Studio Copernicus #2: Klimat (Aleksandra Kardaś, Szymon Drobniak, Łukasz Lamża, Łukasz Kwiatek)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 ธ.ค. 2021
  • Zmiany klimatyczne są jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed człowiekiem XXI w. Od kilkudziesięciu lat wiemy, że wiążą się one z emisjami gazów cieplarnianych do atmosfery. Mimo alarmujących raportów naukowych politycy wielu krajów niechętnie reagują na postulaty ograniczenia powodowanych działalnością człowieka emisji dwutlenku węgla.
    Jakie scenariusze rozrysowują przed nami specjaliści? Co takiego wydarzy się na Ziemi w ciągu najbliższych kilkudziesięciu i kilkuset lat, jeśli nie podejmiemy radykalnych działań? Czy na realną poprawę sytuacji jest już za późno? Jak wyglądają pierwsze objawy katastrofy klimatycznej na świecie? Wreszcie - jak mówić o zmianach klimatycznych, by docierać do odbiorców, i czy roztaczane czasem w dobrej wierze apokaliptyczne wizje upadku cywilizacji lub wyginięcia człowieka mają szanse się ziścić? Między innymi o tym porozmawiamy w następującym gronie:
    Aleksandra Kardaś - fizyczka atmosfery, popularyzatorka wiedzy o klimacie. Autorka serwisu naukaoklimacie.pl oraz podręczników "Nauka o klimacie" i "Klimatyczne ABC", a także "Książki o wodzie". Pracuje na Wydziale Fizyki UW, jest także członkinią Zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie Polskiej Akademii Nauk oraz wiceprezeską Fundacji Edukacji Klimatycznej.
    Szymon Drobniak - zoolog i ekolog ewolucyjny, który pierwsze objawy katastrofy klimatycznej obserwował w ostatnim czasie w Australii. Napisał stamtąd książkę reporterską "Czarne lato. Australia w ogniu", wydaną w listopadzie tego roku przez Czarne. Pracuje na UJ i Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney.
    Łukasz Lamża - filozof przyrody, dziennikarz naukowy i popularyzator nauki, pracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ i redaktor „Tygodnika Powszechnego”. Autor wielu filmów na naszym kanale - w tym cotygodniowej serii „Czytamy naturę”.
    Łukasz Kwiatek - dziennikarz naukowy, pracownik Centrum Kopernika i redaktor „Tygodnika Powszechnego”. Na naszym kanale mówi m.in. o ewolucji ludzi i małp.
    W programie także omówienie najciekawszych odkryć naukowych mijającego roku w wykonaniu geolożki planetarnej Anny Łosiak, fizyka matematycznego Tomasza Millera, kognitywisty Mateusza Hohola i biochemika Mariusza Gogóla. Dyskusję o klimacie wzbogacą komentarze dziennikarzy i popularyzatorów nauki: Agaty Kaźmierskiej, która podsumuje zakończony w listopadzie szczyt klimatyczny ONZ, i Wojciecha Brzezińskiego, który przyjrzy się najnowszym doniesieniom naukowym związanym z globalnym ociepleniem.
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 114

  • @rd5576
    @rd5576 2 ปีที่แล้ว +8

    Bardzo fajna forma, połączenie dyskusji przeplatanej bieżącymi wydarzeniami.

  • @cimg9673
    @cimg9673 2 ปีที่แล้ว +4

    Człowiek jest zabawny ze swoim przekonaniem o możliwości wpływu na to, na co wpływu mieć nie może.

  • @leszekostachowski549
    @leszekostachowski549 2 ปีที่แล้ว +3

    Naukowcy se zapominają, że jeśli wprowadzamy opłaty za jakieś działania, to te opłaty ktoś konsumuje .. Co z konsumentami tych opłat, jeśli opłaty zlikwidowały by swoje źródło.. Widocznie zostanie im ścieżka kapłańska i zamiast łapać duchy za gacie i gnaty i sprowadzać ku służbie będą nimi straszyć..

  • @michawojciechowski8104
    @michawojciechowski8104 2 ปีที่แล้ว +1

    nasuwa mi się badanie omówione w czytamy naturę że pożary mogą być sposobem natury na pozbycie się nadmiaru roślinności jeśli brakuje zwierząt roślinożernych więc niekoniecznie muszą być objawem kryzysu klimatycznego. Czy są podobne badania dotyczące burz i innych zjawisk?
    Nie podoba mi się też że nikt prosto z mostu nie powie kto jest temu winien i nie spróbuje na winnych wymusić zmiany, mnie się każe porzucić samochód i chodzić na piechotę a tymczasem wielkie korporacje nie robią nic. Niemcy z ich trującą atmosferą budują nowe elektrownie węglowe i budują nowy rurociąg a nakładają na słabo rozwiniętą Polskę opłaty klimatyczne. Wielka Brytania wysyła swoje śmieci do Polski i nie obchodzi ich co się z nimi dzieje a organizują sobie konferencję klimatyczną żeby się wybielić nie wspominając o nowootwartych kopalniach węgla na terenie UK.

