Wiec na poczatek kup silnik podkwadratowy, idealny do takich zastosowań, ludzie przeczytajcie cokolwiek o kogeneracji zanim zaczniecie dyi konstrukcje. Przeanalizujcie tez charakterystyke pracy wybranego silnika ........ to wszystko jest dostepne. Zreszta nie ma wiekszego wyboru albo 1500 albo 3000 obr .
7lat czekałem aż ktoś wpadnie na podobny projekt! Tyle że ja skupiłem się na napięciu 12vi przetwornicy dla urządzeń typu lodówka, mój projekt nie doczekał realizacji ale życzę zdrówka i czekam na efekt końcowy
@@DobryProjekt może nie fan 12 tylko miało być prosto i tanio,ciekawostka jest fakt że też wybrałem te jednostke na kocioł kierując się tylko kwestia hałasu🤫
Każdy praktyczny projekt ma sens, nawet jeśli by autor projektu nie odkrył jak zrobić kogenerator, to odkryje - jak tego nie robić 👍 😉 Kiedyś zrobiłem kwadratowy zbiornik buforowy i odkryłem właśnie - jak tego nie robić 😜 swoją drogą to aż przypomniał mi moją "dziecięcą radość" z procesów twórczych 😊 a projekt zasługuje na uznanie, wielki szacun👏
Efekt końcowy jest zawsze udany bo autor zrobił co chciał i ma co chciał. Miał dobrą zabawę, wnioski i końcowy produkt własnego autorstwa :) Bezcenne ;)
W mojej ocenie ten projekt jest najlepszy tylko bym zastosował jeszcze odzyskiwanie energii cieplnej z ogniw Peltiera czyli z agregatu spalinowego inie ma tańszej produkcji energii i ciepłej czyli własna elektrociepłownia silnikowa
Bardzo fajny pomysł! Największa wada silnika spalinowego który traci energię w postaci ciepła około 70% można wykorzystać. A swoją drogą to ciekawy kocioł CO.
Super podziwiam za realizację. Ach gdyby jeszcze dodać generator gazu drzewnego na zasilaniu oczywiście w przyszłości Marcin dla Ciebie taka leśna wersja na chrust ;-)
Bardzo dobry pomysł Panie kolego, wpadłem na to w zeszłym roku, tylko zrobię na propan-butan z butli. Wstawie w garażu i wykorzystam do maximum, w sensie wstawię również wymiennik ciepła na spaliny w których jest marnowanych dużo energii cieplnej. Pozdrawiam.
@@DobryProjekt Benzyna tak od 1.4 - 2.0 w zależności jaki dawca wpadnie mi w ręce. Im mniej elektroniki tym lepiej. Mam obecnie w garażu 2.0 TDI z passat b6 ale nie dam rady go uruchomić mam do niego sterownik ale nie mam stacyjki i modułu komfortu. Bez tego nie odpali. Chyba że jakiś specjalista by sterownik przekodował.
Fajna zabawa w formie doświadczenia, z nowością nie ma to jednak nic nowego montowaliśmy takie agregaty w Niemczech już koło 10 lat temu. W tej chwili nie mogę sobie przypomnieć nazwy firmy, ale były one produkcji słowackiej i były na silnikach Toyoty, pozdrawian.
Może zbudować zbiornik buforowy z kilkoma wężownicami. Przez jedną wężownicę przepuścić spaliny z silnika, aby odzyskać od nich maksymalnie dużo ciepła. Przez drugą odpowiednio przemyśleć wykorzystanie ciepła z układu chłodzenia silnika. Natomiast do alternatora podłączyć zwykłą grzałkę. Wtedy jest szansa, że uzyskamy kocioł o sprawności teoretycznej dużo wyższej niż z typowego kotła gazowego. A więc COP będzie tu dość spory!!! Kurczę, robi się ciekawie, naprawdę! Będę bacznie obserwował.
@@DobryProjekt Benzyna pali się w przedziale 1:8 do 1:25 (wagowo benzyna-powietrze). Silnik benzynowy ma sztywną mieszankę 1:14.7 przez co bedzie niedogrzany często, lepiej zbudować coś bardziej ubogiego w mieszankę podchodzącego pod 1:20 (przy takiej mieszance silnik sie topi)
@@ZeptoBoxpl Niedogrzany tzn, że silnik ma w skrócie taką dawkę paliwa która ma być ekologiczna( 1/14,7) Porównując do dawki 1/20 to przepaść temperaturowa przy której silnik sie topi z przegrzania. Oczywiście silnik nie zniesie takich proporcji ale są inne metody pracy na bardzo ubogiej mieszance. Palnik acetylenowo tlenowy tak działa, że paliwa(acetylenu) leci ciutkę a regulując wypływ tlenu ustawiamy lekki płomien albo strugę o temperaturze 3100 stopni celsiusza;) Benzyna powinna palic sie w bardzo ubogiej mieszance wtedy jest duuuuzo ciepła i wiele oszczedniej a jedyny minus to powstawanie tlenków azotu (egr w samochodzie wpuszcza spaliny co ogranicza ilosc tlenu w komorze spalania i zmniejsza temperature).
@@advancedadvanced3814 Nie za bardzo rozumiem założenie zmiany proporcji paliwowo-powietrznej. To jest regulowane komputerem przez sondę lambda i czujnik spalania stukowego, aby pozostać w optymalnym zakresie pracy dla danego silnika.
Kiedyś jako student na politechnice o tym mówiłem. U siebie w domu też mam tak zrobione. Tylko używam silnik Diesla. Stary poczciwy golf 1.6. Silnik spalinowy ma sprawność mechaniczną maksymalnie na poziomie 40% co znaczy że 60% jego mocy leci w gwizdek. Silnik o mocy 60kW to jest jego moc mechaniczną co znaczy że 90kW leci w gwizdek. Mam w domu wodne ogrzewanie podłogowe zasilane zwykłym kominkiem z płaszczem wodnym i dodatkowo bufor wodny połączony z silnikiem spalinowym. Dziś widzę że tez już ktoś o tym pomyślał (Brawo👏) a na uczelni się że mnie śmieli. 😟
Jakieś 20 lat temu w Niemczech w telewizji widziałem jak ktoś zrobił z 1,9 TDI w piwnicy generator prądu i ogrzewanie domu , zasilany był olejem roślinnym, kiedyś rzepakowy był po 2 zł litr , silnik spalał około 1 lita na godzinę , silnik ten ładował akumulatorowy magazyn energii więc nie umiał pracować non stop
@@rafacholewczynski180 90 KM to ~ 66kW. Producent nie podaje sprawności ale chyba nie sięga 30%. Czyli przerabia conajmniej 130 kW na ciepło. To trzeba żeby pracował na 10% mocy nominalnej. 7kW na prąd i 13kW ciepła. Czyli przez noc załaduje samochód elektryczny i ogrzeje chałupę. Tylko codziennie wyjechać cały prąd? Gdzie go zmagazynować? Chyba żeby podgrzać akumulator ciepła. Zbiornik parafiny do wysokiej temperatury? No bo ile kosztują akumulatory? To mi przypomina szmonces. Mosiek miał pomysły a Icek kury. Mosiek doradzał, żeby zaoszczędzić na wyżywieniu. Po, którejś doradzie, gdy padło dużo kur. Mosiek powiedział: nyyyu. Jo go mom jeszcze wiele pomysłów, tylko nie wiem czy Tonie kur starczy??
Na basenie chyba w Praszce w opolskim jest taki silnik. Na. Gaz ziemny i grzeje wodę i robi prąd ale jakie to duże jest nie wiem. Napewni będzie działać. Jak by zrobić wymiennik ze spalin jeszcze to efekt będzie znaczący
To temat znany od 90 lat. Sam rozebrałem ostatnio taki kocioł oryginalny marki dachs, 5,5 kw produkcja prądu, silnik spalinowy jedno cylindrowy zasilany gazem ale pewnie dałoby się na inne paliwo przerobić. Ciepło powstałe przy pracy tego kotła (silnika spalinowego) wykorzystane jest do ogrzewania domu, prąd na własne potrzeby, nadmiar wpuszczany do sieci. Jest tego grom w ogłoszeniach, bo jednak to pracuje na okrągło i zużycie części, łożysk itp postępuje szybko, niewiem czy to takie ekonomiczne. Zdemontowałem sobie tylko ten agregat prądotwórczy wraz z elektroniką, ok 60 kg(5,5 kw)
Spaliny przez porzadna chlodnice , wentylatorem , to jest gdzie cieplo sie traci , np sprawnosc siknika 30 % reszta to nic wiecej jak energia cieplna gotowa do odzyskania , pozdrawiam serdecznie Zbyszek Canada milego dnia zycze
Ciekawy pomysł, czekam na film z wynikiem efektywności takiego rozwiązania. Aczkolwiek celował bym w coś bardziej powiązanego z OZE, a temat takiego sposobu pozyskania energii traktował jako uzupełnienie braków, plus do tego bufor i energii elektrycznej i cieplnej. Co do odzysku energii ze spalin, mam u siebie w garażu zrobione ogrzewanie na bazie Webasto samochodowego mokrego. I wkurzało mnie że rura wydechowa ponad metr za urządzeniem ma temperaturę taka że parzy w dłonie. Dołożyłem na wydechu zaraz za urządzeniem wodna chłodnice EGR z jakiegoś samochodu. Teraz rurę metr że urządzeniem można utrzymać w ręce, a temperatura spalin na wyjściu ma kilka stopni wiecej jak woda w układzie, wiec w teorii ciepło ze spalin jest praktycznie w całości odzyskiwane.
@@DobryProjekt Może kiedyś znajdę czas, aczkolwiek jest to proste ogrzewanie jednego pomieszczenia na ropę, Webasto grzeje wodę w układzie, na ścianie wisi stara chłodnica samochodowa, mały wentylator na niej wymusza obieg powietrza i odbiera ciepło. Przyszedł mi inny pomysł do głowy widząc ten silnik z Matiza. Ciepło z silnika i wydechu oczywiście trzeba odzyskać, ale może zaprzęgnąć by dobrego rozwiązania sprężarkę klimatyzacji? Przecież to pompa ciepła, i grzanie buforu w tej sposób było by dużo wydajniejsze (współczynnik COP) niż pozyskiwanie tylko ciepła z silnika. Ale tu już musiał by się wypowiedzieć ktoś zaznajomiony z chłodnictwem i pompami, czy w ogóle taka sprężarka klimatyzacji nadaje się do wykorzystania jako pompa ciepła.
! Czyli jednak Matiz na coś się może przydać :) 2:40 - dzięki właśnie za wyjaśnienie tej "kogeneracji" - wcześniej obejrzałem short z urwanym makaronem i nie wiedziałem po co to :) to teraz już wiem - odpowiedni punkt pracy i odzyskanie ciepła ze spalania w silniku i z rury wydechowej a przy okazji uzyskanie prądu - żeby prąd się nie marnował to jest minimalizowany. Tylko ile teraz kosztuje metr gazu? Serio pytam bo nie mam gazu - ogrzewanie gazem zawsze było droższe niż węglem.
