będzie tylko taniał bo mamy najdroższy w Europie.Rżniesz cwaniaka bo dostajesz te rzeczy za darmo.Kto normalny przy zdrowych zmysłach wywali 100-200 tyś zł.a potem bedziesz stał przy falowniku czy PC całymi dniami i nocami i patrzył jak mu się to nigdy nie zwróci.Ciekawe jak będziesz "przedział"jak przejdziesz na netbilling.Mimo wszystko pozdrawiam.
@@RobertRobert-sb6wg , gaz bez ruruciągu jest absurdalnie drogi? Na składowanie pelletu potrzeba dodatkowe pomieszczenie. Wybór może i jest ale z deszczu pod rynnę.
Ludzie kiedy wy zmądrzejecie. Wszystko polega na tym żeby fotowoltaike zrobić za rozsądne pieniądze a nie dać sie naciągnąć jakimś domokrążcom za kosmiczne pieniądze,bo w takim wypadku lepiej nie robić tego wcale. Jak zrobimy panele za rozsądne pieniądze to po prostu rachunki bedą niższe i jakiś tam zwrot będzie. Nie robić nic na siłe bo nie każdy w tym kraju musi mieć panele tylko dla tego bo sąsiad ma (nie warto zadłużać sie na 10 czy 20 lat )bo jakiś naciągacz powie że to takie dobre urządzenie.
Ja bym powiedział za ROZSĄDNE PIENIĄDZE nie małe, bo jest takie stare powiedzenie bardzo prawdziwe!!! TANIE MIĘSO TO NAWET PSY NIE CHCĄ JEŚĆ! Pozdrawiam.
@@PompaCiepłaiPV A ja bym powiedział że nie zawsze drogo tzn. dobrze. Za identyczną instalacjie z identycznych materiałów jedni chcą 25 tyś inni 65 tyś. I często ta za 65 tyś jest bardzo żle zrobiona,a ta za 25 tyś idealnie.
Tez tak mysle...nastawiali fotowoltaiki...i teraz zastanawiaja sie co do tego podlaczyc zeby sie szybciej zwrocilo....zuzywac wiecej energii to szybciej sow zwroci...naprawde ekonomia godna UE i tego kanalu
@@PompaCiepłaiPV Ok zgadzam się z tobą, fajne to wszystko jest, działa super ale napisz tak szczerze ile to wszystko Cię kosztowało 50-90-120-150 tysięcy. Jak bym miał luźne takie pieniądze i mógłbym ot tak to wydać pewnie dla wygody bym to kupił ale kredyt na to wszystko w naszych bankach to już chyba taniej od mafi z lat 90 pożyczać. Kupować teraz samochód elektryczny by na siłę to wykorzystać zmieniać sprawną pralkę, zmywarkę z opóźnionym startem. Popieram to co promujesz w 100% ale jak to będzie kosztowało (wszystko fotowoltaika, pompa ciepła bank energii) 20-może max 30 tysięcy ok kupuję sprzęt korzystam i to jest normalne tak to widzę. Napisz proszę uczciwie ile Cię kosztowała fotowoltaika, pompa ciepła, robocizna, awarie, modyfikacje w zasadzie cała elektryczna infrastruktura, bądź szczery. Płacę rachunki rzędu 250-300zł w okresie ogrzewania więcej, uśrednię 5 tysięcy rocznie, 10 lat to 60 tysięcy oczywiście uśredniam nik tutaj nie będzie się bił o +/- 10 tysięcy bo przy takiej inwestycji na tyle lat to ciężko to precyzyjnie policzyć. Nawet jak bym miał luźnie 150 tysięcy może więcej to chyba wolałbym kupić mieszkanie, ziemię w celach inwestycyjnych jak pchać się w taki sprzęt. Nie neguję nie krytykuję tylko staram się podejść do tego zdroworozsądkowo. Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie nie jestem "betonem", wystarczy rzeczowe podparte argumentami wyjaśnienie dlaczego się mylę i jestem w dużym błędzie. Ja znam przypadki, że ktoś tam założył PV + pompa - 120 tysięcy (rok temu) w kredycie, cieszy się i mówi mi "stary" no ale prąd mam za darmo, no do końca nie jest to raczej prawda. Kredyt nie jest 0%. Tak jak powiedziałem, super inwestycja ale za jakieś normalne pieniądze dla każdego dostepna jak będzie to miało "normalną cenę" i będzie to miał naprawdę każdy to wtedy będzie można powiedzieć, że nie zatruwamy środowiska i jesteśmy EKO ale niestety też pewnie nie do końca, awarie utylizacja, wytwarzanie. Niestety ekologia to jakieś chore perpetum mobile. Trzeba by się cofnąć chyba do "epoki jaskiń" ale wtedy trzeba będzie polować i tutaj znowu wchodzą obrońcy zwierząt, ekolodzy zabronią palić drewnem, każą ocieplać jaskinie i "szach mat" kurcze jakie to wszystko popierniczone. Czekam (czekamy - widzowie) na rzetelną informację ile wydałeś na całą infrastrukturę.
Ta zuzyj wiecej pradu zeby ci sie wydawalo ze szybciej inwestycja Ci sie wroci🤣🤣🤣 Waldi handlowiec i socjotechnik z Ciebie dobry... Ale sa tez lidzie co trzezwo.mysla i woedza ze firmy beda posiadac farmy i po prostu kupisz sobie tanszy prad...tyle ile trzeba...i nie musisz sie martwic o konserwacje, serwis...awarie..placisz masz...a opowoadznie ze bedziesz mial darmowy prad to bajki...opodatkuje Rudy Niemiec wszystko na czym Polak moze zarobic. Pozdro dla trzezwo myslacych. ..i dla marketingowca Plastusia Waldka
@@RK-bm9kq Mi kiedys jeden gosc powiedzial...ze jak masz na drinki ma imprezie ...to powinienes miec na taksowke zeby po pijaku nie jechac.... Patrzac na temat fotowoltaiki...jak stac Cie na elektryka...to po co sie kosztem przesylu martwisz? To jest promil tego na co wydajesz duzo wiecej kasy...milego...ale kazdy ma swoje zdanie...jak dupe...ale ja radze myskec zdroworozsadkowo...i tyle
Ja to sie obawiam że to nie koniec okradania ale dopiero początek i troszke śmieszne jest w mojej ocenie wydać kupe kasy i jeszcze potem kąbinować jak koń pod góre i zaprzątać sobie głowe pierdołami jak człowiek ma 1500 innych ważniejszych rzeczy na głowie jak myśleć jeszcze o tym żeby nie dać sie wyj.....ć na czymś za co sie zapłaciło i to nie mało tak no sorry ale ja nie widze w tym żadnego sensu.zwyczjne robienie.ludzi w ciu...a nic wiecej i wyciąganie pieniędzy a dokup jeszcze to a tamto a.za chwile jeszcze coś innego i tak ludzie bedą tylko dokupować a i tak nic to nie da bo jak cie nie kijem to pałką już oni sie o to postarają że nawet jak by sie ktoś od sieći odcioł całkowicie to i tak bedze bulił to jest pewne
Bardzo ważny film dla wszystkich którzy mają fotowoltaikę na nowych zasadach!
Oj to nie dla mnie. Ja mam na własnych zasadach.
Te porady są nie dlakażdego. Przecietny człowiek a już kobieta tego nie ogranie. 70 latek tego tez nie ogarnie. Niestety to wszystko kosztuje coraz więcej w stosunku do zysku.
To jest dobre co mówisz ale niestety jest to Ale Tak jak w moim przypadku wykonałem pełną termomodernizację domu pieniędzy poszło mimo dofinansowania brakło już na magazyn energii człowiek musi się odkuć spłacić co wsadził do tej pory a później myśleć o magazynie energii bo za darmo go nie dadzą a jeść trzeba mieć za co i spłacić nap. 8% podatku. Mimo świadomości że ten magazyn energii jest potrzebny jak najszybciej to zwykły przysłowiowy kowalski nic nie zrobi.
Tak znam te4 Twoje zasady, OBAJTEK paliwo ENTERPRAJS ;-)
Raczej niczego ;-) Ty jesteś mistrz w takim razie.
Takie przemyślenie mam po Pana rozmowie z rodziną i w sumie po dłuższym oglądaniu tego kanału. Bardzo lubię nową technologię, ale nową technologię, która coś nam faktycznie daje, a nie wymyśla koło na nowo. Mówiąc w prosty sposób - 50 lat temu dziadek wkładał wtyczkę do prądu, na koniec miesiąca płacił rachunek - wszyscy zadowoleni. Teraz to wygląda jakby trzeba mieć co najmniej doktorat, lub zainwestować bardzo, bardzo dużo czasu swojego w zdobywanie wiedzy jak w 2024 korzystać z prądu, żeby nie pójść z torbami, a potem tyle samo czasu i swojego zainteresowania żeby to faktycznie na co dzień wdrażać w życie.
