Magnetyczne wiry, bąble i skyrmiony. Czy czeka nas rewolucja w elektronice? Michał Krupiński

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 พ.ย. 2018
  • Gdy na Brackiej w Krakowie pada deszcz, spadające z impetem krople szybko tworzą na kałużach bąble i wiry. Podobnie struktury możemy znaleźć nie tylko na wodzie, ale również na powierzchni materiałów magnetycznych. Czasami towarzyszą im jeszcze ciekawsze obiekty - skyrmiony, zwane również magnetycznymi jeżami. Te egzotyczne struktury były dotychczas obserwowane jedynie w bardzo niskich temperaturach, jednak od niedawna potrafimy je wzbudzać także w temperaturze pokojowej. Otwiera to szeroką drogę do ich zastosowań w nowego typu procesorach i pamięciach. Czy zwiastuje to nadchodzącą rewolucję w elektronice?
    Michał Krupiński jest doktorem fizyki, pracuje w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN. Zajmuje się również popularyzacją nauki. Laureat specjalnego wyróżnienia w konkursie Popularyzator Nauki 2013 PAP i MNiSW.
    "Nauka na żywo" - zadanie finansowane w ramach umowy 808/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
    #GraniceNauki #NaukaNaŻywo
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 56

  • @sirfred2678
    @sirfred2678 5 ปีที่แล้ว +9

    Bardzo fajny i ciekawy wykład :) Dla takich właśnie materiałów video warto poświęcać czas, przestrzeń dyskową i przepustowość łączy internetowych. Brawo! :)

  • @s3rverius
    @s3rverius 5 ปีที่แล้ว +2

    Hmmm, jasno i przejrzyście. Dziękuję!

  • @TheLikebrainiac
    @TheLikebrainiac 5 ปีที่แล้ว +21

    W porównaniu do dawnych wykładów na tym kanale jakość realizacji poprawiła się skokowo!

    • @marcinzych14
      @marcinzych14 5 ปีที่แล้ว +1

      Ktoś zainstalował OBS :)

    • @wj5000z
      @wj5000z 5 ปีที่แล้ว +2

      A ktoś inny nauczył się OBS obsługiwać :-) Wielka łapka w górę za opracowanie wizualne wykładu, no i oczywiście za poziom merytoryczny

  • @maciejogrodny7498
    @maciejogrodny7498 4 ปีที่แล้ว +4

    tutaj, tutaj i tutaj .. stała przywara że tego tutaj nie widać .. dlaczego ten problem nie zostanie rozwiązany ? .. tutaj czyli gdzie ? .. uwidocznijcie wskaźnik .. proszę ... !!!

  • @galaxystern8518
    @galaxystern8518 4 ปีที่แล้ว

    bardzo fajny Wyklad tego Naukowca , pozdrawiam .

  • @sebastiansikorski8541
    @sebastiansikorski8541 5 ปีที่แล้ว +1

    Szkoda, że nie można wstawiać obrazków, bo wymyśliłem logiczny not skyrmionowy. Wygląda jak bramka AND z pewnymi modyfikacjami, które wypunktuję.
    1. Input A = Wejście.
    2. Input B = wejście generatora skyrmionów (potrzebny skyrmion do każdej operacji negowania).
    3. Przed samym wyjściem musi być wcięcie zrobione tak by z prawej strony kanału operatora, był trójkąt prostokątny o wymiarach przyprostokątnych 25nm swą jedną przyprostokątną stanowił przedłużenie górnej krawędzi kanału operatora a wyjście połączone kanałem tak by przedłużało dolną krawędź kanału operatora.
    Opis działania:
    Negacja logicznego zera -- skyrmion z generatora po dolnej krawędzi przejdzie wprost do wyjścia.
    Negacja logicznej jedynki -- skyrmiony z wejścia i generatora połączą się na środku kanału i zostaną odseparowane od wyjścia biegnąc po przeciwprostokątnej ww trójkąta gdzie zanikną i do wyjścia nie trafi żaden skyrmion.

