Czy to koniec HONEYWELL PTM7950?
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 29 ธ.ค. 2024
- Mój profil: / pcodnowa
e-mail: pcodnowa@gmail.com / duplagaartur@gmail.com
Moje zabawki:
QUICK TS2200D - stacja lutownicza(soldering)
QUICK 861 DW - hot air
Q200-J ODGIĘTY OSTRY 0,2mm - ulubiony grot
SEEK THERMAL COMPACT PRO FF USB-C - kamera termowizyjna
RIDEN RD6006W + RD1206W - zasilacze serwisowe
XIAOMI Mi Wiha 24w1 - zestaw wkrętaków precyzyjnych
UNI-T UT139S - miernik uniwersalny
DN200/8/6 Stanley - sprężarka bezolejowa
i inni
Ale nie patrz na temperaturę, gdy chodzi thermal throttling.
Sam chyba wspominasz, że nie ma sensu gonić kilku stopni jak jest już chłodno - ale tutaj sytuacja jest odwrotna.
Albo nałożysz konserwatywny limit mocy na kartę i procka (aby używać stopni jako pkt odniesienia) - ale to bez sensu, bo pewnie te limity potem są do zdjęcia i rezultat jest niekonkluzywny.
Albo zostawiasz throttlujące się CPU/GPU, zapisując średni pobór prądu, i wpływ na wydajność (więcej=lepiej).
Ta druga opcja lepsza według mnie, bo chyba tworząc nowe CPU/GPU ustawiają Tjmax, aby procesor wytrzymał wiele cykli/wiele lat. Jeśli 100 stopni to za dużo, to ustawiliby mniej (np 95), tak jak AMD. Ogólnie CPU/GPU jest jedną z ostatnich komponentów które się psują, więc nie ma co się martwić.
PTM dobrze radzi sobie najlepiej po paru cyklach wygrzania
Właśnie miałem to napisać ale byłeś szybszy :)
Ogólnie można się tylko złapać za głowę, tyle roboty z rozbieraniem laptopa żeby przeprowadzić tak marny test. Niewiele tu widać, więc ciężko coś powiedzieć o samym chłodzeniu. Ale są dwie wersje grubości Honeywell, w skrajnych przypadkach zostaje jeszcze wstawienie miedzianej płytki pomiędzy. Poza tym tytuł sugeruje, że to pasta jest słaba, a tak naprawdę laptop jest dziadowski, co to ma być za wprowadzanie w błąd? Jeszcze warto zaznaczyć, że jak ktoś na nowej paście uzyskuje gorsze wyniki niż wcześniej na spruchniałej skamielinie to znaczy, że robi coś źle.
Nie koniecznie u mnie temperatury zaraz po aplikacji jak i po 9 miesiącach takie same 5800x3d@Mugen 5 rev. b.
Zgadzam się z tobą
Ciekawe czy to był oryginalny pad a nie podróbka. Druga sprawa to te pady pełną sprawność uzyskują po czasie jak się wygrzeją i ułożą. Od razu po nałożeniu nie oferują pełnych możliwości.
Na pewno kupił jakiś najtańszy bubel i zdziwiona małpka, że coś jest nie tak. @TechManiacHD miał o wiele lepsze wyniki i podawał pod filmem link do oryginalnej pasty Honeywell PTM7950.
@@3dhYT o zajrzę tam i się zaopatrzę. Dzięki
Nie mam pojęcia jak takie temperatury są osiągane. Mam dokładnie (chyba) ten model Legiona. I7-9750h + GTX1660Ti i nigdy nie osiągałem temperatur(przy syntetykach) 90-kilka stopni, gdzie CPU musi throttlować.
Fajnie się ogląda,
Spoko, dzięki za odcineczek
Dodałbym tutaj Gelid GC-Extreme i tanie pasty jak np. GD900, GD900-1, GD007. Wyniki z pewnością byłyby ciekawe.
