ПРОДУКТИ польською мовою. Польські слова. Уроки польської мови 🇵🇱 Курс польської мови онлайн ➡ bit.ly/2WgvWY8 🔥 Курс "Польська мова в діалогах" (🔥 акційна ціна) ➡ bit.ly/3grvo8N 🎁 БЕЗКОШТОВНИЙ майстер-клас "Як заговорити польською" ➡ bit.ly/3y9ybt6 🎁 Наш Telegram канал з вивчення польської мови: t.me/+IzN1d078Hzo4MmRi
Доброго дня, Іваночко! Я навіть закохалася в Ваші відео-уроки. Мені 63 роки і я маю подругу-польку у Вроцлаві. До цього часу я з нею спілкувалася через перекладача, а зараз з задоволенням дивлюся Ваші відеовлоги і вчуся всьому, що Ви нам викладаєте в них. Грошей немає на приватного вчителя ( бо я пенсіонерка), тому буду дивитися все, що Ви нам даєте. Я конспектую щоб запам'ятати. Вже, спочатку читаю листи від своєї Бєаточки, а що не можу перекласти,-тоді вже користуюся перекладачем. Щіро Вам дякую. Все чітко і приємно! З повагою Тетяна Іванівна
Super lekcje, pomagają mi w uczeniu się Ukraińskiego! : ) Od siebie mogę dodać trochę ze strony polskiego 7:41 "gdzie pieprz rośnie" najczęściej w polskim używa się żeby powiedzieć, że ktoś uciekał przed czymś daleko. Na przykład "Tak pogoniliśmy moskali, że uciekali gdzie pieprz rośnie". Z kolei jak chcemy powiedzieć, że ktoś mieszka bardzo daleko, to jest sporo eufemizmów, ale nie związanych z produktami spożywczymi ; ) Na przykład: - Na końcu świata - to ta kulturalna wersja - na wygwizdowie - gdzie wrony zawracają - tu powoli kończą się kulturalne sformułowania - na zadupiu - Gdzie psy dupami szczekają - w daleko - gdzie w miejsce "coś" można wstawić wulgaryzm, albo coś co będzie go udawało np. "W pip daleko" Idiomy oznaczające, że coś jest daleko w jakimś stopniu pokrywają się z tymi, które opisują, że coś jest w bardziej odludnym miejscu lub jest w miejscu do którego trudno dojechać i w zasadzie nikt tam nie jeździ, bo nic się tam nie dzieje. Jak ktoś ma jeszcze jakieś barwne określenia, to dopisujcie ; ) Z gotowaniem i warzeniem też jest historia. Bo o ile w polskim się mówi zwyczajowo gotować, to słowo warzyć też istnieje, choć jest już bardziej literackie niż w codziennym użyciu. Na co dzień jest używane tylko przy opisie procesu produkcji piwa - piwo dalej się warzy. Jak opowiadamy historię o alchemiku czy wiedźmie, to oni też warzą eliksiry, a nie je gotują. Natomiast stąd w języku polskim są dwa słowa na овочі - warzywa lub jarzyny. Kiedyś warzywami określało się te овочі, które trzeba ugotować - uwarzyć - żeby dało się je zjeść, jak np. ziemniak czy burak, a jarzyny to były te, które można było zjeść na surowo, np. sałata czy rzodkiewka. Rozróżnienie zanikło i choć słowa jarzyny dalej się używa, to jest rzadszym określeniem niż warzywa i oba są wykorzystywane, żeby opisać wszystkie овочі, bez względu na to, czy trzeba je gotować, czy nie.
