Słońce jest jednak wyjątkową gwiazdą - AstroSzort

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 ก.ย. 2024
  • Słońce od zawsze wydawało się ludziom wyjątkowe. Astronomia sprowadziła nas na ziemię i pokazała, że takich gwiazd jak Słońce są setki milionów, a w skali kosmosu jeszcze więcej. Jednak ostatnie doniesienia pokazują, że nasza gwiazda jest jednak pod pewnymi względami wyjątkowa. Drugim tematem są brązowe karły Luhman 16 A i B. Dowiedzmy się czegoś więcej na temat tych nieudanych gwiazd.
    👑 Dołącz do ZAŁOGI Astrofazy! ⤵️
    Załoganci w postaci 👑 Patronów i 👑 Wspierających na TH-cam pomagają nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści i publikowaniu ich częściej. Jeśli również chcesz pomagać nam w tworzeniu najlepszej wersji Astrofazy, możesz to zrobić na kilka sposobów:
    ❤️ Zostań Patronem i dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku, z szybszym dostępem do niektórych treści i wieloma dodatkowymi bonusami.
    ✔️ Patroni zyskują również dostęp do dodatkowych treści dla wspierających z progu Starszy Oficer (9.99 zł).
    🔔PATRONITE - www.patronite.... - Więcej szczegółów na profiluw linku.
    ❤️ Dołącz do Wspierających na TH-cam. W specjalnej sekcji dla wspierających znajdziesz dodatkowe materiały dostępne tylko dla nich:
    ✔️ rozwinięcia odcinków,
    ✔️ dodatkowe streamy na żywo,
    ✔️ materiały zza kulis i ukryte posty.
    ✔️ A jako wisienka na torcie: plakietka z logo Astrofazy przy Twoim nicku w komentarzach i możliwość używania specjalnych emoji Astrofazy!
    🔔 / @astrofaza
    ❤️ KOSZULKI I KUBKI w Astrosklepie. Jeśli chcesz mieć astrofazowy gadżet, to również pomoże nam to w rozwijaniu naszego kanału
    🔔 goo.gl/RyNfUE
    🦾 Wciąż mało Astrofazy? Koniecznie zajrzyj na nasze media społecznościowe! 🦾
    ✔️ INSTAGRAM - Więcej materiałów zza kulis i Astrofaza bardziej na prywatnie
    ➡️ goo.gl/D3Zy1J
    ✔️ FACEBOOK - Informacje o naszych działaniach dodawane na bieżąco.
    ➡️ / astrofazapl
    ✔️ DISCORD - Astrofazowe miejsce dla kosmicznie zakręconych ludzi. Nie można nie zajrzeć!
    ➡️ / discord
    ✔️ Grupa ASTROMISIE - Pogadaj z resztą załogi
    ➡️ goo.gl/5geRif
    ✔️ Centrum dowodzenia - www.astrofaza.pl
    ✔️ DRUGI KANAŁ ASTROFAZY - / astrochillout
    ⚠️ Jeśli się spodoba, nie zapomnij dać lajka i zostawić suba, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. ⚠️
    A jeśli już subskrybujesz i nie chcesz przegapić nowych filmów, to kliknij dzwonek obok przycisku subskrypcji. Możesz też kliknąć niżej:
    ➡️ www.youtube.co...
    ============== Muzyka ================
    ♪ Atomic Numbers 1 - August Wilhelmsson
    ♪ Atomic Numbers 2 - August Wilhelmsson
    ==============CREW================
    - prowadzenie: Piotr Kosek
    - zdjęcia i montaż: Kamil Ziółkowski
    - opracowanie: Dawid Kułakowski
    Kanał Astrofaza to największy w Polsce kanał, którego tematyką jest kosmos, astronomia i technologie przyszłości. Tutaj obejrzysz też nasz program popularnonaukowy POP Science z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem, w którym poruszamy takie tematy jak: Kosmici i obce cywilizacje, paradoks dziadka i podróże w czasie, podróże szybsze od światła itp. Zapraszamy!

ความคิดเห็น • 462

  • @djlukas1983
    @djlukas1983 4 ปีที่แล้ว +105

    #Pytanie:
    Czy planeta gazowa nie jest tak naprawdę planetą skalistą z bardzo grubą i rozległą atmosferą? No bo ma skaliste jądro i to ono jest planetą, a cała ta otoczka gazowa jest jego atmosferą. Wiem, że to takie bardziej filozoficzne pytanie, no ale możemy się nad tym zatanowić. Lajkujcie, żeby Piotruś zobaczył!

    • @olasek7972
      @olasek7972 4 ปีที่แล้ว +1

      Ganjaman co do Jowisza to już wiadomo ze nie ma tam żadnego „skalistego” jądra (raczej zmetalizowane jest to jądro, pewnie w stanie ciekłym) wiec chybiona propozycja.

    • @maciejbolanowski4478
      @maciejbolanowski4478 4 ปีที่แล้ว +9

      @@olasek7972 z tym "wiadomo" to bym nie przesadzał...

    • @venomm4563
      @venomm4563 4 ปีที่แล้ว +4

      @@olasek7972 Nic nie jest wiadome

    • @andrzejfalqiaofalkowski4482
      @andrzejfalqiaofalkowski4482 4 ปีที่แล้ว +1

      Pytanie:"wiesz, że nic nie wiesz"?

    • @milan132
      @milan132 4 ปีที่แล้ว

      @@olasek7972 albo powierzchnia z zelaza w stanie stalym jak sie podejrzewa na sloncu, ktore przewodzi pole elektromagnetyczne piorunybogow.blogspot.com/2014/02/model-staej-powierzchni-sonca-dowody.html

  • @danielzdrzaek9865
    @danielzdrzaek9865 4 ปีที่แล้ว +7

    Witajcie. Mam pytanie. Czytałem ostatnio o gwieździe Lucy , której jądro jest w pełni zrobione z diamentu. Czy to jest możliwe i jak ta gwiazda powstała. Lajkujcie proszę aby do niego doszło. Dziękuje.

  • @esoes835
    @esoes835 4 ปีที่แล้ว +34

    Po tym odcinku kliknąłem "wspieraj" :3 Powodzenia!

  • @SIIImonS
    @SIIImonS 4 ปีที่แล้ว +34

    Skąd bierze się energia?
    Ludzie czerpią ze słońca, słońce z fuzji jądrowej, a skąd jest energia w substratach tej reakcji?

    • @yukimann2000
      @yukimann2000 4 ปีที่แล้ว +3

      Energia jest naturalnym stanem Kosmosu . Brak energii jest dziwnym wyjątkowym stanem , który istnieje tylko lokalnie w wyniku zadziwiającego zjawiska , które my nazywamy Big Bang . Ten specyficzny stan braku energii nazywamy Wszechświatem , który jest anomalią Kosmosu , jak już wiemy .

    • @awgangawan5760
      @awgangawan5760 4 ปีที่แล้ว +5

      E=mc2

    • @pandzban4533
      @pandzban4533 4 ปีที่แล้ว +2

      Tak. Źródłem energii jest nasze słońce. Fuzja jądrowa jako źródło energii na słońcu to nadal teoria. Zdarza się w atmosferze słonecznej ale tylko podczas wysokoenergetycznych rozbłysków. Nikt nie wie co się dzieje w jego wnętrzu i najprawdopodobniej nigdy się nie dowie. Widzimy i możemy badać tylko powierzchnię oraz atmosferę słońca. Twoje pytanie jest w punkt ponieważ II Zasada Termodynamiki podpowiada, że słońce nie może być traktowane jako gaz idealny, a tak podchodzi do tego obecnie nauka. Nie ma czegoś takiego jak 'kolaps', o którym wspomina autor. To łamie zasady entropii. Żeby takie zjawisko miało miejsce w przypadku gazu idealnego to musi być dodana energia z zewnątrz. Czyli ktoś musi niczym tłok gaz sprężyć. Sam z siebie nie ma prawa się zapaść pod własną grawitacją. W jaki sposób kula gazu wytwarza pole magnetyczne? To jest przecież niemożliwe. Kolejna kwestia to analiza spektralna światła. Słońce produkuje ciągłe spektrum. Chmura zjonizowanego gazu tego nie zrobi. Błędem i wielkim ograniczeniem współczesnej astrofizyki jest opieranie całej wiedzy na temat kosmosu o grawitację. Dlatego szereg zjawisk jest niezrozumiałych, a do ich wyjaśnienia używa się błędnych założeń matematycznych. Dlatego wymyślono czarną materię, wirtualne cząstki i wiele innych wg mnie bzdur. Wszystkie dotychczasowe badania i obserwacje wskazują, że słońce nie jest kulą gazu. Jest prawdopodobnie stanie ciekłym i może mieć stałe jądro. Dlatego nigdy nie zamieni się w czarną dziurę... Jest kierunek badań, który proponuje tzw. wodór metaliczny jako podstawową strukturę obecną na słońcu. Metaliczny wodór tworzy strukturę zbliżoną do grafitu. Wykazuje właściwości metali, przewodzenie prąd. Tworzy wielowarstwową matrycę. Taki materiał będzie produkował ciągłe spectrum. Może wytwarzać i utrzymywać pole magnetyczne. pl.wikipedia.org/wiki/Metaliczny_wod%C3%B3r