Gelid ostatnio podupadł na jakości niestety
GD900-1 po 7 miesiącach skałka
@@Laptop-Repair u mnie po roku spoko było cały czas więc chyba od partii zależy
@@Laptop-Repair U mnie po roku jest OK. Za to Thermal Grizzly bo 6 miesiącach w konsoli PS4 to już same wióry, a na krzemie widoczna degradacja powierzchni.
Poziom merytoryczny dno.
Taki procek zawsze bedzie sie grzal do 95, ale można poprawic jakie taktowanie trzyma - to jedno.
Drugie - PTM wygrzewa sie pare dni zanim osiagnie swoje maksum.
Powtarzam - DNO
Mam takiego laptopa ma on złe sterowane zarzadzanie wentylatorem laptop sie grzeje dochodzi do 95 i załącza wentylatory .Jak już się włącza to dopiero zbija temp i po czyszczeniu z kurzu miałeś cpu 86c, mx było 82 c, kryonaut 81c, hydronaut 83c i ptm 95c .W tym laptopie trzeba patrzeć na temperatury jak wentylator wystartuje i schłodzi cpu
Temperatura max była testowana w czasie testu żeby zlikwidować ten efekt
Miałem Hp Omen zgta 1660ti, Legion z rtx 2060, rog strix z rtx 3060, procki to odpowiednio i5 9300, ryzen 5 4600, ryzen 9 5900 w każdym wymiana na ptm7950 plus termopady na vram i vrm odpowiednich grubości (na reddit wiele info na temat każdego modelu lapka). Testowałem różnymi programami oraz wymagającymi grami i nie miałem nigdy takie sytuacji jak na filmie. Zawsze dokładnie czyszczone wiatraki. Sama pasta czy pad to jak zmienić w aucie olej bez wymiany filtra.
mam podobna konstrukcje, po 2 latach od zakupu zrobilem konserwe, i wymienilem paste oryginalna na noctua nt-h1 - bylo gorzej niz bylo po czyszczeniu, pare dni uzywalem tego kompa i z dnia na dzien było coraz gorzej, nawet w idlu wentylatory chodziły dość mocno, po zdjęciu chłodzenia okazało sie ze pasta wypłyneła z zrdzenia cpu (obstawiam ze wentylatory ja wydmuchały). Drugi raz wyczyscilem, nalozylem paste jeszcze raz ale przed nalozeniem chłodzenia wysuszylem ja suszarką bo ona ogolnie jest mega płynna, po takim zabiegu mam temperatury porównywalne z przed czyszczenia, moze 1-2 stopnie wyżej niż przed, wiec nie wiem co tam było nałożone (było wysuszone na wiór) ale spełniało swoja fukncje lepiej niz nowa dobra pasta.
To coś dziwnego, po zmianie pasty powinno być mimo wszystko lepiej, nawet nie mówię o max temp, ale zegary powinny być stabilniejsze. I wentylatory nie mogą pasty wydmuchać 😅
"Było wysuszone na wiór" to nie powód do zmiany. Fabrycznie stosuje się coraz częściej pasty zmieniające stan pod wpływem temperatury i ciśnienia, które początkowo są rozcieńczone by były rzadsze/elastyczne. Czyli takie same coś jak ptm(niekoniecznie akurat 7950). Te "pasty" kamienieją od razu po odparowaniu rozpuszczalnika ale bezterminowo wciąż robią się miękkie pod dociskiem radiatora kiedy temperatura wzrasta. Zamiana fabrycznego "ptm"'a na coś losowej jakości sprzedawane jako oryginalny "Honeywell", nie ma większego sensu bo zamieniamy coś co działa na coś co może niekoniecznie działać a wszystko przez starożytny stereotyp, że "suche" trzeba wymienić, który w wielu przypadkach stracił rację bytu.
Więcej heat pipów,miedzi i otworów oraz obudowa mogła by pełnić rolę radiatora.
