Szia, én úszókapu szereléssel foglalkozom. Érdekes ez az elképzelésed viszont több problémát is látok. Ha a kapu le lesz majd festve nem fix, hogy sokáig fogja bírni ahogy a görgő karistolja valamint a kapu, ha elkezd koszosodni a port fel fogja szedni a csapágy és borzalmas roszogó hangja lesz, ha pedig be zsírozod akkor meg rá fog ragadni a kosz. Egyébként lehet venni úszókapu szettet 70.000Ft C sín és midnen görgővel együtt, de ha valaki ennyit sem szeretne költeni rá akkor vesz egy 60x60 as vagy 80x80 as zártszelvényt kivágja az egyik oldalának a közepét egy 30-40mm-s sávban aztán csak a görgőket kell megvenni bele 30.000Ft kb. 60x40 esből meg megvan 30.000 ből a kapu váza. Egyébként ha hosszútávra tervez valaki akkor érdemes az egészet galvanizálni aminek az ára elég húzós + porfestés. Szoval egy úszókapu nem egy olcsó mulatság, de ha rendesen megcsinálod akkor örök lesz. Ja és meg az jutott eszembe, hogy amiket szerelünk kapuk görgők azok nem feszesek a hőtágulás miatt + a kapuknak van egy egészséges lógása/ torzulása amit a nem passzentos görgőzéssel lehet elcsalni. Egyébként jó volt nézni ahogy csináltad, és a videó közben eszembe is jutott egy másféle görgő rendszer, ki is fogom próbálni legközelebb. Köszönöm az inspirációt!! Amúgy ha segítség kell vagy tervrajz vagy barmi kérdésetek lenne úszókapuval kapcsolatban szívesen segítek 😊
@@csabaranga7649 Azt jelenti, hogy a négy méter hosszú anyagon csak pár centinket kell összehegeszteni, nem a teljes hosszt. A hegeszteni kívánt pontokon csak hefteled az anyagot. Utána azt a pár centit pedig elszórva hegeszted le nem sorrendben egymás után. Kevésbé tud elvetemedni az anyag a hőbevitel miatt. Jelen esetben 2 centi varrat 10 centi szünet, de az sem egymás után.
Kedves szakerto.Jo a video nincs elhavazva de a kivitel ocsmany,minden szemet belehulik,beazik be fagy telen,szerintem le kellene boritani a profilt hogy fegye a csapagykat,bocsi ha rogoromba voltam.
Ügyes megoldás, de azt azért tegyük hozzá, hogy ez a kapu 150 magas saccra, es 20x40 es profilból van merevítők nélkül, ha csak egy drót hálót akartok rátenni mar kb megduplázza a súlyát, ami meg talán működhet is, bár gyanus hogy az mát nem fog konnyen járni, pláne, ha kal egy kis vizet port stb, mert ez bizony 2-3 nonap alatt olyan gyonyorűen feltelik sarral porral falevéllel galyakkal hogy meg se lehet mozditan.. de amugy ha nem akarja az ember motorizálni meg nem számit a magasság meg az esztétika pl egy hetvegi tanyán ott okés. De ha kell egy 180 as magasság, fa lemez vagy wpc borítás megy rá az már siman 200 kilo felett van, akkor minimum 40x40 es de inkább ha motorizálni is akarja az ember akkor 60x40 es zártprofil hogy ne rángassa a szél, meg legyen merevsége… szóval egy szó mint száz kiserletnek király a megoldás is okos, de nem véletlen találták ki az úszókapukat úgy ahogy arulják őket persze drága meg maceras a szállítása, ez igaz, én is magam csináltam a kaput otthon ez volt a legnehezebb része hogy hogyan kerüljön haza az anyag, de nem megoldhatatlan lehet nagy futót bérelni esetleg össze állni másokkal és többet elhozni, úgy olcsóbb a szállítási bérlési költség.
