Waldek nie rob partactwa , (kierunek przepływu , tu jest jakby plus) , uzywaj poprawnego nazewnictwa bo słuchaja cie młodzi adepci - dioda ma anode I katode i przewodzi od anody do katody ,zwykła dioda prostownicza sie nie nadaje , musi byc o nizszym spadku nap. przy spadku nap 0,46 V i pradzie 10A wydzieli sie moc na diodzie a to oznacza jedno - grzejnik i to ciepełko powinno byc rozproszone na ??? radioatorze a nie zamkniete w złaczce do tego dojdzie jescze jakis opor na stykach i problem widac na załaczonym obrazku , pokazałes problem ale recepty nie wskazałes , same przeglady niewiele daja , trzeba robic tak by nie było problemu Dodam jeszcze ze w artykule www.fachowyelektryk.pl/ewydania/2023-1/#page=22 zamieszczony jest diagram ze statystyka przyczyn pozarow int PV w Niemczech , warto obejrzec
Jeśli 1 przegląd instalacji ma kosztować kilkaset złotych to podstawowa kamera, która da radę w takim zastosowaniu kosztuje poniżej 1tys, więc wniosek jest prosty dla kogoś kumatego. Reszta niech płaci i tyle. Rozpoznać hotspot kamerką to jest max 20-30 minut roboty dla instalacji 10kWp
Ciekawe. Swoją drogą jak bohatersko walczyć z problemami które się sobie w znoju i trudzie samemu wcześniej zafundowało ;) Szacun! Fachowce polubili ten kanał i dopłaty do OZE!
Lodówkom swoim, pracującym do niedawna po 40 lat, też organizujesz cały przemysł "przeglądów" prowadzonych przez "przeglądaczy". Polacy kupują najtańsze elektrośmieci (tanio - to ulubione chyba słowo Polaka) a potem psioczą na tzw. chińszczyznę. Tymczasem Chińczyk tanio dostarcza, z niskiej półki cenowej, bo taki jest wymóg klienta jak na afrykański rynek z afrykańskimi wymaganiami jakościowymi przystało, a potem "inwestor" różnicę nakładów zwraca w "przeglądach" branżowej sitwy. Zabawne 🙂To może wyjdźcie z ustawą legislacyjną jakąś pozwalającą upaść się kolejnej branżowej sitwie, co? 🙂
80% ludzi ma fotowoltaikę na dachach i już nikt tam nie wyjdzie i nikt nic nie skontroluje, co gorsze około 80 % ludzi którzy to montowali jeszcze niedawno zajmowali się układaniem kostki brukowej lub pracowali przy taśmie produkcyjnej i nie mają o tym żadnego pojęcia a robili to bo dobrze płacili. tutaj nie trzeba pytać czy się coś zapali, a kiedy się zapali.
Tu wychodzi na wierzch "taniość", którą Polacy przedkładają nad "jakość". Polski rynek, to rynek, który Chińczyk traktuje na równi z afrykańskim, bo takie są w PL po prostu wydojonego z owoców pracy konsumenta jakościowe wymagania. Natomiast proste instalacje zawsze robili ludzie >>prości
ja mam 3 stringi po 70V (po 2 panele) wszystkie kable schodzą się do skrzynki każdy kabel (6 szt.) mają swój bezpiecznik. Mam prostą termowizję CAT S60 i wszystko sam kontroluję
Cześć, a czy masz stringi separowane diodami? Po tym filmie sprawdzałem u siebie instalacje, ja mam 9 stringów po 70V (też 2 panele), 3 stringi na wschód, 3 stringi na południe i 3 na zachód BEZ ŻADNYCH DIÓD I BEZPIECZNIKÓW, wszystko chula fajnie.
@@romannarel3567 nie mam diod ale w razie problemów z parami paneli każdy ma swój bezpiecznik. Przy 3 stringach mam 6 bezpieczników. Nie łączyłem tego rozdzielaczami przy panelach tylko przy falowniku- w razie problemów bezpieczniki 10A zadziałają.
@@romannarel3567 Pamiętaj, że stosowanie diod szeregowo powoduje spadek napięcia o około 1V co spowoduje spadek mocy z paneli. Wydajność paneli liczy się napięcie razy prąd każdy 1 V mniej to mniej mocy.
