Z tego co wiem w polu Zero-export power wpisujemy ilusc prądu jaką falownik ma stale pobierac z sieci, a nie oddawać. Żeby miec pewnosc ze nic nie pójdzie do sieci ustw tę wartość na 300 W (100 W na faze). Dodatkowo w polu Max sell power wpisz wartosc zero.
Hmmm ciekawe. Zero export brzmi jak wysyłanie. Ale faktycznie może mają tak to dziwnie napisane. Spróbuję ustawić 300. Zobaczymy co tam pokaże. Dzięki za info.
@@OZE4HOME Jeśli działało by to tak jak opisałem mógłbyś zostawić włączone zasilanie falownika z sieci. Po rozładowaniu baterii np. do 20% falownik zaczynał by pobierać prad z sieci. Wtedy ATS przełączał by zasilanie na siec tylko w wypadku awarii falownika
@@OZE4HOME 300 W moze być lekką przesadą. Falownik w ciągu doby pobierze z sieci ponad 7 kwh. Przydał by sie analizator sieci np Zamel MEW 01, lub jakiś tańszy, żeby ustawić ta zawartość możliwie niską.
Witam . Mam tak samo (wyspowo ) czyli wyłącznik ATS (Deye -siec) taki jak Twój. Ten ATS ma sterowanie kabelkami (napięciowymi)pod które można zastosować sterownik (rozłącznik)minimalnego rozładowania magazynu. Co w rezultacie uniknie błędu (zasilania Deye). P.S. Na tych kabelkach sterujących ATS należy też zastosować bezpieczniki przelotowe takie szklane jak to proponuje jeden z kolegów żeby uniknąć awarii cewki tego przelicznika.
Dziękuję za info . Będę nad tym myślał jak to ustawić. U mnie magazyn przez bms procentowo jest ustawiony, a nie na napięcie więc muszę jakiś wyzwalacz przy rozładowaniu do 30% zrobić który to zmierzy.
1:41 sprostuje trochę, ale tak, on wysyła trochę mocy w ongrid. *) Grid Peak Shaving ustaw na minimum - to wartość ile mamy przyłącza z grid czyli ile mamy pobierać z ZE. *)Zero-Export Power to nie wartość próbkowania w watach. Tutaj określamy ile zezwalamy pobierać z ZE podczas exportu mocy do CTków. Czyli gdy mamy silnik krajzegę pobierającą 1000W przed deye ale za CTkami to deye będzie dosyłać 980W w ongrid co skonsumuje silnik a owe 20W powinno być większe, takim zabezpieczeniem by po wyłączeniu silnika on nie próbował wysyłać całych 1000W. Gdy nie używamy urządzeń pomiędzy CT a Deye to ta opcja ogranicza tzw. moc pobieraną na własne potrzeby. Gdy deye jest poniżej Low Voltage to zasila się sam tylko z baterii o ile dobrze pamiętam. *) Bat Set2 > Grid Signal - wyłącz go bo ponoć niektórzy spekulują ze to właśnie jest próbkowanie by móc robić Grid sell. Piszę co wiem, to wymaga przetestowania.
7:30 Podczas awarii sieci (sam przecież odcinasz zasilanie) to on nie produkuje napięcia na GRID - nie porazi nikogo. Będąc w offgrid na porcie GRID masz napięcie , nie ma próbkowania wówczas.
Dziękuję za szerokie wyjaśnienia. Grid signal mam wyłączony, ale nadal czasem wyświetli się sell, przed CTkami nie mam żadnych urządzeń. Więc nie jestem pewien czy zostawić to 20 czy zmienić na więcej. Całość jest podłączona pod LOAD.
Tak głosi teoria. Jednak już dostałem info od pewnego użytkownika że potrafi chwilowo zasilić złącze grid mimo braku zasilania z sieci. Jednak nie sprawdzałem tego jeszcze.
@@OZE4HOME podpiąć żarówkę warsztatową E27 24V poprzez stycznik 230V - jeśli deye zasili cewkę stycznika to żarówka się przepali i będzie dowód na miejscu zbrodni. Jeśli pomiędzy CT a GRID nie ma urządzeń to można korzystać z opcji ZeroExport to Load = "Zasilaj tylko port LOAD". By zrozumieć jak działa export to ct wystarczy pomyśleć że Deye dosyła WATTy ale mniej niż zużycie tak by ZE widział że zużywamy 20W a deye resztę podaje w GRID złącze. Ja mam zakład stolarski i wszystkie silniki i ich prądy rozruchowe są pomiędzy CT a GRID - więc przed Deye który gdy widzi 1000W zużycia to dostarcza tam 1000W-20W=980W
Wszystko bierze się z tego jak działa falownik, to nie są żadne cuda. Nie ma próbowania "czy może wysyłać" bo może zawsze jeśli tylko ma możliwość podnieść napięcie mieszcząc się w nastawach. Zasada działania jest bardzo prosta, prąd płynie tam gdzie jest mniejsze napięcie - falownik reguluje moc tak by na CT-kach widział 0, wpisywana moc zero export to jest jedynie offset, że falownik wpisana wartość traktuje jak 0, czyli wpisując tam 20 on będzie pobierał 20W z sieci. Problemy tych wysyłek i pobierania biorą się ze zmian obciążenia przykładowo grzejesz wodę w czajniku, falownik pcha 2000W żeby nie było poboru z sieci, czajnik się wyłącza i zanim falownik to zauważy na CT i zmniejszy moc to pójdzie pik w sieć, tak samo w drugą stronę przy zalaczaniu czajnika przez krótka chwilę pójdzie pobór z sieci zanim falownik zobaczy prąd na CT i poda więcej mocy. To działa w zamkniętej pętli bo jakby miało inaczej? Przy liczniku dwukierunkowym to jest kompletnie bez znaczenia bo jest bilansowanie godzinowe więc to się samo znosi.
@enduromaroPL deye też nie pusci jak nie ma sieci. Dlatego jest certyfikowany przez zakłady energetyczne. Tu jest tylko kwestia wysyłki mimo że ustawiam że nie ma wysyłać. W prawdzie to znikoma ilość i raczej pomiarowa, ale jednak zawsze coś.
Jak bardzo boisz się o mikro napięcia, że zrobią komuś krzywdę. Można wstawić przed falownikiem przekaźnik elektromagnetyczny 1P 12-230V AC/DC 16A lub 3P z prądem sterowania przed rozdzielnią. Zniknie napięcie w sieci zewnętrznej, automatycznie rozłączy grid. Choć nie słyszałem, aby się do tego przyczepiali.
Tak wiem że to nie jest duży problem ale jednak brak informacji sprawia że można jakieś błędy popełnić. Stąd ten materiał. Sposób z przekaźnikiem także spoko. Dzięki za komentarz. Pozdrawiam 👍
20 Watów to on będzie ciagle pobierał z sieci i analogicznie jeżeli w tym okienku wpiszesz 500 w to tyle będzie ciągle przepuszczał z sieci mimo że będą pełne akumulatory i produkcja z fotowoltaiki. Funkcja ta ma właśnie eliminować efekt tych pików
Wystarczy kupić i zameldować u dostawcy mikroinverter który jeśli go zameldujesz pozwolą Ci bez umowy oddawać do sieci (u mnie 800w) . Wtedy ustawiasz na Deye max 800w oddawaj i rekompensujesz sobie to co on pobiera i z oddawaniem nie ma problemu.
O to ciekawe.... Mówisz że bez umowy można oddawać? A z jakim operatorem? Jeśli tak jest to faktycznie by wiele zmieniało. I na jakich zasadach to działa. Skoro bez umowy to muszą wymienić licznik na dwukierunkowy, oraz zliczać na fakturze ta oddaną energię do sieci. Tak to działa ?
Mieszkam w Austrii. Tu jest taka moda na Balkonowe mikroinstalacje do 800w max. Wystarczy wypełnić formularz na stronie dostawcy podając szczegółowe parametry mikroinvertery (dlatego musiałem go kupić) i oni sprawdzają czy posiadasz techniczne możliwości ( jaki licznik) ja już posiadałem nowy licznik, ale moja instalacja PV nie została dopuszczona i dlatego jestem Offgrid. Ale Deye faktycznie coś tam wysyła i z obawy o jakieś problemy postarałem się o taki mikroinverter i gdy przysłali pismo że mogę oddawać, to ustawiłem na falowniku sprzedaż nie więcej jak 800w i to działa.
