Mam u siebie w Off Gridzie Deye 12kW, 3 fazowy LV ( niskie napięcie ) od ponad roku więc mogę co nieco o nim napisać.. Na plus ; 1. Można zamontować do niego 15,6 kWp w PV, 2. Ma wejście GEN-eratora które może pełnić 3 funkcje - typowo do zasilania z agregatu prądotwórczego ale 3 fazowego lub SMART - gdzie nadwyżkę prądu może wysłać np. do grzałki grzejącej CWU lub Mikroinwerter gdzie można podłączyć - ja tak mam w trybie awaryjnym - inny falownik 3 fazowy z On Gridu aby go wykorzystać gdy np. nie ma zasilania z Sieci ZE w, a słonko ładnie świeci, 3. Przy zasilaniu z Sieci ZE może puścić na 1 fazie 12 kW, 4. Możliwość podłączenia kilku sztuk - parallel - w celu "podniesienia" mocy instalacji.. 5. Możliwość pracy z i bez baterii - wszystko zależy od softu . Gdy nie ma baterii może pracować jak zwykły falownik w On Gridzie - ma Certyfikat .. Teraz minusy ; 1. W pełnym Off Gridzie można taki falownik 12 kW obciążyć tylko do 50 % mocy nominalnej przy obciążenie asynetrycznym / nierówne obciążenie 3 faz - czyli 6 kW , czyli np. na L1 będzie 3 kW, na L2 będzie 1 kW, a na L3 6 kW to będzie chodził normalnie, natomiast gdy np. na L3 będzie już 7 kW to falownik "wywali" błąd i sie zresetuje... Gdzy natomiast wszstkie 3 fazy będą obciążone "równomiernie" np odbiornikiem typowo 3 fazowym to da radę do 12kW beż żadnego problemu - wtedy wszystko zależy od mocy / wielkości magazynu. 2. Falownik 3 fazowy można zasilić tylko agregatem prądotwórczym 3 fazowym, Teoretycznie można 1 fazowym podłączonym pod GEN / mikrofalownik ale będą duże straty i falownik może "odrzucić" taki prąd, 3. Trochę skomplikowane Menu / Ustawienia... Ustawienie jednego parametru jest zależne od innego - na początku jest to "problematyczne" ale wszystko idzie ustawić typowo pod "siebie". Tyle tak na szybko... Ogólnie taki falownik polecam ...
Czy to ma byc jakas konkretna wersja softu jesli chodzi o prace w ongridzie bez bateri? Pytam ponieważ mialem z nim problemy w postaci resetu i wchodzenie w bootloopa, problem ustal po dolozeniu bateri.
Doradzcie, co zastosować kiedy ruski rakiety i bomby spadają na glowe i prądu przeważnie nie ma. Skąd bierzesz te problemy? Wysysasz z paluszka? Brakuje ruskich dla imitacji realnych problem?
@@olegsarmatow3857 Ty potrzebujesz uwagi czy jak? W centrum Łodzi na dość bogatym osiedlu domków prądu nie ma kilkanaście razy na rok, bo dostawca nie dba o swoje linie i gałęzie zrywają sieć. Ile Ty masz lat?
@@witustube Ja akurat ładowanie magazynu mam zrealizowany nie przez Deye tylko przez "wcześniejszy" falownik 1 fazowy pod który też podłączam agregat 1 fazowy.. Czyli Deye i tego 1 fazowego Growatta 12 kW mam podłączone pod jeden magazyn - nic się nie gryzie w tym układzie... Chcesz dobry agregat to wybierz Fogo lub Sumera-Motor... Najlepiej na silniku Honda, Kohler .. Ja u siebie mam agregat 6 kW, 1 fazowy Sumera-Motor z silnikiem zasilanym ON - na takim mi zależało... Minusem bezpośredniego podłączenia agregatu prądotwórczego pod Deye przez złącze GEN jest to że to Deye decyduje kiedy ma załączyć agregat przez układ ATS, a nie kiedy Tobie na tym zależy..
Bardzo dobre video. Z poziomu użytkownika dodałbym kilka rzeczy. 1. Fakt że magazyny wysokonapięciowe mają znacznie mniejsze straty....ale kosztują średnio 4-5 razy więcej za tyle samo kWh co magazyny niskonapięciowe (obecnie można kupić w polskiej dystrybucji magazyny 15kWh już od 9500 netto). W lecie straty nie są problemem, bo obecnie przy cenach paneli łatwo "wymaksować" moc PV do danego falownika. 2. Menu falownika jest mega nieintuicyjne. Pisane jest przez jakiegoś gimnazjalistę który zaczyna przygodę z UI (projektowaniem interfejsu). Różnice między "Zero export to load vs zero export to CT" próbuje rozgryźć pół polskiego fachowego internetu.
Ten Deye 12kW przy ciągłej pracy w offgridzie / wogóle bez podłączenia do sieci / pobiera mi 13W w nocy, gdy obciążenie większe 13W-80W; w nocy temp 36-40st C, przy obciążeniu 4kW temp falownika skacze do 50st C. pozdrawiam
Bardz dobry materiał, zwłaszcza z omówieniem schematów. Jak by była możliwość omówienia ze schematem i połączeniem poglądowym, podłączeniem pod LOAD całego domu, to by była super sprawa.
@@pelsun6810 także idę taką samą drogą. Cenne jest zachowanie istniejących falowników. Przydałby się eksport niesymetryczny gdy jedna faza jest podbijana.
@@grzegorztawkinowicz8387słyszałem o tym że któryś z producentów ma to w planach wprowadzić, nie pamietam tylko o kim była mowa, ale postaram się odgrzebać na tygodniu swoje notatki
Witam. Brakuje w teście pomiarów zużycia energii np. podczas pracy w nocy bez paneli, poboru z baterii. Słyszałem równie_ że to co wyświetla jest przekłamane i mierz@c miernika i zużywa dużo więcej energii.
