Super video poučné dobře vysvětleno solary patří na střechy dávám palec nahoru jestli to půjde tak dál tak snad spalovací motory budou jednou hystorie kdo se sveze Elektroautem už nemyslí na nic jiného pohoda klídek tabáček jen bude vonět ve městě z aut 😃 prostě pohodlná jízda kde vás nebolí noha od mačkání spojky
Dobrý den dnes dodává tesla Gen3 wallbox u kterého uvádí, že využívá vestavěný proudový chránič (FI) typu A + 6 mA stejn. Nahrazuje toto už proudový chránič typu B? Druhý dotaz je zada wifi pripojení funge i pro komunikaci s fve, tak aby nepřetěžoval síť nebo musím přivést i utp kabel? děkuji
Díky za informace! Před týdnem jsem si přivezl Nissan Leaf 40 kWh 2018 a zatím nabíjím přes 30m prodlužovačku a chystám se dělat přípravu pro nabíjecí sloupek u parkovacího místa, takže video vyšlo právě včas.
Dle ČSN 33 2000-7-722 ed. 2 "Zařízení jednoúčelová a ve zvláštních objektech - Napájení elektrických vozidel" je nutné vybavit nabijeci stanici proudovým chráničem minimálně tipu A. Chranic typu B je zbytečně předražený, ještě k tomu značky Noark , který si troufnu srovnat s chráničem typu AC např od OEZ , EATON atd... Závěrem když pro nabíječku zvolíte chranic typu A ušetříte a dle platných ČSN jste taky v klidu.
Romane, když už jsme u těch odkazů, koukni sem: r-evc.com/index.php?route=product/category&path=192 Transparentně uvádím, že jde o web firmy pana Richtra. Na nákup lze uplatnit slevový kód, viz text pod videem.
Měl bych otázku ohledně datového spojení. Může být do wallboxů a dalších zařízení zaveden datový kabel z domovní datové sítě/routeru nebo se jedná o vlastní datovou síť tedy přímé spojení oddělené od domácí sítě?
No jestli to dobře chápu, tak když mám dostatečně dimenzovanou elektroinstalaci a nechci nějaké automatické řízení nebo na dálku, tak mi stačí ten kabel s tou krabičkou, ne? Když už má v sobě ten chránič typu B.
Dobrý den, zajímalo by mě jak to bude z nabíjením v garážích, kde máme společný rozvod s hlavním jističem a jednotlivé garáže odpočtové elektroměry. Zatím tam mám jen jednu fázi, ale bylo mi řečeno, že není problém zapojit i 3 fáze. Některé garáže to ostatně prý už mají kuli svářečkám. Po mém dotazu ohledně nabíjení elektoauta, jsem se mimo úsměvu a nevěřícného kroucení hlavou nic nedozvěděl. Inu jsme v České republice :-)
@@ElectroDad skutecne drtiva vetsina wallboxu je vyrobena ve stupni kryti IP54, odolavaji tedy vsem povetrnostim vlivum. Pro instalaci do venkovniho prostoru tedy staci zkontrolovat stupen kryti IP, jestli u daneho vyrobku dosahuje hodnoty alespon IP44.
Z toho tedy vychazi nejlepe mít 3f zasuvku a koupit kabel a ne wallbox ? Protoze kabel ma ty hlavni vyhody a wallboxy radově 2x drazsi nežli kabely tyto ochrany nemaji a premistovat se také nedaji
začal bych přenosným kabelem, a revizí instalace. Wallbox jsem pořídil až se druhým elektromobilem, kdy bylo třeba řídit, aby souběh velkých spotřebičů nevyhodil hlavní jistič
pozor na 240V zasuvky, bezne su do 16A ale su aj premyselne na 32A na 240V jednofaza. neviete ake vidlice davaju k autam ? ci 4 alebo 5 kolik ? vela domov ma stale este 4 koliky
Dobrý den, ve videu říkáte, že v případě rozvodu v hliníku to není problém, pouze stačí utahovat šroubky(!) Smím se prosím zeptat, jestli jste to myslel vážně? Tak pro příklad: rozvod kompletně Hliník a soustava TN-C? Děkuji za info. Jistě mi napíšete pravdivou odpověď vím to, ale měl byste vědět, že děláte veřejné video a ne všichni jsou elektrikáři! Děkuji za pochopení
Soustava TN-C není na překážku, jen bych k 3-fázové zásuvce či wallboxu dovedl úplně nový kabel, a provedl v rozvaděči (klidně v tom podružném v garáži) rozdělení na TN-S. U hliníku je potřeba pohlídat si průměr vodičů, a samozřejmě jejich uchycení. Další věcí je, že pokud se s nimi více manipulovalo, mohou být u konců polámané, takže by se při větších proudech mohly nadměrně zahřívat.
@@NolwendilCZ zdravím, děkuji, ale šlo mi spíše o to, aby Vaše odpověď byla obsažena ve videu. (!) nelze se spokojit s (utahovanim sroubku) to je vše. Děkuji
@@janvanicek8074 Tak já doufám, že člověk neznalý si pozve elektrikáře. Minimálně na revizi, při níž se může ukázat, že to bude potřeba předělat. Komplexní návod, který by pokryl všechny situace, by vydal na sérii článků, a i tak bych to svěřil spíš odborníkovi.
Děkuji za přínosná videa. Nedá mi to a raději se zeptám. Vážně uvažují o koupi Tesly 3 s tím, že bych si rád zajistil Wallbox. Problém je zde v tom, že se jedná o projektový dvojdomek s nájezdem bez garáže. Doporučil byste mi po zhotovení domu přizvat odborníka, který si s celou instalací poradí sám od začátku, nebo se pokusil domluvit na nějakých přípravách se stavbyvedoucím? Osobně nevím, co zajistit, abych to případnému odborníkovi s instalací co nejvíce zjednodušil. Díky za odpověď na poměrně obecnou otázku :)
A zase nové info, děkuji.Ve venkovní boudě a stání mám již fungující 5x2.5 kabel s 3x16A a připraveny ještě dva další kopoflexy (minimálně FTP kabel dle videa musím tedy dotáhnout), dle budoucího místa wallboxu + další stringy FVE. Vzhledem k systémů používání auta u Nás doma (přes den je doma, používá se až odpoledne, večer a o víkendu a zároveň nižší roční nájezd) a u budoucího EV to nebude jinak jsem narazil i na wallbox (Home SolarBox s DC ochranou), který má jak dynamické řízení, tak nějak sleduje výkon FVE a dle toho se nabíjí vůz. Sice to třeba nabije jen 10-20kW dle slunce přes den, ale na naše nájezdy to bude bohatě stačit. Nevíte jak to funguje, , zda to má nějaké čidlo na přívodu FVE a současně čidlo na přívodu fáze, aby nezatížil síť? Dům máme sice 3F, ale drtivou většinu spotřebičů mám z důvodu FVE na 1F a krásně to stačí, i v zimě. Navíc přes den nikdo nebude doma, čili fáze přetížená během nabíjení opravdu nebude. A nevadí to EV, že dle výkonu FVE chvilku nabíjí, chvilku ne apod. (je i možnost, že může nabíjet trvale 6A (nedostatek FVE vezme ze sítě). A kdyby se někdy stalo, že bych potřeboval nabít rychle a naplno, tak bych to dal buď přes noc na 3F nabíječku (Kona i Niro, či to co přijde mají) nebo zajel na rychlonabíječku. Děkuji moc a přeji hodně sluníčka :-)
Dobrý den, jak funguje tento typ Wallboxu netuším, ale předpokládám nějáké propojení přes UTP s měničem? Popřípadě měřící trafa. Většina elektromobilů nabíjí od min. 6A takže mít zapojeno na 6A je dle mého lepší, než stále zapínat a vypínat nabíjení. Navíc v některých elektromobilech je takové ukončení nabíjení bráno jako chyba nabíjení a může se stát, že budete muset třeba vypojit a zase zapojit kabel do auta. Hezký den :)
Home SolarBox s DC ochranou - po otvorené manuálu na stránkach holandského výrobcu, odkiaľ to autonabijeni.cz asi kupuje, je vidieť všetky nastavenia a displej zo SmartEVSE. Je to do peknej krabice vložený SmartEVSE so SensorBoxom za trojnásobnú cenu, viď môj odkaz vyššie, môžte si ho doma zmontovať aj sám.
Co se stane ve chvíli, když budu nabíjet vůz přenosným nabíjecím kabelem od pana Richtra, vůz bude po jisté chvíli nabíjet maximálním výkonem 32 Amp 1f, vůz nechám bez mého dohledu na veřejně přístupném místě a vzdálím se, a přijde osoba která odpojí červenou 32 Amp vidlici ze zásuvky při plné zátěži ? 1) hrozí nebezpečí pro osobu která vidlici odpojuje (při plné zátěži)? Zkoušeli jste to ? 2) hrozí poškození přenosného nab. kabelu, nebo nabíjecí části ve vozu?
V obou případech nehrozí nic. Je to střídavý proud (AC), takže při vytažení vidlice pod zátěží se ani neudělá elektrický oblouk. V případě DC proudu a stejného nabíjecího výkonu by to ale byl ohňostroj pěkný a pravděpodobně by uhořely kontakty ve vidlici i v zásuvce.
1. 32A z 1f asi nehrozí bo zásuvky 1f jsou jištěny maximálně 16A jističi 2. Co se asi stane když vypnou proud, nebo vybaví jistič? Hrozí snad poškození kabelu nebo nabíječky ve vozidle? Nemělo by, pokud snad ano je to věc výrobce a jím použité architektury obvodů. Pro osobu která odpojí červenou 32A vidlici ze zásuvky hrozí jediné nebezpečí, a to je , že ji majitel EV nakopne do zadní části těla.
@@ohicdovurp 1) Jedná se 3f 32 Amp zásuvku, která není jištěná 16Amp, je jištěna vyšším jištěním než 16 Amp, a já z této zásuvky využívám pouze 1f, protože můj vůz má 1f palubní nabíječku. Klešťovým ampérmetrem jsem protékající proudy neměřil, ale omezím-li na kabelu výkon, tak se doba nabíjení prodlouží (na dobu dle očekávání). Takže 32 Amp hrozí. 2) Vámi uváděný příklad (výpadek na straně distributora) se, dle mne liší od mnou popsaného případu v tom, že na vstupní straně je stále přítomno napětí. U příkladu vybavení jističe vidím také jistý rozdíl, kde vznikala má obava. Jde o rychlost s jakou vybaví jistič a mechanika galvanického přerušení mechanickým spínacím kontaktem jističe vs. odpojení při vytažení vidlice ze zásuvky (rychlost a mechanika galvanického odpojení kontaktů). Předpokládám, že osoba odpojující červenou 32Amp vidlici bude při odpojování s vidlicí manipulovat velmi nešťastně. Z toho co uvádíte Vy a další lidé se zdá, že riziko při tomto napětí a proudech zřejmě opravdu nehrozí. Pěkný den.
Děkuji za přínosné video!!! Máme byt v Praze 4 v Hurbanově ulici v paneláku v 7.patře. Magistrát Hlavního města Prahy a společenství vlastníků jednotek má k Vašemu postupu výhrady!!! Můžete mi prosím zaslat nějaký návod k tomu, jak bych mohl dobíjet svůj teoretický elektro-automobil ze své zásuvky??? Na ulici je to z domu cca 12m... místo na ulici je v takovém případě asi potřeba pro dobíjení mého elektromobilu rezervovat - jak to provést??? Jakým způsobem bude potřeba upravit rozvody v paneláku pro dobíjení mého vozu tak, aby to bylo legislativně a technicky možné??? S velkými díky čekám na odpověď Jiří MOC (majitel LandRover Discovery II, LandRover Discovery IV, Volvo XC90 = všechno jede na tekutý dinosaury)
Dvacetiminutová nálož informací :) a zase jsem pochytil něco nového. Chránič typu B na přívod k 230V zásuvce pro 10A nabíjecí kabel byla pro mě novinka - celkem by mě zajímalo zda vůbec prodejce tuší jestli dodávaný kabel chránič má nebo ne a pokud ne zda informuje zákazníka minimálně o vhodnosti chránič doplnit. Ještě že tě máme Honzo :)
Řekl bych, že většina prodejců elektromobilů netuší. Zároveň bych byl shovívavý, je toho hodně co potřebují o elektromobilech znát. Osobně jsem před pár měsíci taky netušil že je potřeba / existuje proudový chránič typu B.