A czy w rachubę nie wchodzi też możliwość podania mu zasilania z instalacji pod port GEN , dzięki temu będzie miał zasilanie potrzebne na podtrzymanie jego pracy podczas braku napięcia z PV i AKU ?
Oczywiście. Jak już ktoś napisał tak w komentarzu, ale trzeba by było jakoś wyzwalacz zrobić który by przy powiedzmy 30% naładowania podawał sygnał uruchamiający zasilanie awaryjne podpięte jako mikroinverter. Można by użyć ESP32 które analizowało by sygnał z falownika i podawało taki sygnał.
Wyzwalacz jest w falowniku jako sygnał beznapięciowy do przekaźnika rozrusznika agregatu. Ten start agregatu ustawiasz w menu falownika przy jakim poziomie rozładowania Aku ma odpalić generator
@@OZE4HOME tak samo dogrzewam bufor ze Smart LOAD po nadwyżce energii gdy magazyn już pełny. Walczę teraz z agregatem aby współpracował z falownikiem. Zamówiłem drugi agregat bo na pierwszym nie wystartował.
@rafafatyga5274 ja mam trochę inny pomysł. Może się przyda. Już niedługo jak wrócę czyli na początku października podłącze falownik offgridowy i kilka paneli oraz turbinę do starego magazynu energii z akumulatorów trakcyjnych. Wyjście z tego falownika zostanie przesłane na złącze GEN Dęte. O ile nie będzie to raczej poprawnie działać w konfiguracji jako mikroinverter, o tyle w konfiguracji jako agregat już powinno.
Ja miałem podobny problem. Teraz falownik nie dostaje prądu z sieci, natomiast mam niezależną ładowarkę ac/dc 230/24v 400W, która zapewnia mi nadwyżkę tego co średnio zużywam. Steruje tym komparator a dokładniej przekaźnikami SSR jeden dc/ac drugi dc/dc. Włącza ładowarkę przy 25 V a wyłącza 25,5V. Oczywiście traktuję to awaryjnie, bo sprawność ładowarki to ok 88% więc wiedząc że prądu w baterii jest mało, wyłączam falownik, a ATS przełącza obwód na sieć z miasta. Ładowarki PV działają niezależnie więc nie ma problemu czy falownik jest włączony czy też nie. Sama ładowarka jest mało efektywna , ale mogę pozostawić włączony system na miesiące i to działa. Falownika Deye nie znam, więc się nie wypowiem.
Też ciekawą opcja. Można by jakieś zasilanie do DEYE podpiąć pod mikroinverter co w przypadku poziomu baterii 30% zalaczalo by ładowanie z mikroinvertera. Aczkolwiek moja bateria jest ustawiona na poziom naładowania a nie napięcie więc trzeba by jakiś sygnał wyzwalający znaleźć który by uruchamiał zasilanie w przypadku rozładowania. Jakby skomunikować falownik na przykład z ESP32 to by się dało ogarnąć. Dziękuję i pozdrawiam 😊
Według mnie masz źle skonfigurowany inwerter, jednak nie widziałem wszystkich Twoich ustawień - ale samo to że mówisz, że nie ładuje Ci baterii... U nas oddaje grube zero do sieci. 😂 Mamy prąd z paneli + aku na noc i prąd z sieci jako backup. Na ten moment wszystko podpięte pod Load. Wszystko działa, ale żeby to ustawić to kilka dni i kilka maili pisać musiałem.
@mariuszklimek9291 jak na razie ustawiłem wszystko tak żeby chodziło w offgrid, z możliwością pobrania z sieci energetycznej tyle ile potrzebuje jak zabraknie w baterii. Film z ustawień jest dostępny na moim kanale. Po weryfikacji komentarzy na pewno wprowadzę jakieś poprawki w celu zminimalizowania wysyłki energii elektrycznej. Zachęcam do obserwowania, na pewno zrobię materiał z aktualizacji ustawień. Pozdrawiam
Dlatego jestem zwolennikiem zastosowania stycznika na grid (przed CTk'ami od strony ZE), do tego czujnik faz i jest bezpiecznie - jak nie ma grid'a to stycznik galwanicznie odłącza DEYE
Bardzo dobrze. U mnie zamiast stycznika jest puki co programowalny trójfazowy rozłącznik ale jeszcze muszę automatyczną kontrolę mu dorobic i będzie gitara. A jak nie zda egzaminu to zrobię stycznik jak u Ciebie 😉
A jak wygląda sytuacja gdy mamy umowę prosument i licznik dwukierunkowy, czy możemy podłaczyć taki Deye do sieci z wyłączonym eksportem, bez głoszenia go do Zakładu energetycznego? Chciałbym go używać jako off-grid obok istniejącej już instalacji on-gridowej. Co do próbkowania i bezpieczeństwa na sieci, Deye jest na listach dopuszczonych do instalacji on-grid, więc raczej musi spełniać wymogi pod tym względem, zakładam że próbkowanie polegające na wysyłaniu czegoś do sieci odbywa się tylko wtedy gdy wcześniej falownik wykryje obecność sieci i nie ma ryzyka że zacznie wysyłać cokolwiek gdy sieć nie działa...
Tak zgadza się trafna uwaga. Jeśli nie ma sieci to teoretycznie nie wysyła, choć doszły mnie słuchy że nawet przy braku zasilania z sieci jakieś napięcie potrafi się pojawić na złączu Grid. Niestety nie zdążyłem jeszcze tego sprawdzić. Co do licznika to to jak masz umowę to nie ma problemu. Licznik nie rozróżnia który falownik wysyła energię. Pozdrawiam
@@OZE4HOME zrób test, odetnij grida, podepnij stycznik 230v - jeśli deye da zasilanie to powinno ono przynajmniej cewkę stycznika załączyć a by wiedzieć że tak się stało to pod styki pomocnicze wepnijmy żarówkę warsztatową 24v pod zasilaniem 230v - jeśli deye da radę zasilić cewkę stycznika (a co dopiero porazić osobę) to owy stycznik zasili z ZE żarówkę która się przepaki i będzie informować że faktycznie było napięcie. Żarówki 24V na E27 w elektrycznym :)
Mam pytanie, czy sprawdzałeś jaką moc bierną generuje falownik podczas ładowania akumulatora. Pytam bo maj generuje 6000 var przy ładowaniu akumulatora 2000 W. W ustawieniach jest PF 1
Jeśli na sieci energetycznej będą prowadzone prace i nie będzie ona pod napięciem to falownik sie od strony grid nie zsynchronizuje a tym samym nie rozpocznie eksportu. To jest podstawowy warunek dopuszczenia takich urządzeń do pracy w sieciach energetycznych.
@@OZE4HOME nawet jeśli to w czym problem? falownik ma certyfikat i jest na białej liście. jeśli nawet puści jakieś napięcie to nie jest nasz problem. nie możemy podłączać urządzeń niecertyfikowanych i niedopuszczonych przez ZE, reszta nas nie interesuje.
@pawelradz to prawda🤔 masz całkowita rację. Tyle że jak w opisie podałem, serwis deje ustosunkować się do tego w taki sposób, że prawnie bez umowy nie możesz go wpiąć do sieci.
@@OZE4HOME jest to błędne stwierdzenie. wystarczy, że zgłosisz do operatora posiadanie chociażby upsa. falownik również można pod to podpiąć. ekipa wtedy wie, że jest na sieci coś co może generować zagrożenie i należy linię dodatkowo doziemić
witam, może trochę z innej beczki; w materiale o budowie nowej sieci ofgridd wspiminałeś o problemach z zainstalowanym różnicówkami; możesz coś więcej o tym powiedzieć? pozdrawiam
Nie był to duży problem ale wymagał rozłożenia głównej rozdzielni w budynku w zasadzie na czynniki pierwsze. Chodziło o to, że dwa falowniki które miałem wcześniej (swoją drogą jeden jeszcze jest na sprzedaż), musiały mieć odseparowany przewód neutralny. Zasilanie z każdego falownika musiało mieć podpięte inne obwody i odseparowany przewód neutralny. Teraz mam sieć trójfazową z Deye, oraz odseparowane zasilanie z sieci, więc musiałem poprzepinać obwody na odpowiednie roznicowki i porozdzielac obciążenie na fazy.
