2:25 Funkcja podawanie max ma bezpośrednią zależność do mocy palnika ,innymi słowy podawanie 15,0 = 100 proc mocy palnika ,czyli moc znamionowa palnika
Witam Panie Jarku ma taki sam piec tekla draco duo bio 25 kw z takim sterownikiem jak ustawić sterownik aby palić w komorze drewnem A nie peletem pozdrawiam
Nie! W zestawie startowym były dwa zwykle czujniki CT, takie czerwone kabelki z tuleją metalową na końcu. Tak się składa że jeden z nich wykorzystałem do mierzenia temperatury pokojowej, po prostu zamontowałem go w estetycznej obudowie i korzystam do dziś.
@@jurekyarvik1321 własnie tak sobie ostatnio pomyślałem aby jeden z nich wykorzystać do mierzenia temperatury ,obecnie brak i troche to uciążliwe ciagłe krecenie aby utrzymac komfortową temperature. Natomiast zastanawia mnie jedna sprawa bo czujników takich miałem 3 ,instalator zamontował jeden z nich do zbiornika C.W.U, kolejny jest włożony w miejsce gdzie za klapka jest silnik podajnika ślimakowego oraz na wyjściu na kolanie przytwierdzony opaska.Czy ten ostatni jest konieczny po co on tam własciwie jest skoro jeden jest wczesniej?Jak to u Pana jest rozwiązane.
@@marcin7678 Ten na CWU to wiadomo jest potrzebny, ten na kolanie zapewne robi za temperaturę CO, ale ten za klapką gdzie jest podajnik? nie wiem... hmm, a może to temperatura palnika, to też jest potrzebny. Masz zawór 4D czy inny?
@@marcin7678 Rozumiem że to 3D termostatyczny (bez siłownika) W takim razie ten czujnik (CO) jest zbędny, zwłaszcza że jest zamontowany zaraz na wyjściu na kolanie to i tak nie ma sensu bo mierzy to samo co czujnik temperatury kotła który siedzi w gnieździe. Jeżeli czujnik CO jest aktywny (widać jego wskazania na wyświetlaczu) to trzeba go zdeaktywować w menu, żeby nie darł się alarm o uszkodzeniu czujnika, gdy go odłączysz. Jak już przepniesz w sterowniku i zamontujesz ten czujnik w pokoju to w menu czujnik temp pokojowej wybrać "CTP1" no jeszcze istotne żeby obudowa jaką zastosujesz miała otwory od dołu i góry żeby powietrze mogło swobodnie przepływać, w elektronikach mają obudówki dedykowane do takich zastosowań za klika zł.
Jedną z najważniejszych funkcji jest Powietrze max tutaj jest ustawione na 30 ,ja mam na 35 bo mam pelet bukowo sosnowy ,czyli dosyć ciężki, ale gdy miałem z drewna tylko iglastego nastaw był na 25 ,bo gdy był na 35 to niespalony do końca pelet byl zdmuchiwany do komory kotła. Natomiast gdy posiadamy pelet bukowy ,lub innymi domieszkami ,czyli cięższy niż iglasty a dmuchawa nastawimy na niski zakres ,to powietrze nie będzie zdmuchiwało popiół do końca i może dojść do zatkania palnika -alarm -wyłączenie itd.
Cześć:) Panie Przemku, jeśli odczyta Pan ten komentarz proszę o odpowiedź do tej wiadomości, mam kilka pytań odnośnie mojego piecyka i pelletu :-) Pozdrawiam
Bardzo ważną rzeczą w paleniu peletem jest posiadanie nawiewu dolnego do kotłowni .Kotłownia mała ,zamknięta pozbawiona nawiewu świeżego powietrza nigdy nie będzie działała poprawnie ,Nigdy !!!! będzie mało powietrza ,będą spieki ,będzie się wszystko dusiło .Pamiętajmy że dmuchawa musi to powietrze non stop pobierać. Taki otwór o średnicy 100 -120 mm , wybity ok 20 -30 cm nad posadzką zupełnie wystarczy ,Może być nawet 60-80 mm ale jest warunek ,że jest otwór blisko kotła ,albo ściana na której jest wywiercony jest ścianą w którą najczęściej w roku uderza wiatr ( u mnie jest to ściana wschodnia ) Można też powietrze wymusić rurą spiro i niewielkim wentylatorem .