Mert szét fog nyílni elég szépen. A kocka profilú c sín is emiatt nem a legjobb. Meg kell venni a Jobbik hajlított sínt, hozzá való görgőkkel, amihez van szintállító is. Egyszer csinálja meg az ember jól
Egyetlen baj van vele ,mégpedig az,hogy felülről teljesen nyitott az első ónos eső térdre kényszeríti az egészet, nem beszélve a porról ,vagy a havazásról. A C sint nem véletlenül találták ki....
Nem is állítottuk, hogy a c sín megoldás rossz vagy értelmetlen esetleg használhatatlan. A hiba vele az ár és az, hogy körülményes a szállítása. Ez a megoldás jóval olcsóbb és az alkatrészek könnyen beszerezhetőek. A videó egy prototípus elkészítéséről szól aminek persze még lehetnek hibái. Annyi biztos, hogy mi ezt be fogjuk szerelni amiről szintén lesz videó és így használatba is kerül tehát tapasztalataink is lesznek róla amiről igény esetén beszámolunk.
Nem tudom, hogy ezt a konstrukciót hova találtad ki? Max. térelválasztónak tudom elképzelni, telken belül. Milyen súlyt raksz erre a szerkezetre? Kapunak a farok része pici, keret keresztmetszete pici. Nyitott a szerkezet, minden ott fog megállni benne, amit a szél oda fúj. Zártszelvény hasítani, az sem szerencsés, mert a benne lévő feszültséget megszünteted, és csavarodni fog az egész. Mikor elkezdted mozgatni az egészet, látszott, hogy szorul az egész. Borzasztó megoldás. Utcafronti kapunak, de hogy valaki ezzel kísérletezzen! Nem egy hosszú életű megoldás. Vannak gyári megoldások. Tessenek azzal dolgozni!
Hogy hova és mennyi súlyt képzeltünk el a kapura ez a videóban elhangzik. A kitàmasztó rész természetesen lehet hosszabb ez nem szent írás. Mi úgy gondoltuk ez elég. Azt is tudjuk hogy egy ilyen kapu életében az esetek 90%ban csukva tartjuk így nem a görgőkön terhelődik legalábbis nem akkora mértékben hiszen van egy záró rész a végén amire felül így a görgők munkáját megkönnyíti. Ha szerinted szorul az elkészült mechanika akkor amennyiben megvalósítod távolabb teszed a görgőket. És, hogy megvegyünk bármilyen kapu mechanikát azt a videóban nem tiltottuk meg. Mindenki saját hatáskörében eldöntheti mi éri meg neki jobban. Ennek ellenére mi egy barkács csatorna vagyunk. A barkácsolás lényege pedig mindig is az volt, hogy olyan dolgokat amik nincsenek vagy drágán kaphatóak megpróbáljuk megoldani. Tény hogy nem lesz 1000%os hiszen egy darab készül az sem ipari körülmények között. De talán ha rászánjuk az időt és az energiát tudunk valami olyat alkotni ami funkcionál és még meg is érte.
Zárt szelvényből nem lehet C sínt csinálni! Nem próbáltad még, ezért lehetsz benne olyan biztos. Szögvasból lehetne, de annyi munka, hogy akkor már inkább a gyári C sín...
Óriásit fejlődött a csatornátok. Emlékszem az első videoitokra. Szép munka. Csak így tovább. Kérdés: Miért nem lett kivágva a 60-as szelvény aljából egy laposvasnyi csík? Úgy egyből megkapod a C profílt?
Köszönjük! Ez is egy megoldás lehetett volna. Mi szerettünk volna egy saját mechanikát kialakítani. Tervezzük még elektromosan mozgathatóvá tenni ahhoz pedig ez egy jó megoldás lesz.
Sziasztok. Mikor lesz folytatása ennek a projektnek? Esetleg a beépítés helyén van már tapasztalat? Végig olvastam a hozzá szólásokat talán a víz ,koszolás lehet problémát okozhat. Ezzel kapcsolatban gondolkoztatok h bármi fejlesztést eszközöljetek? Kíváncsi lennék, hogy mennyi kiló lesz a kapu és hogy üzemel élesben. Nagyon tetszik az ötlet. Nagyon várom is a folytatást....