Na razie z trójfazowym tylko tym mam do czynienia. Jak miałem IGrid SV4 to on miał też opcję wysyłania energii do sieci ale jak ją zablokowałem to nie próbkował sobie wysyłania. Swoją drogą przy zakupie i podczas wyboru falownika nikt nie podaje takich informacji i to jest ciekawe. Pozdrawiam
@@OZE4HOME nie podaje bo to wynika z norm - dokładnie tak samo jak ustawisz żeby nie pobierał z sieci to i tak będzie pobierał np w celu synchronizacji - tak przy okazji igrid też wysyła tylko że tego nie pokazuje
Dzis w nocy deye 12kw hybrid z bankiem energi zwarjowal o 22 ladowal sie z sieci od 35 do 100% jak wlaczylem czajnik to swiatlo w kuchni przygaslo a na falowniku pokazywalo 190V 200V i 200V 3 fazy bateria naladowala sie do 100% po czym oddawala prad do sieci deye zaczal wydawac dziwne dzwieki jakies brzeczenie inne niz dotad jakie znalem z obserwacji jego pracy. Wszystko zaczelo sie po tym jak zalozylem na przyjscie grid ct ki i podlaczylem je do falownika dlatego ze zalozylem pompe ciepla ktora jest bezposrednia wpieta pod grid i te ctki mialy dodawac odczyt z pompy ciepla do falownika zeby byl podliczany pobor tez z pompy a nie do banku zeby noe rozladowywala 5kwh ktory jest uzywany na dom. Po samym podlaczeniu nic sie nie dzialo wiex napisalem do montere ktory zainstalowal cala instalacje zeby te ctki aktywowal czy cos bo na ekranie jak pompa byla wlaczona to dalej nie pokazywalo poboru na falowniku. Napisal ze sprubuje to jakos ustawic i wtedy sie to wszystko zaczelo. W nocy postanowilem awaryjnie przejsc na zasilanie grid odlaczylem falownik i poodpinalem te 3 ctki ktore wczesniej podpialem do falownika. Ale odczyty dalej na wyswietlaczu byly dziwne ok godziny 24 teraz jest godzina 13 panele pracuja jest odczyt produkcji i poboru domu niby wydaje sie prawidlowy. No ale moj monter soe nie odzywa wyslalem mu zdjecia wyswiatlacz wszystkie parametry napiecie 190V itd i opisalem co sie dzialo ale cisza nie odpisuje nie odbiera. Czekam na noc co dalej bateria odwali czy rozladuje sie do tych 35% jak jest ustawiona 35%na back up zostawione wrazie braku pradu z sieci i czy dalej w nocy po rozladowniu zacznie sie ladowac z sieci wczesniej jak sie rozladowala ok24 to do rana czekala na slonce z ladowaniem tylko troche pobierala z sieci zeby utrzymac te 35%back upu. Spotkal sie ktos moze z takim problemem? Dodam ze to wszystko stalo sie po dolozeniu ctkow i proby aktywowania ich przez montera ktory ma dostep do ustawien przez internet ale sam mowil ze malo sie zna na deye bo dotad montowal huwaweje i nie mial z nimi zadnych problemow.
Proponował bym kontakt z serwisem deye. Oni zdalnie zobaczą co i jak. W razie czego e mailu można screeny załączyć z działania falownika jeśli nie pojawiły się żadne błędy w opcji błędy w falowniku. Można napisać zgłoszenie mailem. W razie czego mogę podać.
Opisz swój problem, załącz fotki jak posiadasz albo zrób jak nie masz. Fotki oczywiście z dziennego zachowania, lub zdjęcie parametrów, podaj numer seryjny falownika i numer data logera. Będą mogli się podłączyć i sprawdzić to zdalnie lub wgrać aktualizację.
A co w przypadku kiedy mamy jednak umowę z ZE i w sieci zabraknie prądu? Nadal falownik wtedy wysyła prąd czy jednak wykrywa brak sieci i nie wysyła do sieci?
Mi wczoraj serwis deye powiedział , że falownik hybrydowy 12kv będzie działał nie wysyłając nic do sieci. Robi się ciekawie. Żeby wszystko bylo jasne jestem przed zakupem.
Jeśli masz podłączony grid ale używasz go jako backup tak jak w moim przypadku, to niestety coś tam wysyła. Niewiele ale jednak. Słabo że każdemu mówią inaczej. Ja jednak sprawdziłem to u siebie i wiem że od czasu do czasu sprawdzając możliwość wysyłania energii musi że 20W wpuścić do sieci energetycznej.
😊 bardzo cenna informacja 😊 bo ludzie nie wiedzą 😊 jak całkowity off-grid to niestety zostają tylko chinole 😊 jako UPS 😊 i jest igła 😊a w zimie taryfa nocna itp 😊 pozdrawiam serdecznie
@@OZE4HOME uzupełnię. Twz. instalacja balkonowa nie wymaga zgłoszenia ale bez zgłoszenia jest bezsensowna bo licznik 1kierunkowy policzy każde wysłane kwh jako pobór. Mecenas informował że dzwonił do kilku OSD i ponoć wystarczy oświadczenie że mamy takie urządzenie w roli UPSa i nie będą robić żadnych kontroli.
Też tak myślałem. Jednak zero export to CT oznacza zasilanie obwodu pomiędzy falownikiem a CTkami. Tam nie mam nic wpięte. Wszystkie obciążenia pod złącze LOAD.
To tez nie do konca prawda. Po prostu osd nalicz Ci to oddane jako zuzycie i tyle. Nikt za bardzo o cos takiego sie nie czepia.W roku moze nazbiera sie kilka kWh
To prawda w przypadku licznika jednokierunkowego. Nawet nikt nie zauważy. Ale przy wymianie licznika która się odbywa co kilka lat mogą już z założenia wrzucić dwukierunkowy i wtedy będą widzieć, choć przy małych wartościach nie powinno być problemu. Ktoś na forum DEYE nawet napisał że można się wytłumaczyć mówiąc że ma się UPSa który musi się z siecią synchronizować 😉
@@OZE4HOME gdzieś usłyszałem chyba na kanale mecenas offgrid ale pewny nie jestem ze w takiej sytuacji gdzie falownik wysyła, a nie mamy umowy podpisanej to zakład naliczy nam opłatę za przesil, tak ze chyba nie ma się czym martwic
@piotrkorzeniowski628 to prawda. Ale tylko jeśli masz licznik jednokierunkowy. W zasadzie jak nie masz podpisanej umowy to w większości przypadków jest taki licznik. Ale przy wymianie mogą zmienić już na dwukierunkowy.
Wystarczy włączyć funkcję gen connect to grid input tj: zaznaczyć Gen connect to Grid Input w menu Gen Port Use - falownik nie może oddawać energii w stronę generatora
tak na szybko pomysł: masz możliwość sterowania sygnałem różne urządzenia, może dałoby radę jakiegoś ATS-a (albo rozłącznik) podłączyć sterowanego falownikiem - gdy masz prąd to wszystko działa, aku też pracuje.ale gry brakuje prądu w baterii np 15% to od odpala ATS-a do czasu pojawienia się 25% i prądu z paneli.... nie wiem czy to dobry pomysł, taki mi przyszedł na szybko do głowy
Pomysł dobry. ATS tak czy inaczej załączy sieć ale na obwody w domu jak falownik przestanie zasilać budynek. Tak mam to podłączone. Jest jeszcze dodatkowo ten Tuya który mogę programować w interwałach czasowych ale jak wspomniałem to uciążliwe. Gdyby do niego jakiś sygnał sterujący podłączyć który wyzwalał by uruchomienie po rozładowaniu baterii jak piszesz to było by dobre. Pytanie czy można nim tak sterować. Ma jakieś styki dodatkowe...... Muszę to sprawdzić. Pozdrawiam 👍
@@OZE4HOME ale ATS nie tak jak teraz na wyjściu, tylko drugi, na wejściu między siecią zewnętrzną a falownikiem. właśnie żeby błędu nie złapał. panel i bateria gdy się rozładują to daje bład bo nie ma sieci: chodziło mi o to żeby miał na ten czas sieć, nie wywali wtedy błędu, jak złapie słońce to podładuje baterię i wtedy znów się wyłączy żeby nie mógł dalej próbkować sieci
@@OZE4HOME no to może być homeassistant, solarassistanta mam podłączonego do deye a to dalej wypuszczone na homeassistanta poprzez mqtt, mam tam pełne sterowanie w razie czego, możesz tak połączyć oba :)
Dzięki temu dodatkowemu przełącznikowi falownik nie jest dodatkowym odbiornikiem prądu przez noc.. To jest dobre rozwiązanie. Jest wpięty tylko kiedy jest potrzebny.
