Teljesen felesleges volt belebigézni, belemészárosozni. Tökéletesen jó lett volna ezek nélkül a műsor. Még emelt is volna ezek mellőzése az amúgy is magas színvonalon.
@@SANYISZTAL "egy médiaformátum sem az" valóban nem az, de a mostani interjú sorozataik, számomra az objektivitás határain belül állnak, hiszen alanynak van ideje kifejteni véleményét, hosszabb, nagyobb látképet kapunk az illetőről és többször is látható volt, az interjú se ellenzékig, se kormány pártit nem kímél a kérdésekkel
Egy energetikai mérnök ismerősöm ment ki egy ottani erőműbe dolgozni egy rövid időre, olyan szinten megy az önkizsákmányolás, hogyha kirúgnak valakit a munkahelyéről, akkor fizet azért, hogy ott maradhasson amíg nem talál magának új munkahelyet, mert annyira megszégyenültnek érezné magát. Számomra elborzasztó, ahogy az elmúlt 100-200 évben ezeket a távol-keleti országokat tulajdonképpen a "nyugati" multinacionális cégek termelés-orientáltsága nevelte és - legalábbis innen nézve úgy tűnik, hogy - ez a kultúrájuk szerves részévé vált. Nyilván GDP-ben ez jó, de számomra a távol-keleti vadkapitalista államokban kezd el testet ölteni maga A Disztópia. A kritika amúgy remek lett.
Kedves Márton, nagyon tetszik az összefoglaló és az interpretáció, de a koreai résznél kicsit túl lett hangsúlyozva negatív oldal. Voltam Koreában és dolgoztam koreai cégnél pár évet. Azért egy teljes magyar fiatal generáció megirigyelné azt a kiszámíthatóságot és anyagi tervezhetőséget, ami azzal jár, hogy munkavállalója egy cégnek. Ennek ára van, persze... de az ő ideáik is mások. Bíznak és hisznek saját erejükben és gazdaságukban és társadalmi berendezkedésükben... egy kicsi csatlakozik a nagyobbhoz, a nagyobb egy még nagyobbhoz és a képlet végén ott egy Samsung. Nálunk? Utáld a munkád, a főnököd, a szomszédod, a migránsokat, a románokat, szlovákokat, a Soros és párhuzamos kapcsolású háttérhatalmat, babrálj ki mindenkivel, akivel bírsz stb. A képlet végén pedig ott egy kizsákmányoláson alapuló politikai rendszer, az elvándorlás, a leszakadó középosztály, romlóbérek, frusztráltság, és depresszió. Csak Szöulban láttam néhány hajléktalant, Koreai kórházak önmagukban műalkotások és wellness központok egyben. A cégek biztosítják a munkába járásodat és az étkezésedet napi 3x. Nincs köztisztasági probléma, nincs parkolási probléma, nincs szegregáció, nincs mélyszegénység stb. Hosszan tudnék ezekről írni, de aki; amíg dolgozik és jól sáfárkodik a pénzével, az jó anyagi létet képes biztosítani magának és a családjának is Koreában. Területe kicsivel nagyobb mint Magyarországé és mégis akkora területen milyen szépen együtt él 44 millió ember. A koreia háború után rizsföldek mellett lévő sátorvárosokban éltek, amilyeneket most afrikában vagy indiában látsz. 70 éve után vezető gazdasági hatalom. Nem utálják a Japánt, pedig volna miért. Arra koncentrálnak, hogy ők jobbak legyenek. Nálunk minden beruházás a lopásról szól, az itt lévő koreaiak nem értik, hogy miért nem hozunk létre jól működő rendszereket, miért az egyéni ambícióink hajtanak és nem csoport érdek, hova tűnik az a rengetek adó és profit az országunkból, nincs bennünk alázat valami társadalmi érték iránt. Na ez a magyar Squid game.
A magyar leírással egyetértek. És ez sajnos nem is fog változni. Most ~400%-al több 1km autópálya ára, mint horvátországban. Kormányváltás esetén 350% lesz. Koreai dologhoz nem tudok szólni, nem jártam az országban, de a cimborám egy céges kirándulás okán igen. Kissé el volt csodálkozva a mezőgazdaságon. A legkisebb arra való földet is magas szinten megművelik, akár teraszosan is.
@@nagykaroly8477 talán a japán utálatban nem egységesek... vannak ahol jobban vannak, ahol kevésbé, de nem éreztem napi közbeszéd tárgyát. A rasszizmusuk nem a klasszikus rasszizmus, amit mi ismerünk. Inkább a vér tisztasága. Kaptam ingyen reggelit az 'imo'tól mert megtisztelve érezte magát, hogy európaiként nála eszek. Azt mondta én vagyok az első nem koreai a boltjában és sosem látot zöld szemű embert 😄😄😄 így valóban kedvesek. Az orosz kollégám félvér gyerekével nem szívesen játszott a többi gyerek. Ha pedig házasodni szerettem volna biztos egyedül maradok. Nincs más út előttük csak az övék. Melyik részen voltál? Én Yangsan Busan környékén és Szöul persze.
@@zsoltbattancs8805 jah ez engem is meglepett... A panel tövében is termeltek zöldséget sőt a parkoló járda szigetein nem gyep volt, hanem hagyma, foghagyma, káposzta, retek. Nincs sok termőföld minden szikla vagy folyó völgy, kihasználnak minden négyzet métert.
A tudásod, a rendszerszemléletű gondolkodásod, az energiád elsöprő, bámulatos és inspiráló. Ez a mostani olyan átütő és tanulságos, hogy a tinédzser fiaimmal együtt is meg fogom nézni.
Jajj de jó volt Vida Kamilla nevét olvasni a szerkesztők között 🥰 nem mellesleg megszokott módon tűpontos, hidegrázós és elgondolkodtató volt a videó! Még órákig tudtam volna hallgatni az elemzést!
Lehetne sok ilyen még az elmúlt 20 év legjobb sorozatairól, s azok társadalmi és egyéb hatásairól! Sopranos, Breaking Bad, Trónok harca, Elit Alakulat, Boardwalk Empire, Carnivale, The Leftovers, Oz egy börtönös sorozat az első HBO-s sori stb stb stb Amúgy Marci, szívesen elhívnálak a Vallató rovatunkba egy interjúra! Ha lenne rá időd, egyáltalán mostanában :) 55 perc lenne kb.
Sajnos az nem megoldás...ha elmész egy lakatlan szigetre már ott is meg tudnak figyelni műholdakkal, és bármikor odamehet Lölő, hogy ez a sziget mostantól az övé, és épít oda 234 db szállodát meg 543 db stadiont és te mehetsz ahová akarsz. Az egyetlen megoldás a lázadás, a forradalom és a rendszerváltás....és ezt minél hamarabb felismeri minél több ember, annál jobb...
mindig voltak és lesznek megoldandó ügyeink a pilisben is nem csak megoldásra de új problémák generálásban is jók vagyunk súlyt minket ez a gyógyűrű kv élet
@@nev1387 Kapitalizmuson belül nem a problémák megoldása, hanem azok teremtése a cél elsősorban ugyanis a problémákból lehet profitálni...például tervezett elavulás. Nem az emberrel van baj, hanem a rendszerrel ami ilyenné teszi az embert amilyen....a mi agyunk alkalmazkodó agy, ahhoz próbálunk alkalmazkodni amiben élünk...
@@MrDawnHU jó ez már nem nevezem kapitalizmusnak se, netto társadalmi hekk ami azért tud müködni mert agyon van halltava h a társadalmi ügyeink nagyrészt zéró összegű játszmák- ezeket meg a mindenkori hatalom fektette le, -de erre mondja marci h a királyok meghalnak akkor uj király jött más célokkal más habitussal - de most globalizáció van
Èppen az a tanulság a "leckéböl", hogy egyedül nem lehet "leállítani a játékot". Csak együtt. Közösséget, közösségeket kellene építeni Magyarországon (is), de nem nagyon megy annak a népnek. Mindenki utál mindenkit, mindenki csak a maga igazát hajtogatja és kritizálja, gáncsolja a másikat. Èppen ahogyan a Squid Game-ben.
Nagyon szép elemzés, ugyanakkor ez is ugyanott - az elején - bukik meg, ahol szerintem minden kapitalizmus-kritikus megközelítés. Van ugyanis egy nagyon fontos eleme a Suid Game-nek is. A játékosok maguktól mennek vissza játszani. Az egyén az, aki morálisan esendő módon kapitalista. Az egyén az, aki életben tartja a kapitalizmust. Az összes játékos élhetett volna tovább a saját, addigi problémáival, de a játék morális terhei nélkül, mégsem ezt választották. A kapitalizmus ígérete a gyarapodás, a fejlődés. Az, hogy ez egymás kárára valósul meg, nem a kapitalizmus mint társadalmi berendezkedés hibája, hanem természeti törvényszerűség. A véges erőforrások törvényszerűsége. Ha összesen 3 almánk van, nekem csak akkor lehet 2, ha neked 1 marad. A probléma az, hogy az ember alapvetően olyan, hogy kell neki a 2 alma, de jobb lenne, ha mind a 3 az övé lenne. Az összes játékos üldögélhetett volna otthon a saját 1 almájával, vagy alma nélkül, de ők mégis elmentek játszani a 2-3 almáért.
Szerintem ha mar, az volt a lenyeg, hogy nem a sajat 1 almajukkal uldogelnek otthon, hanem beleszületnek egy 15 almas adossagba, 5 alma a lakber, 8 alma a gyerektartas, es 1 almat keresnek, mikozben a jatekvezetoknel van 900 mazsa alma. valoban az emberi termeszet az oka annak, hogy a kapitalizmus nem mukodik, es amier mas rendszer sem nagyon de a benne szuletett, versenyre nem alkalmas vagy rossz lapokkal jatszo emberek életszínvonala korlatok nelkul csokkenhet. nincs vedohalo, nincs kontroll. a sorozat kerdese ezert az volt, hogy valóban van e megalapozott dontese egy ilyen helyzetben elo embernek egyennek elutasitani egy ennyire meltanytalan lehetoseget.
@@rekavarga9795 Szerintem a kapitalizmus alapvetését nem érti aki így leegyszerűsíti a dolgot. Mégpedig hogy minden cselekvésnek két oldala van. Nagyon jó így leszűkíteni a dolgot, de miért vettek fel hitelt, miért vannak adósságban? Miért léptek be a játékba? És a legutolsóra kérlek adj választ: mikor volt lehetőségük kilépni, miért nem tették? Másik pedig szerintem az, hogy nevetséges a legkapitalistább világvállatként kiadni egy kapitakizmus kritikát, a kapitalizmus eszközeivel világgá kürtölni, keresni csomó pénzt aztán meg valami morális magaslatról leírni mindent gonosznak. Kb. Olyan szinten van ez a sorozat mint a Nike reklámai: nagyon szép, hogy 2 perc 30 mp-ig törődtök az emberek jogairól de a többi 5-10 évben miért üzemelnek tovább a sweatshopok gyerekmunkásokkal stb.
@@rekavarga9795 Ez viszont már a szabad akarat kérdéskörét feszegeti, ami szerintem a legkényelmesebb védekezés a saját morális esendőségünkkel kapcsolatban. Azért fogyasztok, mert a kapitalizmus rákényszerít. Azért megyek dolgozni, mert "beleszülettem az adósságba", meg mert ki kell fizetnem az albérletet, a kaját, a ruhát. Kell a fenét. Ki lehet menni a pusztába önnfenntartani, mégsem megy senki, mert a végén azért a barlang helyett csak kényelmesebb a legkisebb panel is egy olcsó kanapén, meg az instant tészta is egész jó választásnak tűnik a tűzcsiholás meg a vadászat helyett, elvégre mégsem tud elfutni előlünk a szekrényből. Olyan embert sem sűrűn látok, aki visszautasítja a fizetésemelést, mondván, hogy jó neki a kicsit kopott térdű nadrág is, autó helyett szívesen eljár gyalog, szórakozni járni meg amúgy sem szeret. Az antikatpitalista megoldás mindenkinek csak addig tetszik, ameddig az azt jelenti, hogy "alanyi jogon jár" a 70 négyzetméteres lakás, a legalább egy autó, a megrakott hűtőláda, egy családi színházbérlet, meg évi egy hét horvát tengerpart. Lehetőleg persze ez is úgy, hogy az én egy hetemet attól vegyék el, aki eddig kettőre is el tudott menni, merthát mégiscsak úgy leszünk egyenlőek.