Proszę się nie sugerować nastawami widocznymi na tym filmiku, to było w 2015r kiedy jeszcze uczyłem się tego kotła i testowałem różne nastawy. Nastawy mogą się różnić w przypadku tego samego kotła, co dopiero innego modelu. Nastawy zależą od wielu czynników: instalacji CO, sposobu utrzymywania ciepła, rodzaju spalanego pelletu, itp.
Panie Jurku. Jak można ustabilizować prace tego kotła 12kw? Zbyt często się wygasza i za jakiś czas znowu rozpala. I tak kilka razy dziennie. Temp. Na dworze to ok. 2st. C. W trybie auto ma 60 st. zadaną temperaturę. Histerezę zmieniłem z 3 na 8. Może zmienić temp zadaną kotła na większą? Jeżeli tak to jak to zrobić. Dziękuję za pomoc pozdrawiam
Przy tak ciepłych zimach jak w tym roku trudno jest grzać w trybie ciągłym, zapotrzebowanie budynku jest dość małe i szybko dochodzi do przekroczenia temperatury zadanej kotła. Ja nie grzeje w trybie ciągłym, u mnie czujnik temperatury pokojowej powoduje wygaszenie kotła po osiągnięciu zadanej temperatury w pokoju, po czym pauzuje ok 1h-2h i więcej aż spadnie temperatura o ustawioną histerezę temp. pokojowej, wtedy kocioł się rozpala ponownie aż ponownie dogrzeje zadaną temp. pokojową. Też mam w 60* w AUTO, ok 4-5 odpaleń na dobę przy ok 10* na dworze, w miarę spadania temperatury ilość odpaleń wzrasta do max 10 dziennie.
Bzdura ,nie ma to żadnego znaczenia ,ma jedynie pogląd ile wypaliłeś peletu ,czyli zużycie w kilogramach .Natomiast nie ma absolutnie nic do spalania i ustawień. Innymi słowy gdy będziesz miał pelet lepszej kaloryczności zużyjesz mniej ,gorszej więcej, analogiczna sytuacja jest do objętości paliwa .( mam zasobnik na 220 kg ale czasem nie zmieszczę a innym razem wchodzi worek więcej ,bo struktura pałeczek jest mniejsza )Palę 6 rok na tym palniku i poznałem go od podszewki . Miałem 3 tony do spalenia a spaliło 200 kg więcej czyli miałem źle ustawione zużycie w kilogramach .Ta funkcja jest dobra tam gdzie się rozliczamy ze spalonego paliwa z sezonu grzewczego. Dlatego też licznika zużycia nie da się wykasować zwykłemu posiadaczowi .Domniemam ,że serwisant znając kody fabryczne zrobi to bez problemu ,jak w aucie:))
Witam, mam pytanko. Widzę ze w ustawieniach ma pan grubo ponad 4kg/h podawanie pelletu. i tu sie zastanawiam czy ja mam dobrze bo serwisant u mnie ustawił podawanie na 2,3kg/h oraz powietrze min 30 a max 50. Piec mam pierwszy sezon i srednio mi pali ok 25 kg dzienie przy temperaturze nocnej max-3 w dzień 5...od poczatku tego sezonu już mi spalił jakieś 1,6T. Jak było w nocy -12 to spalił mi prawie 40 kg. Dom ocieplony ok 160 m2...
Ja mam piec 18KW....dom nie ocieplony,ciut ponad 100m2. Nie moge sobie z ustawieniami poradzic. Ile podawac,ile powietrza min/max. Moze ma pan jakas wskazowke?