Waldku , dioda którą pokazywałeś ma 0,4V spadku tylko na paru miliamperach z miernika. Podanie na nią prądu 10 A spowoduje na niej spadek napięcia rzędu 0.9 -1V co wymnożone przez prąd da około 10W traconej mocy w postaci ciepła do rozproszenia, (spróbuj sam z jakiegoś zasilacza, lub szeregowo z dużym obciążeniem tolerującym prąd stały - np. grzejnik olejowy lub czajnik) . Zamknięcie takiego "grzejniczka" w małej plastikowej obudowie to gotowy przepis na pożar. Całe szczęście, że twoja dioda dostała zwarcie , a druga przerwę (!) .- zmniejszyło to moc strat niemal do zera. Moje doświadczenie mówi mi , że już 5W strat to za dużo dla takiej obudowy bez radiatora. Zapas amperażu diod nie jest też rozwiązaniem . Nie ma znaczenia czy dioda ma 10 , 20 czy 30A. Tej wielkości dioda może mieć takie parametry tylko w pracy z radiatorem ! Nie pomoże wiele zastosowanie diody Schottkiego - mały spadek napięcia mają tylko diody z niskim napięciem zaporowym, a to nie ten przypadek. Dla wyobraźni - pomyśl jak zachowa się taka obudowa z umieszczoną w środku żarówką ( nie LED!) lub rezystorem o mocy 10W . Dwie, lub trzy takie diody w takich obudowach być może rozwiązałyby problem choć trudno byłoby to hermetycznie połączyć. Producent takich diod liczy pewnie na to że przeważnie oświetlenie nie jest pełne, a w samo południe nikt tych diod nie maca , czy się grzeją i czy już są mięciutkie.
Producent to liczy co najwyżej że sprzeda te diody. Bo zamykanie elementu który jest pomyślany do pracy w wymuszonym chłodzeniu do hermetycznej obudowy jest, delikatnie mówiąc, nieporozumieniem.
Z całym poszanowaniem dla Pana wiedzy, ale to, że te złączki się zagrzały jak Pan określił do 250 stopni, to duże prawdopodobieństwo zaśniedziałych styków w samej złączce. Oczywiście diody się też grzeją, ale warto wszystko polutować i założyć koszulki termokurczliwe. U mnie nic się nie grzeje Wielkie pożary instalacji PV to szybko złączki i zaśniedziałe styki. Proszę tą kamera termowizyjną zrobić przegląd samych złączek.
Dawno takich głupot nie słyszałem zeby montować diody dla identycznych paneli. Każdy panel ma skrzynkę przyłączeniową (junction box) ktora zawiera w sobie diody, które sluza do tego aby do takiego przypadku o którym mówisz nie doszło. To sa diody obejścia tzw. bypass. Te diody schottkyego służą nie do łączenia równoległego paneli ale do laczenia równolegle STRINGÓW paneli, bo wtedy mamy różnice napięć i brak zabezpieczenia przepływu prądu. Wtedy taką funkcję pełni dioda blokująca (schottky).
Z materiału wynika, że kamerka należy patrzeć od przodu i spodu modułów. Nie pokazano tutaj przewodów łączących same moduły od dołu. Mam kamerkę, patrzyłem przed zimą. Było ok. Dzięki, za przypomnienie. U mnie instalacja na gruncie, 20m od domu. Na wszelki wypadek Nie każdy ma tyle miejsca. Pzdr.
Czy diody zawsze są potrzebne przy połączeniach równoległych stringów? Ja mam ich 9, na trzy strony i jest ok bez diod. Stare panele sprowadzane z demontażu z niemiec.
Dobry materiał, co do termowizji sam używam Chińczyka o trochę lepszej rozdziałce niż Twoja, ale miałem styczność z Flirem i polecam szczególnie fajne są dostawi do telefonu bardzo fajnie działa. Pozdrawiam Leszek..