Doradzcie, co zastosować kiedy ruski rakiety i bomby spadają na glowe i prądu przeważnie nie ma. Skąd bierzesz te problemy? Wysysasz z paluszka? Brakuje ruskich dla imitacji realnych problem?
4:02 Sprawę załatwia odpowiednio dobrany magazyn energii , w moim wypadku 150% przeciętnego 24 godzinnego zapotrzebowania na energię , to jest 30kWh przy instalacji 9,6kWp
Z falownikiem Deye jest sporo problemów zwłaszcza jak brakuje banku energii. Jestem na grupach fb dotyczacych falowników Deye i widzę ile ludzie mają problemów z falownikiem. Odechcialo mi się kupować Deye. Pozdrawiam
Ja widzę to po drugiej strony z perspektywy instalatora i cała organizacja związana z tymi falownikami w Polsce jest bardzo słaba w porównaniu do innych producentów, od dystrybucji aż po serwis. Z tą nocą to chińczyki wymyślili sobie to, że falownik bez baterii w nocy przechodzi w tryb oszczędny, stąd mogą być częste problemy, że ktoś podpiął coś pod złącze Load, a ono po zachodzie słońca zostaje wyłączone. Z oprogramowaniem też po forach widzę, że ciągłe jaja i ciągłe aktualizacje - ba co ciekawe, lepiej żeby aktualizacje robił serwis, bo z poziomu konta instalatorskiego "coś może się zaciąć". Z ciekawości co planujesz wybrać do siebie?
@@pelsun6810 Na razie mam AZO 5kW mocy ciągłej. Jednofazowy off-grid hybrydowy. Mam też na starych zasadach z dotacji Afore. Ale szukam czegoś nowego dla off-grid hybrydowego. I zastanawiam się co wybrać?
@@pwaldek1960 To super. Nie każdy widać ma tyle szczęścia. Z tego co zaobserwowałem, to jak już uruchomisz, to nie ma potem problemu. Problem polega na tym skąd kupisz, brak dobrego tłumaczenia, brak magazyny i już jest problem, problem z serwisem, z aktualizacją oprogramowania lub brakiem do jego dostępu. Problem z właściwym tłumaczeniem.
Podpinasz normalny magazyn niskonapięciowy (oby tylko BMS magazynu współpracował z Deye - ale lista jest długa). Falownik sobie sam "dzieli" energie z magazynu na poszczególne fazy. Patrząc na końcówki masz dwie -plusową i minusową.
Tak, komunikował się i wyświetlał wskazania. Mam tylko podczas testów jedną dziwną rzecz, ze bateria master miała z reguły o jedna kropkę więcej na samej baterii niż slave. Pomimo prawidłowego połączenia naprzemiennego baterii
Może by test DEYE 3F 12-10-8-6 kw itd jakie mają straty przy niskich obciążeniach np. 1F 400 W , 2F 300W 3F 100W bo nie wiem czy kupić 12kw nad wymiarowy czy zadowolić się 6kw bo dom w godzinach po południowych i wieczornych średnio nie ma więcej jak 600w-1000w obciążenia a resztę w razie potrzeby dobierze sobie z sieci.
Należy pamiętać o tym że Deye w Off Gridzie ma "pełną" moc jeśli jest równomiernie / tak samo obciążony na wszystkich 3 fazach... Jeśli ma natomiast te fazy obciążone nie równomiernie / asymetrycznie to jest dostępne tylko 50% mocy nominalnej... Cały czas piszę o falowniku 3 fazowym, przy 1 fazowym tego problemy nie ma - moc jest dostępna cały czas do mocy nominalnej...
@@111KIEROWNIK Nie ot mi chodzi ,wszyscy piszą sprawność falownika wynosi np. 95% ale nie piszą że to jest przy 100% max obciążenia , ale ile wynosi sprawność przy 10-20% obciążenia pewnie sprawność nie wynosi więcej jak 50% nikt tego nie pisz .Dla tego prosiłem o testy deye na niskich obciążeniach bo z tego co widzę w opisach to wada deje 6kw i 12kw jest taka sama różnica w cenie nie wielka może to jest ten sam falownik tylko jest blokowany w sofcie .
@@kuba0129 Jeśli chodzi o "bebechy" - nie jestem pewien na 100 % - ale chyba są inne choć jest to ten sam "typoszereg".. Jeśli mas pieniądze to bierz od razu 12kW, choć już są dostępne na LV falowniki większe 14-20 kW.. Ja akurat nie patrzę na problem zużycia na potrzeby własne / sprawność bo jak na razie mam taki "malutki" magazyn w LF280k i układzie 4 x 16s1p - po prosto to ma działać... Nie ma czegoś takiego jak "perpetum mobile" tym bardziej przy falownikach...
U siebie miałem go odłączonego od Sieci ZE - praca wyspowa - chyba w okolicach końca marca i dopiero go włączyłem w Sieć ZE w zeszłym tygodniu gdy już był niski stan baterii - po tych deszczach co przechodziły przez Polskę...
Mam pytanie, czy falownik będzie działać np w offgrid przy wysokim napięciu w sieci ( powyżej 255v)? A jakie są alternatywne falowniki żeby mieć backup i offgrid jak nie ma zasilania?
Gdy mamy te 253V w sieci to Deye hybryda z magazynem odłącza się od sieci i pracuje dalej w off gridzie. No i moduluje produkcję z PV do poziomu ładowania baterii i zapotrzebowania Load. Warunek to musi mieć podpięty chociażby malutki magazyn.
