Limit roczny na 2023 r. dla OIPE został ustalony w kwocie 21 312PLN. Obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 19 września 2023 r. Dz. U. z 2023 r. pozycja 1056. Trochę wyższy niż dla IKE.
Ponieważ zbliża się koniec roku, zaczynam się zastanawiać nad OIPE, więc fajnie że trafiłem na twój filmik. Dobrze posłuchać różnych zdań na ten temat - w tym twojego. W tym produkcie w kombinacji z IKE i IKZE jest fajne to, że jeśli wypełniamy limity maksymalnie, rocznie możemy zainwestować na dzień dzisiejszy około 50 tysięcy złotych pod parasolem podatkowym - to nie mało! Co mnie przekonuje w OIPE? Przede wszystkim ochrona przed podatkiem od zysków kapitałowych. Obecnie w Polsce ten podatek wynosi 19%, a przewiduję, że może jeszcze wzrosnąć w ciągu 20-30 lat. Bardziej prawdopodobne (moja spekulacja) jest, że zostaną wprowadzone dodatkowe opodatkowania lub wzrost opodatkowania w tym temacie niż zwolnienia lub obniżki tego podatku. A nawet jeśli nie już odłożymy wszelkie spekulacje na bok, to fakt jest taki, że jeśli podatek od zysków kapitałowych zostanie np. zniesiony, to stracimy trochę przewagi w porównaniu do dzisiejszych założeń (zakładając że unikniemy 19% podatku), a jeśli zostanie jednak podwyższony, wtedy wyjdziemy na tym lepiej niż gdyby podatek pozostał taki sam. Dokładając co roku te 21k (a później mniej więcej powiększając tę kwotę o inflację), mogę powiedzieć śmiało, że ulga którą na końcu oszczędzania otrzymamy od zakumulowanego kapitału, to jest już duży deal! Minusem są koszty i brak kontroli co konkretnie mamy w takiej inwestycji. Ale jak mam obstawiać, to szybciej wg. mnie podatek od zysków kapitałowych wzrośnie patrząc na to jak w EU w różnych krajach się dystrybuuje pieniądze do społeczeństwa na różny sposób - te pieniądze będą raczej pochodzić z podatków. A brak kontroli nad portfelem może być poniekąd dywersyfikacją środków (duże, średnie i małe firmy z USA i EU), przy ich rebalansowaniu co jakiś czas, może wpłynąć pozytywnie na to, że gdzieś tam jest potencjał na przegonienie moich poczynań wg. mojej strategii które realizuję na IKE i być może zacznę na IKZE.
Plus za wyjscie po za swoja bańkę. Konkurencyjny bloger stwierdzil ze za duza oplata w powownaniu z etf na caly swiat, wiec on nie wchodzi i produkt bez sensu ;) co jest poniekąd prawda ale pomija 97% społeczeństwa które o etf nawet nie słyszało.
Dzieki serdeczne! Ten material odzwierciedla moj poglad, bez podtekstow. Masz racje - nie jest latwo wyskoczyc ze swojej banki, w ktorej kazdy inwestuje w ETF-y samodzielnie - znakomita uwaga! pozdrawiam! :)
Mateusz wcale nie pisał, że produkt bez sensu. Nawet w podsumowaniu napisał "w pewnych warunkach może się to opłacać, zwłaszcza jeśli i tak planujesz późniejsze przenosiny do innej, możliwie tańszej instytucji."
Ja Mateusza cenie i kupiłam właśnie jego książkę, ale czasami przesadza z oderwaniem od statystycznego Kowalskiego. Zwłaszcza w postach o fire ;) koniec spamu bo komentujemy nie ten podcast :)
Swietny merytorycznie odcinek. Ciesze sie, ze na niego trafiłem, zanim sam nie zaczalem analizować tematu. Odpowiedział Pan na wszystkie moje pytania, oszczedzajac mi mnostwo czasu. Wiem co potrzebowałem, a dodatkowo naczynia mam pozmywane ;) Wielkie dzięki!
Witam, jak dobrze rozumiem to jeśli przez 20 lat cały czas kupuję VA80A i zdarzenie podatkowe, dopiero po 20 latach przy sprzedaży jednostek?. Pomo niższych kosztów zarządzania Vanguarda bardziej opłaci się jednak Finax/OIPE. Pozdrawiam, super robota.
Czesc. Mieszkam w DE i szukalem info o OIPE W DE i nic nie znalazłem a Ty tylko to potwierdziles, Dzieki. Swoja droga w DE od niedawna wprowadzili zaliczkę na podatek od zakupionych jednostek ETF w wysokości 0,3%. Wiec w DE mysle ze raczej nie beda tym zainteresowani na ten moment.
