Wykorzystałam skrzyp i wrotycz (same liście, jeszcze przed wiązaniem kwiatów), chyba pomogło, bo pryskane takimi gnojówkami - przetrwały znacznie dłużej niż nie pryskane tymi gnojówkami. Pozostałe pryskałam gnojówkami z pokrzywy, drożdży, mniszka i na końcu żywokost pod korzenie. Pięknie owocowały, ale zaraza już je dorwała na początku sierpnia. Pryskane skrzypem i wrotyczem (na początku) przetrwały do września. Zaznaczam, że WSZYSTKIE na zewnątrz. Nie mam tunelu. Ten co był wichury porwała i tegoroczny rwie bez opamiętania (np.w czwartek 12.05) i nic nie wsadzam, bo obawiam się, że skończy się jak z pierwszym. Moim donicom wycięłam dna i tak wsadzam do ziemi, obsypując nową i pod korzeń obornik. Pozdrawiam.
Cieszę się, że moje porady i film spodobał się. Zapraszam do oglądania innych moich filmów, gdzie pokazuję wiele ciekawych doświadczeń i rozwiązań z upraw pomidorów. Tu link do playlisty "pomidory" th-cam.com/play/PL9LyTES2kEVGpqFKVKFwinwfOjPBx24_T.html. Pozdrawiam 🍅🍅🍅🍅👍
Cieszę się, że moje porady i film spodobał się. Zapraszam do oglądania innych moich filmów, gdzie pokazuję wiele ciekawych doświadczeń i rozwiązań z upraw pomidorów. Tu link do playlisty "pomidory" th-cam.com/play/PL9LyTES2kEVGpqFKVKFwinwfOjPBx24_T.html. Pozdrawiam wzajemnie
Też po raz pierwszy w tym roku wysadziłem eksperymentalnie honey moon. Na razie pytania bez odpowiedzi są takie: najważniejsze jak smakuje, następnie czy naprawdę jest odporny na zarazę, no i czy udaje się w naszym regionie. Ciekaw jestem Pana doświadczeń w tym temacie, zwłaszcza z uwagi na fakt, że zdaje się mieszkamy niedaleko od siebie.
Więcej o Tej odmianie pokazuję i opowiadam w filmie th-cam.com/video/XO1sMk2piKo/w-d-xo.html. Także mam go pierwszy rok. Na tą chwilę, a mamy już długo bardzo zimne noce, w porównaniu do innych odmian, rośnie ładnie. Czyli tak jak było w opisie, jest odporny na zmienne temperatury. Myślę, że w innych cechach także się sprawdzi.
@@irenabinda2328 Cieszę się, że moje porady i film spodobał się. Zapraszam do oglądania innych moich filmów, gdzie pokazuję wiele ciekawych doświadczeń i rozwiązań z upraw pomidorów. Tu link do playlisty "pomidory" th-cam.com/play/PL9LyTES2kEVGpqFKVKFwinwfOjPBx24_T.html. Pozdrawiam 🍅🍅🍅🍅👍
Ja znowu słyszałem o świeżych drożdżach. Są to pożyteczne grzyby które po opryskaniu rośliny walczą i bronią roślinę przed innymi niepożytecznymi grzybami. Natomiast z jakim efektem, to sprawdzę dopiero w tym sezonie. Miłej niedzieli.
Aby przygotować roztwór z drożdży piekarskich do oprysków, bierzemy 100 g drożdży piekarskich i rozpuszczamy w 0,5 litra mleka 3,2%, a następnie rozcieńczamy roztwór 10 litrami wody. Do roztworu możemy dodać około 1 łyżki płynnego szarego mydła, aby ciecz lepiej utrzymywała się na liściach.Tak przyrządzonym preparatem opryskujemy rośliny, a najlepiej polewamy je od wierzchołka. Cieczą pokrywamy zarówno górną jak i dolna stronę liści. Taki zabieg wykonujemy regularnie raz w tygodniu, przez cały okres wegetacyjny, szczególnie w chłodne lata po kilkudniowych opadach deszczu. Oprysk z drożdży najczęściej stosowany jest do ochrony pomidorów, ogórków i truskawek przed zarazą ziemniaczaną, mączniakiem lub szara pleśnią. Jednak warto stosować go na wszystkie rośliny na działce i w ogrodzie.”
Drożdże rozrabia się w proporcji 100g na 10 l. wody . Stosowałem na ogórki , umnie były zielone a u sąsiada już dawno uschły . Polecam uprawiać ogórki na sznurkach . Efekt super . Pozdrawiam Jerzy
Cieszę się, że moje porady i film spodobał się. Zapraszam do oglądania innych moich filmów, gdzie pokazuję wiele ciekawych doświadczeń i rozwiązań z upraw pomidorów. Tu link do playlisty "pomidory" th-cam.com/play/PL9LyTES2kEVGpqFKVKFwinwfOjPBx24_T.html. Pozdrawiam 🍅🍅🍅🍅👍
Miedzian to nie tylko ochrona to także ważny mikroelement. Drzewa muszą dostać miedz , żeby kora była bardziej elastyczna. Zaraza to grzyb tak samo jak kiła kapusty. Kiłę ogranicza się -eliminuje poprzez odkwaszanie gleby, poprzez nawożenie wapniem dolistnie. Znacznie bardziej odkwasza sód czyli soda oczyszczona i askorbinian sodu. Można nimi nawet nawozic. Ostrożnie żeby zbyt duzej zasadowosci nie zrobić. Łącznie jakieś 200 kg sody na hektar na cały sezon. Zamiast miedzianu można dać siarczan miedzi ale chyba lepiej dodać do niego siarczan magnezu, bo siarczan miedzi potrafi palić liście , a zawsze siarczan magnezu miał chronić przed poparzeniem liści.
Miedzian Extra 350 SC 15 ml ekologiczny środek grzybobójczy - zawartość substancji czynnej: miedź (w postaci tlenochlorku miedzi). MIEDZIAN jest dopuszczony do stosowania w rolnictwie ekologicznym, zakwalifikowany przez IOR-PIB i dozwolony do stosowania w gospodarstwach ekologicznych. Wykaz ten został określony w załączniku II do rozporządzenia Komisji (WE) nr 889/2008 z późniejszymi zmianami. Oficjalna lista wszystkich środków ochrony roślin dopuszczonych do stosowania w ochronie upraw ekologicznych jest na bieżąco aktualizowana i publikowana na stronie internetowej IOR w Poznaniu. Na tej liście znajdują się między innymi środki oparte na tlenochlorku miedzi, takie jak: Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 S.C., stosowanie których umożliwia skuteczną ochronę upraw ekologicznych przed chorobami pochodzenia grzybowego i bakteryjnego.
Miedzian elologiczny... Z mojego doświadczenia. Popryskałem bo wzięła mi zaraza (wiem za późno). Ale jaka obserwacja po. Wiadomo parędziesiąt procent do wyrzucenia, ale najciekawsze: te co przetrwały, nic ich nie ruszyło Leży ostatni w kuchnii dla ciekawości. Od kilku miesięcy, nie schnie, nie gnije. Co za syf w tym miedzianie..