@@DobryProjekt Coś tam wygooglałem i wyduckduckgowałem i wyszlo mi 2zł za m^3 - czyli jak conajmniej 20m dziennie to taniej wungiel kupić za 3000 a jest po 1000 :) - ale oczywiście na trudne czasy i wyjątkowe sytuacje się taki okrojony matiz przyda :)
Waldek polecam zobaczyć film na yt."GAZ jak ZA DARMO - Jak produkować tanio gaz LPG we własnym domu - tanie ogrzewanie domu gazem" będzie jeszcze taniej niż na benzynie samej.
to jest patent stary jak świat, praktykowany często np na syberii, tylko po co sobie komplikować życie, wystarczy we własnym aucie(najlepiej z lpg) założyć trójnik na wężach z nagrzewnicy i zawory aby można było podłączyć instalacje c.o. z domu, do tego pod aku samochodu podłączamy inwerter lub akumulatory offgridowe i alternator ładuje nam offgrid, na wyjściu z węża nagrzewnicy należy zastosować mieszalnik wykorzystując powrót z c.o. domu gdyż temperatura 90 stopni która wychodzi z silnika może narobić problemów w domowej instalacji ponieważ dla rur pe czy pex to już jest temperatura skrajna, dlatego proponuje mieszać wyjście z silnika z chłodną wodą która wraca do silnika. Taki patent będzie najbardziej sprawny w domach w których jest instalacja z cienkiej miedzi lub pex(czyli głównie instalacje gazowe) ponieważ jest w nich mała ilość wody do nagrzania, jeżeli ktoś ma starą instalacje c.o. np stalową lub ogrzewanie podłogowe to nie ma szans aby silnik samochodowy nagrzał taką ilość wody, a jeżeli już to nigdy nie dojdzie do nagrzania silnika do temperatury roboczej, będzie chodził na tzw ssaniu pobierając przy tym dużo paliwa co staje się już nie opłacalne i szkodliwe dla silnika. Wykorzystanie normalnego samochodu moim zdaniem jest lepsze ponieważ: mamy normalny nie rozłożony samochód :)), można pojechać na stacje i normalnie zatankować gaz lub bene i nie bawić się z butlami stalowymi, no i wydaje mi się że samochód będzie bardziej bezpieczny, czegoś takiego jak na tym filmie bałbym się postawić w jakimś pomieszczeniu, tym bardziej mieszkalnym, a postawiony taki silnik na wolnym powietrzy w zimę to nie ogrzeje nawet szopy bo nie osiągnie żadnej temperatury roboczej, samochód jednak izoluje ten silnik od warunków atmosferycznych i komora silnika pomaga mu w dojściu do temperatury roboczej, ogólnie pomysł dobry ale zawiera dużo błędów, moim zdaniem....
witam super sprawa że wszyscy szukamy i testujemy różne rozwiązania mam pytanie czy ktoś z kopciucha 2 płaszcze wodne jeden do ogrzewania a drugi mniejszy np wykorzystania silnik parowy do ładowania akumulatorów
Witam. Posiadam Peugeota 107, mały trzy cylindrowy silnik Toyoty. Auto wybiera się na złom ze względu na rdzę, silnik i reszta w stanie bardzo dobrym. Chyba wyciągnę tą jednostkę i zachowam na taką zabawę z kogeneracją. Dom ogrzewany gazem ziemnym, instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii pracuje od trzech lat, od Kwietnia do Września a nawet i dłużej lecę na swoim prądzie, nadwyżka jest przekierowywana przez dodatkowe urządzenie na bufor grzania wody. Fajnie byłoby uzupełnić system w dodatkowy element ogrzewania domu który by pracował zimą gdyż ceny energii elektrycznej są dość spore w porównaniu do cen gazu. Chętnie nawiązałbym kontakt z Panem Waldemarem, kilka swapów silnikowych i nietypowych projektów mam już za sobą, zaplecze techniczne jak i umiejętności są, być może udałoby się coś stworzyć. Pozdrawiam serdecznie.
Myslalem o czymś takim na bazie 1.9sdi od vw albo innym starym osiołku który pójdzie na „wszystkim” Może być właśnie prosta benzyna z lpg Powodzenia i czekam na dalsze filmy
Coś podobnego mam zamiar zrobić z zestawu C330 agregatu na wałek o mocy 14.3kW. W domu mam pompę ciepła i w obieg włożę wymiennik basenowy. W sytuacji awaryjnej zamiast basenu podepnę silnik z traktora.
👍 Proszę się nie kłucic Chodzi o to żeby silnik chodził na wolnych obrotach Jak se pyrka to se pyrka i ma dawać w chu. To jest tylko doświadczenie jak się uda to ludzie to kupią PS. Ja bym stawiał na dizla bo benzyna gaz za niedługo towar drogi.
Fajny projekt. Zastanawiam się,czy nie byłoby korzystniej pójść w większy silnik. Jakiś wolnossący 2.0 może i ciut większy. Taki silnik na biegu jałowym generuje moc ok 5kw. Wydaje mi się że trudniej o akumulatory,które można ładować taką mocą. Idealnie byłoby odpalić taki silnik na góra dwie godziny dziennie tak,żeby zbuforować ciepło i wyprodukowany prąd na pozostałą część doby.
Tak z ciekawości pogrzebałem ciut w allegro.Sa dostępne alternatory z autobusów o napięciu 24v i mocy nawet 3,6 kW. Aż się prosi o awaryjny generator do magazynu energii.
Zapomniałem dopisać moje spostrzeżenie, choć zapewne projektant o tym doskonale wie. Gdyby zastosować wężownicę ala potkowę tuż za kolektorem wydechowym, która nagrzewała by jakiś bojler/bufor (np 100L) można by mieć ciepłą wodą albo do prysznica albo do grzejnika. Spaliny chcąc nie chcąc przy wyjściu działały by jak palnik..
@@DobryProjekt tak, dowiedziałem się że.. starsze silniki są lepsze niż nowoczesne. Oczywiście większym plusem jest gdy silnik ma elektronikę, która sama reguluje wtrysk paliwa, ale gdy popatrzę w stecz, miałem fiaty i polonezy w których był gaz i działały praktycznie bez obsługowo. Zaciekawiła mnie ta amerykańska prądnica. Jakby dawała 2kwh, przy połączeniu dwóch dobrych akumulatorów z przetwornicą, można by cmoknąć w zad gazociągi i elektrownie. Jedynym kosztem byłoby paliwo lub gaz w butli. Ogólnie warto się nad takim projektem zastanowić, ponieważ po nowym roku, gdy nałożą limity kWh moje gospodarstwo domowe już nie będzie płacić 4 tyś rocznie lecz 6 tyś za sam prąd, do tego rocznie gazu spalamy ok 6 tyś zł. Czyli w przyszłym roku kalendarzowym potrzebuję na gaz i prąd 12 tyś zł. Jedna butla propanu u nas (Cieszyn) 100 zł więc za 12 tyś kupię takich butli 120 szt. Czy wystarczyło by to dla takiego silnika przez rok? Oto jest pytanie 😁
witam Mam pytanie , mam Mppt 10 A / 60 V , kupiłem 4 panele 9 A / 35 V , jak to podłacze to bedzie działac ?? czy musze zakupic wiekszy MPPT >???? dzieki za info 3majcie sie
Dziękuję za pytanie, przyznam się koledze, ze takie pytania, tak na szybko to zazwyczaj slabo ..... na pierwszy rzut oka, tak będzie ;) Aczkolwiek trzeba większy ;) 😉
Bardzo dobry pomysł jeśli uda się odebrać 95% ciepła ze spalin. Ja dla swojego domu zmierzyłem dokładnie ile mocy potrzeba. Zastosowałem grzałki elektryczne, i włączając po kolei okazało się że potrzebuję tylko 4kw ciepła aby np. Trzymać na grzejnikach 45st. Aby uzyskać ten sam wynik musiałem palić np. Drewnem piecem 24kw na około 50% jego mocy. Okazuje się wiec że 30% opału idzie na ogrzanie domu a reszta w komin. To samo z samochodem 30 % na jazdę, reszta w spaliny. Łatwo policzyć ile kasy idzie kominem. Ja testy zrobiłem aby policzyć moc klimatyzatora do ogrzania domu. Proszę o maila od autora kanału. Zaprezentujemy Pompę z klimatyzatora powietrzno-gruntową napędzaną PV i wiatrakiem z bankiem. 100% off-grid
Po przemysleniach dodam iż zastosowanie silnika jako pieca będzie równe sprawności dobrego pieca gazowego = sprawności silnika + cieplo ze spalin. Autor tematu dostrzeże przemianę adjabatyczną więc im lepszy silnik tym mniej ciepła wyemituje a więcej koni mechanicznych. Suma energi po obu stronach będzie równa. Życzę zapału w realizacji projektu.
@@Artur-Free-Energy-User gdzie niby będzie widział tę przemianę adiabatyczną. Ty to chyba po ogólniaku. Widziałeś jakiś silnik, który by realiował taką przemianę.
Ja nic nie umiem a tak naprawdę to się nie znam. Często w silnikach nie są spełnione warunku rozprężania izotermicznego bo tlok porusza się zbyt szybko i nie ma czasu na odpływ ciepla pomiedzy gazem a ścianami cylindra i taką przemianę nazywa się adjabatyczną gdzie Q=0 i pierwsza Zasada termodynamiki przyjmuje postać K-Cp/Cy czyli pV=const
@@Artur-Free-Energy-User coś Ci się gościu całkiem poplątało. Skoro nie ma czasu na ..?. To dlaczego silnik jest chłodzony? A I zasada mówi o równoważności ciepła i pracy mechanicznej... Mała część energii jest zamieniana na energię mechaniczną a większość na ciepło. Dlatego motocykliści mówią pieszczotliwie o silniku, piecyk. Zresztą zabronione przez UE żarówki były sprzedawane jako grzejniki. Przy sprawności 2% to w zasadzie grzejnik.
Pomysł super. Skazany na sukces. Jeśli mógłbym coś zasugerować to skupiłbym się na silnikach zmarynizowanych morskich. Posiadają wymienniki chłodzenia wydechu i chłodzenia silnika. Starsze modele volvo penta są niezniszczalne. Zużycie na biegu jałowym 0.5 l/h. Miałem taki na łodzi. Wiele przeróbek mamy za sobą.
