🔥🔥*Porównanie kosztów ogrzewanie domów 150 i 200m2 dla różnych źródeł ciepła* th-cam.com/video/suXOPiyspR8/w-d-xo.html 🔥🔥*Porównanie kosztów ogrzewania domu150 m2 dla różnych opałów i potrzeb energetycznych domu* th-cam.com/video/_PRYtouruEA/w-d-xo.html 🔥🔥 *Porównanie ogrzewania 2023/24r. Jakie ogrzewanie wybrać. Koszty, wady i zalety różnych systemów* th-cam.com/video/ENb3IxgnZqo/w-d-xo.html 🔥🔥 *Kontrole fotowoltaiki. Jakie kary i za co grożą. Jak uniknąć kary za fotowoltaikę* th-cam.com/video/_9mPHqqhffY/w-d-xo.html 🔥🔥 Fotowoltaika Zysk po 4 latach. Czy zamontowałbym ponownie. Opłacalność fotowoltaiki w net billingu. th-cam.com/video/piX-YXSsvFU/w-d-xo.html 🔥🔥Awarie pomp ciepła, przyczyny, jak zapobiegać awariom pomp ciepła. Żywotność pomp ciepła. th-cam.com/video/13Q5HNygeLA/w-d-xo.html 🔥🔥Jak tanio ogrzewać dom. Porównanie sposobów ogrzewania. Nowe zakazy! th-cam.com/video/4JOgcggHhic/w-d-xo.html 🔥🔥Pompa ciepła. Co wpływa na koszty eksploatacji. Zmiana ustawień zmniejszy rachunki i wydłuży życie. th-cam.com/video/LSBBQA4s9M4/w-d-xo.html 🔥🔥Pompa ciepła po 3 latach, pobór prądu i porównanie kosztów do kotła węglowego. Ustawienia pod PV th-cam.com/video/jPDHVOp1tB8/w-d-xo.html 🔥🔥Fotowoltaika a zamrożone ceny prądu. Rozliczenie. Dodatku energetycznego nie dostanie posiadacz PV th-cam.com/video/Fx_WS2vIz58/w-d-xo.html 🔥🔥Pompa ciepła i kocioł na miał. Porównanie kosztów po 3 sezonach. Jak tanio ogrzać dom. Nowe dotacje th-cam.com/video/WX1nl89pW8U/w-d-xo.html 🔥🔥 Pompa ciepła dofinansowanie 21000zł dla nowego domu. Opłacalność pompy ciepła? Moje ciepło. Dotacje th-cam.com/video/qDgg0yz4XBY/w-d-xo.html 🔥🔥Fotowoltaika, rachunek na 1700zł. Jak obliczyli? Co się stało? Rozbudowa fotowoltaiki po 1 Kwietnia th-cam.com/video/wYAdX7noUFE/w-d-xo.html 🔥🔥Tych kotłów i opału nie będzie można używać. Uchwały antysmogowe i Fit for 55. Opłata za emisję CO2 th-cam.com/video/brgIqZzB51I/w-d-xo.html 🔥🔥Fotowoltaika na dachu czy na gruncie? Porównanie uzysku z kWp. Wady i zalety. Zmiana rozliczeń 2022r th-cam.com/video/kFvlYCl1H38/w-d-xo.html 🔥🔥Przyczyny drogiej energii. Jak ogrzejemy dom najtaniej i czym będzie najdrożej. Koszty, trendy: th-cam.com/video/Wf2ivwf2v_Q/w-d-xo.html
Mam nowy dom parterowy 116m, pierwszy sezon grzania (chociaż jeszcze nie mieszkam ale często bywam), podłogówka po całości, 20cm styropianu podłoga grafit, 20cm styropianu elewacja grafit. Na dachu styropian po spadku od 45cm do 27cm w najniższym punkcie. Okna 3 szybowe.Budynek projektowany według WT2022, a nawet znacznie poniżej bo z wymaganych 70KWh mam w założeniach 56KWh. Pompa ciepła (bo gazu w okolicy nie ma) Panasonic 5KW . Temperatura w domu ok 21-22*C Pompa w listopadzie i grudniu zużyła po ok. 500KWh/mc. W styczniu przy tych -18*C to było ok 23KWh na dobe ale temperatura spadła w domu do 20*C . W charakterystyce energetycznej mam założenia EK 19KWh/m2/rok gdzie na ogrzewanie i wentylację przewidziane jest 12,3KWh/m2/rok 12,3x116= 1392KWh . No to raczej nie mam możliwości się wyrobić w założeniach z charakterystyki .
U mnie grzałka pociągnęła 70kWh, sama pompa 1100 od października. Czasem zapale w kozie w salonie. Co do dogrzewania lub uruchamiania kotła węglowego lub inne paliwa stałe, mało kto bierze pod uwagę konieczność wysuszenia komina, przy kominie z cegły, który nie jest używany regularnie, zapalenie w kotle z pełną mocą to katastrofa dla komina, o piecu kaflowym nie wspominajac.
Grzeje pierwsza zimę dom w trakcie wykończenia w środku Listopad 500kwh Grudzień 600kwh Grzałka wł tylko raz przy - 13 Na dachu pv 9.7kwp od czerwca z depozytem ok 3000tys zł Jak na razie place tylko przesył bo w tych warunkach z paneli jast mała autokonsumpcja Listopad 167zl Grudzień 210zl Dom 150m z garażem parter Dla czego pompa? Bo brak gazu na wiosce 😊 a koszt jednostki zewnętrznej (Midea) porównywalny do kotła gazowego wraz z podłączeniem do budynku Natomiast dzięki PC dofinansowanie do nowego domu wzroslo znacznie, razem 24000tys co bardzo skróci stopę zwrotu pv bo te cała kwotę właśnie odliczylem od kosztów PV bo przecież jakiś kocioł i tak musiał bym kupić 🤷♂️ Reasumując jak na razie jest bardzo dobrze Pozdrowionka z Kaszub 🖐️
@@maniowolf8057przez jeden sezon grzalem bez styro na elewacji i z 5cm trocin na stopie. Sasiad ma b. podobny dom. On spalił trzy tony wegla i swoje drewno, a ja mialem rachunek za caly prad w domu 2258zl w tym oplaty stale, czajnik, lodowka stara, zmywarka, pralka. Ale wg Ciebie to drogo, mimo tego ze taniej niz wegiel. A, bez fotowoltaiki
Właśnie dlatego trzeba szukać pompy energooszczędnej. Wiem, że nie łatwo taką znaleźć, dlatego przychodzę z pomocą - wybierzcie pompę AIWA! Rewelacyjna jakość, bo pompa jest praktycznie niezawodna i do wyboru mają sporo różnych mocy.
T cap 12 kW, 220m2 ogrzewanie mieszane 60 % podłogówka reszta grzejniki, ocieplenie podobne z tym tylko ze mam salon z antresola, więc ok 5,5 m wysokości do grzania i pobór w najchlodniejszy dzień 100kW. Też mam 14 kWp pv na starych zasadach więc jest ok.