Cieszę się, że moje porady i film spodobał się. Zapraszam do oglądania innych moich filmów, gdzie pokazuję wiele ciekawych doświadczeń i rozwiązań z upraw pomidorów. Tu link do playlisty "pomidory" th-cam.com/play/PL9LyTES2kEVGpqFKVKFwinwfOjPBx24_T.html. Pozdrawiam wzajemnie 🍅🍅🍅🍅👍
Widzę, że Pan też ma pomidory w czarnych donicach (ja mam w czarnych wiadrach). Czy kolor tych donic (dużo szybsze nagrzewanie się ziemi) nie sprawia problemów w uprawie? Wczoraj testowo mierzyłem temperaturę gleby i wynosiła ona aż 35*C i obawiam się, czy nie zagotuję w ten sposób korzeni. Jest się czym przejmować, czy też ma Pan sprawdzone to rozwiązanie i wszystko jest ok?
Od wielu lat stosuję w uprawach cylindry. Dawniej były jasne, teraz ciemne. W tym roku część zniszczonych pierścieni zastąpiłem doniczkami 7,5 l. Nigdy nie miałem problemów w uprawach, a wręcz odwrotnie zawsze miałem piękne i smaczne pomidory. Nigdy nic się nie ugotowało. Ważne jest nawadnianie. Na dowód przesyłam link do innych moich filmów, gdzie pokazuję jak rosły moje pomidory w poprzednich gorących latach oraz wiele ciekawych doświadczeń i rozwiązań z moich upraw pomidorów. Tu link do playlisty "pomidory" th-cam.com/play/PL9LyTES2kEVGpqFKVKFwinwfOjPBx24_T.html. Zapraszam do wyboru i oglądania.
Lepiej aby kompost był starszy i bardziej przerobiony. Ja wykorzystuję 2 letni kompost pod różne uprawy ogrodowe ale nie pod pomidory, gdyż trafiają do niego np obierki z ziemniaków, które mogą przenosić zarazę ziemniaczaną. Zobacz jak przygotowuję podłoże pod pomidory th-cam.com/video/9sDyhq2fioM/w-d-xo.html
Zgadza się podłoże pod doniczkami jest dobrze przygotowane i zasobne w składniki. Korzenie rozrastają się i docierają do niego. Przez to nic im nie brakuję, i wspaniale rosną.Polecam moje filmy. Tu link do playlisty "pomidory" th-cam.com/play/PL9LyTES2kEVGpqFKVKFwinwfOjPBx24_T.html. Pozdrawiam 🍅🍅🍅🍅👍
Cieszę się, że moje pomidorki i film spodobały się. Zapraszam do oglądania innych moich filmów, gdzie pokazuję wiele ciekawych doświadczeń i rozwiązań z upraw pomidorów. Tu link do playlisty "pomidory" th-cam.com/play/PL9LyTES2kEVGpqFKVKFwinwfOjPBx24_T.html.
Słyszałem o tym szpecicielu, ale praktycznie nigdy się z nim nie spotkałem i nie jestem w stanie powiedzieć jak z nim walczyć. Może coś co działa na przędziorki?
Witam pana . W tamtym roku w foliaku mialam zaraze bo ja tempa bylam i zamykalam foliak a tam ani okienka ani nic..teraz mam szklarnie po taniochu bo z okien..ale mam otwarte
O także kiedyś taką zrobiłem, ale ramy okien z drewna były. A od kiedy w nocy temp jest powyżej 10 st. C, wszystko otwarte - dwa wejścia i tam gdzie mam okienka - także otwarte.
Wietrzenie to podstawowa sprawa w uprawie pomidorów. Każdy tunel powinien mieć wejścia z 2 czołowych stron w celu jak najlepszego wietrzenia. Latem bardzo przydatne są dodatkowe okienka np dachowe, albo po bokach foli. U mnie na 6 m długości jest 12 bocznych okienek. Jeśli temperatury w nocy będą powyżej 10 st. C to nawet jeśli pada deszcz to tunel ma być wietrzony na przestrzał. Powoduje to obsychanie roślin, a więc właśnie zmniejszanie wilgotności i ograniczenie rozwoju chorób grzybowych. W czasie dużych upałów, wszystko co możliwe otwieram aby obniżyć temp. wewnątrz. Sprzyja to także lepszemu samoczynnemu zapylaniu pomidorów. Niebezpiecznie jest gdy temp. przekracza 40 st. C. Pozdrawiam i zachęcam do oglądania innych moich filmów, a tam znajdziesz wiele odpowiedzi na Twoje pytania.
Witam, napisał Pan, że niebezpiecznie jest gdy temperatura wzrasta powyżej 40st, co dokładniej ma Pan na myśli? Mam pierwszy rok tunel, słońce przez cały dzień, jak jest jakiś wiaterek jest ok, ale w bezwietrzny i bezchmurny dzień jest ciężko, krzaki są dorodne, wybarwione z dużą ilością kwiatów, powoli zawiązują owoce. Jedynie co im dolega to na koniec dnia troche są jakby zwiędłe i dwie odmiany skręcają liście do góry, na moje niedoświadczone oko jest im za ciepło, od teściowej słyszę "nie przejmuj się pomidory lubia słońce..."
@@TheHugo9090 Pomidory kwitną, a jednak może brakować owoców, a to znaczy, że kwiaty nie zostały zapylone. Kwiaty pomidorów najlepiej zapylają się, gdy temperatura wynosi od 20 do 27 stopni Celsjusza. W temperaturze powyżej 30 stopni, pyłek pomidorów nie kiełkuje, pomidory się nie zapylają i nie zawiązują, więc występuje brak owoców na gronach i obniżone plony. W upalne dni następuje szybkie pobieranie wody oraz jej wyparowywanie. Należy wtedy częściej podlewać. A pomidory są ciepłolubne i uwielbiają dni suche, słoneczne. Dni deszczowe i wilgotne wywołują choroby pomidorów.
A co z drutem miedzanym w lodydze. ? Co do midzianu to uzywa sie go do winnic tutaj w poludniowej Francji w Akwitanii gdzie klimat jest stosunkowo cieply i wilgotny.
Drut miedziany to niesprawdzona sensacja a Miedzian Extra 350 SC 15 ml ekologiczny środek grzybobójczy - zawartość substancji czynnej: miedź (w postaci tlenochlorku miedzi). MIEDZIAN jest dopuszczony do stosowania w rolnictwie ekologicznym, zakwalifikowany przez IOR-PIB i dozwolony do stosowania w gospodarstwach ekologicznych. Wykaz ten został określony w załączniku II do rozporządzenia Komisji (WE) nr 889/2008 z późniejszymi zmianami. Oficjalna lista wszystkich środków ochrony roślin dopuszczonych do stosowania w ochronie upraw ekologicznych jest na bieżąco aktualizowana i publikowana na stronie internetowej IOR w Poznaniu. Na tej liście znajdują się między innymi środki oparte na tlenochlorku miedzi, takie jak: Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 S.C., stosowanie których umożliwia skuteczną ochronę upraw ekologicznych przed chorobami pochodzenia grzybowego i bakteryjnego.
Wbijanie drutu miedzianego w łodygi to robienie głupców z ogrodników. Jeśli zadziała to tak jak placebo. Jak agresywny musiałby być płyn w łodydze oraz jak długo musiałby oddziaływać na ten drut przy tak małej różnicy potencjału, by uwolnić jakikolwiek jon miedzi do rośliny. Jakby już zostały do rośliny uwolnione te miedziowe związki to ja osobiście wolałbym takie owoce czy warzywa wyrzucić do śmietnika. Oprysk miedzianem można przed konsumpcją łatwo zmyć, jak pozbyć się tego świństwa z wnętrza?
@@erratazdenek Miedż to mikroelement. Osobiście drut będę wbijał w ziemie przy korzeniach. Ale też będę owijał łodygi pomidorow ogórków. Ale kilka sztuk bo czasu brak na tą chwilę. Miedz jest nam potrzebna byśmy mieli bardziej elastyczne ciało. Siwienie też podono objaw niedoboru miedzi. Muszę więcej jej przyjąć.
