Bardzo chciałbym zobaczyć zestawienie najbardziej szkaradnych/ najgorszych architektonicznie budynków polskich miast, wydaje mi się, że wówczas wybór byłby jeszcze trudniejszy. :)
Myślę że akurat taka tematyka w ogóle nie pasuje do kanału autorów, którzy chcą zaszczepiać wrażliwość na piękno, które czasem może nawet trudno zauważyć w codziennym zgiełku. I to też największe piękno i zasługa autorów więc jestem przeciw!
@@wojciechboba532 trudno ocenić co jest dobra architekturą, ale co jest architekturą złą to jeszcze trudniejsze zadanie, bo jeszcze więcej różnych czynników jest do uwzględnienia... Ocena jeszcze bardziej subiektywna.
Hity z satelity. Buuu akurat jestem na urlopie gdy jesteście Państwo tak blisko! Katowice. Które bardzo lubię. Tak jak Gdynię. I Berlin☺️ uwielbiam modernizm chyba . Do zobaczenia na kolejnych wykładach, bo wierzę, że będą.
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak chciałam jeszcze dodać, że moja córka, lat 17 uznała po wycieczce klasowej, że pałac kultury i nauki jest najfajniejszy. Uznały z koleżankami, że jest ładny, ma super funkcję.
Super film, prawie wszystko widziałem na żywo, ale nadal zachwyca :) Najbardziej mi imponuje przedsięwzięcie budowy całego miasta od podstaw w tak krótkim czasie i w takim stylu nad samym morzem :) chyba czas znowu wybrać się na wakacje do Gdyni :)
odnośnie Filharmonii chodzi o to ,ze kiedyś po wojnie jeszcze stał tam dom koncertowy... Dało rade go naprawić, brakowalo tylko dachu i wypełnienia wnętrz... Ale ściany i stropy stały. Ale Warszawa kazała rozbierać na cegły. Więc gdyby Warszawa nam zafundowała jednocześnie powrót tamtego, nikt by nie ma,rudzi :D
temat rzeka ;) Nowe Miasto Tychy :) - sam projekt i zamysł urbanistyczny p. Wejchertów wyprzedzający epokę. - oś A. (na którym obecnie mieszkam) drugie co do wielkości osiedle socrealizmy w PL (większa jest tylko Nowa Huta w Krakowie) - Browary Książęce - Pałac w Promnicach - Kościół pod wezwaniem Ducha Świętego To tak na szybko co mi przyszło do głowy :)
Hity z satelity! 😂 Świetne zestawienie hitów polskich miast. Mimo, że uwielbiam Baltyk spodziewałem się, że wybraliście Okrąglak 😅 Zaskoczyliście mnie! Ja już nie mogę się doczekać wykładu, a moje "Archistorie" autografów 😍 Do zobaczenia w Poznaniu!
@@arektrip9727 Bo powinni .Drugiego takiego nie ma w europie.Biznes chciał go zniszczyć i powstałoby coś co jeszcze prawie wszędzie. Ale p.Libicki zrobił "hałas ",że to nasz oryginał. Później wyjęli Jego współpracę z SB.Biznes chciał to samo zrobić z Areną i jak dotąd nie udało się.
Bo ze Spodkiem w Katowicach tak właśnie było, wziął i przyleciał, wylądował na wzgórzu (droga prowadząca z rynku to spodka nazywała się kiedyś Zamkowa, ale nic nie wiem o żadnym zamku w Katowicach) i wyszli z niego Katowiczanie :D
Niedawno odkryłem i natychmiast polubiłem ten kanał. Architektura przemysłowa Łodzi zapiera dech, ale nie należy zapominać, że jest to miasto wspaniałej secesji. Wiele kamienic to prawdziwe perełki.
Super odcinek! Mieszkam w Poznaniu i cieszę się, że wybraliście Bałtyk. Buduje taką ładną linie krajobrazu miejskiego, budynek widać z wielu punktów w mieście i wg mnie jest się czym chwalić :)
Cieszę się, że wskazaliście na Bałtyk w Poznaniu. Alternatywnie widziałbym na szczycie listy Okrąglak. Choć najbardziej oczywistym wyborem byłaby chyba mimo wszystko Dzielnica Cesarska (dzięki więc za tę nieoczywistość). We Wrocławiu Hala jest zapewne najbardziej spektakularna, ale moim ulubieńcem jest Pawilon Czterech Kopuł. Latami chodziłem koło niego i z przykrością patrzyłem, jak się sypie, a dziś jest cudowny, działa w nim świetne muzeum i jest dla mnie perłą wspaniałego terenu rozciągającego się od Parku Szczytnickiego, do zoo i Odry.
Zarówno Filharmonia w Szczecinie, jak i nowe inwestycje na terenie miasta pokazują, że miasto zmienia się i rozwija w dobrym kierunku, a sam budynek pomimo swoich licznych wad, takich jak brak szyldów z żabkamibiedronkami , czy braku agresywnych reklam usługodawców, jest ciepło przyjmowany przez przyzwyczajone do krzykliwości i braku powściągliwości szczecińskie oczy. Czasami tylko, że nie "wielka biała dama", a "wielka biała stodoła". Oby sprawa smaku. hity z satelity
Myślę że wiele osób chętnie zobaczyłoby odcinek o Katedrze na Wawelu. To jest niesamowity budynek i myślę że byłoby wiele do pokazania i powiedzenia o kaplicach, wieży Zygmuntowskiej, dawnych kościołach które stały w tym miejscu, grobowcach (tych starych i tych nowych :D ). Uwielbiam wasze filmy!
A my byśmy bardzo chętnie taki odcinek przygotowali, bo Katedra Wawelska to jest temat na całą serię filmów - tyle tam skarbów. Jednak to zależy nie tylko od nas, a zdaje się, że aktualnie w Katedrze nie wolno nawet robić zdjęć, a co dopiero filmować np. w Kaplicy Zygmuntowskiej...
Przeprowadziliśmy trzy ankiety na różnych serwisach, niestety te miasta miały mało głosów, więc to raczej nie jest tak, że my kogoś pomijamy. Szczególnie że kiedy promowaliśmy książkę, to mieliśmy tylko cztery spotkania autorskie, z których jedno było w Lublinie. Jednak jeśli jakaś organizacja albo samorząd z któregoś z tych miast chciałby nas wesprzeć w organizacji wykładu w swoim mieście, to my jesteśmy otwarci na wszelką współpracę :)
Wpadłam na pomysł i myślę nieskromnie, że jest genialny! Cudownie by było gdybyście zechcieli nagrywać także podcasty!!!! To spełnienie marzeń każdego fanatyka sztuki i architektury a tego typu forma przekazywania niezwykle interesującej treści bardzo przypada mi do gustu, co WIĘCEJ! Na polskim Spotify brakuje podcastów o sztuce i architekturze! Prosiłabym o rozpatrzenie mojej prośby 😅❤️❤️
Już rozpatrzyliśmy - niestety czas nie jest z gumy, jeśli mielibyśmy robić coś jeszcze, to oznaczałoby to, że będzie mniej filmów. :( Aczkolwiek może brakować podcastów o sztuce i architekturze także dlatego, że są to sztuki wizualne i trudno opowiedzieć precyzyjnie o obrazie albo budynku bez pokazywania go w całości oraz w omawianych fragmentach.