Przyznajcie, że dziadkowie oglądający to mieli by niezłą z nas bekę :)
Najlepiej wszystko ustawić z opóźnionym startem, zmywarki, pralki, hulajnogi, wkrętarki, a później co 15 min sprawdzać w telefonie obraz z kamer czy czasem coś się już nie jara. Ustawiasz sobie takie pranie na godz.13.00, mija 45 min i program prania zakończony. Wracasz do domu ok 18.00 i znów włączasz pralkę, robisz ponowne płukanie i dopiero ok. 18.30 wyciągasz pranie z pralki. Genialne ku...
Panie Waldku , dziękuję za kolejny fajny temat , który mnie dotyczy . W zeszłym roku z początkiem sierpnia zainstalowałem instalację PV i w tym roku otrzymałem bilans roczny . Moja instalacja wyprodukowała coś ponad 11000 kWh . Autokonsumpcja na poziomie 6000 kWh (tak teraz już wiem , że to mało) . Dosieci wepchnąłem 5000 kWh za które otrzymałem na wirtualny portfel 1000 zł. - Jednym słowem "skurwysyństwo"
Jak wszyscy będą szli w auto konsumpcję to wymyślą kary za brak możliwości dymania na fotowoltaice 😂
To jest możliwe! Te pojeby coś zawsze wymyślą, ale póki co WALCZYMY!!!
Kiedyś, lata 80-te, chcieli opodatkować prywatną inicjatywę . Urząd podatkowy się spalił. Tak tylko sobie myślę ludzie kiedyś mięli...... zdolności i pomysły na auto konsumpcję
@@PompaCiepłaiPVWaldek, mocne słowo. Nie poznaję Cię.
Hej, super film. U mnie auto konsumuje już tyle lat :D Mój offgrid od swych dni nie ma energii ze słońca, z wiatru... Jutro rusza maszynownia. Agregaty prądotwórcze. 1) alternator 24V 100A. Na 10L benzyny 7,5kWh (Aku1) pełne, naładowane, Agregat 2200W 230V (moc ciągła); następnie Agregat 3kW, oraz 5,5kW. Koszt to od 1l benzyny do 20l na dobę. Zależy ile potrzebuje prądu.
Pozdrawiam 😅
Witaj Waldek! Fajny film. Po jednym z Twoich odcinków zaczaiłem ze nie bede montował pirdyliard paneli tylko 8 po 455 Wpk. Do tego wziąłem baterię domową sungrow modułową. LiFePo 6.4 KWh. Dobrałem pompę ciepła hybrydową na prąd 6 KV DAIKIN ktora współpracuje z innymi zrodlami cirpla takimi jak przykładowo kotły gazowe. Mam tez sterownik zaawansowany firmy 1komma5. Nie mieszkam w Polsce zaznaczam. Na wszystko wziąłem pożyczkę 0 procent od Państwa (nie w Polsce). Do czego zmierzam. Cały system spłacę sobie w 20 lat akurat jak minie gwarancja. Rachunki będą nie na zero a nawet na ujemnym bilansie bo korzystam z taryfy dynamicznej. Co to ma wspólnego z autokonsupcja a no to ze smart manager system uzupełnia magazyn energii z paneli. Jeżeli będzie to zima to bateria domowa dokupi energię elektryczną po najniżej stawce rynkowej i odda wieczorem po najwyższej jeżeli ja jej nie zużyje wieczorem. W dzień będziesz się ładowała z paneli a jeżeli się nie naładuje w zimie do pełna to zakupi z sieci resztę po cenach ujemnych bo takie sa osiągalne przy taryfie dynamicznej. W kraju w ktorymm mieszkam można sprzedawac energię tak samo ale to nie ma sensu bo jeżeli oddasz za dużo do sieci to Ty płacisz kary. Żeby nie wysyłać do sieci energii smar manager system blokuje wysyłkę energi do sieci a umożliwia korzystanie z energii w trybie autokonsupcji. W Polsce od końca sierpnia jest dostępna taryfa dynamiczna. W kontekście tej Taryfy to Waldek zrób filmik bo to daje jeszcze większe możliwości. Oczywiście sa tez ryzyka bi stawka dynamiczna jest i jest to stawka dla tych którzy mają pojęcie o magazynach energii w domu. Fotowoltaika bez magazynu energii to dzis w g mnie nie ma sensu. Magazyn mozna wieczorem włączyć w tryb Backupu i masz offgridd wieczorami i robisz wszystko po przyjściu z pracy . W dzień włączasz na ongrida jak cie nie ma w domku i nie musisz juz sie martwic o autokonsupcje.
Waldek powiem Ci że znowu zaczynam Ci oglądac był okres co nie oglądałem Ciebie bo po prostu mnie denerwowała swoim i gadkami ale jest już ok😊 mam całkowita autokonsumpcje mam offgrid zrobiłem sobie sam magazyn 14kw lifepo4 i jestem zadowolony. Po prostu jest rewelacja
A napisz do mnie na maila, może pokażemy co tam zdziałałeś 🤔
Brzmi nieźle. Jaki Ci wyszedł koszt tego offgrida 14kWh lifepo4? Jakie masz dzienne zużycie prądu w domu?
@@PompaCiepłaiPV ok napiszę:)
Czekam w takim razie.
Każdy ma inną swoją sytuację z PGE. Zainteresuj się taryfa dynamiczna z automatycznym zarzadzaniem baterią domową. Masz.rachunki i ujemnym bilansie. Sprawdz. Nie trzeba żadnego ofgridu.
Trochę to przypomina stopień skomplikowania bolidów f1- MGU-H i MGU-K 😁
Fajny materiał dla ludzi którzy już mają panele na nowych zasadach i muszą kombinować.
Osobiście uważam, że nie opłaca się ich już montować paneli. Regulacje nie sprzyjają. Duże skomplikowanie, trzeba kombinować. Stopa zwrotu marna.
No właśnie, to zależy jak zwykle
Bojler jest najlepszy. Autokonsmpcja pozwiększa się mi się z 20 do 40%+
Brawo dla Twojej żony, ubawiłem się. Też tak mam, że dostałem bzika na punkcie PV i auto konsumpcji ale moja żona po prostu nie chce widzieć rachunków za prąd. Automatyka z home assistantem też robi robotę. Jestem na starych zasadach.
Zmywarka pralka zwykla moze byc podlaczona do cieplej wody. Waruneek cisnienie wody nie moze przekraczac 3 barow. My tak may. Plukanie ciepla woda ktos powie ze to strata energi. Ale plukanie ciepla woda lepiej usuwa detergenty pranie zaczyna sie od razu lepiej doprane cieple pranie suszarka mniej potrzebuje energi na wysuszenie prania. Kolejna kwestia zdrowie ubrania pozbawione detergentow. Nie mamy dyskomfortu z slabo wyplukanego detergentu z prania. Sprobijcie polecam
Funkcja w pralce " gotowe za" jest fajna, pralka wyłączy się po upływie czasu opóźnienia i realizacji wcześniejszego programu. Funkcja ta jest też w suszarce,ale potrzebowałbym krasnoludków, aby przełożyły mokre pranie z pralki do suszarki. Dobre i to. Tanim rozwiązaniem, które stosuję to gniazdka Smart, z Chin po 20 zł.Patrzę do apki falowniki jak jest dobra produkcja to można coś uruchomić np. klimę do grzania.
Bardzo dobry sposób, a najlepsze że można to zaprogramować że samo się będzie włączać, wyłączać.
Chyba w tym odcinku podbiła serca i oglądalność twoja Żona 🙂i nawet ci dobrze powiedziała😅
Ach ty niedobry... Cokolwiek powie moja żona to jest dobrze, ja gadam cały czas i zawsze problem ;-)
super
Waldek, dzięki wielkie że robisz takie kompendium wiedzy na temat autokonsumpcji. Mam dla Ciebie propozycje zrobienia filmu coś w ten deseń jak ten film, tylko o sposobach wkur**ającego 🤬🤬 wybijania falownika (a zwłaszcza dla tych którzy wzięli fotowoltaike na dotację i są na końcu linii transformatorowej).
Pozdrawiam serdecznie 😊
Już kiedyś robiłem o tym film, ale chętnie to powtórzę w tych czasach, bo to bardzo WAŻNY temat.
