Witam mam pytanie. Jakiego uprawnienia potrzebuje jeżeli chciałbym zbudować wiatrakowiec przykładowo z PZL 104 Wilga i czy jest to legalne w Polsce oraz jaka procedura rejestracji jest?
Cześć. Ciekawy materiał i same ważne informacje. Tego się można spodziewać po osobie, która powinna mieć na drugie imię "Konkret". Dzięki za film. Pozdro
Powiem że jak interesują mnie maszyny budowlane, to ten film zainteresował mnie od początku do końca. Fajne te Twoje filmiki. 😊Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia. Jurek
@@DamianB_784 Na blogu autogyro-wiatrakowiec.blogspot.com/ facet opisuje budowę prostego wiatrakowca, która trwa już kilka ładnych lat. Poczytaj sobie, to zobaczysz, jakie to "proste".
Pięć lat temu podczas pobytu w Niemczech miałem tą możliwość pomacac takie autozyro do samodzielnego montażu jak w firmie chociaż było w kiepskim stanie i bez silnika. Szkoda że go nie przytulilem
Juan de la Cierva was an out-of-the-box thinking genius. He asked the question, “Why do the passengers have to travel at the same speed as the wing?” And he set forth and solved the challenges and enabled rotary wings to successfully fly. Pure genius.
It was only a few scant years after the first powered flight that la Cierva had those thoughts. All aviators and designers realized at the time was if you flew too slow, you fell. It was not until Stinson, a pilot from Texas found himself in a death spin. Not wanting to linger for days in the poor hospitals of the day then die as he had seen his friends do, he pushed the stick forward to hasten the ground and to his amazement the spin stopped and he recovered. Being the dare devil he was, he climbed his airplane to an adequate height and spun the old bi plane again. Repeating his forward stick and I’m sure stomping on the highest rudder peddle he was successful again. The army air corps was training new pilots in San Antonio Texas and Stinson wanted a job. He landed his well used airplane and strutting up to the formation of cadets and to the officer in charge, he offered his services. He was mocked and laughed then ordered to leave. Stinson took off and climbed directly above the airfield and demonstrated his spin. He had their attention. Down and down he went the at the last moment forward with the stick and opposite rudder he saved the airplane. Not to let them think it was luck not skill, He climbed once again and showed them what he knew and they did not. He landed and was hired on the spot. Stinson went on to design and build many fine aircraft although his sister was the reason the company was successful. I personally owned a 1947 Stinson 108-1 when I was younger. She was a fine flyer. Thank you for tolerance of my English. We are all brothers of the air.
Kurcze trochę strach jak nad głową wiruje takie śmigło bez żadnej osłony, wiem wiem przesadzam pewnie ale już tak mam ;) Fajny film, odskocznia od całego tygodnia pracy i gonitwy. Pozdrawiam
Kiedyś trafiłem opis wiatrakowca w książce z lat 50 o lotnictwie którą kumpel miał wyrzuconą do spalenia, zdziwiłem się że coś takiego ma prawo latać i zacząłem szperać i rzeczywiście nie tylko istnieje to nadal jest produkowane, no i ma wiele ciekawych właściwości, jak dla mnie nic ino budować, tylko prawko by wpadało zrobić
@@nietypowerozwiazania1659 Nie 150 kg, tylko 115 kg, i nie prawo unijne, tylko polskie przepisy. Prawo unijne nie obejmuje niecertyfikowanych urządzeń latających, nie będących pod nadzorem EASA. Każdy kraj ma własne przepisy w tej materii. A nie jest łatwo zrobić tak lekkiego wiatrakowca czy samolotu, motolotnię już łatwiej. Drugim ograniczeniem jest masa startowa 200 kg, czyli na paliwo i pilota zostaje 85 kg..., chyba, że się zrobi lżejszy sam wiatrakowiec. Ale trzeba by użyć kompozytu węglowego albo wysokowytrzymałych stopów aluminium, a nie jest łatwo je zdobyć. Przede wszystkim trzeba się znać na obliczeniach obciążeń i wytrzymałości konstrukcji lotniczych. Tu nie robi się "na oko" , bo będzie za ciężkie, a i jeszcze nie tam dany materiał, gdzie potrzeba (czyli za ciężkie i do tego nie wytrzymałe)
Niektórzy twierdzą, że wiatrakowiec lata tylko dlatego, że jest tak brzydki i gdy podczas rozbiegu podskoczy na jakiejś nierówności, to ziemia nie chce go z powrotem przyjąć i musi polecieć ;-)
W Polsce takie nauki jazdy to tylko na parkingach marketów po zamknięciu. Do tej pory na tych parkingach chłopaki upalali gumy a teraz można by wiatrakowcem uciekać przed ochroną.