Z obudową to tak jest w Macbookach z procesorem Intela. Metalowa a jak się popracuje trochę to jest dość nieprzyjemna do trzymania na kolanach. Na szczęście w sumie mało jest okazji do trzymania tego na kolanach - nawet w pociągach są obecnie stoliczki... ale na sali na lotnisku już niespecjalnie.
Ps. Honey lubi kilka dni się wygrzać. Pozdro.
pasta może być nie wiadomo jaka ale chłodzenia sie nie przeskoczy
Dokładnie, co udowadnia że przepłacanie za drogie pasty jest bez sensu, a sam przed zrobieniem testu myślałem że warto 😬
Wypróbuj ciekły metal grizlly vs lt-100
Kolego wyczyściłeś łopatki radiatorów, czy tylko wentylatory?;)
Wyczyściłem wszystko kolego
Czekaj co? A gdzie radiatory mają łopatki?
@@pcodnowa Zasadniczo powinny być ukryte w obudowie wiatraczka.
@@pcodnowa masz rację;)Źle się wyraziłem bardziej chodziło mi o „żeberka” miedziane;))
@@pcodnowa na heat pipe🤣
Szkoda że nie dałeś jeszcze na koniec jakiegoś ciekłego metalu aby na 100% potwierdzić czy limitem jest tutaj samo chłodzenie ;) np LT-100 w testach lepszy od popularnego conductonauta.
ja podziwiam firmę, która sprzedaje thermal grizzly. Używają jej do podkręcania, ma dobre wyniki ale, po paru miesiacach beton. Gdy obok leży GC extreme, tańsza i dużo lepsza w testach. Właśnie skończyła mi się i postanowiłem przetestować honeywella, na pewno niekupię TG - to jest żart dla noobów, w dodatku często nawet nie jest w zestawieniu z gelidem, bo wiadomo, że przegra.
@PCodnowa Warto nadmienić na marginesie, że na Furmarka trzeba uważać, swoją drogą, bo on wyciska ostatnie soki z GPU do tego stopnia, że można je przeciążyć i zabić, bo wiadomo o co chodzi - mosfety mogą nie wytrzymać narostu prądu spowodowanego temp. i puszczą B+ na GPU...
Chyba nawet ostrzeżenie na początku puszcza. Pod żadnym pozorem nie wolno odejść od męczonego nim sprzętu, np żeby telefon odebrać etc
Każdy strestest ostrzega o zagrożeniu, ale nie zgodzę się do końca że coś się może stać. W normalnej sytuacji dojdzie do throtlingu i zbicia zegarów. Ale trzeba pamiętać że tutaj bezpieczniejsze będą nowoczesne konstrukcje na drmosach. Tradycyjne klucze faktycznie nie mają zabezpieczeń na temperaturę i może się stać to co mówi Piotr. Drmosy same się powinny odciąć.
@@pcodnowa Ryzyko jest, bo Forest sam mówił, że trzeba uważać, bo on tak obciąża, że może uwalić rdzeń...
@@PiotrK2022 ryzyko zawsze jest, ale jest ono nie większe niż w momencie odpalenia gierki która jest za ciężka dla karty. W takiej sytuacji karta też obciąży się w 100% furmark nie robi nic cudownego, po prostu wymusza generowanie maksymalnej liczby klatek. Kart w grze zachowa się tak samo. Można to potwierdzić zwyczajnym watomierzm ;-)
@@pcodnowa Ja wiem, tylko wiesz., tak na marginesie wspominam, że tak może się stać i trzeba uważać - nie ważne czy się gra czy robi test syntetyczny.
To jest laptop typu, że nawet ciekły metal nie pomoże... Spoko filmik :)
patrząc na jego stan, to tam wiele sprzętów jest w opłakanym stanie... już pomijam pucowanie łopatek wiatraka śrubokrętem ale zastanawiam się czy chociaż przedmuchał ożebrowanie radiatorów w tym lapku
Każdy procesor strzeli od razu w takie temperatury bo chłodzenie nie zdąży zareagować na taki szybki wzrost temperatury. OMG..🤣 Patrzy sie na ustabilizowaną temperature i taktowanie rdzeni..