Stosuję pierścienie cylindryczne - więcej w filmie th-cam.com/video/KWICDBApfLg/w-d-xo.html i doniczki w których odcinam dna za pomocą szlifierki kątowej z cienką tarczą. Spody tych pierścieni wciskam w glebę na głębokość ok 2-3 cm.
Miedzian to tez bardziej profilaktycznie gdy juz wystapi zaraza nie poradzi sobie jest za slaby . Niestety ludzie bardzo chetnie od razu siegaja po chemie .pracuje w sklepie ogrodniczym i dziennie tyle ludzi kupuje tyle preparatów ze dziwię sie po co to wogole uprawiaja te warzywa skoro tyle chemi w to ładuja. Ja sama tez nie stosuje chemi w tamtym roku walczylam z zarazą ziemniaczana opryskiem z czoskiem i mlekiem i uratowalam pomidory . Często powtarzalam opryski i udalo sie . A samsiad od razu sięgnął po chemie a i tak padly mu predzej niz moje . Pozdrawiam
@@misiekx16 bardzo mało kupuje zima warzywa przez to że mi nie smakuja. Robię sobie duzo wlasnych przetworów. I duzo warzyw mam własnych przechowanych przez długi czas.
Także to obserwuję będąc w sklepie ogrodniczym i także się dziwię ludziom. Sam unikam ich stosowania, choć czytałem, że "MIEDZIAN jest dopuszczony do stosowania w rolnictwie ekologicznym, zakwalifikowany przez IOR-PIB i dozwolony do stosowania w gospodarstwach ekologicznych. Wykaz ten został określony w załączniku II do rozporządzenia Komisji (WE) nr 889/2008 z późniejszymi zmianami. Oficjalna lista wszystkich środków ochrony roślin dopuszczonych do stosowania w ochronie upraw ekologicznych jest na bieżąco aktualizowana i publikowana na stronie internetowej IOR w Poznaniu. Na tej liście znajdują się między innymi środki oparte na tlenochlorku miedzi, takie jak: Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 S.C., stosowanie których umożliwia skuteczną ochronę upraw ekologicznych przed chorobami pochodzenia grzybowego i bakteryjnego." Życzę zdrowych i udanych plonów i wzajemnie pozdrawiam.
Zapotrzebowanie na wodę pomidorów różni się w zależności od okresu uprawy. Po wysadzeniu podlewamy obficie i nie powinno się nawadniać uprawy przez 2 tygodnie od momentu wysadzenia, gdyż w początkowej fazie wzrostu system korzeniowy wykorzystuje zmagazynowaną w glebie wodę dostarczoną po wysadzeniu rozsady i prędko rozrasta się. Największe zapotrzebowanie na wodę pomidory mają w okresie kwitnienia, zawiązywania i wzrostu owoców od początku kwitnienia aż do zbiorów. Dawka wody dla pomidorów pod osłonami co 2-3 dni, 10-15 l/m2 . Przy dawkowaniu wody należy uwzględnić jeszcze wielkość rośliny, gęstość sadzenia, temperaturę otoczenia (np. upały, zimne noce itp), przepuszczalność gleby, sposób podlewania (np. kroplujące czy na całej powierzchni) i inne. Należy pamiętać, że zbyt duża wilgotność gleby może powodować żółknięcie liści, więdnięcie, zahamowanie rozwoju, a nawet zamieranie rośliny, gdyż pomidory są bardzo wrażliwe na zbyt dużą wilgotność podłoża. Tu zalecam ostrożność i zachęcam do zastosowania nawadniania kroplującego, punktowego. Potrzeba wtedy mniej wody bo trafia ona dokładnie do korzeni, czyli tam gdzie jest potrzebna, a pozostały obszar miedzy roślinami jest mnie wilgotny, a więc i zmniejsza się wilgotność powietrza wewnątrz tunelu co także zmniejsza ryzyko rozwoju chorób pomidorów. Więcej i dokładniej o nawadnianiu pomidorów pod osłonami i w polu przeczytaj na stronie: www.nawodnienia.eu/jak-nawadniac/upraw/pomidor Te dane są orientacyjne dla największego zapotrzebowania na wodę dla pomidorów.
Jak często należy podlewać pomidory prowadzone w cylindrach w tunelu foliowym biorąc pod uwagę obecne upały i jak stwierdzić że już mają wilgotno i jest dość
Świetne pomidory u mnie już Miedzianem prysnołem, ponieważ pryskałem mlekiem w zeszłym roku i skrzypem i pokrzywą i nic .U mnie jedynie Miedzian 50.Druta też używałem
A jak z ogórkiem? U mnie wysadziłem 30 i nie wiem czy 5 przeżyło deszcze i grad choci6 w tunelu z włókniny były to jeszcze te co przeżyły to je ślimaki zeżarły.Został mi jeszcze siew do gruntu.
@@dzekid5450 W gruncie tragicznie jest, bo zimno i ślimaki zżerają. W tunelu mam kilka odmian ale może pochwalę się, jak podrosną. Zdecydowanie polecam uprawę w tunelu.
Widziałem film o tym środku, ale w uprawach pod osłonami takich warzyw jak: pomidor, ogórek, papryka, sałata Polyversum WP możemy zwalczać fytoftorozę, zgorzel podstawy łodyg, fuzariozę, zgniliznę twardzikową, a niestety nie zapobiega zarazie ziemniaczanej. Stosuję się podlewanie młodych siewek 0,05% roztworem Polyversum WP (5g preparatu na 10 litrów wody). W przypadku rozsad stosuje się 2 litry cieczy na 1m kw.
Stosowałam czosnek,1 główka na litr wody,trzeba rozdrobnić i wraz z łupinkami zagotować. Po zagotowaniu odstawić na dobę,przecedzić i pryskać bez rozcieńczania.
Ja stosuję wyciąg czosnkowy bez wysokiej temp., czyli bez gotowania, a na bazie pozostałości po zrobieniu nalewki czosnkowej. Wydaje mi się, że gotowanie niszczy lecznicze właściwości czosnku. Ale to tylko moje przypuszczenie. Pozdrawiam i życze upraw bez chorób.
@@dziadek_youtuber To się odstawia jak tylko woda zaczyna się gotować,ale nie upieram się ,bo może na zimno tak jak Pan mówi jest lepiej. Taki przepis dostałam i od 2 lat stosuję. Pomidory miałam zdrowe, tylko ogórki mi padły ,bo nie pryskałam a podobno też na ogórki działa. Pozdrawiam serdecznie
ja to nie wiem, obejrzalem juz tyle filmikow o pomidorach kazdy mowi i uwaza co innego, spryskalem miedzianem mi juz tak porosly ze ciezko wejsc wietrze, owocow sie zawiazalo w ciul, wszystko zdrowe, a dowiaduje sie ze najlepiej na jeden ped ze w tunelach to zagrozone bardziej, no mysle ze na otwartym polu najbardziej xD chyba wezme poprawke na te filmy i zrobie jak uwazam i sam bede wiedzial, bo serio kazdy jeden mowi co innego, mam tego dosc.
Badaj i ucz się, ucz się i działaj, działaj i wyciągaj wnioski. Moje filmy są oparte na moich osobistych doświadczeniach. Nikt nie musi ich naśladować. Swoje zdanie trzeba samemu doświadczyć. Pozdrawiam.
