Sziasztok, a tököli repülőtér (LHTL) tájékoztatója vagyok. Én voltam szolgálatban, amikor pár évvel ezelőtt nálunk is lezajlott egy hasonló esemény. Németországból érkezett egy egymotoros repülőgép, annak rendje, és módja szerint be is jelentkezett, hogy jönne leszállni. Megadtam neki a szükséges adatokat, és vártam, hogy besoroljon az iskolakörre. De nem jött.... Felhívtam a Tájékoztatót (FIC), hogy nem tud-e valamit az adott gépről. Persze megoldódott a rejtély, ugyanis a gép Kiskunlacházán (LHKK) szállt le, ami hasonló repülőtér mint a miénk, csak 20 km-rel DK-re van tőlünk.... Később aztán megjött, és tőle tudtuk meg, mennyire meg volt lepődve, hogy nem Tökölön van....
Ferihegyen is volt ilyen incidens, 80 as évek környékén asszem egy KLM gép nézte be, Kiskunlacházán ért talajt majd rögtön levegőbe is emelkedett mikor meglátta a parkoló Mig-eket
Imádom Darida Tamás bácsit!! Egy rendkívül okos ember, művelt. Öröm nézni, hallgatni. Minél több videót vele! 🙏🙏 Nagyon szívesen leülnék vele egy kávéra, beszélgetni. Ilyen emberekkel épül a világ ❤️ Jó egészséget kívánok neki! ❤️🙏
Ez a rész szokatlanul tanulságos volt. Balázs! A Te beszélőképességedet, mondatszerkesztéseidet egyébként tanítani kellene! Egyik TV csatornán sem lehet megtalálni ezt a kiegyensúlyozott színvonalat és ezt a megnyugtató frekvenciájú hangot! Gratulációm!
Ehhez csak csatlakozni tudok! Ilyen szép magyar beszéddel egyre ritkábban találkozunk,valóban tanítani kellene!🙂 A film ismételten fantasztikus lett! Egy olyan témát dolgoz fel,ami -bár ritkán fordulhat elő--de annál érdekesebb,laikusok számára pedig ismeretlen világ. Köszönjük szépen,hogy van szerencsénk megismerni!🙂
A sok TH-cam csatorna között felüdülés ezt a csatornát nézni és hallgatni a beszélgetéseket. Az inerjú alanyok szépen fejezik ki magukat, választékosan beszélnek, a szakkifejezéseket érthetően elmagyarázzák. Bravó, így tovább.
Stephen Barlay könyvében is említenek egy esetet, ahol nem jött ki egymással a pilóta és a fed. mérnök. Veszekedtek. Aztán ennek következtében a fed. mérnök nem beszélt tovább és a pilóta rossz helyen szállt le. Akkor szólt a mérnöknek, hogy rádiózzon, hogy késni fognak. Mire ő megjegyezte, hogy már leszállás előtt rádiózott... :)
Lenne pár laikus kérdésem: Nincs GPS a gépen ami mutatná, térképpel, hogy hol van a gép? Ha szemre közelítenek meg egy repülőteret akkor azt úgy tanítják, hogy műszerekre rá sem kell nézni? Amennyiben be van programozva a célállomás akkor miért nem sípol a számítógép, hogy baj van? A légiforgalom irányító nem látja a radaron, hogy a gép nem a megfelelő reptérre kezdett el ereszkedni? Nekem ezek olyan hiányosságok amiket csodálkozom, hogy benne hagytak a rendszerben és nincs leprogramozva vagy protokolba véve, hogy ilyen ne történhessen. Szép tömegbaleset is lehetett volna belőle.
Én ezt utasként játszottam el: rossz reptérre mentem, Frankfurt-Hahn helyett a 112 km-rel odébb fekvő Frankfurt Airportra. Csak a mázlin, a biztonsági idő ráhagyáson és a buszsofőr jófejségén (nem volt készpénzem a jegyre, ő pedig kisegített) múlt, hogy egy összekötő távolsági busszal az utolsó pillanatban sikerült elérnem a gépemet.
Kamerát tettek néhány cégnél is a közuti kamionokba Angliában. Amikor megláttam sarkon fordultam,és nem dolgoztam ott. Ha kamerát tesznek be senki se nyelje le, lépjen ki. Mindenki egyszerre.
Másik megoldás! A Balatoni vasútállomásokon, már a '80-as évek vége óta sok helyen ki vannak írva az állomásnevek, hogy ne tévesszék el az utasok. Itt is lehetne hasonló, azaz az betoncsíkra a sávfestéseken kívül a reptér meg a futópálya kódját a pálya végére felfestenék.
Azért a közeli reptereken meg lehetne különböztetni a pályaneveket, pl egyik 37, a másik 38 (még akkor is, ha fizikailag tényleg párhuzamosak). Erre már most is van sok példa, így egy átstartolással meg lehet úszni a kitérőt. A számozásokat néha amúgy is át kell festeni, ahogy elmászik a bolygónk mágneses mezője.
Ajaj!!! - Nekem olyan kérdés merült fel bennem, hogy....! A videóban felsorolt pilota hibák sorozata ahoz vezet, épp olyan reptérre száll le ahol épp egy kisgép felszáll(na) ? - Kérdéseim lehet, hogy butaságok, de ilyen repülőgépleszállóknál, (ahol több van bizonyos "kis területen" - Miért nem jelölik meg valami modon a pályákat? - Szín, számozás esetleg más arternativa modján, hogy ne kegyenek kilyen tévedések!!!! Aki válaszol kérdéseimre előre is köszönet!