Měl bych otázku ohledně datového spojení. Může být do wallboxů a dalších zařízení zaveden datový kabel z domovní datové sítě/routeru nebo se jedná o vlastní datovou síť tedy přímé spojení oddělené od domácí sítě?
5:00 Nerozumím větě, aby se nedostal zpětný proud do domu nebo i do baterie auta. Já znám pouze přepěťovou špičku, která vznikala zapnutím velkých spotřebičů např. výtahem a špička bývala i 600V ( viděl jsem na to měřák) . Dalo by se to přirovnat, když hodíte kámen do vody. Zapojením do el. zásuvky ukazoval velikost přepěťové špičky a počet špiček ) Zajímavé bylo, že dokázala dost často postupně a ne najednou zničit elektroniku, takže před cca 30 lety to byla kolikrát záhada, proč ta elektronika odešla a naše československá předimenzovaná byla na to imunní, ale nejsem elektrikář, jen životní zkušenosti. Zpětný proud je něco nového co neznám? a nebo se špatně vyjádřil.
Dobrý den, baterie v elektromobilu funguje na bázi DC a aby se nestalo že tento proud z baterie se dostane z elektromobilu do instalace domu je třeba mít proud. Chránič Typu B. Bohužel tohle jsou normy a předpisy jak ČSN, tak IEC.
Prosim, jak by se melo postupovat v siti TN-C-S? Mam 3x16A v siti TN-C-S, hlavni jistic je 32A. PEN se rozdeluje na N a PE az v hlavni rozvodne skrini. Staci upravit CEE zasuvku na 5 vodicu, tzn. dotahnout N kvuli chranici, a tento N se v nejblizsi rozvodne skrini (v garazi) spoji s PE? Skoda, ze u spousty wallboxu vubec neni uvedeno pouziti v sitich. Nejspis se tedy predpoklada, ze to je jen TN-S? Ale oni jsou i pro TT a TI a nasel jsem i pro TN-C-S - jeden :)
Dobrý den, děkuji za video :-) Jen bych prosil o doporučení umístění wallboxu, popř. zásuvek v garáži, s ohledem na co nejuniverzálnější a nejjednodušší připojování pro různé elektromobily. Děkuji
Dobrý den, to je těžké říct, když nevím přesně, jak máte garáž situovanou. Ještě k tomu má každý elektromobil nabíjení AC na jiné straně nebo dokonce v jiné části auta (Kona přední část TM3 zadní část).
@@tomasrichtr8726 Děkuji, a v tom je právě ten problém, že auta mohou být v čase různá, ale nelze pokaždé přesunovat zásuvky. Nelze tedy navrhnout nějaké univerzální místo relativně k vozu pro wallbox i 400V zásuvku? Děkuji
@@martinberan2948 Dejte si wallbox tak, aby byl cca uprostřed stěny garáže, na straně řidiče. S běžným 5m kabelem do pak krásně dosáhne do nabíjecích portů všech normálních aut, ať mají port vpředu nebo vzadu. Se 7m kabelem to pak dosáhne i do raritních vozítek, nebo pokud někdo zaparkuje čumákem naopak.
Dobrý den, díky moc za video, příští rok bych rád stavěl garáž, kde právě chci mít elektroauto, je někde možné získat kontakt na pana Richtera? Rád bych využil jeho zkušeností při stavbě elektroinstalace do garáže :)
Dobrý den, Honzo, výborné video. Zrovna to řeším u sebe doma (viz komunikace na Patreonu) a tohle video mi v mnohém pomohlo. Nicméně i tak bych se rád zeptal na pár věcí. Moje situace: Hlavní jistič před elektroměrem budu mít 3f 40A. Jistič před wallboxem (Tesla Wall Connector) bude 3f 32A. V současné době mám VW e-up!, s maximálním AC nabíjením 7kW (Vím, že teď je to možná předimenzované, ale nechce se mi za rok znovu řešit žádost o zvýšení příkonu) 1 - Proudový chránič musí být na stejný proud jako daný jistič, nebo může být i větší? (Nepodařilo se mi najít chránič na 32A) 2 - Z videa se mi zdá, že máte chránič až za jističem. To je jediné správné pořadí, nebo může být i před jističem? 3 - V manuálu k vozu se píše: "Vozidlo má ochranné opatření proti stejnosměrnému svodovému proudu". I tak potřebuji proud. chránič? (Protože podle definice proud. chránič typ B dělá přesně totéž) 4 - Můžu wallbox nastavit na maximální proud, i když vůz nezvládne odebírat vše? 5 - Asi "začátečnický dotaz", ale můžu jednoduše počítat dodané kW z napětí a proudu? Např. 400V a 32A: 12,8 kW na jednu fázi. Úplně mi tyhle počty nesedí s údaci na max. výkony tesla wallboxu: 3,7kW, 5,7kW, 7,4kW, 11kW, 17kW, 22kW
Dobrý den, děkuji za dotaz. 1) Měl by být stejný, nebo o třídu vyšší. 2) Ano, měl by být nejdříve proud. chránič, poté jističe 3) Proud. chránič v elektromobilu chrání hlavně palubní nabíječku a elektromobil. Poté je třeba, aby Vaše spotřebiče chránil právě proud. chránič Typu B. Dále je ochrana v elektromobilu také kvůli distribuční síti. 4) Ano, můžete, protože Wallbox bude nabíjet pouze tolik, kolik je palubní nabíječka elektromobilu. 5) Nebude to nikdy přesné, protože například i při nabíjení elektromobilu můžete sledovat, jak napětí v síti skáče nahoru a dolů. Samozřejmě trochu nepřesně to takhle orientačně spočítáte u jednofázového proudu můžete počítat např. 16A x 230V. U třífázového musíte počítat mocninu ze 3 = 1,7 x proud x napětí. . Nebo můžete použít například chytrý Wallbox s nepřímým měřením spotřeby. Děkuji Richtr R-EVC
@@tomasrichtr8726 Přeci jen ještě jedna otázka k proud. chrániči: Opravdu se cena typu B pohybuje kolem 20 tis. (40A), nebo jen špatně hledám? UPDATE: Pročetl jsem si celou diskuzi a našel link na Vaše stránky. Je tento chránič r-evc.com/index.php?route=product/product&path=192&product_id=115 správný/vhodný/dostatečný pro jistič 3f 32A ?
Opravdu povedené video, užitečné informace. Pro ilustraci u mě na chatě mám chránič, pak jistič 16A charakteristiky B a pak Tesla Wall connector. A občas mi to vyhodí ten jistič a musím jej nahodit, pak už to běží. Myslel jsem, že to je charakteristkou jističe a že to chce C nebo D, ale podle informací z videa by to nemělo být problémem. @Tomáš Richtr poradí? Nabíjím Teslu Model 3, ta by ani neměla umět vzít si více než těch 16 A....a wallbox dle mého odběr řídit neumí (resp. jen nastavuje, kolik se v komunikaci povolí), jsou tam jen stykače a elektronika na komunikaci a monitoring...
Dobrý den, jaký jistič? Značka? Ono se stane, že se po nějáké době nabíjení jistič zahřeje a spadne, pokud nabíjíte delší dobu 11kW. Tesla WB řídit odběr neumí. Abych lépe poradil, musel bych to vidět. :) Hezký den Richtr
Díky za rychlou odpověď, teplem to asi nebude, jistič vypadává při startu nabíjení. Update: Probíral jsem to s p.Richtrem i po telefonu, možná na té větvi je ještě jeden spotřebič, to by pak mohl být důvod .... důkladně to prozkoumám.
Otázka. Mám firmu vlastná trafostanica /vlastný prívod vysokého napätia / kompletne rozvody. Niekoľko veľkých rozvádzačov vo výrobnej hale. Nie je problém natiahnuť kábel na parkovacie miesto. Uvažujem o wallbox-e DC s výkonom 25kW.. Je to o niečo viac výkonu ako bežne AC ale zároveň podstatne menej ako klasicke rýchlonabíjanie. Ako bude reagovať batéria tesly model 3?? Pýtam sa hlavne na degradáciu batérie. Ďakujem
dobrý dotaz, budete nabíjet výkonem cca 0,3 C, což by mělo být pro baterii 75 kWh v Modelu 3 v pohodě - připravuji další videa s DR Kazdou, vědcem zabývajícím se li-ion bateriemi a tam se dozvíte více
15:55 tak to nam ukaz :-)) Na kolik ta sranda prijde aby ta krabice nestala pulku auta a taky jak ta tesla, kdyz ma nastavene typicky 11 kW, jak se zachova kdyz ten wallbox ubere proudu?
elektromobily často nabízejí nastavení snížení nabíjecího proudu, tak aby nevyhodili nižší jistič. Stejně tak si palubní nabíječka vystačí s tím proudem který z wallboxu dostává (min. 5-6A), takže pokud 11 kW nabíječka nedostává 3 x 16 A, ale např. 3 x 8 A tak prostě nabíjí výkonem 5,5 kW
Ja se bavim 1) o dynamickem snizeni wallboxu (na zaklade prioritniho proudu odebiraneho momentalne jinde v domacnosti - sporak, pracka, mycka) ale jen kratkodobe, treba 15 minut 2) o tom, jak si poradi auto nastavene na 11 kW dobijeni v pripade, kdy se wallbox prepne do 5 kW napriklad! Takze tvoje vsechny EV, kdyz nastavis max proud a dostanou mene, tak je to v pohode a nic se nedeje? Urcite jso to vyzkousel!? Ps: ktera auta umi nabijet 22 kW? Je nekde seznam?
Chránič typu B se používal tam kde byli motory, jelikož klasický typu A při sepnutí motora vypnul, tak se používali "Béčka" a jistilo se to jističema typu C popřípadě typu D ;)
@@tomasrichtr8726 měl jsem na mysli chránič typu B s jističem typu C. Ale davat jistič typu B a k němu chránič typu B jsem neviděl, spíše se k jističi typu B daval chránič typu A.
@@Atomka-QQ Motáte více věcí dohromady. Proudový chránič typu B se používá tam, kde může být větší stejnosměrná složka. Pokud by se v tomto případě použil normální chránič, nemusel by díky nasycení proudových traf stejnosměrným proudem vybavit. Typ B se používá hlavně za různými měniči a podobně. S elektromotory to nesouvisí.
Za mne slabota, nic neříkající . Elektrikáři ví (aspoň ti starší) a laici žasnou (a platí). Nebát se dát šestku, nebál bych se dát i desítku, ale kdo to bude platit? V čem je rozdíl jestli v euroštekru bude fáze v levé, nebo v pravé dutince? A to se mi jako potom nebude nabíjet? Buď je tak chytrej ten kabel (to nechápu , proč by měl být) nebo tak blbej ten co to řekl (tam bych pochopil že zrovna ve škole chyběl). Já se omlouvám, ale tohle nedávám. Vy nevíte, a ten co o tom mluví v tom tápe podle naučených osnov a předpisů.