Nie nerwuj sie😜po prostu wyciągaj wnioski i wybieraj te najprostrze sposoby upraw i to działa ja tak robię. Pozdrawiam serdecznie. Nie wyjdzie kupisz w sklepie.
@@pabli3707 Kto stosuje to wie, że profilaktyka działa, choć są tacy co to zamiast eko wolą od razu chemią szprycować i cieszą się, że unikają chorób. Wolna wola, smacznego.
@@dziadek_youtuber здравей приятелю Богуслав, много се радвам че си ми писал, тук при нас е топло време, тази вечер валя малко дъжд а преди няколко дни имаше ураган със дъжд но бързо отмина, вчера беше много топло около 25градуса ,едва днес се разхлади но пак беше топло, иначе аз съм добре,в градинката събрах последните патладжани и тиквите, листата вече капят и много боклук правят и трябва всеки ден да ги чистя, като оставям през деня врати отворени и вятърът навява листа вътре в стаята и пак чистя,готвя,пера и се занимавам с майка ми и животните и птиците и патици имам малки котенца и общо взето едно и също всеки ден,излизам до магазина за хляб и продукти иначе,направих си компоти направих си туршия и конфитюри сладка, имам да режа дърва с резачката,но не ми се работи, бързо се изморявам вече остарявам няма кой да ми помогне, тук в село има много цигани които търсят работа,но нямам възможност да им плащам и затова не ги викам, каквото мога бавно си го върша сам, имам деца но не ми се обаждат не ме и търсят , вече взех да казвам че нямам деца и на стари години чужди деца ще ме гледат и на чужди хора ще си препиша имотите, къща и двор,друго за сега няма,бъди жив и здрав с много любов твой приятел Стефан България.
Nie stosuję drutów miedzianych. Drut miedziany to niesprawdzona sensacja, a Miedzian Extra 350 SC 15 ml ekologiczny środek grzybobójczy - zawartość substancji czynnej: miedź (w postaci tlenochlorku miedzi). MIEDZIAN jest dopuszczony do stosowania w rolnictwie ekologicznym, zakwalifikowany przez IOR-PIB i dozwolony do stosowania w gospodarstwach ekologicznych. Wykaz ten został określony w załączniku II do rozporządzenia Komisji (WE) nr 889/2008 z późniejszymi zmianami. Oficjalna lista wszystkich środków ochrony roślin dopuszczonych do stosowania w ochronie upraw ekologicznych jest na bieżąco aktualizowana i publikowana na stronie internetowej IOR w Poznaniu. Na tej liście znajdują się między innymi środki oparte na tlenochlorku miedzi, takie jak: Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 S.C., stosowanie których umożliwia skuteczną ochronę upraw ekologicznych przed chorobami pochodzenia grzybowego i bakteryjnego.
Co pół metra to zdecydowanie za gęsto, raczej co metr, na filmie są małe sadzonki a już się stykają a przecież jeszcze urosną i się rozkrzewią a cięcie krzewu na 25 cm szerokości nie ma sensu.
Tak sadzę od wielu, wielu lat i nigdy nie mam problemów. Pokazuję to na wielu swoich filmach, gdzie wyjaśniam co wpływa na to, aby mieć dobre wyniki w uprawach. Zachęcam do ich oglądania. Jeśli jeszcze w czymś mogę pomóc, to proszę pytać konkretnie.
I wzajemnie witam na moim kanale. Zapraszam do oglądania innych moich filmów, gdzie pokazuję wiele ciekawych doświadczeń i rozwiązań z upraw pomidorów. Tu link do playlisty "pomidory" th-cam.com/play/PL9LyTES2kEVGpqFKVKFwinwfOjPBx24_T.html. Pozdrawiam
Wykorzystałam skrzyp i wrotycz (same liście, jeszcze przed wiązaniem kwiatów), chyba pomogło, bo pryskane takimi gnojówkami - przetrwały znacznie dłużej niż nie pryskane tymi gnojówkami. Pozostałe pryskałam gnojówkami z pokrzywy, drożdży, mniszka i na końcu żywokost pod korzenie. Pięknie owocowały, ale zaraza już je dorwała na początku sierpnia. Pryskane skrzypem i wrotyczem (na początku) przetrwały do września. Zaznaczam, że WSZYSTKIE na zewnątrz. Nie mam tunelu. Ten co był wichury porwała i tegoroczny rwie bez opamiętania (np.w czwartek 12.05) i nic nie wsadzam, bo obawiam się, że skończy się jak z pierwszym. Moim donicom wycięłam dna i tak wsadzam do ziemi, obsypując nową i pod korzeń obornik.
Pozdrawiam.
Czekałam na kolejny film, w zeszłym roku pierwszy raz miałam pomidory pielęgnowane według Pana wskazówek tzn podlewać nawozem spod kur
Cieszę się, że moje porady i film spodobał się. Zapraszam do oglądania innych moich filmów, gdzie pokazuję wiele ciekawych doświadczeń i rozwiązań z upraw pomidorów. Tu link do playlisty "pomidory" th-cam.com/play/PL9LyTES2kEVGpqFKVKFwinwfOjPBx24_T.html. Pozdrawiam 🍅🍅🍅🍅👍
Dziękuję za tyle cennych informacji, pozdrawiam serdecznie
Cieszę się, że moje porady i film spodobał się. Zapraszam do oglądania innych moich filmów, gdzie pokazuję wiele ciekawych doświadczeń i rozwiązań z upraw pomidorów. Tu link do playlisty "pomidory" th-cam.com/play/PL9LyTES2kEVGpqFKVKFwinwfOjPBx24_T.html. Pozdrawiam wzajemnie
Też po raz pierwszy w tym roku wysadziłem eksperymentalnie honey moon. Na razie pytania bez odpowiedzi są takie: najważniejsze jak smakuje, następnie czy naprawdę jest odporny na zarazę, no i czy udaje się w naszym regionie. Ciekaw jestem Pana doświadczeń w tym temacie, zwłaszcza z uwagi na fakt, że zdaje się mieszkamy niedaleko od siebie.
Więcej o Tej odmianie pokazuję i opowiadam w filmie th-cam.com/video/XO1sMk2piKo/w-d-xo.html. Także mam go pierwszy rok. Na tą chwilę, a mamy już długo bardzo zimne noce, w porównaniu do innych odmian, rośnie ładnie. Czyli tak jak było w opisie, jest odporny na zmienne temperatury. Myślę, że w innych cechach także się sprawdzi.
Dziękuję ciekawy wykład teź uprawiam pomidory ,ale na ogródku
@@irenabinda2328 Cieszę się, że moje porady i film spodobał się. Zapraszam do oglądania innych moich filmów, gdzie pokazuję wiele ciekawych doświadczeń i rozwiązań z upraw pomidorów. Tu link do playlisty "pomidory" th-cam.com/play/PL9LyTES2kEVGpqFKVKFwinwfOjPBx24_T.html. Pozdrawiam 🍅🍅🍅🍅👍
Dziękuję i pozdrawiam.
Dziękuję za miły komentarz. Cieszę się, że moje porady i filmy się podobają. Pozdrawiam wzajemnie 🍅🍅🍅🍅👍
Ja znowu słyszałem o świeżych drożdżach. Są to pożyteczne grzyby które po opryskaniu rośliny walczą i bronią roślinę przed innymi niepożytecznymi grzybami. Natomiast z jakim efektem, to sprawdzę dopiero w tym sezonie. Miłej niedzieli.
Podaj więcej szczegółów jak przygotować i stosować oraz po sezonie podziel się informacjami czy działa. Dziękuję i wzajemnie miłego odpoczynku.
