Pekne videjko, vďaka :) Ja som začal v malom , na začiatku som kupoval ovocie na tržnici, prvá pálenka bola r.2015 keď som odšťavil 50kg hrozna, potom banány z Kauflandu, predavačka sa pýtala, že či mám doma pavilón opíc :) . Potom pomaranče, potom jahody z tržnice, maliny zo samozberu, melóny z Metra, mrkvu z metra, mentolové cukríky, kukuričný šrot, ryžu (tieto polysacharidove suroviny som musel rozstiepit enzymami na glukózu), paradajkový pretlak, kompóty, pivo ( to bolo fajne) , Hubert sekt (to nebolo fajne :) ) ale keď opadlo prvé nadšenie a porovnal som si výdavky a mieru potešenia z toho, tak som sa rozhodol, že založim sad. Mám malú záhradku a štvrtý rok idem so 150 litrami záhradnej zmesi, najvacsi podiel tvoria čierne a červené ríbezle, potom postupne hrozno, jahody, maliny, slivky, marhule a broskyne. Zjem asi 1/100 , ostatné skvasim :).. veľmi sa mi osvedčili zmuštovane jablká , otec ma 5velkych jabloní rubinol a to keď zarodi, tak s tým idem do mustarne a potom kvasim len jablkovú šťavu. Taktiež čistý cukor som robil a med. Veľmi sa mi osvedčili turbo kvasinky, ale niektoré ovocia mi tak penili, že som mal pri kvase nočnú službu, aby som nemusel maľovať :). A to vypenil aj desatinovy obsah zo suda (ríbezle, maliny či marhule napr.).
Díky za video. Rozhodl jsem se vyzkoušet dle návodu. Sice mne přijde hodně dat 5kg cukru na 100l, ale abych to mohl hodnotit, musím to nejprve zkusit. Díky Řádku za tvoji práci.
Dobry den mam otazku, ideme robit slivkovy kvas ale pravdepodobne nebude dost sliviek na cely var cize planujeme ho odlozit a vypalit az buducu sezonu. Kupil som teda kvasinky a živnú soľ, dávkovanie je na 20g oboch na 100 litrov. Neviete poradit ako to tam mame dat, je mozne aj vsetko naraz na zaciatku, popripade postupne alebo az nakonci? Lebo slivky zbierame priebezne padané cez celu sezonu, dakujem za odpoved
já bych to nedělal, raději bych to dosypal něčím jiným i když to není ideální. Dáte na množství, které máte pokud máte méně dáte odpovídajícím dávku. když dáte více nic se nestane.
@@jirka1944 do sliviek by som ani ja cukor nedaval ale napriklad do jablk trochu sypnem. zbieram koncom oktobra/v novembri kedy uz mozu byt chladnejsie dni. cukor tam je vylozene len na rozbeh. bavim sa o cca 700g na 100l sud.
Děkuji za praktické video. Myslíte, že to acetonové aroma způsobuji divoké kvasinky nebo nějaká infekce? Loni jsem to v jednom kvasu dost zaznamenal, ostatní byly v pohodě. Dával jsem kvasinky na víno.
Zdravím. Já to dělám tak,že takový sud jako máte Vy,mám pevně uzavřený tou stahovací pákou,ale do víka mám danou umělohmotnou kvasnou trubičku. A po patřičné přípravě uzavřu,už s tím nemíchám,a až přestanou bublinky tak hotovo. Pod víko se nedostane vzduch a je tam i konzervující polštář kysličníku z procesu kvašení. Z mícháním mám negativní zkušenost u hrušek,to dopadlo opravdu špatně. Starej palič mě před tím u hrušek varoval. At se daří,ahoj.