Jól körbejártátok a témát, érdekes dolgokat hallottam. Például azt is, hogy ezek szerint egy forgalmi körön való leszállás nem csak nekem okoz mindig problémát (csak szimulátoron, persze), hanem még a hivatásosoknak is, pedig nekik ott van az ablak. Épp ezért én mindig műszeres támogatással repülök, méghozzá élvezetből VOR-ok és NDB-k használatával, nem ám GPS-szel, úgy bárki tudja. :-) A repülős videókat is elnézve nekem örökké gondom lenne azzal, hogy észrevegyem a pályát szabad szemmel. Én sosem látom, mindig csak akkor, amikor már a finalen vagyunk. Én nem örülnék, ha az irányító engem vizuálisra utasítana, csalnék, nézném a műszereket. :-)) Vagy negyven éve olvastam egy már akkor is kissé régi repülési tankönyvet, abban mintha lett volna említés olyanról, hogy a tornyon, vagy a reptér legmagasabb épületén, ahol a zöld-fehér fény váltakozik, egy lámpa morzejelekkel villogja a reptér kódját. Nem biztos, hogy jól emlékszem rá, de olyan helyeken, ahol könnyebb a tévesztés, esetleg bevezethetnék valahogy, elég erős lámpák vannak már ahhoz, hogy még nappal is észlelhető legyen. Persze ha a pilóta odafigyel erre, akkor már odafigyelhetne a navigációra is. A vázolt képzeletbeli helyzet a bal kézre levő pályával és a bal körön való megközelítésével érthetővé tette azt, amikor a közvetlen közelben levő másik pályára fordulnak rá tévedésből, de negyven kilométer eltérés már durva. Mondjuk, azt én nem értem, hogy amikor a pilóta engedélyt kér - mert kérnie kell - a toronytól a leszállásra, akkor a torony miért adja meg neki, ha a gép nincs ott a várt helyén. És ha nem adja meg, akkor a gép meg miért száll le. Valami apró sportrepterecske nyilván nem tart fenn toronyszolgálatot, de itt nagy, ellenőrzött légtérben levő repterekről van szó. Az approachnak szintén illene felfigyelnie arra, hogy a gép nem a jó helyen van, amikor elbúcsúznak. Szóval a rendszerben elméletileg ott lenne a túlbiztosítás, csak itt valamit elhanyagoltak. Ha a pilóta látja a pálya végét, amikor még nem kellene, késő már egy vészfelszállásba kezdenie? Az a veszélyesebb?
Nekem az fura, hogy fel szoktak készülni landolás előtt, hogy néz ki a reptér, gurulóutak, terminál elhelyezkedése. Egy kis reptér nagyon másképp néz ki, nem beszélve arról, hogy a küszöbön a csíkok száma mutatja a pálya szélességét. Késő akkor már egy toga-t tolni? A beszélő nagyon jóindulatú, ez látszik is rajta, ezért kapjuk azt a benyomást, mintha az ilyen incidensek könnyen előfordulhatnának.
mi van akkor, ha már mindent kipakoltak a repülőgépből, lassan már a futmóművet vagy a hajtóművet kell leszerelni, de még mindig nagyobb a gép súlya, mint amennyivel el tud emelkedni arról a pályáról?
És a DME miért van? Értem én hogy uralkodó széljárás, meg stimmel a siklópálya iránya, de senkinek nem tűnik fel, hogy az approche-on ilyen bólintási szöggel még nem kellene megérkeznünk... (GA) VFR-ben ment a megközelítés, de azért az FD csak be volt már kapcsolva...???
Egyszer Berlinből utaztam haza egy Boeing 737-essel és a gurulóúton eltévedt a személyzet. Ide-oda fordultunk, aztán valahogy kimentünk az autópályára. A szárnyak majdnem elérték a villanyoszlopokat. Végül azt a tájékoztatást kaptuk, hogy Prágáig így fogunk menni........ Aztán valami mást álmodtam és felébredtem... :DDDD
Hasonló álmom nekem is volt. Úgy volt, hogy Miskolcon (életemben nem jártam ott) szálltunk fel egy kisebb géppel, aztán csak gurultunk, gurultunk, végül Pesten, dugóban a rakparton, autók között gurultunk tovább. És nem miattunk volt dugó. :)
Képeket nem kapnak a reptérről a pilóták? Most már a google maps is sokat segíthet, hogy ahová megy, ott már legyen előzetes képe róla.. X reptér, kerek, magas irányítótorony a főépülethez kapcsolódva, nagy konténertároló terület, rengeteg parkoló autó. Y reptér, kisebb, szögletes irányítótorony, kisebb méretű tó a közelben, elenyésző mennyiségű autó. Magyarul vizuális támpontok, amelyek egyértelműen azonosítják az adott helyszínt.
Azért még ha "visual approach"-al is érkezik a gép, direktbe legyen már berakva a reptér az FMC/FMS-be, és nézzük már a távolságot, nem olyan ördöngösség, mondjuk akkor az ha pl. LHBP helyett LHTL-t is rak be, és pont azt is azonosítja akkor kár bíbelődni vele. 😅😅😅
Ez akkor szokott előfordulni ha valami változik a beprogramozottól, pl. a másik irányból kell megközelíteni mint szokásos. Napi több 10 ezer járat van, és sok évente egy ilyen eset történik. Tehát rendkívül ritka.
@@aeroparkbudapest Esetleg ha nem nagy fáradság a th-cam.com/video/LR99g-kauaQ/w-d-xo.html lévő zenét is leírod azért nagyon hálás lennék. Mostmár nem kérdezek többet :)
Látás utáni megközelítésben miért nem alkalmaznak színes SMD legeket színazonosításra? Pl a torony átkacsolja a pálya fényeit kék színre. Talán olcsóbb mint egy rossz gép rossz helyen.
De annak az navigációs kijelzőnek a sarkában ott szokott lenni, hogy mekkora távolságra van az adott gép a célállomástól. Ezt miért nem ellenőrziik a pilóták, hogy valóban azt a repteret látják, ahová le kell szállniuk?
Jó a videó amugy! Hát ez erdekes, en azt hittem hogy van valami jelzés a leszálopaján ami jelzi a pilotának hogy ezen a pályán száljon le ha mar latás szerint repul..(peldaul a futopálya fényei vagy egyéb) ja meg a toronyban dolgozok nem latjak hogy a bejelentkezett repcsit nem latják leszalni/ kozeledni? Ez eleg fura
A pályák ugyanolyan fényekkel vannak kivilágítva mindenütt. Az irányukra utaló felfestés távolról még nem látszik. Ha pedig mindkét reptér ugyanolyan irányú pályával rendelkezik, akkor meg ebből a szempontból nincs jelentősége.
