Zwiększenie mocy wzmacniacza - Odc.47 [Reduktor Szumu]

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 125

  • @epkkmacio
    @epkkmacio 10 ปีที่แล้ว +25

    za co te łapki w dół, człowiek to zagadka, świetny materiał zawsze na + !

    • @Johny666EU
      @Johny666EU 3 ปีที่แล้ว +6

      hejterzy ktorych na nic nie stac i czesto sa to socjalisci bo ci sa przeciwnikami ludzi wiedzy i talentow.

    • @kgggvc4240
      @kgggvc4240 2 ปีที่แล้ว

      Niekoniecznie, czasem z pośpiechu daje łapkę w dół np jak oglądam na telefonie przez pomyłkę, jak się zorientować to poprawiałem ale ile zostało łapek w dół to czort wie, pod różnymi filmikami.

  • @pawemielczarek353
    @pawemielczarek353 10 ปีที่แล้ว +17

    Faktycznie można się na tym kanale wiele nauczyć :-) Łapka w górę

  • @wujekalfred15
    @wujekalfred15 5 ปีที่แล้ว +3

    Dobry materiał. Praw fizyki nie oszukany

    • @mfltv4029
      @mfltv4029 4 หลายเดือนก่อน

      Mówił Jacek Murański 😅😂

  • @zoltanpepe111
    @zoltanpepe111 2 หลายเดือนก่อน

    Oby stał się Pan bogatym czlowiekiem za to co robi.Pozdrawiam

  • @romanstrojny6485
    @romanstrojny6485 2 ปีที่แล้ว

    Szanowny Panie muszę się z Panem nie zgodzić w sprawie obliczenia mocy wzmacniacza . Miałem kiedyś wzmacniacz fonica pw 9014 który pobierał z sieci wg.producenta 190VA i moc sinusoidalna wynosiła 2x35 w na kanał. W rzeczywistości ta moc wynosiła jeszcze mniej bo 2x 31.666 wat na kanał . Proszę się do tego odnieść pozdrawiam i oczywiście nie podważam pana wiedzy. Szacunek lubię oglądać pana filmy.☺

  • @hk570i8
    @hk570i8 9 ปีที่แล้ว +2

    Kolejny props. Jest super.
    Tylko mała sugestia - warto czasem zmienić tranzystory końcowe na mocniejsze,tylko to co prawda nie zwiększa mocy, ale znacznie potrafi podnieść niezawodność i możliwości wzmacniacza - najwięcej zależy oczywiście jak wspomniano tu od zasilacza. No i chłodzenie musi pozwolić spokojnie zejść np. z 8 omów na kanał do 4.
    I u nas w Polsce, w wielu innych krajach i nawet w Japonii czasem wrzucano słabe tranzystory końcowe, które potem dość konkretnie się spalały. Przykładowo harman/kardon hk570i, którego miałem dość długo, kupiłem ze spalonymi tranzystorami końcowymi. Fabrycznie były tak słabe, że bardzo prawdopodobne iż spaliły się pod obciążeniem 4 omów (a na tylnej ściance napisane było od 4R na kanał przy jednej parce) - chyba, że zwarcie nastąpiło na 2 kanałach jednocześnie. Założyłem oryginalne (żeby nie były podróby - to bardzo ważne!!!) pary TIP 35C i 36C i nawet podłączając jakiś szajs na wyjście (eksperymentowałem z transformatorami) nieraz dochodziło do przeciążenia i bimetal na jednym z kanałów odbijał. z 4R na każdym kanale grał - warto było! Ten zabieg wymiany tranzystorów końcowych nie zwiększył mocy, jednak pozwolił na bardzo duży bezpieczny zapas grania na 4 omach.
    Unitra AT9100 - wymiana tutaj oryginałów końcowych na minimum BD911/912 pozwala na granie z kolumnami 4R na każdy kanał, w oryginale jest to niemożliwe - tylko 8 omów. Także tutaj warto, bo trafo ma ogromny zapas mocy.
    Radmor 5412 - wymiana tranz. Darlingtona na mocniejsze w celu współpracy z dwiema kolumnami 4R lub po 8 omów 2 sztuki równoległe na każdym kanale - konieczne. Tak samo jak AT9100 - bardzo mocny transformator, bo TS 180 i ogromna filtracja jak na takie zasilanie (4x4700uF fabrycznie), radiator też nie byle jaki. :)

    • @GluonToo
      @GluonToo 5 ปีที่แล้ว +1

      Widzę, że kolega na szczęście bierze pod uwagę wydajność zasilania i tranzystorów mocy nie wymienia na oślep. Chwali się. Ale proszę jeszcze pamiętać, że wymiana tranzystorów mocy wpływa na inne czynniki.
      a) Po pierwsze po wymianie bias może być nieodpowiedni i układ może wymagać przeróbki. Silniejsze tranzystory wymagają bowiem większego prądu bazy. Zwiększony prąd bazy może nadmiernie obciążać źródło prądowe w szynie sterującej, co skutkuje wzrostem zniekształceń harmonicznych.
      b) Układy fabryczne maja kompensację termiczną obliczoną dla konkretnych tranzystorów. Wymiana tranzystorów mocy może skutkować niedokompensowaniem (co może doprowadzić do spalenia nawet mocniejszych tranzystorów) lub przekompensowaniem termicznym (co może prowadzić do wzrostu zniekształceń lub obcinania sygnału).
      c) Mocniejsze tranzystory mogą mieć mniejsze pasmo przenoszenia (większą pojemność na złączach), co wpływa na przesunięcia fazowe w pętli sprzężenia zwrotnego. Tym samym mogą pojawiać się wzbudzenia, szczególnie przy silniejszym sygnale. Konieczna wówczas staje się ingerencja w układ kompensacji w pętli sprzężenia zwrotnego i obcięcie pasma przenoszenia.