Bardzo dobry temat bo mnie właśnie czeka połączenie szeregowo po trzy panele I puzniej to równolegle. Jakie diody zastosować żeby nie było takiej historii
Z gotowcem jest problem. Ja bym proponował coś z czego da się odprowadzić ciepło, taka dioda w obudowie MC4 raczej szybciej niż później umrze termicznie. Trzy panele w szereg to jakieś 120 V które musi wytrzymać dioda, prąd pewnie przynajmniej 15 A. Mi wychodzi np. MBR20200 przykręcić do czegoś żeby oddawała ciepło (pamiętaj że masz połączenie katody do radiatora, potrzebna jest przekładka). Albo mosfet pracujący jako prostownik synchroniczny.
@@marcinmotylinski1796 - Ta dioda MBR20200 ma spadek napięcia przy pełnym obciążeniu 0,95V - to bardzo dużo i dlatego będzie się niemiłosiernie grzała. Lepiej wstawić diodę SCHOTTKY 3 generacji, gdzie spadek napięcia jest ok 0,35V. Jednak jeszcze lepiej mosfeta dać.
ja zamontowałem taką diodę 15A z tym ze dałem tez bezpiecznik w razie przebicia. Chodzi o to żeby w razie przebicia nie pracował panel na prądzie zwarciowym.
@@mareks6934 Głupoty prawisz. hehe jak panele są w szeregu i równolegle do panelu dasz bezpiecznik z diodą. To co? A dioda dostanie przebicia? To wtedy mało tego że panel pracuje w zwarciu, to jeszcze nie masz żadnej informacji o tym fakcie. W w miejsce bezpiecznika równolegle można byłoby dać dobraną diodę świecącą z rezystorem. Coś co będzie widać w słońcu, że świeci.
Dziękuję za informację . Pan z audytu w zeszły roku sprawdził falownik i tyle ! Skasował 500 zł. A panele fotowoltaiczne mam na dachu na wys. ok. 10 metrów i trzeba wzwyżkę a On sprawdzał z parteru na OKO ! I co Pan na to ? Jak w tym roku zmusić go do fachowej kontroli ?
Nie trzeba wchodzić z termowizją na dach aby wiedzieć czy wszystko jest w porządku.. wystarczy miernik rysujący charakterystykę u/i łańcucha..🤓 jeśli jest coś nie tak ze złączem czy hotspotem, to na charakterystyce to widać 😉 Benninga polecam😎
kiedys tez wierzyłem w szczelnosc puszek Hermetycznych z dławicami skrecanym , dopoki nie okazało sie ze woda deszczowa dostała sie po kablu i po kilku miesiacach wypełniła puszke na tyle ze było zwarcie w puszce
FOTO SZOP 💩, kolega by się lepiej postarał🤣. Taaa chciałbyś, co roku 2x 500zŁ za nic!, bez wydawania sporej kasy na kolejnych "ściemniaczy", wystarczy wcześnie rano w słonczy i mroźny poranek obejrzec jak na panelach szron się topi 🥸, CAŁA FILOZOFIA 😎!, a za zaoszczędzona kasę wymieniamy podejrzane panele.
Tylko szaleniec montuje instalację fotowoltaiczną na dachu swojego domu. Instalacja budowana na ziemi z zachowaniem odpowiedniej odległości od domu lub lasu to zupełnie inna bajka.
@@mareks6934 zdecydowanie tak, i bynajmniej nie tylko z powodu montowania fotowoltaiki na dachach, jeszcze raz, dachach swoich domów, a dodatkowo pomyśl, rolnik sieje i zbiera, młynarz robi mąkę, a piekarz piecze chleb...., rozumiesz ?
@@mareks6934 to jeszcze popatrz do badań naukowych, przypadkiem albo nie, proporcje 20 do 80 % podałeś prawidłowo, a jeśli jesteś młodym człowiekiem to doczekasz chwili kiedy przyznasz mi rację, cierpliwości.....
@@mokrispopis moja twoja ciebie zjeść ja rozumiem, a jednak nikt tak nie mówi. Zrozumiałeś/łaś? To bardzo istotna wiadomość, że ktoś zrozumiał, w odróżnieniu od faktu popełnienia błędu.
Bardzo ciekawy film. Dzięki Waldek za Twoją pracę.