Szanuje za podejście i wyważona opinię. Nie planuję zakładać dla siebie OIPE z racji tego, że wolę część środków inwestować u zagranicznego brokera celem zmniejszenia ryzyka, natomiast dla żony jak najbardziej. Po pierwsze nie wyobrażam sobie by czuła się pewnie i chciała kiedykolwiek robić jakieś transakcje przez konto maklerskie a po drugie dlatego że możliwe jest że jednak przejdzie na emeryturę kilka lat wcześniej niż ja. Ważna sprawa dla mnie osobiście to również jej komfort i brak bólu głowy odnośnie co zrobić w przypadku gdybym musiał zwinąć się szybciej z tego świata. Miejmy nadzieję, że z czasem przybędzie konkurencji Finaxowi na rynku, na tyle taniej lub dobrej, że będzie zmuszony obniżyć opłaty na przykład do 0.5% albo będzie można przenieść się gdzieś indziej. Póki co 0.72% nie wygląda tak źle biorąc pod uwagę potencjalnie niestety raczej niewielkie zainteresowanie. Pozdrawiam, Michał
Czy mieszkajac w Niemczech möge zalozyc Konto oipe
ปีที่แล้ว +4
Obejrzałem już kilka materiałów o OIPE i tak naprawdę dalej nie wiem co z tym zrobić 😅mam długi horyzont inwestycyjny bo to jest minimum 30 lat i wniosek jest taki, że na chwilę obecną OPIE się nie opłaca. Przy takim horyzoncie lepiej zainwestować albo w ftse all world albo VA80A (oczywiście, jeżeli ktoś ma taką tolerancję ryzyka). A Ty Jacku jakie masz plany co do OIPE? Ty jesteś zarówno aktywnym jak i pasywnym inwestorem, prowadzisz IKE i IKZE, a co z OPIE? :) jednak Twój horyzont inwestycyjny jest ciut krótszy z tego co kojarzę (wybacz, jeżeli to zabrzmiało wścibsko 😅)
Jesli masz dlugi horyzont inwestycyjny (min 30 lat) - mozna sie wstrzymac. Problem w tym, ze nie wiemy czy beda inni dostawcy, albo czy oplaty sie obniza w przyszlosci. Ja poki co nie mam planow na OIPE - ale nie mieszkam w Polsce, a w Belgii nie ma zadnego dostawcy. Jak wroce do Polski - nie wykluczam, ze w to wejde. :) Pozdrawiam!
Jak na razie jestem na minusie ogólnie złodziejstwo i kolejna piramida czemu jeśli odkładam ma emeryturę to powinno być prowizji jak najmniejszą i bez podatku pod warunkiem 60/65lat kpina to samo z Ikec i ikze złodziejka
Super film. Mam jedno pytanie: gdzieś czytałem (niestety nie mogę tego teraz znaleźć) teoretycznie jest możliwość przeniesienia środków z jednego subkonta na inne subkonto w innym kraju ale wtedy jest podatek 75%. Cel ograniczenie transferu środków za granicę. Przy analizie tematu trafiłeś może na tą informację?
Hej Andrzej. Dzieki za odbre slowo. Co do podatku o ktorym wspominasz - nic mi nie wiadomo. Z pewnoscia przy przenoszeniu z Polski do innego kraju takiego podatku nie ma. Pozdrawiam! :)
Jeżeli ktoś chce inwestować małe kwoty, załóżmy 1000 zł miesięcznie to jak inwestowanie w ETFy ma pobić takie OIPE skoro jednorazowy zakup ETFa kosztuje 0,29%, ale nie mniej niż 14 zł (przykład Bossa)?
Hej Adam! Po pierwsze sa juz konta bez prowizji, a po drugie - mozna tez robic takie zakupy np. co kwartal, a nawet co pol roku. Tu temat rozklepalem - zapraszam: systemtrader.pl/093 :)
W koncu ktoś wyjaśnił to prosto! Wydaje mi się, że wspominałeś, że można inwestować w IKE będąc rezydentem podatkowym Niemiec/Angli, w taki razie OIPE nie ma pod tym względem nic do zaoferowania. Czy coś pomyliłem?
Co do IKE za granica - znam sytuacje jaka jest w Belgii. Zakladalem IKE w Polsce, pozniej wyjechalem do Belgii - z punktu widzenia Belgii nie jest to problem, ale tez nie ma tam podatku od zyskow kapitalowych. Co do innych krajow - nalezy sprawdzic to z doradca podatkowym danego kraju. Co do OIPE - obecnie mozesz otworzyc rachunek jesli mieszkasz w Polsce, Czechach, Slowacji lub Chorwacji - tam tylko jest ono oferowane. Ale jesli zalozysz, to mozesz wyjechac do innego kraju i spokojnie kontynuowac inwestycje w OIPE. Pozdrawiam!
@@marekwlodarski139 Nie wiem czy rozumiem pytanie. Generalnie jesli wczesniej bysmy wyplacali pieniadze z IKE, to placimy podatek bez wzgledu czy on jest od dywidendy, czy zysku ze sprzedazy.
Na stronei Investomat jest informacja że dyrektywa UE daje możliwość zablokowania zmiany dostawcy w ciągu 5 lat, u Ciebie zrozumiałem że pieniądze mogę przenosić dowolnie, jak to faktycznie wygląda?
