Błędna percepcja zadania

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 5

  • @alanoblog
    @alanoblog 2 หลายเดือนก่อน +3

    Dzień dobry, kiedy możemy spodziewać się omówień zadań A5 oraz A6?

  • @BireckiKarol
    @BireckiKarol หลายเดือนก่อน

    To zadanie jest raczej niedobrze napisane bo w tlenie rozróżniamy kilka jego odmian ze względu na ułożenie elektronów na orbitalach walencyjnych a tutaj nie wymieniono o którą dokładnie cząsteczkę tlenu chodzi. Czy chodzi o tlen "trypletowy" czy "singletowy" lub może o jeszcze inny? To jak zapytać o liczbę neutronów w atomie chloru nie podając liczby masowej zadanego izotopu.

    • @stefantwarowski1798
      @stefantwarowski1798 หลายเดือนก่อน

      Karol no nie do końca bo podstawową, najniższą energetycznie cząsteczką jest tlen trypletowy, no i oczywistym jest że pytają nas w zadaniu o formy podstawowe. Jakby dopuszczali formy wzbudzone to każda cząsteczka mogła by być rodnikiem.

    • @BireckiKarol
      @BireckiKarol หลายเดือนก่อน

      @@stefantwarowski1798 Ale jakbym napisał, że tlen nie jest rodnikiem to nie miałbym racji. Tak samo jakbym napisał, że nim jest. Znanym faktem jest, że światło słoneczne potrafi wzbudzić tlen (znany birodnik), zamienić go w stan singletowy, który już rodnikiem nie jest w pierwszym stanie wzbudzonym. To nie jest zawiły mechanizm a tłumaczy foto-degradację związków bioorganicznych, bo tlen singletowy jest aktywniejszy pomimo, że ma sparowane elektrony walencyjne. Niesłusznie nie oczekuje się tej wiedzy od Olimpijczyków, bo to dość podstawowe rzeczy.