Z tego co czytam na temat Compakta to ma on zupełnie inne sugerowane nastawy, na pewno nie należy kopiować nastaw innych kotłów Tekli. Poniżej sugerowane nastawy startowe przez producenta dla Compakta 18kW: powietrze min 55% max 100%, podawanie od 3.0 do 6.0 fabryczna 5.0, moc min 50% max 100%, typ modulacji FL2, próg foto 30, wartość opałowa od 3.9 do 5.3, dawka startowa 18 sec Są to nastawy startowe, od nich zaczynamy ewentualne korekty zależne od wyniku "ważenia"
Dear Jurek, thank you for your educational movie. I am trying to resolve a "Burner Sensor Open Code 7" problem. I can't get the status of this error to go from "active" to "confirm" very frustrating. (it is the photo sensor in your movie at 13.15) To determine the origin of the error we have tried everything, changed the Photo Sensor, the computer, everything. It is so strange, no change. Have you ever heard of this error? If so I could perhaps share my findings with you, perhaps you know what I should do! thank you in advance, tjeerd
Ten piec to jest moja najgorsza inwestycja ,ciągle mam z nim problemy. Raz się już nawet spalił od palnika 😬 mam go teraz 4 sezon i spalił już 16 ton pelletu ,gdzie używam go wyłącznie w sezonie zimowym i tylko do ogrzania swoich 100m kw! Serdecznie NIE POLECAM tego pieca 😔
Jaka powinna być dawka startowa paliwa. Mam 15 sek jednakże wydaje mi się że to jest zdecydowanie za często, czy mogę ustawić sobie jakąkolwiek chce ilość? (Zimowa pora roku) Moc pieca 15kW
Dawka startowa to jest ilość peletu jaką podaje podajnik na potrzebę rozpalenia, 15 jest jak najbardziej wystarczająca. Ten parametr nie ma wpływu na częstotliwość dawkowania podczas modulacji.
Aha, to źle zrozumiałem. Aczkolwiek i tak mam wrażenie, że pellet mi za szybko ubywa. Co mam zrobić w takim wypadku? Wydaje mi się, że najlepiej zrobić ważenie pelletu, ponieważ zmieniłem markę pelletu.
2:25 Funkcja podawanie max ma bezpośrednią zależność do mocy palnika ,innymi słowy podawanie 15,0 = 100 proc mocy palnika ,czyli moc znamionowa palnika
Witam Panie Jarku ma taki sam piec tekla draco duo bio 25 kw z takim sterownikiem jak ustawić sterownik aby palić w komorze drewnem A nie peletem pozdrawiam
Witam! Proszę o poradę jak wyłączyć ogrzewanie teraz w sezonie letnim i zostawić tylko pięć na ogrzewanie ciepłej eody
Panie Jurku czy w zestawie startowym przy zakupie pieca otrzymał Pan czujnik temperatury pokojowej?
Nie!
W zestawie startowym były dwa zwykle czujniki CT, takie czerwone kabelki z tuleją metalową na końcu. Tak się składa że jeden z nich wykorzystałem do mierzenia temperatury pokojowej, po prostu zamontowałem go w estetycznej obudowie i korzystam do dziś.
@@jurekyarvik1321 własnie tak sobie ostatnio pomyślałem aby jeden z nich wykorzystać do mierzenia temperatury ,obecnie brak i troche to uciążliwe ciagłe krecenie aby utrzymac komfortową temperature.
Natomiast zastanawia mnie jedna sprawa bo czujników takich miałem 3 ,instalator zamontował jeden z nich do zbiornika C.W.U, kolejny jest włożony w miejsce gdzie za klapka jest silnik podajnika ślimakowego oraz na wyjściu na kolanie przytwierdzony opaska.Czy ten ostatni jest konieczny po co on tam własciwie jest skoro jeden jest wczesniej?Jak to u Pana jest rozwiązane.
@@marcin7678 Ten na CWU to wiadomo jest potrzebny, ten na kolanie zapewne robi za temperaturę CO, ale ten za klapką gdzie jest podajnik? nie wiem... hmm, a może to temperatura palnika, to też jest potrzebny. Masz zawór 4D czy inny?
@@jurekyarvik1321 zawór 3D Afriso
@@marcin7678 Rozumiem że to 3D termostatyczny (bez siłownika)
W takim razie ten czujnik (CO) jest zbędny, zwłaszcza że jest zamontowany zaraz na wyjściu na kolanie to i tak nie ma sensu bo mierzy to samo co czujnik temperatury kotła który siedzi w gnieździe.
Jeżeli czujnik CO jest aktywny (widać jego wskazania na wyświetlaczu) to trzeba go zdeaktywować w menu, żeby nie darł się alarm o uszkodzeniu czujnika, gdy go odłączysz.
Jak już przepniesz w sterowniku i zamontujesz ten czujnik w pokoju to w menu czujnik temp pokojowej wybrać "CTP1" no jeszcze istotne żeby obudowa jaką zastosujesz miała otwory od dołu i góry żeby powietrze mogło swobodnie przepływać, w elektronikach mają obudówki dedykowane do takich zastosowań za klika zł.
