Én imádtam ezt a filmet, egy pillanatig nem untam, rengeteg fantasztikus dolgot éltem àt és a felét igazából nem is értettem. Talán leginkább a szabályrendszerét nehéz megérteni. Mind e-mellett szerintem ez egy nagybetűs MOZI élmény, én legalább is ezt kaptam. És azt a gondolatot, hogy nem kéne a múltba menekülni, azon rágódni, mert az vagy olyan lesz amilyen, vagy rosszabb. És bocsánat, de had hozzák fel egy szélyes élményt: Mikor annak idején kijött az első trailer, én féltem. Egyszerűen félelmetes volt látni egy efféle káoszt, hogy az idő megtört és mi semmit sem tehetünk ellene. Hogyan küzdhetnénk az idő ellen
Én nagyon kevésszer gondoltam rá eddig, hogy kimegyek a teremből a film vége előtt (Star Wars utóbbi két része) de ennél a filmnél többször is elgondolkodtam rajta. Az egyes karakterek drámája és konfliktusa számomra emészthetetlen volt, a gonosz nevetséges és szánalmas, emellett pedig többször is logikai bukfencet éreztem az idősíkokban való haladás terén. Hozzátenném, hogy nagyon szeretem a gondolkodós filmeket, imádtam az eredetet és az interstellart is Nolantől (egy hónapon keresztül kb csak a fekete lyukakról olvastam), de ez semmiféle utólagos érdeklődést nem váltott ki belőlem, sőt..
Vannak kétszer illetve háromszor -nézős filmek. Főleg a minőségi filmek. Azt ne mondjátok, hogy van köztetek aki egyszer nézte meg a kedvenc Nolan filmjeit!
@@folia-q2m a fenét. A jó filmet elsőre megérted, a 2. 3. nézésre pedig feltűnik sok dolog ami elsőre nem, ettől lesz mégjobb. "attól, hogy nem értenek meg, még nem vagy művész"
Vannak filmek, amelyek másodikra "ütnek". A Felhőatlasz elejével voltam úgy, hogy "ez mi a franc...." De másodszor megnézve, már minden a helyén van. Vagy a Westworld első évada, amit élvezet újranézni, hisz elsőre kissé kaotikus, és csak az utolsó rész teszi helyre a szereplőket. Majd ennek tudatában újranézni fantasztikus élmény. Ezt a Tenet-et még nem láttam.
03:08 Korántsem ennyire egyértelmű, hogy mindig a filmben keresendő a hiba csak azért, mert valakinek a fejében "nem működik" vagy "nem esnek le dolgok"... #NoOffense
Nem volt bonyolult a film, csak bonyolulttá tette önmagát. Pár sorban le lehet írni a csavarokat, úgy, hogy mindenki meg is érti, de itt a film szándékosan gátolta meg, hogy emészthető legyen egy laikus számára, ez csak egy pöffeszkedés volt az alkotótól, hogy ő mennyire okos, mennyivel előttünk jár. Teszem hozzá rengeteg olyan dolog volt a filmben, ami nem logikus, nem magyarázható, persze ezeket fordított esetben nem lehet felróni Nolennek, mert "ezt nem lehet kiküszöbölni". Valóban, csak akkor miért teszünk úgy, mintha mégis sikerült volna neki? Imádom az eddigi filmjeit, akkor is tetszettek, ha elsőre nem értettem mindent. Ebben a filmben csalódtam.
Megnéztem! 100%-os Nolan-élmény, imádtam! Egyedül a története komplex, de majd sokadik nézésre összerakom egységbe ;)
4 ปีที่แล้ว +8
Most jöttem a Pécs plázából :) Azt kell mondjam mindkettőtötöknek igaza van. Én is éreztem az elején, hogy itt rengeteg az info, de aztán azt elengedtem azzal, hogy ok meg kell akadályozni vmit amihez azokat kell csinálnia amit mondanak h történik :) Az biztos, hogy iszonyat bonyolult a film, már tényleg feleslegesen. De a film felénél kb úgy éreztem magam mint ahogy a film működik: visszafelé elkezdtem megérteni hogy mi volt és mi lesz :) Persze pontosan szerintem lehetetlen volt lekövetni h mikor mi hol kivel miért történik, pláne a nagy csatajelenetben, de összességében élveztem és tetszett. Ami poén, hogy unokaöcsém akkor írt hogy most megy be a moziba csapattársaival amikor én kijöttem, így kb kicsiben lejátszódott velünk a film :) ő még az előtt volt amit én már átéltem. Egy biztos: Nolan elmebeteg, hogy ilyeneket tud kitalálni :)
Sziasztok. Még nem láttam ezt a filmet, de érdekel, mert szeretem Nolan filmjeit és szeretem a tényleg elgondolkoztató, nem sablonos filmeket. Ahogy beszéltetek rólla egyből az 'Az utolsó akcióhős' cimű film jutott eszembe (nagy kedvencem) és a maga korában azt sem igazán értették, a beszámolótok alapján ezzel is igy lesz, de attól még érdekel. Én Ábellel értek egyet, mert szeretem az olyan filmeket, amelyek csak megmutatják az ajtót egy új téma irányaba, de rám bizzák belépek-e rajta, magyarán érdekel-e annyira, hogy akár utánna is olvassak, igy jobban belépjek abba a világba és annak filozófiájába (jelzem volt már ilyen film, ahol az ott elhangzott könyvet elolvastam). Nem riadok vissza tőlle, hogy akár többször is megnézzem, ha tényleg elgondolkoztat a témája. De persze van bennem egy félelem attól, hogy sokminden lezáratlanul ott lebeg majd a végén, az azért bosszantó néha. De adok neki egy esélyt. :) Köszi a kritikát!
*11:25* Nem, nem fogod. Ez a film egy F05. Ahogy mondod katyvasz, ráadásul teljesen tudománytalan, tele blődebbnél blődebb faxságokkal. Én végig azt éreztem rajta, hogy nolan beheroinozott, álmodott valami baromságot, ami számára logikusnak tűnt, aztán valami rohadtnagyot akart viritani az egésszel, amilyen még nem volt. Végigbekkeltem a filmet, de bevallom 1 árva pillanat nem volt benne, amit élveztem. És nem azért, mert nem értettem. Hanem mert egy faxság.
De Gyuri kérlek azért mert valakinek nem esik le egyből valami nem feltétlenül van elrontva. Rengeteg film van ami iylen és többszörösen megnézed lehet hogy le fog esni. Az Inception és a Memento is ilyen tehát azok el lennének rontva? Vagy mi?
Nézd van olyan film ami elvont és tele van szimbolikával amihez kell az utána gondolás ilyen például a Mother vagy az Enemy de itt nem erről van szó, ezt érthetnéd ha nem kuszálnák ők össze a filmet nonstop cselekménnyel. Itt a túlzsúfolt cselekmény az ami összebarmolja az egészet és emiatt ez a film egy kicsit sérül szerintem.
Egy filmrendező ismerősöm mondta egyszer: egy film attól lesz jó film, ha maradandó emléket hagy benned, és x év múlva is emlékszel rá a sok film közül. Nem azért, de én egyetlen egy Marvel filmet nem tudnék felidézni az emlékezetemben, hiába voltak logikusan összerakva és alapvetően jó filmek. Szerintem a hatást elérte Nolan, ha nem is értjük teljesen a filmet, hogy arra biztosan emlékezni fogunk, hogy ez az a film, amit 20x "szétrobbantotta az agyunkat" miközben néztük, és olyan időutazós koncepciót vitt vászonra, amit még soha senki korábban. Egyébként valóban lehetett volna kicsit kidolgozottabb, de lehet hogy ez volt a cél, hogy ne legyen az?
Én erre a filmre úgy fogok emlékezni mint a leggyengébb Nolan film. Ez is valami. Aki pedig szereti a Marvelt az nagyon sok momentumára emlékezni is fog.
Lenyűgöző mozi volt, csak aki lineárisan gondolkodik nehezen érti meg a körforgást. Ügyes volt Nolan, mert amikor egy film van a moziban, akkor mindenki megnézi, és úgy is siker lesz, hogy a többség számára érthetetlen első vagy akárhányadik látásra. Számomra a lényeg nem az időutazás volt, sem nem a kémek, hanem az, hogy az érzékelésünk korlátai tartanak minket csapdában, és ezért rejtve marad a “valóság”. Körbe és körbe futunk a mókuskerékben, és a TENET emberei azok a bódhiszattvák, akik próbálják a többségnek ezt a szenvedését élhetővé tenni. Időközben páran megvilágosodnak, és beállnak segíteni...😊 Egy alma magjában ott van az egész univerzum. Einstein is Buddha...😊 Ölelés
Gyuri abban nincs igazad, hogy egy filmet elsőre érteni kell. Rengeteg film van amit többszöri nézésre lehet teljesen megérteni. Pl nincs az az isten, hogy a tökéletes trükk című film minden jelenetét elsőre megértsen az ember, hiszen össze vissza ugranak az időben, mégis zseniális, imádom. Másodszorra még jobban imádtam
A tökéletes trükk ehhez a filmhez képest egy 12 éveseknek készült rajzfilm egyszerűségével bír. Tehát hogy itt vannak azért szintek, de nézd meg ezt és aztán mond el hogy így hogy annyit értettél belőle amennyit mennyire élvezted a filmet.
Ez egy olyan film amit 2-szer kell megnézni..... én mikor először láttam ugyan ugy a sztori 50-60 százalékát értettem meg. De mikor másodszorra néztem valahogy teljesen össze állt minden és nem maradt semmi kérdés. Szerintem elsőre is nagyon élvezetes de másodszorra mikor megérted az egészet akkor nagyon jó. Én imádom. És ez egy olyan film amit sokszor meg lehet nézni (nem ugy mint egy sima filmet ami többször nézős hanem ami tényleg csak többet ad). Tény ez nem az egyszeri nézőnek van kitalálva.
A Pimp Thy Mind már megcsinálta a "szpojleres" inverz kritikát is. Vagyis fogja... Illetve .... öööööö... Csak még nem látjuk, de már láttuk. Na jó ez pont annyira zavaros, mint a film. :)
Végre megnéztem. Tetszett, de nem Nolan legjobbja. Itt egyértelműen a kvantumfizika szempontjából vizsgálta az időt. (A Mementóban a hiányos emlékek, az Eredetben az álmokon, a Csillagok közöttben a gravitáció okozta téridő torzulásokon keresztül tette ezt.) Volt itt Húrelmélet, idő inverzó, párhuzamos realitások, a kvantumfizikai térben nem, vagy nem úgy működő newtoni-törvények bemutatása a nézőnek, de mindezek inkább audióvizuálisan került reprezentálásra. Nolan munkásságát ismerve, bőven és alaposan elmélyült a kvantumfizika világában, és tudományos eredményeiben. De egy tudatos rendezői döntést vélek felfedezni, hogy a Tenet nem egy kvantumfizikai oktatófilm kezdőknek lett, ahol mindent elmagyaráznak a nézőnek, hanem hagynak a főhőshöz hasonlóan sodródni, és ráadásul nem is lineárisan. Kapunk a filmben pár időparadoxonos pillanatot is, ala Schrödinger macskája, Nagypapa paradoxon, vagy a kettős rés kísérletek fotonikus eredményei, stb.! ;) A film jó, nagyon jó, hisz ilyen alapis tudományos hátterű időutazós, időmanipulációs Sci-Fi -be gyúrt kém-akció-háborús filmet eddig nem láthattunk mozivásznon. :) ;) :) Viszont az átlag néző számára nehéz, kesze-kusza filmes élmény lesz néminemű kvantumfizikai ismeretek nélkül, lineáris gondolkodással. Főleg úgy, hogy a TENET igazából kettő, egy inverzós és egy lineáris film egyszerre, egybegyúrva levetítve. ;) :)
Ha többször kell megnézni egy filmet, hogy megértsük azzal semmi gond. Sőt, szuper! Ha ráadásul olyan film, hogy szívesen nézed újra és minden alkalommal képes neked valami újat mondani: tökéletes! De ha a nézőnek utána kell nézni dolgoknak, hogy megértse a filmet, illetve különböző belemagyarázások szükségesek az értelmezéshez... Talán Stephen King írta egyszer, hogy ha a könyv elkészült akkor a szerző elhallgat. Addig van lehetősége beszélni, míg írja a könyvet és mindent el kell mondania, hogy a történet, a karakterek működjenek. Nos, amikor 1000 emberből 999 azt mondja, hogy ez érthetetlen, követhetetlen volt, akkor nem a nézőkkel van gond. Hiszen az az egy ember az ezerből, az is lehet, hogy csak azt hiszi, hogy érti a filmet. (vagy csak henceg) :) Ha ezt elfogadjuk, akkor már csak fel kell tennünk egy egyszerű kérdést: csak azért nem merjük szidni ezt a filmet, mert Nolan film? Szarozni senki nem meri, ez tény! A legtöbb negatív kritika kimerül kb. annyiban, hogy "ez egy nagyon bonyolult film". :D
Igen Gyuri ilyesmiről beszélt, és van ennek a magyarázatnak bőven létjogosultsága. Ennél a filmnél majd segíthet a többszöri megnézés talán, aztán ha az sem, akkor valóban nagyobb vele a probléma. Lehet h Nolen csak szeretett volna minél több visszapörgetést csinálni, és e köré írt egy történetet:)
Most nem értek egyet Gyurival abban a tekintetben, hogy egy film akkor jó, ha elsőre leesik a tantusz. Hoznék egy analógiát is a zeneiparból. Sok fülbemászó sláger van, ami első hallás után dallamtapadást tud elérni, viszont amilyen gyorsan jött, úgy megy is. Ezek a tipikus egy nyári slágerek. Viszont van egy csomó zene (nálam most Krúbi új albuma pont ilyen), ami elsőre nem teljesen érthető, sőt talán frusztráló is, viszont minnél többször hallgatod meg, annál több réteget tudsz lehámozni róla és felismered a mélységét. Még nem láttam a Tenetet, szóval nem tudom hogy itt most ez a szituáció áll e fent.
