UWAGA: w filmie jest oczywiste przejęzyczenie. Bitwa pod Smoleńskiem to oczywiście 1633-1634 rok i na tę okoliczność wystawiono bramę triumfalną Władysławowi IV. Zaś ślub z Cecylią Renatą to 1637 rok i na tę okoliczność wystawiono dwie takie bramy. Za pomyłkę przepraszam. Mam nadzieję, że nikt nie obleje przez to matury z historii :) Nie mam nic na swoje usprawiedliwienie poza tym, że audio nagrywałem z głowy w nocy z piątku na sobotę :D
Ciekawostka jest taka że na placu elekcyjnym stoi kolumna postawiona na początku lat 90 a pozyskania z terenów wydawnictwa bellona na woli, w którym to znalazła się z niewiadomych mi przyczyn, ale pochodziła pierwotnie z Pałacu Kronenbeega. Pozdrawiam
Bardzo dziękuję za ten film. Wydawało mi się, że wiele wiem o Warszawie, a tu nadal coś nowego. Na dodatek tak dobrze opowiedziane. Każdy Pana film sprawia wiele przyjemności i daje do myślenia, jak bardzo wszystko się zmienia z biegiem wieków. Często bywałam u dziadków na Mariensztacie i pamiętam jeszcze stojący fragment Zamku, czyli okno Żeromskiego ( tak mi to wtedy opowiadano, nigdy nie sprawdzałam, czy to prawda) Również dobrze znana była tablica o Zagłobie i małpach, wówczas jeszcze dobrze czytelna. A teraz zamówiłam książkę :Warszawa szlakiem gościńca
Fenomenalne! Mieszkam w Warszawie cale życie , nawet urodziłem sie przy wspomnianej Bednarskiej ale nie wiedzialem o większości wspomnianych tu historii . Dziękuję za wspaniałą pracę..
Wspaniala wycieczka i kawał nieznanej mi historii. Pięknie i ciekawie, ze wspaniałą dykcją Pan opowiada. To dla mnie wielka uczta, dla uszu i oczu. Dziekuje bardzo i oczekuje na cd. Anna
Niedzielne popołudnie,ptaki za oknem śpiewają,czas płynie leniwie,a tu fantastyczne chyba zwieńczenie tej niedzieli. Doceniam Pana pracę,przekaz i te "małe"perełki które mijamy i w pędzie codzienności nie dostrzegamy a które Tylko Prawdziwy Warszawiak potrafi zobaczyć i docenić.Dziekuje za film i Ciekawą historię i czekam na następne materiały, apetyt rośnie. Pozdrawiam z zachodniej Wielkopolski.
Wyskoczylo przypadkiem . Zasuskrybowalem juz po pierwszym odcinku. Nie lubię Warszawy jako miasta , ale Pan tak ciekawie opowiada , ze ciezko się oderwac od tych opowiesci. Rewelacyjna zawartosc w kazdym odcinku.
Jak zwykle, bardzo interesujący materiał publicystyczny dotyczący historii oraz architektury dawnej Warszawy. Pozdrawiam serdecznie Pana redaktora i Osoby komentujące
Do historii kaplicy Szujskich warto dodać, że w 1706 r. został w niej pochowany Tylman z Gameren, jeden z najwybitniejszych architektów Warszawy. Tak czy inaczej odcinek przeciekawy. Obejrzałem go z radością kolejny raz.
Ooo wspaniały odcinek. Przenoszenie dawnych planów miast i nieistniejących obiektów na dzisiejsze realia to prawdziwa gratka. Szczególnie, że niestety Warszawa jest tak wyniszczonym przez historię miejscem, że co i rusz musimy dawać szansę wyobraźni. Mam nadzieję obejrzeć u Pana jeszcze wiele tak ciekawych materiałów o naszym grodzie.