Gdybysmy chcieli przeniesc papiery wartosciowe do innego dostawcy za granica (w Polsce nie ma takiej mozliwosci) - obowiazuje 5 lat. Minimalny okres 5 lat nie ma zastosowania jesli chcesz otworzyc konto w kraju gdzie Finax nie swiadczy uslugi, lub w Polsce - ale w odniesieniu do gotowki. Czyli w Polsce, gdyby pojawila sie alternatywa na OIPE mozesz sprzedac to co jest w Finax i przeniesc kapital do innego dostawcy bez zastosowania okresu 5 lat. Informacje te pochodza z oficjalnego zrodla (Finax).
Ustawa pozwala na 5 lat ale ale Finax to znosi z własnej woli. Nie ma konkurencji na dzis wiec to takie troche pod publikę. To samo jest przeciez z IKE
Hej! Jestem w stanie oszczędzać w ramach IKZE mniej wiecej tyle co limit na nim w ramach emerytury. Co lepiej założyć: ikze z etf lifestrategy czy oipe ? Z gory dzieki za podpowiedź. Ps. Posiadam jeszcze ike obligacje ktore chcę pozostawić.
Niestety w ustawie o OIPE nie uwzględniono możliwości transferu z OIPE do IKE (jest tylko w drugą stronę), aby uniknąć portfela 60/40 na 10 lat przed emeryturą. Słabo widzę to OIPE w Finax. Bardzo, bardzo drogo i brak elastyczności. Nie przekonuje mnie tłumaczenie, że Finax daje mi przewagę w postaci dywersyfikacji dostawców etfów, skoro i tak aktywa są odseparowane od dostawcy etfa. Równie dobrze mogę co kwartał kupować ACWI od dwóch różnych dostawców naprzemiennie z etfem Vanguarda, kwotowanych w USD i EURO, ot cała filozofia. Produkt typowo skrojony pod obywateli strefy EURO, a nie polskich obywateli. 40% obligacji globalnych niezabezpieczonych walutowo do PLN ma mi ustabilizować portfel? Jakim cudem? Jeżeli kupowali by za EURO etfy obligacyjne zabezpieczone do USD i np. etf BETY na sp500, to polski inwestor mógłby w ten sposób zabezpieczyć ryzyko walutowe większości portfela obligacyjnego. Pozostałaby tylko znacznie niższa zmienność EURO/PLN na walucie kwotowania etfa.
Andrzej, nic nie mowilem o przewadze wynikajacej z dywersyfikacji dostawcow ETF-ow. Co do ETF-ow obligacyjnych - zgoda - niestety nie jest to idealne dla inwestora z Polski (choc przy tym udziale obligacji nadal stabilizuje portfel w PLN wg symulacji jakie robilem). Po osiagnieciu 55. / 60. rż mozesz ten kapital przeniesc w inne miejsce, a OIPE wykorzystac tylko jako tarcze podatkowa.
@@system_trader Ten cały komentarz skopiowałem z mojej wypowiedzi pod rozmową M. Iwucia z przedstawicielem Finaxa, który mydlił tym (wielością etfów w portfelu) oczy wszystkim, jakoby to była zaleta robodoradztwa.
@@andrzejociepa OK, ale to nie moj komentarz, a tak to napisales, jak to ja bym te uwage wyglosil w materiale. :) Natomiast zaleta robodoradztwa jest taka, ze jesli ktos (z roznych powodow) nie bedzie inwestowal bezposrednio na rachunku maklerskim, to ma nadal mozliwosc na prosty portfel pasywny - choc niestety za slona oplate jak na taka strategie.
To, ze ma się np. rezydencje podatkowa w Belgii, nie oznacza, ze nie można w Polsce mieć choćby JDG (albo wręcz etatu). :) Podatki można wiec płacić w wielu krajach. Tylko z ZUS-em łatwiej - tu w UE wystarczy być ubezpieczonym w jednym kraju (jak ja np. w Belgii).
@@system_trader no w wideo to zabrzmiało paradoksalnie, jakby produkt miał mieć 100% prawdopodobieństwa pobicia inflacji (tzn jakby UE czegoś takiego wymagało, stąd pewnie zerowy odzew innych ochotników niż finax. Tak to jakoś zrozumiałem xD )
Wskazywanie klientom aktywnie zarządzanych IKE przejście do OIPE jest słabym pomysłem. Lepiej najpierw migrować do IKE w inPZU (tam dla portfela ACWI możemy uzyskać TD na poziomie 0,1-0,5% w długim okresie), bo to pozwala nam na kolejną migrację do do IKE maklerskiego. Natomiast jak zrobimy (moim zdaniem) głupi krok przejścia z IKE funduszowego do OIPE, to stracimy szansę na zmianę strategii emerytalnej - nie będziemy mogli inwestować bezpośrednio.
