Негативна та позитивна свобода (І. Берлін). Як нам говорити про свободу?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 ส.ค. 2024
  • 💰Підтримати канал:
    ⚫️ монобанка:
    send.monobank.ua/jar/2YGr5TPLVN
    ☕️ Buy Me a Coffee
    www.buymeacoffee.com/vsevolod...
    🔵 WAY FOR PAY
    secure.wayforpay.com/button/b...
    ⚪️ Patreon
    / vsevolodkhoma
    👹Мій проєкт CENSURA (обговорення новин, філософські читання, дискусійний клуб):
    t.me/+xXN9dHhdfvZlYTdi
    🔴Соціальні мережі
    Telegram: t.me/vsevolodkhoma
    Instagram: @vsevolod_khoma
    TikTok: www.tiktok.com/@k.h.o.m.aaa
    Свобода це одна з наших головних цінностей. Ми знаємо коли вона в нас є, а коли в нас її забирають.
    Але чи можемо ми сказати про свободу щось суттєве? Як про неї взагалі можна говорити і не бути базікалом, що розкидається метафорами?
    Спробуємо відповісти на ці питання, проаналізувавши міркування політичного філософа Ісаї Берліна.
    📚 Література:
    1) (укр) Ісая Берлін «Дві концепції свободи» (в «Чотири есе про свободу»)
    2) (англ) Isaiah Berlin “Two concepts of liberty”
    Таймкоди
    00:00 Вступне слово
    03:04 Чому варто говорити про свободу?
    05:52 Ісая Берлін: дві концепції свободи
    07:34 Визначення негативної свободи
    10:55 Визначення позитивної свободи
    13:22 Перспективи свободи
    17:46 Свобода і підхід спроможностей
    21:34 Заключне слово

ความคิดเห็น • 23

  • @user-kp4lg8lw2k
    @user-kp4lg8lw2k 2 ปีที่แล้ว +7

    Ісая Берлін і Всеволод Вінниця про людину та свободу.

  • @user-lo4zy2dm5q
    @user-lo4zy2dm5q 2 ปีที่แล้ว +7

    Під час прослуховування дуже хочеться сісти на каремат із термосом у руках, і та, вдягнути футболку із лого)))

    • @Censuraeducation
      @Censuraeducation  2 ปีที่แล้ว +1

      Влітку всім в Славське в обов’язковому порядку!

    • @user-lo4zy2dm5q
      @user-lo4zy2dm5q 2 ปีที่แล้ว

      @@Censuraeducation Ловлю на слові)

  • @ViktoriiaSeveryn
    @ViktoriiaSeveryn 2 ปีที่แล้ว +4

    Сєва, дякую за простір для подумати!
    Як на мене, свобода - це такий стан, де людина може повною мірою ухвалювати рішення щодо свого життя та нести відповідальність за власні рішення. А держава має забезпечувати невтручання у цей процес+створювати можливості для реалізації можливостей людини.
    Розмежовувати свободу позитивну та негативну доречно на концептуальному рівні. Але не на практичному, імхо.

    • @Censuraeducation
      @Censuraeducation  2 ปีที่แล้ว +1

      Згоден. Гадаю, що тобі сподобаються аргументи теорії справедливості Марти Нусбаум))

  • @stabox5507
    @stabox5507 ปีที่แล้ว +2

    Дякую за цікавий контент, як раз такий шукав а тут ще й на українській мові, дякую вам!

    • @Censuraeducation
      @Censuraeducation  ปีที่แล้ว +1

      Сподіваюсь, що скоро його буде більше)

  • @yevgeniyamaskayeva7320
    @yevgeniyamaskayeva7320 2 ปีที่แล้ว +1

    Всеволоде, дякую за цікаве подання цієї теми

    • @Censuraeducation
      @Censuraeducation  2 ปีที่แล้ว

      Радий, що знайшли цей матеріал корисним. Продовження тут:
      th-cam.com/video/pz8gm7txio8/w-d-xo.html

  • @oleksiiriasnyi5734
    @oleksiiriasnyi5734 2 ปีที่แล้ว +1

    Дякую за якісний контент!