Dziękuję bardzo Pani/Panu za takie wyjaśnienia i ciekawostki. Zawsze ciekawie jest poznać opinię człowieka dla którego język polski jest ojczystym. Бажаю успіхів у вивченні української мови. В польській і українській мовах є дуже багато спільного, але нажаль і багато відмінного. Вже більше року вивчаю польську і надіюся що я той "твердий горішок" все таки розгризу))).💙💛+❤🤍
Доброго дня, Іванко! Bardzo dziękuę За це відео. Звичайно, багато слів з ролика я вже давно знаю завдяки додатку Mondly, за допомогою якого я і вивчаю мову. Дуже цікааво з Вами проговорювати слова. Канал просто супер!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Super wideo! Ale nie słyszałem, żeby ktokolwiek opisywał jakieś miejsce słowami "tam, gdzie pieprz rośnie". Myślę, że to wyrażenie zawsze odpowiada na pytanie: "dokąd?", a nie "gdzie" (mimo że występuje w nim słowo "gdzie"). Tego się używa opisując sytuacje, kiedy ktoś kogoś albo coś przegania, i to ostro, zdecydowanie. Albo sprawia, że ktoś inny ucieka. Przypuszczam, że po ukraińsku w tym miejscu użyłbym słowa Геть. Np. "Widziałem, że sąsiad do ciebie szedł, czego chciał?" - "Pożyczyć pieniądze. Wysłałem go gdzie pieprz rośnie". Inny przykład: "Kiedy wczoraj w nocy na ulicy zobaczyłem trzech wysportowanych łysych facetów, zacząłem uciekać gdzie pieprz rośnie". Tu nie chodzi o dalekie miejsce, tylko o sytuację, kiedy ktoś musi się dynamicznie oddalić, bo inaczej coś złego by go spotkało.
Доброго вечора пані Іванка, чи можете зробити випуск про види копченого м'яса і ковбасок, бо коли прийшла купляти не змогла сказати що я хочу, прийшлося показувати пальцем 😅
Mówisz wyraźnie po ukraińsku więc o dziwo jakieś 75 % słów rozumiem, choć ukraińskiego nigdy się nie uczyłem. Znam jednak rosyjski. Z tego co słyszę wiele słów ukraińskich jest podobnych do rosyjskich i polskich odpowiedników. Z twoich lekcji spokojnie mogliby też korzystać Polacy chcący się uczyć ukraińskiego. Pozdrawiam.
Te języki są czasem bardzo podobne, że czasem mózg nie ogarnia kiedy mówisz coś po polsku a kiedy tłumaczysz coś po ukraińsku, dla pewności włączam napisy ukraińskie i się okazuje, że daną frazę wymawia się tak samo :D Kurde, jakie to dziwne :)
To jest mój największy problem. Chcesz coś powiedzieć i mózg podsuwa Ci słowo, ale nie masz pewności, czy to faktycznie słowo istniejące w Ukraińskim, czy mózg wziął polskie słowo, dokleił ukraińską końcówkę i stwierdził, "dobra jest, będzie pan zadowolony". X D
Доброго дня, у мене питаннє щодо у отварте и у кресковане. В у слові наприклад "номер" Маємо букву О. Але але чомусь пишемо польською numer , через у отварте.то виходить що правило не працює
Дoброго дня. Правило працює десь на відсотків 80. І це така підказка для українців, московитів, білорусів. В поляків не має такої можливості порівняння і там правила базуються на іншому принципі. Рекомендую користуватись двома методами тоді кількість помилок зведеться до одиниць. "Номер" є виключенням з нашого правила, що укр/рос "o. e. i" = pol "o" Також виключенням є: нота - nuta, сом - sum , хвіртка - furtka, полк - pułk, Болгарія - Bułgaria , маленький - malutki, долг(р) - dług, должник(р) - dłużnik
ПРОДУКТИ польською мовою. Польські слова. Уроки польської мови
🇵🇱 Курс польської мови онлайн ➡ bit.ly/2WgvWY8
🔥 Курс "Польська мова в діалогах" (🔥 акційна ціна) ➡ bit.ly/3grvo8N
🎁 БЕЗКОШТОВНИЙ майстер-клас "Як заговорити польською" ➡ bit.ly/3y9ybt6
🎁 Наш Telegram канал з вивчення польської мови: t.me/+IzN1d078Hzo4MmRi
Дякую за відео, дуже сподобалось ❤
Bardzo ciekawe, dziękuję za filmik. Polubiłam i zasubskrybowałam 🙂
U nas się też mówi: chleb pszenny i chleb żytni, posolić i coś jem z awokado.
Доброго дня, Іваночко! Я навіть закохалася в Ваші відео-уроки. Мені 63 роки і я маю подругу-польку у Вроцлаві. До цього часу я з нею спілкувалася через перекладача, а зараз з задоволенням дивлюся Ваші відеовлоги і вчуся всьому, що Ви нам викладаєте в них. Грошей немає на приватного вчителя ( бо я пенсіонерка), тому буду дивитися все, що Ви нам даєте. Я конспектую щоб запам'ятати. Вже, спочатку читаю листи від своєї Бєаточки, а що не можу перекласти,-тоді вже користуюся перекладачем. Щіро Вам дякую. Все чітко і приємно!