👍👍👍
Waldek nie rob partactwa , (kierunek przepływu , tu jest jakby plus) , uzywaj poprawnego nazewnictwa bo słuchaja cie młodzi adepci - dioda ma anode I katode i przewodzi od anody do katody ,zwykła dioda prostownicza sie nie nadaje , musi byc o nizszym spadku nap. przy spadku nap 0,46 V i pradzie 10A wydzieli sie moc na diodzie a to oznacza jedno - grzejnik i to ciepełko powinno byc rozproszone na ??? radioatorze a nie zamkniete w złaczce do tego dojdzie jescze jakis opor na stykach i problem widac na załaczonym obrazku ,
pokazałes problem ale recepty nie wskazałes , same przeglady niewiele daja , trzeba robic tak by nie było problemu
Dodam jeszcze ze w artykule www.fachowyelektryk.pl/ewydania/2023-1/#page=22
zamieszczony jest diagram ze statystyka przyczyn pozarow int PV w Niemczech , warto obejrzec
"trzeba robic tak by nie było problemu" - BRAWO.
Problem wynika stąd, że ludzie dają diody z dużym spadkiem napięcia (>0,6V) a powinni dawać ze spadkiem mniejszym od 0,3V.
Jeśli 1 przegląd instalacji ma kosztować kilkaset złotych to podstawowa kamera, która da radę w takim zastosowaniu kosztuje poniżej 1tys, więc wniosek jest prosty dla kogoś kumatego. Reszta niech płaci i tyle. Rozpoznać hotspot kamerką to jest max 20-30 minut roboty dla instalacji 10kWp
Ciekawe. Swoją drogą jak bohatersko walczyć z problemami które się sobie w znoju i trudzie samemu wcześniej zafundowało ;) Szacun! Fachowce polubili ten kanał i dopłaty do OZE!
Lodówkom swoim, pracującym do niedawna po 40 lat, też organizujesz cały przemysł "przeglądów" prowadzonych przez "przeglądaczy". Polacy kupują najtańsze elektrośmieci (tanio - to ulubione chyba słowo Polaka) a potem psioczą na tzw. chińszczyznę. Tymczasem Chińczyk tanio dostarcza, z niskiej półki cenowej, bo taki jest wymóg klienta jak na afrykański rynek z afrykańskimi wymaganiami jakościowymi przystało, a potem "inwestor" różnicę nakładów zwraca w "przeglądach" branżowej sitwy. Zabawne 🙂To może wyjdźcie z ustawą legislacyjną jakąś pozwalającą upaść się kolejnej branżowej sitwie, co? 🙂
80% ludzi ma fotowoltaikę na dachach i już nikt tam nie wyjdzie i nikt nic nie skontroluje, co gorsze około 80 % ludzi którzy to montowali jeszcze niedawno zajmowali się układaniem kostki brukowej lub pracowali przy taśmie produkcyjnej i nie mają o tym żadnego pojęcia a robili to bo dobrze płacili. tutaj nie trzeba pytać czy się coś zapali, a kiedy się zapali.
Tu wychodzi na wierzch "taniość", którą Polacy przedkładają nad "jakość". Polski rynek, to rynek, który Chińczyk traktuje na równi z afrykańskim, bo takie są w PL po prostu wydojonego z owoców pracy konsumenta jakościowe wymagania. Natomiast proste instalacje zawsze robili ludzie >>prości
ja mam 3 stringi po 70V (po 2 panele) wszystkie kable schodzą się do skrzynki każdy kabel (6 szt.) mają swój bezpiecznik. Mam prostą termowizję CAT S60 i wszystko sam kontroluję
Cześć, a czy masz stringi separowane diodami? Po tym filmie sprawdzałem u siebie instalacje, ja mam 9 stringów po 70V (też 2 panele), 3 stringi na wschód, 3 stringi na południe i 3 na zachód BEZ ŻADNYCH DIÓD I BEZPIECZNIKÓW, wszystko chula fajnie.
@@romannarel3567 nie mam diod ale w razie problemów z parami paneli każdy ma swój bezpiecznik. Przy 3 stringach mam 6 bezpieczników. Nie łączyłem tego rozdzielaczami przy panelach tylko przy falowniku- w razie problemów bezpieczniki 10A zadziałają.
@@romannarel3567 Pamiętaj, że stosowanie diod szeregowo powoduje spadek napięcia o około 1V co spowoduje spadek mocy z paneli. Wydajność paneli liczy się napięcie razy prąd każdy 1 V mniej to mniej mocy.