Bardzo dziekuje. Czerpie rowniez z pana wiedzy, kiedy to chcialem cos opowiedziec o Warszawie mojemu bratu, ktory to pierwszy raz zawital do stolicy wraz z narzeczona. Interesuje mnie jeszcze Czerniakowska 49. Dzisiaj jest tam szkola, lecz podczas powstania budynek pelnil role szpitala. Bardzo bym prosil o program opowiadajacy o Czerniakowie podczas powstania. Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam serdecznie.
Świetny film, czuje się jak bym właśnie wrócił z podróży w czasie. Okropnie jednak złości mnie fakt jak piękna Warszawa kiedys budynki posiadała i jak została najpierw przez Szwedów a później Niemców zniszczona
Nasunęla mnie się taka refleksja, Szwedzi, którzy bezprzykładnie plądrowali Warszawę, zabory tu rosyjski, kiedy rusyfikowano miasto, dalej II WŚ, naloty, okupacja i Powstanie, po którym Niemcy metodycznie zrujnowali umęczoną Warszawę! Czy jak na jedno miasto, wystarczy? Taka jest różnica między WARSZAWĄ, a Krakowem!
Kolumna Zygmunta III jest najstarszym _świeckim_pomnikiem w Warszawie. Nie najstarszym, jako takim. Wprawdzie nie potrafię podać przykładów, ale trudno sobie wyobrazić że wcześniej nie stawiano jakichś świętych.
Warszawa.pod koniec 17 wieku miała 40 tysięcy mieszkańców ok. 80 pałaców i ok 40 kościołów . Jedni jeździli karocami ubrani w jedwabie inni mieszkali w drewnianych budach np powiśle ,chodzili bez butów w błocie ot takie tam kontrasty .
coś się zmieniło na świecie w tej dziedzinie czy nie chcemy widzieć, że to my dziś wybrzydzamy bo nie ma w markecie naszego ulubionego papieru toaletowego podczas gdy ponad 2 miliardy ludzi nie ma dostępu do wody pitnej? Możemy narzekać na pańszczyznę tamtych czasów i nie widzieć, że nasz telefon czy jeansy prawdopodobnie produkowali ludzie za mniej niż dolara dziennie a być może nawet dzieci. Możemy zajadać się czekoladą i nie widzieć dzieci, które pracują niewolniczo przy uprawie kakao. Możemy promować auta elektryczne i nie widzieć dzieci w Kongo, które kopią kobalt. itd. itp. Niewiele się zmieniło. Po prostu nie widzimy tego za oknem.
Tak jest...poczynili szkody porównywalne z niemcami. Dziwię się że nie trwają starania odzyskania przynajmniej części zrabowanych dóbr naszej kultury np. oryginału dzieła Kopernika.
Generalnie nie jestem przychylnie nastawiona do Warszawy. Filmik wyskoczył całkowicie przypadkowo, ale trochę ją dla mnie zaczarował;) kto wie, może i się przekonam!😂
@robertjakubczak9437.Uszanuj ten wspaniały, stricte historyczny kanał. Nie zamieniaj go na dyskusję wyborczą, szanujesz historię, uszanuj swego prezydenta, choć masz inne poglądy polityczne. Wykaż się umiarem i kulturą w dyskusji. PROSZĘ! Pozdrawiam.
"Królem wybitnym nie był" Zygmnut III ostatnia gałązka Jagiellońkiego szczepu był wybitnym Królem.Bo kto zdobył Moskwę?Za kogo Rzeczpospolita osiągnęła największy obszar? Może za ciołka na Tronie,czy za tzw. III rp?
Tak, Zygmunt wojsko prowadził na Moskwę, osadził tam na dekady swojego syna i tym uspokoił Rosję, żeby za jakiś wiek to właśnie Rosja nie weszła do Polski „zaprowadzając tu porządek”. Zapomniałem jeszcze o ambicjach w Szwecji, które nam ostatecznie Potop na głowę sprowadziły.