  • @riddick9547
    @riddick9547 2 ปีที่แล้ว +1

    Ciekawe założenia symulacyjne. Może możnych tego świata prośby, spełnić postulaty i podania, i z powrotem przyjąć z listkiem figowym do programu EDEN? Tylko z jednym listkiem, bez prawa do jakichkolwiek zdobyczy cywilizacyjnych. Jestem za ; )

  • @nihilistycznyateista
    @nihilistycznyateista 2 ปีที่แล้ว

    Wołowinato jest ciekawy temat. Bo weźmy pod uwagę nie tylko to, że bogaci ludzie będą jedynymi, jakich stać na wołowinę przy wizięciu pod uwagę śladu węglowego - ale to, jaki kawał tynku zajmują burgerownie i ile osób jest tam zatrudnionych. Może jeszcze Mc Donald, czy inne duże firmy jakoś się przestawią na kotlety z roślinnych zamienników mięsa, ale mniejsze sieci po prostu upadną, a z racji na to, że to w dużej mierze praca dorywcza dla studentów, to solidnie zaburzy to rynkiem.

  • @arekthcswiety216
    @arekthcswiety216 2 ปีที่แล้ว +2

    P. Łukaszu podejrzewam że tych dwoje do tej pory nie rozumie czym jest dobrobyt społeczny (masakra);)

  • @nihilistycznyateista
    @nihilistycznyateista 2 ปีที่แล้ว +2

    Ja tu bym się chciał odnieść do tego, co mówi pan Łukasz Lamża. Bo to trochę zła perspektywa mówić, że ludzkość,, czy też planeta sobie poradzi. Bo to by zakładało w ogóle jakiś wybór i alternatywę, w której by sobie nie poradziła. Tak zarówno planeta, jak i ludzkość sobie poradzi, bo musi sobie poradzić. Po prostu nie ma alternatywy i trzeba zrobić wszystko, co się da, żeby się dostosować. Planeta sobie nie stwierdzi, że ona to p****i i się wypisuje i wyjeżdża na wakacje do układu Alfa Centauri lub Trapist I, ewentualnie zwraca się w kierunku Betelgezy, która niedługo wybuchnie i tym samym kończy to śmiercią samobójczą. Ludzie też nie mają jeszcze opcji przeniesienia się na inny glob. A historia pokazała, że przede wszystkim kieruje nami determinacja i w obliczy trudnych warunków potrafimy się zorganizować i ogarnąć temat.
    Tylko, że różnica jest taka, Że aktualnie przewidujemy te trudne warunki i możemy prewencyjnie zareagować bez potrzeby doprowadzania do tych skrajnych warunków i tej desperacji, ale jakoś to niewystarczająco przemawia do wyobraźni...

    • @chemianapiatke3057
      @chemianapiatke3057 2 ปีที่แล้ว

      "Poradzi sobie" - to nie znaczy, że wszystko będzie dobrze. Raczej przetrwają nieliczni, w dzikich lasach niezalanych przez morza i niewyschniętych przez ocieplenie. Cywilizacja cofnie się do stanu sprzed 10 tys lat. Oczywiście przeżyją też osobnicy odporni na małą ilośćwody i wysokie temperatury.

    • @nihilistycznyateista
      @nihilistycznyateista 2 ปีที่แล้ว +1

      ​@@chemianapiatke3057 nie... wręcz przeciwnie. Ludzkość w obliczu tragedii nie cofa się do epoki kamienia łupanego, a skrajnie rozwija. I tak będzie i w przypadku zagrożenia wyginięciem przez zmiany klimatu. Już dzisiaj są opracowywane modele teoretyczne terraformacji Marsa, czy Wenus i sposobów na organizację życia w skrajnie nie przyjaznych warunkach na tych globach. Kiedy sytuacja przyciśnie i będziemy musieli robić to nie dla satysfakcji, ze możemy, ale z konieczności to koszty przestaną mieć znaczenie i choćby rujnując światową gospodarkę - terraformujemy Ziemię... będziemy żyć w podziemnych, czy podmorskich osiedlach, rodem z marsjańskich habitatów, opracujemy metody wytwarzania żywności z energii słonecznej (już są, ale problemem są koszty - poza tym produkcja syntetycznej kukurydzy oraz wołowiny na chwile obecną to żaden problem - po prostu tradycyjnie jest tysiąc razy taniej, ale jakby tradycyjnie się w ogóle nie dało, to ogarniemy technologię bez problemu).
      Nie przetrwają najsilniejsi, w prymitywnych warunkach, ale wszyscy w skrajnie zmienionych technologicznie warunkach. Gorzej ze zwierzętami, którymi niewielu się przejmie...

  • @edwardlewandowski5473
    @edwardlewandowski5473 2 ปีที่แล้ว +1

    Zadziwia subtelność badań i wyobraźnia 🎇✋good luck

  • @hiddenself
    @hiddenself ปีที่แล้ว +3

    Raporty takich instytucji jak ONZ czy Banku Światowego mogą nie mieć wiele wspólnego z rzeczywistością.

    • @iczkimer
      @iczkimer ปีที่แล้ว +1

      Raporty IPCC są łagodne. Bardzo łagodne. Jest dożo gorzej - TO KONIEC.

    • @iczkimer
      @iczkimer ปีที่แล้ว

      A zmiany klimatyczno-pogodowe ? Nazywane od kilkudziesięciu lat ,,Globalne ocieplenie,,. Niemcy mówią na to ,,Wandern klimawandel,,. Teraz określa się jako ,,KATASTROFA KLIMATYCZNA,,.
      I jeszcze jedno - ważna rzecz - nie edukować. MÓWIĆ PO IMIENIU DEBIL I TO DZIAŁA !!!!!!!!!!!!!!!