@@utalomAlibbantakat Èpp erről nem beszèl senki, hogy ezek a gèpek szinte minden alkalommal (Control Zone) torony àltal ìrànyitott zònàba èrkeznek. Ràdiò ès radar kapcsolat màr nagy tàvolsàgbòl lètesìtett, ìgy nem csak a pilòta de az ìrànyìtò is hibàzik ha ilyen tõrtènik.
Átérzem. War Thunderben nekem is sikerült már többször rossz reptérre leszállnom, ebbből a zegyik esetben egy konkrétan ellenséges reptéren landoltam amúgy hibátlanul. Amúgy remek videó és téma megint!
Nem, nemcsak a kapitány csinálhat látás alapján megközelítést. Egyébként meg van határozva, hogy a landoláskor hány százalékának kell kézinek és hány százalékának automatának
Külön dolog a kettő, egymás között beszélik meg, hogy ki a flying oda meg vissza. A macerás landolásnál gyakrabban vezet a kapitány, mert neki több repült órája van az adott gépen.
Azt nem teljesen értem, hogy a legtöbb repülőt-ren van ILS. Amikor a látás alapján történő megközelítést választja egy pilóta, akkor az az ILS már feltehetően be van állítva. Amikor ráfordul a pályára, akkor miért nem nézi meg a két kis lila rombuszt, hogy közel jó helyen van-e? Ha nagyon nem ott van, vagy nem látszik, akkor egy másik pályát lát maga előtt.
Az etióp gépnél hogy végezték el a felszállás előtt a teljesítmény számításokat, vajon már benne van az új (de még használaton kívüli) futópálya az FMS-ben, vagy máshonnan szerezték meg a pályaadatokat?
Sajnos nem vagyok pilóta és nem is lehetek de esetleg az nem lehet megoldás hogy olyan kijelzőket rakni a repülőgépek ablakához amiknek a képét az üvegen lehet látni, lehet nem volt teljesen egyértelmű amit írtam de ilyen rendszereket használnak modern kocsikban is, Head up display néven lehet megtalálni ezezeket és ezekre néhány a tájékozódáshoz szükséges adatot kirakni, és igy lát a pilóta illetve néhány információt is lát.
Én pl. azt nem értem, hogy nem széria 50 éve egy gépen, hogy körbe van kamerázva és látni a szárnyakat, hajtóművet, vezérsíkokat a pilótafülkéből. Jelen esetben pedig csak egy GPS kell, ami megmutatja, hol járnak.
Azt még továbbra sem értem, hogy miért nincs 3-4 méretre szétszedve a teljes légijármű flotta a világon, és miért nincs a repterek elején egy segédfény, hogy mondjuk "én egy c17es vagyok, csak piros lámpás reptérre szállhatok le, de ennél meg ott villog a kék, akkor ez nem az én repterem"
Érdekes téma. Azért laikusként. hangsúlyozom, LAIKUSKÉNT lenne pár kérdésem: 1. Mi az a sugarú kör, amikor az adott repülőtér radarja már fizikálisan 'látja' a repülőgépet? 2. Arról már volt szó, hogy a repülés irányítóknak mennyi-mennyi számtalan dolguk van. De ha én egyszer engedélyt adok egy repülőnek a leszállásra, akkor nincs a fél szemem rajta, vagy nincs az a személyzet,. aki figyelje az adott gépet, hogy tényleg hozzám is fog-e leszállni, vagy egy másik reptérre? 3. Nagy segítség a GPS nyomklövetés, ami már a magasságot is mutatja, nem csak a pozíciót. Helyre hozható-e esetleg a tévedés akkor, ha az irányítás rászól az adott gépre, hogy ezzel a magassággal már 10-15 Km-re közelebb kéne lenned?! Tényleg jó reptérre akarsz-e leszállni?!
Mondjuk ettol fuggetlen azert a gondolat, hogy barmilyen munka kozben is meg legyunk ennyire figyelve, engem zavar. Ugy mondom ezt, hogy en is meg vagyok figyelve kameraval is.
Vajon, hogy helyes magyarul: fel- vagy fölszállni? Nálunk Erdélyben felvesszük a tej fölét, mert ha felét vennénk fel, akkor már tényleg már csak porcióznánk, nem? Tovább gondolva: a gép miért nem löszáll, mint le?
Mindkettő helyes. Mondjuk, hogy tejfel, de azt is tejföl. A föl- nekem modorosabb, de én is azt mondom, hogy "fölöttem van az ég," nem felettem. Tehát ez nyelvhasználati, nem nyelvhelyességi kérdés.
A sztoriból az kimaradt, hogy akkor is rossz repülőtéren landolhatnak ha a crew benézi a papírmunkát mint amikor pár éve a British Airways düsseldorfi járata Edinburgh-ban kötött ki...
Akàr hogy is van az FMC be be kell rakni a pályát azért hogy el ne cseszd ez előírás Nem kívánság műsor...! ( És persze a legvégén kézzel de addig a robot + fmc csinálja ahhoz meg be kell programozni) Ha meg nincs rá " idő" ( 15sec ) tilos megkezdeni a megközelítést . Persze lehet vagànykodni. Másrészt egy megjegyzés Az a pilóta aki éjszakai út végén bevállal egy vizuális megközelítést az nem profi. Egyébként sok légitársaság nem is engedi meg mert 3 percet nem akar megtakarítani .. Ez nem erről szól.
Ferihegyen is azonos a pályák iránya. De például Berlinben is mindhárom repülőtéren közel azonos pályairányok vannak/voltak. Schönefeld: 07, Tempelhof: 09, Tegel: 08. Vagy Róma: a Fiumicino két pályája 34, Ciampino: 33.
