Tak toto video s panem montážníkem je opravdu dobré, doporučuji! Říká ty věci z praxe ke kterým se většina obecných diskuzí se zástupci firem nedostane..
Skvělé videjko, moc díky. Ačkoliv se o FVE zajímám už dlouhou dobu, dozvěděl jsem se něco nového a byla radost se dívat až do konce. Majiteli přeji, ať mu FVE dobře slouží.
1) Už jsme dávali technologii i do menších místností, určitě by se to tam s trochou kompromisu vešlo. 2) Firmu, která mi za půl mega udělá backupový okruh jen na světla bych poslal někam... rozumné minimum jsou ještě EZS, datový rack, lednička, zásuvkové okruhy v pracovně (počítač, mobil) a garažová vrata. Pár blackoutů a garantuji, že pán bude volat do firmy, ať mu zapojí alespoň jednu zásuvku
Problem je, ak sa s takym niecim neratalo pri realizacii elektroinstalacie. Ak pre rack, chladnicku, ezs, atd nema samostatne okruhy, ale su spolu s niecim, tak to tazko oddelia pri realizacii FVE. Svetelne okruhy sa dali asi lahko, kedze svetla su vzdy samostatne okruhy istene samostatne. Pri projekte / realizacii elektroinstalacie som ratal s pravdepodobnou realizaciou FVE o par rokov a teda mam pripravu pre backup pre to najpodstatnejsie (EZS, smarthome, rack, chladnicka / mrazak, svetla, UPS zasuvka v kazdej izbe (aj nezalohovane), brana a TC). S tym ze pre vystup pre striedac je pripravena svorka a taktiez ako vstup pre tieto backup vetvy - zatial prepojene. Ale to z dovodu ze som sa o to zaujimal, vedel som co chcem a riesil som smarthome, cize sa aj tak ratalo s vacsim rozvadzacom a vela kablami. Bezne ale clovek moc tu realizaciu elektroinstalacie pre dom neriesi, chce to co najlacnejsie a nakoniec to skonci presne tak, ze tie okruhy su pospajane spolu uplne nezmyselne a backup z FVE sa tam riesi tazko.
Zajímavé video s podnikavým člověkem. Chce to ovšem hodně peněz. Dnes v době krize je podnětnější ukázat video s kutilem, který si trochu pomůže sám s menšími náklady.
Video jako obvykle pěkné, ale... Překvapuje mne neznalost technika montážní firmy a také to, že ho pan Staněk neopravuje a přikyvuje. Přitom tyto věci určitě zná. 1) Druhý EAN Podle technika nelze bez druhého EANu prodávat elektřinu na spotových trzích. To je nesmysl, prodávat možné je, ale POUZE stejnému subjektu, od kterého spotřebitel elektřinu odebírá. 2) Prodej přebytků se nevyplatí (nedává to smysl, spotřebovat doma...) V současné době to není pravda. Přes léto byly spotové ceny hodně přepálené a prodej byl ziskový. Naopak by bylo nerentabilní nepoužívat na ohřev TV relativně levný plyn, řádově 1/3 ceny elektřiny. Pokud můžu elektřinu prodat za 10 Kč/kWh, je hloupost neohřívat vodu plynem za 3 Kč/kWh.
@@zdenekz530 V pravidelném servisu problém není, ten je absolutně minimální. Problém vidím ve větším cyklickém zatížení akumulátorů a tím zkracování jejich životnosti a to není zrovna levná sranda. Ale třeba si na sebe vydělají, nepočítal jsem to ekonomicky.
Dobrý den, chtěl jsem napsat to samé. Mikrozdroj s jedním EANem může prodávat na spotu, pokud je jeho dodavatelem energie obchodník, který to umožní. Nechci dělat reklamu, ale běžně například BezDodavatele. Obecně si myslím, že mnoho nových majitelů FVE sice udělalo technickou změnu, ale zatím neudělali změnu v myšlení, takže i když mají vhodnou instalaci, mírně předimenzovanou, tak buď škrtí výkon nebo dodávají do sítě a přitom mají fix.
Asi vám nedám odpověď na tuhle konkrétní elektrárnu. Ale pro řádovou představu, většina těch větších montážních firem má někde na stránkách rámcové balíčky podle velikosti elektrárny. Co jsem tak koukal, tak to u všech je velmi podobná cena a čekal bych, že i menší dodavatelé budou zhruba na podobných. Pravděpodobně jde dohodnout nějaká úprava toho balíčku, střelit to velikostně „někde mezi“ a tak podobně. Ty balíčky by měly být „all-inclusive“ pro bezproblémovou situaci ‒ pokud např. není potřeba předělat celou tu elektroměrovou skříň, rozsekat celý dům kvůli vedení kabelů. Pokud máte místo, kudy stáhnout kabely ze střechy a místo kam dát střídač a to místo je blízko hlavního rozvaděče, tak by tam žádné příplatky za komplikace neměly být. Pozor, většina těch cen je velkými čísly ukazována po odečtení dotace ‒ je třeba to rozkliknout a podívat se i na ty detaily, protože to obvykle bývá tak, že zákazník zaplatí tu plnou cenu a po nějaké době mu na účet dojde ta dotace ‒ ale vzhledem k zaneprázdněnosti toho úřadu to může trvat třeba půl roku.
@@michalduhonsky8645 S dotací 300 tisíc Kč. Má spotřebu, jak říkal, 3-4 MWh/rok, pokud bude platit řekněme ten Síkelův strop, který i s distribučními poplatky a DPH bude 9 Kč/MWh, přičemž ušetří řekněme 60 % spotřeby ročně... 300 000 / (3,5 * 0,6 * 9000) = 15,87 let prostá návratnost. Uvažováno bez prodeje přebytků. Kolik může zinkasovat za přebytky, je ve hvězdách. Vyrobí 7200 kWh za rok, spotřebuje 2100 kWh, 5100 kWh vytlačí do sítě. Má to předimenzované, ale to nejspíše kvůli tomu elektroautu. Ano, určitě špekuluje nad tím, že bude "rejžovat" na prodeji přebytků, ale jak dlouho může trvat taková specifická situace na trhu - víc než pár příštích let ne. Přes letní poledne bude silová elektřina "skoro zadarmo", přes zimu za "majlant". Aby se dostal s návratností na 10 let, tak by musel přebytky prodávat za v průměru víc než 2.20 Kč/kWh.