Ahogy előttem szóló elmondta, nem léptél egyet előre, hogy valószínűleg kapitalizmus tette vagy tetteinek hiányából hajszolta bele a nagy adósságba. A VIP érdeke volt, hogy az emberek eladósodjanak és játszanak. Odáig elmegyek, hogy kihasználták igen a kapzsiságát a játékosoknak már akkor amikor eladósodtak, de a játékban is. Nem szabad engedni, hogy rossz döntéseket ne fogja meg a háló és ne próbálja visszatéríteni az embereket a felelősségteljes világba ahol 2-3 almára törekedsz, de 1 almát becsülöd.
Volt egy hozzászólásom nem olyan rég Russell Brand csatornáján..viral lett belőle. Több ezer kedvelés, sok száz hozzászólás, a google rengeteg találatot dobott a világ minden táján idézték. Semmi másról nem szólt, csak arról, hogy amíg részt veszünk a játékban, amíg reagálunk a stimulálásra, addig nem lesz vége. Csak annyit kell tennünk, hogy felállunk az asztaltól. Nem veszünk részt a játékban és az véget ér. 2 hét után törölték...mindenhonnan és resetelték a fiókomat (ismét)
"Nem veszünk részt a játékban". Ez pontosan mit is jelent? Mindenki éhen hal? Mert ugye, ha mindenki egyszerre felmond, akkor 1-2 hónapon belül nem lesz mit enni, nem lesz hol lakni. Míg a nagytőkéseknek évekre van pénzük és infrastruktúrájuk életben maradni. Amikor az emberek jelentős része éhen halt, a maradékot meg visszaveszik dolgozni. Fele annyi pénzrét. Sokkal rosszabb helyzetben lesznek a túlélők, mint ahogy voltak. A játék csak úgy érhet véget, ahogy a Marci mondta. Egy világ méretű forradalommal, az összeg gazdag ember felkoncolásával, a hatalmuk és vagyonuk újraelosztásával. De ez még utópiának is sok.
@@Atomkukac1 Hát igen...azért találkoztam már tőled sokkal értelmesebben érvelő emberekkel is. Tudod, mi volt a probléma (a hatalom problémája) a szocializmussal? Az, hogy egységes volt a nemzet. Lehet, hogy nem volt választásunk, de ez adott is egyfajta összetartás érzést a népnek, hogy bizony egy csónakban evezünk és ennek az lett az eredménye, hogy egy 5 forintos benzinár emelést sem tudtak átverni a társadalmon, mert azonnal blokád alá vonták az országot. Ezt meg kellett szüntetni, jött a demokrácia, az oszd meg és uralkodj. A kérdésedre a válasz: nem, nem kell mindenkinek felmondania azonnal és nem hónapokra. Ha csak egyetlen napig senki nem menne dolgozni, senki nem lépne be fészbúkra, senki nem kapcsolná be a tévét, nem menne boltba, nem ülne buszra, egyszerűen semmit nem csinálna senki, ami a rendszerhez köthető, akkor minden megváltozna. Sajnálom, hogy sikerült veled elhitetniük azt, hogy náluk van a hatalom..ez soha nem volt így. Az ő fegyverük csupán annyi, hogy ezt elhitették veletek.
@@Atomkukac1 ..egyébként pont most reagált erre a világ leggazdagabb embere Elon Musk. Az ENSZ állítása szerint 6 milliárd dollár megoldaná az éhezés problémáját a földön..nos E.M. felajánlott az ENSZ-nek 6 milliárd dollárt, cserébe annyit kér, hogy adjanak pontos tájékoztatást az elosztás módjáról. Érzik ők a vesztüket, ne aggódj..
@@Atomkukac1 Tévedés. Ha mindenki egyszerre felmond, maximum a semmi értéket nem termelő kamuszakmásoknak, politikusoknak, meg a többi selejtnek nem lesz mit enni-inni. A vidék, köszöni szépen, el tudja látni magát. Hogy a városokban kopogni fognak a szemek? Meglehet. Érdemesebb lett volna tárgyalni...de hát már Ady is megmondta, nekünk Mohács kell. Ja, és onnantól a nagytőkéseknek meg lennének számolva a napjaik. Vagyis inkább óráik. Mivelhogy ha mindenki felmond, a pénz annyit se fog érni mint a klotyópapír.
Épp a tegnap akartam megnézni a sorozatot. Gyerekes ajánlásokra, természetesen azt mondtam, hogy "hagyjuk ezt a 'f..ságot'. Marci, ezer köszönet, most már tudom, hogy milyen szemszögből kell nézni, így hát meg is fogom nézni.
jah mint a 22 csapdája film az az igazság ha oktatásból még annyira se teljesítünk jól mint az állatok mert amikor megtanítja vadászni a kölkét közbe ....nem mondja neki h hülye vagy, nem alázza meg s nem abuzálja stb .... mintha ez is az oktatás része lenne
Igaz En csak meghasonultam a vegen Nem vagom hogy mi az igazsag /valosag Most akkor ki halt meg es ki nem?? Mi a valosag es akkor valojaban egettek es volt tomeg gyilkolas, fejbe loves, nyaki utoer atvagasa vagy nem es meg sorolhatnam. Miert oli meg a levezenylo a sajat rendor testveret?? Egy csomo ertelmetlen elvaratlan szal
Azért ez finom túlzás. Mármint azt kétségtelenül aláírom, hogy ha úgy ülsz le elé hogy fuh ez most kapitalizmus kritika és én most megélhetem a progresszív balosságom akkor yep maximálisan megkapod ezt az élményt. Ha mondjuk viszont úgy ülsz le elé, hogy jé a 34345. ázsiai survival game témájú sorozat / film / könyv stb és mondjuk a 3. koreai sorozatod a héten akkor azért nem igen fogod leírni a zseniális szót. Félreértés ne essék egy jó sorozatról van szó de nem látom, hogy ha ez zseniális akkor akárcsak a snow piercer mi, csak hogy kategórián belül maradjunk. Mint survival game amúgy szintén egész jó, de abból meg tényleg annyi van amennyit csak akarsz és azért bőven akad olyan ami mondjuk a pszichológiai háttérben, feladványokban, karakterekben stb jobb.
No. Semmit sem tudtam erről és valszeg semmit sem tudtam volna meg, hagytam volna, hogy nézze a dolgot a gyerek. Ezután is hagyom :) de elvárom a gondolkodást hozzá. Köszönöm a szájbarágást, maxra volt tolva és ez kellett. Másról nem biztos, hogy szívesen venném azonban...
Szuper összefoglaló! Az oktatási rendszerbe ágyazott változatra remek példa a Battle Royale. Nem is értem, miért nem hangzik el sosem a Squid Game kapcsán, pedig elég menő volt tizen x éve.
Kedves Marci! Nagyon kedvelem a munkásságát az egész Partizánnak, úgyhogy egy nagy köszönet, hogy ezeket a gondolatokat elérhetővé teszitek számomra/ az emberek számára. Érdekelne, hogy esetleg terveztek e olyan videót készíteni, amiben a kapitlizmus lehetséges alternatíváit vázolnátok fel?
Szeretem a Partizánt, de sosem értem az ilyen videók indítattását. Értem, hogy arról beszélnek, hogy a kapitalizmus haszonélvezői milyen érinthetetlenek és mi, ha nem akarunk éhen halni akkor dolgoznunk kell, amiből megint csak a haszonélvezők járnak jól, de nem mondanak megoldást. Olyan világot sejtetnek elérendő célnak, amiben nem kell dolgozni, szociálisan biztonságban van mindenki és senki sem egyenlőbb. Kérdem én, hogy létezhetne ilyen világ? A ma már magasztalt (mellékesen, nem hiszem, hogy Romániában sokan gondolnak vissza örömmel) átkos rendszerből mindig felhozzák, hogy milyen biztonságban voltak az emberek. De megérte, hogy cserébe az életszínvonal sehol se volt a Nyugathoz képest?
Nekem tetszett ez a videó, pedig inkább élek mostani szituációban mint akkori biztonságban, de ezt embere válogatja. A balanszot kellene elérni és az pedig az a cél ahol a pénz utáni verseny nem szabadna keresztüzbe menjen a jóléttel, se a valódi szabadsággal vagyis az egyén lehetőségeivel. Ez alatt azt értem, ha társadalom számára pozitívan viselkedsz, véges úton, biztosan eléred a társadalom által kitűzött átlag jólétet. Bal és jobb oldali is megmutatta extrém esetben ezek mind csorbulnak. Persze sok a környezeti tényező pl technológia, kultúra. Nem akarok többet prédikálni, de program ami megoldja ezt a dilemmát, a hatékonyságon fog múlni, amiben a kormányok nem jók, tehát civil szférából fog jönni a megoldás vagy nem fog és marad a bizonytalanság.
"De megérte, hogy cserébe az életszínvonal sehol se volt a Nyugathoz képest?" Itt van a kutya elásva, és a kapitalizmus kritikusai mindig ezt hagyják ki a számításból. Egy egyenlőségre épülő társadalom csak akkor lenne működőképes, ha mindenkit azonnal az ismert életszínvonal csúcsára pozícionálna, ami nyilvánvalóan lehetetlen. Nagyon szépen hangzik, hogy mindenkinek legyen biztosítva egy "tisztes megélhetés", de az ember nem így működik. Ha a milliárdostól holnap elveszik az többhektáros magántelkét meg a többszáz négyzetméteres villáját, aztán beköltöztetik egy 60 négyzetméteres társasházi lakásba a korábbi hajléktalan mellé, mert azt tudják biztosítani mindenkinek egyenlő módon, abból nem lesz harmonikus együttélés.
@@BotloB "tisztes megélhetés" != "életszínvonal csúcsára pozicionálna", hanem azt jelenti, nem hagyjuk cserben, ha társadalom hasznos tagja akar lenni akkor tisztességes módon véges időn belül biztosan képes megélhetésig, az átlag jóléti szintre eljutni, részben mentesülve eddigi döntéseitől
@@csibesz07 Az a baj ezzel, hogy hiába biztosítod Józsinak a tisztes megélhetést, ha mellette Sanyi megélhetése mégtisztesebb. Onnantól kezdve Józsi is azt fogja akarni. Vagy ha Józsi nem, akkor majd Pista. Ezért mondom én azt, hogy az egyenlők társadalma csak akkor tud működni, ha mindenki az ismert legmagasabb szinten egyenlő. Nagyon fontos, hogy az ismert, és nem a fenntartható módon biztosítható legmagasabb szinten. Fenntartható módon most is lehetne fedél mindenkinek a feje felett, de aki ma 200 négyzetméteren él, annak az életben nem tudnád megmagyarázni, hogy holnaptól csak 50 jut, hogy másik háromnak is jusson 50.
Nekem a konklúzió az h keresni kell egy olyan országot ami tőlünk 20 év lemaradásban van, így egy élhetőbb formát találnék a mostanitól viszont látnám előre hova fog romlani az adott közeg a "fejlődéssel". Ebből következően lehet h az ókori emberek valóban fejlettebb civilizációkban éltek?
Az ókori Róma pl. sok tekintetben fejlettebb volt. Lásd ármaximáló rendelet. Diocles már 1000+ éve kitalálta, a Viktátornak a légüres fejében csak most jutott eszébe, hogy tyűűűűű, akutyamegamája, kezd sok lenni a benya... Röhej.
A Netflix kétségtelenül legújabb sikersorozata a Squid Game. Számomra az üveggolyós játék volt a legmegdöbbentőbb, hogy mire is képes az ember a céljainak elérése érdekében. Maga a sorozat koncepciója rendkívül egyszerű, de mégis ez a siker kulcsa. A játékosok ruhája és cipője kétségtelenül sláger termék lesz. Az örök ruhája, a maszkokon lévő kör, négyzet és háromszög jelek a Playstation kontrollerjére hajaz. A piros ruha már egyszer bejött ugyebár. A Frontember ruhája, a VIP-k maszkjai mint jól sikerültek. Ugyan a vége sejtehető, de a végén mégis van egy csattanó. Megtekintését bárkinek ajánlom.
Ebben mi a megdöbbentő?! Az emberek kifordulnak önmagukból amikor az életükről van szó. Gondolod a való életben nem ilyenek az emberek?! Amikor valaki egy boksz mecsre fogad,az nem ugyan ez? Annyi különbséggel,hogy ott aki veszít azt nem lövik le.Max attól hal meg ha kap egy halálos ütést a fejére.Ott mondta az öreg a végén,hogy ti voltatok a lovak.