@@PompaCiepłaiPV Tak, widziałem, tylko chodzi o to żeby poskładać do kupy to co nagrywałeś u innych i to co mówicie nie raz na live. Zrobić właśnie w takim zestawieniu od najtańszych do najdroższych. Szczerze mówiąc sam mam do tej pory z tym problem, a już mam prawie rok (od końca października) PV 5kwp wschód-zachód na nowych zasadach. Do tej pory nie wiem co z tym zrobić, a jeszcze mam podpisaną umowę z gminą na 5 lat (teraz jeszcze 4).
Bimber jest najlepszym wyjściem! Jak słońce świeci, to pędzisz, a wieczorem się grzejesz! Autokonsumpcja! I jak uwarzysz etanolek, to do auta można wlać
Bimber to do autokonsumpcji ale nie do suta czy grzania.
Ja do autokonsumpcji używam grzałki w cwu. Steruję nią za pomocą systemu Ewelink w funkcji produkcji mocy z fotowoltaiki. Pierwszym urządzeniem sonoff powrd20 (20A) jednofazowym monitoruję produkcję mocy na inwerterze a drugim takim samym urządzeniem zarządzam grzałką w zbiorniku cwu. Jak świeci słońce i moc produkowana przekracza ustawioną wartość ( np 1600W) to grzałka startuje. Jak moc spadnie to grzałka się wyłącza. Plus jest taki że te urządzenie kosztuje tylko 83zl (x2). Minus że jest tylko jednofazowe ale i to można odpowiednio zaadoptować do trójfazowego inwertera.
Bardzo fajny sposób...
Najważniejsze że tani i robi to za nas.
Pora na konsumpcjè auta😅 Fajny film 💪🏻
Dzięki
Panie Waldku, bardzo pouczających film. Ja już od dawna w ten sposób oszczędzam - zmywarka załącza sie o 10:00, terma ustwiona jest na 13:00 itd, a jak jest za dużo pradu w ciagu dnia to zalaczam koparkę do kryptowalut - u mnie inwerter to chinczyk (off-grid) 3,5kW + magazyn Lifepo4 2,5kWh + 2,8kWp w panelach. Koszt wykonania takiej instalacji to bylo okolo 5k PLN. Przy autokonsumpcji zwraca sie po okolo 1-1,5roku.
Moja pralka i zmywarka są podłączone do ciepłej (i zimnej) wody, poprzez baterię prysznicową z termostatem. Ciepłą wodę mam z solarów, potem z kotła zgazowującego drewno, jedynie w okresie przejściowym z grzałki elektrycznej - i prądu z magazynów energii. Dzięki temu mogę też płukać pranie i naczynia w ciepłej wodzie.
Akurat płukanie ciepłą wodą jest niedobre…
Na spokojnie, po prostu Warto to powiedzieć, bo to ważne...
Najlepsze jest to że nie mam paneli a nawet pompy ciepła, a itak ogladam Twoj kanał 🤣 kupiłem żonie zmywarkę, ale dowalileś 🙉 pozdrwiam
Waldek możesz coś wiecej podać o tym sterowaniu grzałką u sąsiada, co odczytuje moc produkcji z falownika jaki to przekaznik itd. dzięki
Tak zrobię 👍
Fajny performer Waldku
👍
Materiał kicha.
Komparator i dwa przekaźniki SSR. Podłączasz pod magazyn komparator, który mierzy jego napięcie . Gdy wzroście powyżej 56,2V załącza komparatory, które włączają grzałkę. Obciążenie powoduje że bateria przestaje być ładowana o prąd , który pobiera grzałką i napięcie na baterii spada. Komparator wyłącza grzałki i system znów ładuje baterie. Koszt fantów może że 2 Stówki. U mnie tak działa ładowarka sieciowa baterii, tyle że pilnuje dolnego a nie górnego napięcia. Działa w automacie.
Latem to wystarczy klimatyzację załączyć i już kilka kW leci. Czasem dogrzewam basen. Z innych opcji to załączanie podlewania, gdy się ma studnię i pompę. Mam sporo paneli na wschód więc już od 7.00 rano mam wystarczająco mocy na porządne podlanie ogrodu. W południe załączam pompę głębinową, aby napełniała zbiornik na deszczówkę i mausery. Wtedy powiększam sobie zapas wody. Samochodu elektrycznego jeszcze nie mam, ale ładuję hulajnogę elektryczną, która ma baterię 2kWh.
@@hulaszczezycie6130 włączaj funkcje grzania na klimie. Najlepiej w połówkowych godzinach. Np. 11:30-12:30. Zużyje Ci np. 2 kWh a wystarczy że od 11 do 12 i 12 do 13 panele wyprostują po 1 kWh 👍
grzać bojler można znacznie taniej solarami (mam na myśli koszt instalacji).
Witam. Waldku zapomniałeś o jednej możliwości auto-konsumpcji. Mianowicie o ogrzewaniu domu. Już od sierpnia - września można wykorzystać ogrzewanie domu. Najlepiej się to sprawdza na ogrzewaniu podłogowym. Te tony betonu są świetnym buforem który nagrzewa się długo w ciągu dnia i oddawać ciepło wieczorem oraz nocą. Jeśli ktoś ma bufor to robi się miejsce na energię ze słońca. W ten sposób w ciągu dnia nagrzewa się dom i bufor jednocześnie. Nie bójcie się zagrzać domu o 0,5 stopnia lub 1 stopień. Inne zalety wcześniejszego dogrzewania domu to mniejsza wilgotność. A jak wiemy, nie zawilgocony dom pobiera mniej energii na ogrzanie. Pozdrawiam
Pozdrawiam 👍
Pozdrawiam serdecznie pana żonę ❤słyszę swoją 😂
To ja pozdrawiam Twoją żonę, no cóż takie już są te żony ;-)
Zdecydowanie ten magazyn energii w żołądku jest najdroższy w utrzymaniu. Ja bym np przetwarzał jedynie energię i siadł na zwykły rower a nie do samochodu
sposób na autokonsumpcje: trzeba posiadać 2 auta elektryczne i np w poniedziałek jeździmy jednym a drugie się ładuje, we wtorek jeździmy drugim a pierwsze się ładuje. I tak naprzemiennie
Spoko, ale nadal będzie słabo, bo niestety ten jeden naładowany zazwyczaj starczy na tydzień jeżdżenia 🤔😜 Przeciętnie robimy ok 50km dziennie a zasięg ok 500 🤨
@@PompaCiepłaiPV przecież możesz jechać inną drogą i nadrobic auto konsumpcję nabijając sobie kilometrówkę. Możesz też być konkurencja dla UBER-a i nocą jeździć elektrykiem i zarabiać dodatkowo by się instalacją szybciej zwróciła i byś nie oddawał własnego prądu złodzieją...
Ciekawe ile skonsumujesz latem jak fv 10kWp wytwarza dziennie średnio 60 kWh a zimą to może wytworzy 10 kWh to przy pompie to nie ma co magazynować.trzeba jeszcze dołożyć z sieci ze 40kWh.
Postaw sobie basen. Jak dobrze zaizolujesz to będziesz miał duży magazyn ciepła. Dodatkowo w lecie będziecie mogli sobie popływać :)
Autokonsumpcja to ma sens puszczać pralke, zmywarke o 11 i to jest ok. Ewentualnie magazyn energii, ale nie jakieś durne urządzenia kosztujące grube tysiące a dające 55zl oszczędności miesięcznie 😂😂. Do grzania wody kolektor jak ktoś chce za free.
Wszystko fajnie tylko czy człowiek nie staje się "niewolnikiem" tych wszystkich urządzeń ?
Włączanie o określonej godzinie, parzenie na słońce, na telefon, sterowanie tym wszystkim, serwisowanie. To się powinno włączyć i ma chodzić, a nie marnowanie życia (czasu) na telefon i sterowanie tym.
To lepiej być niewolnikiem wysokich faktur za energię?
Zawsze można wrócić do sredniowiecza- świeczki, ognisko i klepisko ;)
@@mirosawflorynski4460 Nie o to chodzi. Ale za dużo poświęcamy czasu na gadżety a nie myślimy o rodzinie i życiu duchowym.
Zgadzam się. Obecnie rządy przerzucają cały ciężar energetyki na zwykłego Kowalskiego, co jest wręcz wkurzające. Kup pan pv, kup magazyn energii, kup falownik i co jeszcze? Mam sobie zbudować własną elektrownie żeby mieszkać na 100 M2. To jest chore. To firmy energetyczne powinny inwestować w cały ten sprzęt a nie my.