Sajnos erre még egy kicsit várni kell. De mindenképpen fogunk foglalkozni vele csak az év vége egy kicsit sűrű lesz. Egy cseppentőt valószínűleg fogunk rá szerelni, maga a kerítés nem lesz nehéz ahogy mondtuk is kb 100kg.
A megoldás érdekes..Zárt,BETONOS helyen el tudom képzelni.Én még nem találkoztam olyan hellyel ahol ne kellet volna "nagy"tömegű ellen-betont) készíteni.Amúgy a kapu anyagai hasonló hoszzúságúak mint egy "C" szelvény.Tehát a szállítás így-ús úgy is gond.Hogy drága?Az biztos(.
Ügyes vagy, de szerintem a csapágynak a palástján kellen futnia a zártszelvénynek, nem a csapágy mellett jobb lenne a cucc, ha a Támasztó csapágyak is úgy lennének megoldva, mint ami alul és fölül van. Ja, és mondd meg a szponzornak, hogy üt a fúró....
Az ötlet teljesen oks. Én biztos nem vágnék fel zártszelvényt. Inkább laposvasat hegesztenék az oldalára. Az alsó görgőknek vágnék ablakot a zártszelvénybe, és csak az oldalsó görgők rögzítését kellne a hegesztett laposvashoz megoldani. így nem is kell végig laposvasazni a zártszelvényt. Eső ellen meg, zárt állású pozihoz lehet két kis terelő lemezt rögzíteni a kapu aljához. Mivel jól hozzá lehet férni a csapágyakhoz, ha pár évente ki is kell cserélni, nem nagy gond, nem kell levenni hozzá az egész kaput, mint a gyári megoldásnál.
60X60 zártszelvényhez létezik görgő szett ami nem is olyan drága és kompletten tud mindent. A zártszelvényt ki is lehet vágni flexel ha van rá időd, de érdemesebb kompletten megvenni, utánfutóval szállítható a C sin. A sin toldásától sem kell megijedni. Egy önhordó kaput kel csinálni és a C sint alá kell biggyeszteni. Sok leírás van fent a neten a szerkezet és a hozzá szükséges alépítmény kialakításáról.
Apám épületlakatos volt. Én is az lettem. Aztán műszaki tanár. Ez az ötlet jó. De a megvalósítása így, nem jó. Ezer hibája van, nem sorolom. A "C" sínen nincs mit rugózni. Bárhol kapható. Sőt, bármikor méretre hajlítják ac. lemezből, ami minimum lv=3mm. És nem drágább, mint más megoldás.
ez igen bölcs meglátás. + ki is hozzák, ha kéred, meg a legtöbb lakatos föl van készülve arra a kérdésre, hogy elhozzon magának egy szál profilt. :) ez inkább egy szórakoztató videó mint valami profi cucc, ha megnézed a csatorna többi videóját, akkor azért látod, hogy nem azoknak készülnek itt a videók akik komolyan gondolják azt, hanem akik szórakoztatónak tartják a molyolást, meg a barkácsolást.
Plussz egy. Nekem is már lassan 2 éve készül, most kezdtem el agyalni a c sínen. 60*60-as zártszelvény (lehet kisebb is csak ahhoz másik csapágy talp való). Az ahhoz való görgő sor már nagyobb terhet is elvisel (nem árt túltervezni, még ha nem is lesz nehéz a kapu borítása).
Kivagdosni elég macera. A férjem azelőtt rendszeresen gyártotta. Sok munka lesorjázni , pontosan kismúzolni .A rozsdásodás is gond. Azóta áttért a profi sínre. Megrendelem , 5/7 napon belül az udvaron van. Az árat persze be kell építeni a teljes munkadíjba. És ez mindig kevesebb mind kivagdosni . A sok bordelről utánna nem is beszélve, Ez szerintem a logikus. Egyébként mind itt írták ,ez a módszer sok hátrányt visz magában . Ezért találták ki a ,,C ,, szelvényt. A kocsik is egyszerűk és pontosak hozzá.