    • @takasmaka820
      @takasmaka820 4 ปีที่แล้ว +1

      @@awgangawan5760 e=mk^7

    • @spioszeq3772
      @spioszeq3772 4 ปีที่แล้ว +1

      @@pandzban4533
      Przecież energie z fuzji jądrowej udało się wytworzyć na Ziemi już kupę lat temu i dokładnie wiemy jak ten proces wygląda. Nawet budowane są reaktory, które mają za cel wytwarzać prąd za jej pomocą na skale przemysłową.

  • @FelixKinski
    @FelixKinski 4 ปีที่แล้ว

    Szanuję konetnt jak cholera i oglądam jak szalony! Spontanicznie piszę komentarz, który mam nadzieje, będzie czymś w rodzaju konstruktywnej krytyczki, takiej małej krytyki, ale zupełnie maleńkiej. Od czasu do czasu poprzedzasz wyraz krótką samogłoską co powoduje jakbyś mówił z dziwną manierą, wyraźnie słychać to przy podziękowaniach patronom, ale nie tylko. Być może niezłym pomysłem będzie zwrócić na to uwagę. Pozdrawiam i uwielbiam ;)

  • @ukaszbanasiak1167
    @ukaszbanasiak1167 4 ปีที่แล้ว +1

    Witaj, jaki uzyskalibyśmy obraz, gdyby skierować dowolny, znajdujący się w kosmosie teleskop na Ziemię? Czy dałoby się w ten sposób obserwować (z pewnym opóźnieniem oczywiście) poszczególne budynki, samochody, ludzi itp. czy obraz byłby raczej rozmazany ? Albo nic konkretnego nie byłoby widać ze względu na zbyt małą odległość ? Pozdrawiam.

  • @skatemarek
    @skatemarek 4 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo fajnie nagrany i opowiedziany odcinek. I temat także przedni 🙂

  • @defaultname4239
    @defaultname4239 4 ปีที่แล้ว +2

    #Pytanie:
    Jeżeli wszechświat powstał z wielkiego wybuchu, dlaczego cała ta masa nie stała się czarną dziurą? Dlaczego nasz wszechświat nie składa się głównie z czarnych dziur skoro w początkach istnienia wszechświata ilość materii musiała być ogromna?

  • @MrSebster111
    @MrSebster111 4 ปีที่แล้ว +2

    Tak w skrócie: Arystoteles powiedział sporo rzeczy, które nie były prawdą. Z pomocą przyszli Galileusz i Newton, którzy naprawili jego błędy. Następnie pojawił się Einstein, który znów popsuł wcześniejsze założenia. A teraz, wiemy jak wytłumaczyć praktycznie wszystko poza fizyką dotyczącą bardzo małych rzeczy, bardzo dużych rzeczy, gorących rzeczy, zimnych rzeczy, szybkich rzeczy ciężkich rzeczy, ciemnych rzeczy, turbulencji i koncepcji czasu. O czymś zapomniałem?

    • @BloodJorn
      @BloodJorn 4 ปีที่แล้ว

      Nasza egzystencja to jeden wielki random - przypadek. O.O

    • @marcinbednarek3007
      @marcinbednarek3007 4 ปีที่แล้ว

      Do czego ten komentarz zmierza? Mógłbyś rozwinąć ?

  • @bronxx1
    @bronxx1 4 ปีที่แล้ว +1

    Jak obiekty są wpuszczane na orbitę? Np. Satelita, musiałaby być ona wystrzelona z odpowiednią siłą i pod odpowiednim kątem, aby orbitowała równo z ziemią i nie opadła na nią ani nie wystrzeliła w kosmos. Zdaje się to trudne do wykonania i aż dziwne że nie zdarzały się pomyłki (lub o nich sie nie mówi). Czy tak to mniej więcej działa? Moje pytanie również dotyczy księżyców. Jak ona się tam znalazły, że od milionów lat krążą rowno po orbitach planet?

  • @BlackBrisingr
    @BlackBrisingr 4 ปีที่แล้ว +10

    Czy może gdzieś istnieś planeta, na której kanapka upadając zawsze wyląduje na podłodze masłem/szynką/serem do góry?

    • @lunatyk2299
      @lunatyk2299 4 ปีที่แล้ว

      Wystarczy, że istoty żywe będą większe, przez co stoły będą większe

    • @generakuj9443
      @generakuj9443 4 ปีที่แล้ว +3

      Takiej planety właśnie musimy szukać, żeby raz na zawsze rozwiązać ten problem.

  • @kradoxpaaskudack
    @kradoxpaaskudack 4 ปีที่แล้ว +6

    Słyszałeś że Scifun wrócił? Ale super!

  • @JJJanek666
    @JJJanek666 4 ปีที่แล้ว +1

    Pytanko
    Czy możemy zapalić Jowisza, lub Saturna?
    Gdybyśmy dostarczyli im więcej materii, czy byłoby możliwe przekształcenie ich w gwiazdy?
    Była koncepcja uszczuplenia Słońca o część materii, by wydłużyć jego żywot. Na tej samej zasadzie, czy dostarczenie dodatkowej materii tym olbrzymom mogłoby spowodować ich przekształcenie się w gwiazdy? A może odpowiednio potężny wybuch termojądrowy byłby w stanie rozpocząć reakcję syntezy w ich chmurach?

  • @jakubwojcicki1793
    @jakubwojcicki1793 4 ปีที่แล้ว +10

    Ciekawi mnie, czy gdyby np dwa takie brązowe karły jak Luhman 16 A i B za ileś tam milionów lat połączyły się, to czy powstała by z nich "pełnoprawna" gwiazda?

    • @filmotekapronet
      @filmotekapronet 4 ปีที่แล้ว

      O ile miały by razem masę min. 80 jowiszów

  • @fufuspk
    @fufuspk 4 ปีที่แล้ว +3

    [Pytanie] Ciekawe jak by to wyglądało gdyby czarna dziura z antymaterii pochłaniała materię, lub odwrotnie. Klasyczna czarna dziura dorwała się do dużej porcji antymaterii.
    Jak wyglądał by dysk, czy antydziura może miała by inne właściwości?

    • @marcinbednarek3007
      @marcinbednarek3007 4 ปีที่แล้ว +1

      Nic nie wiemy dalej na temat ciemnej materii więc pytania o jej właściwości praktycznie mijają się z celem.

  • @ukasz6205
    @ukasz6205 2 ปีที่แล้ว

    fajnie tak słuchać tego odcinka ze świadomości że teleskop Webba rozpoczął już swoją pracę

  • @Daniel-pe7ej
    @Daniel-pe7ej 4 ปีที่แล้ว +1

    Jak w takim razie wpłynęłoby, lub Co stałoby sie z ukladem slonecznym lub poszczególnymi jego elementami, gdyby nasza wyjątkowa gwiazda przestalaby byc wyjatkowa i byla bardziej aktywna jak wiekszosc pozostalych z ktorymi byla upodabniana i porownywana w tym badaniu?

  • @annoyingdogincar9222
    @annoyingdogincar9222 4 ปีที่แล้ว +44

    Filmy astrofazy: *Istnieją*
    Ich treść: *thats another one for apocalypse bingo*

    • @BsMaxable
      @BsMaxable 4 ปีที่แล้ว +5

      Modol to już TRZEBA pisać po ang i polsku ...

