Ja bym dodał jeszcze jedną z najważniejszych kwestii: rodzaj opon. Bardzo często osoby które nie specjalnie znają się na kwestiach rowerowych i jeżdżą na budżetowych "góralach" głównie po mieście lub lekkim terenie nieświadomie mordują się na szerokich, topornych oponach zamontowanych fabrycznie. To potrafi naprawdę skutecznie zepsuć przyjemność z jazdy, gdy kostkowana szeroka opona, często jeszcze z lekkim flakiem stawia opór. Jeżeli ktoś nie jeździ po górskim bądź grząskim i wyboistym terenie w sposób agresywny powinien czym prędzej wymienić oponę na semi-slicka.
Tak, to prawda. Ale takie kwestie wychodzą zazwyczaj od razu po zakupie i pierwszej jeździe, gdzie rower jest nowy i nic w nim nie szwankuje. A terenową oponę (z lżejszym bieżnikiem), jak się dobrze napompuje, to od biedy na asfalcie sobie poradzi. Choć oczywiście semi-slicki będą dużo lepsze, jeżeli ktoś w teren się nie zapuszcza.
Zapomniałeś dodać o wkładzie suportu , ten element jest często narażony na zanieczyszczenia i potrafi się tam przedostać dużo brudu pomiędzy uszczelkami (szczególnie w rowerach mtb) . Warto zdjąć łańcuch lub nawet korbę i sprawdzić czy łożyska lekko się toczą :)
Nie jestem profesjonalistą a turystą co dziesiątki tysi kilosów na koła nawinął, i początkującym zawsze doradzam kilka rzeczy aby im sie lżej jeździło. Pierdnij w oponki (na miękkich sie szybko męczysz), podwyż siodełko (by sie wygodnie pedałowało a nie podpierało na stopie z tego samego powodu), i nasmaruj łańcuch. np silikonowym na starej szczoteczce do zębów, to łatwe i skuteczne. I naucz sie używać przerzutek. Jeśli jeszcze nie masz roweru. Kup najtańszy z przerzutkami jaki mają w sklepie a jest wystarczająco duży abyś nie wyglądał jak na rowerku dla dzieci. Może nie połkniesz rowerowego bakcyla a wtedy mniejsza strata gdy zostawisz rower pająkom. A jeśli się wciągniesz to kasa na lepszy i wiedza jaki kupić sie pojawi zanim ten rower sie rozleci. Doświadczonego rowerzystę nie poznaje sie po drogim sprzęcie czy ciuchach, ale po tym że ma dobrze ustawione hamulce i przerzutki (nie piszczą i nie chrupią), i widać że jeżdżenie go nie męczy bo spędził na rowerze kupę czasu. :)
Kiedyś kupiłem rower w Tesco wychodzę z rowerem ze sklepu wsiadam odjechałem 6 metrów i łańcuch strzelił 😂😂😂 od razu wróciłem z reklamacja po zwrot pieniędzy 😂
Fajny poradnik ;) 1.Proste koła. 2.Odpowiednio ustawione hamulce. 3.Zadbany, nasmarowany łańcuch. 4.Wyregulowane przerzutki. 5.Technika jazdy i forma. Na każdym rowerze da się wygodnie jechać tylko trzeba czasem o niego zadbać ;) Ja uwielbiam rowerzystów, którzy ledwo pedałują pod górkę na najwyższym przełożeniu oraz tych, którzy na flakach jadą a ja ich mijam i daleko zostawiam w tyle ;)
Dlaczego na moim rowerze jeździ się ciężko? To pytanie zadaje sobie co roku podczas kilku pierwszych wypadów na początku sezonu, ale przyjdzie kwiecień i maj i zacznie się nabijanie konkretnych kilometrów na cudownie "uzdrowionym" rowerze
Z tym zmęczeniem mięśni, to nie tak do końca. Można pakować na siłowni, lecieć na maszynach czy z wolnym ciężarem, a wsiądziesz na rower i dupa zbita, bo wydolność spadła. Rok w rok to przeżywam kiedy wracam na trenażer po roztrenowaniu. ;)
Gdzie występują największe straty watowe w napędzie? Łańcuch i kółka przerzutki, zadbany łańcuch i czyste nasmarowane kółka od przerzutki dają ogromny efekt. Stare smary można wypłukiwać WD-40, lub benzyną ekstrakcyjną. Należy na rolki kółek nanieść lekki smar, dający dobry film olejowy, np: Brunox forks (smar w sprayu do amortyzatorów). Lepkie smary bardzo szybko nałapią brudu i dostaniemy odwrotny efekt. Łańcuch regularnie należy płukać w benzynie ekstrakcyjnej, czyścić i nakładać nowy smar (Do łańcucha!). Sprzedawca pomoże dobrać odpowiedni na panujące warunki. I ważna nauka kontrolowania ciśnienia w oponach, inne opony i ciśnienie w teren, inne ciśnienie zimą, inne na asfalt. Należy szukać kompromisu pomiędzy stratami na oporze opony a wybieraniu małych drgań. Opona ma ogromne znaczenie. Jak ktoś szuka uniwersalnej opony, sprawdzającej się od jazdy po asfalcie aż po slopestyle i jazdę po singletrackach to polecam continental race king. Jak na razie pośró dziesiątek opon jakie testowałem w życiu te uznaję za najbardziej uniwersalne i o małym współczynniku oporu toczenia na asfalcie w stosunku do ogromnnego komfortu.
Podepnę się pod wątek, bo zastanawiam się nad wymianą opon właśnie. Aktualnie mam w swoim rowerze opony z Decathlonu (nie miałem wpływu na ich dobór z racji, że dostałem używany, z tymi właśnie gumami) o bardzo gęstej, jednak raczej terenowej kostce. Niby słyszalny szum tylko na zakrętach i toczy się nieźle, ale prawie nigdy nie widuje nic więcej, niż asfalt i ścieżki szutrowe, ubite polne dukty, więc zacząłem się zastanawiać nad czymś może kapkę węższym i łysym na środku, żeby zmniejszyć opory toczenia, tylko boję się właśnie o utratę wygody - sztywny przedni widelec - i przyczepności na mieście zimą, na błocie pośniegowym. Do tej pory skłaniałem się do Kendy Khan, ale bez przekonania. Czy wspomniany model Continental Tour Ride będzie dobrą oponą na całorocznego mieszczucha i jakiś śladowy teren?
Co wy tam wiecie o ciężkiej jeździe na rowerze. Lata 80'te, szkoła podstawowa, samodzielny serwis roweru Wigry, wpakowany do piast jakiś smar do maszyn budowlanych, taki akurat był pod ręką bo ojciec kolegi pracował na spychaczu. To była dopiero jazda, a w zasadzie jej brak! 😃
Jest prosta droga równa nie ma pagórkow. Gdy popedaluje rower do tych 20 kmh magicznie rower zniza swoją prędkość jest to góral. Jadąc na rowerze kolegi miejski w ogóle się nie męczyłem, a z kolei na moim cały czas jestem zmęczony ...
20-25 kg ważą rowery elektryczne :) Ewentualnie tanie trekkingi. Ale z ciekawości zawsze możesz zważyć swój rower, a jeżeli nie masz wagi "wędkarskiej", możesz to zrobić na zwykłej wadze, ważąc siebie, a potem siebie z rowerem (rower trzymaj jak najbliżej siebie). Tak czy owak, waga roweru oraz jakość komponentów czy dobór opon, mają duży wypływ na to, jak się danym rowerem jedzie. A przynajmniej do pewnego momentu tak jest.
I pamiętajmy, lekkie smary szybko się wypłukują, należy dbać o napęd dużo częściej niż raz na ruski rok. Na ten przykład ja czyszczę i wymieniam smary co 200km.
Problem mam z elektrykiem. No hamuje jak głupi po zdjęciu gazu, kręci się ciężko pedałami. Założyłem oponę pełną i chyba to jest powód. A taka opona musi mi być bo jak dętka pęknie to na plecach trzeba będzie całość nieść, w terenie zmiana dętki w moim modelu jest praktycznie niewykonalna.
Na boku kierunkowej opony powinna być strzałka (zazwyczaj z dopiskiem Rotation) wskazująca kierunek obrotu opony. Czasem trzeba się dobrze przyjrzeć, bo nie jest ona super widoczna i nieraz jest tylko na jednym boku. Co to za opona?
Witam! Mam pytanie czy w rowerze na każde koło pasuje każda opona o takich samych calach, bo jestem troszkę ciemny w tych sprawach, a chciałbym sobie kupić podobną oponę do Twojej. Pozdrawiam i liczę na odpowiedź !
Hej, tu znajdziesz odcinek, w którym opowiadam o rozmiarach opon i symbolach, które warto znać: th-cam.com/video/CIjkbVXNe8w/w-d-xo.html Natomiast tutaj opowiadam o tym, jak dobrać oponę, do szerokości obręczy: th-cam.com/video/kT7AanjgG88/w-d-xo.html
Ja bym az tak wszystkiego nie zwalał na rower. Osobiście jak mam gorsze kondycyjnie dni, to wszystko zwalam na rower, a to koła trzeba wymienic bo cieżkie, a to rame na karbon, a to inne cześci, cały rower wydaje sie do D... Innym razem jak czuje ze mam sporo mocy w nogach to ten sam rower nagle zaczyna byc lekki zwinny i podjeżdża pod każdą górke. Sam jedzie i nie chce się zatrzymać.