Köszi a videót! Eddig túlmisztifikáltam ezt a kapu dolgot, de a videónak hála szerintem belevágok én magam az elkészítésének!
Nagyon ügyes megoldás. Gratulálok a kitalálójának, és nektek is a tökéletes bemutatásához. Köszönöm.
Köszi! Saját ötlet!
Szuper videó lett, lényegre törő és tömör ugyanakkor teljesen érthető! Gratulálok további sok sikert kívánok a csatornához!
Szia, én úszókapu szereléssel foglalkozom. Érdekes ez az elképzelésed viszont több problémát is látok. Ha a kapu le lesz majd festve nem fix, hogy sokáig fogja bírni ahogy a görgő karistolja valamint a kapu, ha elkezd koszosodni a port fel fogja szedni a csapágy és borzalmas roszogó hangja lesz, ha pedig be zsírozod akkor meg rá fog ragadni a kosz. Egyébként lehet venni úszókapu szettet 70.000Ft C sín és midnen görgővel együtt, de ha valaki ennyit sem szeretne költeni rá akkor vesz egy 60x60 as vagy 80x80 as zártszelvényt kivágja az egyik oldalának a közepét egy 30-40mm-s sávban aztán csak a görgőket kell megvenni bele 30.000Ft kb. 60x40 esből meg megvan 30.000 ből a kapu váza. Egyébként ha hosszútávra tervez valaki akkor érdemes az egészet galvanizálni aminek az ára elég húzós + porfestés. Szoval egy úszókapu nem egy olcsó mulatság, de ha rendesen megcsinálod akkor örök lesz. Ja és meg az jutott eszembe, hogy amiket szerelünk kapuk görgők azok nem feszesek a hőtágulás miatt + a kapuknak van egy egészséges lógása/ torzulása amit a nem passzentos görgőzéssel lehet elcsalni. Egyébként jó volt nézni ahogy csináltad, és a videó közben eszembe is jutott egy másféle görgő rendszer, ki is fogom próbálni legközelebb. Köszönöm az inspirációt!! Amúgy ha segítség kell vagy tervrajz vagy barmi kérdésetek lenne úszókapuval kapcsolatban szívesen segítek 😊
Ismét 1 remek videó! Imádlak titeket, így tovább! :)
Köszönjük a videót!
Jó kis olcsó megoldás. Egy apró észrevételem, ha lehet. Az alsó részen érdemes heftenként odébb menni és nem görbül meg a vízszintes vas a 20x40- nél.
"heftenként odébb menni"
Ez alatt mit értesz pontosan? A fémmunkákhoz nem értek, de mindig jó valami újat tanulni! :)
@@csabaranga7649 Azt jelenti, hogy a négy méter hosszú anyagon csak pár centinket kell összehegeszteni, nem a teljes hosszt. A hegeszteni kívánt pontokon csak hefteled az anyagot. Utána azt a pár centit pedig elszórva hegeszted le nem sorrendben egymás után. Kevésbé tud elvetemedni az anyag a hőbevitel miatt. Jelen esetben 2 centi varrat 10 centi szünet, de az sem egymás után.
Szuper videó! Subscribed :)
Ez nagyon jó technika csa a víz meg a hó belefagy akkor ez nemnyilík semerre, lehet maj olvasztgatni ezerrel.
Kedves szakerto.Jo a video nincs elhavazva de a kivitel ocsmany,minden szemet belehulik,beazik be fagy telen,szerintem le kellene boritani a profilt hogy fegye a csapagykat,bocsi ha rogoromba voltam.
