Jak napisać sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ก.ย. 2024
  • Sąd doręczył Ci nakaz zapłaty i zastanawiasz się, jak się od niego odwołać? W tym filmie opowiem krótko o tym, w jaki sposób przygotować sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty oraz na co położyć szczególny nacisk podczas opracowywania tych pism.
    Filmik nie stanowi porady prawnej, a wyłącznie subiektywną opinię autora co do prezentowanych w nim zagadnień.

ความคิดเห็น • 17

  • @user-oy1fx2wz8j
    @user-oy1fx2wz8j ปีที่แล้ว +1

    Wnoszę sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego przez Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w dniu ………………………………, doręczonego mi w dniu ………..……..……… Zaskarżam wydany nakaz zapłaty w całości i wnoszę o umorzenie postępowania.

    UZASADNIENIE
    Kwestionuję powództwo zarówno co do zasady, jak i wysokości. Swoje stanowisko procesowe rozszerzę w późniejszym czasie, po zapoznaniu się z dowodami uzupełnionymi przez powoda przed sądem rejonowym.

    ……………………………………………………..
    (własnoręczny podpis)

  • @miki1235
    @miki1235 2 ปีที่แล้ว +1

    Czyli jak rozumiem muszę go napisać i wysłać do sądu i do osoby której jest się winnym czegoś?.

    • @bytelaw
      @bytelaw  2 ปีที่แล้ว

      Sprzeciw/zarzuty składamy w sądzie. Dołączamy do niego/nich tyle kopii (odpisów), ile jest podmiotów w postępowaniu (czyli jak pozwała Pana jedna spółka, to poza egzemplarzem dla sądu załączamy jedną kopię dla tej spółki. Samej spółce sprzeciwu nie wysyłamy - sąd jej go doręczy). Pozdrawiam :)

  • @stefanbatory3875
    @stefanbatory3875 ปีที่แล้ว

    Polecam ta Panią Mecenas, przesympatyczna osoba z bardzo duża wiedzą ❤

  • @polskizwiazeknaczelnychhej1100
    @polskizwiazeknaczelnychhej1100 2 ปีที่แล้ว +2

    Nie zalecam pożyczanie jakichkolwiek pieniędzy p0lakom. Prawie zawsze kończy się to w sądzie. Również parabanki od razu wraz z umową pożyczki powinni już przygotowywać pozew o zapłatę.

  • @TonyHalik1987
    @TonyHalik1987 2 ปีที่แล้ว +1

    Pani jest radcą prawnym?

  • @piotrrz.77
    @piotrrz.77 2 ปีที่แล้ว

    A jeśli sprzeciw był zaskarżony w części, to co dalej z prawomocna częścią, mam płacić tą część przed rozprawą czy po. Czy idzie egzekucja tej niezaskarzonej części.

    • @bytelaw
      @bytelaw  2 ปีที่แล้ว

      Zwykle jest tak, że kwota wynikająca z niezaskarżonej części nakazu jest jak najszybciej regulowana, żeby właśnie uniknąć komornika (czyli jeszcze przed rozprawą). Pozdrawiam :)

  • @stefanbatory3875
    @stefanbatory3875 ปีที่แล้ว +1

    Ten ESąd to porażka, wszystko zaklepują... Może Ziobro go zlikwiduje

  • @stefanbatory3875
    @stefanbatory3875 ปีที่แล้ว

    Czy zawsze pisać sprzeciw? Dlug jest kapitał był 5tys a teraz po 3 miesiącach 8tys😮 elektronicznie też można wysłać???

    • @bytelaw
      @bytelaw  ปีที่แล้ว

      Zawsze można pisać, ale nie zawsze warto - wszystko zależy od konkretnej sytuacji, złotej reguły niestety nie ma :( Jeśli uważasz, że w nakazie naliczono za wysoką należność, sprawdź dokładnie jak te kwoty uzasadniono w pozwie - a w razie jakichkolwiek trudności, najlepiej skorzystaj z pomocy prawnika, choćby w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej. Sprzeciw można wnieść elektronicznie, ale trzeba mieć konto w systemie. Pozdrawiam i powodzenia! :)

    • @stefanbatory3875
      @stefanbatory3875 ปีที่แล้ว

      @@bytelaw ja uważam że zawsze warto ponieważ napewno sąd utnie jakieś koszty... ESąd z tego co wiem przyklepuje wszystko! Ktoś wziął pożyczkę 5tys na miesiąc a windykacja złożyła sprawę i zadała 14tys

    • @bytelaw
      @bytelaw  ปีที่แล้ว

      @@stefanbatory3875 nie zawsze sąd "utnie" koszty. Mówię tu oczywiście o sytuacji, gdy w pozwie wszystko zostało obliczone prawidłowo i zgodnie z prawem. Wówczas, jeśli sprawa będzie miała dalszy ciąg w "zwykłym" sądzie, to pozwany naraża się choćby np. na wyższe koszty procesu niż w e-sądzie. Inaczej mówiąc, zapłaci więcej. Proszę, weź jednak pod uwagę, że tutaj mówię o ogólnych regułach. Indywidualna sprawa wymaga zawsze indywidualnego podejścia :) Jeśli w Twojej sprawie w pozwie są błędy i żądania niezgodne z prawem, to prawdopobnie warto wnieść sprzeciw - jednak bez uprzedniej analizy sprawy nikt nie weźmie odpowiedzialności za taką radę. Pozdrowienia :)

    • @stefanbatory3875
      @stefanbatory3875 ปีที่แล้ว

      @@bytelaw czyli uważa Pani Mecenas że z 5tys po 3 mies robi się 8tys to jest normalne? Czyli każdy może sobie dopisać koszty jakie chce(firma windykacyjna) niech dopiszą nawet 100tys czym więcej to napewno tego nie zobacza:-) komornik umorzy :-) nie ma z czego sciagnac:-) a i jeszcze jedno pytanie. Jak sprawa wygląda po nieudanej akcji komornika? Kiedy jest umarzana?

    • @bytelaw
      @bytelaw  ปีที่แล้ว

      @@stefanbatory3875 nie, nie uważam, że to jest normalne - wręcz przeciwnie. Nie znając jednak treści dokumentów mogę mówić tylko o ogólnych zasadach. Co do pytań o komornika, to materiał na osobne opracowanie. Miłego dnia! :)