U mnie też T-cap 12kW 3f. Dom 216 m. podobnie ocieplony. 15% podłogówka, reszta grzejniki. Wentylacja grawitacyjne, w domu 22-23 st. 9 stycznia było -14 st. średnio dobowo było -10 Zużycie dobowe 86 kWh. Mam 10kWp też na starych zasadach. Jest ok. pozdrawiam.
Największe zużycie to ponad 100 kWh 9 stycznia , temperatura spadała w domu z dnia na dzień do 19 stopni , włączyłem grzałkę sam przy pompie bo nie robiła temperatury. Mam jeszcze grzałkę w buforze . Niestety nie mamy 3'fazy , dom też wymaga docieplenia. Fotowoltaika 3,4 kWh to trochę rekompensuje opłaty.
Witam mam ogrzewanie na pellet (piec Lazar w domu 2 0:01 4 stopnie + podgrzewanie wody )dom 113m2 z garażem. Podłogowka wszędzie. Zużywam 3 worki pelletu na 4 dni (jestem zadowolony) Zastanawiam się nad fotowolkaika zużywam prądu 350kwh miesięcznie. Ktoś coś doradzi czy ma to sens ??
ja grzeje drewnem, 10m3 dębu kupiłem na zimę za 2400zł i mniej więcej to mi wystarczy na całą zimę. W domu mam około 22 stopni w dzień i na noc zmniejszam do około 19. Dopóki nie zdecyduję się na panele i ocieplenie nie widzę sensu wstawienia pompy zamiast zwykłego pieca (dom 120m nieocieplony)
@@telchina.pl.nie, dwa powody: 1.mała działka za za ładny dach, 2.na nowych zasadach sie nie opłaca (nie ma magazynu energii, ktory przechowałby nadprodukcję z lata do zimy, zebym mogł ogrzewac dom pompą, ani buforu ciepła, ktory mogłbym latem zagrzac pompą ciepła, a zima z niego puscic ciepło na dom)
Kolego, jak ogrzewasz drewnem polecam dołożenie bufora tylko takiego sensownego minimum 1000l. Miałem tak wcześniej i polecam. Poszukaj na yt jest tego mnostwo
Jak nie można polegać na wskazaniu pompy skoro pokazujesz nam główny licznik a nie podlicznik pompy? Czyli z dodanym prądem bytowym. Bezsens. 3 x wanna 200l dziennie i kaloryfery - macie odpowiedź można się rozejść :) Jak może pompa pobrać 80kwh z COP nie mniejszym niż 2 to daje 160kwh do ogrzania domu w ciągu 24h - absurd, musiała by chodzić 24h na 100% mocy bez ani sekundy przerwy.
ja nie mam pompy ciepła, ale na moje potrzeby bytowe, bojler, płyta indukcyjna, oświetlenie, 2 lodówki, zamrażarka, TV, Kino domowe, komputer stacjonarny z pożerająca prąd grafika, elektronarzędzia, czasami silnik siłowy (4,8 kW) nie przekraczają średnio 11-12 kWh. Odejmij więc tą wartość i będziesz miał coś z sensem.
Tak się nie zdążyli jeszcze nigdy aby silne mrozy trwaly dłużej niz 2 tygodnie. Średnia wieloletnią temperatura dla stycznie w Polsce jest powyżej zera, pomimo ze większości ludzi wydaje się że mrozy były silne i długo trwały.
A do pieca w takie mrozy nie dokładają więcej ??? Budynek ma większe zapotrzebowanie i tyle u mnie raz grzałka na 20 min się włączyła jak musiała się odszronic i przygotować ciepłą wodę , od paczatku msc wzięła na ogrzewanie 176 KW pozdrawiam W ( pompa Vaillant) podłogówka dom parterowy 160 mkw bo by
Pewnie że wzrasta zapotrzebowanie na ciepło niemal wszystkich domach poza pasywnymi. Im słabiej ocieplony budynek tym tym koszt grzania w zimne dni będzie rósł bardziej.
Ze złą konfiguracją falowników to nie do końca prawda. Całe lato w godzinach nocnych (wyłączone falowniki, brak w powiecie wiatraków) napięcie w sieci zadane przez Tauron było na poziomie 239V. W konsekwencji falowniki musiały się wyłączać w słoneczne dni.
Transformator ma ustawione tak napięcie aby na całej linii mieściło się w normie. Największe napięcie jest za transformatorem i spada im dalej od niego. Najniższe jest na końcu linii. W słoneczny dzień sytuacja może się odwrócić, na końcu może być największe napięcie bo prąd nie ma gdzie odpłynąć, zaś obok trafo niższe, bo prad jest przesyłany do sieci średnich napięć.
Do pomp ciepła muszą być domy szczelnie ocieplone i tak to tanio nie wychodzi jak piec na drewno i węgiel nigdy nie może wyjść bo prąd jest drogi. Przy starym budownictwie pompa ciepła to nie opłaca się koszty remontu koszty zmian grzejnika i całości są dużo większe niż dobry piec. Pompy ciepła są dla bogatych ludzi raz że są drogie drugie że drogo je na sobie utrzymać. Ktoś pisał że trzeba czyścić piec i komin no trzeba ale czyszczę co miesiąc jak mogę i pogoda pozwala i piec spała drewno i węgiel bez problemu bez skamieliny węgla popiół jest ładny bez jakiegoś syfu. Kto nie potrafi zadbać o piec i komin to kopci spala więcej materiału a ledwo co grzeje dom. Unia Europejska niedługo nas zmusi do pomp ciepła i potem dołożą taki drogi prąd ⚡ że usiądziemy na dupe. A najlepsze jest to że ekonomicznie i tanio a naprawdę to wiatraki Niemca i my ich będziemy opłacać. Unia Europejska i jej całe co2 to jest chory pomysł auta piece traktory i co tam oni jeszcze wymyślą. Dali by kredyty na piec na niski % to ludzie by zmieniali na piece pompy itd a tak Polaka nie stać na to wszystkich bo to jest za drogo i nie opłacalne.