Szóval ez a Nolan egy dokumentumfilm rendező akart lenni fizikus diplomával, de rájött, hogy nem olyan egyszerű az, így csinálja nekünk ezeket a játékfilmeket a titokzatos és el nem árult csavarokkal és oda-vissza bonyolított nem lineárisra vágott képsoraival. Vagy Nolan egy kiválasztott, aki elmesélhet nekünk valamit a valóságról. Nekem az a lényeg, hogy elmondjon valaki valamit arról, ami engem is érdekel. Stephen King a Kívülállóval elmeséli, hogy a kb 50 éve, amit a gonoszról gondolkodással töltött, milyen eredménnyel zárult. Nolan elmeséli, amit a valóság szerkezetéről gondol. Biztosan lesznek majd a jövőben olyan kutatók, akik ezekből az alkotásokból összerakják, a városi folklórban hol jelentek meg az első csírái a majd akkori valóságnak. Csak sajnos mi még nem látjuk, hogy csonttűkkel, szakócákkal és állatbőrökkel vagyunk felszerelve egy olyan világ előtt, ahol kvantumteleportálással közlekednek testetlen tudatok. Nolan és mások azok a szerencsések, akik benyúlhatnak a valóság szövete mögé, de nem nézhetnek, csak tapogatnak és amit éreztek, elmesélik úgy, ahogy meg tudják fogalmazni a látott valóságuk alapján, hogy mi is lássuk azt, amit ő érzett. Én minden ilyen alkotást örömmel fogadok, mint egy kirakós egy részét. Bohr-tól is megkérdezték, hogy egy Nobel-díjas fizikus hogy tarthat egy patkót a kandallója fölött, hogyan lehet babonás, mire azt mondta, hogy nem hisz az ilyesmiben, de sose' lehet tudni. Ja, a filmet nem láttam...
Nem szégyellem, (és majd gondolom lesz aki leolt, hogy "mer' gyökér vagy" jelzővel) de nekem még 1×-5× meg kell nézzem vagy ahogy Ábel mondta, utána kell olvasnom. Igazából Gyurinak kell igazat adjak. Köszi a videót srácok!
Mer gyökér vagy! ;) Ne viccelj, én még itt egy olyan kommentet nem olvastam, hogy húúúúú én mindent értettem, ha odafigyelsz megérted stb. Ha nem Nolan állna a film mögött, akkor már mindenki szarozná. :)
Szerintem Nolan békében megöregedett és tapasztalatokat szerzett az életről, és csak egy-egy filmet rendezett, pl a Dunkirk-öt. Majd felfedeztette vele valaki a visszapörgetést. Ekkor megrendezte a Tenet c. filmet, hogy ezt az infót spoilerezze a világnak. De hogy érdekesebb legyen, elindult visszafelé fokozatosan, és önmaga mindenkori fiatalabb énjének segítve, folyton tanulva, minél korábban egyre jobb filmeket rendezzen. Minél régebbre ment vissza, annál jobbakat húzott, így lett az egyik csúcs a Memento. :D Ja, és ezért tett bele utólag Batman easter-eggeket a korai filmjeibe. True story. ;) Egyébként szerintem nem olyan rossz film a Tenet, sőt, Nolannél inkább a masszív középmezőny. Ami hibája vagy furcsasága, azt majd minden filmjében elkövette már így vagy úgy. Nem véletlen, hogy a filmjei eredetileg mindig megosztók voltak és általában utólag kapták meg az igazi kult-státuszt. A Dark Knight Rises-t is kb ugyanezen okok miatt húzták le a megjelenéskor. Az Incepcionről is sokan vélekedtek úgy, hogy egy túlbonyolított film, ami ezzel álcázza a hibáit, és igazából blődség a jó látvány érdekében. Nolan karaktereit is sokszor szidják, pl hogy “nem tud reális női karaktereket írni”, ezt Ann Hathaway kétszer is megkapta már. De akkor teszek egy kissé meta megállapítást: A ti kritikáitokat tudom szeretni és élvezni, még ezt is. Még úgy is, hogy totál blődség pl ebben a kritikában az, hogy reflexből asztrofizikáról meg Hawkingról megy a filozofálás, amikor ezeknek speciel az égegyadta világon semmi közük a Tenet világához! :D Szóval csak az derül ki - a bocsánat: bölcsész fizikázás közben - hogy totálisan vaktöltényekkel folyik a szabad asszociációs magyarázkodós kényszer. A Tenet pont nem az a film, ami valami tudományos dolgot akarna elmagyarázni, mivel ami benne van, az kb annyira reális, mint a Tökéletes trükk sokszorozó masinája! A szinte egyetlen részben releváns utalás egyébként a Feyman-gráfokra van benne, de az sem magyarázat, max aki véletlen tudja, hogy az mi, az hasonlatként hozzá tudja ezt kötni a filmben látottakhoz, hogy “jé, hát itt is időszimmetria van”. Na de ezzel én is pont azt szeretném mondani, hogy ahogy a ti filmes véleményeiteken, amiket szeretek és tisztelek, nem az teremt értéket, hogy tudományosan is mindig akkurátus, úgy egy fantázia filmen sem. Viszont ahogy a ti filmes felfogásotok is sajátos, értékes és konzisztens, átgondolt, úgy magában nézve Nolan filmes filozófiája, eszközei is azok. És az viszont igaz, hogy bennetek is azt tisztelem, hogy bár nincs kimondottan szakirányú végzettségetek, de az átlagnál jobb ismereteitek vannak a tudományos dolgok tekintetében, és ezt integráljátok is a véleményetekbe. Na ez van igy a Tenet és a legtöbb Nolan film kapcsán is. Kiemeli őket, hogy behoz nem hétköznapi, nem közismert dolgokat, aztán az aktuális filmterve függvényében ez hol közelebb, hol távolabb áll a vélhető valóságtól. Viszont az átlag lézerpisztolyos sci-fi vagy kütyüs James Bond filmek világából messze kiemelkedik az eredetiséggel és azzal, hogy a saját kis világai ezeknél sokkal konzisztensebbek. I have spoken...
Szerintem az a jó ebben a filmben, (meg pár nolan filmben) hogy többször kell megnézni. Bár hányszor megnézi az ember mindig jobban fogja érteni és talán többet is fog adni.(Hát ez nem olyan film amire csak ugy beülsz és lazán megnézed. Ezt többször kell) Meg azért szerintem hozzáad az élvezethez a zene, ha van amit nem ért az ember jól néz ki az akció és a zenék sokat segítenek az élvezethez. És azért én kalapom emelem nolan elött hogy képes volt ezt leforgatni.
Egyszer láttam ezt a filmet.Most a Gyurival vagyok,nagyon pörög minden,nagyon gyors.Bedob fogalmakat,akciókat.Egy kissé úgy érzem,hogy inkább csak meg akarja kavarni a nézőket Nolan. Még az se biztos,hogy annyira bonyolult,inkább csak annak akarja láttatni. Az hogy főhősünknek nincs neve,kicsit vicces.Amúgy egyetértek Ábellel is,ez valahol egy kémfilm. Baromi jól néz ki,nagyon precíz,össze van rakva,a színészgárda is ott van a szeren.A zenéje mondjuk nem rémlik. Viszont,ha már szóba került a z Eredet:na ott tudtam kötődni egyes karakterekhez.És persze értettem is. A magam részéről igazán sosem éreztem garanciának,ha Nolan rendezi a filmet. Már a sötét Lovag:Felemelkedés elvesztett kissé,utána jött az Interstellar,a Dunkikrk,a Tenet...de tavaly azért az Oppenheimer újra tetszett a rendező úrtól.
Most nézem egyébként, és ami extra a főszereplőben, hogy alacsony létére kapott egy magas nőt maga mellé, aki mellett látványosan alacsony, plusz nem elég hogy rossz a tartása, még ülés közben is rájátszik és pont úgy ül, ahogy én szoktam amikor elengedhetem magam. És ettől olyan emberi, vagy mi. Tom Cruise, akit egyébként minden filmjében zabálok, max valami mélydrámában engedné így megmutatni a gyengeségeit. :)
Köszönöm Gyuri, hogy kimondtad, így nem nekem kell újra és újra elmondanom mit gondolok. Elég linkelnem a videótokat. Akivel voltam, Ábellel ért egyet. És mindketten abban maradtunk, hogy oké, hogy nem értünk egyet, de rendben vagyunk így is.
Sziasztok! Én is várom már hogy hétvégén meg nézzem a filmet, végre mozi! 😁 Tuti h nem fogok én se érteni mindent elsőre. De anno az inception is elég csavaros volt, és bár a lényeget értettem de azért meg néztem meg jó párszor mert egyszerűen szerintem az egy baromi jó film volt. Én legalábbis leesett állall jöttem ki a moziból. Kíváncsi leszek ez milyen élmény lesz
Annak idején emlékszem a Mátrix sokakat megizzasztott, sok ismerősömnek kb 3x kellett megnéznie, köztük nagyjából nekem is, mire összeraktuk pontosan mivan. Nolan ezzel szintet lépett rendesen :D El kellett gondolkodni rajta utána, hogy akkor most mi miért történik. Figyelni kell, hogy követni lehessen, de így is volt olyan, hogy hirtelen nem tudtam most miért mennek el oda ahova és ott mit akarnak :D Egyébként nem tudom elképzelni ezt több magyarázattal, úgy unalmas lett volna, inception kettő, ahol a film első fele magyarázkodás majd a szabályok megszegése. Nekünk tetszett, ajánlatos! . . . . Spoiler. . . Ráadásul sok kérdést felvet, aki visszafelé utazik, annak a normálisan előrehaladó személy múltja lesz a jövője, ergo ez az eleve elrendeltetettség elvég követi, ahol a szabad akarat csak illúzió. Ezt kétszer is felvetik a filmben, hogy mi lesz ha másképp döntünk. Itt nem tudnak szerintem (vagy sikerült és nagyon el volt rejtve.) Mindenki csak egy előre megírt forgatókönyv szerint haladhat előre is és vissza is, amennyiben egyvalaki visszafelé halad, mert ő időt utazik a már megtörtént események közé, szóval nem történhetnek másképp a dolgok. Bár felveti a film a párhuzamos/elágazó univerzumok ötletét is, de ezzel nem foglalkoznak.
Mi tegnap néztük meg, de nekem se volt ez amit vártam. A film baja szerintem, hogy túl sokat akar mutatni, de azt nagyon rosszul teszi és meséli el. Nekem a karakterekkel is bajom volt, mert pont, hogy a főszereplő unszimpatikus volt. Szerintem ez a sztori egy kb 5-6 részes sorozatban jobban működne. Ott lassabban és részletesebben el tudták volna magyarázni ezt az egész kavalkádot.
Szia! Az egyik liveban elmesélte már, és Gyuri pedig szintén elmondta a saját sztoriját az egyetemi választását érintőleg. Ebben: th-cam.com/video/Z2LaMEK8t1o/w-d-xo.html
Gyuri meglátásaiból most akaratlanul is, a Keresztapa első része jutott eszembe. Az az a film, amely rohadt magas elvárásokkal kerül a néző elé, és gyakorlatilag, ha csak egyszer láttad, szinte kevesebbet tudsz róla, mintha egyszer se! :D Tudom, hogy így van, mert velem is megtörtént és mostanában a sógorom élte át ugyan ezt. Nyilván nem ilyen pörgős. Sőt, épp az ellentéte ennek a mozinak, viszont sok dolog történik benne, és tele van finom kis utalásokkal. Minden karakternek meg van a története, mindennek oka van, és mire ez a nagy pókháló összeáll, meg kell nézni legalább háromszor. Valami ilyesmit tudhat a TENET is.
A két filmnek semmi köze egymáshoz, a Keresztapa valóban a hossza és a tempója miatt verheti ki annál a biztosítékot, aki azt nem bírja. Ezzel együtt a két film teljesen más miatt nehezen befogadható annak, aki türelmetlen vagy idő előtt feladja.
@@csendler Tudom, hogy semmi közük egymáshoz, leszámítva egy különleges filmélményt, mely elsőre befogadhatatlan a nézők többségének. Az egyik egy unalmas szar, amibe semmi sem történik, a másik meg egy pörgős szar, amiben már túl sok az agymenés. Mindezt Gyuri kijelentéseire alapozva, mivel még nem láttam a filmet.
(Ábi is a simp for Nolan) Nem volt rossz amúgy a film, Nolan az atmoszférateremtéshez nagyon ért, a zene tökéletes, de ezt sokkal inkább megnéztem volna mondjuk pár részes nagy költségvetésű minisorozatban, ahol van lehetőség jobban kibontani a nagyon érdekes alapötletet.
Sziasztok! Tnap láttam a filmet és én is pont azt éreztem amit Gyuri...Tök kusza ez a film,egyik jelenetben még Indiában vannak,aztán már Londonban...Sokszor elvesztettem a fonalat,h mit miért tesznek,pedig nagyon figyeltem végig... A színészek tényleg zseniálisak benne,még a Harry Potter Fleur-je is,pedig nem túl sok a szerepe benne,csak pár perc az elején...
Megint egyedül leszek valószínűleg, de akkor is elmondom :D (próbálom a mondandóm felépíteni enyhébtől súlyosabb SPOILEREK mentén). Csak nekem volt bajom a film milyenségével? Azzal, hogy kvázi, mintha egy trash-paródiát néznék? Mintha Nolan kicsit önironikus lenne, például amikor a tudósnő mondja, hogy "engedd el a megértését csak érezd" meg amikor a Protagonist és Neil beszélgetnék, és előkerül, hogy "fáj már a fejed?". És konkrétan én is ezt éreztem. Hazudnék, ha azt állítanám, hogy teljesen értettem (az autós üldözésnél - ami a film legjobb akciójelenete - meg abban a szobában totálisan nem tudom mi a franc történt, DE a film annyira iszonyatosan kurva okosnak akarja beállítani, minden karakter, mindenki konkrétan még azt is előrelátja, hogy mikor fog fingani a másik és milyet. Ezek a karakter meg nagyon üresek, és ha Nolan fejéhez pisztolyt szegeznének se tudna érezhető drámát összekalapálni: Elizabeth Debicki 500x mondja el, hogy a fia így és úgy, és nesze érezd a súlyát. A kedvenc párbeszédem: - Neil: Megsemmisül a világ - Kat *haldokolva*: a fiammal együtt. És amikor a világ a tét, akkor nem bír magával és lelövi a kettő dimenziós James Bond főgonoszt, aki jóhogy nem már annyira gonosz, hogy kismacskák tetemeit dobálja kisgyerekekére. Látványos és szórakoztató film, ahogy minden Nolan, szép az operatőri munka, ügyes a színhasználat, a zene úgy pumpál az ember fülébe, mintha minden másodpercben valami kurva fontos történne, de ezek a gagyiságok kiherélik. Komolyan kellene venni egy olyan filmet, ami magát sem veszi komolyan? Vagy komolyan veszi? Remélem senkinek nem taposok a lelkébe, de az enyémet ez már nagyon nyomta :D
Szerintem igazad lehet abban, hogy Nolan is érzi, hogy ez túlzás már és szinte kiszól a nézőnek. Ön paródiának semmiképp nem gondolnám, dehat biztos mondta neki a környezete, hogy ezt nem lesz egyszerű befogadni:)
@@csendler Kíváncsi vagyok milyen státusza lesz ennek a filmnek évek múlva. Ésetleg máshova tudom-e én is majd helyezni. Előrébb? Csavarja-e tovább még Nolan, vagy más vizekre evez?