Ügyes megoldás, de azt azért tegyük hozzá, hogy ez a kapu 150 magas saccra, es 20x40 es profilból van merevítők nélkül, ha csak egy drót hálót akartok rátenni mar kb megduplázza a súlyát, ami meg talán működhet is, bár gyanus hogy az mát nem fog konnyen járni, pláne, ha kal egy kis vizet port stb, mert ez bizony 2-3 nonap alatt olyan gyonyorűen feltelik sarral porral falevéllel galyakkal hogy meg se lehet mozditan.. de amugy ha nem akarja az ember motorizálni meg nem számit a magasság meg az esztétika pl egy hetvegi tanyán ott okés. De ha kell egy 180 as magasság, fa lemez vagy wpc borítás megy rá az már siman 200 kilo felett van, akkor minimum 40x40 es de inkább ha motorizálni is akarja az ember akkor 60x40 es zártprofil hogy ne rángassa a szél, meg legyen merevsége… szóval egy szó mint száz kiserletnek király a megoldás is okos, de nem véletlen találták ki az úszókapukat úgy ahogy arulják őket persze drága meg maceras a szállítása, ez igaz, én is magam csináltam a kaput otthon ez volt a legnehezebb része hogy hogyan kerüljön haza az anyag, de nem megoldhatatlan lehet nagy futót bérelni esetleg össze állni másokkal és többet elhozni, úgy olcsóbb a szállítási bérlési költség.
👍
De miért nem készítettetek egy C-sínt a zártszelvényből?
Ha megvenni drága, de van zártszelvényed abból precíz vágással tudsz csinálni C-sint.
Mert szét fog nyílni elég szépen. A kocka profilú c sín is emiatt nem a legjobb. Meg kell venni a Jobbik hajlított sínt, hozzá való görgőkkel, amihez van szintállító is. Egyszer csinálja meg az ember jól
Egyetlen baj van vele ,mégpedig az,hogy felülről teljesen nyitott az első ónos eső térdre kényszeríti az egészet, nem beszélve a porról ,vagy a havazásról. A C sint nem véletlenül találták ki....
Nem is állítottuk, hogy a c sín megoldás rossz vagy értelmetlen esetleg használhatatlan. A hiba vele az ár és az, hogy körülményes a szállítása. Ez a megoldás jóval olcsóbb és az alkatrészek könnyen beszerezhetőek. A videó egy prototípus elkészítéséről szól aminek persze még lehetnek hibái. Annyi biztos, hogy mi ezt be fogjuk szerelni amiről szintén lesz videó és így használatba is kerül tehát tapasztalataink is lesznek róla amiről igény esetén beszámolunk.
@@GreenCottageDIY Én sem mondtam,hogy rossz ötlet csak a külső hatásoktól kell megvédeni és működőképes a dolog...
Több szem többet lát. Ez egy megoldás amit lehet csiszolni.
Nem tudom, hogy ezt a konstrukciót hova találtad ki?
Max. térelválasztónak tudom elképzelni, telken belül.
Milyen súlyt raksz erre a szerkezetre? Kapunak a farok része pici, keret keresztmetszete pici.
Nyitott a szerkezet, minden ott fog megállni benne, amit a szél oda fúj.
Zártszelvény hasítani, az sem szerencsés, mert a benne lévő feszültséget megszünteted, és csavarodni fog az egész.
Mikor elkezdted mozgatni az egészet, látszott, hogy szorul az egész.
Borzasztó megoldás.
Utcafronti kapunak, de hogy valaki ezzel kísérletezzen!
Nem egy hosszú életű megoldás.
Vannak gyári megoldások.
Tessenek azzal dolgozni!
Hogy hova és mennyi súlyt képzeltünk el a kapura ez a videóban elhangzik.
A kitàmasztó rész természetesen lehet hosszabb ez nem szent írás. Mi úgy gondoltuk ez elég.
Azt is tudjuk hogy egy ilyen kapu életében az esetek 90%ban csukva tartjuk így nem a görgőkön terhelődik legalábbis nem akkora mértékben hiszen van egy záró rész a végén amire felül így a görgők munkáját megkönnyíti.