Jeszcze jednen pomysł, zauważyłem że nie odzyskujesz energii z wylotu spalin, pomysł jest prosty, turbina zamontowana na wydechu, dodatkowa energia elektryczna plus odzysk temperatury (turbiny bardzo się grzeją)
Potrzeba 3 wymienniki 2 wodne i 1 spalin . pierwszy wymiennik wodny wpięty w układ chłodzenia silnika regulowany termostatem silnika natomiast strona wtórna wpięta w instalację CO jako pierwszy stopień podgrzewania . Drugi wymiennik spalinowo/wodny spięty z trzecim wymiennikiem wodnym pracującym jako drugi stopień już roboczy wpięty w instalację CO .Proszę pamiętać w drugim obwodzie z wymiennikiem spalin o naczyniu wyrównawczym i pompie wymuszającej przepływ . W obu układach warto po stronie pierwotnej użyć zamiast wody glikolu ( wytrzymuje wyższe temperatury) . Gotowe kogeneratory kosztują kolosalną kasę . Pomysł nie nowy ale kierunek jak najbardziej właściwy . Powodzenia
Moim zdaniem lepiej odbierać ciepło za katalizatorem.. zawsze dodatkowe ciepło odzyska z niedopalonych spalin😉 do testów (albo i na stałe) najprościej byłoby podłączyć rurę wydechową do kopciucha i "wymiennik" gotowy😉
@@DobryProjekt trzymam i to oba😉 już teściowi pokazałem jak dokona żywota jego Spark, to się jakoś krzywo na mnie spojrzał 😜 Gdyby autor potrzebował, mam na wydanie też wymiennik spaliny-woda, mosiężny z pieca gazowego "tradycyjnego" 22kW.. oddam za darmo ku chwale projektowi (wystarczy odkamienic😉)
@@DobryProjekt choć dobrym pomysłem było by też zaadaptowanie bojlera gazowego (np. aristona) jako wymiennika.. palnik i całe "zbędne bebechy" w czort, i w miejsce palnika podłączyć wydech z silnika i Viola 😉 używki w dobie "kryzysu" za śmieszne pieniądze można dostać 😉
skoro potrzebujesz największego odzysku ciepła to musisz uderzać w najmniej efektywny zakres pracy silnika (żeby straty ciepła były największe - bo o uzysk tych strat Ci przecież chodzi), przy okazji podłączysz pewnie ze dwa alternatory. Żeby to nie było uciążliwe pewnie będziesz operował w zakresie około 900-1400 rpm, Poszacujmy dla Pb95: godzinowe zużycie paliwa około 1.0 L/h. Wartość opałowa paliwa to 33MJ/l czyli około 9 kWh, z tego do układu chłodzenia trafia około 30%, z 50% do układu wydechowego a reszta strat to mechanika i obciążenie alternatora (ze 20%). Więc dla łatwości obliczeń przyjmijmy poziom 10kW 'mocy z paliwa'. 3kW będziesz miał ciepła z układu chłodzenia, 5kW z układu wydechu no i ze 1-2kW z alternatora(ów). Odbiór ciepła z chłodzenia jest prosty i całkiem sprawny. Liczmy 80% sprawności, odbiór ciepła z układu chłodzenia może uda Ci się osiągnąć 50%, może zanurz układ wydechowy w jakiejś cieczy :) Czyli 0,8*3+0,5*5=6kW. no i trochę prądu. 1-2kW Moim zdaniem tyle mocy cieplnej uzyskasz z takich niskich obrotów i tyle elektrycznej, żeby nie przegrzać alternatora(ów). Uśredniając te rozważania dla innych obrotów można mnożyć wszystko przez np '2'. Powinno wyjść podobnie. Polecam przyjrzeć się wykresom BSFC (Brake Specific Fuel Consumption) dla tego silnika i zgłębić ich temat jeśli nie miałeś do czynienia z hamownią. Bardzo fajny projekt. Życzę powodzenia i chętnie przekonam się jak bardzo się pomyliłem. Pozdrawiam
Dziękuję za udostępnienie. Z racji tego że jestem początkujący, subskrypcja już poszła, a projektant to kto? Bo też fajny gość i zapewne ma swój kanał, którego również chętnie zacznę oglądać. Pozdrawiam obu panów. 👍
Ciekawy projekt a jeżeli przy silniku zostanie alternator można dołożyć jeszcze generator HHO i wyprodukowanym w ten sposób wodorem zasilać silnik zużycie paliwa powinno spaść o 30 procent są takie projekty zrealizowane w agregatach prądotwórczych.
Miałem podobną sugestie zrobić ale hho w instalacji samochodowej na prądnicy przez elektrolize w rzeczywistości nie zmniejsza zużycia paliwa. Zysk z lepszego spalenia mieszanki i dodatkowej energii gazu jest pomniejszony o straty przy wytwarzaniu prądu do elektrolizy. Ale będzie to działać przy wprowadzeniu prądu spoza układu. Można podłączyć lpg lub nie i zrobić wszystko oparte na wodorze bez przeróbek silnika nawet do 100% woda. Panele i elektroliza na suchych celach, kompresja i w magazyn/butle. Przez lato się i dla sąsiadów naprodukuje. Czy sam wodor czy gaz Browna to juz samemu trzeba zdecydować. Tylko wcześniej poczytać bo można się rozerwać. Swoją drogą w samochodzie (jak ktoś ma fotowoltike ) tez się hho opłaca bo nie pod alternator a pod dodatkowy aku min 120 ah lub większy. Z niego hho ciągnie średnio ok 30 A i co jakiś czas podladowywac. Robiąc tak z każdego samochodu hybrydę plug-in XD można oszczędzić 20-50% paliwa po korekcie lambda. Pozdrawiam
Od dawna zastanawiam się nar realizacją właśnie takiego projektu. Różnica jest taka, że planowałem użyć gotowego certyfikowanego agregatu. Aby nadmiar prądu sprzedawać. Wszak czasem może być potrzebne ciepło a niekoniecznie prąd.
chłopaki nie męczcie się taki pomysł miałem 20 lat temu teraz bym to zrobił tak : kontener izoterma wjazd całym kompletnym autem wylot spalin przez wymiennik ,dolot powietrza z zewnątrz , wymiennik powietrza i to wszystko. Pozdrawiam
@@DobryProjekt Przypomniała mi się taka anegdota.,,Wszyscy mówili że nie da się tego zrobić,ale przyszedł taki co nie wiedział że się nie da i zrobił. Pozdrawiam i życzę przyjemnej zabawy i sukcesu. Proszę mnie nie słuchać bo jestem czarnowidzem a może realistą.
Chlopie jak to sie uda to milionerem zostaniesz😄 osobiście uwazam ze niestety nie da się odbierać duzej ilosci ciepla od silnika spalinowego bez konsekwencji dla jego pracy no ale jestem ciekaw rezultatów.
@@DobryProjekt ale silnik jest zaprojektowany na optymalne 80-90 stopni pracy. Jesli zaczniemy mocno zbijac tperature to spalanie wzrosnie, olej nie bedzie mial swoich właściwości a po stronie wydechu zrobi sie mokro. Silnik matiza to raczej wosoko obrotowa konstrukcja. Gdyby to bylo jakies V8 HEMI to szybciej bym uwierzyl ze da to zakladane ilosci ciepla😂
@@ukaszszewczyk3196 można zastosować wymiennik ciepła, mam taki w mojej kotłowni, piec chodzi w temperaturze 75stopni a na grzejnik idzie 45 stopni.To samo można tutaj silnik będzie miał 90 a do domu pójdzie Ok 50stopni.
@@danielptaszynski3143 bez wymiennika to nawet lepiej wcale nie kombinować. Pytanie czy to wystarczy? W sensie i tak ilosc plynu w ukladzie chlodzenia silnika sie sporo powiekszy a wtedy pewnie czesto bedzie sie zamykal termostat i wymiennik sie wychlodzi. W sensie to pewnie zadziala, ale domu tym nie ugrzejesz. Ewentualnie maly garaz.
@@DobryProjekt Też ale przerabiałem to na własnej skórze kiedyś montowałem silnik w cienkusiu i po założeniu nie wytrzymałem i z ciekawości odpaliłem ,silnik z zapasów pompa sucha jak pieprz i nic że krociutko chodził potem pociekło z uszczelnienia. a kto robił 700 to wie żeby dostać się do uszczelnień pomp oleju i wody trzeba rozebrać z pół silnika !
@@DobryProjekt Osobiście to zacząłbym tak od 1500 obr/min bo silniki nie lubią zbyt wolnych obrotów zwłaszcza pod obciążeniem albo lepiej w DTR wyszukać jakie powinna pompa oleju dawać ciśnienie przy poszczegolnych obrotach i należy monitorować też temp oleju bo w silnikach stacjonarnych zawsze lubi być wyższa. Co do prądnicy to małej synchronicznej raczej na 1500 obr nie znajdzie chyba żeby napędzać przez paski klinowe z przełożeniem 2;1 taką na 3000 obr albo prądnice z wagonu kolejowego na 24 V stałego i potem to w akumulatory lub przekształtnik na 230 V przemiennego.
Ciekawe podejscie tylko troche amotorkie słowa. Najlepszym silnikiem który bedzie chodził długie tysiace godzin to 1,4 16 V wolcwagena na oleju polialfaolefinowym . czyli taki silniczek pracuje na 1000 obrotów/min napoedza pradnice trójfazowa non stop ( moze byc zasilany benztna lub gazem lpg . I tak zima pracuje cały czas produkując 1 kw pradu do napedu pompy ciepła w postaci klimatyzatora obieg płynu głodzacego idzie do grzejników sciennych a spaliny sa chłodzone obigiem podłogowycm aby były schłodzone do 30*C . Praktycznie na szklance benzyny mamy 3KW ciepła z klimatyzatora i 3 kW ciepła ze spalin i cieczy chłodzacej silnik . Razem 6 KW czyli 160 m kw dom izolowany sapli 5 litrów benzyny albo 6,5 litra gazu na dzień . Da sie da sie .
Proponuję nie przeliczać na kilowaty ogrzewanie tylko policzyć ile masz litrów wody w systemie grzewczym czyli całym centralnym ogrzewaniu plus bojler Ile ma litrów i do temperatury 90 stopni Ile czasu ci potrzeba żeby to nagrzać
Ja tylko dopowiem że skoro temu Panu zależy głównie na ciepełku to silnik musi ładować ciepło w bufor przez jakiś dobry wymiennik żeby nie chodził 24/h a prąd może zasilać grzałkę która jest zamontowana w tym buforze
Pomysł świetny. Dodatkowo zasilać silnik gazem drzewnym (holzgas) i mamy prąd i ciepło za grosze... Ale trzeba jeszcze policzyć trwałość takiego silnika. Zakładając że silniki wytrzymują bez remontu 300tys to średnio licząc wychodzi 250dni pracy silnika... trochę mało. Oczywiście przy mniejszych obrotach i małym obciążeniu może to będzie 750mth ... ale i tak trochę mało.... chociaż chciałbym się mylić
@@DobryProjekt Nigdy nie sprawdzałem Ale wydaje mi się z samego obiegu nie nagrzeje dobrze domu, trzeba skupić się na pełnym odzysku ciepła. Tak jak ktoś poniżej opisał zamknąć silnik w termicznej puszczę można by przepuścić strumień powietrza I ciepłe też gdzieś wpuścić do chałupy przez jakiś wymiennik (coś w stylu rekuperatora) żeby w razie nieszczelności nie wykończyć domowników I uniknąć zapachów. Jeszcze co mi przychodzi do głowy to podłączenie sprężarki klimatyzacji na pasek I zamiast skraplacza wrzucic wymiennik c.o. Ale to tylko takie przemyślenia. Pozdrawiam
Ja mam w planach zrobić coś podobnego tylko żeby podpiąć kompresor i agregat prądotwórczy i odpowiednio ustawić obroty, tylko że ja z silnika z lpg co najmniej 100 koni a nie jakaś pipidówka :) Pytanie jak długo taki silnik z matiza będzie chodził na takich samych obrotach :) ??