Most nem tudom, Gyurinál beakadt a lemez vagy mi? Bármiről is volt szó, pl. Nolan írói munkásságáról, hogy mennyire nem humbuk dolgokról ír stb. Ő mindig visszakanyarodott arra, hogy a film siet meg, hogy nem magyarázza el rendesen a dolgokat. Már nem azért de ez, hogy jön ahhoz hogy ez most humbuk vagy nem? Az, hogy a film nem magyarázza el rendesen, vagy, hogy te nem értetted meg (nem a te hibád, sokan nem értették) attól, még nem humbuk a téma, a filmre meg pláne nem lehet azt mondani, hogy el van rontva. És igenis ez egy olyan film, amit nem, hogy érdemes, hanem kötelező kétszer vagy akár többször is megnézni. Ez tipikusan az a film, hogy ha már legalább kibírtad a feléig, akkor végig is nézed, mert megfog. Ha meg nem érted, akkor garantáltan megnézed mégegyszer, mert ha a végéig eljutottál akkor biztosan érdekel mi is ez valójában. És igen, másodjára ha nem is tökéletesen, de összeáll a kép, kb.70-80%-osan! :)
Számomra Christopher Nolan a jelenkor legjobb, legkreatívabb filmese, így minden új alkotását tűkön ülve várom. Eddig tíz filmet rendezett és a leggyengébbre is 8 pontot adtam a 10-ból, így a Tenettől is azt vártam, hogy valami igazán nagyot szóljon. És nem is kellett csalódnom. Ez a film egy sci-fi köntösbe csomagolt kémsztori, elképesztő hangulattal és látványvilággal. Rohadtul komplex az egész, ami elsőre nekem is itt-ott zavaros (hogyne volna az, hiszen itt szó van temporális hidegháborúról, fordított entrópiáról meg az idő inverziójáról), de még ezzel együtt is bőven összerakható a sztori, igazából csak részleteiben maradnak kérdések. A színészek is jól teljesítenek, noha karaktereik teljes egészében a cselekményt szolgálják. Kiemelném Debicki és Branagh alakításait, mert előbbi remek a fenyegetett, kihasznált nő szerepében, utóbbi pedig világklasszis rohadékot formál meg úgy, hogy igazából nincs Sator figurájában semmi extra, mégis rohadt félelmetes a faszi. Az akciójeleneteket felesleges nagyon ragozni, egymásra licitálnak áll-leejtésben, a csúcspont viszont egyértelműen a finálé, ott Nolan felülmúlja önmagát. Szintén jól sikerült a zene is. Hiába nincs Zimmer, Göransson egy az egyben hozza azt a hangulatot, amit a német mester. Amit negatívumként kell megemlítenem, az két dolog: sokszor vádolják Nolant a kritikusai, hogy filmjei érzelmileg hidegek, szerintem ez baromság. Itt viszont Debickit leszámítva tényleg mindenkit nagyon távol éreztem magamtól. Kémeket, katonákat látok, akik teszik a dolgukat a nagy cél érdekében, ami amúgy tök klassz koncepció (nem először látunk ilyet a mestertől), csak itt senkinek nincs múltja, jelleme (a Főhősnek még neve se), így az esetleges áldozatuk, vagy a személyükhöz köthető drámai pillanatok se tudnak úgy megfogni. A másik problémám a hangkeverés. Valami irdatlan erővel szól a zene meg a hangeffektusok, így mikor ezek alatt hallunk párbeszédet, kb. semmit nem érteni belőle, így tutira veszem, hogy némi infó el is veszett ebben a hangorkánban. Ezzel együtt nálam ez a film első megtekintésre is masszívan 9/10. Ha pedig listáznom kéne a mester eddigi alkotásait, akkor a szigorúan szubjektív értékelésem ez: 11. Követés 8/10 10. Dunkirk 8/10 9. Álmatlanság 9/10 8. Mementó 9/10 7. Tenet 9/10 6. Eredet 10/10 5. A Tökéletes Trükk 10/10 4. Batman: Kezdődik 10/10 3. A Sötét Lovag 10/10 2. Csillagok Között 10/10 1. A Sötét Lovag: Felemelkedés 10/10
@@hellorodgeryoung9658 Hát nem tudok mit tenni, ha egyszer ennyire szeretem a filmjeit. A Following rendes címe amúgy Követés, A Csapda címet utólag ragasztották rá és nem is szerencsés cím, mert bizonyos értelemben "lelövi" a sztori csattanóját.
Akik azt mondják, hogy ezt a filmet és minden egyes jelenetét egyből megértették, szerintem azt sem értették meg, hogy mit kellene megérteni. :) A film jó, de közel sem a legjobb Nolan film.
Az Embermás című film se érthető teljesen , nem magyarázzák el hogy mi miért van. Utánaolvasás után válik teljessé a történet. Az Embermás-ról csináltok kritikát ?
Nem is mondtuk. Bár attól, hogy ismeri ezt a négyzetet és kölcsönvett belőle egy szót, ami utal a film történetére, még nem lesz belőle instant filozófus se.
@@csendler Egy kicsit többet tett annál, mint hogy kölcsön vett egy szót... Gyakorlatilag mítoszt teremtett belőle. (amúgy mind az 5 szó szerepelt a filmben, ha esetleg nem tűnt volna fel :D )
@@csendler Én se mondtam,hogy azt mondtátok, csak pusztán érdekesség, mennyire eköré az 5 szó köré épül az egész film. Legyen az egy konténer mint Rotas, Szereplők neve, vagy helyszin.
Mindenekelőtt: csinálhatnátok egy spoileres videót is a filmről, kíváncsi lennék nagyon. Nyilván ahhoz meg kéne nézni még párszor. "Nagyon örülök", hogy itt is megjelentek a kommentszekcióban azok a wannabe filmesztéta sznobok, akik rossz helyesírásuk ellenére annyira okosak, hogy mindent IS értettek, ellentétben a "fehér pólós csávóval", aki nézzen Marvelt. Én viszont inkább Gyurihoz húzok. Spoilerezek...... Ha lehet egyáltalán. Hiába az egyik kedvencem Nolan, az utóbbi időben kezdem azt érezni, hogy sok mindent feláldoz a forgatókönyv bombasztikus fordulatainak oltárán. Az Interstellaron is csavart még kettőt abszolút feleslegesen a - szerintem - drámai csúcspont után. Talán hiányzik Jonathan - bár a Westworld is mintha hasonló problémákkal küzdött volna. (az Interstellar JN-féle változatának második felét CN állítólag jócskán átírta.) Az egyik ilyen áldozat a karakterépítés. Azonosulhatatlan karakterek, papírízű dialógusokkal. Érthető motivációk, tulajdonságok nélkül, mintha csak sakkfigurák lennének a fordulatok szolgálatában, csak azért odahelyezve, hogy előremozdítsák a történéseket, következzen ez akár az előéletükből vagy sem, vagy hogy felmondják a papírízű "magyarázatot", mintha nem is egymáshoz, hanem a nézőhöz beszélnének. Nem tudtam kiért szorítani, nem tudtam kik ezek, mit akarnak, még a főgonoszról sem (aki nem is a fő-főgonosz, mert azok arctalanok. Oké.) Nem volt átélhető. Ahogy a látvány sem: fel-alá rohangáló karakterek, fogalmad sincs, mi történik és miért, ezért elsikkad az is, milyen fasza a kivitelezés. Többször nézés: nincs azzal baj, hogy ha a cselekményben foltok maradnak, de az újranézéshez az elsődleges motiváció általában az (vagy legalábbis kell), hogy "hú, azt a kurvajó jelenetet újra látni akarom" vagy azt a baromi jó dialógust vagy xy óriási alakítását. Nos, ilyesmikről itt nem igazán tudok beszélni, jelen pillanatban abszolút nem érzem úgy, hogy ezt a filmet újra látni szeretném - bár Patiszon és KB jó volt, de azért nem _annyira_. Szóval nekem kicsit blöffszagú a dolog, olyan, mint amikor egy kisgyerek kitalál egy társasjátékot, és menet közben folyamatosan alakít a szabályokon. Mert csak. Hogy kerül ez ide? Ki a többi zsoldos? Ki ez a másik ember? Miért pont ekkor utazik vissza? Miért nem 10 perccel később, mindenkit megszívatva? Miért kell maszk?Most miért nem? Robbanás-fagyás? Inverz golyó? Más dolgok miért nem működnek tök másként? Ha idő előtt megöli Kat Sátort, megsemmisül a világ. Megölte, de mégsem semmisül! Miért? Csak! Meglepődnék, ha a korábbi CN filmekhez hasonló, kidolgozott háttér lenne mögötte. Egy daráló, érthetetlen katyvaszt láttam, követhetetlenül, átélhetetlenül, igazi dráma nélkül. Pedig szeretem az okos filmeket, de ez most nagyon nem működött nálam.
Ha a gyerek előszedi a saját társasjátékát, és folyton alakítja menet közben a szabályokat, akkor komolytalannak fogjuk tartani. Ha közben még nagyszájú is, akkor pedig irritálónak. Ennek egy filmes metaforája a... Disney Star Wars trilógia! :D Viszont, ha a gyerek valami sajátos eredeti ötlettel áll elő, ami olyan, mintha menet közben változva, de közben valahogy beszív és szórakoztató, akkor a dolog már elfogadható és élvezetes is lehet. Kult státuszba akkor kerül, ha a játék után belenyúl a zsebébe, és kiveszi azt a teljesen alaposan kidolgozott szabálykönyvet, amiből kiderül, hogy jól átvert minket, mert valójában minden a kezdetektől fogva rendben volt és nem is változott közben semmi, csak olyan csavaros a helyzet, hogy mi ezt észre sem vettük! Na ekkor nézzük vissza a játékról készült felvételeket csak igazán, mert nem hisszük el, illetve baromi tanulságos lesz még az önreflexiónk is! Ez kb az a hármas, amit a Tökéletes trükkben már emlegetett Nolan a bűvésztrükkökről. Ígéret, fordulat, jutalom. A Tenet abból semmiképpen nem rossz film, hogy az ígéret és fordulat mellett kaptunk valamennyi jutalmat is. A kérdés, hogy tényleg megkaptuk-e, és mekkora is lett az a jutalom? Sárgás, savanykás, de azért Nolan? Vagy megkaptuk, de olyan ügyesen csomagolva, hogy a termék sérültnek tűnik?! Én úgy érzem most, hogy a termék alapjában rendben van. Ezt érzem és több dologból ezt is gondolom. De a kép nem 100%-os, mert pár dolog engem is elbizonytalanít. Viszont ez úgy fúrja az oldalamat, hogy a film azt legalább elérte, hogy a kétségeket nézzem újra, de mindenképpen sok-sok utánajárást tegyek. És eddig számtalan gyanús dologra azt kell mondanom, van magát adó értelmes válasz. Sator pl úgy halt meg akkor a hajón, hogy közben neki ott, abban az időben létezik még legalább egy, valamivel akkor még fiatalabb változata, aki nagyon is életben van! Az pedig nem derült ki, hogyan van a szívveréséhez kötve az Algoritmus, mert akár az is benne lehet, hogy amíg van legalább egy, akkor nem invertált változat, aki egy élő Sator, addig nincs világvége sem.
@@loserock1 Rendben van, de abban maximálisan egyetértek Gyurival, hogy ha egy film ennyi utánjárást, kikockázást, utólagos (nagyrészt következtetés alapú) okoskodást igényel, akkor a film nem működik. Hatványozottan igaz ez egy pörgős akciófilmre, ahol a szórakoztató faktort is alaposan tökön lövi mindez - és kevésbé mondjuk egy Mother! típusú alkotásra, ahol a cselekmény gyakorlatilag mellékes, mert az egész mozi egy hatalmas, lenyűgöző metafora/allegória/utaláscsokor.
A véleményem inkább Ábeléhez húz, de Gyurit is teljesen meg tudom érteni. Érdekes kérdés, hogy vajon egy rendező melyik nézőrétegnek készíti az adott filmjét. Van két réteg: akik tökéletesen átlátják a tudományos részt és vannak, akik csak most csöppentek bele. Ez az alapfelütés. Ha a rendező a "tudós" rétegnek készít filmet, akkor nem fogja sulykolni az alapfogalmakat, hiszen azokat már úgyis ismerik a tudósok, és csak unnák a felvezetést. Ezzel jár ugyanaakkor az is, hogy az "átlagnézők" nem fogják fel a filmet. Ha viszont az átlagnézőknek készít filmet, akkor meg a már említett okból unnák a "tudósok. Én mindkét lépést el tudom fogadni, ez egy rendező személyes döntése, attól függetlenül, hogy a közönsége hányadrésze tudós és átlagnéző.
Nolan vitathatatlan kreatív elme és rendező tehetség, de megosztó, mert egy szellemi réteget céloz meg, ami nem zárja ki, hogy bevonzza a látvány világgal és a kreativitással a szórakozni vágyókat is, de nyilván van akinek ez a történet mesélés nem bejövős. Ábelnek és Gyurinak is igaza van; nekem nincs azzal bajom, ha egy két részletet utána olvasás után egészítenek ki, de ha a teljes cselekmény utána járásból derül ki, ott a forgatókönyvet nem sikerült rendesen összehozni. Én szeretek agyalni a filmek után vagy közben, de a túlzott gondolkodtatás olyan hatást kelt, mintha egy felületes cselekményt írtak volna, amit akcióval és misztikummal próbálnak felpörgetni, feloldani. Még nem láttam a Tenet-et, remélem, hogy azért mégis releváns a történet és nem csak illúzió keltés. Kenneth Branagh mindig 💕
Nolan azért lett kedvel rendező Hollywoodban, mert az alkotói és a zsánerfilm határán egyensúlyoz. (a Tenet is alapvetően egy kémfilm) Számomra nincs jobb jelző arra, hogy a társadalomunk töretlenül menetel a lejtőn lefelé, hogy egyre inkább lesznek ezek a kompromisszumos filmek is a "művászbuzi" kategóriába sorolva. Félek tőle, hogy hamarosan az ilyen filmek is már csak a Netflixenél találnak finanszírozót. A moziban pedig csak az n+1-dik szuperhős vagy agyatlan akció és vigjáték remakeket/folytatásokat lehet majd megnézni :( Azért remélem nem lesz igazam...
Már megnéztem kalóz verzióban. kb ötször. Most már kezdem érteni. Legalábbis az oslói jelenetet. Talán most már el merek menni a moziba hogy megnézzem, talán már van értelme, mondjuk hogy értem. De elsőre ha valaki bemegy egy moziba, az akciót élvezni fogja, de ha kifelé jövet megkérdeznénk, fingja nincs róla mit látott. A Mátrixra is azt mondtam, két féle ember létezik, aki imádja és aki nem értette. A Tenet kapcsán még a két stádium között vagyok jelenleg.
Kapaszkodjatok! Megtaláltam mit jelent a Tenet hahahaha. Előszöris mivel Washington önmagát küldi vissza a jövőből ezért ő alapitja ezt a titkos szervezetet. Másodszor pedig azért ez a neve a szervezetnek mert ez egy palindróma, vagyis oda-vissza olvasva is ugyanazt jelenti T E N - N E T. Harmadszor pedig a végjáték miatt kapta a 10 es jelentést, 10 vagyis ten, mert a kék és vörös csapatnak is 10 perce van megváltani a világot hahaha.