@@mariusz07 Na logikę, skoro firmy energetyczne , monopoliści narzucają szaremu Kowalskiemu - kup to, kup tamto,zainwestuje itp. To po co nam wogole te firmy energetyczne ? Żebyśmy utrzymywali te bandę nierobów pijących kawusie od 7 do 15 stej w ENERGA, ENEA,TAURON, PGE , P GNiG , kogoś pominąłem ?
Witam a co myślisz o pompie ciepła 3 ,5 kw do ciepłej wody i częściowo do ogrzewania domu na dwóch buforach?
Czemu nie. Do ciepłej wody to będzie konkret, do grzania, to zależy ile w tym buforze ma być tej wody...
ENERGIA JEST TANIA JAK BARSZCZ. Ale co tu zrobić by ludzi okraść z pieniędzy, wprowadzić im mętlik w głowach, zmusić do kupowania pomp, magazynów, osprzętu , paneli, pomp ciepła, samochodów elektrycznych , Wystarczy wprowadzić ekstra kilkanaście przeróżnych podatków i kilkaset przeróżnych przepisów i wszystko zaczyna się znowu kręcić. Masz auto którym możesz jeździć jeszcze 10 lat nie wprowadzimy strefy czystego transportu a użytkownikom elektryków damy na początek kilka zachęt jazdę buspasem i parkowanie za free, potem im to zabierzemy ale to potem. W domach działa to tak samo. A ludzie zamiast się buntować to idą w te gówno i się cieszą nie wiadomo z czego. ty chociaż kosisz kasę i dostajesz produkty za free by je promować a reszta baranów płaci firmom i Tobie i jeszcze są wdzięczni za to co robisz. ;-) IRONIA LOSU
Skoro ta energia jest taka tani, to czemu jest taka droga 🤔🤔🤔
@@PompaCiepłaiPV przeczytaj jeszcze raz....to może ogarniesz temat. A tak na poważnie to w stosunku do zarobków to w zasadzie ona mocno tanieje ( bo co to było tania energia 0.65zł/kWh przy zarobkach 10 lat temu a teraz te 1,2zł) pomimo obciążania energii coraz to wyższymi przeróżnymi podatkami i opłatami. Technologia idzie do przodu a energia netto drożeje. Ale ręczne sterowanie pod przykrywka wolnego rynku robi swoje. Ludzie idą w wygodę i ta wygoda kosztuje. Energia z gazu to 0.35zł kWh, energia z drewna grubo poniżej 10gr/kWh, koszt urządzeń żaden w porównaniu do pomp ciepła i konieczności zaadoptowania budynku do zasilania pompą ciepła i koniecznością założenia instalacji fotowoltaicznych z magazynem energii Kosztują urządzenia, serwis i wielokrotnie większe zużycie energii do tego co miał miejsce kilkanaście lat temu. Niestety nie ma za rozsądną kwotę urządzeń, do produkcji, magazynowania itp. w stylu lodówka o której istnieniu dowiadujesz się 15 lat po zakupie jak się zepsuje. Budżetowy Indesit lodówka z zamrażarką wytrzymała u mnie 20 lat a pralka tej samej firmy 22 lata ( jedynie z wymiana pompy za 70 zł, chyba 2 lata przed zakończenia żywota przez płytę sterującą)
@@RobertRobert-sb6wg a teraz pomimo założenia w domu centrum ogrzewania i produkcji energii z centrum sterowania niczym te w NASA przy locie na Księżyc ludzie dowiedzą się, że zgodnie z Dyrektywa Unijna musza oni zwiększać klasę energooszczędności budynku do absurdalnych wymogów, które są nie do osiągnięcia w naszej rzeczywistości budowlanej. O kwotach jakie będą do tego potrzebne nie będę pisał by ludzie to czytający zawału lub wylewu nie dostali. Napisze tylko, że człowiek zarabiający medianę taka realna średnią zarobków o której i tak wielu może pomarzyć ( 5800zł netto) a nie tą wydumaną z TV by dostosować dom w którym zamieszkuje do nowych wymogów będzie musiał na to przeznaczyć lekka ręką całe 4-5 letnie zarobki netto co i tak przy rosnących kosztach usług może okazać się niewystarczające.
a teraz najlepsze. Te wodogrzmoty, które musieli pozakładać okażą się mocno przewymiarowane ( co podniosło kwotę inwestycji). Ludzie ogólnie słabo kumają o co w tym wszystkim chodzi. A najlepsi są Ci co spalali 6 ton węgla w domu w starym zasypowym kopciuchu rodem z PRL-u paląc w taki sposób, że Indianie w Ameryce Północnej odczytywali ich znaki dymne a teraz po rachunkach grozy za energie elektryczną zastali zmuszeni do kolejnej inwestycji jaka jest choćby podstawowa termomodernizacja za 100 tys zł by za prąd do pompy płacić nie więcej niż 8 tys zł. Teraz cieszą się jak dzieci, że tanio bo na węgiel 2 lata temu musieli wydać 16 tys. Tylko ten węgiel dziś to już kosztuje tylko 8 tys zł. Baranom wystarczyło zmienić piec na tzw. ekogroszek i spalanie względem kotła zasypowego zmniejszyłby sie praktycznie o połowę. A teraz te 3-4 tony ekogroszku to 5 tys. zł. Ja się pytam po co wszystko? Te wszystkie górnolotne urządzenia w starym domu to jest PUDROWANIE TRUPA.
@@PompaCiepłaiPVnie domyślasz się? Przecież kiedy słońce nie świeci i nie wieje wiatr i tak elektrownia pracuje bo musi, z tym że nieefektywnie co zwiększa koszty za kwh do tego energia z węgla i gazu jest obłożona podatkiem od co2 do tego coraz więcej energii z oze destabilizuje system elektrownia rozlicza się w systemie dynamicznym i jak latem świeci słońce pojawiają się ogromne nadwyzki mocy a cena spada nawet poniżej 0 i taka elektrownia węglowa której nie można szybko i łatwo wygaszać i rozpalać musi płacić odbiorcom za odebraną energię to wszystko składa się na większe koszty. Mamy już zainstalowane 30GW w oze to prawie tyle samo co wszystkie elektrownie cieplne 32GW i co nam to dało? Cena prądu x3 coraz większy import wygaszamy elektrownie zalewamy kopalnie chociaż mamy 68 mld ton węgla pod ziemią do wydobycia a słońce u nas slabo świeci i też nie wieje za bardzo także kierunek transformacji w Polsce węgiel >słońce i wiatr to tylko idiota mógł popierać głosem w wyborach a co gorsza czynem...
Jak to lata jak jest za wysokie napiecie czy mozna to zastosowac zeby inwerter sie nie wyłączał?
W sensie co dokładnie…
Np. krótkie przekroczenia 253 i mamy wyłączony inwerter.Czy może mi wtedy ładować magazyn?
Waldek ja tak dużo będzie u ciebie autokonsumpcji to ten konik na koszulce będzie za chwilę na plecach😊
Nie no to żart był 😜
Zdrowie to nie zart. Jeszcze jestes mlody. Zmiana nawykow zywieniowych dla calej rodziny zona powinna tego pilnowac.@@PompaCiepłaiPV
Mam pytanie odnośnie długości pracy grzałki bez przerwy.Jak długo może grzać taka standardowa grzałka o mocy 1500 W? W zwykłym bojlerze grzałka pracuje cyklicznie.Natomiast przy zwiększeniu autokonsumpcji grzałką ryzykujemy jej przepalenie, jeśli będzie pracowała kilka godzin bez przerwy.
Auto konsumpcja polowiczns. Zona gotuje i doladowuje energie w Ciebie. Pytanie kiedy odbiera tą energię . Od razu czy dopiero jak slonce zajdzie?
Mam pytanie Co Pan sądzi i czy spotkał się Pan z pompą ciepła do ciepłej wody użytkowej?
😊👍👏
Pozdrawiam.
@@PompaCiepłaiPV również pozdrawiam 😉 i cieszę się że w końcu zaczynacie rozumieć coś nie co z tego co ten mój zwariowany UFOL wygaduje od dawna 😉
👍👍👍👍👍
Napisz co to za model tej nowszej ladowarki do samochodu co laduje tylko nadwyzki ,super odcinek
Dzięki, zrobię o niej materiał👍
najlepsza auto konsupcja jest wtedy kiedy idziesz w odwiedziny do kolegi po drodze kupujesz piwo i samemu je wypijasz u niego :) a on ma bol dupy a ty masz auto konsupcje :D
ZAJEBISTE ;-) To jest perfekcyjna auto konsumpcja ;-)
Warto inwestować w panele, ale po kiego grzyba dopłaty?! Zlikwidować dopłaty i wtedy wyjdzie, co się opłaca a co nie, bo rynek będzie musiał walczyć cenami ze sobą, żeby klient za własne pieniądze kupił a nie producenci windują ceny, bo są dopłaty...O ile w miarę bliskim czasie uda się zrobić tak, żeby inwestycja w panele powodowała ZNACZNE obniżenie rachunków za prąd (np 50%) to już będzie sukces.