Az üveggolyós játékban az volt a legdurvább, hogy senkinek nem jutott eszébe, hogy egyszerűen csak kicseréljék a zacskóikat, akkor mind a ketten életben maradtak volna. Semmi más szabály nem volt, csak 30 perc alatt megszerezni a másik 10 golyóját, de nem mondták hogy a sajátodat meg kell tartanod. De addigra már magától értetődőnek vették, hogy csak úgy maradhatnak életben, ha a másikat hagyják megölni.
Felettébb érdekes, hogy pont azokban az országokban van félelem kapitalizmus, ahol a választási rendszer aránytalan. Hatalmon lévő pártok leválthatatlanok ezért egybefonódnak a legnagyobb piaci szereplőkkel. Kár hogy erről viszont senki sem beszél, így az emberek nem tudnak róla...
Eddigi pillanatig 168 hozzászólás történt. Ami tetszik, hogy majd mindenki "elkezdett" gondolkozni, azt megosztja és akár meg is vitatja. Kulturáltan. Ahogyan kellene. El vagyok szokva ettől.
Amikor a kritika van olyan élvezetes, mint a sorozat. Köszönöm. Több ilyet légyszí! Akiknek tetszett a sorozat, ajánlom a Giri/Haji-t és az Alice in borderland-et is a Netflixen.
Nem láttam még a squid game-et, de ebben a kapitalizmus kritikában a Harcosok klubjánál én jobbat még nem láttam pedig az már 20 éve készült. Adok a Squid Game-nek egy esélyt,pedig nem szeretem a sorozatokat,de Marci meghozta a kíváncsiságom.
Jó kis szösszenet volt de azért lehet ezt kicsit összetettebb módon is nézni, értelmezni véleményem szerint. Igaz ugyan , hogy egyrészről kapitalizmus kritika másrészről azonban kommunizmus kritika is. Érdemes megfigyelni és észrevenni, a szereplők miközben menekülnek a létező kapitalizmusból egy olyan világba menekülnek amit egy kis elitista csoport hoz létre, színes díszletek között vonulnak, ahol mindenkinek egyenlőek az esélyei, mindenki egyenlő, stb. Azután persze kiderül, hogy nincs így, hogy működik a fekete gazdaság és, hogy a kapitalizmus alternatívája valójában egy még gyilkosabb rendszer, a kommunizmus zsákutca mert a résztvevők, mi emberek, a kommunizmusból is kapitalizmust csinálunk, nem tudunk nem önzőek lenni.
@@marja_oli Jó, de előbb egy magyar felirat legyen már a hallássérülteknek is. A kutyafáját neki. Egyszerűbb elkészíteni mint még le is fordítani és úgy feltenni.
A szabad akarat és a számla rabszolgaság két külön cérna. A számla rabszolgaság egy mérgező fogalom mert csökkenti a valódi rabszolgaság szörnyűségeit.
@@CsehCsaba Félévvel ezelőtti, évekkel ezelőtti kommenteket is töröl, és nem a csatorna "gazdái". Nem egy, kis nézettségszámú, értelmiségiek által futtatott csatornát követek, és bizony a troll és nettó gyűlöletkeltő fröcsögéseket is kint hagyják. Biza' voltak kommentjeim, ami nem tudom milyen szabályokat sértett, simán törölte az algoritmus, és tudom, hogy nem a csatorna kezelője törölte, mert nekik fontos a szólásszabadság, még akkor is, ha az illető kommentelő hülye mint a segg. (Egyébként meg elég, ha valaki akár 1-er! jelenti a hozzászólásod, és az algoritmus törölheti, csak mondom ;) )
A sorozat nézőinek mondjuk 99%-a, a vérengzések miatt élvezte a sorozatot, nem is tudnák felfogni a Marci által is előadott társadalmi mondanivalókat. Különösen igaz ez, a 10-15 éves kis rajongótáborra. Xd
Egyetlen kérdésem maradt, amire ez a videó sem adott választ. Mi lesz azokkal akik ki akartak szállni, és nem is mentek vissza a játékba? Ugye miattuk indult a szavazás. Értük állt ki az is, aki valójában szívesen folytatta a játékot. Ők kik? Mit szimbolizálnak?
A könyv és a film nem ugyanarra a tanulságra fut ki. A könyv: "Az imént nyertünk egy csomó dohányt. Ételt adhatunk belőle az embereknek. Jobb hellyé tesszük a világot..." "Ekkor jutott eszembe, hogy beláthatatlanul hosszú idő óta először érzem azt, hogy a legkevésbé sem akarok újra bejelentkezni az OASIS-ba."
Ez pont olyan álszent sorozat, mint amikor a korombeli egyetemisták a kapitalizmus ellen tüntetnek amerikában, sarlókalapácsos zászlóval, iphoneokkal, twitterrel és egy jó nagy adag áldozatsajnáltatással, hogy látszódjon a morális fölény.
A kapitalizmus valóban rossz, de ez a Squid Games-t, a producereket ez legkevésbé sem érdekli (max az író-rendezőt), mert a világot elárasztotta az SG merch
hogyne vállalná ezt valaki. én amikor aktívan ittam és cuccoltam simán belementem volna ebbe. mindig a pénz az ivás, cuccolás és az öngyilkosság körül forogtak a gondolataim. ha meghalok ki a f...t érdekel, ha nyertem volna, legalább több jutott volna minden szenvedélyre aminek úgyis halál lett volna a vége. csupa nyereség
Akkor van baj, ha az állam a cégeket kezdi el támogatni, és létrejöhet a corporism. Nem a kapitalizmussal van baj, hanem azzal, ha az állam elveszíti a nép és a cégek közötti egyensúlyteremtő funkcionalitását. (Magyarán szólva zsebrevágja a tőke)
@@zatrok78 Jaja, Vigyazni kell ezekkel a pump and dump, foleg valami ismert dologra reflektalo (film, karakter, stb) tokenekkel mert altalaban hamar pukkan.
De legalább nekik megvan az az önrendelkezésük hogy a saját életükről, testükről a játékosok maguk döntsenek. Míg magyarországon a munkaadóknak van joga döntenie arról, hogy az alkalmazotjuk milyen gyógyszert kapjon. Ahogy én látom magyarországon ez a játék már élesben megy.
Itt kb. mindenki félszabad sorban vegetál, aki nem a hatalom kedvezményezettje. Annyi látszatjoga van mindenkinek, hogy négyévente elmehet szavazni. És slussz.
Végre, visszatértünk az antikapitalizmushoz a politikai maszlagok, és a bohóckodás után amit előválasztásnak neveztünk el... Nagy fellélegzés volt ez a rész számomra, ittam minden szavát. :)
Inkább azt mondanám, elég sok dolgot befolyásoló csiki-csuki folyamat. Persze ráfogható, hogy bohóckodás de csak akkor ha nem lesz kormányváltás, hanem perdöntő volt ami akkor törntént.
@@csibesz07 Ha kormányváltás lesz ha nem, ha marad a kapitalizmus, és a jelenlegi képviseleti demokráciának nevezett bohózat amit én csak feudalizmus 2.0-nak szoktam nevezni (a kettő együtt) akkor tök mindegy ki fog ülni a trónon...de teljesen és totálisan tök mindegy....mint azt a történelem is bizonyítja különösen itt nálunk...az ilyen videók amik felhívják a figyelmet a problémáink gyökerére, a globális kapitalizmusra, sokkal hasznosabbak...
@@csibesz07 Fordítva van, ezt jobb ha megérted...a kapitalizmus maga egy bolygópusztító rendszer...aki érti és átlátja a folyamatokat annak ez telejsen tiszta és világos. Nyakunkon a klímaváltozás és a 6. kihalás esélye amit maga a kapitalista piacgazdaság és velejárói okoztak, és pont emiatt képtelenek vagyunk megoldani ezt a problémát. Ugyanis a kapitalizmus teljesen ellentétes a fenntarthatósággal...pont az ellenkezőjére ösztönöz a piacgazdaság...ezt mindenki tudja ugye tervezett elavulás és társai, csak nagyon kevesen tudják összekötni a szálakat és egyben látni a képet.
@@MrDawnHU pont fordítva? Ahol kapitalizmus ott pusztulás? Mutass már meg egy országot amit elpusztított. A kapitalizmusnak köszönhetően élhetsz olyan szinten amilyenen vagy. Mégegyszer elmondom, ahol nincs kapitalizmus, ott ember között csak háború és pusztulás lesz. Az, hogy kapitalizmust tudjuk-e kontrollálni az ki fog derülni és nem csak a kapitalistákon fog múlni hanem a fogyasztókon is.
Nyilván a Squid Game nem csak a kapitalizmusról szól, de Gulyás Mártonnak ez jut róla eszébe először. Sokkal jobb volt pszichiátertől kritikát nézni róla.
Nagy sorozatjunkie vagyok, de olvasok, meg filmezek is, és vááá, ez a sorozat első rész alapján akkora lufi, hogy csak nah, érthetetlen a körülrajongása. Szerintem pont végtelenül felszínes már az első rész is, és hát a megvalósítása is iszonyat művi. Komolyan sajnálom, hogy ma ez a szint, és erről kell beszélni, de kicsit úgy érzem ilyenkor, hogy senki nem akar kimaradni még egy népszerű "termék" taglalására járó kattintásokból, aztán nyomjuk csak... Értem én, hogy nézzem végig, stb. Én sem szoktam és tudom megítélni a sorozatok jelentős részét egy rész után. De azért van az a szint, ami alatt nálam evidens a kasza. Azt is értem - és itt ellentmondok részben a fenti gondolatokkal -, hogy ha tetszik a sorozat, ha nem; azzal már csak a rengeteg néző és a társadalomra gyakorolt esetleges hatásai miatt is érdemes foglalkozni, ellenben szerintem ez az egész tiszavirág-életű lesz... 8.1 imdb-n, az epizódok értékelései eléggé csupán "elmennek" kategóriába sorolhatóak... hamarosan senki nem beszél majd róla... Amúgy meg valljuk be, már maga a sorozat ötlete sem nagy szám, a megvalósítást meg inkább nem boncolgatom, tényleg jól leírja az egészet a művi jeltő, amivel korábban már illettem a készítők munkáját...
Szerintem azert a rajongas, mert sokan hozza vannak szokva egy bizonyos latvanyhoz, kepvilaghoz, emberi kapcsolat normakhoz stb es a Squid Game egy mas vilag. Ennyi. A tortenet nem kiemelkedo, nem okos, vagy fordulatos (meg az oregember sem, akirol kiderul h a fonok).
@@Atomkukac1 Mi? Kedvencem amikor veszem a fáradtságot, leírok valamit, erre jön egy okoska mint te, és azt mondja, nem érted, hülye vagy, mint az emberek többsége. Magyarázd el mit nem értettem? Az első részt? Vagy tényleg mit? Valószínűleg több könyvet olvastam, és sorozatot vagy filmet láttam, mint a társadalom jelentős része, vagy akár te, és annyira azért hülye nem vagyok, hogy ne értsek meg valamit. Amúgy meg látod belemehetünk valamibe, akár értem, akár nem, attól én el tudom dönteni, hogy tetszik vagy nem akár beállítások, kompozíciók szintjén. Ha a sorozat meg nem értéséről beszélsz, akkor látod az rohadt mód kellemetlen, mert szerintem meg végtelenül felszínes a pilot. Ezer komplexebb, emberibb és mélyebb történetet olvastam, láttam már, persze ott nem tolták így a szádba azt a fene nagy rendszerkritikát... Tudtuk anélkül is, hogy gáz van... De örülök, hogy te ilyen magabiztos vagy, meg hogy te letudod az egész diskurzust azzal, hogy "te is kevés vagy ehhez"...
Miért polarizálsz? Elhitették veled, hogy van két rendszer, kapitalizmus és szocializmus és vagy ez vagy az közül kell választani? Ilyet csak a hülye politikusok mondanak, akik manipulálni akarnak. Olvass el pár könyvet a témában és rájössz, hogy egyrészt vannak más gazdasági szerveződési formák, másrészt még a kapitalizmusnak is van többféle változata. Ez a mostani a, a globalista-liberális kapitalizmus, nem működik jól. Ha ezt le akarjuk cserélni, nem kell feltámasztani hozzá Lenint meg Sztálint.
Konkrétan kéne okoskodni, nem pár könyvre hivatkozni. Én tegnap elolvastam egy gyerek könyvet. Abban is volt társadalmi rendszer., egyszerűen volt a ravasz, aki mindenkit átver és a többi, aki jószándékú és pórul jár. A díszítópia és az utópia azonosságáról is olvastam könyvet, aztán te milyen Konkrét dolgokra hivatkozol okoskodva?