Aby przygotować roztwór z drożdży piekarskich do oprysków, bierzemy 100 g drożdży piekarskich i rozpuszczamy w 0,5 litra mleka 3,2%, a następnie rozcieńczamy roztwór 10 litrami wody. Do roztworu możemy dodać około 1 łyżki płynnego szarego mydła, aby ciecz lepiej utrzymywała się na liściach.Tak przyrządzonym preparatem opryskujemy rośliny, a najlepiej polewamy je od wierzchołka. Cieczą pokrywamy zarówno górną jak i dolna stronę liści. Taki zabieg wykonujemy regularnie raz w tygodniu, przez cały okres wegetacyjny, szczególnie w chłodne lata po kilkudniowych opadach deszczu.
Oprysk z drożdży najczęściej stosowany jest do ochrony pomidorów, ogórków i truskawek przed zarazą ziemniaczaną, mączniakiem lub szara pleśnią. Jednak warto stosować go na wszystkie rośliny na działce i w ogrodzie.”
Drożdże rozrabia się w proporcji 100g na 10 l. wody . Stosowałem na ogórki , umnie były zielone a u sąsiada już dawno uschły . Polecam uprawiać ogórki na sznurkach . Efekt super . Pozdrawiam Jerzy
@@jerzypolinski5660 o
i jak efekty?
Dziękuję. Piękny wykład. Treść w pigułce.
Cieszę się, że moje porady i film spodobał się. Zapraszam do oglądania innych moich filmów, gdzie pokazuję wiele ciekawych doświadczeń i rozwiązań z upraw pomidorów. Tu link do playlisty "pomidory" th-cam.com/play/PL9LyTES2kEVGpqFKVKFwinwfOjPBx24_T.html. Pozdrawiam 🍅🍅🍅🍅👍
Miedzian to nie tylko ochrona to także ważny mikroelement. Drzewa muszą dostać miedz , żeby kora była bardziej elastyczna. Zaraza to grzyb tak samo jak kiła kapusty. Kiłę ogranicza się -eliminuje poprzez odkwaszanie gleby, poprzez nawożenie wapniem dolistnie. Znacznie bardziej odkwasza sód czyli soda oczyszczona i askorbinian sodu. Można nimi nawet nawozic. Ostrożnie żeby zbyt duzej zasadowosci nie zrobić. Łącznie jakieś 200 kg sody na hektar na cały sezon. Zamiast miedzianu można dać siarczan miedzi ale chyba lepiej dodać do niego siarczan magnezu, bo siarczan miedzi potrafi palić liście , a zawsze siarczan magnezu miał chronić przed poparzeniem liści.
Miedzian Extra 350 SC 15 ml ekologiczny środek grzybobójczy - zawartość substancji czynnej: miedź (w postaci tlenochlorku miedzi). MIEDZIAN jest dopuszczony do stosowania w rolnictwie ekologicznym, zakwalifikowany przez IOR-PIB i dozwolony do stosowania w gospodarstwach ekologicznych. Wykaz ten został określony w załączniku II do rozporządzenia Komisji (WE) nr 889/2008 z późniejszymi zmianami. Oficjalna lista wszystkich środków ochrony roślin dopuszczonych do stosowania w ochronie upraw ekologicznych jest na bieżąco aktualizowana i publikowana na stronie internetowej IOR w Poznaniu. Na tej liście znajdują się między innymi środki oparte na tlenochlorku miedzi, takie jak: Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 S.C., stosowanie których umożliwia skuteczną ochronę upraw ekologicznych przed chorobami pochodzenia grzybowego i bakteryjnego.
@@dziadek_youtuber Gdyby nie siarczan miedzi też bym dawał MIEDZIAN.
Miedzian elologiczny...
Z mojego doświadczenia. Popryskałem bo wzięła mi zaraza (wiem za późno). Ale jaka obserwacja po. Wiadomo parędziesiąt procent do wyrzucenia, ale najciekawsze: te co przetrwały, nic ich nie ruszyło Leży ostatni w kuchnii dla ciekawości. Od kilku miesięcy, nie schnie, nie gnije. Co za syf w tym miedzianie..
Dobre porady
WOW MISTRZU
Dziękuję za rady i pozdrawiam
Cieszę się, że moje porady i film spodobał się. Zapraszam do oglądania innych moich filmów, gdzie pokazuję wiele ciekawych doświadczeń i rozwiązań z upraw pomidorów. Tu link do playlisty "pomidory" th-cam.com/play/PL9LyTES2kEVGpqFKVKFwinwfOjPBx24_T.html. Pozdrawiam wzajemnie 🍅🍅🍅🍅👍
Dobra rada
🌝👍🍅🍅🍅🍅
A co powie Pan o odmianie Sabala ? Uprawialam byl super.
Przykro mi, ale nie znam tej odmiany i nie mogę się wypowiedzieć. Ale dziękuję za podzielenie się swoimi doświadczeniami.
Widzę, że Pan też ma pomidory w czarnych donicach (ja mam w czarnych wiadrach). Czy kolor tych donic (dużo szybsze nagrzewanie się ziemi) nie sprawia problemów w uprawie? Wczoraj testowo mierzyłem temperaturę gleby i wynosiła ona aż 35*C i obawiam się, czy nie zagotuję w ten sposób korzeni. Jest się czym przejmować, czy też ma Pan sprawdzone to rozwiązanie i wszystko jest ok?
Od wielu lat stosuję w uprawach cylindry. Dawniej były jasne, teraz ciemne. W tym roku część zniszczonych pierścieni zastąpiłem doniczkami 7,5 l. Nigdy nie miałem problemów w uprawach, a wręcz odwrotnie zawsze miałem piękne i smaczne pomidory. Nigdy nic się nie ugotowało. Ważne jest nawadnianie. Na dowód przesyłam link do innych moich filmów, gdzie pokazuję jak rosły moje pomidory w poprzednich gorących latach oraz wiele ciekawych doświadczeń i rozwiązań z moich upraw pomidorów. Tu link do playlisty "pomidory" th-cam.com/play/PL9LyTES2kEVGpqFKVKFwinwfOjPBx24_T.html. Zapraszam do wyboru i oglądania.
Super Pan tłumaczy . Pytanie czy do połowy donicy można dać nie przerobiony kompost z jesieni . Pozdrawiam Jerzy
Lepiej aby kompost był starszy i bardziej przerobiony. Ja wykorzystuję 2 letni kompost pod różne uprawy ogrodowe ale nie pod pomidory, gdyż trafiają do niego np obierki z ziemniaków, które mogą przenosić zarazę ziemniaczaną. Zobacz jak przygotowuję podłoże pod pomidory th-cam.com/video/9sDyhq2fioM/w-d-xo.html
uprawia Pan w doniczkach, wyglądają na niewielkie na przyszły rozwój rośliny, czy raczej korzenie mają dostęp do gleby?
Zgadza się podłoże pod doniczkami jest dobrze przygotowane i zasobne w składniki. Korzenie rozrastają się i docierają do niego. Przez to nic im nie brakuję, i wspaniale rosną.Polecam moje filmy. Tu link do playlisty "pomidory" th-cam.com/play/PL9LyTES2kEVGpqFKVKFwinwfOjPBx24_T.html. Pozdrawiam 🍅🍅🍅🍅👍
Swietne pomidory i fajny komentarz
Cieszę się, że moje pomidorki i film spodobały się. Zapraszam do oglądania innych moich filmów, gdzie pokazuję wiele ciekawych doświadczeń i rozwiązań z upraw pomidorów. Tu link do playlisty "pomidory" th-cam.com/play/PL9LyTES2kEVGpqFKVKFwinwfOjPBx24_T.html.
ponoć opryski z drożdży są dobre :)
nie stosowałem
@@dziadek_youtuberdziękuję, pozdrawiam :)
Mam pytanie czym zwalczyc szkodnika jaki jest podrdzewiacz pomidorowy
Słyszałem o tym szpecicielu, ale praktycznie nigdy się z nim nie spotkałem i nie jestem w stanie powiedzieć jak z nim walczyć. Może coś co działa na przędziorki?