@@goodidea_archi no tak! Obraz jest jednak bardzo ważny, racja! W takim razie dziękuję za ten kanał pełen wiedzy i ciekawostek ubrany w rewelacyjną i atrakcyjną formę. Miód na moje serce! ❤️
Biurowiec w centrum Poznania, przy rondzie Kaponiera? Hmmm, dość kontrowersyjne :-). Polecam spacer po Jeżycach, tamtejsze kamienice są przepiękne i czasem ten rejon Poznania nazywany jest "małym Berlinem". Jestem ciekawa spotkania w stolicy Wielkopolski - bilet właśnie kupiłam. Do zobaczenia 8 maja :-)
pierwsze słyszę o tym małym Berlinie, tylko czy to komplement? Jeżyce to po prostu jedyna w swoim rodzaju poznańska część miasta, bohater książek M.Musierowicz
A ja bym chciał kiedyś zobaczyć odcinek o dworcu PKS w Kielcach. Zaprojektowane w latach '70-tych "UFO" był na tamte czasy chyba najbardziej nowatorskim projektem w PRLu. Wkrótce stał się ikoną miasta i jego najbardziej rozpoznawalnym symbolem. Obecnie w gruntownej modernizacji, której planowane zakończenie to czerwiec 2020. I przy tej okazji świetnie byłoby zobaczyć o nim jakiś materiał na waszym kanale pl.wikipedia.org/wiki/Dworzec_PKS_w_Kielcach
W zeszłym roku miałem przesiadkę w Szczecinie, więc pobiegłem zobaczyć filharmonię. Budynek jest absolutnie przepiękny, to można powiedzieć bez dwóch zdań, choć uderzyła mnie w nim jedna rzecz - skala. Na zdjęciach wygląda to okazale, jako coś wielkiego i majestatycznego, ale w rzeczywistości wydaje się być bardzo małe. To wszystko przez kontekst w jakim się znajduje, przecież nie mogła być większa od okolicznych zabudowań ;) W kilku miejscach byłem, kilka znanych budynków wiedziałem, ale to był pierwszy raz, gdy się naprawdę zdziwiłem :)
Jestem ze Szczecina. Myśle, ze wiele osób zmieniło zdanie z czasem na temat filharmonii. Jest już symbolem, miejscem wydarzeń. Sąsiedztwo muzeum Przełomy i ogromnego placu, na którym odbywają się również koncerty nie jest bez znaczenia. Albowiem wszystkie te elementy tworzą nie lada pocztówkowa całość. Niestety Szczecin nie jest typowo turystycznym miastem i naprawdę trzeba trochę poznać miasto by docenić bogactwo architektoniczne i różne perełki, o których świat nie mówi.
Ale fajnie, kiedyś moja przyjaciółka Gdynianka "oskarżyła " mnie, że w ogóle nie czuję gdyńskiego modernizmu i prawie się na mnie obraziła, mam nadzieję, że dzięki Wam go poczuję👍😁
Jak dla mnie Poznań, to przede wszystkim "dzielnica cesarska" Josepha Stübbena - cudo urbanistyki przyozdobione architektonicznymi perełkami. Niestety, bardzo niedoceniana - szkoda, że nie znalazła się w tym zestawieniu. Polecam, jako ciekawy temat na kolejny odcinek.
W ogóle okolice ronda Kaponiera to nie licząc nieodległej dzielnicy zamkowej/cesarskiej chaos przestrzenny (urbanistyczny) i architektoniczny. To, co sąsiaduje z secesyjnymi Jeżycami (Roosevelta, Zwierzyniecka) to od lat miraż pseudonowoczesności. O ile jeszcze hotel Merkury, Marago i Akumulatory się jako tako bronią: pl.wikipedia.org/wiki/Hotel_Mercure_Poznań_Centrum pl.wikipedia.org/wiki/Dom_Studencki_Jowita_w_Poznaniu pl.wikipedia.org/wiki/Budynek_Marago_w_Poznaniu to wieżowiec Pirelli dla ubogich, najbiedniejszy Sheraton z katalogu i blaszany płot przy Dąbrowskiego miażdżą: pl.wikipedia.org/wiki/Wieżowiec_Zjednoczenia_Przemysłu_Ceramiki_Budowlanej_w_Poznaniu - przyjrzyjcie się też, co stoi za nim (postmodernizm ze szkłem i w kolorze). pl.wikipedia.org/wiki/Pirelli_Tower pl.wikipedia.org/wiki/Sheraton_Poznan_Hotel www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=124653 A'propos idiotycznej urbanistyki: do tego gigantycznego i świeżo odbudowanego ronda prowadzą ulice, które są wąskie albo zwężane - vide mniej pasów na św. Marcinie, zwężona Bukowska i Grunwaldzka, wąska od lat Pułaskiego, i do tego Zwierzyniecka, która od Zeylanda/Gajowej ma bruk. Najważniejsza trasa to chyba Most Dworcowy-Roosevelta-Grunwaldzka, która nie dochodzi w ogóle do ronda i jest właśnie zwężona. Z drugiej strony chyba nie chodzi o to, by jeździć al. Niepodległości i w lewo św.Marcinem do ronda.
Jestem Poznaniakiem jadąc od Junikowa Grunwaldzką ten budynek wyłania się z zabudowań jak spalone zgliszcza. Poprzedni budynek był naprawdę piękny. Ten nowy szkło i czarny beton jak wrota do piekieł. Jak ten debilny konserwator wydaje pozwolenia aby takie straszydła ze szkła i stali pojawiały się w sąsiedztwie pięknych zabytkowych budynków, jak to na przeciw Kościoła Św. Marcina.
Co do Katowic - nie wiem czy się Państwo ze mną zgodzicie, ale to miasto w ostatnich latach zanotowało ogromny wzrost jakościowy w zakresie nowoczesnej architektury - Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Muzeum Śląskie i NOSPR są świetnymi projektami, pięknie uzupełniającymi Katowicką tkankę miejską w śródmieściu. Byłem w Katowicach miesiąc temu i byłem pod dużym wrażeniem jak pięknie jakościowo i wizualnie zabudowano tak dużą część śródmieścia Katowic. Co do wyboru spodka jest dość oczywisty ale ze względu na rozwiązania architektoniczne i samą forme - w pełni się zgadzam ;) Co do Warszawy (w której mieszkam) - wybór dość kontrowersyjny ;) Tak czy siak, mam nadzieję do zobaczenia na wykładzie!
Ratusz w Lwówku Śląskim - największy ratusz na śląsku, większy nawet niż ratusz wrocławski. Gotycko-renesansowy budynek wzniesiono w Lwówku Śląskim w latach 1522-1524, na skutek rozbudowy poprzedniego ratusza.
Zapraszam na wycieczkę do Leszna w drodze z Poznania do Wrocławia, lub odwrotnie😀 W tym małym, prowincjonalnym miasteczku nie ma wielu ciekawych budowlom za wyjątkiem właśnie remontowanego ratusza, pałacu Sułkowskich, modernistycznej szkoły- lada moment zostanie przykryta styropian, znak naszych czasów i zamku w oddalonej o 5 kilometrów Rydzynie. Fajny byłby odcinek 😄 właśnie o takich małych miastach i miasteczkach, i spostrzeżeniach z zewnątrz. Serdecznie zapraszam!
Możemy budować najwyżxsze budynki w UE, możemy stawać na gkłowie, ale PKiN pozostanie symbolem, pozostanie najbardziej rozpoznawalnym bo jest inny niż te wszystkie szklane, proste wieżowce. Musieli byśmy zbudować coś o niepowtarzalnym kształcie i nietypowej kolorystyce aby ten budynek choć trochę schował się w cieniu.
Hity z satelity 📡. Szkoda że nie mam możliwości uczestniczenia w wykładach 😢, mam nadzieję że w przyszłości będzie taka możliwość 😁. W Chojnicach oprócz gotyckiej bazyliki, barokowego kościoła(oddalone od siebie zaledwie o kilkanaście metrów), neogotyckiego ratusza i wieży ciśnień najbardziej dla mnie charakterystyczną budowlą są średniowieczne mury z ich znakiem szczególnym- Bramą Człuchowską.
Może otoczony murami obronnymi Klasztor i Bazylika Mniejsza oo Bernardynów w królewskim mieście Leżajsku, która - prócz znanych elementów kultowych - słynie z 3-częściowych, barokowych organów, które służą m.in. do urządzania znanych koncertów muzyki organowej?
Przyjemne zestawienie. Tak sobie myślę, że może poza kontekstem wykładowym i miast gdzie się odbędą to może kiedyś zrobilibyście taki film ze zbiorczym zestawieniem największych ciekawostek architektonicznych w mniejszych miastach spoza głównego nurtu turystycznego?
Lub ogólnie zabudowa nadrzeczna Bydgoszczy. Opera, spichrze, poczta, dawny budynek dyrekcji kolei, a z nowszych, Nordic Haven, lodowisko i marina. Bohater zbiorowy, tak jak w wymienionych Gdyni, Toruniu i Łodzi.
