Благодаря за видеото. Според мен драмата с тесния тротоар можеше да се реши до някъде с изместване на линията на пътя към бензиностанцията с 40-50см например с много лек завой, така тези 40-50см можеше да се добавят към тесния тротоар и той да бъде използваем. Иначе стената на музея която стърчи е напълно безмислена, по-добре да я няма и ако искат винаги могат да сложат един стълб или табло за афиши и реклами, но може да е успоредно на пътя и да не пречи на пешеходния трафик.
Подкрепям напълно Скайко, по отношение на габаритите на тротоара и по-специално лентата за пешеходци. Стандарта беше: - ширина за платно пешеходец е 100 см за един човек и наличие на стени от двете страни, - 80 см - за един човек и без стени от страни (счита се че ръцете могат да се простират върху зеленото) - 200 см -за двама човека и стени …. - 120-150 см - без стени… Стандарта за булевард е: отделни пътни платна за основно движение, плюс платна за локали, разделени със зелена ивица и т.н. … В този смисъл Само Цариградско шосе е булевард, до някъде Цар Борис Трети, Мария Луиза (от Лъвов мост до Централна гара)…. 😊
Гошо Тарабата е бил руски шпионин . А му казвали тарабата защото често се напивал и като се прибирал при майка си на ул. Опълченска се подпирал на тарабите по улицата за да не падне ( по спомени на комшии на предателя )
Не знам защо казах Г. М. Димитров, вместо Г. Димитров. Толкова съм свикнал да казвам ГеМе-то, че се е изплъзнало. Остава въпроса защо къщата на Тарабата е толкова важна?
@@skyPointBG Важното го откраднаха в ранната демокрация, имаше един огромен американски автомобил но не помня марката. Музея го бутнаха навреме, тогава една фадрома можеше да приключи и тази къща но не са се сетили революционерите.😆
това с ремонта на къщата на дънов толкова време тънеше в разруха,явно някой им каза ,че ще се ремонтира улицата и се впрегнаха да събират пари и ремонтират,после пак ще потъне в забрава и ще стане както винаги-,,не ми е на мен да ми е добре,а на вуте да му е зле,пък плюйте ме колкото си искате
@@mihaelahristova8174 ремонта на тази част на Опълченска се бави от времето на тиквата Борисов като кмет ( проекта е от неговия екип и май не е осъвременен) и едва ли ударно са се забързали с ремонта на музея точно заради булеварда по- скоро е съвпадение, а ако не беше направен къщата щеше да падне от липса на подръжка.
Продължавам да се чудя защо стълбовете не са в средната разделителна ивица… хем ще осветяват по-добре и тротоарите, тъй като сега всичко отива към платното, хем повече място на тротоарите. Толкова ли са глупави всички или има нещо, което пропускам?
Не е добре да са в средата защото светлината ще се разсее лесно от тъмния асфалт и тротоара ще остане на тъмно. На запад стълбовете са плътно покрай стените или лампите са монтирани по стените, така се осветява мястото за пешеходците също. И тъй като тротоарите са от светли материали, помага да не се поглъща светлината (по-икономично е).
@@antigonavladovska7388 тоест не е железопътен транспорт, а трамваен? А трамвайният не е железопътен, а примерно метален транспорт? Много хора ви обърках с тази информация :)
къщата е на бащата на другаря Георги Димитров и сестрата му и тетката (лелята) на другаря Георги Димитров дава сугурно продава своята част на учителя Петър Дънов те тая част да барнат та хаир да видят :D :D :D
Доколкото знам от документи къщата никога не е била на П. Дънов! Половината е собственост на семейството на Г. Димитров, а другата половина на тетка му ( сестра на майка му баба Парашкева) и тя е давала своята част на Дънов под наем. Дали сега бялото братство е закупило тази част незнам, но и се съмнявам да е възможно понеже е музей.