  • @weronikakrol3167
    @weronikakrol3167 ปีที่แล้ว +1

    to mnie rozbiło i zarazem uspokokaja - na terenach gdzie teraz jest Polska w 1860 r. było ( 6 DZIECI na 1 kobietę) gdy umieralność była kosmiczna zaś teraz (1.prawie nic na 1 kobietę) to tylko około 160 lat egoizm i konsumpcjonizm zaczyna rządzić jeżeli tak dalej pójdzie wszelkie teorie o przeludnieniu szlag trafia dziwnym trafem przez samolubstwo ludzkość sama może wyreguluowac swoją liczebność na poziomie takim ze przestaniemy niszczyć planetę i to bez teorii spiskowych i żadnych planów złych globalistów to jest naprawde dobre nic tylko żreć bawić się i odurzać i żyć w oparach hedonizmu cala nadzieja w nas dających w szyje non stop . tylko imprezowanie zbawi planetę -uspokuj się greto i potrzymaj mi piwo .

  • @ravwiczsawiewam8745
    @ravwiczsawiewam8745 ปีที่แล้ว

    18:30 posiada ktoś jakiś link do materiału o Wisiorku sprzed 42 tyś lat?

  • @grzesiekxitami3264
    @grzesiekxitami3264 7 หลายเดือนก่อน

    a czy po katastrofie będzie ktoś kto by posprzątał?
    będzie z pewnością, ale to już nie my

  • @jaceknowakowski2159
    @jaceknowakowski2159 2 ปีที่แล้ว +2

    Fajna dyskusja tylko.uświadamianie ludzi w Polsce. że w Amazonii prowadzi się wylesianie nie ma sensu ponieważ nie mamy wpływu na wylesianie Amazonii. Takie dyskusje i uświadamianie ludzi trzeba prowadzić w Brazylii i Amazonii a nie w Polsce. Tymczasem uważam że Wylesianie ma większy wpływ na klimat niż węgiel. Czy Polacy wiedzą że w Brazylii pali się drewnem z lasów amazońskich w hutach bo drewno jest tam tańsze od węgla i walka z ociepleniem spowoduje. że zostaną wycięte lasy na całym globie. Ktoś wymyślił, że że na ociepleniu klimatu można zarobić . Wycięcie lasów w Amazonii ma większy wpływ na klimat niż spalanie węgla bo zmienia ilość pary wodnej w powietrzu. Para wodna jest gazem o dużo większym współczynniku niż dwutlenek węgla. Wycinka lasów powoduje zmiany w kierunkach wiatrów na całym świecie. Lasy zwiększają parowanie wody i schładzanie powietrza co zmienia temperaturę powietrza nad lasami i klimat. Dodatkowo większość ludzi nie zdaję sobie sprawy z faktu ze CO2 nie jest gazem cieplarnianym (tak twierdzą nasi naukowcy).CO2 jest potrzebne roślinom do życia. Są gazy, które mają współczynnik 5000 x większy a całą winę zwalono na CO2 . Niemcy produkują miliony samochodów ze sali i plastików produkowanych w Chinach i z tym nikt nie walczy. Jaka jest różnica czy CO@ zostanie wypuszczone do atmosfery w Niemczech czy w Chinach. Tak samo zmiesza się z powietrzem i rozwieje się po całym świecie . Polityka i pieniądze mają największy wpływ na klimat. Najlepszym przykładem jest kampania związana z produkcją ekologicznego paliwa do samochodów zamiast oleju napędowego ktoś wymyślił sobie w Niemczech ekologiczne paliwo z oleju roślonnego więc kupowano najtańszy olej Palmowy i produkowano paliwo . Wzrosło zaporzebowanie na olej więc w krajach tropikalnych zwiększano produkcje oleju i powierzchnie upraw palmy oleistej w tym celu wycinano lasy tropikalne i w ich miejsce sadzono palmy. w ten sposób na Borneo wycięto 80 % lasów tropikalnych .Czy to jest ekologia. Ale ktoś zarobił na produkcji ekologocznego paliwa a ci co je kupowali byli przeświadczeni że dbają o klimat . Podobnie dzieje si ę z CO2. Ktoś nieźle się obłowi a stracą wszyscy. Ostatnio oglądałem panel fotowoltaiczny uszkodzony . Stłukła się szyba prawdopodobnie na skutek gradu lub silnego wiatru . Szyba była hartowana więc popękała w drobne kawałeczki ale całość się trzyma razem bo jest w metalowej ramie. Ale nie można tego wyrzucić bo nikt nie przyjmuję takich śmieci i nikt nie pomyśli ile energii trzeba włożyć aby wyprodukować 20 kg ekologicznego szkła i aluminium aby zrobić taki panel.. Po co w tej dyskusji poruszano temat szczepionek ale w takim razie też się przyłączę. Ludziom robi się wodę z mózgu również w sprawie pandemii bo ktoś musi zarobić. Przecież preparat który wstrzykuje się to nie jest szczepionka .. To jet preparat genetyczny w fazie badań klinicznych dodatkowo nieskuteczny i nieprzebadany. wciskanie na siłę tego preparatu spowodował dodatkową nieufność i opór..Pandemia podobnie jak zmiany klimatu miała służyć depopulacji na świecie i aby bogaci mogli zarobić jeszcze więcej.Bez tej całej narracji i obostrzeń nie byłoby pandemii. i nie umarły by tysiąe luszi na skutek braku dostępu do leczenia w szpitalach na inne choroby.