    • @annoyingdogincar9222
      @annoyingdogincar9222 4 ปีที่แล้ว +5

      @@BsMaxable po polsku to brzmi dziwnie
      "To kolejna rzecz na apokalipse bingo"

    • @LowcaMydla
      @LowcaMydla 4 ปีที่แล้ว +3

      Bardziej "To kolejna rzecz dla apokaliptycznej bingo" 🤔

    • @toadtv4389
      @toadtv4389 4 ปีที่แล้ว +1

      @@BsMaxable
      Naucz się angielskiego a nie płaczesz

    • @annoyingdogincar9222
      @annoyingdogincar9222 4 ปีที่แล้ว +1

      @@LowcaMydla apokalipsa to nie osoba więc for nie znaczy dla tylko znaczy na
      Nie używam google translate tylko pisze to z własnej wiedzy

  • @patryslawfrackowiak6690
    @patryslawfrackowiak6690 4 ปีที่แล้ว +4

    13:30 Tak, do tego w końcu trzeba dojrzeć :D

  • @DEJSMusicOfficial
    @DEJSMusicOfficial 4 ปีที่แล้ว +1

    Mam takie pytanie, skoro przyspieszenie danego obiektu we wszechświecie przyspiesza czas względem innych obiektów to znaczy że każdy obiekt we wszechświecie podróżuje w czasie? Bo przecież planety, gwiazdy, galaktyki poruszają się cały czas z jakąś prędkością.

    • @jakubw.2779
      @jakubw.2779 4 ปีที่แล้ว

      Nie tyle co podróżuje w czasie, co dla każdego ciała czas płynie nieco inaczej. Nawet jak wylecisz na orbitę i będziesz się poruszał z prędkością powiedzmy 30tys. km/h czas będzie dla Ciebie inaczej płynąć, kiedyś o tym czytałem, nawet jakieś tam obliczenia były, ale teraz już nie pamiętam jak to szło. Coś chyba było, że każdy dzień na orbicie jest dłuższy o 4 minuty czy coś tam... a może sekundy? W każdym razie wiadomo o co kaman

    • @olasek7972
      @olasek7972 4 ปีที่แล้ว

      DEJS Music Official jest odwrotnie, przyspieszenie spowalnia czas. Druga sprawa szybkość sama w sobie spowalnia czas. Trzecia sprawa - różnice są minimalne i nie zauważalne chyba ze przy prędkościach bliskich światła. Astronauta latający po orbicie Ziemi musiałby latać dobre 100 lat aby wydłużyć swoje życie o sekundę.

  • @muczoproblemo4686
    @muczoproblemo4686 4 ปีที่แล้ว +62

    Kiedy film poświęcony "dowodom" płaskoziemców?

    • @krotkishort
      @krotkishort 4 ปีที่แล้ว +44

      Tylko po co, wystarczy wejść na kanał SciFuna, jeśli kogoś te filmy nie przekonują no to nic nie pomoże.

    • @MrZiemowit98
      @MrZiemowit98 4 ปีที่แล้ว +7

      To nie jest raczej kanał dla osób wierzących w te bzdury xD nie powinien raczej w ogóle do tego podchodzić. Poza tym scifan zrobił złoto o niszczeniu dowodów na płaska ziemię

    • @0to418
      @0to418 4 ปีที่แล้ว +12

      I do tego Sci-fun Wrócił 😂

    • @KamilBrzostowski
      @KamilBrzostowski 4 ปีที่แล้ว +9

      Po co szarpać się z idiotami.

    • @MrZiemowit98
      @MrZiemowit98 4 ปีที่แล้ว +9

      @@KamilBrzostowski raczej chodzi o wyjaśnienie wątpliwości ludziom którzy mają pytania bo nie są pewni. Fanatyków nie nawrocicsz

  • @munin3036
    @munin3036 4 ปีที่แล้ว +6

    Ale w Polsce jest już czarna dziura. Taka mikro. A mimo to jest niesamowicie niszczycielska.

    • @revanshan4075
      @revanshan4075 4 ปีที่แล้ว +1

      A zwał się ZUS?

    • @munin3036
      @munin3036 4 ปีที่แล้ว +2

      @@revanshan4075 raczej chodziło mi o szeregowego posła. Ale to jest grubsza sprawa. Bo to czerwony karzeł. I to bardzo stary i niestabilny. Ale niszczy jak super masywna czarna dziura. Ot taka anomalia. Choć ZUS też pasuje. Czyli tych czarnych dziur w Polsce jest więcej.

    • @wandastasiak5053
      @wandastasiak5053 4 ปีที่แล้ว

      " dziura ' to wcale dobrze nie brzmi....

  • @marekgarbarczuk934
    @marekgarbarczuk934 4 ปีที่แล้ว +1

    Chyba wciąż wielu nie rozumie że oddziaływanie grawitacyjne na przykład naszego słońca oraz czarnej dziury o tej samej masie (jeżeli nasze słońce mogłoby w takową ewoluować) jest taka sama. Że to nie jest twór, który jak powstanie "w miejsce gwiazdy" nagle zwiększa swoje oddziaływanie i zaczyna ssać jak odkurzacz z jakąś nadprzyrodzoną mocą.

    • @AleksNeve
      @AleksNeve 4 ปีที่แล้ว

      Bo ludzie mają jakąś dziwną wizję czarnych dziur, jako strasznych i przerażających tworów wszechświata, które tylko czekają, aby pożreć każdą materię.

    • @AleksNeve
      @AleksNeve 4 ปีที่แล้ว +1

      Inna sprawa, że ludzie cały czas mylą wielkość z masą.

    • @olasek7972
      @olasek7972 4 ปีที่แล้ว

      Marek Garbarczuk bo większość tutaj nie ma nawet podstaw mechaniki Newtona

  • @KungFuMasta
    @KungFuMasta 4 ปีที่แล้ว

    zawsze zapominam ci dac lape w gore.Swietna robota uwielbiam ten kanal .pozdro

  • @TomaszLee
    @TomaszLee 4 ปีที่แล้ว +3

    8:20 - nie ma żadnych wątpliwości - z ciemnej materii może powstać czarna dziura - wynika to z definicji obu pojęć. Co więcej - dedukcja wskazuje, że ciemna materia będzie "chętniej" tworzyła czarne dziury, z racji tego że nie promieniuje, a promieniowanie jest czynnikiem powstrzymującym duże skupiska materii przed nieograniczonym zapadaniem się.
    Oczywiście nie wiemy czego nie wiemy, więc może istnieją nieznane czynniki związane z ciemną materią, które neutralizują grawitację - jednak brzytwa Ockhama nakazuje odrzucać wszystkie pomysły, które nie są oparte na choćby nikłych przesłankach.

    • @glodnymaciek
      @glodnymaciek 4 ปีที่แล้ว

      no ale to jak jest w końcu. dzisiaj naukowcy udowodnili już, że ciemna materia istnieje?

    • @olasek7972
      @olasek7972 4 ปีที่แล้ว

      Tomasz Lee bzdury, nie ma obecnie żadnych przesłanek ze czarna dziura może nawet powstać z ciemniej materii

    • @marcinbednarek3007
      @marcinbednarek3007 4 ปีที่แล้ว

      @@glodnymaciek Nie, to nadal tylko domysły i próby wyjaśnienia pewnych luk w obliczeniach. Większość tych pytań odnośnie jej nie ma sensu ponieważ jest dużo za wcześnie żeby ją wgl potwierdzić a co dopiero odpowiadać na pytania o jej właściwościach.

  • @krisbar2788
    @krisbar2788 4 ปีที่แล้ว +5

    Ostatnio mówi się o recesji słonecznej ... czy jest więc możliwość globalnego ochłodzenia ?

  • @pan.3708
    @pan.3708 4 ปีที่แล้ว +4

    Mam trochę dziwne pytanie:
    Czy planeta, brązowy karzeł np. Jowisz może wybuchnąć? Bo gdzieś niedawno na jakimś kanale widziałem filmik o tym że brązowe karły mogą wybuchać.
    Pozdrawiam

    • @adamvx1531
      @adamvx1531 4 ปีที่แล้ว

      Jacyś naukowcy uważali że topienie w ich atmosferach sąd może tam spowodować reakcję termojądrową i je wysadzić ale na szczęście tak się nie stało

    • @d.2935
      @d.2935 4 ปีที่แล้ว

      @@adamvx1531 topienie czego? 🤦‍♂️

  • @kojarr
    @kojarr 4 ปีที่แล้ว +1

    Pytanie dla mnie ważne. Gdzie jest centrum wszechświata? Teoria wielkiego wybuchu zakłada rozszerzanie się wszechświata. Ja to porównuję do ogromnej eksplozji gdzie materia jest odrzucana od epicentrum wybychu mniej-więcej równomiernie we wszystkich kierunkach (wszystko zależy od ośrodka, w którym wybuch nastąpi). Czy zatem Wielki Wybuch miał swoje epicentrum? I czy jesteśmy w stanie określić to miejsce?