Po 3 miesiącach roztrenowania i siłowni wszedłem na trenażer. No i... po 30 minutach jazdy na 80% FTP z poprzedniego sezonu umarłem. :D Stan techniczny to jedno, ale wydolność błyskawicznie spada kiedy ma się przerwę.
Marcin Piotrowski To prawda, ale z drugiej strony mięśnie mają tzw. pamięć i szybciej się robi postępy nawet po dłuższej przerwie niż jak gdyby zaczynać od zera.
Też tak czasami mam :P Kurde co tak ciężko. Sprawdzam wszystko czy nic nie ociera. Piasta chodzi jak piórko, nic nie hamuje :P A czuję jakbym kotwicę wlókł. Tutaj Pan Marcin L. dobrze opisał sytuację. Dieta ma duże znaczenie. Najlepiej unikać tłustych rzeczy.
Witam, co zrobić jeśli rower wrócił z naprawy, gdzie wymienione zostały nowe koła, zrobione hamulce, nowe siodełko. Rower typu MTB o bardzo grubej ramię, bardzo ciężki. 10 lat temu jeździło się nim lekko i chętnie. Po tym czasie jak trafił znów w moje ręce (wcześniej był u rodziców), po tym serwisie jedzie się bardzo opornie, niż to kiedyś pamiętam. Niedawno jechałam rowerem kolezanki też typu MTB i jeździło się nim bardzo lekko. Pierwszy raz jechałam bez zadyszki i to sporo km. W czym może być problem? Czy to problem który można samemu załatwić czy warto wybrać się z rowerem do innego serwisu, czy może sklepu rowerowego kto mógłby rzucić na to oko? Pozdrawiam
Hej, ciężko o zdalną diagnozę. Przyczyn może być sporo, zresztą większość z nich wymieniłem w filmie - np. ocierające hamulce (to łatwo sprawdzić, wystarczy mocno zakręcić kołem i sprawdzić czy się nie zatrzymuje podejrzanie szybko) czy nienasmarowane piasty (to się zdarza nawet w nowych kołach). Przyczyną mogą być niskiej jakości opony i/lub zużyte i/lub z grubym, stawiającym duże opory bieżnikiem. Przyczyną może być, jak sama piszesz, duża masa roweru. Może 10 lat temu Ci to nie przeszkadzało, a może czas zatarł część wspomnień. Mi z wiekiem jeździ się jakby ciężej, a rower mam w dobrym stanie technicznym :)
@@roweroweporady dziękuję za odpowiedź. Sprawdzę na pewno jeszcze hamulce i bieżnik. Jak nic to nie da to przejadę się w poszukiwaniu fachowej pomocy :)
Miałem KTM MTB na 26 cali. Kupiłem winora Samoa na 28 i cienkiej oponie 1.5. o dziwo jedzie wolniej....jest wyższy niż poprzedni. Kolega mnie wyprzedza na 26 małym. Z górki się oddala ode mnie. Na 3x9 jest tak ciężko pedałować że koniec. Coś chyba z przełożeniem. Jeżdżę na max 3x5
Może po prostu ma dostępne twardsze przełożenia i masz za słabą nogę do 3x9. I nie ma w tym niczego złego, dobrze, że nie ciśniesz na siłę na za twardych, bo to tylko niszczy kolana. Kwestia prędkości to już inna sprawa, każdy przypadek może być inny.
Jeżdżę codziennie od półtora roku, niezależnie od warunków pogodowych. Całą zimę jeździłam. Ciągle zadaje sobie pytanie. Czemu tak ciężko, że jakieś babcie na rowerach miejskich mnie wyprzedzają.
@@rolfe7571 Robią, ale w terenie, a amortyzacja nie jest na pierwszym miejscu od tego, żeby wygodnie się jechało, tylko żeby opona szybko znów zetknęła się z ziemią i dała nam kontrolę nad pojazdem. Rower do miasta i na łąki świetnie śmiga nawet bez amortyzacji na przednim widelcu, natomiast marketowemu rowerowi nie zaufałbym w terenie ogólnie, także amortyzacja w nich w sumie jest tylko dla ozdoby.
Cały rower możesz umyć wodą. Nie stosuj jednak do tego myjki ciśnieniowej, ponieważ wtłoczy wodę tam, gdzie w normalnych warunkach użytkowania nie dostałaby się. Ja używam wody i miękkiej szmatki lub gąbki. Oczywiście nie ma sensu dokładnie myć wodą części nasmarowanych, jak choćby napęd, a jedynie opłukać je z nadmiaru błota, a samo czyszczenie przeprowadzić za pomocą odtłuszczacza i ponownie nasmarować.
Też mam myjkę ciśnieniową, ale nie używam jej do mycia roweru, bo z uważaniem na wrażliwe miejsca jego konstrukcji jest więcej zachodu niż z opłukaniem go pod lekkim strumieniem wody z węża, nie mówiąc o tym, że musiałbym go do czegoś przywiązać albo zawiesić w stojaku serwisowym, żeby strumień z myjki nie przewrócił go.
Kacper 123 Witam. Możesz myć myjką ciśnieniową lecz musi być słabe ciśnienie i nic z rowerem się nie dzieje. Ważne jest też żeby dbać o napęd ( przerzutki , tryby, łańcuch ) dużym błędem jest nadmierne smarowanie łańcucha. Pozdrawiam.
No to nie napieprzaj myjką pod takim kątem, żeby sobie nabić wody w miejsca uszczelniane czy smarowane jak piasty czy łożyska korb. Poza tym nie widzę przeciwskazań, o ile nie ustawisz ciśnienia zbijającego lakier z ramy... ;) No i wysusz dobrze, a co trzeba - przesmaruj... Amen.
Dwa rowery - składak tzw. ,,jubilat", z górki (trzy stromizny), przyspiesza, zwalnia, troszkę przyspiesza. Duży stary Pegaz - przyspiesza, przyspiesza, przyspiesza. Pod górę Pegazem spoko, nawet przyspieszałem jak Ondrej Sosenka, :) , - składakiem ... , :/ , prowadziłem.już parę razy. Na pusto składak lepszy, dłużej się kręcą koła - w Pegazie krócej o połowę. Jadąc na asfalcie i na gruncie tosamo. Teraz po kilkukrotnej przejażdżce jak tylko siadam na składaka (nocny, z lampkami), to odrazu wiem że ciężej. Na stu m. obrotów tylesamo (19). Smarowane olejem obydwa. Pozycja zbliżona (siodełko, kierownica porobione podobnie, sylwetka z lekkim pochyleniem). Ciśnienie w kołach takie że uginanie z roweru niewidoczne. W składaku jakby kólki w łożyskach kół z gumy były. Stary Pegaz lepszy, lżej się nim jedzie, dużo lżej.
Łożyska (bieżnie i kulki) do wymiany. Przerabiałem ten temat tak długo, że w końcu kupiłem piasty na łożyskach maszynowych - nie poznasz roweru, nawet porównując do nowych łożysk kulkowych.
O prawie to wiem ,że nie legalnie ale 250 to dla mnie chyba za słaby bo on leci 25kmh a ja latam rowerem z średnią ok 33kmh a z 1 kw można by się pobawić w jazde 50kmh :D
Zależy, do czego chcesz tego roweru używać. Zakładając silnik elektryczny odbierzesz sobie całą radość z jazdy na rowerze, a sam rower stanie się zwykłym wozidłem z punktu A do punktu B, bo jak dla mnie to frajda z jazdy takim wehikułem jest wątpliwa. Jadąc rowerem z napędem pozbawiasz się przyjemności, jaką daje ruch, nie mówiąc już o korzyściach dla zdrowia i ogólnej kondycji. Powiem szczerze, że gdybym miał wyzbyć się w rowerze pedałowania, to już chyba wolałbym przesiąść się na skuter lub motocykl - większa adrenalina. Co innego, jeżeli masz jakieś problemy z nogami i chcesz nadal kosztować dwóch kółek, ale zdrówko nie pozwala. Wtedy napęd elektryczny jest jak najbardziej rozsądną propozycją, ale z przyjemnością - tak jak wyżej napisałem - to ma niewiele wspólnego. Mam znajomego - facet w sile wieku - kupił sobie rower elektryczny. Wcześniej jeździł mało. Teraz jeździ jeszcze mniej. No ale co kto lubi.
Witam ciekawe co Pan mówi a ja mam rower miejski damkę ma tylko trzy biegi i na drugim biegu bardzo ciężko się jedzie Co można zrobić to jest nowy rower Z góry dziękuję
Hej, ciężko mi cokolwiek powiedzieć bez przejechania się na tym rowerze. Jeżeli masz obawy, że coś może być nie tak z rowerem, wybierz się do serwisu, niech tam zerkną czy wszystko jest w porządku.