CC be Pécsett én is ma néztem. Hasonló csalódás. Nolan összekatyvaszolta picit már túltolta. S hol a dráma, a feszültség és izgalomfaktor ami jellemzi mindig őt? Hol a dúdolható hangulatos de bombasztikus zene ? Itt csak bumbum van kb. Hol vannak az emlékezetes egysorosok? Az érdekes karakteres karakterek? Hol az elgondolkodtató történet, aminek közben van íve eleje s vége? Ha már a vég, nem volt epikus és bombasztikus , vagy meglepő. A legtöbb csavar kiszámítható pl a legvégén mikor főszereplőnkről kiderül valami, vagy az időutazás már a harmadánál. Mi ez a sok katyvasz és halandzsa? Fordított entrópia stb. Főhős nevű karakter na ne már. Majd mi is Botonddal spoileresen kibeszéljük ő megnézi 2.-szor én már nem hiszem :( Michael Caine-el meg mit tettek? Ezért hívták csak be? :( Idén még a Dűnében s Bondban bízok! De már a Wonder Woman 1984-et is jobban várom ezek után. Bár ott is van félsz bennem a jó 1. rész után. A Dunkirk moziban még tetszett, de otthon már láttam a negatívumát, de már maga a témaválasztás miatt okozott határokat a filmnek szerintem. Az a csata a végén nekem nagyon számítógépes játék feeling volt :D Előtte viszont az autósüldözések, a tükrös rész stb jó volt nagyon! Branagh volt a legjobb most! Debicki-n azon filóztam, hogy miért hord magassarkút mikor 191 cm! :D John David Washington jó színész, de itt nem osztottak karakterére jó lapot. Az Eredet mennyivel jobb film volt! Az Eredet még 5. nézésre is ad valami újat vagy észre vesz az ember egy utalást vagy a Viharsziget s el is gondolkodtatja a nézőt. Nolan csináljon egy horrort, klasszikus krimit, kalandfilmet ezek után, ne csak thriller vagy szuperhős filmet.
Azt kell, hogy mondjam izgultam miután láttam a kritikátokat, hogy mégis mire számítsak. Kissé idegesen ültem be a moziba és azt kell, hogy mondjam, hogy számomra katartikus élmény volt. Maga film szerintem nem volt annyira bonyolult mint más Nolen filmek csak olyan köntösben volt tálalva, hogy ezt nem feltétlenül lehet észrevenni. Az látszik, hogy a fizika részét csak annyira próbálták megmagyarázni, hogy az átlag néző ne teljesen értse, de ne legyen túl tudományos. Imádtam ahogy összeállt a kép a fejemben különböző jeleneteknél, főleg amikor előre ott volt a foreshadowing. Említtétek, hogy újra kell nézni a teljes élményhez, ezzel nem értek egyet, ha beleéled magad szerintem minden részletet érteni fogsz elsőre is. Nem Nolen legjobb munkája, de nekem egyenlőre az év filmje lett.
@@lefcso Vannak olyan filmek ahol a valóság összekeveredik a fantáziával. A néző de a főszereplő sem tudja eldönteni hogy mi a valóság és mi nem. Pl a Videodrome Perfect Blue. Ezeknek pont ez a varázsa. Hogy ki tudjuk-e rakni a kirakós darabjait. Amennyire emlékszem A találmány egyszerűen csak értelmezhetetlen ebben a formában akárcsak a Transformers 5.
@@whitewolf7507 Tavaly Marienbadban (Alain Resnais, 1961). Olyan vélemények is vannak a filmről, hogy csak a nézők befogadóképességének tesztelésére készítették. en.wikipedia.org/wiki/Last_Year_at_Marienbad
Gyurrrika nem szereti butának érezni magát. 😁 #nooffense Nem volt rossz ez a film és sokaknak nem fog tetszeni. Mert sok kérdést vet fel és sokat nem válaszol meg teljesen. Ha ez egy trilógia első része lenne nem lenne ez gond.
Ha valaki nem ert egy festmenyt, akkor nem biztos, hogy a muvel van a gond, vagy annak alkotojaban keresendo a hiba. :P :D De ez nem baj. O fogyasszon szellemi egytaleteleket! :)
Szia Ábel az első két percben Gyuri feltűnően csendben volt :P Nagyon kíváncsi vagyok a filmre de picit félek is tőle mert Ábel talán de csak talán túl elnéző a filmekkel szemben általában szerintem és nagyot néztem amikor Ábel megemlítette hogy Denzel Washington fia a főhős huuuuu nem is tudtam am és ez egy tök érdekes adalék ! Remélem annyira jó színész mint az apja . Ja és a Dűnéből szerintem inkább sorozott kellet volna csinálni ennyi cselekményszálat meg házat meg mindent nem lehet belesűríteni egy filmbe de még 4 be sem szerintem
Nekem semmi gondom azzal, ha egy jó filmet többször kell megnézni, hogy minden részletet kibontsak ... inkább lenyűgöz, ha többedszerre is tud újat vagy aha élményt adni...
Telejsen Gyurival tudok egyetérteni, a film 90%ba azt éreztem hogy mi a faszom folyik most? És az H a vége meg majd egybe áll, az engem sem kárpótol H a film 90%ba fogalmam sincs, és főleg a tudományos párbeszédek számomra is túl volt tolva és nem bírtam komolyan venni
A 12 majom nekem kb. ötödszörre állt össze, (1996 és 2001 között néztem meg ennyiszer) először azt mondtam rá, hogy hülyeség, de mégsem hagyott nyugodni, azóta az egyik legnagyobb kedvencem.
Most látatlanban Gyurira fogok hallgatni (még nem néztem végig...), mert tegnap egy régi ajánló miatt megnéztem a Napfényt, mert Ábel értett a csillagászathoz, Gyuri meg, hát, nagyon nem, és akkor ezért Ábelre hallgattam, de Gyurinak volt igaza: az a film ... khm.. nem jó.
A napfény első órája nagyon jó, csak a végén romlik el. Ami pedig a csilagászatot illeti szerintem hébe hóba mindenki összekever egy fekete lyukat egy vörös óriással, ez igazán nem olyan nagy ügy :D
Többen írták, hogy nem feltétlen a film a rossz, ha valaki valamit nem ért benne azonnal. Ez szerintem igaz is, meg nem is. A Tenet problémája szerintem az, hogy nem csak a részletek bonyolultak, hanem maga a fő cselekmény is. Nekem kicsit elvett az élményből, hogy csomó minden nem klappolt. Több jelenetnél belezavarodott egymásba a két sík. Ízlések és pofonok, én inkább egy film által felvetett témán szeretem járatni az agyam, nem azon agyalni és szenvedni, hogy megértsem magát a cselekményt. Hiányoltam a karakterek felépítését is, bár ezzel együtt már tényleg túlzottan tömény lett volna (kicsit így is az volt). Szóval igen, a nagyobb a füstje, mint a lángja teljesen igaz a Tenetre.
Szerintem hülyeség azt mondani hogy "egy film nem jó ha úgy nézted meg hogy nem értetted". Egy buta walking dead -sorozaton nevelkedett társadalomban tényleg nehéz egy Nolen-filmet megérteni. Egy Nolen film amúgysem olyan hogy elég egyszer megnézni. Én az Interstellart jópásrszor megnéztem mire összeállt. Agyilag ingerszegény a filmvilág,ezért idegesítő egy bonyolultabb film!
Nekem nem tetszett. Az első felét untam a második meg semmilyen volt. A filmbeli összes csavar teljesen egyértelmű és előre látható, sőt, annyira lineáris volt a film cselekménye, hogy tök logikus volt hogy miből mi fog történni. Kiszamítható volt. Amúgy meg nagyon unalmas volt. SPOILER A végén a csata olyan röhejes volt, mintha paródia lenne. Emberek mozognak előre meg visszafelé és lövöldöznek a levegőbe és közben minden robban körülöttük. Röhejes volt. Uncsi akciók, mintha minden ilyen szájbarágós akarna lenni. Az elejétől fogva tök egyértelmű volt számomra, hogy mi fog történni, mert annyi filmet láttunk már amiben ugyan ez a csavar, hogy mar nem érdekes. 15 évvel ez előtt jó lett volna ez a film, de most már nem. Nem azért nem tetszett mert nem értettem, szerintem egyertelmű voot minden és lineáris. Egyszerűen uncsi volt, kiszámítható és hatásvadász parasztvakító. Nekem.
Tegnap fogom megnézni, és nem igazán tetszett. :) A filmen nagyon meglátszik, hogy nem Jonathan, hanem Christopher Nolan írta. Többször nézős, ahhoz hogy megérthető legyen, de sajnos annyira nem jó film, hogy többször megnézzem.
" Ott a televízió, minden benne van. Nézd, hallgasd, térdelj, imádkozz! Reklámok. Már nem csinálunk semmit, nem is várják el tőlünk, minden automatizált. Akkor mi minek kellünk? Fogyasztónak (...)! Jól van, ha sokat vásárolsz, mintapolgár vagy, de ha nem vásárolsz sok mindent, ha nem, akkor mi vagy, kérdem én, mi vagy? Elmebeteg! Ez így van (...). Ha nem vásárolsz vécépapírt, új kocsit, turmixgépet (...), agyba operált sztereó fejhallgatót, csavarhúzót beépített radarrendszerrel, hanggal vezérelt számítógépet... "
@@yawningwolf3095 Premierkor láttam a filmet, 25 évesen. Gondoltam, nem rossz film, de a történetet csak félig, a társadalomkritikai részt szinte semennyire sem értettem. A 2000-es évek közepére érte el aktualitását itt Kelet-Európában a film. Azt az élményt és katarzist kívánom a fiatal filmszerető közönségnek amit akkor éreztem többszöri megnézés után is. Csak nehogy elérje a jó filmek sorsa, hogy dokumentumfilm lesz belőle, mint pl. az Idiokrácia.
Nem szeretek személyeskedni, de ha a fehér pólós srác nem tudta követni a filmet, akkor lehet érdemes inkább a Marvel filmeknél maradni :P Nem mondom, hogy nem volt néha (talán kicsit öncélúan) is megkeverve a cselekmény szála, de a lényeget azért eléggé szájbarágósan magyarázták el. (mondom úgy, hogy én Bécsben angolul, német felirattal néztem és nem az anyanyelvemen). Amúgy szerintem sem kiemelkedő film, Nolannak is volt már több jobbja is, de bár minden film "ennyire lenne közepes". Nekem a problémám megint a női szállal volt. Nolannak (meg a tesójának) ez valamiért nagyon nem megy. Nem vagyok SWJ, sem liberális, de azért az még engem is zavart, hogy 2020-ban egy blockbuster női főszereplőjének egyetlen motivációja, hogy megmentse az cuki kis gyerekét...miközben mindenki más (pasi) a világot próbálja megmenteni. Nem ismerem Nolan világnézetét a témában, de egy ilyen konzervatív/bugyuta narratíva láttán még dalcsináló Ákos bácsi is csak hevesen bólogatna. (lásd még női princípiumok) A vámpír srác láthatóan nagyon erőlködik, hogy kinője a Twilightot, de egyszerűen túl rossz színész. Ahogy szerintem Danzel fia is, bár neki most nem volt túl sok feladata, csak fapofával nyomni az akciót (bár szerintem a faterja is kb ennyit tud). Sir Kenneth Branagh viszont tényleg brillíroz. Remélem nem támadják be azért mert britt létére egy orosz oligarchát játszott :D
ez a feher polos ez eleg alap embernek tunik...nem hallott még arrol hogy van olyan hogy tobbszor kell negnezni egy filmet?!...masreszt!!! tele van a film piac gagyi filmekkel...mikor volt utoljara elgondolkodtato film a moziban??
Az 'alapnak tűnő ember' mondta a videóban, hogy lehet, hogy többszöri megnézést igényel a film, tehát ez a bántó hozzászólás igazából nem indokolt. Éppen h egyetért veled, csak megjegyezte, hogy elsőre ez neki sok volt, és eltűnődött azon, hogy vajon ez nem tesz e rosszat egy filmnek.
Azt várom hogy valaki végre kimondja hogy Nolan egy végtelenül és méltatlanul tulhajpolt foszer aki nagy lufikat puffogtat!!!! Ez a film egy értelmetlen szar volt és előre kimagyarázza meg azt hogy nem ő a hibás ha semmit nem értesz!!!
Én imádtam ezt a filmet, egy pillanatig nem untam, rengeteg fantasztikus dolgot éltem àt és a felét igazából nem is értettem. Talán leginkább a szabályrendszerét nehéz megérteni. Mind e-mellett szerintem ez egy nagybetűs MOZI élmény, én legalább is ezt kaptam. És azt a gondolatot, hogy nem kéne a múltba menekülni, azon rágódni, mert az vagy olyan lesz amilyen, vagy rosszabb.
És bocsánat, de had hozzák fel egy szélyes élményt: Mikor annak idején kijött az első trailer, én féltem. Egyszerűen félelmetes volt látni egy efféle káoszt, hogy az idő megtört és mi semmit sem tehetünk ellene. Hogyan küzdhetnénk az idő ellen
Én nagyon kevésszer gondoltam rá eddig, hogy kimegyek a teremből a film vége előtt (Star Wars utóbbi két része) de ennél a filmnél többször is elgondolkodtam rajta. Az egyes karakterek drámája és konfliktusa számomra emészthetetlen volt, a gonosz nevetséges és szánalmas, emellett pedig többször is logikai bukfencet éreztem az idősíkokban való haladás terén. Hozzátenném, hogy nagyon szeretem a gondolkodós filmeket, imádtam az eredetet és az interstellart is Nolantől (egy hónapon keresztül kb csak a fekete lyukakról olvastam), de ez semmiféle utólagos érdeklődést nem váltott ki belőlem, sőt..
Vannak kétszer illetve háromszor -nézős filmek. Főleg a minőségi filmek. Azt ne mondjátok, hogy van köztetek aki egyszer nézte meg a kedvenc Nolan filmjeit!
Jó de Gyuri nem is azt mondta hogy ez a kedvenc Nolan filmje de ennek ellenére többet nem fogja megnézni.
a jobb filmeket altalaban tobbszor kell megnezni hogy negerts minden reszletet...
Csak ez nem volt jó.
@@folia-q2m a fenét. A jó filmet elsőre megérted, a 2. 3. nézésre pedig feltűnik sok dolog ami elsőre nem, ettől lesz mégjobb.
"attól, hogy nem értenek meg, még nem vagy művész"
Vannak filmek, amelyek másodikra "ütnek". A Felhőatlasz elejével voltam úgy, hogy "ez mi a franc...." De másodszor megnézve, már minden a helyén van. Vagy a Westworld első évada, amit élvezet újranézni, hisz elsőre kissé kaotikus, és csak az utolsó rész teszi helyre a szereplőket. Majd ennek tudatában újranézni fantasztikus élmény. Ezt a Tenet-et még nem láttam.