@Plebs100 Prawdziwy zastój Bydgoszczy zaczął się od rządów prezydenta Bruskiego. Ale wytłumacz tutaj bydgoszczanom, żeby nie głosowali na tego typa... on woli skakać z KODowcami zamiast odbudować Teatr Miejski, Zamek Bydgoski, albo zbudować nową ikonę Bydgoszczy. Koleś niby coś tam robi...ale nie jest to nic na miarę prawdziwego potencjału Bydgoszczy...myślisz, że Młyny Rothera i Basen Astoria same ściągną turystów? To system naczyń połączonych rząd-samorząd-media-obywatele. To byłemu prezydentowi Dombrowiczowi zawdzięczamy jedyny tak mocny i nowoczesny atut Bydgoszczy, czyli rewitalizację Wyspy Młyńskiej
@@phelot8814 Zgadzam się w pełni z wypowiedzią. Nie zgadzam się natomiast z twierdzeniami że Bydgoszcz jest jałowa. Obok zespołów secesji w/g mnie zdecydowanie ciekawszych od tych poznańskich posiada świetne przykłady historycyzmów XIXw. Wspaniałe monumentalne przykłady założeń gmachów administracji np neogotyk angielski w postaci budynków sądów czy neomanieryzm niderlandzki byłej dyr. koleji, neogotycki zespół dyr. poczty (największy budynek poczty w kraju) jak i dziesiątki przykładów wybitnych kamienic żeby wspomnieć tylko Pl. Wolności czy Hotel pod Orłem z najwybitniejszych. Położenie w widłach Brdy Młynówki oraz kanału powoduje otwieranie się zabudowy miasta na rzadkie w Polsce łączenie na taką skalę architektury z woda. Co do Opery Nova ten budynek nie stał się ikoną jak Spodek czy Ściana Wschodnia ale jego ciężar gatunkowy jest b.duzy. P.S. Poznań wspominany dla mnie to przede wszystkim dzielnica cesarska unikatowe założenie w naszym kraju.
Moim zdaniem hity Szczecina to: 1) Wały Chrobrego i Zamek 2) Filharmonia i plac z Muzeum Przełomów 3) Układ urbanistyczny śródmieścia Do zobaczenia na Łasztowni 7go maja! :)
Pałac kultury to trochę taka landrynka. Słodka, ale stanęła w gardle. Ale mnie się podoba (nie wiem, czy teraz nie muszą mnie zdekomunizować). Poza tym jest dużo bardziej udany od podobnych tego typu inwestycji; np. w Rydze jest budynek podobny, ale mniejszy i dużo brzydszy, i popadający w ruinę. Cieszmy się z tego, co mamy.
Super film, jak zawsze zresztą :) Jeśli chodzi o Warszawę to jak najbardziej się zgadzam z wyborem. Osobiście jestem wielkim fanem PKiN-u. Wyróżnia się zresztą moim zdaniem w Europie pod 2 względami. Po pierwsze jest to 2 najwyższy wieżowiec socrealistyczny na świecie. Wyczytałem ostatnio, że jest niższy od Uniwersytetu Moskiewskiego jedynie o 3 metry. Mógł być wyższy, ale pozostał przy takiej wysokości raczej wiadomo z jakich względów ;) Natomiast drugą rzeczą, która go wyróżnia na tle moskiewskich wieżowców (czy nawet wspomnianego, w którymś komentarzu wieżowcu w Rydze) to jego gabaryty. Moskiewskie wieże są o wiele bardziej rozlazłe, przez co bardziej przytłaczające i często przypominają gabarytami takie trochę Gargamele (nie mogłem znaleźć dobrego określenia). PKiN jest moim zdaniem nie mniej imponujący, ale jednocześnie bardziej skromny i smukły w bardzo pozytywnym sensie :)
Wiem, że wielu osobom PKiN kojarzy się z czerwoną niewolą... ale moim zdaniem jest po prostu PIĘKNY. Tylko bym poprosił o wyłączenie tych odpustowych żółtych lampek tuż pod tarczą zegara.
Dla mnie, pyry poznańskiej, ulubionymi są poznańskie kamienice, na przykład kamienica Margarety Grüder na Łazarzu - monumentalna, z ciekawymi podcieniami, albo ta przy ulicy Gołębiej (numer 2) - to tak w kwestii również poprzedniego waszego filmu o odkrywaniu historii zabytków (zachowany późnogotycki portal, a nawet polichromia z XVI wieku).
@@aryon55 Dlatego potrzeba takich kanałów jak AIAGI, żeby trochę zachęcić przyjezdnych do odwiedzania innych zakamarków i odkrywania świetnej architektury, która ocalała. No i Natalia z Radkiem w tej kwestii trzymają poziom. :)
Architektonicznym hitem w moim mieście, Łańcucie, jest zamek i zespół parkowy. Jest to tak charakterystyczny budynek, że każdy wie, gdzie to jest 😁 Przemyśl i architektura forteczna, Stalowa Wola i modernizm oraz art deco. W regionie hitem są też stare kościoły i cerkwie oraz chałupy wiejskie
Super, ze nie pomineliście Szczecina, ale ta filharmonia troche taki žart architektoniczny... Mamy tutaj Wały Chrobrego, Zamek i oczywiście piekna secesja...
Czy mógłby Pan na oko ocenić ile może mieć metrów wysokości katedra Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu? Nigdzie nie zostało to podane. Właśnie moją propozycją jako ładny budynek architektoniczny to dokładnie ta Katedra Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu cechuje się bardzo ciekawą i precyzyjną architekturą, m.in. połączeniem stylu neoromańskiego z elementami neogotyckiego o eklektycznym wnętrzu. Jak najbardziej polecam zobaczyć, to też najładniejszy kościół w całym Sosnowcu i Zagłębiu Dąbrowskim.
We Wrocławiu dla mnie ładniejszy jest dworzec PKP, w Krakowie dla mnie nr 1 to Teatr im. Słowackiego, potem Sukiennice, Gdańsk oczywiście dworzec PKP, w Łodzi Pałac Izraela Poznańskiego, w Warszawie dwa typy : Gmach Politechniki, Pałac w Wilanowie. Brakuje mi Pałacu Branickich z Białegostoku, i Grand Hotelu z Lublina. Tymi budynkami każdy Polak za granicą może się pochwalić. Dla mnie to najładniejsze rzeczy.
Co do Poznania nie byłem zaskoczony... Bałtyk był jednym z kilku moich typów spośród których myślałem o: Starym Browarze, barokowych i charakterystycznych zabudowaniach byłego kolegium jezuickiego z kolegiatą, Zamku Cesarskim, w którym aktualnie trwają prace renowacyjne, a jednocześnie zachwycającym nietuzinkową formą na zewnątrz i choćby wewnątrz wschodniego skrzydła oraz znanym i tak zwanym Okrąglaku. Bałtyk wybrany przez Was nie jest zdziwieniem, ogólnie się podoba i choć młody to wpisał się już w krajobraz Poznania. Oprócz niebagatelnej formy jest świetnym akcentem i wykończeniem narożnika na którym stoi, jednocześnie patrząc z naprzeciwka rozpościera się jak żagiel czy dziób statku i zaprasza by odkrywać rozpościerające się za nim Jeżyce. Wg mnie wybór z Waszej strony trafiony, chociaż Poznań nie jeden sekret jeszcze skrywa🙈🤭... Pozdrawiam serdecznie!