Pamiętam, że kiedyś, gdy sporadycznie jeździłem na rowerze i dawałem się czasem znajomym wyciągnąć na rower, to szlag mnie trafiał, że oni niemal fruną na tych rowerach, a ja z wielkim trudem za nimi nadążam i prędzej czy później opadam z sił, a oni są nieugięci. Denerwowałem się wtedy na rower. Wydawało mi się, że stwarza zbyt duże opory jazdy i to z nim jest coś nie tak. Otóż to nie z rowerem było coś nie tak, tylko ze mną, a konkretnie z moją kondycją. Na rowerze może nam się jeździć ciężko, gdy nie nawykliśmy do tego rodzaju ruchu. Jeśli ktoś mało jeździ na rowerze i myśli, że jedzie mu się ciężko, to najpierw dałbym najprostszą radę: jeździj więcej i częściej, to się wyrobisz. Stan techniczny roweru oczywiście też warto sprawdzić, ale myślę, że w 90% przypadków osób, które wsiadają na rower najwyżej kilka razy w roku i mają wrażenie, jakby jechało im się strasznie ciężko, to właśnie kiepska kondycja odpowiada za przemęczenie podczas jazdy.
Oj, jak wsiadają kilka razy w roku, to koniecznie jeszcze ciśnienie trzeba sprawdzić :) Tego przykładu z jednym barem nie wymyśliłem, tylko znam kogoś, kto tak jeździł i narzekał, że ciężko :D
Hej mam taki problem w temacie ciężka praca jednego kółeczka przerzutki.Oba na łożyskach ,te dolne kręci się super,te górne niestety nie.Sam ich nie zakładałem więc może tak ma być?Nie ma wyczuwalnego oporu ale przy dolnym wcale się nie kręci.
Zobacz czy śruba nie jest dokręcona za mocno, może wystarczy ją poluzować o 1/8-1/16 obrotu i będzie dobrze. Oczywiście zluzować trzeba tak, żeby wszystko nadal pewnie trzymało się na miejscu. Jeżeli to nic nie da, to odkręć to kółko, przeczyść i znowu skręć.
Coś z tych Michelin country rock Michelin dry Michelin Wild Race r Vredestein stoped Cat Maxis momtrail Continental Town and country Continental double fighter
Hej, jak się te Kojaki sprawdzają? Zastanawiam się nad ich zakupem ze względu na ich wygląd, ale słyszałem, że strasznie szybko gubią gumę (jak to w Schwalbe bywa).
Cześć, o oponach pisałem tutaj: roweroweporady.pl/schwalbe-kojak-test-dlugodystansowy/ Jestem z nich bardzo zadowolony, są lekkie, bardzo dobrze trzymają się nawierzchni (także tej mokrej, jechałem kiedyś w koszmarnej ulewie i było z nimi okej). Jeżeli chodzi o zużycie, to zawsze mam problem z oszacowaniem, na ile mi wystarczają :) Ale myślę, że po 9-10 tysiącach kilometrów przychodził czas na wymianę.
Cześć :) Mam nietypowe pytanie zbaczając z tematu filmiku :P Mocno mi się wydaje, że miałeś gdzieś filmik nt. widelca sztywnego karbon vs. alu, niestety nie mogę się go doszukać. Mógłbyś mnie pokierować czy taki filmik w ogóle istnieje, czy mi się coś pomyliło? :D Pozdrawiam :)
O, dokładnie o to mi chodziło, dziękuję. W najbliższym czasie będę kupował rower i zastanawiałem się na co głównie patrzeć, czy warto szukać roweru z karbonowym widelcem kosztem np. gorszego napędu, bo niestety coś za coś. A rower, który sobie upatrzyłem ma pełny osprzęt Tiagry, jednak aluminiowy widelec :)
Rozpatruję tylko i wyłącznie nowe rowery :) Natomiast co do B'Twin to chętnie bym kupił, gdyby nie fakt, że nie mają w swojej ofercie roweru przełajowego/gravelowego, a w taki celuję. I tu jest właśnie problem, bo mam ograniczony budżet, w którym chyba nie znajdę Tiagry z karbonowym widelcem :)
Siostra kupila rower,typwy holender. Ni cholery nie wiem,co mu jest. Jedzie sie na nim jak czolgiem. Niby wszystko ok,kola bez zadnych oporow sie kreca,a tylko przestanie sie krecic,to od razu zwalnia.Chamulce tez dobrze ustawione.
+Wiktor Nowak Pamiętaj, że mówimy cały czas o rowerach trekkingowych i miejskich, bo głównie w takich montuje się dynamo. Tam większy opór (powietrza) będzie stawiać bagażnik, błotniki, stopka, ewentualnie sakwy - niż dynamo. I w tego typu jeździe naprawdę kilkuprocentowa różnica nie będzie miała absolutnie żadnego znaczenia.
@@wikrap1 rozbierać rower co tydzień, dwa tyg? bez sens. ja używam łańcuch jednorzędowy z piasą nexus 8, oraz pełna obudowa łańcucha, w zimę zaglądam raz na dwa miesiące chyba ze przy okazji jak coś robię w rowerze.
akurat odnośnie ciśnienia to z tym jednym barem nie zgodzę. Dużo ludzi śmiga na bezdętkach głównie po to aby jeździć na niskim ciśnieniu, a wcale nie mają atomowych nóg;)
Jeżeli producent opon dopuszcza 1 bara, to wszystko gra. Mi chodziło o zejście poniżej tego minimum, gdzie czasem wydaje się, że z ciśnieniem wszystko jest okej.
im jest szersza i na łożyskach maszynowych (bieżnik) tym lżej się jeździ,niestety mam to sprawdzone w terenie,błoto,piasek nierobi oporu poprzez"wrzynanie"się w podłoże,proszę sprawdzić fizycznie
aaaa sprawdzaliscie hamulec?moze macie zaciagniety i dlatego wam ciezko sie jezdzi?kiedys jechalem z lowicza do warszawy na wlasnie zaciagnietym przypadkowo hamulcu i tez ciezko mi sie jechalo i za chiny ludowe nie rozumialem dlaczego okolica smierdzi spalaona guma-jak sie okazalo w warszawie swąd pochodzil ze spalonych klockow gumowych.!!!!!
miałam tzw. górala. Och.....co to było. Tragedyja!!!! TĘPY !!!! Wjazd na 10 metrową górkę pod kątem 9-10 stopni kończył fiaskiem. W połowie stawał!!!!! Żadne przełożenie nie pomagało. Wjazd z rozpędu też NIE !!! Sprawdzany przez serwisantów. Nie pomogło. I tak męczyłam się 3 lata. Zaliczyłam na nim nawet małą pętlę bieszczdzką. Ale co się umordowałam to moje. No i po tej wyprawie wywaliłam tępotę. Kupiłam tzw. holendra.Trekkingowy. Cud, miód i sama radocha. Aaaaa teraz na wcześniutka wiosnę chcę elektryka. Taaaaaa...... to wiosną będzie: Polsko witaj :) To może spęłnię moje marzenie i Zgorzelec - Szczecin będzie mi dane :)
No normalnie, czyścisz łańcuch jakimś odtłuszczaczem, potem na każde ogniwko po kropelce oliwki do łańcucha, czekasz trochę aż się wchłonie i możesz jeszcze szmatką przetrzeć łańcuch z jego nadmiaru (ma być nasmarowany w środku, nie na zewnątrz).
Nie ma tu zadnych banalnych informacji, porady bardzo dobre. Warto by bylo tez wspomniec o sprawdzeniu przed jazda czy rower ma kola bo z kanapowymi rowerzystami jest jak z babami za kierownicą czyli nic nie jest oczywiste ;-) pozdrawiam
Ciekawe podejście :) Przed jazdą na rowerze nie trzeba nic sprawdzać. Ale jeżeli ktoś zastanawia się, czemu na jego rowerze jedzie się wybitnie ciężko (a kiedyś tak nie było), to wtedy chyba warto poszukać przyczyny, prawda?
Łukaszu, po pierwsze ciekawy odcinek, jak zawsze zresztą. :) Widzę jednak, że skupiłeś się tylko na kwestiach technicznych. Ja bym jeszcze od siebie dodał, że przeszkodą mogą być warunki (drogowe i pogodowe) w jakich jeździmy. Wiadomo np., że szosówką nie pojedziemy po szczerym, rozkopanym polu. :) Dla mnie największą przeszkodą jest wiatr. Ostatnio jechałem moim crossem równą, gładką, asfaltową drogą z prędkością... 17-18 km/h, bo pod mocny wiatr. Z powrotem natomiast po prostu "płynąłem", kiedy mi wiało w plecy.