Vlastimil Pešek Díky za komentář. Nicméně kabel musí podle předpisů hlídat správné zapojení zásuvky. Takže je důležité, aby kabel měl L a N, jak potřebuje. Některé kabely to nepoznají a může vzniknout problém. Na zbytek asi není co říct :) Díky T.R
@@tomasrichtr8726 prosím o vysvětlení věty "Nicméně kabel musí podle předpisů hlídat správné zapojení zásuvky" - kdo mu takovou povinnost dává? a jaká je sankce, když to kabel nedodrží? bude zkrácen? nebo zauzlován?
Josef Kučera zdravím, jde o to, že kabel lze v zásuvce snadno otočit v případě, že zemnící kolík není. V takovém případě by na elektromobilu mohla vzniknout škoda. Kabel tuhle záležitost hlídá.
@@tomasrichtr8726 Poprosil bych o vysvětlení této funkce. Napětí ani výkon se nemění zapojením L-N nebo N-L. Ochranný vodič (zem) je připojen pro správnou funkci chrániče a tomu je to jedno, ten prostě na svém poměrovém trafu vyhodnotí únik proudu. Jaká škoda může vzniknout? Nabíječka jako taková je pouze řízený spínaný zdroj, kterému je to jedno do té míry že lze na primární straně připojit i DC napětí odpovídající hodnoty.
@@ohicdovurp Ahoj Vlasto, však ty víš jak to je: tu kontrolu N/L prostě někdo napsal do normy na tyhle EVSE, aniž by to reálně bylo potřeba. To samé je s tím unikajícím DC proudem z baterek přes palubní nabíječku až do distribuční sítě. Vzhledem k tomu, jak jsou palubní nabíječky konstruované (6-ti diodové usměrňovače, H-bridge, PWM řízení), taková závada vlastně ani nemůže nastat. Co je dobré, tak EVSE provádí i kontrolu funkčnosti uzemnění, než sepne svůj AC stykač a dokonce provádí i kontrolu funkčnosti svého interního GFCI. Je to prostě obsluho-vzdorný a pokud máš v baráku problematickou elektroinstalaci, tak EVSE to většinou pozná jako první a upozorní tě alarmem.
@@NolwendilCZ Proudový chránič typu B se používá tam, kde může být větší stejnosměrná složka. Pokud by se v tomto případě použil normální chránič, nemusel by díky nasycení proudových traf stejnosměrným proudem vybavit. Typ B se používá hlavně za různými měniči a podobně.
a to odborne prečo nepovedia že ak tam mam na 400v istalačny obvod inštalovaný prudovy chránič bez nadprudovej ochrany cca 40A že ako za ním musi byť istič pre wallbox 3fazovy B16 aké o B32 podľa tipu walboxu taj to to vhovuje
Já si nedokážu představit vlastnit toto doma, to by musel být jistič u nás minimálně 3x63A, nejlíp tak 3x80A Dosavadni máme 3x50A a někdy mu v zimě s 24kW elektrokotlem, bojlerem, prackou a sporakem zvoní hrana. 24kW a 11kW z nabíječky by bylo 35kW, plus ten sporak co je schopen brát tak 3kW, tak máme 38kW a nejaka rezerva pro neco a jsme na 40kW, což dělá cca 58A z každé fáze. Toto by se stát mohlo, nejlip po obede při lacine elektřine
Přesto že sice jak uvádíte, je možnost tam dat tu jednotku, která hlídá proud a reguluje ho, tak bych se obával, ta 3x25A je málo pro domacnost a elektroauto
vhledem k tomu, že máme domácnost a dva elektromobily, tak s Vámi neprosto nemohu souhlasit. Nikdy se nestalo, že by 3 x 25 A nestačilo a pokud výrazně zdraží základní sazba za hl. jistič, tak klidně půjdu na 3 x 16 A, čtete dobře. Naše elektromobily se fakticky dobíjí cca 1-2 hod denně, pokud bychom dobíjeli 11 kW - chytré wallboxy bez problému uřídí aby nedocházelo k výpadku hlavního jističe 3x25A. Zde praktická ukázka: th-cam.com/video/kzx12kHQuHw/w-d-xo.html
Ono to většinu uživatelů ani moc nezajímá, strčí to do zásuvky a nabíjí. Při koupi el. mobilu vám při prodeji neřeknou ani to základní, oni to totiž ani neví. Tak uživatel si buďto vezme odborníka a ten často také moc neví. Dokud se nic nestane je to OK.
Ak mám doma FVE a menič, ktorý dá na jednej fáze 32 A, existuje na to nabíjací kábel ? Aké max. napatie možem nastaviť v meniči ? Ak namiesto 220 V nastavím 245 V, povolí elektronika v kábli nabíjanie 32 x 245 = 7840 VA ? Majú nab. v eutách korekciu účinníka ? Niekedy platilo, že 22 kW či 11 kW, ani 7.2 / 7.4 kW nabíjačku nemalo integrované každé euto: Audi e-tron - za príplatok interná 22 kW nabíjačka. Ford Focus Elektric - má len 3.7 kW nab. Hyundai IONIQ Elektro - má len 6.6 kW nab. Hyundai Kona Elektric - má len 7.2 kW nab. Jaguar I-PACE - má len 7 kW nab. Kia e-Soul - má len 7.2 kW nab. Mercedes B-Klasse Electric Drive - 11 kW nab. Nissan Leaf 40 kWh (2018) - má len 6.6 kW nab. Opel Ampera-e - má len 7.4 kW nab. Renault ZOE 41 kWh (2017) - má 22 kW nab. Smart forfour electric drive (2017) - má 4.6 kW nab. / voliteĹne 22 kW nab. Tesla Model 3 - Mid RAnge / Standard Range - má len 7.4 kW nab. Tesla Model 3 - Long Range - má 11 kW nab. Aká je situácia teraz ?
Dobrý den, fungovat by kabel měl. Máme nastaveno na 240V +-10% takže přepětí by vyhodnocovat neměl. Ale pozor, jak píšete, musíte říct jaký elektromobil. Protože každý má jinou palubní nabíječku. Jaký elektromobil máte? Kabel v nabídce na 1x32A (Až 7,4kW) máme také. Ale kabel nepřetlačí palubní nabíječku. Děkuji Richtr
Ste si istý, že máte doma FVE, ktorá dá na jednej fáze 32A ? Lebo ak to máte na domácnosť a oficiálne, na jednej fáze môžete mať max. 16A FVE. Ak je to viac, musíte použiť viacfázový striedač. Samozrejme aj pri viacfázovom striedači využijete celú výrobu FVE pri jednofázovom nabíjaní, lebo na Slovensku existuje pri meraní spotreby priemerovanie fáz. 32A sa dosiahne len kombináciou FVE a výšky ističa, napr. 16A beriem z FVE a ďalších 16A zo siete, pričom FVE mám zapojenú na ten istý istič ako wallbox. Zvýšené napätie bude nabíjať auto o to väčším výkonom, tam výrobcovia áut ani wallboxy nerobia žiadne korekcie. Viac k problematike v mojom článku, na ktorý je v komentároch odkaz.
@@miroslavrojko2731 Zdravím Vás pane Rojko, prosím mohl byste ten odkaz na Váš článek přepsat ve stylu "www zoznam sk"? Komentáře, ve kterých jsou odkazy, se zde totiž automaticky filtrují, takže nikdo Váš komentář s odkazem na článek nevidí. Díky! :) PS: Pan Pavol Filek to má jako off-grid, bez připojení k distribuční síti.
ano, nicméně to že Hyundai má možnost navolit 8 / 10 / 12 A na 230 V kabelu a Tesla až 13 A není pravidlo a velká výjimka - drtivá většina výrobců k vozu dává kabel 10 A / 230 V.
Po shlédnutí jsem zkontroloval Tesla Wallbox 3.gen. Píšou u něj, že nepotřebuje proud.chránič typu B. Má v sobě typ A + hlídání DC proudu 6mA. Je ale rok 2023, u vás byl patrně v době natáčení starší typ.
S nabíjacím káblom k autu na 230V som vydržal niekoľko rokov ale nakoniec som chcel nabíjať s dynamickým výkonom (podľa spotreby domácnosti alebo prebytkov fotovoltaiky) a dlho som hľadal wallbox za prijateľnú cenu s meraním spotreby domácnosti, ktorý by to umožnil. Ak chcete mať taký wallbox za štvorcifernú cenu v CZK, tu som zhrnul moju skúsenosť: www.mojelektromobil.sk/nabijanie-elektromobilu-doma-ako-najrychlejsie-alebo-najlacnejsie/ www.mojelektromobil.sk/nabijanie-elektromobilu-doma-wallbox-s-dynamickym-riadenim-vykonu-blog/
Jaký rozdíl přesně? Právě třeba přenosný kabel můžete na pětikolíku používat stejně, jako Wallbox. Jen se vyhnete jakémukoliv zásahu do elektroinstalace. Takže je kabel z části snažší pro používání a všechny ochrany má v sobě.
Tomáš Richtr Že wallbox komunikuje s autem a zástrčka se spíná teprv když je dostatečně zasunuta, kdežto pětikolik či zásuvka nejsou inteligentní a jsou furt pod proudem tudíž životu nebezpečné speciálně v mokrém prostředí. Nejsem elektrikář tak to říkám možná nepřesně, ale ta bezpečnost je myslím zásadní rozdíl mezi oběma zařízenímy o které by měl každy laik vědet. Spadá to do té oblasti to kdy lidé ptají zda je bezpečné nabíjet v dešti nebo když sneží, co se stane když vytrhnou pětikolik a zrovna se auto nabíjí, zda tam nevznikne oblouk nebo když se jejich dítě začne štourat v konektoru apod.
@@tomasrichtr8726 Myslím kabel, jako byl vidět ve videu, tedy s možností ruční změny nastavení ampér. Ještě mě napadlo, existuje nějaká možnost, jak i přes pětikolík dosáhnout uzamčení kabelu na obou stranách při nabíjení vozu?
Electro Dad : pozaru ne, krabice i zasuvky / strojky krytky jsou z nehorlaveho samozhasiveho materialu. Fakt je ze ty levny zasuvky se neskutecne pracne instaluji, lepsi je o trochu drazsi znackova. Samozrejme na keramicke strojky komunisticke dnes uz nic nema ;-)
Děkuji za super video! Měl by někdo doporučení na jakou firmu se obrátit s instalací wall boxu? Oblast Děčín/Ústí nad Labem. Nechci řešit jen přes elektrikáře, potřeboval bych někoho, kdo se tomuto věnuje, abych měl řešení, které bude co možná nejlépe spolupracovat s fotovoltaikou (info případně na email cafourekp@gmail.com)
dig hlaška 11 minuta cca aký veľký ma byt rozvadzac pre novostavbu že 80 modulov no chce sa mi z toho pána odborníka grcat pod 144 modulov by som nešiel a to som robil 110m2 bungalov
Par videi som mal zameskanych a dopozeral som ich az teraz a tak sa spitam otazku a dam ju pod zatial posledne video, tak sa ospravedlnujem za offtopic. Zaujima ma jedna vec, ked recenzujete nejake EV, tak hovorite o tom, co vsetko da predajca k autu. Pokial ide o Teslu, tak s kupou Tesly ma clovek automaticky pristup k SC a nikde sa nemusi registrovat a moze slobodne behat po celej Europe. Ale co v pripade non Tesla EV? Audi vraj dava kartu pre zakaznikov aby mohli nabijat na nabijackach. Ako je to v skutocnosti? Je to pravda? Robia to aj iny vyrocovia, trebarz BMW ci Mercedes, KIA/Hyundai a iny? Ide o nabijanie na roznych nabijackach od roznych poskytovatelov a len trebarz v danom regione? Trebarz cesky pradajca len pre CR ci slovensky predajca pre SR a podobne, alebo sa da nabijat po celej Europe s danou kartou? Pripadne je jedno u ktoreho poskytovatela nabijam s tou kartou, alebo..... Ako to vlastne je? Lebo ak chcem jazdit bez problemov z EV po Europe tak jedine Tesla a siet SC. Ine znacky EV nemaju vlastnu privatnu siet a mat kopec zmluv registracii, PIN kodov, RFID cipov ci kariet a ja neviem coho este, u XY poskytovatelov nabijania, to potencialnych kupcov EV od kupy odradi. A ci ta karta je len na nejake obdobie, trebarz 1 rok, alebo je to neobmedzene. Lebo ak chcem jazdit so spalovakom po Europe, tak nieje problem doma ci v zahranici natankujem a zaplatim na mieste kdekolvek v Europe bez akejkolvek registracie a inych veci. Ale s EV (mimo Tesiel, ktore maju SC) musim mat registracie u kopec poskytovatelov ci doma alebo inde v Europe a musim mat kopec kariet ci cipov a ja neviem coho este, aby som sa mohol slobodne pohybovat po Europe a zrejme aj doma. Toto som nevidel nikde vysvelene, na toto by bolo asi vhodne natocit samostatne video a mozno by sa mohli dileri, alebo importer viacerych znaciek vyjadrit ako je vyriesene toto. Lebo si vela ludi povie, na Teslu nemam a ine znacky........... no to bude kopec problemov a tak racej ostanu pri spalovakoch.