Ale rozumiem , że węgiel i drewno spada ci z nieba? Piszesz tak jak by węgiel i drewno były po 50 zł.Po drugie inna sytuacja przerobienie już istniejącego domu na nowo budowany.A po trzecie czy dom jest szczelny nie szczelny trzeba grzać,nie ma czegoś takiego jak dom słabo czy dobrze zaizolowany ,słabo to więcej grzejesz nie ważne czy to pompa czy śmieciuch.Ja osobiście zawsze będę chwalił tzw.śmieciucha ci co robią na budowach , mieszkają blisko lasu itp.wiedzą dlaczego;)
Ale rozumiem , że węgiel i drewno spada ci z nieba? Piszesz tak jak by węgiel i drewno były po 50 zł.Po drugie inna sytuacja przerobienie już istniejącego domu na nowo budowany.A po trzecie czy dom jest szczelny nie szczelny trzeba grzać,nie ma czegoś takiego jak dom słabo czy dobrze zaizolowany ,słabo to więcej grzejesz nie ważne czy to pompa czy śmieciuch.Ja osobiście zawsze będę chwalił tzw.śmieciucha ci co robią na budowach , mieszkają blisko lasu itp.wiedzą dlaczego;)
Ale rozumiem , że węgiel i drewno spada ci z nieba? Piszesz tak jak by węgiel i drewno były po 50 zł.Po drugie inna sytuacja przerobienie już istniejącego domu na nowo budowany.A po trzecie czy dom jest szczelny nie szczelny trzeba grzać,nie ma czegoś takiego jak dom słabo czy dobrze zaizolowany ,słabo to więcej grzejesz nie ważne czy to pompa czy śmieciuch.Ja osobiście zawsze będę chwalił tzw.śmieciucha ci co robią na budowach , mieszkają blisko lasu itp.wiedzą dlaczego;)
Sorki, ale sasiad ma niemal identyczny dom. Zanim obłożyłem styropianem różniły sie tylko tym, ze on miał kaloryfery a ja mialem podłogowke. W sezonie 2021/22 on spalił trzy tony wegla i wlasne drewno, a ja mialem rachunek za cały prąd 2258zł (w tym opłaty stałe, piekarnik, czajnik, zmywarka,stara lodówka). To gdzie pc jest droga w utrzymaniu? Na jakiej podstawie "nie-użytkownicy" pomp ciepła piszą, że grzanie pompą jest drogie? Inny sasiad ma pc i tez jest zadowolony,ale on dla Ciebie tez bedzie złym przykładem, bo ma nowy dom z podłogowka. W takim razie dam Ci przykład z rodziny. Dwa lata temu zamienił kocioł na wegiel na pompę. Grzejniki zostawił. I "o dziwo" też jest zadowolony z decyzji. To jak to jest z tym drogim ogrzewaniem pompą ciepła?
Pompy najczęściej krytykują ci co ich nie posiadają. Znów wybierają je ludzie oszczędni i lubiący komfort i wygodę. Tu jest porównanie kosztów ogrzewania wraz z inwestycją i kosztami przeglądów. th-cam.com/video/suXOPiyspR8/w-d-xo.html
Grzałka włączy się w zależności jaki jest projektowany punkt biwalentny może to być -5 a może -20.w naszych warunkach klimatycznych jeśli grzałka będzie potrzebna przy -8/-10'C to znaczy że ktoś dobrał wam idealnie moc pompy.
Witam. Dom 120m, ocieplony styropianem 20 cm , okna 7 komorowe sufit ocieplony wełną 30 cm., dach spadzisty brak ocieplenia. Zużycie od 1 stycznia do 15 stycznia ( w domu temp. 21 st.) 290 KW z ciepłą wodą. Miesiąc listopad grudzień wyszedł mi 800 Kw z ciepłą wodą koszt za 1Kw 1.29 zł. Razem około 1050 zł, bez fotowoltaniki. Ja jestem na razie zadowolony . Okolice Bydgoszczy temp. Najniższa była przez 4 dni od -12 do -16
Nie rozumiem twojego stwierdzenia. Mam mały skromny domek jak na realia mojej wioski. Nie jestem zbyt majętny więc muszę oszczędzić dlatego kupiłem pompę ciepła i fotowoltaike. Teraz płacę za ogrzewanie i prąd tylko 300 slomecznie. Koszty stałe za przesył
trochę to bajki z tym spaleniem groszku za 400 zł . Ja mam dom 150 m2 sama podłogówka ,temperatura 22.7C i jeszcze nagrzewnica volcano w garażu na małym obiegu . Wszystko podłączone do jednego pieca temperatura na wyjściu 45 C a na nagrzewnicy 60C i spaliłem ok 150 kg ekogroszku . Licząc po 1600 zł za tone to daje jakieś 240 zł . Może to się opłaci mając fotowoltaikę na starych zasadach ale jak do tej pory to chyba ogrzewanie węglem wychodzi najtaniej. No ale trzeba czyścić piec , dokładać ekogroszku i tak dalej
Każdy dom jest inny, ja mniej więcej określam po swoim zużycie z przeszłości. Najtaniej jest obecnie drewnem. W innych moich filmach są porównania kosztów ogrzewania dla różnych metod
1 kg węgla to 10 kW energii. To wychodzi 1500kW. ze 150kg węgla.. 1 kg suchego drewna to 4kW energi Wiadomo że część energii wyleci przez komin większości zostaje w domku.
Najtaniej pod warunkiem że nie będzie węgiel po 3500zł toną tylko po 1600zł. Nie wiadomo po ile był kupowany węgiel.. Drewno jest dużo tańsze od węgla. Dlatego wychodzi taniej . Nawet jak spalisz 350 kg.drewna. Tylko ludzie nie liczą swojej pracy. trzeba to przywieść pociąć i rozpalić. itd.
Z tego co wiem z webinara panasonica, jeżeli nie włączają ci sie grzaałki przy takich mrozach, to masz źle dobraną pompe, masz za duża. Gasza głupoty o tym ze jak komus sie wlaczyla grzalka to jest zle dobrana.
Mam dom z lat 70tych. po termomoder... Nowe okna 3 szybowe w grubej ramię nowe drzwi docieplenie podłogi, dachu 40cm wełny, ścian 15 cm styropian grafitowego. 160m² po podłodze, podłogówka w kuchni i obydwu łazienkach reszta kaloryfery. 4 osoby w domu, temp w środku ok 23 stopne. Kocioł gazowy imergaz za 7tys zł z zasobnikiem cwu 150L . Za sezon grzewczy 22/23 za ogrzewanie, cwu i kuchenkę gazową wyszło 3800zł. Także te wasze pompy za 40k to se wsadźcie....
3800 dałeś za gaz i np 2700 za prąd, razem 7500 zł. Ja dla porownania z pompą i fotowoltaika dałem 300 zł za prąd i ogrzewanie za cały rok. Mnie nie stać na puszczanie pieniędzy przez komin.
PC to ogrzewanie dla tych, których stać na komfort ogrzewania. Bez sensu są wpisy, że palę drewno i jest taniej. PC dotyczy ogrzewania zautomatyzowanego na maksa, bo jak włączysz, to zapominasz. Ja tak mam od 10- ciu lat.. Jedyne, to wyciąganie pająków z jednostki zewnętrznej.Ja szczególnie w okresie mrozów obniżam temp. pomieszczeń do 20 stopni, a w sypialniach do 18 stopni. Obniżenie temp. powoduje mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, i w ten sposób pompa unika włączania wspomagacza z grzałkami. Radze wypróbować u siebie. Poza tym nie przeziębiam się, bo jak chodziłem po domu w krótkich rękawkach i krótkich spodenkach, to te wypady na zewnątrz na chwilkę tylko, bo lenistwo nie pozwalało mi się ubrać zimowo, powodowało podziębienia. Pozdrawiam wszystkich i przypomnę że zdrowy rozsądek rozwiązuje też wiele codziennych problemów., i pozwoli obniżyć rachunki bytowe.
a skąd ta cena 2 zł? Do URE wpłynęły wnioski o podwyżkę ceny prądu o 70% i gazu o 47 procent. Przypomnę że w prądzie jest już opłata ETS, natomiast do gazu i węgla będzie naliczana już wkrótce. W przypadku gazu cena ma wzrosnąć o nie mniej niż 20 %, sumarycznie da to też 70 Proc, jak dla prądu.
za takie teksty 300 złotych ogrzewania prądem - w USA mógłbyś pójść siedzieć, a a pewno byś płacił za wprowadzenie ludzi w błąd. Nasz PV na starych zasadach.