@@goodidea_archi Z tego co mi wiadomo na horyzoncie nie zanosi się na prace przywracające dawne zwieńczenie wieży, przynajmniej w dzisiejszej perspektywie nie. Aktualnie CK Zamek prowadzi prace konserwatorskie w starych wnętrzach zachodniego skrzydła i w niedalekim czasie wraz z przebudową kolejnego odcinka ul. Św. Marcin będzie przebudowywany dziedziniec przed zamkiem gdzie aktualnie jest parking. Wszystko ma służyć w przyszłości mieszkańcom i różnym wydarzeniom kulturalnym 🙂
Poznan procz swietnego baltyku dodam jeszcze piekny ratusz na starym rynku wygladajacy jak wziety z bajki,zas Torun totalnie przechwalony architektonicznie.Dla Mnie ladniejsza jest Bydgoszcz
Halę Stulecia we Wrocławiu należy wg mnie podziwiać w ramach całego, niedokończonego zresztą, kompleksu, który powstawał z pewnym zamiarem (ożywienia niemieckiego wschodu). Bez Pawilonu Czterech kopuł, Pergoli, powojennej Iglicy HS nie robiłaby takiego wrażenia. Czyli w tle są najróżniejsze konteksty, podobnie jak w przypadku Pałacu Kultury w Warszawie. Moim faworytem we Wrocławiu byłby jednak Bank Zachodni Henricha Rumpa z lat 1930-31, modernizm z egipskimi motywami na portalu.
Co do Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie, przyjeżdżając tutaj spodobał mi się ten budynek, szczególnie z daleka zrobił on na mnie naprawdę duże wrażenie, z bliska widać, że się jednak trochę "zakurzyła" ta biel. Natomiast moim znajomym niekoniecznie się on podoba i nigdy nie słyszałem od nich, żeby jakoś go zachwalali. Ludzie z zewnątrz, gdy im mówię o tym budynku są zdziwieni, że dostał tyle nagród i porównują zewnętrzny wygląd chociażby do blachy falistej.
Gdyby były chociaż dostępne po polsku, a "community contributions" (czy jak to się tam nazywa) włączone, to można by napisać własne, Autorzy tylko by je przejrzeli przed akceptacją i już. Uwielbiam ten kanał, więc myślę że podjąłbym się tłumaczenia, przynajmniej raz dla próby.
Dla mnie symbolem Krakowa jest Kościół Najświętszego Salwatora w Krakowie na krakowskim Zwierzyńcu przy ul. św. Bronisławy 5. Bo to "Kraków w pigułce": Stary i w sumie dziwaczny, bo jest zlepkiem wielu stylów: Coś tam z romańszczyzny, coś z gotyku, manieryzmu i na koniec baroku. Taki, architektoniczny "misz-masz" mocno podlany gęstym sosem legend. Ale, co ciekawe to działa! Jakąś zadziwiającą techniką połączono w jedno wszystkie te elementy i one ze sobą doskonale współgrają. Czysta magia a'la Kraków i Krakusy!
Mnie się wydaje, że temat Filharmonii w Szczecinie już ostygł. Na początku faktycznie było wiele głosów krytycznych wśród zwykłych mieszkańców, którzy nie patrzyli na nią profesjonalnym okiem, ale oceniali wg swojego wyczucia i gustu. I mieli takie prawo:-) To, co zwolennicy nazywają wyróżnianiem się i wyjątkowością, przeciwnicy nazywają kontrastowaniem i niedopasowaniem. Ja sama musiałam "przegryźć się" z tym budynkiem, żeby go docenić, w czym swego czasu pomógł mi także Państwa filmik. Choć wciąż jestem większą fanką wnętrza niż zewnętrza. Swoją drogą latem na zewnątrz urzęduje mnóstwo grubaśnych pająków! W końcu wieczorami Filharmonia się świeci i zwabia wiele przekąsek...;-D Wstawiłabym zdjęcie, ale nie da się tutaj. Pozdrawiam serdecznie.
Pana Radosława to można słuchać godzinami.
racja
chyba Ty
Bardzo chciałbym zobaczyć zestawienie najbardziej szkaradnych/ najgorszych architektonicznie budynków polskich miast, wydaje mi się, że wówczas wybór byłby jeszcze trudniejszy. :)
Myślę że akurat taka tematyka w ogóle nie pasuje do kanału autorów, którzy chcą zaszczepiać wrażliwość na piękno, które czasem może nawet trudno zauważyć w codziennym zgiełku. I to też największe piękno i zasługa autorów więc jestem przeciw!
Brzydkie rzeczy to komuchowskie bloki
@@ku8adop nie wszystkie, są też bardzo ciekawe wyjątkowe realizacje.
Pokazanie jak architektura nie powinna wyglądać też jest uwrażliwianiem na piękno, moim zdaniem.
@@wojciechboba532 trudno ocenić co jest dobra architekturą, ale co jest architekturą złą to jeszcze trudniejsze zadanie, bo jeszcze więcej różnych czynników jest do uwzględnienia... Ocena jeszcze bardziej subiektywna.
Hity z satelity. Buuu akurat jestem na urlopie gdy jesteście Państwo tak blisko! Katowice. Które bardzo lubię. Tak jak Gdynię. I Berlin☺️ uwielbiam modernizm chyba . Do zobaczenia na kolejnych wykładach, bo wierzę, że będą.
🛰🛰🚀🌍
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak chciałam jeszcze dodać, że moja córka, lat 17 uznała po wycieczce klasowej, że pałac kultury i nauki jest najfajniejszy. Uznały z koleżankami, że jest ładny, ma super funkcję.
Super film, prawie wszystko widziałem na żywo, ale nadal zachwyca :) Najbardziej mi imponuje przedsięwzięcie budowy całego miasta od podstaw w tak krótkim czasie i w takim stylu nad samym morzem :) chyba czas znowu wybrać się na wakacje do Gdyni :)
odnośnie Filharmonii chodzi o to ,ze kiedyś po wojnie jeszcze stał tam dom koncertowy... Dało rade go naprawić, brakowalo tylko dachu i wypełnienia wnętrz... Ale ściany i stropy stały. Ale Warszawa kazała rozbierać na cegły. Więc gdyby Warszawa nam zafundowała jednocześnie powrót tamtego, nikt by nie ma,rudzi :D
temat rzeka ;)
Nowe Miasto Tychy :)
- sam projekt i zamysł urbanistyczny p. Wejchertów wyprzedzający epokę.
- oś A. (na którym obecnie mieszkam) drugie co do wielkości osiedle socrealizmy w PL (większa jest tylko Nowa Huta w Krakowie)
- Browary Książęce
- Pałac w Promnicach
- Kościół pod wezwaniem Ducha Świętego
To tak na szybko co mi przyszło do głowy :)
Hity z satelity! 😂
Świetne zestawienie hitów polskich miast. Mimo, że uwielbiam Baltyk spodziewałem się, że wybraliście Okrąglak 😅 Zaskoczyliście mnie!
Ja już nie mogę się doczekać wykładu, a moje "Archistorie" autografów 😍
Do zobaczenia w Poznaniu!
Dziękujemy za komentarz! Do zobaczenia w Poznaniu!
Też myślałem, że wybiorą Okrąglak.
@@arektrip9727 Bo powinni .Drugiego takiego nie ma w europie.Biznes chciał go zniszczyć i powstałoby coś co jeszcze prawie wszędzie. Ale p.Libicki zrobił "hałas ",że to nasz oryginał. Później wyjęli Jego współpracę z SB.Biznes chciał to samo zrobić z Areną i jak dotąd nie udało się.
Jestescie pieknymi ludzmi❣️piekniejsi jak wszystkie sztuki razem wziete❣️pozdrawiam z Nordrhein-Westfalen i dziekuje ❣️
Bo ze Spodkiem w Katowicach tak właśnie było, wziął i przyleciał, wylądował na wzgórzu (droga prowadząca z rynku to spodka nazywała się kiedyś Zamkowa, ale nic nie wiem o żadnym zamku w Katowicach) i wyszli z niego Katowiczanie :D
Niedawno odkryłem i natychmiast polubiłem ten kanał. Architektura przemysłowa Łodzi zapiera dech, ale nie należy zapominać, że jest to miasto wspaniałej secesji. Wiele kamienic to prawdziwe perełki.
Super odcinek! Mieszkam w Poznaniu i cieszę się, że wybraliście Bałtyk. Buduje taką ładną linie krajobrazu miejskiego, budynek widać z wielu punktów w mieście i wg mnie jest się czym chwalić :)
Ziomek powala mnie Twoja WIEDZA.💣💣💣 JESTEŚ najlepszy. szacun 💥
Filharmonia w Szczecinie jest piękna ! Podoba się - nie podoba tym co się nie znają -Pozdrawiam !
