Będziemy sobie magazynować energię, która jest tanio i sprzedawać kiedy droga i zarobimy kupę kasy z przewagą kupy ponieważ jeszcze dołożymy jak się bateria zużyje i kupimy drugą baterię 🙂Takie to biznesy
dokladnie masz racje , magzyn ma tylko sens kiedy nie mamy dostepu do sieci. Zwrot magazynu po 6 latach, a przez te 6 lat to już sie popsuje czyli generalnie wychodzimy na minus.
@@bedenajlepszy energetyce sie oplaca, tobie sie oplaca instalacja bez magazynu przynajmniej po tych cenach. (6 lat czekasz na zwrot jesli ci nie padnie wczesniej to masz szczescie)
Na jakiej podstawie się tak wysoko cenicie? Kupa śmiechu. Nawet nie wiecie ile firm robi tak samo dobra a niejednokrotnie dużo lepsza robotę. Brak pokory totalny!!!!!
ceny z sieci: falownik około 14k, magazyn 2x 10k + robota i kabelki pewnie około 40 razem wyjdzie. Chyba nie myślisz, że ktoś ci powie ile dokładnie zapłacił lub co dostał za prezentację u siebie na dość dużym kanale.
@@MrCzucz ... dzięki za info... w sumie to dlaczego miałby to ukrywać, coś za coś i ja to rozumie. Jaka znowu z tego miałaby być tajemnica. Kanał promuje się na mojej tablicy youtuba, klikam oglądam i jak mnie coś zainteresuje to pytam, a tym razem chciałem znać rząd wielkości ceny. Pozdrawiam :-)
Rozmawiałem z producentem na targach w Monachium i dostałem informację, że asymetria obciążenia faz przy pracy wyspowej wynosi 50%. Czy mógłby Pan przetestować jak to wygląda w praktyce?
ten argument, żeby przewymiarować baterię, która kosztuje np 20 tysięcy za 10kwh , żeby "zarobić" kilka zł dziennie na sprzedaży energii w droższym czasie to już naprawdę fikołek dedukcyjny...
Nie jest to żaden fikolek, przewymiarowanie magazynu jest to ukłon w stronę niezależności, komfortu oraz bezpieczeństwa energetycznego domu/rodziny, jeśli okaże się że ceny energii będą znacząco różne w dzień i w nocy to jeśli ktoś będzie miał chęć pokombinować to może się okazać że będzie to zasadne z punktu widzenia ekonomii, zobaczymy co przyniesie czas, a z tego co obserwuję to nic dobrego nie idzie.
Żywotność takiego magazynu to około 10 lat czyli 3650 dni przyjmijmy średnio razy kilka złotych dziennie to nam się spokojnie robi 20 tys. Poza tym cena 20 tys jest z 23% vatem a z montażem kupujemy na 8 procentowym czyli już nam się robi nieco ponad 16 tys z czego połowę możemy szarpnąć z dotacji. Czyli 8 tys mamy finalny koszt względem około 20 tys które zapewne uzyskamy w ramach oszczędności z magazynu. Przy obecnym tępię wzrostu cen to być może znacznie więcej. Więc to żadne fikołki tylko Excel i matematyka na poziomie liceum.
Podpiąć do odczytu danych pod rs485 można, ale tylko tymi jedno fazowymi można sterować na chwilę obecną. Np jak już będą w pl stawki dynamiczne to na tych jedno fazowych będzie można zaprogramować pobór lub wysyłanie do sieci bazując na stawkach z np Nordpool
zainteresował mnie temat trzeciej funckji falownika DEYE a mianowicie współpraca w Froniusem. Jak by pan Sławek mógł nakręcić film o tym bo akurat taki model 8.2.3M posiadam a chcę dodatkowo założyć DEYE. Oczywiście chodzi też o zarządzanie energią czy jeśli Fronek oddaje do sieci to można skonfigurować pracę Deye tylko na offgrid czy moc z obu falowników bedzie się łaczyć czy każdy z osobna można ustawić? Generalnie chodzi mi o taki sposób podłaczenia aby Fronius całą generowaną moc oddawał do sieci a Deye pracował jako offgrid zasilając dom a brakującą moc dobierał sobie z aku ewentualnie z sieci ale bez wysyłania. Czy taki sposób podłaczenia oby falowników jest możliwy?
Ciekaw jestem odpowiedzi na to pytanie. W Victron Energy takie rozwiązanie to żaden problem. Dużo bardziej zaawansowaną logikę można wykonać: th-cam.com/video/9rag4J4NVLc/w-d-xo.html
Z tego co zrozumiałem, może najlepiej jest podłączyć niezależnie Froniusa i Deye do sieci. Dwa całkowicie niezależne falowniki. Wtedy by tak działało jak w pytaniu.
@@PaneleFotowoltaiczne ja rozumiem pytanie w taki sposób że: 1. nie chcemy wysyłać energii z paneli podłączonych do Deye do sieci 2. gdy zabraknie energii z paneli i w akumulatorze to chcemy pobierać z sieci 3. Fronius działa niezależnie i oddaje energię do sieci ale jest opomiarowny przez Deye i jego produkcja opomiarowana i widoczna w portalu monitoringu. Spotkałem się w tymi problemami - w praktyce chodzi o to aby np. nie przekroczyć mocy przyłącza... ;) Z Victronem "no problemo" nawet można głębiej wejść i zarządzić tak, aby suma mocy 2 instalacji na przyłączu nie przekroczyła x a nadwyżkę pchać w akumulator, a tutaj w Deye jestem ciekaw :)
@@marcinmajak9084 tak dokładnie jak ad1 i ad2 ale w filmie padła taka opcja jako jedna z trzech więc temat ciekawy lecz do końca nie jasny jak to by działało. Pozostaje puścić drugi kabel od licznika i zrobić podział na Fronius on grid i ofgrid jako drugi Deye a opcje wyjscia wykorzystać do ładowania NP. bufora. Czekam na testy u Pana Sławka.
Witam. Zakupiłem magazyn kontec 5kw do falownika Deye 5kw i słyszałem że ważne jest podłączenie przewodu komunikacyjnego magazyn-falownik tzn ktorą stroną bo w zestawie był zółty bez oznaczenia która stroną gdzie ma być podłączona . Dziękuję. Pozdrawiam
Wiem że na dużo pytań państwo odpowiadacie ale mam jeszcze pytanko czy pod deya podłączamy drugi falownik pod wejście smart i on nim zarządza jego zasilaniem i czy można podłączyć falownik jednofazowy
Proszę napisz jeżeli chcesz czy zgłosiłeś DEYE po wymianie i jak zaliczyli ci moc twojej instalacji? Co z bezpieczeństwem zewnętrznych odbiorców . Chodzi o SZR automat
Bardzo prosiłbym o pomiar zużycia energii z akumulatorów w trybie wyspowym: - stand-by, bez obciążenia - z małym obciążeniem typu lodówka Chodzi o to żeby wiedzieć ile zapasu w akumulatorach trzeba mieć na potrzeby własne falownika.
Mam falownika hybrydowy Deye 10kw/3-fazowy w wg moich obserwacji pobiera około 70-100W/h. Falownik z uwagi na to że jest hybrydą nie wchodzi w typowy dla zwykłych falowników tryb stand-by bo gdyby przestał pracować stracilibyśmy zasilanie/wyspę.
@@adampepe Nie przez dobę a przez noc (od zmierzchu do świtu). Oczywiście można wyłączyć falownik oszczędzając energię, ale nie mamy w tym czasie możliwości korzystania z magazynu energii. Możliwe że mniejsze falowniki z 1 a nie 3 fazami pobierają mniej energii.