Tesla se svojí SC sítí má nespornou výhodu/náskok. BMW, Daimler, Ford, Volkswagen, Hyundai a Kia si založili celoevropskou IONITY, která má vystavět jejich evropskou sít. Co se týče možnosti nabíjet bez karty u neTESLA vozů, tak se čeká na ISO 15118 Plug & Charge th-cam.com/video/4S4xF5aXqbo/w-d-xo.html
Ako elektrikár, a aj dobrovoľný hasič som už videl horieť elektromobil počas nabíjania v garáži. Takže nikdy wall box a nabíjanie v dome, alebo v garáži, ktorá je súčasť domu. Pozrite si videá ako je to neuhasitelné. Ak to začne horieť v dome tak je škoda obrovská
Máte pravdu. Proto jsem se snažil lidem trochu říct, že když už nabíjíte doma, nebo v garáži, tak ať všichni dbají na předpis a bezpečnost. Protože většinou koupí nabíječku, která nemá jediné schválení a žádnou ochranu a potom může nastat problém. Přesně, jak říkáte.
@@tomasrichtr8726 ono není ani problém uhasiť elektroniku, pokiaľ je všetko spravené ako ste vysvetlovali, tú vypne istenie. Ale ak buchne batéria v aute, tam sa už nič neodpoji a nekontrolovateľne horí, prska, a tie kW co su tam naakumulovane, tak tie uhasiť nepôjdu jednoducho
To je fakt neopodstatněné strašení populace. Vzhledem k mnoha bezpečnostním systémům je pravděpodobnost vzniku požáru blízká nule. Máme v garážích spalovací auta plná hořlaviny a taky lidem nerozmlouváme parkování v garážích.
@@ElectroDad th-cam.com/video/UsuYxFBHsiQ/w-d-xo.html nepotrebujem nikoho strašiť, tiež som za elektro, aj keď mam momentálne auto na CNG co tiež neni 2x bezpečné, ale už len keď horí lithium v mobile, alebo elektro kolobežka tak v interiéri je to peklo, a nieto ešte batéria v aute.... Nepotrebujem vás ohovárať nikoho od elektromobilov, tiež si kúpim, keď sa mi to vyplatí viac ako CNG, ale isto to nebudem nabíjať v garáži, ale jedine vonku
Zpětný proud u proudového chrániče je chyba.... Rozdíl mezi A a B je pouze ve velikosti DC tzv. zbytkového DC proudu, který generují měniče atd. složky které oba vypnou, 😂... Průřez se nedoporučuje ani nevolí... Ach jo 🤗.. Počítá se čas vypnutí impedancni smyčky dle typu soustavy... Proudový chránič musí vypnout v určitém čase, který závisí na velikosti NN a typu proudu AC or DC 🤔...vyhláška 50 🙄
Ivo Dřínka díky za komentář. O prouďáku B bylo snad řečeno vše dobře. Co se týče mě, při natáčení jsem byl nervózní (nejsem zvyklej takhle mluvit). Co se týče zbytku komentáře - průřez jsem doporučil já prostě jen ze zkušenoti pro lidi, které to zajimá. Aby když budou stavět garáž mohli pustit video a třeba jim to mohlo pomoct :). Jeden z požadavků bylo udělat video obecné, nikoliv odborné. Díky a mějte fajn den Richtr
Dobrý den, měl bych jednu poznámku. Nabíjení elektromobilu bych si po svých celkem dlouholetých zkušenostech, nikdy nedovolil připojit k hliníkovému rozvodu a to ani k průřezu 4 mm2.
Ať chcete nebo ne, i tak jste připojený ke hliníkovému kabelu, tomu se nevyhnete. Všechny kabely nad 10mm se používají hliníkové, takže to, co vám jde do pilířku je hliník 😆. I když máte rozvod v domě v hliníku, není to z technického hlediska žádný problém. Jen je důležitá, a to ve videu padlo, pravidelná kontrola a dotahování všech spojů, což je proti mědi nevýhoda.
@ To samozřejmě vím, jde mi o domovní rozvod třeba právě pro zásuvku v garáži. Hliník je pro nabíjení a tedy dlouhodobé proudy, ve starších rozvodech většinou s krabicemi, zcela nevhodný a neříkejte mi, že byste nechal někoho zapojovat do takové zásuvky nabíjecí kabel s čistým svědomím, že je to v pořádku. Už jste někdy vyměňoval v paneláku zásuvky?
@@tsivanentsivanen5124 Jestli chcete a líbí se vám napojování nabíjecí zásuvky na hliníkové vodiče, tak to dělejte. Po zkušenostech s hliníkovými rozvody je zakázáno v nových instalacích použití hliníku do průřezu 16 mm2 a tečka. Víc se o tom bavit nehodlám.
Minimum elektromobilů podporuje 22 kW a naprosté minimum domácnosti má dostatečně dimenzované jištění na 22 kW nabíjení (obzvláště při souběhu dalších spotřebičů)
@@josefkucera753 A proč se tedy na ty videa díváte? Nikdo Vás nenutí. Podle toho co píšete to nelze ani sledovat. Autor videa točí nezištně, ne profesionálně za peníze! Kritizovat umí spousta lidí, ale sami by nic podobného nesvedli. Nebo se pletu pane Kučero? Můžete nám poslat alespoň nějaký odkaz na video z vlastní tvorby? Děkuji Vám Electro dad za kvalitní a užitečnou tvorbu.
Hele a Jste ochoten nám sdělit kolik Vám ta "nezávislá" tvorba vydělává??? Já jen abychom si o té "nezávislosti" udělali obrázek... Já třeba jezdím s LandRoverem a ještě jsem od nikoho za to nedostal ani korunu... a popravdě ani nechci/nepotřebuju... živím se jako dělník/servisák a jsem s tím v pohodě... těch 200/měs mi fakt k životu stačí... a když ne tak se kousnu a mám i 460/měs jako v prosinci... ale je fakt že jsem to dělal jen proto, abych mohl jet s rodinou na 14dní do Francie do ValThorens na prkno/lyže... a ne kvůli prachům... ale proto abych na to měl čas... Nejeli jsme teda LR4 ale jejím Volvo XC90... vona je na to zvyklá... za volantem jsme se střídali a jelo to furt... jedno tankování v Praze, pak u hranic, pak v Německu a cestou zpátky ve Francii a pak trošku docmrdnout v Německu a jsme v Čechách... za volantem se střídáme, takže ta mašina jede furt... Hele co si to dát jako výzvu s tou Vaší Teslou??? Lyžovačka ve ValThorens je na této planetě to nejlepší...
Paráda, poděkujte i panu Tomáši za podrobnou instruktáž! Ten nový kabel do garáže raději dám co nejhrubší, kdo ví, co bude za pět let :-)
to jsme moc rádi, že to bylo užitečné video
ja dal z rozvodnice cyky-j 5x10mm
Famozni a mimoradne hodnotny dil. Presne to tady chybelo. Diky
Dobrý den,
moc děkujem! :) Snad někomu pomůže.
Opět díky za přínosné video, přišlo právě včas, byl jsem chvíli od nákupu nabíječky z Číny za poloviční cenu oproti Česku - už vím proč 😅...
Dobrý den, na to opravdu pozor. Né vždy se to vyplatí. A z vlastní zkušenosti vím, že číňan naslibuje všechno, aby prodal :). Hezký den
Richtr
Super video poučné dobře vysvětleno solary patří na střechy dávám palec nahoru jestli to půjde tak dál tak snad spalovací motory budou jednou hystorie kdo se sveze Elektroautem už nemyslí na nic jiného pohoda klídek tabáček jen bude vonět ve městě z aut 😃 prostě pohodlná jízda kde vás nebolí noha od mačkání spojky
děkuji za názor
Dobrý den
dnes dodává tesla Gen3 wallbox u kterého uvádí, že využívá vestavěný proudový chránič (FI) typu A + 6 mA stejn. Nahrazuje toto už proudový chránič typu B? Druhý dotaz je zada wifi pripojení funge i pro komunikaci s fve, tak aby nepřetěžoval síť nebo musím přivést i utp kabel? děkuji
Díky za informace! Před týdnem jsem si přivezl Nissan Leaf 40 kWh 2018 a zatím nabíjím přes 30m prodlužovačku a chystám se dělat přípravu pro nabíjecí sloupek u parkovacího místa, takže video vyšlo právě včas.
To rád čtu. :) V případě nějáké potřeby informací neváhejte psát.
Doufám že vaše prodlužovačka je alespoň 3x2,5mm2 Cu, jinak je to dost ztrátové, možná i nebezpečné.
Užitečné video, jako vždy. ;-) Až si pořídím elektrickou Dacii, tak se panu Tomášovi ozvu. ;-)
Dobrý den, budu rád :)
Dacia elektromobil bude cca koncem roku
@@ElectroDad Tak to už jsem jak na trní. Brousím si na ni zuby a finance. 😉😀
Dle ČSN 33 2000-7-722 ed. 2 "Zařízení jednoúčelová a ve zvláštních objektech - Napájení elektrických vozidel" je nutné vybavit nabijeci stanici proudovým chráničem minimálně tipu A. Chranic typu B je zbytečně předražený, ještě k tomu značky Noark , který si troufnu srovnat s chráničem typu AC např od OEZ , EATON atd...
Závěrem když pro nabíječku zvolíte chranic typu A ušetříte a dle platných ČSN jste taky v klidu.
Super jako vždy. Zatím jsem našel nejlevnější 3F chránič B za cca 10tis. na objednání u f.ART elektro spol. s r.o.
Romane, když už jsme u těch odkazů, koukni sem: r-evc.com/index.php?route=product/category&path=192
Transparentně uvádím, že jde o web firmy pana Richtra. Na nákup lze uplatnit slevový kód, viz text pod videem.
@@ElectroDad jo dik. Vypada to dobre. 👍
@@ElectroDad objednano.
Měl bych otázku ohledně datového spojení. Může být do wallboxů a dalších zařízení zaveden datový kabel z domovní datové sítě/routeru nebo se jedná o vlastní datovou síť tedy přímé spojení oddělené od domácí sítě?
No jestli to dobře chápu, tak když mám dostatečně dimenzovanou elektroinstalaci a nechci nějaké automatické řízení nebo na dálku, tak mi stačí ten kabel s tou krabičkou, ne? Když už má v sobě ten chránič typu B.
Ano, přesně tak :)
@@tomasrichtr8726 9:00 No ale pak jste řekl, že ne všechny EVSE to mají ... jako by ty originální to spíš neměly ... Tesla, Hyundai, ...