Jedną z najważniejszych funkcji jest Powietrze max tutaj jest ustawione na 30 ,ja mam na 35 bo mam pelet bukowo sosnowy ,czyli dosyć ciężki, ale gdy miałem z drewna tylko iglastego nastaw był na 25 ,bo gdy był na 35 to niespalony do końca pelet byl zdmuchiwany do komory kotła. Natomiast gdy posiadamy pelet bukowy ,lub innymi domieszkami ,czyli cięższy niż iglasty a dmuchawa nastawimy na niski zakres ,to powietrze nie będzie zdmuchiwało popiół do końca i może dojść do zatkania palnika -alarm -wyłączenie itd.
Cześć:)
Panie Przemku, jeśli odczyta Pan ten komentarz proszę o odpowiedź do tej wiadomości, mam kilka pytań odnośnie mojego piecyka i pelletu :-)
Pozdrawiam
Bardzo ważną rzeczą w paleniu peletem jest posiadanie nawiewu dolnego do kotłowni .Kotłownia mała ,zamknięta pozbawiona nawiewu świeżego powietrza nigdy nie będzie działała poprawnie ,Nigdy !!!! będzie mało powietrza ,będą spieki ,będzie się wszystko dusiło .Pamiętajmy że dmuchawa musi to powietrze non stop pobierać. Taki otwór o średnicy 100 -120 mm , wybity ok 20 -30 cm nad posadzką zupełnie wystarczy ,Może być nawet 60-80 mm ale jest warunek ,że jest otwór blisko kotła ,albo ściana na której jest wywiercony jest ścianą w którą najczęściej w roku uderza wiatr ( u mnie jest to ściana wschodnia ) Można też powietrze wymusić rurą spiro i niewielkim wentylatorem .
Jakich pan zmian dokonał ze uzyskał taki dobry wynik w paleniu widzę ze powietrze max min bardzo różni się od mojego mam taki sam piec tylko 15kw
Proszę się nie sugerować nastawami widocznymi na tym filmiku, to było w 2015r kiedy jeszcze uczyłem się tego kotła i testowałem różne nastawy. Nastawy mogą się różnić w przypadku tego samego kotła, co dopiero innego modelu. Nastawy zależą od wielu czynników: instalacji CO, sposobu utrzymywania ciepła, rodzaju spalanego pelletu, itp.
widzę ze sam muszę potestować pozdrawiam
Panie Jurku. Jak można ustabilizować prace tego kotła 12kw? Zbyt często się wygasza i za jakiś czas znowu rozpala. I tak kilka razy dziennie. Temp. Na dworze to ok. 2st. C. W trybie auto ma 60 st. zadaną temperaturę. Histerezę zmieniłem z 3 na 8. Może zmienić temp zadaną kotła na większą? Jeżeli tak to jak to zrobić. Dziękuję za pomoc pozdrawiam
Przy tak ciepłych zimach jak w tym roku trudno jest grzać w trybie ciągłym, zapotrzebowanie budynku jest dość małe i szybko dochodzi do przekroczenia temperatury zadanej kotła. Ja nie grzeje w trybie ciągłym, u mnie czujnik temperatury pokojowej powoduje wygaszenie kotła po osiągnięciu zadanej temperatury w pokoju, po czym pauzuje ok 1h-2h i więcej aż spadnie temperatura o ustawioną histerezę temp. pokojowej, wtedy kocioł się rozpala ponownie aż ponownie dogrzeje zadaną temp. pokojową. Też mam w 60* w AUTO, ok 4-5 odpaleń na dobę przy ok 10* na dworze, w miarę spadania temperatury ilość odpaleń wzrasta do max 10 dziennie.
A jak ustawić temperature na poziomie 40 stopni ? W moim sterowniku nie można zejść poniżej 50
Niestety nie mam już tego sterownika i nie pamiętam. Pozdrawiam
Dlaczego histereze kotła nastawił pan na 8
Bez powodu. Taka była przypadkowo ustawiona podczas kręcenia tego filmiku.
Podobno przy każdej zmianie peletu powinno się przeważyć pelet, jak to zrobić?