Hamburban a 23-asról felszállva kb 10 kilòméter után az elba partján van egy másik reptér ugyanolyan pályairánnyal.A google map airbus reptérnek írja.Valami gyár vagy szerelő üzem lehet.Ahogy emlékszek a 2 londoni reptér is kb ugyanaz a pályairány 27-09.A sűrűbben lakott országokban a nagyvárosoknál viszonylag sok ilyen van,de ezekben a forgalmas légterekben nem nagyon engedik a vizuális megközelítést.Nagyon szigorú műszeres eljárások vannak.Ezért itt nem is szokták összekeverni a reptereket.
@@Attes83 Így van, amiről beszélsz, az a Hamburg Finkenwerder Airport. Ez konkrétan az Airbus gyár repülőtere, ahol egy felszállásnál vagy megközelítésnél azt is figyelembe kell venni, hogy érkezik-e az Elbán valamilyen magas, konténerszállító hajó. :)
1-2 napja néztem fel a flightradar oldalra, ahol egy furcsaságra lettem figyelmes. Egy Lipcséből Budapestre tartó gép megszakította a megközelítést, megfordult, és az eredetileg tervezett helyett a másik futópályán landolt. Aeropark fanoktól kérdezném, itt mi történhetett? remélem engedi a TH-cam a linket: www.flightradar24.com/data/flights/qy5128#275e27bf
Feltehetően átrepült volna, és dél felől, a 31-es pályairányból tervezték a leszállást, de lehet, hogy változott a szélirány, és emiatt kellett a 13-ra módosítani. Akkor meg még túl magasan volt, és túl gyors.
Szia! Szegediként kíváncsi lennék, hogy Szegeden lehetséges lenne-e egy kisebb nemzetközi repülőtér, mint például Debrecen. Van tervben egyszer a szegedi repülőtér bemutatása?
Megoldható, de nem triviális, mert a GPS a Föld felszínéhez van optimálva. Csak erre alapozni nem lehet, mivel az amerikaiak dönthetnek úgy, hogy lekapcsolják (ha háborús konfliktus van, akkor kódolják, hogy az ellenség ne tudja használni). Backupként úgy tudom, a Wizz is használja.
Sziasztok, a tököli repülőtér (LHTL) tájékoztatója vagyok. Én voltam szolgálatban, amikor pár évvel ezelőtt nálunk is lezajlott egy hasonló esemény. Németországból érkezett egy egymotoros repülőgép, annak rendje, és módja szerint be is jelentkezett, hogy jönne leszállni. Megadtam neki a szükséges adatokat, és vártam, hogy besoroljon az iskolakörre. De nem jött.... Felhívtam a Tájékoztatót (FIC), hogy nem tud-e valamit az adott gépről. Persze megoldódott a rejtély, ugyanis a gép Kiskunlacházán (LHKK) szállt le, ami hasonló repülőtér mint a miénk, csak 20 km-rel DK-re van tőlünk.... Később aztán megjött, és tőle tudtuk meg, mennyire meg volt lepődve, hogy nem Tökölön van....
Ferihegyen is volt ilyen incidens, 80 as évek környékén asszem egy KLM gép nézte be, Kiskunlacházán ért talajt majd rögtön levegőbe is emelkedett mikor meglátta a parkoló Mig-eket
Imádom Darida Tamás bácsit!! Egy rendkívül okos ember, művelt. Öröm nézni, hallgatni. Minél több videót vele! 🙏🙏 Nagyon szívesen leülnék vele egy kávéra, beszélgetni. Ilyen emberekkel épül a világ ❤️ Jó egészséget kívánok neki! ❤️🙏
Ez a rész szokatlanul tanulságos volt. Balázs! A Te beszélőképességedet, mondatszerkesztéseidet egyébként tanítani kellene! Egyik TV csatornán sem lehet megtalálni ezt a kiegyensúlyozott színvonalat és ezt a megnyugtató frekvenciájú hangot! Gratulációm!
Ehhez csak csatlakozni tudok! Ilyen szép magyar beszéddel egyre ritkábban találkozunk,valóban tanítani kellene!🙂
A film ismételten fantasztikus lett! Egy olyan témát dolgoz fel,ami -bár ritkán fordulhat elő--de annál érdekesebb,laikusok számára pedig ismeretlen világ. Köszönjük szépen,hogy van szerencsénk megismerni!🙂
Én is csatlakozom a véleményhez! :)
Iszonyat kellemes ahogyan mesél, ahogyan elmeséli, nagyon szimpatikus ember! 😀 Érzem rajta hogy iszonyat tudás rejlik benne !
Ez az estimesét egy teljesen új szintre hozza:)
De jó Tamást újra látni. Több videót Tamással. Köszönöm 🙏
A sok TH-cam csatorna között felüdülés ezt a csatornát nézni és hallgatni a beszélgetéseket. Az inerjú alanyok szépen fejezik ki magukat, választékosan beszélnek, a szakkifejezéseket érthetően elmagyarázzák. Bravó, így tovább.
Felüdülés...igényes , érdekes, értelmes, csak így tovább!😁🤗😉
Stephen Barlay könyvében is említenek egy esetet, ahol nem jött ki egymással a pilóta és a fed. mérnök. Veszekedtek.
Aztán ennek következtében a fed. mérnök nem beszélt tovább és a pilóta rossz helyen szállt le. Akkor szólt a mérnöknek, hogy rádiózzon, hogy késni fognak.
Mire ő megjegyezte, hogy már leszállás előtt rádiózott... :)
Balázs gratulálok , mindig érdekfeszítő témával jöttök és a műsor vendégei is kimagaslóak! Csak így tovább 👍
Komolyan mondom, ezekből a videókból szuper lenne egy egész estés mozi👍(popcorn, üdítő) 😃👍
Hihetetlen tartalmas, Gratulálok👍
Remek video. Élmény hallgatni Darida Tamás igen értelmes előadását. Csak így tovább! Gratulálok!
Lenne pár laikus kérdésem:
Nincs GPS a gépen ami mutatná, térképpel, hogy hol van a gép?
Ha szemre közelítenek meg egy repülőteret akkor azt úgy tanítják, hogy műszerekre rá sem kell nézni?
Amennyiben be van programozva a célállomás akkor miért nem sípol a számítógép, hogy baj van?
A légiforgalom irányító nem látja a radaron, hogy a gép nem a megfelelő reptérre kezdett el ereszkedni?