    • @gangun2126
      @gangun2126 4 ปีที่แล้ว +1

      Dla mnie powód, by nie wymieniać tych tranzystorów bez konieczności (np. spalenia) jest bardzo prozaiczny - na rynku dominują obecnie podróby dobrych tranzystorów i ich wstawienie grozi poważnym uszkodzeniem wzmacniacza.

  • @pentawat
    @pentawat 10 ปีที่แล้ว +5

    Tytuł odcinka powinien brzmieć: "Jak zmostkować wzmacniacz". Mam nadzieję, że rozwiniecie temat zwiększania mocy w odcinkach o tuningu sprzętu.

    • @hk570i8
      @hk570i8 9 ปีที่แล้ว +2

      Ale tutaj wspomniano - to nie ma sensu. Już lepiej samemu kupić odpowiednie trafo używane w dobrym stanie, dobrać opis i zrobić układ lub dokupić sprawne moduły wzmacniaczy mocy, samemu wykonując mocny wzmacniacz taki, jak nam odpowiada. Fabryczne konstrukcję są w 99% przypadków tak zrobione, że już nic nie zdziałamy. Jedyne nieliczne wyjątki to niektóre wzmacniacze do nagłaśniania obiektów.

  • @RosioX
    @RosioX 10 ปีที่แล้ว

    11:03 błąd w zapisie, w liczniku już nie powinno być 256 do kwadratu gdyż już wcześniej podniósł Pan liczbę 16. Świetny odcinek, dużo można się dowiedzieć i nauczyć. Pozdrawiam !

    • @ReduktorSzumu
      @ReduktorSzumu  10 ปีที่แล้ว +2

      Tu nie chodzi o 256 do kwadratu, tylko że Volty są do kwadratu.

    • @maciejbanas6680
      @maciejbanas6680 9 ปีที่แล้ว +1

      +Marcin Rosocki A jak masz pokój 5 na 5 metrów to powierzchnie masz 25 metrów czy 25 metrów kwadratowych. :)

  • @fsggsege1044
    @fsggsege1044 2 ปีที่แล้ว

    A ja odbieram to tak, fakt mocy nie podniesiemy, bo moc to cewka daje moc ok, ale można usprawnić urządzenie wpinając kondensator przed wzmacniacz, wtedy nie tracimy spadków prądu dostarczanego do wzmaga. ALE Wymieniając tranzystory zmienimy serce wzmacniacza to znaczy dźwięk, jest poprawa w odsłuchu np. na moim przykładzie stara yamaha AX 450 i 750 dużo lepiej gra przyjemniej dla ucha, podejrzewam dlatego ze pewnie chodzi o technologie wykonania tranzystorów, np yamaha AX to rok 90- stara technologia , a nowe tranzystory z roku 2022 podobnych parametrach to przepaść, więc wstawiając cos takiego do starego sprzętu na pewno 😉 wpłyniemy pozytywnie na nasz wzmacniacz .

  • @kotnikschrodingera8513
    @kotnikschrodingera8513 10 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję bardzo za te filmiki Szanowny Reduktorze :)
    Cieszę się, że jest coś takiego - oglądałem wszystkie i zawsze zerkam na Elektrodzie, czy jest nowy :)
    Mam taką prośbę - czy mógłbyś zrobić "mocno merytoryczny" filmik o obudowach głośnikowych, ich wadach, zaletach, fizycznych podstawach (np. logiczne wyjaśnienie przynajmniej podstawowych parametrów TS głośnika). Szczególnie miło by było, gdyby zostały w miarę szczegółowo omówione obudowy typu TL (linia transmiisyjna). Zbudowałem sobie takie kolumny na podstawie gotowego projektu dostępnego w Sieci (tzw. "TL AWX" - głośniki polskiego producenta), ale nie do końca rozumiem działanie tej obudowy - a nie zamierzam się tamu na tyle poświęcać, by kupować książki na ten temat itd (ach szkoda, że żyje się tylko raz... :) )
    Przypuszczam, że wielu takich "początkujących konstruktorów" chętnie obejrzało by filmik, z którego mogliby douczyć się tego, czego nie można w łatwy sposób znaleźć i zrozumieć - np. rozchodzenie się fal wewnątrz obudowy, nakładanie, pochylone ścianki itd itp.
    Przepraszam za tak "obfity" komentarz, ale nie łatwo jest zawrzeć swe myśli w mniejszej ilości teksu.
    Jeszcze raz bardzo dziękuję za te filmy drogi Reduktorze.
    PS:
    Jeszcze takie pytanie:
    Często ludzie na forach piszą, że coś brzmi "o klasę lepiej" np. głośnik producenta A za 300zł szt. gra "klasę lepiej" w tej samej obudowie niż głośnik producenta B za 120zł (a ich podane parametry różnią się bardzo nieznacznie) O co w tym chodzi?
    Jest to prawda, czy po prostu kupując droższy wmawiamy sobie, że jest on lepszy?

    • @ReduktorSzumu
      @ReduktorSzumu  10 ปีที่แล้ว +3

      Od jakiegoś czasu zastanawiamy się właśnie nad rozpoczęciem serii o obudowach głośnikowych, tylko nie jesteśmy pewni czy będzie zainteresowanie tym tematem. A jeśli chodzi o "klasę lepszy" to tak naprawdę nikt tego Ci nie wyjaśni, to takie umowne określenie.

    • @kotnikschrodingera8513
      @kotnikschrodingera8513 10 ปีที่แล้ว +1

      ***** Dzięki za odpowiedź!
      Mam nadzieję, że powstanie taka seria - przypuszczam, iż zainteresowanie będzie, może nie ogromne, ale jakieś na pewno. Całkiem sporo ludzi buduje jakieś "kolumienki" w domu, wystarczy zerknąć na Elektrodę.
      Pozdrawiam wszystkich miłośników dobrego nagłośnienia.