Andrzej, jesli ktos chce inwestowac samodzielnie, to z TFI nie bedzie sie przenosil ani do inPZU ani do OIPE, tylko na rachunek maklerski. I tak jak wskazalem - wiekszosc rachunkow IKE w Polsce jest zalozona w drogich produktach TFI - te osoby maja teraz realna alternatywe. Zeby byla jasnosc - do niczego nikogo nie namawiam - nic na tym nie zarabiam. Dla mnie osobiscie najlepsza forma jest samodzielne zarzadzanie na rachunku maklerskim, ale tez wiem, ze jestem w mniejszosci.
@@system_trader Oni w zasadzie nie mają żadnej przeszłości, dopiero od niedawna są stopy zwrotu za 5 lat. I na Boga proszę nie kończcie tego prześwietlania na zestawieniu kosztów zarządzania, kosztów bieżących i kosztów transakcyjnych, bo to nie ma żadnego sensu w porównaniu do etf. Nie ze względu na inne poziomy, lecz metodę kalkulacji, dlatego ja wyżej piszę z rozmysłem o TD, a nie o kosztach bieżących. Teraz nie mam już czasu na rozwiniecie. Napisze Ci to w osobnym mailu. Czytałeś już może mojego maila z uwagami do Atlasu ETF, w którym pisałem o mojej koncepcji wskaźnika koncentracji?
@@system_trader W moim rozumieniu inPZU to jest taki pomost łączący zwykłego Kowalskiego z inwestowaniem zaawansowanym poprzez konto maklerskie. Zauważ, że wiele milionów polskich obywateli panicznie boi się inwestowania bezpośredniego, poprzez rachunek maklerski. W inPZU będą mogli w łagodny sposób zapoznać się z indeksami, benchmarkami, różnicą odwzorowania. Zobaczą, że można prezentować jakieś duration, YTM itp. wskaźniki. A następnie, jak już oswoją się z indeksowym inwestowaniem, to świadomie skoczą na głębszą wodę inwestowania przez konto maklerskie. Tylko tyle i aż tyle.
@@andrzejociepa inPZU wlasnie mialo ogromna wpadke na TD, gdzie sie im solidnie portfel rozjechal. Co do emaila - sporo mam zaleglosci - ale na szybko powiem tak: jestesmy w trakcie analizy dodania nowego zrodla danych. To wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane, jesli idzie o dane, na wielu poziomach: licencji, precyzji obliczen, kosztow, dostepnosci, itd., itp. Jedno co moge obiecac - z miesiaca na miesiac sie rozwijamy. Za wszystkie uwagi dziekuje - z czasem sie odniose do nich mailem. Pozdrawiam!
@@pawelk.8325 Przy obecnym ksztalcie prawa - tak. Ale szkoda, ze od poczatku nie dano tu wiecej mozliwosci. Mamy to co mamy - IMO - dla wielu osob OIPE moze byc bardzo przydatne (czego nie pojmuje wiele osob zyjacych w bance kont maklerskich). Pozdrawiam! :)
Super materiał ❤ ja raczej zachęcam ludzi do korzystania ale większość moich znajomych ma około 10 lat do emerytury.
Limit roczny na 2023 r. dla OIPE został ustalony w kwocie 21 312PLN.
Obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 19 września 2023 r. Dz. U. z 2023 r. pozycja 1056.
Trochę wyższy niż dla IKE.
Dzieki za wylapanie!
Ponieważ zbliża się koniec roku, zaczynam się zastanawiać nad OIPE, więc fajnie że trafiłem na twój filmik. Dobrze posłuchać różnych zdań na ten temat - w tym twojego. W tym produkcie w kombinacji z IKE i IKZE jest fajne to, że jeśli wypełniamy limity maksymalnie, rocznie możemy zainwestować na dzień dzisiejszy około 50 tysięcy złotych pod parasolem podatkowym - to nie mało!
Co mnie przekonuje w OIPE? Przede wszystkim ochrona przed podatkiem od zysków kapitałowych. Obecnie w Polsce ten podatek wynosi 19%, a przewiduję, że może jeszcze wzrosnąć w ciągu 20-30 lat. Bardziej prawdopodobne (moja spekulacja) jest, że zostaną wprowadzone dodatkowe opodatkowania lub wzrost opodatkowania w tym temacie niż zwolnienia lub obniżki tego podatku. A nawet jeśli nie już odłożymy wszelkie spekulacje na bok, to fakt jest taki, że jeśli podatek od zysków kapitałowych zostanie np. zniesiony, to stracimy trochę przewagi w porównaniu do dzisiejszych założeń (zakładając że unikniemy 19% podatku), a jeśli zostanie jednak podwyższony, wtedy wyjdziemy na tym lepiej niż gdyby podatek pozostał taki sam.
Dokładając co roku te 21k (a później mniej więcej powiększając tę kwotę o inflację), mogę powiedzieć śmiało, że ulga którą na końcu oszczędzania otrzymamy od zakumulowanego kapitału, to jest już duży deal!