Brooklyn, honney moon, krakus, te mam do października zielone i bez grzyba
I tak trzymaj 👍
Witam pana .
W tamtym roku w foliaku mialam zaraze bo ja tempa bylam i zamykalam foliak a tam ani okienka ani nic..teraz mam szklarnie po taniochu bo z okien..ale mam otwarte
O także kiedyś taką zrobiłem, ale ramy okien z drewna były. A od kiedy w nocy temp jest powyżej 10 st. C, wszystko otwarte - dwa wejścia i tam gdzie mam okienka - także otwarte.
Ja jakoś 4 rok mam pomidory w jednym miejscu bez wymiany ziemi (tylko dosypuję i mieszam) bez żadnych doniczek i jakoś żyją 🤔
Czy w czasie deszczu zamykasz tunel , czy zostawiasz otwarte drzwi?
Wietrzenie to podstawowa sprawa w uprawie pomidorów. Każdy tunel powinien mieć wejścia z 2 czołowych stron w celu jak najlepszego wietrzenia. Latem bardzo przydatne są dodatkowe okienka np dachowe, albo po bokach foli. U mnie na 6 m długości jest 12 bocznych okienek. Jeśli temperatury w nocy będą powyżej 10 st. C to nawet jeśli pada deszcz to tunel ma być wietrzony na przestrzał. Powoduje to obsychanie roślin, a więc właśnie zmniejszanie wilgotności i ograniczenie rozwoju chorób grzybowych. W czasie dużych upałów, wszystko co możliwe otwieram aby obniżyć temp. wewnątrz. Sprzyja to także lepszemu samoczynnemu zapylaniu pomidorów. Niebezpiecznie jest gdy temp. przekracza 40 st. C. Pozdrawiam i zachęcam do oglądania innych moich filmów, a tam znajdziesz wiele odpowiedzi na Twoje pytania.
Witam, napisał Pan, że niebezpiecznie jest gdy temperatura wzrasta powyżej 40st, co dokładniej ma Pan na myśli? Mam pierwszy rok tunel, słońce przez cały dzień, jak jest jakiś wiaterek jest ok, ale w bezwietrzny i bezchmurny dzień jest ciężko, krzaki są dorodne, wybarwione z dużą ilością kwiatów, powoli zawiązują owoce. Jedynie co im dolega to na koniec dnia troche są jakby zwiędłe i dwie odmiany skręcają liście do góry, na moje niedoświadczone oko jest im za ciepło, od teściowej słyszę "nie przejmuj się pomidory lubia słońce..."
@@TheHugo9090 Pomidory kwitną, a jednak może brakować owoców, a to znaczy, że kwiaty nie zostały zapylone. Kwiaty pomidorów najlepiej zapylają się, gdy temperatura wynosi od 20 do 27 stopni Celsjusza.
W temperaturze powyżej 30 stopni, pyłek pomidorów nie kiełkuje, pomidory się nie zapylają i nie zawiązują, więc występuje brak owoców na gronach i obniżone plony.
W upalne dni następuje szybkie pobieranie wody oraz jej wyparowywanie. Należy wtedy częściej podlewać. A pomidory są ciepłolubne i uwielbiają dni suche, słoneczne. Dni deszczowe i wilgotne wywołują choroby pomidorów.
A co z drutem miedzanym w lodydze. ?
Co do midzianu to uzywa sie go do winnic tutaj w poludniowej Francji w Akwitanii gdzie klimat jest stosunkowo cieply i wilgotny.
Drut można dać zamiast sznurka ale końcówkę trzeba wepchnąć do ziemi
Drut miedziany to niesprawdzona sensacja a Miedzian Extra 350 SC 15 ml ekologiczny środek grzybobójczy - zawartość substancji czynnej: miedź (w postaci tlenochlorku miedzi). MIEDZIAN jest dopuszczony do stosowania w rolnictwie ekologicznym, zakwalifikowany przez IOR-PIB i dozwolony do stosowania w gospodarstwach ekologicznych. Wykaz ten został określony w załączniku II do rozporządzenia Komisji (WE) nr 889/2008 z późniejszymi zmianami. Oficjalna lista wszystkich środków ochrony roślin dopuszczonych do stosowania w ochronie upraw ekologicznych jest na bieżąco aktualizowana i publikowana na stronie internetowej IOR w Poznaniu. Na tej liście znajdują się między innymi środki oparte na tlenochlorku miedzi, takie jak: Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 S.C., stosowanie których umożliwia skuteczną ochronę upraw ekologicznych przed chorobami pochodzenia grzybowego i bakteryjnego.
@@dziadek_youtuber 0p
Wbijanie drutu miedzianego w łodygi to robienie głupców z ogrodników. Jeśli zadziała to tak jak placebo. Jak agresywny musiałby być płyn w łodydze oraz jak długo musiałby oddziaływać na ten drut przy tak małej różnicy potencjału, by uwolnić jakikolwiek jon miedzi do rośliny. Jakby już zostały do rośliny uwolnione te miedziowe związki to ja osobiście wolałbym takie owoce czy warzywa wyrzucić do śmietnika.
Oprysk miedzianem można przed konsumpcją łatwo zmyć, jak pozbyć się tego świństwa z wnętrza?
@@erratazdenek Miedż to mikroelement. Osobiście drut będę wbijał w ziemie przy korzeniach. Ale też będę owijał łodygi pomidorow ogórków. Ale kilka sztuk bo czasu brak na tą chwilę. Miedz jest nam potrzebna byśmy mieli bardziej elastyczne ciało. Siwienie też podono objaw niedoboru miedzi. Muszę więcej jej przyjąć.
Miedzian profilaktycznie, jak są już jakieś pierwsze objawy to magnicur gold. Czasami wystarczy sam miedzian, zależy od roku.
Najlepiej, aby wystarczyła tylko profilaktyka.
Czy przy uprawie doniczkowej nawiercamy bądź odcinamy dno?
Stosuję pierścienie cylindryczne - więcej w filmie th-cam.com/video/KWICDBApfLg/w-d-xo.html i doniczki w których odcinam dna za pomocą szlifierki kątowej z cienką tarczą. Spody tych pierścieni wciskam w glebę na głębokość ok 2-3 cm.
Witam
Szerokosc tunelu na filmie to 3m?Pozdrawiam..
Te pokazane w filmie to 3x6m. Wzajemnie pozdrawiam
Miedzian to tez bardziej profilaktycznie gdy juz wystapi zaraza nie poradzi sobie jest za slaby . Niestety ludzie bardzo chetnie od razu siegaja po chemie .pracuje w sklepie ogrodniczym i dziennie tyle ludzi kupuje tyle preparatów ze dziwię sie po co to wogole uprawiaja te warzywa skoro tyle chemi w to ładuja. Ja sama tez nie stosuje chemi w tamtym roku walczylam z zarazą ziemniaczana opryskiem z czoskiem i mlekiem i uratowalam pomidory . Często powtarzalam opryski i udalo sie . A samsiad od razu sięgnął po chemie a i tak padly mu predzej niz moje . Pozdrawiam
A warzywek to zimą nie kupujesz? Żyjesz o chlebie i wodzie?