    • @Abdi1G
      @Abdi1G 10 ปีที่แล้ว

      Kotnik Schrödingera wyrażam zainteresowanie! i polecam diyaudio.pl a nie elektrodę :)

    • @minioslawrybak187
      @minioslawrybak187 5 ปีที่แล้ว

      Warto szukac na prywatnych stronach i blogach , bo na Elektrodzie co druga rada to : Nie naprawisz bo nie znasz prawa Ohma , wez fachowca .

  • @Krawacik3d
    @Krawacik3d 10 ปีที่แล้ว +3

    W 4:04 napisał pan, że 70V-8V = 60V-5V.

    • @ReduktorSzumu
      @ReduktorSzumu  10 ปีที่แล้ว

      Tak, napisałem że 70V-8V = 62V itd. Zrozum, że napięcie w spoczynku w zasilaczu jest napięciem stałym, które jest modulowane sygnałem akustycznym poprzez tranzystory mocy i po przejściu przez nie staje się już napięciem przemiennym. W innym przypadku napięcie stałe na wyjściu spaliłoby głośnik.

    • @Krawacik3d
      @Krawacik3d 10 ปีที่แล้ว +3

      ***** Nie, chodziło mi o to, że zapisywał pan 70V-8V=62V-2V zamiast:
      70V-8V=62V
      62V-2V=60V
      Chodziło mi tylko o to :).

    • @Woofer76alien
      @Woofer76alien 10 ปีที่แล้ว +3

      krawacik3 przecież jest zrozumiale, nie drąż.

  • @Dzejwor_Gromowladny
    @Dzejwor_Gromowladny 10 ปีที่แล้ว

    Każdym 2 kanałowym nowoczesnym oscyloskopem można dokonać pomiaru wzmacniacza mostkowego bez sondy różnicowej (która jest zwykle kosztowna). Wystarczy podłączyć 2 kanały do 2 "plusów" a krokodylki masy spiąć ze sobą i zostawić nie podłączone nigdzie więcej. Oscyloskop ustawiamy na wyświetlanie różnicy między kanałami. Metoda jest całkiem bezpieczna - mierzyłem tak napięcia rzędu 800V p-p w prawdzie nie we wzmacniaczach audio ale idea pozostaje ta sama. Oczywiście miałem dobre sondy z izolacją do 2.5kV :)

  • @Marcink126
    @Marcink126 3 ปีที่แล้ว

    Nie musimy oddzielac masy oscyloskopu (tzn. musimy ale tez da sie to nadal pomierzyc), podlaczamy mase do masy wzmacniacza a dwa wejscia oscyloskopu do 2 wyjsc wzmacniacza i uzywamy funkcji matematycznej w oscyloskopie sumowania sygnalow RMS uwzgledniajac ze jeden jest odwrocony.

  • @ukaszturon8893
    @ukaszturon8893 7 ปีที่แล้ว +1

    12:11 Przecież oscyloskop można zasilić przez jakiś falownik zasilany z jakiegoś akumulatora :) = brak uziemienia dla oscyloskopu W sumie rozwiązanie proponowane przez Reduktora jest 200 lepsze i pewniejsze.

    • @GluonToo
      @GluonToo 5 ปีที่แล้ว

      Najlepiej przez transformator separacyjny.

  • @michas5853
    @michas5853 9 ปีที่แล้ว

    W 4:49 pokazuje Pan wzór na Vrms=Vpp/(2*sqrt(2)). Czy wzór na napięcie RMS (dla czystej sinusoidy) to nie Vpp/sqrt(2) ? Bardzo dziękuję za zawsze ciekawe odcinki.

    • @krzysiekjanek
      @krzysiekjanek 9 ปีที่แล้ว

      +Michał S
      też mnie to zastanawia i dołączam sie do pytania. Co z tym wzorem ? Prosił bym o odpowiedź.

    • @djfeniks4940
      @djfeniks4940 7 ปีที่แล้ว +1

      Vp/sqrt(2) to wzor na Vrms kiedy biezemy pod uwage Vp (czyli wartosc pradu od punktu 0V do maksymalnego) jednakze tytaj mamy Vpp (wartosc pradu od od najnizszego punktu, wierzcholka dolnego, do maxymalnego, gornego wierzcholka sinusoidy) wiec Vpp przed podzieleniem przez sqrt(2) trzeba go podzilic na 2, z tad Vpp/2sqrt(2).
      mam nadzieje ze rozjasnilem troche sprawe i sorry za slaba ortografie.

  • @hipek999
    @hipek999 10 ปีที่แล้ว +9

    Masakra. Ale odcinek bardzo dobry :)

  • @MrActionPL1
    @MrActionPL1 10 ปีที่แล้ว +22

    2 osoby spaliły oscyloskop...

    • @SewerxD
      @SewerxD 7 ปีที่แล้ว +7

      15 juz

    • @cichy00711
      @cichy00711 4 ปีที่แล้ว +1

      @@SewerxD niestety ale już 47

  • @SowerOfWind
    @SowerOfWind 10 ปีที่แล้ว +1

    VoltoAmpery to nie to samo co Waty. VA to moc pozorna czyli suma geometryczna mocy biernej i czynnej. Transformator ma pewną wypadkową reaktancje więc pobiera też moc bierną. Moc czynną wyraża się w watach :P

    • @minioslawrybak187
      @minioslawrybak187 5 ปีที่แล้ว

      No pewnie ze nie. Voltoampery maja o wiele wieksze cieplo kwantowe.

    • @GluonToo
      @GluonToo 5 ปีที่แล้ว +1

      Wielkie odkrycie. A pomyślałeś o tym, że gość to powiedział w uproszczeniu?
      O mocy czynnej i biernej jest osobny odcinek.
      th-cam.com/video/y29u8CKocao/w-d-xo.html

  • @laibach1984
    @laibach1984 9 ปีที่แล้ว +1

    Witam. W jaki sposób wykonać prezentowane przez Pana sztuczne obciążenie?