Minusem są koszty i brak kontroli co konkretnie mamy w takiej inwestycji. Ale jak mam obstawiać, to szybciej wg. mnie podatek od zysków kapitałowych wzrośnie patrząc na to jak w EU w różnych krajach się dystrybuuje pieniądze do społeczeństwa na różny sposób - te pieniądze będą raczej pochodzić z podatków. A brak kontroli nad portfelem może być poniekąd dywersyfikacją środków (duże, średnie i małe firmy z USA i EU), przy ich rebalansowaniu co jakiś czas, może wpłynąć pozytywnie na to, że gdzieś tam jest potencjał na przegonienie moich poczynań wg. mojej strategii które realizuję na IKE i być może zacznę na IKZE.
Plus za wyjscie po za swoja bańkę. Konkurencyjny bloger stwierdzil ze za duza oplata w powownaniu z etf na caly swiat, wiec on nie wchodzi i produkt bez sensu ;) co jest poniekąd prawda ale pomija 97% społeczeństwa które o etf nawet nie słyszało.
Dzieki serdeczne! Ten material odzwierciedla moj poglad, bez podtekstow. Masz racje - nie jest latwo wyskoczyc ze swojej banki, w ktorej kazdy inwestuje w ETF-y samodzielnie - znakomita uwaga! pozdrawiam! :)
Mateusz wcale nie pisał, że produkt bez sensu. Nawet w podsumowaniu napisał "w pewnych warunkach może się to opłacać, zwłaszcza jeśli i tak planujesz późniejsze przenosiny do innej, możliwie tańszej instytucji."
Ja Mateusza cenie i kupiłam właśnie jego książkę, ale czasami przesadza z oderwaniem od statystycznego Kowalskiego. Zwłaszcza w postach o fire ;) koniec spamu bo komentujemy nie ten podcast :)
Swietny merytorycznie odcinek. Ciesze sie, ze na niego trafiłem, zanim sam nie zaczalem analizować tematu. Odpowiedział Pan na wszystkie moje pytania, oszczedzajac mi mnostwo czasu. Wiem co potrzebowałem, a dodatkowo naczynia mam pozmywane ;) Wielkie dzięki!
Super! :) Na zdrowie! :)
Kolejny dobry materiał, dziękuje.
Dziekuje bardzo! :) Pozdrawiam!
Super filmik. Konkretnie wyjaśnia temat
Dzieki serdeczne, pozdrawiam! :)
Jestem na tak. 🙂
Bardzo dobrze wytlumaczone. Dzięki.
Dziekuje za komentarz. Pozdrawiam! :)
Witam, jak dobrze rozumiem to jeśli przez 20 lat cały czas kupuję VA80A i zdarzenie podatkowe, dopiero po 20 latach przy sprzedaży jednostek?. Pomo niższych kosztów zarządzania Vanguarda bardziej opłaci się jednak Finax/OIPE.
Pozdrawiam, super robota.
Czesc. Mieszkam w DE i szukalem info o OIPE W DE i nic nie znalazłem a Ty tylko to potwierdziles, Dzieki. Swoja droga w DE od niedawna wprowadzili zaliczkę na podatek od zakupionych jednostek ETF w wysokości 0,3%. Wiec w DE mysle ze raczej nie beda tym zainteresowani na ten moment.
Hej! Niestety poki co OIPE jest tylko w Polsce, Czechach, Slowacji i Chorwacji. Czyli w DE nie mozesz otworzyc OIPE. Pozdrawiam!
Jacek, dzięki bardzo za ten odcinek!
Na zdrowie! :)
Szanuje za podejście i wyważona opinię. Nie planuję zakładać dla siebie OIPE z racji tego, że wolę część środków inwestować u zagranicznego brokera celem zmniejszenia ryzyka, natomiast dla żony jak najbardziej. Po pierwsze nie wyobrażam sobie by czuła się pewnie i chciała kiedykolwiek robić jakieś transakcje przez konto maklerskie a po drugie dlatego że możliwe jest że jednak przejdzie na emeryturę kilka lat wcześniej niż ja. Ważna sprawa dla mnie osobiście to również jej komfort i brak bólu głowy odnośnie co zrobić w przypadku gdybym musiał zwinąć się szybciej z tego świata.
Miejmy nadzieję, że z czasem przybędzie konkurencji Finaxowi na rynku, na tyle taniej lub dobrej, że będzie zmuszony obniżyć opłaty na przykład do 0.5% albo będzie można przenieść się gdzieś indziej. Póki co 0.72% nie wygląda tak źle biorąc pod uwagę potencjalnie niestety raczej niewielkie zainteresowanie.
Pozdrawiam, Michał
Czy mieszkajac w Niemczech möge zalozyc Konto oipe
Obejrzałem już kilka materiałów o OIPE i tak naprawdę dalej nie wiem co z tym zrobić 😅mam długi horyzont inwestycyjny bo to jest minimum 30 lat i wniosek jest taki, że na chwilę obecną OPIE się nie opłaca. Przy takim horyzoncie lepiej zainwestować albo w ftse all world albo VA80A (oczywiście, jeżeli ktoś ma taką tolerancję ryzyka).