  • @PawelzLublina
    @PawelzLublina 4 ปีที่แล้ว

    ciesze sie ze poprawiliscie glos :) zrobcie odcinek o dylatacji czasu :)

  • @milenawiatr1476
    @milenawiatr1476 5 ปีที่แล้ว

    Nie do końca tez rozumiem co ma znaczyć moment magnetyczny (jestem na początku), to znaczy że tam w środku jest jakiś jon ułożony w jedną stronę, cz m.magnetyczny to szybkość z jaką opiłek żelaza zostanie skierowany, czy tez wielkość pola magnetycznego?

  • @lukikolo3896
    @lukikolo3896 4 ปีที่แล้ว

    Ciekawy temat :)

  • @fallout152
    @fallout152 5 ปีที่แล้ว +2

    Pamiętam, że swego czasu na Wikipedii w artykule o komputerze kwantowym czytałem podpunkt o tym, że na jakimś uniwersytecie powstał prototyp komputera, który wykorzystywał właśnie to że prąd może płynąć w dwóch kierunkach (lub nie płynąć w żadnym) i przez to prócz standardowo operowania na umownych zerach i jedynkach, miał jeszcze dwójki. Prototyp ten miał być jak najbardziej działający, a jedyne kontrowersje odnośnie jego miały się wiązać z tym, czy rzeczywiście takie urządzenie można nazywać komputerem kwantowym, jak sugerowali to jego twórcy.
    Na dzień dzisiejszy żaden taki wpis nie ma miejsca na Wiki, być może został usunięty przez to, że nie był prawdziwy. Sam sobie tego na pewno nie wymyśliłem, nie mam tak płodnej wyobraźni, ani też potrzebnej wiedzy.
    Gdyby coś takiego istniało, byłoby to ciekawe. Nie byłoby to komputerem kwantowym, ale byłoby mocniejsze niż zwykłe komputery.

    • @blighthornsteelmace820
      @blighthornsteelmace820 4 ปีที่แล้ว

      Czy ja wiem? pojawia się więcej problemów co z tym dodatkowym stanem zrobić, jak go traktować w układach logicznych, gdzie prawda i fałsz to podstawa wszystkiego. Nawet jakby się już z tym jakoś uporano, należałoby zmienić wszystko co do tej pory wymyślono w konstrukcji układów logicznych a także języków programowania niskiego poziomu - pojawiłyby się 2 standardy - to spowodowałoby spowolnienie rozwoju, bo nie można byłoby się oprzeć na jednym. Właściwie ten kolejny stan wprowadza więcej zamieszania niż pożytku.
      Swoją drogą to się już stało. Jeden standard wyparł inny (czyli właśnie 0,1 zamiast 0,1,2) zanim ten drugi się upowszechnił, bo po prostu był prostszy i dawał lepsze wyniki (w tym te ekonomicznie uzasadnione) i to pewnie w latach 60-tych.

  • @Dawidsonki
    @Dawidsonki 4 ปีที่แล้ว

    Może not będzie działało na takiej zasadzie że do bramki będzie dołączone wejście w środku prądu spinowego generującego skyrmiona i jeśli mamy skyrmion na wejściu to zadziała jak bramka and, w środku bramka musiała być także tak zaprojektowana abyśmy mogli połączyć/skierować generowany sykrmion z wprowadzonym i ewentualnie aby zanihilował bez drugiego, pozdrawiam Dawid ;)

  • @igrochowski
    @igrochowski 4 ปีที่แล้ว

    To chyba nie jest pole tylko sfera?

  • @rza8705
    @rza8705 4 ปีที่แล้ว

    Do : Mileny Wiatr i innych niedowiarków
    W robieniu skrętów mam duże doświadczenie
    I chętnie lecz nie za darmo się z wami podzielę .
    Domena każda będzie taka mała .
    Że się za kwarka każdego chowała !!

  • @kafar0
    @kafar0 3 ปีที่แล้ว

    na razie lepiej szukać bezstratnej elektroniki spinowej a skrymiony może kiedyś ale w węglu czy czymś takim powszechnym jak piasek...