I zabrakło największego +, cena te 200 zł straty rocznej ze sprawności zwróci się szybko... Elastycznego tego falownika zwłaszcza jeżeli chodzi o baterie (dowolnej marki) na duży plus w stosunku do huawei :P
A co za problem zainstalować urządzenia sygnalizacyjne (dzwonek, lampa, etc.), które zasygnalizują nam zanik zasilania sieci? Trochę taki "problem na siłę"...
Czy w hybrydzie można wykonać automatyczne zmniejszanie mocy eksportu w zależności od napięcia w sieci? Powyższe ma ograniczyć ilość wyłączeń falownika.
W każdym falowniku da się to zrobić, nawet stringowym Tylko, że produkcja zostaje po prostu ucięta. Nie widziałem w żadnym hybrydowym falowniku jeszcze takiego zastosowania, żeby ładowanie baterii „ucinało” „nadwyżkę eksportu” gdzie przez nadwyżkę eksportu rozumiemy przekraczane napięcie
@@pelsun6810 Na FoxESS można wskazać próg napięciowy przy którym ma nastąpić zmniejszanie mocy falownika. Określa sie to w % mocy nominalnej na jeden V przyrostu napięcia w sieci.
@@pelsun6810zmieniłeś i wymieszałeś problem. Przeczytaj z uwagą pytanie bez interpretacji własnej. Eksport jest tylko do sieci operatora a nie magazynu energii tj. akumulatorów. Deye ma wiele funkcjonalności. Możliwa jest praca z siecią lub bez niej. Akumulatory są wymagane np. do przełączania gdy jest zanik napięcia w sieci. Moje pytanie starałem się sformułować w miarę możliwości czytelnie.
@@grzegorztawkinowicz8387 Rozszerzyłem odpowiedź. Jeżeli chodzi o parametr P(U) o którym piszesz to każdy sensowny falownik na którym do tej pory pracowaliśmy ma tą funkcje, nie jest to nic skomplikowanego. Nie wiem nawet czy nie jest to wymóg IRESD, żeby można było przyłączać falownik do sieci.
Czy drugi falownik, ktory ma współpracować z deye (konkretnie w moim przypadku huawej) musi być bezpośrednio podpiety do deye czy wystarczy, ze bedzie działał w tej samej sieci, ale np. w innym pomieszczeniu? Bede rozbudowywał sieć i zastanawiam się nad DEYE-SUN-15K-SG01HP3-EU-AM2 lub Sofar-Solar-HYD15KTL. Może doradzicie?
Tak drugi falownik wtedy jest podpięty pod złącze generatora. Co do pytania Deye czy Sofar to odpowiedziałbym humorystycznie, że z dwojga złego lepiej w Deye ;)
bo chcę mieć instalację z beckupem, która bedzie działała nawet, gdy nie bedzie zasilania z siec. W przypadku huaweia przy braku zasilania sieci mam tylki tyle pradu ile jest w baterii Luna 2000 (najdroższej chyba na rynku), Bateria sie już nie ładuje nawet jak świeci słońce, falownik nie działa i nie daje zasilania na dom. @@pelsun6810
Mam 20 tyś zł, Panele fotowoltaiczne 100 watt 75 volt / 80 sztuk , generator 9kW / istniejącą fotovoltaikę on/grid 9kW // ale chę niezależność/// co mam zrobić jaką Deye kupić
Bierz 12kW ( są już moce dostępne 14-20kW w LV ale cena to już "kosmos" ) , gdy nie będzie prądu w Sieci ZE / awaria to "przepinasz" ten falownik z On Gridu pod złącze GEN w Deye i wtedy te 2 falowniki jeśli mają podpięte panele będą pracować jako jeden - Deye / magazyn / zasilanie domu przez złącze LOAD... Ja tak mam zrobione że w On Gridzie mam Froniusa 10kW którym za pomocą przełącznika agregat / sieć mam możliwość sterowania nim czy chcę wysyłać prąd z niego do Sieci OSD czy do Deye po aktywacji mikroinwerter na złącze GEN... Jeśli chodzi o "całkowite" odcięcie się od zasilania z Sieci OSD w Polskich realiach NIE ma szans... Musiałbyś mieć minimum 50kWp w PV oraz bardzo duży magazyn energii lub często odpalać agregat prądotwórczy ( koszt paliwa ) aby ten ww. magazyn naładować... Wtedy w okresie letnim ten prąd się marnuje z tych 50 kWp w PV bo masz go wtedy nadmiar, a w zimę zaś te 50 kWp będzie za mało, tym bardziej jeśli ogrzewasz dom PC o mocy np 10kW...
@@RK-bm9kq Słusznie, zmniejszanie odległości między magazynem, a falownikiem skutecznie wpłynie nam na ograniczenie strat związanych z nagrzewaniem się przewodów. Niestety nie zawsze jest to wykonalne.
Cena zabija. kupiłem falownik za 1K . 6kw , bawię się , rzadko mam wyłączeni . Ale gdyby to mi wystarczy . za 1/10 ceny..Szkoda że zaczęli podbijać cenne bo bym wzioł ale nie za 8/12 k . Max co one są warte to 6 k , Jak dla mnie.. 🥱🤔
super, dzięki za podpowiedź, szukałem też ergom, ale trafiłem na te standardowe... Temat rozwiązałem szyną zbiorczą za pomocą zuga, ale to na pewno ułatwi spinanie tego ustrojstwa ;)
Najważniejsza wada Deye to pobór mocy. 20w na fazę na okrągło, w starszych modelach więcej. No i pobór energii z baterii bez obciążenia. Latem to nie problem, nadrobi za dnia, ale zimą z instalacji 5kWp wszystko pójdzie na utrzymanie falownika. a w mniejszych instalacjach pobierze z sieci - zupełnie bez sensu. Zwykle falowniki On gridowe zimą mają lepszą sprawność.