Widać inspirację po niespodziewanym lądowaniu awionetki na sąsiednim polu i problemami z ponownym startem. A na brak miejsc do startu i nauki nie należy narzekać, sam miałem okazję pojeździć po nieużywanym pasie lotniska chyba wojskowego na motocyklu, to tam pierwszy raz jechałem nim 224 km/h (wg licznika, pewnie było pare km/h mniej). Jak to taki krótki start to kawałek drogi polnej szutrowej powinien wystarczyć. A gdyby tak połączyć wiatrakowiec z pływakami - każdy zbiornik wody byłby pasem startowym. To lekka konstrukcja, może sam pan coś wymodzisz? Pomysł jest!
Siemka mam taką prośbę czy może nagrać film gdzie wytłumaczysz jak działa to górne śmigło skoro nie jest napędzane silnikiem bardzo chętnie bym się dowiedział lepiej jak to działa
@Malinowy Gościu mg Było to tłumaczone na filmie, zobacz fragment z rozrusznikiem przy wirniku na jednym z rozwiązań, albo na tych zestawach z usa jak gość ręcznie rozpędza śmigło.
@@nietypowerozwiazania1659 Dało by radę poza odchudzaniem 🙂 Jeżeli chodzi o obroty na minutę i ogólnie moc silnika jaki z czego by był najlepszy może od skutera 2 t by się nadał ?
@@burylis5333 Moc potrzebna do lotu ultralekkiego wiatrakowca to kilkadziesiąt KM. Np. wiatrakowiec JK-2 Nano, bardzo lekki, o masie startowej 200 kg, ma silnik Polini 36 KM. Wiatrakowce dwuosobowe to już moc ponad 100 KM. Najczęściej laicy nie zdają sobie sprawy, ile mocy potrzeba do lotu. Np. zwykle mają moc :napęd do paralotni to 15-25 KM, bardzo lekka motolotnia jednoosobowa - 25-30 KM, motolotnia dwuosobowa 45-100 KM (zwykle silniki Rotax), samolot ultralekki 65-100 KM (silniki Rotax). Wiatrakowiec potrzebuje więcej mocy od motolotni lub samolotu o podobnej masie startowej, a tą regulują przepisy. W uproszczeniu -nie wymagające świadectw kwalifikacji (tzw. UL-115 - 200 kg, ultralekkie jednoosobowe 300 kg, dwuosobowe 450- -472,5 kg, dwuosobowe budowy amatorskiej 600 kg.
@@nietypowerozwiazania1659 Bardzo niedoskonałym "szybowcem". Doskonałość szybowców wyczynowych to ponad 40, szkolnych ok. 27, nowoczesnych samolotów UL ok.10-15, a wiatrakowca ~3. (Doskonałość to odległość jaką przeleci statek powietrzny bez napędu w spokojnym powietrzu z jednostki wysokości np. przy doskonałości 10, ze stu metrów przeleci 1000 m) Jak widać wiatrakowiec nie daje dużego manewru do szukania miejsca lądowania. Ale potrzebuje bardzo mało miejsca do lądowania - dobieg to kilka metrów, musi być jeszcze brak przeszkód na podejściu, ostatecznie można lądować prawie pionowo, ale nie jest to łatwe ani bezpieczne.
@@nietypowerozwiazania1659 domyślam się po filmach, lecz moje przypuszczenia mogą być zmylne. Szkoda, że nie masz żadnego mejla 😅 byśmy się umówili prywatnie. Jak widzisz jakieś rozwiązanie daj znać.
idealne warunki na takie cóś sa w Beskidach ,ale jeden z pilotów na Górze Żar odniósł się ,krytycznie do wiatrakowców ,komentując iż są bardzo niebezpieczne .
Te robione na hurra do najbezpieczniejszych nie należą, ale zrobione zgodnie ze sztuką należą do łatwych w pilotażu i bezpiecznych. Łatwiejsza jest już tylko paralotnia.