To prawda. Sam Deye zużywa cały czas 100W mocy na swoje podtrzymanie. Dodatkowo 30W pomiarowo. Ten rozłącznik załatwia sprawę i uruchamia napięcie sieciowe tylko jak poziom baterii jest już niski. Niestety na razie trzeba to robić ręcznie lub przez ustawienie schematu załączania. Pozdrawiam
Wkońcu ktoś to powiedział, ale kiedy ja mówiłem że to nie jest typowe urzadzenie off-gridowe to się śmieją...najgorsze jest to że on nawet próbkuje w nocy ( kiedy mocy w aku starcza) i trzeba mieć zgłoszony falownik i magazyn bo mogą się przyczepić
To prawda. Dziękuję za komentarz. Już się dowiadywałem, i u mojego dostawcy czyli Energa, można zgłosić instalację balkonową bez podpisywania umów i odbiorów. Wystarczy przedstawić dowód zakupu mikroinvertera do 800W i po sprawie.
@_Slawek_ no wiem. Ale jedna z opcji. Drugą jest taka jak stosuję obecnie. Czyli całkowite odcinanie falownika od sieci jak to możliwe. Jednak pokrycie w energię na pełny rok jest trudne. Ale wykonalne.
@_Slawek_ to prawda. Ale sam Deye też święty nie jest i ciągnie 100W na swoje utrzymanie z sieci. Mimo że magazyn pełny. Dlatego to odcinanie jednak daje namiastkę offgridu 😉
سلام امیدوارم زودتر این مشکل را رفع کنید ..شما دراین راستا زیاد زحمت کشیدید و هزنینه زیادی پرداخت کرده اید . یک سوال آیا این کیلد همان کار( چنجور )را انجام می دهد ؟ یعنی به صورت اتومات به شبکه وصل نمیشود .از انجایی که در محیط کاری دیدم چنجور به صورت اتوماتیک بعد از قطعی برق شبکه .ژنراتور بعد ۳ ثانیه در مدار جای شبکه را پرخواهد کرد و درصورت وصل برق شبکه از جابجایی در کنتاکتور های بسیار بسیار قدرتمند به حالت اماده باش برمیگردد ..حس میکنم بعداز قرارداد مابین نیروگاه چه خورشیدی یا انرژی ژنراتور توضیحات ومهندسین با تخصص در این راستا نصب و راهندازی خواهند کرد .. با احترام خاص
ممنون از توجه شما. اگر دربارهی کلید تویا سوال دارید، باید بررسی کنم. فعلاً فقط میتوانم آن را کنترل کنم. اگر دربارهی ATS سوال دارید، بله، بهصورت خودکار عمل میکند.با احترام
Nie wprowadzaj ludzi w bład jesli ktoś robi na sieci to odlączają zasilanie a gdy falownik niema gridu to stycznik go całkowicie odłacza od sieci i nic nie wepnie jesli było by inaczej nie został by dopuszczony do sprzedaży.To ze on próbkuje i wysyła do sieci znikome wartości to prawda i tego nie zmienisz ale tylko w przypadku gdy ją ma wystarczy ze jednej fazy braknie automatycznie go odcina od grid dopiero gdy powróci zasilanie sprawdza parametry sieci i ją załacza , jesli masz licznik zwykły to nic nie musisz zgłaszać licznik to co próbkuje falownik poprostu ci doliczy do twojego rachunku ,a jesli chcesz być wporządku z zakladem energetycznym to zgloś ze masz ups na podczymywanie swojego domu i nie kombinuj z dodatkowym ATS bo bedzie ci wywalał blad za kazdym razem gdy rozladuje baterie a nie bedzie miał gridu.
Dziękuję za obszerny komentarz. Jeśli chodzi o tą wysyłkę to raczej na pewno masz rację choć mam w planach to zmierzyć. Zobaczymy czy nie pojawi się tam nic . A z UPS do zgłoszenia to w przypadku gdy wymienią mi licznik na dwukierunkowy tak właśnie zrobię . Dziękuję i pozdrawiam 👍
Mecenas o tym mówił w zeszlym roku. Tak ze ameryki nie odkryles. Ogolnie film śmietnik jsk dla mnie. Co wiecej mozna ustawić zeby nic nie dawal do sieci. To jest inna opcja ale tego nie wiesz a fiml nakrecasz. Dno
Niestety ludzie mają czasem problemy ze zrozumieniem treści filmu ale niestety tak to się kończy jak sie rzuca kamieniami w szkole zamiast się uczyć. Ale spokojnie kiedyś może to zrozumiesz. Pozdrawiam serdecznie 😃
Przed zakupem Deye inwertera , podjechałem do firmy która jest ich serwisem .Po zapoznaniu się z warunkami w jakich te naprawy się odbywają to odstąpiłem od zakupu u nich inwertera ,choć z Poznania jest bardzo blisko.
Bardzo dobra robota i wiele cennych informacji 🫡👌👌
Dziękuję
Z tego co wiem w polu Zero-export power wpisujemy ilusc prądu jaką falownik ma stale pobierac z sieci, a nie oddawać. Żeby miec pewnosc ze nic nie pójdzie do sieci ustw tę wartość na 300 W (100 W na faze). Dodatkowo w polu Max sell power wpisz wartosc zero.
Hmmm ciekawe. Zero export brzmi jak wysyłanie. Ale faktycznie może mają tak to dziwnie napisane. Spróbuję ustawić 300. Zobaczymy co tam pokaże.
Dzięki za info.
@@OZE4HOME Jeśli działało by to tak jak opisałem mógłbyś zostawić włączone zasilanie falownika z sieci. Po rozładowaniu baterii np. do 20% falownik zaczynał by pobierać prad z sieci. Wtedy ATS przełączał by zasilanie na siec tylko w wypadku awarii falownika
@magik248 no I taki był plan od samego początku. To było by najlepsze rozwiązanie.
@@OZE4HOME 300 W moze być lekką przesadą. Falownik w ciągu doby pobierze z sieci ponad 7 kwh. Przydał by sie analizator sieci np Zamel MEW 01, lub jakiś tańszy, żeby ustawić ta zawartość możliwie niską.
Nie ma opcji ze wepchnie podczas prac serwisowych na lini . przecierz jak nie zsynchronizuje sie z siecią to styczniki nie załączą grida
Witam . Mam tak samo (wyspowo ) czyli wyłącznik ATS (Deye -siec) taki jak Twój.
Ten ATS ma sterowanie kabelkami (napięciowymi)pod które można zastosować sterownik (rozłącznik)minimalnego rozładowania magazynu. Co w rezultacie uniknie błędu (zasilania Deye).
P.S. Na tych kabelkach sterujących ATS należy też zastosować bezpieczniki przelotowe takie szklane jak to proponuje jeden z kolegów żeby uniknąć awarii cewki tego przelicznika.
Dziękuję za info . Będę nad tym myślał jak to ustawić. U mnie magazyn przez bms procentowo jest ustawiony, a nie na napięcie więc muszę jakiś wyzwalacz przy rozładowaniu do 30% zrobić który to zmierzy.
1:41 sprostuje trochę, ale tak, on wysyła trochę mocy w ongrid.
*) Grid Peak Shaving ustaw na minimum - to wartość ile mamy przyłącza z grid czyli ile mamy pobierać z ZE.
*)Zero-Export Power to nie wartość próbkowania w watach. Tutaj określamy ile zezwalamy pobierać z ZE podczas exportu mocy do CTków. Czyli gdy mamy silnik krajzegę pobierającą 1000W przed deye ale za CTkami to deye będzie dosyłać 980W w ongrid co skonsumuje silnik a owe 20W powinno być większe, takim zabezpieczeniem by po wyłączeniu silnika on nie próbował wysyłać całych 1000W. Gdy nie używamy urządzeń pomiędzy CT a Deye to ta opcja ogranicza tzw. moc pobieraną na własne potrzeby. Gdy deye jest poniżej Low Voltage to zasila się sam tylko z baterii o ile dobrze pamiętam.
*) Bat Set2 > Grid Signal - wyłącz go bo ponoć niektórzy spekulują ze to właśnie jest próbkowanie by móc robić Grid sell.
Piszę co wiem, to wymaga przetestowania.
7:30 Podczas awarii sieci (sam przecież odcinasz zasilanie) to on nie produkuje napięcia na GRID - nie porazi nikogo. Będąc w offgrid na porcie GRID masz napięcie , nie ma próbkowania wówczas.