@@pawebinkowski4989 Nie każdy tylko określona liczba osób - nie wszedzie u mnie PGE się zgadzało nawet przed 2021 rokiem. Natomiast Na ulicy kleckiej w Kielcach gdzie jest 50 domów i 80% obłożenia większości w szczycie nie produkuje się prąd bo za wysokie napięcie. Tym na końcu lini instalacja działa tylko w dni niepogody.
A dlaczego? Myślisz że zużycie gazu lub węgla w silne mrozy nie wzrosło? Też wzrosło. Mając pompę i foto na starych zasadach możesz płacić za prąd i ogrzewanie tylko 300 zł rocznie. th-cam.com/video/Q0td0K_3eXQ/w-d-xo.htmlsi=kXdPnT8tExV5hB1V
Akurat pompa stoi w dobrej odległości od ściany, mogła być nawet o 6 cm bliżej ściany. Słońce opierając się o ścianę ogrzewa ją i ma to pozytywny wpływ na COP pompy. Natomiast przed pompą musi być duzo otwartej przestrzeni aby chłodne powietrze mogło oddalić sie od pompy. Warto czasem czytań instrukcje przed montażem.
powiem tak.... grzeję się klimami HISENS ... przy -21 dały radę:):)... w PGE zostało mi 1180 kWh:) więc następna zima bez kosztów za ogrzewanie i prąd bytowy:) DA SIĘ!!!!:)
@@wiktorkownat5670 Odpowiem za kolegę, zużyty został przez najbliższych sąsiadów bez fotowoltaiki. ZE zarobił podwójnie, nie miał straty na przesyle 6-8 procent i zyskał 20% na systemie opustów. Jeszcze od sasiadów skasował pełne opłaty za przesył itp, Czysty zysk.
Tak samo ja, foto mam i grzeję klimą.Tylko styczeń i luty włączyłem podłogowkę i piec gazowy bo jeszcze nam dzieci małe.A dzieci jak to dzieci bawią się i kładą na podłodze więc muszę mieć na to uwagę bo zaraz katarki
Jak mi wiadomo to PC musi mieć minimum 30 cm od ściany , ja dałem 50 cm. Zrobiłem daszek nad PC polecam wszystkim to strzał w 10 . Teraz przy większych opadach śniegu pompa ma łatwiej z defrostem , wcześniej musiała poradzić sobie ze śniegiem który zalegał na niej a nawet wokół niej .
@@zibikj05 A ja proponuje czytać instrukcje montażu , zwłaszcza firmom montującym te pompy. Dla mojej pompy za pompa ma być 10c, za to dużo przed pompą. Słońce nagrzewa ścianie i pompa na tym korzysta. Za to przed pompą nie może być przeszkody, zimne powietrze musi bez przeszkód oddalić sie od pompy.
🔥🔥*Porównanie kosztów ogrzewanie domów 150 i 200m2 dla różnych źródeł ciepła* th-cam.com/video/suXOPiyspR8/w-d-xo.html
🔥🔥*Porównanie kosztów ogrzewania domu150 m2 dla różnych opałów i potrzeb energetycznych domu*
th-cam.com/video/_PRYtouruEA/w-d-xo.html
🔥🔥 *Porównanie ogrzewania 2023/24r. Jakie ogrzewanie wybrać. Koszty, wady i zalety różnych systemów*
th-cam.com/video/ENb3IxgnZqo/w-d-xo.html
🔥🔥 *Kontrole fotowoltaiki. Jakie kary i za co grożą. Jak uniknąć kary za fotowoltaikę*
th-cam.com/video/_9mPHqqhffY/w-d-xo.html
🔥🔥 Fotowoltaika Zysk po 4 latach. Czy zamontowałbym ponownie. Opłacalność fotowoltaiki w net billingu.
th-cam.com/video/piX-YXSsvFU/w-d-xo.html
🔥🔥Awarie pomp ciepła, przyczyny, jak zapobiegać awariom pomp ciepła. Żywotność pomp ciepła.
th-cam.com/video/13Q5HNygeLA/w-d-xo.html
🔥🔥Jak tanio ogrzewać dom. Porównanie sposobów ogrzewania. Nowe zakazy! th-cam.com/video/4JOgcggHhic/w-d-xo.html
🔥🔥Pompa ciepła. Co wpływa na koszty eksploatacji. Zmiana ustawień zmniejszy rachunki i wydłuży życie. th-cam.com/video/LSBBQA4s9M4/w-d-xo.html
🔥🔥Pompa ciepła po 3 latach, pobór prądu i porównanie kosztów do kotła węglowego. Ustawienia pod PV th-cam.com/video/jPDHVOp1tB8/w-d-xo.html
🔥🔥Fotowoltaika a zamrożone ceny prądu. Rozliczenie. Dodatku energetycznego nie dostanie posiadacz PV th-cam.com/video/Fx_WS2vIz58/w-d-xo.html
🔥🔥Pompa ciepła i kocioł na miał. Porównanie kosztów po 3 sezonach. Jak tanio ogrzać dom. Nowe dotacje th-cam.com/video/WX1nl89pW8U/w-d-xo.html
🔥🔥 Pompa ciepła dofinansowanie 21000zł dla nowego domu. Opłacalność pompy ciepła? Moje ciepło. Dotacje th-cam.com/video/qDgg0yz4XBY/w-d-xo.html
🔥🔥Fotowoltaika, rachunek na 1700zł. Jak obliczyli? Co się stało? Rozbudowa fotowoltaiki po 1 Kwietnia th-cam.com/video/wYAdX7noUFE/w-d-xo.html
🔥🔥Tych kotłów i opału nie będzie można używać. Uchwały antysmogowe i Fit for 55. Opłata za emisję CO2 th-cam.com/video/brgIqZzB51I/w-d-xo.html
🔥🔥Fotowoltaika na dachu czy na gruncie? Porównanie uzysku z kWp. Wady i zalety. Zmiana rozliczeń 2022r th-cam.com/video/kFvlYCl1H38/w-d-xo.html
🔥🔥Przyczyny drogiej energii. Jak ogrzejemy dom najtaniej i czym będzie najdrożej. Koszty, trendy: th-cam.com/video/Wf2ivwf2v_Q/w-d-xo.html
Panasonic 12 KW T-Cap zużył 09.01.2024r (-19°C) 102 KW. Dom 24 lata Ytong, 290 m2 (40 m2 podłoga, 250 m2 grzejniki). Temp. w środku 22,5-23,5°C. Nastawy w ten dzień: podłoga 37°C, grzejniki 43°C
Mam nowy dom parterowy 116m, pierwszy sezon grzania (chociaż jeszcze nie mieszkam ale często bywam), podłogówka po całości, 20cm styropianu podłoga grafit, 20cm styropianu elewacja grafit. Na dachu styropian po spadku od 45cm do 27cm w najniższym punkcie. Okna 3 szybowe.Budynek projektowany według WT2022, a nawet znacznie poniżej bo z wymaganych 70KWh mam w założeniach 56KWh. Pompa ciepła (bo gazu w okolicy nie ma) Panasonic 5KW . Temperatura w domu ok 21-22*C Pompa w listopadzie i grudniu zużyła po ok. 500KWh/mc. W styczniu przy tych -18*C to było ok 23KWh na dobe ale temperatura spadła w domu do 20*C . W charakterystyce energetycznej mam założenia EK 19KWh/m2/rok gdzie na ogrzewanie i wentylację przewidziane jest 12,3KWh/m2/rok 12,3x116= 1392KWh . No to raczej nie mam możliwości się wyrobić w założeniach z charakterystyki .
