Aczkolwiek ten podcast to system. Oprócz wiedzy potrzebna jest chęć dzielenia się nią, elokwencja, dykcja. I logistyka. Zawsze najważniejsza jest logistyka.
Świetny macie ten kanał! Słucham po kolei odcinek za odcinkiem, szczególnie w samochodzie i nieraz siedzę jeszcze w tym aucie pod domem, by dokończyć. Pozdrawiam.
Przez kilka miesięcy nie słuchałem Waszych podkastów, ale po tym odcinku z przyjemnością stwierdzam, że nadal jest znakomicie i trzeba nadrobić zaległości :)
Bardzo dobry odcinek. To istotny element pierwszego etapu wojny niemiecko rosyjskiej, zaczyn kleski niemieckiej. I dobry komentarz do możliwości uzupelnieniowych ...
W tym 1941 roku Rosjanie mieli niesamowity rozmach w traceniu żołnierzy - milion tu, milion tam 🤔 . To nieposzanowanie życia żołnierza widać zresztą przez całą II wś- te wszystkie późniejsze sukcesy Żukowa- jak i obecnie.
Rok 1941 to w dużym stopniu śmiertelność jeńców . Co do Żukowa? Moz jakieś konkrety? I na koniec taka uwaga. Podczas kampanii wrześniowej na jednego zabitego Niemca przypadało prawie 4 żołnierzy polskich. Podczas wojny ZSRR z Niemcami na jednego zabitego Niemca przypadało mniej jak 4 czerwonoarmistów.
@@MAP1-234 Każdy historyk Ci powie, że u Żukowa nie było jakiegoś specjalnego kunsztu- tylko brutalna siła wynikająca z przewagi sprzętowej i ludzkiej . Liczył się tylko wynik.Dla przeciwwagi taki Rokossowski był bardziej utalentowanym dowódcą , ceniącym nawet jak na standardy rosyjskie życie żołnierza - on był głównodowodzącym w operacji Bagration, potem został zdjęty z dowództwa 1 Frontu Białoruskiego , bo jak to Polak ma zdobywać Berlin . A co do strat w 1941 , to nie napisałem że zginęli w walce. Morale wówczas było tak słabe w Armii Czerwonej , że tysiącami szli do niewoli. Jako odwrotny przykład podam wędrujący kocioł gen Nehringa w 1945, gdzie mimo otoczenia przez Rosjan Niemcy nie poddali się i przebili do swoich .
@@wojciechdolata5476 1. Nie każdy historyk tak twierdzi. 2. Rokossowski wcale nie był głównodowodzącym w operacji Bagration . Był dowódca jednego z frontów biorących w niej udział. To on wydawał rozkazy Żukowowi czy Wasilewskiemu czy może było na odwrót ? 3. Ale napisałeś, cytuje "W tym 1941 roku Rosjanie mieli niesamowity rozmach w traceniu żołnierzy - milion tu, milion tam" Za śmierć żołnierzy w niewoli to chyba nie odpowiadali? Podczas walk ilu zginęło w 1941 r?4. Podawali sie główne z braku chęci do walki ? Żadne odziały nie przebijały sie do swoich?
@@MAP1-234 Według moich informacji w 1941 na jednego zabitego Niemca przypadało ok10 Rosjan ale to była sytuacja kiedy Rosjanie byli słabsi a Niemcy ich napadli. Pozostaje kwestią otwartą jaki procent to byli jeńcy, ale ja myślę że jeńców liczono jednak osobno. Zdumienie budzi co innego W 1945 w sytuacji gigantycznej przewagi Armii Czerwonej na jednego zabitego Niemca wciąż przypadało 4 do 5 Rosjan. Po prostu rosyjska strategia i taktyka były nic niewarte, a żołnierzy traktowano przedmiotowo jak w armii carskiej. Co do Żukowa, podobno po pijaku chwalił się przed alianckimi generałami że w Armii Czerwonej nie potrzebują sprzętu do rozminowywania, bo jak jest poole minowe to się bierze sztrafbatalion (batalion karny) i pędzi na pole minowe i już - rozminowane. Jak się tak prowadzi wojnę to nic dziwnego że potem nikt nie może ustalić czy zginęło 20 czy 26 czy 30 milionów ludzi. No i dobrze, niech umierają milionami za matuszkę RoSSję Widocznie to lubią, a też na nic więcej nie zasługują
@@Olaf-ti7iy 1. Podobno po pijaku się chwalił. Ale tylko podobno. Jak nie kojarzysz kontekstu , to może lepiej sie nie wypowiadaj w tej kwestii. Poza tym oddziały karne( bataliony i kompanie karne) podlegały bezpośrednio dowództwu armii. Żaden np dowódca dywizji bez zgody dowódca armii nie mógł użyć jednostek karnych. 2. Cytuję:"Jak się tak prowadzi wojnę to nic dziwnego że potem nikt nie może ustalić czy zginęło 20 czy 26 czy 30 milionów ludzi" A wiesz ile zginęło Polaków podczas II WŚ, Ta liczba 6 mln to liczba wzięta z sufitu, . Straty osobowe ZSRR w przybliżeniu są już ustalone, a ty piszesz tak, jakby za śmierć cywili w ZSRR odpowiadały działania ACZ. Śmierć kilkunastu milinów cywili spowodowana była taką a nie inną metoda prowadzenia wojny?