@@minduton takže jsou dva aspekty - první - nezávislost - to se mu s 10Kwp nepovede - musel by mít ca 30Kwp a wall box od Tesly 80Kwh, a druhý aspekt - rentabilita - v nedohlednu - investice ve statisících se musí vrátit do roka a do dne, deset let se vrací investice v miliardách. Jediný kdo na tom vydělá je obchodník s panely a montážní firma - včera nakoupil za sto - zítra má jednou tolik doma a to je všechno
super video, chápou že po dizajnové stránce by to bylo hnusné ale přijde mi že nejsou dodrženy odstupy pro chlazení střídače. ale je to Solax a není plně vytíážen, takže to v reálu bude OK
Pane Staněk, zkouknul jsem většinu těchto fakt dobrých reportáží, bohužel v FVE nevidím racionální smysl, pokud ji chci mít a mám rovnou střechu jako Váš dům, tak je to ještě ok, ale návratnost několika let a navíc ty hnusné panely - jsou i tašky, ale to se oplatí lidem co s tím obchoduji a mají to jako reklamu. Rentabilita je přímo úměrná vstupním nákladům - a teď dodavatelé neví co za to a navíc ty dotace jsou podvodem a zdrojem korupce, jako všechny dotace. Nejefektivnější je vodní elektrárna, ale tu tady nikdo neprodá a když, tak za ni požaduji tolik, co by se nevrátilo ještě mým dětem
Pane Kohus, dovolim si Vam doporucit, z pohledu cloveka co s OZE zabyva jiz vice jak 15 let, dalsi studium problematiky ci diskuzi s nekym kdo tomu skutecne rozumi a praktickou zkusenost, tedy Vase dotazy zodpovi. Solarni tasky jsou i s nejnovejsi technologii v podstate nesmysl (a na dlouhou diskuzi). Samotve FV panely se dnes vyrabi i napriklad zcela cerne, tak aby se strechou maximalne splynuly, ale ano mate pravdu, ze kazdemu se to nelibi a ne kazda instalace je pohledna - misty jsou k videni opravdu hrozne priklady. Dale... V dnesni dobe se FVE vyplati defacto kazdemu a bohuzel nejvice tem co s porizeni FVE budu mit nejvetsi problem - tem co ziji v bytech. A mate pravdu, mala/mikro vodni elektrarna je zcela jiny "sport" a tam doporucim uvazovat tak, ze nutne nepotrebuji nutne elektrarnu o vykonu desitek ci stovek kilowattu a milionech a milionech investovanych prostredku, voda funguje "porad" a navic do toho vstupuji dalsi aspekty. Hezky den.
Video super akorát dodám zkušenost z moji instalace je že bych jsi určitě zkontroloval na plechové střeše volně ležící kabely z panelu které nejsou připevněny a valí se po střeše a vlivem větru se odírá izolace o střechu . A v tom nejhorším případě muže dojít k požáru .
Hezke video, nicmene poznamka, ze 9kWh baterii spotreba domacnosti vybije za 20minut je hodne velikym zjednodusenim, az zavadejicim. Backup vystupy beznych hybridnich stridacu umi maximalne 3,3kWh, takze tomu odpovida vydrz baterie. Ale aspektu k tehle diskuzi je rada.
Moc pěkné video, ale mám otazku, výkon 7.2KWp nabíječka na auto 22KWp.. znamená to tedy, ze nabíjíme z akumulátoru akumulátor auta ? nebo nabíjíme cca 7.2KWp ( reálně asi méně) a zbytek od distributora?
To funguje tak ze je prepinac na nabijeni ze site nebo ze fve z baterii v dome to je mozne ale neni to vhodne ztraty atd... interni nabijecka ma nejaky nastaveni jakym napetim napajet a wallbox se da seridit aby to nabijelo treba jen 3,6 kw z fve. Nebo vice a muze i pricucavat ze site treba 6 kw ze fve a 1 kw ze site.
jen upřesnění: wallbox sice umí 22 kwp, ale takzvaná palubní nabíječka v autě má v drtivé většině kapacitu jenom 11 kwp a víc si vzít nedokáže. plnou kapacitu 22 kwp umí využít zatím jenom několik typů elektromobilů
@@ElectroDad Třeba proto? Solární generátory jsou svou funkcí srovnatelné s anténami. Z tohoto důvodu je nutno odborně provést uzemnění kovových konstrukcí solárních generátorů. Pro zabránění přeskoků na jiné konstrukce nebo součásti budov a pro snížení elektromagnetického pole by měly být uzemňovací přívody (vedení vyrovnání potenciálů) přednostně vedeny vně budovy co nejpříměji k zemniči. Následná rozhodnutí by měla vycházet z přehledu, kde budou umístěny přepěťové ochrany a instalováno vyrovnání potenciálů.
@@ElectroDad Video o problémech s zemněním FVE ZOOM DEHN s.r.o. th-cam.com/video/jP8eX6qoc9c/w-d-xo.html + Uzemnění FVE - neřešitelný problém hoši! th-cam.com/video/c9Scx6j3xd4/w-d-xo.html doporučuji číst i dole komentáře. V 6:54 mluvíte sice o kontrole stavu budovy pro ochranu před úderem blesku, co to ale obnáší? Tato problematika je dost zajímavá a zhlediska instalace málo probádáná. Spíše to málo kdo řeší.
Video pěkné, ale ty úchyty na falc plechové střechy bych nechtěl. Dělá to každý a je to fuš. 1) Barva je pryč 2) Falc zdeformovaný 3) Nosnost té krytiny nemůže stačit. Přijde silný vítr a půjde to pryč.
Kvalitni akumulatory maji vlastni ohrev a nebo alespon "pojistku", aby nesly nabijet za mrazu a nedoslo k jejich poskozeni. Obecne receno, akumulatory LiFePO4 ci LiNMC jsou nejradeji v teplote 15-20st. Clanky typu LiTiO2 umi fungovat i za mrazu, ale prakticky se nepouzivaji, ac jsou vydrzi nejvice cyklu, jsou nejbezpecnejsi, nejodolnejsi a nejschopnejsi co se vykonu nabijeni/vybijeni tyce. Jsou totiz nejdrazsi, kdy FVE nema sanci jejich potencial rozumne vyuzit.