Co do warunków jazdy, to myślę, że to oczywista sprawa :) Natomiast wiatr... to jest inna sprawa. Czasami mam wrażenie, że w którą stronę bym nie jechał, to jest pod wiatr :D
Z nietechnicznych aspektów "ciężkiej" jazdy można dodać zbyt niską kadencję. Po prostu używanie zbyt dużej siły podczas pedałowania. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę a jest sprawą kluczową.
nie wiem jak można radzić innym co sprawdzić w rowerze samemu pokazując tak upierd.olony łańcuch. Łańcuch ma być suchy z zewnątrz a nie oblepiony olejem i błotem. Umyj łańcuch, nasmaruj (ja używam ceramic wet lube) i DOKŁADNIE wytrzyj łańcuch kręcąc kilkadziesiąt razy korbą zmieniając szmatkę. Wtedy nawet po kilkudziesięciu kilometrach łańcuch będzie czysty a po powrocie do domu, jak po każdej jeździe, wystarczy lekko przetrzeć. Podstawy trochę koleją...
to nie tłumaczy takiego stanu łańcucha. Zobacz odcinek na temat konserwacji napędu... Kilka machnięć korbą i gotowe - ale to nie działa! Napęd należy wycierać aż szmatka praktycznie będzie sucha. Zobacz na stan łańcucha chociażby u SzajBajka - da się czysto jeździć? Da!
Widziałem stan łańcucha Szajbajka, ale nie każdy aż tak pieści się ze swoim pojazdem, bo nie każdy tak jak Szajbajk żyje z tematu jazdy rowerem. Z tego co wywnioskowałem wynika, że "Rowerowe Porady" nie poświęca aż tyle czasu na swój kanał, ile Szajbajk. W życiu jest jeszcze wiele innych spraw do ogarnięcia i mało kto ma czas na to, aby żyć wokół swojego roweru i popadać w paranoję. Jeśli ktoś nie ma nic lepszego do roboty, może się tak bawić, czemu nie, jego życie i jego wola. Jakiś czas temu wjechałem w takie błoto, że przedniej przerzutki prawie nie było widać. I co, miałem w środku pól czyścić rower, bo spotka mnie ktoś i powie "ależ ty masz brudny rower"? Nie. Wróciłem do domu i opłukałem go z błota.
Jeździć czy pokazywać rowery w odcinkach? Bo on większość rowerów pokazuje w sterylnym, idealnym stanie. Ale jak ostatnio pokazywał test Canyona, to łańcuch był elegancko ubrudzony, tak jak to się dzieje w normalnym świecie. Mój się trochę za bardzo zapuścił, to fakt, ale uczciwie to przyznałem.
dzięki, że wdajesz się w dyskusję - to się ceni. Z własnego doświadczenia - po nasmarowaniu łańcucha po kilku kilometrach łańcuch był cały czarny. Dopiero niedawno zacząłem dokładne wycieranie łańcucha. Wystarczy poświęcić dodatkowe 10 min i zmianę szmat na wytarcie łańcucha i efekt jest zdecydowanie lepszy. Czysty, srebrny łańcuch jest nie tylko w sterylnych warunkach. Nie chodzi tylko o efekt wizualny ale praktyczny. Więc to nie kwestia "zapuszczenia" łańcucha a bardziej niezbyt dokładnego jego przygotowania.
Bo rowery to smiecie ktore wlasnie wyprzedaje. Moze przyda sie dla osob ktore chca schudnac a tak to niech ten stary wynalazek odejdzie do lamusa. To juz nieoplacalny szrot. Nie ma to jak samochod, skuter albo nawet narty
Rowerowe Porady Rowerowe Porady dziękuję za odpowiedź ale już się dowiedziałem jak ma Pan rower z poprzednich filmów,( subskrybuje Pana od niedawna:) ten cube troszkę za drogi jak dla mnie, poszukuje roweru do 3000 zł, najpierw wybór padł na crossa od unibika ( Viper disc ) ale po obejrzeniu kilku pana filmów doszedłem do wiosku ze lepszym rowerem będzie jakiś fitness bo amor tak na dobrą sprawę mi nie potrzebny, głównie będzie asfalt jakiś lekki teren i las wiec normalny widelec wystrczy, może Pan coś polecić bo w polecanych przez Pana rowerach fitnesowych do 3 tys nic dla siebie nie znalazłem.
Tu znajdziesz polecane przeze mnie rowery w różnych kwotach: roweroweporady.pl/jaki-rower-kupic/ Spokojnie do 3000 złotych kupisz fajny rower fitnessowy :)
Ja bym dodał jeszcze jedną z najważniejszych kwestii: rodzaj opon. Bardzo często osoby które nie specjalnie znają się na kwestiach rowerowych i jeżdżą na budżetowych "góralach" głównie po mieście lub lekkim terenie nieświadomie mordują się na szerokich, topornych oponach zamontowanych fabrycznie. To potrafi naprawdę skutecznie zepsuć przyjemność z jazdy, gdy kostkowana szeroka opona, często jeszcze z lekkim flakiem stawia opór. Jeżeli ktoś nie jeździ po górskim bądź grząskim i wyboistym terenie w sposób agresywny powinien czym prędzej wymienić oponę na semi-slicka.
Tak, to prawda. Ale takie kwestie wychodzą zazwyczaj od razu po zakupie i pierwszej jeździe, gdzie rower jest nowy i nic w nim nie szwankuje. A terenową oponę (z lżejszym bieżnikiem), jak się dobrze napompuje, to od biedy na asfalcie sobie poradzi. Choć oczywiście semi-slicki będą dużo lepsze, jeżeli ktoś w teren się nie zapuszcza.
Opony są chyba pierwszym i najważniejszym powodem.
Zapomniałeś dodać o wkładzie suportu , ten element jest często narażony na zanieczyszczenia i potrafi się tam przedostać dużo brudu pomiędzy uszczelkami (szczególnie w rowerach mtb) . Warto zdjąć łańcuch lub nawet korbę i sprawdzić czy łożyska lekko się toczą :)
Nie jestem profesjonalistą a turystą co dziesiątki tysi kilosów na koła nawinął, i początkującym zawsze doradzam kilka rzeczy aby im sie lżej jeździło. Pierdnij w oponki (na miękkich sie szybko męczysz), podwyż siodełko (by sie wygodnie pedałowało a nie podpierało na stopie z tego samego powodu), i nasmaruj łańcuch. np silikonowym na starej szczoteczce do zębów, to łatwe i skuteczne. I naucz sie używać przerzutek.
Jeśli jeszcze nie masz roweru. Kup najtańszy z przerzutkami jaki mają w sklepie a jest wystarczająco duży abyś nie wyglądał jak na rowerku dla dzieci. Może nie połkniesz rowerowego bakcyla a wtedy mniejsza strata gdy zostawisz rower pająkom. A jeśli się wciągniesz to kasa na lepszy i wiedza jaki kupić sie pojawi zanim ten rower sie rozleci.
Doświadczonego rowerzystę nie poznaje sie po drogim sprzęcie czy ciuchach, ale po tym że ma dobrze ustawione hamulce i przerzutki (nie piszczą i nie chrupią), i widać że jeżdżenie go nie męczy bo spędził na rowerze kupę czasu. :)
Moim największym problemem z rowerem był rower z Tesco xD
Kiedyś kupiłem rower w Tesco wychodzę z rowerem ze sklepu wsiadam odjechałem 6 metrów i łańcuch strzelił 😂😂😂 od razu wróciłem z reklamacja po zwrot pieniędzy 😂
Najważniejsze są Piasty wypijesz 10 dzień wcześniej i strasznie ciężko się jedzie
U
Fajny poradnik ;)
1.Proste koła.
2.Odpowiednio ustawione hamulce.
3.Zadbany, nasmarowany łańcuch.
4.Wyregulowane przerzutki.
5.Technika jazdy i forma.
Na każdym rowerze da się wygodnie jechać tylko trzeba czasem o niego zadbać ;)
Ja uwielbiam rowerzystów, którzy ledwo pedałują pod górkę na najwyższym przełożeniu oraz tych, którzy na flakach jadą a ja ich mijam i daleko zostawiam w tyle ;)
Dlaczego na moim rowerze jeździ się ciężko? To pytanie zadaje sobie co roku podczas kilku pierwszych wypadów na początku sezonu, ale przyjdzie kwiecień i maj i zacznie się nabijanie konkretnych kilometrów na cudownie "uzdrowionym" rowerze
Z tym zmęczeniem mięśni, to nie tak do końca. Można pakować na siłowni, lecieć na maszynach czy z wolnym ciężarem, a wsiądziesz na rower i dupa zbita, bo wydolność spadła. Rok w rok to przeżywam kiedy wracam na trenażer po roztrenowaniu. ;)
Gdzie występują największe straty watowe w napędzie? Łańcuch i kółka przerzutki, zadbany łańcuch i czyste nasmarowane kółka od przerzutki dają ogromny efekt. Stare smary można wypłukiwać WD-40, lub benzyną ekstrakcyjną. Należy na rolki kółek nanieść lekki smar, dający dobry film olejowy, np: Brunox forks (smar w sprayu do amortyzatorów). Lepkie smary bardzo szybko nałapią brudu i dostaniemy odwrotny efekt. Łańcuch regularnie należy płukać w benzynie ekstrakcyjnej, czyścić i nakładać nowy smar (Do łańcucha!). Sprzedawca pomoże dobrać odpowiedni na panujące warunki. I ważna nauka kontrolowania ciśnienia w oponach, inne opony i ciśnienie w teren, inne ciśnienie zimą, inne na asfalt. Należy szukać kompromisu pomiędzy stratami na oporze opony a wybieraniu małych drgań. Opona ma ogromne znaczenie. Jak ktoś szuka uniwersalnej opony, sprawdzającej się od jazdy po asfalcie aż po slopestyle i jazdę po singletrackach to polecam continental race king. Jak na razie pośró dziesiątek opon jakie testowałem w życiu te uznaję za najbardziej uniwersalne i o małym współczynniku oporu toczenia na asfalcie w stosunku do ogromnnego komfortu.