З повагою Тетяна Іванівна
Super lekcje, pomagają mi w uczeniu się Ukraińskiego! : )
Od siebie mogę dodać trochę ze strony polskiego
7:41 "gdzie pieprz rośnie" najczęściej w polskim używa się żeby powiedzieć, że ktoś uciekał przed czymś daleko. Na przykład "Tak pogoniliśmy moskali, że uciekali gdzie pieprz rośnie".
Z kolei jak chcemy powiedzieć, że ktoś mieszka bardzo daleko, to jest sporo eufemizmów, ale nie związanych z produktami spożywczymi ; )
Na przykład:
- Na końcu świata - to ta kulturalna wersja
- na wygwizdowie
- gdzie wrony zawracają - tu powoli kończą się kulturalne sformułowania
- na zadupiu
- Gdzie psy dupami szczekają
- w daleko - gdzie w miejsce "coś" można wstawić wulgaryzm, albo coś co będzie go udawało np. "W pip daleko"
Idiomy oznaczające, że coś jest daleko w jakimś stopniu pokrywają się z tymi, które opisują, że coś jest w bardziej odludnym miejscu lub jest w miejscu do którego trudno dojechać i w zasadzie nikt tam nie jeździ, bo nic się tam nie dzieje.
Jak ktoś ma jeszcze jakieś barwne określenia, to dopisujcie ; )
Z gotowaniem i warzeniem też jest historia. Bo o ile w polskim się mówi zwyczajowo gotować, to słowo warzyć też istnieje, choć jest już bardziej literackie niż w codziennym użyciu. Na co dzień jest używane tylko przy opisie procesu produkcji piwa - piwo dalej się warzy. Jak opowiadamy historię o alchemiku czy wiedźmie, to oni też warzą eliksiry, a nie je gotują.
Natomiast stąd w języku polskim są dwa słowa na овочі - warzywa lub jarzyny. Kiedyś warzywami określało się te овочі, które trzeba ugotować - uwarzyć - żeby dało się je zjeść, jak np. ziemniak czy burak, a jarzyny to były te, które można było zjeść na surowo, np. sałata czy rzodkiewka. Rozróżnienie zanikło i choć słowa jarzyny dalej się używa, to jest rzadszym określeniem niż warzywa i oba są wykorzystywane, żeby opisać wszystkie овочі, bez względu na to, czy trzeba je gotować, czy nie.
Dziękuję bardzo Pani/Panu za takie wyjaśnienia i ciekawostki.
Zawsze ciekawie jest poznać opinię człowieka dla którego język polski jest ojczystym.
Бажаю успіхів у вивченні української мови. В польській і українській мовах є дуже багато спільного, але нажаль і багато відмінного. Вже більше року вивчаю польську і надіюся що я той "твердий горішок" все таки розгризу))).💙💛+❤🤍
Дуже якісно та доступно ,п.Іванко, подаєте матеріал. Від щирого серця дякую!❤
Доступно, чітко, виразно, зрозуміло, Ви- профі у своїй справі, робите це з любов'ю, це видно відразу!🎉❤😊
Доброго дня, Іванко! Bardzo dziękuę За це відео. Звичайно, багато слів з ролика я вже давно знаю завдяки додатку Mondly, за допомогою якого я і вивчаю мову. Дуже цікааво з Вами проговорювати слова. Канал просто супер!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Пані Іванко, дуже дякую Вам. Мені цікаво, я хочу навчитися розмовляти Польською мовою. Bardzo dziekie.
Дуже дякую за відгук 🫶
Дякую за за Вашу працю ❤
Щиро дякую, пані Іванка.!
😂
Привіт🫂✨
Piję kawę bez cukru)
Дякую Вам за Ваш простір❤
Щоб я без вас робила! Супер ❤️ дякую!
Дуже корисне відео. Дякую каналу. Чекаю нових відео. Вподобайка! Рухаємося до перемоги
Коментар на підтримку якісного україномовного 🇺🇦 контенту! Дякуємо за уроки 💙💛
Дякую за урок, було дуже цікаво ❤
Дякую щиро Іваночка.❤
Дякую, як завжди, на висоті, пізнаю з задоволенням!