@@thelwq Máte chybu v terminologii. Akumulátory jsou jen některé součástky uvnitř. To, co je prodáváno pod značkou Ecoflow jsou hotové výrobky, kde akumulátory tvoří jen jednu malou část a pokud je mi známo tak samostatné vyhřívání akumulátorů neobsahují. Samostatný akupack byl vidět i na videu. Autu také neříkáte akumulátor přestože každé auto (vyjma některých historických) akumulátor obsahuje. Nicméně jak jsem psal akumulátory se dokáží zahřívat samy svou činností, kdy teplo je odpadní produkt. Někdy je ho třeba naopak odvádět (typicky v elektromobilech, kde by došlo snadno k jejich přehřátí).
Jde to, jen je to narocnejsi na HW a nastaveni. I FVE ktere nemaji povolene pretoky mohou beztrestne posilat az (tusim) 114W do DS. Rika se tomu "technicky pretok". Takze s pomoci technickeho pretoku se regulace ukladani prebytku udelat da. Dale pak existuji alternativy, ktere prebytky nerozpoznavaji dle pretoku do DS ale dle stavu baterie.
Video pěkné, jako vždy. Jen mám něco k té ekonomice. Investor říká, spotřeba plynu 10 MWh, spotřeba elektřiny 3-4 MWh. U plynu by jsme mohli odhadnout cca 3 MWh pro TUV. FVE o instalovaném výkonu 7,4 kWp a baterie 10 kWh. FVE vyrobí odhadem něco kolem 7 MWh. Ze spotřeby 4 MWh odhadnu, že 2,5 MWh bude jaro podzim. U TUV by se dalo uvažovat o využití cca 1,5 MWh do 200L zásobníku. Tedy využití 4 MWh z FVE, cca 3 MWh bude přetok. Technik instalace hovoří, že prodej je nesmysl. Co tedy bude s tím přetokem dělat? Od příštího roku po úpravě EZ bude možnost druhého EANu, tam prodej např. u Entri něco přinese. A ještě k baterii. U spotřeby 4 MWh ročně je to průměr cca 11 kWh denně. Kolik z toho bude v noci? 2 - 3 kWh? Na 10 kWh baterii? To není dobrá ekonomika. Investor mluví o změně ceny VB, ano došlo k navýšení silovky (od ledna stropována na 6K) a změna paušálu, ale i tak by to bylo ekonomičtější než 10 kWh baterie na NZU. Ale jak říkám video super. A ještě připomínka k TČ. Nedělají se jen hlučná, ale jsou i výrobky českých firem u kterých KHS kvitují jejich bezhlučnost. To ale jen tak naokraj.
Odpovím si sám, to mám z toho, že se odtrhnu v půlce videa a začnu psát hejty ... přetoky do EV. Super. Jsem již ticho. A HVI hromosvod, to nejlepší co může být.
Elektřina pro soláry od ČEZu je naprosto nepřijatelná: 1) Smlouva na tři roky 2) Stálá platba 423,50 Kč/měsíc, tj. úžasných 5.082,- Kč/rok 3) Elektřina se odevzdává zdarma 4) Můžu si vybrat jenom to, co spotřebuji, za neodebranou nedostanu ani poděkováno 5) Odberaná elektřina není zdarma, platí se distribuční poplatky
@@martinmodr3160 U velkých odběrů v zimě a velkých přetoků se VB vyplatí vždy i s vyším paušálem. Ten je o cca 3800,- vyšší než paušál u normálního tarifu. Tedy to není ani celá 1MWh přetoku co vám FVE zaplatí tarif. Příklad. 1. Spotřeba domu 11 MWh, topení TČ, letní spotřeba 3 MWh 2. FVE 10 kWp, bez baterie s VB 3. Vyrobeno 10 MWh, do sítě cca 7-8 MWh, řekněme 7. 4. Potřeba dokupu 8 MWh. 7 MWh se umaže z přetoku. Tedy nakupuju 1 MWh za cenu cca 7200,- (silovka s distribucí) a 7 MWh distribuce a poplatky za cca 1,30. 5. Spotřeba 11 MWh mě vyjde na cca 15.000,- Kč. Netahejme se tady o koruny. VB se nevyplatí každému. Je třeba to vždy řádně propočítat. Sám mám VB již 4 rokem. Letos 8 MWh vyrobeno, 8 MWh spotřeba, z toho 4 MWh napřímo, 4 MWh přetok. Výhodnější než 150K za baterku. Měl jsem jí 3 roky a vím co jsem si z ní vzal. Neřeším výpadky DS. Neřeším ani asymetrii. Vše funguje, jak jsem si představoval. Ano příští rok TČ místo plynu. To se samozřejmě projeví na spotřebě a přetoků bude málo. Holt se někde uspoří, na TUV se postaví ostrov. Možnosti stále jsou. Jen to nechce vše hned zatracovat. Ať vám to svítí.
zdarec, chcelby som sa opýtať či podľa vás je vyhodne kupit ku kazdému panelu optimizér, aj ked je fotovolaika na pozemku kde nebývajú tiene. Jedine napr z mrakov, liste, prach a podobne. Dik
Pěkné video, ale nikdy mě nepřestane fascinovat, že si někdo do domu za x mega dá fotovoltaiku minimálně za půl mega a následně kabely natahá v hnusných lištách a použije nástěnné rozvaděče. Chápu, pro instalační firmu je to rychlé, pro vlastníka je to však hnus... Se zedníkem by se to za jeden den udělalo tisickrát hezči...
Jak ve videu zaznělo - nezálohovat celý dům! Světla, plyn. kotel, lednice, wifi OK. Dobré je, aby na okruhu lednice nebyl další spotřebič. Oddělené nulové vodiče pro backup.
Jedna otázka: U starších domů se běžně montoval hlavní rozvaděč přímo do zdi domu z venku, aby byl přístupný. Pokud by se na takový starý dům s rozvaděčem ve zdi, a ne na hranici pozemku, chtěla montovat FVE, je to problém?
Ve zdi domu je spíš elektroměrový rozvaděč. Domovní rozvaděč by měl být za ním v domě. Upravoval jsem teď dům, kde byl pouze elektroměrový rozvaděč a celé vnitřní rozvody byly jištěné pouze hlavním jističem 1x15 A před elektroměrem.