U mnie grzałka pociągnęła 70kWh, sama pompa 1100 od października. Czasem zapale w kozie w salonie.
Co do dogrzewania lub uruchamiania kotła węglowego lub inne paliwa stałe, mało kto bierze pod uwagę konieczność wysuszenia komina, przy kominie z cegły, który nie jest używany regularnie, zapalenie w kotle z pełną mocą to katastrofa dla komina, o piecu kaflowym nie wspominajac.
Grzeje pierwsza zimę dom w trakcie wykończenia w środku
Listopad 500kwh
Grudzień 600kwh
Grzałka wł tylko raz przy - 13
Na dachu pv 9.7kwp od czerwca z depozytem ok 3000tys zł
Jak na razie place tylko przesył bo w tych warunkach z paneli jast mała autokonsumpcja
Listopad 167zl
Grudzień 210zl
Dom 150m z garażem parter
Dla czego pompa?
Bo brak gazu na wiosce 😊 a koszt jednostki zewnętrznej (Midea) porównywalny do kotła gazowego wraz z podłączeniem do budynku
Natomiast dzięki PC dofinansowanie do nowego domu wzroslo znacznie, razem 24000tys
co bardzo skróci stopę zwrotu pv bo te cała kwotę właśnie odliczylem od kosztów PV bo przecież jakiś kocioł i tak musiał bym kupić 🤷♂️
Reasumując jak na razie jest bardzo dobrze
Pozdrowionka z Kaszub 🖐️
Dziki za opinie. Życzę długiej i bezawaryjnej pracy pompy i PV
Ok wszystko gra , pompa jest ok ale dla nowego budownictwa gdzie masz min 15 cm styropianu i 25 na dachu . Jak nie to tak i tak będzie bardzo drogo
@@maniowolf8057przez jeden sezon grzalem bez styro na elewacji i z 5cm trocin na stopie. Sasiad ma b. podobny dom. On spalił trzy tony wegla i swoje drewno, a ja mialem rachunek za caly prad w domu 2258zl w tym oplaty stale, czajnik, lodowka stara, zmywarka, pralka. Ale wg Ciebie to drogo, mimo tego ze taniej niz wegiel. A, bez fotowoltaiki
Termoizolacja jest opłacalna dla każdego ogrzewania. @@maniowolf8057
Właśnie dlatego trzeba szukać pompy energooszczędnej. Wiem, że nie łatwo taką znaleźć, dlatego przychodzę z pomocą - wybierzcie pompę AIWA! Rewelacyjna jakość, bo pompa jest praktycznie niezawodna i do wyboru mają sporo różnych mocy.
Pompa zre duzo prądu w duzy mróz bo maja wbudowane grzalki, znajomemy przyszedl rachunek za prąd 4tys zl za dwa miesiace, za pompe powietrzna
T cap 12 kW, 220m2 ogrzewanie mieszane 60 % podłogówka reszta grzejniki, ocieplenie podobne z tym tylko ze mam salon z antresola, więc ok 5,5 m wysokości do grzania i pobór w najchlodniejszy dzień 100kW. Też mam 14 kWp pv na starych zasadach więc jest ok.
Szkoda tylko że stare zasady są przez 15 lat od Pierwszego wprowadzenia prądu do sieci.
U mnie też T-cap 12kW 3f. Dom 216 m. podobnie ocieplony. 15% podłogówka, reszta grzejniki. Wentylacja grawitacyjne, w domu 22-23 st. 9 stycznia było -14 st. średnio dobowo było -10 Zużycie dobowe 86 kWh. Mam 10kWp też na starych zasadach. Jest ok. pozdrawiam.
U mnie bez grzałek dom ok 270 mkw 92 kw 8 stycznia pompa 12 kw grzejniki i klimakonwektory
Jak na grzejniki to dobry wynik
Największe zużycie to ponad 100 kWh 9 stycznia , temperatura spadała w domu z dnia na dzień do 19 stopni , włączyłem grzałkę sam przy pompie bo nie robiła temperatury.
Mam jeszcze grzałkę w buforze . Niestety nie mamy 3'fazy , dom też wymaga docieplenia. Fotowoltaika 3,4 kWh to trochę rekompensuje opłaty.
Wygląda na niedowymiarowaną pompę lub nieocieplinu domu
Witam mam ogrzewanie na pellet (piec Lazar w domu 2 0:01 4 stopnie + podgrzewanie wody )dom 113m2 z garażem. Podłogowka wszędzie. Zużywam 3 worki pelletu na 4 dni (jestem zadowolony) Zastanawiam się nad fotowolkaika zużywam prądu 350kwh miesięcznie. Ktoś coś doradzi czy ma to sens ??
PV ma sens, ale będzie się spłacać dłużej niż kiedyś
ja grzeje drewnem, 10m3 dębu kupiłem na zimę za 2400zł i mniej więcej to mi wystarczy na całą zimę. W domu mam około 22 stopni w dzień i na noc zmniejszam do około 19. Dopóki nie zdecyduję się na panele i ocieplenie nie widzę sensu wstawienia pompy zamiast zwykłego pieca (dom 120m nieocieplony)
Ja mam 75m2 ocieplone. I w 2022/23 koszt ogrzewania i cwu to1200, pompa ciepla 7kw 😊
No i masz rację. Drewnem jest stosunkowo najtaniej. A pompą w domu niedzielnym to ogromne rachunki za prąd. Ocieplenie zawsze się opłaca!
@@adamkoc1324 Super. A fotowiltaiki nie posiadasz?
@@telchina.pl.nie, dwa powody: 1.mała działka za za ładny dach, 2.na nowych zasadach sie nie opłaca (nie ma magazynu energii, ktory przechowałby nadprodukcję z lata do zimy, zebym mogł ogrzewac dom pompą, ani buforu ciepła, ktory mogłbym latem zagrzac pompą ciepła, a zima z niego puscic ciepło na dom)
Kolego, jak ogrzewasz drewnem polecam dołożenie bufora tylko takiego sensownego minimum 1000l. Miałem tak wcześniej i polecam. Poszukaj na yt jest tego mnostwo
Ja pierdziele będziemy się licytować w poboru węgla i prądu z PV.