@@misiekx16 bardzo mało kupuje zima warzywa przez to że mi nie smakuja. Robię sobie duzo wlasnych przetworów. I duzo warzyw mam własnych przechowanych przez długi czas.
Także to obserwuję będąc w sklepie ogrodniczym i także się dziwię ludziom. Sam unikam ich stosowania, choć czytałem, że "MIEDZIAN jest dopuszczony do stosowania w rolnictwie ekologicznym, zakwalifikowany przez IOR-PIB i dozwolony do stosowania w gospodarstwach ekologicznych. Wykaz ten został określony w załączniku II do rozporządzenia Komisji (WE) nr 889/2008 z późniejszymi zmianami. Oficjalna lista wszystkich środków ochrony roślin dopuszczonych do stosowania w ochronie upraw ekologicznych jest na bieżąco aktualizowana i publikowana na stronie internetowej IOR w Poznaniu. Na tej liście znajdują się między innymi środki oparte na tlenochlorku miedzi, takie jak: Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 S.C., stosowanie których umożliwia skuteczną ochronę upraw ekologicznych przed chorobami pochodzenia grzybowego i bakteryjnego." Życzę zdrowych i udanych plonów i wzajemnie pozdrawiam.
Jak jest ciepła noc to można zostawić otwarty tunel foliowy z pomidorami np do jakiej temperatury
Jak długo się podlewa nawadnianiem kropelkowym i jak często podlewamy
Jak jest powyżej 10 st, to już nie zamykam tunelu.
Jaka temperatura musi być w nocy aby otworzyć tunel foliowy
Zapotrzebowanie na wodę pomidorów różni się w zależności od okresu uprawy. Po wysadzeniu podlewamy obficie i nie powinno się nawadniać uprawy przez 2 tygodnie od momentu wysadzenia, gdyż w początkowej fazie wzrostu system korzeniowy wykorzystuje zmagazynowaną w glebie wodę dostarczoną po wysadzeniu rozsady i prędko rozrasta się. Największe zapotrzebowanie na wodę pomidory mają w okresie kwitnienia, zawiązywania i wzrostu owoców od początku kwitnienia aż do zbiorów. Dawka wody dla pomidorów pod osłonami co 2-3 dni, 10-15 l/m2 . Przy dawkowaniu wody należy uwzględnić jeszcze wielkość rośliny, gęstość sadzenia, temperaturę otoczenia (np. upały, zimne noce itp), przepuszczalność gleby, sposób podlewania (np. kroplujące czy na całej powierzchni) i inne. Należy pamiętać, że zbyt duża wilgotność gleby może powodować żółknięcie liści, więdnięcie, zahamowanie rozwoju, a nawet zamieranie rośliny, gdyż pomidory są bardzo wrażliwe na zbyt dużą wilgotność podłoża. Tu zalecam ostrożność i zachęcam do zastosowania nawadniania kroplującego, punktowego. Potrzeba wtedy mniej wody bo trafia ona dokładnie do korzeni, czyli tam gdzie jest potrzebna, a pozostały obszar miedzy roślinami jest mnie wilgotny, a więc i zmniejsza się wilgotność powietrza wewnątrz tunelu co także zmniejsza ryzyko rozwoju chorób pomidorów.
Więcej i dokładniej o nawadnianiu pomidorów pod osłonami i w polu przeczytaj na stronie: www.nawodnienia.eu/jak-nawadniac/upraw/pomidor Te dane są orientacyjne dla największego zapotrzebowania na wodę dla pomidorów.
Jak często należy podlewać pomidory prowadzone w cylindrach w tunelu foliowym biorąc pod uwagę obecne upały i jak stwierdzić że już mają wilgotno i jest dość
jakiej wielkości sa te donice i co ile sa ustawione
Świetne pomidory u mnie już Miedzianem prysnołem, ponieważ pryskałem mlekiem w zeszłym roku i skrzypem i pokrzywą i nic .U mnie jedynie Miedzian 50.Druta też używałem
Życzę, aby wszystko pięknie rosło 🍅🍅🍅🍅
@@dziadek_youtuber dziękuję i również powodzenia w hodowli
@@dzekid5450 🍅🍅🍅🍅
A jak z ogórkiem? U mnie wysadziłem 30 i nie wiem czy 5 przeżyło deszcze i grad choci6 w tunelu z włókniny były to jeszcze te co przeżyły to je ślimaki zeżarły.Został mi jeszcze siew do gruntu.
@@dzekid5450 W gruncie tragicznie jest, bo zimno i ślimaki zżerają. W tunelu mam kilka odmian ale może pochwalę się, jak podrosną. Zdecydowanie polecam uprawę w tunelu.
przykryta Ziemia pod pomidorem musi być aby wilgoć nie parowała na liscie i wtedy jest zaraza
tak właśnie jest u mnie
A macie jakieś doświadczenia z Polyversum? Podobno zapobiegawczo jest dość skuteczny.
Widziałem film o tym środku, ale w uprawach pod osłonami takich warzyw jak: pomidor, ogórek, papryka, sałata Polyversum WP możemy zwalczać fytoftorozę, zgorzel podstawy łodyg, fuzariozę, zgniliznę twardzikową, a niestety nie zapobiega zarazie ziemniaczanej. Stosuję się podlewanie młodych siewek 0,05% roztworem Polyversum WP (5g preparatu na 10 litrów wody). W przypadku rozsad stosuje się 2 litry cieczy na 1m kw.
Stosowałam skrzyp profilaktycznie na ogórkach i pomogło miałam duże zbiory
Rozumiem, że oprysk z gnojówki ze skrzypu. Jak często oprysk i jak rozcieńczone z wodą?
a ja nic nie stosowałem na ogórkach i tez pomogło miałem duże zbiory
Stosowałam czosnek,1 główka na litr wody,trzeba rozdrobnić i wraz z łupinkami zagotować. Po zagotowaniu odstawić na dobę,przecedzić i pryskać bez rozcieńczania.
W ubiegłym sezonie zrobiłam 3 takie opryski .
Ja stosuję wyciąg czosnkowy bez wysokiej temp., czyli bez gotowania, a na bazie pozostałości po zrobieniu nalewki czosnkowej. Wydaje mi się, że gotowanie niszczy lecznicze właściwości czosnku. Ale to tylko moje przypuszczenie. Pozdrawiam i życze upraw bez chorób.
@@dziadek_youtuber To się odstawia jak tylko woda zaczyna się gotować,ale nie upieram się ,bo może na zimno tak jak Pan mówi jest lepiej. Taki przepis dostałam i od 2 lat stosuję. Pomidory miałam zdrowe, tylko ogórki mi padły ,bo nie pryskałam a podobno też na ogórki działa. Pozdrawiam serdecznie
@@cyrylahala6555 Właśnie najlepiej sprawdzić przez kilka sezonów skuteczność przepisu.
ja to nie wiem, obejrzalem juz tyle filmikow o pomidorach kazdy mowi i uwaza co innego, spryskalem miedzianem mi juz tak porosly ze ciezko wejsc wietrze, owocow sie zawiazalo w ciul, wszystko zdrowe, a dowiaduje sie ze najlepiej na jeden ped ze w tunelach to zagrozone bardziej, no mysle ze na otwartym polu najbardziej xD chyba wezme poprawke na te filmy i zrobie jak uwazam i sam bede wiedzial, bo serio kazdy jeden mowi co innego, mam tego dosc.