  • @jerzyniemyjski3189
    @jerzyniemyjski3189 11 หลายเดือนก่อน

    Dzień dobry wiem ,że raczej Pan nie odpisuje ale mam pytanie czy i jak mógłbym podlączyć wzmacniacz NAD 3020 jako przedwzmacniacz do innego wzmacniacza np pioneer A-400 aby pioneer podawał wzmocnienie na głośniki kolumny by mi się te sprzęty nie popsuły?

  • @jacekjockerpl3809
    @jacekjockerpl3809 2 ปีที่แล้ว

    Posiadam wzmacniacz 2x60W przy 8 Ohm , mogę również podłączyć drugi komplet głośników i wtedy mam 2X 90W przy 4 Ohm i teraz pytanie , czy mogę go oszukać żeby pracował na 2 X 90W na jednym komplecie głośników ośmio omowych ?

  • @herman1525
    @herman1525 6 ปีที่แล้ว

    Jak obliczyć moc pmpo? Wystarczy pomnożyć pole membrany przez wychył w 2 strony w milimetrach np głośnik 10 cm o wychyle membrany w 2 strony 2 cm ma 150 wat pmpo. Sprawdzone na głośnika 2.1 media tech

  • @zdzisiek1979
    @zdzisiek1979 10 ปีที่แล้ว

    Kolejny fajny odcinek.
    Może by mógł pan omówić wykonanie takiego obciążenia. Jakie rezystory itp?
    Filmy ciekawe i ciekawie się ogląda. Pozdrawiam.

    • @gangun2126
      @gangun2126 4 ปีที่แล้ว

      Najprościej będzie Ci kupić na Allegro kilka zestawów rezystorów cementowych 5W (po 3,40 za 10szt) i składać z tego obciążenia o wymaganej rezystancji, pamiętając o "wietrzeniu" rezystorów i nie odkładaniu na każdym mocy większej niż 2...3W.

  • @grzegorzglowacki5549
    @grzegorzglowacki5549 6 ปีที่แล้ว

    W przypadku oscyloskopu na USB pomiar napięcia RMS zmostkowanego układu możnaby wykonać podłączając oscyloskop do laptopa działającego na samej baterii. Korzysstałem z tego, gdy musiałem "podejrzeć" sygnał różnicowy RS-485 i się sprawdziło.

  • @pomidorowa00
    @pomidorowa00 10 ปีที่แล้ว

    zależy, dla posiadaczy wzmacniaczy po

  • @Area_One
    @Area_One 4 ปีที่แล้ว

    Po co odwracać fazę na jednym z kanałów skoro można na lewym podpiąć do czerwonego a na prawym na czarnego

  • @ESEMI0015
    @ESEMI0015 5 ปีที่แล้ว

    Super

  • @noobtroop-y6o
    @noobtroop-y6o 4 ปีที่แล้ว

    A co z funkcją TRMS w multimetrze czy jest konieczność dzielenia przez 2pierswiastek2

  • @MTWODZU
    @MTWODZU 10 ปีที่แล้ว

    Dawno temu miałem jakiś wzmacniacz bodaj Unitry, który był monofoniczny, ale miał wyjścia na dwa głośniki, które to wyjścia można było zmostkować, dla uzyskania większej mocy.

    • @MTWODZU
      @MTWODZU 10 ปีที่แล้ว

      *****
      Był monofoniczny ale miał wyjścia na dwie kolumny. Mostkowane były właśnie te wyjścia.

    • @hk570i8
      @hk570i8 9 ปีที่แล้ว

      MTWODZU Coś chyba kręcisz albo to był raczej wzmacniacz mocy Elektronika, a nie Unitra.

    • @MTWODZU
      @MTWODZU 9 ปีที่แล้ว

      hk570i Dlaczego miałbym kręcić? To było dość dawno i nie pamiętam jego oznaczeń, ale wyglądał podobnie do tego img36.olx.pl/images_tablicapl/192692207_2_644x461_wzmacniacz-estradowy-unitra-forte-101s-100w-kolumny-dodaj-zdjecia.jpg Wzmacniacz wylądował u kuzyna i jeśli jeszcze go ma, przy najbliższej okazji sprawdzę co to był za sprzęt.

    • @gangun2126
      @gangun2126 4 ปีที่แล้ว

      @@MTWODZU Mostkowane były gniazda, ale nie końcówki mocy, tzn. ten sam sygnał dochodził do obu gniazd i można było podłączyć 2 kolumny zamiast jednej.

  • @jurek7792
    @jurek7792 4 ปีที่แล้ว

    Pytanie - Czy podczas pomiaru mocy na oscyloskopie odcinamy składową stałą (DC) czy nie ???

  • @romanstrojny6485
    @romanstrojny6485 2 ปีที่แล้ว

    Druga sprawa to pomiar mocy wzmacniacza ,nie ma miernika do pomiaru mocy wyjściowej. Bo co tak naprawdę mierzymy ? Czystą moc rzeczywistą czy wraz ze wszystkimi nieczystosciami harmoniczne? Nawet ten sygnał podawany z generatora nie jest idealny.

  • @slawekd85
    @slawekd85 6 ปีที่แล้ว

    szkoła p.Wołoszański..... ja skorzystałem ,fajny prog

  • @KASPERS-pv5px
    @KASPERS-pv5px 3 ปีที่แล้ว

    PMPO pomóż może przez osiemset

  • @salus91
    @salus91 9 ปีที่แล้ว

    witam mam problem ponieważ nie wiem czy mnie słuch szwankuje czy porostu każdy kłamie na forum audio posiadam unitrę zrk AT9100 znany model 2x25w podawane przez prod. szacowane rzeczywiste 2x35w i powiem że do zasilenia używam dwóch kolumienek Milton 110 nie raz monitorów zg 10 c115 albo space 86 i tu mnie zastanawia to że piszę się o tym że to beznadziejny wzmacniacz może i jakość wykonania nie jest taka jak u pioniera to na poziomie Poniera AS508. Który podaje się że posiada podane 2 x 25w to rzeczywiście 2x18,20w. Postanowiłem zaufać kolegom z forum, którzy piszą, że Kenwood ka KA 4040r jest lepszy od denona POA-s10 to ten wzmacniacz nie daje sobie tak rady z kolumnami ja uniterka mimo że na wyjściu jest 2x70w dźwięk jest blady z lekka wycofany basy schodzą nisko ale są wycofane dźwięk wydobywający się z kolumn tak ja by chował wysokie tony a średnie i niskie były stłumione proszę o opinie i pomoc osób które mają pojęcie o co chodzi. Cy to może a jestem głuchy.