Dziękuję za szerokie wyjaśnienia. Grid signal mam wyłączony, ale nadal czasem wyświetli się sell, przed CTkami nie mam żadnych urządzeń. Więc nie jestem pewien czy zostawić to 20 czy zmienić na więcej. Całość jest podłączona pod LOAD.
Tak głosi teoria. Jednak już dostałem info od pewnego użytkownika że potrafi chwilowo zasilić złącze grid mimo braku zasilania z sieci. Jednak nie sprawdzałem tego jeszcze.
@@OZE4HOME podpiąć żarówkę warsztatową E27 24V poprzez stycznik 230V - jeśli deye zasili cewkę stycznika to żarówka się przepali i będzie dowód na miejscu zbrodni.
Jeśli pomiędzy CT a GRID nie ma urządzeń to można korzystać z opcji ZeroExport to Load = "Zasilaj tylko port LOAD". By zrozumieć jak działa export to ct wystarczy pomyśleć że Deye dosyła WATTy ale mniej niż zużycie tak by ZE widział że zużywamy 20W a deye resztę podaje w GRID złącze.
Ja mam zakład stolarski i wszystkie silniki i ich prądy rozruchowe są pomiędzy CT a GRID - więc przed Deye który gdy widzi 1000W zużycia to dostarcza tam 1000W-20W=980W
Wszystko bierze się z tego jak działa falownik, to nie są żadne cuda. Nie ma próbowania "czy może wysyłać" bo może zawsze jeśli tylko ma możliwość podnieść napięcie mieszcząc się w nastawach. Zasada działania jest bardzo prosta, prąd płynie tam gdzie jest mniejsze napięcie - falownik reguluje moc tak by na CT-kach widział 0, wpisywana moc zero export to jest jedynie offset, że falownik wpisana wartość traktuje jak 0, czyli wpisując tam 20 on będzie pobierał 20W z sieci. Problemy tych wysyłek i pobierania biorą się ze zmian obciążenia przykładowo grzejesz wodę w czajniku, falownik pcha 2000W żeby nie było poboru z sieci, czajnik się wyłącza i zanim falownik to zauważy na CT i zmniejszy moc to pójdzie pik w sieć, tak samo w drugą stronę przy zalaczaniu czajnika przez krótka chwilę pójdzie pobór z sieci zanim falownik zobaczy prąd na CT i poda więcej mocy. To działa w zamkniętej pętli bo jakby miało inaczej? Przy liczniku dwukierunkowym to jest kompletnie bez znaczenia bo jest bilansowanie godzinowe więc to się samo znosi.
No tak ale jak wszystkie odbiory mam podłączone pod load to czy to tak będzie też działać?
@@OZE4HOME oczywiście bo nadal jesteś wtedy na sieci, dopiero przy braku sieci przełącza na zasilanie z baterii. Na load też są CT tylko w środku.
Ok dziękuję
Nie kazy falownik tak działa, victron nie puści w ac-in energii do sieci i nic nie trzeba ustawiać.
@enduromaroPL deye też nie pusci jak nie ma sieci. Dlatego jest certyfikowany przez zakłady energetyczne. Tu jest tylko kwestia wysyłki mimo że ustawiam że nie ma wysyłać. W prawdzie to znikoma ilość i raczej pomiarowa, ale jednak zawsze coś.
Jak bardzo boisz się o mikro napięcia, że zrobią komuś krzywdę. Można wstawić przed falownikiem przekaźnik elektromagnetyczny 1P 12-230V AC/DC 16A lub 3P z prądem sterowania przed rozdzielnią. Zniknie napięcie w sieci zewnętrznej, automatycznie rozłączy grid. Choć nie słyszałem, aby się do tego przyczepiali.
Tak wiem że to nie jest duży problem ale jednak brak informacji sprawia że można jakieś błędy popełnić. Stąd ten materiał. Sposób z przekaźnikiem także spoko.
Dzięki za komentarz. Pozdrawiam 👍
20 Watów to on będzie ciagle pobierał z sieci i analogicznie jeżeli w tym okienku wpiszesz 500 w to tyle będzie ciągle przepuszczał z sieci mimo że będą pełne akumulatory i produkcja z fotowoltaiki. Funkcja ta ma właśnie eliminować efekt tych pików
Uwielbiam tego gościa !
😂
Wystarczy kupić i zameldować u dostawcy mikroinverter który jeśli go zameldujesz pozwolą Ci bez umowy oddawać do sieci (u mnie 800w) . Wtedy ustawiasz na Deye max 800w oddawaj i rekompensujesz sobie to co on pobiera i z oddawaniem nie ma problemu.
O to ciekawe.... Mówisz że bez umowy można oddawać? A z jakim operatorem? Jeśli tak jest to faktycznie by wiele zmieniało. I na jakich zasadach to działa. Skoro bez umowy to muszą wymienić licznik na dwukierunkowy, oraz zliczać na fakturze ta oddaną energię do sieci. Tak to działa ?
Mieszkam w Austrii. Tu jest taka moda na Balkonowe mikroinstalacje do 800w max. Wystarczy wypełnić formularz na stronie dostawcy podając szczegółowe parametry mikroinvertery (dlatego musiałem go kupić) i oni sprawdzają czy posiadasz techniczne możliwości ( jaki licznik) ja już posiadałem nowy licznik, ale moja instalacja PV nie została dopuszczona i dlatego jestem Offgrid. Ale Deye faktycznie coś tam wysyła i z obawy o jakieś problemy postarałem się o taki mikroinverter i gdy przysłali pismo że mogę oddawać, to ustawiłem na falowniku sprzedaż nie więcej jak 800w i to działa.
No to wiele wyjaśnia. W Polsce nie jestem pewien że to tak działa. Ale faktycznie warto się upewnić. Sprawdzę to i napiszę.
Pozdrawiam
@@OZE4HOMEw Polsce też można oddawać 800 w na uproszczonych zasadach
@netinstal zgadza się. Juz to sprawdziłem.
Pozdrawiam
A czy w rachubę nie wchodzi też możliwość podania mu zasilania z instalacji pod port GEN , dzięki temu będzie miał zasilanie potrzebne na podtrzymanie jego pracy podczas braku napięcia z PV i AKU ?
Oczywiście. Jak już ktoś napisał tak w komentarzu, ale trzeba by było jakoś wyzwalacz zrobić który by przy powiedzmy 30% naładowania podawał sygnał uruchamiający zasilanie awaryjne podpięte jako mikroinverter. Można by użyć ESP32 które analizowało by sygnał z falownika i podawało taki sygnał.
Wyzwalacz jest w falowniku jako sygnał beznapięciowy do przekaźnika rozrusznika agregatu. Ten start agregatu ustawiasz w menu falownika przy jakim poziomie rozładowania Aku ma odpalić generator
@rafafatyga5274 można faktycznie tak zrobić, ale e ten sposób ograniczam użycie złącza GEN jako zasilanie grzałek w buforze.
@@OZE4HOME tak samo dogrzewam bufor ze Smart LOAD po nadwyżce energii gdy magazyn już pełny. Walczę teraz z agregatem aby współpracował z falownikiem. Zamówiłem drugi agregat bo na pierwszym nie wystartował.
@rafafatyga5274 ja mam trochę inny pomysł. Może się przyda. Już niedługo jak wrócę czyli na początku października podłącze falownik offgridowy i kilka paneli oraz turbinę do starego magazynu energii z akumulatorów trakcyjnych. Wyjście z tego falownika zostanie przesłane na złącze GEN Dęte. O ile nie będzie to raczej poprawnie działać w konfiguracji jako mikroinverter, o tyle w konfiguracji jako agregat już powinno.
Ja miałem podobny problem. Teraz falownik nie dostaje prądu z sieci, natomiast mam niezależną ładowarkę ac/dc 230/24v 400W, która zapewnia mi nadwyżkę tego co średnio zużywam. Steruje tym komparator a dokładniej przekaźnikami SSR jeden dc/ac drugi dc/dc. Włącza ładowarkę przy 25 V a wyłącza 25,5V. Oczywiście traktuję to awaryjnie, bo sprawność ładowarki to ok 88% więc wiedząc że prądu w baterii jest mało, wyłączam falownik, a ATS przełącza obwód na sieć z miasta. Ładowarki PV działają niezależnie więc nie ma problemu czy falownik jest włączony czy też nie.
Sama ładowarka jest mało efektywna , ale mogę pozostawić włączony system na miesiące i to działa.
Falownika Deye nie znam, więc się nie wypowiem.