Radku, se zájmem sleduji vaše videa a přestože mám 70 let a asi 50 let zkušenosti se zahradničením, musím říct, že jsem se od vás i mnoho přiučil. Mám bohaté zkušenosti i s pálením, zejména švestek, jablek a jablečného vína. Vloni jsem např. vypálil 100 l odrůdové slivovice, na vypálení čeká 360 l jablečného vína z loňské úrody. Tímto videem jste mě však naprosto zklamal. Pominu, že zákon zakazuje přidávat do ovocných kvasů cukr. Ale dávat 5 kg cukru na 100 l kvasu je zvěrstvo. To potom pálíte cukrovou vodu a ne ovocnou kořalku. Vypálíte sice víc ( každý kg cukru přinese cca1 l kořalky navíc) ale kvalita jde dolů. Kořalka škrábe v krku. S tím mícháním kvasu taky moc nesouhlasím. Zamíchám tak 1x a dost. Po tom, co jste dnes uvedl tak já bych si od vás ovocnou, spíše cukrovou pálenku, nekoupil.
Je potřeba si přečíst nejenom etiketu kvasinek a na bezpečně kvašení je potřeba přidat cukr. U těchto kvasinek co jsem letos použil je výslovně psáno od výrobce na 100 kg kvasu 5 kg cukru. Z důvodu správného průběhu celého kvašení. Tedy rozběhu, průběhu A HLAVNĚ DOKVAŠENÍ!! Nezastavení kvasu v chladnějších měsících. Mé dávkování cukru je na 100 l kvasu: trnky 2 kg meruňky 3-4 kg hrušky 3-4 kg třešně, višně 5 kg oskeruše 5 kg kdoule 6 kg Je dobré a nutné si o průběhu kvašení něco přečíst, jak to funguje a PROČ je nutné dodržet zásady správného průběhu, než něco napsat bez zásadních znalostí či svého osobního přesvědčení. Se škrábáním pálenky v krku nemá až tak cukr mnoho společného. Pokud nedáte pytel cukru na bečku. Vyzrálost ovoce, čistota, PRŮBĚH KVAŠENÍ, délka, teplota, kvasinky, délka destilace atd. Vím že je to kontroverzní téma, každý má svůj recept, ale poslední dobou se setkávám se "zaručenými postupy" s nevalným výsledkem. Proto jsem se rozhodl se tímto tématem zabývat a ukázat jak to dělám já. A proto se budeme tímto tématem zabývat také s vinařským dům kopeček, kde to mají dnes a denně. Kdy lidé nosí své produkty víno, destiláty tzv. s křížkem po funuse....
zdravim vas. smiem vediet ci ste uz niekedy skusal palit jablkovy kvas zaliaty nie vodou ale jablcnou stavou? tento rok som spravil tento experiment a zhruba 60l kvasu som zalial 35l stavou.
Pane. Nie je pravdou že ak pridate cukor do rmutu je ,,zvěrstvo,, Ano sú štaty .francuzko, Německo a ine ,kde zákon nepovoluje přidávat cukor .tak ako u calvadosu ,tak isto aj pri vinach. A. Však ak použivate ušlachtile kvasinky ,,chery alebo Turbo yeast ,čiže droždie ktore ma v sebe udržatelnost vysokej teploty. a aj obsahu cukru musite pridat cukor. Tieto kvasinky vyžaduju cukor aby mohli žit a vytvorit za kratku dobu z ovocia Co2 a samozrejme alkohol. Ano Mate pravdu ,aj z obyčajneho cukru v ceskoslovensku sa pouziva repny cukor ,ale pretože žijem už dlhši čas za,, velkou mlakou ,, použivame trstinovy cukor ,alebo melasu a pálim destilát, RUM. Vyši obsah alkoholu v rmute u ovocia zaručuje dlhšie skladovanie v sudoch, lepšiu aromu. Totiž to aroma je lepšie udržana enzimi z ovocia su uložene,alebo inač povedane ,,zapečatene,,ak v rmuteak je aspon 16 % alkoholu. Ak hrušky ,alebo jablka maju cca 5-6 % obsahu je malo pravdepodobne ,že po vykvaseni dosiahnete niečo vyššie. Napr. calvados v Normandii sa može palit až po zbere a vykysnuti na jesen,a až na nasledujuci rok, A to určuje zákon v akom jarnom obdobi, Inač sa to nebude považovat za calvados.Doporučujem vrelo si prečitat nejaku odbornu literatúru,/ od Bettiny Malleova a jeho manžela Helge Schmickl - DOMACI VYROBA LIHOVIN- . Tuto problematiku som stale riešio zo svojim švagrom a nakoniec po nejakom roku prišiel na to ,že vedu nemôžeš ,,ojebkat,, To tiž to chemicky vzorec alkoholu , / etanol/ je len jeden CH3-CH2-OH. To ostatne je len kumšta skusenosti, Z pozdravom.