Właśnie są bezpieczne ze względu na swoją wagę i mniej skomplikowanej konstrukcji samej w sobie. Oczywiście mowa Tutaj o wiatrakowcach budowanych i projektowanych przez profesjonalne firmy.
@@nietypowerozwiazania1659 Oj nie tylko silnik. Wiatrakowce mają właśnie złą renomę ze względu na wypadki lotnicze własnej konstrukcji. W czasie lotu występują różne siły zginające, skrętne etc. Lepiej żeby taki element nie był z drzwi od stodoły. Bo lotnictwo błędów nie wybacza :)
@@ozix96 hehe , bywa , jak ktoś z byle czego robi łopaty , a słyszałeś by rozpadł się wirnik Averso lub Ken Brocka ? może masz gdzieś jakieś info co dokładnie się stało ?
Widziałeś komentarze pod awaryjnym ładowaniem typu że jak w wiatrakowca zgaśnie siñnik to spadnie ? To już wiesz dlaczego wyklad a wiatrakowce bardzo lubię :)
genialne w swojej prostocie!
Dziękuję za rzetelny materiał i poświęcony na niego czas.
Życzę zdrowia i czekam z niecierpliwością na kolejny NIETYP
Wspaniały film nareszcie ktoś wytłumaczył jak to działa wielkie dzięki
Witam mam pytanie. Jakiego uprawnienia potrzebuje jeżeli chciałbym zbudować wiatrakowiec przykładowo z PZL 104 Wilga i czy jest to legalne w Polsce oraz jaka procedura rejestracji jest?
Świetny materiał
Cześć. Ciekawy materiał i same ważne informacje. Tego się można spodziewać po osobie, która powinna mieć na drugie imię "Konkret". Dzięki za film. Pozdro
Powiem że jak interesują mnie maszyny budowlane, to ten film zainteresował mnie od początku do końca. Fajne te Twoje filmiki. 😊Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia. Jurek
Fajny temat. Nie miałem pojęcia o takich maszynach a tu proszę ! Bardzo tobie dziękuję za materiał.
to tak.... aluminium już zgromadziłeś, silniki i przekładnie masz, no to kiedy zobaczymy wiatrakowiec Made In Robert?
Podobno już stoi w hangarze tylko jeszcze bez wirnika ;-)
Powiem Ci że prostota konstrukcji aż się prosi o budowę. Latam dronem, kolejny krok również przede mną. No kręci mi to w głowie no...
@@DamianB_784 Też latam już z 8 lat i nie mam kompana na motolotnie. Za swojego pierwszego drona dałem tyle co teraz kupiłbym skrzydło albo napęd :)
@@DamianB_784 Na blogu autogyro-wiatrakowiec.blogspot.com/ facet opisuje budowę prostego wiatrakowca, która trwa już kilka ładnych lat. Poczytaj sobie, to zobaczysz, jakie to "proste".
@@laserniebieski768 ciekawy blog
Dziękuję za ciekawy film.
teoretycznie czapka ze śmigłem powinna dać podobne efekty ale tylko teoretycznie :)
Super odcinek. Ogladałem z ciekawoscia
Super
Fajnie było by tak pofruwac.
POZDRAWIAM
Zajebista sprawa z tym wiatrakowcem, lepiej niż z motolotnią
Pozdrawiam ! Wspaniały material
Kiedy można sie spodziewać odcinka z budowy takiego czegoś ? :)
Bardzo fajny odcinek.
Generalnie to bardzo fajna maszyna, relatywnie prosta i bezpieczna w lataniu. Ciekawa sprawa w sumie :)
Pięć lat temu podczas pobytu w Niemczech miałem tą możliwość pomacac takie autozyro do samodzielnego montażu jak w firmie chociaż było w kiepskim stanie i bez silnika. Szkoda że go nie przytulilem
No i mamy poradnik😀👍👍👍👍👍👍👍👍👍✌️✌️✌️
I znow sie czegos ciekawego dowiedzialem, wiedzialem ze sa wiatrakowce, ale zasady dzialania nie znalem, dzieki za film.
Cześć czekam na więcej
Bardzo ciekawy materiał
Super materiał.
Genialnie :)
Oooo bardzo dobra robota!
Czekam na pierwszy odcinek z budowy ;)
Juan de la Cierva was an out-of-the-box thinking genius. He asked the question, “Why do the passengers have to travel at the same speed as the wing?” And he set forth and solved the challenges and enabled rotary wings to successfully fly. Pure genius.