A Ty Jacku jakie masz plany co do OIPE? Ty jesteś zarówno aktywnym jak i pasywnym inwestorem, prowadzisz IKE i IKZE, a co z OPIE? :) jednak Twój horyzont inwestycyjny jest ciut krótszy z tego co kojarzę (wybacz, jeżeli to zabrzmiało wścibsko 😅)
Jesli masz dlugi horyzont inwestycyjny (min 30 lat) - mozna sie wstrzymac. Problem w tym, ze nie wiemy czy beda inni dostawcy, albo czy oplaty sie obniza w przyszlosci.
Ja poki co nie mam planow na OIPE - ale nie mieszkam w Polsce, a w Belgii nie ma zadnego dostawcy. Jak wroce do Polski - nie wykluczam, ze w to wejde. :) Pozdrawiam!
Jak na razie jestem na minusie ogólnie złodziejstwo i kolejna piramida czemu jeśli odkładam ma emeryturę to powinno być prowizji jak najmniejszą i bez podatku pod warunkiem 60/65lat kpina to samo z Ikec i ikze złodziejka
Super film.
Mam jedno pytanie: gdzieś czytałem (niestety nie mogę tego teraz znaleźć) teoretycznie jest możliwość przeniesienia środków z jednego subkonta na inne subkonto w innym kraju ale wtedy jest podatek 75%. Cel ograniczenie transferu środków za granicę. Przy analizie tematu trafiłeś może na tą informację?
Hej Andrzej. Dzieki za odbre slowo. Co do podatku o ktorym wspominasz - nic mi nie wiadomo. Z pewnoscia przy przenoszeniu z Polski do innego kraju takiego podatku nie ma. Pozdrawiam! :)
Cześć Jacek miłego weekendu życzę 😊
Hej Adam! Wzajemnie - milego weekendu! Pozdrawiam! :)
Witam, wiadomo czy finax bierze prowizje za przeliczanie zł na euro? Czy lepiej będzie wpłacać w euro jeżeli się je posiada?
Jeżeli ktoś chce inwestować małe kwoty, załóżmy 1000 zł miesięcznie to jak inwestowanie w ETFy ma pobić takie OIPE skoro jednorazowy zakup ETFa kosztuje 0,29%, ale nie mniej niż 14 zł (przykład Bossa)?
Hej Adam! Po pierwsze sa juz konta bez prowizji, a po drugie - mozna tez robic takie zakupy np. co kwartal, a nawet co pol roku. Tu temat rozklepalem - zapraszam: systemtrader.pl/093 :)
W koncu ktoś wyjaśnił to prosto! Wydaje mi się, że wspominałeś, że można inwestować w IKE będąc rezydentem podatkowym Niemiec/Angli, w taki razie OIPE nie ma pod tym względem nic do zaoferowania. Czy coś pomyliłem?
Co do IKE za granica - znam sytuacje jaka jest w Belgii. Zakladalem IKE w Polsce, pozniej wyjechalem do Belgii - z punktu widzenia Belgii nie jest to problem, ale tez nie ma tam podatku od zyskow kapitalowych. Co do innych krajow - nalezy sprawdzic to z doradca podatkowym danego kraju.
Co do OIPE - obecnie mozesz otworzyc rachunek jesli mieszkasz w Polsce, Czechach, Slowacji lub Chorwacji - tam tylko jest ono oferowane. Ale jesli zalozysz, to mozesz wyjechac do innego kraju i spokojnie kontynuowac inwestycje w OIPE.
Pozdrawiam!
Dzięki!
A ja zapytam tak kiedy powstaje zysk na IKE w momencie wypłaty z IKE czy w pomencie np. Wypłaty odsetek, dywidendy itp.?
@@marekwlodarski139 Nie wiem czy rozumiem pytanie. Generalnie jesli wczesniej bysmy wyplacali pieniadze z IKE, to placimy podatek bez wzgledu czy on jest od dywidendy, czy zysku ze sprzedazy.
Na stronei Investomat jest informacja że dyrektywa UE daje możliwość zablokowania zmiany dostawcy w ciągu 5 lat, u Ciebie zrozumiałem że pieniądze mogę przenosić dowolnie, jak to faktycznie wygląda?
Gdybysmy chcieli przeniesc papiery wartosciowe do innego dostawcy za granica (w Polsce nie ma takiej mozliwosci) - obowiazuje 5 lat. Minimalny okres 5 lat nie ma zastosowania jesli chcesz otworzyc konto w kraju gdzie Finax nie swiadczy uslugi, lub w Polsce - ale w odniesieniu do gotowki. Czyli w Polsce, gdyby pojawila sie alternatywa na OIPE mozesz sprzedac to co jest w Finax i przeniesc kapital do innego dostawcy bez zastosowania okresu 5 lat. Informacje te pochodza z oficjalnego zrodla (Finax).