Щиро дякую Вам за урок було дуже цікаво ❤
Super wideo! Ale nie słyszałem, żeby ktokolwiek opisywał jakieś miejsce słowami "tam, gdzie pieprz rośnie". Myślę, że to wyrażenie zawsze odpowiada na pytanie: "dokąd?", a nie "gdzie" (mimo że występuje w nim słowo "gdzie"). Tego się używa opisując sytuacje, kiedy ktoś kogoś albo coś przegania, i to ostro, zdecydowanie. Albo sprawia, że ktoś inny ucieka. Przypuszczam, że po ukraińsku w tym miejscu użyłbym słowa Геть. Np. "Widziałem, że sąsiad do ciebie szedł, czego chciał?" - "Pożyczyć pieniądze. Wysłałem go gdzie pieprz rośnie". Inny przykład: "Kiedy wczoraj w nocy na ulicy zobaczyłem trzech wysportowanych łysych facetów, zacząłem uciekać gdzie pieprz rośnie". Tu nie chodzi o dalekie miejsce, tylko o sytuację, kiedy ktoś musi się dynamicznie oddalić, bo inaczej coś złego by go spotkało.
Aaaaa! I ryż czyta się [rysz]. Ubezdźwięcznienie końcowe.
Niekoniecznie. Pamiętam program podróżniczy zatytułowany "Tam gdzie pieprz i wanilia rośnie".
@@charonboat6394 program nazywał się "Pieprz i wanilia"
a tam gdzie pieprz rośnie to ktoś ucieka
Dzieńkuę
😂
Дякую, дуже корисне відео. ❤І Вам дуже личить ця зачіска😊
Dziękuję serdesznie ❤
Щиро дякую Вам було цікаво ❤
Дуже добре. Дякую щиро, пані Іванко. Гарного літнього дня!
Дуже дякую за Ваші корисні уроки польської мови! ❤
Щиро дякую. ❤ Цікаво подивитися про чай і каву. І запам'ятать
Дуже дякую, пані Іванка! Чудовий урок ❤
Дякуемо вам за ефіри.
Дякую за уроки гарні
Гарно викладаєте. Дякую!!!
Дякую! Як завжди чітко і зрозуміло.
Дякую за урок дуже цікаво❤
Ślicznie dziękuję za naukę❤
Дякую,як завжди все по ділу і без води,дуже пізнавально.
Дякую! Супер! Ваші курси чудові!
Бардзо дженькує вам за таке файне відео😊
А я от люблю каву без цукру, Але з молоком. Коли не вживаєш цукор, то і в молоці достатньо цукру! І гіркенький смак- чудово!
Дуже корисний урок,дякую,Іванко!
Дякую за коментар і відгук 💛
Дуже дякую ❤ буду мати більше часу до навчаня 😊
Дякую вам за доступність і зрозумілість поданого матеріалу.
Дякую за відео дуже сподобалось ❤
❤дякую за науку. Дуже прошу про слонять 🎉для родини уборка квартири і приготуваня 😅
Дуже вдячна, цікаво, змістовно, доступно. Наснаги Вам
Dziękuję ❤.
Dziękuję! Kawa z cukrem i mlekiem !
Дуже сподобадось, дякую!!
Дякую, за докладне викладання
Дуже гарно подаєте інформацію
Bardzo dziękuję, pani Iwanka
Pani Iwanko 🤔
"Jajko z awokado* brzmi też dobrze i jest używany często w polskiej mowie 👍 pozdrawiam
Дякую Вам
Цікава адначасова вучыць польскую і ўкраінскую. Дзякуй за працу.
Щиро дякую пані
Дякую, дуже
Bardzo dziekuje
Велика подяка за Вашу працю, пані Іванко!
Класно!
Щиро Вам дякую!
Дякую
Спасибо 😊
Dziękuję!
Дякую. Дуже корисно
Дякую))))
Дякую, було дуже корисно👍
Jest też mąka migdałowa, na niej piekę makaroniki. Czarna kawa bez cukru zato z makaronikami smakuje wyśmienicie!❤
Czarna kawa bardzo smaczna z miodem i cytryną
Так, хочу почути про різновид чаїв і кави польською. 👍
Чудова школа❤
Bardzo dobrze.
