[#84] Wytrzymałość materiałów - projekt wspornika. Obliczenia, analiza MES - SolidWorks.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 ส.ค. 2024
  • Przedstawiam krótki zarys jak wygląda przykład projektowania prostego wspornika, gdzie od założeń konstrukcyjnych, przez obliczenia, analizę MES, otrzymujemy kompletną konstrukcję. Zwracam przy tym uwagę na przewidywanie oraz rozwiązywanie problemów i błędów konstrukcyjnych, do których celowo doprowadziłem w projekcie.
    Zapraszam do odwiedzenia strony firmy SOLIDEXPERT - dostawcy oprogramowania wspierającego pracę inżynierów: solidexpert.com/
    Plik PDF z obliczeniami: drive.google.c...
    Gdyby pojawiły się wątpliwości bądź uwagi do obliczeń, lub znalazłby się błąd w obliczeniach proszę pisać na adres e-mail w zakładce Informacje.

ความคิดเห็น • 13

  • @SkodaTk88
    @SkodaTk88 หลายเดือนก่อน +1

    A czy program tak zaawansowany i mający ogrom funkcji jak będzie liczył obliczenia z obróbką cieplna lub cieplna-chemiczna?

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  หลายเดือนก่อน

      Niniejszy film dotyczy bardzo prostego modułu do symulacji wytrzymałościowych. Obróbka cieplna / chemiczna wpływa na zmianę podstawowych parametrów wytrzymałościowych, które to już projektant musi znać, aby wprowadzić do programu. Jeżeli dane materiałowe nie są znane, z pomocą może przyjść wykonanie badania wytrzymałościowego próbki materiału, np. wg PN-EN ISO 6892. Norma posiada kilka części w zależności od warunków pracy materiału. Inną pomocną normą może być PN-EN ISO 18265 dotycząca konwersji parametrów twardości metali.

    • @SkodaTk88
      @SkodaTk88 หลายเดือนก่อน

      A jaka to badanie trzeba przeprowadzić? Metoda Charpego za pomocą młotka? No właśnie. Napierdolone jest tych funkcji od cholery ale jak coś przyjdzie zrobić to se k... Radz sobie sam. Program do obróbki skrawaniem powinno być osobno bo mi kompa zamula. Za bardzo napierdolony jest ten Solid Works. A najpotrzebniejszych funkcji brak jak obróbka cieplna

    • @SkodaTk88
      @SkodaTk88 หลายเดือนก่อน

      Spoko przeprowadzic można badanie rozciągania próbki płaskownika, pręta ale jak zbadać wytrzymałość całego mechanizmu, konstrukcji? Zaprojektować ma części bez obróbek cieplnych. Sorry ale jeden konstruktor- fizyk myśli że będę takie mechanizmy działać. Przykład tylny most Volvo. Niesiedze w laboratorium i nie jestem w temacie. Ale podoba mi się ta funkcja w solid worksie jak Mes.

  • @sefix3511
    @sefix3511 2 ปีที่แล้ว

    Super pomysł na odcinek. Widać ogrom pracy włożonej w przygotowanie materiału. Żałuje tylko, że tak pędziłeś z komentarzem (zwłaszcza po części analitycznej). Według mnie materiał zasługiwał na 2x więcej czasu, można było nawet podzielić odcinek na część analityczną i MES jeżeli trwałby za długo :)
    Możesz polecić książki dotyczące wytrzymałości materiałów ? Jakieś podstawy w tym temacie mam, ale chciałbym odświeżyć wiedze dotyczącą różnych przypadków obciążeniowych.
    Przyszło mi do głowy też takie pytanie, nie do końca związane z odcinkiem... W jaki sposób zawodowo opracowuje się analogiczne projekty ? Czy jest to sposób zaprezentowany w tym filmie czyli najpierw podejście analityczne, a następnie analiza MES ? Czy może przechodzi się odrazu do utworzenia modelu i analizy MES, pomijając podejście analityczne, aby przyśpieszyć cały proces ?