@@krzysztoflukowski6990 Właśnie, chodziło mi o to potwierdzenie, dziękuje. W moim przypadku zastosowanie diod przyniesie większe szkody, niż pożytku.
A gdzie odpowiedzialność firm oferujących montaż paneli ? Mam właśnie na dachu i co mam rozebrać ?
Dobrze że temat ruszyłeś bo u mnie z 48 paneli 10 letnich wywaliłem na hotspoty 12 szt Do jesieni było ok a hotspoty wyszły po zimie
Waldku , dioda którą pokazywałeś ma 0,4V spadku tylko na paru miliamperach z miernika. Podanie na nią prądu 10 A spowoduje na niej spadek napięcia rzędu 0.9 -1V
co wymnożone przez prąd da około 10W traconej mocy w postaci ciepła do rozproszenia, (spróbuj sam z jakiegoś zasilacza, lub szeregowo z dużym obciążeniem tolerującym
prąd stały - np. grzejnik olejowy lub czajnik) . Zamknięcie takiego "grzejniczka" w małej plastikowej obudowie to gotowy przepis na pożar. Całe szczęście, że twoja dioda
dostała zwarcie , a druga przerwę (!) .- zmniejszyło to moc strat niemal do zera. Moje doświadczenie mówi mi , że już 5W strat to za dużo dla takiej obudowy bez radiatora.
Zapas amperażu diod nie jest też rozwiązaniem . Nie ma znaczenia czy dioda ma 10 , 20 czy 30A. Tej wielkości dioda może mieć takie parametry tylko w pracy z radiatorem !
Nie pomoże wiele zastosowanie diody Schottkiego - mały spadek napięcia mają tylko diody z niskim napięciem zaporowym, a to nie ten przypadek.
Dla wyobraźni - pomyśl jak zachowa się taka obudowa z umieszczoną w środku żarówką ( nie LED!) lub rezystorem o mocy 10W .
Dwie, lub trzy takie diody w takich obudowach być może rozwiązałyby problem choć trudno byłoby to hermetycznie połączyć.
Producent takich diod liczy pewnie na to że przeważnie oświetlenie nie jest pełne, a w samo południe nikt tych diod nie maca , czy się grzeją i czy już są mięciutkie.
Producent to liczy co najwyżej że sprzeda te diody. Bo zamykanie elementu który jest pomyślany do pracy w wymuszonym chłodzeniu do hermetycznej obudowy jest, delikatnie mówiąc, nieporozumieniem.
Z całym poszanowaniem dla Pana wiedzy, ale to, że te złączki się zagrzały jak Pan określił do 250 stopni, to duże prawdopodobieństwo zaśniedziałych styków w samej złączce. Oczywiście diody się też grzeją, ale warto wszystko polutować i założyć koszulki termokurczliwe. U mnie nic się nie grzeje Wielkie pożary instalacji PV to szybko złączki i zaśniedziałe styki. Proszę tą kamera termowizyjną zrobić przegląd samych złączek.
taka dioda emituje ok 4,6w energii cieplnej
To tak jakby zamknąć żarówkę 5 w w małym pudełku i czekać aż się pudełko zapali. O ile było by palne
Dawno takich głupot nie słyszałem zeby montować diody dla identycznych paneli. Każdy panel ma skrzynkę przyłączeniową (junction box) ktora zawiera w sobie diody, które sluza do tego aby do takiego przypadku o którym mówisz nie doszło. To sa diody obejścia tzw. bypass. Te diody schottkyego służą nie do łączenia równoległego paneli ale do laczenia równolegle STRINGÓW paneli, bo wtedy mamy różnice napięć i brak zabezpieczenia przepływu prądu. Wtedy taką funkcję pełni dioda blokująca (schottky).
Fajny przydatny materiał, pozdrawiam :)
Z materiału wynika, że kamerka należy patrzeć od przodu i spodu modułów.
Nie pokazano tutaj przewodów łączących same moduły od dołu.
Mam kamerkę, patrzyłem przed zimą. Było ok.
Dzięki, za przypomnienie.
U mnie instalacja na gruncie, 20m od domu. Na wszelki wypadek
Nie każdy ma tyle miejsca.
Pzdr.