UWAGA: w filmie jest oczywiste przejęzyczenie. Bitwa pod Smoleńskiem to oczywiście 1633-1634 rok i na tę okoliczność wystawiono bramę triumfalną Władysławowi IV. Zaś ślub z Cecylią Renatą to 1637 rok i na tę okoliczność wystawiono dwie takie bramy. Za pomyłkę przepraszam. Mam nadzieję, że nikt nie obleje przez to matury z historii :) Nie mam nic na swoje usprawiedliwienie poza tym, że audio nagrywałem z głowy w nocy z piątku na sobotę :D
Ciekawostka jest taka że na placu elekcyjnym stoi kolumna postawiona na początku lat 90 a pozyskania z terenów wydawnictwa bellona na woli, w którym to znalazła się z niewiadomych mi przyczyn, ale pochodziła pierwotnie z Pałacu Kronenbeega.
Pozdrawiam
@@znamysietylkozwidzenia3587 ciekawa ciekawostka, jakieś źródło?
@@opowiadamhistorie osobiste, brałem udział przy tworzeniu pomnika oraz montażu.
Wikipedia sprostowała luki w pamięci to była połowa lat dziewiecdziesistych :)
❤
Pan z taką wiedzą i dykcją powinien prowadzić programy historyczne w tv.
Film i material jak zawsze super.
proszwadzę na YT, mi wystarcza :)
A ja od dzieciństwa chodzę tamtędy i nawet połowy tych faktów nie znałam. Poproszę o więcej ❤
Jak ciekawe dla mnie są Pana opowieści.Bardzo dziękuję za pracę,którą Pan włożył w powstanie tych filmików.To bardzo potrzebne.Pozdrawiam.
Bardzo mi się podobały odkryte dla nas tajemnice Miasta Warszawy.
Bardzo dziękuję za ten film. Wydawało mi się, że wiele wiem o Warszawie, a tu nadal coś nowego. Na dodatek tak dobrze opowiedziane. Każdy Pana film sprawia wiele przyjemności i daje do myślenia, jak bardzo wszystko się zmienia z biegiem wieków.
Często bywałam u dziadków na Mariensztacie i pamiętam jeszcze stojący fragment Zamku, czyli okno Żeromskiego ( tak mi to wtedy opowiadano, nigdy nie sprawdzałam, czy to prawda) Również dobrze znana była tablica o Zagłobie i małpach, wówczas jeszcze dobrze czytelna.
A teraz zamówiłam książkę :Warszawa szlakiem gościńca
tak, Żeromscy dostali mieszkanie w Zamku od prezydenta Wojciechowskiego :)
Po prostu niesamowite, arcyciekawe. Dziękuję bardzo!
Fenomenalne!
Mieszkam w Warszawie cale życie , nawet urodziłem sie przy wspomnianej Bednarskiej ale nie wiedzialem o większości wspomnianych tu historii .
Dziękuję za wspaniałą pracę..
Wspaniala wycieczka i kawał nieznanej mi historii. Pięknie i ciekawie, ze wspaniałą dykcją Pan opowiada. To dla mnie wielka uczta, dla uszu i oczu.
Dziekuje bardzo i oczekuje na cd. Anna
Super film! Przyciągający uwagę wartki tok opowieści, ciekawe historie, dbałość o szczegóły, znakomite ilustracje! Tak trzymać! 🙂
Dziękuje 😊
Czekam na więcej, kapitalnie się Pana słucha.
Dziękuje 🙂
BARDZO DZIĘKUJĘ ZA PANA PRACĘ. ❤UWAŻAM, ŻE W SZKOŁACH POWINNO SIE UCZYĆ PRZEDE WSZYSTKIM DOKŁADNIEJ NASZEJ HISTORII.
Niedzielne popołudnie,ptaki za oknem śpiewają,czas płynie leniwie,a tu fantastyczne chyba zwieńczenie tej niedzieli.