Świetnie przedstawione. Zabrakło mi tylko wzmianki o takich czynnikach jak budowanie partyzantki (która jesienią już dała się we znaki niemieckiej logistyce) i znaczenia kluczowych linii kolejowych, o które rosjanie już bardzo dbali, żeby ich nie dać przerwać. Odnośnie odpowiedzialności gen, to Stalin chciał ich potraktować jak Pawlova ale Żukow ich uchronił. Pozdrawiam
Jako, że zbliża się rocznica operacji Uran to może nagracie coś w najbliższej przyszłości o Stalingradzie? Ciekaw jestem Waszego spojrzenia na te bitwę ;)
Wystarczy zerknąć na mape zasięgu władzy bolszewickiej w 1919 r kiedy kontrolowali najmniejszy obszar i sie pomimo to utrzymali żeby wiedzieć jaki obszar trzeba było zająć żeby powalić Sowiety. Niemcy bawili sie w walke po kątach jak Biali kiedy Mrowisko wysyłało na nich kolejne armie
Wspaniały film na ten temat czekałam od dawna. Po prostu , Niemcy powinni zając Moskwę latem a nie dopiero w październiku . Moskwa była dużym ośrodkiem przemysłowym i drogi zawsze będą prowadziły do stolicy. Po zniszczeniu sił w centrum Rosji, można byłoby odesłać siły na północ i południe . Zdobyć nie tylko Kijów ale i całą Ukrainę z Krymem. Leningrad też był ważny , bo to dawna stolica i jedyne duże miasto nad Bałtykiem. Jego zdobycie odcina Rosję od Bałtyku, i umożliwia bezpieczne szkolenie załóg U-botów. Logistyka jest istotna , ale łatwo Niemcy mogliby straty w piechocie uzupełnić, przez rekrutacje do wojsk ludności podbitej . W końcu jeśli ZSRR upadnie Niemcy zawsze potem będą mogli wprowadzać swoją utopie Lebensraum . Co do Napoleona , to on błędnie założył ze wykarmi swoją armię w Rosji, chyba nie czytał o wojnie i wyprawie Karola XII na Rosję.Zresztą Guderian nawet narzekał że nie ma futer dla wojska. Najlepiej było zawiesić operację o czekać na atak ich wykrwawić wroga , w końcu to już tylko 100 km. Zrobicie film o Operacji Walkiria jestem ciekawa czy się uda!
@@Ben_Sahar Po zdobyciu Smoleńska , który jest bramą na Moskwę w połowie lipca, trzeba było zgromadzić zaopatrzenie i podjąć decyzje o kontynuowaniu natarcia. Uderzenie w centrum daje przewagę atakującym.
@@marlenakranc1279 atak na moskwe nie byl mozliwy logistycznie, no i co by im to dalo? przeniesliby stolice do stalingradu plus mieliby milion żołnierzy wiecej bo kocioł kijowski by nie powstał
@@ryszardszewczyk9874 To raczej trudne do realizacji bo walczyli z Grupa Armii Południe. Zajęcie Moskwy latem było możliwe mimo osłabieniu wojsk niemieckich. Po jej zdobyciu można było uderzyć na północ i południe by front wyrównać. Wiadomo że Niemcy wojny by nie wygrali w 1941. Ale dzięki temu osiągnęliby kilka pierwotnych celów.
Generalnie bardzo merytorycznie. Gratuluję. Moja uwaga jest tylko taka że społeczeństwo sowieckie było mocno zmilitaryzowane. Stąd ogromne rezerwy ludzkie.
Dzień dobry. Nurtuje mnie od zawsze pytanie co by było gdyby Niemcy zdobyli Moskwę. Czy wogole to by coś zmieniło czy wręcz przeciwnie. Znamy losy Napoleona... może byście panowie kiedyś o tym odcinek zrobili. Chętnie bym posłuchał waszych rozważań na ten temat. Pozdrawiam !
Parafrazując Mariusza Pudzianowskiego: to by nic nie dało, nie dało by nic xd. II wojne światową wygrały fabryki USA i ZSRR, połączone potencjały przemysłowe, ludzkie, wojskowe Aliantów były wielokrotnie większe niż państw Osi. Upadek Moskwy nic by nie zmienił.
@@dagobertmagierski6504 zdobycie Moskwy wiele by zmieniło , Moskwa to było centrum komunikacyjne zsrr chociażby nie wspominając o czynniku psychologicznym. Moim zdaniem, gdyby upadła Moskwa sowieci przegraliby wojnę z Niemcami
@@ryszardszewczyk9874 Odpowiedz sobie na pytanie dlaczego Sowieci mieli by tak po prostu ,,oddać" Moskwę dojczom bez walki Oblężenie Leningradu i Stalingradu skończyły się klęskami, walki o Moskwę byłaby bardziej zażarta niż jakakolwiek inna bitwa frontu wschodniego Przy niewydolnej logistyce i wydłużonych liniach zaopatrzeniowych...