    • @olasek7972
      @olasek7972 4 ปีที่แล้ว +1

      kojarr nie, temat tu wałkowany 100 razy, nawet Astrofaza mówił o tym, żadnego epicentrum nie ma (albo jak mówią jest „wszędzie”)

    • @kojarr
      @kojarr 4 ปีที่แล้ว

      @@olasek7972 no nie byłem na bierząco. Właśnie obejrzałem ten odcinek o rodzynkach w cieście😁

  • @szepttrzustki7383
    @szepttrzustki7383 4 ปีที่แล้ว +1

    [Pytanie] Co się stanie jeśli w przestrzeni kosmicznej umieścimy magnes neodymowy. Czy po pewnym czasie (jakieś tam kilkadziesiąt milionów lat) pręt ten będzie "przyciągać" okruchy skalne, "kosmiczny gruz" i inne cząsteczki? Dajmy na to masa tego prętu wynosiła by dajmy na to 50 kg, oczywiście pręt taki musiał by być umieszczony na lub za granicą naszego układu słonecznego by wyeliminować oddziaływanie grawitacyjne innych ciał niebieskich.
    Pozdrawiam Gorąco wszystkich Astro Fazowiczów
    PS. Rzadko ogarniam w jutuby proszę o jakieś oznaczenie odpowiedzi na moje pytanie :)

  • @logol5561
    @logol5561 4 ปีที่แล้ว +5

    Już wiem! Te nowe astroszorty to tak naprawde układy podwójne astroszortów.

  • @tymowoj5135
    @tymowoj5135 4 ปีที่แล้ว +2

    Ciekawa sprawa z tym wyjątkowym słońcem, daje do myślenia.

  • @kuba12to
    @kuba12to 4 ปีที่แล้ว +1

    Hej,
    Czy wiesz coś o bombach z czarnych dziur?
    Słyszałem teorie na ich temat i możliwości wykorzystania luster w stylu sfery dysona aby w zasadzie "wysadzić" czarna dziurę. Lub też wykorzystać tego typu obiekty jako ostatnie źródło Energi już u schyłku entropii wszechświata.

  • @dyguspl7249
    @dyguspl7249 4 ปีที่แล้ว +1

    Kręcisz mnie jak mikrofalówka talerz

  • @PeterOldwood
    @PeterOldwood 4 ปีที่แล้ว +1

    Nie tylko Słońce jest wyjątkowe. Polecam obejrzeć film THE PRIVILEDGED PLANET. Cały ten porządek, który panuje w naszym układzie słonecznym i pokaźna liczba spełnionych warunków potrzebnych do podtrzymania życia nasuwa jedyny rozsądny wniosek - to wszystko zostało zaplanowane.

    • @jakubw.2779
      @jakubw.2779 4 ปีที่แล้ว

      pitolenie, znamy wiele planet krążących w ekosferach swoich gwiazd. Problem polega na odległości. Jeżeli gdzieś tam jest życie ewolucyjnie mniej więcej na naszym poziomie, to jeżeli układ taki jest więcej niż 124 lata świetlne od ziemi (zakładając, że pierwszy sygnał radiowy miał wystarczającą moc by dotrzeć na taką odległość, po drodze nie zlewając się z promieniowaniem tła) to ani oni ani my nie mamy prawa o sobie wiedzieć.
      A i żeby nie było - 124 lata świetlne to w skali Galaktyki to jak 1 metr do 120 kilometrów, więc tyle co nic.

  • @dugiejoness5197
    @dugiejoness5197 4 ปีที่แล้ว +1

    8:25 zgodnie z definicją ciemnej materii czarna dziura nie może powstać z ciemnej materii, bo ciemna materia nie wypromieniowuje energii( dlatego jest ciemna). Skoro nie ma lepkości, nie traci energii kinetycznej vel prędkości i nie spadnie pod horyzont zdarzeń

    • @stefangietki9464
      @stefangietki9464 4 ปีที่แล้ว

      1. Lepkość to tarcie wewnętrzne materii - nie ma wielkiego związku z wypromieniowaniem energii (czyli oddawaniem energii w postaci promieniowania elektromagnetycznego)
      2. Jeśli ciemna materia istnieje to nie oddziaływuje elektromagnetycznie z naszą (barionową) materią więc faktycznie nie było by żadnego tarcia między ciemną materią a naszą ale między ciemną a ciemną materią mogło by już występować tarcie - tak naprawde to tylko spekulacje nie wiemy nic na ten temat.
      3. Oddziaływaniem determinującym powstawanie czarnych dziur jest tylko i wyłącznie grawitacja której ciemna materia w pełni podlega więc jeśli faktycznie nie miała by lepkości to czarna dziura powstała by z takiej materii nawet szybciej (bo przy zapadaniu grawitacyjnym nie spowalniało by jej tarcie).
      4. Czarne dziury powstałe z materii barionowej, czarnej, antymaterii, energii niemasowej czy czegokolwiek co istnieje niczym by się od siebie nie różniły.

  • @pakur2007
    @pakur2007 2 ปีที่แล้ว

    Ja mam pytanie, to co się dzieje na słońcu musi generować niewyobrażalne hałasy. Da się to w jego pobliżu usłyszeć? Czy raczej płonie bezszelestnie?

  • @waldemarrudolf6250
    @waldemarrudolf6250 4 ปีที่แล้ว

    Gdzieś to chyba było już mówione, ale...
    Środek wszechświata.
    Czy naprawdę nie da się wyznaczyć choćby w przybliżeniu?
    Wyobraźmy sobie:
    stół bilardowy, biała bila na linii, pozostałe bile ułożone w trójkąt.
    Uderzamy w białą w kierunku pozostałych (następuje Wielki Wybuch).
    Bile toczą się w różnych kierunkach.
    Ale gdyby sprawdzić ich kierunek i zwrot, oraz, badając, odwrócić ich zwrot, można sprawdzić skąd wyruszyły.
    A badając, powiedzmy cztery z różnych kierunków, można dojść do wniosku, gdzie było centrum.
    Jestem pewien, że nie tylko ja będę wdzięczny za odpowiedź.
    Pozdrawiam.

    • @Blablabla-ol2tr
      @Blablabla-ol2tr 3 ปีที่แล้ว

      Nie wyobrażaj sobie wielkiego wybuchu w ten sposób. To nie był wybuch, a rozszerzenie się wszechświata. Wyobraź sobie, że masz kulkę. Ta kulka jest całą przestrzenią. Następnie kulka znacząco zwiększa się. W której części dużej kuli jest mała kulka? W każdej po trochu - bo to jest ta sama kulka

  • @poprostudomino5298
    @poprostudomino5298 4 ปีที่แล้ว +1

    jeżeli by było ciało niebieskie o masie wystarczająco dużą żeby czas płynął milion razy wolniej niz na ziemi to czy obiekt który by przemieściał sie z 1 milionowom prędkoścom
    prędkości swiatła na tym ciele niebieskim
    to czy by ten obiekt w próżni poruszał się z taką samą prędkością jak prędkośc swiatła?

  • @bartix1009
    @bartix1009 4 ปีที่แล้ว +3

    Mam pytanie..... czy jeśli w supergromadach galaktyki są związane ze sobą grawitacyjnie to jeśli jakaś z nich przestanie oddziaływac na inne grawitacyjnie to od razu zostaje z niej usunięta w sensie naukowym ???

