GOŚCIU JAK CIE KIEDYŚ SPOTKAM NA ULICY TO ZROBI MI SIE BARDZO MIŁO BO JEST PAN JEDNYM Z TRZECH MOICH ULUBIONYCH TH-camRÓW KTÓRZY ROBIĄ WARTOŚCIOWY CONTENT NA POLSKIM YT. DZIEKUJĘ ZA PANA PRACĘ I POZDRAWIAM ❤
Świetny film i cieszę się, że pojawił się tak szybko, po tym co ostatnio wrzucałeś. Wysyłam też wyrazy wsparcia, polski YT bez Naukowego Bełkotu straciłby znaczną część swojej wartości.
Chciałabym zobaczyć film o bilardzie. Sport w sktórym fizyka jest tak w zasadzie jedynym co gwarantuje ci zwycięstwo keśli umiesz widzieć rzeczywistość wektorowo. I przy okazji ciekawostka. Bile i biała kula są różnej wielkości. Jest tak ponieważ gdyby były równe masą i rozmiarem, zasada przekazania pędu ułatwiłaby tą grę niebotycznie
Myślę, że w sportach można znaleźć dużo inspiracji naukowych, aż do znudzenia. Snooker: a jaki sposób zawodnicy mogą cofnąć białą bilę przez cały stół, dlaczego w ogóle kreduje się kij, dlaczego stoły snookerowe są podgrzewane i czesane w odpowiednim kierunku etc. Tenis: dlaczego główną techniką zagrania jest top spin, po co piłka jest włochata, czemu piłki są tak często wymieniane podczas meczu Badminton: jak zawodnicy są w stanie odebrać uderzenia lecące początkowo >400km/h, czemu - mimo zaawansowanych technologii - ciągle nie znaleziono lepszego materiału na lotki niż gęsie pióra Lekkoatletyka: dlaczego wielokrotnie zmieniała się technika skoku wzwyż Itd. itd. godzinami Pewnie jako specjalista od koszykówki Dawid też będzie w stanie coś tam ciekawego znaleźć.
Troszeczkę a propos sportów. Ciekawi mnie kwestia "jak nauczyć człowieka leżenia na wodzie". Chodzi mi o sytuację w której usztywniając nieco ciało po prostu leżymy sobie na plecach na powierzchni wody nie wykonując żadnego ruchu, który nas utrzymuje. Coś co wydawało mi się bardzo naturalne i proste okazuje się, że dla niektórych znajomych, którzy umieją pływać, jest niemożliwe do zrobienia. Pytanie brzmi: od czego to zależy? Czy są jakieś cechy organizmu-ciała, które sprawiają, że jest to niemożliwe? Czy kwestią jest przedstawienie tematu z punktu widzenia fizyki, w taki sposób, żebym była im w stanie jakoś wytłumaczyć bardziej obrazowo, JAK TO SIĘ ROBI😄 Temat może mało ambitny (a może tylko pozornie?), ale przyszedł mi do głowy w ramach łączenia fizyki i sportu. Pozdrawiam serdecznie!
Sprawa prosta, należy wyhodować tłusty bebzon... Pływalność zależy od gęstości (sumarycznej - stalowe statki są puste w środku), a tłuszczyk ma gęstość niższą od wody... Sam pamiętam jak w podstawówce byłem chudy i szedłem na dno na basenie... Teraz jestem stary i gruby i dryfuję jak wieloryb... Pozdrawiam!
Hm..usztywniasz ciało żeby leżeć? Ja wręcz odwrotnie, muszę rozluźnić by wypłynęły biodra i nogi,a żeby powrócić w pion wystarczy spiąć mięśnie... odbijam się lekko od dna i kiedy jeszcze nogi nie dojdą do tafli błyskawicznie luzuje mięśnie i zwalniam oddech do spokojnego.
@@diretisim Tak, w oczywisty sposób zależy od gęstości. Ale zastanawia mnie czy faktycznie nie da się np przy 6%tłuszczu (podążając za przykładami wyżej) w ciele nijak nie utrzymać się w ten sposób na wodzie. Co jest wartością graniczną? Albo bardziej - jak wtedy uzyskać ten sam efekt.
Ten kanał jest dla świata jak mój dziadek, który jak widział tylko, że się bawię lub nudzę, zasypywał mnie ciekawostkami i wiedzą- był narciarzem, brał udział w różnych turniejach, a do tego elektrykiem.
Edukację zakończyłam już bardzo dawno, fizyki nie lubiłam prawdopodobnie z powodu niezrozumienia i kiepskiej nauczycielski (niech wybaczy mi te słowa 😢). Na ten kanal trafiłam przypadkowo, i już go nie opuszczę. Żałuję, że tak późno zainteresowała mnie ta nauka. To jest Pana zasługa. Dziękuję ❤
W moim przypadku (a także edukację skończyłem dawno temu) nawet kiepska nauczycielka z fizy nie zdołała ugasić żaru jaki się pojawił gdzieś sam z siebie. Oby wiedza przekazywana przez Dawida sprawiała Tobie dużo przyjemności. Wzory z fizyki na pewno się przydają by coś lepiej zrozumieć, ale i bez nich fizyka jest piękna. Cały świat (wszechświat) na niej pędzi i jak dowiemy się dlaczego tak to działa to docenimy piękno tego co nas otacza.
Przyznam, wiele razy uśmiałem się podczas oglądania, np z tym żartem o samolotach myśliwskich :D. Doceniam tak szybki powrót do "zwykłych" filmów naukowych i również dołączam się do wyrazów wsparcia, tak jak i inni komentujący. Trzymaj się Dawid! Wszystkiego dobrego
Narciarzem nie jestem i nigdy nie byłem, ale skoczkiem spadochronowym, to już tak. Leciałem z prędkością ok. 280 km/h, może 300 km/h, ale po rozłożeniu rąk i ułożeniu ciała do pozycji brzuchem w dół bardzo wyraźnie czułem, jak powietrze mnie wyhamowuje. Nic odkrywczego, ale oprócz dania łapki w górę, chciałem napisać komentarz. Coś więcej, niż "dla zasięgów". :)
Jak ktoś ogląda nawet krótkie filmiki z jakichś skoków spadochronowych to czasami widać, że w skaczącej grupie są tacy co lecą brzuchem w dół gdzieś w dole, a Ci z góry by ich dogonić układają się głową w dół. Kiedy już zrównają się wysokością to także przyjmują "płaską" powierzchnię by zrównać prędkość.
@@donniasty Dokładnie tak, opór powietrza przy tych prędkościach jest naprawdę duży. Ja skakałem indywidualnie, ale to były inne czasy i wtedy w Polsce nie "bawiono" się w układanie figur, choć już niektórzy próbowali. Na VHS-sie oglądaliśmy co robią "na zachodzie" i też chcieliśmy. :)
@@Radek.68 podobne odczucie oporu powietrza można zaobserwować/doświadczyć wystawiając rękę z jadącego samochodu. Już przy małych prędkościach (30-50 km/h) dając rękę pionowo, a potem poziomo odczujemy to. A skakania na spadochronie zazdroszczę. Nie osiągalne dla mnie finansowo. A marzeniem jest skok w stroju "wiewiórki" :)
@@PK-YT1 W specjalnie zaprojektowanym do tego skafandrze, 57-letni Alan Eustace osiągnął prędkość ponad 1320 kilometrów na godzinę. Tym samym jest on człowiekiem, który skoczył z najwyższego punktu na granicy ziemskiej atmosfery, 2 lata po znanym Felixie Baumgartnerze
Bardzo cieszę się z Twojej współpracy z Eurosportem, bo jest tak wiele kwestii w sporcie, które można przedstawić w sposób popularnonaukowy (i na to zasługują). Marzy mi się film o marginal gains, czyli wprowadzeniu filozofii Kaizen w kolarstwie czy o wpływie sposobu uderzenia (nadania rotacji/spinu) na kierunkowe oddalenie się białej bili w snookerze. Pozdrowienia dla całego kanału, robicie rewelacyjną robotę.