Do zobaczenia w Łodzi! Nie mogę się już doczekać!
My też! Do zobaczenia!
Cieszę się, że wskazaliście na Bałtyk w Poznaniu. Alternatywnie widziałbym na szczycie listy Okrąglak. Choć najbardziej oczywistym wyborem byłaby chyba mimo wszystko Dzielnica Cesarska (dzięki więc za tę nieoczywistość). We Wrocławiu Hala jest zapewne najbardziej spektakularna, ale moim ulubieńcem jest Pawilon Czterech Kopuł. Latami chodziłem koło niego i z przykrością patrzyłem, jak się sypie, a dziś jest cudowny, działa w nim świetne muzeum i jest dla mnie perłą wspaniałego terenu rozciągającego się od Parku Szczytnickiego, do zoo i Odry.
Zarówno Filharmonia w Szczecinie, jak i nowe inwestycje na terenie miasta pokazują, że miasto zmienia się i rozwija w dobrym kierunku, a sam budynek pomimo swoich licznych wad, takich jak brak szyldów z żabkamibiedronkami , czy braku agresywnych reklam usługodawców, jest ciepło przyjmowany przez przyzwyczajone do krzykliwości i braku powściągliwości szczecińskie oczy. Czasami tylko, że nie "wielka biała dama", a "wielka biała stodoła". Oby sprawa smaku.
hity z satelity
Myślę że wiele osób chętnie zobaczyłoby odcinek o Katedrze na Wawelu. To jest niesamowity budynek i myślę że byłoby wiele do pokazania i powiedzenia o kaplicach, wieży Zygmuntowskiej, dawnych kościołach które stały w tym miejscu, grobowcach (tych starych i tych nowych :D ).
Uwielbiam wasze filmy!
A my byśmy bardzo chętnie taki odcinek przygotowali, bo Katedra Wawelska to jest temat na całą serię filmów - tyle tam skarbów. Jednak to zależy nie tylko od nas, a zdaje się, że aktualnie w Katedrze nie wolno nawet robić zdjęć, a co dopiero filmować np. w Kaplicy Zygmuntowskiej...
Najlepszy kanał jaki znalazłem w 2020 !
Białystok jak zawsze pomijany wraz z Lublinem i Rzeszowem 😂
Ehhh przywykłem 😅
Przeprowadziliśmy trzy ankiety na różnych serwisach, niestety te miasta miały mało głosów, więc to raczej nie jest tak, że my kogoś pomijamy. Szczególnie że kiedy promowaliśmy książkę, to mieliśmy tylko cztery spotkania autorskie, z których jedno było w Lublinie. Jednak jeśli jakaś organizacja albo samorząd z któregoś z tych miast chciałby nas wesprzeć w organizacji wykładu w swoim mieście, to my jesteśmy otwarci na wszelką współpracę :)
@@goodidea_archi nie no rozumiem tylko troche czujemy sie pomijani... ale to nie zmienia ze robicie naprawde dobry kontent ;)
Dziękujemy!
Białystok pomijany, gdyż drewniany domek na szkolnej 17 odstrasza
@@bbnba7 przynajmniej nie smierdzi na ulicy... rowerem jechalem i musialem przejechac obok bo najszybsza trasa byla tamtedy przez szkolna 😒
Już się cieszę na te 14 minut.
Życzymy miłego oglądania! :)
@@goodidea_archi już obejrzałam i jak zawsze był to dobrze wykorzystany czas. Dziękuję.😊
serdecznie pozdrawiam i dzieki za film
Pani mówi krótko,zwięźle i na temat ;) prawidłowo
Wpadłam na pomysł i myślę nieskromnie, że jest genialny! Cudownie by było gdybyście zechcieli nagrywać także podcasty!!!! To spełnienie marzeń każdego fanatyka sztuki i architektury a tego typu forma przekazywania niezwykle interesującej treści bardzo przypada mi do gustu, co WIĘCEJ! Na polskim Spotify brakuje podcastów o sztuce i architekturze! Prosiłabym o rozpatrzenie mojej prośby 😅❤️❤️
Już rozpatrzyliśmy - niestety czas nie jest z gumy, jeśli mielibyśmy robić coś jeszcze, to oznaczałoby to, że będzie mniej filmów. :( Aczkolwiek może brakować podcastów o sztuce i architekturze także dlatego, że są to sztuki wizualne i trudno opowiedzieć precyzyjnie o obrazie albo budynku bez pokazywania go w całości oraz w omawianych fragmentach.
@@goodidea_archi no tak! Obraz jest jednak bardzo ważny, racja! W takim razie dziękuję za ten kanał pełen wiedzy i ciekawostek ubrany w rewelacyjną i atrakcyjną formę. Miód na moje serce! ❤️
Biurowiec w centrum Poznania, przy rondzie Kaponiera? Hmmm, dość kontrowersyjne :-). Polecam spacer po Jeżycach, tamtejsze kamienice są przepiękne i czasem ten rejon Poznania nazywany jest "małym Berlinem". Jestem ciekawa spotkania w stolicy Wielkopolski - bilet właśnie kupiłam. Do zobaczenia 8 maja :-)
Do zobaczenia!
pierwsze słyszę o tym małym Berlinie, tylko czy to komplement? Jeżyce to po prostu jedyna w swoim rodzaju poznańska część miasta, bohater książek M.Musierowicz
Dziękuję za uwzględnienie Łodzi. Z pozoru okropna, zupełnie inna jeśli patrzy się uważnie. Państwa kanał jest wspaniały i polecam go komu się da :)
Już się cieszę na spotkanie w Łodzi.
My też, do zobaczenia! :)
Jej! Łódzki wykład jest w moje urodziny!
Zatem, do zobaczenia 😁
Ooo! To fantastycznie! Do zobaczenia!
Hity z satelity
✨🌍🛸🚀🛰
A ja bym chciał kiedyś zobaczyć odcinek o dworcu PKS w Kielcach. Zaprojektowane w latach '70-tych "UFO" był na tamte czasy chyba najbardziej nowatorskim projektem w PRLu. Wkrótce stał się ikoną miasta i jego najbardziej rozpoznawalnym symbolem. Obecnie w gruntownej modernizacji, której planowane zakończenie to czerwiec 2020. I przy tej okazji świetnie byłoby zobaczyć o nim jakiś materiał na waszym kanale pl.wikipedia.org/wiki/Dworzec_PKS_w_Kielcach
www.em.kielce.pl/miasto/36326-ale-ladnie-ufo-rosnie-w-oczach
W zeszłym roku miałem przesiadkę w Szczecinie, więc pobiegłem zobaczyć filharmonię. Budynek jest absolutnie przepiękny, to można powiedzieć bez dwóch zdań, choć uderzyła mnie w nim jedna rzecz - skala. Na zdjęciach wygląda to okazale, jako coś wielkiego i majestatycznego, ale w rzeczywistości wydaje się być bardzo małe. To wszystko przez kontekst w jakim się znajduje, przecież nie mogła być większa od okolicznych zabudowań ;) W kilku miejscach byłem, kilka znanych budynków wiedziałem, ale to był pierwszy raz, gdy się naprawdę zdziwiłem :)
Jestem ze Szczecina. Myśle, ze wiele osób zmieniło zdanie z czasem na temat filharmonii. Jest już symbolem, miejscem wydarzeń. Sąsiedztwo muzeum Przełomy i ogromnego placu, na którym odbywają się również koncerty nie jest bez znaczenia. Albowiem wszystkie te elementy tworzą nie lada pocztówkowa całość. Niestety Szczecin nie jest typowo turystycznym miastem i naprawdę trzeba trochę poznać miasto by docenić bogactwo architektoniczne i różne perełki, o których świat nie mówi.
Ale fajnie, kiedyś moja przyjaciółka Gdynianka "oskarżyła " mnie, że w ogóle nie czuję gdyńskiego modernizmu i prawie się na mnie obraziła, mam nadzieję, że dzięki Wam go poczuję👍😁
Ja tez go zupelnie nie czuje 🧐 przez jakis czas w Gdyni mieszkalam i sie nie przekonalam. Gdansk wygrywa- do mieszkania i z wygladu- mega miasto! 😍
Bilet na wykład w Gdańsku - kupiony😀😀😀 Nie mogę się już doczekać... Do zobaczenia
My też się nie możemy doczekać, dziękujemy, do zobaczenia! :)
😮tzn. Zawsze słucham z zaciekawieniem.