03:08 Korántsem ennyire egyértelmű, hogy mindig a filmben keresendő a hiba csak azért, mert valakinek a fejében "nem működik" vagy "nem esnek le dolgok"... #NoOffense
Nem volt bonyolult a film, csak bonyolulttá tette önmagát. Pár sorban le lehet írni a csavarokat, úgy, hogy mindenki meg is érti, de itt a film szándékosan gátolta meg, hogy emészthető legyen egy laikus számára, ez csak egy pöffeszkedés volt az alkotótól, hogy ő mennyire okos, mennyivel előttünk jár. Teszem hozzá rengeteg olyan dolog volt a filmben, ami nem logikus, nem magyarázható, persze ezeket fordított esetben nem lehet felróni Nolennek, mert "ezt nem lehet kiküszöbölni". Valóban, csak akkor miért teszünk úgy, mintha mégis sikerült volna neki?
Imádom az eddigi filmjeit, akkor is tetszettek, ha elsőre nem értettem mindent. Ebben a filmben csalódtam.
Megnéztem! 100%-os Nolan-élmény, imádtam! Egyedül a története komplex, de majd sokadik nézésre összerakom egységbe ;)
Most jöttem a Pécs plázából :) Azt kell mondjam mindkettőtötöknek igaza van. Én is éreztem az elején, hogy itt rengeteg az info, de aztán azt elengedtem azzal, hogy ok meg kell akadályozni vmit amihez azokat kell csinálnia amit mondanak h történik :) Az biztos, hogy iszonyat bonyolult a film, már tényleg feleslegesen. De a film felénél kb úgy éreztem magam mint ahogy a film működik: visszafelé elkezdtem megérteni hogy mi volt és mi lesz :) Persze pontosan szerintem lehetetlen volt lekövetni h mikor mi hol kivel miért történik, pláne a nagy csatajelenetben, de összességében élveztem és tetszett. Ami poén, hogy unokaöcsém akkor írt hogy most megy be a moziba csapattársaival amikor én kijöttem, így kb kicsiben lejátszódott velünk a film :) ő még az előtt volt amit én már átéltem. Egy biztos: Nolan elmebeteg, hogy ilyeneket tud kitalálni :)
Sziasztok. Még nem láttam ezt a filmet, de érdekel, mert szeretem Nolan filmjeit és szeretem a tényleg elgondolkoztató, nem sablonos filmeket. Ahogy beszéltetek rólla egyből az 'Az utolsó akcióhős' cimű film jutott eszembe (nagy kedvencem) és a maga korában azt sem igazán értették, a beszámolótok alapján ezzel is igy lesz, de attól még érdekel. Én Ábellel értek egyet, mert szeretem az olyan filmeket, amelyek csak megmutatják az ajtót egy új téma irányaba, de rám bizzák belépek-e rajta, magyarán érdekel-e annyira, hogy akár utánna is olvassak, igy jobban belépjek abba a világba és annak filozófiájába (jelzem volt már ilyen film, ahol az ott elhangzott könyvet elolvastam). Nem riadok vissza tőlle, hogy akár többször is megnézzem, ha tényleg elgondolkoztat a témája. De persze van bennem egy félelem attól, hogy sokminden lezáratlanul ott lebeg majd a végén, az azért bosszantó néha. De adok neki egy esélyt. :) Köszi a kritikát!
Ismét egy olyan kririta ami mozinéző szemmel mutattok be, nagyon jól sikerült.
Köszönjük!
Ha Tarantino Star Trek-et készít ezek után képzeljétek csak el mit kapnánk a hajunk alá ha Nolan készítené a kövi S.T.A.L.K.E.R.-t!
*11:25* Nem, nem fogod. Ez a film egy F05. Ahogy mondod katyvasz, ráadásul teljesen tudománytalan, tele blődebbnél blődebb faxságokkal. Én végig azt éreztem rajta, hogy nolan beheroinozott, álmodott valami baromságot, ami számára logikusnak tűnt, aztán valami rohadtnagyot akart viritani az egésszel, amilyen még nem volt. Végigbekkeltem a filmet, de bevallom 1 árva pillanat nem volt benne, amit élveztem. És nem azért, mert nem értettem. Hanem mert egy faxság.
De Gyuri kérlek azért mert valakinek nem esik le egyből valami nem feltétlenül van elrontva. Rengeteg film van ami iylen és többszörösen megnézed lehet hogy le fog esni. Az Inception és a Memento is ilyen tehát azok el lennének rontva? Vagy mi?
Nézd van olyan film ami elvont és tele van szimbolikával amihez kell az utána gondolás ilyen például a Mother vagy az Enemy de itt nem erről van szó, ezt érthetnéd ha nem kuszálnák ők össze a filmet nonstop cselekménnyel. Itt a túlzsúfolt cselekmény az ami összebarmolja az egészet és emiatt ez a film egy kicsit sérül szerintem.
Egy filmrendező ismerősöm mondta egyszer: egy film attól lesz jó film, ha maradandó emléket hagy benned, és x év múlva is emlékszel rá a sok film közül. Nem azért, de én egyetlen egy Marvel filmet nem tudnék felidézni az emlékezetemben, hiába voltak logikusan összerakva és alapvetően jó filmek. Szerintem a hatást elérte Nolan, ha nem is értjük teljesen a filmet, hogy arra biztosan emlékezni fogunk, hogy ez az a film, amit 20x "szétrobbantotta az agyunkat" miközben néztük, és olyan időutazós koncepciót vitt vászonra, amit még soha senki korábban. Egyébként valóban lehetett volna kicsit kidolgozottabb, de lehet hogy ez volt a cél, hogy ne legyen az?
Én erre a filmre úgy fogok emlékezni mint a leggyengébb Nolan film. Ez is valami.
Aki pedig szereti a Marvelt az nagyon sok momentumára emlékezni is fog.
Lenyűgöző mozi volt, csak aki lineárisan gondolkodik nehezen érti meg a körforgást. Ügyes volt Nolan, mert amikor egy film van a moziban, akkor mindenki megnézi, és úgy is siker lesz, hogy a többség számára érthetetlen első vagy akárhányadik látásra. Számomra a lényeg nem az időutazás volt, sem nem a kémek, hanem az, hogy az érzékelésünk korlátai tartanak minket csapdában, és ezért rejtve marad a “valóság”. Körbe és körbe futunk a mókuskerékben, és a TENET emberei azok a bódhiszattvák, akik próbálják a többségnek ezt a szenvedését élhetővé tenni. Időközben páran megvilágosodnak, és beállnak segíteni...😊 Egy alma magjában ott van az egész univerzum. Einstein is Buddha...😊 Ölelés
Gyuri abban nincs igazad, hogy egy filmet elsőre érteni kell. Rengeteg film van amit többszöri nézésre lehet teljesen megérteni. Pl nincs az az isten, hogy a tökéletes trükk című film minden jelenetét elsőre megértsen az ember, hiszen össze vissza ugranak az időben, mégis zseniális, imádom. Másodszorra még jobban imádtam
A tökéletes trükk ehhez a filmhez képest egy 12 éveseknek készült rajzfilm egyszerűségével bír. Tehát hogy itt vannak azért szintek, de nézd meg ezt és aztán mond el hogy így hogy annyit értettél belőle amennyit mennyire élvezted a filmet.
Ez egy olyan film amit 2-szer kell megnézni..... én mikor először láttam ugyan ugy a sztori 50-60 százalékát értettem meg. De mikor másodszorra néztem valahogy teljesen össze állt minden és nem maradt semmi kérdés. Szerintem elsőre is nagyon élvezetes de másodszorra mikor megérted az egészet akkor nagyon jó. Én imádom. És ez egy olyan film amit sokszor meg lehet nézni (nem ugy mint egy sima filmet ami többször nézős hanem ami tényleg csak többet ad). Tény ez nem az egyszeri nézőnek van kitalálva.
A Pimp Thy Mind már megcsinálta a "szpojleres" inverz kritikát is. Vagyis fogja... Illetve .... öööööö... Csak még nem látjuk, de már láttuk. Na jó ez pont annyira zavaros, mint a film. :)
Végre megnéztem. Tetszett, de nem Nolan legjobbja. Itt egyértelműen a kvantumfizika szempontjából vizsgálta az időt. (A Mementóban a hiányos emlékek, az Eredetben az álmokon, a Csillagok közöttben a gravitáció okozta téridő torzulásokon keresztül tette ezt.) Volt itt Húrelmélet, idő inverzó, párhuzamos realitások, a kvantumfizikai térben nem, vagy nem úgy működő newtoni-törvények bemutatása a nézőnek, de mindezek inkább audióvizuálisan került reprezentálásra. Nolan munkásságát ismerve, bőven és alaposan elmélyült a kvantumfizika világában, és tudományos eredményeiben. De egy tudatos rendezői döntést vélek felfedezni, hogy a Tenet nem egy kvantumfizikai oktatófilm kezdőknek lett, ahol mindent elmagyaráznak a nézőnek, hanem hagynak a főhőshöz hasonlóan sodródni, és ráadásul nem is lineárisan. Kapunk a filmben pár időparadoxonos pillanatot is, ala Schrödinger macskája, Nagypapa paradoxon, vagy a kettős rés kísérletek fotonikus eredményei, stb.! ;) A film jó, nagyon jó, hisz ilyen alapis tudományos hátterű időutazós, időmanipulációs Sci-Fi -be gyúrt kém-akció-háborús filmet eddig nem láthattunk mozivásznon. :) ;) :) Viszont az átlag néző számára nehéz, kesze-kusza filmes élmény lesz néminemű kvantumfizikai ismeretek nélkül, lineáris gondolkodással. Főleg úgy, hogy a TENET igazából kettő, egy inverzós és egy lineáris film egyszerre, egybegyúrva levetítve. ;) :)
Ha többször kell megnézni egy filmet, hogy megértsük azzal semmi gond. Sőt, szuper! Ha ráadásul olyan film, hogy szívesen nézed újra és minden alkalommal képes neked valami újat mondani: tökéletes! De ha a nézőnek utána kell nézni dolgoknak, hogy megértse a filmet, illetve különböző belemagyarázások szükségesek az értelmezéshez... Talán Stephen King írta egyszer, hogy ha a könyv elkészült akkor a szerző elhallgat. Addig van lehetősége beszélni, míg írja a könyvet és mindent el kell mondania, hogy a történet, a karakterek működjenek. Nos, amikor 1000 emberből 999 azt mondja, hogy ez érthetetlen, követhetetlen volt, akkor nem a nézőkkel van gond. Hiszen az az egy ember az ezerből, az is lehet, hogy csak azt hiszi, hogy érti a filmet. (vagy csak henceg) :) Ha ezt elfogadjuk, akkor már csak fel kell tennünk egy egyszerű kérdést: csak azért nem merjük szidni ezt a filmet, mert Nolan film? Szarozni senki nem meri, ez tény! A legtöbb negatív kritika kimerül kb. annyiban, hogy "ez egy nagyon bonyolult film". :D
Igen Gyuri ilyesmiről beszélt, és van ennek a magyarázatnak bőven létjogosultsága. Ennél a filmnél majd segíthet a többszöri megnézés talán, aztán ha az sem, akkor valóban nagyobb vele a probléma. Lehet h Nolen csak szeretett volna minél több visszapörgetést csinálni, és e köré írt egy történetet:)
Most nem értek egyet Gyurival abban a tekintetben, hogy egy film akkor jó, ha elsőre leesik a tantusz. Hoznék egy analógiát is a zeneiparból. Sok fülbemászó sláger van, ami első hallás után dallamtapadást tud elérni, viszont amilyen gyorsan jött, úgy megy is. Ezek a tipikus egy nyári slágerek. Viszont van egy csomó zene (nálam most Krúbi új albuma pont ilyen), ami elsőre nem teljesen érthető, sőt talán frusztráló is, viszont minnél többször hallgatod meg, annál több réteget tudsz lehámozni róla és felismered a mélységét. Még nem láttam a Tenetet, szóval nem tudom hogy itt most ez a szituáció áll e fent.
Szóval ez a Nolan egy dokumentumfilm rendező akart lenni fizikus diplomával, de rájött, hogy nem olyan egyszerű az, így csinálja nekünk ezeket a játékfilmeket a titokzatos és el nem árult csavarokkal és oda-vissza bonyolított nem lineárisra vágott képsoraival. Vagy Nolan egy kiválasztott, aki elmesélhet nekünk valamit a valóságról.
Nekem az a lényeg, hogy elmondjon valaki valamit arról, ami engem is érdekel. Stephen King a Kívülállóval elmeséli, hogy a kb 50 éve, amit a gonoszról gondolkodással töltött, milyen eredménnyel zárult. Nolan elmeséli, amit a valóság szerkezetéről gondol. Biztosan lesznek majd a jövőben olyan kutatók, akik ezekből az alkotásokból összerakják, a városi folklórban hol jelentek meg az első csírái a majd akkori valóságnak. Csak sajnos mi még nem látjuk, hogy csonttűkkel, szakócákkal és állatbőrökkel vagyunk felszerelve egy olyan világ előtt, ahol kvantumteleportálással közlekednek testetlen tudatok.
Nolan és mások azok a szerencsések, akik benyúlhatnak a valóság szövete mögé, de nem nézhetnek, csak tapogatnak és amit éreztek, elmesélik úgy, ahogy meg tudják fogalmazni a látott valóságuk alapján, hogy mi is lássuk azt, amit ő érzett.
Én minden ilyen alkotást örömmel fogadok, mint egy kirakós egy részét. Bohr-tól is megkérdezték, hogy egy Nobel-díjas fizikus hogy tarthat egy patkót a kandallója fölött, hogyan lehet babonás, mire azt mondta, hogy nem hisz az ilyesmiben, de sose' lehet tudni.
Ja, a filmet nem láttam...
Nem szégyellem, (és majd gondolom lesz aki leolt, hogy "mer' gyökér vagy" jelzővel) de nekem még 1×-5× meg kell nézzem vagy ahogy Ábel mondta, utána kell olvasnom. Igazából Gyurinak kell igazat adjak.
Köszi a videót srácok!
Mer gyökér vagy! ;) Ne viccelj, én még itt egy olyan kommentet nem olvastam, hogy húúúúú én mindent értettem, ha odafigyelsz megérted stb. Ha nem Nolan állna a film mögött, akkor már mindenki szarozná. :)
Tegnap láttam, Gyurival kell egyet értenem. Talán ennél a filmnél várom eddig a legjobban a rendezői kommentáros változatot.
Szerintem az ő velemenyeük abszolut valid!