Przed zakupem radzę popytać w jaki sposób realizują naprawy gwarancyjne. Mam mikroinwerter tej firmy i zarówno polski importer jak i producent nawet nie raczą odpowiedzieć na maila. MASAKRA
Witam, na szybko mogę wrzucić jakie są przewidziane zabezpieczenia na poszczególne wyjścia. Coś to mówi o maksymalnych obciążeniach. 1 DC Breaker for battery SUN 5K-SG-EU: 150A DC breaker SUN 6K-SG-EU: 200A DC breaker SUN 8K-SG-EU: 250A DC breaker SUN 10K-SG-EU:300A DC breaker SUN 12K-SG-EU:300A DC breaker 2 AC Breaker for backup load SUN 5K-SG-EU: 16A AC breaker SUN 6K-SG-EU: 16A AC breaker SUN 8K-SG-EU: 20A AC breaker SUN 10K-SG-EU:32A AC breaker SUN 12K-SG-EU:32A AC breaker 3 AC Breaker for grid SUN 5K-SG-EU: 63A AC breaker SUN 6K-SG-EU: 63A AC breaker SUN 8K-SG-EU: 63A AC breaker SUN 10K-SG-EU: 63A AC breaker SUN 12K-SG-EU: 63A AC breaker 4AC Breaker for home load Depends on household loads
@PaneleFotowoltaiczne mój niestety nie czyta tak małego poboru Mam np włączoną lodówkę i zamrażarkę i nie jest w stanie odczytać tego poboru Nie wiem może to tylko kwestia jakiegos ustawienia
mamy zestaw panele + falownik + magazyn zabraknie prądu z sieci to falownik przejdzie w offgrid i będzie pobierał z baterii czy wtedy dodatkowo będzie pobierał z paneli ? Albo wogóle przełączy się na pobieranie z paneli jest produkcja będzie większa niż zuzycie
Nie testowałem jeszcze na rzeczywistym urządzeniu, ale jako, że to hybryda to powinien jak najbardziej działać bez sieci. Czyli zarówno ładowanie baterii jak i zasilanie domu jedynie z PV.
Witam. Czy wymagany jest specjalnie jakiś agregat jeśli mam jednofazowy falownik 5kW. Oprócz że AVR i elektroniczny start wymagany jest na pewno chyba .
Czy jestem w stanie podłączyć do falownika agregat prądotwórczy 1 fazowy, a falownik rozdzieli tą moc na 3 fazy? Czy jednocześnie może działać falownik w oparciu o agregat prądotwórczy i energię generowaną z paneli słonecznych?
Dobrze że wogóle przewód ochronny podłączył do tych skrzynek z akumulatorami, bo pan Kontek w poprzednim odcinku stwierdził że to w sumie opcjonalne jest.
Witam. Falownik deye sun-10k-sg04lp3-eu montuję 21 lub 22 panele 450 W 33V zobaczę ile się zmieści. Podłączyć wszystko pod jeden string czy rozdzielić to na dwa ? Niby maksymalne napięcie wejściowe PV 800V.
Agregat prądotwórczy profesjonalny raczej nie będzie źródłem „mniej stabilnego źródła energii” jak to mówi pan który nagrywa. Jako źródło a szczególnie agregat diesla posiada dużo lepsze parametry wyjściowe niż sieć. 😊
Kolega za płotem ma zainstalowane przez firmę 10Kw Deya i aku trakcyjny i problem jest taki, że w aplikacji przy 50v w akumulatorze pokazuje stan akumulatora 0% a jak jest stan akumulatora na 57v to pokazuje 32%, jak ten procentowy odczyt skalibrować bo jest coś nie halo ?
Witam.... Pytanie do znawców tematu - chcę przesiąść się na falowniki Deye, tylko wysokonapięciowe ( 15- 20 kW ) i tu mam pytanie dotyczące wyjścia LOAD. Czy pod to wejście mogę podłączyć cały dom?, czy to wyjście jest podłączone normalnie z Gridem i przepuszcza przez siebie sieć a w przypadku zaniku napięcia sieci mamy zasilanie awaryjne z baterii? Pytam bo w większości falowników to wyjście Load jest tylko na wyznaczone odbiorniki i dla bezpieczeństwa lepiej stosować wyłącznik ATS...
@@BaccgarageTak ma taka możliwość, Obciążalność 40A -80A w zależności od modelu ( dla mocy powyżej 20kw jest 80A). Dane są podane w danych katalogowych.Przed zakupem należy sprawdzić ten parametr.
Cześć , właśnie jestem w trakcie zmiany z EASUN SMG II , na DEYE tylko raczek 6 KW , i mam do Ciebie pytanie ? Co się stanie jak podłączę ( w domu mam 3 instalacje 2 ONGRID -Hiuawei 2x6KW ) i wepnę się DEYE do jednej z faz Powiedzmy 3 fazy 1+2+3 i podepnę się do 3 fazy żeby deye pchało też jak będzie już aku naładowany i nie będzie potrzebnego prądu( myślę że to będzie Marzec-Wrzesień ) na dom ? Masz takie doświadczenia ?
Witam, kto na podkarpaciu zamontuje, podłączy, ustawi Deye inwerter + magazyn energii, zrobi rozdzielnie, podłączy do paneli się, zgłoszenie ? ( konstrukcja grunt, panele już stoi, 20m do domu, inwerter, magazyn już czeka)
@@JakubKisała niestety dzisiaj telefonicznie odmówiliście takiej instalacji gdy padło hasło "klient posiada już konstrukcję z zamontowanymi panelami". A uderzyłem do Was jako pierwszych. Chyba że źle się dodzwoniłem ...
Nie zastanawiałem się nad ceną. Po prostu do mojej mocy PV, potrzebuję 10 kW, ale faktycznie, jeżeli jest ta sama cena, to 12 kW może być lepszym rozwiązaniem.
W samym falowniku nie ma takiej możliwości, ale jest do zrobienia w inny sposób ale trzeba mieć w domu jakiś sterownik na którym można skonfigurować przestawianie parametrów falownika w konkretnych godzinach.
Przede wszystkim balansowanie faz ma ten falownik (chociaż się nie chwalą tym). Trochę tylko głośny (dla wrażliwych pozostaje wymiana wentylatorów na większe średnice i cichsze).
Sławku czy od 1 lipca 2024 wszyscy ktorzy sa w net bilingu przechodza na rozliczenie godzinowe czy tylko nowe instalacje fotowoltaczne po tym terminie.Prosze o odpowiedź.Pozdrawiam
To nie prawda ze Deye 10k 3f przy braku sieci na jednej fazie mozemy obciazyc 10k. Mozemy wyciagnac wlasnie 5k. Falownik moze byc bardziej obciazony wtedy kiedy jest grid, on przepuszcza wtedy energie.
Ja nie wiem skąd wy bierzecie te informacje, że przy tanich stawkach za energię w systemie rozliczania godzinowego, bedziecie mogli coś kupić po niskich cenach? Tegodzinowe ceny będą na odsprzedaż energii, a nie na zakup. Po drugie do każdego kilowata pobranego z elektrowni doliczcie sobie 45gr za opłatę sieciową!