W tym roku byłam pierwszy raz na nartach w życiu- wzięłam instruktora i z zabójczą prędkością pokonywałam kolejne odcinki. Tzn. mój chłopak SZEDŁ obok, ale dla mnie to było co najmniej jakieś 200 km/h
Ja 3 lata temu podczas swojego pierwszego wypadu na narty po pierwszym dniu i kilku godzinach na łące miałem ochotę, żeby mnie znieśli, ból nóg był ogromny. Drugiego dnia, nie chciałem kończyć zjazdów, chciałem jeszcze i jeszcze, mimo potężnej wywrotki 😅 Także trzeba wszystkiego próbować w życiu, a nuż coś polubimy 😁
@@znakpokoju Niby tak, ale to według mnie dziwne. Skoki narciarskie a takie szybkie zjeżdżanie na nartach z zakrętami itp. Czy to nie brzmi ciekawiej? Powiedziałbym, że to kwestia po prostu Polski, tego co się wciska w telewizję. W innych krajach podobno nie brakuje większego znania innych narciarskich sportów. A nie tylko te wieczne skoki
Gospodin David děla najlěpše naučne filmy na poljskym internetu. Drugy jest Gospodin Astrofaza, a tretji Gospodin Kacper Pitala :) Pozdrav vam a želam vam dobrogo večera :)
14:30 wiesz przecież ze jakby film był 5x dłuzszy to tez byśmy obejrzeli :D życzę Wam dalszych współprac, bo dostarczane materiały zawsze są na najwyższym poziomie!
Czy mógłbyś zrobić film o tym dlaczego jest tak trudno inżynierom przejść ze skali mikro/laboratoryjnej do makro w nowych technologiach? Mówię o powiększaniu np laserów etc czy w przyszłości o reaktorach fuzji etc
"Bo fizyka". Laser to wiązka światła, cieniutka czyli praktycznie punktowa - którą teoretycznie idzie lekko "rozmazać" ale aby zachować moc to wtedy trzeba wpompować więcej (dużo więcej) energii. Inny sposób to wiele wiązek obok siebie - czyli jeszcze więcej energii. Można tak do porzygu i skończy się budową reaktora żeby mieć prąd... ;p
Ale odwrotnie też. Właśnie przeczytałem świetny artykuł o mikrotomografii. Przy obrazowaniu organów małych owadów trzeba zejść do poziomu mikrometrów i to też jest ogromne wyzwanie - a przecież długość fali jeszcze nie stwarza problemów. A technologia już tak.
Fizyką w sporcie zajmuje się od lat ;) Polecam dwie bardzo ciekawe dyscypliny: Jedna, bardzo niszowa, szalenie ciekawa - Łucznictwo Bloczkowe. Druga, niezwykle popularna, nie mniej interesująca - Tenis.
ŻEGLARSTWO, polecam jako dyscyplinę gdzie zdecydowanie najwięcej ciekawostek, zjawisk i technologii S-F jest wykorzystywanych. Gwarantuję, że się nie spodziewasz nawet, polecam poczytać o np. America's Cup. Żaglówki pływające z czterokrotnościa prędkości wiatru. A - jeszcze NASCAR.
Bardzo mi sie spodobał pomysł z rozrysowaniem wzorów na karce. Warto może też spróbować z silnikiem do animacji matematycznych manim, według mnie jest trochę bardziej czytelny niż kartka i pozwala na lepsze zrozumienie problemu. Dobrym przykladem jest kanał 3blue1brown
Jeśli chodzi o sport z ciekawą fizyką to pierwsze co przychodzi mi do głowy to Snooker. Ponadto zawody Snooker-a również są transmitowane na Eurosport.
Dawidzie... poruszasz dla mnie jeden z najciekawszych aspektów mechaniki klasycznej - mechanikę płynów. Szkoda, że tak krótki to materiał bo jest tyle rzeczy które aż się proszą żeby je poruszyć! Zasada zachowania masy, prawo Beroulliego, zwężka Veturiego (pochodna prawa Bernoulliego) itd. Jeśli możesz zrób obszerniejszy materiał o tym a będę bardzo wdzięczny :) Może też warto poruszyć ten aspekt (mechanikę płynów) w innych sportach - motosportach :D POZDRAWIAM!
Ty opłacony przez firmy farmaceutyczne agencie rób to co robisz dalej bo robisz to dobrze i jesteś jedynym kanałem którego oglądanie wnosi coś wartościowego do mojego życia dziękuję za twoją pracę i merytoryczne materiały pozdrawiam cieplutko ❤
Kiedyś pisałem na fejsbuku pod przegadaną godziną, o zabronionej nie tak dawno technice serwu w badmintonie (jak wyszukasz "badminton insight new spin serve" na YT to znajdziesz, bo nie wiem czy mogę linki wklejać). I to dlaczego ona działa i dlaczego trzeba lotkę podkręcać przeciwnie do ruchu wskazówek zegara (osoba leworęczna musi to robić inaczej niż praworęczna) jest w sumie ciekawe. Z grubsza chodzi oto, że lotka ma pióra ułożone zawsze w jedną i tą samą stronę (dodatkowo jako ciekawostka lotki robi się tylko z piór z prawego skrzydła gęsi) przez co po uderzeniu, jako że koszyk stawia dużo większy opór powietrza niż korek to od razu odwraca się korkiem w kierunku przeciwnika, a przez to że obraca się (wokół osi pionowej jakby ją ustawić piórami na ziemi) to ma przy mocnym uderzeniu ładny prostu tor lotu. Jednak przy lekkim uderzeniu i dodatkowym podkręceniu w przeciwną stronę jest wstanie długo lecieć piórami w kierunku przeciwnika przez co skontrolowane odbicie jej jest niemal niemożliwe (myślę że można to przyrównać do kozłowania piłki od futbolu amerykańskiego). Zresztą z samego badmintona i fizyki w nim pewnie byś więcej wycisnął bo jak wyszukasz sobie rekordową prędkość lotki to się mocno zdziwisz :)
Bardzo fajny film i super że Eurosport sponsoruje kanał! Też mam nostalgiczne wspomnienia z tego, że w domu często leciał ten kanał, zwłaszcza kolarstwo, tenis i snooker (to dopiero sport-lekcja fizyki).
@@betelgezaa już pomijając kwestie czepialstwa z Twojej strony, dlaczego uważasz, że nie można go szykować, skoro jest to czasownik nadający się wg sjp do potraw?
@@betelgezaa Widzę Twoje pozostałe komentarze w wielu innych materiałach. "ekologia to ściema", "zbrodnicze szczepionki" itp. Nie będę karmił trolla lub chorą psychicznie osobę. Więc nie zamierzam również wdawać się więcej z Tobą w dyskusje:)
Nie wiem, dlaczego nie mielibyśmy się spodziewać po Tobie różnych dyscyplin sportu. Powiedzmy, że sumo się nie spodziewam, ale reszta wydaje się całkiem normalna
Bardzo nam się podobał dzisiejszy clickbait :D A tak na poważnie chętnie z mężem obejrzymy coś o fizyce w skokach narciarskich Pozdrawiamy cieplutko :)
Jeśli chodzi o pozycję zjazdową to trzeba też powiedzieć że w pozycji na kulkę nogi nie spełniają wtedy swojej głównej roli w jeździe na nartach czyli amortyzacji.