Направете си експеримент! Че сте гражданина Х , който живее в произволно избрана он вас локация на картата в района и след това си представете че искате да отидете до друга произволна локация ! В каква ситуация ще ви е наложително да минете до пътното платно вместо по алеите на парка!?! Под подобни видея чета какви ли не мнения на "експерти" , които ги затруднява елементарната логика!
Недопустима неточност е наличието на каквото и да е двусмислие между личността на Георги Михов Димитров (Г. М. Димитров, известен като Гемето) и алкохолно зависимият Георги Димиторв, a.k.a. Гошо Тарабата. От подобно неглижиране на важни исторически факти и обобщаването, че историята е само за историци и не е съществена за обикновения човек, се стига дотам, че в обществото се намират множество хора, които не отдават сериозно значение на образованието и са тотално неграмотни в всякакво отношение - исторически, политически, морално, философски, технически и т.н. Колкото до целия "комплекс" от сгради, представляващи т.нар. музей - всяко прославяне на елементи от най-престъпния режим в най-новата история на България по своята същност също представлява престъпление съгласно редица закони, така че съдбата на този комплекс трябва да е само и единствено една - демонтаж.
Наясно си, че няма как всеки да е всичколог? Радвам се, че става такава дискусия, защото така повече хора научават за тези двамата. Реално съм наясно за разликата между тях, но в бързината добавих по инерция една буква, нещо което пропуснах да оправия в последващата редакция на видеото - това си е моя грешка. На този етап или трябва да сваля цялото видео или да се радвам, че толкова много хора обърнаха внимание на тази интересна подробност. За съжаление много или поне 99% от хората не знаят нищо нито за единия, нито за другия. Дано тази дискусия помогне за това.
@@skyPointBG Разбира се, не всеки може, а не е и в състояние, да разбира от всичко. Въпреки това историята на България след освобождението е слабо застъпена в образователната ни система, а е нещо, което трябва да е в основата на общата култура на всеки един български гражданин. Допускам, че може и да е неволна грешка, то малко си личеше по интонацията, че казаното в бързината е по някакъв навик, напр. при назоваването на едноименния булевард, но редица хора, най-вече млади, които ще разгледат това съдържание, няма да направят разликата. Те няма и да разберат какво точно е драматичното в получения лапсус. В крайна сметка Гошо Тарабата е проводник на един режим, който е отговорен за смъртта на хиляди образовани и интелигентни хора, заличени от лицето на земята благодарение на поощряването на невежите да повярват в това, че този нов режим заслужено им дава правото да се разпореждат с съдбините на България. И до днес си страдаме от това, защото като един от многото конкретени примери може да се посочи, че представители на невежите бяха в последните месеци от 2024 г. пред Народния театър осквернявайки го и упражнявайки физическо и вербално насилие над интелигентни и възпитани хора без да са напълно наясно за какво точно става въпрос. Иначе съм съгласен - повдигането на дискусия е положително нещо, защото именно така с помощта на излагането на факти, без някаква прекалено емоционална натовареност, каквато надявам се съм показал, може да се попълват важни пропуски в общата култура. И в този ред на мисли искам да отбележа, че думата невежа не я използвам със силно емоционално-обиден характер. Тя си има значение: невѐжа, невѐжо, мн. невѐжи, прил. - малообразован, слабокултурен; който няма достатъчно знания. Емоцията и раздразнението идва тогава, когато невежата отказва да повишава културата и образованието си, а вместо това агресивно се опитва да свля другите на неговото ниво или ако не успее - просто да ги отстранява.
Рожденото име на Георги Димитров, или Гошо Тарабата, ако предпочитате, е Георги Димитров Михайлов. Повече тук bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B8_%D0%94%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2#cite_note-4
@@skyPointBG Абе за единия хайде да не са 99%, защото всички, родени преди 1980 и някоя година се облъчваха постоянно с вожда и учителя Димитров. Даже и мавзолей имаше. Демек почти всеки над 40 годишен поне е чувал за другаря Димитров.