No cóż by powiedzieć o operacji Tajfun? Ogółem wiadomo wina Hitlera w decyzjach operacyjnych jest ewidentna, zwłaszcza w szeroko pojętym ataku na ZSRR, jednakże musimy ograniczyć wypowiedź do samej operacji Tajfun, co Niemcy zrobili dobrze, co źle.. No pierwszy etap w zasadzie spektakularny, bez jakichkolwiek zastrzeżeń.. oprócz logistyki która była obliczona przez OKW na 600 km w głąb ZSRR, i właśnie po tym spektakularnym sukcesie pod Wiaźmą i Briańskiem linie wydłużyły się o kolejne 200 km, po czym doszło do załamania się zaopatrywania armii Niemieckiej dosłownie we wszystko, do tego dochodzi decyzja Hitlera o nie przekazywaniu sprzętu do jednostek liniowych tylko powoływaniu nowych decyzji pancernych. 7 października zaczynają się deszcze przechodzące w Rasputice. 10 października kotły są już szczelnie zamknięte. Wehrmacht wciąż idzie do przodu. Jednakże od połowy października błoto skutecznie niweluje postępy i logistykę. 31 października następuje pauza operacyjna. 1 listopada świeży chleb jest dowożony z odległosci 50 kilometrów! A dywizje pancerne posiadają po 30, 40 sprawnych czołgów! Jest to kluczowy moment, w którym Hitler odwołuje zakaz uzupełnień sprzętem, prowadzona jest zbiórka odzieży zimowej a na rozmowe zostaje wezwany Todt i otrzymuje rozkaz natychmiastowo zwiększyć produkcję uzbrojenia po czym ginie w wypadku lotniczym, a jego kiejsce zajmuje Speer ra decyzja i tak jest spóźniona od czasu przegranej botwy o Anglię... Jednakże Hitler dalej nakazuje zamknąć Moskwę w okrążeniu, począwszy od 16 listopada i nastaniu mrozów do minus 10 stopni. To jest początek porażki. System logistyczny rozciągnięty na prawie 800 km jest skończony, jedynym co armia Niemiecka mogła w tamtej sytuacji zrobić to przejść do strategicznej obrony, dać czas służbom tyłowym na zaadaptowanie torów kolejowych do standardów "europejskich", i rozpocząć uzupełnienia do wznowienia ofensywy na wiosnę 1942 roku. Moskwa jako że stanowiła sieć potężnych połączeń kolejowych i szosowych winna być głównym celem w nowym roku.
PRZEOGROMNA WIEDZA W TEMACIE PANA NORBERTA. DRUGIM WIELKIM PLUSEM JEST PRZEDSTAWIENIE WIADOMOŚCI....NARRACJA, BARWA GŁOSU.... SŁUCHANIE MATERIAŁU SPRAWIA PRZYJEMNOŚĆ.
Panie Norbercie czy można jeszcze kupić pana książkę dot . Pantery? Ponieważ na większości portali książka nie jest już dostępna a bardzo bym chciał ją przeczytać Pozdrawiam
He was still a patriot though. He watched "Les morfalous" ( Złoto dla pazernych) mvie. MADE UP identicall storry (western front company tank-rides a bank in 3 countries valley -Swiss -Germs-France, steal jewels n goodies, soldiers rob one another after) To proove - " 4 an hour I was a rich man (he wasn't). But it sounds good. Adventurous, patriotic, fight encouraging. He totally copied it from a TV movie hes seen 70s (30yrs after). Told everyone. Most believed.
Chciałbym zadać dwa pytania i byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź na nie: 1. Czy zdobycie Moskwy w ogóle realnie cokolwiek by dało i czy po prostu Ruskie nie cofnęły się jeszcze dalej na wschód walcząc dalej i wciągając Niemców w jeszcze wieksze bagno? 2. Dlaczego Japonia nie pomogła Niemcom widząc jak wielkie straty ponosi armia czerwona, tylko woleli atakować Anglię i USA? Taki atak Japoni na tyły ZSRR pewnie bardzo by pomogła Niemcom
Co do zajęcia Moskwy, była by to tylko i wyłącznie kwestia propagandowa. Armia cały czas cofała by się w głąb kraju i broniła by się na bezkresnych terenach, gdzie było by zerowe zaopatrzenia logistyczne dla Niemców. Zaś czemu Japonia niezaatakowala Rosjan? Mieli pakt o nieagresji zawarty, zaś Japonia bardziej skupiała uwagę na Chinach, Pacyfiku i indochinach i na ich surowcach naturalnych
@@konradmazurek5171 no tak wszystko prawda, tylko na tej podstawie można byłoby zadać analogiczne pytanie po co atakowali USA jak mieli już wojnę w Chinach i Indochinach, a jakby Rosja w końcu padła, to może znowu Niemcy by jakoś pomogły Japonii w swoich wojnach. Np. Japonia zyskała by znów bazę surowcową z podbitej Rosji
ปีที่แล้ว +15
1. Zdobycie Moskwy przerwałoby największą kolejową arterię komunikacyjną tak samo jak zdobycie Paryża przerwało arterie komunikacyjne Francji. Gdyby Niemcy zablokowali linię kolejową do Murmańska, duża część Lend&Lease zatrzymywałaby się na północnej części frontu, która widziała mniej przełomów w roku 1942. (Co ciekawe Niemcy próbowali zająć pólnocny port razem z Finami, ale Finowie zatrzymali się, nie chcąc prowokować Aliantów.) Z punktu widzenia strategicznego, zablokowanie wszystkich linii kolejowych Moskwy znacząco osłabiłoby logistykę radziecką. Zbliżenie do Moskwy nie wystarczyłoby, bo nadal były linie kolejowe Archangielsk-Wołogda-Moskwa i wiele innych. 2. Japonia dwukrotnie starła się z ZSRR w latach 1938-1939 w "konfliktach granicznych": a) nierozstrzygnięta bitwa nad jeziorem Chasan w 1938 roku a) klęska pod Chałchyn-Goł w 1939 roku Siły radzieckie na dalekim wschodzie zmniejszyły się latem 1941 roku, ale nadal miały przewagę nad Armią Kwantuńską i Japończycy o tym wiedzieli. Można powiedzieć, że w osi Berlin-Tokio było wspólne dążenie do osłabienia imperium brytyjskiego, ale mało wzajemnej pomocy.