Koniecznie coś o tenisie bym chętnie obejrzał, już sama technika serwisu, ogólna biomechanika, która za tym stoi, a także ograniczenia tej techniki to coś o czym można by nagrać niekrótki materiał.
No zaimponował mnie. Na nartach najszybciej jechałem 133km/h na FISowskiej trasie zjazdowej. 250km/h to niemal dwa razy szybciej, a ja już przy tej mojej prędkości miałem serce w przełyku.
Wartości co do spadku swobodnego spadochroniarza są poprawne. Jednak porównując to do rekordu świata na nartach, wypadałoby wziąć rekord prędkości spadochroniarza, a to już ponad 500 kmh :D Co swoją drogą jest kosmiczną wartością, tak samo jak 250 kmh na nartach.
Chciałem się przyczepić do tytułu, że tak ale ... trzeba się postarać by prędkość graniczna była możliwie niska. Zawsze też można spadać ze spadochronem ;-) Fajny film. W którym o tym wspomniałeś i kilku ciekawostkach. Dzięki.
Świetny film, bardzo interesujący! Gratuluję współpracy ❤️ czekam na film o skokach narciarskich, bo to moja ulubiona dyscyplina, a akurat w ten weekend otwarcie sezonu!
Osobiście chciałbym aby się pojawił odcinek o snookerze. Lubię ten sport i jest transmitowany również na Eurosporcie. Zatem mam nadzieję, że tak odcinek się pojawi.
Witaj Dawid, świetny film! Jeśli chodzi o jakiś temat to chętnie posłuchałbym o fizyce stojącej za strzelectwem, broń palna to skupisko ciekawostek i różnych sposobów na obejście tej fizyki która działa przeciwko nam
Felix Baumgartner - 1358 km/h, Biorąc pod uwagę prędkość dźwięku na takich wysokosciach osiągnął jakies 1,25 Ma. Najszybszy człowiek "bez napędu" 😂 I tych niebieskich liniach to odruchowo pomyślałem, że cos z efektem Dopplera; ale to nie ten kierunek...
Ciekawym zjawiskiem jest też halsowanie w żeglarstwie gdzie płyniemy pod wiatr z tym że nie płyniemy dokładnie w kierunku z którego wieje tylko trochę w prawo lub lewo. Kąt o jaki należy się odchylić to już mówi fizyka lub praktyka żeglaża
Uwzględniając sam opór powietrza jechałby szybciej. Wraz z wysokością spada też gęstość powietrza, co skutkuje mniejszym oporem. Z tego samego powodu samoloty latają wysoko (ale to nie jedyny powód).
Dawid, gdybyś chciał jednak zrobić ten 5-krotnie dłuższy odcinek o smarach do nart to ja bardzo chętnie posłucham. Nie mam z tym nic wspólnego, ostatni raz narty na nogach miałem około roku 2008, ale chętnie posłucham. :)
Cieszę się, że mimo ostatniego filmu i nieprzyjemnych sytuacji nadal nagrywasz. Jesteś jednym z bardziej wartościowych kanałów na polskiej scenie youtube'a.
Zawsze mnie to zastanawiało, dlaczego się mówi, że w próżni ciała o innej masie siadają tak samo, gdy wzór na siłę ogólny zależy od obu mas? Rozumiem, że to uproszczenie, że na ziemi są to mikre różnice, ale jednak są...
NIE - NIE JEST. Na ta chwile najszybsza oficjalnie zmierzona predkosc w wolnym spadaniu to 529.77 km/h. Na podobnej zasadzie jak w jezdzie na nartach przyjmujac odpowiednia sylwetke mozna pojechac "szybciej" - tak w spadaniu przyjmujac rownie odpowiednia sylwetke mozna spadac "szybciej ". Nie da sie porownac narciarza "ustawianego do szybkosci" ze skoczkiem w standardowym swobodnym spadaniu "brzuchem w dol". Ksztalt, opory decyduja tu o WSZYSTKIM. Moj osobisty "rekord" - i to w zasadzie niechciany, bo osiagnalem go mlodym skoczkiem bedac - i z perspektywy czasu i doswiadczenia byla to glupota - to 363km/h. Tyle zarejestrowal moj Pro-Track.
"Czy cięższe spada szybciej" to jeden z dwóch tematów dt fizyki ze szkoły nad którego weryfikacją spędziłem najwięcej czasu. Argument ze szkoły: przyśpieszenie jest dla wszystkich takie samo i nie zależy od masy jest prawdziwy ale tak jak powiedziałeś niekompletny bo pomija kwestie prędkości terminalnej która już zależy od masy. Drugi temat "źle wytłumaczony" to czemu broń nie zabija strzelca biorąc pod uwagę zasadę zachowania pędu. Może się skusisz?
A dzięki za clickbait, bo gdyby tytuł od razu mówił że chodzi o pozycję skoczka to bym pewnie nie obejrzał. A tak obejrzałem i jestem z tego powodu zadowolony ;)
Fizyka w sporcie! Jeśli powstanie z tego seria, obejrzę wszystko!😁 Super ciekawy temat, przystępny w takiej formie. Tym przyjemniejszy do oglądania kiedy opowiadający się jara ;)
super materiał! fizyka to zazwyczaj nie moje tematy, ale przyjemnie było posłuchać tak angażującego bełkotu z poczuciem, że może coś nawet zapamiętam :)
A jak to możliwe że namawiałeś ludzi na szczepionkę, której badania jeszcze się na zakończyły, a Ty twierdziłeś że jest bezpieczna, a teraz tysiące ludzi ma powikłania?