    • @kickowegranie3200
      @kickowegranie3200 4 ปีที่แล้ว +1

      Tylko czy nie byłoby problemu w postaci czasu?
      Supergromady są ogromne nawet jak na skalę kosmosu, więc nawet nieznaczne (względnie) ruchy galaktyk odbywają się przez wiele wiele lat (w zakresie raczej wielu milionów lat)

    • @bartix1009
      @bartix1009 4 ปีที่แล้ว +1

      @@kickowegranie3200 ale mimo wszystko byśmy to zobaczyli ale masz racje

  • @jarekk.8247
    @jarekk.8247 4 ปีที่แล้ว +3

    ciekawe co by się stało gdyby czarna dziura powstała z antymaterii połączyła się z czarną dziurą ze zwykłej materii

  • @scottscott4669
    @scottscott4669 4 ปีที่แล้ว

    Bardzo dobry program robisz. Gratulacje. :)

  • @j.3378
    @j.3378 4 ปีที่แล้ว

    Astrofazo a czy da się nadawać te audycje z prędkością mniejszą nieco ( ustawienia - 0,75 to jeszcze za szybko a 0,5 za wolno już) np 0,66? 😏 Boć to same dane lecą właściwie z szybkością komara i trudno uchwycić cokolwiek w czasie bieżącym. 🐝 😣 Albo też i opowieść zwiększyć nieco o treści opisowe. POZDRO. 🌌

  • @VerrixD
    @VerrixD 4 ปีที่แล้ว +4

    Aż zapytam Pana Jackowskiego żeby to przewidział :D

    • @MStonawski
      @MStonawski 4 ปีที่แล้ว +1

      A co jeśli on przewidzi, że Ty go zapytasz i przewidzi, że będzie przewidywał, że będzie przewidywał i w związku z tym już wszystko przewidział?

  • @Dzejwor_Gromowladny
    @Dzejwor_Gromowladny 4 ปีที่แล้ว +1

    Skąd właściwie wiemy że gwiazdy nie "zaczynają się" od skalistych zarodków podobnie jak planety gazowe? Przecież takie jądro nawet wielkości ziemi to śladowa ilość materii w stosunku do całej masy np. słońca które w sumie nawet nie jest szczególnie dużą gwiazdą. Dodatkowo w miarę akumulacji wodoru w procesie wzrostu rodzącej się gwiazdy ciśnienie pewnie zgniotło by takie jądro do jeszcze mniejszych rozmiarów. Wydaje mi się że jest realne aby taki gwiazdotwórczy kolaps obłoku gazu mógł się zacząć od kawałka skały który akurat znalazł się we właściwym miejscu o właściwym czasie ;)

    • @jakubw.2779
      @jakubw.2779 4 ปีที่แล้ว +1

      ponieważ skaliste zarodki to z reguły metale ciężkie, które są już ostatnią fazą życia gwiazd, czyli nie mogą z nich na nowo powstać.

  • @mich4uek6
    @mich4uek6 4 ปีที่แล้ว +1

    BRĄZOWE KARŁY TO JA CODZIENNIE PO KAWIE ROBIE

  • @maslo1636
    @maslo1636 4 ปีที่แล้ว +1

    Fajne

  • @kaqu1607
    @kaqu1607 4 ปีที่แล้ว +2

    Wszystko:pięknie, ładnie, do rzeczy, tylko astro-sucharów mi w tym wszystkim brakuję jak bywało dawniej ;D

  • @filipmarchewka5103
    @filipmarchewka5103 4 ปีที่แล้ว +25

    Panie brodaczu, już sie szykowalo rymowane intro

  • @FuntimeAexo
    @FuntimeAexo 4 ปีที่แล้ว +1

    Piotrek! Jak miło zobaczyć kolejny film!

  • @AlekDiamond
    @AlekDiamond 4 ปีที่แล้ว +1

    Co gdyby na miejscu Jowisza powstało słońce, drugie takie jakie mamy, co by stał się z Ziemią?

    • @JHeb_
      @JHeb_ 4 ปีที่แล้ว

      Jest program Universe Sandbox 2. Możesz się bawić i eksperymentować do woli. Zakładam, że powstałby układ binarny, niektóre planety mogłyby wylecieć, albo wlecieć do gwiazd, ale generalnie nie byłoby przyjemnie. Nie chcę mi się sprawdzać, bo musiałbym spowrotem instalować US2.

  • @ksaweryzapotoczny711
    @ksaweryzapotoczny711 4 ปีที่แล้ว +1

    Co by się stało gdyby planety układu słonecznego krążyły nie po orbicie Słońca ale po orbicie czarnej dziury o masie 5 mas Słońca (jeżeli tak mało masywna czarna dziura może istnieć) i co byśmy odczuwali na powierzchni naszej planety.

  • @de69ial
    @de69ial 4 ปีที่แล้ว

    A co z transmisją danych w oparciu o komputery kwantowe, czyli natychmiastowym transferem informacji? Zapomniałeś o tym?

    • @olasek7972
      @olasek7972 4 ปีที่แล้ว

      de93ial nie zapomniał coś takiego nie istnieje, proszę sobie kupić gumowy młotek i raz na zawsze wybić z głowy idę przesyłana informacji szybciej niż światło

  • @paumat1649
    @paumat1649 4 ปีที่แล้ว +11

    Słoń C

    • @wandastasiak5053
      @wandastasiak5053 4 ปีที่แล้ว

      To pewnie jedyne zwierze , ktore sobie traba robi prysznic....

  • @wojtekgks25
    @wojtekgks25 4 ปีที่แล้ว

    Tam znajduje się portal :) pozdro

  • @ukus183
    @ukus183 4 ปีที่แล้ว +2

    Jaka temperatura zapanowała by na ziemi gdyby słońce nagle "zgasło" nie dostarczając żadnej energii.. ?

    • @olasek7972
      @olasek7972 4 ปีที่แล้ว +1

      kwark k bardzo nieciekawa temperatura ...

    • @ukus183
      @ukus183 4 ปีที่แล้ว +1

      @@olasek7972 Pewnie na minusie. ..😨

    • @toadtv4389
      @toadtv4389 4 ปีที่แล้ว

      Nie k***w 9000 tysięcy stopni na plusie

    • @devevfefwefow9729
      @devevfefwefow9729 4 ปีที่แล้ว

      Tyle ile ma próżnia bez ogrzewania czyli około -270 stopni Celsjusza( ale ręki sobie nie dam uciąć, że tyle dokładnie ) Plus temperatura, którą generuje jądro ziemii, ale nie jest to za wiele. Krótko mówiąc byłoby to około -250/-260 stopni.

    • @olasek7972
      @olasek7972 4 ปีที่แล้ว

      devev fefwefow tak, jakkolwiek schładzanie Ziemi odbywałoby się stopniowo, po roku powierzchnia Ziemi osiągnęłaby około -73 C

  • @jochngarnison1215
    @jochngarnison1215 4 ปีที่แล้ว +4

    Astro! Masz nominację do #Brzydka16Challenge ! Kacper Rietz Cie nominował. Musisz się wyrobić do jutra!!!!

  • @odyssray3506
    @odyssray3506 4 ปีที่แล้ว

    Cześć, nie wiem czy było ale... w jaki sposób widzimy swiatlo z obcych galaktyk, skoro przestrzeń rozszerza się szybciej od prędkości światła?

    • @olasek7972
      @olasek7972 4 ปีที่แล้ว

      Odys's Ray przestrzeń rozszerza się proporcjonalnie do odległości a wiec dla mniejszych odległości będzie to dużo wolniej niż prędkość światła , powiedzmy na dystansie kilka miliardów lat świetlnych będą to ciagle szybkości znacznie mniejsze niż prędkość światła.

  • @mefix010291
    @mefix010291 4 ปีที่แล้ว +3

    Jak duży musiałby być obiekt uderzający w nasze słońce, aby wyprowadzić je z "równowagi"? Ewentualnie co musiałoby się stać, aby nasze słońce nagle stało się bardziej burzliwe?

  • @cwancyk
    @cwancyk 4 ปีที่แล้ว

    ostatnio zauważyłem dużą korelację między filmami Antona Petrova i Astrofazy ;) pszypadeg? nie sondze 😉 mógłbyś chociaż dawać linki do źródeł jak Anton 👍

  • @mirosalvington1947
    @mirosalvington1947 4 ปีที่แล้ว

    Podwójny układ gwiazd powstaje z podziału super masywnego słońca.

  • @banulak9838
    @banulak9838 4 ปีที่แล้ว

    Przeraża mnie, że niemal codziennie odkrywamy coś nowego, a nadal nie wiemy nic o naszym świecie... Przerażające i niesamowite, ale czym jest istota ludzka jak nie ciekawą?