Szerintem Nolan békében megöregedett és tapasztalatokat szerzett az életről, és csak egy-egy filmet rendezett, pl a Dunkirk-öt. Majd felfedeztette vele valaki a visszapörgetést. Ekkor megrendezte a Tenet c. filmet, hogy ezt az infót spoilerezze a világnak. De hogy érdekesebb legyen, elindult visszafelé fokozatosan, és önmaga mindenkori fiatalabb énjének segítve, folyton tanulva, minél korábban egyre jobb filmeket rendezzen. Minél régebbre ment vissza, annál jobbakat húzott, így lett az egyik csúcs a Memento. :D Ja, és ezért tett bele utólag Batman easter-eggeket a korai filmjeibe. True story. ;)
Egyébként szerintem nem olyan rossz film a Tenet, sőt, Nolannél inkább a masszív középmezőny. Ami hibája vagy furcsasága, azt majd minden filmjében elkövette már így vagy úgy. Nem véletlen, hogy a filmjei eredetileg mindig megosztók voltak és általában utólag kapták meg az igazi kult-státuszt. A Dark Knight Rises-t is kb ugyanezen okok miatt húzták le a megjelenéskor. Az Incepcionről is sokan vélekedtek úgy, hogy egy túlbonyolított film, ami ezzel álcázza a hibáit, és igazából blődség a jó látvány érdekében. Nolan karaktereit is sokszor szidják, pl hogy “nem tud reális női karaktereket írni”, ezt Ann Hathaway kétszer is megkapta már. De akkor teszek egy kissé meta megállapítást: A ti kritikáitokat tudom szeretni és élvezni, még ezt is. Még úgy is, hogy totál blődség pl ebben a kritikában az, hogy reflexből asztrofizikáról meg Hawkingról megy a filozofálás, amikor ezeknek speciel az égegyadta világon semmi közük a Tenet világához! :D Szóval csak az derül ki - a bocsánat: bölcsész fizikázás közben - hogy totálisan vaktöltényekkel folyik a szabad asszociációs magyarázkodós kényszer. A Tenet pont nem az a film, ami valami tudományos dolgot akarna elmagyarázni, mivel ami benne van, az kb annyira reális, mint a Tökéletes trükk sokszorozó masinája! A szinte egyetlen részben releváns utalás egyébként a Feyman-gráfokra van benne, de az sem magyarázat, max aki véletlen tudja, hogy az mi, az hasonlatként hozzá tudja ezt kötni a filmben látottakhoz, hogy “jé, hát itt is időszimmetria van”. Na de ezzel én is pont azt szeretném mondani, hogy ahogy a ti filmes véleményeiteken, amiket szeretek és tisztelek, nem az teremt értéket, hogy tudományosan is mindig akkurátus, úgy egy fantázia filmen sem. Viszont ahogy a ti filmes felfogásotok is sajátos, értékes és konzisztens, átgondolt, úgy magában nézve Nolan filmes filozófiája, eszközei is azok. És az viszont igaz, hogy bennetek is azt tisztelem, hogy bár nincs kimondottan szakirányú végzettségetek, de az átlagnál jobb ismereteitek vannak a tudományos dolgok tekintetében, és ezt integráljátok is a véleményetekbe. Na ez van igy a Tenet és a legtöbb Nolan film kapcsán is. Kiemeli őket, hogy behoz nem hétköznapi, nem közismert dolgokat, aztán az aktuális filmterve függvényében ez hol közelebb, hol távolabb áll a vélhető valóságtól. Viszont az átlag lézerpisztolyos sci-fi vagy kütyüs James Bond filmek világából messze kiemelkedik az eredetiséggel és azzal, hogy a saját kis világai ezeknél sokkal konzisztensebbek.
I have spoken...
Szerintem az a jó ebben a filmben, (meg pár nolan filmben) hogy többször kell megnézni. Bár hányszor megnézi az ember mindig jobban fogja érteni és talán többet is fog adni.(Hát ez nem olyan film amire csak ugy beülsz és lazán megnézed. Ezt többször kell) Meg azért szerintem hozzáad az élvezethez a zene, ha van amit nem ért az ember jól néz ki az akció és a zenék sokat segítenek az élvezethez.
És azért én kalapom emelem nolan elött hogy képes volt ezt leforgatni.
Egyszer láttam ezt a filmet.Most a Gyurival vagyok,nagyon pörög minden,nagyon gyors.Bedob fogalmakat,akciókat.Egy kissé úgy érzem,hogy inkább csak meg akarja kavarni a nézőket Nolan.
Még az se biztos,hogy annyira bonyolult,inkább csak annak akarja láttatni.
Az hogy főhősünknek nincs neve,kicsit vicces.Amúgy egyetértek Ábellel is,ez valahol egy kémfilm.
Baromi jól néz ki,nagyon precíz,össze van rakva,a színészgárda is ott van a szeren.A zenéje mondjuk nem rémlik.
Viszont,ha már szóba került a z Eredet:na ott tudtam kötődni egyes karakterekhez.És persze értettem is.
A magam részéről igazán sosem éreztem garanciának,ha Nolan rendezi a filmet.
Már a sötét Lovag:Felemelkedés elvesztett kissé,utána jött az Interstellar,a Dunkikrk,a Tenet...de tavaly azért az Oppenheimer újra tetszett a rendező úrtól.
Most nézem egyébként, és ami extra a főszereplőben, hogy alacsony létére kapott egy magas nőt maga mellé, aki mellett látványosan alacsony, plusz nem elég hogy rossz a tartása, még ülés közben is rájátszik és pont úgy ül, ahogy én szoktam amikor elengedhetem magam. És ettől olyan emberi, vagy mi. Tom Cruise, akit egyébként minden filmjében zabálok, max valami mélydrámában engedné így megmutatni a gyengeségeit. :)
Köszönöm Gyuri, hogy kimondtad, így nem nekem kell újra és újra elmondanom mit gondolok. Elég linkelnem a videótokat. Akivel voltam, Ábellel ért egyet. És mindketten abban maradtunk, hogy oké, hogy nem értünk egyet, de rendben vagyunk így is.
Sziasztok! Én is várom már hogy hétvégén meg nézzem a filmet, végre mozi! 😁 Tuti h nem fogok én se érteni mindent elsőre. De anno az inception is elég csavaros volt, és bár a lényeget értettem de azért meg néztem meg jó párszor mert egyszerűen szerintem az egy baromi jó film volt. Én legalábbis leesett állall jöttem ki a moziból. Kíváncsi leszek ez milyen élmény lesz
Annak idején emlékszem a Mátrix sokakat megizzasztott, sok ismerősömnek kb 3x kellett megnéznie, köztük nagyjából nekem is, mire összeraktuk pontosan mivan. Nolan ezzel szintet lépett rendesen :D El kellett gondolkodni rajta utána, hogy akkor most mi miért történik. Figyelni kell, hogy követni lehessen, de így is volt olyan, hogy hirtelen nem tudtam most miért mennek el oda ahova és ott mit akarnak :D Egyébként nem tudom elképzelni ezt több magyarázattal, úgy unalmas lett volna, inception kettő, ahol a film első fele magyarázkodás majd a szabályok megszegése. Nekünk tetszett, ajánlatos!
.
.
.
.
Spoiler.
.
.
Ráadásul sok kérdést felvet, aki visszafelé utazik, annak a normálisan előrehaladó személy múltja lesz a jövője, ergo ez az eleve elrendeltetettség elvég követi, ahol a szabad akarat csak illúzió. Ezt kétszer is felvetik a filmben, hogy mi lesz ha másképp döntünk. Itt nem tudnak szerintem (vagy sikerült és nagyon el volt rejtve.) Mindenki csak egy előre megírt forgatókönyv szerint haladhat előre is és vissza is, amennyiben egyvalaki visszafelé halad, mert ő időt utazik a már megtörtént események közé, szóval nem történhetnek másképp a dolgok. Bár felveti a film a párhuzamos/elágazó univerzumok ötletét is, de ezzel nem foglalkoznak.
Mi tegnap néztük meg, de nekem se volt ez amit vártam. A film baja szerintem, hogy túl sokat akar mutatni, de azt nagyon rosszul teszi és meséli el. Nekem a karakterekkel is bajom volt, mert pont, hogy a főszereplő unszimpatikus volt. Szerintem ez a sztori egy kb 5-6 részes sorozatban jobban működne. Ott lassabban és részletesebben el tudták volna magyarázni ezt az egész kavalkádot.
Sziasztok nem tudom mikorra lesz újra live de majd Ábel elmeséled, hogy miért döntött úgy, hogy tanár lesz mert érdekel előre is köszi :-D
Szia! Az egyik liveban elmesélte már, és Gyuri pedig szintén elmondta a saját sztoriját az egyetemi választását érintőleg. Ebben: th-cam.com/video/Z2LaMEK8t1o/w-d-xo.html
@@szabolcskerestely2323 köszi.
Vasököl c. filmet láttátok? Mit gondoltok róla?
Láttuk és azt hogy egy kellemes matiné film.
Nagyon boldog lennék,ha a Sunset Limitedről beszélnétek.Főleg,mert olyan mintha ti ketten lennétek:-) Ha nem tévedek:-)
Ez már nekem is eszembe jutott, fogom mondani Gyurinak, hogy cselekedjünk:)
Imádom azt a filmet. Noha nem igazi filmélményt ad, de valami olyat ami ma nagyon hiányzik a filmgyártásból.
Srácok az időhurok című filmről nem csináltok egyszer kibeszélőt? Most hirtelen erről a beszélgetésről az a film jutott eszembe.😄🤙
Gyuri meglátásaiból most akaratlanul is, a Keresztapa első része jutott eszembe. Az az a film, amely rohadt magas elvárásokkal kerül a néző elé, és gyakorlatilag, ha csak egyszer láttad, szinte kevesebbet tudsz róla, mintha egyszer se! :D
Tudom, hogy így van, mert velem is megtörtént és mostanában a sógorom élte át ugyan ezt.
Nyilván nem ilyen pörgős. Sőt, épp az ellentéte ennek a mozinak, viszont sok dolog történik benne, és tele van finom kis utalásokkal. Minden karakternek meg van a története, mindennek oka van, és mire ez a nagy pókháló összeáll, meg kell nézni legalább háromszor. Valami ilyesmit tudhat a TENET is.
A két filmnek semmi köze egymáshoz, a Keresztapa valóban a hossza és a tempója miatt verheti ki annál a biztosítékot, aki azt nem bírja. Ezzel együtt a két film teljesen más miatt nehezen befogadható annak, aki türelmetlen vagy idő előtt feladja.
@@csendler Tudom, hogy semmi közük egymáshoz, leszámítva egy különleges filmélményt, mely elsőre befogadhatatlan a nézők többségének.
Az egyik egy unalmas szar, amibe semmi sem történik, a másik meg egy pörgős szar, amiben már túl sok az agymenés. Mindezt Gyuri kijelentéseire alapozva, mivel még nem láttam a filmet.
(Ábi is a simp for Nolan)
Nem volt rossz amúgy a film, Nolan az atmoszférateremtéshez nagyon ért, a zene tökéletes, de ezt sokkal inkább megnéztem volna mondjuk pár részes nagy költségvetésű minisorozatban, ahol van lehetőség jobban kibontani a nagyon érdekes alapötletet.
Trailer ajánló: Joker 2, Pinoccio, stb.
Akkor nem fogjátok végleg elTenetni ezt a filmet?:)
7 ezer?? Grat!!
Sziasztok!
Tnap láttam a filmet és én is pont azt éreztem amit Gyuri...Tök kusza ez a film,egyik jelenetben még Indiában vannak,aztán már Londonban...Sokszor elvesztettem a fonalat,h mit miért tesznek,pedig nagyon figyeltem végig...
A színészek tényleg zseniálisak benne,még a Harry Potter Fleur-je is,pedig nem túl sok a szerepe benne,csak pár perc az elején...
Dávid Gyula előadásain "szocializálódtam" tudom mi az az entrópia :)
akkor elmondhattad volna
Miért pont december 21? :D
Amikor vágtam a videót én is ezen gondolkoztam :D
Megint egyedül leszek valószínűleg, de akkor is elmondom :D (próbálom a mondandóm felépíteni enyhébtől súlyosabb SPOILEREK mentén).
Csak nekem volt bajom a film milyenségével? Azzal, hogy kvázi, mintha egy trash-paródiát néznék? Mintha Nolan kicsit önironikus lenne, például amikor a tudósnő mondja, hogy "engedd el a megértését csak érezd" meg amikor a Protagonist és Neil beszélgetnék, és előkerül, hogy "fáj már a fejed?". És konkrétan én is ezt éreztem. Hazudnék, ha azt állítanám, hogy teljesen értettem (az autós üldözésnél - ami a film legjobb akciójelenete - meg abban a szobában totálisan nem tudom mi a franc történt, DE a film annyira iszonyatosan kurva okosnak akarja beállítani, minden karakter, mindenki konkrétan még azt is előrelátja, hogy mikor fog fingani a másik és milyet.
Ezek a karakter meg nagyon üresek, és ha Nolan fejéhez pisztolyt szegeznének se tudna érezhető drámát összekalapálni: Elizabeth Debicki 500x mondja el, hogy a fia így és úgy, és nesze érezd a súlyát. A kedvenc párbeszédem:
- Neil: Megsemmisül a világ
- Kat *haldokolva*: a fiammal együtt.
És amikor a világ a tét, akkor nem bír magával és lelövi a kettő dimenziós James Bond főgonoszt, aki jóhogy nem már annyira gonosz, hogy kismacskák tetemeit dobálja kisgyerekekére.
Látványos és szórakoztató film, ahogy minden Nolan, szép az operatőri munka, ügyes a színhasználat, a zene úgy pumpál az ember fülébe, mintha minden másodpercben valami kurva fontos történne, de ezek a gagyiságok kiherélik. Komolyan kellene venni egy olyan filmet, ami magát sem veszi komolyan? Vagy komolyan veszi?
Remélem senkinek nem taposok a lelkébe, de az enyémet ez már nagyon nyomta :D
Szerintem igazad lehet abban, hogy Nolan is érzi, hogy ez túlzás már és szinte kiszól a nézőnek. Ön paródiának semmiképp nem gondolnám, dehat biztos mondta neki a környezete, hogy ezt nem lesz egyszerű befogadni:)
@@csendler Kíváncsi vagyok milyen státusza lesz ennek a filmnek évek múlva. Ésetleg máshova tudom-e én is majd helyezni. Előrébb? Csavarja-e tovább még Nolan, vagy más vizekre evez?
Most nem tudom, Gyurinál beakadt a lemez vagy mi? Bármiről is volt szó, pl. Nolan írói munkásságáról, hogy mennyire nem humbuk dolgokról ír stb. Ő mindig visszakanyarodott arra, hogy a film siet meg, hogy nem magyarázza el rendesen a dolgokat. Már nem azért de ez, hogy jön ahhoz hogy ez most humbuk vagy nem? Az, hogy a film nem magyarázza el rendesen, vagy, hogy te nem értetted meg (nem a te hibád, sokan nem értették) attól, még nem humbuk a téma, a filmre meg pláne nem lehet azt mondani, hogy el van rontva. És igenis ez egy olyan film, amit nem, hogy érdemes, hanem kötelező kétszer vagy akár többször is megnézni. Ez tipikusan az a film, hogy ha már legalább kibírtad a feléig, akkor végig is nézed, mert megfog. Ha meg nem érted, akkor garantáltan megnézed mégegyszer, mert ha a végéig eljutottál akkor biztosan érdekel mi is ez valójában.