Nekem ezek olyan hiányosságok amiket csodálkozom, hogy benne hagytak a rendszerben és nincs leprogramozva vagy protokolba véve, hogy ilyen ne történhessen. Szép tömegbaleset is lehetett volna belőle.
Köszi Balázs az újabb Remek videót! Szia:Tibi
Darida Úr nagyon intelligensen, precízen tájékoztat. Igazi kiképző jellem, öröm volt hallgatni.
Egy újabb hatalmas story! Köszönöm!
Én ezt utasként játszottam el: rossz reptérre mentem, Frankfurt-Hahn helyett a 112 km-rel odébb fekvő Frankfurt Airportra. Csak a mázlin, a biztonsági idő ráhagyáson és a buszsofőr jófejségén (nem volt készpénzem a jegyre, ő pedig kisegített) múlt, hogy egy összekötő távolsági busszal az utolsó pillanatban sikerült elérnem a gépemet.
Köszönöm nekem itt is jó lesz. Én kiszállok. Lenne meglepetés ha ezt mondanám.
Kamerát tettek néhány cégnél is a közuti kamionokba Angliában. Amikor megláttam sarkon fordultam,és nem dolgoztam ott. Ha kamerát tesznek be senki se nyelje le, lépjen ki. Mindenki egyszerre.
Erről eszembe jutott a Fapad c. sorozat egyik része :D
Viccet félretéve, nagyon komoly a valóságban! :O
Szinte mindig nagyon szuper videókat csináltok, de ez különösen is érdekes lett. Gratula! :)
Másik megoldás! A Balatoni vasútállomásokon, már a '80-as évek vége óta sok helyen ki vannak írva az állomásnevek, hogy ne tévesszék el az utasok. Itt is lehetne hasonló, azaz az betoncsíkra a sávfestéseken kívül a reptér meg a futópálya kódját a pálya végére felfestenék.
Azért a közeli reptereken meg lehetne különböztetni a pályaneveket, pl egyik 37, a másik 38 (még akkor is, ha fizikailag tényleg párhuzamosak). Erre már most is van sok példa, így egy átstartolással meg lehet úszni a kitérőt.
A számozásokat néha amúgy is át kell festeni, ahogy elmászik a bolygónk mágneses mezője.
20:50 a kép és a szöveg mesteri illesztése! :D
Köszönöm nagyon jó lett
Bocsika felszállni akartam nem leszállni !.........nagyon érdekes volt.
A téves leszállás már csak azért is különösen veszélyes, mert közel sem biztos, hogy az a pálya épp alkalmas fogadni. Jármű van a pályán, stb.
Ajaj!!! - Nekem olyan kérdés merült fel bennem, hogy....!
A videóban felsorolt pilota hibák sorozata ahoz vezet, épp olyan reptérre száll le ahol épp egy kisgép felszáll(na) ? -
Kérdéseim lehet, hogy butaságok, de ilyen repülőgépleszállóknál, (ahol több van bizonyos "kis területen" - Miért nem jelölik meg valami modon a pályákat? - Szín, számozás esetleg más arternativa modján, hogy ne kegyenek kilyen tévedések!!!!
Aki válaszol kérdéseimre előre is köszönet!
Jól körbejártátok a témát, érdekes dolgokat hallottam. Például azt is, hogy ezek szerint egy forgalmi körön való leszállás nem csak nekem okoz mindig problémát (csak szimulátoron, persze), hanem még a hivatásosoknak is, pedig nekik ott van az ablak. Épp ezért én mindig műszeres támogatással repülök, méghozzá élvezetből VOR-ok és NDB-k használatával, nem ám GPS-szel, úgy bárki tudja. :-) A repülős videókat is elnézve nekem örökké gondom lenne azzal, hogy észrevegyem a pályát szabad szemmel. Én sosem látom, mindig csak akkor, amikor már a finalen vagyunk. Én nem örülnék, ha az irányító engem vizuálisra utasítana, csalnék, nézném a műszereket. :-))
Vagy negyven éve olvastam egy már akkor is kissé régi repülési tankönyvet, abban mintha lett volna említés olyanról, hogy a tornyon, vagy a reptér legmagasabb épületén, ahol a zöld-fehér fény váltakozik, egy lámpa morzejelekkel villogja a reptér kódját. Nem biztos, hogy jól emlékszem rá, de olyan helyeken, ahol könnyebb a tévesztés, esetleg bevezethetnék valahogy, elég erős lámpák vannak már ahhoz, hogy még nappal is észlelhető legyen. Persze ha a pilóta odafigyel erre, akkor már odafigyelhetne a navigációra is.
A vázolt képzeletbeli helyzet a bal kézre levő pályával és a bal körön való megközelítésével érthetővé tette azt, amikor a közvetlen közelben levő másik pályára fordulnak rá tévedésből, de negyven kilométer eltérés már durva.
Mondjuk, azt én nem értem, hogy amikor a pilóta engedélyt kér - mert kérnie kell - a toronytól a leszállásra, akkor a torony miért adja meg neki, ha a gép nincs ott a várt helyén. És ha nem adja meg, akkor a gép meg miért száll le. Valami apró sportrepterecske nyilván nem tart fenn toronyszolgálatot, de itt nagy, ellenőrzött légtérben levő repterekről van szó. Az approachnak szintén illene felfigyelnie arra, hogy a gép nem a jó helyen van, amikor elbúcsúznak. Szóval a rendszerben elméletileg ott lenne a túlbiztosítás, csak itt valamit elhanyagoltak.
Ha a pilóta látja a pálya végét, amikor még nem kellene, késő már egy vészfelszállásba kezdenie? Az a veszélyesebb?
Érdekesség, Köszönöm :)
Nekem az fura, hogy fel szoktak készülni landolás előtt, hogy néz ki a reptér, gurulóutak, terminál elhelyezkedése. Egy kis reptér nagyon másképp néz ki, nem beszélve arról, hogy a küszöbön a csíkok száma mutatja a pálya szélességét. Késő akkor már egy toga-t tolni? A beszélő nagyon jóindulatú, ez látszik is rajta, ezért kapjuk azt a benyomást, mintha az ilyen incidensek könnyen előfordulhatnának.