"Czy zdobycie Moskwy..." nie. miałbyś drugi Stalingrad do potęgi entej. na tym kanale wiesz już przecie, że Dojczland mieli zaplanowaną "przebojowość" przez 3y miesiące. po mojemu archonci nakazali się wyżynać istotom ludzkim- stalin i hitler to tylko marionetki. doprawdy, dziś tylko kretyni i zwyrodnialcy w ogóle idą do wojska. Stalingrad z 93r ładnie to ukazuje... debilizm wojny
@ Uzupełniając jedynie, bardzo trafną zresztą, Pańską odpowiedź w pkt 2. należy dodać, że w momencie kiedy rozpoczęła się i następnie trwała "Barbarossa", która dopiero "w czasie" pokazywała straty Armii Czerwonej, Japonia przygotowywała się już do wojny z USA, IJN otrzymała absolutny priorytet, a siły lądowe zostały także jej de facto podporządkowane pod kątem operacyjnym. Nie było kim w tym okresie zaatakować, utrzymać i zdobywać ZSRR, zwłaszcza patrząc na okres, choćby pod kątem logistycznym i operacyjnym (jesień 1941 - wiosna 1942). Nie można tracić z oczu również kwestii okupacji podbitej części Chin, a także planowanej okupacji zdobytych terytoriów na USA, Holandii, Wielkiej Brytanii i Francji.
Zawsze jest skuteczna i ważna. Panowie z S&F już to wiedzą - choć przed wojną z UA głosili, że takie sprawy już w "nowych" wojnach nie będą grały roli. Ale na szczęście zweryfikowali swoje wcześniejsze błędy i się z nich (po cichu) wycofują.
Składam wniosek by zamiast "rzeczywiście Kamilu" wrócić do "masz rację Kamilu"
Popieram suplike 😁
zdecydowanie "Tak, masz rację Kamilu" było fajniejsze
Masz racje @dinoczar99
😂
@@tomaszgaluba1459😂
Uwielbiam słuchać opowiadań Pana Norberta o walkach na wschodzie.
Jedyną rzeczą większą od wiedzy Pana Norberta, była liczebność armii czerwonej.
Aczkolwiek ten podcast to system. Oprócz wiedzy potrzebna jest chęć dzielenia się nią, elokwencja, dykcja. I logistyka. Zawsze najważniejsza jest logistyka.
I tak i nie
Przesłuchałem na spotify. Wpadłem tu zostawić komentarz, łapę.
Absolutnie doskonały podcast.
Dzięki Panowie!
Jak zwykle super . Pozdrawiam
Idealne słuchowisko w trasie.
Super to ciekawe. Może dalibyście rade zrobić jakaś mapkę do tego co opowiadacie?
W końcu wzięliście się za robotę, niektóre odcinki musiałem słuchać po parę razy , pozdrawiam
Dzięki za film panowie komentarz taktyczny dzieki
Świetny macie ten kanał! Słucham po kolei odcinek za odcinkiem, szczególnie w samochodzie i nieraz siedzę jeszcze w tym aucie pod domem, by dokończyć. Pozdrawiam.
Co za auto?
@@nadzabytkami Twoje auto to element systemu ?
doskonałe określenie Kamilu
Dziękuję za Waszą pracę!
Świetny odcinek. Słucham drugi raz.
Przez kilka miesięcy nie słuchałem Waszych podkastów, ale po tym odcinku z przyjemnością stwierdzam, że nadal jest znakomicie i trzeba nadrobić zaległości :)
Bardzo dobry odcinek. To istotny element pierwszego etapu wojny niemiecko rosyjskiej, zaczyn kleski niemieckiej. I dobry komentarz do możliwości uzupelnieniowych ...
Taktyczny komentarz dla zasięgu . Pozdrawiam!
Na to czekałem... Przydałoby się obalenie legendy o Panfiłowcach i Szosie Wołokołamskiej. Nawet mam o tym książkę....
Dziękuję
Najlepszy początek dnia
Kolejny świetny podcast❤
W tym 1941 roku Rosjanie mieli niesamowity rozmach w traceniu żołnierzy - milion tu, milion tam 🤔 . To nieposzanowanie życia żołnierza widać zresztą przez całą II wś- te wszystkie późniejsze sukcesy Żukowa- jak i obecnie.
Rok 1941 to w dużym stopniu śmiertelność jeńców . Co do Żukowa? Moz jakieś konkrety? I na koniec taka uwaga. Podczas kampanii wrześniowej na jednego zabitego Niemca przypadało prawie 4 żołnierzy polskich. Podczas wojny ZSRR z Niemcami na jednego zabitego Niemca przypadało mniej jak 4 czerwonoarmistów.