Nagyon jó videó, tényleg minőségi. De valahogy nem fekszik a gyomromnak Marci ezen stílusa. A hangsúlyok, és a gesztikuláció szerintem túlzó. Emiatt nem annyira befogadható az üzenete a darálóknak sem pl.
Szeretném ha végre mondjuk a Partizán tényt feltártva járna utána a mostani járványnak, kötelező oltásnak és az ellentmondó nyilatkozatok után. Szakértőket állítanának szembe egymással elmondhassák véleményeiket pro és kontra. Ugyanis eddig még egyik platform se vállalta ezt be.
@egyszeri csoda Ebben abszolút igazad van, mindenben egyetértek. Részemről ez egy szinte költői kérdés felvetés volt. Csak gondoltam mondjuk a Partizán lehetne olyan tökös hogy ezt bevállalhatná. Nem is értem hogy egyik újságíró sem tesz fel érdemi kérdéseket az érintetteknek, illetve sosem hívnak meg különböző orvosokat, szakembereket az elmúlt másfél évben. Csak a Merkely belgyógyász, Zacher toxikológus van a képernyőn és mondják az egyoldalú propagandát. Szóval nagyon kellene az az ütköztetés!!!
@@zsoltturi6989 úgy értem címbe, meg a videóba nagy piros betűkkel, ahogy manapság "illik". 😁 Inkább ironikusan szándékoztam írni, mint komolyan, de most visszaolvasva ez nem fdltétlenül jön át, szóval igazad van 🙂
A kapitalizmus nem rossz! Ezt rögzítsük. A kapitalizmusnak köszönhető a gyors fejlődés, az űrutazás, az hogy hozzáférünk a számítógéphez (amihez nem férnénk kapitalizmus nélkül, ahogy okostelefonhoz sem), azaz a hitech ára gyorsan csökken... ezeknek köszönhetően egy sor magastechnológia áll rendelkezésre a kisember számára is, az orvostudományban is pl... Ha nem lett volna kapitalizmus (és előtte feudalizmus), soha sehol, akkor a fejlődésben körülbelül az ipari forradalom szintje közelében tartanánk; gőzgépek, tekerős autók és telefonok lennének, de ezek is luxuscikkek... a kisember kapálhat és fejheti a tehenet, jobb esetben járhat lovon (de még ez is közel luxus lenne) kb ennyi lenne a tömegnek... Az extrém fejlődés a tömeggyártás és tömegfogyasztás eredménye igen jelentősen, ami csak kapitalizmusban lehetséges. Nyilván sok tényezős a dolog, a feudalizmus a kapitalizmussal kompatibilis tömeg kizsákmányoló társadalmi rend volt, így a háborúk és azok miatti fejlesztés, a másik erős hatóereje a gyors fejlődésnek; a legtöbb találmány és fejlesztés legelőbb hadi volt. Ami rossz, az a kapitalizmus embertelensége és személytelensége... a vállalatok korlátlan elburjánzása, az alsó és felső határtalansága. ugyanígy a magánvagyonoké... Ezek a jelenségek nem szükségszerűek azonban. Létezhet igazságos kapitalizmus, olyan ahol az elosztás arányosabb, VAN alsó és felső határ. Egy ilyen szocdem kapitalizmus nem irreális, nem utópia, létezhet, mint ahogy létezik is, pl Kanadában, Dániában, Svédországban. Új-Zélandon és hasonló helyeken... Eme országokban a legkisebb is méltányosan élhet. Vicces hogy kapitalizmus kritikát mondasz Marci, a TH-cam-n, ami abszolút kapitalista termék... aztán még alatta a patreon-on koldulsz is... na meg ott a bankszámlaszám is... XD Node nézzük még azt, hogy "ha mindenki együtt akarja, leáll a játék"... ez elvben igaz, de utópia. Az urbanizált emberiség történelme, mindigis elnyomások sorozata a mai napig, a jelen tőke- és pénzdiktatúra szintén, a tömeg mindigis ha együtt egységben akarta volna, aktívan és elszántan és fellép, akkor megdönti a regnáló elnyomó hatalmat. De soha nem volt erre képes, mai napig... Látható az orbándiktatúrán, hogy képes milliókat vagy átverni vagy lekenyerezni vagy megfélemlíteni... ill ezek különféle arányú kombinációi... Ezek soha nem fognának össze a többiekkel, mert agymosás és manipuláció hatása alatt vannak... amíg őszinte tiszta korrekt beszéd nincs és információ áramlás, addig mindig a társadalom legalább fele megtévesztett, félbolond téveszmés ember, akik a hatalom kedvére szédelegnek a butaságaikban... ld NER birka..
" Létezhet igazságos kapitalizmus, olyan ahol az elosztás arányosabb," Lehetne. De a jelenlegi, LIBERÁLIS kapitalizmus nem erre épül. És ezt nem tette hozzá MArci, hogy a jelenlegi rendszerünk nem klasszikus kapitalizmus (ha egyáltalán van ilyen), hanem globalizált liberális kapitalizmus. Megsépkelve egy plutokráciával, amiről elhitetik velünk, hogy az demokrácia, pedig nem.
@@Atomkukac1 Nem értitek sajnos. Igazságos és élhető kapitalizmus CSAK LIBERÁLIS LEHET! Nem liberális mit jelent? AUTOKRATA! Autokrata kapitalizmus épp itt van nálunk. Ebben a liberalizmus a csak a zsarnokság kegyeltjei számára létezik, méghozzá korlátlan ultraliberalizmus... a nélkülöző, kiszolgáltatott, szenvedő tömeg számára nincs semmiféle közgazdasági liberalizmus itt, csakis zsarnokság, a kapitalizmus pénz-terrora... Amit ti liberalista-- vagy liberális kapitalizmusnak vagy kapitalista liberalizmusnak neveztek, az kapitalista ULTRAliberalizmus vagy ha tetszik ultraliberális kapitalizmus, ami kizárólag zsarnokság és diktatúra, a kapitalizmus előnyeit, csak a rendszer kierőszakolt és méltatlan elitje valamint kegyelt csicskái élvezik... nagyon nem mindegy... ezt a társadalmi formát amúgy egészen nyugodtan lehet nevezni úgy is hogy ÚJ FEUDALIZMUS!!!
Néhány dolog kimaradt. Segítek: 1. Maga a sorozat egy nézhetetlen foshalom, elviselhetetlenül rossz színészekkel, kínos, rohadt kínos alakításokkal, nevetséges és gyermeteg dialógusokkal, logikai bukfencekkel. 2. Szomorú, hogy értelmes emberek is gondolkodás nélkül szopták be a netflix által közölt nézettségi/népszerűségi adatokat, miközben köztudott, hogy a streaming szolgáltatók - saját jól felfogott érdekeik szerint - üzleti titokként kezelik ezeket az adatokat. Marketing megfontolásból persze pont akkor és akkorát hazudnak, amekkorát kedvük tartja. 3. Nézhetetlen foshalom 4. Elviselhetetlenül nézhetetlen foshalom. (és de, igen, egyébként szeretem a kóreai filmeket) Szívesen.
Sokkal több, ilyen hasonló sorozat/film kritikát eltudnék így képzelni a jövőben.
Teljesen felesleges volt belebigézni, belemészárosozni. Tökéletesen jó lett volna ezek nélkül a műsor. Még emelt is volna ezek mellőzése az amúgy is magas színvonalon.
Partizán, megint csak bizonyít. Hány féle "hiánypótló" közönség-díjat akartok még megnyerni?
- Tényfeltárás, oknyomozás
- Objektív Interjú
- Választási vita tér
- Kultúraformáló fórum
- Művészkritikusi elemző
Aha mert a kamerába beszélős review videót most feltalálták vagy, mi?
@@bencehalasz5236 mert ebből is lehet egy átülős fórum.... ha most sokan jelezzük
@@nev1387 megyek 😂
Az objektívet nyugodtan kihúzhatod, mivel egyetlen egy médiaformátum sem az! (részben most a telex szerkesztőjétől idéztem). A többi korrekt.
@@SANYISZTAL "egy médiaformátum sem az" valóban nem az, de a mostani interjú sorozataik, számomra az objektivitás határain belül állnak, hiszen alanynak van ideje kifejteni véleményét, hosszabb, nagyobb látképet kapunk az illetőről és többször is látható volt, az interjú se ellenzékig, se kormány pártit nem kímél a kérdésekkel
Fantasztikus összefoglalása a sorozat mondanivalójának,köszönjük!
Egy energetikai mérnök ismerősöm ment ki egy ottani erőműbe dolgozni egy rövid időre, olyan szinten megy az önkizsákmányolás, hogyha kirúgnak valakit a munkahelyéről, akkor fizet azért, hogy ott maradhasson amíg nem talál magának új munkahelyet, mert annyira megszégyenültnek érezné magát. Számomra elborzasztó, ahogy az elmúlt 100-200 évben ezeket a távol-keleti országokat tulajdonképpen a "nyugati" multinacionális cégek termelés-orientáltsága nevelte és - legalábbis innen nézve úgy tűnik, hogy - ez a kultúrájuk szerves részévé vált. Nyilván GDP-ben ez jó, de számomra a távol-keleti vadkapitalista államokban kezd el testet ölteni maga A Disztópia.
A kritika amúgy remek lett.
Aránytalanul kevés megtekintés van ezen az összefoglalón..
Mikor lesz Puzsér?
Kedves Márton, nagyon tetszik az összefoglaló és az interpretáció, de a koreai résznél kicsit túl lett hangsúlyozva negatív oldal. Voltam Koreában és dolgoztam koreai cégnél pár évet. Azért egy teljes magyar fiatal generáció megirigyelné azt a kiszámíthatóságot és anyagi tervezhetőséget, ami azzal jár, hogy munkavállalója egy cégnek. Ennek ára van, persze... de az ő ideáik is mások. Bíznak és hisznek saját erejükben és gazdaságukban és társadalmi berendezkedésükben... egy kicsi csatlakozik a nagyobbhoz, a nagyobb egy még nagyobbhoz és a képlet végén ott egy Samsung. Nálunk? Utáld a munkád, a főnököd, a szomszédod, a migránsokat, a románokat, szlovákokat, a Soros és párhuzamos kapcsolású háttérhatalmat, babrálj ki mindenkivel, akivel bírsz stb. A képlet végén pedig ott egy kizsákmányoláson alapuló politikai rendszer, az elvándorlás, a leszakadó középosztály, romlóbérek, frusztráltság, és depresszió. Csak Szöulban láttam néhány hajléktalant, Koreai kórházak önmagukban műalkotások és wellness központok egyben. A cégek biztosítják a munkába járásodat és az étkezésedet napi 3x. Nincs köztisztasági probléma, nincs parkolási probléma, nincs szegregáció, nincs mélyszegénység stb. Hosszan tudnék ezekről írni, de aki; amíg dolgozik és jól sáfárkodik a pénzével, az jó anyagi létet képes biztosítani magának és a családjának is Koreában. Területe kicsivel nagyobb mint Magyarországé és mégis akkora területen milyen szépen együtt él 44 millió ember. A koreia háború után rizsföldek mellett lévő sátorvárosokban éltek, amilyeneket most afrikában vagy indiában látsz. 70 éve után vezető gazdasági hatalom. Nem utálják a Japánt, pedig volna miért. Arra koncentrálnak, hogy ők jobbak legyenek. Nálunk minden beruházás a lopásról szól, az itt lévő koreaiak nem értik, hogy miért nem hozunk létre jól működő rendszereket, miért az egyéni ambícióink hajtanak és nem csoport érdek, hova tűnik az a rengetek adó és profit az országunkból, nincs bennünk alázat valami társadalmi érték iránt. Na ez a magyar Squid game.
A magyar leírással egyetértek. És ez sajnos nem is fog változni. Most ~400%-al több 1km autópálya ára, mint horvátországban. Kormányváltás esetén 350% lesz.
Koreai dologhoz nem tudok szólni, nem jártam az országban, de a cimborám egy céges kirándulás okán igen.
Kissé el volt csodálkozva a mezőgazdaságon. A legkisebb arra való földet is magas szinten megművelik, akár teraszosan is.
@@nagykaroly8477 talán a japán utálatban nem egységesek... vannak ahol jobban vannak, ahol kevésbé, de nem éreztem napi közbeszéd tárgyát. A rasszizmusuk nem a klasszikus rasszizmus, amit mi ismerünk. Inkább a vér tisztasága. Kaptam ingyen reggelit az 'imo'tól mert megtisztelve érezte magát, hogy európaiként nála eszek. Azt mondta én vagyok az első nem koreai a boltjában és sosem látot zöld szemű embert 😄😄😄 így valóban kedvesek. Az orosz kollégám félvér gyerekével nem szívesen játszott a többi gyerek. Ha pedig házasodni szerettem volna biztos egyedül maradok. Nincs más út előttük csak az övék. Melyik részen voltál? Én Yangsan Busan környékén és Szöul persze.