@@DobryProjekt Kupiłem kiedyś uszkodzony agregat co miał silnik 21 km, A kompresor chcę zrobić z silnika z golfa 3 ka chyba sam silnik bez skrzyni 85 kg ale wydajność kosmiczna ma być :)
Tutaj z Waldemarem muszę się nie zgodzić co do przeliczania m3 gazu na kwh bo mam założony ciepłomierz na ogrzewanie (piec gazowy kondensacyjny junkers) i w zeszłym roku zimą udało mi się wykonać pomiary przez 3 dni (nikogo nie było w domu, kuchenka gazowa nie używana,cwu z prądu). Licznik ciepła wskazał 106kwh z gazu spalone 10,034m3 czyli (113,38kwh przelicznik pgnig) co daje sprawność pieca 93,5% (junkers podaje 93%) a kiedy w 1m3 gazu było by 8kwh (80,272kwh) to daje nam sprawność pieca gazowego na poziomie 132% :) WoW
@@DobryProjekt świat według exela... jasne. Wszystko mam opomiarowane nawet lodówkę, brakuje tylko pomiaru ciepła do CWU z gazu bo CWU jest także grzane 230V, PV ( 2kwp z sterownikiem el-car) 😏
Przy obecnej elektronice moze byc dowolna pradnica (nawet nisko obrotowa ) pradu zmiennego , a mikrokontroler przetworzy to na taka energie jaka potrzebujemy.
Ja bym się nie chwalił jakby co jeśli ktoś LPG/olej opałowy do ogrzewania podłączy do silnika są różne stawki akcyzy nawet jeśli olej opałowy napędzi agregat a prąd będzie służył do ogrzewania i tak jest inna stawka(widziałem wyrok jak koleś za 5 lat popłynoł na spora kasę bo napędzał agregat opałowym i miał pomątowane grzejniki elektryczne ..). A gaz ziemny odwrotnie do silników mniejsza akcyza niż do grzania ...
Witam. Taki projekt jest u brata na osiedlu. Silnik 1.9 turbo ogrzewa6 rodzin . Jak będę u brata to zrobię jakiś filmik i co jest za agregatu tylu. Będziesz chciał to się odezwij
Ok Pamientan jak kiedyś Cejrowski słynny podróżnik płyną jakąś rzeka i opowiadał o silniku zaburtowy typu cytuje "peke peke" że leją byle co do niego i działa zero elektroniki odpalanie na sznurek a tu? Wiem wiem a co powiecie o silniku esiok?
@@lukaszstacholkusz5343 daje ciepło i przyjemny dźwięk. To silnik do napędu młocarni tam gdzie był problem z siecią elektryczną. Potrzebny była skrzynka z licznikiem i elektryk do podłączenia do sieci. Tutaj to nie było ograniczeń. Zalać wodą, wlać paliwo i zakręcić korbą.
Pracuje nad podobnym rozwiązaniem ale zasilanym ogniwem wodorowym narazie na mniejszym silniku i uważam że jest to możliwe ale też jest wiele problemów do rozwiązania ale gdybym się to udało to dopiero byłby offgrid
Taki patent był w Trabancie Był wymiennik ciepła na wydechu właśnie Było ciepło 🔥 po minucie właśnie. Problem był tylko szczelność tego ale to były lat ' 80 te XX wieku.... Pewnie teraz nie ma z tym problemu
Od kilku lat zbieram się żeby to zrobić cieszę się że robisz to pierwszy bo będę mógł uniknąć błędów patrząc na Twoja pracę, dziękuję
Więc się przyda i film ma sens jak i jego publikacja
Wiec na poczatek kup silnik podkwadratowy, idealny do takich zastosowań, ludzie przeczytajcie cokolwiek o kogeneracji zanim zaczniecie dyi konstrukcje. Przeanalizujcie tez charakterystyke pracy wybranego silnika ........ to wszystko jest dostepne. Zreszta nie ma wiekszego wyboru albo 1500 albo 3000 obr .
@@romanl2608 Kolega widzę wie co pisze :)
7lat czekałem aż ktoś wpadnie na podobny projekt! Tyle że ja skupiłem się na napięciu 12vi przetwornicy dla urządzeń typu lodówka, mój projekt nie doczekał realizacji ale życzę zdrówka i czekam na efekt końcowy
Dziękuję kolega fan 12v ?
@@DobryProjekt może nie fan 12 tylko miało być prosto i tanio,ciekawostka jest fakt że też wybrałem te jednostke na kocioł kierując się tylko kwestia hałasu🤫
Witam
Bardzo ciekawe podejście.
Trzymam kciuki za projekt:)
Pozdrawiam
Powitać kolegę:) Jak tam pogoda na wyspach
Szacun dla Waldka! Testy i praktyka najlepszym kierunkiem do zdobywania wiedzy.
W teorii to można utonąć i nic nie zrobić.
Każdy praktyczny projekt ma sens, nawet jeśli by autor projektu nie odkrył jak zrobić kogenerator, to odkryje - jak tego nie robić 👍 😉
Kiedyś zrobiłem kwadratowy zbiornik buforowy i odkryłem właśnie - jak tego nie robić 😜
swoją drogą to aż przypomniał mi moją "dziecięcą radość" z procesów twórczych 😊 a projekt zasługuje na uznanie, wielki szacun👏
W teorii to wszyscy chętnie robią burzę mózgów ... to też dobre, ale za praktykę biorą się nieliczni
Efekt końcowy jest zawsze udany bo autor zrobił co chciał i ma co chciał. Miał dobrą zabawę, wnioski i końcowy produkt własnego autorstwa :) Bezcenne ;)
@@DobryProjekt praktyka kosztuje a nie kazdy chce czasem otrzymac porazke przez bledne obliczenia
Bardzo logiczne założenia , ciekaw jestem efektu końcowego który może być bardzo obiecujący.
Podziwiam takich ludzi za inicjatywę i życzę powodzenia .
Widział kolega drugą część ?
Ależ mnie Pan Zaimponował ,trzymam kciuki za projekt :)
Fajny pomysł hmmm ? 😉😊
Poznaję Pana z (przepraszam jak pomyliłem nazwę) - Zempolex dot. ładowania - kilka dni temu oglądałem jego film nt wodou :) polecam!
W mojej ocenie ten projekt jest najlepszy tylko bym zastosował jeszcze odzyskiwanie energii cieplnej z ogniw Peltiera czyli z agregatu spalinowego inie ma tańszej produkcji energii i ciepłej czyli własna elektrociepłownia silnikowa
Był kolega na innych filmach na playliście Kogenerator off grid?
Bardzo fajny pomysł! Największa wada silnika spalinowego który traci energię w postaci ciepła około 70% można wykorzystać. A swoją drogą to ciekawy kocioł CO.
Autentycznie, przecież w samochodzie silnik marnuje energię, lub inaczej wykorzystujemy tylko "trochę"
A gdyby te spaliny przepuścić przez rury i kaloryfery w budynku?
Serce rośnie jak rodacy kombinują i chcą coś wymyślić ❤
Dokładnie tak :) Drugą część kolega widział ?
@@DobryProjekt w
ale gość ma głowe !! podziwiam i pozdrawiam :)
Edward II 🔥🔥🔥 Kolega też jest pod wrażeniem? Bo ja tak 😊
Dzięki. To ja :)
@@ZeptoBoxpl Fajnie, że jesteś z nami :) Brawo TY
Nooo Projekt zajebisty….No widac ze Wszystko juz poukladane w glowie.. zycze sukcesow … no i czekamy na jeszcze ….
Kolega od dawna fan off grid?
Super podziwiam za realizację. Ach gdyby jeszcze dodać generator gazu drzewnego na zasilaniu oczywiście w przyszłości Marcin dla Ciebie taka leśna wersja na chrust ;-)
Było by miło, bardzo miło bo to byłby prawdziwy eksponat hehe taki rarytas
Czekamy na kolejny odcinek z odpalenia zestawu!
Widzę, czytam temat wciągnął?
Bardzo dobry pomysł Panie kolego, wpadłem na to w zeszłym roku, tylko zrobię na propan-butan z butli. Wstawie w garażu i wykorzystam do maximum, w sensie wstawię również wymiennik ciepła na spaliny w których jest marnowanych dużo energii cieplnej. Pozdrawiam.
A silnik jaki ?
@@DobryProjekt Benzyna tak od 1.4 - 2.0 w zależności jaki dawca wpadnie mi w ręce. Im mniej elektroniki tym lepiej. Mam obecnie w garażu 2.0 TDI z passat b6 ale nie dam rady go uruchomić mam do niego sterownik ale nie mam stacyjki i modułu komfortu. Bez tego nie odpali. Chyba że jakiś specjalista by sterownik przekodował.
To kolega "prze kot" w temacie z tego co czytam ...
Fajna zabawa w formie doświadczenia, z nowością nie ma to jednak nic nowego montowaliśmy takie agregaty w Niemczech już koło 10 lat temu. W tej chwili nie mogę sobie przypomnieć nazwy firmy, ale były one produkcji słowackiej i były na silnikach Toyoty, pozdrawian.
Kolega gdzie je widział? Dom czy hotel ?
Bardzo ciekawe, trzymam kciuki za powodzenie projektu.
Projekt mega :)
5min filmu i daje łapkę dobry pomysł i plan
Jakie to miłe:) Dziękuję;) Kolega fan Off Grid ?
@@DobryProjekt Oglądam Twój kanał i zaczynam interesować się off grid.
Super to dobry kierunek :).
To mi sie podoba, czekam na następne odcinki
Znaczy fan off grid?
super !!!! wielkie rzeczy tworzą się w zaciszu ..
😊
Może zbudować zbiornik buforowy z kilkoma wężownicami. Przez jedną wężownicę przepuścić spaliny z silnika, aby odzyskać od nich maksymalnie dużo ciepła. Przez drugą odpowiednio przemyśleć wykorzystanie ciepła z układu chłodzenia silnika. Natomiast do alternatora podłączyć zwykłą grzałkę. Wtedy jest szansa, że uzyskamy kocioł o sprawności teoretycznej dużo wyższej niż z typowego kotła gazowego. A więc COP będzie tu dość spory!!! Kurczę, robi się ciekawie, naprawdę! Będę bacznie obserwował.
Kolega się wkręcił hehe ;)
@@DobryProjekt Jeszcze jak! Gdybym miał możliwości... Trzeba poszukać czasu i może zacząć budować coś takiego...
Bardzo ciekawy projekt brawo
Dzięki
Ten projekt już zrealizował mój kolega , i działa.
Super a może chce nam pokazać?
Pomysł super Jestem ciekaw rezultatem podpowiadam aby w jakikolwiek sposób odzyskiwać temperaturę z wydechu
Powitać kolegę, dokładnie tak :)
Mateusz , porzepuscic przez grzejnik , kaloryfer , pozdrawiam serdecznie Zbyszek
Ależ takie pomysły już były, Trabant miał ogrzewanie z ciepła tłumika wydechowego.