@@MAP1-234 Każdy historyk Ci powie, że u Żukowa nie było jakiegoś specjalnego kunsztu- tylko brutalna siła wynikająca z przewagi sprzętowej i ludzkiej . Liczył się tylko wynik.Dla przeciwwagi taki Rokossowski był bardziej utalentowanym dowódcą , ceniącym nawet jak na standardy rosyjskie życie żołnierza - on był głównodowodzącym w operacji Bagration, potem został zdjęty z dowództwa 1 Frontu Białoruskiego , bo jak to Polak ma zdobywać Berlin . A co do strat w 1941 , to nie napisałem że zginęli w walce. Morale wówczas było tak słabe w Armii Czerwonej , że tysiącami szli do niewoli. Jako odwrotny przykład podam wędrujący kocioł gen Nehringa w 1945, gdzie mimo otoczenia przez Rosjan Niemcy nie poddali się i przebili do swoich .
@@wojciechdolata5476 1. Nie każdy historyk tak twierdzi. 2. Rokossowski wcale nie był głównodowodzącym w operacji Bagration . Był dowódca jednego z frontów biorących w niej udział. To on wydawał rozkazy Żukowowi czy Wasilewskiemu czy może było na odwrót ? 3. Ale napisałeś, cytuje "W tym 1941 roku Rosjanie mieli niesamowity rozmach w traceniu żołnierzy - milion tu, milion tam" Za śmierć żołnierzy w niewoli to chyba nie odpowiadali? Podczas walk ilu zginęło w 1941 r?4. Podawali sie główne z braku chęci do walki ? Żadne odziały nie przebijały sie do swoich?
@@MAP1-234 Według moich informacji w 1941 na jednego zabitego Niemca przypadało ok10 Rosjan ale to była sytuacja kiedy Rosjanie byli słabsi a Niemcy ich napadli. Pozostaje kwestią otwartą jaki procent to byli jeńcy, ale ja myślę że jeńców liczono jednak osobno. Zdumienie budzi co innego W 1945 w sytuacji gigantycznej przewagi Armii Czerwonej na jednego zabitego Niemca wciąż przypadało 4 do 5 Rosjan. Po prostu rosyjska strategia i taktyka były nic niewarte, a żołnierzy traktowano przedmiotowo jak w armii carskiej. Co do Żukowa, podobno po pijaku chwalił się przed alianckimi generałami że w Armii Czerwonej nie potrzebują sprzętu do rozminowywania, bo jak jest poole minowe to się bierze sztrafbatalion (batalion karny) i pędzi na pole minowe i już - rozminowane. Jak się tak prowadzi wojnę to nic dziwnego że potem nikt nie może ustalić czy zginęło 20 czy 26 czy 30 milionów ludzi. No i dobrze, niech umierają milionami za matuszkę RoSSję Widocznie to lubią, a też na nic więcej nie zasługują
@@Olaf-ti7iy 1. Podobno po pijaku się chwalił. Ale tylko podobno. Jak nie kojarzysz kontekstu , to może lepiej sie nie wypowiadaj w tej kwestii. Poza tym oddziały karne( bataliony i kompanie karne) podlegały bezpośrednio dowództwu armii. Żaden np dowódca dywizji bez zgody dowódca armii nie mógł użyć jednostek karnych. 2. Cytuję:"Jak się tak prowadzi wojnę to nic dziwnego że potem nikt nie może ustalić czy zginęło 20 czy 26 czy 30 milionów ludzi" A wiesz ile zginęło Polaków podczas II WŚ, Ta liczba 6 mln to liczba wzięta z sufitu, . Straty osobowe ZSRR w przybliżeniu są już ustalone, a ty piszesz tak, jakby za śmierć cywili w ZSRR odpowiadały działania ACZ. Śmierć kilkunastu milinów cywili spowodowana była taką a nie inną metoda prowadzenia wojny?
Jak zawsze najlepsi
Dziękuję za kolejną ciekawą historię. Pozdrawiam.
Klasa sama w sobie!;) wszystkiego dobrego wszystkimi;), bezpiecznego weekendu i widzimy się w poniedziałek!;)
Świetne słuchowisko, jak zawsze. Pozdrawiam
Dzięki za pracę.
Witam, pozdrawiam i dziękuję za podcast 🖐👍😁
Podpiszę się pod tymi slowami.
Bardzo lubie sluchac ..daje wiedze i milo spedza sie czas ..wyobraznia tez pracuje ..dziekuje
Marzenia sie spelniaja! Dziekuej za ten odcinek🥹🥹🥹
Świetnie przedstawione. Zabrakło mi tylko wzmianki o takich czynnikach jak budowanie partyzantki (która jesienią już dała się we znaki niemieckiej logistyce) i znaczenia kluczowych linii kolejowych, o które rosjanie już bardzo dbali, żeby ich nie dać przerwać. Odnośnie odpowiedzialności gen, to Stalin chciał ich potraktować jak Pawlova ale Żukow ich uchronił. Pozdrawiam
Dziękujemy
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję i pozdrawiam 😊😊😊
Jako, że zbliża się rocznica operacji Uran to może nagracie coś w najbliższej przyszłości o Stalingradzie? Ciekaw jestem Waszego spojrzenia na te bitwę ;)
Wystarczy zerknąć na mape zasięgu władzy bolszewickiej w 1919 r kiedy kontrolowali najmniejszy obszar i sie pomimo to utrzymali żeby wiedzieć jaki obszar trzeba było zająć żeby powalić Sowiety. Niemcy bawili sie w walke po kątach jak Biali kiedy Mrowisko wysyłało na nich kolejne armie
Super ... pozdrawiam ..
Słucham was od niedawna ,super rzecz,dziękuję i pozdrawiam
Dorzucam od siebie podbijanie zasięgów 😊
Pozdrowienia z zagranicy,świetna dawka ciekawie przedstawionej historii👍
Wojna to system! Jak widać że krolowa wojny to logistyka.