Dobrą oponą jest też Continental Tour Ride.
Continental Traffic
Podepnę się pod wątek, bo zastanawiam się nad wymianą opon właśnie. Aktualnie mam w swoim rowerze opony z Decathlonu (nie miałem wpływu na ich dobór z racji, że dostałem używany, z tymi właśnie gumami) o bardzo gęstej, jednak raczej terenowej kostce. Niby słyszalny szum tylko na zakrętach i toczy się nieźle, ale prawie nigdy nie widuje nic więcej, niż asfalt i ścieżki szutrowe, ubite polne dukty, więc zacząłem się zastanawiać nad czymś może kapkę węższym i łysym na środku, żeby zmniejszyć opory toczenia, tylko boję się właśnie o utratę wygody - sztywny przedni widelec - i przyczepności na mieście zimą, na błocie pośniegowym. Do tej pory skłaniałem się do Kendy Khan, ale bez przekonania. Czy wspomniany model Continental Tour Ride będzie dobrą oponą na całorocznego mieszczucha i jakiś śladowy teren?
Super opowiedziane ,widac ze znasz sie na temacie . Dziekuje .
Warto przed jazdą także przebadać się alkomatem. W stanie nietrzeźwym jeździ się gorzej i jest to niebezpieczne.
Można też wcale nie pić :D
W stanie nietrzeźwym w ogóle się nie wyjeżdża na drogi publiczne. Ale wcale nie jeździ się gorzej, wręcz przeciwnie. Co innego na kacu... ;)
Chyba wody?
Mi się jeździ łatwiej
Przynajmniej jak ktoś się wyje,#e to nic nie boli
Co wy tam wiecie o ciężkiej jeździe na rowerze. Lata 80'te, szkoła podstawowa, samodzielny serwis roweru Wigry, wpakowany do piast jakiś smar do maszyn budowlanych, taki akurat był pod ręką bo ojciec kolegi pracował na spychaczu. To była dopiero jazda, a w zasadzie jej brak! 😃
Po zimie, to należy zacząć od innego punktu. Od wejścia na wagę. Po takim zabiegu, czasem od razu wiadomo, skąd cięższa jazda 🥴
A ja mam dynamo i przeżutki w piaście i cholernie ciężko jedzie się na takim rowerze w porównaniu do innych rowerów .
Po zimie jeździ się cieżko bo człowiek jest roztrenowany. Pare tygodni regularnej jazdy i problem mija.
Co to jest zima?
Jest prosta droga równa nie ma pagórkow. Gdy popedaluje rower do tych 20 kmh magicznie rower zniza swoją prędkość jest to góral. Jadąc na rowerze kolegi miejski w ogóle się nie męczyłem,
a z kolei na moim cały czas jestem zmęczony ...
Rower jest dość ciężko bo 20-25 kg na oko.
20-25 kg ważą rowery elektryczne :) Ewentualnie tanie trekkingi. Ale z ciekawości zawsze możesz zważyć swój rower, a jeżeli nie masz wagi "wędkarskiej", możesz to zrobić na zwykłej wadze, ważąc siebie, a potem siebie z rowerem (rower trzymaj jak najbliżej siebie).
Tak czy owak, waga roweru oraz jakość komponentów czy dobór opon, mają duży wypływ na to, jak się danym rowerem jedzie. A przynajmniej do pewnego momentu tak jest.
Bardzo dziękuję ! to ważne czasami przypomnieć każdemu mądrali co w rowerze może zawodzić !
jestes najfajniejszym doradca rowerowym
Dzięki!
I pamiętajmy, lekkie smary szybko się wypłukują, należy dbać o napęd dużo częściej niż raz na ruski rok. Na ten przykład ja czyszczę i wymieniam smary co 200km.
Problem mam z elektrykiem. No hamuje jak głupi po zdjęciu gazu, kręci się ciężko pedałami. Założyłem oponę pełną i chyba to jest powód. A taka opona musi mi być bo jak dętka pęknie to na plecach trzeba będzie całość nieść, w terenie zmiana dętki w moim modelu jest praktycznie niewykonalna.
0:27 bo ciągle zapieprza pot górkę
jak poznac czy opona jest kierunkowa i czy jest dobrze zalozona, bieznik jest mocno odczuwalny na podłożu i dosc glosny
Na boku kierunkowej opony powinna być strzałka (zazwyczaj z dopiskiem Rotation) wskazująca kierunek obrotu opony.
Czasem trzeba się dobrze przyjrzeć, bo nie jest ona super widoczna i nieraz jest tylko na jednym boku.
Co to za opona?
Super film jd
Witam! Mam pytanie czy w rowerze na każde koło pasuje każda opona o takich samych calach, bo jestem troszkę ciemny w tych sprawach, a chciałbym sobie kupić podobną oponę do Twojej.
Pozdrawiam i liczę na odpowiedź !
Hej, tu znajdziesz odcinek, w którym opowiadam o rozmiarach opon i symbolach, które warto znać: th-cam.com/video/CIjkbVXNe8w/w-d-xo.html
Natomiast tutaj opowiadam o tym, jak dobrać oponę, do szerokości obręczy: th-cam.com/video/kT7AanjgG88/w-d-xo.html
Dziękuję! Zaczynam już oglądać
Ja bym az tak wszystkiego nie zwalał na rower. Osobiście jak mam gorsze kondycyjnie dni, to wszystko zwalam na rower, a to koła trzeba wymienic bo cieżkie, a to rame na karbon, a to inne cześci, cały rower wydaje sie do D... Innym razem jak czuje ze mam sporo mocy w nogach to ten sam rower nagle zaczyna byc lekki zwinny i podjeżdża pod każdą górke. Sam jedzie i nie chce się zatrzymać.
dieta, nawodnienie i jest kopyto
zjesz badziewie, zapijesz colą a dzień później jakbyś kotwicę wlókł
Po 3 miesiącach roztrenowania i siłowni wszedłem na trenażer. No i... po 30 minutach jazdy na 80% FTP z poprzedniego sezonu umarłem. :D Stan techniczny to jedno, ale wydolność błyskawicznie spada kiedy ma się przerwę.
Marcin Piotrowski
To prawda, ale z drugiej strony mięśnie mają tzw. pamięć i szybciej się robi postępy nawet po dłuższej przerwie niż jak gdyby zaczynać od zera.
Też tak czasami mam :P Kurde co tak ciężko. Sprawdzam wszystko czy nic nie ociera. Piasta chodzi jak piórko, nic nie hamuje :P A czuję jakbym kotwicę wlókł. Tutaj Pan Marcin L. dobrze opisał sytuację. Dieta ma duże znaczenie. Najlepiej unikać tłustych rzeczy.
Mój problem po zimie nie leży po stronie roweru, tylko nóg bo jak na razie jeździ mi się ciężko .Pozdrawiam:)
Wyrobią się :)
W ten weekend ma być już ponad 20 stopni! Łydka dostanie dużą dawkę pierwszych promieni słonecznych!
U mnie jest 25 stopni
kurcze nawet nie wiesz jak czekalem na taki odcinek megaa jest ! najlepszy kanal ever pozdrawiam !
Dzięki :)
Witam, co zrobić jeśli rower wrócił z naprawy, gdzie wymienione zostały nowe koła, zrobione hamulce, nowe siodełko. Rower typu MTB o bardzo grubej ramię, bardzo ciężki. 10 lat temu jeździło się nim lekko i chętnie. Po tym czasie jak trafił znów w moje ręce (wcześniej był u rodziców), po tym serwisie jedzie się bardzo opornie, niż to kiedyś pamiętam. Niedawno jechałam rowerem kolezanki też typu MTB i jeździło się nim bardzo lekko. Pierwszy raz jechałam bez zadyszki i to sporo km. W czym może być problem? Czy to problem który można samemu załatwić czy warto wybrać się z rowerem do innego serwisu, czy może sklepu rowerowego kto mógłby rzucić na to oko?
Pozdrawiam
Hej, ciężko o zdalną diagnozę. Przyczyn może być sporo, zresztą większość z nich wymieniłem w filmie - np. ocierające hamulce (to łatwo sprawdzić, wystarczy mocno zakręcić kołem i sprawdzić czy się nie zatrzymuje podejrzanie szybko) czy nienasmarowane piasty (to się zdarza nawet w nowych kołach).