Абе пичага как ще премахнат малка част от ивицата в ляво!!! Тази градинка е паметник на културата, ако си Софиянец щеше да си запознат с този факт, ама явно си от скоро, когато коментирате нещо е най добре да се запознаете с фактите и обстоятелствата за обектите, нещата и други за да коментирате, не е лошо, че ни държиш в течение на това какво става, ама не се излагайте с тези коментари!
Явно това е причината да скопят така проекта. Моето мнение е, че този колосален паметник няма да пострада, ако се навлезе с 40см на 3-4 места. Нито ще му личи, нито ще му пречи. Същото като със стената - и тя важен паметник, но никой не казва защо! За едни неща много сме принципни, а за други през просото...
@@skyPointBG Законът забранява: • Нарушаване на автентичността на културните паметници. • Изграждане на сгради или съоръжения, които могат да застрашат паметника или неговата визуална и пространствена среда. • Промени в територията без предварително съгласуване и разрешение. 5. Санкции при нарушения Ако се извърши неправомерно отнемане на територия или друга промяна, са предвидени санкции, които могат да включват: • Административни глоби. • Възстановяване на първоначалното състояние на обекта. • Наказателна отговорност, ако действието е умишлено и води до значителни щети. Надявам се е ясно вече, другия е хубаво да се осведомяваме по добре преди да правим каквито и да било нелепи констатации, желая ти здраве и бъдещи успехи :)
@ruslankostov2358 "Промени в територията без предварително съгласуване и разрешение." Тоест може, но процедурата ще отнеме години. Закона е предвидил как и дали може. Например закона забранява строителсвото в паркове, но на практика виждаме разкостване на парковете законно. Но когато има дебели строителни интереси може, но когато интересите са на всички ония дето ще обикалят и са просто данъкоплатци - не може.
Мунчо писател, не читател? bg.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BF%D1%8A%D1%82%D0%B5%D0%BD_%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82
@@ИвайлоКирилов-с8й Учи, е-и, учи е-и. Аман вече. Няма разлика в междурелсовото разстояние на пътя Ивчо, а профилът в напречно сечение на релсите е съвсем различен в уйчевото
😇 ааа някой ден се надявам да стане - как ще обяснявам на бъдещите поколение защо му казвам улица, като е булевард (някой ден) - в кръга на шегата. Когато говориш на живо няма как да премислиш всяко едно изречение преди да го кажеш. Може 10 пъти да съм казал улица Опълченска и на 11тия да съм изпуснал булевард. Радвам се, че все пак ме следите като говоря глупости :) Благодаря!
Thanks
Благодаря, Скайко!
Благодаря за видеото. Според мен драмата с тесния тротоар можеше да се реши до някъде с изместване на линията на пътя към бензиностанцията с 40-50см например с много лек завой, така тези 40-50см можеше да се добавят към тесния тротоар и той да бъде използваем. Иначе стената на музея която стърчи е напълно безмислена, по-добре да я няма и ако искат винаги могат да сложат един стълб или табло за афиши и реклами, но може да е успоредно на пътя и да не пречи на пешеходния трафик.
леле, камиона как щеше да сгази строителя дето си гледаше в телефона на 24:34
Чак като го написа го забелязах 😬
На много места има отговорник, който помага при маневрирането на такава техника из обектите.
Подкрепям напълно Скайко, по отношение на габаритите на тротоара и по-специално лентата за пешеходци. Стандарта беше:
- ширина за платно пешеходец е 100 см за един човек и наличие на стени от двете страни,
- 80 см - за един човек и без стени от страни (счита се че ръцете могат да се простират върху зеленото)
- 200 см -за двама човека и стени ….
- 120-150 см - без стени…
Стандарта за булевард е: отделни пътни платна за основно движение, плюс платна за локали, разделени със зелена ивица и т.н. … В този смисъл Само Цариградско шосе е булевард, до някъде Цар Борис Трети, Мария Луиза (от Лъвов мост до Централна гара)…. 😊
Жестока неграмотност е непознаването на личността на Г.М.Димитров и "объркването" й с Тарабата.
Да, признавам си.