Czy diody zawsze są potrzebne przy połączeniach równoległych stringów? Ja mam ich 9, na trzy strony i jest ok bez diod. Stare panele sprowadzane z demontażu z niemiec.
Przeraza mnie grzanie się tych diod 100 stopni każda, u mnie ich miało by być 9, olbrzymie straty mocy.
Te diody to zakłada się tylko na przewody plusowe?
Za 1600 zł kupiłem nową kamerę termowizyjną firmy UNI-T UTi260B o rozdzielczości termicznej 256x192 pixle.
Dobry materiał, co do termowizji sam używam Chińczyka o trochę lepszej rozdziałce niż Twoja, ale miałem styczność z Flirem i polecam szczególnie fajne są dostawi do telefonu bardzo fajnie działa.
Pozdrawiam Leszek..
Widziałem Pana w programie the voic kids 😅😅😅
Hej jaki jest najlepszy kat pv latem ?
Bardzo dobry temat bo mnie właśnie czeka połączenie szeregowo po trzy panele
I puzniej to równolegle.
Jakie diody zastosować żeby nie było takiej historii
Połączenia równoległe nie wymagają żadnych diod. Teoria Waldka jest bezsensowna!.
Z gotowcem jest problem. Ja bym proponował coś z czego da się odprowadzić ciepło, taka dioda w obudowie MC4 raczej szybciej niż później umrze termicznie. Trzy panele w szereg to jakieś 120 V które musi wytrzymać dioda, prąd pewnie przynajmniej 15 A. Mi wychodzi np. MBR20200 przykręcić do czegoś żeby oddawała ciepło (pamiętaj że masz połączenie katody do radiatora, potrzebna jest przekładka). Albo mosfet pracujący jako prostownik synchroniczny.
@@marcinmotylinski1796
Połowy nie zrozumiałem ale jest informacja na puzniej 🙂
@@marcinmotylinski1796 - Ta dioda MBR20200 ma spadek napięcia przy pełnym obciążeniu 0,95V - to bardzo dużo i dlatego będzie się niemiłosiernie grzała. Lepiej wstawić diodę SCHOTTKY 3 generacji, gdzie spadek napięcia jest ok 0,35V. Jednak jeszcze lepiej mosfeta dać.
@@22Yugo - tylko wtedy, jeżeli panele mają diody zamontowane.
Dobry material
8:08 Waldek, masz namiary na takie ekipy? Ja szukałem,... I nikt w okolicy nie chce robić takich przeglądów.
skąd jesteś ?? posiadam mavic 3 thermal, ja jestem z podlaskiego i zaczynam w tym sezonie inspekcje paneli,
@@maciejmelaniuk5150 niestety drugi koniec Polski.
tak to powinno wygladac jest gwarancja powinien byc przeglad a pozniej tez
ja zamontowałem taką diodę 15A z tym ze dałem tez bezpiecznik w razie przebicia. Chodzi o to żeby w razie przebicia nie pracował panel na prądzie zwarciowym.
teraz wymaluj sobie schemat połaczen i pomysl co ci ten bezpiecznik da , ale najpierw poucz sie elektrotechniki - prawa Kirchhoffa
@@mareks6934 Głupoty prawisz. hehe jak panele są w szeregu i równolegle do panelu dasz bezpiecznik z diodą. To co? A dioda dostanie przebicia? To wtedy mało tego że panel pracuje w zwarciu, to jeszcze nie masz żadnej informacji o tym fakcie. W w miejsce bezpiecznika równolegle można byłoby dać dobraną diodę świecącą z rezystorem. Coś co będzie widać w słońcu, że świeci.
Dziękuję za informację . Pan z audytu w zeszły roku sprawdził falownik i tyle ! Skasował 500 zł. A panele fotowoltaiczne mam na dachu na wys. ok. 10 metrów i trzeba wzwyżkę a On sprawdzał z parteru na OKO ! I co Pan na to ? Jak w tym roku zmusić go do fachowej kontroli ?
Wziac innego specjaliste?