Badaj i ucz się, ucz się i działaj, działaj i wyciągaj wnioski. Moje filmy są oparte na moich osobistych doświadczeniach. Nikt nie musi ich naśladować. Swoje zdanie trzeba samemu doświadczyć. Pozdrawiam.
@@dziadek_youtuber dziekuje, i tak robie, a malo tego widze rezultaty w tunelu , ze nie moge poradzic sobie z pomidorami bo tak poszly ostro :D
Nie nerwuj sie😜po prostu wyciągaj wnioski i wybieraj te najprostrze sposoby upraw i to działa ja tak robię. Pozdrawiam serdecznie. Nie wyjdzie kupisz w sklepie.
To mam problem! Bo posadziłem
Pomidory obok ziemniaków 😔
Jeśli ziemniaki ochronisz przed zarazą to i pomidory powinny ocaleć, ale warto w przyszłości unikać takiego sąsiedztwa.
@@dziadek_youtuber a co jeśli
Wszyscy rolnicy do okoła mnie
Również zasadzili ziemniaki?🤷♂️🥔 🚜
@@arkadiuszkrasicki5478 to prawdopodobnie wszyscy będą mieć problemy z ZZ
Najlepszy na zarazę jest oprysk herbatą tymiankową oraz mleko
Czy możesz podać więcej szczegółów jak przygotować i stosować i czy działa?
Niestety jak zaraz przyjdzie to te wszystkie eko sposoby nie działają
@@pabli3707 Kto stosuje to wie, że profilaktyka działa, choć są tacy co to zamiast eko wolą od razu chemią szprycować i cieszą się, że unikają chorób. Wolna wola, smacznego.
@@dziadek_youtuber profilaktyka często nie wystarcza i zaraza i tak przyjdzie
Zresztą jak stosujesz chemię z głową to nic złego się nie dzieje kto się zna ten wie
Здравей приятелю аз съм Стефан ясновидец от България,
Как живееш там, Стефане? Тук става все по-студено, в планините вече има сняг, скоро и тук ще побелее.
@@dziadek_youtuber здравей приятелю Богуслав, много се радвам че си ми писал, тук при нас е топло време, тази вечер валя малко дъжд а преди няколко дни имаше ураган със дъжд но бързо отмина, вчера беше много топло около 25градуса ,едва днес се разхлади но пак беше топло, иначе аз съм добре,в градинката събрах последните патладжани и тиквите, листата вече капят и много боклук правят и трябва всеки ден да ги чистя, като оставям през деня врати отворени и вятърът навява листа вътре в стаята и пак чистя,готвя,пера и се занимавам с майка ми и животните и птиците и патици имам малки котенца и общо взето едно и също всеки ден,излизам до магазина за хляб и продукти иначе,направих си компоти направих си туршия и конфитюри сладка, имам да режа дърва с резачката,но не ми се работи, бързо се изморявам вече остарявам няма кой да ми помогне, тук в село има много цигани които търсят работа,но нямам възможност да им плащам и затова не ги викам, каквото мога бавно си го върша сам, имам деца но не ми се обаждат не ме и търсят , вече взех да казвам че нямам деца и на стари години чужди деца ще ме гледат и на чужди хора ще си препиша имотите, къща и двор,друго за сега няма,бъди жив и здрав с много любов твой приятел Стефан България.
Oprysk z mleka/serwatki i jodyny (1l mleka, 1-2 ml jodyny, 10l wody. Działa.
Dziękuję za tę informację. Może ktoś zechce wykorzystać, zamiast "ciężkiej chemii"
Malinowy Prezes to polska malinówka o dużej odporności na choroby
Tak, słyszałem o tej odmianie i nawet miałem zamiar kupić i wypróbować. Jednak bardziej zainspirował mnie Honey Moon. Czy sadziłeś Malinowego Prezesa?
@@dziadek_youtuber Tak posadziłem w tym roku zobaczymy czy jest coś wart
@@piotrogrodnik376 o to super chętnie poznam Twoją opinię o nim pod koniec sezonu. Ja także podzielę się oceną swoich 🍅🍅🍅
Możesz dbać o pomidory chuchać i dmuchać obsesyjnie,
(Co samo w sobie jest już chore)
A zaraza i tak może zniszczyć uprawe.
Czym jest wyłożone dno tunelu?
Czarna agrotkanina cienująca
Witam
Pozdrawiam
Jest Pan dla początkujących wzorem!!! Dziękuję.
@@Nina-el3ud Dziękuję za miły komentarz. Cieszę się, że moje porady i filmy się podobają. Pozdrawiam 🍅🍅🍅🍅👍
Od 3 lat uprawiam szczepione pomidory i nie wiem co to zaraza ziemniaczana 😊
👍 Na jakiej podkładce szczepisz oraz które odmiany polecasz?
@@dziadek_youtuber kupuję gotowe sadzonki
Obrączki miedziane pomagają na choroby grzybowe pomidorów
Nie stosuję drutów miedzianych. Drut miedziany to niesprawdzona sensacja, a Miedzian Extra 350 SC 15 ml ekologiczny środek grzybobójczy - zawartość substancji czynnej: miedź (w postaci tlenochlorku miedzi). MIEDZIAN jest dopuszczony do stosowania w rolnictwie ekologicznym, zakwalifikowany przez IOR-PIB i dozwolony do stosowania w gospodarstwach ekologicznych. Wykaz ten został określony w załączniku II do rozporządzenia Komisji (WE) nr 889/2008 z późniejszymi zmianami. Oficjalna lista wszystkich środków ochrony roślin dopuszczonych do stosowania w ochronie upraw ekologicznych jest na bieżąco aktualizowana i publikowana na stronie internetowej IOR w Poznaniu. Na tej liście znajdują się między innymi środki oparte na tlenochlorku miedzi, takie jak: Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 S.C., stosowanie których umożliwia skuteczną ochronę upraw ekologicznych przed chorobami pochodzenia grzybowego i bakteryjnego.
szarlatanstwo
Aurija się sprawdza
Nie jest moim faworytem. Popularna raczej za wygląd niż smak i odporność na choroby.
Co pół metra to zdecydowanie za gęsto, raczej co metr, na filmie są małe sadzonki a już się stykają a przecież jeszcze urosną i się rozkrzewią a cięcie krzewu na 25 cm szerokości nie ma sensu.
Tak sadzę od wielu, wielu lat i nigdy nie mam problemów. Pokazuję to na wielu swoich filmach, gdzie wyjaśniam co wpływa na to, aby mieć dobre wyniki w uprawach. Zachęcam do ich oglądania. Jeśli jeszcze w czymś mogę pomóc, to proszę pytać konkretnie.
😁🤣😂
Pańie.bodańie.przećiesz.kupił.pan.naśiona.odporne.na.zaraze.żiamniaka.i.to.nie.za.małą.kaśiorę
I nie żałuję, bo lepiej kupić drożej, ale lepsze, niż tanie i badziewne. I to dotyczy wszystkich rzeczy. Pozdrawiam p. Janie.
Chciałeś program masz Facebook? Email? Napiszę Ci.
facebook.com/bsmazur/ i z góry dziękuję.
Witam
I wzajemnie witam na moim kanale. Zapraszam do oglądania innych moich filmów, gdzie pokazuję wiele ciekawych doświadczeń i rozwiązań z upraw pomidorów. Tu link do playlisty "pomidory" th-cam.com/play/PL9LyTES2kEVGpqFKVKFwinwfOjPBx24_T.html. Pozdrawiam