Uherskohradišťská elektrická Tesla, a ostatní v kabelu prouďák Typu B nemají. Ten na videu ano.
@@tomasrichtr8726 A jak to poznám jako laik, když chci koupit kabel s krabičkou, jestli to má nebo ne?
Dobrý den, také by mě zajímalo jak poznám zda kabel k Nissan leaf 2016 má v té krabičce chránič typu B. Hledám na internetu ale marně. Děkuji
Dobrý den, zajímalo by mě jak to bude z nabíjením v garážích, kde máme společný rozvod s hlavním jističem a jednotlivé garáže odpočtové elektroměry. Zatím tam mám jen jednu fázi, ale bylo mi řečeno, že není problém zapojit i 3 fáze. Některé garáže to ostatně prý už mají kuli svářečkám. Po mém dotazu ohledně nabíjení elektoauta, jsem se mimo úsměvu a nevěřícného kroucení hlavou nic nedozvěděl. Inu jsme v České republice :-)
Super diky
Díky
Jaký je rozdíl mezi A a B ? Díky
www.oez.cz/aktuality/proudove-chranice-ii-deleni-podle-ochrany-a-rezidualniho
Typ B má funkce, jako Typ A, ale ještě navíc má funkci detekce zpětného DC proudu.
@@tomasrichtr8726 Děkuji
Dobrý den,
jak je to prosím s instalací wallboxu na venkovní stěnu pod garážový přístřešek. Musí se uplatňovat nějaká další dodatečná opatření?
medomnívám se, wallboxy jsou stavěny tak aby odolaly povětrnostním vlivům, děšti, mrazu a přímému letnímu slunci
@@ElectroDad skutecne drtiva vetsina wallboxu je vyrobena ve stupni kryti IP54, odolavaji tedy vsem povetrnostim vlivum. Pro instalaci do venkovniho prostoru tedy staci zkontrolovat stupen kryti IP, jestli u daneho vyrobku dosahuje hodnoty alespon IP44.
@@ElectroDad Jaký wallbox tedy vybrat pro "univerzální" použití jakožto přípravu na budoucnost při elektroinstalaci novostavby? Děkuji
Z toho tedy vychazi nejlepe mít 3f zasuvku a koupit kabel a ne wallbox ? Protoze kabel ma ty hlavni vyhody a wallboxy radově 2x drazsi nežli kabely tyto ochrany nemaji a premistovat se také nedaji
začal bych přenosným kabelem, a revizí instalace. Wallbox jsem pořídil až se druhým elektromobilem, kdy bylo třeba řídit, aby souběh velkých spotřebičů nevyhodil hlavní jistič
pozor na 240V zasuvky, bezne su do 16A ale su aj premyselne na 32A na 240V jednofaza. neviete ake vidlice davaju k autam ? ci 4 alebo 5 kolik ? vela domov ma stale este 4 koliky
Dobrý den, ve videu říkáte, že v případě rozvodu v hliníku to není problém, pouze stačí utahovat šroubky(!) Smím se prosím zeptat, jestli jste to myslel vážně? Tak pro příklad: rozvod kompletně Hliník a soustava TN-C? Děkuji za info. Jistě mi napíšete pravdivou odpověď vím to, ale měl byste vědět, že děláte veřejné video a ne všichni jsou elektrikáři! Děkuji za pochopení
Soustava TN-C není na překážku, jen bych k 3-fázové zásuvce či wallboxu dovedl úplně nový kabel, a provedl v rozvaděči (klidně v tom podružném v garáži) rozdělení na TN-S. U hliníku je potřeba pohlídat si průměr vodičů, a samozřejmě jejich uchycení. Další věcí je, že pokud se s nimi více manipulovalo, mohou být u konců polámané, takže by se při větších proudech mohly nadměrně zahřívat.
@@NolwendilCZ zdravím, děkuji, ale šlo mi spíše o to, aby Vaše odpověď byla obsažena ve videu. (!) nelze se spokojit s (utahovanim sroubku) to je vše. Děkuji
@@janvanicek8074 Tak já doufám, že člověk neznalý si pozve elektrikáře. Minimálně na revizi, při níž se může ukázat, že to bude potřeba předělat. Komplexní návod, který by pokryl všechny situace, by vydal na sérii článků, a i tak bych to svěřil spíš odborníkovi.
Děkuji za přínosná videa. Nedá mi to a raději se zeptám. Vážně uvažují o koupi Tesly 3 s tím, že bych si rád zajistil Wallbox. Problém je zde v tom, že se jedná o projektový dvojdomek s nájezdem bez garáže. Doporučil byste mi po zhotovení domu přizvat odborníka, který si s celou instalací poradí sám od začátku, nebo se pokusil domluvit na nějakých přípravách se stavbyvedoucím? Osobně nevím, co zajistit, abych to případnému odborníkovi s instalací co nejvíce zjednodušil. Díky za odpověď na poměrně obecnou otázku :)
přípravu kterou potřebujete je přivést na vnější zeď pětižilový kabel 400 V / 16 A a do rozvaděče dát proudový chránič typu B.
@@ElectroDad děkuji za rychlou odpověď
A zase nové info, děkuji.Ve venkovní boudě a stání mám již fungující 5x2.5 kabel s 3x16A a připraveny ještě dva další kopoflexy (minimálně FTP kabel dle videa musím tedy dotáhnout), dle budoucího místa wallboxu + další stringy FVE. Vzhledem k systémů používání auta u Nás doma (přes den je doma, používá se až odpoledne, večer a o víkendu a zároveň nižší roční nájezd) a u budoucího EV to nebude jinak jsem narazil i na wallbox (Home SolarBox s DC ochranou), který má jak dynamické řízení, tak nějak sleduje výkon FVE a dle toho se nabíjí vůz. Sice to třeba nabije jen 10-20kW dle slunce přes den, ale na naše nájezdy to bude bohatě stačit. Nevíte jak to funguje, , zda to má nějaké čidlo na přívodu FVE a současně čidlo na přívodu fáze, aby nezatížil síť? Dům máme sice 3F, ale drtivou většinu spotřebičů mám z důvodu FVE na 1F a krásně to stačí, i v zimě. Navíc přes den nikdo nebude doma, čili fáze přetížená během nabíjení opravdu nebude. A nevadí to EV, že dle výkonu FVE chvilku nabíjí, chvilku ne apod. (je i možnost, že může nabíjet trvale 6A (nedostatek FVE vezme ze sítě). A kdyby se někdy stalo, že bych potřeboval nabít rychle a naplno, tak bych to dal buď přes noc na 3F nabíječku (Kona i Niro, či to co přijde mají) nebo zajel na rychlonabíječku. Děkuji moc a přeji hodně sluníčka :-)
Dobrý den,
jak funguje tento typ Wallboxu netuším, ale předpokládám nějáké propojení přes UTP s měničem? Popřípadě měřící trafa.
Většina elektromobilů nabíjí od min. 6A takže mít zapojeno na 6A je dle mého lepší, než stále zapínat a vypínat nabíjení. Navíc v některých elektromobilech je takové ukončení nabíjení bráno jako chyba nabíjení a může se stát, že budete muset třeba vypojit a zase zapojit kabel do auta.
Hezký den :)
Home SolarBox s DC ochranou - po otvorené manuálu na stránkach holandského výrobcu, odkiaľ to autonabijeni.cz asi kupuje, je vidieť všetky nastavenia a displej zo SmartEVSE. Je to do peknej krabice vložený SmartEVSE so SensorBoxom za trojnásobnú cenu, viď môj odkaz vyššie, môžte si ho doma zmontovať aj sám.
Co se stane ve chvíli, když budu nabíjet vůz přenosným nabíjecím kabelem od pana Richtra, vůz bude po jisté chvíli nabíjet maximálním výkonem 32 Amp 1f, vůz nechám bez mého dohledu na veřejně přístupném místě a vzdálím se, a přijde osoba která odpojí červenou 32 Amp vidlici ze zásuvky při plné zátěži ?
1) hrozí nebezpečí pro osobu která vidlici odpojuje (při plné zátěži)? Zkoušeli jste to ?
2) hrozí poškození přenosného nab. kabelu, nebo nabíjecí části ve vozu?
V obou případech nehrozí nic. Je to střídavý proud (AC), takže při vytažení vidlice pod zátěží se ani neudělá elektrický oblouk. V případě DC proudu a stejného nabíjecího výkonu by to ale byl ohňostroj pěkný a pravděpodobně by uhořely kontakty ve vidlici i v zásuvce.
1. 32A z 1f asi nehrozí bo zásuvky 1f jsou jištěny maximálně 16A jističi
2. Co se asi stane když vypnou proud, nebo vybaví jistič? Hrozí snad poškození kabelu nebo nabíječky ve vozidle? Nemělo by, pokud snad ano je to věc výrobce a jím použité architektury obvodů. Pro osobu která odpojí červenou 32A vidlici ze zásuvky hrozí jediné nebezpečí, a to je , že ji majitel EV nakopne do zadní části těla.
Dobrý den,
nehrozí Vám nic a kabel je na tohle zacházení uzpůsobený. Takže odpojení při nabíjení ho nijak nepoškodí.
@@ohicdovurp 1) Jedná se 3f 32 Amp zásuvku, která není jištěná 16Amp, je jištěna vyšším jištěním než 16 Amp, a já z této zásuvky využívám pouze 1f, protože můj vůz má 1f palubní nabíječku. Klešťovým ampérmetrem jsem protékající proudy neměřil, ale omezím-li na kabelu výkon, tak se doba nabíjení prodlouží (na dobu dle očekávání). Takže 32 Amp hrozí.
2) Vámi uváděný příklad (výpadek na straně distributora) se, dle mne liší od mnou popsaného případu v tom, že na vstupní straně je stále přítomno napětí. U příkladu vybavení jističe vidím také jistý rozdíl, kde vznikala má obava. Jde o rychlost s jakou vybaví jistič a mechanika galvanického přerušení mechanickým spínacím kontaktem jističe vs. odpojení při vytažení vidlice ze zásuvky (rychlost a mechanika galvanického odpojení kontaktů). Předpokládám, že osoba odpojující červenou 32Amp vidlici bude při odpojování s vidlicí manipulovat velmi nešťastně.
Z toho co uvádíte Vy a další lidé se zdá, že riziko při tomto napětí a proudech zřejmě opravdu nehrozí. Pěkný den.
Děkuji za přínosné video!!!
Máme byt v Praze 4 v Hurbanově ulici v paneláku v 7.patře. Magistrát Hlavního města Prahy a společenství vlastníků jednotek má k Vašemu postupu výhrady!!!
Můžete mi prosím zaslat nějaký návod k tomu, jak bych mohl dobíjet svůj teoretický elektro-automobil ze své zásuvky???
Na ulici je to z domu cca 12m... místo na ulici je v takovém případě asi potřeba pro dobíjení mého elektromobilu rezervovat - jak to provést???
Jakým způsobem bude potřeba upravit rozvody v paneláku pro dobíjení mého vozu tak, aby to bylo legislativně a technicky možné???
S velkými díky čekám na odpověď
Jiří MOC
(majitel LandRover Discovery II, LandRover Discovery IV, Volvo XC90 = všechno jede na tekutý dinosaury)
Dvacetiminutová nálož informací :) a zase jsem pochytil něco nového. Chránič typu B na přívod k 230V zásuvce pro 10A nabíjecí kabel byla pro mě novinka - celkem by mě zajímalo zda vůbec prodejce tuší jestli dodávaný kabel chránič má nebo ne a pokud ne zda informuje zákazníka minimálně o vhodnosti chránič doplnit. Ještě že tě máme Honzo :)
Řekl bych, že většina prodejců elektromobilů netuší. Zároveň bych byl shovívavý, je toho hodně co potřebují o elektromobilech znát. Osobně jsem před pár měsíci taky netušil že je potřeba / existuje proudový chránič typu B.