Też ciekawą opcja. Można by jakieś zasilanie do DEYE podpiąć pod mikroinverter co w przypadku poziomu baterii 30% zalaczalo by ładowanie z mikroinvertera. Aczkolwiek moja bateria jest ustawiona na poziom naładowania a nie napięcie więc trzeba by jakiś sygnał wyzwalający znaleźć który by uruchamiał zasilanie w przypadku rozładowania. Jakby skomunikować falownik na przykład z ESP32 to by się dało ogarnąć.
Dziękuję i pozdrawiam 😊
Według mnie masz źle skonfigurowany inwerter, jednak nie widziałem wszystkich Twoich ustawień - ale samo to że mówisz, że nie ładuje Ci baterii... U nas oddaje grube zero do sieci. 😂 Mamy prąd z paneli + aku na noc i prąd z sieci jako backup. Na ten moment wszystko podpięte pod Load. Wszystko działa, ale żeby to ustawić to kilka dni i kilka maili pisać musiałem.
Być może. Podstawowe ustawienia są jak najbardziej dobrane ale gdzieś jeszcze może być coś nie tak. Baterię ładuje normalnie.
Możesz podzielić się wiedzą jak poprawnie ustawić parametry?
@mariuszklimek9291 jak na razie ustawiłem wszystko tak żeby chodziło w offgrid, z możliwością pobrania z sieci energetycznej tyle ile potrzebuje jak zabraknie w baterii. Film z ustawień jest dostępny na moim kanale. Po weryfikacji komentarzy na pewno wprowadzę jakieś poprawki w celu zminimalizowania wysyłki energii elektrycznej. Zachęcam do obserwowania, na pewno zrobię materiał z aktualizacji ustawień.
Pozdrawiam
Dlatego jestem zwolennikiem zastosowania stycznika na grid (przed CTk'ami od strony ZE), do tego czujnik faz i jest bezpiecznie - jak nie ma grid'a to stycznik galwanicznie odłącza DEYE
Bardzo dobrze. U mnie zamiast stycznika jest puki co programowalny trójfazowy rozłącznik ale jeszcze muszę automatyczną kontrolę mu dorobic i będzie gitara. A jak nie zda egzaminu to zrobię stycznik jak u Ciebie 😉
Ale stycznik ma Deye wbudowany i jak niema sieci to się od niej odcina ,co wy kombinujecie to o czym piszecie Deye ma w sobie wbudowane.
@piotrkosiba7241 jeśli ma stycznik to rozwiązuje problem i nie ma tematu. Poruszę tą kwestię w kolejnym materiale.
Brawoooo
😘
A jak wygląda sytuacja gdy mamy umowę prosument i licznik dwukierunkowy, czy możemy podłaczyć taki Deye do sieci z wyłączonym eksportem, bez głoszenia go do Zakładu energetycznego?
Chciałbym go używać jako off-grid obok istniejącej już instalacji on-gridowej.
Co do próbkowania i bezpieczeństwa na sieci, Deye jest na listach dopuszczonych do instalacji on-grid, więc raczej musi spełniać wymogi pod tym względem, zakładam że próbkowanie polegające na wysyłaniu czegoś do sieci odbywa się tylko wtedy gdy wcześniej falownik wykryje obecność sieci i nie ma ryzyka że zacznie wysyłać cokolwiek gdy sieć nie działa...
Tak zgadza się trafna uwaga. Jeśli nie ma sieci to teoretycznie nie wysyła, choć doszły mnie słuchy że nawet przy braku zasilania z sieci jakieś napięcie potrafi się pojawić na złączu Grid. Niestety nie zdążyłem jeszcze tego sprawdzić.
Co do licznika to to jak masz umowę to nie ma problemu. Licznik nie rozróżnia który falownik wysyła energię.
Pozdrawiam
@@OZE4HOME zrób test, odetnij grida, podepnij stycznik 230v - jeśli deye da zasilanie to powinno ono przynajmniej cewkę stycznika załączyć a by wiedzieć że tak się stało to pod styki pomocnicze wepnijmy żarówkę warsztatową 24v pod zasilaniem 230v - jeśli deye da radę zasilić cewkę stycznika (a co dopiero porazić osobę) to owy stycznik zasili z ZE żarówkę która się przepaki i będzie informować że faktycznie było napięcie. Żarówki 24V na E27 w elektrycznym :)
Zawsze mozesz odpiąć od sieci. A zgłosic możesz bo jest na białej liście.
Wiem wiem. Też tak robię 😊 dzięki i pozdrawiam
Mam pytanie, czy sprawdzałeś jaką moc bierną generuje falownik podczas ładowania akumulatora.
Pytam bo maj generuje 6000 var przy ładowaniu akumulatora 2000 W.
W ustawieniach jest PF 1
Jeszcze nie. Jak przyjadę z delegacji to zamontuję pomiar kontrolny zbudowany na czujnikach PZEM które dokładnie określa parametry sieci.
Pozdrawiam
Jeśli na sieci energetycznej będą prowadzone prace i nie będzie ona pod napięciem to falownik sie od strony grid nie zsynchronizuje a tym samym nie rozpocznie eksportu. To jest podstawowy warunek dopuszczenia takich urządzeń do pracy w sieciach energetycznych.
Też tak myślę aczkolwiek sprawa do sprawdzenia i zmierzenia bo sktos wspomniał że jakieś napięcie potrafi się tam pojawić. Ale zobaczymy. Pozdrawiam 😊
@@OZE4HOME nawet jeśli to w czym problem? falownik ma certyfikat i jest na białej liście. jeśli nawet puści jakieś napięcie to nie jest nasz problem. nie możemy podłączać urządzeń niecertyfikowanych i niedopuszczonych przez ZE, reszta nas nie interesuje.
@pawelradz to prawda🤔 masz całkowita rację. Tyle że jak w opisie podałem, serwis deje ustosunkować się do tego w taki sposób, że prawnie bez umowy nie możesz go wpiąć do sieci.
@@OZE4HOME jest to błędne stwierdzenie. wystarczy, że zgłosisz do operatora posiadanie chociażby upsa. falownik również można pod to podpiąć. ekipa wtedy wie, że jest na sieci coś co może generować zagrożenie i należy linię dodatkowo doziemić
@pawelradz dziękuję za info. Prawdopodobnie tak zrobię.
Pozdrawiam 😊
witam, może trochę z innej beczki; w materiale o budowie nowej sieci ofgridd wspiminałeś o problemach z zainstalowanym różnicówkami; możesz coś więcej o tym powiedzieć? pozdrawiam
Nie był to duży problem ale wymagał rozłożenia głównej rozdzielni w budynku w zasadzie na czynniki pierwsze.
Chodziło o to, że dwa falowniki które miałem wcześniej (swoją drogą jeden jeszcze jest na sprzedaż), musiały mieć odseparowany przewód neutralny. Zasilanie z każdego falownika musiało mieć podpięte inne obwody i odseparowany przewód neutralny.
Teraz mam sieć trójfazową z Deye, oraz odseparowane zasilanie z sieci, więc musiałem poprzepinać obwody na odpowiednie roznicowki i porozdzielac obciążenie na fazy.
to nie jest tylko problem deye - tak funkcjonują wszelkie falowniki hybrydowe
Na razie z trójfazowym tylko tym mam do czynienia. Jak miałem IGrid SV4 to on miał też opcję wysyłania energii do sieci ale jak ją zablokowałem to nie próbkował sobie wysyłania. Swoją drogą przy zakupie i podczas wyboru falownika nikt nie podaje takich informacji i to jest ciekawe.
Pozdrawiam
@@OZE4HOME nie podaje bo to wynika z norm - dokładnie tak samo jak ustawisz żeby nie pobierał z sieci to i tak będzie pobierał np w celu synchronizacji - tak przy okazji igrid też wysyła tylko że tego nie pokazuje
@hublanek o to falownik jeden.... Oszukiwał mnie tyle czasu 😂.
Dzięki za info.