kvasná zátka je dobře, nic proti ní nemám. osobně ji nepoužívám. Další element, který stojí peníze, dolití vody, údržbu a čistotu. Stačí dírka ve víku a pak zadělat vrutem. daleko jednodušší a efektivnější. Co ale nezjistíte je průběh kvašení, jak říkám ve videu. Jak vysoký je koláč? V jaké fázi je průběh kvašení? Kdy to půjde na destilaci? Atd. Já koláče taky nemám, protože si je promíchnu :-)
@@boturcz slivky nepotrebuju ziadny cukor ani vodu. maju casto nad 20% alkoholu a pustia stavu vlastnou vahou. jablka maju cukornatost max 15% a tam sa toho cukru trochu usype, zaleje kludne aj 15-20l vody.
Pekne videjko, vďaka :)
Ja som začal v malom , na začiatku som kupoval ovocie na tržnici, prvá pálenka bola r.2015 keď som odšťavil 50kg hrozna, potom banány z Kauflandu, predavačka sa pýtala, že či mám doma pavilón opíc :) . Potom pomaranče, potom jahody z tržnice, maliny zo samozberu, melóny z Metra, mrkvu z metra, mentolové cukríky, kukuričný šrot, ryžu (tieto polysacharidove suroviny som musel rozstiepit enzymami na glukózu), paradajkový pretlak, kompóty, pivo ( to bolo fajne) , Hubert sekt (to nebolo fajne :) ) ale keď opadlo prvé nadšenie a porovnal som si výdavky a mieru potešenia z toho, tak som sa rozhodol, že založim sad. Mám malú záhradku a štvrtý rok idem so 150 litrami záhradnej zmesi, najvacsi podiel tvoria čierne a červené ríbezle, potom postupne hrozno, jahody, maliny, slivky, marhule a broskyne. Zjem asi 1/100 , ostatné skvasim :).. veľmi sa mi osvedčili zmuštovane jablká , otec ma 5velkych jabloní rubinol a to keď zarodi, tak s tým idem do mustarne a potom kvasim len jablkovú šťavu. Taktiež čistý cukor som robil a med.
Veľmi sa mi osvedčili turbo kvasinky, ale niektoré ovocia mi tak penili, že som mal pri kvase nočnú službu, aby som nemusel maľovať :). A to vypenil aj desatinovy obsah zo suda (ríbezle, maliny či marhule napr.).
:-)
Díky za video. Rozhodl jsem se vyzkoušet dle návodu. Sice mne přijde hodně dat 5kg cukru na 100l, ale abych to mohl hodnotit, musím to nejprve zkusit.
Díky Řádku za tvoji práci.
Zkuste budete spokojený
@@boturcz diky
Dobry den mam otazku, ideme robit slivkovy kvas ale pravdepodobne nebude dost sliviek na cely var cize planujeme ho odlozit a vypalit az buducu sezonu. Kupil som teda kvasinky a živnú soľ, dávkovanie je na 20g oboch na 100 litrov. Neviete poradit ako to tam mame dat, je mozne aj vsetko naraz na zaciatku, popripade postupne alebo az nakonci? Lebo slivky zbierame priebezne padané cez celu sezonu, dakujem za odpoved
Tym padom keby na zaciatku dame celu davku tak to strasny nepomer mi pride, ze len na spodku bude ovocie ale kvasiniek bude ak na 100l🤣
já bych to nedělal, raději bych to dosypal něčím jiným i když to není ideální. Dáte na množství, které máte pokud máte méně dáte odpovídajícím dávku. když dáte více nic se nestane.
Proč se chlubí cukrem. Měl by vědět, že se to nesmí a z pálenice by ho měli vyhodit
@@jirka1944 prosím? Veď som sa pýtal len
@@jirka1944 do sliviek by som ani ja cukor nedaval ale napriklad do jablk trochu sypnem. zbieram koncom oktobra/v novembri kedy uz mozu byt chladnejsie dni. cukor tam je vylozene len na rozbeh. bavim sa o cca 700g na 100l sud.