  • @mironolech6717
    @mironolech6717 2 ปีที่แล้ว

    Pani Aleksandro wszystkiemu winne są krowy , pierdzą niesamowicie i dlatego klimat się ociepla i w czerwcu mamy 30 stopni ciepła

  • @waldemarbiaek3549
    @waldemarbiaek3549 2 ปีที่แล้ว

    Nie wszystko wszystko dla większości ludzi będzie lepsze panie Łukaszu - zmiany składu atmosfery, powietrza którym oddychamy nie za dobrze wpływają na pracę np. mózgu i innych organów - większości ludzi będzie się trudniej myśleć i i będziemy bardziej leniwi - informacje z badań na ten temat - bodaj któryś odcinek Czytamy naturę lub wykład prof. Wentulaniego ...

    • @annasiergiejewicz5552
      @annasiergiejewicz5552 ปีที่แล้ว

      Panie Waldemarze klimat nie jest czyms stalym ale organizmy zywe tez ulegaja zmianom. Jezeli wiekszosc ludzi przekazuje geny ktore nie pozwola przetrwac to miejmy nadzieje ze ta reszta zdazy wielopokoleniowo utrwalic takie zmiany genetyczne ktore pozwola przetrwac naszemu gatunkowi w znienionym srodowisku. Skoro klimat zmienia sie to moze zdazymy tak podlubac w organizmach zeby zdazyc za nim i sztucznie doatosowac sie do tych zmian.

    • @waldemarbiaek3549
      @waldemarbiaek3549 ปีที่แล้ว

      @@annasiergiejewicz5552 Pani Anno statystyczna polka rodzi dziecko około 27 roku życia, podobnie w krajach "zachodnich" a więc przekazanie nowych genów odbywa się co 27 lat, bakterie potrafią się rozmnożyć w ciągu kilku minut w sprzyjającym środowisku i w zależności od gatunku, dużo szybciej odbywa się to chociażby u myszy i szczurów - więc reakcje dostosowawcze odbywają się tam dużo szybciej. Jesteśmy więc jednym z najwolniej reagujących na zmiany gatunków. Poza tym z "dłubania w genach" skorzystają najpierw armia i najbogatsi którym cała reszta służy do pomnażania ich wpływów i bogactwa. Tak więc cienko widzę "nas", przyszłość naszych dzieci i wnuków jeśli nic nie zmienimy. Pozdrawiam.

  • @maciekm1648
    @maciekm1648 2 ปีที่แล้ว +1

    Mirów podkrakowski.... chyba nie. Do Krakowa jest z 70-75km Już bliżej jest do Częstochowy a najlepiej po prostu Mirów na Jurze Krak-Częst. :)

    • @albertsosnowski6172
      @albertsosnowski6172 2 ปีที่แล้ว

      Też zawsze bardziej kojarzyłem Mirów z Częstochową niż Krakowem.

    • @LukaszLamza
      @LukaszLamza 2 ปีที่แล้ว +2

      Mówiłem z perspektywy Eurazji. :) Ale rzeczywiście, macie rację. Nawiasem mówiąc, wspinałem się skałkowo w Mirowie, a że mieszkam na Śląsku, a nie w Krakowie, więc powinienem był pamiętać, że tym razem nie musiałem piłować trasą olkuską. Pozdrawiam!

  • @somework5696
    @somework5696 2 ปีที่แล้ว +2

    Szanowni Państwo naukowcy, wszyscy dyskutujecie, mówicie o wszystkim oprócz największych trucicieli na tym świecie czyli wojsku i ich złomie !

    • @sidgotamamarek
      @sidgotamamarek 2 ปีที่แล้ว

      Dziś to wojski i ich złom walczą na Ukrainie, ty się lepiej zastanów co zrobisz gdy ruskie zapukaja do twoich drzwi, też naplujesz na wojsko i złom?

  • @krzysztofjksiazek228
    @krzysztofjksiazek228 2 ปีที่แล้ว +2

    ...a co ze zmianą
    NIEPOPRAWNEJ
    nazwy
    POLSKA
    - na jakąś obojętnie płciowo!
    Jak można się godzić na to, że
    nazwa POLSKA ....to ONA !

  • @pawetrzcinski6392
    @pawetrzcinski6392 2 ปีที่แล้ว

    👍

  • @mironolech6717
    @mironolech6717 2 ปีที่แล้ว +1

    Pan Łukasz ma rację !Jesli klimat sie ociepli ludzie nie bedą potrzebowali gazu , ani węgla z Rosjii(apropo Pani Aleksandro , a Pani nie pierdzi?)

  • @grzesiekxitami3264
    @grzesiekxitami3264 7 หลายเดือนก่อน

    a ja z przyjemnością, bo minął rok, a tylko mnie się chciało - więc:
    repetitio est mater studiorum

  • @vucalurv362
    @vucalurv362 2 ปีที่แล้ว +1

    1:12:37 "To wylicz to sobie, gdzie możesz sobie wsadzić te swoje [optymistyczne] scenariusze" :D

  • @panikrystyna1
    @panikrystyna1 2 ปีที่แล้ว

    No to mam jasność w temacie. Łukasz to pół gospodarz.