Pozdrawiam 😊
@@OZE4HOME ano robią nas w konia nasze sprzęty pozdrawiam serdecznie :)
@hublanek pozdro
Dzis w nocy deye 12kw hybrid z bankiem energi zwarjowal o 22 ladowal sie z sieci od 35 do 100% jak wlaczylem czajnik to swiatlo w kuchni przygaslo a na falowniku pokazywalo 190V 200V i 200V 3 fazy bateria naladowala sie do 100% po czym oddawala prad do sieci deye zaczal wydawac dziwne dzwieki jakies brzeczenie inne niz dotad jakie znalem z obserwacji jego pracy. Wszystko zaczelo sie po tym jak zalozylem na przyjscie grid ct ki i podlaczylem je do falownika dlatego ze zalozylem pompe ciepla ktora jest bezposrednia wpieta pod grid i te ctki mialy dodawac odczyt z pompy ciepla do falownika zeby byl podliczany pobor tez z pompy a nie do banku zeby noe rozladowywala 5kwh ktory jest uzywany na dom. Po samym podlaczeniu nic sie nie dzialo wiex napisalem do montere ktory zainstalowal cala instalacje zeby te ctki aktywowal czy cos bo na ekranie jak pompa byla wlaczona to dalej nie pokazywalo poboru na falowniku. Napisal ze sprubuje to jakos ustawic i wtedy sie to wszystko zaczelo. W nocy postanowilem awaryjnie przejsc na zasilanie grid odlaczylem falownik i poodpinalem te 3 ctki ktore wczesniej podpialem do falownika. Ale odczyty dalej na wyswietlaczu byly dziwne ok godziny 24 teraz jest godzina 13 panele pracuja jest odczyt produkcji i poboru domu niby wydaje sie prawidlowy. No ale moj monter soe nie odzywa wyslalem mu zdjecia wyswiatlacz wszystkie parametry napiecie 190V itd i opisalem co sie dzialo ale cisza nie odpisuje nie odbiera. Czekam na noc co dalej bateria odwali czy rozladuje sie do tych 35% jak jest ustawiona 35%na back up zostawione wrazie braku pradu z sieci i czy dalej w nocy po rozladowniu zacznie sie ladowac z sieci wczesniej jak sie rozladowala ok24 to do rana czekala na slonce z ladowaniem tylko troche pobierala z sieci zeby utrzymac te 35%back upu. Spotkal sie ktos moze z takim problemem? Dodam ze to wszystko stalo sie po dolozeniu ctkow i proby aktywowania ich przez montera ktory ma dostep do ustawien przez internet ale sam mowil ze malo sie zna na deye bo dotad montowal huwaweje i nie mial z nimi zadnych problemow.
Proponował bym kontakt z serwisem deye. Oni zdalnie zobaczą co i jak. W razie czego e mailu można screeny załączyć z działania falownika jeśli nie pojawiły się żadne błędy w opcji błędy w falowniku.
Można napisać zgłoszenie mailem. W razie czego mogę podać.
@@OZE4HOME poprosze
Bardzo proszę:
kontakt@deyeservice.com
Opisz swój problem, załącz fotki jak posiadasz albo zrób jak nie masz. Fotki oczywiście z dziennego zachowania, lub zdjęcie parametrów, podaj numer seryjny falownika i numer data logera. Będą mogli się podłączyć i sprawdzić to zdalnie lub wgrać aktualizację.
@@OZE4HOME ok dzieki za pomoc
Wygląda nieźle 👌
Ale zawsze może być lepiej 😉
Zabezpieczeniem serwisu energetyki przed porażeniem prądem może być stycznik NO z zasilaną cewką AC z sieci zewnętrznej.
A co w przypadku kiedy mamy jednak umowę z ZE i w sieci zabraknie prądu? Nadal falownik wtedy wysyła prąd czy jednak wykrywa brak sieci i nie wysyła do sieci?
Teoretycznie wykrywa. A praktycznie będę to sprawdzać. Zmierzę dokładnie i dam znać
W przypadku braku sieci , braku jednej fazy ,stycznik w falowniku odłącza go od gridu
@piotrkosiba7241 tak wiem ale podobno coś tam się pojawia na wyjściu/wejściu. Będę się przymierzał żeby to sprawdzić.
Pozdrawiam
Są takie falowniki off-gridowe, ty masz hybrydę. Sprawa rozwiązana.
Mi wczoraj serwis deye powiedział , że falownik hybrydowy 12kv będzie działał nie wysyłając nic do sieci. Robi się ciekawie. Żeby wszystko bylo jasne jestem przed zakupem.
Jeśli masz podłączony grid ale używasz go jako backup tak jak w moim przypadku, to niestety coś tam wysyła. Niewiele ale jednak. Słabo że każdemu mówią inaczej. Ja jednak sprawdziłem to u siebie i wiem że od czasu do czasu sprawdzając możliwość wysyłania energii musi że 20W wpuścić do sieci energetycznej.
😊 bardzo cenna informacja 😊 bo ludzie nie wiedzą 😊 jak całkowity off-grid to niestety zostają tylko chinole 😊 jako UPS 😊 i jest igła 😊a w zimie taryfa nocna itp 😊 pozdrawiam serdecznie
Dzięki. Pozdrawiam 👍
A nie da rady tego falownika Solar Assistantem wysterować? Całkiem sprawnie to u mnie wydaje się działać.
Szczerze mówiąc jeszcze nie próbowałem.
Trzeba by było wszystko pomierzyć jak to rzeczywiście oddaje.
Tak zrobię.
Pozdrawiam
Witam
Do 800w bez problemu można wysylac i nikt nie może się przyczepić
Widzę że masz praktykę 😉 dzięki za info. Pozdrawiam 😊
@@OZE4HOME uzupełnię. Twz. instalacja balkonowa nie wymaga zgłoszenia ale bez zgłoszenia jest bezsensowna bo licznik 1kierunkowy policzy każde wysłane kwh jako pobór.
Mecenas informował że dzwonił do kilku OSD i ponoć wystarczy oświadczenie że mamy takie urządzenie w roli UPSa i nie będą robić żadnych kontroli.
Ciekawa teoria, gdzie można o tym poczytać?
@tomaszadammajewski8524 dobre pytanie
@@tomaszadammajewski8524 Rozporządzenie Komisji UE 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r.
A co z opcją Zero Export to CT która jest nie włączona? W końcu to przekładniki które są zamontowane na WLZ. Może wtedy zacznie niewysyłać energii
Też tak myślałem. Jednak zero export to CT oznacza zasilanie obwodu pomiędzy falownikiem a CTkami. Tam nie mam nic wpięte. Wszystkie obciążenia pod złącze LOAD.
To tez nie do konca prawda. Po prostu osd nalicz Ci to oddane jako zuzycie i tyle. Nikt za bardzo o cos takiego sie nie czepia.W roku moze nazbiera sie kilka kWh
To prawda w przypadku licznika jednokierunkowego. Nawet nikt nie zauważy. Ale przy wymianie licznika która się odbywa co kilka lat mogą już z założenia wrzucić dwukierunkowy i wtedy będą widzieć, choć przy małych wartościach nie powinno być problemu. Ktoś na forum DEYE nawet napisał że można się wytłumaczyć mówiąc że ma się UPSa który musi się z siecią synchronizować 😉
@@OZE4HOME No w sumie to jest swego rodzaju UPS 😀
@RK-bm9kq a jak 😂
@@OZE4HOME gdzieś usłyszałem chyba na kanale mecenas offgrid ale pewny nie jestem ze w takiej sytuacji gdzie falownik wysyła, a nie mamy umowy podpisanej to zakład naliczy nam opłatę za przesil, tak ze chyba nie ma się czym martwic
@piotrkorzeniowski628 to prawda. Ale tylko jeśli masz licznik jednokierunkowy. W zasadzie jak nie masz podpisanej umowy to w większości przypadków jest taki licznik. Ale przy wymianie mogą zmienić już na dwukierunkowy.
Wystarczy włączyć funkcję gen connect to grid input tj: zaznaczyć Gen connect to Grid Input w menu Gen Port Use - falownik nie może oddawać energii w stronę generatora
Ale to się tyczy złącza GEN. A falownik oddaje energię przez złącze grid
@@OZE4HOME Gen connect to Grid Input - mówi falownikowi że do Grid jest wpięty generator (deye będzie twój grid traktował jak agregat)
Zgadza się przy tym ustawieniu falownik nie oddaje energii do sieci, nie potrzebny żaden wyłącznik od grid
@twardyneon no tak. Ale to blokuje opcję portu gen do wykorzystania go jako mikroinverter lub smart load
@@OZE4HOME tak ale daje możliwość podłączenia generatora pod grid, a generator nie może dostać prądu zwrotnego, tak to zostało rozwiązane w deye.
tak na szybko pomysł: masz możliwość sterowania sygnałem różne urządzenia, może dałoby radę jakiegoś ATS-a (albo rozłącznik) podłączyć sterowanego falownikiem - gdy masz prąd to wszystko działa, aku też pracuje.ale gry brakuje prądu w baterii np 15% to od odpala ATS-a do czasu pojawienia się 25% i prądu z paneli.... nie wiem czy to dobry pomysł, taki mi przyszedł na szybko do głowy
Pomysł dobry. ATS tak czy inaczej załączy sieć ale na obwody w domu jak falownik przestanie zasilać budynek. Tak mam to podłączone. Jest jeszcze dodatkowo ten Tuya który mogę programować w interwałach czasowych ale jak wspomniałem to uciążliwe. Gdyby do niego jakiś sygnał sterujący podłączyć który wyzwalał by uruchomienie po rozładowaniu baterii jak piszesz to było by dobre. Pytanie czy można nim tak sterować. Ma jakieś styki dodatkowe...... Muszę to sprawdzić.