    • @minioslawrybak187
      @minioslawrybak187 5 ปีที่แล้ว +1

      Czy jak Polska wygarala 2:0 z Niemcami to jestesmy lepsi od Brazylii?

  • @marewel
    @marewel 8 ปีที่แล้ว

    Skoro pobiera z sieci 20W to raczej nie może mieć więcej mocy niż 20W,czy się mylę?

    • @polpol3826
      @polpol3826 6 ปีที่แล้ว

      Masz rację tylko dopytam skąd wiesz ile pobiera bo tak napisane? To ja ci napisze tak ,to jak na płocie będzie pisało cipa to też poruch...?To że pisze nie znaczy że tyle pobiera najlepiej zobaczyć bezpiecznik jeki jest i wtedy obliczyć moc max. oczywiście w teorii a w praktyce wygląda to tak że trafo jest ponadwymiarowe dla bezpieczeństwa a i przy dobrym chłodzeniu można je bezpiecznie przeciążyć.Oczywiście nie tyczy się to zasilaczy impulsowych.

    • @Adrian-te3fz
      @Adrian-te3fz 4 ปีที่แล้ว

      Chyba może
      Głośniki PC np pobiera 20W a sam sub gra 30W plus osobno satelity małe po 15W

    • @gangun2126
      @gangun2126 4 ปีที่แล้ว

      @@polpol3826 A gdzieś Ty widział te ponadwymiarowe trafa? Bo obecnie montują najczęściej takie, które w najlepszym wypadku mają moc równą sumie deklarowanej mocy wyjściowej.
      Zresztą dawniej tez nie było tak różowo. Tydzień temu robiłem stary wzmacniacz, który miał napisany pobór prądu 160VA, a na zasilaniu siedziało poczciwe TS 120.
      Niby jak zamierzasz chłodzić RDZEŃ transformatora?
      Każdy transformator można chwilowo przeciążyć i nie ma to nic wspólnego z jakimś "nadwymiarowaniem", ale każde trafo "spalisz", gdy przeciążenie będzie ciągłe.
      Wiesz do czego służy bezpiecznik PRZED transformatorem i jak się go dobiera? A może słyszałeś coś o obciążeniu indukcyjnym?
      Czemu piszesz bzdury? Przecież ktoś (podobny Tobie) mógł wcześniej wymienić ten bezpiecznik na inny, a nawet drutem naprawić.

    • @gangun2126
      @gangun2126 4 ปีที่แล้ว +1

      @@Adrian-te3fz Na żadnym głośniku PC nie masz opisanej prawdziwej mocy RMS. To, co podają, to w najlepszym przypadku moc muzyczna.
      Zresztą podłącz sobie ten Twój zestaw i porównaj jego głośność do starego wzmacniacza nawet z poczciwego Zodiaka, to zrozumiesz, o co chodzi.

  • @kingstonwaves3480
    @kingstonwaves3480 8 ปีที่แล้ว

    witam jak jest 4 kanałowy wzmacniacz i chcę dwa kanały zmostkować a po jednym z pozostałych kanałów podłączyć przednie zwrotnice to czy te głośniki również będą w 8 Ohm? Bo to by była lipa dużo mocy rms ucieknie i pewnie będzie w mono zamiast w stereo...

    • @polpol3826
      @polpol3826 6 ปีที่แล้ว

      Przede wszystkim efekt stereo nie jest na niskich częstotliwościach czyli na basie.Robisz tak dwa kanały mostkujesz do tego potrzebujesz wzmacniacza operacyjnego do odwrócenia fazy jednego z kanału a dwa kolejne normalnie do średnich i wysokich.

    • @gangun2126
      @gangun2126 4 ปีที่แล้ว

      @@polpol3826 Lepiej mu nie doradzaj. Facet ma pewnie 4 wyjścia na kolumny i uważa to za 4 niezależne kanały. Bardzo mało wzmacniaczy stereo miało 4 niezależne kanały, bo i po co?
      A może chodzi mu o wzmacniacz samochodowy, bo z treści postu nic sensownego nie wynika.

  • @bialyy1982
    @bialyy1982 4 ปีที่แล้ว

    Mam wzmacniacz Telefunken RA200 ma on przycisk mono. Czy to jest związane z mostkowaniem kanałów?

    • @gangun2126
      @gangun2126 4 ปีที่แล้ว +1

      Najprawdopodobniej ten klawisz "zwiera" tylko oba wejścia, by można było słuchać sygnału mono na dwóch kolumnach.
      Nie znam Twojego wzmacniacza, ale w starych konstrukcjach taki klawisz często występował.
      Opisane mostkowanie końcówek mocy występowało w stereofonicznych wzmacniaczach bardzo rzadko, więc raczej tak budżetowy sprzęt jak Telefunken, nie będzie ich posiadał.
      Najprościej jest spojrzeć na schemat, a nawet na samą płytkę drukowaną.

  • @mechanikadwa8906
    @mechanikadwa8906 9 ปีที่แล้ว

    Myślałem , że napięcie 55V z 4 minuty jest już napięciem stałym? Dlaczego zostało podzielone? Poprawcie mnie jeśli się mylę...