@@wojas25 co mial VW , pozdrawiam serdecznie Zbyszek Canada
Dzięki za odwiedziny.
Zaznaczam to, że to nie ma być agregat, tylko kocioł do grzania.
Jakie to miłe z Twojej strony, że pozwoliłeś nam zerknąć na Twój projekt 😊
@@DobryProjekt Benzyna pali się w przedziale 1:8 do 1:25 (wagowo benzyna-powietrze).
Silnik benzynowy ma sztywną mieszankę 1:14.7 przez co bedzie niedogrzany często, lepiej zbudować coś bardziej ubogiego w mieszankę podchodzącego pod 1:20 (przy takiej mieszance silnik sie topi)
@@advancedadvanced3814 Jak może być niedogrzany, gdy termostat otwiera się przy temperaturze pracy i zamyka, gdy jest za niska?
@@ZeptoBoxpl Niedogrzany tzn, że silnik ma w skrócie taką dawkę paliwa która ma być ekologiczna( 1/14,7) Porównując do dawki 1/20 to przepaść temperaturowa przy której silnik sie topi z przegrzania. Oczywiście silnik nie zniesie takich proporcji ale są inne metody pracy na bardzo ubogiej mieszance. Palnik acetylenowo tlenowy tak działa, że paliwa(acetylenu) leci ciutkę a regulując wypływ tlenu ustawiamy lekki płomien albo strugę o temperaturze 3100 stopni celsiusza;) Benzyna powinna palic sie w bardzo ubogiej mieszance wtedy jest duuuuzo ciepła i wiele oszczedniej a jedyny minus to powstawanie tlenków azotu (egr w samochodzie wpuszcza spaliny co ogranicza ilosc tlenu w komorze spalania i zmniejsza temperature).
@@advancedadvanced3814 Nie za bardzo rozumiem założenie zmiany proporcji paliwowo-powietrznej. To jest regulowane komputerem przez sondę lambda i czujnik spalania stukowego, aby pozostać w optymalnym zakresie pracy dla danego silnika.
Kiedyś jako student na politechnice o tym mówiłem. U siebie w domu też mam tak zrobione. Tylko używam silnik Diesla. Stary poczciwy golf 1.6. Silnik spalinowy ma sprawność mechaniczną maksymalnie na poziomie 40% co znaczy że 60% jego mocy leci w gwizdek. Silnik o mocy 60kW to jest jego moc mechaniczną co znaczy że 90kW leci w gwizdek. Mam w domu wodne ogrzewanie podłogowe zasilane zwykłym kominkiem z płaszczem wodnym i dodatkowo bufor wodny połączony z silnikiem spalinowym. Dziś widzę że tez już ktoś o tym pomyślał (Brawo👏) a na uczelni się że mnie śmieli. 😟
Tak tak znamy te reakcje haha, hehe a później wszystko wychodzi ;)
Ja tak grzeje wodę w kamperze którą używam pod prysznicem 😉
Kolega fan vanlife ?
Cześć chłopaki😁 zacny projekt 😎 podoba mi się to spaghetti 💪😎🔥🔥🔥
Hejka Dawid :) W piątek przyjadę do Ciebie może coś nagramy 😊😎😅
@@DobryProjekt z przyjemnością 😎⚡️⚡️⚡️
Ok jesteśmy w kontakcie :)
@@DobryProjekt jasna sprawa 😁
Jakieś 20 lat temu w Niemczech w telewizji widziałem jak ktoś zrobił z 1,9 TDI w piwnicy generator prądu i ogrzewanie domu , zasilany był olejem roślinnym, kiedyś rzepakowy był po 2 zł litr , silnik spalał około 1 lita na godzinę , silnik ten ładował akumulatorowy magazyn energii więc nie umiał pracować non stop
Petarda :) Więc kega potwierdza słuszny kierunek ?
Ile kWh jest w litrze oleju?
Jaką moc ma silnik 1,9 TDI?
@@stanisławkulawiok 1.9 TDI od 90 km w górę
@@rafacholewczynski180 90 KM to ~ 66kW. Producent nie podaje sprawności ale chyba nie sięga 30%. Czyli przerabia conajmniej 130 kW na ciepło.
To trzeba żeby pracował na 10% mocy nominalnej. 7kW na prąd i 13kW ciepła. Czyli przez noc załaduje samochód elektryczny i ogrzeje chałupę. Tylko codziennie wyjechać cały prąd? Gdzie go zmagazynować? Chyba żeby podgrzać akumulator ciepła. Zbiornik parafiny do wysokiej temperatury? No bo ile kosztują akumulatory?
To mi przypomina szmonces.
Mosiek miał pomysły a Icek kury.
Mosiek doradzał, żeby zaoszczędzić na wyżywieniu.
Po, którejś doradzie, gdy padło dużo kur. Mosiek powiedział: nyyyu. Jo go mom jeszcze wiele pomysłów, tylko nie wiem czy Tonie kur starczy??
Na basenie chyba w Praszce w opolskim jest taki silnik. Na. Gaz ziemny i grzeje wodę i robi prąd ale jakie to duże jest nie wiem. Napewni będzie działać.
Jak by zrobić wymiennik ze spalin jeszcze to efekt będzie znaczący
Tego typu kogeneratory to dobry pomysł:) zapraszam na inne filmy na TH-cam Dobry Projekt
To temat znany od 90 lat.
Sam rozebrałem ostatnio taki kocioł oryginalny marki dachs, 5,5 kw produkcja prądu, silnik spalinowy jedno cylindrowy zasilany gazem ale pewnie dałoby się na inne paliwo przerobić.
Ciepło powstałe przy pracy tego kotła (silnika spalinowego) wykorzystane jest do ogrzewania domu, prąd na własne potrzeby, nadmiar wpuszczany do sieci.
Jest tego grom w ogłoszeniach, bo jednak to pracuje na okrągło i zużycie części, łożysk itp postępuje szybko, niewiem czy to takie ekonomiczne. Zdemontowałem sobie tylko ten agregat prądotwórczy wraz z elektroniką, ok 60 kg(5,5 kw)
Kolega lubi majsterkować wnoszę hmmm ?
Znamy znamy i kciuki trzymamy
Kolega też widzę, czytam fan Waldka ? 🔥🔥🔥
Temat niby popularny ale jednak niszowy. Róbcie swoje!
Kolega od dawna interesuje się tymi tematami ?
@@DobryProjekt ogólną elektroniką od dawna a off grid'em około roku
Spaliny przez porzadna chlodnice , wentylatorem , to jest gdzie cieplo sie traci , np sprawnosc siknika 30 % reszta to nic wiecej jak energia cieplna gotowa do odzyskania , pozdrawiam serdecznie Zbyszek Canada milego dnia zycze
Pozdrawiam serdecznie Pana Projektanta ☺
Dziękuję w jego imieniu
Mega projekt
Pozdrawiamy
👍👍👍
Czekamy na finał.
Fajny temat ???? 😍
Waldek jest kot !!!
@@DobryProjekt oczywiście.
Śledzę Waldka na jego kanale.
Ciekawy projekt :)
Dziękuję ... Widzę kolega od precyzyjnego cięcia? :)
@@DobryProjekt Ogólnie budowa maszyn i obróbka skrawaniem :)
@@AdamMaszynotwor znaczy precyzja 😉
Ciekawy pomysł, czekam na film z wynikiem efektywności takiego rozwiązania. Aczkolwiek celował bym w coś bardziej powiązanego z OZE, a temat takiego sposobu pozyskania energii traktował jako uzupełnienie braków, plus do tego bufor i energii elektrycznej i cieplnej.
Co do odzysku energii ze spalin, mam u siebie w garażu zrobione ogrzewanie na bazie Webasto samochodowego mokrego. I wkurzało mnie że rura wydechowa ponad metr za urządzeniem ma temperaturę taka że parzy w dłonie. Dołożyłem na wydechu zaraz za urządzeniem wodna chłodnice EGR z jakiegoś samochodu.
Teraz rurę metr że urządzeniem można utrzymać w ręce, a temperatura spalin na wyjściu ma kilka stopni wiecej jak woda w układzie, wiec w teorii ciepło ze spalin jest praktycznie w całości odzyskiwane.
Chce to kolega nam pokazać? Chętnie zobaczę:) Lubię proste i skuteczne rozwiązania;)
@@DobryProjekt Może kiedyś znajdę czas, aczkolwiek jest to proste ogrzewanie jednego pomieszczenia na ropę, Webasto grzeje wodę w układzie, na ścianie wisi stara chłodnica samochodowa, mały wentylator na niej wymusza obieg powietrza i odbiera ciepło.
Przyszedł mi inny pomysł do głowy widząc ten silnik z Matiza.
Ciepło z silnika i wydechu oczywiście trzeba odzyskać, ale może zaprzęgnąć by dobrego rozwiązania sprężarkę klimatyzacji?
Przecież to pompa ciepła, i grzanie buforu w tej sposób było by dużo wydajniejsze (współczynnik COP) niż pozyskiwanie tylko ciepła z silnika.
Ale tu już musiał by się wypowiedzieć ktoś zaznajomiony z chłodnictwem i pompami, czy w ogóle taka sprężarka klimatyzacji nadaje się do wykorzystania jako pompa ciepła.
@@starykot44 Każdy faktycznie ma swoją wizję ;) Pozdrawiam
Ja robię podobnie, silnik 22 cm3 napędzający 100 watową prądnicę 12 V. Gazy spalinowe rurą podepnę do małego kaloryfera celem odzysku ciepła .
Ciekawe, więc temat nośny 😊
Od biedy można oświetlić dom ledami. Inaczej starczy na jedną żarówkę.
Jeszcze to co nie uda się wyciągnąć ze spalin wrzucić na jednostkę zewnętrzną pompy ciepła :)
Czy kolega już nie przesadza hehehe
I to jest chyba najbardziej nowatorskie rozwiazanie , tylko jak oczyscic spaliny aby nie pozaklejaly wymiennika ?
Warto do zestawu dodać intercoler wodny na wydechu. I odbierać ciepło ze spalin.
Dobra myśl... kolega mechanik ?
@@DobryProjekt "złota rączka" 🤣 wszystko potrafię popsuć.
Lepiej podłączyć silnik w którym jest wydmuchana uszczelka pod głowicą. Wtedy silnik grzeje się błyskawicznie. A nawet przegrzewa..
Super pomysł na niepewne czasy
Kolega widzę docenił starania Waldka ZeptoBox
! Czyli jednak Matiz na coś się może przydać :)
2:40 - dzięki właśnie za wyjaśnienie tej "kogeneracji" - wcześniej obejrzałem short z urwanym makaronem i nie wiedziałem po co to :) to teraz już wiem - odpowiedni punkt pracy i odzyskanie ciepła ze spalania w silniku i z rury wydechowej a przy okazji uzyskanie prądu - żeby prąd się nie marnował to jest minimalizowany. Tylko ile teraz kosztuje metr gazu? Serio pytam bo nie mam gazu - ogrzewanie gazem zawsze było droższe niż węglem.