Pozdrawiam 👍
@@OZE4HOME ale ATS nie tak jak teraz na wyjściu, tylko drugi, na wejściu między siecią zewnętrzną a falownikiem. właśnie żeby błędu nie złapał. panel i bateria gdy się rozładują to daje bład bo nie ma sieci: chodziło mi o to żeby miał na ten czas sieć, nie wywali wtedy błędu, jak złapie słońce to podładuje baterię i wtedy znów się wyłączy żeby nie mógł dalej próbkować sieci
@NieCodziennyMajsterkuje no tak masz rację ale zamiast ats na wejściu mam teraz tego automatycznego TUYA. on może działać jak ATS i zamiast ATS.
@@OZE4HOME no to może być homeassistant, solarassistanta mam podłączonego do deye a to dalej wypuszczone na homeassistanta poprzez mqtt, mam tam pełne sterowanie w razie czego, możesz tak połączyć oba :)
@NieCodziennyMajsterkuje spróbuję z tym podziałać. Pomysł wydaje się bardzo dobrze byle by się wszystko zgrało.
Jak nie ma zasilania z sieci to jak wepchnie?
Jak nie ma zasilania to nie wepchnie. Ale jak wróci zasilanie to coś tam próbuje.
Dzięki temu dodatkowemu przełącznikowi falownik nie jest dodatkowym odbiornikiem prądu przez noc.. To jest dobre rozwiązanie. Jest wpięty tylko kiedy jest potrzebny.
To prawda. Sam Deye zużywa cały czas 100W mocy na swoje podtrzymanie. Dodatkowo 30W pomiarowo. Ten rozłącznik załatwia sprawę i uruchamia napięcie sieciowe tylko jak poziom baterii jest już niski. Niestety na razie trzeba to robić ręcznie lub przez ustawienie schematu załączania.
Pozdrawiam
W zasadzie to powinno być ujęte w instrukcji.
Powinno. A szczególnie ważna ta informacja jest dla osób bez podpisanej umowy z zakładem energetycznym. Ale niestety nie ma.
Wkońcu ktoś to powiedział, ale kiedy ja mówiłem że to nie jest typowe urzadzenie off-gridowe to się śmieją...najgorsze jest to że on nawet próbkuje w nocy ( kiedy mocy w aku starcza) i trzeba mieć zgłoszony falownik i magazyn bo mogą się przyczepić
To prawda. Dziękuję za komentarz.
Już się dowiadywałem, i u mojego dostawcy czyli Energa, można zgłosić instalację balkonową bez podpisywania umów i odbiorów. Wystarczy przedstawić dowód zakupu mikroinvertera do 800W i po sprawie.
@@OZE4HOME ale wiesz że to i tak naciągane ?
@_Slawek_ no wiem. Ale jedna z opcji. Drugą jest taka jak stosuję obecnie. Czyli całkowite odcinanie falownika od sieci jak to możliwe. Jednak pokrycie w energię na pełny rok jest trudne. Ale wykonalne.
@@OZE4HOME jak się przypier... to się będzie myśleć później....odcinanie deye ats jest kompletą żenadą, taki dobry i drogi inwerter tak traktować 😜
@_Slawek_ to prawda. Ale sam Deye też święty nie jest i ciągnie 100W na swoje utrzymanie z sieci. Mimo że magazyn pełny.
Dlatego to odcinanie jednak daje namiastkę offgridu 😉
سلام
امیدوارم زودتر این مشکل را رفع کنید ..شما دراین راستا زیاد زحمت کشیدید و هزنینه زیادی پرداخت کرده اید .
یک سوال
آیا این کیلد همان کار( چنجور )را انجام می دهد ؟
یعنی به صورت اتومات به شبکه وصل نمیشود .از انجایی که در محیط کاری دیدم چنجور به صورت اتوماتیک بعد از قطعی برق شبکه .ژنراتور بعد ۳ ثانیه در مدار جای شبکه را پرخواهد کرد و درصورت وصل برق شبکه از جابجایی در کنتاکتور های بسیار بسیار قدرتمند به حالت اماده باش برمیگردد ..حس میکنم بعداز قرارداد مابین نیروگاه چه خورشیدی یا انرژی ژنراتور توضیحات ومهندسین با تخصص در این راستا نصب و راهندازی خواهند کرد ..
با احترام خاص
ممنون از توجه شما. اگر دربارهی کلید تویا سوال دارید، باید بررسی کنم. فعلاً فقط میتوانم آن را کنترل کنم. اگر دربارهی ATS سوال دارید، بله، بهصورت خودکار عمل میکند.با احترام
Nie wprowadzaj ludzi w bład jesli ktoś robi na sieci to odlączają zasilanie a gdy falownik niema gridu to stycznik go całkowicie odłacza od sieci i nic nie wepnie jesli było by inaczej nie został by dopuszczony do sprzedaży.To ze on próbkuje i wysyła do sieci znikome wartości to prawda i tego nie zmienisz ale tylko w przypadku gdy ją ma wystarczy ze jednej fazy braknie automatycznie go odcina od grid dopiero gdy powróci zasilanie sprawdza parametry sieci i ją załacza , jesli masz licznik zwykły to nic nie musisz zgłaszać licznik to co próbkuje falownik poprostu ci doliczy do twojego rachunku ,a jesli chcesz być wporządku z zakladem energetycznym to zgloś ze masz ups na podczymywanie swojego domu i nie kombinuj z dodatkowym ATS bo bedzie ci wywalał blad za kazdym razem gdy rozladuje baterie a nie bedzie miał gridu.
Dziękuję za obszerny komentarz. Jeśli chodzi o tą wysyłkę to raczej na pewno masz rację choć mam w planach to zmierzyć. Zobaczymy czy nie pojawi się tam nic . A z UPS do zgłoszenia to w przypadku gdy wymienią mi licznik na dwukierunkowy tak właśnie zrobię . Dziękuję i pozdrawiam 👍
Mecenas o tym mówił w zeszlym roku. Tak ze ameryki nie odkryles. Ogolnie film śmietnik jsk dla mnie. Co wiecej mozna ustawić zeby nic nie dawal do sieci. To jest inna opcja ale tego nie wiesz a fiml nakrecasz. Dno
Dziękuję Ci bardzo za komentarz. Cieszę się że powstrzymałeś się od wulgaryzmów.
Pozdrawiam 😊
Niestety ludzie mają czasem problemy ze zrozumieniem treści filmu ale niestety tak to się kończy jak sie rzuca kamieniami w szkole zamiast się uczyć. Ale spokojnie kiedyś może to zrozumiesz.
Pozdrawiam serdecznie 😃
Meco? Ten chłopek co nie wie że jak sie podpiętym pod Ze to nie jest offgrid?
Kolejny wielki minus tych falowników to serwis i wsparcie. Tragedia nie da się dodzwonić a na zepsuty falownik czekamy już trzeci miesiąc
Niestety tak działają serwisy. Próbowałeś pisać maile? Mi tak w miarę odpowiadają w ciągu 24h od zapytania.
Przed zakupem Deye inwertera , podjechałem do firmy która jest ich serwisem .Po zapoznaniu się z warunkami w jakich te naprawy się odbywają to odstąpiłem od zakupu u nich inwertera ,choć z Poznania jest bardzo blisko.
@PVnascianie dobrze jest sprawdzić zaplecze. Miejmy nadzieję że nie będą się psuły. Pozdrawiam 😊
@@OZE4HOMEna pewno chcesz by ci się psuły?
Dzięki za wyłapanie literówki 😊 już poprawiam
Oddawanie energii sie nie oplaca. Oni sa jak pijawki
Zgadzam się.
Pozdrawiam