Z termowizją zaśpiewa 1000. Wynajęcie i transport podnośnika kosztuje.🤔
Trzeba poprosić o protokół. Wtedy mamy w razie coś dokument. Wiem, że to nie jest pocieszające
Nie trzeba wchodzić z termowizją na dach aby wiedzieć czy wszystko jest w porządku.. wystarczy miernik rysujący charakterystykę u/i łańcucha..🤓 jeśli jest coś nie tak ze złączem czy hotspotem, to na charakterystyce to widać 😉 Benninga polecam😎
@@kamilmotaa1434 można coś więcej w tym temacie?
Polenergia: Przegląd techniczny instalacji do 10 kWp - 849 zł
ASTROSUN
Tutaj powinna być lepsza opcja
MC4 to zle zlocze a prawidlowe zlocze to zwykla kostka Elektryczna Porcelanowe z dwoma srobkami i obudowa hermetyczna IP 65
Ja sie pozbyłem mc4 mam złącza na puszkach chermetycznych
kiedys tez wierzyłem w szczelnosc puszek Hermetycznych z dławicami skrecanym , dopoki nie okazało sie ze woda deszczowa dostała sie po kablu i po kilku miesiacach wypełniła puszke na tyle ze było zwarcie w puszce
@@mareks6934 Nie ma szans, aby woda (bez ciśnienia) dostała się przez prawidłowo skręconą dławicę.
nie ma to jak zamknąć gorącą diodę w pudełku ...i modlić się by się nie upaliła....o no n no no
Hikmicro b20 256x192 2499 w empiku
Od kiedy to prąd płynie od plusa do minusa ??? ;)
Taka dioda mi się spaliła z dobry rok temu. Śmierdzi do dziś. Już ich nie stosuje. Z tego co widziałem każdy panel ma wbudowane u mnie diody.
mylisz pojecia , przysłowie mowi " dziadek o chlebie baba o niebie "
@@mareks6934 Działa, produkuje i to najważniejsze. Kto jak chcę, mi nie są do niczego potrzebne.
FOTO SZOP 💩, kolega by się lepiej postarał🤣.
Taaa chciałbyś, co roku 2x 500zŁ za nic!, bez wydawania sporej kasy na kolejnych "ściemniaczy", wystarczy wcześnie rano w słonczy i mroźny poranek obejrzec jak na panelach szron się topi 🥸, CAŁA FILOZOFIA 😎!, a za zaoszczędzona kasę wymieniamy podejrzane panele.
Tu masz sporo racji kilka razy widziałem jak szron sie topi na panelach , jeszcze w maju beda przymrozku to bedzie okazja zobaczyc
Co z tą teorią prowadzenia plusa i minusa spiętymi ze sobą?
Tylko szaleniec montuje instalację fotowoltaiczną na dachu swojego domu. Instalacja budowana na ziemi z zachowaniem odpowiedniej odległości od domu lub lasu to zupełnie inna bajka.
Z twoich wizji wynika ze 80 % posiadaczy PV to szalency , ten narod oszalał .... na punkcie PV juz ich jest ponad milion
@@mareks6934 zdecydowanie tak, i bynajmniej nie tylko z powodu montowania fotowoltaiki na dachach, jeszcze raz, dachach swoich domów, a dodatkowo pomyśl, rolnik sieje i zbiera, młynarz robi mąkę, a piekarz piecze chleb...., rozumiesz ?
@@janisz4045 NIE
@@mareks6934 to jeszcze popatrz do badań naukowych, przypadkiem albo nie, proporcje 20 do 80 % podałeś prawidłowo, a jeśli jesteś młodym człowiekiem to doczekasz chwili kiedy przyznasz mi rację, cierpliwości.....
Po polsku odmieniamy jednostki, 10 amperów się mówi, nie: '10 amper'. Nie muszę chyba mówić, że merytorycznie bardzo dobry odcinek.
amper ...ja zrozumiałem...ty nie?
@@mokrispopis moja twoja ciebie zjeść ja rozumiem, a jednak nikt tak nie mówi. Zrozumiałeś/łaś? To bardzo istotna wiadomość, że ktoś zrozumiał, w odróżnieniu od faktu popełnienia błędu.
nie masz większych zmartwień tylko słówka ąęóurzż?
No i jak? Stanął ci? A może stanął tobie?
@@mokrispopis Nie masz większych zmartwień, tylko komentować stwierdzenia faktów?
Dobry temat alee...
bus bary - a po polskiemu to nie łaska