Są u nas na rynku pralki pobierające ciepłą i zimną wodę? Kupując w 2020 nie znalazłem takiej, chociaż wiele z pralek ma w obudowie przygotowany otwór do wybicia pod ciepłą wodę.
A mnie nurtuje pytanie jak to by dzialalo gdyby pome ciepla ktora stoi na zewnatrz zamontowal w jakims pomieszczeniu obok domu czy pod ziemia i np przy -20 na zewnatrz w srodku bylyby plusowe temperatury i pompa by smigała na wysokim scop i dawala by rade wygrzac dom. Jakby nie patrzec to my polacy lubimy cieplo i w zime moja familia lubi miec 23 stopnie w srodku a pompa ciepla ledwo gdzeje do 21 stopni przy takich mrozach dlatego przy minusowych temperaturach dogrzewamy bufor ekogroszkiem i pompa ciepla grzeje tylko wode uzytkowa.
Zamroziłbyś pompę ciepła. Ja znowu myślałem o zrobieniu jej takiego dolotu ciepłego powietrza żeby jej poprawić COP
@@PompaCiepłaiPV teoretycznie jak pompa jest przy kotłowni na zewnatrz jak u mnie to mozna by w scianie dziure walnac i rure o duzej srednicy doprowadzic powietrze z tylu pompy prosto do wlotu powietrza bo i tak latem czy zima jest w kotlowni cieplo a u mnie wrecz goraco
Masz pompe ciepla, ale dogrzewasz się ekogorszkiem? No ja pie...le😂😂😂😂😂 Twoj przypadek powinien być pokazywany w TV jako przestroga i co czeka przysżłych właścicieli pomp ciepła. Najpierw ogłupić naród by potem wciskać im cały ekologiczny eko-kit najlepiej na kredyt. Brawo polacy, nawet mi Was nie szkoda. Podobnie jak tych inteligentnych inaczej z kredytami we frankach. Śmiali się z innych jak to reszta głupia a teraz płacz bo od 15 lat spłaca odsetki kredytu a kapitału nawet nie ruszył. Jak się dowiedziałem od jednej osoby z sąsiedztwa. Mimo to zdrowia i trzeźwości umysłu życzę. Stare a głupie latają z telefonami z milionem aplikacji. Życie ma być proste.
@@tomaszplewko4080 tak sie sklada ze pompe zalozyli teście za ktora ani grosza nie zaplacilem i w wiekszosci wystarcza ale zostawili tez piec na ekogroszek w razie W... i dobrze zrobili bo jak przywali mrozami to w domu cieplo a caly rok woda ciepla z pompy jest wiec nie takie zle, lepiej miec dwie opcje niz jedna... zadna pompa przy -30 nie wygrzeje ci domu a takie mrozy moga wrocic jak pamietam u nas 20 lat temu temperatury dochodzily do -36 stopni. Jak pierdolnie blackout to pompa ciepla kupe zrobisz a ekogroszkiem bede grzal nawet jak energetyka wywali prad na miesiac to fotowoltaika zasile piec...
Zgodnie z definicją PROSUMENTA JEST TO PRODUKCJA ENERGII NA WŁASNE POTRZEBY, a nie wykorzystywanie sieci OSD na "magazynowanie" sobie, macie złe pojęcie o całym systemie, nie stosujecie się do jego założeń a na końcu płacz że ZE was oszukało... to wy próbujecie go oszukać chcąc uzyskać cenę energii z PV równą cenie z elektrowni węglowej i wymuszenie dostosowania się operatorów do was, z punktu widzenia OSD najlepiej jakby mikroinstalacje nie istniały bo nie ma nad tym żadnej kontroli ani sterowania jak w przypadku farm
ZAKŁADY ENERGETYCZNE to złodzieje i tyle nam wystarczy, inna wiedza nam nie jest potrzebna!
@@PompaCiepłaiPV No i tyle by było z merytorycznej rozmowy... funkcjonowanie w społeczeństwie wymaga kompromisów obu stron
@@PompaCiepłaiPV Dodam tylko jedno od siebie na koniec, mam podgląd aktualnie na 4 farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 19,5 MW, jest niedziela w południe, ludzie są na wyjazdach, spacerach, przemysł częściowo stoi, nawet nieduże zużycie widać na wykresach PSE w skali kraju, to skoro ZE to złodzieje w twojej opinii i chcą tylko pompować energię z drogich źródeł to proszę mi wytłumaczyć dlaczego te farmy fotowoltaiczne nie dostały żadnego ograniczenia mocy? pomimo małego zapotrzebowania wszystkie działają z mocą na jakie pozwala słońce, idąc rozumowaniem przedstawionym na kanale PSE powinno wydać polecenie ograniczenia mocy przez OSD na farmach i dymać ludzi, a tak pozwalają zarabiać prywatnym inwestorom i zaniżać wartość na rynku bilansującym. Wasze rozumowanie nie klei się kompletnie całości gdy spojrzeć na to szerzej.
Panie Waldku jestem na starych zasadach mam instalację 10 kWp. Zastanawiam się czy zamontować elektrownie wiatrową dospel. Trochę mi brakuje żeby być niezależny energetycznie a tak dokładnie to te 20% które zabiera Tauron. Myślę że byłby to duży plus bo wiatr jest w dzień i w nocy, latem i zimą. Może kiedyś zrobi Pan odcinek o elektrowniach wiatrowych dospel z Częstochowy. Pozdrawiam serdecznie
A zainteresuję się chętnie. Pozdrawiam
Dziękuję
Ktoś badał już ten temat i wyszło że jeśli nie mieszkasz w górach lub nad morzem to nie ma co myśleć o turbinie. A wysoko zamontować tego nie możesz bez pozwolenia. Gdzieś w necie widziałem filmik jak gościu kupi wiatromierz przed inwestycja w wiatraka i po roku mierzenia wyszło że się nie opłaca ale to zależy od wysokości montażu i miejsca zamieszkania.
Prawie zawsze lepiej jest zamontować więcej paneli. W twoim przypadku wolałbym magazyn i kilka paneli.
@@14majk właśnie mieszkam w górach i wiatry są duże pozdrawiam
Ja ustawiłem temperaturę CWU wyższą w ciągu dnia i niższą w nocy.
3:05 a możesz podać ile mniej wiecej taki zestw kosztuje z tej firmy ??
Dzieci wracają wieczorem - podpinają hulajnogi pod ładowarki. Ładowarki podpięte pod gniazdo które działa przy produkcji prądu (czyt. od 8 rano). Wracają ze szkoły hulajnogi naładowane
👍👌
Jak payrze na brzuch Waldusia, to rzeczywiscue autokonsumpcja to jego specjalnośc..
Co ty to złe ujęcie kamery ;-) Bluzka źle uszyta i takie tam...
@@PompaCiepłaiPV ciąża. Dzisiaj to już nic nie wiadomo.
Obawiam się, że Pan Waldemar może mieć mniej cykli od magazynu energii w który zainwestował. :(
Mozesz pokazac dokladnie jak to u Twojego sosiada jest podlaczone ?? Mowie tu o tym jak ten przekaznik i stycznik wiedza kiedy jest nadwyzka pradu ???
Tak zrobimy.
@@PompaCiepłaiPV super :)
Dołączam się do prośby o nakręcenie filmu u sąsiada na temat rozwiązania zastosowanego do sterowania grzałka c.w.u.Pozdrawiam.
Jak ktoś ma dom z garażem i samochód elektryczny to idealne byłoby wykorzystać akumulator tego samochodu jako magazyn energii
I niebawem myślę, a nawet coś tam wiem, w tym systemie SIGENERGY będzie to możliwe, dlatego mam ładowarkę DC z Siga...
Trzeba wprowadzić stare zasady
Niestety - również tłumaczymy na naszym kanale yt i tt - jak należy to robić , problem leży nadal w ludziach oraz ich przyzwyczajeniach , myślą starymi zasadami . O rachunkach grozy również informujemy i tłumaczymy. Zasięg kanału też nic nie pomoże - bo większość prosumentów nie dociera jednak do social media . pozostaje edukować na targach - ale tam ludzie podchodzą z nastawieniem : to się nie opłaca , weź mnie Pan przekonaj :) Pozdrawiam.