Hej, Rambo, w którym momencie odcinka Dawid mówi coś o szczepionkach? Idź się bóldupić pod film o szczepionkach jeżeli piszesz o szczepionkach i nie psuj innym przeglądania komentarzy, mam nadzieję że mnie posłuchasz. Miłego dnia
O... Pan któremu za sianie propagandy powinno się zabrać cały majątek 😮 mam nadzieję, że w końcu do tego dojdzie nie tylko w twoim przypadku. Dno panie dno😢
Panie Mateuszu, jeżeli już chce się Pan spuszczać i dochodzi nad tematem szczepionek robiąc sobie do tego dobrze z żoną lub bez niej, to niech robi to Pan po filmami o szczepionkach, bo szczepionka i aerodynamika ma tyle wspólnego co ja i galaktyka andromedy
@@mowmikuba4373 nie odpuszczę nikomu kto to robił doprowadzając Europę w tym Polskę w stan poważnych problemów. Przykro mi, za błędy się płaci. A ten pan jeszcze próbuje się bronić zamiast przyznać się do błędu. Tacy "ludzie" spowodowali mi wymierne straty, mam nadzieję, że ludzie ich będą piętnować dożywotnio. Mam również cichą nadzieję, że zniknie jak i reszta w czeluściach zapomnienia. Co do spuszczania odpowiedziałbym, ale nie chcę się zniżać do twojego poziomu, nie pozdrawiam
Gdy wchodzimy już w aerodynamikę fajnym aspektem który można by poruszyć jest fakt, że przy pewnych prędkościach gdy przepływ laminarny odrywa się od opływowego kształtu, lub nie mamy możliwości zrobienia tego przedmiotu tak wydłużonym i opływowym z jakiś względów, zastosować można vortex generators. Jest to rozwiazanie, które pojawia się na skrzydłach samolotów i pozwala na przepływ powietrza ciągle przylegajacy do skrzydła przy większych prędkościach lub kątach natarcia. Generatory wirów są także stosowane w Formule 1 by kierować przepływem powietrza, ponieważ wysoko energetyczny przepływ wirowy ma takie właściwości, jak właśnie łatwiejsze przyleganie do powierzchni, przekierowywanie mas powietrza lub tworzenie barier. W czasie gdy w F1 zabroniono kurtyn bocznych, które niemal dotykały, lub nawet dotykały ziemii i nie pozwalały na wpadanie powietrza pod podłogę, zaczęto zamiast nich stosować właśnie generatory wirów(podłoga a raczej podciśnienie pod nią ma duży udział w wytwarzaniu siły docisku bolidów F1. Teraz po przywróceniu zbanowanego ze względów bezpieczeństwa ground effect i kanałów Venturiego pod bolidem, nawet jeszcze większe niż w poprzednich latach) Kolejnym powiązanym aspektem jest golf i piłeczka golfowa. W przypadku powierzchni, gdzie nie jesteśmy w stanie określić tak dobrze kierunku w jakim poruszać się będzie ona w powietrzu, funkcję generatorów wirów wymienionych wyżej, zapewniających przyleganie przepływającego powietrza, mogą tworzyć te dołeczki, które możemy zaobserwować na piłkach golfowych. Lecą one wtedy dużo dalej. Co ciekawe, rozwiązania te były już też adaptowane w strojach i kaskach, w dyscyplinach sportowych takich jak na przykład kolarstwo. Nawet w motoryzacji na dołeczki z piłeczki golfowej pokusiła się firma Bugatti i umieściła je na dachu jednego ze swoich supersamochodów.
You go boy!🎉🎉🎉 Ps. Dawid nie przestawaj tworzyć content, jest wartościowy i potrzebny, dowiaduję się z Twoich filmów tyle ciekawych z potrzebnych i niepotrzebnych rzeczy do życia 🎉❤
Uwielbiam tę mieszankę nauki i osobistego, ludzkiego podejścia! Myślę, że to "odsłanianie siebie", pokazywanie własnych zainteresowań i emocji bardzo wiele daje. Ten kanał ma chyba najlepszy na polskim popularnonaukowym YouTubie balans człowiek-nauka, dzięki czemu zawsze świetnie mi się go ogląda :)
GOŚCIU JAK CIE KIEDYŚ SPOTKAM NA ULICY TO ZROBI MI SIE BARDZO MIŁO BO JEST PAN JEDNYM Z TRZECH MOICH ULUBIONYCH TH-camRÓW KTÓRZY ROBIĄ WARTOŚCIOWY CONTENT NA POLSKIM YT. DZIEKUJĘ ZA PANA PRACĘ I POZDRAWIAM ❤
Huh. Zrobiło się gorąco przez chwilę. 😂
@@gumikjugglerPrawda 😂
Ja spotkałem w lublinie ;)))
jacy sa ci dwaj inni tworcy twoi ulubieni?
@@przemeksiemanko "elektron" i "uwaga babcia gotuje"(ten ostatni to mój numero uno,polecam każdemu!)
Świetny film i cieszę się, że pojawił się tak szybko, po tym co ostatnio wrzucałeś. Wysyłam też wyrazy wsparcia, polski YT bez Naukowego Bełkotu straciłby znaczną część swojej wartości.
Ciekawe jestem czy Dawid już widział odpowiedź Mówiąc Inaczej :)
Chciałabym zobaczyć film o bilardzie. Sport w sktórym fizyka jest tak w zasadzie jedynym co gwarantuje ci zwycięstwo keśli umiesz widzieć rzeczywistość wektorowo. I przy okazji ciekawostka. Bile i biała kula są różnej wielkości. Jest tak ponieważ gdyby były równe masą i rozmiarem, zasada przekazania pędu ułatwiłaby tą grę niebotycznie
Czytałom kiedyś o typie, który wygrywał zakłady połykając bile… aż dostał nagrodę Darwina, bo próbował połknąć białą bilę.
O tak!! Odcinek o bilardzie
Byłbym za
Gorzej jak stół jest dupiaty, to nawet jak odmierzysz od linijki to bila randomowo skręci :P
ciężko się nie zgodzić
@@PinkeySuavo
Myślę, że w sportach można znaleźć dużo inspiracji naukowych, aż do znudzenia.
Snooker: a jaki sposób zawodnicy mogą cofnąć białą bilę przez cały stół, dlaczego w ogóle kreduje się kij, dlaczego stoły snookerowe są podgrzewane i czesane w odpowiednim kierunku etc.
Tenis: dlaczego główną techniką zagrania jest top spin, po co piłka jest włochata, czemu piłki są tak często wymieniane podczas meczu
Badminton: jak zawodnicy są w stanie odebrać uderzenia lecące początkowo >400km/h, czemu - mimo zaawansowanych technologii - ciągle nie znaleziono lepszego materiału na lotki niż gęsie pióra
Lekkoatletyka: dlaczego wielokrotnie zmieniała się technika skoku wzwyż
Itd. itd. godzinami
Pewnie jako specjalista od koszykówki Dawid też będzie w stanie coś tam ciekawego znaleźć.
Smacznej kawusi wszystkim ludziom, którzy nie mają potrzeby wylewać swoje frustracje w necie ☕️👍
legenda głosi, że Dawid ma gdzieś na starym mieście swoją kawiarnię... szukałem ale nie znalazłem 😢
@@Koki1oki Cafe Heca 😀
Super, że załapaliście sporego sponsora. I to tak bardzo pasującego do Dawida i kanału naukowego.
Ostatni sponsor odszedł wraz z korona-paranoją 😅
@@Pyramidey666 poszedł z twoją starą do lasu .
@@Pyramidey666jakiego sponsora masz na myśli?
@@sarrox1583rząd RP. Za rozkręcenie dramy, aby robić podwaliny pod cenzurę internetu 😉.
@@sarrox1583 Tego sponsora o ludzie przyjmują kilka dawek a potem wyzywają innym od płaskoziemców 🤣
Jego parasol nie działa bo ja swojego nie użyłem 😂
250 km na nartach... Jak ja spacerując modlę się żeby nóg nie połamać 😅
Kurcze, wyobraziłem sobie jak moje Punto na autostradzie wyprzedzają narciarze i szybko znikają za horyzontem 😂
@@SzymonSpZoopunto 2… moje pierwsze auto, wspominam bardzo dobrze, astra h nie miala szans na 500 metrow
@@sl_viking ja mam Punto Evo, 13 lat i 300 tysięcy za nami, przed nami 2 x tyle ❤️ jestem absolutnie zakochany w tym samochodzie
Troszeczkę a propos sportów. Ciekawi mnie kwestia "jak nauczyć człowieka leżenia na wodzie". Chodzi mi o sytuację w której usztywniając nieco ciało po prostu leżymy sobie na plecach na powierzchni wody nie wykonując żadnego ruchu, który nas utrzymuje. Coś co wydawało mi się bardzo naturalne i proste okazuje się, że dla niektórych znajomych, którzy umieją pływać, jest niemożliwe do zrobienia.