    • @GluonToo
      @GluonToo 5 ปีที่แล้ว

      55V to napięcie między V+ i V- (70V) pomniejszone o spadki napięć. Ono jest stałe, ale chodzi o to, że w tym zakresie może się zmieniać napięcie międzyszczytowe sygnału (od +27,5 do -27,5). Jeśli jednak chcemy obliczyć napięcie skuteczne sygnału sinusoidalnego, to do obliczeń potrzebujemy połowę napięcia międzyszczytowego, czyli amplitudę sygnału. Ta amplituda to jest właśnie 27,5V. I tę amplitudę dzielimy jeszcze przez pierwiastek z 2, czyli przez 1,41.
      Kolejno jest to tak:
      70V to napięcie między V+ i V-. Odejmujemy spadki napięć i otrzymujemy wartość do realnego wykorzystania, czyli 55V.
      55V to dostępne napięcie międzyszczytowe. Dzielimy je przez 2 i mamy amplitudę.
      27,5 to amplituda. Dzielimy przez 1,41 (pierwiastek z 2) i mamy wartość skuteczną (RMS) ok. 20V.
      Żeby obliczyć moc stosujemy wzór P = (U^2) / RL. Te U we wzorze to musi być nasza wartość skuteczna wcześniej obliczona, a RL to rezystancja obciążenia. Czyli 20^2 = 400, a 400 / 4 omy = 100 W.
      Wszystko się więc zgadza, poza tym, że nasz mistrz z Reduktora przesadził ze spadkami napięć.

  • @romanl2608
    @romanl2608 2 ปีที่แล้ว

    U w gore moc bedzie z Wami......

  • @tpas7154
    @tpas7154 4 ปีที่แล้ว

    Fazy nie odwracamy. Fazę przesuwamy, bo to czas. Odwracamy polaryzację.

  • @kuboludek
    @kuboludek 10 ปีที่แล้ว

    zróbcie odcinek o wzmacniaczu eltron 100 u

    • @kacper313
      @kacper313 5 ปีที่แล้ว

      O tych kapiszonach udających wzmacniacze? To nawet nie gra...

  • @5kubany
    @5kubany 10 ปีที่แล้ว

    co to znaczy wartość skutecznia od napięcia stałego Vdc? wartość skuteczna oblicza sie przy napięciu przemiennym albo uczuliśmy się innej elektroniki...

    • @ReduktorSzumu
      @ReduktorSzumu  10 ปีที่แล้ว

      A kto powiedział że od napięcia stałego? Przecież napięcie na wyjściu głośnikowym jest już przemienne a nie stałe.

    • @5kubany
      @5kubany 10 ปีที่แล้ว

      ***** Vdc?

    • @ReduktorSzumu
      @ReduktorSzumu  10 ปีที่แล้ว +2

      Tom K
      Tak, Vdc, bo wzmacniacz produkuje napięcie przemienne na zaciskach głośnika , korzystając z napięcia stałego które produkuje zasilacz. Dlatego na kolektorach jest napięcie stałe a na zaciskach głośnika już napięcie przemienne.
      Kiedy mamy tylko jedną gałąź zasilania to głośnik jest oddzielony kondensatorem i również na nim mamy napięcie przemienne, które zresztą widać na oscyloskopie.

  • @zbigniewprorok6164
    @zbigniewprorok6164 7 ปีที่แล้ว

    mam pytanie czemu spalił mi się głośnik wysokotonowy i czy istnieje możliwość zapobiegania ponownego spalenia

    • @przema00g
      @przema00g 7 ปีที่แล้ว +1

      Zbigniew Prorok bo nie zamontowales kondensatora między wysoko a nisko tonowym nisko tonowym dajmy na to bierze max 40 rms a wysoko 3-4 i w ten sposób go spaliłes musi mieć kondensator inaczej głośnik 4 Wat dostaję te 40 i asta la Vista

    • @Vitek22ful
      @Vitek22ful 7 ปีที่แล้ว +1

      przester

    • @polpol3826
      @polpol3826 6 ปีที่แล้ว

      @@Vitek22ful dokładnie przester żaden z cewką nie wytrzyma przesteru nie wiem jak z piezo

  • @dawidek91
    @dawidek91 10 ปีที่แล้ว

    To moj harman hk 3490 ktory pobiera max 310W z gniazdka bedzie mial jak podaje producent te 2x120W? U mnie kolega twierdzi ze bedzie mial mniej bo ma tyle elektroniki w sobie ktora niby bierze tez duzo pradu

    • @hk570i8
      @hk570i8 9 ปีที่แล้ว +1

      Na pobór nie należy aż tak patrzeć. Dobrze tu powiedziano - najważniejsze to rozwiązania układowe i napięcia zasilania.

    • @gangun2126
      @gangun2126 4 ปีที่แล้ว

      @@hk570i8 Bez przesady. Często sprawdzam zmontowany wzmacniacz na prowizorycznym - dużo słabszym od wymaganego trafie, ale o właściwym napięciu uzwojeń. Nie może oddać wtedy całej, założonej mocy, ale na mniejszej mocy można go spokojnie przetestować.
      Żadne rozwiązania układowe nie zastąpią odpowiednio mocnego transformatora zasilającego (no chyba, że ktoś zaryzykuje wstawienie przetwornicy zamiast trafa).

  • @zenonpompka
    @zenonpompka 2 ปีที่แล้ว

    👌

  • @BigB0yPL
    @BigB0yPL 10 ปีที่แล้ว +5

    4:30
    Nie "R" ale "Z", taki mały szczegół ;]

  • @kacper313
    @kacper313 5 ปีที่แล้ว +1

    VA czyli W? No nie sądzę

  • @laibach1984
    @laibach1984 9 ปีที่แล้ว

    Witam. Posiadam oscyloskop analogowy starszego typu w jaki sposób odczytać wartość napięcia RMS?