Mapa, mapa, mapa.
Elegancki odcinek, robicie dobrą robotę
Książka koniecznie do przeczytania,jeśli ktoś chce wiedzieć dużo na ten temat.
David Stahel ''Operacja Tajfun - Marsz Hitlera na Moskwę''.
Zgadza sie ale juz nie do kupienia w ksiegarniach
@@kamilbochenek9113 zgadza się,ja wiele książek kupiłem z drugiego obiegu lub z zagranicy
Wspaniały film na ten temat czekałam od dawna. Po prostu , Niemcy powinni zając Moskwę latem a nie dopiero w październiku . Moskwa była dużym ośrodkiem przemysłowym i drogi zawsze będą prowadziły do stolicy. Po zniszczeniu sił w centrum Rosji, można byłoby odesłać siły na północ i południe . Zdobyć nie tylko Kijów ale i całą Ukrainę z Krymem. Leningrad też był ważny , bo to dawna stolica i jedyne duże miasto nad Bałtykiem. Jego zdobycie odcina Rosję od Bałtyku, i umożliwia bezpieczne szkolenie załóg U-botów. Logistyka jest istotna , ale łatwo Niemcy mogliby straty w piechocie uzupełnić, przez rekrutacje do wojsk ludności podbitej . W końcu jeśli ZSRR upadnie Niemcy zawsze potem będą mogli wprowadzać swoją utopie Lebensraum . Co do Napoleona , to on błędnie założył ze wykarmi swoją armię w Rosji, chyba nie czytał o wojnie i wyprawie Karola XII na Rosję.Zresztą Guderian nawet narzekał że nie ma futer dla wojska. Najlepiej było zawiesić operację o czekać na atak ich wykrwawić wroga , w końcu to już tylko 100 km. Zrobicie film o Operacji Walkiria jestem ciekawa czy się uda!
Latem czyli jak, kiedy i którędy?😂😂😂
@@Ben_Sahar Po zdobyciu Smoleńska , który jest bramą na Moskwę w połowie lipca, trzeba było zgromadzić zaopatrzenie i podjąć decyzje o kontynuowaniu natarcia. Uderzenie w centrum daje przewagę atakującym.
@@marlenakranc1279 to nie takie proste , wtedy niemieckie skrzydła byłyby gołe i sowieci na bank z tego by skorzystali.
@@marlenakranc1279 atak na moskwe nie byl mozliwy logistycznie, no i co by im to dalo? przeniesliby stolice do stalingradu plus mieliby milion żołnierzy wiecej bo kocioł kijowski by nie powstał
@@ryszardszewczyk9874 To raczej trudne do realizacji bo walczyli z Grupa Armii Południe. Zajęcie Moskwy latem było możliwe mimo osłabieniu wojsk niemieckich. Po jej zdobyciu można było uderzyć na północ i południe by front wyrównać. Wiadomo że Niemcy wojny by nie wygrali w 1941. Ale dzięki temu osiągnęliby kilka pierwotnych celów.
Komentarz taktyczny, dodany w wymiarze operacyjnym, a w strategicznym celu podniesienia zasiegu odcinka
hahaha brawo hahaha
Dzięki za kolejny wartościowy materiał, a tak na marginesie, było zagrożenie że Sowietą skończą się zasoby ludzkie.
Sowietom*
Masz racje Kamilu
Bardzo ciekawy odcinek!
Liczby oszałamiają, sklala strat nie do ogarnięcia 🫨🫢😯😯😯😰
👍 kciuk dla zasięgów 👍
Komentarz taktyczny o skutkach operacyjnych
świetny jak zwykle ;-)
Dzieki
Dzięki
Panowie świetny odcinek łapka w górę👍
Może odcinek o:
- Festung Posen
- Armia Poznań
- 7 Pułk Strzelców Konnych Wielkopolskich
Pozdrawiam wszystkich😀👋
Dla zasięgu
Dziękuję... .
Generalnie bardzo merytorycznie. Gratuluję. Moja uwaga jest tylko taka że społeczeństwo sowieckie było mocno zmilitaryzowane. Stąd ogromne rezerwy ludzkie.
chętnie też bym posłuchał o bitwie o Lubań 1945
No cóż, Kamilu
Komentarz taktyczny w celu przebicia kolejnych linii obronych zasięgów youtube.
Dołączam się :)
Super
Dobry materiał
Czy można prosić o odcinek o operacji wschodniopruskiej w 1945?
Kawał dobrej roboty
Prawdę mówiąc, to zawsze myślałem, że armia ZSRR największe straty poniosła z początkiem wojny, a tu proszę.
Bardzo ciekawy materiał
Super temat
Wszystko super. Materiał świetny. Tylko mówić, że Briańsk albo Wiaźma to przedpola Moskwy, to tak jak powiedzieć, że Koszalin to przedpola Szczecina.
Z Briańska do Kijowa jest podobna odległość jak do Moskwy. Tu rzeczywiście poleciał...
Komentarz ofensywny w celu strategicznym
Dzień dobry. Nurtuje mnie od zawsze pytanie co by było gdyby Niemcy zdobyli Moskwę. Czy wogole to by coś zmieniło czy wręcz przeciwnie. Znamy losy Napoleona... może byście panowie kiedyś o tym odcinek zrobili. Chętnie bym posłuchał waszych rozważań na ten temat. Pozdrawiam !