Pytanie brzmi: od czego to zależy? Czy są jakieś cechy organizmu-ciała, które sprawiają, że jest to niemożliwe? Czy kwestią jest przedstawienie tematu z punktu widzenia fizyki, w taki sposób, żebym była im w stanie jakoś wytłumaczyć bardziej obrazowo, JAK TO SIĘ ROBI😄
Temat może mało ambitny (a może tylko pozornie?), ale przyszedł mi do głowy w ramach łączenia fizyki i sportu.
Pozdrawiam serdecznie!
Ja też mogę na plecach bez ruchu i też moi znajomi czegoś takiego nie ogarniają
Sprawa prosta, należy wyhodować tłusty bebzon... Pływalność zależy od gęstości (sumarycznej - stalowe statki są puste w środku), a tłuszczyk ma gęstość niższą od wody... Sam pamiętam jak w podstawówce byłem chudy i szedłem na dno na basenie... Teraz jestem stary i gruby i dryfuję jak wieloryb... Pozdrawiam!
Tak, to zależy od gęstości naszego ciała.
Hm..usztywniasz ciało żeby leżeć? Ja wręcz odwrotnie, muszę rozluźnić by wypłynęły biodra i nogi,a żeby powrócić w pion wystarczy spiąć mięśnie... odbijam się lekko od dna i kiedy jeszcze nogi nie dojdą do tafli błyskawicznie luzuje mięśnie i zwalniam oddech do spokojnego.
@@diretisim Tak, w oczywisty sposób zależy od gęstości. Ale zastanawia mnie czy faktycznie nie da się np przy 6%tłuszczu (podążając za przykładami wyżej) w ciele nijak nie utrzymać się w ten sposób na wodzie. Co jest wartością graniczną? Albo bardziej - jak wtedy uzyskać ten sam efekt.
Ten kanał jest dla świata jak mój dziadek, który jak widział tylko, że się bawię lub nudzę, zasypywał mnie ciekawostkami i wiedzą- był narciarzem, brał udział w różnych turniejach, a do tego elektrykiem.
Fizyka nigdy nie była moją mocną stroną, ale kiedy Dawid opowiada, to jest ona bardzo ciekawą dziedziną nauki. Pozdrawiam.
Edukację zakończyłam już bardzo dawno, fizyki nie lubiłam prawdopodobnie z powodu niezrozumienia i kiepskiej nauczycielski (niech wybaczy mi te słowa 😢). Na ten kanal trafiłam przypadkowo, i już go nie opuszczę. Żałuję, że tak późno zainteresowała mnie ta nauka. To jest Pana zasługa. Dziękuję ❤
W moim przypadku (a także edukację skończyłem dawno temu) nawet kiepska nauczycielka z fizy nie zdołała ugasić żaru jaki się pojawił gdzieś sam z siebie. Oby wiedza przekazywana przez Dawida sprawiała Tobie dużo przyjemności. Wzory z fizyki na pewno się przydają by coś lepiej zrozumieć, ale i bez nich fizyka jest piękna. Cały świat (wszechświat) na niej pędzi i jak dowiemy się dlaczego tak to działa to docenimy piękno tego co nas otacza.
@@donniasty
Zgadza się, zupełnie inaczej patrzę teraz na wszystko co mnie otacza.
Pozdrawiam
Początek filmu nagrany w domu poza studiem i inny kąt kamery. Coś nowego, nawet przyjemniej się ogląda dla odmiany. Świetny film, tak trzymaj!
Chętnie zobaczyłbym wiecej fizyki na tym kanale. Odcinek bardzo ciekawy :)
Więcej takich, podobnych odcinków poproszę! 😀 O fizyce, tej codziennej, logicznej, którą da się zrozumieć 😀
Oj tak, FIZYKA ponad wszystko. :)
Fajnie, że Pan się "poskładał", życzę powodzenia i szacunek za szczerość ..... dzięki Panu uwolniłam "moje kompleksy" .... wszystkiego dobrego
Przyznam, wiele razy uśmiałem się podczas oglądania, np z tym żartem o samolotach myśliwskich :D. Doceniam tak szybki powrót do "zwykłych" filmów naukowych i również dołączam się do wyrazów wsparcia, tak jak i inni komentujący. Trzymaj się Dawid! Wszystkiego dobrego
już wiem o czym będę rozmyślać jeżdząc na nartach na urlopie, świetny odcinek!
Narciarzem nie jestem i nigdy nie byłem, ale skoczkiem spadochronowym, to już tak. Leciałem z prędkością ok. 280 km/h, może 300 km/h, ale po rozłożeniu rąk i ułożeniu ciała do pozycji brzuchem w dół bardzo wyraźnie czułem, jak powietrze mnie wyhamowuje. Nic odkrywczego, ale oprócz dania łapki w górę, chciałem napisać komentarz. Coś więcej, niż "dla zasięgów". :)
Jak ktoś ogląda nawet krótkie filmiki z jakichś skoków spadochronowych to czasami widać, że w skaczącej grupie są tacy co lecą brzuchem w dół gdzieś w dole, a Ci z góry by ich dogonić układają się głową w dół. Kiedy już zrównają się wysokością to także przyjmują "płaską" powierzchnię by zrównać prędkość.
@@donniasty Dokładnie tak, opór powietrza przy tych prędkościach jest naprawdę duży. Ja skakałem indywidualnie, ale to były inne czasy i wtedy w Polsce nie "bawiono" się w układanie figur, choć już niektórzy próbowali. Na VHS-sie oglądaliśmy co robią "na zachodzie" i też chcieliśmy. :)
@@Radek.68 podobne odczucie oporu powietrza można zaobserwować/doświadczyć wystawiając rękę z jadącego samochodu. Już przy małych prędkościach (30-50 km/h) dając rękę pionowo, a potem poziomo odczujemy to. A skakania na spadochronie zazdroszczę. Nie osiągalne dla mnie finansowo. A marzeniem jest skok w stroju "wiewiórki" :)
Jeżeli dobrze pamiętam, to rekord prędkości w skoku spadochronowym to 580 km/h
@@PK-YT1 W specjalnie zaprojektowanym do tego skafandrze, 57-letni Alan Eustace osiągnął prędkość ponad 1320 kilometrów na godzinę. Tym samym jest on człowiekiem, który skoczył z najwyższego punktu na granicy ziemskiej atmosfery, 2 lata po znanym Felixie Baumgartnerze
uwielbiam jak ktoś opowiada o swoich zajawkach z taką pasją i entuzjazmem
Dzięki Dawid (z Zespołem) za ciekawy film
Super filmik. Jako fan narciarstwa i miłośnik jazdy alpejskiej czekam z niecierpliwością na kolejne zawody w Eurosporcie :D
Bardzo cieszę się z Twojej współpracy z Eurosportem, bo jest tak wiele kwestii w sporcie, które można przedstawić w sposób popularnonaukowy (i na to zasługują). Marzy mi się film o marginal gains, czyli wprowadzeniu filozofii Kaizen w kolarstwie czy o wpływie sposobu uderzenia (nadania rotacji/spinu) na kierunkowe oddalenie się białej bili w snookerze. Pozdrowienia dla całego kanału, robicie rewelacyjną robotę.