    • @laibach1984
      @laibach1984 9 ปีที่แล้ว

      +Marcin Salasa
      Wartość
      skuteczna napięcia
      U = d*K / 2,828

  • @MrLucastg
    @MrLucastg 10 ปีที่แล้ว

    dzieki :)

  • @TheXAlienx
    @TheXAlienx 10 ปีที่แล้ว +2

    świetny odcinek! mój pioneer 1000 Watt pobiera:O

    • @polpol3826
      @polpol3826 6 ปีที่แล้ว

      Może pobrać w określonych warunkach ale na pewno tyle nie pobiera.Jak poczytasz to dowiesz się że pionier miał jakieś tam swoje testy i pisał o maksymalnej mocy pobieranej chwilowo nie ciągle ale fakt iż stare pionki były solidne.Sam mam model A 656 dałem za niego rok temu 300pln stan bdb jedynie brak jednego pokrętła ale może kiedyś dostanę.

  • @losgorniacos
    @losgorniacos 9 ปีที่แล้ว +1

    kiedys bawilem sie wzmacniaczem akai 2250 i najwieksza strata napiecia okazala sie byc na przewodzikacg grubosci wlosa miedzy trafem a plytka wzmacniacza...

  • @poprawa
    @poprawa 10 ปีที่แล้ว +3

    Chciałbym dodać conieco o moim doświadczeniu z podnoszeniem mocy. Przy głośnym odsłuchu dioda w moich głośnikach komputerowych (najtańszym modelu 2.1 jaki znalazłem) przygasała i pierwsze co zrobiłem to dodanie dużego kondensatora filtrującego jako zapas energii do pików niskich częstotliwości i muszę przyznać że efekt był zaskakująco dobry ale diody prostownicze bardzo się nagrzewały więc kupiłem scalony mostek prostowniczy z całkiem sporym zapasem a że twórca płytki umieścił diody w linii ze standardowymi odstępami mostek przylutowałem dokładnie tak jak powinien być bez modyfikacji i pająka. Głośniki grały już całkiem przyzwoicie jeżeli nie przesadzać z basem ale dodałem 8W głośniczek (satelitarny o dużym skoku z kina domowego) jako subwoofer zamiast żałosnego poprzednika oraz transformator z lampki 20W i efekt był świetny na tyle że głośniki grają jak modele od 150zł kosztem około 40zł (lampkę miałem pod ręką a miałem do czynienia z wieloma zestawami za 150zł firmy logitech - to co zrobiłem gra identycznie z tym że tamte dają się przesterować dzięki czemu są głośniejsze :)

    • @hk570i8
      @hk570i8 9 ปีที่แล้ว +1

      W przypadku mega taniego sprzętu tego typu zabiegi mogą się sprawdzać, ale tutaj widzę raczej poruszono problematykę tego typu w sprzęcie już wyższej klasy

    • @poprawa
      @poprawa 9 ปีที่แล้ว

      To też zaznaczyłem że to syf i w sumie robiłem to dla zabicia czasu. Dodatkowo wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolityczne na akceptowalnej jakości a oporniki w torze na dokładne bo dało się odczuć pewne różnice między kanałami.
      Finalnie gra to na prawdę bardzo podobnie do marketowych zestawów za 150zł.

    • @polpol3826
      @polpol3826 6 ปีที่แล้ว

      @@hk570i8 Nie ma znaczenia zmierz napięcie na zasilaniu daj basu potem dodaj kondensatorów i posłuchaj, jak słoń ci na ucho nie nadepnął to usłyszysz różnice, po zmianie zmierz napięcie.

    • @hk570i8
      @hk570i8 6 ปีที่แล้ว

      Pol Pol Jak nie ma znaczenia? Chyba mi nie powiesz, że przykładowo do baterii 2x10 000 uF we wzmacniaczu 2x20W dołożysz drugie tyle i będziesz słyszał różnicę? Bez przesady.
      A jak chcesz sztywnego jak drut napięcia zasilania to dajesz układ stabilizatora jak np. zastosowano w Technics SE-9600 i po sprawie.

    • @polpol3826
      @polpol3826 6 ปีที่แล้ว

      @@hk570i8 chodziło mi że nie ma znaczenia jaki wzmacniacz i nie dokladaj 2x tyle tylko tylko 20x tyle daj pożądane kolumny dobry bas i posłuchaj a jeśli nie słyszysz różnicy zrób pomiary one nie kłamią

  • @romanstrojny6485
    @romanstrojny6485 2 ปีที่แล้ว

    Trzecia sprawa Pan podaje sygnał z generatora ale nie o pełnej szerokości pasma przenoszenia wzmacniacza i błąd jest tego typu ,że zamierzona moc nigdy nie będzie w taki sposób właściwą. Proszę podczas pomiarów podać sygnał w pobliżu granicznych parametrów wzmacniacza i wtedy zobaczymy . Przecież muzyki słuchamy w całej szerokości pasma a nie tylko w jego niewielkim wycinku. Chodzi mi o przedział 20hz-20khz.pomimo ,że wzmacniacze mają szersze pasmo ,ten przedział jest najbardziej istotnym. Dlatego nie wierzę w te pana 50wat na kanał przy poborze z sieci nawet 200 VA

    • @przemysawkot1888
      @przemysawkot1888 ปีที่แล้ว

      Ale tak się mierzy i podaje moce wzmacniaczy dlatego jeden wzmacniacz 50w będzie grał "mocniej" niż ten 70w tak już jest nikt nie będzie podawał mocy od-do i w jakich zakresach bo było by tego za dużo jak ktoś chce swój wzmacniacz sobie zmierzyć inaczej nikt mu nie broni 😉

  • @dariuszgackowski5702
    @dariuszgackowski5702 8 ปีที่แล้ว

    witam potrzebuje informacji a temat wzmacniacza uniwersum v 1035 za wszelką odpowiedź serdecznie dziękuję

    • @Johny666EU
      @Johny666EU 3 ปีที่แล้ว

      tam Jest STK Hybryda to z tym nic nie zrobisz. ps. jak padnie to juz totalny nienaprawialany trup.