It was only a few scant years after the first powered flight that la Cierva had those thoughts. All aviators and designers realized at the time was if you flew too slow, you fell.
It was not until Stinson, a pilot from Texas found himself in a death spin. Not wanting to linger for days in the poor hospitals of the day then die as he had seen his friends do, he pushed the stick forward to hasten the ground and to his amazement the spin stopped and he recovered. Being the dare devil he was, he climbed his airplane to an adequate height and spun the old bi plane again. Repeating his forward stick and I’m sure stomping on the highest rudder peddle he was successful again.
The army air corps was training new pilots in San Antonio Texas and Stinson wanted a job. He landed his well used airplane and strutting up to the formation of cadets and to the officer in charge, he offered his services. He was mocked and laughed then ordered to leave.
Stinson took off and climbed directly above the airfield and demonstrated his spin. He had their attention. Down and down he went the at the last moment forward with the stick and opposite rudder he saved the airplane. Not to let them think it was luck not skill, He climbed once again and showed them what he knew and they did not.
He landed and was hired on the spot. Stinson went on to design and build many fine aircraft although his sister was the reason the company was successful.
I personally owned a 1947 Stinson 108-1 when I was younger. She was a fine flyer. Thank you for tolerance of my English. We are all brothers of the air.
Super film
1:31 To chyba Piotr Adamczyk:))
Cześć, ciekawy materiał 👍 👊
Dziękuję 😉
Nu i polecjał~czak ma być. Dziękujemy my oglądający🤗
Fajny sprzęt 😉
Fajna maszynka do zabawy 🤩
Super!
Kurcze trochę strach jak nad głową wiruje takie śmigło bez żadnej osłony, wiem wiem przesadzam pewnie ale już tak mam ;)
Fajny film, odskocznia od całego tygodnia pracy i gonitwy. Pozdrawiam
To kiedy zaczyna pan budowę ??
Kiedyś trafiłem opis wiatrakowca w książce z lat 50 o lotnictwie którą kumpel miał wyrzuconą do spalenia, zdziwiłem się że coś takiego ma prawo latać i zacząłem szperać i rzeczywiście nie tylko istnieje to nadal jest produkowane, no i ma wiele ciekawych właściwości, jak dla mnie nic ino budować, tylko prawko by wpadało zrobić
To zależy , jak maszyna ma poniżej 150 kg masy własnej to tylko szkolenie u kogoś kto umie latać , żadnych certyfikatów itp , prawo unijne od 2014r
@@nietypowerozwiazania1659 Nie 150 kg, tylko 115 kg, i nie prawo unijne, tylko polskie przepisy. Prawo unijne nie obejmuje niecertyfikowanych urządzeń latających, nie będących pod nadzorem EASA. Każdy kraj ma własne przepisy w tej materii. A nie jest łatwo zrobić tak lekkiego wiatrakowca czy samolotu, motolotnię już łatwiej. Drugim ograniczeniem jest masa startowa 200 kg, czyli na paliwo i pilota zostaje 85 kg..., chyba, że się zrobi lżejszy sam wiatrakowiec. Ale trzeba by użyć kompozytu węglowego albo wysokowytrzymałych stopów aluminium, a nie jest łatwo je zdobyć. Przede wszystkim trzeba się znać na obliczeniach obciążeń i wytrzymałości konstrukcji lotniczych. Tu nie robi się "na oko" , bo będzie za ciężkie, a i jeszcze nie tam dany materiał, gdzie potrzeba (czyli za ciężkie i do tego nie wytrzymałe)
@@laserniebieski768 czytałem gdzieś ze to wynik dyrektyw unijnych
Niektórzy twierdzą, że wiatrakowiec lata tylko dlatego, że jest tak brzydki i gdy podczas rozbiegu podskoczy na jakiejś nierówności, to ziemia nie chce go z powrotem przyjąć i musi polecieć ;-)
@@laserniebieski768 A więc taka jest tajemnica buddyjskich mnichów xD
Coś czuje że za kilka dni pojawi się u ciebie odcinek "wiatrakowiec własnej roboty"
Panie Robercie następny projekt to będzie wiatrakowiec?
W Polsce takie nauki jazdy to tylko na parkingach marketów po zamknięciu. Do tej pory na tych parkingach chłopaki upalali gumy a teraz można by wiatrakowcem uciekać przed ochroną.