Дякую Вам!!!
Дякую за вашу роботу!
Дякую гарно вам я дуже хоче вивчити польську мову в так гарно розповідаєте
❤Super
Дякую ❤
Z mąk pszennych jest też krupczatka. To też typ 450, tak jak tortowa, ale krupczatka jest gruboziarnista, a tortowa - bardzo drobna.
Як ви знали ,що я ненавиджу гречку?😂 Дякую за ваші відео , дуже подобаються.
❤❤❤❤❤❤❤
Przeczytałam ciekawe książkę o kawę ale będzie ciekawe coś jeszcze posłuchać o kawę
Kawie
❤❤❤❤
Доброго вечора пані Іванка, чи можете зробити випуск про види копченого м'яса і ковбасок, бо коли прийшла купляти не змогла сказати що я хочу, прийшлося показувати пальцем 😅
🔥🌺
Jeszcze może być czekolada z nadzieniem czy też drożdżówka z nadzieniem 🎉
W polskim języku AWOKADO również nie odmienia się. Na chleb ciemny najczęściej w Polse mówi się też razowy chleb.
🎉
Спасибо большое за видео. Есть мясо куриное и индюшиное.
❤❤❤👍
❤💐🧡🌷
Mówisz wyraźnie po ukraińsku więc o dziwo jakieś 75 % słów rozumiem, choć ukraińskiego nigdy się nie uczyłem. Znam jednak rosyjski. Z tego co słyszę wiele słów ukraińskich jest podobnych do rosyjskich i polskich odpowiedników. Z twoich lekcji spokojnie mogliby też korzystać Polacy chcący się uczyć ukraińskiego. Pozdrawiam.
Ukraiński jest bardziej podobny do polskiego niż ruskiego.
Piję kawę bez cukru ale z mlekiem 😊
,👍👍👍
Te języki są czasem bardzo podobne, że czasem mózg nie ogarnia kiedy mówisz coś po polsku a kiedy tłumaczysz coś po ukraińsku, dla pewności włączam napisy ukraińskie i się okazuje, że daną frazę wymawia się tak samo :D Kurde, jakie to dziwne :)
To jest mój największy problem. Chcesz coś powiedzieć i mózg podsuwa Ci słowo, ale nie masz pewności, czy to faktycznie słowo istniejące w Ukraińskim, czy mózg wziął polskie słowo, dokleił ukraińską końcówkę i stwierdził, "dobra jest, będzie pan zadowolony". X D
@@jkar4727 Mam ten sam problem tylko gdy mówię po polsku😄
Як записатись на безкоштний пробний урок?
Гречане борошно не з гречаної каші😊, ...а з висушеного перемеленого насіння гречки
Piję kawę z cukrem)
Prawdziwa kawa może być tylko BEZ!!! cukru 😉😊💙💛
❤
17:09 twardy - як правильно вимовляти?
тфа́рди
@@giuseppepuccini4116 а Іванна наче каже trudny ?
@@pashnyovv Pomyłka. Trudny i twardy to dwa różne słowa. W przysłowiu jest twardy orzech.
Запитання доньки в магазині, після прочитання на ціннику "słonina": це зі слона?
)))
Дайте ссылку на Инстаграм
Czekolada biała-білий шоколад, drób-птиця, kurczak-курка
Дякую ,пані Іванка, а як буде крольчатина, індюшатина польскою?
królik | indyk
Доброго дня, у мене питаннє щодо у отварте и у кресковане. В у слові наприклад "номер" Маємо букву О. Але але чомусь пишемо польською numer , через у отварте.то виходить що правило не працює
Дoброго дня. Правило працює десь на відсотків 80. І це така підказка для українців, московитів, білорусів. В поляків не має такої можливості порівняння і там правила базуються на іншому принципі. Рекомендую користуватись двома методами тоді кількість помилок зведеться до одиниць. "Номер" є виключенням з нашого правила, що укр/рос "o. e. i" = pol "o" Також виключенням є: нота - nuta, сом - sum , хвіртка - furtka, полк - pułk, Болгарія - Bułgaria , маленький - malutki, долг(р) - dług, должник(р) - dłużnik