  • @wildgoose986
    @wildgoose986 4 ปีที่แล้ว +20

    załóżmy że Jowisz ,,dostał" dawkę masy żeby mogła by powstać gwiazda, jaki miało by to wpływ na życie na Ziemi?

    • @oralnakasia5975
      @oralnakasia5975 4 ปีที่แล้ว +1

      Wsumie to git pytanie

    • @proboszcz5333
      @proboszcz5333 4 ปีที่แล้ว +2

      Była na to odpowiedź bodajże byłby to tylko większy bardziej świecący Jowisz i nic po za tym nie zmieniło by sie

    • @michaxxx5682
      @michaxxx5682 4 ปีที่แล้ว +3

      @@proboszcz5333 Jowisz musiał by być ok 80 razy bardziej masywny więc jeśli grawitacyjnie bezpośrednio lub pośrednio by nam nie zagroził to pewnie zabił by wszystko promieniowaniem.

    • @Necris94
      @Necris94 4 ปีที่แล้ว

      Pewnie nasz układ stałby się układem binarnym więc pomijając nawet takie rzeczy jak jego promieniowanie itd. orbity na tyle by się pokićkały że raczej nie można mówić o jakimkolwiek życiu na ziemi.

    • @arekzawistowski2609
      @arekzawistowski2609 4 ปีที่แล้ว +4

      Wy***ało by ziemie z orbity i tyle by było z życia

  • @yuuhuuiideiwwzdxrxtct
    @yuuhuuiideiwwzdxrxtct 4 ปีที่แล้ว

    co by bylo, gdybysmy polaczyli jowisza i saturna w jedną planetę i umiescili na obicie, ktora bylaby w polowie odleglosci pomiedzy nimi? powstala by gwiazda? jakie bylyby zmiany na ziemii, jesli by byly?

  • @milan132
    @milan132 4 ปีที่แล้ว

    Wg NASA, ostatnie obrazy z Teleskopu Hubble'a sugerują, że krzem, żelazo, neon oraz wszystkie podstawowe pierwiastki są starożytne w porównaniu z przewidywaniami modelu gazowego. Niespodziewana obecność żelaza we wczesnym Wszechświecie została również potwierdzona przez teleskop Spitzer. Obecność żelaza we wczesnym Wszechświecie oraz dorosłe struktury galaktyk podważają przewidywania i ujawniają bezużyteczność modelu gazowego. Kwazary we wczesnym Wszechświecie również wykazują dostrzegalnie większą koncentrację żelaza, niż w naszym Słońcu. Wczesna obecność żelaza uderza w podstawowe założenie, że Wielki Wybuch rozpoczął się jako "eksplodująca osobliwość". Sugeruje, że obfitość cięższych pierwiastków istniała już 1 miliard lat po Wielkim Wybuchu, lub też wielkim "trzaśnięciu" albo "rozkwicie". Obecność żelaza i krzemu w oczywisty sposób poddaje w wątpliwość założenia modelu gazowego, wg którego cała materia zrodziła się w wybuchu osobliwości.

  • @jadesnowdee8221
    @jadesnowdee8221 4 ปีที่แล้ว

    Czyli gdyby nagle zniknął Jowisz lub Saturn, to na Ziemi nic by się nie zmieniło? Czy ich masa jest zbyt mała, byśmy odczuli jakąkolwiek różnicę na naszej planecie? Jak zachowałyby się orbity innych planet ?

  • @Darlf_Sevil
    @Darlf_Sevil 4 ปีที่แล้ว +1

    A wg znana nam fizyka pozwala na teoretyczne stworzenie dla ziemi tarczy przeciw rozbłyskom słonecznym ?. Bo jeżeli nie to może to jest powodem tego że nie widzimy opcych. Po prostu prawie każda Cywilizacja co jakiś czas traciła by większość technologi przez kaprysy gwiazd.

  • @Griswold90
    @Griswold90 4 ปีที่แล้ว +2

    Wymowna końcówka :D Tylko trochę brakowało do kącika heretyka...

  • @jurczynski666
    @jurczynski666 4 ปีที่แล้ว +2

    Słońce wykazuje coraz mniejszą aktywność, a na Ziemi coraz ciepej ;)

  • @bartekwypior7855
    @bartekwypior7855 4 ปีที่แล้ว +2

    Mam pytanie, czy gazowy olbrzym może być księżycem drugiego gazowego olbrzyma lub planety skalistej?

    • @bartix1009
      @bartix1009 4 ปีที่แล้ว

      Jak już to może nie olbrzym ale jakiś mniejszy tak

    • @bartekwypior7855
      @bartekwypior7855 4 ปีที่แล้ว

      @@bartix1009 chodzi mi o planetę typu gazowego

    • @janle2899
      @janle2899 4 ปีที่แล้ว

      Jeśli jeden gazowy olbrzym będzie znacznie cieszy od drugiego. Czyli np Neptun mógł by stanowić księżyc dla jakiegoś super Jowisza. Kto wie pewnie istnieją gdzieś takie przypadki. A gdy spotykają się dwa gazowe olbrzymy o podobnych masach to stworzą układ podwójny okrążając razem wspólny środek masy

    • @devevfefwefow9729
      @devevfefwefow9729 4 ปีที่แล้ว

      Jeżeli ta planeta byłaby masywniejsza od tej gwiazdy to tak, ale to tylko takie gdybanie, bo wątpię, żeby istniała planeta masywniejsza od gwiazdy.

  • @lool8421
    @lool8421 2 ปีที่แล้ว

    to że nasze słońce jest mniej zmienne to nawet nie wyjątek
    to warunek który sprawił, że nasza gwiazda ma obserwatorów w swoim zasięgu
    kto wie, może gdyby było chociaż odrobinę aktywniejsze to trudniej by było z rozwojem życia, a takowe zjawiska są same z siebie rzadkie, być może dla tego tak ciężko o cywilizację

  • @lasica05p
    @lasica05p 4 ปีที่แล้ว +2

    Mam pytanie, co by bylo gdyby jowisz lub Saturn, był czerwonym, bądź brązowym karłem? Czy życie na ziemi mogło by w tedy istnieć?

    • @igobo_5394
      @igobo_5394 4 ปีที่แล้ว +1

      Wydaję mi się, że nie, ponieważ czerwone karły wyrzucają z siebie bardzo dużo promieniowania.

  • @Kennzi
    @Kennzi 4 ปีที่แล้ว +2

    Pytanie, jak bardzo mogą się różnić wielkością czarne dziury między sobą? Jak duże mogą w ogóle być czarne dziury? Czy super pasywne czarne dziury są wielkości piłki nożnej, wielkości domu, całej góry a może są jak główka od szpilki?

    • @olasek7972
      @olasek7972 4 ปีที่แล้ว +1

      Mateusz Lokś na początku zastanów się co jest rozmiarem czarnej dziury ....

    • @jakubw.2779
      @jakubw.2779 4 ปีที่แล้ว +1

      zacznijmy od początku. Czarna dziura to w uproszczeniu osobliwość i horyzont zdarzeń. Osobliwości nie da się zobaczyć, ale zgodnie z zasadami fizyki musi być nieskończenie mała, horyzont zdarzeń zaś, jest to granica strefy z której nawet światło nie może uciec i na tej podstawie opiera się pomiar wielkości czarnej dziury. Supermasywna czarna dziura w centrum naszej galaktyki - Sagittarius A* - na przykład ma masę około 4,3 mln mas Słońca, ale promień ma tylko około 13 razy większy od Słońca (przypominam, że Słońce jest raczej małą gwiazdą - największa znana nam gwiazda UY Scuti ma szacowany promień 1700 razy większy od słońca, a więc ponad 100 razy większy od Sagittarius A* ), ale są też mniejsze czarne dziury od naszego Słońca, są nawet czarne dziury wielkości chociażby Jowisza.