No właśnie ile kosztuje ? Może by też kolega nam tu coś podrzucił, poprosimy aktualne dane cen gazu na dziś;)
@@DobryProjekt Coś tam wygooglałem i wyduckduckgowałem i wyszlo mi 2zł za m^3 - czyli jak conajmniej 20m dziennie to taniej wungiel kupić za 3000 a jest po 1000 :) - ale oczywiście na trudne czasy i wyjątkowe sytuacje się taki okrojony matiz przyda :)
Waldek polecam zobaczyć film na yt."GAZ jak ZA DARMO - Jak produkować tanio gaz LPG we własnym domu - tanie ogrzewanie domu gazem" będzie jeszcze taniej niż na benzynie samej.
Dziękuję za informację
Podziwiam zapał i wiedzę❤
OJ MY TEŻ:)
a się śmiali z matiza. 🤣. to może być ciekawe. czekam na dalszy ciąg.
Kolega miał kiedyś Matiza ? Hehe
@@DobryProjekt no właśnie nie. ale miałem takie jak tam stoi w tle. pozdrawiam obu Panów.
@@juliusz9144 Kolega miał takiego kocura wwwwrrryyy ? Pocisk
to jest patent stary jak świat, praktykowany często np na syberii, tylko po co sobie komplikować życie, wystarczy we własnym aucie(najlepiej z lpg) założyć trójnik na wężach z nagrzewnicy i zawory aby można było podłączyć instalacje c.o. z domu, do tego pod aku samochodu podłączamy inwerter lub akumulatory offgridowe i alternator ładuje nam offgrid, na wyjściu z węża nagrzewnicy należy zastosować mieszalnik wykorzystując powrót z c.o. domu gdyż temperatura 90 stopni która wychodzi z silnika może narobić problemów w domowej instalacji ponieważ dla rur pe czy pex to już jest temperatura skrajna, dlatego proponuje mieszać wyjście z silnika z chłodną wodą która wraca do silnika. Taki patent będzie najbardziej sprawny w domach w których jest instalacja z cienkiej miedzi lub pex(czyli głównie instalacje gazowe) ponieważ jest w nich mała ilość wody do nagrzania, jeżeli ktoś ma starą instalacje c.o. np stalową lub ogrzewanie podłogowe to nie ma szans aby silnik samochodowy nagrzał taką ilość wody, a jeżeli już to nigdy nie dojdzie do nagrzania silnika do temperatury roboczej, będzie chodził na tzw ssaniu pobierając przy tym dużo paliwa co staje się już nie opłacalne i szkodliwe dla silnika. Wykorzystanie normalnego samochodu moim zdaniem jest lepsze ponieważ: mamy normalny nie rozłożony samochód :)), można pojechać na stacje i normalnie zatankować gaz lub bene i nie bawić się z butlami stalowymi, no i wydaje mi się że samochód będzie bardziej bezpieczny, czegoś takiego jak na tym filmie bałbym się postawić w jakimś pomieszczeniu, tym bardziej mieszkalnym, a postawiony taki silnik na wolnym powietrzy w zimę to nie ogrzeje nawet szopy bo nie osiągnie żadnej temperatury roboczej, samochód jednak izoluje ten silnik od warunków atmosferycznych i komora silnika pomaga mu w dojściu do temperatury roboczej, ogólnie pomysł dobry ale zawiera dużo błędów, moim zdaniem....
Kolegi tok myślenia jest jest kreatywny i moim zdaniem bardzo ale to bardzo ciekawy. Uważam, że jeden pomysł nie musi wykluczać drugiego :)
witam super sprawa że wszyscy szukamy i testujemy różne rozwiązania mam pytanie czy ktoś z kopciucha 2 płaszcze wodne jeden do ogrzewania a drugi mniejszy np wykorzystania silnik parowy do ładowania akumulatorów
Brzmi dość ciekawie hmmm
u Ciebie dużo chrustu to może mały płaszcz w palenisku napędzi coś
może zbudujemy taki piec ?
Ja mam jeden projekt, który czeka na dokończenie... rakietowy
Witam.
Posiadam Peugeota 107, mały trzy cylindrowy silnik Toyoty.
Auto wybiera się na złom ze względu na rdzę, silnik i reszta w stanie bardzo dobrym.
Chyba wyciągnę tą jednostkę i zachowam na taką zabawę z kogeneracją.
Dom ogrzewany gazem ziemnym, instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii pracuje od trzech lat, od Kwietnia do Września a nawet i dłużej lecę na swoim prądzie, nadwyżka jest przekierowywana przez dodatkowe urządzenie na bufor grzania wody.
Fajnie byłoby uzupełnić system w dodatkowy element ogrzewania domu który by pracował zimą gdyż ceny energii elektrycznej są dość spore w porównaniu do cen gazu.
Chętnie nawiązałbym kontakt z Panem Waldemarem, kilka swapów silnikowych i nietypowych projektów mam już za sobą, zaplecze techniczne jak i umiejętności są, być może udałoby się coś stworzyć.
Pozdrawiam serdecznie.
Pomysł super, zapraszam na playlistę kogenerator off grid tam więcej
Myslalem o czymś takim na bazie 1.9sdi od vw albo innym starym osiołku który pójdzie na „wszystkim”
Może być właśnie prosta benzyna z lpg
Powodzenia i czekam na dalsze filmy
Dzięki dzięki
Już jest kolejny, zapraszam
Mówisz o zamknięciu małęgo obiegu. Jeśli auto będzie zasilane LPG to tam pasuje podłączyć reduktor do LPG/CNG
Waldek myśli nad tematem ;) Kolega fan off grid?
@@DobryProjekt między innymi:)
Coś podobnego mam zamiar zrobić z zestawu C330 agregatu na wałek o mocy 14.3kW. W domu mam pompę ciepła i w obieg włożę wymiennik basenowy. W sytuacji awaryjnej zamiast basenu podepnę silnik z traktora.
Dobre dobre 😳
👍
Proszę się nie kłucic
Chodzi o to żeby silnik chodził na wolnych obrotach
Jak se pyrka to se pyrka i ma dawać w chu.
To jest tylko doświadczenie jak się uda to ludzie to kupią
PS. Ja bym stawiał na dizla bo benzyna gaz za niedługo towar drogi.
Trochę racji
Fajny projekt.
Zastanawiam się,czy nie byłoby korzystniej pójść w większy silnik.
Jakiś wolnossący 2.0 może i ciut większy.
Taki silnik na biegu jałowym generuje moc ok 5kw.
Wydaje mi się że trudniej o akumulatory,które można ładować taką mocą.
Idealnie byłoby odpalić taki silnik na góra dwie godziny dziennie tak,żeby zbuforować ciepło i wyprodukowany prąd na pozostałą część doby.
To jest opcja dodatkowa, uzupełnienie, zabezpieczenie
Tak z ciekawości pogrzebałem ciut w allegro.Sa dostępne alternatory z autobusów o napięciu 24v i mocy nawet 3,6 kW. Aż się prosi o awaryjny generator do magazynu energii.
Można by również w dość prosty sposób wykorzystać ciepło z układu smarowania.
A to ciekawe hmmm
Zapomniałem dopisać moje spostrzeżenie, choć zapewne projektant o tym doskonale wie. Gdyby zastosować wężownicę ala potkowę tuż za kolektorem wydechowym, która nagrzewała by jakiś bojler/bufor (np 100L) można by mieć ciepłą wodą albo do prysznica albo do grzejnika. Spaliny chcąc nie chcąc przy wyjściu działały by jak palnik..
Fakt, dokładnie... Czy kolega oglądał drugą część?
@@DobryProjekt tak, dowiedziałem się że.. starsze silniki są lepsze niż nowoczesne. Oczywiście większym plusem jest gdy silnik ma elektronikę, która sama reguluje wtrysk paliwa, ale gdy popatrzę w stecz, miałem fiaty i polonezy w których był gaz i działały praktycznie bez obsługowo.
Zaciekawiła mnie ta amerykańska prądnica. Jakby dawała 2kwh, przy połączeniu dwóch dobrych akumulatorów z przetwornicą, można by cmoknąć w zad gazociągi i elektrownie. Jedynym kosztem byłoby paliwo lub gaz w butli.
Ogólnie warto się nad takim projektem zastanowić, ponieważ po nowym roku, gdy nałożą limity kWh moje gospodarstwo domowe już nie będzie płacić 4 tyś rocznie lecz 6 tyś za sam prąd, do tego rocznie gazu spalamy ok 6 tyś zł. Czyli w przyszłym roku kalendarzowym potrzebuję na gaz i prąd 12 tyś zł. Jedna butla propanu u nas (Cieszyn) 100 zł więc za 12 tyś kupię takich butli 120 szt. Czy wystarczyło by to dla takiego silnika przez rok? Oto jest pytanie 😁
witam
Mam pytanie , mam Mppt 10 A / 60 V , kupiłem 4 panele 9 A / 35 V , jak to podłacze to bedzie działac ?? czy musze zakupic wiekszy MPPT >????
dzieki za info 3majcie sie
Dziękuję za pytanie, przyznam się koledze, ze takie pytania, tak na szybko to zazwyczaj slabo ..... na pierwszy rzut oka, tak będzie ;) Aczkolwiek trzeba większy ;) 😉
Bardzo dobry pomysł jeśli uda się odebrać 95% ciepła ze spalin. Ja dla swojego domu zmierzyłem dokładnie ile mocy potrzeba. Zastosowałem grzałki elektryczne, i włączając po kolei okazało się że potrzebuję tylko 4kw ciepła aby np. Trzymać na grzejnikach 45st. Aby uzyskać ten sam wynik musiałem palić np. Drewnem piecem 24kw na około 50% jego mocy. Okazuje się wiec że 30% opału idzie na ogrzanie domu a reszta w komin. To samo z samochodem 30 % na jazdę, reszta w spaliny. Łatwo policzyć ile kasy idzie kominem. Ja testy zrobiłem aby policzyć moc klimatyzatora do ogrzania domu. Proszę o maila od autora kanału. Zaprezentujemy Pompę z klimatyzatora powietrzno-gruntową napędzaną PV i wiatrakiem z bankiem. 100% off-grid
Super pomysł dobryprojekt8@gmail.com
Po przemysleniach dodam iż zastosowanie silnika jako pieca będzie równe sprawności dobrego pieca gazowego = sprawności silnika + cieplo ze spalin. Autor tematu dostrzeże przemianę adjabatyczną więc im lepszy silnik tym mniej ciepła wyemituje a więcej koni mechanicznych. Suma energi po obu stronach będzie równa. Życzę zapału w realizacji projektu.
@@Artur-Free-Energy-User gdzie niby będzie widział tę przemianę adiabatyczną. Ty to chyba po ogólniaku.
Widziałeś jakiś silnik, który by realiował taką przemianę.
Ja nic nie umiem a tak naprawdę to się nie znam. Często w silnikach nie są spełnione warunku rozprężania izotermicznego bo tlok porusza się zbyt szybko i nie ma czasu na odpływ ciepla pomiedzy gazem a ścianami cylindra i taką przemianę nazywa się adjabatyczną gdzie Q=0 i pierwsza Zasada termodynamiki przyjmuje postać K-Cp/Cy czyli pV=const
@@Artur-Free-Energy-User coś Ci się gościu całkiem poplątało. Skoro nie ma czasu na ..?. To dlaczego silnik jest chłodzony?