Przyczyną mogą być niskiej jakości opony i/lub zużyte i/lub z grubym, stawiającym duże opory bieżnikiem.
Przyczyną może być, jak sama piszesz, duża masa roweru. Może 10 lat temu Ci to nie przeszkadzało, a może czas zatarł część wspomnień. Mi z wiekiem jeździ się jakby ciężej, a rower mam w dobrym stanie technicznym :)
@@roweroweporady dziękuję za odpowiedź. Sprawdzę na pewno jeszcze hamulce i bieżnik. Jak nic to nie da to przejadę się w poszukiwaniu fachowej pomocy :)
Miałem KTM MTB na 26 cali. Kupiłem winora Samoa na 28 i cienkiej oponie 1.5. o dziwo jedzie wolniej....jest wyższy niż poprzedni. Kolega mnie wyprzedza na 26 małym. Z górki się oddala ode mnie. Na 3x9 jest tak ciężko pedałować że koniec. Coś chyba z przełożeniem. Jeżdżę na max 3x5
Może po prostu ma dostępne twardsze przełożenia i masz za słabą nogę do 3x9. I nie ma w tym niczego złego, dobrze, że nie ciśniesz na siłę na za twardych, bo to tylko niszczy kolana.
Kwestia prędkości to już inna sprawa, każdy przypadek może być inny.
Jeżdżę na kapciu
Jeżdżę codziennie od półtora roku, niezależnie od warunków pogodowych. Całą zimę jeździłam. Ciągle zadaje sobie pytanie. Czemu tak ciężko, że jakieś babcie na rowerach miejskich mnie wyprzedzają.
Za miękka sprężyna w marketowym (fullu) zamiast jechać to rower się wygina, to w sumie też może być problem ciężkiej jazdy.
O tak, o tym zapomniałem powiedzieć. Ale to zazwyczaj czuć od razu po zakupie roweru :)
Rowerowe Porady to w ogóle te sprężyny coś robią? myślałem że tylko do ozdoby :v
@@rolfe7571 Robią, ale w terenie, a amortyzacja nie jest na pierwszym miejscu od tego, żeby wygodnie się jechało, tylko żeby opona szybko znów zetknęła się z ziemią i dała nam kontrolę nad pojazdem. Rower do miasta i na łąki świetnie śmiga nawet bez amortyzacji na przednim widelcu, natomiast marketowemu rowerowi nie zaufałbym w terenie ogólnie, także amortyzacja w nich w sumie jest tylko dla ozdoby.
Hej! Mam pytanie, jak umyć rower żeby nie zardzewiał i jakie części nie mogą mieć kontaktu z wodą?
Cały rower możesz umyć wodą. Nie stosuj jednak do tego myjki ciśnieniowej, ponieważ wtłoczy wodę tam, gdzie w normalnych warunkach użytkowania nie dostałaby się. Ja używam wody i miękkiej szmatki lub gąbki. Oczywiście nie ma sensu dokładnie myć wodą części nasmarowanych, jak choćby napęd, a jedynie opłukać je z nadmiaru błota, a samo czyszczenie przeprowadzić za pomocą odtłuszczacza i ponownie nasmarować.
Też mam myjkę ciśnieniową, ale nie używam jej do mycia roweru, bo z uważaniem na wrażliwe miejsca jego konstrukcji jest więcej zachodu niż z opłukaniem go pod lekkim strumieniem wody z węża, nie mówiąc o tym, że musiałbym go do czegoś przywiązać albo zawiesić w stojaku serwisowym, żeby strumień z myjki nie przewrócił go.
Kacper 123
Witam. Możesz myć myjką ciśnieniową lecz musi być słabe ciśnienie i nic z rowerem się nie dzieje. Ważne jest też żeby dbać o napęd ( przerzutki , tryby, łańcuch ) dużym błędem jest nadmierne smarowanie łańcucha. Pozdrawiam.
No to nie napieprzaj myjką pod takim kątem, żeby sobie nabić wody w miejsca uszczelniane czy smarowane jak piasty czy łożyska korb. Poza tym nie widzę przeciwskazań, o ile nie ustawisz ciśnienia zbijającego lakier z ramy... ;) No i wysusz dobrze, a co trzeba - przesmaruj...
Amen.
Dwa rowery - składak tzw. ,,jubilat", z górki (trzy stromizny), przyspiesza, zwalnia, troszkę przyspiesza. Duży stary Pegaz - przyspiesza, przyspiesza, przyspiesza. Pod górę Pegazem spoko, nawet przyspieszałem jak Ondrej Sosenka, :) , - składakiem ... , :/ , prowadziłem.już parę razy. Na pusto składak lepszy, dłużej się kręcą koła - w Pegazie krócej o połowę. Jadąc na asfalcie i na gruncie tosamo. Teraz po kilkukrotnej przejażdżce jak tylko siadam na składaka (nocny, z lampkami), to odrazu wiem że ciężej. Na stu m. obrotów tylesamo (19). Smarowane olejem obydwa. Pozycja zbliżona (siodełko, kierownica porobione podobnie, sylwetka z lekkim pochyleniem). Ciśnienie w kołach takie że uginanie z roweru niewidoczne. W składaku jakby kólki w łożyskach kół z gumy były. Stary Pegaz lepszy, lżej się nim jedzie, dużo lżej.
Łożyska (bieżnie i kulki) do wymiany. Przerabiałem ten temat tak długo, że w końcu kupiłem piasty na łożyskach maszynowych - nie poznasz roweru, nawet porównując do nowych łożysk kulkowych.
Uwielbiam Twoje powitania "czeeeeesc" I prawa lapka w gore. Kojarzy mi sie z Miasteczko Southpark😂
Witam. Opłaca się zakładać do roweru silnik elektryczny 1kw?
O prawie to wiem ,że nie legalnie ale 250 to dla mnie chyba za słaby bo on leci 25kmh a ja latam rowerem z średnią ok 33kmh a z 1 kw można by się pobawić w jazde 50kmh :D
Marcin Z taa srednią 33
Zależy, do czego chcesz tego roweru używać. Zakładając silnik elektryczny odbierzesz sobie całą radość z jazdy na rowerze, a sam rower stanie się zwykłym wozidłem z punktu A do punktu B, bo jak dla mnie to frajda z jazdy takim wehikułem jest wątpliwa. Jadąc rowerem z napędem pozbawiasz się przyjemności, jaką daje ruch, nie mówiąc już o korzyściach dla zdrowia i ogólnej kondycji. Powiem szczerze, że gdybym miał wyzbyć się w rowerze pedałowania, to już chyba wolałbym przesiąść się na skuter lub motocykl - większa adrenalina.
Co innego, jeżeli masz jakieś problemy z nogami i chcesz nadal kosztować dwóch kółek, ale zdrówko nie pozwala. Wtedy napęd elektryczny jest jak najbardziej rozsądną propozycją, ale z przyjemnością - tak jak wyżej napisałem - to ma niewiele wspólnego.
Mam znajomego - facet w sile wieku - kupił sobie rower elektryczny. Wcześniej jeździł mało. Teraz jeździ jeszcze mniej. No ale co kto lubi.
Ja co roku rozkręcam swój rower czyszcze łożyska itd u to pomaga
Witam ciekawe co Pan mówi a ja mam rower miejski damkę ma tylko trzy biegi i na drugim biegu bardzo ciężko się jedzie Co można zrobić to jest nowy rower Z góry dziękuję
Hej, ciężko mi cokolwiek powiedzieć bez przejechania się na tym rowerze. Jeżeli masz obawy, że coś może być nie tak z rowerem, wybierz się do serwisu, niech tam zerkną czy wszystko jest w porządku.
Pamiętam, że kiedyś, gdy sporadycznie jeździłem na rowerze i dawałem się czasem znajomym wyciągnąć na rower, to szlag mnie trafiał, że oni niemal fruną na tych rowerach, a ja z wielkim trudem za nimi nadążam i prędzej czy później opadam z sił, a oni są nieugięci. Denerwowałem się wtedy na rower. Wydawało mi się, że stwarza zbyt duże opory jazdy i to z nim jest coś nie tak. Otóż to nie z rowerem było coś nie tak, tylko ze mną, a konkretnie z moją kondycją. Na rowerze może nam się jeździć ciężko, gdy nie nawykliśmy do tego rodzaju ruchu. Jeśli ktoś mało jeździ na rowerze i myśli, że jedzie mu się ciężko, to najpierw dałbym najprostszą radę: jeździj więcej i częściej, to się wyrobisz. Stan techniczny roweru oczywiście też warto sprawdzić, ale myślę, że w 90% przypadków osób, które wsiadają na rower najwyżej kilka razy w roku i mają wrażenie, jakby jechało im się strasznie ciężko, to właśnie kiepska kondycja odpowiada za przemęczenie podczas jazdy.