És igen, másodjára ha nem is tökéletesen, de összeáll a kép, kb.70-80%-osan! :)
Számomra Christopher Nolan a jelenkor legjobb, legkreatívabb filmese, így minden új alkotását tűkön ülve várom. Eddig tíz filmet rendezett és a leggyengébbre is 8 pontot adtam a 10-ból, így a Tenettől is azt vártam, hogy valami igazán nagyot szóljon. És nem is kellett csalódnom. Ez a film egy sci-fi köntösbe csomagolt kémsztori, elképesztő hangulattal és látványvilággal. Rohadtul komplex az egész, ami elsőre nekem is itt-ott zavaros (hogyne volna az, hiszen itt szó van temporális hidegháborúról, fordított entrópiáról meg az idő inverziójáról), de még ezzel együtt is bőven összerakható a sztori, igazából csak részleteiben maradnak kérdések. A színészek is jól teljesítenek, noha karaktereik teljes egészében a cselekményt szolgálják. Kiemelném Debicki és Branagh alakításait, mert előbbi remek a fenyegetett, kihasznált nő szerepében, utóbbi pedig világklasszis rohadékot formál meg úgy, hogy igazából nincs Sator figurájában semmi extra, mégis rohadt félelmetes a faszi. Az akciójeleneteket felesleges nagyon ragozni, egymásra licitálnak áll-leejtésben, a csúcspont viszont egyértelműen a finálé, ott Nolan felülmúlja önmagát. Szintén jól sikerült a zene is. Hiába nincs Zimmer, Göransson egy az egyben hozza azt a hangulatot, amit a német mester. Amit negatívumként kell megemlítenem, az két dolog: sokszor vádolják Nolant a kritikusai, hogy filmjei érzelmileg hidegek, szerintem ez baromság. Itt viszont Debickit leszámítva tényleg mindenkit nagyon távol éreztem magamtól. Kémeket, katonákat látok, akik teszik a dolgukat a nagy cél érdekében, ami amúgy tök klassz koncepció (nem először látunk ilyet a mestertől), csak itt senkinek nincs múltja, jelleme (a Főhősnek még neve se), így az esetleges áldozatuk, vagy a személyükhöz köthető drámai pillanatok se tudnak úgy megfogni. A másik problémám a hangkeverés. Valami irdatlan erővel szól a zene meg a hangeffektusok, így mikor ezek alatt hallunk párbeszédet, kb. semmit nem érteni belőle, így tutira veszem, hogy némi infó el is veszett ebben a hangorkánban. Ezzel együtt nálam ez a film első megtekintésre is masszívan 9/10.
Ha pedig listáznom kéne a mester eddigi alkotásait, akkor a szigorúan szubjektív értékelésem ez:
11. Követés 8/10
10. Dunkirk 8/10
9. Álmatlanság 9/10
8. Mementó 9/10
7. Tenet 9/10
6. Eredet 10/10
5. A Tökéletes Trükk 10/10
4. Batman: Kezdődik 10/10
3. A Sötét Lovag 10/10
2. Csillagok Között 10/10
1. A Sötét Lovag: Felemelkedés 10/10
Nem voltál szűkmarkú azokkal a 10-esekkel. A Following magyar címe A Csapda.
@@hellorodgeryoung9658 Hát nem tudok mit tenni, ha egyszer ennyire szeretem a filmjeit. A Following rendes címe amúgy Követés, A Csapda címet utólag ragasztották rá és nem is szerencsés cím, mert bizonyos értelemben "lelövi" a sztori csattanóját.
Én kíváncsi lettem a filmre, pedig előre tudom, hogy bosszankodni fogok miatta
Nolan egy youtube videoban félóráig magyarázza a memento idővonalát ! Erről is csinálni fog egyet :)
Akik azt mondják, hogy ezt a filmet és minden egyes jelenetét egyből megértették, szerintem azt sem értették meg, hogy mit kellene megérteni. :) A film jó, de közel sem a legjobb Nolan film.
Az Embermás című film se érthető teljesen , nem magyarázzák el hogy mi miért van. Utánaolvasás után válik teljessé a történet.
Az Embermás-ról csináltok kritikát ?
Nolan bácsi azé nem olyan hülye:)
hu.wikipedia.org/wiki/Sator-n%C3%A9gyzet
Nem is mondtuk. Bár attól, hogy ismeri ezt a négyzetet és kölcsönvett belőle egy szót, ami utal a film történetére, még nem lesz belőle instant filozófus se.
@@csendler Egy kicsit többet tett annál, mint hogy kölcsön vett egy szót...
Gyakorlatilag mítoszt teremtett belőle.
(amúgy mind az 5 szó szerepelt a filmben, ha esetleg nem tűnt volna fel :D )
@@csendler Én se mondtam,hogy azt mondtátok, csak pusztán érdekesség, mennyire eköré az 5 szó köré épül az egész film. Legyen az egy konténer mint Rotas, Szereplők neve, vagy helyszin.
Mindenekelőtt: csinálhatnátok egy spoileres videót is a filmről, kíváncsi lennék nagyon. Nyilván ahhoz meg kéne nézni még párszor.
"Nagyon örülök", hogy itt is megjelentek a kommentszekcióban azok a wannabe filmesztéta sznobok, akik rossz helyesírásuk ellenére annyira okosak, hogy mindent IS értettek, ellentétben a "fehér pólós csávóval", aki nézzen Marvelt. Én viszont inkább Gyurihoz húzok.
Spoilerezek...... Ha lehet egyáltalán.
Hiába az egyik kedvencem Nolan, az utóbbi időben kezdem azt érezni, hogy sok mindent feláldoz a forgatókönyv bombasztikus fordulatainak oltárán. Az Interstellaron is csavart még kettőt abszolút feleslegesen a - szerintem - drámai csúcspont után. Talán hiányzik Jonathan - bár a Westworld is mintha hasonló problémákkal küzdött volna. (az Interstellar JN-féle változatának második felét CN állítólag jócskán átírta.)
Az egyik ilyen áldozat a karakterépítés. Azonosulhatatlan karakterek, papírízű dialógusokkal. Érthető motivációk, tulajdonságok nélkül, mintha csak sakkfigurák lennének a fordulatok szolgálatában, csak azért odahelyezve, hogy előremozdítsák a történéseket, következzen ez akár az előéletükből vagy sem, vagy hogy felmondják a papírízű "magyarázatot", mintha nem is egymáshoz, hanem a nézőhöz beszélnének.
Nem tudtam kiért szorítani, nem tudtam kik ezek, mit akarnak, még a főgonoszról sem (aki nem is a fő-főgonosz, mert azok arctalanok. Oké.) Nem volt átélhető. Ahogy a látvány sem: fel-alá rohangáló karakterek, fogalmad sincs, mi történik és miért, ezért elsikkad az is, milyen fasza a kivitelezés.
Többször nézés: nincs azzal baj, hogy ha a cselekményben foltok maradnak, de az újranézéshez az elsődleges motiváció általában az (vagy legalábbis kell), hogy "hú, azt a kurvajó jelenetet újra látni akarom" vagy azt a baromi jó dialógust vagy xy óriási alakítását. Nos, ilyesmikről itt nem igazán tudok beszélni, jelen pillanatban abszolút nem érzem úgy, hogy ezt a filmet újra látni szeretném - bár Patiszon és KB jó volt, de azért nem _annyira_.
Szóval nekem kicsit blöffszagú a dolog, olyan, mint amikor egy kisgyerek kitalál egy társasjátékot, és menet közben folyamatosan alakít a szabályokon. Mert csak. Hogy kerül ez ide? Ki a többi zsoldos? Ki ez a másik ember? Miért pont ekkor utazik vissza? Miért nem 10 perccel később, mindenkit megszívatva? Miért kell maszk?Most miért nem? Robbanás-fagyás? Inverz golyó? Más dolgok miért nem működnek tök másként? Ha idő előtt megöli Kat Sátort, megsemmisül a világ. Megölte, de mégsem semmisül! Miért? Csak!
Meglepődnék, ha a korábbi CN filmekhez hasonló, kidolgozott háttér lenne mögötte. Egy daráló, érthetetlen katyvaszt láttam, követhetetlenül, átélhetetlenül, igazi dráma nélkül. Pedig szeretem az okos filmeket, de ez most nagyon nem működött nálam.
Ha a gyerek előszedi a saját társasjátékát, és folyton alakítja menet közben a szabályokat, akkor komolytalannak fogjuk tartani. Ha közben még nagyszájú is, akkor pedig irritálónak. Ennek egy filmes metaforája a... Disney Star Wars trilógia! :D
Viszont, ha a gyerek valami sajátos eredeti ötlettel áll elő, ami olyan, mintha menet közben változva, de közben valahogy beszív és szórakoztató, akkor a dolog már elfogadható és élvezetes is lehet. Kult státuszba akkor kerül, ha a játék után belenyúl a zsebébe, és kiveszi azt a teljesen alaposan kidolgozott szabálykönyvet, amiből kiderül, hogy jól átvert minket, mert valójában minden a kezdetektől fogva rendben volt és nem is változott közben semmi, csak olyan csavaros a helyzet, hogy mi ezt észre sem vettük! Na ekkor nézzük vissza a játékról készült felvételeket csak igazán, mert nem hisszük el, illetve baromi tanulságos lesz még az önreflexiónk is! Ez kb az a hármas, amit a Tökéletes trükkben már emlegetett Nolan a bűvésztrükkökről. Ígéret, fordulat, jutalom. A Tenet abból semmiképpen nem rossz film, hogy az ígéret és fordulat mellett kaptunk valamennyi jutalmat is. A kérdés, hogy tényleg megkaptuk-e, és mekkora is lett az a jutalom? Sárgás, savanykás, de azért Nolan? Vagy megkaptuk, de olyan ügyesen csomagolva, hogy a termék sérültnek tűnik?! Én úgy érzem most, hogy a termék alapjában rendben van. Ezt érzem és több dologból ezt is gondolom. De a kép nem 100%-os, mert pár dolog engem is elbizonytalanít. Viszont ez úgy fúrja az oldalamat, hogy a film azt legalább elérte, hogy a kétségeket nézzem újra, de mindenképpen sok-sok utánajárást tegyek. És eddig számtalan gyanús dologra azt kell mondanom, van magát adó értelmes válasz. Sator pl úgy halt meg akkor a hajón, hogy közben neki ott, abban az időben létezik még legalább egy, valamivel akkor még fiatalabb változata, aki nagyon is életben van! Az pedig nem derült ki, hogyan van a szívveréséhez kötve az Algoritmus, mert akár az is benne lehet, hogy amíg van legalább egy, akkor nem invertált változat, aki egy élő Sator, addig nincs világvége sem.
@@loserock1 Rendben van, de abban maximálisan egyetértek Gyurival, hogy ha egy film ennyi utánjárást, kikockázást, utólagos (nagyrészt következtetés alapú) okoskodást igényel, akkor a film nem működik. Hatványozottan igaz ez egy pörgős akciófilmre, ahol a szórakoztató faktort is alaposan tökön lövi mindez - és kevésbé mondjuk egy Mother! típusú alkotásra, ahol a cselekmény gyakorlatilag mellékes, mert az egész mozi egy hatalmas, lenyűgöző metafora/allegória/utaláscsokor.
A véleményem inkább Ábeléhez húz, de Gyurit is teljesen meg tudom érteni. Érdekes kérdés, hogy vajon egy rendező melyik nézőrétegnek készíti az adott filmjét. Van két réteg: akik tökéletesen átlátják a tudományos részt és vannak, akik csak most csöppentek bele. Ez az alapfelütés. Ha a rendező a "tudós" rétegnek készít filmet, akkor nem fogja sulykolni az alapfogalmakat, hiszen azokat már úgyis ismerik a tudósok, és csak unnák a felvezetést. Ezzel jár ugyanaakkor az is, hogy az "átlagnézők" nem fogják fel a filmet. Ha viszont az átlagnézőknek készít filmet, akkor meg a már említett okból unnák a "tudósok. Én mindkét lépést el tudom fogadni, ez egy rendező személyes döntése, attól függetlenül, hogy a közönsége hányadrésze tudós és átlagnéző.
Spion in time
Nolan vitathatatlan kreatív elme és rendező tehetség, de megosztó, mert egy szellemi réteget céloz meg, ami nem zárja ki, hogy bevonzza a látvány világgal és a kreativitással a szórakozni vágyókat is, de nyilván van akinek ez a történet mesélés nem bejövős. Ábelnek és Gyurinak is igaza van; nekem nincs azzal bajom, ha egy két részletet utána olvasás után egészítenek ki, de ha a teljes cselekmény utána járásból derül ki, ott a forgatókönyvet nem sikerült rendesen összehozni. Én szeretek agyalni a filmek után vagy közben, de a túlzott gondolkodtatás olyan hatást kelt, mintha egy felületes cselekményt írtak volna, amit akcióval és misztikummal próbálnak felpörgetni, feloldani. Még nem láttam a Tenet-et, remélem, hogy azért mégis releváns a történet és nem csak illúzió keltés.
Kenneth Branagh mindig 💕
Nolan azért lett kedvel rendező Hollywoodban, mert az alkotói és a zsánerfilm határán egyensúlyoz. (a Tenet is alapvetően egy kémfilm)
Számomra nincs jobb jelző arra, hogy a társadalomunk töretlenül menetel a lejtőn lefelé, hogy egyre inkább lesznek ezek a kompromisszumos filmek is a "művászbuzi" kategóriába sorolva.
Félek tőle, hogy hamarosan az ilyen filmek is már csak a Netflixenél találnak finanszírozót.
A moziban pedig csak az n+1-dik szuperhős vagy agyatlan akció és vigjáték remakeket/folytatásokat lehet majd megnézni :(
Azért remélem nem lesz igazam...
Már megnéztem kalóz verzióban. kb ötször. Most már kezdem érteni. Legalábbis az oslói jelenetet. Talán most már el merek menni a moziba hogy megnézzem, talán már van értelme, mondjuk hogy értem. De elsőre ha valaki bemegy egy moziba, az akciót élvezni fogja, de ha kifelé jövet megkérdeznénk, fingja nincs róla mit látott.
A Mátrixra is azt mondtam, két féle ember létezik, aki imádja és aki nem értette.
A Tenet kapcsán még a két stádium között vagyok jelenleg.
Sziasztok lesz spoileres kibeszelő is ? :)
Még nem tervezzük, talán később, nem sokat tenne hozzá most a sima videóhoz szerintem.