Prodejci vědí leckdy méně, než majitelé po měsíčním užívání elektromobilu.
Mam fungl novou elektro instalaci v celem dome, jeste musim dotahnout do garaze a do hlavního rozvaděče utp kabel a bude to téměř dokonale 😋
Super
ideálně SFTP, ne UTP :-)
@@uno-one-uno Co to je SFTP alebo UTP kabel? Nie som elektrikar, tak ak sa da laicky.
@@ice666svk2 UTP = Unshielded Twisted Pair - nestíněná kroucená dvojlinka. Patent Saša Bell r. 1881 worldwide.espacenet.com/patent/search/family/002313755/publication/US244426A?q=pn%3DUS244426
Měl bych otázku ohledně datového spojení. Může být do wallboxů a dalších zařízení zaveden datový kabel z domovní datové sítě/routeru nebo se jedná o vlastní datovou síť tedy přímé spojení oddělené od domácí sítě?
Co je to za kabel “šestka”? 6x kolik? Jakou má mít specifikaci Lan kabel? Předpokládám, že CAT7 stíněný, když to člověk dělá nově..?
Myslím, že měl na mysli kabel 5x6 mm.
5:00 Nerozumím větě, aby se nedostal zpětný proud do domu nebo i do baterie auta. Já znám pouze přepěťovou špičku, která vznikala zapnutím velkých spotřebičů např. výtahem a špička bývala i 600V ( viděl jsem na to měřák) . Dalo by se to přirovnat, když hodíte kámen do vody. Zapojením do el. zásuvky ukazoval velikost přepěťové špičky a počet špiček ) Zajímavé bylo, že dokázala dost často postupně a ne najednou zničit elektroniku, takže před cca 30 lety to byla kolikrát záhada, proč ta elektronika odešla a naše československá předimenzovaná byla na to imunní, ale nejsem elektrikář, jen životní zkušenosti. Zpětný proud je něco nového co neznám? a nebo se špatně vyjádřil.
Dobrý den,
baterie v elektromobilu funguje na bázi DC a aby se nestalo že tento proud z baterie se dostane z elektromobilu do instalace domu je třeba mít proud. Chránič Typu B. Bohužel tohle jsou normy a předpisy jak ČSN, tak IEC.
5:58 pěkně prasácký řešení, kdy se lámou vodiče v kabelu k vůli ostrým úhlům ohybu kabelu. To to nešlo dát na delší kabel a s většími poloměry ohybů?
Ok
@@ElectroDad to právě není OK
To se bude asi hodit :). A ten kód na r-evc taky :-).
Prosim, jak by se melo postupovat v siti TN-C-S?
Mam 3x16A v siti TN-C-S, hlavni jistic je 32A. PEN se rozdeluje na N a PE az v hlavni rozvodne skrini. Staci upravit CEE zasuvku na 5 vodicu, tzn. dotahnout N kvuli chranici, a tento N se v nejblizsi rozvodne skrini (v garazi) spoji s PE?
Skoda, ze u spousty wallboxu vubec neni uvedeno pouziti v sitich. Nejspis se tedy predpoklada, ze to je jen TN-S? Ale oni jsou i pro TT a TI a nasel jsem i pro TN-C-S - jeden :)
Dobrý den, děkuji za video :-) Jen bych prosil o doporučení umístění wallboxu, popř. zásuvek v garáži, s ohledem na co nejuniverzálnější a nejjednodušší připojování pro různé elektromobily. Děkuji
Dobrý den,
to je těžké říct, když nevím přesně, jak máte garáž situovanou. Ještě k tomu má každý elektromobil nabíjení AC na jiné straně nebo dokonce v jiné části auta (Kona přední část TM3 zadní část).
@@tomasrichtr8726 Děkuji, a v tom je právě ten problém, že auta mohou být v čase různá, ale nelze pokaždé přesunovat zásuvky. Nelze tedy navrhnout nějaké univerzální místo relativně k vozu pro wallbox i 400V zásuvku? Děkuji
@@martinberan2948 Dejte si wallbox tak, aby byl cca uprostřed stěny garáže, na straně řidiče. S běžným 5m kabelem do pak krásně dosáhne do nabíjecích portů všech normálních aut, ať mají port vpředu nebo vzadu. Se 7m kabelem to pak dosáhne i do raritních vozítek, nebo pokud někdo zaparkuje čumákem naopak.
Dobrý den, díky moc za video, příští rok bych rád stavěl garáž, kde právě chci mít elektroauto, je někde možné získat kontakt na pana Richtera? Rád bych využil jeho zkušeností při stavbě elektroinstalace do garáže :)
zde prosím r-evc.com/index.php?route=information/contact
@@ElectroDad moc dekuji
Dobrý den, Honzo,
výborné video. Zrovna to řeším u sebe doma (viz komunikace na Patreonu) a tohle video mi v mnohém pomohlo.
Nicméně i tak bych se rád zeptal na pár věcí.
Moje situace: Hlavní jistič před elektroměrem budu mít 3f 40A. Jistič před wallboxem (Tesla Wall Connector) bude 3f 32A.
V současné době mám VW e-up!, s maximálním AC nabíjením 7kW (Vím, že teď je to možná předimenzované, ale nechce se mi za rok znovu řešit žádost o zvýšení příkonu)
1 - Proudový chránič musí být na stejný proud jako daný jistič, nebo může být i větší? (Nepodařilo se mi najít chránič na 32A)
2 - Z videa se mi zdá, že máte chránič až za jističem. To je jediné správné pořadí, nebo může být i před jističem?
3 - V manuálu k vozu se píše: "Vozidlo má ochranné opatření proti stejnosměrnému svodovému proudu". I tak potřebuji proud. chránič? (Protože podle definice proud. chránič typ B dělá přesně totéž)
4 - Můžu wallbox nastavit na maximální proud, i když vůz nezvládne odebírat vše?
5 - Asi "začátečnický dotaz", ale můžu jednoduše počítat dodané kW z napětí a proudu? Např. 400V a 32A: 12,8 kW na jednu fázi. Úplně mi tyhle počty nesedí s údaci na max. výkony tesla wallboxu: 3,7kW, 5,7kW, 7,4kW, 11kW, 17kW, 22kW
Dobrý den,
děkuji za dotaz.
1) Měl by být stejný, nebo o třídu vyšší.
2) Ano, měl by být nejdříve proud. chránič, poté jističe
3) Proud. chránič v elektromobilu chrání hlavně palubní nabíječku a elektromobil. Poté je třeba, aby Vaše spotřebiče chránil právě proud. chránič Typu B. Dále je ochrana v elektromobilu také kvůli distribuční síti.
4) Ano, můžete, protože Wallbox bude nabíjet pouze tolik, kolik je palubní nabíječka elektromobilu.
5) Nebude to nikdy přesné, protože například i při nabíjení elektromobilu můžete sledovat, jak napětí v síti skáče nahoru a dolů. Samozřejmě trochu nepřesně to takhle orientačně spočítáte u jednofázového proudu můžete počítat např. 16A x 230V. U třífázového musíte počítat mocninu ze 3 = 1,7 x proud x napětí. . Nebo můžete použít například chytrý Wallbox s nepřímým měřením spotřeby.
Děkuji
Richtr
R-EVC
Tomáš Richtr moc dekuji za odpovedi a snad to pomůže i někomu dalšímu 🙂
@@tomasrichtr8726 vycerpavajici odpoved. Az na jednu malou chybicku. Jedna se o druhou odmocninu ze 3 ;-)
@@tomasrichtr8726 Přeci jen ještě jedna otázka k proud. chrániči: Opravdu se cena typu B pohybuje kolem 20 tis. (40A), nebo jen špatně hledám?
UPDATE: Pročetl jsem si celou diskuzi a našel link na Vaše stránky. Je tento chránič r-evc.com/index.php?route=product/product&path=192&product_id=115 správný/vhodný/dostatečný pro jistič 3f 32A ?
Opravdu povedené video, užitečné informace.
Pro ilustraci u mě na chatě mám chránič, pak jistič 16A charakteristiky B a pak Tesla Wall connector. A občas mi to vyhodí ten jistič a musím jej nahodit, pak už to běží. Myslel jsem, že to je charakteristkou jističe a že to chce C nebo D, ale podle informací z videa by to nemělo být problémem. @Tomáš Richtr poradí? Nabíjím Teslu Model 3, ta by ani neměla umět vzít si více než těch 16 A....a wallbox dle mého odběr řídit neumí (resp. jen nastavuje, kolik se v komunikaci povolí), jsou tam jen stykače a elektronika na komunikaci a monitoring...
Dobrý den,
jaký jistič? Značka? Ono se stane, že se po nějáké době nabíjení jistič zahřeje a spadne, pokud nabíjíte delší dobu 11kW. Tesla WB řídit odběr neumí. Abych lépe poradil, musel bych to vidět. :)
Hezký den
Richtr
Díky za rychlou odpověď, teplem to asi nebude, jistič vypadává při startu nabíjení. Update: Probíral jsem to s p.Richtrem i po telefonu, možná na té větvi je ještě jeden spotřebič, to by pak mohl být důvod .... důkladně to prozkoumám.
Otázka. Mám firmu vlastná trafostanica /vlastný prívod vysokého napätia / kompletne rozvody. Niekoľko veľkých rozvádzačov vo výrobnej hale. Nie je problém natiahnuť kábel na parkovacie miesto. Uvažujem o wallbox-e DC s výkonom 25kW.. Je to o niečo viac výkonu ako bežne AC ale zároveň podstatne menej ako klasicke rýchlonabíjanie. Ako bude reagovať batéria tesly model 3?? Pýtam sa hlavne na degradáciu batérie. Ďakujem
dobrý dotaz,
budete nabíjet výkonem cca 0,3 C, což by mělo být pro baterii 75 kWh v Modelu 3 v pohodě - připravuji další videa s DR Kazdou, vědcem zabývajícím se li-ion bateriemi a tam se dozvíte více
@@ElectroDad Dakujem za odpoved
Dobrý den, skvělé video. Je nějaká možnost získat kontakt na pana Tomáše Rychtra stran konzultace? Děkuji Jaromír.
zde, Jaromíre: r-evc.com/index.php?route=information/contact
Děkuji moc za ochotu a kontakt.
15:55 tak to nam ukaz :-)) Na kolik ta sranda prijde aby ta krabice nestala pulku auta a taky jak ta tesla, kdyz ma nastavene typicky 11 kW, jak se zachova kdyz ten wallbox ubere proudu?
elektromobily často nabízejí nastavení snížení nabíjecího proudu, tak aby nevyhodili nižší jistič. Stejně tak si palubní nabíječka vystačí s tím proudem který z wallboxu dostává (min. 5-6A), takže pokud 11 kW nabíječka nedostává 3 x 16 A, ale např. 3 x 8 A tak prostě nabíjí výkonem 5,5 kW
Ja se bavim
1) o dynamickem snizeni wallboxu (na zaklade prioritniho proudu odebiraneho momentalne jinde v domacnosti - sporak, pracka, mycka) ale jen kratkodobe, treba 15 minut
2) o tom, jak si poradi auto nastavene na 11 kW dobijeni v pripade, kdy se wallbox prepne do 5 kW napriklad! Takze tvoje vsechny EV, kdyz nastavis max proud a dostanou mene, tak je to v pohode a nic se nedeje? Urcite jso to vyzkousel!?
Ps: ktera auta umi nabijet 22 kW? Je nekde seznam?