@@zsoltbattancs8805 jah ez engem is meglepett... A panel tövében is termeltek zöldséget sőt a parkoló járda szigetein nem gyep volt, hanem hagyma, foghagyma, káposzta, retek. Nincs sok termőföld minden szikla vagy folyó völgy, kihasználnak minden négyzet métert.
@@istvanlados3407 Igen. Ezt mondták.
- Anya! Vedd meg nekem a Squid gamet!
- De hiszen van otthon Squid gameünk.
*Squid gameünk otthon: NER
Ez zseniális Marci! Gyönyörű az analógia, ahogy levezetted! Köszi.
Annyira hiányzik ez a content, amikor Marci beül a kamera elé balradikális dolgokról magyarázni.
Ezt a videót kétszer meg kell néznem, annyi fontos infót tartalmaz.
A tudásod, a rendszerszemléletű gondolkodásod, az energiád elsöprő, bámulatos és inspiráló. Ez a mostani olyan átütő és tanulságos, hogy a tinédzser fiaimmal együtt is meg fogom nézni.
Jajj de jó volt Vida Kamilla nevét olvasni a szerkesztők között 🥰 nem mellesleg megszokott módon tűpontos, hidegrázós és elgondolkodtató volt a videó! Még órákig tudtam volna hallgatni az elemzést!
Lehetne sok ilyen még az elmúlt 20 év legjobb sorozatairól, s azok társadalmi és egyéb hatásairól! Sopranos, Breaking Bad, Trónok harca, Elit Alakulat, Boardwalk Empire, Carnivale, The Leftovers, Oz egy börtönös sorozat az első HBO-s sori stb stb stb Amúgy Marci, szívesen elhívnálak a Vallató rovatunkba egy interjúra! Ha lenne rá időd, egyáltalán mostanában :) 55 perc lenne kb.
Nagyon jó! Ilyen tűpontontos elemzést rég hallottam. ;)
Akkor én most vagy kiköltözöm a Pilisbe remetének, vagy felvágom az ereimet.
Sajnos az nem megoldás...ha elmész egy lakatlan szigetre már ott is meg tudnak figyelni műholdakkal, és bármikor odamehet Lölő, hogy ez a sziget mostantól az övé, és épít oda 234 db szállodát meg 543 db stadiont és te mehetsz ahová akarsz. Az egyetlen megoldás a lázadás, a forradalom és a rendszerváltás....és ezt minél hamarabb felismeri minél több ember, annál jobb...
mindig voltak és lesznek megoldandó ügyeink a pilisben is
nem csak megoldásra de új problémák generálásban is jók vagyunk
súlyt minket ez a gyógyűrű kv élet
@@nev1387 Kapitalizmuson belül nem a problémák megoldása, hanem azok teremtése a cél elsősorban ugyanis a problémákból lehet profitálni...például tervezett elavulás. Nem az emberrel van baj, hanem a rendszerrel ami ilyenné teszi az embert amilyen....a mi agyunk alkalmazkodó agy, ahhoz próbálunk alkalmazkodni amiben élünk...
@@MrDawnHU
jó ez már nem nevezem kapitalizmusnak se, netto társadalmi hekk ami azért tud müködni mert agyon van halltava h a társadalmi ügyeink nagyrészt zéró összegű játszmák- ezeket meg a mindenkori hatalom fektette le, -de erre mondja marci h a királyok meghalnak akkor uj király jött más célokkal más habitussal
- de most globalizáció van
Èppen az a tanulság a "leckéböl", hogy egyedül nem lehet "leállítani a játékot". Csak együtt. Közösséget, közösségeket kellene építeni Magyarországon (is), de nem nagyon megy annak a népnek. Mindenki utál mindenkit, mindenki csak a maga igazát hajtogatja és kritizálja, gáncsolja a másikat. Èppen ahogyan a Squid Game-ben.
Nagyon szép elemzés, ugyanakkor ez is ugyanott - az elején - bukik meg, ahol szerintem minden kapitalizmus-kritikus megközelítés. Van ugyanis egy nagyon fontos eleme a Suid Game-nek is. A játékosok maguktól mennek vissza játszani. Az egyén az, aki morálisan esendő módon kapitalista. Az egyén az, aki életben tartja a kapitalizmust. Az összes játékos élhetett volna tovább a saját, addigi problémáival, de a játék morális terhei nélkül, mégsem ezt választották.
A kapitalizmus ígérete a gyarapodás, a fejlődés. Az, hogy ez egymás kárára valósul meg, nem a kapitalizmus mint társadalmi berendezkedés hibája, hanem természeti törvényszerűség. A véges erőforrások törvényszerűsége. Ha összesen 3 almánk van, nekem csak akkor lehet 2, ha neked 1 marad. A probléma az, hogy az ember alapvetően olyan, hogy kell neki a 2 alma, de jobb lenne, ha mind a 3 az övé lenne.
Az összes játékos üldögélhetett volna otthon a saját 1 almájával, vagy alma nélkül, de ők mégis elmentek játszani a 2-3 almáért.
Köszönöm végre valaki
Szerintem ha mar, az volt a lenyeg, hogy nem a sajat 1 almajukkal uldogelnek otthon, hanem beleszületnek egy 15 almas adossagba, 5 alma a lakber, 8 alma a gyerektartas, es 1 almat keresnek, mikozben a jatekvezetoknel van 900 mazsa alma.
valoban az emberi termeszet az oka annak, hogy a kapitalizmus nem mukodik, es amier mas rendszer sem nagyon de a benne szuletett, versenyre nem alkalmas vagy rossz lapokkal jatszo emberek életszínvonala korlatok nelkul csokkenhet. nincs vedohalo, nincs kontroll. a sorozat kerdese ezert az volt, hogy valóban van e megalapozott dontese egy ilyen helyzetben elo embernek egyennek elutasitani egy ennyire meltanytalan lehetoseget.
@@rekavarga9795 Szerintem a kapitalizmus alapvetését nem érti aki így leegyszerűsíti a dolgot. Mégpedig hogy minden cselekvésnek két oldala van. Nagyon jó így leszűkíteni a dolgot, de miért vettek fel hitelt, miért vannak adósságban? Miért léptek be a játékba? És a legutolsóra kérlek adj választ: mikor volt lehetőségük kilépni, miért nem tették? Másik pedig szerintem az, hogy nevetséges a legkapitalistább világvállatként kiadni egy kapitakizmus kritikát, a kapitalizmus eszközeivel világgá kürtölni, keresni csomó pénzt aztán meg valami morális magaslatról leírni mindent gonosznak. Kb. Olyan szinten van ez a sorozat mint a Nike reklámai: nagyon szép, hogy 2 perc 30 mp-ig törődtök az emberek jogairól de a többi 5-10 évben miért üzemelnek tovább a sweatshopok gyerekmunkásokkal stb.
@@rekavarga9795 Ez viszont már a szabad akarat kérdéskörét feszegeti, ami szerintem a legkényelmesebb védekezés a saját morális esendőségünkkel kapcsolatban. Azért fogyasztok, mert a kapitalizmus rákényszerít. Azért megyek dolgozni, mert "beleszülettem az adósságba", meg mert ki kell fizetnem az albérletet, a kaját, a ruhát.
Kell a fenét. Ki lehet menni a pusztába önnfenntartani, mégsem megy senki, mert a végén azért a barlang helyett csak kényelmesebb a legkisebb panel is egy olcsó kanapén, meg az instant tészta is egész jó választásnak tűnik a tűzcsiholás meg a vadászat helyett, elvégre mégsem tud elfutni előlünk a szekrényből.
Olyan embert sem sűrűn látok, aki visszautasítja a fizetésemelést, mondván, hogy jó neki a kicsit kopott térdű nadrág is, autó helyett szívesen eljár gyalog, szórakozni járni meg amúgy sem szeret.
Az antikatpitalista megoldás mindenkinek csak addig tetszik, ameddig az azt jelenti, hogy "alanyi jogon jár" a 70 négyzetméteres lakás, a legalább egy autó, a megrakott hűtőláda, egy családi színházbérlet, meg évi egy hét horvát tengerpart. Lehetőleg persze ez is úgy, hogy az én egy hetemet attól vegyék el, aki eddig kettőre is el tudott menni, merthát mégiscsak úgy leszünk egyenlőek.
Ahogy előttem szóló elmondta, nem léptél egyet előre, hogy valószínűleg kapitalizmus tette vagy tetteinek hiányából hajszolta bele a nagy adósságba.
A VIP érdeke volt, hogy az emberek eladósodjanak és játszanak. Odáig elmegyek, hogy kihasználták igen a kapzsiságát a játékosoknak már akkor amikor eladósodtak, de a játékban is.
Nem szabad engedni, hogy rossz döntéseket ne fogja meg a háló és ne próbálja visszatéríteni az embereket a felelősségteljes világba ahol 2-3 almára törekedsz, de 1 almát becsülöd.
👏👏👏🙏 Olyan jó, hogy a Partizán releváns témákat tárgyal.
Kösz Marci, ez megint lehozott az életről, megyek is tovább dolgozni 😅
De csak így tovább Partizán.
Volt egy hozzászólásom nem olyan rég Russell Brand csatornáján..viral lett belőle. Több ezer kedvelés, sok száz hozzászólás, a google rengeteg találatot dobott a világ minden táján idézték. Semmi másról nem szólt, csak arról, hogy amíg részt veszünk a játékban, amíg reagálunk a stimulálásra, addig nem lesz vége. Csak annyit kell tennünk, hogy felállunk az asztaltól. Nem veszünk részt a játékban és az véget ér. 2 hét után törölték...mindenhonnan és resetelték a fiókomat (ismét)
"Nem veszünk részt a játékban".
Ez pontosan mit is jelent?
Mindenki éhen hal?
Mert ugye, ha mindenki egyszerre felmond, akkor 1-2 hónapon belül nem lesz mit enni, nem lesz hol lakni. Míg a nagytőkéseknek évekre van pénzük és infrastruktúrájuk életben maradni. Amikor az emberek jelentős része éhen halt, a maradékot meg visszaveszik dolgozni. Fele annyi pénzrét.
Sokkal rosszabb helyzetben lesznek a túlélők, mint ahogy voltak.
A játék csak úgy érhet véget, ahogy a Marci mondta. Egy világ méretű forradalommal, az összeg gazdag ember felkoncolásával, a hatalmuk és vagyonuk újraelosztásával. De ez még utópiának is sok.
@@Atomkukac1 Hát igen...azért találkoztam már tőled sokkal értelmesebben érvelő emberekkel is. Tudod, mi volt a probléma (a hatalom problémája) a szocializmussal? Az, hogy egységes volt a nemzet. Lehet, hogy nem volt választásunk, de ez adott is egyfajta összetartás érzést a népnek, hogy bizony egy csónakban evezünk és ennek az lett az eredménye, hogy egy 5 forintos benzinár emelést sem tudtak átverni a társadalmon, mert azonnal blokád alá vonták az országot. Ezt meg kellett szüntetni, jött a demokrácia, az oszd meg és uralkodj. A kérdésedre a válasz: nem, nem kell mindenkinek felmondania azonnal és nem hónapokra. Ha csak egyetlen napig senki nem menne dolgozni, senki nem lépne be fészbúkra, senki nem kapcsolná be a tévét, nem menne boltba, nem ülne buszra, egyszerűen semmit nem csinálna senki, ami a rendszerhez köthető, akkor minden megváltozna. Sajnálom, hogy sikerült veled elhitetniük azt, hogy náluk van a hatalom..ez soha nem volt így. Az ő fegyverük csupán annyi, hogy ezt elhitették veletek.
@@Atomkukac1 ..egyébként pont most reagált erre a világ leggazdagabb embere Elon Musk. Az ENSZ állítása szerint 6 milliárd dollár megoldaná az éhezés problémáját a földön..nos E.M. felajánlott az ENSZ-nek 6 milliárd dollárt, cserébe annyit kér, hogy adjanak pontos tájékoztatást az elosztás módjáról. Érzik ők a vesztüket, ne aggódj..
@@Atomkukac1 Tévedés.
Ha mindenki egyszerre felmond, maximum a semmi értéket nem termelő kamuszakmásoknak, politikusoknak, meg a többi selejtnek nem lesz mit enni-inni. A vidék, köszöni szépen, el tudja látni magát. Hogy a városokban kopogni fognak a szemek? Meglehet. Érdemesebb lett volna tárgyalni...de hát már Ady is megmondta, nekünk Mohács kell.