Ez az, amit sohasem értettem, viszont így már érthető. A kapitány átállt VFR-re, és többet hitt a szemének, mint a műszereknek.
Sziasztok, nagyon jó videó lett, mint mindig. A Helios 522-es ,,szellemjáratról" terveztek videót csinálini?
mi van akkor, ha már mindent kipakoltak a repülőgépből, lassan már a futmóművet vagy a hajtóművet kell leszerelni, de még mindig nagyobb a gép súlya, mint amennyivel el tud emelkedni arról a pályáról?
És a DME miért van?
Értem én hogy uralkodó széljárás, meg stimmel a siklópálya iránya, de senkinek nem tűnik fel, hogy az approche-on ilyen bólintási szöggel még nem kellene megérkeznünk... (GA)
VFR-ben ment a megközelítés, de azért az FD csak be volt már kapcsolva...???
Jól néz ki ez a rész is mint minden rész
Egyszer Berlinből utaztam haza egy Boeing 737-essel és a gurulóúton eltévedt a személyzet. Ide-oda fordultunk, aztán valahogy kimentünk az autópályára. A szárnyak majdnem elérték a villanyoszlopokat. Végül azt a tájékoztatást kaptuk, hogy Prágáig így fogunk menni........
Aztán valami mást álmodtam és felébredtem... :DDDD
:)
Hasonló álmom nekem is volt. Úgy volt, hogy Miskolcon (életemben nem jártam ott) szálltunk fel egy kisebb géppel, aztán csak gurultunk, gurultunk, végül Pesten, dugóban a rakparton, autók között gurultunk tovább.
És nem miattunk volt dugó. :)
Képeket nem kapnak a reptérről a pilóták? Most már a google maps is sokat segíthet, hogy ahová megy, ott már legyen előzetes képe róla.. X reptér, kerek, magas irányítótorony a főépülethez kapcsolódva, nagy konténertároló terület, rengeteg parkoló autó. Y reptér, kisebb, szögletes irányítótorony, kisebb méretű tó a közelben, elenyésző mennyiségű autó.
Magyarul vizuális támpontok, amelyek egyértelműen azonosítják az adott helyszínt.
Van az a vicc is, hogy. Irányitó torony meg van a repülő tér. Csak egy probléma van. Az, hogy 3 km-er széles és csak 50 méter hosszú!
Nagyon jó, és érdekes a videó, (ismét),de a zene sokszor zavaró benne.
Érdekes lenne ha egy gép Ferihegy helyet a Budaörsi reptéren szállna le.
Azt azért nehéz összekeverni. :)
Azért még ha "visual approach"-al is érkezik a gép, direktbe legyen már berakva a reptér az FMC/FMS-be, és nézzük már a távolságot, nem olyan ördöngösség, mondjuk akkor az ha pl. LHBP helyett LHTL-t is rak be, és pont azt is azonosítja akkor kár bíbelődni vele. 😅😅😅
Ez akkor szokott előfordulni ha valami változik a beprogramozottól, pl. a másik irányból kell megközelíteni mint szokásos. Napi több 10 ezer járat van, és sok évente egy ilyen eset történik. Tehát rendkívül ritka.
Mi volt az a hirtelen füst a gép futóművei körül 5:50-nél?
Valószínűleg ott egy kicsit porosabb volt a pálya. :)
Tisztelt @Aeropark Budapest Mi a zene címe amely a videóban a 0:09 szól?
Válaszodat előre is köszönöm.
Ez a zene szól az intróban: audiojungle.net/item/epic-powerful-orchestralelectronic/23903146
@@aeroparkbudapest Köszönöm.
@@aeroparkbudapest Esetleg ha nem nagy fáradság a th-cam.com/video/LR99g-kauaQ/w-d-xo.html lévő zenét is leírod azért nagyon hálás lennék. Mostmár nem kérdezek többet :)
@@balazsabraham23 :) Az pedig ez a zene: audiojungle.net/item/epic-technology/23748108
@@aeroparkbudapest Köszönöm.
Meg is értem, hogy tiltakoznak.
Még a viszkető heréjét se vakarhatja meg anélkül, hogy ne sasolnák
Látás utáni megközelítésben miért nem alkalmaznak színes SMD legeket színazonosításra?
Pl a torony átkacsolja a pálya fényeit kék színre.
Talán olcsóbb mint egy rossz gép rossz helyen.
két legvékonyabb pilót az etióp légitársaságnál? :D
Ismét egy érdekes összeállítás szakmai de érthető előadásban
De annak az navigációs kijelzőnek a sarkában ott szokott lenni, hogy mekkora távolságra van az adott gép a célállomástól. Ezt miért nem ellenőrziik a pilóták, hogy valóban azt a repteret látják, ahová le kell szállniuk?
Nincs légiirányítás? Nincs radar?
Hogyan tudják a légiirányítók NEM észrevenni, hogy a gép nem a célreptéren készül landolni?
Jó a videó amugy! Hát ez erdekes, en azt hittem hogy van valami jelzés a leszálopaján ami jelzi a pilotának hogy ezen a pályán száljon le ha mar latás szerint repul..(peldaul a futopálya fényei vagy egyéb) ja meg a toronyban dolgozok nem latjak hogy a bejelentkezett repcsit nem latják leszalni/ kozeledni? Ez eleg fura
A pályák ugyanolyan fényekkel vannak kivilágítva mindenütt. Az irányukra utaló felfestés távolról még nem látszik. Ha pedig mindkét reptér ugyanolyan irányú pályával rendelkezik, akkor meg ebből a szempontból nincs jelentősége.
@@aeroparkbudapest és a torony nak nem tünik fel hogy a bejelentkezett ereszkedő repcsit nem látják?
@@utalomAlibbantakat Èpp erről nem beszèl senki, hogy ezek a gèpek szinte minden alkalommal (Control Zone) torony àltal ìrànyitott zònàba èrkeznek. Ràdiò ès radar kapcsolat màr nagy tàvolsàgbòl lètesìtett, ìgy nem csak a pilòta de az ìrànyìtò is hibàzik ha ilyen tõrtènik.