Wszystkie te banki energii to szukanie frajerów.OSD nie płaci za energią z PV a miałby za energie z banku? Po co płacić skoro nieodebrana energia przepada? Jak OSD miałby odróżnić prąd z PV i banku w porze przez zmierzchem. Ludzie myślą ze dostaną dotacje po to aby kupować prąd w cenach zerowych lub ujemnych. Gdyby tak miało być toby dowalali prosumentom ceny ujemne. Prosumenci w net-bilingu i w net-meteringu będą na specjalnych taryfach.Ciekawe czy starzy prosumenci dostana gorsze taryfy . Kiedy ludzie przestaną rozumować w ten sposób że PV jest do zarabiania. Przecież po to jest masa ograniczeń dla prosumenta aby produkował tylko na własne potrzeby.Dzięki temu można go ograbić A gdyby magazynowane miało być opłacalne to energetyka by postawiła swoje banki bo by nie musiała płacić za przesył. Bank to takie urządzenie jak PV że nadwyżki przepadają Masz za duży bank to nie wykorzystasz energii z banku w nocy. Moze niejeden te energie zmarnuje aby pusty bank mógł zbijać 253V Czyli bank nie wykorzysta swojej pojemnosci bo będzie przewymiarowany . Latem nadmiar energii dalej się będzie marnował bo na nockę potrzeba niewiele. Zima bank tez będzie stał. Nikt nie potrafi zasymulować pracy banku na dziś w net-bilingu a co dopiero przy cenach godzinowych .Może takie falowniki jak Deye pozwolą stworzyć prywatna siec do sąsiadów.Ja bym odradzał ciągle myślenie że to będzie źródło dochodów.Raczej zawsze PV, banki będą w pewnych porasz przeszacowane a w innych neiedocszacowane /Jeśli bank czy falownik go obsługujący zeżre w nocy 1kWh aby dostarczyć domowi 1-2 kWh na prace w nocy to gdzie tu sens stosowania banków? Ile ludzi ma nocny pobór 5kWh? W których miesiacach będzie późnym popołudniem już ciemno a PV po odliczeniu zużycia na bojler da jeszcze 5kWh na wykorzystanie wieczorne i nocne? W praktyce prawie nigdy się to nie będzie bilansowała za wyjątkiem krótkich okresów na jesieni i na wiosnę . Ceny groszowe mogą nie obejmować prosumentów skoro oni dęba kupowali drożej niż ceny godzinowe. Nie wiadomo co ze strajkami gdyby jednak ceny groszowe były i z każdym rokiem ceny południowe obejmowały by coraz więcej godzin bo Bedzie przybywać PV. Duże farmy podpisują umowy PPA czyli mogą sprzedawać energie drogo jakieś dużej firmie i płacac tylko za przesył dla OSD . Nikt nie pisze jak to dziś jest w Niemczech,Belgii itd Ale inwestowanie dziś gdy nie znamy sposobu rozliczeń powoduje ze np bank będzie za mały lub za duży przecież dołozyc bank można zawsze a do tego czasu liczyć jakie są koszty zakupu energii.Czas pracuje na korzyść bo sprzęt tanieje Kompletnie nie rozumiem ludzi, którzy się spieszą jak zwrot banku wynosi ponad 10 lat.Czy ludzie myślą że banki to urządzenia bezawaryjne? Do tego obecne urządzenia są mało elastyczne aby sterował nimi system do zarządzania energią. Wg mnie przyszłość to sieci prywatne a nie banki i tu sprzęt musi umieć sprzedawać energię na taka sieć oraz musi umieć łączyć moc z dwóch sieci na jednym odbiorze. To już wiadomo od dawna a na soft można poczekać ale rozwiązania sprzętowe muszą pozwalać na swobodną konfiguracją programowa Dziś falowniki nie potrafią nawet ładować rożnych typów akumulatorów. Po pierwszych fakturach pójdzie fama że PV przestała być opłacalna Dziś autokonsumpcja 20% jest absurdalnie niska.Dziś już są proste wyliczenia na podstawie faktur, że z bankiem autokonsumpcję można zwiększyc do 30-35%
Coś jest nie zrozumiałe, najpierw mówi gość, że na wyjściu load można na jednej fazie obciążyć do 10kw czyli tyle ile ma moc falownik a chwilę później mówi już o połowie obciążenia na jednej fazie ?
Co jest niezrozumiałe? Gdy posłuchasz raz jeszcze, zrozumiesz. To z czym masz problem, to praca falownika w on gridzie i off gridzie. A to dwie różne sytuacje. On grid, jedna faza 10kW, pozostałe fazy również po 10 Off grid, jedna faza 5kW(50% mocy falownika w trybie off grid), na dwóch pozostałych jest reszta mocy dostępna czyli 5kW asymetrycznie, czyli np L2-2kW, L3-3kW. Mam nadzieję, że wyjaśniłem to bardziej przystępnie i zrozumiale. Pozdrawiam
Ustawiamy w falowniki zakres godzin w jakich chcemy do ilu procent mieć naładowane baterie. Wtedy gdy mają one więcej energii to oddają ja domowi gdy brakuje energii z modułów PV a jak mają jej mniej to się lądują z nadwyżki energii z modułów PV lub jak pozwolimy to i z sieci energetycznej
Zebym dobrze zrozumiał. Spytam tak. Jeśli kupie 12Kw 3f to w off-grid ile mogę obciążyć maksymalnie ale ciągle 2 fazy lub ciągle 1 fazę? Jaka dopuszczalna jest asymetria jeśli chodzi o obciązenia? Bo zastanawiam się czy do systemu off-grid gdzie w domu nie ma urządzeń 3 fazowych nie zastosować jednego Deye 16kw, połączyć wszystkie fazy w jedną i w zależności od zapotrzebowania falownik będzie dawał tyle ile będzie potrzebne bez niebezpieczeństwa wystąpienia asymetrii obciążeń. I znowu pytanie czy taki DEYE 16kw tzn. że jest energia dostępna przy On-Grid, tyle wepchnie w sieć? Czy w off-gridzie z wyjścia LOAD mogę tyle ciągle go obciążyć? Obecnie mam 2 Growatty równolegle pracuące na jedną fazę i jeszcze nie udało mi się ich przeciążyć a próbowałem wszystko w domu włączyć i ponad 10 dawały i działało.
Jak nie masz urządzeń 3 fazowych a nie chce ci się lub nie możesz przestawiać esów pod dane fazy to ten 16kw ma sens ale pod warunkiem że przyłącze do domu masz równie duże lub większe no i na jednej fazie masz dużo niższe napięcia uśrednione niż na pozostałych dwóch
Nie ma Deye trzyfazowego o mocy 16 kW Deye 16kW występuje w wersji jednofazowej, ale nie wiem czy jest dopuszczony na nasz rynek. Mam Deye 12kW i obciążam w off gridzie na jednej fazie 6kW, na dwóch pozostałych jest reszta czyli drugie 6kW i wcale nie musi być po równo, czy 3kW i 3kW. Przykład: L1 - 6,3 kW L2 - 1,3 kW L3 - 4,4 kW
@@ketiow09 faktycznie 16kw nie ma na liście certyfikatu do prosumenta więc równie dobrze mógłbyś sobie trzy easuny SMGII założyć równolegle w jedną fazę, w systemie hybrydowym taniej wyjdzie jedna 12 niż dwie 6 Deye
Pytanko, jak falownik zachowuje się gdy wyłączą prąd w sieci, na przykład wyłączą prąd bo elektrycy będą potrzebowali pomajstrować coś na linii, czy ten falownik wie o tym i nie będzie wysyłał prądu do sieci ? Jeśli nie wie to chyba trzeba zrobić jakieś zabezpieczenia na tą okoliczność?
Miałbym pare pytań. 1. Cxy ten falownik mamcertygikaty i moze.notmalnie.oracowac.jakomongrid w Polsce? Przestsnie eksportować do sieci w sytuacji kiedy bedzie zanik energii? Drugie pytanie t jakie są straty przy takiej pracy gdzie wpinany falownik ongridowy do tego 3 wejscia? W internecie widzialem film ze sprawnosc ta jest dość niska - na poziomie 80%
Zależy Gdzie kupujesz.... Na Alibaba za Deye 12kW zapłaciłem 2200 dolców ze wszystkimi opłatami pod drzwi... Z Polski miałem ofertę na 10 200 zł Netto ale już się podnieśli z ceną... Najtaniej można kupić za około 14 500 zł Brutto... Wiadomo, ja mam "teoretyczną" gwarancję w Chinach, a kupując z Polskiej dystrybucji masz Drożej ale masz gwarancję na miejscu...
Ja takich cudaków spotkałem, że chcieli przyjechać do mnie z Gliwic do Siedlec ale za każdą godzinę podróży miałem im płacić jak za godzinę pracy. Panowie chętnie przyjadą do szczecina, ciekawe tylko czy za friko?
Może ma 20% i chyba to będzie dobry wynik. Dowiem się bo mam to opomiarowane, ale tu nie chodzi o magazyn dla net-meteringu, czyli tych co mają fotowoltaiką założoną przed 1 kwietnia 2022. Tu nie ma sensu montowania magazynu no chyba, że jako UPS bo jak ktoś ma czeste chwilowe zaniki napięcia, to Deye z małym magazyne poprawia komfort. Magazyn może być przydatny w net-billing. Dla tych co mają fotowoltaikę po 1 kwietnia 2022. Tu strata 20% jest bolesna ale dużo mniej niż sprzedaż prądu za 40 groszy i odkup po 1,20 zł.
@@arturdziuba2354 kolego robiłem magazyn o mocy 6MW i pojemności 27MWh, przyłączony do sieci 110kV i wiem jak to działa, wiem tez jaka jest ekonomia ale niestety to tajemnica więc nie mogę się wypowiadać.
Czy ktoś wie dlaczego brak możliwości odczytu parametrów on.line jest odczyt do ok 15 min wstecz .Jak to wygląda na innych inwerterach innych producentów.
Chyba chodzi o to, że magazyn ładujesz nadwyżką z paneli (której nie skonsumujesz, czyli i tak coś z energią można dobrego zrobić) a oddajesz do sieci w godzinach wyższej ceny skupu energii. Wówczas straty naładowania i rozładowania (te 20%) są do zaakceptowania. Warto by autor filmu przeprowadził testy i sprawdził sensowność takiego zarządzania energią.