Ja, és onnantól a nagytőkéseknek meg lennének számolva a napjaik. Vagyis inkább óráik. Mivelhogy ha mindenki felmond, a pénz annyit se fog érni mint a klotyópapír.
@@CsehCsabamost olvasom a nagy okosságot és a leszólásodat, de a Divide et impera az autókrácia jellemzője, nem a demokráciájé.
Ha ismerjük a Gangam Style szövegét akkor lehet némi párhuzamot vonni a sorozat és a dal között
A sorozatnak van magyar vonatkozása is, több zenét is magyarok hangszereltek
vagy például hogy magyar színvonalon játszanak a színészek.
Ahogy a hasonló témájú Élősködők c. film esetében is.
Ez egy nagyon fontos videó volt! Köszönjük!
Épp a tegnap akartam megnézni a sorozatot. Gyerekes ajánlásokra, természetesen azt mondtam, hogy "hagyjuk ezt a 'f..ságot'. Marci, ezer köszönet, most már tudom, hogy milyen szemszögből kell nézni, így hát meg is fogom nézni.
A Squid Game-et menő utálni, de el kell ismerni, hogy egészen zseniális.
jah mint a 22 csapdája film
az az igazság ha oktatásból még annyira se teljesítünk jól mint az állatok
mert amikor megtanítja vadászni a kölkét közbe ....nem mondja neki h hülye vagy,
nem alázza meg s nem abuzálja stb
.... mintha ez is az oktatás része lenne
Igaz
En csak meghasonultam a vegen
Nem vagom hogy mi az igazsag /valosag
Most akkor ki halt meg es ki nem??
Mi a valosag es akkor valojaban egettek es volt tomeg gyilkolas, fejbe loves, nyaki utoer atvagasa vagy nem es meg sorolhatnam. Miert oli meg a levezenylo a sajat rendor testveret??
Egy csomo ertelmetlen elvaratlan szal
Azért ez finom túlzás. Mármint azt kétségtelenül aláírom, hogy ha úgy ülsz le elé hogy fuh ez most kapitalizmus kritika és én most megélhetem a progresszív balosságom akkor yep maximálisan megkapod ezt az élményt. Ha mondjuk viszont úgy ülsz le elé, hogy jé a 34345. ázsiai survival game témájú sorozat / film / könyv stb és mondjuk a 3. koreai sorozatod a héten akkor azért nem igen fogod leírni a zseniális szót. Félreértés ne essék egy jó sorozatról van szó de nem látom, hogy ha ez zseniális akkor akárcsak a snow piercer mi, csak hogy kategórián belül maradjunk.
Mint survival game amúgy szintén egész jó, de abból meg tényleg annyi van amennyit csak akarsz és azért bőven akad olyan ami mondjuk a pszichológiai háttérben, feladványokban, karakterekben stb jobb.
A Squid Game nagyon jó( a végére sajnos eléggé leül).
Ami zseniális, az a Parasite (Élősködők).
@@winifredclarke1977 Csak a vállába lőtt
No. Semmit sem tudtam erről és valszeg semmit sem tudtam volna meg, hagytam volna, hogy nézze a dolgot a gyerek. Ezután is hagyom :) de elvárom a gondolkodást hozzá. Köszönöm a szájbarágást, maxra volt tolva és ez kellett. Másról nem biztos, hogy szívesen venném azonban...
Szuper összefoglaló! Az oktatási rendszerbe ágyazott változatra remek példa a Battle Royale. Nem is értem, miért nem hangzik el sosem a Squid Game kapcsán, pedig elég menő volt tizen x éve.
Kedves Marci! Nagyon kedvelem a munkásságát az egész Partizánnak, úgyhogy egy nagy köszönet, hogy ezeket a gondolatokat elérhetővé teszitek számomra/ az emberek számára. Érdekelne, hogy esetleg terveztek e olyan videót készíteni, amiben a kapitlizmus lehetséges alternatíváit vázolnátok fel?
Szeretem a Partizánt, de sosem értem az ilyen videók indítattását. Értem, hogy arról beszélnek, hogy a kapitalizmus haszonélvezői milyen érinthetetlenek és mi, ha nem akarunk éhen halni akkor dolgoznunk kell, amiből megint csak a haszonélvezők járnak jól, de nem mondanak megoldást.
Olyan világot sejtetnek elérendő célnak, amiben nem kell dolgozni, szociálisan biztonságban van mindenki és senki sem egyenlőbb. Kérdem én, hogy létezhetne ilyen világ? A ma már magasztalt (mellékesen, nem hiszem, hogy Romániában sokan gondolnak vissza örömmel) átkos rendszerből mindig felhozzák, hogy milyen biztonságban voltak az emberek. De megérte, hogy cserébe az életszínvonal sehol se volt a Nyugathoz képest?
Akkor nem vagyok egyedül… Mindig csak a duma, hogy nem jó ami van, de azt nem tudjuk mi legyen helyette…
Nekem tetszett ez a videó, pedig inkább élek mostani szituációban mint akkori biztonságban, de ezt embere válogatja.
A balanszot kellene elérni és az pedig az a cél ahol a pénz utáni verseny nem szabadna keresztüzbe menjen a jóléttel, se a valódi szabadsággal vagyis az egyén lehetőségeivel.
Ez alatt azt értem, ha társadalom számára pozitívan viselkedsz, véges úton, biztosan eléred a társadalom által kitűzött átlag jólétet.
Bal és jobb oldali is megmutatta extrém esetben ezek mind csorbulnak. Persze sok a környezeti tényező pl technológia, kultúra.
Nem akarok többet prédikálni, de program ami megoldja ezt a dilemmát, a hatékonyságon fog múlni, amiben a kormányok nem jók, tehát civil szférából fog jönni a megoldás vagy nem fog és marad a bizonytalanság.
"De megérte, hogy cserébe az életszínvonal sehol se volt a Nyugathoz képest?"
Itt van a kutya elásva, és a kapitalizmus kritikusai mindig ezt hagyják ki a számításból. Egy egyenlőségre épülő társadalom csak akkor lenne működőképes, ha mindenkit azonnal az ismert életszínvonal csúcsára pozícionálna, ami nyilvánvalóan lehetetlen.
Nagyon szépen hangzik, hogy mindenkinek legyen biztosítva egy "tisztes megélhetés", de az ember nem így működik. Ha a milliárdostól holnap elveszik az többhektáros magántelkét meg a többszáz négyzetméteres villáját, aztán beköltöztetik egy 60 négyzetméteres társasházi lakásba a korábbi hajléktalan mellé, mert azt tudják biztosítani mindenkinek egyenlő módon, abból nem lesz harmonikus együttélés.
@@BotloB "tisztes megélhetés" != "életszínvonal csúcsára pozicionálna", hanem azt jelenti, nem hagyjuk cserben, ha társadalom hasznos tagja akar lenni akkor tisztességes módon véges időn belül biztosan képes megélhetésig, az átlag jóléti szintre eljutni, részben mentesülve eddigi döntéseitől
@@csibesz07 Az a baj ezzel, hogy hiába biztosítod Józsinak a tisztes megélhetést, ha mellette Sanyi megélhetése mégtisztesebb. Onnantól kezdve Józsi is azt fogja akarni. Vagy ha Józsi nem, akkor majd Pista. Ezért mondom én azt, hogy az egyenlők társadalma csak akkor tud működni, ha mindenki az ismert legmagasabb szinten egyenlő.
Nagyon fontos, hogy az ismert, és nem a fenntartható módon biztosítható legmagasabb szinten. Fenntartható módon most is lehetne fedél mindenkinek a feje felett, de aki ma 200 négyzetméteren él, annak az életben nem tudnád megmagyarázni, hogy holnaptól csak 50 jut, hogy másik háromnak is jusson 50.
Nekem a konklúzió az h keresni kell egy olyan országot ami tőlünk 20 év lemaradásban van, így egy élhetőbb formát találnék a mostanitól viszont látnám előre hova fog romlani az adott közeg a "fejlődéssel". Ebből következően lehet h az ókori emberek valóban fejlettebb civilizációkban éltek?
Az ókori Róma pl. sok tekintetben fejlettebb volt. Lásd ármaximáló rendelet. Diocles már 1000+ éve kitalálta, a Viktátornak a légüres fejében csak most jutott eszébe, hogy tyűűűűű, akutyamegamája, kezd sok lenni a benya...
Röhej.
A Netflix kétségtelenül legújabb sikersorozata a Squid Game. Számomra az üveggolyós játék volt a legmegdöbbentőbb, hogy mire is képes az ember a céljainak elérése érdekében.
Maga a sorozat koncepciója rendkívül egyszerű, de mégis ez a siker kulcsa.
A játékosok ruhája és cipője kétségtelenül sláger termék lesz.
Az örök ruhája, a maszkokon lévő kör, négyzet és háromszög jelek a Playstation kontrollerjére hajaz. A piros ruha már egyszer bejött ugyebár.
A Frontember ruhája, a VIP-k maszkjai mint jól sikerültek.
Ugyan a vége sejtehető, de a végén mégis van egy csattanó.
Megtekintését bárkinek ajánlom.
Ebben mi a megdöbbentő?! Az emberek kifordulnak önmagukból amikor az életükről van szó. Gondolod a való életben nem ilyenek az emberek?! Amikor valaki egy boksz mecsre fogad,az nem ugyan ez? Annyi különbséggel,hogy ott aki veszít azt nem lövik le.Max attól hal meg ha kap egy halálos ütést a fejére.Ott mondta az öreg a végén,hogy ti voltatok a lovak.
Az üveggolyós játékban az volt a legdurvább, hogy senkinek nem jutott eszébe, hogy egyszerűen csak kicseréljék a zacskóikat, akkor mind a ketten életben maradtak volna. Semmi más szabály nem volt, csak 30 perc alatt megszerezni a másik 10 golyóját, de nem mondták hogy a sajátodat meg kell tartanod. De addigra már magától értetődőnek vették, hogy csak úgy maradhatnak életben, ha a másikat hagyják megölni.
Szerintem a kor negyzet haromszog a kalmar fogora hajaz
Felettébb érdekes, hogy pont azokban az országokban van félelem kapitalizmus, ahol a választási rendszer aránytalan.
Hatalmon lévő pártok leválthatatlanok ezért egybefonódnak a legnagyobb piaci szereplőkkel.
Kár hogy erről viszont senki sem beszél, így az emberek nem tudnak róla...
Ha a sorozat megnézése után valaki nem tolódik egyet balra, az nem értette a sorozatot.
Jelentem akkor én nem értettem a sorozatot :)
@@csabapenzes9080 sztem a tekintély elvű nevelés az, ami miatt hatalmat akarnak
közös buli helyett
Ha valaki csak balra jobbra tud mozdulni az nem érti az életet...
Őőőő 14 évesen esetleg. :D Amúgy nagyon remélem, hogy ennyire direktbe nem befolyásol embereket 1 sorozat. :D Ha igen akkor abból még lehetnek bajok.
@@Balazsvagyok Esetleg felfelé? 🤨
Eddigi pillanatig 168 hozzászólás történt.
Ami tetszik, hogy majd mindenki "elkezdett" gondolkozni, azt megosztja és akár meg is vitatja. Kulturáltan. Ahogyan kellene.
El vagyok szokva ettől.
Amikor a kritika van olyan élvezetes, mint a sorozat. Köszönöm. Több ilyet légyszí! Akiknek tetszett a sorozat, ajánlom a Giri/Haji-t és az Alice in borderland-et is a Netflixen.
ez így van azért is használja a politika is "vagy összefogunk vagy mind elveszünk " közhely ezért igaz is mint minden közhely
Nem láttam még a squid game-et, de ebben a kapitalizmus kritikában a Harcosok klubjánál én jobbat még nem láttam pedig az már 20 éve készült. Adok a Squid Game-nek egy esélyt,pedig nem szeretem a sorozatokat,de Marci meghozta a kíváncsiságom.
Mintha csak Magyarországot látnám...
Bezzeg Eszak Koreat elkerulte a kapitalizmus, milyen jo is nekik. :D
A kapitalizmusnak vannak különböző változatai. Pl kínában is az van, mégsem olyan, mint a nyugati. Kicsit olvass utána.
@@Atomkukac1 Pont Kínát hozod fel példának ahol az egyik legnagyobb az emberek között a szakadék, meg kb megfigyelnek mindenkit? :D
Olyan érdekes, mindig csak Észak-Koreával tudtok dobálózni. Miért nem Kínát említed? Jaaa, mert kilóg a lóláb, értem...