@@petrduska8420 Bohužel PRE je výherce v soutěži házení klacků pod nohy ve všem, co si člověk dokáže představit. Škoda že není možné změnit reálného distributora tak snadno jako obchodníka.
Při jakékoliv změně ve smlouvě o připojení (vyjma změny odběratele), musí být odběrné místo uvedeno do souladu s aktuálními požadavky distributora. Jinou možností je, si prostě udělat ostrovní FVE, kdy se bude elektřina primárně cpát do ohřevu TUV plus si budete nabíjet z toho ostrova nějakou 3-4 kWh baterku, z které budete napájet nějakou setrvalou nebo aspoň pravidelnou drobnou spotřebu - takové je v každé domácnosti zhruba pětina až čtvrtina. U ostrovní FVE se nemusíte s nikým dohadovat o ničem.
Použitý typ neznám. Sam jsem vybral závěsný kombinovaný bojler z Dražice. Topná trubka z plynového kotle s plochou 1 m2. Běžně dodávají 1F 2,2 kW. To je ale velká zátěž jedné fáze a pokud je dost výkonu na střeše, tak naopak malý celkový výkon. Proto jsem zvolil 3F verzi 4 kW. Zapojení do hvězdy bez zapojeného středu. Ke středu jsem připojil nulu a můžu jet výkonem 0,00 / 1,33 / 2,66 / 4,00 kW. A při tom nízké zatížení každé fáze. Vše řízeno na měničích Victron podle stavu nabití akumulátoru. Spínané programovatelné fáze.
2 poznamky: 1) Existuju wallboxy, ktore dokazu fungovat aj bez pretokov (napr. go-e charger) tak, ze si bud sami naprogramujete jeho riadenie, alebo vyuzijete software, ktory pozna striedac aj wallbox (napr. iobroker) 2) Dovod pre silnejsi striedac je este jeden. V pripade nerovnomerneho zatazenia faz je striedac schopny vykryvat tieto rozdiely pri plnom vykone FVE. Priklad 10kWp FVE s 10kW striedacom znamena typicky 3.7kW na fazu, ked ale vyuzitjete p1 = 3kW, p2 = 1kw a p3 = 0kW, tak pokial mate plnu bateriu, tak vam striedac obmedzi vykon na 3 + 0.7 + 1 + 0.7 + 0 + 0.7 = 6.1kW aj v pripade, ze sa prave vyraba 10kW. Keby ste mali 15kW striedac, tak mate 5kW na fazu a stale tych 10kW vykonu dostanete.
Dobrý den, proč jste se ve videu nezmínil to že přetoky energie jdou obchodovat za soptové ceny na burze, tak jak je to u vaši instalace. Také o tom uvažujeme ale není mi to tedy stále moc jasné. Přeci když nebude mít dům v danou dobu spotřebu elektrické energie, tak se FVE vypne a to nechceme když je ta možnost to prodává.😅 Děkuji za odpověď.
Tak toto video s panem montážníkem je opravdu dobré, doporučuji! Říká ty věci z praxe ke kterým se většina obecných diskuzí se zástupci firem nedostane..
Děkuji, souhlas.
Skvělé videjko, moc díky. Ačkoliv se o FVE zajímám už dlouhou dobu, dozvěděl jsem se něco nového a byla radost se dívat až do konce. Majiteli přeji, ať mu FVE dobře slouží.
1) Už jsme dávali technologii i do menších místností, určitě by se to tam s trochou kompromisu vešlo. 2) Firmu, která mi za půl mega udělá backupový okruh jen na světla bych poslal někam... rozumné minimum jsou ještě EZS, datový rack, lednička, zásuvkové okruhy v pracovně (počítač, mobil) a garažová vrata. Pár blackoutů a garantuji, že pán bude volat do firmy, ať mu zapojí alespoň jednu zásuvku
Problem je, ak sa s takym niecim neratalo pri realizacii elektroinstalacie. Ak pre rack, chladnicku, ezs, atd nema samostatne okruhy, ale su spolu s niecim, tak to tazko oddelia pri realizacii FVE. Svetelne okruhy sa dali asi lahko, kedze svetla su vzdy samostatne okruhy istene samostatne. Pri projekte / realizacii elektroinstalacie som ratal s pravdepodobnou realizaciou FVE o par rokov a teda mam pripravu pre backup pre to najpodstatnejsie (EZS, smarthome, rack, chladnicka / mrazak, svetla, UPS zasuvka v kazdej izbe (aj nezalohovane), brana a TC). S tym ze pre vystup pre striedac je pripravena svorka a taktiez ako vstup pre tieto backup vetvy - zatial prepojene. Ale to z dovodu ze som sa o to zaujimal, vedel som co chcem a riesil som smarthome, cize sa aj tak ratalo s vacsim rozvadzacom a vela kablami. Bezne ale clovek moc tu realizaciu elektroinstalacie pre dom neriesi, chce to co najlacnejsie a nakoniec to skonci presne tak, ze tie okruhy su pospajane spolu uplne nezmyselne a backup z FVE sa tam riesi tazko.
Dekuji za video, nejlepsi video o instalaci co jsem videl.
Děkuji, to jsem rád
Parádní video, zrovna začínám montovat FVE na svůj dům 9.9kWp a 11.6kWh baterie, elektrikář určitě ocení věcné informace co zazněli ve videu
bezva
Jednoduche strucne ,Dakujem
děkujeme
Zajímavé video s podnikavým člověkem. Chce to ovšem hodně peněz. Dnes v době krize je podnětnější ukázat video s kutilem, který si trochu pomůže sám s menšími náklady.
Myslite nejakyho patlala, co si fve nainstaluje sam? Buh chran. Pak teprve pribude pozaru od neodbornych instalaci...
běžte na kanál Ampérak
@@ondrejv111 Odvazne doporuceni.
@@toztak3131 Souhlasim, toz tak
kutil nedosahne na zelenou dotacím, vyplati se to bez toho? podle mě nikoliv
13:00 - Vyborny popis uprav elmeroveho rozvadece, nutnych pro PPP. Parada!
bezva, to jsme rádi
Palec nahoru majiteli za slusnost k sousedum, ze jim nedal tepelne cerpadlo "pod okna"👍👏
Tep. čerp. nejde v ČR živit z FVE, udelá to jen naivka
To bude na vesnici v létě radost, pod každým oknem větrák, v noci je vše slyšet. To je jak klimatizace s venkovní jednotkou na fasádě.