Ja mam 400. Ah baterie lifepo4. I sześć solarów chcę zwiększyć na osiem lub więcej i jadę ile można tylko dla siebie nic na zewnątrz
pytanie kto pierze w zimnej wodzie lepiej podłączyć do ciepłej wody każdą pralkę a jak jest za gorąca woda to wstawić mieszacz wody z regulacją
A słyszał Ty o takich rzeczach jak: PWM, 0-10, 0-40, stycznik SSR?
Witam influencera😀
A czemuż to tak obraźliwie od razu ???
@@PompaCiepłaiPV 😅
18:18 230V x 10 A = 2300 W = 2,3 kW. Skąd wziąłeś te 7 kW? To będzie 7000/230 = 30A.
Ładowarka 3 fazowa i bum ❗️
Grzanie zwykłą grzałka CWU jest bez sensu ze względu na kamien który odklada sie na grzałce . Po roku / dwoch takiego grzania ( zaleznie od twardości wody trzeba czyscić grzałkę. Lepszym rozwiązaniem jest grzanie dużą powierzchnią poprzez pompę ciepła - ustawiamy temperatue na 45 stopni i dodatkowo mamy w lecie klimatyzacje za darmo. Niestety taki rozwiązanie najlepiej sprawdzi sie w domu z piwnicą nieogrzewaną ktora pochlonie w zimie zimne powietrze i naturalnie podgrzeje je ( grunt ma okolo 8 stopni ) . Stosuje takie rozwiązanie od 10 lat i jestem bardzo zadowolony. Jedyne co musimy zrobić przy obsłudze to ustawienie timera ( dostosowanie timera do pory kiedy mamy najcieplejsze powietrze na zewnątrz w okresach przejściowych jesień / wiosna , ręczna zmiana pomiędzy rodzajami obiegów - Letni powietrze z zewnątrz po odebraniu ciepła wypuszczane jest na najwyzszej kondygnacji budynku, Zimowy ( temperatura powietrza w najcieplejszej czesci dnia poniżej 7 stopni ) - powietrze z wewnątrz z najwyzszej kondygnacji po odebraniu ciepła schladza piwnice i w naturalny sposób grzeje sie od ziemi, Wiosna /Jesień- powietrze pobierane jest przez czerpnie z zewnątrz i po odzyskaniu ciepła wydalane jest na zewnątrz. W lecie w około 2 h zbiornik 300 l podgrzeje wode z temperarury 27 do 45 stopni + klima ze swierzym powietrzen za darmo ( czerpnia zewnętrzna posiada filtr z włókniny , pompa ciepła pobiera 600/700 W ) Zimą jest podobnie - przy odpowiednio dużej piwnicy wpływ wychłodzenia jest minimalny.
Jak u was wygląda zużycie przez piekarnik elektryczny oraz płytę indukcyjną kiedy mamy produkcję i która powinna pokryć energię elektryczną z słońca? U mnie cały pokazuje odczyty z tych urządzeń przez E-licznika (tauron) natomiast inne urządzenia takie jak komputer PC czy klimatyzacja (chłodzenie, na grzaniu nie testowane!) czy lodówka czy TV czy pralka to wszystko nie wykazuje na E-liczniku żadnego odczytu. Rozumiem że w takim wypadku występuje autokonsumpcja. Czy piekarnik elektryczny i indukcja też nie powinny wykazać w odczycie? Ja rozumiem że po ustawieniu opcji zbilansowania wychodzi na zero ale jednak wykazuje odczyty urządzeń piekarnika oraz indukcji (obie pracowały osobno, nie razem!). PV 6 kWp bez magazynu energii i net-billing.
Czy to jest w ogóle normalne czy nie powinno tak być?
Ja założyłem swój licznik i w aplikacji widzę aktualna produkcję i aktualne zużycie. Dzięki temu łatwiej dojść wszelkich nieprawidłowości w działaniu instalacji. Jest też statystyka produkcja, zużycie i auto konsumpcja z podziałem na dni, mc i rocznie
@@14majk Spox ale mnie najbardziej interesuje czy te urządzenia (piekarnik, indukcja) powinny wykazać poboru energii z sieci kiedy jest produkcja z słońca. Jeśli okaże się że problem leży w instalacji to jak niby dopatrywać? Jak niby mamy skorzystać z autokonsumpcji skoro te urządzenia (pierkarnik, indukcja) dalej pobierają z sieci a inne już nie :/ ?
Mnie wyjaśniono w Enerdze że to później system oblicza. A na licznikach jest pobór . A w rozliczeniu fakturowym jest to ujęte w saldach ujemnych i dodatnich. Że falownik wprowadza na trzech fazach, twoja indukcja ma za mało na danej fazie wtedy pobiera z sieci.
Dobra, ale moja żona nieraz myje głowę rano i jak wieczorem zużyją na mycie to rano nie ma. A wiec i tak muszę w nocy wygrzać znowu cały zbiornik bo chcą mieć na rano ciepłą wodę. Jak nagrzałem raz w dzień wodę do 60 stopni to była afera że za gorąca i łatwo się oparzyć
Ok zgadzam się z tobą, fajne to wszystko jest, działa super ale napisz tak szczerze ile to wszystko Cię kosztowało 50-90-120-150 tysięcy. Jak bym miał luźne takie pieniądze i mógłbym ot tak to wydać pewnie dla wygody bym to kupił ale kredyt na to wszystko w naszych bankach to już chyba taniej od mafi z lat 90 pożyczać. Kupować teraz samochód elektryczny by na siłę to wykorzystać zmieniać sprawną pralkę, zmywarkę z opóźnionym startem. Popieram to co promujesz w 100% ale jak to będzie kosztowało (wszystko fotowoltaika, pompa ciepła bank energii) 20-może max 30 tysięcy ok kupuję sprzęt korzystam i to jest normalne tak to widzę. Napisz proszę uczciwie ile Cię kosztowała fotowoltaika, pompa ciepła, robocizna, awarie, modyfikacje w zasadzie cała elektryczna infrastruktura, bądź szczery. Płacę rachunki rzędu 250-300zł w okresie ogrzewania więcej, uśrednię 5 tysięcy rocznie, 10 lat to 60 tysięcy oczywiście uśredniam nik tutaj nie będzie się bił o +/- 10 tysięcy bo przy takiej inwestycji na tyle lat to ciężko to precyzyjnie policzyć. Nawet jak bym miał luźnie 150 tysięcy może więcej to chyba wolałbym kupić mieszkanie, ziemię w celach inwestycyjnych jak pchać się w taki sprzęt. Nie neguję nie krytykuję tylko staram się podejść do tego zdroworozsądkowo. Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie nie jestem "betonem", wystarczy rzeczowe podparte argumentami wyjaśnienie dlaczego się mylę i jestem w dużym błędzie. Ja znam przypadki, że ktoś tam założył PV + pompa - 120 tysięcy (rok temu) w kredycie, cieszy się i mówi mi "stary" no ale prąd mam za darmo, no do końca nie jest to raczej prawda. Kredyt nie jest 0%. Tak jak powiedziałem, super inwestycja ale za jakieś normalne pieniądze dla każdego dostepna jak będzie to miało "normalną cenę" i będzie to miał naprawdę każdy to wtedy będzie można powiedzieć, że nie zatruwamy środowiska i jesteśmy EKO ale niestety też pewnie nie do końca, awarie utylizacja, wytwarzanie. Niestety ekologia to jakieś chore perpetum mobile. Trzeba by się cofnąć chyba do "epoki jaskiń" ale wtedy trzeba będzie polować i tutaj znowu wchodzą obrońcy zwierząt, ekolodzy zabronią palić drewnem, każą ocieplać jaskinie i "szach mat" kurcze jakie to wszystko popierniczone. Czekam (czekamy - widzowie) na rzetelną informację ile wydałeś na całą infrastrukturę.
Rozumiem że ewentualny kocioł w Twoim domu, ogrzewanie, kosztuje z 2-3 tys patrząc na Twoje realne myślenie ile to wszystko powinno kosztować? To nie jest takie proste. NIESTETY!
On się nie przyzna bo to góra kasy.
Oj plątasz się Pan w tych opowieściach , a tu absurd goni absurd, np: netbiling i netmetring, ceny magazynów energii i pompowane dopłatami, ceny energii pobranej a oddanej, promowanie pomp ciepła do budynków starego typu, itd
Wybaczcie, ale wszystkich na tzw strych zasadach powinno się przenieść na nowe zasady. Widać po wsiach przy gospodarstwach wręcz farmy foto. Trochę się nie zgadzam na płacenie za te farmy, jeśli ktoś się „przeinwestował”, pomijam tu zupełnie jakimi się kierował pobudkami, to jego sprawa i pech. Co do autokonsumpcji to wszystkie urządzenia smart mają tu zastosowanie, tylko wtedy jesteśmy uzależnieni od internetow ;-)
Po wydaniu tyle kasy to wyjdzie na to samo z foto czy bez w przeliczeniu na lata prosta matematyka wydajesz 100000 żeby zaoszczędzić parę złoty dziennie wszystko się zużywa najlepsza kasa to z reklam za to ustrojstwo.. Kup 6 paneli do grzania wody falownik i za 2500 masz ciepła wodę 10 miesiecy.. Zwrot w 1 rok...