Nie bój się nie jąkaj to Chiny ale Chiny latają w kosmos robią mega dobre technologie nie lękaj się kto w temacie ten wie . Cwaniaki i laicy mogą kpić z Chin ale to nie kosiarki z Leroy Merlin tylko technologie niestety Chiny odstają do przodu co najmniej 5 lat napewno w pv
Witam serdecznie. Mam problem z falownikiem Deye 12kW. Instalacja wykonana według schematu. Instacja wykonana własnoręcznie i ogólnie działa ale... Codziennie rano mimo obecności napiecia DC nawet powyżej 300V falownik nie daje prądu. Po wyłączeniu i załączeniu falownika falownik zaczyna produkować prad. Mam 8 paneli 450W kazdy. Mam zamontowane CT'ki na wejscu do domu (podłączone poprawnie co do kierunku). Czasem po zmianie zero export to load z zero export to ct produkcja pradu sie pojawia. Mogł by Pan podpowiedzieć gdzie moze byc problem? Mi to wyglada albo na jakiś problem software'owy badz gdzies jakies ustawienie wymusza brak produkcji pradu.
@@piotrpawowski8859 też, ten falownik nie działa tak jak Easuny/axperty że robi pełna konwersję gdy nie ma bypassu, on wali parametry sieci zawsze gdy ją wyczuwa... Dramat jest u mnie, muszę dołożyć znowu chińczyka bo oświetlenie w domu nie wytrzymuje już
Ludzie płacą kupę kasy za gotowy magazyn Energi zamiast samemu złożyć.. przecież w tych gotowych magazynach to tylko ładna skrzynka a wśrodku ogniwa lifepo4 bms i wyswietlacz i tyle. Firmy Kasują 20tys zł za 10kwh co cały magazyn można samemu złożyć za 8tys zł. Zakładają firmę i odrazu nazywani są specami :-) cała wiedza jest w necie i samemu zostajecie takimi specami :-)
Ludzie niestety nie mają czasu :( . Np przycięcie i wywiezienie Tuji. Koszt 5 tys zł za 2 dni pracy ekipy. Mozna samemu zrobić ale ile osób zleca to firmie.
1:36 Nie dajcie się złapać na to fantastyczne oprogramowanie z Anglii, jestem w UK i wołam bym mieć soft z innego miejsca.
Będziemy sobie magazynować energię, która jest tanio i sprzedawać kiedy droga i zarobimy kupę kasy z przewagą kupy ponieważ jeszcze dołożymy jak się bateria zużyje i kupimy drugą baterię 🙂Takie to biznesy
Powiedziałbym Ci komu to się opłaca zakładać i po jakim czasie się zwróci ale po co 😂
dokladnie masz racje , magzyn ma tylko sens kiedy nie mamy dostepu do sieci. Zwrot magazynu po 6 latach, a przez te 6 lat to już sie popsuje czyli generalnie wychodzimy na minus.
@@bedenajlepszy energetyce sie oplaca, tobie sie oplaca instalacja bez magazynu przynajmniej po tych cenach. (6 lat czekasz na zwrot jesli ci nie padnie wczesniej to masz szczescie)
Biznesy to są tylko dla tych co produkują i zakładają 😂😂😂
Na jakiej podstawie się tak wysoko cenicie? Kupa śmiechu. Nawet nie wiecie ile firm robi tak samo dobra a niejednokrotnie dużo lepsza robotę. Brak pokory totalny!!!!!
Jest takie przysłowie. "Nie mów źle o sobie, inni zrobią to dużo lepiej."
Jaki koszt tej modyfikacji jeśli można wiedzieć ?
ceny z sieci: falownik około 14k, magazyn 2x 10k + robota i kabelki pewnie około 40 razem wyjdzie. Chyba nie myślisz, że ktoś ci powie ile dokładnie zapłacił lub co dostał za prezentację u siebie na dość dużym kanale.
@@MrCzucz ... dzięki za info... w sumie to dlaczego miałby to ukrywać, coś za coś i ja to rozumie. Jaka znowu z tego miałaby być tajemnica. Kanał promuje się na mojej tablicy youtuba, klikam oglądam i jak mnie coś zainteresuje to pytam, a tym razem chciałem znać rząd wielkości ceny. Pozdrawiam :-)
Rozmawiałem z producentem na targach w Monachium i dostałem informację, że asymetria obciążenia faz przy pracy wyspowej wynosi 50%. Czy mógłby Pan przetestować jak to wygląda w praktyce?
Tak, sprawdzę
Waldemar Wawer już to przetestował
Majac 3 fazy w domu ale planujac niewielka instalacje PV to falownik 1 faz czy 3 faz ?
Witam, jak z tą kolejnością faz po podłączeniu agregatu.Czy tu podłączając fazy do falownika ma to znaczenie?
Witam, mam pytanie czy agregat prądotwórczy musi mieć czystą sinusoidę?
Tak
Witam wszystkich. Przymierzam sie do kupna tego Deye tylko jednofazowego chyba lepszy nisz growat ??
Własnie sie dowiedziałem bo też myślałem o growatt serii MOD ale tam magazyn jest wysoko napięciowy
@@slyslosle3823 120V start
ten argument, żeby przewymiarować baterię, która kosztuje np 20 tysięcy za 10kwh , żeby "zarobić" kilka zł dziennie na sprzedaży energii w droższym czasie to już naprawdę fikołek dedukcyjny...
Nie jest to żaden fikolek, przewymiarowanie magazynu jest to ukłon w stronę niezależności, komfortu oraz bezpieczeństwa energetycznego domu/rodziny, jeśli okaże się że ceny energii będą znacząco różne w dzień i w nocy to jeśli ktoś będzie miał chęć pokombinować to może się okazać że będzie to zasadne z punktu widzenia ekonomii, zobaczymy co przyniesie czas, a z tego co obserwuję to nic dobrego nie idzie.
pan kupuje za 2000zł/kwh, ja kupuję 500zł/kwh
Żywotność takiego magazynu to około 10 lat czyli 3650 dni przyjmijmy średnio razy kilka złotych dziennie to nam się spokojnie robi 20 tys. Poza tym cena 20 tys jest z 23% vatem a z montażem kupujemy na 8 procentowym czyli już nam się robi nieco ponad 16 tys z czego połowę możemy szarpnąć z dotacji. Czyli 8 tys mamy finalny koszt względem około 20 tys które zapewne uzyskamy w ramach oszczędności z magazynu. Przy obecnym tępię wzrostu cen to być może znacznie więcej. Więc to żadne fikołki tylko Excel i matematyka na poziomie liceum.
@@marcinkontek7941 bez dotacji bank się nie zwróci nie ma szans chyba że za rok będzie 10kW za 6 tyś
@@lipaml1 moduły 6.8kwh mozna kupic juz za 1500zł, do tego BMS, obudowa.
Pan Jacek jest specjalistą więc może odpowie na pytanie jak podłączyć wiatrak do tego falownika deye ?
Wiatrak 3f prad zmienny
Czy do tych falowników jest dobra dokumentacja? Np. jak zintegrować z Home Assistant poprzez RS485
Nie wiem, czy jest dobra dokumentacja, ale mój syn skonfigurował z Home Assistant po WiFi w ciągu godziny. Twierdz, że jest w sieci gotowiec.
Falownik Deye podobnie jak wielu innych producentów korzysta z modułu firmy Solarman i można skonfigurować go z Home Assistant.
Dobrej dokumentacji nie ma. Do HA jest gotowa integracja i nazywa się Sunsynk.
Podpiąć do odczytu danych pod rs485 można, ale tylko tymi jedno fazowymi można sterować na chwilę obecną. Np jak już będą w pl stawki dynamiczne to na tych jedno fazowych będzie można zaprogramować pobór lub wysyłanie do sieci bazując na stawkach z np Nordpool
zainteresował mnie temat trzeciej funckji falownika DEYE a mianowicie współpraca w Froniusem. Jak by pan Sławek mógł nakręcić film o tym bo akurat taki model 8.2.3M posiadam a chcę dodatkowo założyć DEYE. Oczywiście chodzi też o zarządzanie energią czy jeśli Fronek oddaje do sieci to można skonfigurować pracę Deye tylko na offgrid czy moc z obu falowników bedzie się łaczyć czy każdy z osobna można ustawić? Generalnie chodzi mi o taki sposób podłaczenia aby Fronius całą generowaną moc oddawał do sieci a Deye pracował jako offgrid zasilając dom a brakującą moc dobierał sobie z aku ewentualnie z sieci ale bez wysyłania. Czy taki sposób podłaczenia oby falowników jest możliwy?