Аз пък никога не съм чул нито за г.м Димитров нито тарабата ! И не ме интересува 🎉
И за двете личности си струва да се прочете - доста противоречиви като цяло.
Гошо Тарабата е бил руски шпионин . А му казвали тарабата защото често се напивал и като се прибирал при майка си на ул. Опълченска се подпирал на тарабите по улицата за да не падне ( по спомени на комшии на предателя )
Това не е къщата на Г. М. Димитров, а на Георги Димитров. Къщата близнак е на Дънов.
SkyPoint колко ленти ще бъде там булеварда? 2+бус лента? Или 3 нормални?
2+бус
2 платна с по 3 ленти (2 за коли, 1 бус) и тротоар с мнооого варираща ширина🤔
Това е къщата на Гошо (тарабата) не е на Г.М.Димитров
Не знам защо казах Г. М. Димитров, вместо Г. Димитров. Толкова съм свикнал да казвам ГеМе-то, че се е изплъзнало.
Остава въпроса защо къщата на Тарабата е толкова важна?
@@skyPointBG Не е важна.Комунистите успяха да и докарат статут на музей.Като деца ни водеха там да разглеждаме къде е живял "вожда"
@@skyPointBG Важното го откраднаха в ранната демокрация, имаше един огромен американски автомобил но не помня марката. Музея го бутнаха навреме, тогава една фадрома можеше да приключи и тази къща но не са се сетили революционерите.😆
@@skyPointBG Там е живял и Дънов
Благодаря
това с ремонта на къщата на дънов толкова време тънеше в разруха,явно някой им каза ,че ще се ремонтира улицата и се впрегнаха да събират пари и ремонтират,после пак ще потъне в забрава и ще стане както винаги-,,не ми е на мен да ми е добре,а на вуте да му е зле,пък плюйте ме колкото си искате
Като с тая стена - сякаш нарочно да ни е гадно ежедневното минаване от там
@@mihaelahristova8174 ремонта на тази част на Опълченска се бави от времето на тиквата Борисов като кмет ( проекта е от неговия екип и май не е осъвременен) и едва ли ударно са се забързали с ремонта на музея точно заради булеварда по- скоро е съвпадение, а ако не беше направен къщата щеше да падне от липса на подръжка.
Продължавам да се чудя защо стълбовете не са в средната разделителна ивица… хем ще осветяват по-добре и тротоарите, тъй като сега всичко отива към платното, хем повече място на тротоарите. Толкова ли са глупави всички или има нещо, което пропускам?
Защото са и за тролеите
Не е добре да са в средата защото светлината ще се разсее лесно от тъмния асфалт и тротоара ще остане на тъмно. На запад стълбовете са плътно покрай стените или лампите са монтирани по стените, така се осветява мястото за пешеходците също. И тъй като тротоарите са от светли материали, помага да не се поглъща светлината (по-икономично е).
Леле, някои ще си имат булевард в хола.
За сега е улица, както ме поправиха няколко пъти вече :))
ТРАМВАЙНИ линии
Не са железен път значи 🤔
@skyPointBG Не са железопътни линии/ релси.
@@antigonavladovska7388 тоест не е железопътен транспорт, а трамваен? А трамвайният не е железопътен, а примерно метален транспорт? Много хора ви обърках с тази информация :)
къщата е на бащата на другаря Георги Димитров и сестрата му и тетката (лелята) на другаря Георги Димитров дава сугурно продава своята част на учителя Петър Дънов те тая част да барнат та хаир да видят :D :D :D
Обърках се 🙄 тотално 😬
@skyPointBG защо бащата и лелята купуват къщата лелята продава своя дял на Петър Дънов това е
Тоест къщата реално е само на Дъновите наследници?
Една част на Георги Димитров другата на бялото братство но може и не семейството му
Доколкото знам от документи къщата никога не е била на П. Дънов! Половината е собственост на семейството на Г. Димитров, а другата половина на тетка му ( сестра на майка му баба Парашкева) и тя е давала своята част на Дънов под наем. Дали сега бялото братство е закупило тази част незнам, но и се съмнявам да е възможно понеже е музей.