  • @yuliiatkachyk
    @yuliiatkachyk 2 ปีที่แล้ว +2

    Дякую за відео, Сєва! Тема нагадала курси з прав людини і спонукала глибше покопатися в теорії)

    • @yuliiatkachyk
      @yuliiatkachyk 2 ปีที่แล้ว +1

      Щодо твого питання - чи варто зберігати поділ на свободу позитивну і негативну? Мені здається, як теоретична складова поняття свободи цей поділ може залишатися, оскільки свобода по факту завжди буде перевищувати будь-які концептуальні спроби її схопити (Можливо, коли я обдумаю те, що сказала детальніше, то зміню думку, але поки так).

    • @Censuraeducation
      @Censuraeducation  2 ปีที่แล้ว

      @@yuliiatkachyk тобі може все ж позитивна свобода?))

  • @Proffesor123
    @Proffesor123 2 ปีที่แล้ว +2

    Супер!!!)))

  • @ViktoriiaSeveryn
    @ViktoriiaSeveryn 2 ปีที่แล้ว +3

    А ще про пандемію, автократії та демократії
    Багато досліджень свідчать, що автократії можуть краще впоратися з інфекційними захворюванням. А от демократії краще дають раду неінфекційним (діабет, серцево-судинні хвороби). Бо це про публічні блага

  • @artemiismirnov6964
    @artemiismirnov6964 2 ปีที่แล้ว +3

    Приветик, послушал, решил поддержать дискуссию, раз уж пошло такое дело)
    Будет немного бессвязно
    Про свободу. Я хотел написать немного о том, что мне кажется, что концепции позитивной и негативной свободы не являются устаревшими, а скорее просто могут быть слишком широко интерпретированы, да так что теряют какой-то конкретный смысл. И так это было всегда. Потому что это можно применить, как к политической философии, так например, и к условной философии жизни (Ницше), и к популярной психологии в стиле неомарксизма (Фромм).
    Я хорошо помню, что и для Ницше и для Фромма аспект позитивной свободы и самореализации всегда играл наибольшую роль и вообще означал определенную взрослость индивида, который может принимать на себя ответственность и быть полноправным членом общества (может не для Ницше, конечно, тут не знаю) .
    А от той же Ханны Арендт (которая сейчас актуальна как никогда) мы знаем, что все таки определенная политическая осознанность, которая связана в том числе и с индивидуальной самореализацией (и поощрением этой реализации со стороны государства), играет одну из ключевых ролей в недопущении тоталитарных режимов, поскольку они в основном ставят на массовость.
    Поэтому мне лично кажется, что откидывать идею позитивной свободы совсем было бы немного не верно (да и чего мне кажется все таки в истории не произошло). У идеологических режимов было слишком много разных причин и формальных оправданий - наука и биология, законы истории, законы природы, романтическое влияние с его культом личности и вниманием к национальной тематики, и конечно какая-то объединительная идея, будь-то класс или раса или нация.
    Все они делали ставку на то, что знают истинное положение вещей - истинные законы истории и природы, а с этим и истинное положение вещей в будущем, которое широким массам нужно только осознать, чтобы проникнуться своей метаисторической ролью.
    И тут конечно, забавно, что победил либерализм, который не требовал от людей никакой осознанной позиции по отношению к своему месту в истории. А с ним победила и концепция негативной свободы.
    Но уж точно не победила окончательно и только в очень широком смысле))
    После второй мировой же как раз и возникло недоверие к классическому свободному капитализму и либеральным реформам. Тогда многим казалось, что отсутствие планов и социальных гарантий, кризисы, безроботица и несправедливость распределения благ и были тем, что привело к войне. Так что социальные реформы были необходимы. И вообще, если раньше в государстве видели только защитника от внешних и внутренних угроз своим гражданам, то после второй мировой забота о благополучии населения тоже стала восприниматься его неотъемлимой частью. С этим же был связан такой успех социалистических партий (в той же Британии, например), которые пытались определенным образом прийти к стратегическому планированию и создании социальных гарантий, что совсем не соответствовало принципу негативной свободы. Наоборот, можно сказать, что это была попытка определенным образом помочь людям отойти от пережитого и помочь в плане самореализации, что и требовало большого включения государства в социальную жизнь.
    За этим, конечно, последовала ответная реакция (60-е, 70-е), но все же я бы точно не ассоциировал позитивную свободу только с тоталитаризмом и не говорил, что ее решили полностью изжить (чтобы ее изжить нужно быть либертарианцем, а эти эксперименты пока что плохо заканчивались)
    Я все ещё про свободу. Мне просто кажется, что две концепции Берлина очень удобны в качестве концептов, которые можно использовать для научных дискуссий по разным тематикам, но из-за своей широты они не слишком помогают для политической философии и вряд ли могли помочь и раньше. Так что может быть и правда стоило бы их заменить, но то про что ты рассказывал, мне кажется будет иметь ту же самую проблему, поскольку по сути означает то же самое, но в других словах.