škoda, že neřeší ochranu před bleskem, podle toho co jsem pozoroval, by to revizi na hromosvod nedostalo, díky za inspiraci
díky za názor
Super
Další výborné video. Držím 👍
Video jako obvykle pěkné, ale...
Překvapuje mne neznalost technika montážní firmy a také to, že ho pan Staněk neopravuje a přikyvuje. Přitom tyto věci určitě zná.
1) Druhý EAN
Podle technika nelze bez druhého EANu prodávat elektřinu na spotových trzích. To je nesmysl, prodávat možné je, ale POUZE stejnému subjektu, od kterého spotřebitel elektřinu odebírá.
2) Prodej přebytků se nevyplatí (nedává to smysl, spotřebovat doma...)
V současné době to není pravda. Přes léto byly spotové ceny hodně přepálené a prodej byl ziskový. Naopak by bylo nerentabilní nepoužívat na ohřev TV relativně levný plyn, řádově 1/3 ceny elektřiny. Pokud můžu elektřinu prodat za 10 Kč/kWh, je hloupost neohřívat vodu plynem za 3 Kč/kWh.
@@zdenekz530 V pravidelném servisu problém není, ten je absolutně minimální. Problém vidím ve větším cyklickém zatížení akumulátorů a tím zkracování jejich životnosti a to není zrovna levná sranda. Ale třeba si na sebe vydělají, nepočítal jsem to ekonomicky.
@@zdenekz530Pravidelný servis a poplatky platím stejně, protože plynem topím.
Dobrý den, chtěl jsem napsat to samé. Mikrozdroj s jedním EANem může prodávat na spotu, pokud je jeho dodavatelem energie obchodník, který to umožní. Nechci dělat reklamu, ale běžně například BezDodavatele. Obecně si myslím, že mnoho nových majitelů FVE sice udělalo technickou změnu, ale zatím neudělali změnu v myšlení, takže i když mají vhodnou instalaci, mírně předimenzovanou, tak buď škrtí výkon nebo dodávají do sítě a přitom mají fix.
PĚKNÉ VIDEO Jako vždy ,vše duležité bylo vysvětleno akorád by mně zajimála cena za takovou elekrárnu se vším jak má být.
Asi vám nedám odpověď na tuhle konkrétní elektrárnu. Ale pro řádovou představu, většina těch větších montážních firem má někde na stránkách rámcové balíčky podle velikosti elektrárny. Co jsem tak koukal, tak to u všech je velmi podobná cena a čekal bych, že i menší dodavatelé budou zhruba na podobných. Pravděpodobně jde dohodnout nějaká úprava toho balíčku, střelit to velikostně „někde mezi“ a tak podobně.
Ty balíčky by měly být „all-inclusive“ pro bezproblémovou situaci ‒ pokud např. není potřeba předělat celou tu elektroměrovou skříň, rozsekat celý dům kvůli vedení kabelů. Pokud máte místo, kudy stáhnout kabely ze střechy a místo kam dát střídač a to místo je blízko hlavního rozvaděče, tak by tam žádné příplatky za komplikace neměly být.
Pozor, většina těch cen je velkými čísly ukazována po odečtení dotace ‒ je třeba to rozkliknout a podívat se i na ty detaily, protože to obvykle bývá tak, že zákazník zaplatí tu plnou cenu a po nějaké době mu na účet dojde ta dotace ‒ ale vzhledem k zaneprázdněnosti toho úřadu to může trvat třeba půl roku.
To je šumák, i s tou dotací je reálná návratnost 10-12 let. Vyhoří střídač nebo přijde krupobití, co pomlátí panely a jste s návratností v pr*.
Bude to okolo 500 tis. Kč bez dotace
@@michalduhonsky8645 S dotací 300 tisíc Kč. Má spotřebu, jak říkal, 3-4 MWh/rok, pokud bude platit řekněme ten Síkelův strop, který i s distribučními poplatky a DPH bude 9 Kč/MWh, přičemž ušetří řekněme 60 % spotřeby ročně... 300 000 / (3,5 * 0,6 * 9000) = 15,87 let prostá návratnost. Uvažováno bez prodeje přebytků. Kolik může zinkasovat za přebytky, je ve hvězdách. Vyrobí 7200 kWh za rok, spotřebuje 2100 kWh, 5100 kWh vytlačí do sítě. Má to předimenzované, ale to nejspíše kvůli tomu elektroautu. Ano, určitě špekuluje nad tím, že bude "rejžovat" na prodeji přebytků, ale jak dlouho může trvat taková specifická situace na trhu - víc než pár příštích let ne. Přes letní poledne bude silová elektřina "skoro zadarmo", přes zimu za "majlant". Aby se dostal s návratností na 10 let, tak by musel přebytky prodávat za v průměru víc než 2.20 Kč/kWh.
@@minduton takže jsou dva aspekty - první - nezávislost - to se mu s 10Kwp nepovede - musel by mít ca 30Kwp a wall box od Tesly 80Kwh, a druhý aspekt - rentabilita - v nedohlednu - investice ve statisících se musí vrátit do roka a do dne, deset let se vrací investice v miliardách. Jediný kdo na tom vydělá je obchodník s panely a montážní firma - včera nakoupil za sto - zítra má jednou tolik doma a to je všechno
Wau pecka, klobouk dolu. Dekuji
Pecka video moc moc pěkné děkujeme
děkujeme
V pondělí mi po půl roce čekání přijdou montovat FVE se stejnými parametry. Tak to snad proběhne v pohodě tak jako ve vašem videu.