  • @grzesiekxitami3264
    @grzesiekxitami3264 2 ปีที่แล้ว

    a ziemia na to:
    George Carlin The Planet

  • @JUREKALEK
    @JUREKALEK 2 ปีที่แล้ว +7

    1.Gdy temat jest kontrowersyjny i ktoś mówi o badaniach naukowych, warto zadać pytanie kto za te badania zapłacił? Pamiętam "badania" zlecone przez Greenpeace dotyczące szkodliwości spolaryzowanego światła na wzrok. Greenpeace walczyło wówczas z producentami żarówek żarowych i usiłowało zastąpić je świetlówkami. Wszystkie zlecone przez Greenpeace badania mówiły wprost, że spolaryzowane światło świetlówek nie jest szkodliwe wbrew oczywistości i wbrew protestom okulistów. Dzisiaj miliony naszych dzieci muszą nosić okulary!
    2.Czy w modelach, o których mówi Łukasz Lamża dotyczących poprawy bytu ludzi wzięto pod uwagę jakie będą skutki ekonomiczne przejścia na niewydolną energię niby odnawialną?
    3.Wytrwałem do 1 godziny i 30 minuty "debaty" i nie usłyszałem tego, co nasuwa się samo. Energetyka jądrowa!!! Najbezpieczniejsza, najbardziej wydajna i najmniej szkodząca klimatowi! O tym nikt nie mówi. Dlaczego?
    4.Nie usłyszałem też, że klimat cieplarniany występuje na naszej planecie cyklicznie. Naszej planecie przydarzyło się to wielokrotnie...
    5. Epatowanie śmiercią zwierzątek to żenada. Przyjmijmy, że w ramach ochrony klimatu rezygnujemy z jedzenia mięsa pod idiotycznym pretekstem, że z otworów zwierząt (naszych też) wydobywa cię metan. Skutkiem takiego działania jest likwidacja hodowli czyli wymordowanie wszystkich zwierząt hodowlanych (obecnie wybijane są norki pod pretekstem przenoszenia wiadomej choroby i rezygnacja z wykorzystywania ich futerek). Pan Szymon Drobniak opowiada o śmierci zwierzątek w Australii. W kontekście idiotyzmu, "nie mam dzieci, żeby zmniejszyć "ślad węglowy" można odpowiedzieć panu Drobniakowi, że śmierć tych zwierzątek właśnie znacząco zmniejszyła ślad węglowy powstający przy pierdzeniu!
    6.Pytanie ile pieniędzy mogę poświęcić na walkę z klimatem można już tylko rechotać. Znaczy pieniądze spadają z nieba do banków a dobre banki nam te pieniądze dają i my je możemy poświęcić na "walkę z klimatem"? Większość ludzi, może poza uniwersyteckimi pasożytami, żeby dostać pieniądze, musi wykonać określoną i wymagającą wydatkowani energii pracę... Czyli, żeby dać pieniądze na walkę z klimatem, najpierw musi dokopać temu klimatowi...itd
    Gdy słucham tej debaty, dochodzę do coraz bardziej absurdalnych wniosków...
    Końcowe wstawki obu panów redagujących program dotyczące wstrzykiwania nam określonego preparatu świadczą tylko o tym, że dobrodziejstwa ze strony karteli farmaceutycznych spływają i na nasze uniwersytety. Jest taka nauka panowie, nazywa się statystyka, która mówi, że preparat nam wstrzykiwany nie działa (w Izraelu już wstrzykują czwartą porcję)... Osoby poddane temu eksperymentowi i chorują, i zarażają, i umierają...
    Obawiam się, że mój komentarz nie pobędzie długo na tym portalu

    • @GerwazyMucha
      @GerwazyMucha 2 ปีที่แล้ว +1

      Co do 1.nie można w ten sposób generalizować, bo naturalnym wnioskiem jest: nie ufamy dokonaniom nauki. Oczywiście zdarzają się badania kupione, przekłamane czy nawet wprost błędne wynikające z ze złej woli prowadzących je badaczy, błędów, czy poprostu zjawisk losowych. Z tego względu w przypadku nauki mówi się w tym kontekście o konsensusie naukowców tzn. Że większość badaczy danej dziedziny podpisuje się pod określonymi postulatami i wówczas to nie pojedyncze badania, ale setki i tysiące badań a za tym większość naukowców danej dziedziny twierdzi że : człowiek powoduje zmiany klimatu, a to będzie miało takie a takie skutki, musimy coś z tym zrobić. I tutaj pojedyncze badania niczego nie zmienia. (Chyba że się wierzy że wszyscy naukowcy są przekupieni, ale w takim razie nie ma pola do dyskusji)
      Oprócz tego dowody na kupowanie badań naukowych w kontekście kryzysu klimatycznego są. Tylko że ja spotkałem te dotyczące umniejszania roli ocieplenia czy człowieka w całym procesie. I to działo się już od lat 70, kiedy wgl ocieplenie klimatu ogłoszono. Polecam poszukać informacji np o Exon Mobile, a dzisiaj np mówi się o przymysle mięsnym który za wszelką cenę stara się umniejszać swoją rolę w kryzysie klimatyczny.

    • @GerwazyMucha
      @GerwazyMucha 2 ปีที่แล้ว +1

      Co do 3. To tak tylko że nie. Temat jest zbyt obszerny aby tutaj opisać dlaczego nie można się przyrzucic ot tak na atom(głównie to cena). Polecam poprostu dokształcić się w tym temacie, ale sprawa nie jest taka prosta. Owszem atom ma dużo zalet, ale wszelkie modele przewidują takie docelowe do 20-30 procent z atomu.