  • @bartoszzwierzchowski7523
    @bartoszzwierzchowski7523 8 ปีที่แล้ว +1

    Nie widziałem jeszcze nigdy takiego wzoru. Moc wzmacniacza nie liczy się z danych, których się domyślamy, podpierając się wartościami napięcia. A już na pewno nie w taki sposób jak pan. Następna sprawa to że napięcie na głośniku nie wynosi 2x35 czyli 70, tylko napięcie na wyjściu mierzy się między masą a wyjściem. Chodź bym nie wiem co to napięcie na wyjściu nie będzie wynosiło 70V bez żadnego obciążenia, chyba że w mostku. W każdym przypadku nie biorę pod uwagę spodków napięć na półprzewodnikach. Żeby wykonać pomiar mocy potrzebny będzie jedynie oscyloskop. Do wzmacniacza należy podłączyć dany głośnik, puścić na wzmacniacz sinusoidę o częstotliwości 1kHz, wzmacniacz wysterować tak aby nie obcinał wierzchołków i zmierzyć napięcie i prąd oscyloskopem. Jedno przez drugie pomnożyć i wychodzi nam moc dostarczana do danego głośnika. Oczywiście moc będzie inna na każdym głośniku. Moc w mostku liczy się tak samo tylko prąd i napięcie mierzymy na zaciskach wyjściowych gorących.

    • @jarojarz
      @jarojarz 7 ปีที่แล้ว +1

      Obejrzyj materiał do końca i zastanów się czemu pomiary oscyloskopem są zgodne z wyliczeniami.
      Jaki jest związek wielkości napięcia RMS ze szczytowym a szczytowego z napieciem zasilania.

    • @gangun2126
      @gangun2126 4 ปีที่แล้ว

      Z niezdrowej ciekawości zapytam, dlaczego "moc będzie inna na każdym głośniku" ?

    • @bartoszzwierzchowski7523
      @bartoszzwierzchowski7523 4 ปีที่แล้ว

      @@gangun2126 bo każdy głośnik ma inną impedancję?

    • @gangun2126
      @gangun2126 4 ปีที่แล้ว +1

      @@bartoszzwierzchowski7523 A ja głupi myślałem, że różne głośniki tego samego typu, pochodzące z tej samej serii, zawsze będą miały taką samą impedancję :D.
      Ba, żyłem nawet w błogim przeświadczeniu, że impedancja sporej części głośników podobnego typu, oznaczonych np. 8ohm, jest do siebie zbliżona, przynajmniej przy pewnych częstotliwościach :D.
      Czy w związku z Pana genialnym odkryciem, wykluczającym, możliwość istnienia dwóch głośników o tej samej impedancji, nie uważa Pan, że każda podana przez producenta moc, będzie kłamstwem, bo przecież klient nie może (wg Pana) posiadać głośników o takiej samej impedancji, jak impedancja głośników producenta :D ?
      Jeżeli poświęca Pan swój czas na pouczanie innych, to może sprawdzi Pan najpierw, co w logice oznacza pojęcie "każdy".
      Pozostałych błędów z Pana pierwszego postu nie będę już wyszczególniał.
      Pozwolę sobie tylko zwrócić uwagę, że Pańska metoda pomiaru
      jest jak najbardziej poprawna, co nie oznacza, że błędny jest UPROSZCZONY tok myślenia (liczenia) zaprezentowany przez autora kanału. Problem zapewne wziął się stąd, że ludzie, do których adresowany jest ten film, widzieli oscyloskop najwyżej na zdjęciu, trudno więc sugerować im posłużenie się oscyloskopem do obliczenia mocy wzmacniacza.
      Ps. Miło, że poprawił Pan swoje zdanie: "bo każdy głośnik ma inną rezystancję?"
      na "bo każdy głośnik ma inną impedancję?". Pewnie bezczelnie przyczepiłbym się tego zwrotu :D.

  • @andrzej21111
    @andrzej21111 7 ปีที่แล้ว +3

    W fabrycznego wzmacniaczu nie zwiększysz mocy w prosty i opłacalny sposób.

    • @polpol3826
      @polpol3826 6 ปีที่แล้ว

      Bzdury

    • @gangun2126
      @gangun2126 4 ปีที่แล้ว

      @@polpol3826 To Twoje Motto życiowe :) ?

  • @basstek3925
    @basstek3925 7 ปีที่แล้ว +5

    Tyle pierdolenie a nic o tym jak zwiększyć moc

    • @GluonToo
      @GluonToo 5 ปีที่แล้ว +2

      Widać, że nic Pan nie zrozumiał!
      Moc skuteczna zależy od napięcia zasilania i wydajności prądowej zasilacza! Nie można jej tak po prostu zwiększyć za pomocą czarodziejskiej różdżki! A zwiększenie napięcia zasilania najczęściej wymaga wymiany transformatora i przeróbki układu stabilizacji napięcia. Do tego wymaga skomplikowanych zmian układowych, bo np. zastosowane opampy czy tranzystory nie zawsze mogą pracować z wyższym napięciem. Wymaga też wymiany tranzystorów mocy, a czasem tranzystorów sterujących. Wymaga często też zmiany w źródle prądowym szyny sterującej tranzystorami mocy. Ponadto wymaga zmiany rezystora Rf w sprzężeniu zwrotnym, a także zwiększenia pojemności kondensatora sztucznej masy. Wymaga też korekty biasu i układu kompensacji termicznej. Poza tym wymiana tranzystorów mocy wiąże się ze zmianami przebiegów fazowych i koniecznością ingerencji w układ kompensacji fazowej.
      To nie jest zadanie dla laika, bo wiąże się właściwie z przeprojektowaniem całego wzmacniacza!