A I zasada mówi o równoważności ciepła i pracy mechanicznej...
Mała część energii jest zamieniana na energię mechaniczną a większość na ciepło.
Dlatego motocykliści mówią pieszczotliwie o silniku, piecyk.
Zresztą zabronione przez UE żarówki były sprzedawane jako grzejniki. Przy sprawności 2% to w zasadzie grzejnik.
A gdyby produkować z benzyny gaz LPG czy nie byłoby taniej zasilać silnik
Już kilka osób to sugerowało hehe Kolega widział kolejny odcinek ? Już jest
Pomysł super. Skazany na sukces. Jeśli mógłbym coś zasugerować to skupiłbym się na silnikach zmarynizowanych morskich. Posiadają wymienniki chłodzenia wydechu i chłodzenia silnika. Starsze modele volvo penta są niezniszczalne. Zużycie na biegu jałowym 0.5 l/h. Miałem taki na łodzi. Wiele przeróbek mamy za sobą.
Jeszcze jednen pomysł, zauważyłem że nie odzyskujesz energii z wylotu spalin, pomysł jest prosty, turbina zamontowana na wydechu, dodatkowa energia elektryczna plus odzysk temperatury (turbiny bardzo się grzeją)
Miałem w planach takie cos, największy problem był z wibracjami i hałasem przy odpaleniu i pracy . Silnik zamontowany w piwnicy.
Ok kumam ... Kolega mieszka w bloku ?
A silnik 1,9 CDTI lub TDI nie był by lepszy?, one palą około 0,4 do 06l na h. I z tego co słyszałem(SŁYSZAŁEM) da się przerobić na wodór
Waldek wybrał Matiza, ale może kolega słyszał o projekcie z 1,9D ?
Potrzeba 3 wymienniki 2 wodne i 1 spalin . pierwszy wymiennik wodny wpięty w układ chłodzenia silnika regulowany termostatem silnika natomiast strona wtórna wpięta w instalację CO jako pierwszy stopień podgrzewania . Drugi wymiennik spalinowo/wodny spięty z trzecim wymiennikiem wodnym pracującym jako drugi stopień już roboczy wpięty w instalację CO .Proszę pamiętać w drugim obwodzie z wymiennikiem spalin o naczyniu wyrównawczym i pompie wymuszającej przepływ . W obu układach warto po stronie pierwotnej użyć zamiast wody glikolu ( wytrzymuje wyższe temperatury) . Gotowe kogeneratory kosztują kolosalną kasę . Pomysł nie nowy ale kierunek jak najbardziej właściwy . Powodzenia
Dziękuję za komentarz, wyczerpująco inspirujący
Po zamontowaniu całego zestawu podjąć próby zasilania silnika holcgazem dopiero oszczędności będą niesamowite
I odzyskać też ciepło ze spalania 🥰
Moim zdaniem lepiej odbierać ciepło za katalizatorem.. zawsze dodatkowe ciepło odzyska z niedopalonych spalin😉 do testów (albo i na stałe) najprościej byłoby podłączyć rurę wydechową do kopciucha i "wymiennik" gotowy😉
Każda sugestia mile widziana :) Kolega widzę i czytam trzyma kciuki? 😉
@@DobryProjekt trzymam i to oba😉 już teściowi pokazałem jak dokona żywota jego Spark, to się jakoś krzywo na mnie spojrzał 😜
Gdyby autor potrzebował, mam na wydanie też wymiennik spaliny-woda, mosiężny z pieca gazowego "tradycyjnego" 22kW.. oddam za darmo ku chwale projektowi (wystarczy odkamienic😉)
@@DobryProjekt choć dobrym pomysłem było by też zaadaptowanie bojlera gazowego (np. aristona) jako wymiennika.. palnik i całe "zbędne bebechy" w czort, i w miejsce palnika podłączyć wydech z silnika i Viola 😉 używki w dobie "kryzysu" za śmieszne pieniądze można dostać 😉
@@kamilmotaa1434 dobry pomysł 👍
Tylko uwaga jak obciążysz za mocno silnik benzynowy to spalanie znacznie wzrasta inaczej jest w dieslu.
To fakt :) Disel ma inną charakterystykę pracy
skoro potrzebujesz największego odzysku ciepła to musisz uderzać w najmniej efektywny zakres pracy silnika (żeby straty ciepła były największe - bo o uzysk tych strat Ci przecież chodzi), przy okazji podłączysz pewnie ze dwa alternatory.
Żeby to nie było uciążliwe pewnie będziesz operował w zakresie około 900-1400 rpm,
Poszacujmy dla Pb95: godzinowe zużycie paliwa około 1.0 L/h. Wartość opałowa paliwa to 33MJ/l czyli około 9 kWh, z tego do układu chłodzenia trafia około 30%, z 50% do układu wydechowego a reszta strat to mechanika i obciążenie alternatora (ze 20%). Więc dla łatwości obliczeń przyjmijmy poziom 10kW 'mocy z paliwa'.
3kW będziesz miał ciepła z układu chłodzenia,
5kW z układu wydechu
no i ze 1-2kW z alternatora(ów).
Odbiór ciepła z chłodzenia jest prosty i całkiem sprawny. Liczmy 80% sprawności, odbiór ciepła z układu chłodzenia może uda Ci się osiągnąć 50%, może zanurz układ wydechowy w jakiejś cieczy :)
Czyli 0,8*3+0,5*5=6kW. no i trochę prądu. 1-2kW
Moim zdaniem tyle mocy cieplnej uzyskasz z takich niskich obrotów i tyle elektrycznej, żeby nie przegrzać alternatora(ów).
Uśredniając te rozważania dla innych obrotów można mnożyć wszystko przez np '2'. Powinno wyjść podobnie.
Polecam przyjrzeć się wykresom BSFC (Brake Specific Fuel Consumption) dla tego silnika i zgłębić ich temat jeśli nie miałeś do czynienia z hamownią. Bardzo fajny projekt. Życzę powodzenia i chętnie przekonam się jak bardzo się pomyliłem.
Pozdrawiam
Zapraszam na kolejny odcinek, już jest ... wielkie dzięki za komentarz
Witam a nie lepiej napędzać ten silnik wodorem , a tak to ciekawy pomysł bo coś takiego będę robił
Proszę dać znać jak idzie robota
Dziękuję za udostępnienie.
Z racji tego że jestem początkujący, subskrypcja już poszła, a projektant to kto? Bo też fajny gość i zapewne ma swój kanał, którego również chętnie zacznę oglądać.
Pozdrawiam obu panów. 👍
ZeptoBox
@@DobryProjekt dziękuję
Ciekawy projekt a jeżeli przy silniku zostanie alternator można dołożyć jeszcze generator HHO i wyprodukowanym w ten sposób wodorem zasilać silnik zużycie paliwa powinno spaść o 30 procent są takie projekty zrealizowane w agregatach prądotwórczych.
To teraz kolega zapodał temat 😍😍😍
Miałem podobną sugestie zrobić ale hho w instalacji samochodowej na prądnicy przez elektrolize w rzeczywistości nie zmniejsza zużycia paliwa. Zysk z lepszego spalenia mieszanki i dodatkowej energii gazu jest pomniejszony o straty przy wytwarzaniu prądu do elektrolizy. Ale będzie to działać przy wprowadzeniu prądu spoza układu. Można podłączyć lpg lub nie i zrobić wszystko oparte na wodorze bez przeróbek silnika nawet do 100% woda. Panele i elektroliza na suchych celach, kompresja i w magazyn/butle. Przez lato się i dla sąsiadów naprodukuje. Czy sam wodor czy gaz Browna to juz samemu trzeba zdecydować. Tylko wcześniej poczytać bo można się rozerwać. Swoją drogą w samochodzie (jak ktoś ma fotowoltike ) tez się hho opłaca bo nie pod alternator a pod dodatkowy aku min 120 ah lub większy. Z niego hho ciągnie średnio ok 30 A i co jakiś czas podladowywac. Robiąc tak z każdego samochodu hybrydę plug-in XD można oszczędzić 20-50% paliwa po korekcie lambda. Pozdrawiam
Od dawna zastanawiam się nar realizacją właśnie takiego projektu. Różnica jest taka, że planowałem użyć gotowego certyfikowanego agregatu. Aby nadmiar prądu sprzedawać. Wszak czasem może być potrzebne ciepło a niekoniecznie prąd.
Dziękuję za komentarz
chłopaki nie męczcie się taki pomysł miałem 20 lat temu teraz bym to zrobił tak : kontener izoterma wjazd całym kompletnym autem wylot spalin przez wymiennik ,dolot powietrza z zewnątrz , wymiennik powietrza i to wszystko. Pozdrawiam
Dobre dobre, przyznam pomysł bardzo interesujący
@@DobryProjekt oczywiście plus elektroliza wody
A myslal pan nad skrzynia automatyczna do prodnicy np: z vw lupo?
To już powinien się wypowiedzieć Waldek;)
Ile motogodzin wytrzyma używany silnik od samochodu? Miało by to sens ale nie z takim silnikiem i nie z takim paliwem.
To co kolega proponuje hmmm ?
@@DobryProjekt Dać se spokój z takimi pomysłami.Chyba że ktoś ma dużo czasu i lubi się bawić w bezsensowne projekty.
Waldek ma dużo czas na ważne dla niego projekty a ten się do takich zalicza
@@DobryProjekt Przypomniała mi się taka anegdota.,,Wszyscy mówili że nie da się tego zrobić,ale przyszedł taki co nie wiedział że się nie da i zrobił. Pozdrawiam i życzę przyjemnej zabawy i sukcesu. Proszę mnie nie słuchać bo jestem czarnowidzem a może realistą.
No! A następnie zrobić go na holzgaz. Jak ktoś ma swoje drewno to miałby prąd i ciepło za darmo(plus fotowoltaika na lato)
A kolega ma instalację pv ?
@@DobryProjekt Jak na razie, nie.
Chlopie jak to sie uda to milionerem zostaniesz😄 osobiście uwazam ze niestety nie da się odbierać duzej ilosci ciepla od silnika spalinowego bez konsekwencji dla jego pracy no ale jestem ciekaw rezultatów.
To tak jak nie da się jeździć samochodem bez konsekwencji dla silnika ma kolega rację to fakt :)
@@DobryProjekt ale silnik jest zaprojektowany na optymalne 80-90 stopni pracy. Jesli zaczniemy mocno zbijac tperature to spalanie wzrosnie, olej nie bedzie mial swoich właściwości a po stronie wydechu zrobi sie mokro. Silnik matiza to raczej wosoko obrotowa konstrukcja. Gdyby to bylo jakies V8 HEMI to szybciej bym uwierzyl ze da to zakladane ilosci ciepla😂
Dziękuję za komentarz i oczywiście miłego dnia
@@ukaszszewczyk3196 można zastosować wymiennik ciepła, mam taki w mojej kotłowni, piec chodzi w temperaturze 75stopni a na grzejnik idzie 45 stopni.To samo można tutaj silnik będzie miał 90 a do domu pójdzie Ok 50stopni.