Ciekaw jestem odpowiedzi na to pytanie. W Victron Energy takie rozwiązanie to żaden problem. Dużo bardziej zaawansowaną logikę można wykonać: th-cam.com/video/9rag4J4NVLc/w-d-xo.html
Z tego co zrozumiałem, może najlepiej jest podłączyć niezależnie Froniusa i Deye do sieci. Dwa całkowicie niezależne falowniki. Wtedy by tak działało jak w pytaniu.
@@PaneleFotowoltaiczne ja rozumiem pytanie w taki sposób że:
1. nie chcemy wysyłać energii z paneli podłączonych do Deye do sieci
2. gdy zabraknie energii z paneli i w akumulatorze to chcemy pobierać z sieci
3. Fronius działa niezależnie i oddaje energię do sieci ale jest opomiarowny przez Deye i jego produkcja opomiarowana i widoczna w portalu monitoringu.
Spotkałem się w tymi problemami - w praktyce chodzi o to aby np. nie przekroczyć mocy przyłącza... ;)
Z Victronem "no problemo" nawet można głębiej wejść i zarządzić tak, aby suma mocy 2 instalacji na przyłączu nie przekroczyła x a nadwyżkę pchać w akumulator, a tutaj w Deye jestem ciekaw :)
@@marcinmajak9084 tak dokładnie jak ad1 i ad2 ale w filmie padła taka opcja jako jedna z trzech więc temat ciekawy lecz do końca nie jasny jak to by działało. Pozostaje puścić drugi kabel od licznika i zrobić podział na Fronius on grid i ofgrid jako drugi Deye a opcje wyjscia wykorzystać do ładowania NP. bufora. Czekam na testy u Pana Sławka.
podłącz froniusa pod Deye pod złącze gen i ustaw max wysyłania do sieci
Czy da się do falownika 3 fazowego podłączyć agregat 1 fazowy?
Macie wejście USB???
Szuka.
Nie mamy.
Ta firma jest 👍👍👍👍
P. S. to wasza pierwsza fucha z tym inwerterem?
czy falownik deye monitoruje każdy panel osobno ??
nie, on widzi tylko całe łańcuchy paneli.
@@PaneleFotowoltaiczne czyli nie bardzo można wychwycić uszkodzony panel.
A jak u Ciebie w dużej instalacji falownik widzi te niektóre panele ?
@@PaneleFotowoltaiczne czy rozważałeś instalacje na mikroinwerterach zamiast na falowniku ?
Dzień dobry 🎉
Dzień dobry. :)
czy falownik będzie zasilał obwody (awaryjne lub wydzielone) bez podłączonego magazynu energii w przypadku zaniku napięcia z sieci?
Jeśli masz dostatecznie duże zyski z PV, to tak. Ale nie liczyłbym na to.
czy ten falownik może współpracować z wysokonapięciowym pylon techem?
Witam. Zakupiłem magazyn kontec 5kw do falownika Deye 5kw i słyszałem że ważne jest podłączenie przewodu komunikacyjnego magazyn-falownik tzn ktorą stroną bo w zestawie był zółty bez oznaczenia która stroną gdzie ma być podłączona . Dziękuję. Pozdrawiam
Kon-TEC ma bardzo dobrą inforlinię. Proszę do nich zadzwonić.
Czy falownik powoduje jalis szum halas ?
Wiem że na dużo pytań państwo odpowiadacie ale mam jeszcze pytanko czy pod deya podłączamy drugi falownik pod wejście smart i on nim zarządza jego zasilaniem i czy można podłączyć falownik jednofazowy
Mam pytanie czy można podłączyć 3 stringi paneli do tego falownika
Tak, ale tylko dwa są optymalizowane. Kolejne są wpinane jakby równolegle.
Proszę napisz jeżeli chcesz czy zgłosiłeś DEYE po wymianie i jak zaliczyli ci moc twojej instalacji?
Co z bezpieczeństwem zewnętrznych odbiorców . Chodzi o SZR automat
zgłosiłem. Nie mam jeszcze odpowiedzi od dostawcy energii.
Dziękuję zadałem takie pytanie bo chodzi mi o moc nową całkowitą po podłączeniu. A co z SZR czy musi pan pamiętać żeby odłączyć dom od sieci.
Dostales juz odpowiedz z PGE?@@PaneleFotowoltaiczne
Czy Deye współpracuje z innymi rodzajami baterii czy tylko z dedykowanymi dla tego falownika
Można do Deye podłączyć dowolny magazyn energii, nawet samochodowy akumulator. Ważne jest tylko by napięcie mieściło się w zakresie.
Bardzo prosiłbym o pomiar zużycia energii z akumulatorów w trybie wyspowym:
- stand-by, bez obciążenia
- z małym obciążeniem typu lodówka
Chodzi o to żeby wiedzieć ile zapasu w akumulatorach trzeba mieć na potrzeby własne falownika.
8kw na baterii bez obciążenia pobiera około 90 watt
Mam falownika hybrydowy Deye 10kw/3-fazowy w wg moich obserwacji pobiera około 70-100W/h. Falownik z uwagi na to że jest hybrydą nie wchodzi w typowy dla zwykłych falowników tryb stand-by bo gdyby przestał pracować stracilibyśmy zasilanie/wyspę.
@@jerry76-jc5mg Dokładnie. W moim przypadku od zmierzchu do świtu gdy nie ma produkcji z PV, potrafi rozładować baterię o ~1kW
@@wp_rkl 1kW na dobę ? To nie da się wyłączyć wyłącznikiem pyk ?
@@adampepe Nie przez dobę a przez noc (od zmierzchu do świtu). Oczywiście można wyłączyć falownik oszczędzając energię, ale nie mamy w tym czasie możliwości korzystania z magazynu energii. Możliwe że mniejsze falowniki z 1 a nie 3 fazami pobierają mniej energii.
Witam czy może pan mi powiedzieć jakiej mocy można podłączyć drugi falownik przez micro inv.
Przed zakupem radzę popytać w jaki sposób realizują naprawy gwarancyjne. Mam mikroinwerter tej firmy i zarówno polski importer jak i producent nawet nie raczą odpowiedzieć na maila. MASAKRA
Pytanko . Jak szybko następuje przełączenie przy zaniku sieci nas zasila ie z magazynu?
Szybko. Światło mrugnie i nawet zegarki nie zresetują się.
Niby 10ms, generalnie szybko bo nawet UPS nie zawsze złapie brak zasilania przy przełączaniu.
Podepnę mój stacjonarny komputer z Windows i zobaczę. Jak się nie zawiesi to będzie znaczyło, że wystarczająco szybko.
Deye się chwili że 4ms, na pewno przełączanie jest bezprzerwowe.
Z mojego doświadczenia wynika że Easun szybciej przełącza, przy Deye widzę mrugnięcia monitora przy SMG II tego nie było nigdy
WItam. A mnie interesue praca off-grid. Z tego co zrozumiałem jesłi falownik jest 10Kw to w off-grid będę mógł tylko 5kw obciążyć wyjście Load?
Witam,
na szybko mogę wrzucić jakie są przewidziane zabezpieczenia na poszczególne wyjścia. Coś to mówi o maksymalnych obciążeniach.
1 DC Breaker for battery
SUN 5K-SG-EU: 150A DC breaker SUN 6K-SG-EU: 200A DC breaker SUN 8K-SG-EU: 250A DC breaker SUN 10K-SG-EU:300A DC breaker SUN 12K-SG-EU:300A DC breaker
2 AC Breaker for backup load SUN 5K-SG-EU: 16A AC breaker SUN 6K-SG-EU: 16A AC breaker SUN 8K-SG-EU: 20A AC breaker SUN 10K-SG-EU:32A AC breaker SUN 12K-SG-EU:32A AC breaker
3 AC Breaker for grid
SUN 5K-SG-EU: 63A AC breaker SUN 6K-SG-EU: 63A AC breaker SUN 8K-SG-EU: 63A AC breaker SUN 10K-SG-EU: 63A AC breaker SUN 12K-SG-EU: 63A AC breaker
4AC Breaker for home load Depends on household loads
Na jedną fazę
Waldemar Zeptobox robił test obciążenia polecam obejrzeć
@@appalachianmoonshiner7084 o właśnie
W Off Gridzie Deye 10kW można obciążyć do 5 kW, 12 kW do 6 kW... Poszukaj Waldek ZeptoBox na YT..