bezva, gratuluji - bude to v říjnu i něco vyrábět, mají být relativně slunečné dny
super video, chápou že po dizajnové stránce by to bylo hnusné ale přijde mi že nejsou dodrženy odstupy pro chlazení střídače. ale je to Solax a není plně vytíážen, takže to v reálu bude OK
díky
Pane Staněk, zkouknul jsem většinu těchto fakt dobrých reportáží, bohužel v FVE nevidím racionální smysl, pokud ji chci mít a mám rovnou střechu jako Váš dům, tak je to ještě ok, ale návratnost několika let a navíc ty hnusné panely - jsou i tašky, ale to se oplatí lidem co s tím obchoduji a mají to jako reklamu. Rentabilita je přímo úměrná vstupním nákladům - a teď dodavatelé neví co za to a navíc ty dotace jsou podvodem a zdrojem korupce, jako všechny dotace. Nejefektivnější je vodní elektrárna, ale tu tady nikdo neprodá a když, tak za ni požaduji tolik, co by se nevrátilo ještě mým dětem
Pane Kohus, dovolim si Vam doporucit, z pohledu cloveka co s OZE zabyva jiz vice jak 15 let, dalsi studium problematiky ci diskuzi s nekym kdo tomu skutecne rozumi a praktickou zkusenost, tedy Vase dotazy zodpovi. Solarni tasky jsou i s nejnovejsi technologii v podstate nesmysl (a na dlouhou diskuzi). Samotve FV panely se dnes vyrabi i napriklad zcela cerne, tak aby se strechou maximalne splynuly, ale ano mate pravdu, ze kazdemu se to nelibi a ne kazda instalace je pohledna - misty jsou k videni opravdu hrozne priklady. Dale... V dnesni dobe se FVE vyplati defacto kazdemu a bohuzel nejvice tem co s porizeni FVE budu mit nejvetsi problem - tem co ziji v bytech. A mate pravdu, mala/mikro vodni elektrarna je zcela jiny "sport" a tam doporucim uvazovat tak, ze nutne nepotrebuji nutne elektrarnu o vykonu desitek ci stovek kilowattu a milionech a milionech investovanych prostredku, voda funguje "porad" a navic do toho vstupuji dalsi aspekty. Hezky den.
Trefné ale chránime zem gulu 😂😂😂😂😂😂😂😂😂🥂chorý systém
Video super akorát dodám zkušenost z moji instalace je že bych jsi určitě zkontroloval na plechové střeše volně ležící kabely z panelu které nejsou připevněny a valí se po střeše a vlivem větru se odírá izolace o střechu . A v tom nejhorším případě muže dojít k požáru .
Hezke video, nicmene poznamka, ze 9kWh baterii spotreba domacnosti vybije za 20minut je hodne velikym zjednodusenim, az zavadejicim. Backup vystupy beznych hybridnich stridacu umi maximalne 3,3kWh, takze tomu odpovida vydrz baterie. Ale aspektu k tehle diskuzi je rada.
Proč bez přetoků není možné přebytky ládovat do vody či auta? Jedu v ostrovním systému a jde to.
protože použitý wattrouter to neumí. ostrovní FVE je uplně něco jiného, když to je taky FVE
ví víte, že to jde, já vím, že to jde....jen tato instalace to prostě neumí
Moc pěkné video, ale mám otazku, výkon 7.2KWp nabíječka na auto 22KWp.. znamená to tedy, ze nabíjíme z akumulátoru akumulátor auta ? nebo nabíjíme cca 7.2KWp ( reálně asi méně) a zbytek od distributora?
To funguje tak ze je prepinac na nabijeni ze site nebo ze fve z baterii v dome to je mozne ale neni to vhodne ztraty atd... interni nabijecka ma nejaky nastaveni jakym napetim napajet a wallbox se da seridit aby to nabijelo treba jen 3,6 kw z fve. Nebo vice a muze i pricucavat ze site treba 6 kw ze fve a 1 kw ze site.
jen upřesnění: wallbox sice umí 22 kwp, ale takzvaná palubní nabíječka v autě má v drtivé většině kapacitu jenom 11 kwp a víc si vzít nedokáže. plnou kapacitu 22 kwp umí využít zatím jenom několik typů elektromobilů
vyrábí se jeden typ wallboxu a ten se montuje z duvodu aby firma měla jen jednu skladovou položku. rozdíl je jen v kabelech.
@@alien105cz ... jakým proudem má nabíjet
@@stanastaud4526 Zalezi na stridaci ten se deti na 1/3 na fazi ale treba solax umi 150 procent na fazi.
Čas 18:00 - společné vedení solarních kabelů spolu se zemnícím asi není v pořádku, že?
proč by nemělo?
@@ElectroDad Třeba proto? Solární generátory jsou svou funkcí srovnatelné s anténami. Z tohoto důvodu je nutno odborně provést uzemnění kovových konstrukcí solárních generátorů. Pro zabránění přeskoků na jiné konstrukce nebo součásti budov a pro snížení elektromagnetického pole by měly být uzemňovací přívody (vedení vyrovnání potenciálů) přednostně vedeny vně budovy co nejpříměji k zemniči. Následná rozhodnutí by měla vycházet z přehledu, kde budou umístěny přepěťové ochrany a instalováno vyrovnání potenciálů.
@@ElectroDad Video o problémech s zemněním FVE ZOOM DEHN s.r.o. th-cam.com/video/jP8eX6qoc9c/w-d-xo.html
+ Uzemnění FVE - neřešitelný problém hoši! th-cam.com/video/c9Scx6j3xd4/w-d-xo.html
doporučuji číst i dole komentáře.
V 6:54 mluvíte sice o kontrole stavu budovy pro ochranu před úderem blesku, co to ale obnáší? Tato problematika je dost zajímavá a zhlediska instalace málo probádáná. Spíše to málo kdo řeší.
To uzemnění panelů je celé špatně. Střecha kovová spojená s konstrukcí panelů a oni to natáhnou do baráku v lepší případě na HOP/MET v horším na PEN.
@@ElectroDad Protože v případě úderu blesku poteče část bleskového proudu do domu a tam zničí vše.
Video pěkné, ale ty úchyty na falc plechové střechy bych nechtěl. Dělá to každý a je to fuš. 1) Barva je pryč 2) Falc zdeformovaný 3) Nosnost té krytiny nemůže stačit. Přijde silný vítr a půjde to pryč.
děkuji za názor
Daju sa tam este kotviace lanka, po stranach a je to v poho, a netreba ani tie plechy
Děkuji za zajímavé video.
Nebude baterkam v garáži zima?
Naopak - zahřejí se vlastní činností, takže v lehce chladnější garáži (nikoliv v nějaké morně) bude akumulátorům (nikoliv barterkám) naopak dobře.