  • @wj5000z
    @wj5000z 5 ปีที่แล้ว +3

    35:20 Mam pytanie: na jakiej podstawie autor prezentacji wysnuł hipotezę, że operowanie prądem spinowym zmniejszy zużycie energii przez układy elektroniczne? Przecież elektrony muszą nadal przemieszczać się w przewodniku, a z tym wiążą się straty... chyba muszę zainteresować się spinotroniką:-)

    • @lukaszkozielski
      @lukaszkozielski 5 ปีที่แล้ว +2

      Nie ma start z powodu reakcji części ładunków z atomami przewodnika. Skoro nie ma start prąd na wejściu może być mniejszy.

  • @krokeman
    @krokeman 4 ปีที่แล้ว +1

    Nie wiem czy te skyrmiony to taka rewelacja. Dawno temu czytałem, w którymś z branżowych czasopism, że Panasonic opracował technologię, gdzie gęstość zapisu jest rzędu 1 atomu na pojedynczy bit. Rozchodzi się o koszty.

    • @lukikolo3896
      @lukikolo3896 4 ปีที่แล้ว

      Znalazłeś ten artykuł?

  • @habibicado
    @habibicado 5 ปีที่แล้ว +5

    moja latorośl przepuściła raz taki magnesik przez swój układzik trawienny. Byłem podejrzliwy więc szukałem go post factum i znalazłem ;)

    • @wlesie6067
      @wlesie6067 5 ปีที่แล้ว +1

      A moja narośl też czyta rozprawy filozoficzne - po łacinie.

    • @grzegorzdubczyk357
      @grzegorzdubczyk357 5 ปีที่แล้ว

      @@wlesie6067 Miłośnik wykładów i kabaretu ?
      Mam bliźniaka ?

    • @wlesie6067
      @wlesie6067 5 ปีที่แล้ว

      O! Pan dr. hab. Grzegorz Maria Dubczyk? Cóż za spotkanie! Post factum dyrdum !

  • @milenawiatr1476
    @milenawiatr1476 5 ปีที่แล้ว

    Nie wytłumaczone dlaczego ferrimagnetyk działa inaczej niż antyferomagnetik "łazienkowy" . Toche to wynika z rysunku ale chciałbym posłuchać więcej.

  • @leszekostachowski549
    @leszekostachowski549 4 ปีที่แล้ว

    Nie tylko Litery są dla zmyły, bo te linie to linie siły między opiłkami poddanymi działaniu, a nie pola magnetycznego. th-cam.com/video/5IaWpeLKgf0/w-d-xo.html. Mleko jest białe, bo jest emulsją, a emulsje są białe..

  • @promujcieprogramwiedzyspoe3517
    @promujcieprogramwiedzyspoe3517 5 ปีที่แล้ว +3

    Wow, co za postęp w badaniach, jeszcze czekam na komputery kwantowe.

    • @robertolesnica4569
      @robertolesnica4569 4 ปีที่แล้ว +1

      no to sie doczekales :)

    • @lukikolo3896
      @lukikolo3896 4 ปีที่แล้ว

      Już są i to komercyjne od początku zeszłego roku komputer kwantowa z chmury Google :)

  • @vlad1290palovic
    @vlad1290palovic 5 ปีที่แล้ว

    dziwne, że jeszcze nikt nie zastąpił w prezentacjach transmitowanych w przez internet wskaźnika laserowego jakimś akcelerometrem (obroty) sterującym plamką generowaną w źródle wyświetleń, najprościej na kompie z zainstalowaną obsługą a la kursor myszki

  • @k0sa673
    @k0sa673 ปีที่แล้ว

    Dla takich materiałów powinien istnieć TH-cam, a nie że kloszardy spod żabki leją się po mordzie za pieniądze i tysiace osób temu przyklaskują...