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  2 ปีที่แล้ว +1

      Pewnie byłoby to jakieś rozwiązanie, żeby odcinek podzielić. Ale pomysł na tamten czas akurat tak postawił sprawę.
      Co do książki o wytrzymałości, taką dość zwięzłą pozycją jest np. Wytrzymałość materiałów z elementami ujęcia komputerowego autorstwa panów: Roman Bąk, Tadeusz Burczyński.
      Co do projektowania zawodowo - zależy od tematu. W mojej sytuacji wygląda to tak: proste elementy liczę analogowo, tzn. gwóźdź, kartka papieru i liczę na piechotę - dlatego, że zrobię to szybciej niż bym to liczył w MES. Ewentualnie korzystam sobie z jakichś kalkulatorów (Excel, program, który sobie napisałem -> C, Maxima), które uwzględniają poprawki z badań na maszynie wytrzymałościowej.
      W przypadku bardziej złożonych geometrii - używam analizy MES bez liczenia analitycznego. Jeżeli mam wątpliwości do wyniku, wtedy sprawdzam analitycznie, żeby zweryfikować, czy np. nie popełniłem jakiejś "literówki" przy konfigurowaniu warunków brzegowych.

  • @piotruxd3412
    @piotruxd3412 4 ปีที่แล้ว

    Bardzo fajny odcinek w formie projektu i weryfikacji w programie. Mam pytanie bo nie wiem skąd się pojawia skręcanie w tej konstrukcji jak ewidentnie działając siłą na pewnym ramieniu jest zginanie?

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  4 ปีที่แล้ว +2

      Witam. Miałem rozpocząć pisanie odpowiedzi tłumacząc jak powstaje moment skręcający na zasadzie analogii do momentu utwierdzenia zginanej belki i mniejszą sztywnością elementu niż zwykle przedstawiana ściana, ale stwierdziłem, że... A z resztą, proszę sprawdzić: przygotowałem odpowiedź w formie nagrania - dogrywki. Zapraszam na odcinek o numerze 85.
      Pozdrawiam.

  • @Gumball_W
    @Gumball_W 4 ปีที่แล้ว

    Czy mógłbyś wrzucić ten plik Wspornik.pdf. który tu pokazujesz na jakiś serwis hostingowy albo dysk Google i udostępnić link do pobrania w opisie filmu ? Byłoby super, bo wtedy można by ze spokojem przejrzeć cały pdf z obliczeniami żeby jeszcze lepiej zrozumieć temat.
    P.S. Super seria filmików o wytrzymałości i MES-ie. Naprawdę podziwiam za profesjonalne podejście do tego tematu :-)

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  4 ปีที่แล้ว +2

      Pewnie, że mógłbym. Zaktualizuję opis do filmu z udostępnieniem do pliku. Gdyby były jakieś uwagi dlaczego coś policzyłem tak a nie inaczej, od razu mogę powiedzieć, że tam gdzie się dało upraszczałem tok myślowy, przez co niektóre rzeczy mogą się wydawać nie do końca zrozumiałe. No i gdyby znalazł się jakiś błąd również proszę powiadamiać, ponieważ te obliczenia nie były przez nikogo weryfikowane.
      Dziękuję za miłe słowo. Filmy z wytrzymałości w mechanice i symulacje będę starał się przygotowywać nadal, jednakże w najbliższym czasie pojawi się trochę więcej filmów z jakimś prostym modelowaniem 3D.
      Pozdrawiam.

    • @Gumball_W
      @Gumball_W 4 ปีที่แล้ว

      Inżynier Programista Super, dziękuję bardzo :-)

  • @barocco2300
    @barocco2300 4 ปีที่แล้ว

    Gdzie mógłbym znaleźć podobne projekty,?

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  4 ปีที่แล้ว

      No cóż... Na potrzeby kanału staram się zwykle wymyślać jakieś kombinacje, czasami wzorować się na jakichś widzianych przeze mnie rozwiązaniach, jak w przypadku materiału o sprzęgle. Trzeba szukać w sieci. Nie potrafię na chwilę obecną wskazać konkretnego adresu. Może ktoś inny z Widzów kanału podpowie coś w temacie.