W tym roku byłam pierwszy raz na nartach w życiu- wzięłam instruktora i z zabójczą prędkością pokonywałam kolejne odcinki. Tzn. mój chłopak SZEDŁ obok, ale dla mnie to było co najmniej jakieś 200 km/h
200 kilometrow na gram? :P
Ja 3 lata temu podczas swojego pierwszego wypadu na narty po pierwszym dniu i kilku godzinach na łące miałem ochotę, żeby mnie znieśli, ból nóg był ogromny. Drugiego dnia, nie chciałem kończyć zjazdów, chciałem jeszcze i jeszcze, mimo potężnej wywrotki 😅 Także trzeba wszystkiego próbować w życiu, a nuż coś polubimy 😁
@@Matiz92YTa dzięki, nie zauważyłam, że nie ucięło
255 km/h to wiele samochodów nie osiąga, ten człowiek miał jaja ze stali, a no i film jak zawsze na najlepszym poziomie ^^
Nigdy nie wydawało mi się to dziwne 😅
Ale czekam na puchar świata w skokach i was z Mieciem w dziupli 😊😊
To w h0000j dziwne, badaj ze spadając nie masz oporu w postaci ziemi i tarcia o powierzchnię
E tam skoki, cały czas są one, ile można. Inne (ciekawsze) narciarskie rywalizacje zawsze są jakby cichsze. .
@@frusti1533 No bo może nikogo nie interesują?
@@znakpokoju Niby tak, ale to według mnie dziwne. Skoki narciarskie a takie szybkie zjeżdżanie na nartach z zakrętami itp. Czy to nie brzmi ciekawiej?
Powiedziałbym, że to kwestia po prostu Polski, tego co się wciska w telewizję. W innych krajach podobno nie brakuje większego znania innych narciarskich sportów. A nie tylko te wieczne skoki
@@frusti1533 no w skokach też szybko zjeżdżają a do tego latają
Gospodin David děla najlěpše naučne filmy na poljskym internetu. Drugy jest Gospodin Astrofaza, a tretji Gospodin Kacper Pitala :)
Pozdrav vam a želam vam dobrogo večera :)
Dobry den
@@KacperMalodobry ale je večer, tak dobry večer
polecam jeszcze sprawdzić Gospodin Sci Fun ;)))
14:30 wiesz przecież ze jakby film był 5x dłuzszy to tez byśmy obejrzeli :D życzę Wam dalszych współprac, bo dostarczane materiały zawsze są na najwyższym poziomie!
Dawidzie, jesteś moim ulubionym kanałem popularnonaukowym, cenię Cię za wiedzę, przekaz, za to jakim jesteś, w ramach mojego „poznania”, człowiekiem.
Czy mógłbyś zrobić film o tym dlaczego jest tak trudno inżynierom przejść ze skali mikro/laboratoryjnej do makro w nowych technologiach? Mówię o powiększaniu np laserów etc czy w przyszłości o reaktorach fuzji etc
"Bo fizyka". Laser to wiązka światła, cieniutka czyli praktycznie punktowa - którą teoretycznie idzie lekko "rozmazać" ale aby zachować moc to wtedy trzeba wpompować więcej (dużo więcej) energii. Inny sposób to wiele wiązek obok siebie - czyli jeszcze więcej energii. Można tak do porzygu i skończy się budową reaktora żeby mieć prąd... ;p
Ale odwrotnie też. Właśnie przeczytałem świetny artykuł o mikrotomografii. Przy obrazowaniu organów małych owadów trzeba zejść do poziomu mikrometrów i to też jest ogromne wyzwanie - a przecież długość fali jeszcze nie stwarza problemów. A technologia już tak.
Takie materiały sponsorowane to złoto. Can't wait na skoki narciarskie!
Rob to co robisz nie zmieniaj sie🎉❤
Fizyką w sporcie zajmuje się od lat ;)
Polecam dwie bardzo ciekawe dyscypliny:
Jedna, bardzo niszowa, szalenie ciekawa - Łucznictwo Bloczkowe.
Druga, niezwykle popularna, nie mniej interesująca - Tenis.
ŻEGLARSTWO, polecam jako dyscyplinę gdzie zdecydowanie najwięcej ciekawostek, zjawisk i technologii S-F jest wykorzystywanych. Gwarantuję, że się nie spodziewasz nawet, polecam poczytać o np. America's Cup. Żaglówki pływające z czterokrotnościa prędkości wiatru. A - jeszcze NASCAR.
Bardzo mi sie spodobał pomysł z rozrysowaniem wzorów na karce. Warto może też spróbować z silnikiem do animacji matematycznych manim, według mnie jest trochę bardziej czytelny niż kartka i pozwala na lepsze zrozumienie problemu. Dobrym przykladem jest kanał 3blue1brown
Jeśli chodzi o sport z ciekawą fizyką to pierwsze co przychodzi mi do głowy to Snooker. Ponadto zawody Snooker-a również są transmitowane na Eurosport.
Taki nasz polski Sheldon Cooper - dziękuje za wspaniałe materiały i super pracę. Oby tak dalej ❤
Dawidzie... poruszasz dla mnie jeden z najciekawszych aspektów mechaniki klasycznej - mechanikę płynów. Szkoda, że tak krótki to materiał bo jest tyle rzeczy które aż się proszą żeby je poruszyć! Zasada zachowania masy, prawo Beroulliego, zwężka Veturiego (pochodna prawa Bernoulliego) itd. Jeśli możesz zrób obszerniejszy materiał o tym a będę bardzo wdzięczny :) Może też warto poruszyć ten aspekt (mechanikę płynów) w innych sportach - motosportach :D POZDRAWIAM!
I efekt Coandy😅
Ty opłacony przez firmy farmaceutyczne agencie rób to co robisz dalej bo robisz to dobrze i jesteś jedynym kanałem którego oglądanie wnosi coś wartościowego do mojego życia dziękuję za twoją pracę i merytoryczne materiały pozdrawiam cieplutko ❤
10:39 Dawid: opowiada o kształcie wydłużonej łzy.
Mój mózg: O! SIDEPOD!
Kiedyś pisałem na fejsbuku pod przegadaną godziną, o zabronionej nie tak dawno technice serwu w badmintonie (jak wyszukasz "badminton insight new spin serve" na YT to znajdziesz, bo nie wiem czy mogę linki wklejać). I to dlaczego ona działa i dlaczego trzeba lotkę podkręcać przeciwnie do ruchu wskazówek zegara (osoba leworęczna musi to robić inaczej niż praworęczna) jest w sumie ciekawe. Z grubsza chodzi oto, że lotka ma pióra ułożone zawsze w jedną i tą samą stronę (dodatkowo jako ciekawostka lotki robi się tylko z piór z prawego skrzydła gęsi) przez co po uderzeniu, jako że koszyk stawia dużo większy opór powietrza niż korek to od razu odwraca się korkiem w kierunku przeciwnika, a przez to że obraca się (wokół osi pionowej jakby ją ustawić piórami na ziemi) to ma przy mocnym uderzeniu ładny prostu tor lotu. Jednak przy lekkim uderzeniu i dodatkowym podkręceniu w przeciwną stronę jest wstanie długo lecieć piórami w kierunku przeciwnika przez co skontrolowane odbicie jej jest niemal niemożliwe (myślę że można to przyrównać do kozłowania piłki od futbolu amerykańskiego). Zresztą z samego badmintona i fizyki w nim pewnie byś więcej wycisnął bo jak wyszukasz sobie rekordową prędkość lotki to się mocno zdziwisz :)
Bardzo fajny film i super że Eurosport sponsoruje kanał! Też mam nostalgiczne wspomnienia z tego, że w domu często leciał ten kanał, zwłaszcza kolarstwo, tenis i snooker (to dopiero sport-lekcja fizyki).
Świetny pomysł na odcinek! Szykuje kisiel i oglądam :D
@@betelgezaa już pomijając kwestie czepialstwa z Twojej strony, dlaczego uważasz, że nie można go szykować, skoro jest to czasownik nadający się wg sjp do potraw?