Jak nie można polegać na wskazaniu pompy skoro pokazujesz nam główny licznik a nie podlicznik pompy? Czyli z dodanym prądem bytowym. Bezsens.
3 x wanna 200l dziennie i kaloryfery - macie odpowiedź można się rozejść :)
Jak może pompa pobrać 80kwh z COP nie mniejszym niż 2 to daje 160kwh do ogrzania domu w ciągu 24h - absurd, musiała by chodzić 24h na 100% mocy bez ani sekundy przerwy.
Kolego , pokazuje też licznik główny na którym w żadnym dniu łączny pobór nie przekraczał 90 kWh. Nie rozumiem co jest bezsensem.
ja nie mam pompy ciepła, ale na moje potrzeby bytowe, bojler, płyta indukcyjna, oświetlenie, 2 lodówki, zamrażarka, TV, Kino domowe, komputer stacjonarny z pożerająca prąd grafika, elektronarzędzia, czasami silnik siłowy (4,8 kW) nie przekraczają średnio 11-12 kWh. Odejmij więc tą wartość i będziesz miał coś z sensem.
U mnie było bardzo podobnie , najczęściej zużycie 12-14 kWh doba..
Mrozy trzy miesiące i rachunki tez elegancki😊
Tak się nie zdążyli jeszcze nigdy aby silne mrozy trwaly dłużej niz 2 tygodnie. Średnia wieloletnią temperatura dla stycznie w Polsce jest powyżej zera, pomimo ze większości ludzi wydaje się że mrozy były silne i długo trwały.
A do pieca w takie mrozy nie dokładają więcej ??? Budynek ma większe zapotrzebowanie i tyle u mnie raz grzałka na 20 min się włączyła jak musiała się odszronic i przygotować ciepłą wodę ,
od paczatku msc wzięła na ogrzewanie 176 KW pozdrawiam W ( pompa Vaillant) podłogówka dom parterowy 160 mkw bo by
Pewnie że wzrasta zapotrzebowanie na ciepło niemal wszystkich domach poza pasywnymi. Im słabiej ocieplony budynek tym tym koszt grzania w zimne dni będzie rósł bardziej.
Ze złą konfiguracją falowników to nie do końca prawda. Całe lato w godzinach nocnych (wyłączone falowniki, brak w powiecie wiatraków) napięcie w sieci zadane przez Tauron było na poziomie 239V. W konsekwencji falowniki musiały się wyłączać w słoneczne dni.
Transformator ma ustawione tak napięcie aby na całej linii mieściło się w normie. Największe napięcie jest za transformatorem i spada im dalej od niego. Najniższe jest na końcu linii. W słoneczny dzień sytuacja może się odwrócić, na końcu może być największe napięcie bo prąd nie ma gdzie odpłynąć, zaś obok trafo niższe, bo prad jest przesyłany do sieci średnich napięć.
Do pomp ciepła muszą być domy szczelnie ocieplone i tak to tanio nie wychodzi jak piec na drewno i węgiel nigdy nie może wyjść bo prąd jest drogi. Przy starym budownictwie pompa ciepła to nie opłaca się koszty remontu koszty zmian grzejnika i całości są dużo większe niż dobry piec. Pompy ciepła są dla bogatych ludzi raz że są drogie drugie że drogo je na sobie utrzymać. Ktoś pisał że trzeba czyścić piec i komin no trzeba ale czyszczę co miesiąc jak mogę i pogoda pozwala i piec spała drewno i węgiel bez problemu bez skamieliny węgla popiół jest ładny bez jakiegoś syfu. Kto nie potrafi zadbać o piec i komin to kopci spala więcej materiału a ledwo co grzeje dom. Unia Europejska niedługo nas zmusi do pomp ciepła i potem dołożą taki drogi prąd ⚡ że usiądziemy na dupe. A najlepsze jest to że ekonomicznie i tanio a naprawdę to wiatraki Niemca i my ich będziemy opłacać. Unia Europejska i jej całe co2 to jest chory pomysł auta piece traktory i co tam oni jeszcze wymyślą. Dali by kredyty na piec na niski % to ludzie by zmieniali na piece pompy itd a tak Polaka nie stać na to wszystkich bo to jest za drogo i nie opłacalne.
Ale rozumiem , że węgiel i drewno spada ci z nieba? Piszesz tak jak by węgiel i drewno były po 50 zł.Po drugie inna sytuacja przerobienie już istniejącego domu na nowo budowany.A po trzecie czy dom jest szczelny nie szczelny trzeba grzać,nie ma czegoś takiego jak dom słabo czy dobrze zaizolowany ,słabo to więcej grzejesz nie ważne czy to pompa czy śmieciuch.Ja osobiście zawsze będę chwalił tzw.śmieciucha ci co robią na budowach , mieszkają blisko lasu itp.wiedzą dlaczego;)
Ale rozumiem , że węgiel i drewno spada ci z nieba? Piszesz tak jak by węgiel i drewno były po 50 zł.Po drugie inna sytuacja przerobienie już istniejącego domu na nowo budowany.A po trzecie czy dom jest szczelny nie szczelny trzeba grzać,nie ma czegoś takiego jak dom słabo czy dobrze zaizolowany ,słabo to więcej grzejesz nie ważne czy to pompa czy śmieciuch.Ja osobiście zawsze będę chwalił tzw.śmieciucha ci co robią na budowach , mieszkają blisko lasu itp.wiedzą dlaczego;)
Ale rozumiem , że węgiel i drewno spada ci z nieba? Piszesz tak jak by węgiel i drewno były po 50 zł.Po drugie inna sytuacja przerobienie już istniejącego domu na nowo budowany.A po trzecie czy dom jest szczelny nie szczelny trzeba grzać,nie ma czegoś takiego jak dom słabo czy dobrze zaizolowany ,słabo to więcej grzejesz nie ważne czy to pompa czy śmieciuch.Ja osobiście zawsze będę chwalił tzw.śmieciucha ci co robią na budowach , mieszkają blisko lasu itp.wiedzą dlaczego;)
Sorki, ale sasiad ma niemal identyczny dom. Zanim obłożyłem styropianem różniły sie tylko tym, ze on miał kaloryfery a ja mialem podłogowke. W sezonie 2021/22 on spalił trzy tony wegla i wlasne drewno, a ja mialem rachunek za cały prąd 2258zł (w tym opłaty stałe, piekarnik, czajnik, zmywarka,stara lodówka). To gdzie pc jest droga w utrzymaniu? Na jakiej podstawie "nie-użytkownicy" pomp ciepła piszą, że grzanie pompą jest drogie?
Inny sasiad ma pc i tez jest zadowolony,ale on dla Ciebie tez bedzie złym przykładem, bo ma nowy dom z podłogowka.
W takim razie dam Ci przykład z rodziny. Dwa lata temu zamienił kocioł na wegiel na pompę. Grzejniki zostawił. I "o dziwo" też jest zadowolony z decyzji.