Tak, ale w Polskim OIPE nie skorzystaliśmy z tej opcji - można przenieś kiedy się chce i wycofać też. Pozdrawiamy
Ustawa pozwala na 5 lat ale ale Finax to znosi z własnej woli. Nie ma konkurencji na dzis wiec to takie troche pod publikę. To samo jest przeciez z IKE
@@pawelk.8325 ale to dobrze, że Finax znosi czy źle? :)
Liczymy, że w ciągu 5 lat jednak jakaś konkurencja powstanie.
Hej! Jestem w stanie oszczędzać w ramach IKZE mniej wiecej tyle co limit na nim w ramach emerytury. Co lepiej założyć: ikze z etf lifestrategy czy oipe ? Z gory dzieki za podpowiedź. Ps. Posiadam jeszcze ike obligacje ktore chcę pozostawić.
To zależy od tego ile dostajesz % zwrotu podatku PIT i od horyzontu czasowego.
@@oThatsMeInTheCorner 33 lata z hakiem do 65. Próg podatkowy pierwszy.
Niestety w ustawie o OIPE nie uwzględniono możliwości transferu z OIPE do IKE (jest tylko w drugą stronę), aby uniknąć portfela 60/40 na 10 lat przed emeryturą.
Słabo widzę to OIPE w Finax. Bardzo, bardzo drogo i brak elastyczności.
Nie przekonuje mnie tłumaczenie, że Finax daje mi przewagę w postaci dywersyfikacji dostawców etfów, skoro i tak aktywa są odseparowane od dostawcy etfa. Równie dobrze mogę co kwartał kupować ACWI od dwóch różnych dostawców naprzemiennie z etfem Vanguarda, kwotowanych w USD i EURO, ot cała filozofia.
Produkt typowo skrojony pod obywateli strefy EURO, a nie polskich obywateli.
40% obligacji globalnych niezabezpieczonych walutowo do PLN ma mi ustabilizować portfel? Jakim cudem?
Jeżeli kupowali by za EURO etfy obligacyjne zabezpieczone do USD i np. etf BETY na sp500, to polski inwestor mógłby w ten sposób zabezpieczyć ryzyko walutowe większości portfela obligacyjnego. Pozostałaby tylko znacznie niższa zmienność EURO/PLN na walucie kwotowania etfa.
Andrzej, nic nie mowilem o przewadze wynikajacej z dywersyfikacji dostawcow ETF-ow.
Co do ETF-ow obligacyjnych - zgoda - niestety nie jest to idealne dla inwestora z Polski (choc przy tym udziale obligacji nadal stabilizuje portfel w PLN wg symulacji jakie robilem). Po osiagnieciu 55. / 60. rż mozesz ten kapital przeniesc w inne miejsce, a OIPE wykorzystac tylko jako tarcze podatkowa.
@@system_trader
Ten cały komentarz skopiowałem z mojej wypowiedzi pod rozmową M. Iwucia z przedstawicielem Finaxa, który mydlił tym (wielością etfów w portfelu) oczy wszystkim, jakoby to była zaleta robodoradztwa.
@@andrzejociepa OK, ale to nie moj komentarz, a tak to napisales, jak to ja bym te uwage wyglosil w materiale. :) Natomiast zaleta robodoradztwa jest taka, ze jesli ktos (z roznych powodow) nie bedzie inwestowal bezposrednio na rachunku maklerskim, to ma nadal mozliwosc na prosty portfel pasywny - choc niestety za slona oplate jak na taka strategie.
Czy jesteś pewny, że w FINAX część obligacyjna w OIPE stworzona jest z etfów zabezpieczonych walutowo do EURO?
Z informacji jakie uzyskalem - tak.
Wielkie dzieki 💪
Mam pytanie, jak sądzisz czy warto przenieść srodki na OIPE w Finaxie, jak ma sie je na zwyklym koncie Finaxa?
Pozdrawiam!
Hej! :) Jesli to pieniadze inwestowane z mysla o emeryturze - ze wzgledu na nizsze oplaty i tarcze podatkowa - tak. Pozdrawiam! :)
@@system_trader Rewelacja, dzięki!
Jacku jak wykorzystujesz odpisy na IKZE pracując i w domyśle płacąc podatki także za granicą ?
To, ze ma się np. rezydencje podatkowa w Belgii, nie oznacza, ze nie można w Polsce mieć choćby JDG (albo wręcz etatu). :) Podatki można wiec płacić w wielu krajach. Tylko z ZUS-em łatwiej - tu w UE wystarczy być ubezpieczonym w jednym kraju (jak ja np. w Belgii).