Ktoś tu chyba zapomniał (nie jest świadom?) że pasta jest tylko przewodnikiem ciepła a jej zadaniem NIE JEST bezpośrednie odprowadzenie ciepła tylko wspomaganie układu odprowadzenia ciepła poprzez wypełnienie mikro nierówności i tym samym zwiększenie powierzchni styku. Dlatego zbyt duża ilość pasty daje efekt odwrotny od zamierzonego. I jeżeli reszta układu nie domaga żadna nawet najlepsza pasta nic tu nie da. To jest jak lanie e98 do malucha. Ile byś nie wlał szybciej nie pojedzie. Ale wlej do samochodu który potrafi zrobić z tego użytek i zobaczysz różnicę.
Ktoś albo nie oglądał do końca albo nie zrozumiał co mówię
E98 jest paliwem mniej kalorycznym. Podwyższony jest w nim moment samozapłonu spowodowanego sprężaniem (bezpośrednio: temperaturą).
@@pcodnowa widzę że poruszyłem ego. Kolego jeżeli mówisz coś takiego: "... no ale co, no nie działa to (a jak ma działać skoro masz niewydajny system chłodzenia? Gdzie ma odprowadzić to ciepło? W plastiki?) . Skoro to się tak trzeba namęczyć żeby to działało to znaczy że to nie działa.....jest komputer, nie działa, jest laptop, nie działa. No to po co to jest...." Po takim stwierdzeniu niezależnie co powiesz później, ewidentnie obwiniasz pastę. I nie żebym był jakimś fanatykiem bo sam nie zapłacił bym jakichś chorych pieniędzy za pastę tylko po to żeby mieć parę stopni mniej. A tak porównując tą sytuację to przypomniał mi się inny filmik z YT gdzie gość przegląda ogłoszenia na polskim portalu ogłoszeniowym (nie wymienię nazwy) komentując ceny. Zaczyna się naśmiewać z umieszczenia wiatraka na radiatorze po niewłaściwej stronie, komentując to w ten sposób że wiatrak dmucha do środka obudowy, kompletnie ignorując fakt że wiatrak mógł być obrócony i dmuchać w stronę otworów w obudowie to raz, a dwa że w tej konfiguracji nie dało się go po prostu założyć na prawidłowej stronie bo kolidował z pamięciami (pomijając to że można było po prostu kupić mniejszy radiator i zainstalować prawidłowo z podobnym skutkiem w wydajności ale to już inna kwestia). Tak więc jeżeli się formułuje takie stwierdzenia to trzeba się liczyć z tym że ktoś może je w taki sposób odczytać. Bardziej obrazowe porównanie: to jak robienie makeupu - na w miarę ładnej kobiecie sprawi że będzie ładniejsza. Na trupa ile byś nie nałożył to go nie ożywisz. Bez urazy i pozdrawiam.
@@qleszwawa no zgasiłeś mnie jak peta, a moje ego leży i kwiczy xD
Siemanko
Ja tylok napiszę (oczywiście nie na temat:) ), żę uważam, że coś takiego jak "laptop gamingowy" jest zaprzeczeniem samo w sobie. Ani to przenośne, ani nie umywa się do PC do grania. Im lżejszy tym bardziej się nie umywa, im lepsze parametry tym mniej przenośny. No rozumiem, że ktoś może chcieć jeździć i mieć komputer gdzie może pograć, ale podejrzewam że w większości przypadków chodzi raczej chęć oszczędzenia miejsca w domu, albo zaniesienie tego gdzieś i pokazanie kolegom.
Tak samo jak do edukacji zdalnej nagle wszyscy zaczeli kupować laptopy, do nauki w domu (co do zasady bez wychodzenia na zewnątrz). A po co laptopy?