Chránič typu B se používal tam kde byli motory, jelikož klasický typu A při sepnutí motora vypnul, tak se používali "Béčka" a jistilo se to jističema typu C popřípadě typu D ;)
Dobrý den, nenechte se zmást označením Typ B. To, co popisujete jsou jističe charakteristiky A,B a C. Proudové chrániče mají jiné funkce :)
@@tomasrichtr8726 měl jsem na mysli chránič typu B s jističem typu C. Ale davat jistič typu B a k němu chránič typu B jsem neviděl, spíše se k jističi typu B daval chránič typu A.
@@Atomka-QQ Motáte více věcí dohromady. Proudový chránič typu B se používá tam, kde může být větší stejnosměrná složka. Pokud by se v tomto případě použil normální chránič, nemusel by díky nasycení proudových traf stejnosměrným proudem vybavit. Typ B se používá hlavně za různými měniči a podobně. S elektromotory to nesouvisí.
Za mne slabota, nic neříkající . Elektrikáři ví (aspoň ti starší) a laici žasnou (a platí). Nebát se dát šestku, nebál bych se dát i desítku, ale kdo to bude platit? V čem je rozdíl jestli v euroštekru bude fáze v levé, nebo v pravé dutince? A to se mi jako potom nebude nabíjet?
Buď je tak chytrej ten kabel (to nechápu , proč by měl být) nebo tak blbej ten co to řekl (tam bych pochopil že zrovna ve škole chyběl).
Já se omlouvám, ale tohle nedávám. Vy nevíte, a ten co o tom mluví v tom tápe podle naučených osnov a předpisů.
Vlastimil Pešek Díky za komentář. Nicméně kabel musí podle předpisů hlídat správné zapojení zásuvky. Takže je důležité, aby kabel měl L a N, jak potřebuje. Některé kabely to nepoznají a může vzniknout problém.
Na zbytek asi není co říct :)
Díky
T.R
@@tomasrichtr8726 prosím o vysvětlení věty "Nicméně kabel musí podle předpisů hlídat správné zapojení zásuvky" - kdo mu takovou povinnost dává? a jaká je sankce, když to kabel nedodrží? bude zkrácen? nebo zauzlován?
Josef Kučera zdravím, jde o to, že kabel lze v zásuvce snadno otočit v případě, že zemnící kolík není. V takovém případě by na elektromobilu mohla vzniknout škoda. Kabel tuhle záležitost hlídá.
@@tomasrichtr8726 Poprosil bych o vysvětlení této funkce. Napětí ani výkon se nemění zapojením L-N nebo N-L. Ochranný vodič (zem) je připojen pro správnou funkci chrániče a tomu je to jedno, ten prostě na svém poměrovém trafu vyhodnotí únik proudu. Jaká škoda může vzniknout? Nabíječka jako taková je pouze řízený spínaný zdroj, kterému je to jedno do té míry že lze na primární straně připojit i DC napětí odpovídající hodnoty.
@@ohicdovurp Ahoj Vlasto, však ty víš jak to je: tu kontrolu N/L prostě někdo napsal do normy na tyhle EVSE, aniž by to reálně bylo potřeba. To samé je s tím unikajícím DC proudem z baterek přes palubní nabíječku až do distribuční sítě. Vzhledem k tomu, jak jsou palubní nabíječky konstruované (6-ti diodové usměrňovače, H-bridge, PWM řízení), taková závada vlastně ani nemůže nastat. Co je dobré, tak EVSE provádí i kontrolu funkčnosti uzemnění, než sepne svůj AC stykač a dokonce provádí i kontrolu funkčnosti svého interního GFCI. Je to prostě obsluho-vzdorný a pokud máš v baráku problematickou elektroinstalaci, tak EVSE to většinou pozná jako první a upozorní tě alarmem.
Mě by ještě zajímal rozdíl mezi chrániči typu EV-A a EV-B určené speciálně pro elektromobily, můj wallbox je standardně vybavený chráničem EV-A.
Přesně tak. Taky by mě zajímalo, zda chránič EV-A stačí, nebo musí být opravdu B.
@@NolwendilCZ Proudový chránič typu B se používá tam, kde může být větší stejnosměrná složka. Pokud by se v tomto případě použil normální chránič, nemusel by díky nasycení proudových traf stejnosměrným proudem vybavit. Typ B se používá hlavně za různými měniči a podobně.
a to odborne prečo nepovedia že ak tam mam na 400v istalačny obvod inštalovaný prudovy chránič bez nadprudovej ochrany cca 40A že ako za ním musi byť istič pre wallbox 3fazovy B16 aké o B32 podľa tipu walboxu taj to to vhovuje
Já si nedokážu představit vlastnit toto doma, to by musel být jistič u nás minimálně 3x63A, nejlíp tak 3x80A
Dosavadni máme 3x50A a někdy mu v zimě s 24kW elektrokotlem, bojlerem, prackou a sporakem zvoní hrana. 24kW a 11kW z nabíječky by bylo 35kW, plus ten sporak co je schopen brát tak 3kW, tak máme 38kW a nejaka rezerva pro neco a jsme na 40kW, což dělá cca 58A z každé fáze.
Toto by se stát mohlo, nejlip po obede při lacine elektřine
Přesto že sice jak uvádíte, je možnost tam dat tu jednotku, která hlídá proud a reguluje ho, tak bych se obával, ta 3x25A je málo pro domacnost a elektroauto
vhledem k tomu, že máme domácnost a dva elektromobily, tak s Vámi neprosto nemohu souhlasit. Nikdy se nestalo, že by 3 x 25 A nestačilo a pokud výrazně zdraží základní sazba za hl. jistič, tak klidně půjdu na 3 x 16 A, čtete dobře.
Naše elektromobily se fakticky dobíjí cca 1-2 hod denně, pokud bychom dobíjeli 11 kW - chytré wallboxy bez problému uřídí aby nedocházelo k výpadku hlavního jističe 3x25A.
Zde praktická ukázka: th-cam.com/video/kzx12kHQuHw/w-d-xo.html
Ono to většinu uživatelů ani moc nezajímá, strčí to do zásuvky a nabíjí. Při koupi el. mobilu vám při prodeji neřeknou ani to základní, oni to totiž ani neví. Tak uživatel si buďto vezme odborníka a ten často také moc neví. Dokud se nic nestane je to OK.
asi ano, jak píšete, dokud se nic nestane tak se to moc neřeší
Ak mám doma FVE a menič, ktorý dá na jednej fáze 32 A, existuje na to nabíjací kábel ? Aké max. napatie možem nastaviť v meniči ? Ak namiesto 220 V nastavím 245 V, povolí elektronika v kábli nabíjanie 32 x 245 = 7840 VA ? Majú nab. v eutách korekciu účinníka ? Niekedy platilo, že 22 kW či 11 kW, ani 7.2 / 7.4 kW nabíjačku nemalo integrované každé euto:
Audi e-tron - za príplatok interná 22 kW nabíjačka.
Ford Focus Elektric - má len 3.7 kW nab.
Hyundai IONIQ Elektro - má len 6.6 kW nab.
Hyundai Kona Elektric - má len 7.2 kW nab.
Jaguar I-PACE - má len 7 kW nab.
Kia e-Soul - má len 7.2 kW nab.
Mercedes B-Klasse Electric Drive - 11 kW nab.
Nissan Leaf 40 kWh (2018) - má len 6.6 kW nab.
Opel Ampera-e - má len 7.4 kW nab.
Renault ZOE 41 kWh (2017) - má 22 kW nab.
Smart forfour electric drive (2017) - má 4.6 kW nab. / voliteĹne 22 kW nab.
Tesla Model 3 - Mid RAnge / Standard Range - má len 7.4 kW nab.
Tesla Model 3 - Long Range - má 11 kW nab.
Aká je situácia teraz ?
Dobrý den, fungovat by kabel měl. Máme nastaveno na 240V +-10% takže přepětí by vyhodnocovat neměl. Ale pozor, jak píšete, musíte říct jaký elektromobil. Protože každý má jinou palubní nabíječku. Jaký elektromobil máte? Kabel v nabídce na 1x32A (Až 7,4kW) máme také. Ale kabel nepřetlačí palubní nabíječku.
Děkuji
Richtr
Ste si istý, že máte doma FVE, ktorá dá na jednej fáze 32A ? Lebo ak to máte na domácnosť a oficiálne, na jednej fáze môžete mať max. 16A FVE. Ak je to viac, musíte použiť viacfázový striedač. Samozrejme aj pri viacfázovom striedači využijete celú výrobu FVE pri jednofázovom nabíjaní, lebo na Slovensku existuje pri meraní spotreby priemerovanie fáz. 32A sa dosiahne len kombináciou FVE a výšky ističa, napr. 16A beriem z FVE a ďalších 16A zo siete, pričom FVE mám zapojenú na ten istý istič ako wallbox. Zvýšené napätie bude nabíjať auto o to väčším výkonom, tam výrobcovia áut ani wallboxy nerobia žiadne korekcie. Viac k problematike v mojom článku, na ktorý je v komentároch odkaz.
@@miroslavrojko2731 Zdravím Vás pane Rojko, prosím mohl byste ten odkaz na Váš článek přepsat ve stylu "www zoznam sk"? Komentáře, ve kterých jsou odkazy, se zde totiž automaticky filtrují, takže nikdo Váš komentář s odkazem na článek nevidí. Díky! :)
PS: Pan Pavol Filek to má jako off-grid, bez připojení k distribuční síti.
@@obajer články uverejnil "www mojelektromobil sk" v sekcii Poradna alebo staci do googlu zadať "nabijanie elektromobilu doma"
1:20 vyzerá to na kábel ku Kone a ten nabíja 12A, nie maximálne 10A ako hovorí pán, tiež iné EV majú káble do 13A originál od výrobcu
ano, nicméně to že Hyundai má možnost navolit 8 / 10 / 12 A na 230 V kabelu a Tesla až 13 A není pravidlo a velká výjimka - drtivá většina výrobců k vozu dává kabel 10 A / 230 V.
Po shlédnutí jsem zkontroloval Tesla Wallbox 3.gen. Píšou u něj, že nepotřebuje proud.chránič typu B. Má v sobě typ A + hlídání DC proudu 6mA. Je ale rok 2023, u vás byl patrně v době natáčení starší typ.
S nabíjacím káblom k autu na 230V som vydržal niekoľko rokov ale nakoniec som chcel nabíjať s dynamickým výkonom (podľa spotreby domácnosti alebo prebytkov fotovoltaiky) a dlho som hľadal wallbox za prijateľnú cenu s meraním spotreby domácnosti, ktorý by to umožnil. Ak chcete mať taký wallbox za štvorcifernú cenu v CZK, tu som zhrnul moju skúsenosť: www.mojelektromobil.sk/nabijanie-elektromobilu-doma-ako-najrychlejsie-alebo-najlacnejsie/ www.mojelektromobil.sk/nabijanie-elektromobilu-doma-wallbox-s-dynamickym-riadenim-vykonu-blog/
Rád by som sa opýtal čo hovorí elektrikár na wallbox z Lidlu.
Ještě by jste měli nováčkům vysvětlit rozdíl mezi wallboxem a pětikolíkem či obyčejnou zásuvkou.
Jaký rozdíl přesně? Právě třeba přenosný kabel můžete na pětikolíku používat stejně, jako Wallbox. Jen se vyhnete jakémukoliv zásahu do elektroinstalace. Takže je kabel z části snažší pro používání a všechny ochrany má v sobě.
@@tomasrichtr8726 Máte nějaký přímý tip na kvalitní a spolehlivý kabel s řízením do pětikolíku?
@@Pupuzor S řízením? Myslíte dynamické řízení ?