@@marekzguta-3104 zyski dzienne latem liczysz tak: ilość kWp w panelach razy 5. Czyli z 1kWp masz 5kWh dziennie latem. W grudniu to 5 do 10% tego, czyli z instalacji 1kWp masz 0.2 do 0.5kWh dziennie. I wtedy pobór falownika hybrydowego będzie wiekszy niż uzysk że słońca. To najważniejsza wada falowników hybrydowych. Dlatego ludziska instalują po 12 czy 15kWp, aby nawet zimą wyjść na plus (choć niewielki).
@@pwaldek1960 niby tak, ale niektóre w trybie "wyłączony" i tak coś biorą z baterii. Mnie dwa razy wyłączony na dłużej falownik do zera wyjechał akumulatory. Nie wiem jak Deye. Mimo wszystko klasyczny on grid ma swoje zalety
@@szoferr UPS zasila cały dom? Wszystkie obwody? Nie sądzę. Nawet jak działa UPS to zasila tylko konkretne urządzenie, a w instalacji domowej nie ma zasilania. Chyba jednak jest różnica...
Gdzie zapominam o stratach? Pokazane są straty i to, że ten falownik ma je nie małe. Robiłem też testy ładowania i rozładowania z sieci i do sieci i wychodziło straty 8% na ładowaniu i około 4% na rozładowaniu.
@@pelsun6810 później wspomniałeś ale też źle. Jak napisałem, straty przy małym zużyciu np. w nocy potrafią wynosić nawet kilkaset procent! Przy dużym zużyciu będzie dobre 20% Przynajmniej tak jak na moim urządzeniu. Przetwornica cały czas pobiera prąd a do tego jeszcze dochodzą straty przy zmianie stałego na zmienny + straty cieplne+ wentylatory przy dużym obciążeniu.
Doradzcie, co zastosować kiedy ruski rakiety i bomby spadają na glowe i prądu przeważnie nie ma. Skąd bierzesz te problemy? Wysysasz z paluszka? Brakuje ruskich dla imitacji realnych problem?
@@olegsarmatow3857 No nie wiem... Jakich potrzebujesz... ? Najpierw zacznij od takich "czerwonych " grzybków, potem może trochę mirabelek, a najwięcej to takich od których ZMĄDRZEJESZ - choć Tobie to nie grozi... 🤣🤣🤣 Najlepszą "terapią" dla Ciebie będzie jednak bardzo mocny rozpęd i bieg w kierunku jakiegoś muru tak abyś go nie przebił... To się nazywa "baranek z przytupem"... Jak wykonasz to co napisałem - a wierz mi, pisałem specjalnie dla Ciebie od Serca - to napisz cokolwiek, ale już "mondrego" , a nie "bełkotu" jaki dotychczas pisałeś... Tak ogólnie - Brawo Ty..😛
Mam u siebie w Off Gridzie Deye 12kW, 3 fazowy LV ( niskie napięcie ) od ponad roku więc mogę co nieco o nim napisać..
Na plus ;
1. Można zamontować do niego 15,6 kWp w PV,
2. Ma wejście GEN-eratora które może pełnić 3 funkcje - typowo do zasilania z agregatu prądotwórczego ale 3 fazowego lub SMART - gdzie nadwyżkę prądu może wysłać np. do grzałki grzejącej CWU lub Mikroinwerter gdzie można podłączyć - ja tak mam w trybie awaryjnym - inny falownik 3 fazowy z On Gridu aby go wykorzystać gdy np. nie ma zasilania z Sieci ZE w, a słonko ładnie świeci,
3. Przy zasilaniu z Sieci ZE może puścić na 1 fazie 12 kW,
4. Możliwość podłączenia kilku sztuk - parallel - w celu "podniesienia" mocy instalacji..
5. Możliwość pracy z i bez baterii - wszystko zależy od softu . Gdy nie ma baterii może pracować jak zwykły falownik w On Gridzie - ma Certyfikat ..
Teraz minusy ;
1. W pełnym Off Gridzie można taki falownik 12 kW obciążyć tylko do 50 % mocy nominalnej przy obciążenie asynetrycznym / nierówne obciążenie 3 faz - czyli 6 kW , czyli np. na L1 będzie 3 kW, na L2 będzie 1 kW, a na L3 6 kW to będzie chodził normalnie, natomiast gdy np. na L3 będzie już 7 kW to falownik "wywali" błąd i sie zresetuje...
Gdzy natomiast wszstkie 3 fazy będą obciążone "równomiernie" np odbiornikiem typowo 3 fazowym to da radę do 12kW beż żadnego problemu - wtedy wszystko zależy od mocy / wielkości magazynu.
2. Falownik 3 fazowy można zasilić tylko agregatem prądotwórczym 3 fazowym, Teoretycznie można 1 fazowym podłączonym pod GEN / mikrofalownik ale będą duże straty i falownik może "odrzucić" taki prąd,
3. Trochę skomplikowane Menu / Ustawienia... Ustawienie jednego parametru jest zależne od innego - na początku jest to "problematyczne" ale wszystko idzie ustawić typowo pod "siebie".
Tyle tak na szybko...
Ogólnie taki falownik polecam ...
Czy to ma byc jakas konkretna wersja softu jesli chodzi o prace w ongridzie bez bateri? Pytam ponieważ mialem z nim problemy w postaci resetu i wchodzenie w bootloopa, problem ustal po dolozeniu bateri.