@@betelgezaa Widzę Twoje pozostałe komentarze w wielu innych materiałach. "ekologia to ściema", "zbrodnicze szczepionki" itp. Nie będę karmił trolla lub chorą psychicznie osobę. Więc nie zamierzam również wdawać się więcej z Tobą w dyskusje:)
O takie odcinki lubię - ciekawy temat i nie za długie :-)
Nie wiem, dlaczego nie mielibyśmy się spodziewać po Tobie różnych dyscyplin sportu. Powiedzmy, że sumo się nie spodziewam, ale reszta wydaje się całkiem normalna
Hahahaha! Piękne z tym sumo!
Kocham twoje filmy za to że nie są nudne jak większość tego typu contentu a zawsze można się czegoś dowiedzieć
Jedyny kanal YT, gdzie nawet jak tytuł trochę wkręca odbiorców (tzw clickbait) to i tak po obejrzeniu nie ma sie wrazenia straconego czasu. 😊
Uwielbiam click baity Dawida!
Czekałem na kolejny materiał i się nie zawiodłem, bardzo ciekawy temat, siadam do oglądania. Pozdro
smacznej KAWUSI życzę każdej osobie, która to czyta ;)
Žarkogo čaja vam :)
Super że ten temat sie pojawil, pieknie wytlumaczone:)
Bardzo nam się podobał dzisiejszy clickbait :D
A tak na poważnie chętnie z mężem obejrzymy coś o fizyce w skokach narciarskich
Pozdrawiamy cieplutko :)
Taki clickbait to ja szanuję!
Bardzo ciekawe!
Więcej podobnych treści!
I pomyslec, ze program "Dlaczego musimy spac?" byl nagrany 8 lat temu. I od wtedy cie slucham. 😮
Jeśli chodzi o pozycję zjazdową to trzeba też powiedzieć że w pozycji na kulkę nogi nie spełniają wtedy swojej głównej roli w jeździe na nartach czyli amortyzacji.
Koniecznie coś o tenisie bym chętnie obejrzał, już sama technika serwisu, ogólna biomechanika, która za tym stoi, a także ograniczenia tej techniki to coś o czym można by nagrać niekrótki materiał.
No zaimponował mnie. Na nartach najszybciej jechałem 133km/h na FISowskiej trasie zjazdowej. 250km/h to niemal dwa razy szybciej, a ja już przy tej mojej prędkości miałem serce w przełyku.
Ty jaka pozytywna energia bije z tego materialu 😎 ekstra 😊
w ogóle piękny montaż, powiew świeżości czuje w tym bardzo :D
Chętnie posłuchał bym o "podkręcaniu" piłki przez piłkarzy
Dobry pomysł, kiedyś o tym oglądałem materiał, też ciekawa fizyka za tym stoi.
Następny dobry materiał, dziękuję.
Zrób coś o naukowym podejściu do deskorolki, i tego jakie rzeczy tam potrafią zachodzić :) Można czerpać garściami!
Thanks
Panie Dawidzie może F1 ?? Tam od fizyki, areodynamiki, efektów ventureigo itp itd aż głowa puchnie :)
Ooo tak! Dużo inżynierii, fajnie byłoby posłuchać jak to tłumaczysz 👍
Wartości co do spadku swobodnego spadochroniarza są poprawne. Jednak porównując to do rekordu świata na nartach, wypadałoby wziąć rekord prędkości spadochroniarza, a to już ponad 500 kmh :D Co swoją drogą jest kosmiczną wartością, tak samo jak 250 kmh na nartach.
To teraz czekamy na skoki narciarskie 🥳😁
Chciałem się przyczepić do tytułu, że tak ale ... trzeba się postarać by prędkość graniczna była możliwie niska. Zawsze też można spadać ze spadochronem ;-) Fajny film. W którym o tym wspomniałeś i kilku ciekawostkach. Dzięki.
Wow, ciekawy temat, dzięki wielkie! :) Gratulacje za współpracę z Eurosportem!
Świetny film, bardzo interesujący! Gratuluję współpracy ❤️ czekam na film o skokach narciarskich, bo to moja ulubiona dyscyplina, a akurat w ten weekend otwarcie sezonu!
Na wiosnę koniecznie coś o kolarstwie :) Chociaż w sumie teraz też by się przydało żeby przeczekać przerwę w zawodach :D
Tak, tak, kolarstwo koniecznie!
Kolejny arcyciekawy film! Uwielbiam Twoja pracę i to w jaki sposob opowiadasz o nauce. Oby więcej takich treści na YT. Dzięki!
Osobiście chciałbym aby się pojawił odcinek o snookerze. Lubię ten sport i jest transmitowany również na Eurosporcie. Zatem mam nadzieję, że tak odcinek się pojawi.
Super film! Dzieki! Jak zwykle klasa!
Witaj Dawid, świetny film! Jeśli chodzi o jakiś temat to chętnie posłuchałbym o fizyce stojącej za strzelectwem, broń palna to skupisko ciekawostek i różnych sposobów na obejście tej fizyki która działa przeciwko nam
Felix Baumgartner - 1358 km/h, Biorąc pod uwagę prędkość dźwięku na takich wysokosciach osiągnął jakies 1,25 Ma. Najszybszy człowiek "bez napędu" 😂
I tych niebieskich liniach to odruchowo pomyślałem, że cos z efektem Dopplera; ale to nie ten kierunek...
Super materiał. A dlaczego bojery (żaglówki ścigające się po lodzie) potrafią ślizgać się szybciej niż wiatr, które je napędza?
Ojej, naprawdę tak jest? No to naprawdę ciekawy temat na filmik!
Ciekawym zjawiskiem jest też halsowanie w żeglarstwie gdzie płyniemy pod wiatr z tym że nie płyniemy dokładnie w kierunku z którego wieje tylko trochę w prawo lub lewo. Kąt o jaki należy się odchylić to już mówi fizyka lub praktyka żeglaża
Dawid cieszymy sie ze wrociles do nas..... jeszcze silniejszy :) Dziekuje za Twoja prace i wiedze z ktorej moge korzystac. Pozdrawiam. :)
Jaki wpływ na prędkość zjazdu miałoby niższe stężenie powietrza, gdyby narciarz zjeżdżał z Mount Everest?
Zmniejszyłby się opór, masz wzór pobaw się ;)
Uwzględniając sam opór powietrza jechałby szybciej. Wraz z wysokością spada też gęstość powietrza, co skutkuje mniejszym oporem. Z tego samego powodu samoloty latają wysoko (ale to nie jedyny powód).
Bardzo wspieram Pana twórczość! Niech Pan dalej dla nas tworzy!
13:45 np koszykówka 😅
Zapisane
Dawid, gdybyś chciał jednak zrobić ten 5-krotnie dłuższy odcinek o smarach do nart to ja bardzo chętnie posłucham. Nie mam z tym nic wspólnego, ostatni raz narty na nogach miałem około roku 2008, ale chętnie posłucham. :)
Cieszę się, że mimo ostatniego filmu i nieprzyjemnych sytuacji nadal nagrywasz.
Jesteś jednym z bardziej wartościowych kanałów na polskiej scenie youtube'a.
Zawsze mnie to zastanawiało, dlaczego się mówi, że w próżni ciała o innej masie siadają tak samo, gdy wzór na siłę ogólny zależy od obu mas? Rozumiem, że to uproszczenie, że na ziemi są to mikre różnice, ale jednak są...