Tomáš Richtr Že wallbox komunikuje s autem a zástrčka se spíná teprv když je dostatečně zasunuta, kdežto pětikolik či zásuvka nejsou inteligentní a jsou furt pod proudem tudíž životu nebezpečné speciálně v mokrém prostředí. Nejsem elektrikář tak to říkám možná nepřesně, ale ta bezpečnost je myslím zásadní rozdíl mezi oběma zařízenímy o které by měl každy laik vědet. Spadá to do té oblasti to kdy lidé ptají zda je bezpečné nabíjet v dešti nebo když sneží, co se stane když vytrhnou pětikolik a zrovna se auto nabíjí, zda tam nevznikne oblouk nebo když se jejich dítě začne štourat v konektoru apod.
@@tomasrichtr8726 Myslím kabel, jako byl vidět ve videu, tedy s možností ruční změny nastavení ampér. Ještě mě napadlo, existuje nějaká možnost, jak i přes pětikolík dosáhnout uzamčení kabelu na obou stranách při nabíjení vozu?
2400W neroztavi zadnou zasuvku :-))
A skoro kazda zasuvka ma psano 16A takze >3600W a zahrivat se to bude ve spojich a v ohybech
ano, a právě v nekvalitně provedených spojích je riziko přehřívání až požáru
Electro Dad : pozaru ne, krabice i zasuvky / strojky krytky jsou z nehorlaveho samozhasiveho materialu. Fakt je ze ty levny zasuvky se neskutecne pracne instaluji, lepsi je o trochu drazsi znackova. Samozrejme na keramicke strojky komunisticke dnes uz nic nema ;-)
Honzo to by chtělo aktualizaci. Dneska už je to trochu zevadějicí. Ty jističe atd.
Děkuji za super video! Měl by někdo doporučení na jakou firmu se obrátit s instalací wall boxu? Oblast Děčín/Ústí nad Labem. Nechci řešit jen přes elektrikáře, potřeboval bych někoho, kdo se tomuto věnuje, abych měl řešení, které bude co možná nejlépe spolupracovat s fotovoltaikou (info případně na email cafourekp@gmail.com)
Děkujeme, Zkuste z Liberce www.linkedin.com/in/ondřej-miškovský-6ab44149/
dig hlaška 11 minuta cca aký veľký ma byt rozvadzac pre novostavbu že 80 modulov no chce sa mi z toho pána odborníka grcat pod 144 modulov by som nešiel a to som robil 110m2 bungalov
Par videi som mal zameskanych a dopozeral som ich az teraz a tak sa spitam otazku a dam ju pod zatial posledne video, tak sa ospravedlnujem za offtopic. Zaujima ma jedna vec, ked recenzujete nejake EV, tak hovorite o tom, co vsetko da predajca k autu. Pokial ide o Teslu, tak s kupou Tesly ma clovek automaticky pristup k SC a nikde sa nemusi registrovat a moze slobodne behat po celej Europe. Ale co v pripade non Tesla EV? Audi vraj dava kartu pre zakaznikov aby mohli nabijat na nabijackach. Ako je to v skutocnosti? Je to pravda? Robia to aj iny vyrocovia, trebarz BMW ci Mercedes, KIA/Hyundai a iny? Ide o nabijanie na roznych nabijackach od roznych poskytovatelov a len trebarz v danom regione? Trebarz cesky pradajca len pre CR ci slovensky predajca pre SR a podobne, alebo sa da nabijat po celej Europe s danou kartou? Pripadne je jedno u ktoreho poskytovatela nabijam s tou kartou, alebo..... Ako to vlastne je? Lebo ak chcem jazdit bez problemov z EV po Europe tak jedine Tesla a siet SC. Ine znacky EV nemaju vlastnu privatnu siet a mat kopec zmluv registracii, PIN kodov, RFID cipov ci kariet a ja neviem coho este, u XY poskytovatelov nabijania, to potencialnych kupcov EV od kupy odradi. A ci ta karta je len na nejake obdobie, trebarz 1 rok, alebo je to neobmedzene. Lebo ak chcem jazdit so spalovakom po Europe, tak nieje problem doma ci v zahranici natankujem a zaplatim na mieste kdekolvek v Europe bez akejkolvek registracie a inych veci. Ale s EV (mimo Tesiel, ktore maju SC) musim mat registracie u kopec poskytovatelov ci doma alebo inde v Europe a musim mat kopec kariet ci cipov a ja neviem coho este, aby som sa mohol slobodne pohybovat po Europe a zrejme aj doma. Toto som nevidel nikde vysvelene, na toto by bolo asi vhodne natocit samostatne video a mozno by sa mohli dileri, alebo importer viacerych znaciek vyjadrit ako je vyriesene toto. Lebo si vela ludi povie, na Teslu nemam a ine znacky........... no to bude kopec problemov a tak racej ostanu pri spalovakoch.
Tesla se svojí SC sítí má nespornou výhodu/náskok. BMW, Daimler, Ford, Volkswagen, Hyundai a Kia si založili celoevropskou IONITY, která má vystavět jejich evropskou sít. Co se týče možnosti nabíjet bez karty u neTESLA vozů, tak se čeká na ISO 15118 Plug & Charge th-cam.com/video/4S4xF5aXqbo/w-d-xo.html
Ako elektrikár, a aj dobrovoľný hasič som už videl horieť elektromobil počas nabíjania v garáži. Takže nikdy wall box a nabíjanie v dome, alebo v garáži, ktorá je súčasť domu. Pozrite si videá ako je to neuhasitelné. Ak to začne horieť v dome tak je škoda obrovská
Máte pravdu. Proto jsem se snažil lidem trochu říct, že když už nabíjíte doma, nebo v garáži, tak ať všichni dbají na předpis a bezpečnost. Protože většinou koupí nabíječku, která nemá jediné schválení a žádnou ochranu a potom může nastat problém. Přesně, jak říkáte.
@@tomasrichtr8726 ono není ani problém uhasiť elektroniku, pokiaľ je všetko spravené ako ste vysvetlovali, tú vypne istenie. Ale ak buchne batéria v aute, tam sa už nič neodpoji a nekontrolovateľne horí, prska, a tie kW co su tam naakumulovane, tak tie uhasiť nepôjdu jednoducho
PETBO p máte pravdu. Nedávno se řešil požár hybridu v ČR a ještě po týdnu od vložení elektromobilu do speciální nádrže s vodou byla baterie horká.
To je fakt neopodstatněné strašení populace. Vzhledem k mnoha bezpečnostním systémům je pravděpodobnost vzniku požáru blízká nule. Máme v garážích spalovací auta plná hořlaviny a taky lidem nerozmlouváme parkování v garážích.
@@ElectroDad th-cam.com/video/UsuYxFBHsiQ/w-d-xo.html nepotrebujem nikoho strašiť, tiež som za elektro, aj keď mam momentálne auto na CNG co tiež neni 2x bezpečné, ale už len keď horí lithium v mobile, alebo elektro kolobežka tak v interiéri je to peklo, a nieto ešte batéria v aute....
Nepotrebujem vás ohovárať nikoho od elektromobilov, tiež si kúpim, keď sa mi to vyplatí viac ako CNG, ale isto to nebudem nabíjať v garáži, ale jedine vonku
Zpětný proud u proudového chrániče je chyba.... Rozdíl mezi A a B je pouze ve velikosti DC tzv. zbytkového DC proudu, který generují měniče atd. složky které oba vypnou, 😂... Průřez se nedoporučuje ani nevolí... Ach jo 🤗..
Počítá se čas vypnutí impedancni smyčky dle typu soustavy... Proudový chránič musí vypnout v určitém čase, který závisí na velikosti NN a typu proudu AC or DC 🤔...vyhláška 50 🙄
Máte pravdu pane Dřínka, a ode mne palec nahoru.
Ivo Dřínka díky za komentář. O prouďáku B bylo snad řečeno vše dobře. Co se týče mě, při natáčení jsem byl nervózní (nejsem zvyklej takhle mluvit). Co se týče zbytku komentáře - průřez jsem doporučil já prostě jen ze zkušenoti pro lidi, které to zajimá. Aby když budou stavět garáž mohli pustit video a třeba jim to mohlo pomoct :).
Jeden z požadavků bylo udělat video obecné, nikoliv odborné.
Díky a mějte fajn den
Richtr
Dobrý den,
měl bych jednu poznámku. Nabíjení elektromobilu bych si po svých celkem dlouholetých zkušenostech, nikdy nedovolil připojit k hliníkovému rozvodu a to ani k průřezu 4 mm2.
Děkuji za názor
Ať chcete nebo ne, i tak jste připojený ke hliníkovému kabelu, tomu se nevyhnete. Všechny kabely nad 10mm se používají hliníkové, takže to, co vám jde do pilířku je hliník 😆.
I když máte rozvod v domě v hliníku, není to z technického hlediska žádný problém. Jen je důležitá, a to ve videu padlo, pravidelná kontrola a dotahování všech spojů, což je proti mědi nevýhoda.
@ To samozřejmě vím, jde mi o domovní rozvod třeba právě pro zásuvku v garáži. Hliník je pro nabíjení a tedy dlouhodobé proudy, ve starších rozvodech většinou s krabicemi, zcela nevhodný a neříkejte mi, že byste nechal někoho zapojovat do takové zásuvky nabíjecí kabel s čistým svědomím, že je to v pořádku. Už jste někdy vyměňoval v paneláku zásuvky?
@@tsivanentsivanen5124 Jestli chcete a líbí se vám napojování nabíjecí zásuvky na hliníkové vodiče, tak to dělejte. Po zkušenostech s hliníkovými rozvody je zakázáno v nových instalacích použití hliníku do průřezu 16 mm2 a tečka. Víc se o tom bavit nehodlám.
@ Plus hlídat průřez, a stav kabelu, pokud už k němu něco bylo připojeno, aby nebyl polámaný...
Ale berte to pozitivně, protože i negativní komentář přináší témata k zamyšlení.
Čekal jsem zminku o nabíjení 22kw
Minimum elektromobilů podporuje 22 kW a naprosté minimum domácnosti má dostatečně dimenzované jištění na 22 kW nabíjení (obzvláště při souběhu dalších spotřebičů)
Nic proti ale ta instalace v garáži pěkná prasečina když už to dáváte na net tak to máte udělat pořádně...
Ok
@@ElectroDad já myslel, že jen neumíte stříhat, ale vypadá to, že jste diletant i jako elektrikář. čemu vlastně rozumíte ?
@@josefkucera753 A proč se tedy na ty videa díváte? Nikdo Vás nenutí. Podle toho co píšete to nelze ani sledovat. Autor videa točí nezištně, ne profesionálně za peníze! Kritizovat umí spousta lidí, ale sami by nic podobného nesvedli. Nebo se pletu pane Kučero? Můžete nám poslat alespoň nějaký odkaz na video z vlastní tvorby?
Děkuji Vám Electro dad za kvalitní a užitečnou tvorbu.
Hele a Jste ochoten nám sdělit kolik Vám ta "nezávislá" tvorba vydělává???
Já jen abychom si o té "nezávislosti" udělali obrázek...
Já třeba jezdím s LandRoverem a ještě jsem od nikoho za to nedostal ani korunu... a popravdě ani nechci/nepotřebuju... živím se jako dělník/servisák a jsem s tím v pohodě... těch 200/měs mi fakt k životu stačí... a když ne tak se kousnu a mám i 460/měs jako v prosinci... ale je fakt že jsem to dělal jen proto, abych mohl jet s rodinou na 14dní do Francie do ValThorens na prkno/lyže... a ne kvůli prachům... ale proto abych na to měl čas...
Nejeli jsme teda LR4 ale jejím Volvo XC90... vona je na to zvyklá... za volantem jsme se střídali a jelo to furt... jedno tankování v Praze, pak u hranic, pak v Německu a cestou zpátky ve Francii a pak trošku docmrdnout v Německu a jsme v Čechách... za volantem se střídáme, takže ta mašina jede furt...
Hele co si to dát jako výzvu s tou Vaší Teslou??? Lyžovačka ve ValThorens je na této planetě to nejlepší...