    • @GerwazyMucha
      @GerwazyMucha 2 ปีที่แล้ว

      Ad6. Okej żałuję że wdałem się w dyskusję, ale tak tylko dodam że ta statystyka o której wspominasz mówi wprost jednoznacznie i bez żadnych wątpliwości: szczepionki na covid działają, wraz z kolejnymi mutacjami coraz gorzej, ale jednak nadal działają

    • @JUREKALEK
      @JUREKALEK 2 ปีที่แล้ว +1

      @@GerwazyMucha Doradzam zapoznanie się z badaniami dziury ozonowej! Doktoraty, tytuły profesorskie! Walka z freonem stosowanym w lodówkach...Zapowiadano nam całkowitą i ostateczną katastrofę. Dzisiaj powinna tu być już tylko pustynia! Chwała bogu w tamtych latach nie było jeszcze mediów społecznościowych... Gdy nauka jest sponsorowana przez koncerny wyniki zawsze są takie, za jakie zapłacono!

    • @JUREKALEK
      @JUREKALEK 2 ปีที่แล้ว +1

      @@GerwazyMucha Chodziło mi tylko o to, że o energii atomowej w ogóle się nie mówi jak o możliwej alternatywie a niektóre kraje (Niemcy) ją odrzucają. Wychodzi na to, że za walkę z ociepleniem :))) mają zapłacić tylko słabe kraje, jak Polska i podobne. Nie mówi się też, że do tzw. ekologicznych urządzeń stosowane są metale ziem rzadkich, których wydobycie wiąże się z całkowitą dewastacją ziemi. Dzisiaj w Chinach są tysiące hektarów wyjałowionej ziemi i deficytem wody pitnej

  • @grzesiekxitami3264
    @grzesiekxitami3264 7 หลายเดือนก่อน

    równik ma 40'000 km, czyli 40'000'00 metrów a ludzi jest 8'000'000'000, podziel jedno przez drugie

  • @studiomedia-arttomaszzbore1251
    @studiomedia-arttomaszzbore1251 2 ปีที่แล้ว

    A propos owego jedynego neutralnego klimatycznie Gabonu. to zdaje mi się , że i himalajskie, kieszonkowe państwo Bhutan za takie uchodzi.

  • @weronikakrol3167
    @weronikakrol3167 ปีที่แล้ว

    no i jeszcze jedna tradycyjna już prośba Panowie i Panie jest 21 wiek robicie świetna robotę tymi programami( podobnie jak Panowie z IPN dramat trwa na jednym odcinku waszej pracy NAPISY) , co z napisami w waszych filmach - zróbcie je przynajmniej po polsku (you tubowy tłumacz da sobie radę z innymi językami ) w Polsce jest mnóstwo ludzi niedosłyszących którzy chętnie obejrzą wasze programy powtarzam mamy 21 wiek w waszym środowisku chyba nie brakuje osób ktore mogą dołożyć to do waszych filmow , napisy pomijając niesluszacych mogą pomoc otworzyć tez zasięg na cały świat dlaczego skazujecie się na życie w polskim grajdołku w końcu nie jesteście pierwszymi z brzegu amatorami byle youtuberzy dbają lepiej popularyzują swoją działalność niż wy w końcu jednak Nasza elita elit - jeszcze raz dzięki za to co robicie gdy porównam sobie profesorów z lat 80 i 90 ubiegłego wieku starych zadufanych w sobie nudziarzy to przebiliście nieosiągalny dla nich sufit lećcie jak najwyżej do gwiazd bo nimi jesteście tylko te Napisy to naprawdę nie jest trudne .

  • @TomaszLee
    @TomaszLee 2 ปีที่แล้ว +2

    1:20:01 Ł.Lamża "Nie to że mówimy bardziej dramatycznie, tylko że naprawdę wydarzył się dramat". Naprawdę? Myślę że zdecydowana większość ankietowanych Australijczyków wiedziała o pożarach z mediów a nie z naocznych obserwacji.
    1:40:32 Łoooo jak lewactwem pojechało... "Bogatsi będą mieli dostęp do usług, a biedni mniejszy". No i co z tego? Po pierwsze, niezmienne od zawsze - każdy może być bogaty, choć nie każdy z urodzenia. Po drugie - bogaci nie z urodzenia są zdecydowanie szczęśliwsi od bogatych po przodkach. Ogólna liczba wykonywanych usług generujących CO2 będzie mniejsza, a dla klimatu jest bez znaczenia czy tę porcję CO2 wyemituje biedny czy bogaty. Trzeba też wyraźnie zaznaczyć i to z maksymalną stanowczością, że biedni będą mieli PEŁNY dostęp do usług z zerową emisją CO2.

  • @sueski3272
    @sueski3272 ปีที่แล้ว +1

    Religia klimatyczna jest manipulowana Grantami Finansowymi - więc kwitnie Ale warto posłuchać realistycznej a nie medialnej wersji interpretacji ostatniego Raportu ONZ👉 th-cam.com/video/hETb7zyPPCg/w-d-xo.html

    • @iczkimer
      @iczkimer ปีที่แล้ว

      A zmiany klimatyczno-pogodowe ? Nazywane od kilkudziesięciu lat ,,Globalne ocieplenie,,. Niemcy mówią na to ,,Wandern klimawandel,,. Teraz określa się jako ,,KATASTROFA KLIMATYCZNA,,.
      I jeszcze jedno - ważna rzecz - nie edukować. MÓWIĆ PO IMIENIU DEBIL I TO DZIAŁA !!!!!!!!!!!!!!!