  • @igirajca7699
    @igirajca7699 4 ปีที่แล้ว

    Mam pytanie dotyczące promieniowania Hawkinga. Anihilacja cząstki i antycząstki przy horyzoncie zdarzeń może spowodować wciągnięcie jednej z nich do czarnej dziury. Wielokrotnie to w ksiąkach czytałem ale zawsze zakładano, że to antycząstka wpada do czarnej dziury, zmniejszając jej masę, a drga cząstaka oddalała sie w postaci promieniowania. Uważam, że istnieje 50% prawdopodobieństwa, że czarna dziura wchłonie antycząstkę (więc może wchlonąc tez cząstkę z dodatnią energią, awiec masa nie powinna się zmieniać). A jadnak czarne dziury "parują", może jest powód dla którego tylko antycząstki są wciągane? Z góry dziekuję za odpowiedź. Pozdrawiam

    • @olasek7972
      @olasek7972 4 ปีที่แล้ว

      Igi Rajca dlaczego zadajesz bez przerwy to samo pytanie - odpowiedziałem poprzednio

    • @igirajca7699
      @igirajca7699 4 ปีที่แล้ว

      @@olasek7972 szukam jakiejś konkretnej odpowiedzi, nie odesłania do książek. Mam nadzieję że w końcu komentarz zyska większą popularność i wywoła dyskusje bądź zostanie odczytany przez Astrofaze.

  • @bufu3017
    @bufu3017 4 ปีที่แล้ว +1

    Koncówka Epicka. Pozdrawiam

  • @YoshiYoshiyuki
    @YoshiYoshiyuki 4 ปีที่แล้ว +4

    Czy czarne dziury wytwarzają dźwięk?

    • @takiten5577
      @takiten5577 4 ปีที่แล้ว +4

      wow
      sama angela merkel ci odpowiedziała

    • @devevfefwefow9729
      @devevfefwefow9729 4 ปีที่แล้ว +2

      @Angela Merkel tu masz rację dźwięku w kosmosie nie da się usłyszeć, bo fale nie mają w czym się rozprzestrzeniać, ale za to emituje różne inne fale i promieniowanie, które nie wymaga żadnego ,,przewodnika,, np. Fale radiowe. Dzięki nim da się ,,usłyszeć,, księżyc, a co do czarnej dziury to nie. Prędkość fali radiowej wynosi prędkość c czyli prędkość światła, a skoro nawet światło nie wychodzi z czas ej dziury to i takie fale radiowe nie mogą.

  • @s_kuba_ny
    @s_kuba_ny 4 ปีที่แล้ว +4

    Czy gwiazdy mogą posiadać w górnych partiach atmosfery wodę w stanie gazowym?

    • @Siara87
      @Siara87 4 ปีที่แล้ว

      Ciężko powiedzieć gdzie słońce się kończy tak naprawdę można powiedzieć że ziemia jest w pewną sensie w atmosferze slonca

  • @mimakmimak9456
    @mimakmimak9456 4 ปีที่แล้ว +2

    Wybacz proszę jeśli to pytanie będzie głupie ale... Czy zmniejszona aktywność słońca może (choćby w pewnym zakresie) przeciwdziałać efektowi cieplarnianemu?

    • @bartekwypior7855
      @bartekwypior7855 4 ปีที่แล้ว +1

      Może tak ale ja nie wiem

    • @pyroblasted
      @pyroblasted 4 ปีที่แล้ว +1

      Przeciwdziałać nie, ale może go nieznacznie spowolnić

    • @mimakmimak9456
      @mimakmimak9456 4 ปีที่แล้ว +1

      @@pyroblasted dzięki, w zasadzie to o to mi chodziło

  • @internetexplorer5758
    @internetexplorer5758 3 ปีที่แล้ว

    Padnę ze śmiechu jeśli starship wyląduje na księżycu a teleskop Webba jeszcze nie wystartuje xd

  • @filmotekapronet
    @filmotekapronet 4 ปีที่แล้ว

    O co chodzi z wybuchami galaktyk? (Widać go we wstępie do filmów z serii Astrofaza)

  • @pyroblasted
    @pyroblasted 4 ปีที่แล้ว

    A ja mam takie pytanie. Dlaczego gazy w gazowych planetach nie opadają na ich jądra i nie zamarzają? W Słońcu siła grawitacji jest równoważona przez reakcje fuzyjne we wnętrzu gwiazdy a jak to jest właśnie w przypadku gazowych planet.

  • @LittleBoobsLover
    @LittleBoobsLover 4 ปีที่แล้ว +2

    @ Astrofaza Cześć! Mógłbyś wyjaśnić czym jest ta wielokrotnie większa od Ziemi plazma wyrywająca się ze słońca w 1:05? Czy jest to fizyczna, namacalna materia podobna do lawy, która mogłaby polecieć w kierunku ziemi, oblepić ją i spalić doszczętnie? Jeśli tak, to czy my na Ziemi żyjemy tylko dlatego, że słońce w nas nie trafia?
    Czy to jest animacja, czy prawdziwe nagranie?

  • @szepttrzustki7383
    @szepttrzustki7383 4 ปีที่แล้ว +1

    [Pytanie] Jak zachowa się pocisk wystrzelony z broni palnej w przestrzeni kosmicznej?

    • @_r4x4
      @_r4x4 4 ปีที่แล้ว +3

      Jeśli nie będziesz miał lokalnie niewielkiej ilości tlenu to nie wystrzelisz, bo proch się nie spali (wybuch to tylko gwałtowne spalenie, a broń wystrzeliwuje pocisk za pomocą kontrolowanego wybuchu). Jeśli natomiast zrobisz odpowiednią modyfikację i umieścisz pojemnik z tlenem w broni to pocisk poleci normalnie (być może trochę szybciej bo nie będzie spowalniany przez powietrze) i utrzyma swoją prędkość aż w coś nie trafi, lub jakiś masywny obiekt nie wpłynie na niego grawitacyjnie.

    • @szepttrzustki7383
      @szepttrzustki7383 4 ปีที่แล้ว

      @@_r4x4 wytłumacz mi zjawisko strzelania z kałacha czy innej broni palnej pod wodą i jak ma się to do obecności tlenu 😉

    • @annoyingdogincar9222
      @annoyingdogincar9222 4 ปีที่แล้ว

      @@szepttrzustki7383 masz internet to wyszukaj

    • @jakubw.2779
      @jakubw.2779 4 ปีที่แล้ว +1

      @@_r4x4 przecież pocisk jest zespolony. Ładunek miotający i mieszanka gazowa zamknięte są w łusce

  • @Edalontzia
    @Edalontzia 4 ปีที่แล้ว

    Czy jest możliwość powstania życia w układzie podwójnym? Jak wyglądałby przebieg planety zdatnej do życia w takim układzie?

  • @plk003
    @plk003 4 ปีที่แล้ว +1

    i znów ta fajna koszula :)

  • @eGzysTens
    @eGzysTens 4 ปีที่แล้ว

    [P] Tak sobie myślę, czy gdyby człowiek zbliżył się do czarnej dziury lecąc w pozycji supermena z dłońmi wysuniętymi nad głową i skierowanymi w stronę czarnej dziury, to czy po osiągnięciu odpowiedniej odległości zostałby rozciągnięty z powodu różnicy przyciągania dłoni i bardziej oddalonych stóp?

    • @samaellilith796
      @samaellilith796 3 ปีที่แล้ว

      Z tego co wiem na tym właśnie polega rozrywanie materi przez siły pływowe przez czarne dziury

  • @N4kr0
    @N4kr0 4 ปีที่แล้ว +19

    Co Tam U Betelgezy :D ?

    • @nersii4689
      @nersii4689 4 ปีที่แล้ว +7

      Umiera sobie

    • @N4kr0
      @N4kr0 4 ปีที่แล้ว +1

      Xd

    • @marcinnawrocki6183
      @marcinnawrocki6183 4 ปีที่แล้ว +3

      @@szklanedomy9675 w końcu schudnie z hukiem

    • @rockybalbao5004
      @rockybalbao5004 4 ปีที่แล้ว +4

      technicznie już nie żyje

    • @jakubw.2779
      @jakubw.2779 4 ปีที่แล้ว

      @@rockybalbao5004 w sumie nie wiadomo. Szacunki mówią o ok. 100tys. lat, więc równie dobrze może jeszcze żyć, ba, i nawet mieć się świetnie

  • @Cag3r
    @Cag3r 4 ปีที่แล้ว +1

    Jak reklamujecie patronie w środku to z przyzwyczajenia chce włączyc A potem widzę że to dopiero początek haha

  • @merlinpower8236
    @merlinpower8236 4 ปีที่แล้ว +1

    Mam pytanie: Jeżeli słońce i inne gwiazdy emitują światło i ogromne ilości ciepła to dlaczego w przestrzeni kosmicznej jest tak niska temperatura?