Kapaszkodjatok! Megtaláltam mit jelent a Tenet hahahaha. Előszöris mivel Washington önmagát küldi vissza a jövőből ezért ő alapitja ezt a titkos szervezetet. Másodszor pedig azért ez a neve a szervezetnek mert ez egy palindróma, vagyis oda-vissza olvasva is ugyanazt jelenti T E N - N E T. Harmadszor pedig a végjáték miatt kapta a 10 es jelentést, 10 vagyis ten, mert a kék és vörös csapatnak is 10 perce van megváltani a világot hahaha.
100%ban egyet ertek Gyurival, nem elveztem hogy semmit nem ertek ....a vegen en is elengedtem
Voltatok arenás gálán?
Nem sajnos
CC be Pécsett én is ma néztem. Hasonló csalódás. Nolan összekatyvaszolta picit már túltolta. S hol a dráma, a feszültség és izgalomfaktor ami jellemzi mindig őt? Hol a dúdolható hangulatos de bombasztikus zene ? Itt csak bumbum van kb. Hol vannak az emlékezetes egysorosok? Az érdekes karakteres karakterek? Hol az elgondolkodtató történet, aminek közben van íve eleje s vége? Ha már a vég, nem volt epikus és bombasztikus , vagy meglepő. A legtöbb csavar kiszámítható pl a legvégén mikor főszereplőnkről kiderül valami, vagy az időutazás már a harmadánál. Mi ez a sok katyvasz és halandzsa? Fordított entrópia stb. Főhős nevű karakter na ne már. Majd mi is Botonddal spoileresen kibeszéljük ő megnézi 2.-szor én már nem hiszem :( Michael Caine-el meg mit tettek? Ezért hívták csak be? :( Idén még a Dűnében s Bondban bízok! De már a Wonder Woman 1984-et is jobban várom ezek után. Bár ott is van félsz bennem a jó 1. rész után. A Dunkirk moziban még tetszett, de otthon már láttam a negatívumát, de már maga a témaválasztás miatt okozott határokat a filmnek szerintem. Az a csata a végén nekem nagyon számítógépes játék feeling volt :D Előtte viszont az autósüldözések, a tükrös rész stb jó volt nagyon! Branagh volt a legjobb most! Debicki-n azon filóztam, hogy miért hord magassarkút mikor 191 cm! :D John David Washington jó színész, de itt nem osztottak karakterére jó lapot. Az Eredet mennyivel jobb film volt! Az Eredet még 5. nézésre is ad valami újat vagy észre vesz az ember egy utalást vagy a Viharsziget s el is gondolkodtatja a nézőt. Nolan csináljon egy horrort, klasszikus krimit, kalandfilmet ezek után, ne csak thriller vagy szuperhős filmet.
A megértésben nem segít, de szerintem Nolan innen indult ki: hu.wikipedia.org/wiki/Sator-n%C3%A9gyzet
Azt kell, hogy mondjam izgultam miután láttam a kritikátokat, hogy mégis mire számítsak. Kissé idegesen ültem be a moziba és azt kell, hogy mondjam, hogy számomra katartikus élmény volt. Maga film szerintem nem volt annyira bonyolult mint más Nolen filmek csak olyan köntösben volt tálalva, hogy ezt nem feltétlenül lehet észrevenni. Az látszik, hogy a fizika részét csak annyira próbálták megmagyarázni, hogy az átlag néző ne teljesen értse, de ne legyen túl tudományos. Imádtam ahogy összeállt a kép a fejemben különböző jeleneteknél, főleg amikor előre ott volt a foreshadowing. Említtétek, hogy újra kell nézni a teljes élményhez, ezzel nem értek egyet, ha beleéled magad szerintem minden részletet érteni fogsz elsőre is. Nem Nolen legjobb munkája, de nekem egyenlőre az év filmje lett.
Nem tudom hogy látta-e valaki rajtam kívül a Találmány c filmet. Na abból tényleg egy büdös szót nem lehet érteni.
Megvolt és detto :)
Hát nem egy könnyű popkornfilm, az biztos :D
@@lefcso Vannak olyan filmek ahol a valóság összekeveredik a fantáziával. A néző de a főszereplő sem tudja eldönteni hogy mi a valóság és mi nem. Pl a Videodrome Perfect Blue. Ezeknek pont ez a varázsa. Hogy ki tudjuk-e rakni a kirakós darabjait. Amennyire emlékszem A találmány egyszerűen csak értelmezhetetlen ebben a formában akárcsak a Transformers 5.
@@whitewolf7507 Hát nekem nem így rémlik, de mivel már rég láttam nem fogok ezen elkezdeni vitatkozni 🤷
@@whitewolf7507 Tavaly Marienbadban (Alain Resnais, 1961). Olyan vélemények is vannak a filmről, hogy csak a nézők befogadóképességének
tesztelésére készítették. en.wikipedia.org/wiki/Last_Year_at_Marienbad
Nekem a Nolan filmek sose tetszettek, de szerintem velem van a gond
mert már a Batman filmek is NEKEM bonyolultak voltak, ugyanúgy az Interstellar.
Gyurrrika nem szereti butának érezni magát. 😁 #nooffense
Nem volt rossz ez a film és sokaknak nem fog tetszeni. Mert sok kérdést vet fel és sokat nem válaszol meg teljesen. Ha ez egy trilógia első része lenne nem lenne ez gond.
Visszafele kell megnézni. Jah lehet, hogy a gépész rosszul tette be a filmet:D
Ha valaki nem ert egy festmenyt, akkor nem biztos, hogy a muvel van a gond, vagy annak alkotojaban keresendo a hiba. :P :D De ez nem baj. O fogyasszon szellemi egytaleteleket! :)
Szia Ábel az első két percben Gyuri feltűnően csendben volt :P Nagyon kíváncsi vagyok a filmre de picit félek is tőle mert Ábel talán de csak talán túl elnéző a filmekkel szemben általában szerintem és nagyot néztem amikor Ábel megemlítette hogy Denzel Washington
fia a főhős huuuuu nem is tudtam am és ez egy tök érdekes adalék ! Remélem annyira jó színész mint az apja . Ja és a Dűnéből szerintem inkább sorozott kellet volna csinálni ennyi cselekményszálat meg házat meg mindent nem lehet belesűríteni egy filmbe de még 4 be sem szerintem
Mennyire érdemes ezt moziban megnézni? IMAX-ben lenne a legjobb, de az a baj, hogy az csak Pesten van.
Mindenkeppen mozis dolog, és bőven szórakoztató, mégha valakinek nem is követhető vagy kusza, szóval érdemes megnézni.
Ha nem is mindenáron IMAX (a pesti amúgy is csak 2K-s LieMax :P), de mindenképpen nagy vásznon érdemes megnézni. Ezt oda álmodták meg, forgatták le.
A TeneT visszafelé is TeneT, mint a SoroS 😨
Nekem semmi gondom azzal, ha egy jó filmet többször kell megnézni, hogy minden részletet kibontsak ... inkább lenyűgöz, ha többedszerre is tud újat vagy aha élményt adni...
Telejsen Gyurival tudok egyetérteni, a film 90%ba azt éreztem hogy mi a faszom folyik most? És az H a vége meg majd egybe áll, az engem sem kárpótol H a film 90%ba fogalmam sincs, és főleg a tudományos párbeszédek számomra is túl volt tolva és nem bírtam komolyan venni
...eddig csak 3x néztem meg.
A 12 majom nekem kb. ötödszörre állt össze, (1996 és 2001 között néztem meg ennyiszer) először azt mondtam rá, hogy hülyeség, de mégsem hagyott nyugodni, azóta az egyik legnagyobb kedvencem.
Most látatlanban Gyurira fogok hallgatni (még nem néztem végig...), mert tegnap egy régi ajánló miatt megnéztem a Napfényt, mert Ábel értett a csillagászathoz, Gyuri meg, hát, nagyon nem, és akkor ezért Ábelre hallgattam, de Gyurinak volt igaza: az a film ... khm.. nem jó.
A napfény első órája nagyon jó, csak a végén romlik el. Ami pedig a csilagászatot illeti szerintem hébe hóba mindenki összekever egy fekete lyukat egy vörös óriással, ez igazán nem olyan nagy ügy :D
@@PimpThyMind :)))))))
TECCET
30 percig jutottam, aztán off...
Gyuri nem a csajokat kell nézni a moziba, nehéz ellenálni tudom😆😂😆😂
Nos összesen 6-an voltunk a moziban szóval :D
@@PimpThyMind hát premier közeli napon ez szomorú
Többen írták, hogy nem feltétlen a film a rossz, ha valaki valamit nem ért benne azonnal. Ez szerintem igaz is, meg nem is. A Tenet problémája szerintem az, hogy nem csak a részletek bonyolultak, hanem maga a fő cselekmény is. Nekem kicsit elvett az élményből, hogy csomó minden nem klappolt. Több jelenetnél belezavarodott egymásba a két sík. Ízlések és pofonok, én inkább egy film által felvetett témán szeretem járatni az agyam, nem azon agyalni és szenvedni, hogy megértsem magát a cselekményt. Hiányoltam a karakterek felépítését is, bár ezzel együtt már tényleg túlzottan tömény lett volna (kicsit így is az volt). Szóval igen, a nagyobb a füstje, mint a lángja teljesen igaz a Tenetre.
Hát nem egy agyatlan Diseny film az biztos :)
Szerintem hülyeség azt mondani hogy "egy film nem jó ha úgy nézted meg hogy nem értetted". Egy buta walking dead -sorozaton nevelkedett társadalomban tényleg nehéz egy Nolen-filmet megérteni. Egy Nolen film amúgysem olyan hogy elég egyszer megnézni. Én az Interstellart jópásrszor megnéztem mire összeállt. Agyilag ingerszegény a filmvilág,ezért idegesítő egy bonyolultabb film!
Nekem nem tetszett. Az első felét untam a második meg semmilyen volt. A filmbeli összes csavar teljesen egyértelmű és előre látható, sőt, annyira lineáris volt a film cselekménye, hogy tök logikus volt hogy miből mi fog történni. Kiszamítható volt.
Amúgy meg nagyon unalmas volt.
SPOILER
A végén a csata olyan röhejes volt, mintha paródia lenne. Emberek mozognak előre meg visszafelé és lövöldöznek a levegőbe és közben minden robban körülöttük. Röhejes volt.
Uncsi akciók, mintha minden ilyen szájbarágós akarna lenni.
Az elejétől fogva tök egyértelmű volt számomra, hogy mi fog történni, mert annyi filmet láttunk már amiben ugyan ez a csavar, hogy mar nem érdekes.
15 évvel ez előtt jó lett volna ez a film, de most már nem.
Nem azért nem tetszett mert nem értettem, szerintem egyertelmű voot minden és lineáris. Egyszerűen uncsi volt, kiszámítható és hatásvadász parasztvakító. Nekem.
Tegnap fogom megnézni, és nem igazán tetszett. :) A filmen nagyon meglátszik, hogy nem Jonathan, hanem Christopher Nolan írta. Többször nézős, ahhoz hogy megérthető legyen, de sajnos annyira nem jó film, hogy többször megnézzem.
Ezt a szart az ncore-ról sem fogom leszedni...
A Predestination (Időhurok)-nál nem kell jobb időutazós film
12 majom (1995).
" Ott a televízió, minden benne van. Nézd, hallgasd, térdelj, imádkozz! Reklámok. Már nem csinálunk semmit, nem is várják el tőlünk, minden automatizált. Akkor mi minek kellünk? Fogyasztónak (...)! Jól van, ha sokat vásárolsz, mintapolgár vagy, de ha nem vásárolsz sok mindent, ha nem, akkor mi vagy, kérdem én, mi vagy? Elmebeteg! Ez így van (...). Ha nem vásárolsz vécépapírt, új kocsit, turmixgépet (...), agyba operált sztereó fejhallgatót, csavarhúzót beépített radarrendszerrel, hanggal vezérelt számítógépet... "
@@yawningwolf3095 Premierkor láttam a filmet, 25 évesen. Gondoltam,
nem rossz film, de a történetet csak félig, a társadalomkritikai részt szinte
semennyire sem értettem. A 2000-es évek közepére érte el aktualitását itt
Kelet-Európában a film. Azt az élményt és katarzist kívánom a fiatal filmszerető közönségnek amit akkor éreztem többszöri megnézés után is.
Csak nehogy elérje a jó filmek sorsa, hogy dokumentumfilm lesz belőle, mint pl. az Idiokrácia.
Nem szeretek személyeskedni, de ha a fehér pólós srác nem tudta követni a filmet, akkor lehet érdemes inkább a Marvel filmeknél maradni :P
Nem mondom, hogy nem volt néha (talán kicsit öncélúan) is megkeverve a cselekmény szála, de a lényeget azért eléggé szájbarágósan magyarázták el. (mondom úgy, hogy én Bécsben angolul, német felirattal néztem és nem az anyanyelvemen).
Amúgy szerintem sem kiemelkedő film, Nolannak is volt már több jobbja is, de bár minden film "ennyire lenne közepes".
Nekem a problémám megint a női szállal volt. Nolannak (meg a tesójának) ez valamiért nagyon nem megy.
Nem vagyok SWJ, sem liberális, de azért az még engem is zavart, hogy 2020-ban egy blockbuster női főszereplőjének egyetlen motivációja, hogy megmentse az cuki kis gyerekét...miközben mindenki más (pasi) a világot próbálja megmenteni.
Nem ismerem Nolan világnézetét a témában, de egy ilyen konzervatív/bugyuta narratíva láttán még dalcsináló Ákos bácsi is csak hevesen bólogatna. (lásd még női princípiumok)
A vámpír srác láthatóan nagyon erőlködik, hogy kinője a Twilightot, de egyszerűen túl rossz színész. Ahogy szerintem Danzel fia is, bár neki most nem volt túl sok feladata, csak fapofával nyomni az akciót (bár szerintem a faterja is kb ennyit tud).
Sir Kenneth Branagh viszont tényleg brillíroz. Remélem nem támadják be azért mert britt létére egy orosz oligarchát játszott :D
ez a feher polos ez eleg alap embernek tunik...nem hallott még arrol hogy van olyan hogy tobbszor kell negnezni egy filmet?!...masreszt!!! tele van a film piac gagyi filmekkel...mikor volt utoljara elgondolkodtato film a moziban??
Az 'alapnak tűnő ember' mondta a videóban, hogy lehet, hogy többszöri megnézést igényel a film, tehát ez a bántó hozzászólás igazából nem indokolt. Éppen h egyetért veled, csak megjegyezte, hogy elsőre ez neki sok volt, és eltűnődött azon, hogy vajon ez nem tesz e rosszat egy filmnek.
Azt várom hogy valaki végre kimondja hogy Nolan egy végtelenül és méltatlanul tulhajpolt foszer aki nagy lufikat puffogtat!!!! Ez a film egy értelmetlen szar volt és előre kimagyarázza meg azt hogy nem ő a hibás ha semmit nem értesz!!!