Jó kis szösszenet volt de azért lehet ezt kicsit összetettebb módon is nézni, értelmezni véleményem szerint. Igaz ugyan , hogy egyrészről kapitalizmus kritika másrészről azonban kommunizmus kritika is. Érdemes megfigyelni és észrevenni, a szereplők miközben menekülnek a létező kapitalizmusból egy olyan világba menekülnek amit egy kis elitista csoport hoz létre, színes díszletek között vonulnak, ahol mindenkinek egyenlőek az esélyei, mindenki egyenlő, stb. Azután persze kiderül, hogy nincs így, hogy működik a fekete gazdaság és, hogy a kapitalizmus alternatívája valójában egy még gyilkosabb rendszer, a kommunizmus zsákutca mert a résztvevők, mi emberek, a kommunizmusból is kapitalizmust csinálunk, nem tudunk nem önzőek lenni.
Végre más is észrevette :)
Zseniális sorozat, zseniális kritika!
utálom a sorozatot, ez az elemzés viszont bazijó! köszönjük újra és újra, Partizán!
Az In Fabric című filmet is ajánlom. Kevésbé didaktikus, ezért eléggé félreértelmezett mű de az egyik legjobb ebben a témában.
Angol feliratért felárat fizetnék a Patreonon!!!!!!!!
Akkor már a magyart is alá lehetne tenni.
Èn is csatlakozom, finn barátaimnak szeretném megmutatni ezeket a videókat! Please!!!!
@@marja_oli Jó, de előbb egy magyar felirat legyen már a hallássérülteknek is. A kutyafáját neki. Egyszerűbb elkészíteni mint még le is fordítani és úgy feltenni.
A szabad akarat és a számla rabszolgaság két külön cérna. A számla rabszolgaság egy mérgező fogalom mert csökkenti a valódi rabszolgaság szörnyűségeit.
Nagyon jó videó! Annyi, hogy szerintem azért ki lehetne írni a címbe, hogy spoilert tartalmaz.
Marci a modernkori Réz András :-) A Netflix dokuszinten is nagyon telibetalálja ezeket a problémákat. "American Factory"
Ez az "államilag támogatott hazai nagytőkések" koncepció olyan ismerős valahonnan... segitsetek már nem ugrik be hol láttam már ilyet!?
Amerikában, Franciaországban... :D XD
Miért kell törölni a hozzászólásokat? Valami választ dobjál már Marcikám!
Az algoritmus szórakozik veled (velem is).
@@SANYISZTAL az algoritmus azonnal töröl nem fél napra rá
@@CsehCsaba Félévvel ezelőtti, évekkel ezelőtti kommenteket is töröl, és nem a csatorna "gazdái". Nem egy, kis nézettségszámú, értelmiségiek által futtatott csatornát követek, és bizony a troll és nettó gyűlöletkeltő fröcsögéseket is kint hagyják. Biza' voltak kommentjeim, ami nem tudom milyen szabályokat sértett, simán törölte az algoritmus, és tudom, hogy nem a csatorna kezelője törölte, mert nekik fontos a szólásszabadság, még akkor is, ha az illető kommentelő hülye mint a segg. (Egyébként meg elég, ha valaki akár 1-er! jelenti a hozzászólásod, és az algoritmus törölheti, csak mondom ;) )
@@SANYISZTAL ez nem egy volt. hanem egy egész párbeszéd egy másik kommentelővel. sok komment
@@SANYISZTAL am. nem hiszem, hogy nekem el kell magyarázni az algoritmust, meg azt ahogy működik. nyisd már ki a szemed ember :D
Marci! Úgy érzem a szokásosnál sokkal jobban felzaklatott a sorozat.
Host gm - game master. I see what you did there! :D
A sorozat nézőinek mondjuk 99%-a, a vérengzések miatt élvezte a sorozatot, nem is tudnák felfogni a Marci által is előadott társadalmi mondanivalókat.
Különösen igaz ez, a 10-15 éves kis rajongótáborra. Xd
motiváció nem élvezet de energia
Orbán is együtt leállítható lenne,de hát....mmmm
Egyetlen kérdésem maradt, amire ez a videó sem adott választ. Mi lesz azokkal akik ki akartak szállni, és nem is mentek vissza a játékba? Ugye miattuk indult a szavazás. Értük állt ki az is, aki valójában szívesen folytatta a játékot. Ők kik? Mit szimbolizálnak?
Feltehetően megölték őket, az ő utánuk járó pénz is bele van számolva a nyereménybe.
0:55 Mark Fisher-i gondolatok es nagyon igazak :)
A kripo egy átverés legalábbis a squid token esetében az sajnos :(
Túlgesztikulálsz...szokj le róla!
Direkt csinálja.
Egy nagyon fontos tényező kimaradt: a sorozat nem misztifikálja a szegénységet, bemutatja azt is, hogy a résztvevők felelősek saját helyzetükért!
Itt az Antikrisztus, a kapitalista realizmus.
A nagy pénz rablás is lehetne elemezni
Várom a 2. évadot, rég kötött le ennyire sorozat mostanában.
Remélhetőleg sose lesz. Az is csak egyfajta kapitalista mohóság lenne.
@@adamklesitz5643 🤣 Szerintem lesz, hülyék lennének kihagyni ekkora ziccert.
@@higgs5877 Világos, szerintem is lesz, csak az eredeti cél pont nem ez volt, és pont lenulláznák vele az üzenetet.
Ügyes komment ;)
Mi az, hogy Spilberg-féle Ready Player One? - Jól értem, hogy csak a filmet kritizálod, az alapjául szolgáló könyv(ek)et nem?
Spielberg irta a konyveket?
A könyv és a film nem ugyanarra a tanulságra fut ki. A könyv: "Az imént nyertünk egy csomó dohányt. Ételt adhatunk belőle az embereknek. Jobb hellyé tesszük a világot..." "Ekkor jutott eszembe, hogy beláthatatlanul hosszú idő óta először érzem azt, hogy a legkevésbé sem akarok újra bejelentkezni az OASIS-ba."
@@drbleed Nem, Ernest Cline.
Köszönet!
Ez pont olyan álszent sorozat, mint amikor a korombeli egyetemisták a kapitalizmus ellen tüntetnek amerikában, sarlókalapácsos zászlóval, iphoneokkal, twitterrel és egy jó nagy adag áldozatsajnáltatással, hogy látszódjon a morális fölény.
A korodbeli egyetemisták alighanem rájöttek, hogy hova vezet ez az egész. Elég szomorú, ha te nem.
A kapitalizmus valóban rossz, de ez a Squid Games-t, a producereket ez legkevésbé sem érdekli (max az író-rendezőt), mert a világot elárasztotta az SG merch
Amögött inkább a netflix áll szerintem
@@andrassalamon629 és szegényeket is "belekényszerítették" ugye? Mint a játékosokat... Na ne már
Ez a film az élet !
Szuper elemzés, kár, hogy szinte biztos, hogy a nézők többsége nem értette sem a sorozatot, sem ezt a videót.
Ez sajnos igaz. De úgy sem számít.
Erre mondják, hogy magadból indulsz ki.
hogyne vállalná ezt valaki. én amikor aktívan ittam és cuccoltam simán belementem volna ebbe. mindig a pénz az ivás, cuccolás és az öngyilkosság körül forogtak a gondolataim. ha meghalok ki a f...t érdekel, ha nyertem volna, legalább több jutott volna minden szenvedélyre aminek úgyis halál lett volna a vége. csupa nyereség
Nagyon jó elemzés volt.
Akkor van baj, ha az állam a cégeket kezdi el támogatni, és létrejöhet a corporism. Nem a kapitalizmussal van baj, hanem azzal, ha az állam elveszíti a nép és a cégek közötti egyensúlyteremtő funkcionalitását. (Magyarán szólva zsebrevágja a tőke)
A kapitalizmussal (többek közt) azért van baj, mert törvényes lehetőséget ad az általad nemkívánatos dolgok létrejöttéhez.
Lehet velem van a gond de a pilotot sem sikerült végignéznem. :/ A műsor jo volt, már amennyit értettem belőle. :)
Te sem tudod miről van szó? Én csak a bezuhant cryptorol hallottam ilyen néven 🤷🏽♂️
@@zatrok78 En 3x-et csinaltam vele. :D
@@k4ikful akkor te időben pattantál 👍🏼
@@zatrok78 Jaja, Vigyazni kell ezekkel a pump and dump, foleg valami ismert dologra reflektalo (film, karakter, stb) tokenekkel mert altalaban hamar pukkan.
Oldboy a legjobb film amit valaha láttam.
De legalább nekik megvan az az önrendelkezésük hogy a saját életükről, testükről a játékosok maguk döntsenek. Míg magyarországon a munkaadóknak van joga döntenie arról, hogy az alkalmazotjuk milyen gyógyszert kapjon. Ahogy én látom magyarországon ez a játék már élesben megy.
Itt kb. mindenki félszabad sorban vegetál, aki nem a hatalom kedvezményezettje. Annyi látszatjoga van mindenkinek, hogy négyévente elmehet szavazni. És slussz.
Végre, visszatértünk az antikapitalizmushoz a politikai maszlagok, és a bohóckodás után amit előválasztásnak neveztünk el...
Nagy fellélegzés volt ez a rész számomra, ittam minden szavát. :)
Inkább azt mondanám, elég sok dolgot befolyásoló csiki-csuki folyamat.
Persze ráfogható, hogy bohóckodás de csak akkor ha nem lesz kormányváltás, hanem perdöntő volt ami akkor törntént.
@@csibesz07 Ha kormányváltás lesz ha nem, ha marad a kapitalizmus, és a jelenlegi képviseleti demokráciának nevezett bohózat amit én csak feudalizmus 2.0-nak szoktam nevezni (a kettő együtt) akkor tök mindegy ki fog ülni a trónon...de teljesen és totálisan tök mindegy....mint azt a történelem is bizonyítja különösen itt nálunk...az ilyen videók amik felhívják a figyelmet a problémáink gyökerére, a globális kapitalizmusra, sokkal hasznosabbak...
@@MrDawnHU Kapitalizmussal vannak gondok, de ahol nincs kapitalizmus ott pusztulás van, ezt jobb ha megérted.
@@csibesz07 Fordítva van, ezt jobb ha megérted...a kapitalizmus maga egy bolygópusztító rendszer...aki érti és átlátja a folyamatokat annak ez telejsen tiszta és világos. Nyakunkon a klímaváltozás és a 6. kihalás esélye amit maga a kapitalista piacgazdaság és velejárói okoztak, és pont emiatt képtelenek vagyunk megoldani ezt a problémát. Ugyanis a kapitalizmus teljesen ellentétes a fenntarthatósággal...pont az ellenkezőjére ösztönöz a piacgazdaság...ezt mindenki tudja ugye tervezett elavulás és társai, csak nagyon kevesen tudják összekötni a szálakat és egyben látni a képet.
@@MrDawnHU pont fordítva? Ahol kapitalizmus ott pusztulás? Mutass már meg egy országot amit elpusztított. A kapitalizmusnak köszönhetően élhetsz olyan szinten amilyenen vagy.
Mégegyszer elmondom, ahol nincs kapitalizmus, ott ember között csak háború és pusztulás lesz. Az, hogy kapitalizmust tudjuk-e kontrollálni az ki fog derülni és nem csak a kapitalistákon fog múlni hanem a fogyasztókon is.
Nyilván a Squid Game nem csak a kapitalizmusról szól, de Gulyás Mártonnak ez jut róla eszébe először. Sokkal jobb volt pszichiátertől kritikát nézni róla.
Squid cryptora rá se keressetek! Csalás az egész. Nem tudtad el adni miután megvetted. Már volt egy rug pull a fejlesztok leleptek a milliókkal.
Nagy sorozatjunkie vagyok, de olvasok, meg filmezek is, és vááá, ez a sorozat első rész alapján akkora lufi, hogy csak nah, érthetetlen a körülrajongása. Szerintem pont végtelenül felszínes már az első rész is, és hát a megvalósítása is iszonyat művi. Komolyan sajnálom, hogy ma ez a szint, és erről kell beszélni, de kicsit úgy érzem ilyenkor, hogy senki nem akar kimaradni még egy népszerű "termék" taglalására járó kattintásokból, aztán nyomjuk csak...
Értem én, hogy nézzem végig, stb. Én sem szoktam és tudom megítélni a sorozatok jelentős részét egy rész után. De azért van az a szint, ami alatt nálam evidens a kasza.