@@danielptaszynski3143 bez wymiennika to nawet lepiej wcale nie kombinować. Pytanie czy to wystarczy? W sensie i tak ilosc plynu w ukladzie chlodzenia silnika sie sporo powiekszy a wtedy pewnie czesto bedzie sie zamykal termostat i wymiennik sie wychlodzi. W sensie to pewnie zadziala, ale domu tym nie ugrzejesz. Ewentualnie maly garaz.
Nie pracuj zbyt długo silnikiem bez płynu bo uszczelki padną pod głowicą i w pompie wody.
Kolega mechanik? :)
@@DobryProjekt Też ale przerabiałem to na własnej skórze kiedyś montowałem silnik w cienkusiu i po założeniu nie wytrzymałem i z ciekawości odpaliłem ,silnik z zapasów pompa sucha jak pieprz i nic że krociutko chodził potem pociekło z uszczelnienia. a kto robił 700 to wie żeby dostać się do uszczelnień pomp oleju i wody trzeba rozebrać z pół silnika !
No to już rozumiem 🤦🏻♂️
@@DobryProjekt Osobiście to zacząłbym tak od 1500 obr/min bo silniki nie lubią zbyt wolnych obrotów zwłaszcza pod obciążeniem albo lepiej w DTR wyszukać jakie powinna pompa oleju dawać ciśnienie przy poszczegolnych obrotach i należy monitorować też temp oleju bo w silnikach stacjonarnych zawsze lubi być wyższa. Co do prądnicy to małej synchronicznej raczej na 1500 obr nie znajdzie chyba żeby napędzać przez paski klinowe z przełożeniem 2;1 taką na 3000 obr albo prądnice z wagonu kolejowego na 24 V stałego i potem to w akumulatory lub przekształtnik na 230 V przemiennego.
Ciekawe podejscie tylko troche amotorkie słowa. Najlepszym silnikiem który bedzie chodził długie tysiace godzin to 1,4 16 V wolcwagena na oleju polialfaolefinowym . czyli taki silniczek pracuje na 1000 obrotów/min napoedza pradnice trójfazowa non stop ( moze byc zasilany benztna lub gazem lpg . I tak zima pracuje cały czas produkując 1 kw pradu do napedu pompy ciepła w postaci klimatyzatora obieg płynu głodzacego idzie do grzejników sciennych a spaliny sa chłodzone obigiem podłogowycm aby były schłodzone do 30*C . Praktycznie na szklance benzyny mamy 3KW ciepła z klimatyzatora i 3 kW ciepła ze spalin i cieczy chłodzacej silnik . Razem 6 KW czyli 160 m kw dom izolowany sapli 5 litrów benzyny albo 6,5 litra gazu na dzień . Da sie da sie .
Kolega to zrobił u siebie?
Jak solidnie musi być zaizolowany dom przy - 20°C?. 6 kW może być mało.
Proponuję nie przeliczać na kilowaty ogrzewanie tylko policzyć ile masz litrów wody w systemie grzewczym czyli całym centralnym ogrzewaniu plus bojler Ile ma litrów i do temperatury 90 stopni Ile czasu ci potrzeba żeby to nagrzać
Mamy już kolejne odcinki na playliście kogenerator off grid zapraszam
Jak jest pompa ciepła do tego to może wydech na nią skierować i co tydzień myć lamelki
Ja tylko dopowiem że skoro temu Panu zależy głównie na ciepełku to silnik musi ładować ciepło w bufor przez jakiś dobry wymiennik żeby nie chodził 24/h a prąd może zasilać grzałkę która jest zamontowana w tym buforze
Energia elektryczna do bieżącej konsumpcji plus w bank
.. Zapraszam na kolejne filmy będzie
A może by to zasilić generatorem hho ?
Hmm... Co z chłodzeniem silnika ?
Kolego jakim chłodzeniem ? Odzyskiem ciepła 😅😅😅
@Dobry Projekt Proszę dodaj link pod filmem do kanału kolegi lub inny rodzaj przekierowania na jego kanał.
ZeptoBox
Pomysł świetny. Dodatkowo zasilać silnik gazem drzewnym (holzgas) i mamy prąd i ciepło za grosze...
Ale trzeba jeszcze policzyć trwałość takiego silnika. Zakładając że silniki wytrzymują bez remontu 300tys to średnio licząc wychodzi 250dni pracy silnika... trochę mało.
Oczywiście przy mniejszych obrotach i małym obciążeniu może to będzie 750mth ... ale i tak trochę mało.... chociaż chciałbym się mylić
Silnik który nie jest wysilony i nie gaszony wytrzyma 5razy więcej godzin pracy
A silniki na szrocie sprawne stoją po 300zl
hej, a może klimę z matiza podłącz jako pompę ciepła??? hmmm
😳 Pomysł, że aż z butów wyskoczyłem 🤭🤣🤣🤣😇 Dobry
Może Jeszcze z oleju na dodatkowym wymienniku by parę stopni odzyskał?
Jej to już chyba przesada hehe ;)
@@DobryProjekt Nigdy nie sprawdzałem Ale wydaje mi się z samego obiegu nie nagrzeje dobrze domu, trzeba skupić się na pełnym odzysku ciepła. Tak jak ktoś poniżej opisał zamknąć silnik w termicznej puszczę można by przepuścić strumień powietrza I ciepłe też gdzieś wpuścić do chałupy przez jakiś wymiennik (coś w stylu rekuperatora) żeby w razie nieszczelności nie wykończyć domowników I uniknąć zapachów. Jeszcze co mi przychodzi do głowy to podłączenie sprężarki klimatyzacji na pasek I zamiast skraplacza wrzucic wymiennik c.o. Ale to tylko takie przemyślenia. Pozdrawiam
Ja mam w planach zrobić coś podobnego tylko żeby podpiąć kompresor i agregat prądotwórczy i odpowiednio ustawić obroty, tylko że ja z silnika z lpg co najmniej 100 koni a nie jakaś pipidówka :) Pytanie jak długo taki silnik z matiza będzie chodził na takich samych obrotach :) ??
Wszystko wyjdzie w praniu... Ile będzie ten kolegi silnik potrzebował paliwa ?
@@DobryProjekt Na pewno dużo ale to na siebie zarobi :)
@@DobryProjekt Kupiłem kiedyś uszkodzony agregat co miał silnik 21 km, A kompresor chcę zrobić z silnika z golfa 3 ka chyba sam silnik bez skrzyni 85 kg ale wydajność kosmiczna ma być :)
To wyższy stopień trudności
@@DobryProjekt Racja jak wszystko samemu trzeba robić bo jakoś nie widzę żeby ktoś z tym pomagał.
Jaka moc ma chłodnica w tym samochodzie?
Niewiem
W maly obieg wepnij wymiennik na wydechu.
Ciekawe podejście do tematu
@Spidi Sand ogniwo paliwowe połączone z silnikiem spalinowym?
Lepiej połączyć z kołem podsiębiernym.
Tutaj z Waldemarem muszę się nie zgodzić co do przeliczania m3 gazu na kwh bo mam założony ciepłomierz na ogrzewanie (piec gazowy kondensacyjny junkers) i w zeszłym roku zimą udało mi się wykonać pomiary przez 3 dni (nikogo nie było w domu, kuchenka gazowa nie używana,cwu z prądu). Licznik ciepła wskazał 106kwh z gazu spalone 10,034m3 czyli (113,38kwh przelicznik pgnig) co daje sprawność pieca 93,5% (junkers podaje 93%) a kiedy w 1m3 gazu było by 8kwh (80,272kwh) to daje nam sprawność pieca gazowego na poziomie 132% :) WoW
Fantastyczny komentarz, bardzo dziękuję:) Kolega lubi tą tematykę wnoszę
@@DobryProjekt świat według exela... jasne. Wszystko mam opomiarowane nawet lodówkę, brakuje tylko pomiaru ciepła do CWU z gazu bo CWU jest także grzane 230V, PV ( 2kwp z sterownikiem el-car) 😏
A skąd prądnica? Jaka?
Waldek odpowie
Przy obecnej elektronice moze byc dowolna pradnica (nawet nisko obrotowa ) pradu zmiennego , a mikrokontroler przetworzy to na taka energie jaka potrzebujemy.
Widzowie, Ci sami ;-)
Pozdrawiam Krzysztoff
Powitać, znaczy lubimy off grid chyba wszyscy:)
Ja bym się nie chwalił jakby co jeśli ktoś LPG/olej opałowy do ogrzewania podłączy do silnika są różne stawki akcyzy nawet jeśli olej opałowy napędzi agregat a prąd będzie służył do ogrzewania i tak jest inna stawka(widziałem wyrok jak koleś za 5 lat popłynoł na spora kasę bo napędzał agregat opałowym i miał pomątowane grzejniki elektryczne ..). A gaz ziemny odwrotnie do silników mniejsza akcyza niż do grzania ...
Ciekawe, kolega z zawodu prawnik hmmm ? Czy tak informacyjne
Witam. Taki projekt jest u brata na osiedlu. Silnik 1.9 turbo ogrzewa6 rodzin . Jak będę u brata to zrobię jakiś filmik i co jest za agregatu tylu. Będziesz chciał to się odezwij
Super, poproszę o kontakt na email ... jest pod filmem ...:) Dzięki
Ok Pamientan jak kiedyś Cejrowski słynny podróżnik płyną jakąś rzeka i opowiadał o silniku zaburtowy typu cytuje "peke peke" że leją byle co do niego i działa zero elektroniki odpalanie na sznurek a tu? Wiem wiem a co powiecie o silniku esiok?
A co to za silnik?
Kultowy silnik PRL. Bodajże S7.
Najlepszy do sypialni.
@@stanisławkulawiok
Do sypialni?
Na chu7 🤔
@@lukaszstacholkusz5343 daje ciepło i przyjemny dźwięk.
To silnik do napędu młocarni tam gdzie był problem z siecią elektryczną. Potrzebny była skrzynka z licznikiem i elektryk do podłączenia do sieci. Tutaj to nie było ograniczeń. Zalać wodą, wlać paliwo i zakręcić korbą.
A może pujdzmy dalej po co benzyna ,LPG czy CNG wodór był by tutaj najlepszym rozwiazaniem pozdrawiam
No proszę jak się projekt rozwija
Pracuje nad podobnym rozwiązaniem ale zasilanym ogniwem wodorowym narazie na mniejszym silniku i uważam że jest to możliwe ale też jest wiele problemów do rozwiązania ale gdybym się to udało to dopiero byłby offgrid
Bez dwóch zdań
@@spidisand6984 ogniwo paliwowe połączone z silnikiem spalinowym?
Lepiej połączyć z kołem podsiębiernym.
Taki patent był w Trabancie
Był wymiennik ciepła na wydechu właśnie
Było ciepło 🔥 po minucie właśnie.
Problem był tylko szczelność tego
ale to były lat ' 80 te XX wieku....
Pewnie teraz nie ma z tym problemu
Wg. Mnie sam pomysł jest Ok 🆗👌👍
wymiennik od zaporożca się kłania.... Połowa problemów z głowy
Jeździłem 😊