Parafrazując Mariusza Pudzianowskiego: to by nic nie dało, nie dało by nic xd. II wojne światową wygrały fabryki USA i ZSRR, połączone potencjały przemysłowe, ludzkie, wojskowe Aliantów były wielokrotnie większe niż państw Osi. Upadek Moskwy nic by nie zmienił.
@@dagobertmagierski6504 zdobycie Moskwy wiele by zmieniło , Moskwa to było centrum komunikacyjne zsrr chociażby nie wspominając o czynniku psychologicznym. Moim zdaniem, gdyby upadła Moskwa sowieci przegraliby wojnę z Niemcami
@@ryszardszewczyk9874 Odpowiedz sobie na pytanie dlaczego Sowieci mieli by tak po prostu ,,oddać" Moskwę dojczom bez walki
Oblężenie Leningradu i Stalingradu skończyły się klęskami, walki o Moskwę byłaby bardziej zażarta niż jakakolwiek inna bitwa frontu wschodniego
Przy niewydolnej logistyce i wydłużonych liniach zaopatrzeniowych...
Jaka piękna katastrofa
biję czołem Panowie
Pozdrawiam
No cóż by powiedzieć o operacji Tajfun? Ogółem wiadomo wina Hitlera w decyzjach operacyjnych jest ewidentna, zwłaszcza w szeroko pojętym ataku na ZSRR, jednakże musimy ograniczyć wypowiedź do samej operacji Tajfun, co Niemcy zrobili dobrze, co źle.. No pierwszy etap w zasadzie spektakularny, bez jakichkolwiek zastrzeżeń.. oprócz logistyki która była obliczona przez OKW na 600 km w głąb ZSRR, i właśnie po tym spektakularnym sukcesie pod Wiaźmą i Briańskiem linie wydłużyły się o kolejne 200 km, po czym doszło do załamania się zaopatrywania armii Niemieckiej dosłownie we wszystko, do tego dochodzi decyzja Hitlera o nie przekazywaniu sprzętu do jednostek liniowych tylko powoływaniu nowych decyzji pancernych. 7 października zaczynają się deszcze przechodzące w Rasputice. 10 października kotły są już szczelnie zamknięte. Wehrmacht wciąż idzie do przodu. Jednakże od połowy października błoto skutecznie niweluje postępy i logistykę. 31 października następuje pauza operacyjna. 1 listopada świeży chleb jest dowożony z odległosci 50 kilometrów! A dywizje pancerne posiadają po 30, 40 sprawnych czołgów! Jest to kluczowy moment, w którym Hitler odwołuje zakaz uzupełnień sprzętem, prowadzona jest zbiórka odzieży zimowej a na rozmowe zostaje wezwany Todt i otrzymuje rozkaz natychmiastowo zwiększyć produkcję uzbrojenia po czym ginie w wypadku lotniczym, a jego kiejsce zajmuje Speer ra decyzja i tak jest spóźniona od czasu przegranej botwy o Anglię... Jednakże Hitler dalej nakazuje zamknąć Moskwę w okrążeniu, począwszy od 16 listopada i nastaniu mrozów do minus 10 stopni. To jest początek porażki. System logistyczny rozciągnięty na prawie 800 km jest skończony, jedynym co armia Niemiecka mogła w tamtej sytuacji zrobić to przejść do strategicznej obrony, dać czas służbom tyłowym na zaadaptowanie torów kolejowych do standardów "europejskich", i rozpocząć uzupełnienia do wznowienia ofensywy na wiosnę 1942 roku. Moskwa jako że stanowiła sieć potężnych połączeń kolejowych i szosowych winna być głównym celem w nowym roku.
Melduję się na widowni 😀
Like w ciemno, odpalamy i robimy śniadanko.
Ja już wiem o czym będzie jeden z najbliższych odcinków.
Słuchając Panów opanowało mnie silne deja vu...🤐
4:35 ten Budionny to nawet lepszy niż Shojgu obecnie :))))
Komentarz taktyczny.
Był odcinek o medycynie na polu bitwy, a może odcinek o szeroko rozumianej farmakologii
MASZ racje Kalilu😂😢 tylko ze Kamil nie czyta 😂😂😂
❤
31:19 ... i tak i nie. XD
No nie bo domy bankowe światowe i kto kogo ograbi czyli trafiło na destrukcje żydów europejskich.
Komentarz taktyczny
PRZEOGROMNA WIEDZA W TEMACIE PANA NORBERTA.
DRUGIM WIELKIM PLUSEM JEST PRZEDSTAWIENIE WIADOMOŚCI....NARRACJA, BARWA GŁOSU....
SŁUCHANIE MATERIAŁU SPRAWIA PRZYJEMNOŚĆ.
Profesjonalizm Norberta jest oszałamiająca.
🌹
👍👍
😮
👍
Siemion Budionny mój ulubieniec 😁😂
siemion to kanalia
A Jeżow albo Ławrientyj Beria, to już nie???
Jakiś konkretny odcinek o gestapo by się przydał. Taki wyjaśniający metody budowania siatki donosicieli, struktury i od czego to powstało.
Panie Norbercie czy można jeszcze kupić pana książkę dot . Pantery? Ponieważ na większości portali książka nie jest już dostępna a bardzo bym chciał ją przeczytać
Pozdrawiam
Przyłączam się do pytania
👌👌
He was still a patriot though. He watched "Les morfalous" ( Złoto dla pazernych) mvie.