Ale się cieszę na ten wykład 😁😁
Do zobaczenia!
Jak dla mnie Poznań, to przede wszystkim "dzielnica cesarska" Josepha Stübbena - cudo urbanistyki przyozdobione architektonicznymi perełkami. Niestety, bardzo niedoceniana - szkoda, że nie znalazła się w tym zestawieniu. Polecam, jako ciekawy temat na kolejny odcinek.
W ogóle okolice ronda Kaponiera to nie licząc nieodległej dzielnicy zamkowej/cesarskiej chaos przestrzenny (urbanistyczny) i architektoniczny. To, co sąsiaduje z secesyjnymi Jeżycami (Roosevelta, Zwierzyniecka) to od lat miraż pseudonowoczesności.
O ile jeszcze hotel Merkury, Marago i Akumulatory się jako tako bronią:
pl.wikipedia.org/wiki/Hotel_Mercure_Poznań_Centrum
pl.wikipedia.org/wiki/Dom_Studencki_Jowita_w_Poznaniu
pl.wikipedia.org/wiki/Budynek_Marago_w_Poznaniu
to wieżowiec Pirelli dla ubogich, najbiedniejszy Sheraton z katalogu i blaszany płot przy Dąbrowskiego miażdżą: pl.wikipedia.org/wiki/Wieżowiec_Zjednoczenia_Przemysłu_Ceramiki_Budowlanej_w_Poznaniu - przyjrzyjcie się też, co stoi za nim (postmodernizm ze szkłem i w kolorze).
pl.wikipedia.org/wiki/Pirelli_Tower
pl.wikipedia.org/wiki/Sheraton_Poznan_Hotel
www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=124653
A'propos idiotycznej urbanistyki: do tego gigantycznego i świeżo odbudowanego ronda prowadzą ulice, które są wąskie albo zwężane - vide mniej pasów na św. Marcinie, zwężona Bukowska i Grunwaldzka, wąska od lat Pułaskiego, i do tego Zwierzyniecka, która od Zeylanda/Gajowej ma bruk. Najważniejsza trasa to chyba Most Dworcowy-Roosevelta-Grunwaldzka, która nie dochodzi w ogóle do ronda i jest właśnie zwężona. Z drugiej strony chyba nie chodzi o to, by jeździć al. Niepodległości i w lewo św.Marcinem do ronda.
Hity z satelity, pozdrawiam i jak zawsze świetny odcinek!😄
🚀🚀🌍🛰🛸 Dziękujemy i pozdrawiamy!
Jestem Poznaniakiem jadąc od Junikowa Grunwaldzką ten budynek wyłania się z zabudowań jak spalone zgliszcza. Poprzedni budynek był naprawdę piękny. Ten nowy szkło i czarny beton jak wrota do piekieł. Jak ten debilny konserwator wydaje pozwolenia aby takie straszydła ze szkła i stali pojawiały się w sąsiedztwie pięknych zabytkowych budynków, jak to na przeciw Kościoła Św. Marcina.
Dzieki za odwage;ten 'Ruski Tort" zasluguje na wyroznienie w Waszym programie!
Mamy już o nim kilka odcinków! Zapraszamy!
Co do Katowic - nie wiem czy się Państwo ze mną zgodzicie, ale to miasto w ostatnich latach zanotowało ogromny wzrost jakościowy w zakresie nowoczesnej architektury - Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Muzeum Śląskie i NOSPR są świetnymi projektami, pięknie uzupełniającymi Katowicką tkankę miejską w śródmieściu. Byłem w Katowicach miesiąc temu i byłem pod dużym wrażeniem jak pięknie jakościowo i wizualnie zabudowano tak dużą część śródmieścia Katowic. Co do wyboru spodka jest dość oczywisty ale ze względu na rozwiązania architektoniczne i samą forme - w pełni się zgadzam ;) Co do Warszawy (w której mieszkam) - wybór dość kontrowersyjny ;) Tak czy siak, mam nadzieję do zobaczenia na wykładzie!
Dziękujemy za komentarz, do zobaczenia!
Ratusz w Lwówku Śląskim - największy ratusz na śląsku, większy nawet niż ratusz wrocławski. Gotycko-renesansowy budynek wzniesiono w Lwówku Śląskim w latach 1522-1524, na skutek rozbudowy poprzedniego ratusza.
Spodek jak najbardziej!
Zapraszam na wycieczkę do Leszna w drodze z Poznania do Wrocławia, lub odwrotnie😀 W tym małym, prowincjonalnym miasteczku nie ma wielu ciekawych budowlom za wyjątkiem właśnie remontowanego ratusza, pałacu Sułkowskich, modernistycznej szkoły- lada moment zostanie przykryta styropian, znak naszych czasów i zamku w oddalonej o 5 kilometrów Rydzynie.
Fajny byłby odcinek 😄 właśnie o takich małych miastach i miasteczkach, i spostrzeżeniach z zewnątrz.
Serdecznie zapraszam!
Jest Natalia - jest łapka w górę :)
👍👍👍😀
Możemy budować najwyżxsze budynki w UE, możemy stawać na gkłowie, ale PKiN pozostanie symbolem, pozostanie najbardziej rozpoznawalnym bo jest inny niż te wszystkie szklane, proste wieżowce. Musieli byśmy zbudować coś o niepowtarzalnym kształcie i nietypowej kolorystyce aby ten budynek choć trochę schował się w cieniu.
Dziękuję!
❤
Hity z satelity 📡. Szkoda że nie mam możliwości uczestniczenia w wykładach 😢, mam nadzieję że w przyszłości będzie taka możliwość 😁. W Chojnicach oprócz gotyckiej bazyliki, barokowego kościoła(oddalone od siebie zaledwie o kilkanaście metrów), neogotyckiego ratusza i wieży ciśnień najbardziej dla mnie charakterystyczną budowlą są średniowieczne mury z ich znakiem szczególnym- Bramą Człuchowską.
Może otoczony murami obronnymi Klasztor i Bazylika Mniejsza oo Bernardynów
w królewskim mieście Leżajsku, która - prócz znanych elementów kultowych - słynie
z 3-częściowych, barokowych organów, które służą m.in. do urządzania znanych koncertów muzyki organowej?
Pani Natalio, skąd ta absolutnie niesamowita i przepiękna bluzka?!
Przyjemne zestawienie. Tak sobie myślę, że może poza kontekstem wykładowym i miast gdzie się odbędą to może kiedyś zrobilibyście taki film ze zbiorczym zestawieniem największych ciekawostek architektonicznych w mniejszych miastach spoza głównego nurtu turystycznego?
Bydgoszcz = secesja :) no i budynek który nie odniósł spodziewanego sukcesu nie stał się jednak ikoną czyli opera? Jak sądzicie?
Zawiodłem się na tym filmie bo liczyłem na poerę w bydgoszczy.
Lub ogólnie zabudowa nadrzeczna Bydgoszczy. Opera, spichrze, poczta, dawny budynek dyrekcji kolei, a z nowszych, Nordic Haven, lodowisko i marina.
Bohater zbiorowy, tak jak w wymienionych Gdyni, Toruniu i Łodzi.
@Plebs100 Prawdziwy zastój Bydgoszczy zaczął się od rządów prezydenta Bruskiego. Ale wytłumacz tutaj bydgoszczanom, żeby nie głosowali na tego typa... on woli skakać z KODowcami zamiast odbudować Teatr Miejski, Zamek Bydgoski, albo zbudować nową ikonę Bydgoszczy. Koleś niby coś tam robi...ale nie jest to nic na miarę prawdziwego potencjału Bydgoszczy...myślisz, że Młyny Rothera i Basen Astoria same ściągną turystów? To system naczyń połączonych rząd-samorząd-media-obywatele. To byłemu prezydentowi Dombrowiczowi zawdzięczamy jedyny tak mocny i nowoczesny atut Bydgoszczy, czyli rewitalizację Wyspy Młyńskiej
W Poznaniu jest więcej secesji, a Bydgoszcz nie została wymieniona bo tam nie mają wykładów.