Tak, to prawda. Tu znalazłem taki filmik który pokazuje jak to zrobić.
th-cam.com/video/WQORaqEc4uc/w-d-xo.html
Bzdura ,nie ma to żadnego znaczenia ,ma jedynie pogląd ile wypaliłeś peletu ,czyli zużycie w kilogramach .Natomiast nie ma absolutnie nic do spalania i ustawień. Innymi słowy gdy będziesz miał pelet lepszej kaloryczności zużyjesz mniej ,gorszej więcej, analogiczna sytuacja jest do objętości paliwa .( mam zasobnik na 220 kg ale czasem nie zmieszczę a innym razem wchodzi worek więcej ,bo struktura pałeczek jest mniejsza )Palę 6 rok na tym palniku i poznałem go od podszewki . Miałem 3 tony do spalenia a spaliło 200 kg więcej czyli miałem źle ustawione zużycie w kilogramach .Ta funkcja jest dobra tam gdzie się rozliczamy ze spalonego paliwa z sezonu grzewczego. Dlatego też licznika zużycia nie da się wykasować zwykłemu posiadaczowi .Domniemam ,że serwisant znając kody fabryczne zrobi to bez problemu ,jak w aucie:))
A jakiej mocy macie te piece? U mnie serwisant ustawił podanie 3 a powietrze max na 72. Ja mam 25KW
Tomasz Sikora
Ja mam Tekla Draco Bio 12 moc nominalna 13.8kW
Witam, mam pytanko. Widzę ze w ustawieniach ma pan grubo ponad 4kg/h podawanie pelletu. i tu sie zastanawiam czy ja mam dobrze bo serwisant u mnie ustawił podawanie na 2,3kg/h oraz powietrze min 30 a max 50. Piec mam pierwszy sezon i srednio mi pali ok 25 kg dzienie przy temperaturze nocnej max-3 w dzień 5...od poczatku tego sezonu już mi spalił jakieś 1,6T. Jak było w nocy -12 to spalił mi prawie 40 kg. Dom ocieplony ok 160 m2...
Witam, Nastawy mogą się różnić zależnie od używanego peletu, obecnie mam 3,1 podawanie, powietrze min 25, powietrze max 30.
Ja mam piec 18KW....dom nie ocieplony,ciut ponad 100m2. Nie moge sobie z ustawieniami poradzic. Ile podawac,ile powietrza min/max. Moze ma pan jakas wskazowke?
Z tego co czytam na temat Compakta to ma on zupełnie inne sugerowane nastawy, na pewno nie należy kopiować nastaw innych kotłów Tekli.
Poniżej sugerowane nastawy startowe przez producenta dla Compakta 18kW:
powietrze min 55% max 100%, podawanie od 3.0 do 6.0 fabryczna 5.0, moc min 50% max 100%, typ modulacji FL2, próg foto 30, wartość opałowa od 3.9 do 5.3, dawka startowa 18 sec
Są to nastawy startowe, od nich zaczynamy ewentualne korekty zależne od wyniku "ważenia"
Dear Jurek, thank you for your educational movie. I am trying to resolve a "Burner Sensor Open Code 7" problem. I can't get the status of this error to go from "active" to "confirm" very frustrating. (it is the photo sensor in your movie at 13.15)
To determine the origin of the error we have tried everything, changed the Photo Sensor, the computer, everything. It is so strange, no change. Have you ever heard of this error? If so I could perhaps share my findings with you, perhaps you know what I should do! thank you in advance, tjeerd
Czy zmieniał pan próg foto w palniku czy nastawy fabryczne dziekuje
Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
Nie zmieniłem, miałem fabrycznie "10"
Ten piec to jest moja najgorsza inwestycja ,ciągle mam z nim problemy. Raz się już nawet spalił od palnika 😬 mam go teraz 4
sezon i spalił już 16 ton pelletu ,gdzie używam go wyłącznie w sezonie zimowym i tylko do ogrzania swoich 100m kw! Serdecznie NIE POLECAM tego pieca 😔
Jaka powinna być dawka startowa paliwa. Mam 15 sek jednakże wydaje mi się że to jest zdecydowanie za często, czy mogę ustawić sobie jakąkolwiek chce ilość? (Zimowa pora roku)
Moc pieca 15kW
Dawka startowa to jest ilość peletu jaką podaje podajnik na potrzebę rozpalenia, 15 jest jak najbardziej wystarczająca. Ten parametr nie ma wpływu na częstotliwość dawkowania podczas modulacji.
Aha, to źle zrozumiałem. Aczkolwiek i tak mam wrażenie, że pellet mi za szybko ubywa. Co mam zrobić w takim wypadku?
Wydaje mi się, że najlepiej zrobić ważenie pelletu, ponieważ zmieniłem markę pelletu.
hasło do pieca 21 kw 4996 kod