MADE UP identicall storry (western front company tank-rides a bank in 3 countries valley -Swiss -Germs-France, steal jewels n goodies, soldiers rob one another after)
To proove - " 4 an hour I was a rich man (he wasn't).
But it sounds good.
Adventurous, patriotic, fight encouraging.
He totally copied it from a TV movie hes seen 70s (30yrs after).
Told everyone.
Most believed.
❤❤❤❤❤❤❤😊😊😊😊😊😊😊😊
Chciałbym zadać dwa pytania i byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź na nie:
1. Czy zdobycie Moskwy w ogóle realnie cokolwiek by dało i czy po prostu Ruskie nie cofnęły się jeszcze dalej na wschód walcząc dalej i wciągając Niemców w jeszcze wieksze bagno?
2. Dlaczego Japonia nie pomogła Niemcom widząc jak wielkie straty ponosi armia czerwona, tylko woleli atakować Anglię i USA? Taki atak Japoni na tyły ZSRR pewnie bardzo by pomogła Niemcom
Co do zajęcia Moskwy, była by to tylko i wyłącznie kwestia propagandowa. Armia cały czas cofała by się w głąb kraju i broniła by się na bezkresnych terenach, gdzie było by zerowe zaopatrzenia logistyczne dla Niemców. Zaś czemu Japonia niezaatakowala Rosjan? Mieli pakt o nieagresji zawarty, zaś Japonia bardziej skupiała uwagę na Chinach, Pacyfiku i indochinach i na ich surowcach naturalnych
@@konradmazurek5171 no tak wszystko prawda, tylko na tej podstawie można byłoby zadać analogiczne pytanie po co atakowali USA jak mieli już wojnę w Chinach i Indochinach, a jakby Rosja w końcu padła, to może znowu Niemcy by jakoś pomogły Japonii w swoich wojnach. Np. Japonia zyskała by znów bazę surowcową z podbitej Rosji
1. Zdobycie Moskwy przerwałoby największą kolejową arterię komunikacyjną tak samo jak zdobycie Paryża przerwało arterie komunikacyjne Francji.
Gdyby Niemcy zablokowali linię kolejową do Murmańska, duża część Lend&Lease zatrzymywałaby się na północnej części frontu, która widziała mniej przełomów w roku 1942. (Co ciekawe Niemcy próbowali zająć pólnocny port razem z Finami, ale Finowie zatrzymali się, nie chcąc prowokować Aliantów.)
Z punktu widzenia strategicznego, zablokowanie wszystkich linii kolejowych Moskwy znacząco osłabiłoby logistykę radziecką.
Zbliżenie do Moskwy nie wystarczyłoby, bo nadal były linie kolejowe Archangielsk-Wołogda-Moskwa i wiele innych.
2. Japonia dwukrotnie starła się z ZSRR w latach 1938-1939 w "konfliktach granicznych":
a) nierozstrzygnięta bitwa nad jeziorem Chasan w 1938 roku
a) klęska pod Chałchyn-Goł w 1939 roku
Siły radzieckie na dalekim wschodzie zmniejszyły się latem 1941 roku, ale nadal miały przewagę nad Armią Kwantuńską i Japończycy o tym wiedzieli. Można powiedzieć, że w osi Berlin-Tokio było wspólne dążenie do osłabienia imperium brytyjskiego, ale mało wzajemnej pomocy.
"Czy zdobycie Moskwy..." nie. miałbyś drugi Stalingrad do potęgi entej. na tym kanale wiesz już przecie, że Dojczland mieli zaplanowaną "przebojowość" przez 3y miesiące. po mojemu archonci nakazali się wyżynać istotom ludzkim- stalin i hitler to tylko marionetki. doprawdy, dziś tylko kretyni i zwyrodnialcy w ogóle idą do wojska. Stalingrad z 93r ładnie to ukazuje... debilizm wojny
@ Uzupełniając jedynie, bardzo trafną zresztą, Pańską odpowiedź w pkt 2. należy dodać, że w momencie kiedy rozpoczęła się i następnie trwała "Barbarossa", która dopiero "w czasie" pokazywała straty Armii Czerwonej, Japonia przygotowywała się już do wojny z USA, IJN otrzymała absolutny priorytet, a siły lądowe zostały także jej de facto podporządkowane pod kątem operacyjnym. Nie było kim w tym okresie zaatakować, utrzymać i zdobywać ZSRR, zwłaszcza patrząc na okres, choćby pod kątem logistycznym i operacyjnym (jesień 1941 - wiosna 1942). Nie można tracić z oczu również kwestii okupacji podbitej części Chin, a także planowanej okupacji zdobytych terytoriów na USA, Holandii, Wielkiej Brytanii i Francji.
W aktualnej wojnie RUS / UA niestety znowu okazuje się, że taktyka pt. ilość to też jakość nadal jest skuteczna. :(
Zawsze jest skuteczna i ważna. Panowie z S&F już to wiedzą - choć przed wojną z UA głosili, że takie sprawy już w "nowych" wojnach nie będą grały roli. Ale na szczęście zweryfikowali swoje wcześniejsze błędy i się z nich (po cichu) wycofują.
Panowie z grupy adoracyjnej science fiction?
:-)
rzecz w tym, ze obecna Rosja ma problem z ta iloscia. Ukraina to slabe panstwo na kroplowce a juz 3 rok nie potrafia sobie z nia poradzic.