JAK ROZPOZNAĆ ZUŻYTĄ PŁYKĘ NOŻA TOKARSKIEGO I INNYCH NARZĘDZI

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 ก.ย. 2023
  • Rozpoznanie zużytej płytki noża tokarskiego i innych narzędzi jest kluczowe dla utrzymania wysokiej jakości obróbki skrawaniem oraz bezpieczeństwa pracowników. Istnieje kilka znaków charakterystycznych, które można zauważyć, aby określić stopień zużycia narzędzi. Oto pewne wskazówki, na co zwracać uwagę przy ocenie zużycia płytki noża tokarskiego i innych narzędzi:
    1. Wygląd zewnętrzny: Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić, jest ogólny wygląd narzędzia. Zużyte narzędzie może mieć widoczne oznaki uszkodzenia, pęknięć lub odkształceń na powierzchni.
    2. Obróbka i wydajność: Jeśli obróbka staje się coraz trudniejsza, a wydajność spada, może to być znak zużycia narzędzia. Jeżeli początkowo dokładność i wykończenie były dobre, ale teraz obserwuje się niedokładności i zbyt dużą chropowatość obrabianych powierzchni, może to wskazywać na potrzebę wymiany narzędzi.
    3. Ślady ścierania: Zużyte narzędzia często wykazują widoczne ślady ścierania na powierzchniach roboczych. Na przykład, na płycie noża tokarskiego mogą występować wgłębienia, wybrzuszenia lub zarysowania.
    4. Zmiana koloru i uszkodzenia: Zużyte narzędzia często zmieniają kolor z powodu wysokich temperatur generowanych podczas obróbki. Ponadto, mogą występować pęknięcia lub ułamania na powierzchni narzędzia.
    5. Kontrola ostrości: Sprawdź ostrość krawędzi tnącej narzędzia. Zużyte narzędzia mają tępe krawędzie, co prowadzi do zwiększonego oporu podczas obróbki.
    6. Wibracje i hałas: Zużyte narzędzia często powodują większe wibracje i hałas podczas obróbki. To może być oznaką niesprawności narzędzia.
    7. Częstotliwość wymiany: Jeśli narzędzia wymagały częstej wymiany w ostatnim czasie, to może wskazywać na ich szybkie zużycie.
    Pamiętaj, że regularne przeglądy narzędzi i odpowiednia konserwacja mogą wydłużyć ich żywotność. W przypadku wątpliwości lub podejrzenia zużycia, zawsze warto skonsultować się z ekspertem w dziedzinie obrabiarek, aby uniknąć potencjalnych problemów i zagrożeń. Zachowanie bezpieczeństwa w miejscu pracy jest niezwykle istotne, więc bądź czujny i dbaj o swoje narzędzia!

ความคิดเห็น • 20

  • @Flatron21
    @Flatron21 11 หลายเดือนก่อน +1

    Świetnie, że wróciłeś 👊 dużo wiedzy zaczerpnąłem z Twoich materiałów 💥 dziękuję 👍

    • @CNCMILLENACOM
      @CNCMILLENACOM  11 หลายเดือนก่อน +1

      Takie komentarze to miód na moje uszy. Proszę bardzo i dziękuję :-)

  • @pawelkaron5669
    @pawelkaron5669 10 หลายเดือนก่อน

    czekamy na następne filmy.a coś o programowaniu tokarki -pozycjonowanie wrzeciana i frezowanie z wierceniem i gwintowaniem bocznym da Pan rade coś nagrać-z sterowaniem fanuck??a i bardzo programowanie z nakladek manual guide chcialbym lepiej poznać jak by Pan mógł pokazać o co tam chodzi

    • @CNCMILLENACOM
      @CNCMILLENACOM  10 หลายเดือนก่อน

      Pomyślę co da się zrobić :-) w sumie materiały do takiego filmu posiadam. Pisałem takie cos z ręki. Do wiercenie osiowego i promieniowego blokować należy wrzeciono i odpalić oprawki napędzane. A w przypadku ferowania trzeba na współrzędnych urojonych, wtedy o ile pamiętam trzeba było zamienić oś C na Y i dzielić wartości przez 2 chyba.

  • @Mario-dm8lp
    @Mario-dm8lp 11 หลายเดือนก่อน

    Subskrybuje kilka kanałów o tematyce CNC ale ten zdecydowanie daje najwiekszą wiedzę praktyczną. Tak trzymaj, dzięki za dobrą robotę !!!