Oj, jak wsiadają kilka razy w roku, to koniecznie jeszcze ciśnienie trzeba sprawdzić :) Tego przykładu z jednym barem nie wymyśliłem, tylko znam kogoś, kto tak jeździł i narzekał, że ciężko :D
super poradnik dzięki :)
W moim rowerze rozszypały sie wianki w korbie odstawilem go i jezdzilem na innym i naprawil sie sam po ukladaly sie
W rowerze zwykle nic się samo z siebie nie naprawia :D
kurde oglądam filmik o rowerach a jeżdżę na wózku inwalidzkim jadę na piwo z nudów ;-)
Atencji szukasz?
A ciśnienie w oponach dobre?
Hej mam taki problem w temacie ciężka praca jednego kółeczka przerzutki.Oba na łożyskach ,te dolne kręci się super,te górne niestety nie.Sam ich nie zakładałem więc może tak ma być?Nie ma wyczuwalnego oporu ale przy dolnym wcale się nie kręci.
Zobacz czy śruba nie jest dokręcona za mocno, może wystarczy ją poluzować o 1/8-1/16 obrotu i będzie dobrze. Oczywiście zluzować trzeba tak, żeby wszystko nadal pewnie trzymało się na miejscu.
Jeżeli to nic nie da, to odkręć to kółko, przeczyść i znowu skręć.
Przy wymianie łańcucha wezmę się za nie.Myślałem że ta górna musi ciężej chodzić ..Dzięki za odp:)
jakie opony wybrać na szose/teren i ulice mam 2,2 Mountain king od continental ale chcem wymienić na michelin lub vredestein węższe do 2,0
Jeżeli uniwersalne, to polecam coś z bieżnikiem typu semi-slick, czyli gładkie (lub prawie gładkie) na środku i z kostkami bieżnika po bokach.
Rowerowe Porady znajdę coś i podeślę link i oceńcie czy się nadadzą
suchy tv schwalbe marathony 1.5 na początku nie wyobrażałem sobie jazdy na tak cienkiej oponie ale komfort jazdy zupełnie inny niż nawet na 1.75
Coś z tych
Michelin country rock
Michelin dry
Michelin Wild Race r
Vredestein stoped Cat
Maxis momtrail
Continental Town and country
Continental double fighter
suchy tv 1,9 MAX
Hej, jak się te Kojaki sprawdzają? Zastanawiam się nad ich zakupem ze względu na ich wygląd, ale słyszałem, że strasznie szybko gubią gumę (jak to w Schwalbe bywa).
Cześć, o oponach pisałem tutaj: roweroweporady.pl/schwalbe-kojak-test-dlugodystansowy/
Jestem z nich bardzo zadowolony, są lekkie, bardzo dobrze trzymają się nawierzchni (także tej mokrej, jechałem kiedyś w koszmarnej ulewie i było z nimi okej). Jeżeli chodzi o zużycie, to zawsze mam problem z oszacowaniem, na ile mi wystarczają :) Ale myślę, że po 9-10 tysiącach kilometrów przychodził czas na wymianę.
Cześć :) Mam nietypowe pytanie zbaczając z tematu filmiku :P Mocno mi się wydaje, że miałeś gdzieś filmik nt. widelca sztywnego karbon vs. alu, niestety nie mogę się go doszukać. Mógłbyś mnie pokierować czy taki filmik w ogóle istnieje, czy mi się coś pomyliło? :D Pozdrawiam :)
Cześć, proszę bardzo: th-cam.com/video/_8H4myIU70I/w-d-xo.html
O, dokładnie o to mi chodziło, dziękuję. W najbliższym czasie będę kupował rower i zastanawiałem się na co głównie patrzeć, czy warto szukać roweru z karbonowym widelcem kosztem np. gorszego napędu, bo niestety coś za coś. A rower, który sobie upatrzyłem ma pełny osprzęt Tiagry, jednak aluminiowy widelec :)
Rozpatruję tylko i wyłącznie nowe rowery :) Natomiast co do B'Twin to chętnie bym kupił, gdyby nie fakt, że nie mają w swojej ofercie roweru przełajowego/gravelowego, a w taki celuję. I tu jest właśnie problem, bo mam ograniczony budżet, w którym chyba nie znajdę Tiagry z karbonowym widelcem :)
Siostra kupila rower,typwy holender. Ni cholery nie wiem,co mu jest. Jedzie sie na nim jak czolgiem. Niby wszystko ok,kola bez zadnych oporow sie kreca,a tylko przestanie sie krecic,to od razu zwalnia.Chamulce tez dobrze ustawione.
Bo pewnie duzo wazy....
Też tak mam. Jeżdżę cały rok ale kolana wysiadają. To udręka taki holender.
@@bax81 Oj waży...ze 20 kg
Bo wiatr wieje nam w twarz.
to zły pomysł dla osoby o słabszych nogach montować korbę o zwiększonej liczbie zębów do górskiego roweru / 42zęby
Nooo 42 zęby do roweru górskiego, jeżeli to napęd z jedną tarczą z przodu, to faktycznie taki sobie pomysł. Chyba, że się nie wybieramy na górki :)
Ja od wczesnej wiosny zaczynam i z kolegami 10km na kebaba :D w jedna i druga 20 i jakos sie jezdzi moze czasami zimno ale fajnie sie spotkac ;)
10 km to ja połykam na rozgrzewke:P
Jak ktoś ma dynamo w przedniej piaście, to można przeoczyć, że jest włączone. Wtedy też jest ciężej :(
To są śladowe różnice rzędu kilku procent.
Lekka jazda to poniżej 100W mocy na korbie. Obciążone dynamo generuje kilka W mocy. Grosz do grosza i opory się sumują.
+Wiktor Nowak Pamiętaj, że mówimy cały czas o rowerach trekkingowych i miejskich, bo głównie w takich montuje się dynamo. Tam większy opór (powietrza) będzie stawiać bagażnik, błotniki, stopka, ewentualnie sakwy - niż dynamo. I w tego typu jeździe naprawdę kilkuprocentowa różnica nie będzie miała absolutnie żadnego znaczenia.
Po prostu tym samym wysiłkiem przejedziemy może 198km zamiast 200 :P Formalnie wpływ jest, praktycznie niewielki.
@@wikrap1 rozbierać rower co tydzień, dwa tyg? bez sens. ja używam łańcuch jednorzędowy z piasą nexus 8, oraz pełna obudowa łańcucha, w zimę zaglądam raz na dwa miesiące chyba ze przy okazji jak coś robię w rowerze.
akurat odnośnie ciśnienia to z tym jednym barem nie zgodzę. Dużo ludzi śmiga na bezdętkach głównie po to aby jeździć na niskim ciśnieniu, a wcale nie mają atomowych nóg;)
Jeżeli producent opon dopuszcza 1 bara, to wszystko gra. Mi chodziło o zejście poniżej tego minimum, gdzie czasem wydaje się, że z ciśnieniem wszystko jest okej.
im jest szersza i na łożyskach maszynowych (bieżnik) tym lżej się jeździ,niestety mam to sprawdzone w terenie,błoto,piasek nierobi oporu poprzez"wrzynanie"się w podłoże,proszę sprawdzić fizycznie
Roman Kowalewski opór toczenia i tak jest niższy w przypadku węższej opony , ponieważ każda w grząskim piasku to co innego niż opór toczenia
jazda*
aaaa sprawdzaliscie hamulec?moze macie zaciagniety i dlatego wam ciezko sie jezdzi?kiedys jechalem z lowicza do warszawy na wlasnie zaciagnietym przypadkowo hamulcu i tez ciezko mi sie jechalo i za chiny ludowe nie rozumialem dlaczego okolica smierdzi spalaona guma-jak sie okazalo w warszawie swąd pochodzil ze spalonych klockow gumowych.!!!!!
Pani puści ręczny, ręczny!!
To co robić w zimę?
Każdy musi znaleźć coś dla siebie. Mi się spodobał badminton :)
cześć! Nagrasz coś o firmie dolan ?
Hej, nie znam zupełnie tej marki rowerów.
Ja mam ta ze jak robie whellie to podnosze mocno przednia opone i nie moge pedalowac bo bardzo cienrzko
Pomorze ktos!?
Nie, Mazowsze ;)
A tak serio, to odpowiedzi na pytania o wheelie szukaj raczej na innych kanałach rowerowych.
@@roweroweporady ten jest lepszy xD
miałam tzw. górala. Och.....co to było. Tragedyja!!!! TĘPY !!!! Wjazd na 10 metrową górkę pod kątem 9-10 stopni kończył fiaskiem. W połowie stawał!!!!! Żadne przełożenie nie pomagało. Wjazd z rozpędu też NIE !!! Sprawdzany przez serwisantów. Nie pomogło. I tak męczyłam się 3 lata. Zaliczyłam na nim nawet małą pętlę bieszczdzką. Ale co się umordowałam to moje. No i po tej wyprawie wywaliłam tępotę. Kupiłam tzw. holendra.Trekkingowy. Cud, miód i sama radocha. Aaaaa teraz na wcześniutka wiosnę chcę elektryka. Taaaaaa...... to wiosną będzie: Polsko witaj :) To może spęłnię moje marzenie i Zgorzelec - Szczecin będzie mi dane :)
Trasa Zgorzelec - Szczecin - piękna sprawa :)
Bo bateria padła....