От ляво е парк, няма жилищни сгради, ако си тръгнал на някъде, просто пресечи парка, какво ще правиш до платното!?!?
То явно изобщо няма да има тротоар там. Ще е зелено.
Това не е сериозно.
@klsl9186 , не е ли?! Бил ли си в кв. Гоце Делчев? Какво мислиш за тротоара от към Южния парк!?
Направете си експеримент! Че сте гражданина Х , който живее в произволно избрана он вас локация на картата в района и след това си представете че искате да отидете до друга произволна локация ! В каква ситуация ще ви е наложително да минете до пътното платно вместо по алеите на парка!?! Под подобни видея чета какви ли не мнения на "експерти" , които ги затруднява елементарната логика!
При южен парк липсва тротоар и нормален паркинг. Сега и двете са в калта. Там липсва и велоалея.
Недопустима неточност е наличието на каквото и да е двусмислие между личността на Георги Михов Димитров (Г. М. Димитров, известен като Гемето) и алкохолно зависимият Георги Димиторв, a.k.a. Гошо Тарабата. От подобно неглижиране на важни исторически факти и обобщаването, че историята е само за историци и не е съществена за обикновения човек, се стига дотам, че в обществото се намират множество хора, които не отдават сериозно значение на образованието и са тотално неграмотни в всякакво отношение - исторически, политически, морално, философски, технически и т.н.
Колкото до целия "комплекс" от сгради, представляващи т.нар. музей - всяко прославяне на елементи от най-престъпния режим в най-новата история на България по своята същност също представлява престъпление съгласно редица закони, така че съдбата на този комплекс трябва да е само и единствено една - демонтаж.
Наясно си, че няма как всеки да е всичколог? Радвам се, че става такава дискусия, защото така повече хора научават за тези двамата. Реално съм наясно за разликата между тях, но в бързината добавих по инерция една буква, нещо което пропуснах да оправия в последващата редакция на видеото - това си е моя грешка. На този етап или трябва да сваля цялото видео или да се радвам, че толкова много хора обърнаха внимание на тази интересна подробност.
За съжаление много или поне 99% от хората не знаят нищо нито за единия, нито за другия. Дано тази дискусия помогне за това.
@@skyPointBG Разбира се, не всеки може, а не е и в състояние, да разбира от всичко. Въпреки това историята на България след освобождението е слабо застъпена в образователната ни система, а е нещо, което трябва да е в основата на общата култура на всеки един български гражданин. Допускам, че може и да е неволна грешка, то малко си личеше по интонацията, че казаното в бързината е по някакъв навик, напр. при назоваването на едноименния булевард, но редица хора, най-вече млади, които ще разгледат това съдържание, няма да направят разликата. Те няма и да разберат какво точно е драматичното в получения лапсус. В крайна сметка Гошо Тарабата е проводник на един режим, който е отговорен за смъртта на хиляди образовани и интелигентни хора, заличени от лицето на земята благодарение на поощряването на невежите да повярват в това, че този нов режим заслужено им дава правото да се разпореждат с съдбините на България. И до днес си страдаме от това, защото като един от многото конкретени примери може да се посочи, че представители на невежите бяха в последните месеци от 2024 г. пред Народния театър осквернявайки го и упражнявайки физическо и вербално насилие над интелигентни и възпитани хора без да са напълно наясно за какво точно става въпрос.
Иначе съм съгласен - повдигането на дискусия е положително нещо, защото именно така с помощта на излагането на факти, без някаква прекалено емоционална натовареност, каквато надявам се съм показал, може да се попълват важни пропуски в общата култура. И в този ред на мисли искам да отбележа, че думата невежа не я използвам със силно емоционално-обиден характер. Тя си има значение:
невѐжа, невѐжо, мн. невѐжи, прил. - малообразован, слабокултурен; който няма достатъчно знания.
Емоцията и раздразнението идва тогава, когато невежата отказва да повишава културата и образованието си, а вместо това агресивно се опитва да свля другите на неговото ниво или ако не успее - просто да ги отстранява.