Proponuję zapamiętać bo to jest MEGA proste, Moc elektryczna (P) w oparciu o napięcie (U) i prąd (I): P=U⋅I, aby obliczyć, ile watów odpowiada 10 amperom, czyli P=230V⋅10A=2300W to równa się 2.3 kW, a to znaczy że godzina ładowania auta to jedynie 2.3 kWh czyli zapłacimy 2.3zł ( zakładając że godzinę energii jeśli kosztuje 1zł) ... wiem jestem upierdliwy czepiam się ale to mój urok ;)
Policz sobie dla układu 3 fazowego jeżeli ogarniesz.
Zona troluje Waldusia.. hehehe
A taka się wydawała milutka...
Zakładom energetycznym nie zależy żeby kupować za wszelką cenę energię, ale żeby jak najtaniej kupić i najwięcej sprzedać. Jak każda firma, ma za zadanie generować zyski. Nie bądźmy naiwni.
autokonsupcja i nie musze kupować 1kWh za 1,20zł .... ok.... latem to ma sens.... ale zimą to co ja moge na autoknosumować - mimo PV oraz magazynu i tak kupuję prąd po 1,20zł.... przy nowych zasadach PV i magazyny nie mają żadnego sensu... na starych zasadach zimą jest ok...
Zimę sobie odpuszczamy, oczywiście nie oddając ani jednej kwh
@@PompaCiepłaiPV a co z opcją montażu samego magazynu bez PV i posiadania taryfy zmiennej? ładujemy w godzinach gdy jest tanio i odbieramy gdy jest drożej np. własnie wieczorem? Czy to jest już możliwe? Gdyby mozna było kupować tylko magazyn na pewno pomogłoby to w sytuacjach gdy teraz trzeba odłączać PV z powodu nadprodukcji - ona szłaby w magazyny przydomowe i nie trzeba by było jej odłączać. Ja bym kupił taką energię tanio a ktoś inny by ją sprzedał zamiast być odłączonym. Myslę, że uwolnienie samych magazynów bujneło by mocno branżę PV.
Jest to mozliwe. Ale zawsze warto podpiąć mały choćby string, bo to nieduży koszt, a full energiii masz za free.
Ja widze jak ludzie pisza.kiedy sie zwruci za ;pompe ,fotowoltaike itp.a ja sie pytam jak kupicie piec obojetnie czy na wegiel czy na pelet albo drzewo .Oczywiscie potem placic za wegiel drzewo.i chodzic wsypywac wyrzucac Kiedy wam sie to zwruci .No kiedy ?Ja mam fotowoltaike i pompe ciepla kupilem zalozylem .Place bardzo malo Zaloze sobie jeszcze magazyn zeby prawie nie placic .Ma wygode i tania.
A czy masz świadomość że nie istnieje 100 procentowa autokonsumpcja. Np. mam produkcję na daną chwilę 2 kw. I włacze grzalke 2 kw. Wydaje się że grzałka powinna pobrać całą produkowana energię i będzie wtedy autokonsumpcja a tymczasem grzałka pobierze z paneli 1.3 kw a 0,7 z sieci. Natomiast 0,7tez pójdzie w sieć bo produkcja jest przecież 2kw. Czemu tak jest? Nie do końca rozumiem ale chodzi o to że są 3 fazy i jakby pobiera 2 fazy z grzałki a jedna z sieci. Jest tak na pewno bo sam sprawdzałem licznik myśląc że jest zepsuty jak mi się nie zgadzały odczytu z tej konsumpcji własnej.
taka żona to skarb :)
Też mi tak codziennie powtarza 😜🤔
Bzdura i tak nas będą robić w konia.
Od kwietnia do października i od świtu do zmierzchu możesz coś z produkcji wykorzystać a za resztę prądu od zmierzchu do świtu będziemy płacić dla państwowych złodziei prądu.
Tak znowu zainwestuje w magazyn .
Najpierw wydaj kasę na PV a teraz magazyn itd zaraz wprowadzą podatki opłaty inne itd.
Człowiek po za kombinowaniem z prądem PV pompami ciepła i innymi fikołkami ma też inne zajęcia i inne problemy oraz są ludzie którzy chcą wypić kawkę zjeść ciasteczko i się nie przejmować.Grzanie wody przez pompę ciepła latem uważam za bezsensowne 6 paneli plus sterownik ekopulsar.
Najprościej kocioł pelletowy z buforem grzałka z offgrid PV do bojlera latem zima do bufora można przepiać kabel.
A nie lepiej by było aut konsumuję ustawić na główne zasilanie całego budynku a z sieci pobierać sobie to co nam brakuje z paneli słonecznych i z magazynu energii. oczywiście jeżeli ktoś jest konsumentem a nie prosumentem energii elektrycznej.
Ta zuzyj wiecej pradu zeby ci sie wydawalo ze szybciej inwestycja Ci sie wroci🤣🤣🤣 Waldi handlowiec i socjotechnik z Ciebie dobry... Ale sa tez lidzie co trzezwo.mysla i woedza ze firmy beda posiadac farmy i po prostu kupisz sobie tanszy prad...tyle ile trzeba...i nie musisz sie martwic o konserwacje, serwis...awarie..placisz masz...a opowoadznie ze bedziesz mial darmowy prad to bajki...opodatkuje Rudy Niemiec wszystko na czym Polak moze zarobic. Pozdro dla trzezwo myslacych. ..i dla marketingowca Plastusia Waldka
Pojebany jesteś handlażyku prądu z farm foto 🤣🤣🤣
@@PompaCiepłaiPV Uderz w stoj a nożyce sie odezwa...twoj komentarz pokazuje ze prawda Cie zabolala...i warto byloby ludzi/widzow nie obrazac...bardzo slaby i niemily komentarz...I tak pozdrawiam bo mimo ze pierdzielisz gupoty...to jako czlowieka Cie szanuje...Milego dnia
Sam ześ zachecił Waldka zeby Ci odpisał po przyjacielsku. Nie wiesz ze Waldi dobry chłop, ale język ciętym ma jak bicz.
@@jacekplewnicki4439 Nie jest to po przyjacielsku...tylko Slabe i swiadczy o koledze...naganiaczu inwestycji w foto...Milego
@@tomjerry554 tesla sama się nie kupi a rara nie zapłaci więc trzeba wciskać banialuki jak ten Pan z Noela.
proponuję przemyśleć autokonsumpcję dietową i przejść na dietę głodową. Autokonsumpcja 100% murowana, szczególnie dla nas tych bardziej okrągłych! :)
Czy Twoja pralka tak potrafi ? Bo ja nie znam innych niz Miele po 10k+. USA jasne, ale na naszym rynku nie ma pralek ktore to potrafia.
Moja tak nie robi
lubisz te zabaweczki, lubisz
Najprostszy sposób na autokonsumpcję to nie przewymiarowanie instalacji PV.
To po pierwsze, ale nawet przy niewielkiej instalacji w południe mamy problem z wysyłaniem energii
@@PompaCiepłaiPV jeśli nie przewymiarujemy, to odpada idea oddawania do sieci.
Chłopie no nie da się tego słuchać.Czemu nie powiesz o kosztach PV,magazyn,bufory,pompa,auto elektryczne,materiały ,robocizna i inne.Ja wiem że Wy prosumenci byście chcieli żeby prąd był po 10 zł za kWh(taka Polska mentalność )ale nigdy nie będzie, będzie tylko taniał bo mamy najdroższy w Europie.Rżniesz cwaniaka bo dostajesz te rzeczy za darmo.Kto normalny przy zdrowych zmysłach wywali 100-200 tyś zł.a potem bedziesz stał przy falowniku czy PC całymi dniami i nocami i patrzył jak mu się to nigdy nie zwróci.Ciekawe jak będziesz "przedział"jak przejdziesz na netbilling.Mimo wszystko pozdrawiam.
Bo to nie ma znaczenia, to tylko pieniądze, rzecz nabyta, dzisiaj jest jutro nie ma👌
Bo budując nowy dom często nie ma wyboru. Nie wszędzie będziesz miał przyłącze gazowe. Często zostają tylko dwie opcje, pompa ciepła albo pellet.