A ja mam pytanie jak to jest ze smarowaniem łancucha ?
No normalnie, czyścisz łańcuch jakimś odtłuszczaczem, potem na każde ogniwko po kropelce oliwki do łańcucha, czekasz trochę aż się wchłonie i możesz jeszcze szmatką przetrzeć łańcuch z jego nadmiaru (ma być nasmarowany w środku, nie na zewnątrz).
@@roweroweporady Tego nie wiedzialem, dziekuje :)
Fajnie jakby pojawił się film jak czyścic kasete z tyłu napędu i przeżutkę
ZAPOMNIALES O SMAROWANIU KOL KORBY I LANCUCHA ZEBY NIE CHODZIL JAK GASIENNICA CZOLGU
Nie ma tu zadnych banalnych informacji, porady bardzo dobre. Warto by bylo tez wspomniec o sprawdzeniu przed jazda czy rower ma kola bo z kanapowymi rowerzystami jest jak z babami za kierownicą czyli nic nie jest oczywiste ;-) pozdrawiam
Sprzedałem go dziś wiec nie mam roweru :D
Filmik zniechęcajacy do jazdy na rowerze, milion rzeczy do sprawdzenia po to by trochę pojeździć na rowerze, koszmar:/
Ciekawe podejście :) Przed jazdą na rowerze nie trzeba nic sprawdzać. Ale jeżeli ktoś zastanawia się, czemu na jego rowerze jedzie się wybitnie ciężko (a kiedyś tak nie było), to wtedy chyba warto poszukać przyczyny, prawda?
@@roweroweporady jeśli w ten sposób na to spojrzeć , to się zgadzam :)
Łukaszu, po pierwsze ciekawy odcinek, jak zawsze zresztą. :) Widzę jednak, że skupiłeś się tylko na kwestiach technicznych. Ja bym jeszcze od siebie dodał, że przeszkodą mogą być warunki (drogowe i pogodowe) w jakich jeździmy. Wiadomo np., że szosówką nie pojedziemy po szczerym, rozkopanym polu. :) Dla mnie największą przeszkodą jest wiatr. Ostatnio jechałem moim crossem równą, gładką, asfaltową drogą z prędkością... 17-18 km/h, bo pod mocny wiatr. Z powrotem natomiast po prostu "płynąłem", kiedy mi wiało w plecy.
Co do warunków jazdy, to myślę, że to oczywista sprawa :) Natomiast wiatr... to jest inna sprawa. Czasami mam wrażenie, że w którą stronę bym nie jechał, to jest pod wiatr :D
Bo to prawda. Zawsze jest po wiatr. ;)
Z nietechnicznych aspektów "ciężkiej" jazdy można dodać zbyt niską kadencję. Po prostu używanie zbyt dużej siły podczas pedałowania. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę a jest sprawą kluczową.
+Marcin Błasiak Mówiłem o tym w tym odcinku :)
Aaaaa to przepraszam. Umknęło mi:)
Poproszę o napisy do tego filmiku bo właśnie ciężko mi się jedzie na rowerze moim
Na pewno pojawią się napisy także i do tego odcinka.
Ale w mtb jest ciśnienie od 3,8-4,5 bar a w fat bike tylko 2 bar i na tym ostatnim jeździ się lżej - rozmiar opony!
Jak może szersza opona toczyć się lżej niż węższa? Nie pisz bzdur bo głupka z siebie robisz.
świat poszedł do przodu i to wielokrotnie naukowo udowodnił :) (tak na zachętę - wchodzą tu różne czynniki)@@pawelwis7215
Samokoło mi hamuje
Co mam zrobić ?
Jeszcze nie obejrzałem do końca ale chcę by mój komentarz był tu pierwszy w pięć minut od opublikowania filmu ))
Teraz mogę oglądać dalej ha ha.
nie zdazyle pzdr haha
Gratulacje! Pewnie od tego dzisiaj nie zaśniesz:)
muszę powiedzieć że tytuł sugeruje dlaczego to na pana rowerze jedździ się ciężko :)
Hej, po pierwsze, żaden ze mnie pan - po prostu Łukasz :)
Druga sprawa - tytuł ma się odnosić do osób, które mają z tym problem.
Dlaczego jedżie się ciężko? Bo jedziesz pod górkę. Od tego trzeba zacząć a nie od opon.
DANKE. OK
Bo masz słaby
X
nie wiem jak można radzić innym co sprawdzić w rowerze samemu pokazując tak upierd.olony łańcuch. Łańcuch ma być suchy z zewnątrz a nie oblepiony olejem i błotem. Umyj łańcuch, nasmaruj (ja używam ceramic wet lube) i DOKŁADNIE wytrzyj łańcuch kręcąc kilkadziesiąt razy korbą zmieniając szmatkę. Wtedy nawet po kilkudziesięciu kilometrach łańcuch będzie czysty a po powrocie do domu, jak po każdej jeździe, wystarczy lekko przetrzeć. Podstawy trochę koleją...
Nie wiem czy zauważyłeś, ale odcinek kręcony jest gdzieś w trasie.
to nie tłumaczy takiego stanu łańcucha. Zobacz odcinek na temat konserwacji napędu... Kilka machnięć korbą i gotowe - ale to nie działa! Napęd należy wycierać aż szmatka praktycznie będzie sucha. Zobacz na stan łańcucha chociażby u SzajBajka - da się czysto jeździć? Da!
Widziałem stan łańcucha Szajbajka, ale nie każdy aż tak pieści się ze swoim pojazdem, bo nie każdy tak jak Szajbajk żyje z tematu jazdy rowerem. Z tego co wywnioskowałem wynika, że "Rowerowe Porady" nie poświęca aż tyle czasu na swój kanał, ile Szajbajk. W życiu jest jeszcze wiele innych spraw do ogarnięcia i mało kto ma czas na to, aby żyć wokół swojego roweru i popadać w paranoję. Jeśli ktoś nie ma nic lepszego do roboty, może się tak bawić, czemu nie, jego życie i jego wola. Jakiś czas temu wjechałem w takie błoto, że przedniej przerzutki prawie nie było widać. I co, miałem w środku pól czyścić rower, bo spotka mnie ktoś i powie "ależ ty masz brudny rower"? Nie. Wróciłem do domu i opłukałem go z błota.
Jeździć czy pokazywać rowery w odcinkach? Bo on większość rowerów pokazuje w sterylnym, idealnym stanie. Ale jak ostatnio pokazywał test Canyona, to łańcuch był elegancko ubrudzony, tak jak to się dzieje w normalnym świecie.
Mój się trochę za bardzo zapuścił, to fakt, ale uczciwie to przyznałem.
dzięki, że wdajesz się w dyskusję - to się ceni. Z własnego doświadczenia - po nasmarowaniu łańcucha po kilku kilometrach łańcuch był cały czarny. Dopiero niedawno zacząłem dokładne wycieranie łańcucha. Wystarczy poświęcić dodatkowe 10 min i zmianę szmat na wytarcie łańcucha i efekt jest zdecydowanie lepszy. Czysty, srebrny łańcuch jest nie tylko w sterylnych warunkach. Nie chodzi tylko o efekt wizualny ale praktyczny. Więc to nie kwestia "zapuszczenia" łańcucha a bardziej niezbyt dokładnego jego przygotowania.
Flak ...
fajne
Dlaczego jeździ się ciężko? Bo jesteś słaby :)
Bo rowery to smiecie ktore wlasnie wyprzedaje. Moze przyda sie dla osob ktore chca schudnac a tak to niech ten stary wynalazek odejdzie do lamusa. To juz nieoplacalny szrot. Nie ma to jak samochod, skuter albo nawet narty
Zacny trolling ;)
Witam. Jak model roweru jest na filmie?
Hej, jest to Cube SL Road Pro: roweroweporady.pl/cube-sl-road-pro-test-roweru/
Rowerowe Porady Rowerowe Porady dziękuję za odpowiedź ale już się dowiedziałem jak ma Pan rower z poprzednich filmów,( subskrybuje Pana od niedawna:) ten cube troszkę za drogi jak dla mnie, poszukuje roweru do 3000 zł, najpierw wybór padł na crossa od unibika ( Viper disc ) ale po obejrzeniu kilku pana filmów doszedłem do wiosku ze lepszym rowerem będzie jakiś fitness bo amor tak na dobrą sprawę mi nie potrzebny, głównie będzie asfalt jakiś lekki teren i las wiec normalny widelec wystrczy, może Pan coś polecić bo w polecanych przez Pana rowerach fitnesowych do 3 tys nic dla siebie nie znalazłem.
Tu znajdziesz polecane przeze mnie rowery w różnych kwotach: roweroweporady.pl/jaki-rower-kupic/
Spokojnie do 3000 złotych kupisz fajny rower fitnessowy :)