Podaj jaki masz dokladnie agregat pradotworczy podlaczony do Deye
Doradzcie, co zastosować kiedy ruski rakiety i bomby spadają na glowe i prądu przeważnie nie ma.
Skąd bierzesz te problemy? Wysysasz z paluszka? Brakuje ruskich dla imitacji realnych problem?
@@olegsarmatow3857 Ty potrzebujesz uwagi czy jak? W centrum Łodzi na dość bogatym osiedlu domków prądu nie ma kilkanaście razy na rok, bo dostawca nie dba o swoje linie i gałęzie zrywają sieć. Ile Ty masz lat?
@@witustube Ja akurat ładowanie magazynu mam zrealizowany nie przez Deye tylko przez "wcześniejszy" falownik 1 fazowy pod który też podłączam agregat 1 fazowy..
Czyli Deye i tego 1 fazowego Growatta 12 kW mam podłączone pod jeden magazyn - nic się nie gryzie w tym układzie...
Chcesz dobry agregat to wybierz Fogo lub Sumera-Motor... Najlepiej na silniku Honda, Kohler ..
Ja u siebie mam agregat 6 kW, 1 fazowy Sumera-Motor z silnikiem zasilanym ON - na takim mi zależało...
Minusem bezpośredniego podłączenia agregatu prądotwórczego pod Deye przez złącze GEN jest to że to Deye decyduje kiedy ma załączyć agregat przez układ ATS, a nie kiedy Tobie na tym zależy..
Bardzo dobre video. Z poziomu użytkownika dodałbym kilka rzeczy. 1. Fakt że magazyny wysokonapięciowe mają znacznie mniejsze straty....ale kosztują średnio 4-5 razy więcej za tyle samo kWh co magazyny niskonapięciowe (obecnie można kupić w polskiej dystrybucji magazyny 15kWh już od 9500 netto). W lecie straty nie są problemem, bo obecnie przy cenach paneli łatwo "wymaksować" moc PV do danego falownika. 2. Menu falownika jest mega nieintuicyjne. Pisane jest przez jakiegoś gimnazjalistę który zaczyna przygodę z UI (projektowaniem interfejsu). Różnice między "Zero export to load vs zero export to CT" próbuje rozgryźć pół polskiego fachowego internetu.
Ten Deye 12kW przy ciągłej pracy w offgridzie / wogóle bez podłączenia do sieci / pobiera mi 13W w nocy, gdy obciążenie większe 13W-80W; w nocy temp 36-40st C, przy obciążeniu 4kW temp falownika skacze do 50st C. pozdrawiam
Bardz dobry materiał, zwłaszcza z omówieniem schematów. Jak by była możliwość omówienia ze schematem i połączeniem poglądowym, podłączeniem pod LOAD całego domu, to by była super sprawa.
W takim razie jak falownik nie ma tych opisanych wad i jest bardziej godny polecenia? Planuję instalację 5kW z magazynem 10kW
Bardzo cenne, czysto nie dostępne informacje. Powodzenia
Panie Grzegorzu dziękuję za podzielenie się opinią! To efekt praktycznie tygodniowego "doktoryzowania" się nad tym falownikiem.
@@pelsun6810 także idę taką samą drogą. Cenne jest zachowanie istniejących falowników. Przydałby się eksport niesymetryczny gdy jedna faza jest podbijana.
@@grzegorztawkinowicz8387słyszałem o tym że któryś z producentów ma to w planach wprowadzić, nie pamietam tylko o kim była mowa, ale postaram się odgrzebać na tygodniu swoje notatki
Witam. Brakuje w teście pomiarów zużycia energii np. podczas pracy w nocy bez paneli, poboru z baterii. Słyszałem równie_ że to co wyświetla jest przekłamane i mierz@c miernika i zużywa dużo więcej energii.
Doradzcie, co zastosować kiedy ruski rakiety i bomby spadają na glowe i prądu przeważnie nie ma.
Skąd bierzesz te problemy? Wysysasz z paluszka? Brakuje ruskich dla imitacji realnych problem?
O tego niestety nie testowałem, skupiłem się na stratach mocy przy produkcji i ładowaniu magazynu i one są niestety bardzo wysokie
@@olegsarmatow3857 Iść do Lekarza na Badania , a potem do Apteki po "garść" tabletek na UROJENIA....
4:02 Sprawę załatwia odpowiednio dobrany magazyn energii , w moim wypadku 150% przeciętnego 24 godzinnego zapotrzebowania na energię , to jest 30kWh przy instalacji 9,6kWp
Z falownikiem Deye jest sporo problemów zwłaszcza jak brakuje banku energii. Jestem na grupach fb dotyczacych falowników Deye i widzę ile ludzie mają problemów z falownikiem. Odechcialo mi się kupować Deye.
Pozdrawiam
Ja widzę to po drugiej strony z perspektywy instalatora i cała organizacja związana z tymi falownikami w Polsce jest bardzo słaba w porównaniu do innych producentów, od dystrybucji aż po serwis. Z tą nocą to chińczyki wymyślili sobie to, że falownik bez baterii w nocy przechodzi w tryb oszczędny, stąd mogą być częste problemy, że ktoś podpiął coś pod złącze Load, a ono po zachodzie słońca zostaje wyłączone. Z oprogramowaniem też po forach widzę, że ciągłe jaja i ciągłe aktualizacje - ba co ciekawe, lepiej żeby aktualizacje robił serwis, bo z poziomu konta instalatorskiego "coś może się zaciąć". Z ciekawości co planujesz wybrać do siebie?
@@pelsun6810 Na razie mam AZO 5kW mocy ciągłej. Jednofazowy off-grid hybrydowy. Mam też na starych zasadach z dotacji Afore. Ale szukam czegoś nowego dla off-grid hybrydowego. I zastanawiam się co wybrać?