To jak to jest z tym drogim ogrzewaniem pompą ciepła?
Pompy najczęściej krytykują ci co ich nie posiadają. Znów wybierają je ludzie oszczędni i lubiący komfort i wygodę. Tu jest porównanie kosztów ogrzewania wraz z inwestycją i kosztami przeglądów. th-cam.com/video/suXOPiyspR8/w-d-xo.html
jak myślisz, skąd biorą się przekłamania we wskazaniach poboru energii przez pompy?
Z tego co mi wiadomo to pompą nie liczy prądu do pompy obiegowej i grzalek.
A myslisz,ze licznik Taurona tez zaniża? Bo ja jestem zadowolony z rachunkow od Taurona, bez fotowoltaiki
@@adamkoc1324 Na pewno nie zaniża, pomiary przepływu energii można teraz dokonywać bardzo dokładnie.
U mnie od 1 do 9 stycznia 195 kWh
Pozytywne jest to ,że grzałki u Ciebie nie załączają się tak często, a wręcz rzadko.
Grzałka włączy się w zależności jaki jest projektowany punkt biwalentny może to być -5 a może -20.w naszych warunkach klimatycznych jeśli grzałka będzie potrzebna przy -8/-10'C to znaczy że ktoś dobrał wam idealnie moc pompy.
Mam to cudo T-CAP 9 na 100m za duża ale przy dużych mrozach -20 ledwie daje radę utrzymać temperaturę, a dziś też jakiś
A dom ocieplony? On m duży zapas mocy
Uwielbiam to trolowanie 😳😂🤣😭
Uwielbiam to trolowanie 😳😂🤣😭
kto kogo troluje ?@@Jarek_Szefer
Witam. Dom 120m, ocieplony styropianem 20 cm , okna 7 komorowe sufit ocieplony wełną 30 cm., dach spadzisty brak ocieplenia. Zużycie od 1 stycznia do 15 stycznia ( w domu temp. 21 st.) 290 KW z ciepłą wodą. Miesiąc listopad grudzień wyszedł mi 800 Kw z ciepłą wodą koszt za 1Kw 1.29 zł. Razem około 1050 zł, bez fotowoltaniki. Ja jestem na razie zadowolony . Okolice Bydgoszczy temp. Najniższa była przez 4 dni od -12 do -16
Ja grzeję grzejnikami energooszczędnym z wkładem ceramicznym Lamina, która magazynuje ciepło i powoli oddaje, tak jak w piecach kaflowych.
Jaka pow. Domu ile pobiera grzałka na dobę przy -19
@@krzysztofkoltun9288 nie dostaniesz odpowiedzi - domyśl się dlaczego😊
Moja żre w styczniu średnio 9kWh na dobę. Ja tam jestem zadowolony.
Gratulacje
Wydać że bogaty dom to i trzeba bogato wyłożyć....nie rozumiem tych filmów...po 200 metròw chaty i ludzie miałczą że w ledwo minus pięć rachunki duże
Nie rozumiem twojego stwierdzenia. Mam mały skromny domek jak na realia mojej wioski. Nie jestem zbyt majętny więc muszę oszczędzić dlatego kupiłem pompę ciepła i fotowoltaike. Teraz płacę za ogrzewanie i prąd tylko 300 slomecznie. Koszty stałe za przesył
trochę to bajki z tym spaleniem groszku za 400 zł . Ja mam dom 150 m2 sama podłogówka ,temperatura 22.7C i jeszcze nagrzewnica volcano w garażu na małym obiegu . Wszystko podłączone do jednego pieca temperatura na wyjściu 45 C a na nagrzewnicy 60C i spaliłem ok 150 kg ekogroszku . Licząc po 1600 zł za tone to daje jakieś 240 zł . Może to się opłaci mając fotowoltaikę na starych zasadach ale jak do tej pory to chyba ogrzewanie węglem wychodzi najtaniej. No ale trzeba czyścić piec , dokładać ekogroszku i tak dalej
Każdy dom jest inny, ja mniej więcej określam po swoim zużycie z przeszłości. Najtaniej jest obecnie drewnem. W innych moich filmach są porównania kosztów ogrzewania dla różnych metod
Sorki, w ile dni zsoaliłes te 150kg wegla?
1 kg węgla to 10 kW energii. To wychodzi 1500kW. ze 150kg węgla.. 1 kg suchego drewna to 4kW energi Wiadomo że część energii wyleci przez komin większości zostaje w domku.
Najtaniej pod warunkiem że nie będzie węgiel po 3500zł toną tylko po 1600zł. Nie wiadomo po ile był kupowany węgiel.. Drewno jest dużo tańsze od węgla. Dlatego wychodzi taniej . Nawet jak spalisz 350 kg.drewna. Tylko ludzie nie liczą swojej pracy. trzeba to przywieść pociąć i rozpalić. itd.
U mnie pompa Galmet za listopad i grudzień zużyła 1370 kW zapłaciłam za fakturę 1270 zł dom około 90 jest mega zadowolona
Z tego co wiem z webinara panasonica, jeżeli nie włączają ci sie grzaałki przy takich mrozach, to masz źle dobraną pompe, masz za duża. Gasza głupoty o tym ze jak komus sie wlaczyla grzalka to jest zle dobrana.
Dokładnie tak jest, przewymiarowane pompy rzadziej włączają grzałki,.znów pompy zbyt małej mocy częste wspomagają się grzałkami.
Do ogarnięcia tego to ja bym musiała chłopa jakiegoś pierw ogarnąć😂. To jakiś dramat.
chłopa zdecydowanie polecam, przyda się do wielu rzeczy.
Mam dom z lat 70tych. po termomoder... Nowe okna 3 szybowe w grubej ramię nowe drzwi docieplenie podłogi, dachu 40cm wełny, ścian 15 cm styropian grafitowego. 160m² po podłodze, podłogówka w kuchni i obydwu łazienkach reszta kaloryfery. 4 osoby w domu, temp w środku ok 23 stopne. Kocioł gazowy imergaz za 7tys zł z zasobnikiem cwu 150L . Za sezon grzewczy 22/23 za ogrzewanie, cwu i kuchenkę gazową wyszło 3800zł. Także te wasze pompy za 40k to se wsadźcie....
3800 dałeś za gaz i np 2700 za prąd, razem 7500 zł. Ja dla porownania z pompą i fotowoltaika dałem 300 zł za prąd i ogrzewanie za cały rok. Mnie nie stać na puszczanie pieniędzy przez komin.
300zl na tydzień to 1200 na miesiąc ale zajebista sprawa ta pompa dle eurodebili 😂to się nadaje na Hiszpanie Francji Grecję ciepłe kraje
No to odpowiem że za cały 2023 r zapłaciłem za prąd i ogrzewanie około 300zł. th-cam.com/video/Q0td0K_3eXQ/w-d-xo.html
Przy ilu panelach?