Azt is értem - és itt ellentmondok részben a fenti gondolatokkal -, hogy ha tetszik a sorozat, ha nem; azzal már csak a rengeteg néző és a társadalomra gyakorolt esetleges hatásai miatt is érdemes foglalkozni, ellenben szerintem ez az egész tiszavirág-életű lesz... 8.1 imdb-n, az epizódok értékelései eléggé csupán "elmennek" kategóriába sorolhatóak... hamarosan senki nem beszél majd róla...
Amúgy meg valljuk be, már maga a sorozat ötlete sem nagy szám, a megvalósítást meg inkább nem boncolgatom, tényleg jól leírja az egészet a művi jeltő, amivel korábban már illettem a készítők munkáját...
Szerintem azert a rajongas, mert sokan hozza vannak szokva egy bizonyos latvanyhoz, kepvilaghoz, emberi kapcsolat normakhoz stb es a Squid Game egy mas vilag. Ennyi. A tortenet nem kiemelkedo, nem okos, vagy fordulatos (meg az oregember sem, akirol kiderul h a fonok).
A kommented csak egyet jelent. Semmit nem értettél az egészből. 100-ból 99 ember így van vele, mint te.
@@Atomkukac1 Mi? Kedvencem amikor veszem a fáradtságot, leírok valamit, erre jön egy okoska mint te, és azt mondja, nem érted, hülye vagy, mint az emberek többsége.
Magyarázd el mit nem értettem? Az első részt? Vagy tényleg mit?
Valószínűleg több könyvet olvastam, és sorozatot vagy filmet láttam, mint a társadalom jelentős része, vagy akár te, és annyira azért hülye nem vagyok, hogy ne értsek meg valamit. Amúgy meg látod belemehetünk valamibe, akár értem, akár nem, attól én el tudom dönteni, hogy tetszik vagy nem akár beállítások, kompozíciók szintjén.
Ha a sorozat meg nem értéséről beszélsz, akkor látod az rohadt mód kellemetlen, mert szerintem meg végtelenül felszínes a pilot. Ezer komplexebb, emberibb és mélyebb történetet olvastam, láttam már, persze ott nem tolták így a szádba azt a fene nagy rendszerkritikát... Tudtuk anélkül is, hogy gáz van...
De örülök, hogy te ilyen magabiztos vagy, meg hogy te letudod az egész diskurzust azzal, hogy "te is kevés vagy ehhez"...
Marci! Ne hadarj bitttte! Különben qrva jó ez az egész!
A Partizánnak ki a tulajdonosa?
Soros :D
A Rendszer Célja, hogy ne legyen összefogás a nép között ❗ Erre most a legjobb pl az oltott, és oltatlanok közötti gyűlölet...❗
Nagyon jó volt
Mit akartok kapitalizmus helyett? Hónapról hónapra dolgozni az államnak egyenlő bérekért?
Miért polarizálsz? Elhitették veled, hogy van két rendszer, kapitalizmus és szocializmus és vagy ez vagy az közül kell választani? Ilyet csak a hülye politikusok mondanak, akik manipulálni akarnak. Olvass el pár könyvet a témában és rájössz, hogy egyrészt vannak más gazdasági szerveződési formák, másrészt még a kapitalizmusnak is van többféle változata. Ez a mostani a, a globalista-liberális kapitalizmus, nem működik jól. Ha ezt le akarjuk cserélni, nem kell feltámasztani hozzá Lenint meg Sztálint.
Konkrétan kéne okoskodni, nem pár könyvre hivatkozni. Én tegnap elolvastam egy gyerek könyvet. Abban is volt társadalmi rendszer., egyszerűen volt a ravasz, aki mindenkit átver és a többi, aki jószándékú és pórul jár. A díszítópia és az utópia azonosságáról is olvastam könyvet, aztán te milyen Konkrét dolgokra hivatkozol okoskodva?
Azért fizetünk társadalommérnököket, hogy találjanak jobb alternatívát. Nem pedig a nemi szervük ritmikus húzogatásáért.
Nosza.
Nagyon jó videó, tényleg minőségi.
De valahogy nem fekszik a gyomromnak Marci ezen stílusa. A hangsúlyok, és a gesztikuláció szerintem túlzó. Emiatt nem annyira befogadható az üzenete a darálóknak sem pl.
Szeretném ha végre mondjuk a Partizán tényt feltártva járna utána a mostani járványnak, kötelező oltásnak és az ellentmondó nyilatkozatok után. Szakértőket állítanának szembe egymással elmondhassák véleményeiket pro és kontra. Ugyanis eddig még egyik platform se vállalta ezt be.
@egyszeri csoda Ebben abszolút igazad van, mindenben egyetértek. Részemről ez egy szinte költői kérdés felvetés volt. Csak gondoltam mondjuk a Partizán lehetne olyan tökös hogy ezt bevállalhatná. Nem is értem hogy egyik újságíró sem tesz fel érdemi kérdéseket az érintetteknek, illetve sosem hívnak meg különböző orvosokat, szakembereket az elmúlt másfél évben. Csak a Merkely belgyógyász, Zacher toxikológus van a képernyőn és mondják az egyoldalú propagandát. Szóval nagyon kellene az az ütköztetés!!!
Értem én hogy squid game is ott készült de aztért Délkorea nekem ott van a top 20 ország közt ahol szívesen élnék.
Mert még nem éltél ott. Nézz meg pár YT-ert, akik őszintén beszélnek arról, hogy milyen kint a társadalom. Pl. mennyire rasszisták...
köszi!
A spoiler warningot rakd ki ilyenkor Marci! XD
Elmondta az elején egyértelműen, hogy lesz spoiler.
@@zsoltturi6989 úgy értem címbe, meg a videóba nagy piros betűkkel, ahogy manapság "illik". 😁
Inkább ironikusan szándékoztam írni, mint komolyan, de most visszaolvasva ez nem fdltétlenül jön át, szóval igazad van 🙂
Nem. Nem illik. Elmondta. Ne legyél már ennyire érzékeny. Rosszat tesz neked.
Remek elemzés!
igen többet mond, azt hogy nagyon rósz xDDFDD
👏🏻👏🏻👏🏻
Tökéletes zárómondat!
Az alapszituáció érdekes, de bárcsak visszacsinálhatnám, hogy megnéztem
Kicsit lassabban is beszélhetnél, nem birom kovetni mit mondasz 😅
"a kesö kapitalista korszak" :D :D :D
A kapitalizmus nem rossz! Ezt rögzítsük. A kapitalizmusnak köszönhető a gyors fejlődés, az űrutazás, az hogy hozzáférünk a számítógéphez (amihez nem férnénk kapitalizmus nélkül, ahogy okostelefonhoz sem), azaz a hitech ára gyorsan csökken... ezeknek köszönhetően egy sor magastechnológia áll rendelkezésre a kisember számára is, az orvostudományban is pl... Ha nem lett volna kapitalizmus (és előtte feudalizmus), soha sehol, akkor a fejlődésben körülbelül az ipari forradalom szintje közelében tartanánk; gőzgépek, tekerős autók és telefonok lennének, de ezek is luxuscikkek... a kisember kapálhat és fejheti a tehenet, jobb esetben járhat lovon (de még ez is közel luxus lenne) kb ennyi lenne a tömegnek... Az extrém fejlődés a tömeggyártás és tömegfogyasztás eredménye igen jelentősen, ami csak kapitalizmusban lehetséges. Nyilván sok tényezős a dolog, a feudalizmus a kapitalizmussal kompatibilis tömeg kizsákmányoló társadalmi rend volt, így a háborúk és azok miatti fejlesztés, a másik erős hatóereje a gyors fejlődésnek; a legtöbb találmány és fejlesztés legelőbb hadi volt. Ami rossz, az a kapitalizmus embertelensége és személytelensége... a vállalatok korlátlan elburjánzása, az alsó és felső határtalansága. ugyanígy a magánvagyonoké... Ezek a jelenségek nem szükségszerűek azonban. Létezhet igazságos kapitalizmus, olyan ahol az elosztás arányosabb, VAN alsó és felső határ. Egy ilyen szocdem kapitalizmus nem irreális, nem utópia, létezhet, mint ahogy létezik is, pl Kanadában, Dániában, Svédországban. Új-Zélandon és hasonló helyeken... Eme országokban a legkisebb is méltányosan élhet. Vicces hogy kapitalizmus kritikát mondasz Marci, a TH-cam-n, ami abszolút kapitalista termék... aztán még alatta a patreon-on koldulsz is... na meg ott a bankszámlaszám is... XD
Node nézzük még azt, hogy "ha mindenki együtt akarja, leáll a játék"... ez elvben igaz, de utópia. Az urbanizált emberiség történelme, mindigis elnyomások sorozata a mai napig, a jelen tőke- és pénzdiktatúra szintén, a tömeg mindigis ha együtt egységben akarta volna, aktívan és elszántan és fellép, akkor megdönti a regnáló elnyomó hatalmat. De soha nem volt erre képes, mai napig... Látható az orbándiktatúrán, hogy képes milliókat vagy átverni vagy lekenyerezni vagy megfélemlíteni... ill ezek különféle arányú kombinációi... Ezek soha nem fognának össze a többiekkel, mert agymosás és manipuláció hatása alatt vannak... amíg őszinte tiszta korrekt beszéd nincs és információ áramlás, addig mindig a társadalom legalább fele megtévesztett, félbolond téveszmés ember, akik a hatalom kedvére szédelegnek a butaságaikban... ld NER birka..
" Létezhet igazságos kapitalizmus, olyan ahol az elosztás arányosabb,"
Lehetne. De a jelenlegi, LIBERÁLIS kapitalizmus nem erre épül. És ezt nem tette hozzá MArci, hogy a jelenlegi rendszerünk nem klasszikus kapitalizmus (ha egyáltalán van ilyen), hanem globalizált liberális kapitalizmus. Megsépkelve egy plutokráciával, amiről elhitetik velünk, hogy az demokrácia, pedig nem.
@@Atomkukac1 Nem értitek sajnos. Igazságos és élhető kapitalizmus CSAK LIBERÁLIS LEHET! Nem liberális mit jelent? AUTOKRATA! Autokrata kapitalizmus épp itt van nálunk. Ebben a liberalizmus a csak a zsarnokság kegyeltjei számára létezik, méghozzá korlátlan ultraliberalizmus... a nélkülöző, kiszolgáltatott, szenvedő tömeg számára nincs semmiféle közgazdasági liberalizmus itt, csakis zsarnokság, a kapitalizmus pénz-terrora... Amit ti liberalista-- vagy liberális kapitalizmusnak vagy kapitalista liberalizmusnak neveztek, az kapitalista ULTRAliberalizmus vagy ha tetszik ultraliberális kapitalizmus, ami kizárólag zsarnokság és diktatúra, a kapitalizmus előnyeit, csak a rendszer kierőszakolt és méltatlan elitje valamint kegyelt csicskái élvezik... nagyon nem mindegy... ezt a társadalmi formát amúgy egészen nyugodtan lehet nevezni úgy is hogy ÚJ FEUDALIZMUS!!!
Ez úgy, ahogy van, baromság.
Egyszerű többséggel legfeljebb csak a Shitflixen.
Az élősködőket már láttam, nagyon durva film szerintem... Nem igazán hálivúdi klisés inkább dráma.
Persze hogy dráma. Ki mondta neked, hogy nem az?
Néhány dolog kimaradt. Segítek:
1. Maga a sorozat egy nézhetetlen foshalom, elviselhetetlenül rossz színészekkel, kínos, rohadt kínos alakításokkal, nevetséges és gyermeteg dialógusokkal, logikai bukfencekkel.
2. Szomorú, hogy értelmes emberek is gondolkodás nélkül szopták be a netflix által közölt nézettségi/népszerűségi adatokat, miközben köztudott, hogy a streaming szolgáltatók - saját jól felfogott érdekeik szerint - üzleti titokként kezelik ezeket az adatokat. Marketing megfontolásból persze pont akkor és akkorát hazudnak, amekkorát kedvük tartja.
3. Nézhetetlen foshalom
4. Elviselhetetlenül nézhetetlen foshalom.
(és de, igen, egyébként szeretem a kóreai filmeket)
Szívesen.
A rendszer nem tökéletes, de nem rossz. Pont hogy manapság törődünk a másikkal. Persze ez sokszor nem mutatkozik meg sajnos.
Nem rossz...ahhoz képest, hogy mára kb. már csak a saját maga fenntartásáért küzd, tényleg nem rossz...
Éhezők viadala 2.0
takeshi battle royale
Nem jó hasonlat. A két dolognak nincs sok köze egymáshoz, csak a megvalósítási eszközök hasonlítanak. Minden más nem.