Ja mam Deye ponad rok i absolutnie żadnych problemów. Można zapomnieć o fotowoltaice bo on robi robotę do której ej jest przeznaczony.
@@pwaldek1960 To super. Nie każdy widać ma tyle szczęścia. Z tego co zaobserwowałem, to jak już uruchomisz, to nie ma potem problemu. Problem polega na tym skąd kupisz, brak dobrego tłumaczenia, brak magazyny i już jest problem, problem z serwisem, z aktualizacją oprogramowania lub brakiem do jego dostępu. Problem z właściwym tłumaczeniem.
Mam taki falownik Deye 12kW trójfazowy LV. Czy do niego muszę podłączyć magazyn energii też trójfazowy.???
Podpinasz normalny magazyn niskonapięciowy (oby tylko BMS magazynu współpracował z Deye - ale lista jest długa). Falownik sobie sam "dzieli" energie z magazynu na poszczególne fazy. Patrząc na końcówki masz dwie -plusową i minusową.
Cześć, czy udało ci się sprawdzić wskazania BMS-a od tych baterii Heckmana?
Tak, komunikował się i wyświetlał wskazania. Mam tylko podczas testów jedną dziwną rzecz, ze bateria master miała z reguły o jedna kropkę więcej na samej baterii niż slave. Pomimo prawidłowego połączenia naprzemiennego baterii
Może by test DEYE 3F 12-10-8-6 kw itd jakie mają straty przy niskich obciążeniach np. 1F 400 W , 2F 300W 3F 100W bo nie wiem czy kupić 12kw nad wymiarowy czy zadowolić się 6kw bo dom w godzinach po południowych i wieczornych średnio nie ma więcej jak 600w-1000w obciążenia a resztę w razie potrzeby dobierze sobie z sieci.
Należy pamiętać o tym że Deye w Off Gridzie ma "pełną" moc jeśli jest równomiernie / tak samo obciążony na wszystkich 3 fazach... Jeśli ma natomiast te fazy obciążone nie równomiernie / asymetrycznie to jest dostępne tylko 50% mocy nominalnej... Cały czas piszę o falowniku 3 fazowym, przy 1 fazowym tego problemy nie ma - moc jest dostępna cały czas do mocy nominalnej...
@@111KIEROWNIK Nie ot mi chodzi ,wszyscy piszą sprawność falownika wynosi np. 95% ale nie piszą że to jest przy 100% max obciążenia , ale ile wynosi sprawność przy 10-20% obciążenia pewnie sprawność nie wynosi więcej jak 50% nikt tego nie pisz .Dla tego prosiłem o testy deye na niskich obciążeniach bo z tego co widzę w opisach to wada deje 6kw i 12kw jest taka sama różnica w cenie nie wielka może to jest ten sam falownik tylko jest blokowany w sofcie .
@@kuba0129 Jeśli chodzi o "bebechy" - nie jestem pewien na 100 % - ale chyba są inne choć jest to ten sam "typoszereg"..
Jeśli mas pieniądze to bierz od razu 12kW, choć już są dostępne na LV falowniki większe 14-20 kW..
Ja akurat nie patrzę na problem zużycia na potrzeby własne / sprawność bo jak na razie mam taki "malutki" magazyn w LF280k i układzie 4 x 16s1p - po prosto to ma działać... Nie ma czegoś takiego jak "perpetum mobile" tym bardziej przy falownikach...
Nie ma to jak wyłączać pv pod obciążeniem 😂 gratulacje
Czy jest ten falownik strikte do zasilania offgrid? W sensie np czy szkodzi mu praca wyspowa np. 5 msc w roku albo wiecej?
W żaden sposób nie będzie to dla niego przeszkodą, także śmiało można go stosować do takich zastosowań
U siebie miałem go odłączonego od Sieci ZE - praca wyspowa - chyba w okolicach końca marca i dopiero go włączyłem w Sieć ZE w zeszłym tygodniu gdy już był niski stan baterii - po tych deszczach co przechodziły przez Polskę...
Mam pytanie, czy falownik będzie działać np w offgrid przy wysokim napięciu w sieci ( powyżej 255v)?
A jakie są alternatywne falowniki żeby mieć backup i offgrid jak nie ma zasilania?
Powinien przełączyć się na backup, zamiast restartować się. Ale nie mieliśmy nigdy potrzeby żeby to testować, także nie odpowiem precyzyjnie
Gdy mamy te 253V w sieci to Deye hybryda z magazynem odłącza się od sieci i pracuje dalej w off gridzie. No i moduluje produkcję z PV do poziomu ładowania baterii i zapotrzebowania Load.
Warunek to musi mieć podpięty chociażby malutki magazyn.
I zabrakło największego +, cena te 200 zł straty rocznej ze sprawności zwróci się szybko... Elastycznego tego falownika zwłaszcza jeżeli chodzi o baterie (dowolnej marki) na duży plus w stosunku do huawei :P
Poproszę o informacje gdzie ustawia się te ograniczenie prądu dla baterii.
ustawienia baterii --> maksymalne ładowanie i maksymalne rozładowanie
Pelsun, co to za aplikacja na telefon do obliczania tych strat na kablach? Pozdrawiam.
na IOS Electrodoc Pro, na androida jest też tylko jakoś inaczej się nazywa, nie pamiętam dokładnie
Czy do falownika Deye można podłączyć baterie wysokonapięciowe czy tylko niskonapięciowe ?
To zależy jaki masz falownik bo są niskonapięciowe i wysokonapieciowr
A co za problem zainstalować urządzenia sygnalizacyjne (dzwonek, lampa, etc.), które zasygnalizują nam zanik zasilania sieci? Trochę taki "problem na siłę"...