Ha szerinted szorul az elkészült mechanika akkor amennyiben megvalósítod távolabb teszed a görgőket.
És, hogy megvegyünk bármilyen kapu mechanikát azt a videóban nem tiltottuk meg. Mindenki saját hatáskörében eldöntheti mi éri meg neki jobban. Ennek ellenére mi egy barkács csatorna vagyunk. A barkácsolás lényege pedig mindig is az volt, hogy olyan dolgokat amik nincsenek vagy drágán kaphatóak megpróbáljuk megoldani. Tény hogy nem lesz 1000%os hiszen egy darab készül az sem ipari körülmények között. De talán ha rászánjuk az időt és az energiát tudunk valami olyat alkotni ami funkcionál és még meg is érte.
jó video, mint mindíg :)
Lehet C sínt csinálni pár zártszelvényből is, esetleg szögvasból.
Zárt szelvényből nem lehet C sínt csinálni! Nem próbáltad még, ezért lehetsz benne olyan biztos. Szögvasból lehetne, de annyi munka, hogy akkor már inkább a gyári C sín...
@ViLLaMVaDaS2 de lehet, nem megvágva, egymáshoz hegesztve. Hogy mit próbáltam életem során azt te nem igazán tudhatod amúgy ;)
Óriásit fejlődött a csatornátok. Emlékszem az első videoitokra. Szép munka. Csak így tovább. Kérdés: Miért nem lett kivágva a 60-as szelvény aljából egy laposvasnyi csík? Úgy egyből megkapod a C profílt?
Köszönjük!
Ez is egy megoldás lehetett volna. Mi szerettünk volna egy saját mechanikát kialakítani. Tervezzük még elektromosan mozgathatóvá tenni ahhoz pedig ez egy jó megoldás lesz.
Sziasztok. Mikor lesz folytatása ennek a projektnek? Esetleg a beépítés helyén van már tapasztalat? Végig olvastam a hozzá szólásokat talán a víz ,koszolás lehet problémát okozhat. Ezzel kapcsolatban gondolkoztatok h bármi fejlesztést eszközöljetek? Kíváncsi lennék, hogy mennyi kiló lesz a kapu és hogy üzemel élesben. Nagyon tetszik az ötlet. Nagyon várom is a folytatást....
Sajnos erre még egy kicsit várni kell. De mindenképpen fogunk foglalkozni vele csak az év vége egy kicsit sűrű lesz. Egy cseppentőt valószínűleg fogunk rá szerelni, maga a kerítés nem lesz nehéz ahogy mondtuk is kb 100kg.
Vajon ez egy kovácsolt vas kapunál mit csinálna? Engine Caput
A megoldás érdekes..Zárt,BETONOS helyen el tudom képzelni.Én még nem találkoztam olyan hellyel ahol ne kellet volna "nagy"tömegű ellen-betont) készíteni.Amúgy a kapu anyagai hasonló hoszzúságúak mint egy "C" szelvény.Tehát a szállítás így-ús úgy is gond.Hogy drága?Az biztos(.
Nygyon jó. Óriási segítség nekem. Pont a nyáron szeretnék egy 4,5 méter hosszú toló kaput csinálni,de az át kicsit sok volt amit kiszamoltak nekem.
Hát, ne a videó alapján.
A hegesztéstől görbe az egész.
Üres keret, nincs súlya.
Úgy ócska, ahogy van.
Szia,
Mennyi volt az a kicsit sok? - ha nem vagyok tolakodó.
@ 650.000 ft 250 anyag,400 munkadíj
@@tibi830428Pest megyében tudok segíteni, jobb árajánlattal.
Terveztek idén karácsonyi live-ot? Számomra hangulatos délutáni program az ünnepek előtt.