@@katarzynakwoczko9660 w filmie mówię dokładnie co i jak..ale powiem że mam 10 kWp
*Pompa ciepła i rachunek grozy* th-cam.com/video/h21RI6c0j4A/w-d-xo.html
PC to ogrzewanie dla tych, których stać na komfort ogrzewania. Bez sensu są wpisy, że palę drewno i jest taniej. PC dotyczy ogrzewania zautomatyzowanego na maksa, bo jak włączysz, to zapominasz. Ja tak mam od 10- ciu lat.. Jedyne, to wyciąganie pająków z jednostki zewnętrznej.Ja szczególnie w okresie mrozów obniżam temp. pomieszczeń do 20 stopni, a w sypialniach do 18 stopni. Obniżenie temp. powoduje mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, i w ten sposób pompa unika włączania wspomagacza z grzałkami. Radze wypróbować u siebie. Poza tym nie przeziębiam się, bo jak chodziłem po domu w krótkich rękawkach i krótkich spodenkach, to te wypady na zewnątrz na chwilkę tylko, bo lenistwo nie pozwalało mi się ubrać zimowo, powodowało podziębienia. Pozdrawiam wszystkich i przypomnę że zdrowy rozsądek rozwiązuje też wiele codziennych problemów., i pozwoli obniżyć rachunki bytowe.
Dodałbym jeszcze że to dosyć tanie ogrzewanie, droższe co prawda od drewna ale już z fotowiltaika można ogrzewać za 300 zł opłat stałych za prąd.
Teraz niech każdy sobie pomyśli że ma nowe zasady i prąd po 2zl. Tylko idiota zalozyl by teraz PC
a skąd ta cena 2 zł? Do URE wpłynęły wnioski o podwyżkę ceny prądu o 70% i gazu o 47 procent. Przypomnę że w prądzie jest już opłata ETS, natomiast do gazu i węgla będzie naliczana już wkrótce. W przypadku gazu cena ma wzrosnąć o nie mniej niż 20 %, sumarycznie da to też 70 Proc, jak dla prądu.
@@telchina.pl.prąd w Polsce jest z węgla i drogi będzie cały czas.
Tak i wegiel po 5000 za tonę a gaz po 10 zł za m3.To było by najtańsze ogrzewanie
@@pawebinkowski4989 lepiej pompą, człowieku, gdzie Twoja wyobraźnia, pompa to grzałka, to kiepskie urządzenie.
@@Marcin-sh4lh 4 osoby 130 m2 pompa ciepla lg 7 kw pobór za 2023 rok 2700 kwh taka to grzalka
Pompa za blisko ściany
A dlaczego miała by nic dalej ? Tam ma tylko swobodnie dostawać się powietrze a nie ludzie.
@@telchina.pl.producent podaje min odległość od ściany, w mojej pc jest 40cm i kropka
za takie teksty 300 złotych ogrzewania prądem - w USA mógłbyś pójść siedzieć, a a pewno byś płacił za wprowadzenie ludzi w błąd. Nasz PV na starych zasadach.
A gdzie ja wprowadzane błąd. Jestemmna starych zasadach, płacę tylko opłaty stałe i pokazuje stan licznika po roku. Co w tym jest nieprawdziwego?
@@telchina.pl.rozmawiałem z uczciwym wykonawcą we wrz 2023, dom 100m2 nowy i ocieplony, nie ma szans na 300 zł w zakresie pracy PC
Każdy mogł założyć pv na starych zasadach.No ale kiedy to się
zwróci,to się nie opłaca i takie tam
@@pawebinkowski4989 Nie każdy tylko określona liczba osób - nie wszedzie u mnie PGE się zgadzało nawet przed 2021 rokiem. Natomiast Na ulicy kleckiej w Kielcach gdzie jest 50 domów i 80% obłożenia większości w szczycie nie produkuje się prąd bo za wysokie napięcie. Tym na końcu lini instalacja działa tylko w dni niepogody.
70kwh to paranoja ogrzewanie tym gównem to samobójstwo
A dlaczego? Myślisz że zużycie gazu lub węgla w silne mrozy nie wzrosło? Też wzrosło. Mając pompę i foto na starych zasadach możesz płacić za prąd i ogrzewanie tylko 300 zł rocznie. th-cam.com/video/Q0td0K_3eXQ/w-d-xo.htmlsi=kXdPnT8tExV5hB1V
Mogli pompę jeszcze bliżej ściant dać 😂
Oddał pompę 20 cm jeszcze a zużycie prądu spadnie
Akurat pompa stoi w dobrej odległości od ściany, mogła być nawet o 6 cm bliżej ściany. Słońce opierając się o ścianę ogrzewa ją i ma to pozytywny wpływ na COP pompy. Natomiast przed pompą musi być duzo otwartej przestrzeni aby chłodne powietrze mogło oddalić sie od pompy. Warto czasem czytań instrukcje przed montażem.
Pompy to przyszłość
I teraźniejszość też
W Grecji i Hiszpani
kup se koparkę krypto i tym grzej dom
Raczej mało opłacalne,.to tego prawdopodobnie będzie korekta na większości krypto walut.
powiem tak.... grzeję się klimami HISENS ... przy -21 dały radę:):)... w PGE zostało mi 1180 kWh:) więc następna zima bez kosztów za ogrzewanie i prąd bytowy:) DA SIĘ!!!!:)
Gratuluję, tak trzymać !
A gdzie pan magazynuje ten depozyt?
Tam gdzie 1 200 00 pozostałych prosumentów :)
@@wiktorkownat5670 Odpowiem za kolegę, zużyty został przez najbliższych sąsiadów bez fotowoltaiki. ZE zarobił podwójnie, nie miał straty na przesyle 6-8 procent i zyskał 20% na systemie opustów. Jeszcze od sasiadów skasował pełne opłaty za przesył itp, Czysty zysk.
Tak samo ja, foto mam i grzeję klimą.Tylko styczeń i luty włączyłem podłogowkę i piec gazowy bo jeszcze nam dzieci małe.A dzieci jak to dzieci bawią się i kładą na podłodze więc muszę mieć na to uwagę bo zaraz katarki
koszt klim to 6 000.00 PLN:)
Klimy się bardzo dobrze sprawdzą w starszych budynkach bez centralnego ogrzewania.
Ile ona od ściany stoi ??
@@radekwoffgrid6872 wystarczająco daleko, z zapasem względem instrukcji montażu.
Jak mi wiadomo to PC musi mieć minimum 30 cm od ściany , ja dałem 50 cm. Zrobiłem daszek nad PC polecam wszystkim to strzał w 10 . Teraz przy większych opadach śniegu pompa ma łatwiej z defrostem , wcześniej musiała poradzić sobie ze śniegiem który zalegał na niej a nawet wokół niej .
@@zibikj05 A ja proponuje czytać instrukcje montażu , zwłaszcza firmom montującym te pompy. Dla mojej pompy za pompa ma być 10c, za to dużo przed pompą. Słońce nagrzewa ścianie i pompa na tym korzysta. Za to przed pompą nie może być przeszkody, zimne powietrze musi bez przeszkód oddalić sie od pompy.