Co ci da lampa czy dzwonek jak w danej chwili jesteś na ogrodzie, albo pod prysznicem. Nie powiedziałbym że jest to problem na siłę
Czy w hybrydzie można wykonać automatyczne zmniejszanie mocy eksportu w zależności od napięcia w sieci? Powyższe ma ograniczyć ilość wyłączeń falownika.
W każdym falowniku da się to zrobić, nawet stringowym
Tylko, że produkcja zostaje po prostu ucięta.
Nie widziałem w żadnym hybrydowym falowniku jeszcze takiego zastosowania, żeby ładowanie baterii „ucinało” „nadwyżkę eksportu” gdzie przez nadwyżkę eksportu rozumiemy przekraczane napięcie
@@pelsun6810 Na FoxESS można wskazać próg napięciowy przy którym ma nastąpić zmniejszanie mocy falownika. Określa sie to w % mocy nominalnej na jeden V przyrostu napięcia w sieci.
@@pelsun6810zmieniłeś i wymieszałeś problem. Przeczytaj z uwagą pytanie bez interpretacji własnej. Eksport jest tylko do sieci operatora a nie magazynu energii tj. akumulatorów. Deye ma wiele funkcjonalności. Możliwa jest praca z siecią lub bez niej. Akumulatory są wymagane np. do przełączania gdy jest zanik napięcia w sieci. Moje pytanie starałem się sformułować w miarę możliwości czytelnie.
@@grzegorztawkinowicz8387 Rozszerzyłem odpowiedź. Jeżeli chodzi o parametr P(U) o którym piszesz to każdy sensowny falownik na którym do tej pory pracowaliśmy ma tą funkcje, nie jest to nic skomplikowanego. Nie wiem nawet czy nie jest to wymóg IRESD, żeby można było przyłączać falownik do sieci.
Czy drugi falownik, ktory ma współpracować z deye (konkretnie w moim przypadku huawej) musi być bezpośrednio podpiety do deye czy wystarczy, ze bedzie działał w tej samej sieci, ale np. w innym pomieszczeniu? Bede rozbudowywał sieć i zastanawiam się nad DEYE-SUN-15K-SG01HP3-EU-AM2 lub Sofar-Solar-HYD15KTL. Może doradzicie?
Tak drugi falownik wtedy jest podpięty pod złącze generatora. Co do pytania Deye czy Sofar to odpowiedziałbym humorystycznie, że z dwojga złego lepiej w Deye ;)
A z ciekawości z jakiego powodu nie chcesz drugiego Huaweia?
bo chcę mieć instalację z beckupem, która bedzie działała nawet, gdy nie bedzie zasilania z siec. W przypadku huaweia przy braku zasilania sieci mam tylki tyle pradu ile jest w baterii Luna 2000 (najdroższej chyba na rynku), Bateria sie już nie ładuje nawet jak świeci słońce, falownik nie działa i nie daje zasilania na dom. @@pelsun6810
@@pelsun6810 A jak to będzie działało jak huawei bedzie w innym pomieszczeniu bez możliwości podpięcia go bezpośrednio do deye?
@@mariuszs9836 w Huaweiu też możesz mieć backup - dokupujesz jedynie backupboxa, minus że ten backup jest jednofazowy,
Mam 20 tyś zł, Panele fotowoltaiczne 100 watt 75 volt / 80 sztuk , generator 9kW / istniejącą fotovoltaikę on/grid 9kW //
ale chę niezależność/// co mam zrobić jaką Deye kupić
Bierz 12kW ( są już moce dostępne 14-20kW w LV ale cena to już "kosmos" ) , gdy nie będzie prądu w Sieci ZE / awaria to "przepinasz" ten falownik z On Gridu pod złącze GEN w Deye i wtedy te 2 falowniki jeśli mają podpięte panele będą pracować jako jeden - Deye / magazyn / zasilanie domu przez złącze LOAD...
Ja tak mam zrobione że w On Gridzie mam Froniusa 10kW którym za pomocą przełącznika agregat / sieć mam możliwość sterowania nim czy chcę wysyłać prąd z niego do Sieci OSD czy do Deye po aktywacji mikroinwerter na złącze GEN...
Jeśli chodzi o "całkowite" odcięcie się od zasilania z Sieci OSD w Polskich realiach NIE ma szans... Musiałbyś mieć minimum 50kWp w PV oraz bardzo duży magazyn energii lub często odpalać agregat prądotwórczy ( koszt paliwa ) aby ten ww. magazyn naładować...
Wtedy w okresie letnim ten prąd się marnuje z tych 50 kWp w PV bo masz go wtedy nadmiar, a w zimę zaś te 50 kWp będzie za mało, tym bardziej jeśli ogrzewasz dom PC o mocy np 10kW...
@@111KIEROWNIK Ja mam podpięte mikroinwertery pod złącze GEN i deye mi ję ciągle odłącza
nie mam tego problemu. Od lutego mam mikro hoymiles podpięty. Może soft w Twoim coś chrzani?