Widać inspirację po niespodziewanym lądowaniu awionetki na sąsiednim polu i problemami z ponownym startem.
A na brak miejsc do startu i nauki nie należy narzekać, sam miałem okazję pojeździć po nieużywanym pasie lotniska chyba wojskowego na motocyklu, to tam pierwszy raz jechałem nim 224 km/h (wg licznika, pewnie było pare km/h mniej). Jak to taki krótki start to kawałek drogi polnej szutrowej powinien wystarczyć. A gdyby tak połączyć wiatrakowiec z pływakami - każdy zbiornik wody byłby pasem startowym. To lekka konstrukcja, może sam pan coś wymodzisz? Pomysł jest!
to już zrobione ale podoba mi się :) myślałem o tym bardzo poważnie , zobacz :
th-cam.com/video/Dr7rn8OvOQo/w-d-xo.html&ab_channel=jpkrucker
Co by nie powiedzieć bardzo podobny do śmigłowca
Siemka mam taką prośbę czy może nagrać film gdzie wytłumaczysz jak działa to górne śmigło skoro nie jest napędzane silnikiem bardzo chętnie bym się dowiedział lepiej jak to działa
Pęd powietrza je napędza, to tak jakbyś jechał na rowerze z wiatraczkiem.
Identycznie jak wiatrak , stały kat natarcia łopat , przyrządami sterowniczymi zmieniasz kat calej płaszczyzny wirnika
@Malinowy Gościu mg Było to tłumaczone na filmie, zobacz fragment z rozrusznikiem przy wirniku na jednym z rozwiązań, albo na tych zestawach z usa jak gość ręcznie rozpędza śmigło.
No to rozumiem że niedługo ruszamy z budową tak?! No I to rozumiem 😁
Prędzej wiatrakowiec powstanie niż tracker 🤣
👇
Pozdrawiam
Kiedy zaczynasz budowę?
Najpierw tracker :)
Gdzie odcinek z dzisiaj
dzisiaj
A czy silnik do wirnika pchającego nada się z piły lub kosy spalinowej ?
Jak zbudujesz wszystko z kewlaru a sam odchudzasz się do 20kg to jest szansa
@@nietypowerozwiazania1659 Dało by radę poza odchudzaniem 🙂 Jeżeli chodzi o obroty na minutę i ogólnie moc silnika jaki z czego by był najlepszy może od skutera 2 t by się nadał ?
Zrób wszystko oprócz wirnika nośnego i przetestuj :)
Jako jeździło
@@burylis5333 Moc potrzebna do lotu ultralekkiego wiatrakowca to kilkadziesiąt KM. Np.
wiatrakowiec JK-2 Nano, bardzo lekki, o masie startowej 200 kg, ma silnik Polini 36 KM. Wiatrakowce dwuosobowe to już moc ponad 100 KM. Najczęściej laicy nie zdają sobie sprawy, ile mocy potrzeba do lotu. Np. zwykle mają moc :napęd do paralotni to 15-25 KM, bardzo lekka motolotnia jednoosobowa - 25-30 KM, motolotnia dwuosobowa 45-100 KM (zwykle silniki Rotax), samolot ultralekki 65-100 KM (silniki Rotax). Wiatrakowiec potrzebuje więcej mocy od motolotni lub samolotu o podobnej masie startowej, a tą regulują przepisy. W uproszczeniu -nie wymagające świadectw kwalifikacji (tzw. UL-115 - 200 kg, ultralekkie jednoosobowe 300 kg, dwuosobowe 450- -472,5 kg, dwuosobowe budowy amatorskiej 600 kg.
A co się stanie jeśli w powietrzu zgaśnie silnik pchający?
Być może motolotnia jest bezpieczniejsza.
To samo co z szybowcem
@@nietypowerozwiazania1659 Czyli ten poziomy wirnik będzie się obracał?
@@nietypowerozwiazania1659 Bardzo niedoskonałym "szybowcem". Doskonałość szybowców wyczynowych to ponad 40, szkolnych ok. 27, nowoczesnych samolotów UL ok.10-15, a wiatrakowca ~3. (Doskonałość to odległość jaką przeleci statek powietrzny bez napędu w spokojnym powietrzu z jednostki wysokości np. przy doskonałości 10, ze stu metrów przeleci 1000 m) Jak widać wiatrakowiec nie daje dużego manewru do szukania miejsca lądowania. Ale potrzebuje bardzo mało miejsca do lądowania - dobieg to kilka metrów, musi być jeszcze brak przeszkód na podejściu, ostatecznie można lądować prawie pionowo, ale nie jest to łatwe ani bezpieczne.