Ja mam pytanie
Czy to prawda że ten falownik nie czyta małego zużycia prądu?
Np. 200-300w?
107 W własnie pobieram na jednej z faz i mam to odczytane z falownika. Czyli czyta
@PaneleFotowoltaiczne mój niestety nie czyta tak małego poboru
Mam np włączoną lodówkę i zamrażarkę i nie jest w stanie odczytać tego poboru
Nie wiem może to tylko kwestia jakiegos ustawienia
mamy zestaw panele + falownik + magazyn
zabraknie prądu z sieci to falownik przejdzie w offgrid i będzie pobierał z baterii czy wtedy dodatkowo będzie pobierał z paneli ?
Albo wogóle przełączy się na pobieranie z paneli jest produkcja będzie większa niż zuzycie
Nie testowałem jeszcze na rzeczywistym urządzeniu, ale jako, że to hybryda to powinien jak najbardziej działać bez sieci. Czyli zarówno ładowanie baterii jak i zasilanie domu jedynie z PV.
Witam. Czy wymagany jest specjalnie jakiś agregat jeśli mam jednofazowy falownik 5kW. Oprócz że AVR i elektroniczny start wymagany jest na pewno chyba .
Czy jestem w stanie podłączyć do falownika agregat prądotwórczy 1 fazowy, a falownik rozdzieli tą moc na 3 fazy? Czy jednocześnie może działać falownik w oparciu o agregat prądotwórczy i energię generowaną z paneli słonecznych?
podbijam pytanie
I co ma na celu uziom , może ten Pan coś powie ? Bo chyba nie rozróżnia przewodu ochronnego z przewodem uziomowym.
Dobrze że wogóle przewód ochronny podłączył do tych skrzynek z akumulatorami, bo pan Kontek w poprzednim odcinku stwierdził że to w sumie opcjonalne jest.
@@marcinmotylinski1796 a mnie popieścił lekko magazyn od Heckmana przy ściąganiu ze ściany, następnym razem będę uziemiać 😆
Witam.
Falownik deye sun-10k-sg04lp3-eu montuję 21 lub 22 panele 450 W 33V zobaczę ile się zmieści. Podłączyć wszystko pod jeden string czy rozdzielić to na dwa ? Niby maksymalne napięcie wejściowe PV 800V.
czy można mieć na 1 stringu panele a na drugim turbinę wiatrową? Jakie parametry musi spełniać turbina?
Nie warto
@@PaneleFotowoltaicznea czemu . , panele w dzień turbina w nocy
Tez czekam na odpowiedź 😊
Agregat prądotwórczy profesjonalny raczej nie będzie źródłem „mniej stabilnego źródła energii” jak to mówi pan który nagrywa. Jako źródło a szczególnie agregat diesla posiada dużo lepsze parametry wyjściowe niż sieć. 😊
Kolega za płotem ma zainstalowane przez firmę 10Kw Deya i aku trakcyjny i problem jest taki, że w aplikacji przy 50v w akumulatorze pokazuje stan akumulatora 0% a jak jest stan akumulatora na 57v to pokazuje 32%, jak ten procentowy odczyt skalibrować bo jest coś nie halo ?
Bez połączenia kablem z BMS baterii nie będzie działać na %, a że trakcyjna BMSa nie ma to trseba przełączyć na V.
Witam.... Pytanie do znawców tematu - chcę przesiąść się na falowniki Deye, tylko wysokonapięciowe ( 15- 20 kW ) i tu mam pytanie dotyczące wyjścia LOAD. Czy pod to wejście mogę podłączyć cały dom?, czy to wyjście jest podłączone normalnie z Gridem i przepuszcza przez siebie sieć a w przypadku zaniku napięcia sieci mamy zasilanie awaryjne z baterii? Pytam bo w większości falowników to wyjście Load jest tylko na wyznaczone odbiorniki i dla bezpieczeństwa lepiej stosować wyłącznik ATS...
Podbijam pytanie, bo tez chciałbym tak go podłączyć. Czyli szeregowo pod WLZ
@@BaccgarageTak ma taka możliwość, Obciążalność 40A -80A w zależności od modelu ( dla mocy powyżej 20kw jest 80A). Dane są podane w danych katalogowych.Przed zakupem należy sprawdzić ten parametr.
@@michak5493dzieki za informację
W 15 minucie "mijacie się z prawdą"prosument nie ma prawa sprzedawać energii z magazynu czyli w nocy
A gdzie krążki magnetyczne ?
Ile razy Pan z firmy Nortman powiedział "Tak"?
Tak. Za mało.
@@Zcoogeron jest na Tak. Ale. Chyba nie chodzi o 3 przewody lecz o 3 kable. Tylko jakieś cienkie w nich przewody, na oko 2.5mm²
I'm Yes Man - trochę tremy i się człowiek powtarza, dobrze że innego przecinka nie używam 😉
100? I też używa włanczników.
A i posiadam falownik daye hybryda 12 kw to do tego falownika chce podłączyć druga instalację
Cześć , właśnie jestem w trakcie zmiany z EASUN SMG II , na DEYE tylko raczek 6 KW , i mam do Ciebie pytanie ? Co się stanie jak podłączę ( w domu mam 3 instalacje 2 ONGRID -Hiuawei 2x6KW ) i wepnę się DEYE do jednej z faz Powiedzmy 3 fazy 1+2+3 i podepnę się do 3 fazy żeby deye pchało też jak będzie już aku naładowany i nie będzie potrzebnego prądu( myślę że to będzie Marzec-Wrzesień ) na dom ? Masz takie doświadczenia ?
Nie mam takiego doświadczenia.
Witam, kto na podkarpaciu zamontuje, podłączy, ustawi Deye inwerter + magazyn energii, zrobi rozdzielnie, podłączy do paneli się, zgłoszenie ? ( konstrukcja grunt, panele już stoi, 20m do domu, inwerter, magazyn już czeka)
Wykonujemy takie instalacje. Zapraszam do kontaktu.
@@JakubKisała niestety dzisiaj telefonicznie odmówiliście takiej instalacji gdy padło hasło "klient posiada już konstrukcję z zamontowanymi panelami". A uderzyłem do Was jako pierwszych. Chyba że źle się dodzwoniłem ...
Czemu 10kw? A nie 12?
Mam 9,5 kWp więc spokojnie mi 10 kW wystaczy.
@@PaneleFotowoltaiczne 12kw falownik kosztuje tyle samo też będzie chodził z 9.5kwp a ma możliwość więcej przepuścić przez siebie.
Nie zastanawiałem się nad ceną. Po prostu do mojej mocy PV, potrzebuję 10 kW, ale faktycznie, jeżeli jest ta sama cena, to 12 kW może być lepszym rozwiązaniem.
Czy można i jak to zrobić by bateria była ladowana przykladowo od godziny 10?
W samym falowniku nie ma takiej możliwości, ale jest do zrobienia w inny sposób ale trzeba mieć w domu jakiś sterownik na którym można skonfigurować przestawianie parametrów falownika w konkretnych godzinach.
@@arturz7 tego mi właśnie brakuje w Deye oraz tego aby automatycznie maksymalizował prąd ładowania gdy przejdzie w off-grid.
można - robimy to
@@arturz7
Przede wszystkim balansowanie faz ma ten falownik (chociaż się nie chwalą tym). Trochę tylko głośny (dla wrażliwych pozostaje wymiana wentylatorów na większe średnice i cichsze).
Sławku czy od 1 lipca 2024 wszyscy ktorzy sa w net bilingu przechodza na rozliczenie godzinowe czy tylko nowe instalacje fotowoltaczne po tym terminie.Prosze o odpowiedź.Pozdrawiam
Oczywiście że wszystkie
Nowe.
Jeden rabin powie tak, drugi powie nie ;)
witam a czy można do niego podłączyć magazyn energii????
Tak, oczywiście
To nie prawda ze Deye 10k 3f przy braku sieci na jednej fazie mozemy obciazyc 10k. Mozemy wyciagnac wlasnie 5k. Falownik moze byc bardziej obciazony wtedy kiedy jest grid, on przepuszcza wtedy energie.
Ja nie wiem skąd wy bierzecie te informacje, że przy tanich stawkach za energię w systemie rozliczania godzinowego, bedziecie mogli coś kupić po niskich cenach? Tegodzinowe ceny będą na odsprzedaż energii, a nie na zakup. Po drugie do każdego kilowata pobranego z elektrowni doliczcie sobie 45gr za opłatę sieciową!