NIE - NIE JEST. Na ta chwile najszybsza oficjalnie zmierzona predkosc w wolnym spadaniu to 529.77 km/h. Na podobnej zasadzie jak w jezdzie na nartach przyjmujac odpowiednia sylwetke mozna pojechac "szybciej" - tak w spadaniu przyjmujac rownie odpowiednia sylwetke mozna spadac "szybciej ". Nie da sie porownac narciarza "ustawianego do szybkosci" ze skoczkiem w standardowym swobodnym spadaniu "brzuchem w dol". Ksztalt, opory decyduja tu o WSZYSTKIM.
Moj osobisty "rekord" - i to w zasadzie niechciany, bo osiagnalem go mlodym skoczkiem bedac - i z perspektywy czasu i doswiadczenia byla to glupota - to 363km/h. Tyle zarejestrowal moj Pro-Track.
Jest o tym mowa pod koniec filmu (fragment "jak szybciej spadać") :)
"Czy cięższe spada szybciej" to jeden z dwóch tematów dt fizyki ze szkoły nad którego weryfikacją spędziłem najwięcej czasu. Argument ze szkoły: przyśpieszenie jest dla wszystkich takie samo i nie zależy od masy jest prawdziwy ale tak jak powiedziałeś niekompletny bo pomija kwestie prędkości terminalnej która już zależy od masy. Drugi temat "źle wytłumaczony" to czemu broń nie zabija strzelca biorąc pod uwagę zasadę zachowania pędu. Może się skusisz?
Jedyny moment mojego życia, w którym fizyka była choć odrobinę ciekawa. Dziękuje 🪻
Jako narciarka amatorka bardzo doceniam ten film, cieszę się że ma sponsora. Robisz świetną robotę
O nie! Dałem się złapać na clikbait i obejrzałem wartościowy materiał.
A dzięki za clickbait, bo gdyby tytuł od razu mówił że chodzi o pozycję skoczka to bym pewnie nie obejrzał. A tak obejrzałem i jestem z tego powodu zadowolony ;)
Fizyka w sporcie! Jeśli powstanie z tego seria, obejrzę wszystko!😁 Super ciekawy temat, przystępny w takiej formie. Tym przyjemniejszy do oglądania kiedy opowiadający się jara ;)
Teraz wiem że bardziej się opłaca zrzucać ludzi z skoczni narciarskich niż z samolotu
Też tak myślę. Wolę żebyś mnie rzucił ze skoczni narciarskiej. Wtedy będę miał czas wyhamować i odwdzięczyć CI się😉
super materiał! fizyka to zazwyczaj nie moje tematy, ale przyjemnie było posłuchać tak angażującego bełkotu z poczuciem, że może coś nawet zapamiętam :)
Prawie z krzesła spadłem!
Z jaką prędkością?
bardzo miło usłyszeć, że ktoś kogo tak szanuję również ma taką słabość do oglądania sportu w tv
żygam clickbaitami. dobrze, że w pierwszej minucie dałeś mi do zrozumienia, że oszukujesz, a nie musiałem czekać na to całego filmu.
Taktyczny... Dobry czlowieku! Pajona 🤟
A jak to możliwe że namawiałeś ludzi na szczepionkę, której badania jeszcze się na zakończyły, a Ty twierdziłeś że jest bezpieczna, a teraz tysiące ludzi ma powikłania?
Hej, Rambo, w którym momencie odcinka Dawid mówi coś o szczepionkach? Idź się bóldupić pod film o szczepionkach jeżeli piszesz o szczepionkach i nie psuj innym przeglądania komentarzy, mam nadzieję że mnie posłuchasz. Miłego dnia
Dziękuję za nowy ciekawy materiał Twojego autorstwa! Czekam na wszystkie kolejne, ściskam ❤
O... Pan któremu za sianie propagandy powinno się zabrać cały majątek 😮 mam nadzieję, że w końcu do tego dojdzie nie tylko w twoim przypadku. Dno panie dno😢
Panie Mateuszu, jeżeli już chce się Pan spuszczać i dochodzi nad tematem szczepionek robiąc sobie do tego dobrze z żoną lub bez niej, to niech robi to Pan po filmami o szczepionkach, bo szczepionka i aerodynamika ma tyle wspólnego co ja i galaktyka andromedy
@@mowmikuba4373 nie odpuszczę nikomu kto to robił doprowadzając Europę w tym Polskę w stan poważnych problemów. Przykro mi, za błędy się płaci. A ten pan jeszcze próbuje się bronić zamiast przyznać się do błędu. Tacy "ludzie" spowodowali mi wymierne straty, mam nadzieję, że ludzie ich będą piętnować dożywotnio. Mam również cichą nadzieję, że zniknie jak i reszta w czeluściach zapomnienia. Co do spuszczania odpowiedziałbym, ale nie chcę się zniżać do twojego poziomu, nie pozdrawiam
Gdy wchodzimy już w aerodynamikę fajnym aspektem który można by poruszyć jest fakt, że przy pewnych prędkościach gdy przepływ laminarny odrywa się od opływowego kształtu, lub nie mamy możliwości zrobienia tego przedmiotu tak wydłużonym i opływowym z jakiś względów, zastosować można vortex generators. Jest to rozwiazanie, które pojawia się na skrzydłach samolotów i pozwala na przepływ powietrza ciągle przylegajacy do skrzydła przy większych prędkościach lub kątach natarcia. Generatory wirów są także stosowane w Formule 1 by kierować przepływem powietrza, ponieważ wysoko energetyczny przepływ wirowy ma takie właściwości, jak właśnie łatwiejsze przyleganie do powierzchni, przekierowywanie mas powietrza lub tworzenie barier. W czasie gdy w F1 zabroniono kurtyn bocznych, które niemal dotykały, lub nawet dotykały ziemii i nie pozwalały na wpadanie powietrza pod podłogę, zaczęto zamiast nich stosować właśnie generatory wirów(podłoga a raczej podciśnienie pod nią ma duży udział w wytwarzaniu siły docisku bolidów F1. Teraz po przywróceniu zbanowanego ze względów bezpieczeństwa ground effect i kanałów Venturiego pod bolidem, nawet jeszcze większe niż w poprzednich latach)
Kolejnym powiązanym aspektem jest golf i piłeczka golfowa. W przypadku powierzchni, gdzie nie jesteśmy w stanie określić tak dobrze kierunku w jakim poruszać się będzie ona w powietrzu, funkcję generatorów wirów wymienionych wyżej, zapewniających przyleganie przepływającego powietrza, mogą tworzyć te dołeczki, które możemy zaobserwować na piłkach golfowych. Lecą one wtedy dużo dalej. Co ciekawe, rozwiązania te były już też adaptowane w strojach i kaskach, w dyscyplinach sportowych takich jak na przykład kolarstwo. Nawet w motoryzacji na dołeczki z piłeczki golfowej pokusiła się firma Bugatti i umieściła je na dachu jednego ze swoich supersamochodów.
You go boy!🎉🎉🎉
Ps. Dawid nie przestawaj tworzyć content, jest wartościowy i potrzebny, dowiaduję się z Twoich filmów tyle ciekawych z potrzebnych i niepotrzebnych rzeczy do życia 🎉❤
Uwielbiam tę mieszankę nauki i osobistego, ludzkiego podejścia! Myślę, że to "odsłanianie siebie", pokazywanie własnych zainteresowań i emocji bardzo wiele daje. Ten kanał ma chyba najlepszy na polskim popularnonaukowym YouTubie balans człowiek-nauka, dzięki czemu zawsze świetnie mi się go ogląda :)