Coś mi to przypomina film Mad Max
Witam :-)
Привет! byłoby dobrze zrób drona na takiej zasadzie i dostarczyć ładunki =)))
Podobno strasznie trzęsie podczas lotu.
Cześć, co powiesz na jakieś spotkanie
Chyba między 22a6
@@nietypowerozwiazania1659 spoko nie dziś, ale jesteś bardzo pozytywnym. Z miłą chęcią zamienił bym przysłowiowe dwa zdania 😅
@@pablo8999 za 2-3 tyg bo teraz mam młyn , jak wiesz gdzie mieszkam to atakuj
@@nietypowerozwiazania1659 domyślam się po filmach, lecz moje przypuszczenia mogą być zmylne. Szkoda, że nie masz żadnego mejla 😅 byśmy się umówili prywatnie. Jak widzisz jakieś rozwiązanie daj znać.
@@pablo8999 mail jest na kanale :)
Ciekawe czy bedzie filmik o Twojej latającej maszynie... hmm... :-)
Hehe
@@kamilkamil966 żółty z początku filmu już sporo czasu u mnie leżakuje :) remont budowa praca dzieci nie było kiedy się tym zając :)
podobno dobry lotnik to na drzwiach od stodoły potrafi latać
jak ma dobry silnik :)
zimą na jeziorze trenować. a... już nie ma zim.
ależ ten dziadek wyczadził!
👍👍👍
Swoją drogą ciekawe czy jak by coś takiego ...skleić ...mozna by było poruszać sie tym legalnie ? Chodzi mi o samoróbke.
da się
@@nietypowerozwiazania1659 więc trzeba to zrobić.
Zbudoj taki masz łeb nie od parady dasz radę
Pokaż jak lata Twój
No i teraz będzie budowany na kanale? Haha
Już jest zbudowany ale nie oblatany :)
CZAS SIĘ CHYBA WYPOSAŻYĆ W GO PRO!
No ale zrób taki ziomus, ty to ogsrniesz :D
👍
ZAwsze trafiam na 30 min po wstawieniu Jest!
Trendak robi takie maszyny
1:35 jakbym widział Adamczyka w kasku🤭
idealne warunki na takie cóś sa w Beskidach ,ale jeden z pilotów na Górze Żar odniósł się ,krytycznie do wiatrakowców ,komentując iż są bardzo niebezpieczne .
Te robione na hurra do najbezpieczniejszych nie należą, ale zrobione zgodnie ze sztuką należą do łatwych w pilotażu i bezpiecznych. Łatwiejsza jest już tylko paralotnia.
Właśnie są bezpieczne ze względu na swoją wagę i mniej skomplikowanej konstrukcji samej w sobie. Oczywiście mowa Tutaj o wiatrakowcach budowanych i projektowanych przez profesjonalne firmy.
Porzekadło lotnicze mówi że jak masz dobry silnik to i na drzwiach od hangaru polecisz
@@nietypowerozwiazania1659 Oj nie tylko silnik. Wiatrakowce mają właśnie złą renomę ze względu na wypadki lotnicze własnej konstrukcji. W czasie lotu występują różne siły zginające, skrętne etc. Lepiej żeby taki element nie był z drzwi od stodoły. Bo lotnictwo błędów nie wybacza :)
@@ozix96 hehe , bywa , jak ktoś z byle czego robi łopaty , a słyszałeś by rozpadł się wirnik Averso lub Ken Brocka ? może masz gdzieś jakieś info co dokładnie się stało ?
CLIFF DAWIS OBEJRZYJ I ZBUDUJ 😋😋😋
wystarczy mi żółty z początku filmu
To bardziej wykład wszech obecne dostępne informacje.... Niż nietypowe rozwiązania
Widziałeś komentarze pod awaryjnym ładowaniem typu że jak w wiatrakowca zgaśnie siñnik to spadnie ? To już wiesz dlaczego wyklad a wiatrakowce bardzo lubię :)
challenge: jak zbudujesz wiatrakowiec ze złomu to wpłacę 10000 na wośp.
Nuda,nuda,nuda...dawaj koty!
Nie chciały latać ,:)
@@nietypowerozwiazania1659 Objadły się cukini?
Myszy :)