To to nic. Są fantaści którzy na YT mówią, że ZE będą ludziom płacić za pobierany prąd 😅
Wszystkie te banki energii to szukanie frajerów.OSD nie płaci za energią z PV a miałby za energie z banku? Po co płacić skoro nieodebrana energia przepada? Jak OSD miałby odróżnić prąd z PV i banku w porze przez zmierzchem.
Ludzie myślą ze dostaną dotacje po to aby kupować prąd w cenach zerowych lub ujemnych. Gdyby tak miało być toby dowalali prosumentom ceny ujemne.
Prosumenci w net-bilingu i w net-meteringu będą na specjalnych taryfach.Ciekawe czy starzy prosumenci dostana gorsze taryfy .
Kiedy ludzie przestaną rozumować w ten sposób że PV jest do zarabiania.
Przecież po to jest masa ograniczeń dla prosumenta aby produkował tylko na własne potrzeby.Dzięki temu można go ograbić
A gdyby magazynowane miało być opłacalne to energetyka by postawiła swoje banki bo by nie musiała płacić za przesył. Bank to takie urządzenie jak PV że nadwyżki przepadają
Masz za duży bank to nie wykorzystasz energii z banku w nocy. Moze niejeden te energie zmarnuje aby pusty bank mógł zbijać 253V
Czyli bank nie wykorzysta swojej pojemnosci bo będzie przewymiarowany .
Latem nadmiar energii dalej się będzie marnował bo na nockę potrzeba niewiele.
Zima bank tez będzie stał.
Nikt nie potrafi zasymulować pracy banku na dziś w net-bilingu a co dopiero przy cenach godzinowych .Może takie falowniki jak Deye pozwolą stworzyć prywatna siec do sąsiadów.Ja bym odradzał ciągle myślenie że to będzie źródło dochodów.Raczej zawsze PV, banki będą w pewnych porasz przeszacowane a w innych neiedocszacowane /Jeśli bank czy falownik go obsługujący zeżre w nocy 1kWh aby dostarczyć domowi 1-2 kWh na prace w nocy to gdzie tu sens stosowania banków?
Ile ludzi ma nocny pobór 5kWh?
W których miesiacach będzie późnym popołudniem już ciemno a PV po odliczeniu zużycia na bojler da jeszcze 5kWh na wykorzystanie wieczorne i nocne?
W praktyce prawie nigdy się to nie będzie bilansowała za wyjątkiem krótkich okresów na jesieni i na wiosnę .
Ceny groszowe mogą nie obejmować prosumentów skoro oni dęba kupowali drożej niż ceny godzinowe. Nie wiadomo co ze strajkami gdyby jednak ceny groszowe były i z każdym rokiem ceny południowe obejmowały by coraz więcej godzin bo Bedzie przybywać PV.
Duże farmy podpisują umowy PPA czyli mogą sprzedawać energie drogo jakieś dużej firmie i płacac tylko za przesył dla OSD .
Nikt nie pisze jak to dziś jest w Niemczech,Belgii itd
Ale inwestowanie dziś gdy nie znamy sposobu rozliczeń powoduje ze np bank będzie za mały lub za duży
przecież dołozyc bank można zawsze a do tego czasu liczyć jakie są koszty zakupu energii.Czas pracuje na korzyść bo sprzęt tanieje
Kompletnie nie rozumiem ludzi, którzy się spieszą jak zwrot banku wynosi ponad 10 lat.Czy ludzie myślą że banki to urządzenia bezawaryjne?
Do tego obecne urządzenia są mało elastyczne aby sterował nimi system do zarządzania energią.
Wg mnie przyszłość to sieci prywatne a nie banki i tu sprzęt musi umieć sprzedawać energię na taka sieć oraz musi umieć łączyć moc z dwóch sieci na jednym odbiorze.
To już wiadomo od dawna a na soft można poczekać ale rozwiązania sprzętowe muszą pozwalać na swobodną konfiguracją programowa
Dziś falowniki nie potrafią nawet ładować rożnych typów akumulatorów.
Po pierwszych fakturach pójdzie fama że PV przestała być opłacalna
Dziś autokonsumpcja 20% jest absurdalnie niska.Dziś już są proste wyliczenia na podstawie faktur, że z bankiem autokonsumpcję można zwiększyc do 30-35%
@@arturz7 😁
Coś jest nie zrozumiałe, najpierw mówi gość, że na wyjściu load można na jednej fazie obciążyć do 10kw czyli tyle ile ma moc falownik a chwilę później mówi już o połowie obciążenia na jednej fazie ?
Co jest niezrozumiałe?
Gdy posłuchasz raz jeszcze, zrozumiesz.
To z czym masz problem, to praca falownika w on gridzie i off gridzie.
A to dwie różne sytuacje.
On grid, jedna faza 10kW, pozostałe fazy również po 10
Off grid, jedna faza 5kW(50% mocy falownika w trybie off grid), na dwóch pozostałych jest reszta mocy dostępna czyli 5kW asymetrycznie, czyli np L2-2kW, L3-3kW.
Mam nadzieję, że wyjaśniłem to bardziej przystępnie i zrozumiale.
Pozdrawiam
@@AutarkiaPV Ok, to znaczy gdy falownik pracuje w on gridzie i żeby podać na jedną fazę do 10kw musi dobrać energii z sieci?
@@Rrayford dokładnie tak.
Nie ma lepszego na ten czas z nisko napięciowym.
👍
Witam na jakiej zasadzie działa falownik hybrydowy? Kiedy akumulatowy są ładowane a kiedy zuzywamy z nich prąd?
Ustawiamy w falowniki zakres godzin w jakich chcemy do ilu procent mieć naładowane baterie. Wtedy gdy mają one więcej energii to oddają ja domowi gdy brakuje energii z modułów PV a jak mają jej mniej to się lądują z nadwyżki energii z modułów PV lub jak pozwolimy to i z sieci energetycznej
Brak Afci jest dyskwalifikujacy na naszym rynku, na Australie i Usa maja
Nie potrafię znaleźć przetwornicy ani falownika hybrydowego który by miał zakres napięcia dla 16s od okolo 48V do 64v 😮💨
Zebym dobrze zrozumiał. Spytam tak. Jeśli kupie 12Kw 3f to w off-grid ile mogę obciążyć maksymalnie ale ciągle 2 fazy lub ciągle 1 fazę? Jaka dopuszczalna jest asymetria jeśli chodzi o obciązenia? Bo zastanawiam się czy do systemu off-grid gdzie w domu nie ma urządzeń 3 fazowych nie zastosować jednego Deye 16kw, połączyć wszystkie fazy w jedną i w zależności od zapotrzebowania falownik będzie dawał tyle ile będzie potrzebne bez niebezpieczeństwa wystąpienia asymetrii obciążeń. I znowu pytanie czy taki DEYE 16kw tzn. że jest energia dostępna przy On-Grid, tyle wepchnie w sieć? Czy w off-gridzie z wyjścia LOAD mogę tyle ciągle go obciążyć? Obecnie mam 2 Growatty równolegle pracuące na jedną fazę i jeszcze nie udało mi się ich przeciążyć a próbowałem wszystko w domu włączyć i ponad 10 dawały i działało.
Jak nie masz urządzeń 3 fazowych a nie chce ci się lub nie możesz przestawiać esów pod dane fazy to ten 16kw ma sens ale pod warunkiem że przyłącze do domu masz równie duże lub większe no i na jednej fazie masz dużo niższe napięcia uśrednione niż na pozostałych dwóch
W off-grid możesz obciążyć 50%. Waldek zeptobox robił taki test.
Nie ma Deye trzyfazowego o mocy 16 kW
Deye 16kW występuje w wersji jednofazowej, ale nie wiem czy jest dopuszczony na nasz rynek.
Mam Deye 12kW i obciążam w off gridzie na jednej fazie 6kW, na dwóch pozostałych jest reszta czyli drugie 6kW i wcale nie musi być po równo, czy 3kW i 3kW.
Przykład:
L1 - 6,3 kW
L2 - 1,3 kW
L3 - 4,4 kW
@@jerry76-jc5mg ale on robi chyba test 12kw 3f a wiesz jak się zachowa jednofazowy np. 16kw? Tak samo 50%?