Prosím o radu, sbírám ovoce postupně jak dozrává, nepodaří se mi nasbírat nádobu najednou,jak mám postupovat aby se ovoce nekazilo?Děkuji
můžete dosypávat, ale nedělejte to moc dlouho. Třeba na 2x jinak založit druhou nádobu nebo dvě menší.
@@boturcz děkuji,moc za radu,kterou se budu řídit.
Zdravím potrebujem radu prvý krát kvasim môžu byt okraje sudu zarosene ?
přidám se, víko je zarosené, je to v pořádku?
Samozřejmě že sudou je vlhkost a voda se sráží, neviděl bych v tom problém je dobře že je to uzavřené a stačí pouze malý otvor úniku C O2
Děkuji za praktické video. Myslíte, že to acetonové aroma způsobuji divoké kvasinky nebo nějaká infekce? Loni jsem to v jednom kvasu dost zaznamenal, ostatní byly v pohodě. Dával jsem kvasinky na víno.
hlavně přístup vzduchu, oxidace, pomalé nerovnoměrné kvašení.
Zdravím. Já to dělám tak,že takový sud jako máte Vy,mám pevně uzavřený tou stahovací pákou,ale do víka mám danou umělohmotnou kvasnou trubičku. A po patřičné přípravě uzavřu,už s tím nemíchám,a až přestanou bublinky tak hotovo. Pod víko se nedostane vzduch a je tam i konzervující polštář kysličníku z procesu kvašení. Z mícháním mám negativní zkušenost u hrušek,to dopadlo opravdu špatně. Starej palič mě před tím u hrušek varoval. At se daří,ahoj.
Díky za tip
Radku, se zájmem sleduji vaše videa a přestože mám 70 let a asi 50 let zkušenosti se zahradničením, musím říct, že jsem se od vás i mnoho přiučil. Mám bohaté zkušenosti i s pálením, zejména švestek, jablek a jablečného vína. Vloni jsem např. vypálil 100 l odrůdové slivovice, na vypálení čeká 360 l jablečného vína z loňské úrody. Tímto videem jste mě však naprosto zklamal. Pominu, že zákon zakazuje přidávat do ovocných kvasů cukr. Ale dávat 5 kg cukru na 100 l kvasu je zvěrstvo. To potom pálíte cukrovou vodu a ne ovocnou kořalku. Vypálíte sice víc ( každý kg cukru přinese cca1 l kořalky navíc) ale kvalita jde dolů. Kořalka škrábe v krku. S tím mícháním kvasu taky moc nesouhlasím. Zamíchám tak 1x a dost. Po tom, co jste dnes uvedl tak já bych si od vás ovocnou, spíše cukrovou pálenku, nekoupil.
Je potřeba si přečíst nejenom etiketu kvasinek a na bezpečně kvašení je potřeba přidat cukr. U těchto kvasinek co jsem letos použil je výslovně psáno od výrobce na 100 kg kvasu 5 kg cukru. Z důvodu správného průběhu celého kvašení. Tedy rozběhu, průběhu A HLAVNĚ DOKVAŠENÍ!! Nezastavení kvasu v chladnějších měsících.
Mé dávkování cukru je na 100 l kvasu:
trnky 2 kg
meruňky 3-4 kg
hrušky 3-4 kg
třešně, višně 5 kg
oskeruše 5 kg
kdoule 6 kg
Je dobré a nutné si o průběhu kvašení něco přečíst, jak to funguje a PROČ je nutné dodržet zásady správného průběhu, než něco napsat bez zásadních znalostí či svého osobního přesvědčení.
Se škrábáním pálenky v krku nemá až tak cukr mnoho společného. Pokud nedáte pytel cukru na bečku. Vyzrálost ovoce, čistota, PRŮBĚH KVAŠENÍ, délka, teplota, kvasinky, délka destilace atd.
Vím že je to kontroverzní téma, každý má svůj recept, ale poslední dobou se setkávám se "zaručenými postupy" s nevalným výsledkem.
Proto jsem se rozhodl se tímto tématem zabývat a ukázat jak to dělám já.