    • @marcinnawrocki6183
      @marcinnawrocki6183 4 ปีที่แล้ว +3

      Bo to próżnia.

    • @janle2899
      @janle2899 4 ปีที่แล้ว +4

      Bo gwiazdy stanowią bardzo małą część przestrzeni wszechświata. Upraszczając, z tego samego powodu nie nagrzejesz pokoju za pomocą żarówki w lampce

  • @defaultname4239
    @defaultname4239 4 ปีที่แล้ว

    Czy gdybym posiadał teleskop tak silny, że byłbym w stanie zobaczyć dokładnie planetę (powiedzmy tak, jakbym był w statku na orbicie tej planety) z sąsiedniej galaktyki. Widziałbym obraz teraźniejszy czy przeszłość?

    • @olasek7972
      @olasek7972 4 ปีที่แล้ว

      Default Name przeszłość, zawsze przeszłość, nawet jak oglądasz dom sąsiada to widzisz przeszłość ...

  • @Antyvirus99
    @Antyvirus99 4 ปีที่แล้ว

    Załóżmy, że istnieje planeta, której skład atmosfery to: 70% azot, 20% tlen i 5-10% metanu (mieszanka wybuchowa). Hipotetycznie gdybym na takiej planecie zapalił papierosa, albo co bardziej prawdopodobne spadnie płonący meteor. To nastąpi krótkotrwały wybuch całej atmosfery i natychmiastowa zmiana jej składu. Czy raczej atmosfera zacznie płonąć, a atmosfera będzie powoli zmieniała swój skład, a może planeta tego nie wytrzyma i po prostu w całości eksploduje. Przyjmijmy, że jest to planeta taka jak Ziemia, z takim samym ciśnieniem. Pozdrawiam

  • @JasonAFC
    @JasonAFC 4 ปีที่แล้ว +1

    A ja mam pytanie do Ciebie takie trochę z innej beczki. Dotyczy ono zakończonych już wiele lat temu lotów wahadłowców. Konkretnie katastrofy Columbii i jest to swego rodzaju hipoteza. W pierwszych lotach programu STS zbiorniki ET były malowane na biało. A jak wiemy w 2003 roku z takiego oto zbiornika kawałek pianki izolacyjnej oderwał się i uszkodził lewe skrzydło wahadłowca, co doprowadziło 2 tygodnie później do katastrofy. Pytanie a w zasadzie pytania brzmią tak. Czy gdyby malowano je na biało przez cały program STS, to czy Twoim zdaniem biała farba na zbiorniku powstrzymywałaby odrywanie się pianki, lub ewentualnie tych większych kawałków, działając niczym klej? Czy może byłoby to dodatkowe obciążenie zwiększające ich masę, mogące doprowadzić do znacznie większych uszkodzeń, zdolnych wywołać podobną katastrofę i to jeszcze w krótszym czasie, niż wtedy to miało miejsce? A może nie mogło mieć to żadnego wpływu? Ta teoria nurtuje mnie od 15 lat, odkąd interesuję się astronautyką, lecz nie jestem w stanie znaleźć odpowiedzi. Chciałbym, abyś właśnie Ty spróbował znaleźć odpowiedź lub a może zrobił na temat odcinek, ewentualnie odpowiedział w Q&A, jeśli Cię taka hipoteza zainteresuje :) Pozdrawiam :)

  • @LowcaMydla
    @LowcaMydla 4 ปีที่แล้ว +1

    Dlaczego wszystkie ciała niebieskie takie jak planety, karły, gwiazdy, księżyce itp w galaktykach są kulami? Co wpływa na ich ukształtowanie? Dlaczego np nie są stożkiem czy walcem?

    • @jakubw.2779
      @jakubw.2779 4 ปีที่แล้ว

      Optymalny kształt dla zachowania energii i masy. Poza tym grawitacja.

    • @olasek7972
      @olasek7972 4 ปีที่แล้ว

      a dlaczego niby stozek lub walec - te ksztalty nic nie maja wspolnego z typowa symetria kosmosu

    • @LowcaMydla
      @LowcaMydla 4 ปีที่แล้ว

      Dlaczego kosmos tworzy symetrię kul?
      No dobrze a np prostopadłościany? Dlaczego nie one?

    • @MegaRaptor9
      @MegaRaptor9 4 ปีที่แล้ว +1

      @@LowcaMydla Tak jak napisali wyżej, grawitacja. W polu grawitacyjnym każda cząstka dąży do tego, żeby być jak najbliżej źródła pola jak to tylko możliwe.
      A teraz weź pod uwagę najbardziej zewnętrzne warstwy kuli i prostopadłościanu, ich powierzchnie. Na powierzchni kuli wszystkie punkty są jednakowo oddalone od środka, czyli mają jednakową energię potencjalną. Na powierzchni prostopadłościanu już tak nie jest - wierzchołki są znacznie dalej od środka bryły, niż np środki ścianek. Nie ma więc równowagi energii potencjalnej. A w kosmosie wszystko dąży do równowagi i minimum energii.

  • @boguslawszostak1784
    @boguslawszostak1784 3 ปีที่แล้ว

    Zarz zaraz.. to promieniowanie nie jest "wyrzucane" ze słońca z prędkościowa światła?
    Chyba ze chodzi o wędrówkę promieniowania z wnętrza gwiazdy na powierzchnie.

  • @krysjak260
    @krysjak260 4 ปีที่แล้ว +3

    Czy z brązowego karła może powstać gwiazda?

  • @filmotekapronet
    @filmotekapronet 4 ปีที่แล้ว

    Pytanie
    Czy hipotetucznie wielki kij/drut z czegoś niezniszczalnego przytwierdzony do planety wpadając do czarnej dziury pociągnąłby tą planetę za sobą ?

  • @yukimann2000
    @yukimann2000 4 ปีที่แล้ว

    Dzięki Ci o Boże .

  • @dominikjakubczyk9643
    @dominikjakubczyk9643 4 ปีที่แล้ว +1

    Niezła końcówka.

  • @SecondSonofSettingSun
    @SecondSonofSettingSun 4 ปีที่แล้ว

    Coraz lepsze te odcinki

  • @nataliagasiorowska6608
    @nataliagasiorowska6608 4 ปีที่แล้ว +5

    Czy czarna dziura jest okrągła? :)

    • @ziomekzmiasta9292
      @ziomekzmiasta9292 4 ปีที่แล้ว +1

      @@teczowependolino8194 sfera = kula

    • @MegaRaptor9
      @MegaRaptor9 4 ปีที่แล้ว +4

      @@ziomekzmiasta9292 Otóż nie. Sfera to powierzchnia kuli, a nie kula

    • @anonim7304
      @anonim7304 4 ปีที่แล้ว +3

      Czy jest plaska?

    • @annoyingdogincar9222
      @annoyingdogincar9222 4 ปีที่แล้ว +2

      @@anonim7304 Zależy w co wierzysz to tak jak z ziemią

    • @anonim7304
      @anonim7304 4 ปีที่แล้ว +1

      Modol nie, ja pytam powaznie. Jest kulą, jest plaska, czy jest jeszcze inna?

  • @szepttrzustki7383
    @szepttrzustki7383 4 ปีที่แล้ว +1

    [Pytanie] Czy wybuch ładunku/ów jądrowych w atmosferze Jowisza bądź Saturna "rozpalił" by ich atmosfery?

    • @pyroblasted
      @pyroblasted 4 ปีที่แล้ว +3

      Do spalania potrzebny jest tlen, którego w atmosferach Jowisza lub Saturna brakuje

    • @szepttrzustki7383
      @szepttrzustki7383 4 ปีที่แล้ว

      @@pyroblasted Hmm Okej :) Rozumiem że wysokie stężenie Wodoru w atmosferze Jowisza nic nie zmienia? za wiki "Objętościowo atmosfera Jowisza składa się z około 88-92% wodoru i 8-12% helu (około 1% atmosfery stanowią metan, woda i amoniak)."

    • @jakubw.2779
      @jakubw.2779 4 ปีที่แล้ว

      @@szepttrzustki7383 wodór nie spala się bez tlenu. Nic nie spala się bez tlenu. Jedyne co mogłoby nastąpić, to reakcja łańcuchowa, ale co do tego też nie jestem pewien, bo ekspertem nie jestem