Doceniam Pana pracę,przekaz i te "małe"perełki które mijamy i w pędzie codzienności nie dostrzegamy a które Tylko Prawdziwy Warszawiak potrafi zobaczyć i docenić.Dziekuje za film i Ciekawą historię i czekam na następne materiały, apetyt rośnie.
Pozdrawiam z zachodniej Wielkopolski.
Morza szum, ptaków śpiew, trochę Wazów, chyba trzech 🙂
Docenia ten ,kto kocha historię,a nie tylko Warszawiak.
@@elzbietawocik7249 oj tak tak🌹
Aż żal serce ściska że tyle pieknych pałaców zostalo zniszczonych. Za to rekonstrukcje przedstawione w filmie rewelacyjne 😊 pozdrawiam serdecznie
Nieprawdopodobny materiał! Dziękujemy ogromnie!
Wyskoczylo przypadkiem . Zasuskrybowalem juz po pierwszym odcinku. Nie lubię Warszawy jako miasta , ale Pan tak ciekawie opowiada , ze ciezko się oderwac od tych opowiesci. Rewelacyjna zawartosc w kazdym odcinku.
bardzo dziękuję, może się okazać po jakimś odcinku, że jednak Warszawa nie jest taka zła :)
DZIĘKI - jestem Dziadek MANIEK w 1972/4 r pracowałem na budowie SIEKIERKI w Energomontażu- Północ miło posłuchać historii
Pozdrawiam!
Proszę nie przestawać i zamieszczać kolejne, bardzo ciekawe filmy. Bardzo dziękuję!
Piękna historia. Uwielbiam takie opowieści, a w szczególności o Warszawie :-)
Duża wiedza i ogromna praca, doceniam, bardzo dziękuję
Bardzo się podobało, czekam na kolejne materiały
Lista tematów jest długa 🙂
świetny film, szukałem filmu który opowie o tych pałacach z tego widoku ! więcej proszę!
Fantastyczna opowieść! Dziękuję bardzo♥
Wspaniały film! Słucham i słucham i nasłuchać się nie mogę. Szkoda tylko, że nie ma napisów dla niesłyszących😊
Jak zwykle, bardzo interesujący materiał publicystyczny dotyczący historii oraz architektury dawnej Warszawy. Pozdrawiam serdecznie Pana redaktora i Osoby komentujące
Ten kanał to złoto, jestem zachwycona prezentowanymi treściami. Zostaję na dłużej ❤
Do historii kaplicy Szujskich warto dodać, że w 1706 r. został w niej pochowany Tylman z Gameren, jeden z najwybitniejszych architektów Warszawy. Tak czy inaczej odcinek przeciekawy. Obejrzałem go z radością kolejny raz.
Niezwykle interesujący przekaz...dotyczący historii naszej stolicy Warszawy..Dziękuję.
Świetny materiał, akurat szukałem potwierdzenia, że łuk Augusta III był makietą. A książkę Tomasza Kulsa mam na półce, pozycja obowiązkowa.
Bardzo ciekawy odcinek, jak i cały kanał!!! Z niecierpliwością czekam na następne historie!
Robię co mogę, dziękuje 🙂
Kapitalny kanał. Ciesze sie, ze na niego trafiłem. Bedzie oglądane. Pozdrawiam słonecznie i życzę wytrwałości.
Kapitalny materiał i super odcinek. Dzięki i nie mogę się doczekać kolejnego! :D
ja też się nie mogę doczekać kiedy znów ruszę w miasto z aparatem i będę kręcił jakieś kamienie czy resztki ku zdziwieniu przechodniów :)
Wspaniały materiał, bardzo przyjemnie się Pana słucha! Można się wielu ciekawostek dowiedzieć. Pozdrawiam serdecznie.