  • @jolmen5390
    @jolmen5390 2 ปีที่แล้ว +2

    Jakaś nowa religia? Nie, dzięki.

  • @andrzej9618
    @andrzej9618 2 ปีที่แล้ว +2

    Dziwi mnie wybiórczość. Do jednego mówicie badania bardzo dokładne i symulacje a do innych no zależy jak te badania były dokładne.

    • @iczkimer
      @iczkimer 2 ปีที่แล้ว

      Badania historii i tereźniejszości . Przyszłość to symulacje tak działa nauka. Bo inaczej się nie da - więc co za problem ??

    • @andrzej9618
      @andrzej9618 2 ปีที่แล้ว

      @@iczkimer nie o to mi chodzi. Nie chce mi się przewijać filmu.

    • @iczkimer
      @iczkimer 2 ปีที่แล้ว

      @@andrzej9618 Ok nie ma sprawy. Mnie lamża zdziwił - będzie źle u nas też

    • @andrzej9618
      @andrzej9618 2 ปีที่แล้ว

      @@iczkimer teraz ja ciebie nie kumam😂

    • @iczkimer
      @iczkimer 2 ปีที่แล้ว

      @@andrzej9618 To co lamża gadał też słyszałem. Jest tak symulacja, która nie bierze zmian klimatu pod uwagę. I ten 3 świat ma kwitnąć. A katastrofa klimatyczna wisi na włosku. I te raporty IPCC też są krytykowane jako bardzo delikatne. My też dostaniemy. Ale jest pytanie czy ,,nasza władza,, powiązana z dużym biSSnesem podejmie działania ???

  • @kitaldinhok3251
    @kitaldinhok3251 2 ปีที่แล้ว +2

    A czy prowadzący poinformował pana Łamżę , że wypowiadanie się w tonie neutrealnym a dodatkowo posiłkowanie się przy tym racjonalnymi argumentami , będzie niemile widziane w tej debacie ?

    • @iczkimer
      @iczkimer 2 ปีที่แล้ว

      Argumenty, doniesienia, wiadomości itp. to gówno !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      To ogólnodostępna nauka ci nie wystarczy ????

  • @ncatychy
    @ncatychy 9 หลายเดือนก่อน +1

    Pani Geolożko. Polska język, trudna język.

  • @drneko1191
    @drneko1191 2 ปีที่แล้ว +13

    Geoloszka planetoidalna, fizyczka atmosferopodobna wysunięta z ramienia partii, brakuje tylko psycholoszki międzyglaktycznej i paru dzieci z przedszkola. To jest ta armia, która teraz będzie walczyć z klimatem i budować nam raj na ziemi, dla naszego dobra oczywiście.

    • @iczkimer
      @iczkimer 2 ปีที่แล้ว +1

      Rumun jesteś

    • @kitaldinhok3251
      @kitaldinhok3251 2 ปีที่แล้ว +1

      potwierdzam . Propaganda wkrada się coraz bardziej w ten subskrybowany przeze mnie kanał . Pan Łamża stara się zachowywać jak do tej pory bezstronność ale myślę , że nawet największemu można złamać kręgosłup . Natomiast coraz bardziej mnie drażni to podejście białoskórych obrońców natury służącym świadomie lub nie Chińskim interesom. W każdym razie uważam , że za 10/15 lat jak już będzie na potęgę brakować prądu w Europie i węgiel i atom wróca do łask , to te same osoby będą śpiewać o 180 stopni w drugą stronę. Niech broni kto może naszej cwilizacji przed tą marksistowską antykulturą . W nich nadzieja . Pozdrawiam

    • @iczkimer
      @iczkimer 2 ปีที่แล้ว

      @@kitaldinhok3251
      Propaganda wkrada się coraz bardziej w ten subskrybowany przeze mnie kanał .
      - Niewygodna nauka dla szejków naftowych rządów i ciebie też ???
      Pan Łamża stara się zachowywać jak do tej pory bezstronność ale myślę , że nawet największemu można złamać kręgosłup . - Jak bezstronność . Katastrofa klimatyczna już się rozkręca.
      Natomiast coraz bardziej mnie drażni to podejście białoskórych obrońców natury służącym świadomie lub nie Chińskim interesom. - Bzdury nikt chińczykom nie służy
      W każdym razie uważam , że za 10/15 lat jak już będzie na potęgę brakować prądu w - To jest jasne nie marz o tym że prądu będzie tyle co chcesz. Braknie bo musi.
      Europie i węgiel i atom wróca do łask , to te same osoby będą śpiewać o 180 stopni w drugą stronę. - W europie węgiel nie wraca i nie wróci do łask. Atom byś może tak.
      Niech broni kto może naszej cwilizacji przed tą marksistowską antykulturą .- Możesz broni kapitalizmu i pluć na komunizm. Jedno jest pewne utrzymanie tego paradygmatu oznacza że w katastrofie mamy garstkę bogatych. I nieprawdopodobną biedę. A więc wojnę której nikt nie powstrzyma.
      W nich nadzieja - Nie ma nadziei nie licz na to.
      . Pozdrawiam