Kvalitni akumulatory maji vlastni ohrev a nebo alespon "pojistku", aby nesly nabijet za mrazu a nedoslo k jejich poskozeni. Obecne receno, akumulatory LiFePO4 ci LiNMC jsou nejradeji v teplote 15-20st. Clanky typu LiTiO2 umi fungovat i za mrazu, ale prakticky se nepouzivaji, ac jsou vydrzi nejvice cyklu, jsou nejbezpecnejsi, nejodolnejsi a nejschopnejsi co se vykonu nabijeni/vybijeni tyce. Jsou totiz nejdrazsi, kdy FVE nema sanci jejich potencial rozumne vyuzit.
@@thelwq Samotné akumulátory žádný vlastní ohřev nemají, ale mohou být nainstalovány v zařízení, které jej mít může (většinou však nemá).
@@Thales_WH neznam tenhle typ - nicmene treba akumulatory Ecoflow ohrev maji a nejsou samy.
@@thelwq Máte chybu v terminologii. Akumulátory jsou jen některé součástky uvnitř. To, co je prodáváno pod značkou Ecoflow jsou hotové výrobky, kde akumulátory tvoří jen jednu malou část a pokud je mi známo tak samostatné vyhřívání akumulátorů neobsahují. Samostatný akupack byl vidět i na videu. Autu také neříkáte akumulátor přestože každé auto (vyjma některých historických) akumulátor obsahuje. Nicméně jak jsem psal akumulátory se dokáží zahřívat samy svou činností, kdy teplo je odpadní produkt. Někdy je ho třeba naopak odvádět (typicky v elektromobilech, kde by došlo snadno k jejich přehřátí).
Úplně nerozumím tomu, proč u FVE bez přetoků do sítě není možná akumulace do vody ani wallbox?
Jde to, jen je to narocnejsi na HW a nastaveni. I FVE ktere nemaji povolene pretoky mohou beztrestne posilat az (tusim) 114W do DS. Rika se tomu "technicky pretok". Takze s pomoci technickeho pretoku se regulace ukladani prebytku udelat da. Dale pak existuji alternativy, ktere prebytky nerozpoznavaji dle pretoku do DS ale dle stavu baterie.
Bývá to složitější, než vzít wattrouter a posílat přebytky do bojleru. Ale taky to jde.
Video pěkné, jako vždy. Jen mám něco k té ekonomice. Investor říká, spotřeba plynu 10 MWh, spotřeba elektřiny 3-4 MWh. U plynu by jsme mohli odhadnout cca 3 MWh pro TUV. FVE o instalovaném výkonu 7,4 kWp a baterie 10 kWh. FVE vyrobí odhadem něco kolem 7 MWh. Ze spotřeby 4 MWh odhadnu, že 2,5 MWh bude jaro podzim. U TUV by se dalo uvažovat o využití cca 1,5 MWh do 200L zásobníku.
Tedy využití 4 MWh z FVE, cca 3 MWh bude přetok. Technik instalace hovoří, že prodej je nesmysl. Co tedy bude s tím přetokem dělat? Od příštího roku po úpravě EZ bude možnost druhého EANu, tam prodej např. u Entri něco přinese.
A ještě k baterii. U spotřeby 4 MWh ročně je to průměr cca 11 kWh denně. Kolik z toho bude v noci? 2 - 3 kWh? Na 10 kWh baterii? To není dobrá ekonomika.
Investor mluví o změně ceny VB, ano došlo k navýšení silovky (od ledna stropována na 6K) a změna paušálu, ale i tak by to bylo ekonomičtější než 10 kWh baterie na NZU.
Ale jak říkám video super.
A ještě připomínka k TČ. Nedělají se jen hlučná, ale jsou i výrobky českých firem u kterých KHS kvitují jejich bezhlučnost. To ale jen tak naokraj.
Odpovím si sám, to mám z toho, že se odtrhnu v půlce videa a začnu psát hejty ... přetoky do EV. Super. Jsem již ticho. A HVI hromosvod, to nejlepší co může být.
Elektřina pro soláry od ČEZu je naprosto nepřijatelná:
1) Smlouva na tři roky
2) Stálá platba 423,50 Kč/měsíc, tj. úžasných 5.082,- Kč/rok
3) Elektřina se odevzdává zdarma
4) Můžu si vybrat jenom to, co spotřebuji, za neodebranou nedostanu ani poděkováno
5) Odberaná elektřina není zdarma, platí se distribuční poplatky
@@martinmodr3160 U velkých odběrů v zimě a velkých přetoků se VB vyplatí vždy i s vyším paušálem. Ten je o cca 3800,- vyšší než paušál u normálního tarifu. Tedy to není ani celá 1MWh přetoku co vám FVE zaplatí tarif.
Příklad.
1. Spotřeba domu 11 MWh, topení TČ, letní spotřeba 3 MWh
2. FVE 10 kWp, bez baterie s VB
3. Vyrobeno 10 MWh, do sítě cca 7-8 MWh, řekněme 7.
4. Potřeba dokupu 8 MWh. 7 MWh se umaže z přetoku. Tedy nakupuju 1 MWh za cenu cca 7200,- (silovka s distribucí) a 7 MWh distribuce a poplatky za cca 1,30.
5. Spotřeba 11 MWh mě vyjde na cca 15.000,- Kč. Netahejme se tady o koruny.
VB se nevyplatí každému. Je třeba to vždy řádně propočítat. Sám mám VB již 4 rokem. Letos 8 MWh vyrobeno, 8 MWh spotřeba, z toho 4 MWh napřímo, 4 MWh přetok. Výhodnější než 150K za baterku. Měl jsem jí 3 roky a vím co jsem si z ní vzal. Neřeším výpadky DS. Neřeším ani asymetrii. Vše funguje, jak jsem si představoval. Ano příští rok TČ místo plynu. To se samozřejmě projeví na spotřebě a přetoků bude málo. Holt se někde uspoří, na TUV se postaví ostrov. Možnosti stále jsou. Jen to nechce vše hned zatracovat.
Ať vám to svítí.
@@martinmodr3160 i tak je to pořád dobrá volba aspoň pro mě
@@martinmodr3160Jak si chcete uskladnit energii na zimu?
Spotreba 10MW plynu za rok v novem dome je docela dost.
No to bych hned první věc vyhodil ten kotel
Aky drot zel.žlt použivate na pospojeni panelu 16mm aneb 25 mm
zdarec, chcelby som sa opýtať či podľa vás je vyhodne kupit ku kazdému panelu optimizér, aj ked je fotovolaika na pozemku kde nebývajú tiene. Jedine napr z mrakov, liste, prach a podobne. Dik
Ne. V takovémhle případě zbytečné náklady a potenciální zdroj poruchy.