@@phelot8814 Zgadzam się w pełni z wypowiedzią. Nie zgadzam się natomiast z twierdzeniami że Bydgoszcz jest jałowa. Obok zespołów secesji w/g mnie zdecydowanie ciekawszych od tych poznańskich posiada świetne przykłady historycyzmów XIXw. Wspaniałe monumentalne przykłady założeń gmachów administracji np neogotyk angielski w postaci budynków sądów czy neomanieryzm niderlandzki byłej dyr. koleji, neogotycki zespół dyr. poczty (największy budynek poczty w kraju) jak i dziesiątki przykładów wybitnych kamienic żeby wspomnieć tylko Pl. Wolności czy Hotel pod Orłem z najwybitniejszych. Położenie w widłach Brdy Młynówki oraz kanału powoduje otwieranie się zabudowy miasta na rzadkie w Polsce łączenie na taką skalę architektury z woda. Co do Opery Nova ten budynek nie stał się ikoną jak Spodek czy Ściana Wschodnia ale jego ciężar gatunkowy jest b.duzy. P.S. Poznań wspominany dla mnie to przede wszystkim dzielnica cesarska unikatowe założenie w naszym kraju.
Ja rowniez uwazam ze Plac kultuty i Nauki ma bardzo ciekawa architecture.
Ciekawy pomysł na odcinek!
Moim zdaniem hity Szczecina to: 1) Wały Chrobrego i Zamek 2) Filharmonia i plac z Muzeum Przełomów 3) Układ urbanistyczny śródmieścia
Do zobaczenia na Łasztowni 7go maja! :)
Do Wawelu musicie mnie przekonać ;)
Ma elementy które są świetne, w detalach jest super, ale całość wygląda bardzo nieskładnie.
Pałac kultury to trochę taka landrynka. Słodka, ale stanęła w gardle. Ale mnie się podoba (nie wiem, czy teraz nie muszą mnie zdekomunizować). Poza tym jest dużo bardziej udany od podobnych tego typu inwestycji; np. w Rydze jest budynek podobny, ale mniejszy i dużo brzydszy, i popadający w ruinę. Cieszmy się z tego, co mamy.
Super film, jak zawsze zresztą :) Jeśli chodzi o Warszawę to jak najbardziej się zgadzam z wyborem. Osobiście jestem wielkim fanem PKiN-u. Wyróżnia się zresztą moim zdaniem w Europie pod 2 względami. Po pierwsze jest to 2 najwyższy wieżowiec socrealistyczny na świecie. Wyczytałem ostatnio, że jest niższy od Uniwersytetu Moskiewskiego jedynie o 3 metry. Mógł być wyższy, ale pozostał przy takiej wysokości raczej wiadomo z jakich względów ;) Natomiast drugą rzeczą, która go wyróżnia na tle moskiewskich wieżowców (czy nawet wspomnianego, w którymś komentarzu wieżowcu w Rydze) to jego gabaryty. Moskiewskie wieże są o wiele bardziej rozlazłe, przez co bardziej przytłaczające i często przypominają gabarytami takie trochę Gargamele (nie mogłem znaleźć dobrego określenia). PKiN jest moim zdaniem nie mniej imponujący, ale jednocześnie bardziej skromny i smukły w bardzo pozytywnym sensie :)
To prawda - chyba z socrealistycznych drapaczy chmur PKiN ma najlepsze proporcje. Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!
Do zobaczenia w Gdyni!
Super! Do zobaczenia!
Do zobaczenia w Gdańsku :)
Super! Do zobaczenia!
Wiem, że wielu osobom PKiN kojarzy się z czerwoną niewolą... ale moim zdaniem jest po prostu PIĘKNY. Tylko bym poprosił o wyłączenie tych odpustowych żółtych lampek tuż pod tarczą zegara.
Dla mnie, pyry poznańskiej, ulubionymi są poznańskie kamienice, na przykład kamienica Margarety Grüder na Łazarzu - monumentalna, z ciekawymi podcieniami, albo ta przy ulicy Gołębiej (numer 2) - to tak w kwestii również poprzedniego waszego filmu o odkrywaniu historii zabytków (zachowany późnogotycki portal, a nawet polichromia z XVI wieku).
albo sw marcin 69, trochę tego jest, a przed wojną było jeszcze więcej:/
@@aryon55 Tak jak wszędzie, niestety. Na przykład cała poznańska secesja to piękny temat, a raczej to, co zdołano uratować i odnowić.
@@ylem_one Niestety najbardziej ucierpiało centrum, a turyści i przyjezdni rzadko kiedy je opuszczają. Cierpi na tym cały wizerunek miasta.
@@aryon55 Dlatego potrzeba takich kanałów jak AIAGI, żeby trochę zachęcić przyjezdnych do odwiedzania innych zakamarków i odkrywania świetnej architektury, która ocalała. No i Natalia z Radkiem w tej kwestii trzymają poziom. :)
Odcinek o przedwojennej Warszawie 👍
Ooo, mamy już sporo na ten temat - choćby trzy odcinki z cyklu "Ulice i kamienice" o Nowogrodzkiej, Mokotowskiej i Foksal. Zapraszamy!
👍 bardzo dobry content 🧤wszystkie łapki w górę
Warszawa ma pałac w Wilanowie.
Architektonicznym hitem w moim mieście, Łańcucie, jest zamek i zespół parkowy. Jest to tak charakterystyczny budynek, że każdy wie, gdzie to jest 😁 Przemyśl i architektura forteczna, Stalowa Wola i modernizm oraz art deco. W regionie hitem są też stare kościoły i cerkwie oraz chałupy wiejskie
Spodek - perfekt
Super, ze nie pomineliście Szczecina, ale ta filharmonia troche taki žart architektoniczny... Mamy tutaj Wały Chrobrego, Zamek i oczywiście piekna secesja...
Czy mógłby Pan na oko ocenić ile może mieć metrów wysokości katedra Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu? Nigdzie nie zostało to podane.
Właśnie moją propozycją jako ładny budynek architektoniczny to dokładnie ta Katedra Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu cechuje się bardzo ciekawą i precyzyjną architekturą, m.in. połączeniem stylu neoromańskiego z elementami neogotyckiego o eklektycznym wnętrzu. Jak najbardziej polecam zobaczyć, to też najładniejszy kościół w całym Sosnowcu i Zagłębiu Dąbrowskim.
Dla mnie Toruń to numer 1. Gotyk na dotyk, kosmos, CKK Jordanki, Harmonijka i wiele innych :)
We Wrocławiu dla mnie ładniejszy jest dworzec PKP, w Krakowie dla mnie nr 1 to Teatr im. Słowackiego, potem Sukiennice, Gdańsk oczywiście dworzec PKP, w Łodzi Pałac Izraela Poznańskiego, w Warszawie dwa typy : Gmach Politechniki, Pałac w Wilanowie. Brakuje mi Pałacu Branickich z Białegostoku, i Grand Hotelu z Lublina. Tymi budynkami każdy Polak za granicą może się pochwalić. Dla mnie to najładniejsze rzeczy.
Ze wszystkim się zgadzam z wyjątkiem Poznania. Moim zdaniem ten budynek jest wyjątkowo szkaradny.
TAK może i funkcjonalny ale koszmarny jest . Do tego galeria dworcowa ..ech
Super pomysł, gratuluję i czekam, hm.. wybór między Krakowem, a Katowicami🤔Pozdrawiam
Do zobaczenia! Zawsze można wpaść na dwa wykłady :)
@@goodidea_archi Tak też, uczynię..:) dziękuję za fantastyczną wiedzę, podaną w ciekawy i "lekkostrawny "sposób. Do miłego.!