Niesamowicie interesujące opowiadanie 👍dziękuję
Ooo wspaniały odcinek. Przenoszenie dawnych planów miast i nieistniejących obiektów na dzisiejsze realia to prawdziwa gratka. Szczególnie, że niestety Warszawa jest tak wyniszczonym przez historię miejscem, że co i rusz musimy dawać szansę wyobraźni. Mam nadzieję obejrzeć u Pana jeszcze wiele tak ciekawych materiałów o naszym grodzie.
Wspaniały kanał. Uwielbiam te drobiazgi w opowiadanych historiach i miejscach.
dziękuję :)
Każdy odcinek to kopalni wiedzy! Dziękujemy!
Bardzo dziekuje. Czerpie rowniez z pana wiedzy, kiedy to chcialem cos opowiedziec o Warszawie mojemu bratu, ktory to pierwszy raz zawital do stolicy wraz z narzeczona. Interesuje mnie jeszcze Czerniakowska 49. Dzisiaj jest tam szkola, lecz podczas powstania budynek pelnil role szpitala. Bardzo bym prosil o program opowiadajacy o Czerniakowie podczas powstania. Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam serdecznie.
Och, jakie ciekawy kanał na YT! Proszę nagrywać więcej.
Dziękuję za piękny spacer i wiedzę!
Kolejny rewelacyjny materiał. Kanał super się rozwija!
Pochwała z takich ust, to zaszczyt 🥹
Bardzo ciekawie pan opowiada,czekam na nowe ciekawostki.
Dziękuję za piękny spacer. Dziś z wnuczką poszłyśmy tym śladem zaopatrzone w wiedzę, aby wiedzieć na co zwrócić uwagę.
ciesze się, że mogłem pomóc uważniej patrzeć :)
Super. Pełen podziw i szacunek ! Kopalnia wiedzy - podziwiam. skąd Pan to wszystko wie???
Jestem stary i lubię książki. Oto sekret 😉
Wspaniałe hobby Pan ma :)
Temat bardzo ciekawy, moim odkryciem z przed 3 lat był piekarnik z funkcjami parowymi, polecam nie tylko do wypieków😊
Ja się wczoraj zorientowałem że mam płytę indukcyjną a nie każdy garnek z nią współpracuje
Bardzo się podobało i proszę o więcej :)
Trzeba ćwiczyć cierpliwość 🙂🙂🙂
Miasto niezłomne,dziękuję za pracę.
Miasto okaleczone i niezłomne; to fakt
Świetny kanał , znalazłem przez przypadek, czekam na więcej :)
Niesamowity odcinek, dziękujemy!
Miło, że się podoba. Co było najbardziej ciekawego, zaskakującego?
Dzięki za to kompendium wiedzy!
Świetny materiał.
Bardzo dziękuje
Świetny film, czuje się jak bym właśnie wrócił z podróży w czasie. Okropnie jednak złości mnie fakt jak piękna Warszawa kiedys budynki posiadała i jak została najpierw przez Szwedów a później Niemców zniszczona
Dziękuję za piękny film o mojej Warszawie!
Wspaniałe i bardzo ciekawe. I bardzo potrzebne! Dziękuję za włożoną pracę.
Bardzo dziękuję za ten film. Świetny materiał
Niezwykle interesująco opowiedziane. Filmik ukazał mi się przypadkowo na YT i zostaję. SUB i łapka zapewnione.
Dziękuję i zapraszam częściej 🙂
@@opowiadamhistorie O tak,
Zostaję i obejrzę wszystkie filmiki.
Coś niesamowitego...
Miòd dla ucha....
ciesze się, ze się podobało :)
Fascynujące. Dzięki wielkie.
Mnóstwo wiedzy. Dzięki niemu sporo sprawdziłem w necie i się douczylem !
zawsze do usług!
@@opowiadamhistorie to najwyższej jakości kanał w stylu przewodnika po mieście. Tacy przewodnicy powinni organizować płatne spacery po mieście.