@@ketiow09 faktycznie 16kw nie ma na liście certyfikatu do prosumenta więc równie dobrze mógłbyś sobie trzy easuny SMGII założyć równolegle w jedną fazę, w systemie hybrydowym taniej wyjdzie jedna 12 niż dwie 6 Deye
tak tak tak
Hehe. Kupujcie magazyny ludzie, bedziecie zarabiać na energii 😂😂😂😂
taak taak taak taak taak
Pytanko, jak falownik zachowuje się gdy wyłączą prąd w sieci, na przykład wyłączą prąd bo elektrycy będą potrzebowali pomajstrować coś na linii, czy ten falownik wie o tym i nie będzie wysyłał prądu do sieci ? Jeśli nie wie to chyba trzeba zrobić jakieś zabezpieczenia na tą okoliczność?
Falownik jest przed tym zabezpieczony, inaczej nie otrzymał by certyfikacji.
Ustawiasz zakres częstotliwości i napięć pomiędzy którymi falownik pracuje w łączności z siecią, a brak choćby jednej fazy odcina dom od sieci.
Jak nie ma sieci to dziala jako typowy Off grid.
Po wiela to majster
Tak za dużo tak, tak, tak 😂
A po co ta listwa PE, czy w tablicy elektrycznej nie było ? Widać że to pseudo elektrycy.
Panowie walą ściemę bo jednego dnia nie ma stawek zeroeych za energię i zaraz 70gr/kWh.
Miałbym pare pytań. 1. Cxy ten falownik mamcertygikaty i moze.notmalnie.oracowac.jakomongrid w Polsce? Przestsnie eksportować do sieci w sytuacji kiedy bedzie zanik energii?
Drugie pytanie t jakie są straty przy takiej pracy gdzie wpinany falownik ongridowy do tego 3 wejscia? W internecie widzialem film ze sprawnosc ta jest dość niska - na poziomie 80%
Co drugie słowo Taak on pyta czy potwierdza bo z tego bełkotu nic nie wynika
Producent ma błąd - literówkę na naklejce na obudowie ME. danger low voltagE inside
Może i dobry sprzęt ale DEYE są bardzo drogie.
Zależy Gdzie kupujesz.... Na Alibaba za Deye 12kW zapłaciłem 2200 dolców ze wszystkimi opłatami pod drzwi... Z Polski miałem ofertę na 10 200 zł Netto ale już się podnieśli z ceną... Najtaniej można kupić za około 14 500 zł Brutto... Wiadomo, ja mam "teoretyczną" gwarancję w Chinach, a kupując z Polskiej dystrybucji masz Drożej ale masz gwarancję na miejscu...
Dlugo szedl falownik
Mozna prosic o namiar na tego polskiego dystrybytora za 14500
Blagam was, od polskiego mozna za 10 wyrwac 3f. 1f od 5tys.
Ja takich cudaków spotkałem, że chcieli przyjechać do mnie z Gliwic do Siedlec ale za każdą godzinę podróży miałem im płacić jak za godzinę pracy. Panowie chętnie przyjadą do szczecina, ciekawe tylko czy za friko?
No pewnie i jeszcze wszystko zamontują za friko, a nawet Ci jeszcze dopłacą, że mogli przyjechać do Ciebie.
Po opiniach daleko od tego typu wynalazku.
O jakim zarobku mowa ? Przecież magazyn na samej konwersji to 20% strat, więc o czym oni mówią ? typowi sprzedawcy.
Może ma 20% i chyba to będzie dobry wynik. Dowiem się bo mam to opomiarowane, ale tu nie chodzi o magazyn dla net-meteringu, czyli tych co mają fotowoltaiką założoną przed 1 kwietnia 2022. Tu nie ma sensu montowania magazynu no chyba, że jako UPS bo jak ktoś ma czeste chwilowe zaniki napięcia, to Deye z małym magazyne poprawia komfort. Magazyn może być przydatny w net-billing. Dla tych co mają fotowoltaikę po 1 kwietnia 2022. Tu strata 20% jest bolesna ale dużo mniej niż sprzedaż prądu za 40 groszy i odkup po 1,20 zł.
Inteligent się znalazł. Ciekawe na czym zarabiają wielkoskalowe magazyny energii? Typowy Polak.
@@arturdziuba2354 kolego robiłem magazyn o mocy 6MW i pojemności 27MWh, przyłączony do sieci 110kV i wiem jak to działa, wiem tez jaka jest ekonomia ale niestety to tajemnica więc nie mogę się wypowiadać.
Czy ktoś wie dlaczego brak możliwości odczytu parametrów on.line jest odczyt do ok 15 min wstecz .Jak to wygląda na innych inwerterach innych producentów.
Chyba chodzi o to, że magazyn ładujesz nadwyżką z paneli (której nie skonsumujesz, czyli i tak coś z energią można dobrego zrobić) a oddajesz do sieci w godzinach wyższej ceny skupu energii. Wówczas straty naładowania i rozładowania (te 20%) są do zaakceptowania. Warto by autor filmu przeprowadził testy i sprawdził sensowność takiego zarządzania energią.
Nie bój się nie jąkaj to Chiny ale Chiny latają w kosmos robią mega dobre technologie nie lękaj się kto w temacie ten wie . Cwaniaki i laicy mogą kpić z Chin ale to nie kosiarki z Leroy Merlin tylko technologie niestety Chiny odstają do przodu co najmniej 5 lat napewno w pv
Chiny są duże niczym Europa. Czyli można kupić coś, tak jak u nas od renomowanego producenta np. Simens a można od majstra z garażu w Borku.
Witam serdecznie.
Mam problem z falownikiem Deye 12kW.
Instalacja wykonana według schematu.
Instacja wykonana własnoręcznie i ogólnie działa ale...
Codziennie rano mimo obecności napiecia DC nawet powyżej 300V falownik nie daje prądu.
Po wyłączeniu i załączeniu falownika falownik zaczyna produkować prad.
Mam 8 paneli 450W kazdy.
Mam zamontowane CT'ki na wejscu do domu (podłączone poprawnie co do kierunku). Czasem po zmianie zero export to load z zero export to ct produkcja pradu sie pojawia.
Mogł by Pan podpowiedzieć gdzie moze byc problem?
Mi to wyglada albo na jakiś problem software'owy badz gdzies jakies ustawienie wymusza brak produkcji pradu.
whodzimy w yyyyyyyyyy ffffffff yyyyyyyyyyy
błagam sam sobie zrobiłem off-grid na ea-sun ,nie lansuj się tak
Deye? NIE dzieki . Juz mam to za soba.
Prądy rzędu 150A to jest jednak masakra, wolę magazyny wysokonapięciowe.
Owszem ale trzeba mieć zdrowe napięcia bo na LOAD deyas robi z reguły +2 volty wzgledem tego co z sieci 😅
Kurcze to bardzo cenna informacja.
Kolega z testu, z praktyki ?
A jak z magazynu ?
Też na load z baterii pcha 2V górká
@@piotrpawowski8859 też, ten falownik nie działa tak jak Easuny/axperty że robi pełna konwersję gdy nie ma bypassu, on wali parametry sieci zawsze gdy ją wyczuwa... Dramat jest u mnie, muszę dołożyć znowu chińczyka bo oświetlenie w domu nie wytrzymuje już
Mam mocne wrażenie, że piszesz pod tezę. właśnie stabilizacja napięcia to mocny plus.
@@1testbed o jakiej stabilizacji napięcia mówisz?
nie wolno sprzedawac poxs produkcjom masz to w umowie to panie to kłamstwo
NIEEEEEEEEEEEEEEEE!
Nie kłam 5.21
Nic nie rozumiem co ten typek mówi
Deye ma slaba apke
Moja instalacja PV produkuje dużo ze słońca th-cam.com/video/naglk1HaeeM/w-d-xo.html
Ludzie płacą kupę kasy za gotowy magazyn Energi zamiast samemu złożyć.. przecież w tych gotowych magazynach to tylko ładna skrzynka a wśrodku ogniwa lifepo4 bms i wyswietlacz i tyle. Firmy Kasują 20tys zł za 10kwh co cały magazyn można samemu złożyć za 8tys zł. Zakładają firmę i odrazu nazywani są specami :-) cała wiedza jest w necie i samemu zostajecie takimi specami :-)
Ludzie niestety nie mają czasu :( . Np przycięcie i wywiezienie Tuji. Koszt 5 tys zł za 2 dni pracy ekipy. Mozna samemu zrobić ale ile osób zleca to firmie.
😂😂😂😂😂😂😂😂😂 żenada