Átérzem. War Thunderben nekem is sikerült már többször rossz reptérre leszállnom, ebbből a zegyik esetben egy konkrétan ellenséges reptéren landoltam amúgy hibátlanul.
Amúgy remek videó és téma megint!
Ugyanez😂
És mi van akkor ha a másod pilóta a “Pilot flying”? Ez engem érdekel. Vagy csak a kapitány csinálhat Visual aproach-ot?
Nem, nemcsak a kapitány csinálhat látás alapján megközelítést.
Egyébként meg van határozva, hogy a landoláskor hány százalékának kell kézinek és hány százalékának automatának
Külön dolog a kettő, egymás között beszélik meg, hogy ki a flying oda meg vissza. A macerás landolásnál gyakrabban vezet a kapitány, mert neki több repült órája van az adott gépen.
@@alhdgysz nincs meghatározva
Kinek az oldalán van a pálya
@@alhdgysz
Ez nem igaz nincs meghatározva
14 percnél megmosolyogtatott a "szimuláció" Hatalmasat alkottatok megint :)
Azt nem teljesen értem, hogy a legtöbb repülőt-ren van ILS. Amikor a látás alapján történő megközelítést választja egy pilóta, akkor az az ILS már feltehetően be van állítva. Amikor ráfordul a pályára, akkor miért nem nézi meg a két kis lila rombuszt, hogy közel jó helyen van-e? Ha nagyon nem ott van, vagy nem látszik, akkor egy másik pályát lát maga előtt.
Hát még az RNAV!
Az etióp gépnél hogy végezték el a felszállás előtt a teljesítmény számításokat, vajon már benne van az új (de még használaton kívüli) futópálya az FMS-ben, vagy máshonnan szerezték meg a pályaadatokat?
Hol a 224-ik epizód? A 223-as után egyből ezt dobja fel következőnek
Koszonom.Minden egyes reszt elvezettel nezem🛫🛬
Egy naponta akár többször változtatható jellel működő azonosító berendezéssel ezt el lehet kerülni!
Ez teljesen fura a GPS idején. Ránézne a térképre és látni, hogy a cél előtte 15 km, nem balra 3 km...
Dehat mindenki FMS alapjan repul..... Nem nezte az ND-t, hogy koze nincs a STAR hoz annak, ahol vannak?! Oriasi pilota hiba minden ilyen eset
Sajnos nem vagyok pilóta és nem is lehetek de esetleg az nem lehet megoldás hogy olyan kijelzőket rakni a repülőgépek ablakához amiknek a képét az üvegen lehet látni, lehet nem volt teljesen egyértelmű amit írtam de ilyen rendszereket használnak modern kocsikban is, Head up display néven lehet megtalálni ezezeket és ezekre néhány a tájékozódáshoz szükséges adatot kirakni, és igy lát a pilóta illetve néhány információt is lát.
Ugye ez a technológia egyébként is a repülésből, pontosan a vadászgépektől származik.
Én pl. azt nem értem, hogy nem széria 50 éve egy gépen, hogy körbe van kamerázva és látni a szárnyakat, hajtóművet, vezérsíkokat a pilótafülkéből.
Jelen esetben pedig csak egy GPS kell, ami megmutatja, hol járnak.
ezeken a helyeken nem kéne sűrűbben alkalmazni az ILS megközelítést? Na nem mintha sűrűn fordulna elő ilyen.
Azt még továbbra sem értem, hogy miért nincs 3-4 méretre szétszedve a teljes légijármű flotta a világon, és miért nincs a repterek elején egy segédfény, hogy mondjuk "én egy c17es vagyok, csak piros lámpás reptérre szállhatok le, de ennél meg ott villog a kék, akkor ez nem az én repterem"
Ha már a tánchasonlat, a Tango után miért nem a Foxtrottra való áttérést hozta fel? ;-D
Érdekes téma. Azért laikusként. hangsúlyozom, LAIKUSKÉNT lenne pár kérdésem:
1. Mi az a sugarú kör, amikor az adott repülőtér radarja már fizikálisan 'látja' a repülőgépet?
2. Arról már volt szó, hogy a repülés irányítóknak mennyi-mennyi számtalan dolguk van. De ha én egyszer engedélyt adok egy repülőnek a leszállásra, akkor nincs a fél szemem rajta, vagy nincs az a személyzet,. aki figyelje az adott gépet, hogy tényleg hozzám is fog-e leszállni, vagy egy másik reptérre?
3. Nagy segítség a GPS nyomklövetés, ami már a magasságot is mutatja, nem csak a pozíciót. Helyre hozható-e esetleg a tévedés akkor, ha az irányítás rászól az adott gépre, hogy ezzel a magassággal már 10-15 Km-re közelebb kéne lenned?! Tényleg jó reptérre akarsz-e leszállni?!
Pont a napokban dobta fel a youtube a rossz helyen landolt C17-esről készült videót. Elképesztő ahogy az a szörnyeteg felszáll arról a kis reptérről.
Az nagyon komoly volt hogy olyan rövid nekifutással felszállt!
@@tamaskobli3873 És az sem semmi, ahogy saját hatáskörben tolat ki a küszöbre :)
@@aeroparkbudapest Mint a Dr úr anno csak itt nem volt előtte semmi.
Kapjátok egy linket róla?
A torony nem tud rászólni hogy ahhoz a repülőtérhez ahol le kell szállni túl alacsonyan van , ??
Nem, mert nem feltétlenül számít rá.
Mondjuk ettol fuggetlen azert a gondolat, hogy barmilyen munka kozben is meg legyunk ennyire figyelve, engem zavar. Ugy mondom ezt, hogy en is meg vagyok figyelve kameraval is.
Vajon, hogy helyes magyarul: fel- vagy fölszállni? Nálunk Erdélyben felvesszük a tej fölét, mert ha felét vennénk fel, akkor már tényleg már csak porcióznánk, nem? Tovább gondolva: a gép miért nem löszáll, mint le?