@@betelgezaa a tu jest za darmo* i tak niech zostanie 🙂
* prawie za darmo, bo wiadomo że YT zarabia na reklamach i jakoś się dzieli z twórcami
@@opowiadamhistorie jednak na żywo byłoby jeszcze lepiej. Czasami chodzę na spacery po mieście jednak żaden przewodnik nie miał tak dogłębnej wiedzy.
Dziękuję z ten film, gratuluję!
Wielkie dzieki, naprawde.😊😊😊😊😊😊😊
bardzo ciekawy materiał ,dziękuje
13:30. O ile rozumiem, to dziś dokładnie nie wiemy gdzie się Kaplica Moskiewska znajdowała…
jest tu pewnien spór aczkolwiek mamy dość silne argumenty na rzecz tej lokalizacji; por. T. Kuls, Warszawa. Szlakiem Gościńca..., s.112 nn.
Bardzo ciekawe 😃💖👍
Jestem zdziwiona jak mało wiem. Chociaż urodziłam się, i to dość dawno, w Warszawie...
Zatem ciesze się, że mogłem pomóc ☺️
Na stronie warszawskiego Caritasu jest dużo informacji o historii Pałacu Kazanowskich i powstałego z niego klasztoru. Warto przeczytać.
Fascynujące historie. Serdecznosści.. Czy można Pana spotkać na ulicach Warszawy ?
oczywiście, że można :)
rewelacyjny film!
15:12 jaki ten pałac podobny do pałacu biskupiego w Kielcach
na szybko szukając łączy je Pan Tomasz Poncino
i okres wazowski czyli kontrreformacja
@@opowiadamhistorie
Fascynujące!
Nasunęla mnie się taka refleksja, Szwedzi, którzy bezprzykładnie plądrowali Warszawę, zabory tu rosyjski, kiedy rusyfikowano miasto, dalej II WŚ, naloty, okupacja i Powstanie, po którym Niemcy metodycznie zrujnowali umęczoną Warszawę! Czy jak na jedno miasto, wystarczy? Taka jest różnica między WARSZAWĄ, a Krakowem!
Zupelnie jak Jerozolima
@@FeuerKriegDivisionPoland w Warszawie było osiedle nowa jerozolima
Super, dzięki.
Czy ktoś wie może gdzie znaleźć mapę z 13:00 ? Nie znajduję nic dla "rekonstrukcja mapy Warszawy 1643".
Tomasz Kuls. Książka jest w bibliografii
@@opowiadamhistorieA rzeczywiście, już widzę. Dziękuję.
genialne ;)
Rewelacja!
nie na próżno jakoś kojarzymy to miejsce z Wazami, ja widzę tam pewną aurę , jakiś cień podobieństwa (choc nie na pierwszy rzut oka ) z Gamla Stan
Jako ciekawostka do odcinka, warto sprawdzic jakie drugie znaczenie, mialo slowo "małpa" po staropolsku;)
wszetecznica :D
Kolumna Zygmunta III jest najstarszym _świeckim_pomnikiem w Warszawie. Nie najstarszym, jako takim. Wprawdzie nie potrafię podać przykładów, ale trudno sobie wyobrazić że wcześniej nie stawiano jakichś świętych.
Well done!
Z jakiej publikacji pochodzą plany pałacu Kazanowskich?
Tomasz Kuls. Jest w bibliografii.
🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰
Och, za szybko kończą się Pańskie opowieści. Chciałoby się krzyknac: jeszcze! Jeszcze!
Warszawa.pod koniec 17 wieku miała 40 tysięcy mieszkańców ok. 80 pałaców i ok 40 kościołów . Jedni jeździli karocami ubrani w jedwabie inni mieszkali w drewnianych budach np powiśle ,chodzili bez butów w błocie ot takie tam kontrasty .
coś się zmieniło na świecie w tej dziedzinie czy nie chcemy widzieć, że to my dziś wybrzydzamy bo nie ma w markecie naszego ulubionego papieru toaletowego podczas gdy ponad 2 miliardy ludzi nie ma dostępu do wody pitnej?