    • @kitaldinhok3251
      @kitaldinhok3251 2 ปีที่แล้ว +1

      @@iczkimer owszem , ograniczenia swoich gospodarek jak najbardziej służą chińskiej gospodarce która zap.. teraz na 200% (efekt lockdownow i zielonej polityki świata zachodniego). Więc afirmacja w/w powinna być traktowana jako zdrada stanu a osoby które to robią przykładnie ukarane . 2) owszem zaczynamy wracać do węgla (patrz Niemcy) to tylko durni Polacy strzelają sobie w stopę i na własne życzenie rezygnują z konkurencyjności. 3) Tak marksiści antykulturowi zostaną rozliczeni ponieważ za ideały cywilizacji zachodniej ludzie chcieli i jeszcze chcą oddawać życie , a te bydło nie ma żadnych wartości dla których ludzie chcieli by zaryzykować choćby swoim zdrowiem :)

    • @iczkimer
      @iczkimer 2 ปีที่แล้ว

      @@kitaldinhok3251 owszem , ograniczenia swoich gospodarek jak najbardziej służą chińskiej gospodarce która zap.. teraz na 200% (efekt lockdownow i zielonej polityki świata zachodniego). - Chiny chiny co wy bredzicie z tymi Chinami. Do wiedz się co to te Chiny i później pisz. Nie jakieś wiadomości pozbierane nie wiadomo skąd.
      Więc afirmacja w/w powinna być traktowana jako zdrada stanu a osoby które to robią przykładnie ukarane . - Poczytaj czym jest inflacja. Jedno to prawda jeśli rząd ją prowokuje to jak najbardziej tak. Czyli wydawanie pieniądza bez pokrycia w gospodarce. Tak w tedy pod ścianę.
      2) owszem zaczynamy wracać do węgla (patrz Niemcy) -- Do węgla nikt już nie wróci.
      to tylko durni Polacy strzelają sobie w stopę i na własne życzenie rezygnują z konkurencyjności. - Konkurencyjność jest taka świat odchodzi od paliw kopalnych z dwóch powodów. Nie każdy je ma np. Polska. Paliwa te są coraz gorzej dostępne. I będą się kończyć.
      3) Tak marksiści antykulturowi zostaną rozliczeni ponieważ za ideały cywilizacji zachodniej ludzie chcieli i jeszcze chcą oddawać życie , a te bydło nie ma żadnych wartości dla których ludzie chcieli by zaryzykować choćby swoim zdrowiem :)

  • @grzesiekxitami3264
    @grzesiekxitami3264 7 หลายเดือนก่อน

    Łukaszu -a eukaliptus na to, że lubi od czasu do czasu....
    a co zrobimy my, nasze dzieci, a prawie z pewnością wnuki, gdy do ZUSu zapuka 100 mln. ludzi

  • @vratisavslezny9394
    @vratisavslezny9394 ปีที่แล้ว

    Jestem przekonany, że wszyscy powinni nad tym debatować przez minimum 4h dziennie.

  • @krzysztof5414
    @krzysztof5414 ปีที่แล้ว +1

    Model standardowy jest beznadziejny, dlatego czas go zmienić.

  • @grzesiekxitami3264
    @grzesiekxitami3264 7 หลายเดือนก่อน

    ocet bez konserwantów i boczek bezglutenowy

  • @bogdangrochowski4518
    @bogdangrochowski4518 ปีที่แล้ว

    przestancie oddychac bo toslad weglowy

  • @iczkimer
    @iczkimer 2 ปีที่แล้ว +1

    Lamża mnie zadziwił - masakra - wywalam z subskrypcji bardzo wykształcony , bardzo inteligentny głupek. Zajmij ty się lepiej wiewiórkami.
    A termin ,,Podgrzanie klimatu ,, chyba dobry.

  • @grzesiekxitami3264
    @grzesiekxitami3264 7 หลายเดือนก่อน

    CO2 i H2O czemu tak powszechne? bo .. no, a ludzie myślą jak BoNoBo

  • @grzesiekxitami3264
    @grzesiekxitami3264 7 หลายเดือนก่อน

    a jakiś ciąg logiczny? ponie dziennikarzu , czemu Ponie 0 a bo

  • @grzesiekxitami3264
    @grzesiekxitami3264 7 หลายเดือนก่อน

    zabawne - tech goni naturę - serio?

  • @bartkelmel5628
    @bartkelmel5628 2 ปีที่แล้ว

    jak chleb bedzie znowu po 1zł to se pierdolne i 10 dziaciakow

  • @ogienc
    @ogienc 2 ปีที่แล้ว

    Wynaturzeni bandyci

  • @gruby3318
    @gruby3318 ปีที่แล้ว

    Co to za gówno.Lamża przede wszystkim.i ta która mówi o zrównoważeniu...młodsze pokolenie...?tak czy nie pozwolę się zacytować siebie"co to za gówno"

  • @kriss8242
    @kriss8242 ปีที่แล้ว

    brdzie gorzej nie brdzie lrpiej sluchac nie mozna

  • @blackcubeofsaturn654
    @blackcubeofsaturn654 2 ปีที่แล้ว

    Kopernik to Elon Musk tamtych czasow, wraz z Darwinem wychujali caly swiat.

    • @jelo1314
      @jelo1314 ปีที่แล้ว

      Chodzi ci o niezgodność ze zbiorem zapisków sprzed tysięcy lat, powybieranych by tworzyć względnie - przy pobieżym rzucie oka - spójną hostorię? To się uspokój i samodzielnie zabierz się za zgłębianie tematu, bo ty z tych co się naogląda manipulantów i farmazoni po necie