Już nie mówiąc o tym, że nie da się tego ulepszyć i za parę lat trzeba kupić nową obudowę, wyświetlacz, touchpada, klawiaturę, płytę, RAM, procka. A w PC wystarczy pewnie jeden z tych kompnentów wymienić na lepszy (no ewentualnie 2 bo płyta + procesor).
Po co wam te laptopy?
a materiał super.
Jest jeden powód i jest on oczywisty, gammingi kupują ludzie którzy podróżują. I nawet z acerem heliosem łatwiej jest podróżować niż ze stacjonarką. Tu nie ma nic nadzwyczajnego laptop nawet jeśli ciężki to jest w jednym kawałku że się tak wyrażę. A wozić kompa z monitorem, głośnikami i klawiaturą to trudniejsze zadanie 😅
Też nie lubię takich laptopów, ale cóż zrobić. Jeżeli ktoś się chce doradzić jakiego laptopa kupić do gier to mówię że stacjonarke xD 😆
@@pcodnowa A to zgoda, ale mam wrażenie, że laptopa też kupują ci co nie podróżują - większość kolegów syna z klasy jest laptopowa mimo że nie podróżują. Zaczęło się od pandemii. Było kupowanie laptopów do edukacji zdalnej, czyli podróż między pokojami w domu co najwyżej. Jeśli ktoś naprawdę nie ma miejsca w domu to laptop jest pewnie fajny, ale coś czuję, że jest taka moda :)
Że nie chodzi o to by był przenośny, tylko mniejszy, bez tych kabli wszystkich :)
(a że bez możliwosci rozbudowy, drogim serwisem to co tam). A i jeszcze baterie trzeba kupić nową za kilka lat. A po 10 lat już nikt takiej baterii nie będzie produkował i eletrośmieci.
Obudowę w PC mam jeszcze w 2007 roku kupioną.
@@MichaRabiej no fakt, ludzie często nie mają świadomości że laptop to nie to samo co stacjonarką. Każdemu się wydaje że rtx w laptopie to ten sam co w stacjonarce 😅
@@pcodnowa Świetny przykład z tym RTX. Choć laptopy czasem jeszcze mają przewagę, że żrą mniej prądu. I jak można tak 1zł dizennie zaoszczędzić... to może to nie jest takie głupie :) Z drugiej strony treba kilka tys więcej wydać na wstępie, to może jednak jest... nie wiem dla mnie problem nieoczywisty.
👍
Faktem jest, że te uklady chłodzenia w lapkach nie wyrabiają bez względu na typ pasty. Błąd konstrukcyjny
Błąd? Nie można zakładać, że każde chłodzenie jest błędnie zaprojektowane. To zwykła fizyka, a jej nie oszukasz.. Wydajne laptopy do gier to żart, praktycznie zawsze trzeba grać w słuchawkach nausznych, inaczej to nie ma sensu 🙂
Dramat. Film bez wiedzy i rozeznania
Fury Mark nie jest dobrym benchmarkiem bo jest stary
jak można komputer rozdziewiczyc chlopie zastanów się co mówisz no chyba że komputer posuwasz
Kolega chyba niespełna rozumu, albo chociaż kija ma w jelicie grubym
Godzina czasu wygrzewania😂😂. Jesteś Januszem testów.
U mnie w lapku był ciekły metal , po wymianie na PTM, temperatury dalej wysokie tylko przy wydajność i w 3d mark 15 procent wyższej. Tylko ! Testując programami jak 3dmark czy cinenench, które dążą do maksymalnego obciążenia komponentów zawsze będą maksymalne temperatury. W laptopach, które mają jednak ograniczenia dotyczące chłodzenia trzeba patrzeć na wyniki pomiaru tych testów.
Tak jak wyżej napisałem, u mnie dał 15 procent wydajności. Ty patrzysz tylko na temperaturę co jest błędem . Patrz na wydajność po wymianie.