Możemy narzekać na pańszczyznę tamtych czasów i nie widzieć, że nasz telefon czy jeansy prawdopodobnie produkowali ludzie za mniej niż dolara dziennie a być może nawet dzieci.
Możemy zajadać się czekoladą i nie widzieć dzieci, które pracują niewolniczo przy uprawie kakao.
Możemy promować auta elektryczne i nie widzieć dzieci w Kongo, które kopią kobalt.
itd. itp.
Niewiele się zmieniło. Po prostu nie widzimy tego za oknem.
@@opowiadamhistorie oczywiście racja. Doceniamy to co mamy
Zobaczcie ile ukradli szwedzi ( celowo z małej )
Tak jest...poczynili szkody porównywalne z niemcami. Dziwię się że nie trwają starania odzyskania przynajmniej części zrabowanych dóbr naszej kultury np. oryginału dzieła Kopernika.
kompletnie inna warszawa niż z obrazów kanaleta
Dzień dobry Panu, zamieniam się w słuch... Pozdrawiam serdecznie - Tomasz
Wow!
piekna byla Warszawa
Czasem się zastanawiam, jakby Warszawa teraz wyglądała gdyby nie wojna 😇
Szyszki Kazanowskiego są bodajże dwie, jedna od strony Bednarskiej
Generalnie nie jestem przychylnie nastawiona do Warszawy. Filmik wyskoczył całkowicie przypadkowo, ale trochę ją dla mnie zaczarował;) kto wie, może i się przekonam!😂
trzymam kciuki, jest trochę filmów, może zadzieje się magia :)
Warto obejrzeć rekonstrukcję zamku z końca epoki wazowskiej: th-cam.com/video/eZ310RH7BM0/w-d-xo.html
W Gdańsku bez zmian: nałożono areszt na towary i słuch o nich zaginął 😁
Zadziwia mnie czytanie Brula,Tam jest u umlaut.
dla mnie to naturalne ponieważ umlaut w języku polskim nie istnieje więc to fontetyczynie zrozumiałe.
Zygmunt królem wybitnym nie był, ale zdecydowanie nie był też złym władcą
Wolałbym takiego króla aniżeli prezydenta bez kręgosłupa zwanego długopisem jest pewne żeby się nie klepał po plecach z byle kim ❤️🇵🇱❤️
@@robertjakubczak9437 zgadzam się
@robertjakubczak9437.Uszanuj ten wspaniały, stricte historyczny kanał. Nie zamieniaj go na dyskusję wyborczą, szanujesz historię, uszanuj swego prezydenta, choć masz inne poglądy polityczne. Wykaż się umiarem i kulturą w dyskusji. PROSZĘ! Pozdrawiam.
Znakomity kanał
Miłe słowa 😊
Majstersztyk.
Зробіть, будь ласка, субтітри!
"Królem wybitnym nie był"
Zygmnut III ostatnia gałązka Jagiellońkiego szczepu był wybitnym Królem.Bo kto zdobył Moskwę?Za kogo Rzeczpospolita osiągnęła największy obszar?
Może za ciołka na Tronie,czy za tzw. III rp?
Tak, Zygmunt wojsko prowadził na Moskwę, osadził tam na dekady swojego syna i tym uspokoił Rosję, żeby za jakiś wiek to właśnie Rosja nie weszła do Polski „zaprowadzając tu porządek”. Zapomniałem jeszcze o ambicjach w Szwecji, które nam ostatecznie Potop na głowę sprowadziły.
@@opowiadamhistorie gratuluję głupoty. Nie dziwię się ze w kraju jest ruina
@@marcinbronowski ruina Panie, kaczki ludziom chleb rzucają
Czyta sie BRIL a nie Bruhl