    • @CNCMILLENACOM
      @CNCMILLENACOM  11 หลายเดือนก่อน

      Proszę bardzo. Sprawia mi przyjemność dzielenie się wiedzą :-)

  • @hamer5336
    @hamer5336 11 หลายเดือนก่อน

    No bardzo umowne, bo czasem potrafi iść właśnie ta którą opisujesz, nawet 8 godzin :) pracy non stop. Zależy w jakim materiale robi, jak skrawa (ile zbiera na raz), czy pracuje z chodzeniem a jak tak, to jakim itp.

  • @albertbzowski7557
    @albertbzowski7557 11 หลายเดือนก่อน +1

    Gdzie byłeś?

    • @CNCMILLENACOM
      @CNCMILLENACOM  11 หลายเดือนก่อน

      bardziej w świecie realnym niż internetowym :-)

  • @user-kz7cq1rh6o
    @user-kz7cq1rh6o 11 หลายเดือนก่อน +1

    Схожа мова до Української Гарні пластини новенькі гарненькі

  • @bartolomeovongajdke
    @bartolomeovongajdke 11 หลายเดือนก่อน

    Majster mówił mi tak: "nie obcinaj paznokci na 0"... Co do płytek wykańczających to nigdy nie widziałem gołym okiem różnicy bo używane były w większości z promieniem 0,4 a czasami 0,2 w zależności od roboty. Nie poznasz nawet pod paznokciem. Wyznacznikiem był mikrometr. Jak zmieniało wymiar to było do wymiany później do ustawienia.
    Te popękane płytki trojramienne obustronne (nie wiem jak się profesjonalnie nazywają w Polsce) to jeszcze nie jeden detal by opier***liły 🤣 znam gościa, który na jednej płytce zapie*** cały tydzień 🤣🤣🤣 idiota! Zbierał od wszystkich zużyte i jeszcze wyskrobać mógł cokolwiek. Co prawda zgrubnie ale skrobał 🤣
    W każdej firmie inaczej ale u mnie na fanuc było określone życie na podstawie srawanego materiału w milimetrach kwadratowych. Dziwne ale maszyna sama dzwoniła o wymianę. Oczywiście samemu określałeś życie narzędzia.

    • @CNCMILLENACOM
      @CNCMILLENACOM  11 หลายเดือนก่อน

      Nie słyszałem o metodzie na mikrometr ale być może jest to sposób, aczkolwiek trzeba by znać wymiar początkowy, zapisać go a także wiedzieć do ilu mikronów może zostać zużyte. Przy dużych powtarzających się seriach najlepszą metodą jest właśnie określenie życia narzędzia. Dzięki za obszerny komentarz.

    • @bartolomeovongajdke
      @bartolomeovongajdke 11 หลายเดือนก่อน +1

      @@CNCMILLENACOM na mikrometr miałem na myśli sprawdzenie otworu po robocie. Skoro wiemy, że ma być 75 z tolerancją - 0,01 + 0,03 to ustawiamy sobie narzędzie wykańczające (takie z zegarkiem) - bardzo żmudna robota i jeżeli zmienia nam wymiar to jest akcja wymiana i ustawianie. Ogólnie staramy się narzędziem wykańczającym zbierać jak najmniej, żeby go zbyt szybko nie wymieniać. Zależy od roboty i tym samym od materiału. Jak dla mnie najlepszy do obróbki jest tytan, mosiądz i ewentualnie aluminium. Reszta to złom!

    • @hamer5336
      @hamer5336 11 หลายเดือนก่อน

      @@bartolomeovongajdke zostałem kiedyś nauczony łopatologicznie że: " młody mikrometr to jest jednostka miary, a urządzenie którym wykonujesz pomiar to mikromierz" :)

    • @bartolomeovongajdke
      @bartolomeovongajdke 11 หลายเดือนก่อน

      @@hamer5336 przepraszam, pracuje we Włoszech i po włosku nazywa się micrometro - stąd skojarzenie.

    • @hamer5336
      @hamer5336 11 หลายเดือนก่อน

      @@bartolomeovongajdke ale za co mnie kolega przeprasza :) Ja nawet podejrzewam że obie formy są poprawne. Powiedziałem to jako taką anegdotę :) pozdrawiam!