Jeszcze można podłączyć turbinę wiatrową
Zgadza się, ale w naszych polskich warunkach mam odczucie że małe turbiny niezbyt ciekawie wyglądają pod kątem wydajności
@@pelsun6810 Jeszcze pracują nad oprogramowaniem do wiatraków :)
@@RK-bm9kq Słusznie, zmniejszanie odległości między magazynem, a falownikiem skutecznie wpłynie nam na ograniczenie strat związanych z nagrzewaniem się przewodów. Niestety nie zawsze jest to wykonalne.
i mówimy o niskonapięciowych, bo w wysokonapięciowych nie stanowi to znaczącego problemu
Cena zabija. kupiłem falownik za 1K . 6kw , bawię się , rzadko mam wyłączeni . Ale gdyby to mi wystarczy . za 1/10 ceny..Szkoda że zaczęli podbijać cenne bo bym wzioł ale nie za 8/12 k . Max co one są warte to 6 k , Jak dla mnie.. 🥱🤔
Zwężane końcówki mają oznaczenie KORW.
super, dzięki za podpowiedź, szukałem też ergom, ale trafiłem na te standardowe... Temat rozwiązałem szyną zbiorczą za pomocą zuga, ale to na pewno ułatwi spinanie tego ustrojstwa ;)
Najważniejsza wada Deye to pobór mocy. 20w na fazę na okrągło, w starszych modelach więcej. No i pobór energii z baterii bez obciążenia. Latem to nie problem, nadrobi za dnia, ale zimą z instalacji 5kWp wszystko pójdzie na utrzymanie falownika. a w mniejszych instalacjach pobierze z sieci - zupełnie bez sensu. Zwykle falowniki On gridowe zimą mają lepszą sprawność.
co ty bredzisz!?, na sline bedzie chodzil? a zima co? 1kw przez caly dzien wyprodukuje tylko?! - zalosne
@@marekzguta-3104 zyski dzienne latem liczysz tak: ilość kWp w panelach razy 5.
Czyli z 1kWp masz 5kWh dziennie latem.
W grudniu to 5 do 10% tego, czyli z instalacji 1kWp masz 0.2 do 0.5kWh dziennie. I wtedy pobór falownika hybrydowego będzie wiekszy niż uzysk że słońca. To najważniejsza wada falowników hybrydowych. Dlatego ludziska instalują po 12 czy 15kWp, aby nawet zimą wyjść na plus (choć niewielki).
@@wojciechbedzinski9551a jaki problem w ujowa pogodę, zaśnieżone moduły wyłączyć falownik?
@@pwaldek1960 niby tak, ale niektóre w trybie "wyłączony" i tak coś biorą z baterii. Mnie dwa razy wyłączony na dłużej falownik do zera wyjechał akumulatory. Nie wiem jak Deye. Mimo wszystko klasyczny on grid ma swoje zalety
Bo najlepiej zasilić z wyjścia load urządzenia na których nam zależy najbardziej, a pozostałe klasycznie.
Poniżej filmik Rafała odnośnie współpracy Deye i agregatu...
th-cam.com/video/uDCY8Ua5AYY/w-d-xo.html
Deye 12 ma mieć 125mm2
Na podstawie czego? Wg tabeli projektowych 70mm2 montowane bez osłon już załatwia temat. Nawet Deye w serii AI daje taki przekrój przewodu
Jest jeszcze jeden minus przełączenia automatycznego, przyjeżdża straż, odcina zasilanie przy liczniku, a tu klops, prąd nadal jest w budynku.
Słuszna uwaga i pełna zgoda panie Tomku
No ale wszyscy mamy UPSy w domach to co, mamy je wyrzucić?
@@szoferr UPS zasila cały dom? Wszystkie obwody? Nie sądzę. Nawet jak działa UPS to zasila tylko konkretne urządzenie, a w instalacji domowej nie ma zasilania. Chyba jednak jest różnica...
@tomaszdabrowski9261 Zasila tylko oświetlenie w całym domu plus lodówka
Zapominasz o stratach i zużycie na przetwornicę.
Ludziom głupoty odpowiadasz.
U mnie w nocy pobór jest okolo 30W
Ale akumulator oddaję ponad 100w
Gdzie zapominam o stratach? Pokazane są straty i to, że ten falownik ma je nie małe. Robiłem też testy ładowania i rozładowania z sieci i do sieci i wychodziło straty 8% na ładowaniu i około 4% na rozładowaniu.
@@pelsun6810 później wspomniałeś ale też źle.
Jak napisałem, straty przy małym zużyciu np. w nocy potrafią wynosić nawet kilkaset procent!
Przy dużym zużyciu będzie dobre 20%
Przynajmniej tak jak na moim urządzeniu.
Przetwornica cały czas pobiera prąd a do tego jeszcze dochodzą straty przy zmianie stałego na zmienny + straty cieplne+ wentylatory przy dużym obciążeniu.
Doradzcie, co zastosować kiedy ruski rakiety i bomby spadają na glowe i prądu przeważnie nie ma.
Skąd bierzesz te problemy? Wysysasz z paluszka? Brakuje ruskich dla imitacji realnych problem?
Należy iść do Lekarza aby przepisał "odpowiednie" lekarstwa / pigułki ...
@@111KIEROWNIK
Jakich używasz ? Podziel się doswiadczeniem
@@olegsarmatow3857 No nie wiem... Jakich potrzebujesz... ?
Najpierw zacznij od takich "czerwonych " grzybków, potem może trochę mirabelek, a najwięcej to takich od których ZMĄDRZEJESZ - choć Tobie to nie grozi... 🤣🤣🤣
Najlepszą "terapią" dla Ciebie będzie jednak bardzo mocny rozpęd i bieg w kierunku jakiegoś muru tak abyś go nie przebił... To się nazywa "baranek z przytupem"...
Jak wykonasz to co napisałem - a wierz mi, pisałem specjalnie dla Ciebie od Serca - to napisz cokolwiek, ale już "mondrego" , a nie "bełkotu" jaki dotychczas pisałeś...
Tak ogólnie - Brawo Ty..😛
8:18 "rozładowywujemy" xD
ahhh pełna zgoda ;) Dziękuję za zwrócenie uwagi
Źle słychać. Pozdrawiam
Ja słyszę dobrze może Pan nie podgłośnił , pozdrawiam