Pěkné video, ale nikdy mě nepřestane fascinovat, že si někdo do domu za x mega dá fotovoltaiku minimálně za půl mega a následně kabely natahá v hnusných lištách a použije nástěnné rozvaděče. Chápu, pro instalační firmu je to rychlé, pro vlastníka je to však hnus... Se zedníkem by se to za jeden den udělalo tisickrát hezči...
za jeden den právě ne
V technické místnosti a garáži lišty nevadí. To se dá přežít 😃
Stejně se v tom bude zase brzy vrtat. Takže lišty se budou hodit.
Mohl by jste někdy udělat video jak probíhá zapojení backup-u a co je potřebné dodržet, aby jsme ho mohli mít?
Jak ve videu zaznělo - nezálohovat celý dům! Světla, plyn. kotel, lednice, wifi OK. Dobré je, aby na okruhu lednice nebyl další spotřebič. Oddělené nulové vodiče pro backup.
@@stanastaud4526 Proč ne celý dům?
@ Protože ten měnič často nedá potřebný výkon ve špičce a když už ano, tak nezvládá rozběhy některých zařízení.
Jedna otázka: U starších domů se běžně montoval hlavní rozvaděč přímo do zdi domu z venku, aby byl přístupný. Pokud by se na takový starý dům s rozvaděčem ve zdi, a ne na hranici pozemku, chtěla montovat FVE, je to problém?
Neřešitelný problém to není,nějaká úprava bude nutná...
Ve zdi domu je spíš elektroměrový rozvaděč. Domovní rozvaděč by měl být za ním v domě. Upravoval jsem teď dům, kde byl pouze elektroměrový rozvaděč a celé vnitřní rozvody byly jištěné pouze hlavním jističem 1x15 A před elektroměrem.
Pokud jste u PRE je to problem a musi se to predelat na hranici pozemku.
@@petrduska8420 Bohužel PRE je výherce v soutěži házení klacků pod nohy ve všem, co si člověk dokáže představit. Škoda že není možné změnit reálného distributora tak snadno jako obchodníka.
Při jakékoliv změně ve smlouvě o připojení (vyjma změny odběratele), musí být odběrné místo uvedeno do souladu s aktuálními požadavky distributora.
Jinou možností je, si prostě udělat ostrovní FVE, kdy se bude elektřina primárně cpát do ohřevu TUV plus si budete nabíjet z toho ostrova nějakou 3-4 kWh baterku, z které budete napájet nějakou setrvalou nebo aspoň pravidelnou drobnou spotřebu - takové je v každé domácnosti zhruba pětina až čtvrtina. U ostrovní FVE se nemusíte s nikým dohadovat o ničem.
Mohlo to pokračovať ako sa to celé dalo do prevádzky a tak.
ano, to je dobrý námět
Ten technik ale dokázal navykládat nesmyslů! 🙄 Chraň bůh, aby tohle video bylo první vstupní video pro nějakého FVE nováčka.
to má být relevantní, fundovaný komentář?
Nebojte se a buďte konkrétní!
kedy ludia pochopia, ze cim viac prebytkov odovzdaju do elektrickej siete, tak tym to bude ekologickejsie?
Není bezpečnější hlavně na plechové střeše umístit každý kabel samostatně do chráničky ? th-cam.com/video/WR4GcIESSDs/w-d-xo.html
Nó, detail zaplechovani panelů, to je důležité, to.
Mi budou muset dodělat...
Ok
Jakýpak bojler byl prosím použit?
Použitý typ neznám.
Sam jsem vybral závěsný kombinovaný bojler z Dražice. Topná trubka z plynového kotle s plochou 1 m2.
Běžně dodávají 1F 2,2 kW. To je ale velká zátěž jedné fáze a pokud je dost výkonu na střeše, tak naopak malý celkový výkon.
Proto jsem zvolil 3F verzi 4 kW. Zapojení do hvězdy bez zapojeného středu. Ke středu jsem připojil nulu a můžu jet výkonem 0,00 / 1,33 / 2,66 / 4,00 kW. A při tom nízké zatížení každé fáze. Vše řízeno na měničích Victron podle stavu nabití akumulátoru. Spínané programovatelné fáze.
jo, jo?
2 poznamky:
1) Existuju wallboxy, ktore dokazu fungovat aj bez pretokov (napr. go-e charger) tak, ze si bud sami naprogramujete jeho riadenie, alebo vyuzijete software, ktory pozna striedac aj wallbox (napr. iobroker)
2) Dovod pre silnejsi striedac je este jeden. V pripade nerovnomerneho zatazenia faz je striedac schopny vykryvat tieto rozdiely pri plnom vykone FVE. Priklad 10kWp FVE s 10kW striedacom znamena typicky 3.7kW na fazu, ked ale vyuzitjete p1 = 3kW, p2 = 1kw a p3 = 0kW, tak pokial mate plnu bateriu, tak vam striedac obmedzi vykon na 3 + 0.7 + 1 + 0.7 + 0 + 0.7 = 6.1kW aj v pripade, ze sa prave vyraba 10kW. Keby ste mali 15kW striedac, tak mate 5kW na fazu a stale tych 10kW vykonu dostanete.
použitý solax G4 umí 5kW na fázi při 10kW střídače
@@amperak je to špecialita solax, alebo to robia aj iné?
@@pristak zatim to umi solax G4 a deye. Deye nebrat u maliny
Kolik stoji montaz 1m2 ve 3 patre
Dobrý den, proč jste se ve videu nezmínil to že přetoky energie jdou obchodovat za soptové ceny na burze, tak jak je to u vaši instalace.
Také o tom uvažujeme ale není mi to tedy stále moc jasné.
Přeci když nebude mít dům v danou dobu spotřebu elektrické energie, tak se FVE vypne a to nechceme když je ta možnost to prodává.😅
Děkuji za odpověď.
Fve se nevypne,buď ukladate do baterie,TUV,nebo pretoky do sítě...
@@romantichy583 Většinou ano, ale někdy to také nejde.
@@romantichy583 no to hlavně záleží, co umí střídač. Já jedu bez přetoků a když je baterie plná, vyrábí se přesně tolik, kolik je spotřeba domu.