  • @milenawiatr1476
    @milenawiatr1476 5 ปีที่แล้ว

    CO ZROBIĆ BY WASZ PROGRAM DZIAŁAŁ LEPIEJ/// Bardzo utrudnia to, że ni widzimy lasery którym mówca pokazuje, - Zróbcie animacje komputerową. Zaznaczajcie nią o czym mówi, jakąś delikatna kreską. /// Fajny program.

  • @mtma2353
    @mtma2353 4 ปีที่แล้ว

    Pierwsze wrażenie to niemal jak uprzedzenie a w programie o Nauce zwłaszcza ścisłej szczególnie istotne jest techniczne dopracowanie samego materiału a to co słyszę to jest typowa "polaczyńska technologiczna partanina" fonii.
    Chcecie uczyć technologii to zacznijcie od siebie. Około 8 dB dźwięk wyżej (tak na ucho oceniam bo pewnie i wyżej nie przesteruje)
    No i teraz stronniczo krytycznie podchodzę do samej treści o ile usłyszę wszystko na swoim laptopinie na którym tylko ok polowa materiałów z yt da się .... usłyszeć. Mogę oczywiście pobrać film i go poprawić dźwiękowo tylko czy o to chodzi?

    • @mtma2353
      @mtma2353 4 ปีที่แล้ว

      domeny w strukturze nieuporządkowanej wektory magnetyczne mają skierowane we wszystkich możliwych kierunkach i są w w funkcji temperatury w chaotycznej zmienności.
      to tyle w kwestii merytoryki już na samym początku, reszta mnie nie interesuje.
      no ale chociaż statystyka komentarzy poprawiona a przy łapkach niczego nie będę majstrował li tylko z czystego patriotyzmu.

  • @tomtomski4454
    @tomtomski4454 5 ปีที่แล้ว +3

    Koty dają jednak więcej radości.

    • @ArturZagaj-Izraelita
      @ArturZagaj-Izraelita 5 ปีที่แล้ว

      I ozzi 🙌🙆

    • @rza8705
      @rza8705 4 ปีที่แล้ว +1

      Do : tom tomskiego
      Drogi kolego koty napewno dają dużo radości .
      Zwłaszcza Gdy reumatyzm w twoich stawach gości !

  • @milenawiatr1476
    @milenawiatr1476 5 ปีที่แล้ว

    Co to mają być te momenty magnetyczne? Nic mi to nie mówi?

    • @milenawiatr1476
      @milenawiatr1476 5 ปีที่แล้ว

      I jeszcze jakieś domeny magnetyczne?

    • @rza8705
      @rza8705 5 ปีที่แล้ว

      @@milenawiatr1476
      Wiatr wiry kręci
      Więc w/g mej oceny .
      Przypuszczam iż mogą istnieć
      Też skręcone domeny .

    • @milenawiatr1476
      @milenawiatr1476 5 ปีที่แล้ว

      Nie wiedziałam, że ktoś mi na moją pełną pretensji wypowiedź, coś odpowie. Może to i dowód, że ten wiatr...

    • @rza8705
      @rza8705 5 ปีที่แล้ว

      @@milenawiatr1476
      Wątpić zawsze można
      Ale wiatr odnowy
      Zawsze coś wartościowego
      Nawiewa do głowy !

    • @milenawiatr1476
      @milenawiatr1476 4 ปีที่แล้ว

      Zabawne że twojej pierwszej wypowiedzi nie przeczytałam do końca, a tam chodziło o raczej wypowiedź dowcipną. - Właśnie mi nawiało do głowy. Sorka.

  • @milenawiatr1476
    @milenawiatr1476 5 ปีที่แล้ว +1

    Michale, nie rób zamachu na moje oglądanie kotów w internecie! /// Naukowcy pewnie niebawem odkryją, że ma to wybitne działanie relaksacyjne!

  • @marcinr5827
    @marcinr5827 4 ปีที่แล้ว

    "dla zmyły" :|

  • @MsMcLoud
    @MsMcLoud 5 ปีที่แล้ว +2

    Wykładowca ma mieć wolne ręce a nie zajęte mikrofonem