Co do Poznania nie byłem zaskoczony... Bałtyk był jednym z kilku moich typów spośród których myślałem o: Starym Browarze, barokowych i charakterystycznych zabudowaniach byłego kolegium jezuickiego z kolegiatą, Zamku Cesarskim, w którym aktualnie trwają prace renowacyjne, a jednocześnie zachwycającym nietuzinkową formą na zewnątrz i choćby wewnątrz wschodniego skrzydła oraz znanym i tak zwanym Okrąglaku. Bałtyk wybrany przez Was nie jest zdziwieniem, ogólnie się podoba i choć młody to wpisał się już w krajobraz Poznania. Oprócz niebagatelnej formy jest świetnym akcentem i wykończeniem narożnika na którym stoi, jednocześnie patrząc z naprzeciwka rozpościera się jak żagiel czy dziób statku i zaprasza by odkrywać rozpościerające się za nim Jeżyce. Wg mnie wybór z Waszej strony trafiony, chociaż Poznań nie jeden sekret jeszcze skrywa🙈🤭... Pozdrawiam serdecznie!
Dziękujemy za komentarz, tak właśnie sobie myśleliśmy o Zamku Cesarskim - czy są jakieś plany odnośnie rekonstrukcji zwieńczenia wieży?
@@goodidea_archi Z tego co mi wiadomo na horyzoncie nie zanosi się na prace przywracające dawne zwieńczenie wieży, przynajmniej w dzisiejszej perspektywie nie. Aktualnie CK Zamek prowadzi prace konserwatorskie w starych wnętrzach zachodniego skrzydła i w niedalekim czasie wraz z przebudową kolejnego odcinka ul. Św. Marcin będzie przebudowywany dziedziniec przed zamkiem gdzie aktualnie jest parking. Wszystko ma służyć w przyszłości mieszkańcom i różnym wydarzeniom kulturalnym 🙂
W Warszawie moim ulubieńcem jest zdecydowanie Cosmopolitan przy Twardej :)
Dobra. Miałem już nie chodzić na spotkania z ludźmi z YouTuba ale dla Was zrobię wyjątek ;)
Zapraszamy!
Poznan procz swietnego baltyku dodam jeszcze piekny ratusz na starym rynku wygladajacy jak wziety z bajki,zas Torun totalnie przechwalony architektonicznie.Dla Mnie ladniejsza jest Bydgoszcz
Halę Stulecia we Wrocławiu należy wg mnie podziwiać w ramach całego, niedokończonego zresztą, kompleksu, który powstawał z pewnym zamiarem (ożywienia niemieckiego wschodu). Bez Pawilonu Czterech kopuł, Pergoli, powojennej Iglicy HS nie robiłaby takiego wrażenia. Czyli w tle są najróżniejsze konteksty, podobnie jak w przypadku Pałacu Kultury w Warszawie. Moim faworytem we Wrocławiu byłby jednak Bank Zachodni Henricha Rumpa z lat 1930-31, modernizm z egipskimi motywami na portalu.
Ciekaw jestem, jakie jeszcze budowle braliście pod uwagę w Poznaniu. Ja wybrałbym ratusz (poznańskie koziołki), lub okrąglak.
Z najnowszej historii Poznania to zdecydowanie Stary Browar
Dzięki za Gdynię :) Ciekawa jestem co wskazalibyście w Bydgoszczy? A PKiN absolutnie genialny :)
Co do Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie, przyjeżdżając tutaj spodobał mi się ten budynek, szczególnie z daleka zrobił on na mnie naprawdę duże wrażenie, z bliska widać, że się jednak trochę "zakurzyła" ta biel. Natomiast moim znajomym niekoniecznie się on podoba i nigdy nie słyszałem od nich, żeby jakoś go zachwalali. Ludzie z zewnątrz, gdy im mówię o tym budynku są zdziwieni, że dostał tyle nagród i porównują zewnętrzny wygląd chociażby do blachy falistej.
Hity z satelity, pozdrawiam serdecznie
🚀🚀🛰🛸 Pozdrawiamy!
Secesja w Bielsku-Bialej, a moze filmik o perelkach aechutektury w malych Polskich miastach?
Bazylika św. Rocha w Białymstoku robi piorunujące wrażenie górując nad miastem.
Mam kolejnego kandydata na bohatera zbiorowego - Dzielnicę Cesarską w Poznaniu.
najpierw przescrollowałem film, żeby sprawdzić czy jest TA Filharmonia. Jestem zadowolony, mogę oglądać.
:D
Bilet już kupiony! Widzimy się w Krakowie. 😊
Świetnie! Do zobaczenia!
👍👍👍
Bydgoszcz to BRE, opera, przystań, albo np Hotel pod Orłem. Kiedy będziecie w Bydgoszczy?
Nie wiemy, kiedy będziemy w Bydgoszczy, ale Hotel pod Orłem wspominamy bardzo miło :)
Gdyby Pałac Kultury stał w Nowym Jorku to pewnie byłyby same zachwyty.
How about English subtitles?
Autorzy, tak aż się prosi...
Gdyby były chociaż dostępne po polsku, a "community contributions" (czy jak to się tam nazywa) włączone, to można by napisać własne, Autorzy tylko by je przejrzeli przed akceptacją i już. Uwielbiam ten kanał, więc myślę że podjąłbym się tłumaczenia, przynajmniej raz dla próby.
Hity z satelity. Nareszcie Toruń, polecam Dom Kopernika
🛰🛰🌍🚀🛸
Widzę, że piątek 17 kwietnia mam już zaplanowany :) Do zobaczenia w Katowicach :)
Super, do zobaczenia!
Mam nadzieję, że Wawel też zostanie poddany ocenie pod kątem murów zewnętrznych, stworzonych przez wojska austro-węgierskie ;)
katedra poznańska! 😁
Świetnie, że wpadacie też do Łodzi. Sala Widowiskowa Politechniki jest całkiem blisko wydziału budownictwa 😁
Brakuje mi zamku w Malborku, choć ciężko byłoby mi wskazać co miałby zastąpić w tym zestawieniu.
Niestety zamek w Malborku - jak sama nazwa wskazuje - nie stoi w żadnym z miast, które planujemy odwiedzić w ramach naszej trasy wykładowej :(
Świetny pomysł z wykładami. Dobrej kondycji życzę i tłumów. Kiedy mniejsze miasta?
Jeśli jakaś organizacja albo samorząd w mniejszym mieście chciałby zaprosić nas na wykład, to my jesteśmy otwarci na wszelką współpracę :)
@@goodidea_archi Doskonale. Od jutra robię 'research':)
Dla mnie symbolem Krakowa jest Kościół Najświętszego Salwatora w Krakowie na krakowskim Zwierzyńcu przy ul. św. Bronisławy 5. Bo to "Kraków w pigułce": Stary i w sumie dziwaczny, bo jest zlepkiem wielu stylów: Coś tam z romańszczyzny, coś z gotyku, manieryzmu i na koniec baroku. Taki, architektoniczny "misz-masz" mocno podlany gęstym sosem legend. Ale, co ciekawe to działa! Jakąś zadziwiającą techniką połączono w jedno wszystkie te elementy i one ze sobą doskonale współgrają. Czysta magia a'la Kraków i Krakusy!
W sumie jako Krakus wiedziałem że będzie Wawel, nasz leżakujący dziesięcio-wiekowy koktajl wszystkich stylów architektonicznych :D
Mnie się wydaje, że temat Filharmonii w Szczecinie już ostygł. Na początku faktycznie było wiele głosów krytycznych wśród zwykłych mieszkańców, którzy nie patrzyli na nią profesjonalnym okiem, ale oceniali wg swojego wyczucia i gustu. I mieli takie prawo:-) To, co zwolennicy nazywają wyróżnianiem się i wyjątkowością, przeciwnicy nazywają kontrastowaniem i niedopasowaniem. Ja sama musiałam "przegryźć się" z tym budynkiem, żeby go docenić, w czym swego czasu pomógł mi także Państwa filmik. Choć wciąż jestem większą fanką wnętrza niż zewnętrza. Swoją drogą latem na zewnątrz urzęduje mnóstwo grubaśnych pająków! W końcu wieczorami Filharmonia się świeci i zwabia wiele przekąsek...;-D Wstawiłabym zdjęcie, ale nie da się tutaj. Pozdrawiam serdecznie.
Radom- Katedra Opieki Najświętszej Maryi Panny :D
I lotnisko