Рожденото име на Георги Димитров, или Гошо Тарабата, ако предпочитате, е Георги Димитров Михайлов. Повече тук bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B8_%D0%94%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2#cite_note-4
@@skyPointBG Абе за единия хайде да не са 99%, защото всички, родени преди 1980 и някоя година се облъчваха постоянно с вожда и учителя Димитров. Даже и мавзолей имаше. Демек почти всеки над 40 годишен поне е чувал за другаря Димитров.
Което ми припомня как му взривиха последния дом (мавзолея), а тази къща се оказа толкова важна..
Какви жп линии по Пиротска споменаваш няколко пъти след четвъртата минута? Изисква се малко повече прецизност в текста.
Това по което върви трамвая е железен пър. Има различни видове жп транспорт - метро, влакове трамваи...
Абе пичага как ще премахнат малка част от ивицата в ляво!!! Тази градинка е паметник на културата, ако си Софиянец щеше да си запознат с този факт, ама явно си от скоро, когато коментирате нещо е най добре да се запознаете с фактите и обстоятелствата за обектите, нещата и други за да коментирате, не е лошо, че ни държиш в течение на това какво става, ама не се излагайте с тези коментари!
Явно това е причината да скопят така проекта. Моето мнение е, че този колосален паметник няма да пострада, ако се навлезе с 40см на 3-4 места. Нито ще му личи, нито ще му пречи. Същото като със стената - и тя важен паметник, но никой не казва защо! За едни неща много сме принципни, а за други през просото...
И като е паметник, какво? Да не би да го унищожаваме като се направи по-добре за хората?
@@skyPointBG
Законът забранява:
• Нарушаване на автентичността на културните паметници.
• Изграждане на сгради или съоръжения, които могат да застрашат паметника или неговата визуална и пространствена среда.
• Промени в територията без предварително съгласуване и разрешение.
5. Санкции при нарушения
Ако се извърши неправомерно отнемане на територия или друга промяна, са предвидени санкции, които могат да включват:
• Административни глоби.
• Възстановяване на първоначалното състояние на обекта.
• Наказателна отговорност, ако действието е умишлено и води до значителни щети.
Надявам се е ясно вече, другия е хубаво да се осведомяваме по добре преди да правим каквито и да било нелепи констатации, желая ти здраве и бъдещи успехи :)
@ruslankostov2358 "Промени в територията без предварително съгласуване и разрешение." Тоест може, но процедурата ще отнеме години. Закона е предвидил как и дали може. Например закона забранява строителсвото в паркове, но на практика виждаме разкостване на парковете законно. Но когато има дебели строителни интереси може, но когато интересите са на всички ония дето ще обикалят и са просто данъкоплатци - не може.
Какви ж.п. линии - трамвайни Мунчо
Мунчо писател, не читател? bg.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BF%D1%8A%D1%82%D0%B5%D0%BD_%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82
@@ГееоргиАлександров трамвая е теснолинейна жп линия няма никаква разлика в релсите железопътни са всичките.
@@ИвайлоКирилов-с8йДА! Защото прескачаш ТРАМВАЙНИТЕ, за да не те хване ТОК. Не ли? 2 пъти Мунчо
Жоро бе чети, Жоро не пиши :)
@@ИвайлоКирилов-с8й Учи, е-и, учи е-и. Аман вече. Няма разлика в междурелсовото разстояние на пътя Ивчо, а профилът в напречно сечение на релсите е съвсем различен в уйчевото
Какъв булевард Опълченска те гони? Дори заглавието ти е - Улица Опълченска
😇 ааа някой ден се надявам да стане - как ще обяснявам на бъдещите поколение защо му казвам улица, като е булевард (някой ден) - в кръга на шегата.
Когато говориш на живо няма как да премислиш всяко едно изречение преди да го кажеш. Може 10 пъти да съм казал улица Опълченска и на 11тия да съм изпуснал булевард. Радвам се, че все пак ме следите като говоря глупости :) Благодаря!