Co jeść aby mieć zdrowe włosy? - Na to pytanie odpowiada Trycholog Anna Mackojć

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 8 ม.ค. 2022
  • 1. Co jeść, aby mieć piękne włosy?
    W praktyce codziennej najważniejsze jest dopasowanie zaleceń żywieniowych do konkretnej osoby - zwłaszcza pod kątem współistniejących schorzeń, alergii czy nietolerancji pokarmowych. Dieta powinna być zbilansowana i zawierać wszystkie niezbędne produkty.
    Jednym z elementów zdrowego, bogato odżywczego talerza dla pięknych włosów jest białko. Obecne w jego strukturze aminokwasy są bowiem budulcem keratyny, która jest głównym elementem białkowym łodygi włosa nadającym włosom grubość, elastyczność oraz trwałość.
    Źródłami białka pełnowartościowego, a więc zawierającego aminokwasy egzogenne, są głównie produkty odzwierzęce. Dla pięknych włosów warto więc jeść drób, jaja, ryby czy produkty mleczne.
    Warto nadmienić, iż między innymi jajka, są źródłem aminokwasów siarkowych, które również są niezbędne do budowy keratyny. Cennym źródłem białka są również nasiona roślin strączkowych, które dostarczają także błonnika pokarmowego odpowiadającego między innymi za homeostazę w naszym mikrobiomie jelitowym.
    W diecie dla pięknych włosów, są tłuste ryby. Są one źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych EPA oraz DHA
    Źródeł polifenoli, które znajdziemy na przykład w owocach jagodowych, ciemnych winogronach czy ciemnym kakao. Polifenole należą do grupy antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki w naszym organizmie i stres oksydacyjny.
    Warzywa, owoce np. cytryna, czosnek, cebula
    Witamina C jest niezbędnym elementem dbania o odpowiednie odżywienie żelazem, bowiem wspomaga jego wchłanianie w przewodzie pokarmowym
    Siarka odpowiada za strukturę włosów.
    2. Czego nie jeść, aby cieszyć się pięknymi włosami?
    Słodzone napoje
    ich spożywanie powiązane być może z rozwojem otyłości, ale również zaburzeń takich jak insulinooporność. Wysokie stężenia insuliny mogą mieć wpływ na przyspieszenie łysiena androgenowego.
    Słone przekąski
    spożycie powiązane być może z wystąpieniem przewlekłych chorób czy otyłości, co z kolei może skutkować zaburzeniami hormonalnymi czy stanem zapalnym powodującym wypadanie włosów, ale też z nadmiernym poziomem sodu i zatrzymaniem wody w organizmie.
    Żywność głęboko smażona i przetworzona.
    może wiązać się z wysokim spożyciem akryloamidu. Jest to substancja, która powstaje właśnie w momencie formowania złocistej, chrupiącej skórki czy panierki. Jej spożycie powiązane być może z wystąpieniem stanów zapalnych w organizmie oraz powstawaniem wolnych rodników.
    Alkohol
    Utrudnia funkcjonowanie wątroby. Ta z kolei odpowiedzialna jest między innymi za funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, która jest jedną z podstaw zachowania pięknych włosów. Dodatkowo, przewlekłe spożycie alkoholu wiązać się może z wystąpieniem niedoborów pokarmowych, w tym niedoboru żelaza, cynku czy witamin z grupy B
    3. Czy modne diety mają wpływ na włosy?
    Każda dieta źle zbilansowana, albo poprowadzona tylko zgodnie z modą a nie potrzebami naszego organizmu może odbić się na naszych włosach. Włosy są wyznacznikiem naszej homeostazy (równowagi) w organizmie. Więc jeśli zaburzymy balans i nie dostarczamy odpowiedniej ilości produktów czy składników wówczas nasze włosy będą matowe, kruszące się lub łamliwe. Włosy są najczulszym elementem naszego organizmu i reagują na wiele różnych aspektów naszego życia w tym m.in. na dietę.
    4. Diety odchudzające bezpieczne dla włosów czy nie?
    Diety tzw. restrykcyjne tzn. odchudzające czy ograniczające podaż kaloryczną muszą być również zbilansowane. Nie oznacza to ze nie można prowadzić prawidłowej diety odchudzającej i jednocześnie zachować wygląd pięknych i zdrowych włosów. Należy pamiętać w trakcie takiej diety o dostarczaniu wszystkich niezbędnych minerałów i witamin. W sytuacji kryzysowej jaką może okazać się dieta niskokaloryczna organizm będzie oszczędzał zapasy niezbędnych składników i w pierwszej kolejności eliminował ich dostarczanie do miejsc najmniej niezbędnych tzn. do włosów. Wiec w przypadku chęci przejścia na dietę pamiętajmy o niezbędnych składnikach dostarczanych do organizmu. Jeśli nie możemy ich dostarczyć w odpowiedniej ilości z posiłkami wspomóżmy się suplementacją. Odchudzajmy siebie a nie włosy
    Więcej informacji: trychologia.edu.pl/
    Umów się na wizytę: +48 690 640 460

ความคิดเห็น • 2