@@mariusz07albo kominek
@@RobertRobert-sb6wg , gaz bez ruruciągu jest absurdalnie drogi? Na składowanie pelletu potrzeba dodatkowe pomieszczenie. Wybór może i jest ale z deszczu pod rynnę.
@@RobertRobert-sb6wg , na wszystko potrzeba. Zależy od domu i lokalizacji.
Wiedziałem że ten opóźniony start zostanie wykorzystany przez twoją żonę w formie opóźnionego startu.
No menda kolejna mi się na kanale trafiła ;-)
żeby to co mówisz było przynajmniej w połowie prawdą. BO zakład Energetyczny i tak ci mnie i wam się do DUPY dobierze. POLSKI REALIZM
Dlatego trzeba walczyć z nimi…
A puenta najważniejsza 😅
Za mało lejesz swoją babę. Moja już się nauczyła żeby prac i zmywać w dzień. Nie zawsze się uda ale zużywam że słonca a mało z akumulatora
po co z apki otwierasz port ladowania?? majac telefon przy sobie puknij w klapke jakbys w drzwi pukał i sama sie otworzy ;)
skup za 1 kWh 25 gr. to jakaś kpina
Ludzie kiedy wy zmądrzejecie.
Wszystko polega na tym żeby fotowoltaike zrobić za rozsądne pieniądze a nie dać sie naciągnąć jakimś domokrążcom za kosmiczne pieniądze,bo w takim wypadku lepiej nie robić tego wcale.
Jak zrobimy panele za rozsądne pieniądze to po prostu rachunki bedą niższe i jakiś tam zwrot będzie.
Nie robić nic na siłe bo nie każdy w tym kraju musi mieć panele tylko dla tego bo sąsiad ma (nie warto zadłużać sie na 10 czy 20 lat )bo jakiś naciągacz powie że to takie dobre urządzenie.
Ja bym powiedział za ROZSĄDNE PIENIĄDZE nie małe, bo jest takie stare powiedzenie bardzo prawdziwe!!! TANIE MIĘSO TO NAWET PSY NIE CHCĄ JEŚĆ! Pozdrawiam.
@@PompaCiepłaiPV A ja bym powiedział że nie zawsze drogo tzn. dobrze.
Za identyczną instalacjie z identycznych materiałów jedni chcą 25 tyś inni 65 tyś.
I często ta za 65 tyś jest bardzo żle zrobiona,a ta za 25 tyś idealnie.
:)
kolejna ściema, taka sama jak ta fotowoltaika. Nie dajcie się naciagać
Źle do tego podchodzisz…
Słaby mental. Musimy nad tym popracować.
Tez tak mysle...nastawiali fotowoltaiki...i teraz zastanawiaja sie co do tego podlaczyc zeby sie szybciej zwrocilo....zuzywac wiecej energii to szybciej sow zwroci...naprawde ekonomia godna UE i tego kanalu
Ściema...jak źle liczysz i nie umiesz z tego korzystać to może być dla Ciebie ściema...
@@PompaCiepłaiPV Ok zgadzam się z tobą, fajne to wszystko jest, działa super ale napisz tak szczerze ile to wszystko Cię kosztowało 50-90-120-150 tysięcy. Jak bym miał luźne takie pieniądze i mógłbym ot tak to wydać pewnie dla wygody bym to kupił ale kredyt na to wszystko w naszych bankach to już chyba taniej od mafi z lat 90 pożyczać. Kupować teraz samochód elektryczny by na siłę to wykorzystać zmieniać sprawną pralkę, zmywarkę z opóźnionym startem. Popieram to co promujesz w 100% ale jak to będzie kosztowało (wszystko fotowoltaika, pompa ciepła bank energii) 20-może max 30 tysięcy ok kupuję sprzęt korzystam i to jest normalne tak to widzę. Napisz proszę uczciwie ile Cię kosztowała fotowoltaika, pompa ciepła, robocizna, awarie, modyfikacje w zasadzie cała elektryczna infrastruktura, bądź szczery. Płacę rachunki rzędu 250-300zł w okresie ogrzewania więcej, uśrednię 5 tysięcy rocznie, 10 lat to 60 tysięcy oczywiście uśredniam nik tutaj nie będzie się bił o +/- 10 tysięcy bo przy takiej inwestycji na tyle lat to ciężko to precyzyjnie policzyć. Nawet jak bym miał luźnie 150 tysięcy może więcej to chyba wolałbym kupić mieszkanie, ziemię w celach inwestycyjnych jak pchać się w taki sprzęt. Nie neguję nie krytykuję tylko staram się podejść do tego zdroworozsądkowo. Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie nie jestem "betonem", wystarczy rzeczowe podparte argumentami wyjaśnienie dlaczego się mylę i jestem w dużym błędzie. Ja znam przypadki, że ktoś tam założył PV + pompa - 120 tysięcy (rok temu) w kredycie, cieszy się i mówi mi "stary" no ale prąd mam za darmo, no do końca nie jest to raczej prawda. Kredyt nie jest 0%. Tak jak powiedziałem, super inwestycja ale za jakieś normalne pieniądze dla każdego dostepna jak będzie to miało "normalną cenę" i będzie to miał naprawdę każdy to wtedy będzie można powiedzieć, że nie zatruwamy środowiska i jesteśmy EKO ale niestety też pewnie nie do końca, awarie utylizacja, wytwarzanie. Niestety ekologia to jakieś chore perpetum mobile. Trzeba by się cofnąć chyba do "epoki jaskiń" ale wtedy trzeba będzie polować i tutaj znowu wchodzą obrońcy zwierząt, ekolodzy zabronią palić drewnem, każą ocieplać jaskinie i "szach mat" kurcze jakie to wszystko popierniczone. Czekam (czekamy - widzowie) na rzetelną informację ile wydałeś na całą infrastrukturę.
Ile na to wszystko poszło pieniędzy? Kiedy się zwróci?
To jest jakiś problem, ale nie trzeba mieć tego wszystkiego...
@@PompaCiepłaiPV z ciekawości pytam...zastanawiam się czy da radę od systemu się całkowicie odłączyć i własny prąd mieć
@@poland9155 oczywiście, że tak. Trzeba nad rzeką dom zbudować i elektrownię wodną postawić....
I coś Ty znowu wymyślił z tym jedzeniem samochodu?
Najważniejsza jest AUTO konsumpcja!
@@PompaCiepłaiPV Zdecydowanie tak. Zwłaszcza rdza coś o tym wie 🤣
Ta zuzyj wiecej pradu zeby ci sie wydawalo ze szybciej inwestycja Ci sie wroci🤣🤣🤣
Waldi handlowiec i socjotechnik z Ciebie dobry...
Ale sa tez lidzie co trzezwo.mysla i woedza ze firmy beda posiadac farmy i po prostu kupisz sobie tanszy prad...tyle ile trzeba...i nie musisz sie martwic o konserwacje, serwis...awarie..placisz masz...a opowoadznie ze bedziesz mial darmowy prad to bajki...opodatkuje Rudy Niemiec wszystko na czym Polak moze zarobic.
Pozdro dla trzezwo myslacych.
..i dla marketingowca Plastusia Waldka
@@tomjerry554 Jest w twoim mysleniu jeden minus.Nawet jak sobie kupisz gdzies tani prad to zaplacisz gruba kase za jego przesyl..
@@RK-bm9kq Mi kiedys jeden gosc powiedzial...ze jak masz na drinki ma imprezie ...to powinienes miec na taksowke zeby po pijaku nie jechac....
Patrzac na temat fotowoltaiki...jak stac Cie na elektryka...to po co sie kosztem przesylu martwisz? To jest promil tego na co wydajesz duzo wiecej kasy...milego...ale kazdy ma swoje zdanie...jak dupe...ale ja radze myskec zdroworozsadkowo...i tyle
Ja to sie obawiam że to nie koniec okradania ale dopiero początek i troszke śmieszne jest w mojej ocenie wydać kupe kasy i jeszcze potem kąbinować jak koń pod góre i zaprzątać sobie głowe pierdołami jak człowiek ma 1500 innych ważniejszych rzeczy na głowie jak myśleć jeszcze o tym żeby nie dać sie wyj.....ć na czymś za co sie zapłaciło i to nie mało tak no sorry ale ja nie widze w tym żadnego sensu.zwyczjne robienie.ludzi w ciu...a nic wiecej i wyciąganie pieniędzy a dokup jeszcze to a tamto a.za chwile jeszcze coś innego i tak ludzie bedą tylko dokupować a i tak nic to nie da bo jak cie nie kijem to pałką już oni sie o to postarają że nawet jak by sie ktoś od sieći odcioł całkowicie to i tak bedze bulił to jest pewne