Ciekawe czy będzie można pozwać finax do sądu, skoro jego portfel ma ustawowo GWARANTOWAĆ przebicie inflacji
Watpie, bo zadna ustawa Ci tego niestety nie zagwarantuje. Tam jest mowa o prawdopodobienstwach. Co najwyzej mozesz sie posadzic z rynkiem. :)
@@system_trader no w wideo to zabrzmiało paradoksalnie, jakby produkt miał mieć 100% prawdopodobieństwa pobicia inflacji (tzn jakby UE czegoś takiego wymagało, stąd pewnie zerowy odzew innych ochotników niż finax. Tak to jakoś zrozumiałem xD )
UE wymaga 80% prawdopodobieństwa pobicia inflacji
@@FinaxPoland dzięki za odpowiedź. Jak widać 80% wystarczy by odstraszyć większość zarządzających (na dzień dzisiejszy)
@@marcdzikmyślę, że bardziej zniechęca 1% maksymalnego kosztu
Wskazywanie klientom aktywnie zarządzanych IKE przejście do OIPE jest słabym pomysłem.
Lepiej najpierw migrować do IKE w inPZU (tam dla portfela ACWI możemy uzyskać TD na poziomie 0,1-0,5% w długim okresie), bo to pozwala nam na kolejną migrację do do IKE maklerskiego.
Natomiast jak zrobimy (moim zdaniem) głupi krok przejścia z IKE funduszowego do OIPE, to stracimy szansę na zmianę strategii emerytalnej - nie będziemy mogli inwestować bezpośrednio.
Andrzej, jesli ktos chce inwestowac samodzielnie, to z TFI nie bedzie sie przenosil ani do inPZU ani do OIPE, tylko na rachunek maklerski. I tak jak wskazalem - wiekszosc rachunkow IKE w Polsce jest zalozona w drogich produktach TFI - te osoby maja teraz realna alternatywe. Zeby byla jasnosc - do niczego nikogo nie namawiam - nic na tym nie zarabiam. Dla mnie osobiscie najlepsza forma jest samodzielne zarzadzanie na rachunku maklerskim, ale tez wiem, ze jestem w mniejszosci.
Co do inPZU - tez ich przeswietlimy jeszcze raz. W przeszlosci mieli spore wpadki niestety. Jestesmy z nimi w kontakcie.
@@system_trader
Oni w zasadzie nie mają żadnej przeszłości, dopiero od niedawna są stopy zwrotu za 5 lat.
I na Boga proszę nie kończcie tego prześwietlania na zestawieniu kosztów zarządzania, kosztów bieżących i kosztów transakcyjnych, bo to nie ma żadnego sensu w porównaniu do etf.
Nie ze względu na inne poziomy, lecz metodę kalkulacji, dlatego ja wyżej piszę z rozmysłem o TD, a nie o kosztach bieżących. Teraz nie mam już czasu na rozwiniecie. Napisze Ci to w osobnym mailu.
Czytałeś już może mojego maila z uwagami do Atlasu ETF, w którym pisałem o mojej koncepcji wskaźnika koncentracji?
@@system_trader
W moim rozumieniu inPZU to jest taki pomost łączący zwykłego Kowalskiego z inwestowaniem zaawansowanym poprzez konto maklerskie.
Zauważ, że wiele milionów polskich obywateli panicznie boi się inwestowania bezpośredniego, poprzez rachunek maklerski. W inPZU będą mogli w łagodny sposób zapoznać się z indeksami, benchmarkami, różnicą odwzorowania. Zobaczą, że można prezentować jakieś duration, YTM itp. wskaźniki. A następnie, jak już oswoją się z indeksowym inwestowaniem, to świadomie skoczą na głębszą wodę inwestowania przez konto maklerskie. Tylko tyle i aż tyle.
@@andrzejociepa inPZU wlasnie mialo ogromna wpadke na TD, gdzie sie im solidnie portfel rozjechal. Co do emaila - sporo mam zaleglosci - ale na szybko powiem tak: jestesmy w trakcie analizy dodania nowego zrodla danych. To wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane, jesli idzie o dane, na wielu poziomach: licencji, precyzji obliczen, kosztow, dostepnosci, itd., itp. Jedno co moge obiecac - z miesiaca na miesiac sie rozwijamy. Za wszystkie uwagi dziekuje - z czasem sie odniose do nich mailem. Pozdrawiam!
Mogli zrobic to lepiej Mozna zarzadzac samodzielnie
Racja, tez wolalbym OIPE na rachunku maklerskim.
@@system_trader
Nasz ustawodawca mógłby to naprawić, dając możliwość transferu OIPE -> IKE, aby uniknąć suwaka obligacyjnego.
@@andrzejociepa Zwlaszcza mozliwosc transferu z OIPE na IKE maklerskie byloby ciekawa opcja.
@@system_trader Nie mozesz gdyz ustawa o OIPE wymaga od strategii dodatniej stopy zwrotu
@@pawelk.8325 Przy obecnym ksztalcie prawa - tak. Ale szkoda, ze od poczatku nie dano tu wiecej mozliwosci. Mamy to co mamy - IMO - dla wielu osob OIPE moze byc bardzo przydatne (czego nie pojmuje wiele osob zyjacych w bance kont maklerskich). Pozdrawiam! :)