    • @Censuraeducation
      @Censuraeducation  2 ปีที่แล้ว +3

      Артемій, я хочу, щоб так коментували всі) ❤️
      Свобода дійсно важила завжди, але ми бачимо, що лібералізм (в популярному розумінні) певною мірою узурпує це поняття. І за це його так багато хаять сьогодні. Але якщо в лібералізмі болото інтерпретацій, то як говорити про свободу сьогодні з точки зору марксизму чи консерватизму взагалі не дуже зрозуміло.
      Я сподіваюсь, що колись зроблю відео про Ролза. В нього є чудова ідея про те, як нам залишити за собою простір негативної свободи та водночас уможливити позитивну свободу. Хоча він взагалі цими поняттями майже не оперував) Проте й там індивіду не ставиться за умову той чи той спосіб життя, бо всі ми вільні й можемо самі обирати як жити.На жаль, ролзів «розумний плюралізм» теж є пустим та інструментальним.
      А от підхід спроможностей Нусбаум зберігає автономію індивіда, але через своє аристотеліанське забарвлення дає можливість нам говорити про речі, які нас об’єднують.
      І це про позитивну свободу. Але не обов’язково окремої групи. Радше в загальногромадянському сенсі. Тут ми побачимо, що не стається інтерпретаційного хаосу, бо задана початкова точка - 10 базових спроможностей. Я буду говорити про це у наступному відео.
      Нахабно додам, що через Нусбаум можна навіть вийти на тему онтологічної картини Тейлора, адже спроможності - це про наші практики.
      П.С. Буду ще в наступних відео критикувати бідну негативну свободу лібертаріанців) Зокрема на прикладі екологічної кризи.
      П.П.С. Ну й ще думаю зробити продовження сьогоднішнього відео і розповісти про Петтіта, який пропонує замість двох концецій свободи говорити про свободу як недомінування / недомінацію.
      Бережи себе й чекаю на продовження нашої розмови)

    • @artemiismirnov6964
      @artemiismirnov6964 2 ปีที่แล้ว +2

      @@Censuraeducation Круто! Ролза я ще пам'ятаю, а на Нусбаум ні як не вистачало часу (і зараз, нажаль, також), тож чекаю на наступні відео. Також бережи себе! Успіхів та натхнення у продовженні розвитку каналу!

  • @nazariihirych328
    @nazariihirych328 2 ปีที่แล้ว +2

    Мені здається свободу можна визначити як "стан, внутрішніх та зовнішніх речей, який сприяє втіленню людської природи". І тоді, дискусію про свободи можга продовжити в сфері філософської антропології -- а що ж таке людина і її природа?
    Тобто, по моєму, відмінність між двома концепціями свободи витікає із різного бачення людини.

    • @Censuraeducation
      @Censuraeducation  2 ปีที่แล้ว +1

      Абсолютно! Негативна свобода - мінімальна концепція людської природи, позитивна свобода - широке визначення людської природи.