Természetesen igen. Illetve lesz egy egész addig tartó vlog sorozat december 1 től. De erről még fogunk beszélni. 😁
Ügyes vagy, de szerintem a csapágynak a palástján kellen futnia a zártszelvénynek, nem a csapágy mellett jobb lenne a cucc, ha a Támasztó csapágyak is úgy lennének megoldva, mint ami alul és fölül van. Ja, és mondd meg a szponzornak, hogy üt a fúró....
Az ötlet teljesen oks. Én biztos nem vágnék fel zártszelvényt. Inkább laposvasat hegesztenék az oldalára. Az alsó görgőknek vágnék ablakot a zártszelvénybe, és csak az oldalsó görgők rögzítését kellne a hegesztett laposvashoz megoldani. így nem is kell végig laposvasazni a zártszelvényt. Eső ellen meg, zárt állású pozihoz lehet két kis terelő lemezt rögzíteni a kapu aljához. Mivel jól hozzá lehet férni a csapágyakhoz, ha pár évente ki is kell cserélni, nem nagy gond, nem kell levenni hozzá az egész kaput, mint a gyári megoldásnál.
60X60 zártszelvényhez létezik görgő szett ami nem is olyan drága és kompletten tud mindent. A zártszelvényt ki is lehet vágni flexel ha van rá időd, de érdemesebb kompletten megvenni, utánfutóval szállítható a C sin. A sin toldásától sem kell megijedni. Egy önhordó kaput kel csinálni és a C sint alá kell biggyeszteni. Sok leírás van fent a neten a szerkezet és a hozzá szükséges alépítmény kialakításáról.
Apám épületlakatos volt. Én is az lettem. Aztán műszaki tanár. Ez az ötlet jó. De a megvalósítása így, nem jó. Ezer hibája van, nem sorolom. A "C" sínen nincs mit rugózni. Bárhol kapható. Sőt, bármikor méretre hajlítják ac. lemezből, ami minimum lv=3mm. És nem drágább, mint más megoldás.
Kb minden vaskereskedésben lehet kapni úszókapuhoz c sint.
ez igen bölcs meglátás. + ki is hozzák, ha kéred, meg a legtöbb lakatos föl van készülve arra a kérdésre, hogy elhozzon magának egy szál profilt. :) ez inkább egy szórakoztató videó mint valami profi cucc, ha megnézed a csatorna többi videóját, akkor azért látod, hogy nem azoknak készülnek itt a videók akik komolyan gondolják azt, hanem akik szórakoztatónak tartják a molyolást, meg a barkácsolást.
Persze, amúgy tök jó megoldás 👍
csak megjegyzem az uszokapu is tolokapu csoportjába tartozik mind az ember a gerincesekébe
És ez ősszel tele megy szutyokkal a víz megfagy és szétnyomja a beállítást...
A szelvény vas vastagsága nem mindegy
zthittem a c elemet zártszelvényből vágod ki mert aztis kilehet
Plussz egy. Nekem is már lassan 2 éve készül, most kezdtem el agyalni a c sínen. 60*60-as zártszelvény (lehet kisebb is csak ahhoz másik csapágy talp való). Az ahhoz való görgő sor már nagyobb terhet is elvisel (nem árt túltervezni, még ha nem is lesz nehéz a kapu borítása).
Kivagdosni elég macera. A férjem azelőtt rendszeresen gyártotta. Sok munka lesorjázni , pontosan kismúzolni .A rozsdásodás is gond. Azóta áttért a profi sínre. Megrendelem , 5/7 napon belül az udvaron van. Az árat persze be kell építeni a teljes munkadíjba. És ez mindig kevesebb mind kivagdosni . A sok bordelről utánna nem is beszélve, Ez szerintem a logikus. Egyébként mind itt írták ,ez a módszer sok hátrányt visz magában . Ezért találták ki a ,,C ,, szelvényt. A kocsik is egyszerűk és pontosak hozzá.
@@barbiebarbie2063 hatha csinálsz hozzá az vágóállványt akkor kevésbé kell sorjázni
Na ez szép munka uram.