A proto se budeme tímto tématem zabývat také s vinařským dům kopeček, kde to mají dnes a denně. Kdy lidé nosí své produkty víno, destiláty tzv. s křížkem po funuse....
zdravim vas. smiem vediet ci ste uz niekedy skusal palit jablkovy kvas zaliaty nie vodou ale jablcnou stavou? tento rok som spravil tento experiment a zhruba 60l kvasu som zalial 35l stavou.
Naprosto souhlasím s touto odpovědi.
Pane. Nie je pravdou že ak pridate cukor do rmutu je ,,zvěrstvo,, Ano sú štaty .francuzko, Německo a ine ,kde zákon nepovoluje přidávat cukor .tak ako u calvadosu ,tak isto aj pri vinach. A. Však ak použivate ušlachtile kvasinky ,,chery alebo Turbo yeast ,čiže droždie ktore ma v sebe udržatelnost vysokej teploty. a aj obsahu cukru musite pridat cukor. Tieto kvasinky vyžaduju cukor aby mohli žit a vytvorit za kratku dobu z ovocia Co2 a samozrejme alkohol. Ano Mate pravdu ,aj z obyčajneho cukru v ceskoslovensku sa pouziva repny cukor ,ale pretože žijem už dlhši čas za,, velkou mlakou ,, použivame trstinovy cukor ,alebo melasu a pálim destilát, RUM. Vyši obsah alkoholu v rmute u ovocia zaručuje dlhšie skladovanie v sudoch, lepšiu aromu. Totiž to aroma je lepšie udržana enzimi z ovocia su uložene,alebo inač povedane ,,zapečatene,,ak v rmuteak je aspon 16 % alkoholu. Ak hrušky ,alebo jablka maju cca 5-6 % obsahu je malo pravdepodobne ,že po vykvaseni dosiahnete niečo vyššie. Napr. calvados v Normandii sa može palit až po zbere a vykysnuti na jesen,a až na nasledujuci rok, A to určuje zákon v akom jarnom obdobi, Inač sa to nebude považovat za calvados.Doporučujem vrelo si prečitat nejaku odbornu literatúru,/ od Bettiny Malleova a jeho manžela Helge Schmickl - DOMACI VYROBA LIHOVIN- . Tuto problematiku som stale riešio zo svojim švagrom a nakoniec po nejakom roku prišiel na to ,že vedu nemôžeš ,,ojebkat,, To tiž to chemicky vzorec alkoholu , / etanol/ je len jeden CH3-CH2-OH. To ostatne je len kumšta skusenosti, Z pozdravom.
Tie špendliky odkôstkujem vždy. Inak ony idú" hrnečku vař". A ako som pisal už Distizym FM a prekvasia až na vodu. Veľa vôňe a chute je v šupke..👍
jak nechám i pecky bez hrnečku :-)
Zajímalo by mě, jaký by byl meruňkový burčák/cidr. :-)
Meruněk letos málo :-(
Náš děda řikával"kvas není kompost aby se míchal"🙂
pak máte, koláče, který zapomenete odebrat a je po kvasu. I to je cesta ke špatnému kvasu....
Pokud se nadoba uzavře kvasnou zátkou, tak žádné "koláče" nejsou !
kvasná zátka je dobře, nic proti ní nemám. osobně ji nepoužívám. Další element, který stojí peníze, dolití vody, údržbu a čistotu. Stačí dírka ve víku a pak zadělat vrutem. daleko jednodušší a efektivnější.
Co ale nezjistíte je průběh kvašení, jak říkám ve videu. Jak vysoký je koláč? V jaké fázi je průběh kvašení? Kdy to půjde na destilaci? Atd.
Já koláče taky nemám, protože si je promíchnu :-)
Blázon 5kg cukru,
však ty páliš repák.
blázen si nečte návody k použití a neshlédne následující video, blázen nejprve něco stupidního napíše a ví o tom úplné kulové....
@@boturcz slivky nepotrebuju ziadny cukor ani vodu. maju casto nad 20% alkoholu a pustia stavu vlastnou vahou. jablka maju cukornatost max 15% a tam sa toho cukru trochu usype, zaleje kludne aj 15-20l vody.