Mindkettő helyes. Mondjuk, hogy tejfel, de azt is tejföl. A föl- nekem modorosabb, de én is azt mondom, hogy "fölöttem van az ég," nem felettem. Tehát ez nyelvhasználati, nem nyelvhelyességi kérdés.
A sztoriból az kimaradt, hogy akkor is rossz repülőtéren landolhatnak ha a crew benézi a papírmunkát mint amikor pár éve a British Airways düsseldorfi járata Edinburgh-ban kötött ki...
Igen, az is egy érdekes eset volt, de nem teljesen ez az analógia, amit ebben az anyagban tárgyaltunk :)
Akàr hogy is van az FMC be be kell rakni a pályát azért hogy el ne cseszd ez előírás
Nem kívánság műsor...!
( És persze a legvégén kézzel de addig a robot + fmc csinálja ahhoz meg be kell programozni)
Ha meg nincs rá " idő"
( 15sec ) tilos megkezdeni a megközelítést .
Persze lehet vagànykodni.
Másrészt egy megjegyzés
Az a pilóta aki éjszakai út végén bevállal egy vizuális megközelítést az nem profi.
Egyébként sok légitársaság nem is engedi meg mert
3 percet nem akar megtakarítani ..
Ez nem erről szól.
20:50 touchdown zone missed, hard landing, bounce mi kell meg? Nem volt a legszebb landolas!
Most már értem, hogy fordulhat elő Ryannél, hogy rendszeresen 20-25-35 perccel előbb landolnak ...
Azaz a Ryanair állandóan repteret téveszt? Ez lenne a következtetés? :) Mert akkor nem jó.
@@aeroparkbudapest nem. Miért tévesztene? Én arra céloztam, hogy sokszor bevállalják a "szabadkézi" leszállást.. Ott híresen szeretnek spórolni😉
A repülésben még mindig lábban mérnek távolságot? Az pedig hogy nincs kamera a pilótafülkében pedig még inkább abszurd.
Nagyon jó lett a videó Balázs. Európában melyik országban van olyan reptér ami a videóban elhangzott több azonos irányú pálya van Balázs??
Ferihegyen is azonos a pályák iránya. De például Berlinben is mindhárom repülőtéren közel azonos pályairányok vannak/voltak. Schönefeld: 07, Tempelhof: 09, Tegel: 08. Vagy Róma: a Fiumicino két pályája 34, Ciampino: 33.
@@aeroparkbudapest nagyon köszönöm. Szerintem ezek érdekes helyek egy leszállásra.
Hamburban a 23-asról felszállva kb 10 kilòméter után az elba partján van egy másik reptér ugyanolyan pályairánnyal.A google map airbus reptérnek írja.Valami gyár vagy szerelő üzem lehet.Ahogy emlékszek a 2 londoni reptér is kb ugyanaz a pályairány 27-09.A sűrűbben lakott országokban a nagyvárosoknál viszonylag sok ilyen van,de ezekben a forgalmas légterekben nem nagyon engedik a vizuális megközelítést.Nagyon szigorú műszeres eljárások vannak.Ezért itt nem is szokták összekeverni a reptereket.
@@Attes83 Így van, amiről beszélsz, az a Hamburg Finkenwerder Airport. Ez konkrétan az Airbus gyár repülőtere, ahol egy felszállásnál vagy megközelítésnél azt is figyelembe kell venni, hogy érkezik-e az Elbán valamilyen magas, konténerszállító hajó. :)
1-2 napja néztem fel a flightradar oldalra, ahol egy furcsaságra lettem figyelmes. Egy Lipcséből Budapestre tartó gép megszakította a megközelítést, megfordult, és az eredetileg tervezett helyett a másik futópályán landolt. Aeropark fanoktól kérdezném, itt mi történhetett? remélem engedi a TH-cam a linket: www.flightradar24.com/data/flights/qy5128#275e27bf
Feltehetően átrepült volna, és dél felől, a 31-es pályairányból tervezték a leszállást, de lehet, hogy változott a szélirány, és emiatt kellett a 13-ra módosítani. Akkor meg még túl magasan volt, és túl gyors.
Ez vasárnap este történt?
@@csabaszantho1858 Igen
Érdekes
Erről vezetnek valami statisztikát, hogy évente mennyi un. eltévedés van?
Nagyon ritka eset, sokévente egyszer szokott előfordulni
Szia! Szegediként kíváncsi lennék, hogy Szegeden lehetséges lenne-e egy kisebb nemzetközi repülőtér, mint például Debrecen. Van tervben egyszer a szegedi repülőtér bemutatása?
A miénk kicsi,asszem csak 1000-méteres a futópálya.Itt csak kis gépek landolnak.nagy gépekkel nem találkozol.
@@torjekgyula7242 még! Aztán majd jön egy Ethiopian cargo... azt lesz meglepi. 😁😁😁
Megint remek tartalom, sosem csalódom!
Véletlen ? Nem a toronnyal kell kapcsolatba lépni ? Leszállást kérni?
Akkor hogy szállsz le?? Nincs kapcsolat. Nem?
Angliàban sok teherautó fülkében màr van kamera ami a sofőrt veszi. Rég el is költöztem onnan :)))
Ez meg a másik, gurulóútra akart leszállni: th-cam.com/video/bLEGir9lzBo/w-d-xo.html
Eltévesztette a házszámot, hihi!
Nem nagy ügy ez már:)
Ne bassza meg! és a légi irányitás mit csinált?????
...Runway Awareness...
- Continue 🤡🤡🤡
Kamera ellen én is tiltakozom.
Ami a legelején és a legvégén van zene, annak mi a címe?
GPS !!!!
Megoldható, de nem triviális, mert a GPS a Föld felszínéhez van optimálva. Csak erre alapozni nem lehet, mivel az amerikaiak dönthetnek úgy, hogy lekapcsolják (ha háborús konfliktus van, akkor kódolják, hogy az ellenség ne tudja használni). Backupként úgy tudom, a Wizz is használja.
0.o ???GPS??? De most komolyan!